Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
Måndagar: 16-18
 Onsdagar: 16-18
 Lördagar 12-15


tel: 0739-05 23 70
eller 0730-62 91 92
alla tider.


 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Skönlitterära antologier på svenska.

uppdat 09-02-18

  1. +21 - Österbottnisk prosa Svenska Österbottens Litteraturförening 1975, 116 + ii s. lätt naggat rygghuvud, fotoporträtt på alla förf, ovanlig 80:-

  2. Ahlgren, Stig (urval) Den bästa lyriken. Bonniers Svalan 1946, 288 s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag, standardexlibris. Från Stiernhielm till Thoursie. 50:-

  3. Alexandersson, Eric S & Karin Monié-Nordin (sammanställn.) 21 om Göteborg. En antologi. Stegelands 1977, 128 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, recensionsstämpel på försättsblad. 80:-

  4. Antologi 1-2. Litteraturvetenskapliga Institutionen, Uppsala Universitet 1996, 178 + 179-335 s. Häftade i illustrerade omslag, illustrerade, nån enstaka notering och småfläck. Del 1: Antik och medeltiid, del 2: 1600- och 1700-talet. 60:-

  5. Arvidsson, Ingrid (urval) Berömda berättare om kvinnor och kärlek FiB 1955, 269 s. ill av Stig Södersten, lätt naggat omsl; innehåller bl a A. v Krusenstjerna, D H Lawrence, Moravia, Thomas Mann och Maupassant 40:-

  6. Asbjørnsen, Moe, Nauthella m fl Brudprovaren. Erotiska folksagor från Norge. W&W 1978, 172 s. Inbunden förlagets pappband med fläckat omslag med en mindre reva, stor 8vo. Urval och inledning Oddbjørg Høgset, illustrationer av Svenolov Ehrén, svenskt förord Bengt af Klintberg, versättning av Bengt Berg. 75:-

  7. Asklund, Erik (urval) Berömda berättare från de sju haven FiB 1954, 278 s. ill av Eric Palmquist, ngt solfärgad rygg, ospr; inehåller bl a Poe, Melville, Conrad, Karen Blixen och Harry Martinson 50:-

  8. Asklund, Erik (urval) Stadens sånger. Stockholmslyrik i urval. FiBs Lyrikklubb 1962, 110 + ii s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag, stor 8vo, illustrerad av Svenolov Ehrén, som ny. FiBs Lyrikklubb nr 75. 75:-

  9. Axelsson, Per-Arne (red) Hjärtats språk. Möten mellan raderna. Libris 1997, 142 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo, illustrerad. Innehåller bl a: Lennart Hagerfors, Anna-Maria Hagerfors, Björn Ranelid, Sven-David Sandström, Vibeke Olsson, Göran Persson. såld

  10. Beckman, Gunnel o a Jag älskar dig - Berättelser om ung kärlek Bonniers 1988, 194 s. inb förl kartonnagebd, rygg ngt blekt 60:-

  11. Björkegren, Hans (sammansällning) Ny rysk prosa. En antologi. W&W 1964, 180+iii s. Pocket.Innehåller: Kazakov, Tendrjakov, Jevtusjenko, Kuznetsov och Okudzjava. W&W-serien 36. 50:-

  12. Blomberg, Erik (tolkning) Modern amerikansk lyrik - Från Walt Whitman till våra dagar Bonniers 1937, 219 s. stor 8vo, lätt solkig rygg 50:-

  13. Blomberg, Erik (översättare) Jadeberget och hägerboet. Kinesisk lyrik. Norstedts 1979, 170 + vi s. Inbunden förlagets pappband med lätt nött skyddsomslag, rejäl inledning av översättaren. 75:-

  14. Branting, Jacob (urval) Svenskt 60-tal - Ung lyrik i urval Pisma/FiBs Lyrikklubb 1965, 144 s. inb biblbd m båda omsl medb, innehåller bl a: Reidar Ekner, Bo Gustafsson, Lars Norén och Göran Tunström 40:-

  15. Burman, Lars Engelsk renässanslyrik. En antologi med inledning och ordförklaringar. Uppsala 2000, 62 s. Häftad. 4:e uppl. 40:-

  16. Böök, Fredrik o a (red) Grekisk poesi. Hesiodos, Tyrtaios, Solon, Pindaros, Backylides, Kallimachos, Teokritos, Grekiska epigram. Bonniers 1929, 362 s. Inbunden privat skinnryggband med marmorerade pärmpapper och snitt med pergamentförstärkta hörn, rygg nött och flammig. såld

  17. Böök, Fredrik o. a. Engelsk romantisk lyrik. Stockholm 1927, 354 s. Inbunden i gegiget halvfranskt band, marmorerade snitt.I serien: Världslitteraturen. De stora mästerverken valda av Fredrik Böök, Per Hallström, Martin Lamm. 70:-

  18. Böök, Fredrik o. a. Tyskt drama och tysk lyrik I-II. Stockholm 1927-8, iv+495+i; iv+335+i s. Inbundna i gegigna halvfranska band, marmorerade snitt.I serien: Världslitteraturen. De stora mästerverken valda av Fredrik Böök, Per Hallström, Martin Lamm. 2 volymer. Minna vom Barnhelm; Nathan den Vise (av Gotthold Ephraim Lessing), Den sönderslagna krukan; Prins Friedrich vom Homburg (av Heinrich von Kleist), Medea (av Franz Grillparzer), Maria Magdalena; Herodes och Marianne (av Friedrich Hebbel). 100:-

  19. Carlson, Stig  (sammanställning) Lyriska bilder - Antologi Konstfrämjandet/FIB:s Lyrikklubb 1964, 75 s. rikt ill, en kombination av dikter om konst och verken som inspirerade dem 40:-

  20. Dalin, Alfr. (urval) Svensk vers II. Psalmer, sånger och visor Bonniers 1939, 239 s. inb förl klotryggbd, ngt naggad ryggfor och -huvud, ill, pärmar delvis ngt blekta, skolstämpel, sista smutsblad ngt solkigt, 139-146 tus 20:-

  21. Debut 2006. W&W 2006, 209 s. Häftad, innehåller 9 av årets litterära debutanter. 60:-

  22. Dittlevsen, Tove (urval) Jag lever på dina besök - Kärleksberättelser från hela världen BB 1981, 313 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill av Arne Ungermann, förord och författarpresentationer av Eva Seeberg, innehåller bl a Tarjei Vesaas, Somerset Maugham, Dorothy Parker, Alberto Moravia och Colette 50:-

  23. Edfelt, Johannes (urval) Berömda tyska berättare FiB 1959, 311 s. inb förl hellinnebd m medb omsl och rött övre snitt, författarnotiser av Edfelt, ill av Börje Sandelin, innehåller bl a Thomas Mann, Hesse, Kafka, Musil och Böll 50:-

  24. Ejeby, Bo & Nilson, Gert (red) Korpen - En litterär monografi Korpen 1987, 238 s. ill; en samling texter - noveller, essäer, dikter - och bilder som knyter an till en eller annan korp 40:-

  25. Ek, Sverker & Mjöberg, Josua (red) Fornsvensk litteratur i urval för skolan Gleerups 1924, 73 s. 2:a uppl, svagt blekt, ngt nött rygghuvud; Skr utg av Modersmålslärarnas Förening 20:-

  26. Eklundh, Albert (red) Min bästa hund - Kända hundägare berättar W&W 1950, 273 s. stor 8vo, nött omsl, småtrasigt ryggfot och -huvud 40:-

  27. Ekner, Reidar (red) Träffpunkt - Prosa och lyrik av 11 unga författare Bonniers 1960, 168 s. ospr; innehåller bl a P C Jersild 60:-

  28. Englund, Lars Japansk lyrik för tusen år sedan. LT 193, 55 + vi s. Inbunden förlagets guldpressade pappband med trasigt och fläckigt skyddsomslag, illustrerad, stor tillskrift på försättsblad. 70:-

  29. Fylkeson, Eric & Ellinor I minne 2. Janus 1985, 47 + i s. Klammerhäftad. 60:-

  30. Glas, Peter & Dekius Lack (urval) Författare klottrar. Bakhåll 2001, 61 + iii s. Häftad i illustrerat omslag. Innehåller bl a: Strindberg, Kafka, Dostojevskij, Proust, Conrad, Goethe. 2:a uppl. 75:-

  31. Granlid, H O (urval) Dikter om freden och friheten från 1400-talet till år 1917 Arbetarkultur 1953, 205 + iii s. stor 8vo, ospr, ngt solkig rygg; i serien ”Vårt Svenska Kulturarv” 40:-

  32. Grive, Madeleine & Mehmet Uzun Världen i Sverige. En internationell antologi. En Bok för Alla 1995, 408 s. Inbunden förlagets lainatband, fotoillustrerad. Presenterar 74 invandrade författareskönlitt 90:-

  33. Gröndahl, Henry G (översättning) Hjärtat och Mörkret - Modern fransk lyrik Schildts, Helsingfors 1948, 121 s. Kokard-serien, ospr, m lyrik av Aragon, Robert Dessnos, Paul Eluard m fl 60:-

  34. Hagberg, Knut (red) Svenska brev - från Birgitta till August Strindberg N&K 1942, 192 s. inb förl halvklotbd, stor 8vo, tillskr, ngt blekt på mindre delar av bakpärm 50:-

  35. Heller, Frank ((urval) All världens sällsamma berättelser. Bonniers 1947, 771 s. Inbunden förlagets halvklotband, stor 8vo, blått övre snitt, ej skyddsomslag, pärar och hörn ngt nötta och med ngn enstaka fläck, litet jack i rygghuvud. 8:e tus. 100:-

  36. Hjern, Kjell (Ed) Kära du - Svenska brev frå sju sekel Forum 1968, 190 s. inb förl helklotbd m titel i guld på frampärm, slitet skomsl, ill av Svenrobert Lundquist; brev från bl a Heliga Birgitta, Gustaf II Adolf, Drottning Kristina, Tessin, Linné, Atterbom, Tegnér, Almquist, Fredrika Bremer, Strindberg, Aguéli, Benediktsson 50:-

  37. Hjorth, Agnete (sammanställning) Dikten framför allt - Korta nutidsdikter på enkel svenska Kristianstad 1975, 80 s. 30:-

  38. Häggqvist, Arne (tolkning) Du i mitt hjärta. Spansk lyrik. FiB:s Lyrikklubb 1959, opaginerad Häftad. 12:o, stor namnteckning på försättsblad, omslag och titelvinjett av Bo Lassen, ett par hundöron. FiB:s Lyrikklubbs bibliotek nr. 59. 40:-

  39. Höijer, Björn & Ingemar Lundkvist (urval) Den underbara lådan. Dikter om radio och tv. Sveriges Radios Förlag 1997, 166 + x s. Häftad med flikar, illustrerad, som ny. 70:-

  40. Jonsson, Thorsten (översättning) Mörk sång - Förtiofem amerikanska negerdikter Bonniers 1949, 176 s. kvadratisk 8vo, ill av Birger Lundquist, lätt naggat omsl, bakre omsl ngt bucklat; tolkningar av dikter av Lucy Terry, W. E. Burghardt du Bois, Paul Laurence Dunbar, James Weldon Johnson, Fenton Johnson, Angelina W. Grimke, Leslie Pinckney Hill, Theodore Henry Shackleford, Claude MacKay, Jean Toomer, Langston Hughes, Countee Cullen, Arna Bontemps, Frank Horne, Gwendolyn Bennett, Sterling A. Brown, Richard Wright, Robert E. Hayden, Margaret Walker, Bruce McM. Wright, Gwendolyn Brooks, Harold Telemaque, Myron O'Higgins, H. D. Carberry och Bette Darcie Latimer + kortfattade biografiska anteckningar 50:-

  41. Julien, Nancy & Peter Landelius (sammanställning) Ögon av sten och vatten. En karibisk antologi. En Bok för Alla 1994, 318 s. Inbunden förlagets kartonnageband. 80:-

  42. Kihlman, Erik Ur Finlands svenska lyrik. Antologi utgiven och försedd med en översikt. Björck & Börjesson 1923, 570 s. Inbunden i förlagets guldstämplade helklotband, rygghuvud och -fot nötta, några blad naggade i främre sitt pga att de varit ngt större än de andra bladen. 100:-

  43. Lindeberg, Giovanni (utg) Södra Norrlands diktare. Lindblads 1932, 240 s. Häftad, illustrerad med författarporträtt, småjack i inlagans främre snitt s. 4-6, 23-40 och 237-240. S. 237-240 ngt solkad mot nedre snitt. Innehåller: N. Söderblom, P. Hallström, B. Malmberg, E. Sehlstedt, P. Molin, L. Nordström, E.W. Hülphers, A. Viksten, W. Peterson-Berger, G. Hedenvind-Eriksson, G. Näsström, etc. 50:-

  44. Lindgren, Kaj (red) Dikterna om Finlands kamp Bonniers 1940, 165 s. tillskr, ngt osnyggt sprättad 40:-

  45. Lindh, Ylva (urval) Midvinter - Julberättelser från förr Semic 1999, 193 s. inb förl kartonnagebd, m bidrag av Roald Amundsen, H C Andersen, Dan Andersson, Bellman, Fröding, Geijer, Strindberg osv. 40:-

  46. Lindorm, Per-Erik (red) Kärleksöden i Norden under tusen år. Sohlmans 1949, 447 s. Häftad, kanter och rygg lätt solfärgade, illustrerad, stor 8vo, en liten falsriss. 70:-

  47. Ljungdell, Ragna (tolkning och inledning) Modern finsk lyrik Bonniers 1947, 187 s. dedicerad av R Ljungdell, litet jack i främre omsl 40:-

  48. Lundgren, Arne (översättning och urval) Skördefolket och andra berättelser. Portugisisk prosa från 1850 till våra dagar. Forum 1976, 209 s. Häftad. 50:-

  49. Lundkvist, Artur (urval) Den mörke brodern - Negerlyrik FiB:s Lyrikklubb 1957, 202 + iv s. inb förl klotryggbd m naggat omsl, uppl 10.000 ex, FiB:s Lyrikklubbs Bibliotek nr D7 50:-

  50. Matthis, Henry Peter (red) Röster för freden - En samling inlägg, dikter och prosa av svenska författare Svenska Fredskommittén 1956, 32 s. stor 8vo, ett par småfläckar på främre omsl; innehåller bl a Stellan Arvidson, Bosse Gustafson, Moa Martinson och Peter Weiss 50:-

  51. Michanek, Germund (sammanställn.) Svenska dikter. En antologi. Litteraturvetenskapliga Institutionen, Uppsala 2000, 183 + 181 + 207 s. Häftade. 1: Från balladerna till Bellman, 2: Från Kellgren till Almqvist, 3: Från Runeberg till Karlfeldt. Kurslitteratur. 5:e, 6:e och 5:e uppl. 100:-

  52. Morgon över Sverige & 106 andra dikter ur Folket i Bild/Kulturfront Kulturfront Förlag 1976, 150 + ii s. 1:a uppl, uppl 3.000 ex, svagt nött rygg 50:-

  53. Nilsén-Somre, Lennart (red) Sex unga lyriker - En Metamorfos-antologi FiB:s Lyrikklubb 1954, 76 + iii s. inb förl pappbd m naggat skomsl, FiB:s Lyrikklubbs Bibliotek nr 4; innehåller Paul Andersson, Petter Bergman, Björn Lundegård, Lennart Nilsén-Somre, Ingvar Orre samt Lasse Söderberg, uppl 10.000 ex 60:-

  54. Nilsson, Nils Åke & Lundström, Göran (urval) Berättelser ur båda fickorna - Tjeckisk humor, satir och berättarglädje Tiden 1954, 255 s. inb förl pappbd, ill av Per Engström, bl a 12 noveller av Capek 50:-

  55. Noveller för världens barn. Infomrationsförlaget 2004, 305 s. Inbunden förlagets helklotband ed skyddsoslag, som ny. Författare: Hans Alfredson, Inger Alfvén, Gerda Antti, Ernst Brunner, Åke Edwardson, Ulf Eriksson, Inger Frimansson, Beate Grimsrud, Hans Gunnarsson, Peter Kihlgård, Maria Küchen, Lotta Lotass, Kristina Lugn, Henning Mankell, Håkan Nesser, Lotta Olsson, Björn Ranelid, Niklas Rådström, Birgitta Stenberg och Eva Ström. 2:a tryckn. 61:a tus. 70:-

  56. Oljelund, Ivan (red) Tidens litterära kalender 1928 Tidens 1928, 175 s. inb förl guldpressade helklotbd, ett par småfläckar på bakre pärm, ill; innehåller bl a originaluppl. av Eyvind Johnsons långa novell "Hos Hagels". Här finns även bidrag av bl a Martin Koch, Albert Viksten och Ragnar Holmström 90:-

  57. O’Mara, Lesley (urval) Katten som kunde flyga - och 15 andra berättelser om katter Trevi 1993, 220 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo, ill, osnygg tillskr;  bl a Lewis Caroll ”Klockarkatten”. 40:-

  58. Ohrlander, Kajsa (samlare) ”Nog är det så att ventilationer inte behövs så länge dina lungor fungerar” - Dikter från Malmberget Gidlunds 1970, 167 s. 40:-

  59. Palm, Göran ((red) Landskapens röster. En antologi. En Bok för Alla 1992, 414 s. Inbunden förlagets laminatband, illustrerad, exlibris. 75:-

  60. Peterson, Hans (urval) Flykten till Amerika  - och andra berättelser om barn i de vuxnas värld BB 1983, 382 s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo, ill; bl a Astrid Lindgren, S Lagerlöf, Dorothy Parker, James Joyce, Alberto Moravia och Maksim Gorkij 40:-

  61. Pontoppidan-Sjövall, Karin (red) Ryska berättare Prisma 1961, 160 s. originalpocket, exl 40:-

  62. Renborg, Greta (red) Skönast är kärleken - En diktsamling Bonniers 1969, 220 s. inb förl pappbd, ill av Claes Beckström; kärleksdikter från hela världen; Bonniers Folkbibliotek 285 50:-  

  63. Rodker, John (Ed and selection) Soviet Anthology Jonathan Cape, London 1943, 231 pp 1st ed, hardbound publ cloth, cvr badly soiled 50:-

  64. Rosengren, Bernt (red) Du vars hjärta är hos vänstern Borås 1973, 47 s. klammerhäftad, liten fyrkantig 8vo; bl a Bosse Gustafsson, Helga Henschen, Sandro Key-Åberg, Torgny Lindgren, Jan Mårtensson och Stig Sjödin medverkar såld

  65. Runnquist, Åke Diktaren i dikten - En lyrisk litteraturhistoria Bokvännerna 1954, 125 s. uppl 4.000 ex 50:-

  66. Rådberg, Åsa o a (red) Färdlektyr 2004. Stockholm 2004, 128 s. Häftad, illustrerad. Utg. av Svenska Lokaltrafikföreningen. 50:-

  67. Schildt, Runar Östnyländska berättelser (Regnbågen, Rönnbruden, Prövningens dag och Hemkomsten). Lindqvists 1960, 224 s. inb förl konstläderryggbd; Finlandssvenskt Bibliotek 9 100:-

  68. Siwertz, Sigfrid (red) All världens berättare Bonniers 1943, 958 s. inb vackert halvfrbd m 4 upphöjda bind (Bonniers Bokb.), stor 8vo, liten spricka i ryggen 80:-

  69. Smith, Ann & Hodell, Åke (red) Kärlekshistorier BB 1984, 278 s. inb förl helklotbd m skomsl, 24 svenska författare skriver om kärlek 50:-

  70. Stolpe, Sven (urval) Mästarberättare Bonniers 1977, 365 + ii s. inb förlbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo; bl a Hemingway, Tolstoj, Conrad, Hesse, Green och Sartre 40:-

  71. Storm, Ole (urval) Arabella - och andra danska mästerberättelser från H. C. Andersen till Anders Bodelsen BB 1978, 220 + vi s. stor kvadratisk 8o, inb förl helklotbd, m ill av diverse danska konstnärer 40:-

  72. Storm, Ole (urval) Det stod en bänk i trädgården  - och andra norska mästarberättelser från Bjørnstjerne Bjørnson till Agnar Mykle BB 1979, 236 + vi s. stor kvadratisk 8o, inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, m 60 ill 50:-  

  73. Strandberg, Olle (sammanställn.) Kalla kårar R&S 1956, 349 s. inb förl dek pappbd, frampårm av Bertil Bull-Hedlund, vinjetter av Hans Arnold, innehåller bl a H G Welles, E A Poe och Ett anspråkslöst förslag av J Swift 75:-

  74. Svensson, Lars-Håkan & Lasse Söderberg Tärningskastet 3 Malmö u å, 64 s. klammerhäftad, omsl och ill av C O Hultén, innehåller bl a Birgitta Trotzig Största motståndets lag 70:-

  75. Söderberg, Lasse (red) Ögats läpper sluter sig. Surrealism i svensk poesi. FiB 1993, 160 + ii s. Inbunden förlagets svartpressade rosa pappband med skyddsomslag, märke efter liten lapp som blivit borttagen på skyddsomslag, en biblioteksstämpel och en utgallringsstämpel på försättsblad. 75:-

  76. Söderblom, Staffan (red) Författarnas djurbok Författarförlaget 1981, 288 s. ou, ill, m W Aspenström, Torgny Lindgren, B af Klintberg, Elsa Grave osv, inb förl pappbd m skomsl 80:-

  77. (Wallenberg, Raoul) Westerberg, Ann (red) Raoul Wallenberg Academy for Young Leaders. Antologi 2003. Raoul Wallenberg Academy 2003, 216 s. 4to, i spiralpärm med styva pappärmar med etikett. 125:-

  78. (Wallenberg, Raoul) Westerberg, Ann (red) Raoul Wallenberg Academy for Young Leaders. Antologi 2004. Raoul Wallenberg Academy 2004, 239 s. 4to, i spiralpärm med styva pappärmar med etikett. 125:-

  79.  

  80. Warburton, Th. (tolkare) Mitt i ett krig. Tolkningar ur engelsk och amerikansk lyrik 1941-1944. Bonniers 1945, 70 + ii s. Häftad, ryggfot och -huvud skadade, namnteckning på insidan av främre omslag. Ovanlig. 90:-

  81. Vintilescu, Jan (tolkning) Haiku – Japansk miniatyrlyrik Gebers 1959, 112 + viii s. inb förl dek pappbd m skomsl, namnt, ill; urval av kända haikudiktare från 1600-talet och framåt såld

  82. Wästberg, Per (red) Afrika berättar Cavefors 1965, 359 s. namnstämpel, ngt avkortad version av 1:a uppl 1961 40:-

  83. Västerbottensförfattare. En antologi. Norrländska Författarsällskapet 1972, 144 s. Häftad. 50:-

  84. Zjuchovitskij, Leonid & Hesslind, Lars Om kärlek - Berättelser om kärlek i Öst och Väst BB 1989, 338 s. inb förl helklotbd m skomsl 50:-

  85. Åkerhielm, Åke Kärlek från hela världen Hökerbergs 1944, 686 s. inb förl klotryggbd m medb omsl, grått övre snitt, liten fläck på främre snitt; novellantologi 70:-

  86. Öhman, Ivar (urval) Berömda berättare. Tolv noveller. FiB 1948, 275 + v s.Häftad, illustrerad av Bertil Bull Hedlund, vikmärken på främre och bakre omslag. August Strindberg, Hjalmar Söderberg, Herman Bang, Hans E. Kinck, Anton Tjechov mfl. 90:-

  87. Österling, Anders Fränder och främlingar Bonniers 1925, 203 s. översättningar av bl a William Blake, Woodsworth, Coleridge, Lorenzo di Medici, Shelley, Keats, Baudelaire 60:-