Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
 Måndagar: 16-18
 Onsdagar: 16-18
 Lördagar: 12-15


tel: 0739-05 23 70
eller 0730-62 91 92
alla tider.


 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Barn- & Ungdomsböcker / Childrens' & Youths' Books
uppdat 08-02-06
  1. Almqvist, Anna Lisa Pim blir torpare Lindqvists 1949, 160 s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter och stötta hörn, namnlapp på främre pärms insida 40:-

  2. Andersen, H C Sagor I-II Tidens 1980, 244 + 228 s. inb förl dek pappbd, urval och översättning Åke Holmberg, ill av Ulla Sundin I-II 70:-

  3. Andersen, H C Sagor och berättelser. Bra klassiker 1983, 318 s. Inbunden förlagets guldornerade imiterade skinnband med skyddsomslag, liten reva i skyddsomslag. 70:-

  4. (Andersen, H C) H. C. Andersens eventyr og historier - Jubilaeumsudgave for danske børn I-II Gyldendalske/Nordisk Forlag , København/Kristiania 1905, 430+ii; 446+ii s. inb förl blindpressade dek helklotbd (i benvitt och grönt), stora 8vo’s, rikt ill m Vilh. Pedersens och Lorenz Frølichs teckningar, urval av Sophus Bauditz, dekorationen på frampärmarna är ett porträtt av förf, de utstående delarna är lätt nötta, i mkt bra skick. 200:-

  5. Andersson, Hedda Lilla Lisa och hennes fosterbror PAN&s 1901, 140 s. inb förl dek helklotbd, slitet, P A Norstedt & söners ungdomsböcker Nr 65 40:-

  6. Anglund, Joan Walsh In a Pumpkin Shell - A Mother Goose ABC Collins, London 1961, 32 pp 1st english ed, hardbound publ dec cloth w a little chafed dj, large 8vo, richly ill 100:-

  7. Anglund, Joan Walsh Love in a Special Way of Feeling Collins, London 1960, unpaged (32 pp) hardbound publ dec cloth w dj, 3rd printing 100:-

  8. Ballantyne, R M Korallön Wahlströms 1925, 248 + iv s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, ngt nötta hörn, namnt 80:-

  9. Beckman, Gunnel o a Jag älskar dig - Berättelser om ung kärlek Bonniers 1988, 194 s. inb förl kartonnagebd, rygg ngt blekt 60:-

  10. Berg, Fridtjuv Svenska folksagor Första samlingen Saga 1955, 172 s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, ill, 11:e uppl, liten bit av pappret på främre omsl bortnött 60:-

  11. Beskow, Elsa Tomten i leksaksfönstret och andra sagor Bonniers 1950, 125 + i s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter och stötta hörn, namnteckning på främre pärms insida, liten fläck på inre frampärm och första smutsblad. Illustrationer och omslag av författaren. 75:-

  12. Blyton, Enid Fem gör ett fynd R&S 1961, 139 s. 1:a svenska upplagan. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter och stötta hörn, litet jack i främre pärms insida. Liten riss i sista sedan, sprucken i bindning. 40:-

  13. Blyton, Enid Fem på mystiska heden R&S 1964, 139 s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter, tillskrift på smutstitelsida; 2:a upplagan, 63:e tusendet. 50:-

  14. Brand, Max Jim Silver - vildmarkens härskare Lindqvists 1948, 183 s. Triangelböckerna 1, ngt solkig rygg, ngt sned 30:-

  15. Burroughs, Edgar Rice Tarzans vilda vänner Hökerbergs 1922, 230 + i s. sv ou, ngt nött rygg, samtida namnt på främre omsl 120:-

  16. Bååth-Holmberg, Cecilia I häfvdernas hall - Verklighetssagor för de unga Fahlcrantz & Co 1900, 204 s. inb priv blått helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m marmorerat snitt, stor 8vo, ill 100:-  

  17. (Churchill, Winston) Reynolds, Quentin Winston Churchill, Europas befriare. Lindblads 1966, 160 s. + planscher. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar. Lindblads historiska ungdomsbcker. 80:-

  18. Cristmas, Walter Spejar-Sven Beijers 1911, 233 + v lätt solkigt omsl 50:-

  19. Danielsson, Bengt Villervalle i Söderhavet. Wiken 1989, 233 s. Inbunden förlagets kartonnageband, illustrerad av Pierre Heyman, kartor på försättspappren. 60:-

  20. Danielsson, Bengt Villervalles Kon-Tiki-färd. Wiken 1989, 224  s. Inbunden förlagets kartonnageband, illustrerad av Pierre Heyman, kartor på försättspappren. 60:-

  21. Djurklou, G Sagor och äventyr berättade på svenska landsmål Örebro 1935, vii + 208 + xxiv s. inb förl helläderbd, ill av Bo Vilsson, inbegriper ”Sagor på Nerikesmål” och ”Sagor på Värmlandsmål”, liten lagad riss på näst sista bladet 80:-  

  22. Drummond, Henry Apan som ingen kunde döda – Två berättelser med 16 illustrationer Gleerups 1899, 85 + iii s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, samtida namnt, hörn ngt nötta, de 16 ill är helsidesplanscher m blanka baksidor, minimal fläck på titelbladet; 1:a sv uppl av barnboken skriven av den välkände missionären och upptäcktsresanden 150:-

  23. Dumas, Alexandre De tre musketörerna. Bonniers 1952, 259 + iv s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, stor 8vo, översatt av Sven Barthel, illustrationer av Maurice Leloir, två hörn stötta, fläckat övre snitt. 50:-

  24. (Edison, Thomas Alva) Amundsen, Sverre S Snillet i Menlo Park. Thomas Alva Edison. Gummessons 1954, 127 + i s. Inbunden förlagets klotryggband med dekorerade pärmar, en biblioteksstämpel, borttagen lapp på frampärms insida. 2:a uppl. 60:-

  25. (Edison, Thomas Alva) Cousins, Margaret Thomas Alva Edison - Uppfinnare Lindblads 1976, 128 s. inb förl klotryggbd m dek pärmar; Lindblads historiska ungdomsböcker 60. såld

  26. Eurén-Berner, Lisa En liten Sprakfåle blir till Wahlströms 1944, 139 + v (förlagskatalog) inb förl klotryggbd m dek pärmar, 2:a uppl, med 6 ill 40:-

  27. Eurén-Berner, Lisa Fröken Sprakfåle växer upp Wahlströms 1942, 147 + v (förlagskatalog) inb förl klotryggbd m dek pärmar, 4:e uppl, med 10 ill 40:-

  28. Eurén-Berner, Lisa Mamma opp i dagen - En Sprakfålebok Wahlströms 1944, 139 + v (förlagskatalog) inb förl klotryggbd m dek pärmar 40:-

  29. Eurén-Berner, Lisa Sprakfålen tar farväl. Berättelse för flickor. Wahlströms 1953, 141 s. Ngt stötta hörn. Namn och adress i kulspets på frampärms insida. Wahlströms flickböcker 255. 6:e uppl., 6 illustrationer. 40:-

  30. Eurén-Berner, Lisa Susanne i Vällingby Wahlströms 1953, 128 + v s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter och stötta hörn, namnlapp på främre pärms insida och namnteckning i blyerts på smutstitelsida. En Sprakfålebok. 2:a upplagan. 40:-

  31. Eyval, Margurite Dans la foret du grand chêne - Trois contes pour enfants de 3 a 6 ans Editions Atar, Genève n d (early 1900’s) hardbound publ cloth spine w pictorial boards, 4to, ill by Mme Gross-Fulpius 100:-

  32. Frohm, Gösta & Björn Gidstam  Barnens friluftsbok R&S 1978, 79 s. stor dedikation av G Frohm, inb förl dek pappbd, stor 8vo, mkt rikt ill i färg och s/v 125:-

  33. Gelotte, Ann-Marie När vi var barn. 3 böcker i 1. Tiden 1992, opaginerad (121 s.) Inbunden förlagets illustrerade pappband, tvär 4to, mkt rikt illustrerad, rest av borttagen klisterlapp på frampärms insida, biblioteksstämpel på titelsida. såld

  34. Gottlieb, Carin Den långa parken Vinterhallon Förlag 2000, 71 s. inb förl pappbd, stor 8vo, ill av Mikael Löfström 50:-

  35. Gripe, Maria Tanten. Bonniers 1970, 178 s. Originalupplaga, inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. såld

  36. Gripe, Maria Tappa inte masken! Bonniers 1959, 179 + iii s. Originalupplaga, inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, bakre pärms insida med rester efter klisterlapp. 175:-

  37. Hall/ Pederby/ Elmgren Fysikboken för högstadiet. Faktabok. Esselte 1974, 335 s. Inbunden förlagets helklotband, liten 4to, mkt rikt illustrerad, helt ren (inget kladd) 70:-

  38. Harding, Claud Slavskeppet - En berättelse från Kongofloden Fritzes 1926, 267 s. inb förl klotryggbd m dek pappärmar, 2:a uppl, lätt fläckad på främre snitt, ngt nött bd, Fritzes Scoutbibliotek 5 25:-

  39. Henriksson, Alf & Edward Lindahl Asken Yggdrasil. En gamal gudomlig historia. Bra Bok 1986, 128 s. Inbunden förlagets kartonnageband, stor kvadratisk 8vo, illustrerad av Bengt Berg, exlibris. 80:-

  40. Herlitz, Gillis Vem är inte riktigt klok? En kulturguide för ungdomar. Argumen Förlag/ Uppsala Publishing House 1999, 159 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo, illustrerad. 80:-

  41. Holesch, Ditha Den svarta hingsten Benno N&K 1938, 163 s. inb förl lätt nötta klotryggbd m medb omsl, stor 8vo, liten fuktfläck på främre pärm, 48 planscher 40:-

  42. Holmberg, Åke Ture Sventon i Stockholm. R&S 1968, 142 + ii s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, illustrerad. Pop-serien. såld 

  43. Johns, Kapten W E Biggles i tropikerna Wahlströms 1944, 218 + vi s. inb förl klotryggbd m dek pärmar 75:-

  44. Jäderin-Hagfors, Maja Klassens fosterbarn Wahlströms 1941, 136 + v (förlagskatalog) inb förl klotryggbd m dek pärmar 40:-

  45. Jäderin-Hagfors, Maja Pricken berättar Wahlströms 1945, 112 s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, namnteckning i blyerts på första smutsblad. Ngt nötta kanter och stötta hörn. Wahlströms barnböcker 5. 6 illustrationer av Kerstin Frykstrand. 40:-

  46. Jäderin-Hagfors, Maja Vem blir Lucia? Wahlströms 1942, 139 + v s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, namnt, ngt nötta hörn 40:

  47. -
  48. Keene, Carolyn Kitty och dagboksmysteriet Wahlströms 1956, 185 + v s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter; svag främre inre fals, tillskrift på smutstitelsida, namnlapp på frampärms insida. Wahlströms flickböcker 829-30. 2:a upplagan. 40:-

  49. Keene, Carolyn Kitty och diamantstölden Wahlströms 1955, 185 + v s. inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter; svag främre inre fals, stötta hörn, namnteckning i blyerts och namnlapp på frampärms insida. Wahlströms flickböcker 768-69. 40:-

  50. Kent, Louise Andrews Han som följde Vasco da Gama N&K 1942, 240 s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, nötta hörn, namnt 50:-

  51. Kristiansson, Leif (text) & Stenberg, Dick (bild) Födelsedagen - En liten bok om fattiga och rika Håkan Ohlssons Förlag 1975, (opaginerad) 24 s. 20:-

  52. Lagerlöf, Hedvig En sagoprins Hökerbergs 1912, 138 + vi s. inb förl ngt nötta klotryggbd m dek pärmar, namnt, 2:a uppl, ill av Axel Sjöberg 40:-

  53. Lengstrand, Rolf & Pierre L Rolén Det stora Ponny-loppet. Wahlströms 1963, opaginerad (ca 90 s.) Inbunden förlagets guldstämplade helklotband med trasigt skyddsomslag, mkt rikt fotoillustrerad, 4to, tillskrift på försättsblad. Wahlströms ponnyklubbs årsbok 1. 120:-

  54. Lengstrand, Rolf & Pierre L Rolén Ponny-Klubben genom rök och eld. Wahlströms 1964, opaginerad (ca 90 s.) Inbunden förlagets guldstämplade helklotband med trasigt skyddsomslag, mkt rikt fotoillustrerad, 4to, namnteckning på försättsblad. Wahlströms ponnyklubbs årsbok 2. 120:-

  55. Lengstrand, Rolf & Pierre L Rolén Ponny-Klubben och Kvarnsjöns hemlighet. Wahlströms 1965, opaginerad (ca 90 s.) Inbunden förlagets guldstämplade helklotband med trasigt skyddsomslag, mkt rikt fotoillustrerad, 4to. Wahlströms ponnyklubbs årsbok 3. 120:-

  56. Linck, Olaf Som skeppspojke runt världen Lindqvists 1936, 155 + v s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, ngt nötta hörn, namnt 60:-

  57. (Lincoln, Abraham) Hydén, Nils Nybyggarpojken som blev president. Ur Abraham Lincolns liv. Harriers 1947, 96 s. Häftad med ryggfast skyddsomslag,.  50:-

  58. Lindgren, Astrid Rasmus på luffen R&S 1956, 182 s. 1:a upplagan. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, tillskrifter på smutstitelsida och titelsida i kulspets, anteckningar i blyerts på bakpärms insida. 150:-

  59. Lindman, Maj Agneta och ”skatten” på Eknäs. Flickberättelse. Lindqvists 1947, 127 + i s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter, illustrerad med karta. 40:-

  60. Lindwall, Gustaf Kalle markatta och Sara Plommonstop Wahlströms 1947, 112 s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar. Ngt nötta kanter och stötta hörn. Wahlströms barnböcker 12. 6 illustrationer av Lucie Lundberg, 40:-

  61. Mikael, Lena Lise på Skogslyckan Lindqvists 1945, 127 s. Häftad, anteckning i blyerts på smutstitelsida, vikmärke på främre och bakre omslag. 40:-

  62. Netterström-Jonsson, Disa Evas svåra löfte Bonniers 1958, 132 + iii s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, flickbok, önskeböckerna 193 40:-

  63. Norring, Lisbet Dockan Rosas upplevelser Wahlströms 1945, 111 + i s. 1:a upplagan. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, namnteckning i kulspets på första smutsblad och namnteckningar i kulspets på smutstitelsida och första textsidan. Ngt nötta kanter och stötta hörn. Röd fläck på bakpärm. Wahlströms barnböcker 6. 6 illustrationer av Fred Ockerse. 40:-

  64. Orczy, Baronessan Lord Tonys hustru - Mera om Röda Nejlikan Gleerups 1931, 264 s. inb förl klotryggbd m dek pappärmar, lätt nött bd, vikmärke på sidan med innehållsförteckning, C W K Gleerups ungdomsböcker N:o 75 såld

  65. Ossiannilsson, K G Törneriis och Tistelhult Bonniers 1958, 268 + iii s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, liten fläck på bakpärm 50:-

  66. Oterdahl, Jeanna Blåklint i rågen - Samlade barnvisor Lindblads 1947, 164 s. inb förl klotryggbd m medb främre omsl, stor 8vo, blått övre snitt, ill m färgplanscher och teckningar av Kerstin Frykstrand, pärmars överkant blekta ca 2 cm 100:-

  67. Oterdahl, Jeanna De sjungande löven - Sagospel för stora barn och små Lindblads 1944, 174 s. ou, inb klotryggbd m medb omsl och blått övre snitt, stor 8vo, ill av Eva Andersson 50:-

  68. Oterdahl, Jeanna Solhult Wilhelm Billes Bokförlags AB 1901, 46 + ii (blanka) stor 8vo, lätt solfärgad runt kanterna, teckningar av Ottilia Adelborg (Ottilia Adelborgs debutbok) 300:-

  69. Rowling, J. K. Harry Potter och halvblodsprinsen. Stockholm 2005. 8vo, 658 sid. Förlagets illustrerade laminatband. Nyskick. såld

  70. Röningsberg, Erik Med kurs på Kebnekaise Lindqvists 1951, 124 + iv s. + opaginerade fotoplanscher. Kartongpärmar, den främre ngt slagen. Ngt nött rygghuvud 50:-

  71. Sandwall-Bergström, Martha Kulla-Gulla Bonniers 1947, 174 + ii s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter och stötta hörn, namnlapp på främre pärms insida och namnteckning i blyerts på första smutsblad; 15-18 tusende. Bonniers Önskeböcker 65-66. 50:-

  72. Sandwall-Bergström, Martha Kulla-Gulla finner sin väg Bonniers 1950, 169 + ii s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, namnteckning på första smutsblad. Bonniers Önskeböcker 95. 26-35 tusendet. såld

  73. Sandwall-Bergström, Martha Kulla-Gulla i skolan Bonniers 1948, 184 s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, namnteckning på första smutsblad, stötta horn, fläck på bakpärm.. Bonniers Önskeböcker 84. 15-22. tusendet. 50:-

  74. Sitting Bull – Berättelser om siouxindianernas sista stora hövding Stockholm 1953, 191 s. inb halvklotbd m grönt övre snitt, ill, mindre fläck på frampärm, ungdomsbok 75:-

  75. South, Martin I djungelns djup. Lindblads 1948, 140 + 2 s. Inbunden förlagets illustrerade klotryggband, ngt nött runt pärmkanterna, biblioteksstämplar på inre frampärm och försättsbladen, biblioteksklisterlappar på främre försättsblad, låneficka i bak. 50:-

  76. Sparre, Pehr Sjökadetten Bonniers 1927, 436 s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, förkortad uppl, 5:e uppl, fläckat övre snitt 40:-

  77. Strömgren, Elly (red) Guldslottet Å&Å 1946, 86 s. kvadratisk 8vo, häftad m ill omsl, ill av Bo Vilson (bl a opaginerade färgplanscher), barnteckningar i blyerts på smutstitelsida, omsl ngt nött, röd fläck på bakre omsl; nr48 60:-

  78. Swift, Jonathan Gullivers Resor N&K 1990, 198 s. inb förl dek pappbd, litet stötmärke på främre pärm, liten 8vo, ill av Charles E Brock, översättning och bearbetning för barn av Beppe Wolgers 40:-

  79. Tusen och en natt - Kalifen Harun al Raschids äventyr och andra sagor Söderströms 1948, 205 s. ill, liten fläck på rygg 40:-

  80. Unnerstad, Edith Sara och Lejonkringla N&K 1946, 272 s. inb priv hellinnebd m titeletikett i läder med guldskrift (H Sandströms bokbinderi, Karlskrona), tillskr, medb främre omsl(ngt flammigt) 60:-

  81. Wahlenberg, Anna Skomakarprinsessan Svanbäck & Komp. 1902, 31 s. + 3 opaginerade helsidesplanscher i färg inb förl klotryggbd m dek pärmar, liten 4to, ill av Lydia Skottsberg, liten fuktfläck och litet rött streck på frampärm, liten (3-4 mm) riss i s. 7-8 såld

  82. Wallin, Marie-Louise Närmare dej Författarförlaget 1974, 118 s. ou, rec-stämpel 60:-

  83. Westman, Jonas Getarpojken.Filadelfia 1952, 198 + i s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, stötta horn, småfläck sista sidan. 100:-

  84. Wodehouse, P G Lagets kapten (A Prefect’s Uncle) Wahlströms 1937, 17 + iii s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, vattenskadad, solkig bakpärm såld

  85. Åslund, Frida o. a. Flickornas julbok. Berättelser om flickor för flickor. Å&Å 1935, 126 + i s. inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, omslag och 16 helsidesillustrationer av Maj Lindman, hörn ngt stötta, namnteckning i blyerts på försättsblad, liten fläck på bakre pärms insida. 90:-