|
Arkitektur / Architecture
uppdat 08-04-04
-
Beskow, Hans Bidrag
till studiet av övre Norrlands kyrkor W&W 1952, 155 s. stor
8vo, namnt i blyerts, lätt naggat omsl; Kungl. Vitterhets Historie och
Antikvitets Akademiens Handlingar. Del 79:I. 75:-
-
Bohrn, Erik; Sigurd Curman &
Armin Tuulse Strängnäs domkyrka I. Kyrkans medeltida byggnadshistoria.
Planscher. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien utan år, viii
s. + 29 utviksplanscher. Häftad med skyddsomslag, liten 4to, förlagsny.
Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium på uppdr. av K. Vitt. Hist. o.
Ant. Akad. Södermanland Band I. Häfte 1. 100:-
-
(Boy, Willem) Sundquist, Nils Willem Boy i Uppsala Uppsala 1971, 198
s. Inbunden förlagets klotryggband med skyddsomslag, 4to, rikt
illustrerad. Förord av Anders Diös. 125:- -
Byggnadsstyrelsen (utg) Hessensteinska Huset
Örebro 1984, 64 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, 2
små rissar i skydsomslag, rikt illustrerad i förg. 90:- -
Cassel-Pihl, Eva Helena Hallwylska Museet. Ett
privatpalats från sekelskiftet Trosa 1985, 36 s. klammerhäftad, rikt
illustrerad, tvär 8vo 60:- -
Curman,
Sigurd & Roosval, Johnny (utg)
Sveriges kyrkor - Konsthistoriskt inventarium: Gotland Band II: Rute Setting Stockholm
1935, x + 238 s.+ rättelselapp liten
4to, osprättad, rikt ill, omsl ngt naggat 100:-
-
Curman,
Sigurd & Roosval, Johnny (utg) Sveriges
kyrkor - Konsthistoriskt inventarium: Gotland Band I Häfte 3: Bro ting Stockholm
1929, s. 179-356 (177 s.) liten 4to,
rikt ill, osprättad, volymen ifråga skriven av Efraim Lundmark 100:-
-
Curman,
Sigurd & Roosval, Johnny (utg) Sveriges
kyrkor - Konsthistoriskt inventarium: Gotland Band I häfte 2: Tingstäde
kyrka i Lummelunda ting Stockholm 1925, s.121-180 (79 s.) liten 4to, rikt ill, osprättad, volymen ifråga skriven av Efraim
Lundmark 60:-
-
Curman,
Sigurd & Roosval, Johnny Kyrkor i
Erlinghundra härad - Konsthistoriskt inventarium under medverkan af
Konsthistoriska Seminariet vid Uppsala Universitet Uppsala 1912, xii +
202 s. inb priv helklotbd, stor 8vo,
foto- och andra ill, mindre fuktskada vid nedre delen av rygg (innan
bindningen), liten fläck längst upp på sista sidan 100:-
-
Danske kirker. Turistforeningen for Danmark årbog 1962.
København 1962, 125 + ii s. Inbunden
helklotband med bägge omslagen medbundna, fotoillustrerad, biblioteksband
(signum stämplar, bortriven låneficka. exlibris. 40:-
-
Darwin, Robin et al. Windows for
Coventry - The ten stained glass windows for the nave of the Coventry
Cathedral The Royal College of Art 1956, 10 pp text + 8 pp plates in
colour and b/w staplebound, large 8vo; Contents: "The Genesis of
the windows" by Robin Darwin; "Their architectural function" by Basil
Spence; "Their iconography" by Lawrence Lee, Geoffrey Clarke and Keith New;
"An appreciation" by Basil Taylor 75:-
-
Daun, Åke Strategi för
gemenskap. Essäer om boendets och samvarons villkor. Tidens 1979, 216 +
i s. Häftad, fotoillustrerad, namnteckning på titelsida och
överstrykningspenna i texten. 40:-
-
Diös, Anders 7 besök i Nordamerika 1933, 1947, 1953, 1957, 1962, 1966 och
1973. Dalaförlaget 1981, 327 s. Häftad, liten 4to, illustrerad,
dedicerad av A. Diös på försättsbladet. Med bidrag av Brita Diös-Norén från
en resa 1970 och reseberättelser av Erik Östhol över hans resor 1966 och
1973. 150:-
-
Diös,
Anders Byggenskap i Uppsala 1925-1971: Byggnadsfirman Anders Diös. 30år som
bygmästare i Uppsala 1925-1955. + Byggnadsfirman Anders Diös AB. Byggenskap i
Uppsala 1956-1965. + Byggnadsfirman Anders Diös AB. Byggenskap i Uppsala
1966-1971. + Sundquist, Nils: Kring några “minnesbyggnader“ i Uppsala och
uppsalatrakten. Uppsala 1956, 1968, 1972 & 1972, 204 + 241 + 136 + 103 s.
+ 3 utviksplanscher. 4 verk inbundna i förlagets kotryggband med titel och
Diös initialer i guld på frampärm (Levins Bokbinderi, Uppsala, 4to, rikt
illustrerad, minre riss i sista utviksplanschen. 400:-
-
(Diös, Anders) 20 år i Sundsvall. Sundsvall 1961, 47 s. + ls lapp med
uppdatering av entreprenader fram till 1966. Häftad i illustrerat omslag,
liten 4to, mkt rikt illustrerad. 70:-
-
(Diös, Anders) 40 år i byggenskapens tjänst Stockholm 1962, 64 s.
Dedicerad av Diös, häftad, stor 8vo, rikt illustrerad; ingår: lös
utviksplansch med firmans omsättning de första 40 åren. 90:-
-
(Diös, Anders) Anders Diös 90 år 21 februari 1981. Hyllningsskrift.
Malung 1981, 120 + ii s. Dedicerad av Diös, inbunden förlagets halvhårda
pappband, stor 8vo, rikt illustrerad, rygg ngt blekt. 100:-
-
(Diös, Anders) Anders Diös bygger bostäder. Uppsala 1952, 48 s.
Häftad i illustrerat omslag, liten 4to, mkt rikt ill. 75:-
-
(Diös, Anders) Anders Diös bygger i Skoghall. En tioårsredovisning 1962.
Uppsala 1962, 30 s. Häftad, liten 4to, rikt illustrerad. 60:-
-
(Diös, Anders) Anders Diös bygger vid Vänern. En översikt beträffande
Byggnadsfirman Anders Diös AB byggenskap, som utfrts genom kontoret i Karlstad
åren 1945-1965. Med inledande geografisk-historisk orientering om stad och
bygd i Vänerområdet. Uppsala 1965, 124 s. Höftad i fotoillustrerade
omslag, liten 4to, mkt rikt illustrerad. 90:-
-
(Diös, Anders) Björk, Carl (red) Anders Diös bygger i Sala 1921-1966.
Gävle u å (1966), 159 s. + rättelselapp. Häftad, stor 8vo, mkt rikt
illustrerad, lätt nött rygg. 100:-
-
(Diös, Anders) Björk, Carl (text) Anders Diös bygger i Gävle, Sandviken,
Söderfors, Söderhamn, Hofors, Hallstavik, Karlholm. Västerås 1961, 96 s. +
utvikskartor i ficka. Inbunden förlagets klotryggband med dekorerade pärmar
och skyddsomslag. Liten 4to, rikt illustrerad. Litet jack i skyddsomslaget vid
rygghuvud. 125:-
-
(Diös, Anders) Björk, Carl (text) Anders Diös bygger i Köping. utan
ort, utan årtal (1963), 98 s. + rättelselapp. Häftad i illustrerat omslag,
stor 8vo, mkt rikt illustrerad 100:-
-
(Diös, Anders) Björk, Carl (text) Anders Diös bygger i Södermanland.
Gävle 1963, 78 + ii s. Häftad i illustrerat omslag, liten 4to, mkt rikt
illustrerad. 80:-
-
(Diös, Anders) Byggenskap i Enköping 1944-1973. Uppsala 1973, 72 s. +
lös utviksplansch med karta ver byggnader uppförda och ombyggda av Diös AB
1944-73. Med löst julkort signerat av Diös, häftad, stor 8vo, rikt
illustrerad. 80:-
-
(Diös, Anders) Byggnadsfirman Anders Diös Uppsala. Föreningshus 1928-1938.
Uppsala 1939, 143 + v s. + utviksplansch. Häftad i illustrerade omslag,
liten 4to, rikt illustrerad, lätt nött rygg. 150:-
-
(Diös, Anders) En dag att minnas. Byggnadsfirman Anders Diös’
25-årsjubileum. Stockholm 1951, opaginerad (64 s.) Häftad, stor 8vo,
skyddsomslag, rikt illustrerad. 100:-
-
(Diös, Anders) Flodén, Nils August Byggenskap och kultur. En
sammanställning till Anders Diös’ 85-årsdag. Uppsala 1976, 98 s.
Dedicerad av Diös, inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar,
stor 8vo, rikt illustrerad. 125:-
-
(Diös, Anders) Från jordkula till höghus. Anders Diös bygger i Sandviken.
Gävle utan årtal (1959), 52 s. Dedicerad av Diös, häftad i fotoillustrerade
omslag, stor 8vo, rikt illustrerad. 90:-
-
(Diös, Anders) Fyra intervjuer med Anders Diös. Uppsala 1974, 47 s. +
planscher. Dedicerad av Diös, häftad i illustrerade omslag, stor 8vo
90:-
-
(Diös, Anders) Gammal bygd blir ny. Med Anders Diös under 40-årig
byggenskap i Övre Dalarna. Uppsala 1978, 208 s. Dedicerad av Diös,
inbunden förlagets klotryggband med titel i guld på frampärm, stor 8vo, mkt
rikt illustrerad. 125:-
-
(Diös, Anders) Olsson, Anders gammalt blir nytt. Anders Diös bygger i
Ovansiljan. Uppsala 1961, 60 s. Häftad i illustrerade omslag, mkt rikt
illustrerad, stor 8vo. 70:-
-
(Diös, Anders) Sancte Örjens Gilles högtidsmöte i Uppsala den 9 september
1983. En minnesvärd dag. Malung 1984, 24 s. Dedicerad av Diös
(hedersledamoten som skrivit inledning och blev presenterad med ett kronmärke
från Falu gruva vid tillfället), klammerhäftad med illustrerat omslag, stor
8vo, illustrerad. 100:-
-
(Diös, Anders) Schedin, Bruno (red) Anders Diös 75 år. Gävle 1966, 198
s. + 38 s. planscher (“ur familjealbumet“, opaginerad) Inbunden förlagets
helklotband med Diös signatur i silver på frampärm. liten 4to, även den
paginerade delen av boken rikt illustrerad. 100:-
-
(Diös, Anders) Sjögren, Josef (text) Anders Diös bygger i Västerbergslagen.
En kortfattad översikt med bilder från Byggnadsfirman Anders Diös verksamhet
i Ludvika och Västerbergslagen 1923-1964. Uppsala 1964, 76 s. Häftad i
fotoillustrerade omslag, liten 4to, rikt illustrerad 90:-
-
(Diös, Anders) Sjögren, Josef (text) Anders Diös bygger i Västerdalarna.
Uppsala 1961, 35 s. Häftad i illustrerat omslag, liten 4to, mkt rikt
illustrerad. 70:-
-
(Diös, Anders) Sundquist, Nils (red) Byggfirman Anders Diös AB. Byggenskap
i Uppsala 1956-1965. Uppsala 1968, 241 s. + utviksplansch. Inbunden
förlagets klotryggband med Diös initialer i guld och titel i svart på
frampärm. Liten 4to, illustrerad. 125:-
-
(Diös, Anders) Sundquist, Nils (red) Byggnadsfirman Anders Diös. 30 år som
byggmästare i Uppsala 1925-55. Uppsala 1956, 204 s. + utviksplansch.
Inbunden förlagets halvklotband med Diös initialer och titel i guld på
frampärm. Liten 4to, rött övre snitt, illustrerad. 125:-
-
(Diös, Anders) Tradition och förnyelse i Anders Diös’ byggenskap. En
hyllningsskrift den 21 februari 1981 till Anders Diös. Uppsala 1981, 101 +
i s. Med både dedikation på titelsidan och ett löst tackkort av A. Diös.
Inbunden förlagets klotryggband med Diös initialer i guld på frampärm och
skyddsomslag., liten 4to, rikt illustrerad, skyddsomslaget ngt naggat i bak
150:-
-
(Diös, Anders) Ulmehag, Per Olof (red) Anders Diös 1891-1886. 100-årsalbum
1991. Uppsala 1991, 104 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade
kartonnageband, 4to, mkt rikt illustrerad, privat utgåva. 100:-
-
(Diös, Anders) Västerås. Anders Diös bygger... utan ort, utan årtal
(1968), 240 s. Inbunden förlagets halvhårda illustrerade pappärmar, liten
4to, mkt rikt illustrerad, vikmärke på bakpärm. 80:-
-
(Diös, Anders) Ännu en dag att minnas. Fredagen den 22 maj i Rikssalen på
Uppsala slott. Uppsala 1981, 48 s. Inbunden förlagets halvhårda
pappband, stor 8vo, rikt illustrerad, bakre försätts illustrerat med porträtt
av de närmaste cheferna under Diös. Utgiven med anledning av firmans
60-årsjubileum. 75:-
-
Ehrensvärd,
Ulla (red) Kungl. biblioteket i Humlegården
Stockholm 1977, vi + 78 s. klammerhäftad,
stor 8vo, ill, utställningskatalog 80, arkitekturhistoriskt
perspektiv på Kungliga bibliotekets utveckling och framtid 50:-
-
Fant, Åke Framtidens
byggnad 1913-1923. En jämförande studie mellan Rudolf Steiners arkitektur i
Dornach och arkitektgruppen kring Bruno Taut i Berlin åren kring första
världskriget. Akademilitteratur 1977, 179 s. Dedicerad, häftad i
skavt illustrerat omslag med vissa vikmärken, dissertation, stor 8vo,
spikblad, illustrerad. 130:-
-
Gardberg,
Carl Jacob Gamla staden i Borgå -
Bebyggelse och sociala miljöer intill mitten av 1800-talet Helsingfors
2000, 174 s. inb förl helklotbd m
skomsl, rikt ill i färg och s/v, Skr utg av Svenska Litteratursällskapet i
Finland nr 625 140:-
-
Hall, Thomas Planung
europäischer Hauptstädte. Zur Entvicklung des Städtebaues im 19.
Jahrhundert. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1986, x
+ 387 pp. Hardbound publisher’s illustrated boards, large 8vo,
illustrated, new from publisher. KVHAAH, Antikvariska serien 35. 180:-
-
Hamberg, Per-Gustaf Norrländska kyrkoinredningar. Från reformation till
ortodoxi. Idéhistoria Kulturförbindelser Mästare. Vitterhets Historie
och Antikvitets Akademien 1974, 177 s. + helsideskarta. Häftad, folio,
osprättad, illustrerad, förlagsny. 170:-
-
Heinemann,
Thomas Universitetshuset i Uppsala
1887-1987 Uppsala Universitet 1987, 124 s. varav s. 87-124 är planscher
inb förl dek helklotbd m skomsl, liggande 4to, fotoill i texten 100:-
-
Hesse-Wartegg,
Ernst von Die Wunder der Welt -
Hervorragende Naturschöpfungen und staunenswerte Menschenwerke aller Zeiten
und Länder in Wort und Bild - Zum größten Teil nach eigener Anschauung
geschildert I-II Union Deutsche Verlagsgesellschaft, Stuttgart/ Berlin/
Leipzig no date (1912-13) 4to,
hardbound publ cloth spine w dec boards and purple edges, Vol 1: ”mit 494
Abbildungen im Text und 14 farbigen Kunstbeilagen”, Vol 2: ”mit 462
Abbildungen im Text und 16 farbigen Kunstbeilagen”, a very good copy 500:-
-
Hjorth, Ragnar Uppsala Domkyrkas geometriska system. Sammanfattande
redogörelse för en undersökning utförd 1949-1969. Vitterhets Historie
och Antikvitets Akademien 1970, 35 + i s. text + 21 s. helsidesritningar.
Häftad, folio, osprättad, förlagsny. 100:-
-
Hojer, Gerhard & Elmar D
Schmid Schleissheim. Neues Schloss und und Garten. München 1984, 68
(text) + 24 (photo plates) pp. + fold out map. Sewn in photo illustrated
cover, small square 8vo, illustrated also in text. 50:-
-
Houvet, Étienne Monographie
de la Cathédrale de Chartres. Éditions Houvet, Chartres 1967, 124 + iv pp.
Sewn in photo illustrated cover, small square 8vo, illustrated. 60:-
-
Joffet, Robert Bagatelle.
Histoire et guide. La Maison Rustique, Paris 1961, 48 pp. Sewn in photo
illustrated cover, small 8vo, illustrated, small nick in front cover. 40:-
-
Jonsson,
Marita Monumentvårdens beynnelse –
Restaurering och friläggning av antika monument i Rom 1800-1830 Uppsala
1976, 244 s. mit einer deutschen
Zusammenfassung: Denkmalspflege in Rom 1800-1830; diss, richly ill, large
8vo, Acta Universitatis Upsaliensis Figura Nova Series 16 100:-
-
Karlström, Ture Gävle stadsbild. Bebyggelsehistoria och
samhällsutveckling till 1900-talets början. Flanör Bokhandel, Gävle
1974, 445 s. Häftad, stor 8vo, illustrerad. såld
-
Kemp, G van der
Versailles. Le Chateau. Le Parc. Les Trianons. Editions d’Art Lys 1961,
80 pp. Sewn in photo illustrated cover, lying 8vo, lavishly illustrated
in colour. 60:-
-
Lagerquist,
Marshall (red) Seglora kyrka på Skansen Nordiska Museet 1940, 16 s.
+ 12 s. helsidesplanscher inb förl dek klotryggbd, blomsterkrans på
dedikationsbladet 90:-
-
(Larsson, Carl) Granath,
Karl-Erik (bild) & Segerstad, Ulf Hård af ((text) Carl Larssongården.
Stockholm 1974, opaginerad (104 s.) Inbunden förlagets fotoillustrerade
pappband, mkt rikt illustrerad. 70:-
-
Levavasseur, Chanoine F La
Basilisque de Saint-Denys. Guide du visiteur. Paris 1962, 112 pp.
Sewn in illustrated covers, small 8vo, small spot on front cover, photo
illustrated. 2nd ed. 50:-
-
Lindahl,
Göran Universitetsmiljö –
Byggnader och konstverk vid Uppsala Universitet Uppsala 1957, 125 s.
varav 20 s. planscher 50:-
-
(Lindegren, Agi) Johansson, Britt-Inger I tidens stil. Arkitekten
Agi Lindegrens liv och verk 1858-1927. Raster Förlag 1997, 404 s.
Häftad med skyddsomslag, dissertation, stor 8vo, spikblad, illustrerad.
160:-
-
Linn, Björn; Gunilla
Enhörning & Hans Fog Staden, husen och tiden. Rapport från seinarieserien
Staden - allas rum, samt reflektioner om stadens egenart. Riksbankens
Jubileusfond / Riksantikvarieämbetet / Forskningsrådet för miljö, areella
näringar och samhällsbyggande 2001, 128 s. Häftad, stor 8vo, förlagsny.
110:-
-
Little, Bryan English
Historic Architecture. B T Batsford Ltd, London 1964, 256 pp. 1st
edition, hardbound publishers cloth, large 8vo, richlyy illustrated, no dust
jacket, small damage to front board due to removed sticker, stamps on fly leaf
and title page. 80:-
-
Ljungberg, Sven
Riksbankstävlingen II. Banksalens utsmyckning. Henki Tisens Förlag 1977,
opaginerad (68 s.). Häftad, tvär 8vo, illustrerad med linoleumsnitt av
författaren. 70:-
-
Lundberg, Erik Handen, maskinen, stenen. Stockholm 1961, 34 s.
Klammerhäftad i illustrerat omslag, rikt illlustrerad, stor 8vo. Om
stenarkitektur. 60:-
-
Lundberg, Erik. Arkitekturens formspråk 1-10. Studier över arkitekturens
konstnärliga värden i deras historiska utveckling. Stockholm, Nordisk
Rotogravyr 1945-1961. Sammanlagt 6267 sid. + planscher med bilder i färg.
Rikt illustrerad med foton, detaljteckningar och planritningar, stora 8vo’s.
Förlagets mörkblå klotband med stiliserad rygg- och pärmdekor. Mkt fint skick.
Komplett i 10 delar: 1: “Den äldre antiken.”, 2: “Den yngre antiken 300 f.
Kr.-600.”, 3: ”Västerlandets medeltid 600-1200.”, 4: “Västerlandets medeltid
1200-1450.”, 5: “Renässansen i Italien 1420-1620.”, 6: “Sengotiken samt
renässansen utanför Italien 1420-1540.”, 7: “Renässansen utanför Italien
1540-1620.”, 8: “Organiserande klassicism och expressiv barock 1620-1715.”, 9:
“Vägen till nutiden. Elementär struktur såsom arkitektoniskt ideal 1715-1850.”
och 10: “Nutiden 1850-1960.”. 4.300:-
-
Lundberg, Willy-Maria
Träslottet. R&S 1966, 100 s. Häftad, teckningar av Mats Nilsson. 2
vykort av Träslottet medföljer. Om bondgården Träslottet i hjärtat av
Hälsingland. såld
-
Millech, Knud Danske arkitekturstrømninger 1850-1950 - En
arkitekturhistorisk undersøgelse Østifternes Kreditforening, København
1951, 365 s. 4to, mkt rikt ill, redaktör Kay Fisker, titelsidan litet
dåligt sprättad 300:-
-
N.
S. [Sundquist, Nils] Rikssalen på Uppsala Slott. En krönika i bild och
ord till 25-årsminnet av des restaurering 1932. Uppsala 1958, 78 (text)
+ ii + 35 (planscher) + i s. inbunden förlagets dekorerade pappband,
liten 4to, förord av Anders diös som stod för renoveringen, dedicerad av
densamme på försätts. Hembygdsskildringar utg. av Kungl. Gustav Adolfs
Akademien I. 90:-
-
Nyréns arkitektkontor AB.
Landskrina 1990, 128 s. Häftad, tvär 4to, mkt rikt illustrerad, främre
omslag missfärgat och bakre omslag skadat av borttagen tejp, en stämpel
påtitelsidan. Utställning på Arkitekturmuseum 1989. 60:--
Pevsner,
Nikolaus Den europeiska arkitekturen -
En översikt W&W 1978, 499 s. inb
förl helklotbd m skomsl, rikt ill, stor 8vo 125:-
-
Pidemski, Boris (Ed) Léningrad – Monuments et ensembles architecturaux
Éditions d’Art Aurore, Leningrad 1978, 394 + ii pp hardbound publ dec
linen w dj, lavishly ill in colour, square 4to, text in French 150:-
-
Pollini, Eva Saint-Paul-de-Vence
and the Maeght Foundation Bonechi 1988, 48 pp 4to, 56 colour ill’s,
text in English 40:-
-
(Prins
Eugen) Lindgren, Gustaf Prins Eugens
Waldemarsudde Bonniers 1949, 139 s. inb
förl halvfrbd m trasigt skomsl, rikt fotoill, stor 4:o, övre guldsnitt 150:-
-
Ridderstedt, Lars (red) Wåmhus kyrka. En minnesskrift med anledning av
restaureringen 1953-1954. Uppsala 1957, 108 + ii s. Inbunden
förlagets linneryggband med dekorerade pärmar, liten 4to, illustrerad,
färgat övre snitt. Anders Diös var både byggmästare och stor donator till
restaureringen. Upplaga 1.500 ex. 90:-
-
Roosval,
Albin (utg) Nationshusen i Uppsala –
Illustrerade skildringar af flera författare E Lundquists Bokförl
1915, 298 s. rikt ill, naggat omsl 175:-
-
Roosval, Johnny Den
baltiska Nordens kyrkor Lindblads 1924, 204 + iv s. ill; Föreningen Urds Skrifter II 75:-
-
Sju
uppsatser i svensk arkitekturhistoria Uppsala
1970, 234 s. inb förl dek helklotbd m skomsl, ill, 4:o, förlagsny; Acta
Universitatis Upsaliensis – Ars Suetica 2; medverkande: Ulf G Johansson,
Bengt O H Johansson, Anders Åman, Marie Nisser, Sten Rentzhog, Ture Karlström
och Ola Ehn 125:-
-
Sundström,
Erland & Janson, Mats Missionshuset
från Svenshult - Om väckelsen och Skansens missionshus Gummessons
1979, 100 s. ill, Skrifter från
Skansen 7 50:-
-
Swartling, Ingrid & Göran
Söderström (sammanställning) Uppsala Domkyrkas restaureringsfråga.
Förslag, utredningar och yttranden. Kungl.Vitterhets Historie och
Antikvitets Akademien 1968, 123 s. + 2 utviksplaner. Häftad med
skyddsomslag, stor 8vo, osprättad, illustrerad, förlagsny. 75:-
-
Sveriges Ambassad i Helsingfors
Byggnadsstyrelsen 1986, 138 + i s. Inbunden
förlagets helklotband med titel i guld på frampärm, liten 4to, rikt
illustrerad i färg och s/v. 75:-
-
Söhngen, Philipp Die
Festung Königstein im Taunus. Kurze Geschichte der Stadt und Burg Königstein
und Beschreibung der Burgruine. Verein für Heimatkunde Königstein 1962,
24 pp. Staplebound in illustrated cover, illustrated. 2nd ed. 40:-
-
(Tessin, Carl Gustaf) Proschwitz, Gunnar von (Inledning, tolkning och
kommentar) Carl Gustaf Tessin i Paris. Konst och Politik. Brevväxling med
Carl Hårleman, Kungliga Slottets arkitekt. Norstedts 2002, 357 s. + 32
planscher. Inbunden förlagets gulddekorerade pappband med lätt naggat
skyddsomslag, stor 8vo. 180:-
-
The Supreme Awqaf Council
A Brief Guide to the Dome on the Rock and al-Haram al-Sharif. Jerusalem
1964, 100 pp. Staplebound, photo illustrated, a perforated part of the
back cover has been removed as sign of purchase. 50:-
-
Torselli, Giorgio Palazzi
di Roma. Ceschina, Milano 1965, 330 pp. Hardbound publisher’s linen
with dust jacket, 4to, illustrated endpapers, lavishly illustrated, fold out
plates in colour, encased in an a little worn illustrated slipcase.
750:-
-
Tuulse, Armin Der Kernbau
des Doms zu Strängnäs und sein Umkreis. Kungl. Vitterhets Historie och
Antikvitets Akademien 1964, 63 pp. Softcover with dust jacket, large 8vo,
uncut, new from publisher. Antikvariskt arkiv 25. 60:-
-
(Tynell,
Lars) Svenska biblioteksbyggnader – från förvaring till mötesplats :
en festskrift till Lars Tynell Stockholm 1989, 180 s. Acta Bibliothecæ
Regiæ Stockholmiensis XLIX 60:-
-
Wahlström,
Cristina & Lindroth, Per (reds) Folkskolehus
inom Knivsta, Södra Haglunda och Vaksala kommuners område från 1842 till
1970-talet Uppsala 1990, 101 s. 4to,
rikt framför allt fotoill, Stadsarkivets skriftserie nr 3, ngt blekt 50:-
-
Wallin, Sigurd
Byggnadsskick i herrgårdar, boställen och städer. Skoglunds 1947, 236 +
iv s. Inbunden förlagets hellinneband med lätt fläckigt och ngt naggat
skyddsomslag (ovanlig med omslaget), 4to, rikt illustrerad, marmorerade
försättspapper. Gångna dagars högreståndskultur. 300:-
-
Williams, H C N The Pictorial Guide
to Coventry Cathedral - Consecrated 25th May, 1962 Pitkin Pictorials
Ltd, London 1962, 24 pp staplebound, richly ill 25:-
-
(Zorn, Anders) Diös, Anders Om Zornmuseets tillkomst Mora 1960, 71 s.
Inbunden frlagets klotryggband med illustrerade pärmar och boktitel i
guld på frampärm. Liten 4to, rikt illustrerad med monterade planscher och
arkitekturritningar, försätts och bakre försätts illlustrerade med ritning
av bygnaden 100:-
-
Åberg, Alf & Ola Terje Konungaslott och adelsborgar från vasatiden.
Svalan 1966, 166 + ii s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, mkt
rikt fotoillustrerad. 100:-
-
Ådahl, Karin (red) Bosnien - Ettt
islamiskt kulturarv i Europa. Fremål från Zemaljski muzej,
Sarajevo
Medelhavsmuset 1999, 48 s. + Mårtelius,
Johan (red) Bosnien - Ettt islamiskt kulturarv i Europa. En moské i
Maglaj Medelhavsmuseet 1999, 48 s. kvadratisk 8vo, mkt rikt ill, båda
verken i ngt trasig pappmapp 120:-
|