Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
Måndagar: 16-18
 Onsdagar: 16-18
 Lördagar: 12-15


tel: 0739-05 23 70
eller 0730-62 91 92
alla tider.


 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Arkitektur / Architecture

uppdat 08-04-04

  1. Beskow, Hans Bidrag till studiet av övre Norrlands kyrkor W&W 1952, 155 s. stor 8vo, namnt i blyerts, lätt naggat omsl; Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens Handlingar. Del 79:I. 75:-  

  2. Bohrn, Erik; Sigurd Curman & Armin Tuulse Strängnäs domkyrka I. Kyrkans medeltida byggnadshistoria. Planscher. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien utan år, viii s. + 29 utviksplanscher. Häftad med skyddsomslag, liten 4to, förlagsny. Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium på uppdr. av K. Vitt. Hist. o. Ant. Akad. Södermanland Band I. Häfte 1. 100:-

  3. (Boy, Willem) Sundquist, Nils Willem Boy i Uppsala Uppsala 1971, 198 s. Inbunden förlagets klotryggband med skyddsomslag, 4to, rikt illustrerad. Förord av Anders Diös. 125:-

  4. Byggnadsstyrelsen (utg) Hessensteinska Huset Örebro 1984, 64 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, 2 små rissar i skydsomslag, rikt illustrerad i förg. 90:-

  5. Cassel-Pihl, Eva Helena Hallwylska Museet. Ett privatpalats från sekelskiftet Trosa 1985, 36 s. klammerhäftad, rikt illustrerad, tvär 8vo 60:-

  6. Curman, Sigurd & Roosval, Johnny (utg) Sveriges kyrkor - Konsthistoriskt inventarium: Gotland Band II: Rute Setting Stockholm 1935, x + 238 s.+ rättelselapp liten 4to, osprättad, rikt ill, omsl ngt naggat 100:-

  7. Curman, Sigurd & Roosval, Johnny (utg) Sveriges kyrkor - Konsthistoriskt inventarium: Gotland Band I Häfte 3: Bro ting Stockholm 1929, s. 179-356 (177 s.) liten 4to, rikt ill, osprättad, volymen ifråga skriven av Efraim Lundmark 100:-

  8. Curman, Sigurd & Roosval, Johnny (utg) Sveriges kyrkor - Konsthistoriskt inventarium: Gotland Band I häfte 2: Tingstäde kyrka i Lummelunda ting Stockholm 1925, s.121-180 (79 s.) liten 4to, rikt ill, osprättad, volymen ifråga skriven av Efraim Lundmark 60:-

  9. Curman, Sigurd & Roosval, Johnny Kyrkor i Erlinghundra härad - Konsthistoriskt inventarium under medverkan af Konsthistoriska Seminariet vid Uppsala Universitet Uppsala 1912, xii + 202 s. inb priv helklotbd, stor 8vo, foto- och andra ill, mindre fuktskada vid nedre delen av rygg (innan bindningen), liten fläck längst upp på sista sidan 100:-

  10. Danske kirker. Turistforeningen for Danmark årbog 1962. København 1962, 125 + ii s. Inbunden helklotband med bägge omslagen medbundna, fotoillustrerad, biblioteksband (signum stämplar, bortriven låneficka. exlibris. 40:-

  11. Darwin, Robin et al. Windows for Coventry - The ten stained glass windows for the nave of the Coventry Cathedral The Royal College of Art 1956, 10 pp text + 8 pp plates in colour and b/w staplebound, large 8vo; Contents: "The Genesis of the windows" by Robin Darwin; "Their architectural function" by Basil Spence; "Their iconography" by Lawrence Lee, Geoffrey Clarke and Keith New; "An appreciation" by Basil Taylor 75:-

  12. Daun, Åke Strategi för gemenskap. Essäer om boendets och samvarons villkor. Tidens 1979, 216 + i s. Häftad, fotoillustrerad, namnteckning på titelsida och överstrykningspenna i texten. 40:-

  13. Diös, Anders 7 besök i Nordamerika 1933, 1947, 1953, 1957, 1962, 1966 och 1973. Dalaförlaget 1981, 327 s. Häftad, liten 4to, illustrerad, dedicerad av A. Diös på försättsbladet. Med bidrag av Brita Diös-Norén från en resa 1970 och reseberättelser av Erik Östhol över hans resor 1966 och 1973. 150:-

  14. Diös, Anders Byggenskap i Uppsala 1925-1971: Byggnadsfirman Anders Diös. 30år som bygmästare i Uppsala 1925-1955. + Byggnadsfirman Anders Diös AB. Byggenskap i Uppsala 1956-1965. + Byggnadsfirman Anders Diös AB. Byggenskap i Uppsala 1966-1971. + Sundquist, Nils: Kring några “minnesbyggnader“ i Uppsala och uppsalatrakten. Uppsala 1956, 1968, 1972 & 1972, 204 + 241 + 136 + 103 s. + 3 utviksplanscher. 4 verk inbundna i förlagets kotryggband med titel och Diös initialer i guld på frampärm (Levins Bokbinderi, Uppsala, 4to, rikt illustrerad, minre riss i sista utviksplanschen. 400:-

  15. (Diös, Anders) 20 år i Sundsvall. Sundsvall 1961, 47 s. + ls lapp med uppdatering av entreprenader fram till 1966. Häftad i illustrerat omslag, liten 4to, mkt rikt illustrerad. 70:-

  16. (Diös, Anders) 40 år i byggenskapens tjänst Stockholm 1962, 64 s. Dedicerad av Diös, häftad, stor 8vo, rikt illustrerad; ingår: lös utviksplansch med firmans omsättning de första 40 åren. 90:-

  17. (Diös, Anders) Anders Diös 90 år 21 februari 1981. Hyllningsskrift. Malung 1981, 120 + ii s. Dedicerad av Diös, inbunden förlagets halvhårda pappband, stor 8vo, rikt illustrerad, rygg ngt blekt. 100:-

  18. (Diös, Anders) Anders Diös bygger bostäder. Uppsala 1952, 48 s. Häftad i illustrerat omslag, liten 4to, mkt rikt ill. 75:-

  19. (Diös, Anders) Anders Diös bygger i Skoghall. En tioårsredovisning 1962. Uppsala 1962, 30 s. Häftad, liten 4to, rikt illustrerad. 60:-

  20. (Diös, Anders) Anders Diös bygger vid Vänern. En översikt beträffande Byggnadsfirman Anders Diös AB byggenskap, som utfrts genom kontoret i Karlstad åren 1945-1965. Med inledande geografisk-historisk orientering om stad och bygd i Vänerområdet. Uppsala 1965, 124 s. Höftad i fotoillustrerade omslag, liten 4to, mkt rikt illustrerad. 90:-

  21. (Diös, Anders) Björk, Carl (red) Anders Diös bygger i Sala 1921-1966. Gävle u å (1966), 159 s. + rättelselapp. Häftad, stor 8vo, mkt rikt illustrerad, lätt nött rygg. 100:-

  22. (Diös, Anders) Björk, Carl (text) Anders Diös bygger i Gävle, Sandviken, Söderfors, Söderhamn, Hofors, Hallstavik, Karlholm. Västerås 1961, 96 s. + utvikskartor i ficka. Inbunden förlagets klotryggband med dekorerade pärmar och skyddsomslag. Liten 4to, rikt illustrerad. Litet jack i skyddsomslaget vid rygghuvud. 125:-

  23. (Diös, Anders) Björk, Carl (text) Anders Diös bygger i Köping. utan ort, utan årtal (1963), 98 s. + rättelselapp. Häftad i illustrerat omslag, stor 8vo, mkt rikt illustrerad 100:-

  24. (Diös, Anders) Björk, Carl (text) Anders Diös bygger i Södermanland. Gävle 1963, 78 + ii s. Häftad i illustrerat omslag, liten 4to, mkt rikt illustrerad. 80:-

  25. (Diös, Anders) Byggenskap i Enköping 1944-1973. Uppsala 1973, 72 s. + lös utviksplansch med karta ver byggnader uppförda och ombyggda av Diös AB 1944-73. Med löst julkort signerat av Diös, häftad, stor 8vo, rikt illustrerad. 80:-

  26. (Diös, Anders) Byggnadsfirman Anders Diös Uppsala. Föreningshus 1928-1938. Uppsala 1939, 143 + v s. + utviksplansch. Häftad i illustrerade omslag, liten 4to, rikt illustrerad, lätt nött rygg. 150:-

  27. (Diös, Anders) En dag att minnas. Byggnadsfirman Anders Diös’ 25-årsjubileum. Stockholm 1951, opaginerad (64 s.) Häftad, stor 8vo, skyddsomslag, rikt illustrerad. 100:-

  28. (Diös, Anders) Flodén, Nils August Byggenskap och kultur. En sammanställning till Anders Diös’ 85-årsdag. Uppsala 1976, 98 s. Dedicerad av Diös, inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, stor 8vo, rikt illustrerad. 125:-

  29. (Diös, Anders) Från jordkula till höghus. Anders Diös bygger i Sandviken. Gävle utan årtal (1959), 52 s. Dedicerad av Diös, häftad i fotoillustrerade omslag, stor 8vo, rikt illustrerad. 90:-

  30. (Diös, Anders) Fyra intervjuer med Anders Diös. Uppsala 1974, 47 s. + planscher. Dedicerad av Diös, häftad i illustrerade omslag, stor 8vo 90:-

  31. (Diös, Anders) Gammal bygd blir ny. Med Anders Diös under 40-årig byggenskap i Övre Dalarna. Uppsala 1978, 208 s. Dedicerad av Diös, inbunden förlagets klotryggband med titel i guld på frampärm, stor 8vo, mkt rikt illustrerad. 125:-

  32. (Diös, Anders) Jandér, Tage (red) Silvermedalj i silverstaden Sala 1924. Anders Diös’ Byggnadsfirma erhöll silvermedalj på jubileumsutställningen 1924-Sala stad 300 år-.1974 Sala stad 350 år -Anders Diös bygger vidare... Västerås 1974, 165 + iv s. Dedicerad av Diös, häftad, 4to, rikt illustrerad, främre och bakre försätts illustrerade. 200:-

  33. (Diös, Anders) Olsson, Anders gammalt blir nytt. Anders Diös bygger i Ovansiljan. Uppsala 1961, 60 s. Häftad i illustrerade omslag, mkt rikt illustrerad, stor 8vo. 70:-

  34. (Diös, Anders) Sancte Örjens Gilles högtidsmöte i Uppsala den 9 september 1983. En minnesvärd dag. Malung 1984, 24 s. Dedicerad av Diös (hedersledamoten som skrivit inledning och blev presenterad med ett kronmärke från Falu gruva vid tillfället), klammerhäftad med illustrerat omslag, stor 8vo, illustrerad. 100:-

  35. (Diös, Anders) Schedin, Bruno (red) Anders Diös 75 år. Gävle 1966, 198 s. + 38 s. planscher (“ur familjealbumet“, opaginerad) Inbunden förlagets helklotband med Diös signatur i silver på frampärm. liten 4to, även den paginerade delen av boken rikt illustrerad. 100:-

  36. (Diös, Anders) Sjögren, Josef (text) Anders Diös bygger i Västerbergslagen. En kortfattad översikt med bilder från Byggnadsfirman Anders Diös  verksamhet i Ludvika och Västerbergslagen 1923-1964. Uppsala 1964, 76 s. Häftad i fotoillustrerade omslag, liten 4to, rikt illustrerad 90:-

  37. (Diös, Anders) Sjögren, Josef (text) Anders Diös bygger i Västerdalarna. Uppsala 1961, 35 s. Häftad i illustrerat omslag, liten 4to, mkt rikt illustrerad. 70:-

  38. (Diös, Anders) Sundquist, Nils (red) Byggfirman Anders Diös AB. Byggenskap i Uppsala 1956-1965. Uppsala 1968, 241 s. + utviksplansch. Inbunden förlagets klotryggband med Diös initialer i guld och titel i svart på frampärm. Liten 4to, illustrerad. 125:-

  39. (Diös, Anders) Sundquist, Nils (red) Byggnadsfirman Anders Diös. 30 år som byggmästare i Uppsala 1925-55. Uppsala 1956, 204 s. + utviksplansch. Inbunden förlagets halvklotband med Diös initialer och titel i guld på frampärm. Liten 4to, rött övre snitt, illustrerad. 125:-

  40. (Diös, Anders) Tradition och förnyelse i Anders Diös’ byggenskap. En hyllningsskrift den 21 februari 1981 till Anders Diös. Uppsala 1981, 101 + i s. Med både dedikation på titelsidan och ett löst tackkort av A. Diös. Inbunden förlagets klotryggband med Diös initialer i guld på frampärm och skyddsomslag., liten 4to, rikt illustrerad, skyddsomslaget ngt naggat i bak 150:-

  41. (Diös, Anders) Ulmehag, Per Olof (red) Anders Diös 1891-1886. 100-årsalbum 1991. Uppsala 1991, 104 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade kartonnageband, 4to, mkt rikt illustrerad, privat utgåva. 100:-

  42. (Diös, Anders) Västerås. Anders Diös bygger... utan ort, utan årtal (1968), 240 s. Inbunden förlagets halvhårda illustrerade pappärmar, liten 4to, mkt rikt illustrerad, vikmärke på bakpärm. 80:-

  43. (Diös, Anders) Ännu en dag att minnas. Fredagen den 22 maj i Rikssalen på Uppsala slott. Uppsala 1981, 48 s. Inbunden förlagets halvhårda pappband, stor 8vo, rikt illustrerad, bakre försätts illustrerat med porträtt av de närmaste cheferna under Diös. Utgiven med anledning av firmans 60-årsjubileum. 75:-

  44. Ehrensvärd, Ulla (red) Kungl. biblioteket i Humlegården Stockholm 1977, vi + 78 s. klammerhäftad, stor 8vo, ill, utställningskatalog 80, arkitekturhistoriskt perspektiv på Kungliga bibliotekets utveckling och framtid 50:-

  45. Ehrensvärd, Ulla Svenska arkitekturritningar i Eremitaget och andra samlingar i Leningrad Stockholm 1962, 86 s. (text) + 12 s. (planscher) Nationalmusei Skriftserie nr 8 såld

  46. Fant, Åke Framtidens byggnad 1913-1923. En jämförande studie mellan Rudolf Steiners arkitektur i Dornach och arkitektgruppen kring Bruno Taut i Berlin åren kring första världskriget. Akademilitteratur 1977, 179 s. Dedicerad, häftad i skavt illustrerat omslag med vissa vikmärken, dissertation, stor 8vo, spikblad, illustrerad. 130:-

  47. Gardberg, Carl Jacob Gamla staden i Borgå - Bebyggelse och sociala miljöer intill mitten av 1800-talet Helsingfors 2000, 174 s. inb förl helklotbd m skomsl, rikt ill i färg och s/v, Skr utg av Svenska Litteratursällskapet i Finland nr 625 140:-

  48. Hall, Thomas Planung europäischer Hauptstädte. Zur Entvicklung des Städtebaues im 19. Jahrhundert. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1986, x + 387 pp. Hardbound publisher’s illustrated boards, large 8vo, illustrated, new from publisher. KVHAAH, Antikvariska serien 35. 180:-

  49. Hamberg, Per-Gustaf Norrländska kyrkoinredningar. Från reformation till ortodoxi. Idéhistoria Kulturförbindelser Mästare. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1974, 177 s. + helsideskarta. Häftad, folio, osprättad, illustrerad, förlagsny. 170:-

  50. Heinemann, Thomas Universitetshuset i Uppsala 1887-1987 Uppsala Universitet 1987, 124 s. varav s. 87-124 är planscher inb förl dek helklotbd m skomsl, liggande 4to, fotoill i texten 100:-

  51. Hesse-Wartegg, Ernst von Die Wunder der Welt - Hervorragende Naturschöpfungen und staunenswerte Menschenwerke aller Zeiten und Länder in Wort und Bild - Zum größten Teil nach eigener Anschauung geschildert I-II Union Deutsche Verlagsgesellschaft, Stuttgart/ Berlin/ Leipzig no date (1912-13) 4to, hardbound publ cloth spine w dec boards and purple edges, Vol 1: ”mit 494 Abbildungen im Text und 14 farbigen Kunstbeilagen”, Vol 2: ”mit 462 Abbildungen im Text und 16 farbigen Kunstbeilagen”, a very good copy 500:-

  52. Hjorth, Ragnar Uppsala Domkyrkas geometriska system. Sammanfattande redogörelse för en undersökning utförd 1949-1969. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1970, 35 + i s. text + 21 s. helsidesritningar. Häftad, folio, osprättad, förlagsny. 100:-

  53. Hojer, Gerhard & Elmar D Schmid Schleissheim. Neues Schloss und und Garten. München 1984, 68 (text) + 24 (photo plates) pp. + fold out map. Sewn in photo illustrated cover, small square 8vo, illustrated also in text. 50:-

  54. Houvet, Étienne Monographie de la Cathédrale de Chartres. Éditions Houvet, Chartres 1967, 124 + iv pp. Sewn in photo illustrated cover, small square 8vo, illustrated. 60:-

  55. Joffet, Robert Bagatelle. Histoire et guide. La Maison Rustique, Paris 1961, 48 pp. Sewn in photo illustrated cover, small 8vo, illustrated, small nick in front cover. 40:-

  56. Jonsson, Marita Monumentvårdens beynnelse – Restaurering och friläggning av antika monument i Rom 1800-1830 Uppsala 1976, 244 s. mit einer deutschen Zusammenfassung: Denkmalspflege in Rom 1800-1830; diss, richly ill, large 8vo, Acta Universitatis Upsaliensis Figura Nova Series 16  100:-

  57. Karlström, Ture Gävle stadsbild. Bebyggelsehistoria och samhällsutveckling till 1900-talets början. Flanör Bokhandel, Gävle 1974, 445 s. Häftad, stor 8vo, illustrerad. såld

  58. Kemp, G van der Versailles. Le Chateau. Le Parc. Les Trianons. Editions d’Art Lys 1961, 80 pp. Sewn in photo illustrated cover, lying 8vo, lavishly illustrated in colour. 60:-

  59. Lagerquist, Marshall (red) Seglora kyrka på Skansen Nordiska Museet 1940, 16 s. + 12 s. helsidesplanscher inb förl dek klotryggbd, blomsterkrans på dedikationsbladet 90:-

  60. (Larsson, Carl) Granath, Karl-Erik (bild) & Segerstad, Ulf Hård af ((text) Carl Larssongården. Stockholm 1974, opaginerad (104 s.) Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, mkt rikt illustrerad. 70:-

  61. Levavasseur, Chanoine F La Basilisque de Saint-Denys. Guide du visiteur. Paris 1962, 112 pp. Sewn in illustrated covers, small 8vo, small spot on front cover, photo illustrated. 2nd ed. 50:-

  62. Lindahl, Göran Universitetsmiljö – Byggnader och konstverk vid Uppsala Universitet Uppsala 1957, 125 s. varav 20 s. planscher 50:-  

  63. (Lindegren, Agi) Johansson, Britt-Inger I tidens stil. Arkitekten Agi Lindegrens liv och verk 1858-1927. Raster Förlag 1997, 404 s. Häftad med skyddsomslag, dissertation, stor 8vo, spikblad, illustrerad. 160:-

  64. Linn, Björn; Gunilla Enhörning & Hans Fog Staden, husen och tiden. Rapport från seinarieserien Staden - allas rum, samt reflektioner om stadens egenart. Riksbankens Jubileusfond / Riksantikvarieämbetet / Forskningsrådet för miljö, areella näringar och samhällsbyggande 2001, 128 s. Häftad, stor 8vo, förlagsny. 110:-

  65. Little, Bryan English Historic Architecture. B T Batsford Ltd, London 1964, 256 pp. 1st edition, hardbound publishers cloth, large 8vo, richlyy illustrated, no dust jacket, small damage to front board due to removed sticker, stamps on fly leaf and title page. 80:-

  66. Ljungberg, Sven Riksbankstävlingen II. Banksalens utsmyckning. Henki Tisens Förlag 1977, opaginerad (68 s.). Häftad, tvär 8vo, illustrerad med linoleumsnitt av författaren. 70:-

  67. Lundberg, Erik Handen, maskinen, stenen. Stockholm 1961, 34 s. Klammerhäftad i illustrerat omslag, rikt illlustrerad, stor 8vo. Om stenarkitektur. 60:-

  68. Lundberg, Erik. Arkitekturens formspråk 1-10. Studier över arkitekturens konstnärliga värden i deras historiska utveckling. Stockholm, Nordisk Rotogravyr 1945-1961. Sammanlagt 6267 sid. + planscher med bilder i färg. Rikt illustrerad med foton, detaljteckningar och planritningar, stora 8vo’s. Förlagets mörkblå klotband med stiliserad rygg- och pärmdekor. Mkt fint skick. Komplett i 10 delar: 1: “Den äldre antiken.”, 2: “Den yngre antiken 300 f. Kr.-600.”, 3: ”Västerlandets medeltid 600-1200.”, 4: “Västerlandets medeltid 1200-1450.”, 5: “Renässansen i Italien 1420-1620.”, 6: “Sengotiken samt renässansen utanför Italien 1420-1540.”, 7: “Renässansen utanför Italien 1540-1620.”, 8: “Organiserande klassicism och expressiv barock 1620-1715.”, 9: “Vägen till nutiden. Elementär struktur såsom arkitektoniskt ideal 1715-1850.” och 10: “Nutiden 1850-1960.”. 4.300:-

  69. Lundberg, Willy-Maria Träslottet. R&S 1966, 100 s. Häftad, teckningar av Mats Nilsson. 2 vykort av Träslottet medföljer. Om bondgården Träslottet i hjärtat av Hälsingland. 60:-

  70. Millech, Knud Danske arkitekturstrømninger 1850-1950 - En arkitekturhistorisk undersøgelse Østifternes Kreditforening, København 1951, 365 s. 4to, mkt rikt ill, redaktör Kay Fisker, titelsidan litet dåligt sprättad 300:-

  71. N. S. [Sundquist, Nils] Rikssalen på Uppsala Slott. En krönika i bild och ord till 25-årsminnet av des restaurering 1932. Uppsala 1958, 78 (text) + ii + 35 (planscher) + i s. inbunden förlagets dekorerade pappband, liten 4to, förord av Anders diös som stod för renoveringen, dedicerad av densamme på försätts. Hembygdsskildringar utg. av Kungl. Gustav Adolfs Akademien I. 90:-

  72. Nyréns arkitektkontor AB. Landskrina 1990, 128 s. Häftad, tvär 4to, mkt rikt illustrerad, främre omslag missfärgat och bakre omslag skadat av borttagen tejp, en stämpel påtitelsidan. Utställning på Arkitekturmuseum 1989. 60:-

  73. Pevsner, Nikolaus Den europeiska arkitekturen - En översikt W&W 1978, 499 s. inb förl helklotbd m skomsl, rikt ill, stor 8vo 125:-

  74. Pidemski, Boris (Ed) Léningrad – Monuments et ensembles architecturaux Éditions d’Art Aurore, Leningrad 1978, 394 + ii pp hardbound publ dec linen w dj, lavishly ill in colour, square 4to, text in French 150:-

  75. Pollini, Eva Saint-Paul-de-Vence and the Maeght Foundation Bonechi 1988, 48 pp 4to, 56 colour ill’s, text in English 40:-

  76. (Prins Eugen) Lindgren, Gustaf Prins Eugens Waldemarsudde Bonniers 1949, 139 s. inb förl halvfrbd m trasigt skomsl, rikt fotoill, stor 4:o, övre guldsnitt 150:-

  77. Ridderstedt, Lars (red) Wåmhus kyrka. En minnesskrift med anledning av restaureringen 1953-1954. Uppsala 1957, 108 + ii s. Inbunden förlagets linneryggband med dekorerade pärmar, liten 4to, illustrerad, färgat övre snitt. Anders Diös var både byggmästare och stor donator till restaureringen. Upplaga 1.500 ex. 90:-

  78. Roosval, Albin (utg) Nationshusen i Uppsala – Illustrerade skildringar af flera författare E Lundquists Bokförl 1915, 298 s. rikt ill, naggat omsl 175:-

  79. Roosval, Johnny Den baltiska Nordens kyrkor Lindblads 1924, 204 + iv s. ill; Föreningen Urds Skrifter II 75:-

  80. Sju uppsatser i svensk arkitekturhistoria Uppsala 1970, 234 s. inb förl dek helklotbd m skomsl, ill, 4:o, förlagsny; Acta Universitatis Upsaliensis – Ars Suetica 2; medverkande: Ulf G Johansson, Bengt O H Johansson, Anders Åman, Marie Nisser, Sten Rentzhog, Ture Karlström och Ola Ehn 125:-  

  81. Sundström, Erland & Janson, Mats Missionshuset från Svenshult - Om väckelsen och Skansens missionshus Gummessons 1979, 100 s. ill, Skrifter från Skansen 7 50:-

  82. Swartling, Ingrid & Göran Söderström (sammanställning) Uppsala Domkyrkas restaureringsfråga. Förslag, utredningar och yttranden. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1968, 123 s. + 2 utviksplaner. Häftad med skyddsomslag, stor 8vo, osprättad, illustrerad, förlagsny. 75:-

  83. Sveriges Ambassad i Helsingfors Byggnadsstyrelsen 1986, 138 + i s. Inbunden förlagets helklotband med titel i guld på frampärm, liten 4to, rikt illustrerad i färg och s/v. 75:-

  84. Söhngen, Philipp Die Festung Königstein im Taunus. Kurze Geschichte der Stadt und Burg Königstein und Beschreibung der Burgruine. Verein für Heimatkunde Königstein 1962, 24 pp. Staplebound in illustrated cover, illustrated. 2nd ed. 40:-

  85. (Tessin, Carl Gustaf) Proschwitz, Gunnar von (Inledning, tolkning och kommentar) Carl Gustaf Tessin i Paris. Konst och Politik. Brevväxling med Carl Hårleman, Kungliga Slottets arkitekt. Norstedts 2002, 357 s. + 32 planscher. Inbunden förlagets gulddekorerade pappband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 180:-

  86. The Supreme Awqaf Council A Brief Guide to the Dome on the Rock and al-Haram al-Sharif. Jerusalem 1964, 100 pp. Staplebound, photo illustrated, a perforated part of the back cover has been removed as sign of purchase. 50:-

  87. Torselli, Giorgio Palazzi di Roma. Ceschina, Milano 1965, 330 pp. Hardbound publisher’s linen with dust jacket, 4to, illustrated endpapers, lavishly illustrated, fold out plates in colour, encased in an a little worn illustrated slipcase. 750:-

  88. Tuulse, Armin Der Kernbau des Doms zu Strängnäs und sein Umkreis. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1964, 63 pp. Softcover with dust jacket, large 8vo, uncut, new from publisher. Antikvariskt arkiv 25. 60:-

  89. (Tynell, Lars) Svenska biblioteksbyggnader – från förvaring till mötesplats : en festskrift till Lars Tynell Stockholm 1989, 180 s. Acta Bibliothecæ Regiæ Stockholmiensis XLIX 60:-

  90. Wahlström, Cristina & Lindroth, Per (reds) Folkskolehus inom Knivsta, Södra Haglunda och Vaksala kommuners område från 1842 till 1970-talet Uppsala 1990, 101 s. 4to, rikt framför allt fotoill, Stadsarkivets skriftserie nr 3, ngt blekt 50:-

  91. Wallin, Sigurd Byggnadsskick i herrgårdar, boställen och städer. Skoglunds 1947, 236 + iv s. Inbunden förlagets hellinneband med lätt fläckigt och ngt naggat skyddsomslag (ovanlig med omslaget), 4to, rikt illustrerad, marmorerade försättspapper. Gångna dagars högreståndskultur. 300:-

  92. Williams, H C N The Pictorial Guide to Coventry Cathedral - Consecrated 25th May, 1962 Pitkin Pictorials Ltd, London 1962, 24 pp staplebound, richly ill 25:-

  93. (Zorn, Anders) Diös, Anders Om Zornmuseets tillkomst Mora 1960, 71 s. Inbunden frlagets klotryggband med illustrerade pärmar och boktitel i guld på frampärm. Liten 4to, rikt illustrerad med monterade planscher och arkitekturritningar, försätts och bakre försätts illlustrerade med ritning av bygnaden 100:-

  94. Åberg, Alf & Ola Terje Konungaslott och adelsborgar från vasatiden. Svalan 1966, 166 + ii s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, mkt rikt fotoillustrerad. 100:-

  95. Ådahl, Karin (red) Bosnien - Ettt islamiskt kulturarv i Europa. Fremål från Zemaljski muzej, Sarajevo Medelhavsmuset 1999, 48 s. + Mårtelius, Johan (red) Bosnien - Ettt islamiskt kulturarv i Europa. En moské i Maglaj Medelhavsmuseet 1999, 48 s. kvadratisk 8vo, mkt rikt ill, båda verken i ngt trasig pappmapp 120:-