Antropologi, Etnologi & Folklivsforskning /
Anthropology, Ethnology & Folklore
uppdat 08-11-24
-
Alm, Henrik
Murgesällerna i Stockholm Stockholm 1944, 144 s. + inbunden rättelselapp
inb privat helklotbd m titelfält i läder och guld, namnstämpel på
titelsida, ill, färgat övre snitt 125:- -
Alsmark,
Gunnar Herdar på Korsika Liber
1979, 263 s. stor 8vo, Skrifter från
Folklivsarkivet i Lund nr 22; ngt naggat omsl, fotoill 50:- -
Andersson, Åsa Inte samma lika. Identifikationer hos
tonårsflickor i en multietnisk stadsdel. Symposion 2003, 284 s.
Häftad, dissertation, spikblad. Från Etnologiska Institutionen i Göteborg.
175:- -
Arnö-Berg, Inga Jul på Skansen. N&K 1997, 91 s.
Inbunden förlagets fotoillustrerade laminatband, stor 8vo, mkt rikt
illustrerad. 70:-
-
Aronsson, Kjell-Åke Samiska kulturmiljöer i Sverige. - en
forskningsöversikt. Riksantikvarieämbetet 1995, 78 s. Häftad i
fotoillustrerat omslag, stor kvadratisk 8vo, illustrerad. 100:-
-
Asbjørnsen, Moe,
Nauthella m fl Brudprovaren. Erotiska folksagor från Norge. W&W 1978,
172 s. Inbunden förlagets pappband med fläckat omslag med en mindre reva,
stor 8vo. Urval och inledning Oddbjørg Høgset, illustrationer av Svenolov
Ehrén, svenskt förord Bengt af Klintberg, versättning av Bengt Berg.
75:- -
Bagerstam, Erik Finlands svenskar - ett livskraftigt folk
i Norden. Sveriges Radios Förlag 1987, 192 s. Inbunden förrlagets
fotoillustrerade laminatband, mkt rikt illustrerad, kartor på
försättsbladen, stor 8vo. 60:--
Beckman, Lars Ras och rasfördomar Prisma/Verdandi
1966, 94 + ii s. delvis hårt struken med blyerts, märken av två gem;
Verdandi debatt 27, förf docent i humangenetik 40:-
-
Björnberg, Ulla; Margareta Bäck-Wiklund; Hans Lindfors & Arne
Nilsson Livsformer i en region. En jämförande analys av familje- och
samhällsliv i 1970-talets Sverige. Liber Allmänna Förlaget 1982, 266 s.
Häftad, stor 8vo, illustrerad, en del understrykningar med märkpenna.
100:-
-
Burland, Cottie Mäniskor utan maskiner. Gebers 1966,
249 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, 4to, illustrerade
försättsblad, mkt rikt illustrerad, exlibris. Om primitiva kulturer i
serien: Vetandets värld. 90:-
-
Canow, Isabella Under samma tak, men på olika plan.
Reflektioner om det mångkulturella samhället: kultur, etnicitet, religion...
Stockholm 2006, 329 s. Höftad, stor 8vo. Från Riksförbundet
Frivilliga Samhällsarbetare. 160:-
-
Carlsson,
Ylva Kulturmöten, textmönster och förhållningssätt
- Första- och andraspråksskrivande i några svenska brevgenrer Uppsala
2002, 232 s. diss, stor 8vo, Skr utg
av Inst f Nordiska Språk vid Uppsala Universitet 60 90:-
-
Drake, Sigrid Västerbottenslapparna. under förra hälften
av 1800-talet. Två Tryckare 1979, xvi + 238 + iv s. Häftad, stor 8vo,
svagt vikmärke på bakre omslag. 375:- -
Eidlitz,
Kerstin Food and Emergency Food in the Circumpolar Area Uppsala 1969, xxi +
175 pp + foldout map Studia
Ethnographica Upsaliensia XXXII; large 4to, uncut 200:-
-
Ejdestam, Julius Svenskt folklivslexikon. R&S 1975,
178 s. Inbunden förlagets kartonnageband, illustrerad, exlibris.
100:-
-
Eskeröd,
Albert Årets fester LT 1970, 224
s. pocket, ill 30:-
-
Fellner, Astrid M Articulating Selves: Contemporary
Chicana Self-Representation. Wien 1999, x + 355 pp. Hardbound
publisher’s cloth backed boards, dissertation, 4to, a little worn around the
edges. About the self image of women of Mexican-American descent. 400:--
Fortes,
M & Evans-Pritchard, E E (Eds) African
Political Systems Oxford University Press 1967, xxiii + 302 pp worn,
a couple of library stamps and one sticker 40:-
-
Fox,
Robin Kinship and Marriage – An Anthropological Perspective Penguin
1984, 271 pp large pocket (Pelican),
ill 40:-
-
García,
Claudia The Making of the Miskitu People of Nicaragua – The Social
Construction of Ethnic Identity Uppsala 1996, 175 pp diss, ded, large
8vo 80:-
-
Gaunt,
David & Löfgren Myter om svensken
Liber 1984, 132 s. ill, namnt i
blyerts 60:-
-
Gaunt,
Louise Familjekretsen – Bosättning,
umgänge och omsorg Gävle 1987, 248 s. ett
par kaffefläckar på bakre omsl 40:-
-
Gens, Ingemar Från vaggan till identitet. Hur flickor blir
kvinnor och pojkar blir män. Seminarium 1998, 108 s. Häftad, lätt
nött nederkant på främre omslag, liten 8vo. 90:-
-
Ginsburg, Råland o a (red) Bekänna färg. Kommissionen
mot rasism och främlingsfientlighet 1988, 80 s. Häftad, illustrerad,
omslag av Helga Henschen. 50:-
-
Gudmundsson, Magnus
Tarot - New age i bild och berättelse Carlsons 2001, 176 s. diss, ill
100:-
-
Gullestad,
Marianne Livet i en gammel bydel –
Livsmiljø og bykultur på Verftet og en del av Nøstet Aschehoug, Oslo
1979, 168 s. inb förl dek pappbd,
fotoill, stor 8vo 60:-
-
Haberlandt, Michael Völkerkunde II - Beschreibende
Völkerkunde Walter de Gruyter 1920, 150 + ii + 150 + ii pp hardbound
publ cloth, contemporary name inscr, 12:o, 3rd bettered and enlarged ed, 29
Abbiildungen, Sammlung Göschen 802 40:-
-
Hermansson,
Hans-Erik Fristadens Barn – Om
ungdomars livsstilar, kulturer och framtidsperspektiv i 80-talets Sverige Daidalos1988,
224 s. ganska mycket
blyertsunderstrykningar 50:-
-
Hofberg, Herm. Genom Sveriges bygder. Skildringar av vårt
land och folk. Abr. Bolin, Örebro 1872, vi + 450 s. Inbunden samtida
ngt nötta halvskinnband, inlaga utmärkt, litet missfärgning av
försättsbladen pga skinnhörnen. 200:--
Holt, Emily S Ye Olden Time. English Customs in the Middle
Ages. John F Shaw, London no date [1884], 223 + xvii (book catalogue)
pp. Hardbound publisher’s decorated cloth, spine a bit worn, upper and
lower spine a little frayed, gilded upper edge, gift inscription on fly leaf
(dated Christmas 1885), one plate. 200:-
-
Hvarfner,
Harald (red.) Vad händer i glesbygden
– En etnologisk studie av näringslivet i Jokkmokk Norrbottens Museum
1968, 143 s. fotoill 30:-
-
Jacoby,
Michael Wargus,
vargr ”Verbrecher””Wolf” – Eine sprach- und rechtsgeschichtliche
Untersuchung Uppsala 1974, 143
pp Acta Universitatis Upsaliensis –
Studia Germanistica Upsaliensia 12; large 8vo, uncut 90:-
-
Johansson,
K F Hvar låg vår folkstams urhem Stockholm 1911, s. 157-177 särtruck
ur Nordisk Tidskrift 1911, stor 8:o, stämpel, ngt naggat omsl, ded 40:-
-
Johansson, Karin Då var allt jemnskiftadt. Något om äldre
folklig tideräkning. Seder och bruk kring dagjämningstiderna. LT 1975,
176 s. Originalpocket, liten fläck på främre snitt, lätt nött rygg.
70:-
-
Johnson, Linnea; Molly Johnson & Tilda aria Forselius
Mormorsboken. R&S 1980, 94 s. Dedicerad av Molly J, häftad,
fotoillustrationer och illustrationer av Ingrid Eriksson. 2:a utökade
upplagan. 80:-
-
Kamali, Masoud Varken familjen eller samhället. En studie
av invandrarungdomars attityder till det svenska samhället. Carlssons
1999, 98 s. Häftad. 80:-
-
Karltun, Stina
Maniok. Levebröd och livsvilja i dagens Kongo. Proprius 1988, 93 s.
Häftad, illustrerad, vissa blyertsmarkeringar vid texten, namnteckning på
titelsida. 75:-
-
Klausen,
Arne Martin Kultur – variation och
sammanhang Pan 1976, 187 s. främr
omsl böjt, några sidnummersanteckn på titelsida, pocketoriginal, 40:-
-
Klintberg, Bengt af Harens klagan – och
andra uppsatser om folklig diktning Pan 1978, 204 s. originalpocket,
fotoill 40:-
-
Klintberg,
Bengt af Jättar och vättar – En antologi dikter om folktrons väsen Brombergs
1986, 136 s. inb förlbd m skomsl, m bilder av John Bauer o a 75:-
-
Klintberg,
Bengt af Svenska folksägner PAN
1977, 287 s. originalpocket
40:-
-
Kluckhohn, Clyde & Henry A Murray Personligheten i natur,
samhälle och kultur. KF 1953, 233 s. Häftad, stor 8vo, ngt nött runt
kanterna, osprättad. Bidrag av bl a: Ruth Benedict, Erich Fromm och Margaret
Mead. 125:-
-
Lewis,
Oscar Fem familjer - En studie av
fattigkulturen i Mexiko R&S 1970, 336 s. originalpocket,
tillskr, ngt blekt rygg 40:-
-
Liljeroth, Lena & Mauricio Rojas Svenska främlingar. Att
älska Sverige med dess fel och brister. Om invandrare och deras möjligheter.
Gedins 1997, 166 + i s. Inbunden förlagets pappband, som ny. 70:-
-
Lindqvist, Beatriz Drömmar i vardag och exil. Om chilenska
flyktingars kulturella strategier. Carlssons 1991, 215 s. Häftad,
mindre vikmärke på främre omslag, några sidor tryckfläckiga (men fullt
läsbara) från tryckeriet. 75:-
-
Mammo,
Tirfe The Paradox of Africa’s
Poverty - The Role of the Indigenous Knowledge, Traditional Practices and
Local Institutions-The Case of Ethiopia The Red Sea Press 1999, xvi +
268 pp 80:-
-
Martinsson-Wallin,
Helene Ahu - The Ceremonial Stone Structures of
Easter Island.
Analyses of Variation and Interpretation of Meanings
Uppsala 1994, 188 pp
diss, 4to, ill, Aun 19 (Societas Archaelogica Upsaliensis) 100:-
-
Middleton,
John & Tait, David (Eds.) Tribes
without Rulers – Studies in African Segmentary Systems Routledge &
Kegan Paul Ltd 1970, 234 pp worn,
library stamp, some underlining in pencil 40:-
-
Mokvist, Åke Svenska folkfester ICA-Förlaget 1984, 128
s. inb förl fotodek pappbd, 4to, rikt fotoill i färg 50:-
-
Morris,
Walter F jr (text) & Foxx, Jeffrey J (photographs) Living
Maya Harry N Abrams Inc., New York n d ( end of the 1980ies), unpaged
(ca 230 pp) 4to, hardbound publ cloth
w dj; 125 full colour photographs, ca 60 line drawings and 2 maps 150:-
-
Nestius, Hans ”Och vi som ville så väl...” 19 röster om
det mångkulturella Sverige. Carlssons 1996, 286 s. Häftad,
illustrerad. 60:--
Netterlund,
Karin Ådalen - Folktro och folksägen
Härnösand 1984, 64 s. dedicerad,
inb förl hellinnebd m skomsl, rikt ill, kvadratisk 8vo 70:-
-
Nicolaisen,
Johannes Primitiva kulturer – Några
huvuddrag i etnologins historia W&W 1965, 252 s. pocket, ill, blyertsunderstr 30:-
-
Nida,
Eugene A Customs & Cultures -
Anthropology for Christian Missions Harper & Row 1954, 306 pp 1st ed, hardbound cloth backed boards w chafed dj, large 8vo, name 70:-
-
Niederle, Lubor La
Race Slave. Statistique Demographie Anthropologie Félix Alcan, Paris
1916, xvi + 231 + i pp hardbound nice private half calf w 5 raised
nerves, traduit par Louis Leger 150:- -
Nordenskiöld, Erland Indianliv i El Gran Chaco
(Syd-amerika). Å&Å 1926, 251 s. + 69 illustrationer på 24 planscher.
Inbunden förlagets helklotband, stämplar från Uppsala Enskilda Läroverk,
biblioteksinsignier i blyerts, lätt fuktfläckad i början och slutet, främre
fals lös, fläckig bakpärm. 40:- -
Nordin, Annika (red) Kultur förändrar - om konsten att
gestalta mångfald. Agora 2004, 121 s. Häftad, fotoillustrerad, som
ny. 80:- -
Nyström, Anton Uppkomsten av kortskallar och långskallar.
Ett bidrag till rasläran. Ljus 1903, 100 s. Häftad, illustrerad,
liten 4to, gammal ägarstämpel på främre omslag, rygg nött med falsrissar,
annars är omslagen i mkt bra skick. 250:- -
Oweini, Saleh & Anna Holmgren Folkhemmets bakgård - att bana
väg för integration i Sverige. Atlas1999, 199 s. Häftad med flikar, som
ny. 150:-
-
Paproth,
Hans-Joachim Studien über das Bärenzeremoniell
- I. Bärenjagdriten und Bärenfeste bei den tungusischen Völkern Uppsala
1976, 366 pp + loose errata leaf large 8vo, uncut, ill; Skrifter utgivna av Religionshistoriska
Institutionen i Uppsala (Hum. Fak.) genom C.-M. Edsman 15, in Kommission bei
Klaus Renner Verlag, München, all published 175:-
-
Petris, Tassos N Rhodes (Kamiros Filerimos Lindos) -
History, arts, folklore, modern life Toubi’s. Athens 1981, unpaged (80
pp) lavishly ill in colour, large 8vo 60:-
-
Pitt-Rivers,
Julian A The People of the Sierra Madre The University of Chicago Press 1974,
232 pp 2nd ed, photo-ill 50:-
-
Poncins, Gontran de
Kabloona Bonniers 1951, 291 + i s. inb förl
helklotbd m förf namnt i guld på frampärm, ill av förf;
En berättelse om netsilikmiut, de så kallade säleskimåerna
50:-
-
Rabo,
Annika Change on the Euphrates - Villagers, Townsmen and Employees in
Northeast Syria Stockholm 1986, xii + 222 pp diss, ill, name stamp;
Stockholm Studies in Social Anthropology 15 80:-
-
Ramberg, Ingrid & Oscar Pripp Fittja, världen och
vardagen. Mångkulturellt Centrum 2002, 129 + 82 s. Häftad, so ny.
100:-
-
(Rancken,
Oskar) Bregenhöj, Carsten (red) Oskar
Rancken - Pedagog och samlare, folklivsvetare och historiker Helsingfors
2001, 160 s. fyrkantig 8vo, ill,
Meddelanden från Folkkultursarkivet nr 18, Skr utg av Svenska Littratursällskapet
i Finland nr 632 100:-
-
Rehnberg, Mats (red) Sverige i fest och glädje W&W
utan årtal, 253 + iii s. Inbunden förlagets klotryggband med marmorerat
pärmpapper, 4to, främre omslag medbundet, illustrerad. 90:-
-
Rehnberg,
Mats ”Hejarn borrar, släggan slår!”
– svensk folkdiktning kring arbetslivet Ordfront 1980, 123 s. fotoill 60:--
Rodin,
Kerstin Onda kvinnor och oregerliga
hustrur – En etnologisk studie av kontroversiella kvinnobilder Uppsala
1984, 82 s. Studia ethnologica
Upsaliensia 13, ill 80:-
-
Rooth,
Anna Birgitta The Importance of Storytelling – A Study based on field work in
Northern Alaska Uppsala 1976, 106 pp Studia
ethnologica Upsaliensia 1 80:-
-
Sahlins,
Marshall D Tribesmen Prentice-Hall
n d, x + 118 pp large 8vo, ill,
underlinings in pencil in first chapter 40:-
-
Sandklef, Albert
Folktankar och folkhumor - Om överheten, om den dumme, om det passande och
annat mera Lantbruksförbundets Tidskrifts AB 1945, 189 s. dedicerad,
liten fläck på främre omsl 75:-
-
Sarajas, AnnaMari Studiet av folkdiktningen i Finland
intill slutet av 1700-talet. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets
Akademien 1982, 290 s. Häftad, osprättad, stor 8vo, förlagsny. KVHAAH
Filologisk-filosofiska serien 19. 110:-
-
Sayer,
Chloë Arts and Crafts of Mexico Chronicle
Books, San Francisco 1990, 160 pp square
small 4to, richly ill in colour and b/w, unobtrusive inscr 100:-
-
Scotte,
Lasse Slutfiskat Akademilitteratur
1981, 224 s. Stor 8vo, fotoill, några
hundöron; handlar om fiskenäringens tillstånd under 1900-talet i Västernorrland
40:--
Sjöberg,
Gustaf & Klingberg, Gustaf Lärobok
i antropologi PAN&s 1899, 60 s. inb
förl dek helklotbd, en del svag blyerts 90:-
-
Spence, Lewis North
American Indians The Mystic Press, London 1985, xii + 393 pp
hardbound publ cloth, no dj, facsimile of original work, in the series
”Myths and Legends”, ill 100:-
-
Stacey, Tom (Huvudred)
Jordens folk, Oceanien Nya
Zeeland.
Bonnierfakta 1983, 144 s. Inbunden
förlagets dekorerade helklotband med skyddsomslag, 4to, mkt rikt illustrerad,
recensionsstämpel på bakre blankblad. 80:-
-
Ström,
Fredrik Svenska folkgåtor Bonniers 1939, 435 s. inb förl
halvklotbd, stor 8vo, teckningar av Uno Stallarholm 125:-
-
Svenska folksagor I.
Sahlgren, Gudrun & Jöran
(berättare) Efter Sven Sederströms uppteckningar. PAN&s 1939, 197 s.
Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, stor 8vo. främre
omslag medbundet, exlibris, pärmpapper lätt nött, flammig rygg. Illustrerade
av Einar Norelius. 3:e uppl. 100:-
-
Svenska folksagor II.
Liljeblad, Sven (berättare) Sagor
från romantikens dagar efter upptecknarnas original. PAN&s 1939, 235 s.
Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, stor 8vo. främre
omslag medbundet, exlibris, flammig rygg. Illustrerade av Einar Norelius. 2:a
uppl. 125:-
-
Svenska folksagor III.
Liljeblad, Sven (berättare) Efter
Mickel i Långhults uppteckningar. PAN&s 1940, 196 s. Inbunden förlagets
halvfranska band med övre guldsnitt, stor 8vo. främre omslag medbundet,
exlibris, litet jack i frampärm. Illustrerade av Einar Norelius. 150:-
-
Svenska folksagor IV.
Sahlgren, Gudrun & Jöran (berättare)
Efter prosten C. F. Cavallius’ uppteckningar. PAN&s 1941, 179 s.
Inbunden förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, stor 8vo. främre
omslag medbundet, exlibris. Illustrerade av Einar Norelius. 120:-
-
Svenska folksagor V.
Sahlgren, Gudrun & Jöran (berättare)
Sagor från skilda landskap ur G. O. Hyltén-Cavallius’ och G. Stephens’
samlingar. PAN&s 1942, 198 s. Inbunden förlagets halvfranska band med
övre guldsnitt, stor 8vo. främre omslag medbundet, exlibris. Illustrerade av
Bertil Bull Hedlund. 175:-
-
Svenska folksagor VI.
Djurklou, Gabriel (samlare) Sagor
och sägner från Närke. PAN&s 1943, 219 s. Inbunden förlagets
halvfranska band med övre guldsnitt, främre omslag medbundet,stor 8vo.
exlibris. Svenska folksagor VI. Berättade av Jöran Sahlgren, illustrerade av
Bertil Bull Hedlund. 175:-
-
Svenska folksagor VII.
Sahlgren, Jörel & Jöran (berättare)
Sagor samlade från skillingtryck. PAN&s 1947, 188 + i s. Inbunden
förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, stor 8vo. främre omslag
medbundet, litet jack i frampärm. Illustrerade av Einar Norelius. 125:-
-
Svenskar/Swedes. Människor i Sverige ser på sig själva genom
kameraögat/People in Sweden look at themselves through the camera lens.
Sveriges Radio
1970, opaginerad ( ca 120 s.) Inbunden förlagets fotoillustrerade
pappband, 4to, mkt rikt fotoillustrerad. 70:- -
Svensson, Sigfrid Svensk etnologi. Från forntidstolkning
till samtidsforskning. N&K 1974, 205 s. Häftad, illustrerad. 75:- -
Säve, P A (upptecknare) Svenska sagor och sägner 12.
Gotländska sägner II Häft. I: Historiska sägner. Uppsala 1961, vi + s.
355-538. Häftad, stor 8vo, ngt solkigt omslag, illustrerad. Utg. av
Herbert Gustavson och Åsa Nyman. 80:--
Terenius,
Margareta Jon Blund – En etnologisk
studie av Jon Blund och med honom besläktade sömnväsen Uppsala 1983,
171 pp Studia ethnologica Upsaliensia
10, ill 75:-
-
Thomasson, Lars De
svenska samerna och renskötseln i Sverige. Biografiska anteckningar för åren
1975-1980. Umeå 1982, 216 s. Häftad, stor 8vo. Kungl. Skytteanska
Samfundets handlingar Nr 24, 1982. 75:-
-
Thomasson, Lars De
svenska samerna och renskötseln i Sverige. Biografiska anteckningar för åren
1970-1974. Umeå 1979, 170 s. Häftad, stor 8vo. Kungl. Skytteanska
Samfundets handlingar Nr 21, 1979. 75:-
-
Thomasson, Lars De
svenska samerna och renskötseln i Sverige. Biografiska anteckningar för åren
1960-1969. Umeå 1971, 149 s. Häftad, stor 8vo. Kungl. Skytteanska
Samfundets handlingar Nr 10, 1971. 75:-
-
Tillhagen,
Carl Herman Folklig spådomskonst Fabel
1980, 206 s. inb förl pappbd 50:-
-
Ule, Willi De fem världsdelarna. Jorden och dess folk I-V.
Bokförlaget Norden 1938-39, xvi+300+ii; 282+iv; 297+iii; 315 + v ;
336+ii s. Inbundna halvfranska band med guldornerade ryggar, små 4to’s,
illustrerade, nedre främre hörnet på del IV med skada. 5 vokymer. 250:--
Uppsatser Folklivsforskning.
Studentlitteratur 1967, 175 s.
Häftad, stor 8vo, illustrerad, främre omslag ngt solkigt, små kryss vid 5 av
de 7 uppsatserna i innehållsförteckningen. Innehåller t
ex: Jirlow: drag ur färiskt arbetsliv, Strömbeck: Bröderna Grimm och
folkminnes-forskningens vetenskapliga grundläggning, M. P:n Nilsson:
folkfesternas samband med år och arbetsliv. 75:--
Wall,
Jan Tjuvmjölkande väsen I-II Uppsala
1977 & 1978, 262 + 204 pp Studia
Ethnologica Upsaliensia 3 & 5, ill, stora 8vo; del 1: Äldre nordisk
tradition, del 2: Yngre nordisk tradition, with English summary: Magical
milk-stealing creatures 200:-
-
Werner,
Karla Egen härd – Om kvinnoliv i småhusområden
Gidlunds 1981, 238 s. enstaka
fotoill, ngt skavt omsl 40:-
-
Westberg, Annika Becoming an Adult - Living Conditions and
Attitudes among Swedish Youth Umeå Universitet 2005, viii + 22 + 22 + ii
+ 32 + 22 + ii + 26 + 12 pp diss (Dept of Sociology), large 8vo, spikblad
125:--
Wolf,
Eric R Peasants Prentice-Hall n d,
xii + 116 pp large 8vo, ill, minor
moisture damage 40:-
-
Young, Egerton R Nya äfventyr bland Nord Amerikas
indianer. A Sigurdssons Förlag 1906, 414 s. + planscher. Inbunden
förlagets dekorerade helklotband, ryggfot ngt nött, en svag repa på bakpärm.
130:-
-
Young,
Michael & Willmott, Peter Family
and Kinship in East London Penguin 1980, 222 pp paperback 30:-
-
Åberg, Alf Baskerna - ett frihetsälskande folk N&K
1965, 107 s. + 8 s. planscher inb förl fotoill pappbd 60:-
-
(Ålund, Aleksandra) Mulinari, Diana & Nora Räthsel Bortom
etnicitet. Festskrift till Aleksandra Ålund. Boréa 2006, 250 + ii s.
Häftad, kvadratisk 8vo. 250:--
Öman,
Ulla Porträttfotografen - En
etnologisk studie av en fotograf, hans ateljé och bilder Uppsala 1983,
148 s. diss, stor 8vo, fotoill; om
fotografen Arne Johanssons arbete 1944-78, Studia Ethnologica Upsalienia 9 75:-
|