|
Skönlitterära antologier
på svenska. uppdat 09-02-18
-
+21 - Österbottnisk
prosa
Svenska Österbottens Litteraturförening 1975, 116 + ii s.
lätt naggat rygghuvud, fotoporträtt på alla förf, ovanlig 80:-
-
Ahlgren, Stig (urval) Den bästa lyriken. Bonniers
Svalan 1946, 288 s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag,
standardexlibris. Från Stiernhielm till Thoursie. 50:-
-
Alexandersson, Eric S & Karin Monié-Nordin (sammanställn.)
21 om Göteborg. En antologi. Stegelands 1977, 128 s. Inbunden
förlagets helklotband med skyddsomslag, recensionsstämpel på försättsblad.
80:-
-
Antologi 1-2.
Litteraturvetenskapliga Institutionen, Uppsala Universitet
1996, 178 + 179-335 s. Häftade i illustrerade omslag, illustrerade, nån
enstaka notering och småfläck. Del 1: Antik och medeltiid, del 2: 1600- och
1700-talet. 60:-
-
Arvidsson,
Ingrid (urval) Berömda berättare om
kvinnor och kärlek FiB 1955, 269 s. ill
av Stig Södersten, lätt naggat omsl; innehåller bl a A. v Krusenstjerna,
D H Lawrence, Moravia, Thomas Mann och Maupassant 40:-
-
Asbjørnsen, Moe,
Nauthella m fl Brudprovaren. Erotiska folksagor från Norge. W&W 1978,
172 s. Inbunden förlagets pappband med fläckat omslag med en mindre reva,
stor 8vo. Urval och inledning Oddbjørg Høgset, illustrationer av Svenolov
Ehrén, svenskt förord Bengt af Klintberg, versättning av Bengt Berg.
75:-
-
Asklund,
Erik (urval) Berömda berättare från
de sju haven FiB 1954, 278 s. ill
av Eric Palmquist, ngt solfärgad rygg, ospr; inehåller bl a Poe, Melville,
Conrad, Karen Blixen och Harry Martinson 50:-
-
Asklund, Erik (urval) Stadens sånger. Stockholmslyrik i
urval. FiBs Lyrikklubb 1962, 110 + ii s. Inbunden förlagets
dekorerade pappband med skyddsomslag, stor 8vo, illustrerad av Svenolov
Ehrén, som ny. FiBs Lyrikklubb nr 75. 75:-
-
Axelsson, Per-Arne (red) Hjärtats språk. Möten mellan
raderna. Libris 1997, 142 s. Inbunden förlagets illustrerade
pappband, stor 8vo, illustrerad. Innehåller bl a:
Lennart Hagerfors, Anna-Maria Hagerfors, Björn Ranelid, Sven-David
Sandström, Vibeke Olsson, Göran Persson.
såld
-
Beckman, Gunnel o a
Jag älskar dig - Berättelser om ung kärlek Bonniers 1988, 194 s. inb
förl kartonnagebd, rygg ngt blekt 60:-
-
Björkegren, Hans (sammansällning) Ny rysk prosa. En
antologi. W&W 1964, 180+iii s. Pocket.Innehåller: Kazakov,
Tendrjakov, Jevtusjenko, Kuznetsov och Okudzjava. W&W-serien 36. 50:-
-
Blomberg,
Erik (tolkning) Modern amerikansk
lyrik - Från Walt Whitman till våra dagar Bonniers 1937, 219 s. stor 8vo, lätt solkig rygg 50:-
-
Blomberg, Erik (översättare) Jadeberget och hägerboet.
Kinesisk lyrik. Norstedts 1979, 170 + vi s. Inbunden förlagets
pappband med lätt nött skyddsomslag, rejäl inledning av översättaren.
75:-
-
Branting, Jacob (urval) Svenskt 60-tal - Ung lyrik i urval
Pisma/FiBs Lyrikklubb 1965, 144 s. inb biblbd m båda omsl medb,
innehåller bl a: Reidar Ekner, Bo Gustafsson, Lars Norén och Göran Tunström
40:-
-
Burman, Lars Engelsk renässanslyrik. En antologi med
inledning och ordförklaringar. Uppsala 2000, 62 s. Häftad. 4:e uppl.
40:-
-
Böök, Fredrik o a (red) Grekisk poesi. Hesiodos, Tyrtaios,
Solon, Pindaros, Backylides, Kallimachos, Teokritos, Grekiska epigram.
Bonniers 1929, 362 s. Inbunden privat skinnryggband med marmorerade
pärmpapper och snitt med pergamentförstärkta hörn, rygg nött och flammig.
såld
-
Böök, Fredrik o. a. Engelsk romantisk lyrik. Stockholm
1927, 354 s. Inbunden i gegiget halvfranskt band, marmorerade snitt.I
serien: Världslitteraturen. De stora mästerverken valda av Fredrik Böök, Per
Hallström, Martin Lamm. 70:-
-
Böök, Fredrik o. a. Tyskt drama och tysk lyrik I-II.
Stockholm 1927-8, iv+495+i; iv+335+i s. Inbundna i gegigna halvfranska
band, marmorerade snitt.I serien: Världslitteraturen. De stora mästerverken
valda av Fredrik Böök, Per Hallström, Martin Lamm. 2 volymer. Minna vom
Barnhelm; Nathan den Vise (av Gotthold Ephraim Lessing), Den sönderslagna
krukan; Prins Friedrich vom Homburg (av Heinrich von Kleist), Medea (av Franz
Grillparzer), Maria Magdalena; Herodes och Marianne (av Friedrich Hebbel).
100:-
-
Carlson, Stig (sammanställning) Lyriska bilder - Antologi
Konstfrämjandet/FIB:s Lyrikklubb 1964, 75 s. rikt ill, en kombination
av dikter om konst och verken som inspirerade dem 40:-
-
Dalin,
Alfr. (urval) Svensk vers II. Psalmer,
sånger och visor Bonniers 1939, 239 s. inb
förl klotryggbd, ngt naggad ryggfor och -huvud, ill, pärmar delvis ngt
blekta, skolstämpel, sista smutsblad ngt solkigt, 139-146 tus 20:-
-
Debut 2006.
W&W 2006, 209 s. Häftad, innehåller 9 av årets litterära
debutanter. 60:-
-
Dittlevsen, Tove (urval) Jag lever på dina besök -
Kärleksberättelser från hela världen BB 1981, 313 s. inb förl
helklotbd m skomsl, ill av Arne Ungermann, förord och
författarpresentationer av Eva Seeberg, innehåller bl a Tarjei Vesaas, Somerset Maugham,
Dorothy Parker, Alberto Moravia och Colette 50:-
-
Edfelt,
Johannes (urval) Berömda tyska berättare
FiB 1959, 311 s. inb förl
hellinnebd m medb omsl och rött övre snitt, författarnotiser av Edfelt,
ill av Börje Sandelin, innehåller bl a Thomas Mann, Hesse, Kafka, Musil
och Böll 50:-
-
Ejeby,
Bo & Nilson, Gert (red) Korpen -
En litterär monografi Korpen 1987, 238 s. ill;
en samling texter - noveller, essäer, dikter - och bilder som knyter an
till en eller annan korp 40:-
-
Ek,
Sverker & Mjöberg, Josua (red) Fornsvensk
litteratur i urval för skolan Gleerups 1924, 73 s. 2:a uppl, svagt blekt, ngt nött rygghuvud; Skr utg av Modersmålslärarnas
Förening 20:-
-
Eklundh, Albert (red) Min bästa hund - Kända hundägare
berättar W&W 1950, 273 s. stor 8vo, nött omsl, småtrasigt ryggfot och
-huvud 40:-
-
Ekner, Reidar (red)
Träffpunkt - Prosa och lyrik av 11 unga författare Bonniers 1960, 168 s.
ospr; innehåller bl a P C Jersild 60:-
-
Englund, Lars Japansk lyrik för tusen år sedan. LT
193, 55 + vi s. Inbunden förlagets guldpressade pappband med trasigt och
fläckigt skyddsomslag, illustrerad, stor tillskrift på försättsblad.
70:-
-
Fylkeson, Eric & Ellinor I minne 2. Janus 1985, 47 + i
s. Klammerhäftad. 60:-
-
Glas, Peter & Dekius Lack (urval) Författare klottrar.
Bakhåll 2001, 61 + iii s. Häftad i illustrerat omslag. Innehåller bl a:
Strindberg, Kafka, Dostojevskij, Proust, Conrad, Goethe. 2:a uppl.
75:-
-
Granlid,
H O (urval) Dikter om freden och
friheten från 1400-talet till år 1917 Arbetarkultur 1953, 205 + iii s.
stor 8vo, ospr, ngt solkig rygg; i
serien ”Vårt Svenska Kulturarv” 40:-
-
Grive, Madeleine & Mehmet Uzun Världen i Sverige. En
internationell antologi. En Bok för Alla 1995, 408 s. Inbunden
förlagets lainatband, fotoillustrerad. Presenterar 74 invandrade författareskönlitt
90:-
-
Gröndahl,
Henry G (översättning) Hjärtat och
Mörkret - Modern fransk lyrik Schildts, Helsingfors 1948, 121 s. Kokard-serien,
ospr,
m lyrik av Aragon, Robert Dessnos, Paul Eluard m fl
60:-
-
Hagberg,
Knut (red) Svenska brev - från Birgitta till August Strindberg N&K
1942, 192 s. inb förl halvklotbd, stor 8vo, tillskr, ngt blekt på
mindre delar av bakpärm 50:-
-
Heller, Frank ((urval) All världens sällsamma berättelser.
Bonniers 1947, 771 s. Inbunden förlagets halvklotband, stor 8vo,
blått övre snitt, ej skyddsomslag, pärar och hörn ngt nötta och med ngn
enstaka fläck, litet jack i rygghuvud. 8:e tus. 100:-
-
Hjern,
Kjell (Ed) Kära du - Svenska brev frå
sju sekel Forum 1968, 190 s. inb förl
helklotbd m titel i guld på frampärm, slitet skomsl, ill av Svenrobert
Lundquist; brev från bl a Heliga Birgitta, Gustaf II Adolf, Drottning
Kristina, Tessin, Linné, Atterbom, Tegnér, Almquist, Fredrika Bremer,
Strindberg, Aguéli, Benediktsson 50:-
-
Hjorth,
Agnete (sammanställning) Dikten framför
allt - Korta nutidsdikter på enkel svenska Kristianstad 1975, 80 s.
30:-
-
Häggqvist, Arne (tolkning) Du i mitt hjärta. Spansk lyrik.
FiB:s Lyrikklubb 1959, opaginerad Häftad. 12:o, stor namnteckning på
försättsblad, omslag och titelvinjett av Bo Lassen, ett par hundöron. FiB:s
Lyrikklubbs bibliotek nr. 59. 40:-
-
Höijer, Björn & Ingemar Lundkvist (urval) Den underbara
lådan. Dikter om radio och tv. Sveriges Radios Förlag 1997, 166 + x s.
Häftad med flikar, illustrerad, som ny. 70:- -
Jonsson,
Thorsten (översättning) Mörk sång
- Förtiofem amerikanska negerdikter Bonniers 1949, 176 s. kvadratisk
8vo, ill av Birger Lundquist, lätt naggat omsl, bakre omsl ngt bucklat; tolkningar av dikter av
Lucy Terry, W. E. Burghardt du Bois, Paul Laurence Dunbar, James Weldon
Johnson, Fenton Johnson, Angelina W. Grimke, Leslie Pinckney Hill, Theodore
Henry Shackleford, Claude MacKay, Jean Toomer, Langston Hughes, Countee
Cullen, Arna Bontemps, Frank Horne, Gwendolyn Bennett, Sterling A. Brown,
Richard Wright, Robert E. Hayden, Margaret Walker, Bruce McM. Wright,
Gwendolyn Brooks, Harold Telemaque, Myron O'Higgins, H. D. Carberry och
Bette Darcie Latimer + kortfattade biografiska anteckningar 50:- -
Julien, Nancy & Peter Landelius (sammanställning) Ögon av
sten och vatten. En karibisk antologi. En Bok för Alla 1994, 318 s.
Inbunden förlagets kartonnageband. 80:-
-
Kihlman, Erik Ur Finlands svenska lyrik. Antologi utgiven
och försedd med en översikt. Björck & Börjesson 1923, 570 s. Inbunden
i förlagets guldstämplade helklotband, rygghuvud och -fot nötta, några blad
naggade i främre sitt pga att de varit ngt större än de andra bladen.
100:-
-
Lindeberg, Giovanni (utg) Södra Norrlands diktare.
Lindblads 1932, 240 s. Häftad, illustrerad med författarporträtt, småjack
i inlagans främre snitt s. 4-6, 23-40 och 237-240. S. 237-240 ngt solkad mot
nedre snitt. Innehåller: N. Söderblom, P. Hallström, B.
Malmberg, E. Sehlstedt, P. Molin, L. Nordström, E.W. Hülphers, A. Viksten,
W. Peterson-Berger, G. Hedenvind-Eriksson, G. Näsström, etc.
50:-
-
Lindgren,
Kaj (red) Dikterna om Finlands kamp Bonniers
1940, 165 s. tillskr, ngt osnyggt sprättad
40:-
-
Lindh,
Ylva (urval) Midvinter - Julberättelser
från förr Semic 1999, 193 s. inb
förl kartonnagebd, m bidrag av Roald Amundsen, H C Andersen, Dan Andersson,
Bellman, Fröding, Geijer, Strindberg osv. 40:-
-
Lindorm, Per-Erik (red) Kärleksöden i Norden under tusen
år. Sohlmans 1949, 447 s. Häftad, kanter och rygg lätt solfärgade,
illustrerad, stor 8vo, en liten falsriss. 70:-
-
Ljungdell,
Ragna (tolkning och inledning) Modern
finsk lyrik Bonniers 1947, 187 s. dedicerad
av R Ljungdell, litet jack i främre omsl 40:-
-
Lundgren, Arne (översättning och urval) Skördefolket och
andra berättelser. Portugisisk prosa från 1850 till våra dagar. Forum
1976, 209 s. Häftad. 50:-
-
Lundkvist,
Artur (urval) Den mörke brodern -
Negerlyrik FiB:s Lyrikklubb 1957, 202 + iv s. inb förl klotryggbd m naggat omsl, uppl 10.000 ex, FiB:s Lyrikklubbs
Bibliotek nr D7 50:-
-
Matthis,
Henry Peter (red) Röster för freden
- En samling inlägg, dikter och prosa av svenska författare Svenska
Fredskommittén 1956, 32 s. stor 8vo,
ett par småfläckar på främre omsl; innehåller bl a Stellan Arvidson,
Bosse Gustafson, Moa Martinson och Peter Weiss 50:-
-
Michanek, Germund (sammanställn.) Svenska dikter. En
antologi. Litteraturvetenskapliga Institutionen, Uppsala 2000, 183 + 181
+ 207 s. Häftade. 1: Från balladerna till Bellman, 2: Från Kellgren till
Almqvist, 3: Från Runeberg till Karlfeldt. Kurslitteratur. 5:e, 6:e och 5:e
uppl. 100:-
-
Morgon
över Sverige & 106 andra dikter ur Folket i Bild/Kulturfront Kulturfront Förlag 1976, 150 + ii s. 1:a uppl, uppl 3.000 ex, svagt nött rygg 50:-
-
Nilsén-Somre,
Lennart (red) Sex unga lyriker - En
Metamorfos-antologi FiB:s Lyrikklubb 1954, 76 + iii s. inb förl pappbd m naggat skomsl, FiB:s Lyrikklubbs Bibliotek nr 4;
innehåller Paul Andersson, Petter Bergman, Björn Lundegård, Lennart Nilsén-Somre,
Ingvar Orre samt Lasse Söderberg, uppl 10.000 ex 60:-
-
Nilsson,
Nils Åke & Lundström, Göran (urval) Berättelser
ur båda fickorna - Tjeckisk humor, satir och berättarglädje Tiden
1954, 255 s. inb förl pappbd, ill av
Per Engström, bl a 12 noveller av Capek 50:-
-
Noveller för världens barn.
Infomrationsförlaget 2004, 305 s.
Inbunden förlagets helklotband ed skyddsoslag, som ny. Författare: Hans
Alfredson, Inger Alfvén, Gerda Antti, Ernst Brunner, Åke Edwardson, Ulf
Eriksson, Inger Frimansson, Beate Grimsrud, Hans Gunnarsson, Peter Kihlgård,
Maria Küchen, Lotta Lotass, Kristina Lugn, Henning Mankell, Håkan Nesser,
Lotta Olsson, Björn Ranelid, Niklas Rådström, Birgitta Stenberg och Eva
Ström. 2:a tryckn. 61:a tus. 70:-
-
Oljelund, Ivan (red) Tidens litterära kalender 1928
Tidens 1928, 175 s. inb förl guldpressade helklotbd, ett par småfläckar
på bakre pärm, ill; innehåller bl a originaluppl. av Eyvind
Johnsons långa novell "Hos Hagels". Här finns även bidrag av bl a Martin
Koch, Albert Viksten och Ragnar Holmström 90:-
-
O’Mara,
Lesley (urval) Katten som kunde flyga
- och 15 andra berättelser om katter Trevi 1993, 220 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo, ill, osnygg tillskr;
bl a Lewis Caroll ”Klockarkatten”. 40:-
-
Ohrlander,
Kajsa (samlare) ”Nog är det så att
ventilationer inte behövs så länge dina lungor fungerar” - Dikter från
Malmberget Gidlunds 1970, 167 s. 40:-
-
Palm, Göran ((red) Landskapens röster. En antologi. En
Bok för Alla 1992, 414 s. Inbunden förlagets laminatband, illustrerad,
exlibris. 75:-
-
Peterson,
Hans (urval) Flykten till Amerika
- och andra berättelser om barn i de vuxnas värld BB 1983, 382
s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo,
ill; bl a Astrid Lindgren, S Lagerlöf, Dorothy Parker, James Joyce, Alberto
Moravia och Maksim Gorkij 40:-
-
Pontoppidan-Sjövall, Karin (red)
Ryska berättare Prisma 1961, 160 s. originalpocket, exl 40:-
-
Renborg,
Greta (red) Skönast är kärleken -
En diktsamling Bonniers 1969, 220 s. inb
förl pappbd, ill av
Claes Beckström; kärleksdikter från hela världen; Bonniers
Folkbibliotek 285 50:-
-
Rodker, John (Ed and selection)
Soviet Anthology Jonathan Cape, London 1943, 231 pp 1st ed, hardbound
publ cloth, cvr badly soiled 50:-
-
Rosengren,
Bernt (red) Du vars hjärta är hos vänstern
Borås 1973, 47 s. klammerhäftad,
liten fyrkantig 8vo; bl a Bosse Gustafsson, Helga Henschen, Sandro Key-Åberg,
Torgny Lindgren, Jan Mårtensson och Stig Sjödin medverkar
såld
-
Runnquist,
Åke Diktaren i dikten - En lyrisk
litteraturhistoria Bokvännerna 1954, 125 s. uppl 4.000 ex 50:-
-
Rådberg, Åsa o a (red) Färdlektyr 2004. Stockholm
2004, 128 s. Häftad, illustrerad. Utg. av Svenska Lokaltrafikföreningen.
50:-
-
Schildt, Runar Östnyländska berättelser (Regnbågen,
Rönnbruden, Prövningens dag och Hemkomsten). Lindqvists 1960, 224 s.
inb förl konstläderryggbd; Finlandssvenskt Bibliotek 9 100:--
Siwertz,
Sigfrid (red) All världens berättare
Bonniers 1943, 958 s. inb vackert
halvfrbd m 4 upphöjda bind (Bonniers Bokb.), stor 8vo, liten spricka i
ryggen 80:-
-
Smith, Ann & Hodell, Åke (red) Kärlekshistorier BB
1984, 278 s. inb förl helklotbd m skomsl,
24 svenska
författare skriver om kärlek
50:-
-
Stolpe,
Sven (urval) Mästarberättare Bonniers
1977, 365 + ii s. inb förlbd m lätt
naggat skomsl, stor 8vo; bl a Hemingway, Tolstoj, Conrad, Hesse, Green och
Sartre 40:-
-
Storm,
Ole (urval) Arabella - och andra
danska mästerberättelser från H. C. Andersen till Anders Bodelsen BB
1978, 220 + vi s. stor kvadratisk 8o,
inb förl helklotbd, m ill av diverse danska konstnärer 40:-
-
Storm,
Ole (urval) Det stod en bänk i trädgården
- och andra norska mästarberättelser från Bjørnstjerne Bjørnson
till Agnar Mykle BB 1979, 236 + vi s. stor
kvadratisk 8o, inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, m 60 ill 50:-
-
Strandberg,
Olle (sammanställn.) Kalla kårar R&S
1956, 349 s. inb förl dek pappbd,
frampårm av Bertil Bull-Hedlund, vinjetter av Hans Arnold, innehåller bl a
H G Welles, E A Poe och Ett anspråkslöst förslag av J Swift 75:-
-
Svensson, Lars-Håkan &
Lasse Söderberg Tärningskastet 3 Malmö u å, 64 s. klammerhäftad,
omsl och ill av C O Hultén, innehåller bl a Birgitta Trotzig Största
motståndets lag 70:-
-
Söderberg, Lasse (red) Ögats läpper sluter sig. Surrealism
i svensk poesi. FiB 1993, 160 + ii s. Inbunden förlagets
svartpressade rosa pappband med skyddsomslag, märke efter liten lapp som
blivit borttagen på skyddsomslag, en biblioteksstämpel och en
utgallringsstämpel på försättsblad. 75:-
-
Söderblom,
Staffan (red) Författarnas djurbok Författarförlaget
1981, 288 s. ou, ill, m W Aspenström,
Torgny Lindgren, B af Klintberg, Elsa Grave osv, inb förl pappbd m skomsl 80:-
-
(Wallenberg, Raoul) Westerberg, Ann (red) Raoul Wallenberg
Academy for Young Leaders. Antologi 2003. Raoul Wallenberg Academy 2003,
216 s. 4to, i spiralpärm med styva pappärmar med etikett. 125:-
-
(Wallenberg, Raoul) Westerberg, Ann (red) Raoul Wallenberg
Academy for Young Leaders. Antologi 2004. Raoul Wallenberg Academy 2004,
239 s. 4to, i spiralpärm med styva pappärmar med etikett. 125:-
-
-
Warburton, Th. (tolkare) Mitt i ett krig. Tolkningar ur
engelsk och amerikansk lyrik 1941-1944. Bonniers 1945, 70 + ii s.
Häftad, ryggfot och -huvud skadade, namnteckning på insidan av främre
omslag. Ovanlig. 90:-
-
Vintilescu,
Jan (tolkning) Haiku – Japansk miniatyrlyrik Gebers 1959, 112 +
viii s. inb förl dek pappbd m skomsl, namnt, ill; urval av kända
haikudiktare från 1600-talet och framåt
såld
-
Wästberg,
Per (red) Afrika berättar Cavefors 1965, 359 s. namnstämpel, ngt
avkortad version av 1:a uppl 1961 40:-
-
Västerbottensförfattare. En antologi.
Norrländska Författarsällskapet
1972, 144 s. Häftad. 50:-
-
Zjuchovitskij, Leonid & Hesslind, Lars Om kärlek -
Berättelser om kärlek i Öst och Väst BB 1989, 338 s. inb förl
helklotbd m skomsl 50:-
-
Åkerhielm, Åke Kärlek från hela världen Hökerbergs 1944,
686 s. inb förl klotryggbd m medb omsl, grått övre snitt, liten fläck på
främre snitt; novellantologi 70:-
-
Öhman, Ivar (urval) Berömda berättare. Tolv noveller.
FiB 1948, 275 + v s.Häftad, illustrerad av Bertil Bull Hedlund, vikmärken
på främre och bakre omslag. August Strindberg, Hjalmar Söderberg, Herman Bang,
Hans E. Kinck, Anton Tjechov mfl. 90:--
Österling,
Anders Fränder och främlingar Bonniers
1925, 203 s. översättningar av bl a
William Blake, Woodsworth, Coleridge, Lorenzo di Medici, Shelley, Keats,
Baudelaire 60:-
|