Barn- & Ungdomsböcker / Childrens' & Youths' Books
uppdat 08-02-06
-
Almqvist, Anna Lisa
Pim blir torpare Lindqvists 1949, 160 s. Inbunden förlagets
klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter och stötta hörn,
namnlapp på främre pärms insida 40:-
-
Andersen,
H C Sagor I-II Tidens 1980, 244 +
228 s. inb förl dek pappbd, urval och
översättning Åke Holmberg, ill av Ulla Sundin I-II 70:-
-
Andersen, H C Sagor och berättelser. Bra klassiker
1983, 318 s. Inbunden förlagets guldornerade imiterade skinnband med
skyddsomslag, liten reva i skyddsomslag. 70:-
-
(Andersen,
H C) H. C. Andersens eventyr og historier - Jubilaeumsudgave for danske
børn I-II Gyldendalske/Nordisk Forlag , København/Kristiania 1905,
430+ii; 446+ii s. inb förl blindpressade dek helklotbd (i benvitt och
grönt), stora 8vo’s, rikt ill m Vilh. Pedersens och Lorenz Frølichs
teckningar, urval av Sophus Bauditz, dekorationen på frampärmarna är ett
porträtt av förf, de utstående delarna är lätt nötta, i mkt bra skick.
200:-
-
Andersson,
Hedda Lilla Lisa och hennes fosterbror
PAN&s 1901, 140 s. inb förl
dek helklotbd, slitet, P A Norstedt & söners ungdomsböcker Nr 65 40:-
-
Anglund,
Joan Walsh In a Pumpkin Shell - A
Mother Goose ABC Collins, London 1961, 32 pp 1st
english ed, hardbound publ dec cloth w a little chafed dj, large 8vo, richly
ill 100:-
-
Anglund, Joan Walsh
Love in a Special Way of Feeling Collins, London 1960, unpaged (32 pp)
hardbound publ dec cloth w dj, 3rd printing 100:-
-
Ballantyne, R M Korallön Wahlströms 1925, 248 + iv s.
inb förl klotryggbd m dek pärmar, ngt nötta hörn, namnt 80:-
-
Beckman, Gunnel o a
Jag älskar dig - Berättelser om ung kärlek Bonniers 1988, 194 s. inb
förl kartonnagebd, rygg ngt blekt 60:-
-
Berg, Fridtjuv Svenska folksagor Första samlingen Saga
1955, 172 s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, ill, 11:e uppl, liten bit
av pappret på främre omsl bortnött 60:-
-
Beskow, Elsa Tomten
i leksaksfönstret och andra sagor Bonniers 1950, 125 + i s. Inbunden
förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter och stötta
hörn, namnteckning på främre pärms insida, liten fläck på inre frampärm och
första smutsblad. Illustrationer och omslag av författaren. 75:-
-
Blyton, Enid Fem gör
ett fynd R&S 1961, 139 s. 1:a svenska upplagan. Inbunden förlagets
klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter och stötta hörn,
litet jack i främre pärms insida. Liten riss i sista sedan, sprucken i
bindning. 40:-
-
Blyton, Enid Fem på
mystiska heden R&S 1964, 139 s. Inbunden förlagets klotryggband med
illustrerade pärmar, ngt nötta kanter, tillskrift på smutstitelsida; 2:a
upplagan, 63:e tusendet. 50:-
-
Brand,
Max Jim Silver - vildmarkens härskare
Lindqvists 1948, 183 s. Triangelböckerna
1, ngt solkig rygg, ngt sned 30:-
-
Burroughs, Edgar Rice Tarzans vilda vänner Hökerbergs
1922, 230 + i s. sv ou, ngt nött rygg, samtida namnt på främre omsl
120:-
-
Bååth-Holmberg,
Cecilia I häfvdernas hall - Verklighetssagor för de unga Fahlcrantz
& Co 1900, 204 s. inb priv blått helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m
marmorerat snitt, stor 8vo, ill 100:-
-
(Churchill, Winston) Reynolds, Quentin Winston Churchill,
Europas befriare. Lindblads 1966, 160 s. + planscher. Inbunden
förlagets klotryggband med illustrerade pärmar. Lindblads historiska
ungdomsbcker. 80:-
-
Cristmas,
Walter Spejar-Sven Beijers 1911,
233 + v lätt solkigt omsl 50:-
-
Danielsson, Bengt Villervalle i Söderhavet. Wiken
1989, 233 s. Inbunden förlagets kartonnageband, illustrerad av Pierre
Heyman, kartor på försättspappren. 60:-
-
Danielsson, Bengt Villervalles Kon-Tiki-färd. Wiken
1989, 224 s. Inbunden förlagets kartonnageband, illustrerad av Pierre
Heyman, kartor på försättspappren. 60:-
-
Djurklou,
G Sagor och äventyr berättade på
svenska landsmål Örebro 1935, vii + 208 + xxiv s. inb förl helläderbd, ill av Bo Vilsson, inbegriper ”Sagor på
Nerikesmål” och ”Sagor på Värmlandsmål”, liten lagad riss på näst
sista bladet 80:-
-
Drummond,
Henry Apan som ingen kunde döda – Två berättelser med 16
illustrationer Gleerups 1899, 85 + iii s. inb förl klotryggbd m dek
pärmar, samtida namnt, hörn ngt nötta, de 16 ill är helsidesplanscher m
blanka baksidor, minimal fläck på titelbladet; 1:a sv uppl av barnboken
skriven av den välkände missionären och upptäcktsresanden 150:-
-
Dumas, Alexandre De tre musketörerna. Bonniers 1952,
259 + iv s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, stor
8vo, översatt av Sven Barthel, illustrationer av Maurice Leloir, två hörn
stötta, fläckat övre snitt. 50:-
-
(Edison, Thomas Alva) Amundsen, Sverre S Snillet i Menlo
Park. Thomas Alva Edison. Gummessons 1954, 127 + i s. Inbunden
förlagets klotryggband med dekorerade pärmar, en biblioteksstämpel,
borttagen lapp på frampärms insida. 2:a uppl. 60:-
-
(Edison, Thomas Alva) Cousins, Margaret Thomas Alva Edison
- Uppfinnare Lindblads 1976, 128 s. inb förl klotryggbd m dek pärmar;
Lindblads historiska ungdomsböcker 60.
såld-
Eurén-Berner,
Lisa En liten Sprakfåle blir till Wahlströms
1944, 139 + v (förlagskatalog) inb förl
klotryggbd m dek pärmar, 2:a uppl, med 6 ill 40:-
-
Eurén-Berner,
Lisa Fröken Sprakfåle växer upp Wahlströms
1942, 147 + v (förlagskatalog) inb förl
klotryggbd m dek pärmar, 4:e uppl, med 10 ill 40:-
-
Eurén-Berner,
Lisa Mamma opp i dagen - En Sprakfålebok
Wahlströms 1944, 139 + v (förlagskatalog) inb
förl klotryggbd m dek pärmar 40:-
-
Eurén-Berner, Lisa
Sprakfålen tar farväl. Berättelse för flickor. Wahlströms 1953, 141 s.
Ngt stötta hörn. Namn och adress i kulspets på frampärms insida.
Wahlströms flickböcker 255. 6:e uppl., 6 illustrationer. 40:-
-
Eurén-Berner, Lisa
Susanne i Vällingby Wahlströms 1953, 128 + v s. Inbunden förlagets
klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter och stötta hörn,
namnlapp på främre pärms insida och namnteckning i blyerts på smutstitelsida.
En Sprakfålebok. 2:a upplagan. 40:-
-
Eyval,
Margurite Dans la foret du grand chêne
- Trois contes pour enfants de 3 a 6 ans Editions Atar, Genève n d (early
1900’s) hardbound publ cloth spine w
pictorial boards, 4to, ill by Mme Gross-Fulpius 100:-
-
Frohm, Gösta & Björn Gidstam Barnens friluftsbok R&S
1978, 79 s. stor dedikation av G Frohm, inb förl dek pappbd, stor 8vo,
mkt rikt ill i färg och s/v 125:-
-
Gelotte, Ann-Marie När vi var barn. 3 böcker i 1.
Tiden 1992, opaginerad (121 s.) Inbunden förlagets illustrerade pappband,
tvär 4to, mkt rikt illustrerad, rest av borttagen klisterlapp på frampärms
insida, biblioteksstämpel på titelsida.
såld
-
Gottlieb, Carin Den långa parken Vinterhallon Förlag
2000, 71 s. inb förl pappbd, stor 8vo, ill av Mikael Löfström 50:-
-
Gripe, Maria Tanten. Bonniers 1970, 178 s.
Originalupplaga, inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad.
såld
-
Gripe, Maria Tappa inte masken! Bonniers 1959, 179 +
iii s. Originalupplaga, inbunden förlagets klotryggband med illustrerade
pärmar, bakre pärms insida med rester efter klisterlapp. 175:-
-
Hall/ Pederby/ Elmgren
Fysikboken för högstadiet. Faktabok. Esselte 1974, 335 s. Inbunden
förlagets helklotband, liten 4to, mkt rikt illustrerad, helt ren (inget
kladd) 70:-
-
Harding,
Claud Slavskeppet - En berättelse från
Kongofloden Fritzes 1926, 267 s. inb
förl klotryggbd m dek pappärmar, 2:a uppl, lätt fläckad på främre
snitt, ngt nött bd, Fritzes Scoutbibliotek 5 25:-
-
Henriksson, Alf & Edward Lindahl Asken Yggdrasil. En gamal
gudomlig historia. Bra Bok 1986, 128 s. Inbunden förlagets
kartonnageband, stor kvadratisk 8vo, illustrerad av Bengt Berg, exlibris.
80:- -
Herlitz, Gillis Vem är inte riktigt klok? En kulturguide
för ungdomar. Argumen Förlag/ Uppsala Publishing House 1999, 159 s.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo, illustrerad. 80:--
Holesch,
Ditha Den svarta hingsten Benno N&K
1938, 163 s. inb förl lätt nötta
klotryggbd m medb omsl, stor 8vo,
liten fuktfläck på främre pärm, 48 planscher 40:-
-
Holmberg, Åke Ture Sventon i Stockholm. R&S 1968, 142
+ ii s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar,
illustrerad. Pop-serien.
såld
-
Johns, Kapten W E Biggles i tropikerna Wahlströms
1944, 218 + vi s. inb förl klotryggbd m dek pärmar 75:-
-
Jäderin-Hagfors,
Maja Klassens fosterbarn Wahlströms
1941, 136 + v (förlagskatalog) inb förl
klotryggbd m dek pärmar 40:-
-
Jäderin-Hagfors, Maja
Pricken berättar Wahlströms 1945, 112 s. Inbunden förlagets
klotryggband med illustrerade pärmar, namnteckning i blyerts på första
smutsblad. Ngt nötta kanter och stötta hörn. Wahlströms barnböcker 5.
6 illustrationer av Kerstin Frykstrand. 40:-
-
Jäderin-Hagfors, Maja Vem blir Lucia? Wahlströms 1942,
139 + v s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, namnt, ngt nötta hörn
40: --
Keene, Carolyn Kitty
och dagboksmysteriet Wahlströms 1956, 185 + v s. Inbunden förlagets
klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter; svag främre inre
fals, tillskrift på smutstitelsida, namnlapp på frampärms insida. Wahlströms
flickböcker 829-30. 2:a upplagan. 40:- -
Keene, Carolyn Kitty
och diamantstölden Wahlströms 1955, 185 + v s. inbunden förlagets
klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter; svag främre inre
fals, stötta hörn, namnteckning i blyerts och namnlapp på frampärms
insida. Wahlströms flickböcker 768-69. 40:- -
Kent, Louise Andrews Han som följde Vasco da Gama N&K
1942, 240 s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, nötta hörn, namnt 50:--
Kristiansson,
Leif (text) & Stenberg, Dick (bild) Födelsedagen
- En liten bok om fattiga och rika Håkan Ohlssons Förlag 1975, (opaginerad)
24 s. 20:-
-
Lagerlöf,
Hedvig En sagoprins Hökerbergs
1912, 138 + vi s. inb förl ngt nötta
klotryggbd m dek pärmar, namnt, 2:a uppl, ill av Axel Sjöberg 40:-
-
Lengstrand, Rolf & Pierre L Rolén Det stora Ponny-loppet.
Wahlströms 1963, opaginerad (ca 90 s.) Inbunden förlagets
guldstämplade helklotband med trasigt skyddsomslag, mkt rikt
fotoillustrerad, 4to, tillskrift på försättsblad. Wahlströms ponnyklubbs
årsbok 1. 120:-
-
Lengstrand, Rolf & Pierre L Rolén Ponny-Klubben genom rök
och eld. Wahlströms 1964, opaginerad (ca 90 s.) Inbunden förlagets
guldstämplade helklotband med trasigt skyddsomslag, mkt rikt
fotoillustrerad, 4to, namnteckning på försättsblad. Wahlströms ponnyklubbs
årsbok 2. 120:-
-
Lengstrand, Rolf & Pierre L Rolén Ponny-Klubben och
Kvarnsjöns hemlighet. Wahlströms 1965, opaginerad (ca 90 s.) Inbunden
förlagets guldstämplade helklotband med trasigt skyddsomslag, mkt rikt
fotoillustrerad, 4to. Wahlströms ponnyklubbs årsbok 3. 120:-
-
Linck, Olaf Som skeppspojke runt världen Lindqvists
1936, 155 + v s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, ngt nötta hörn, namnt
60:-
-
(Lincoln, Abraham) Hydén, Nils Nybyggarpojken som blev
president. Ur Abraham Lincolns liv. Harriers 1947, 96 s. Häftad med
ryggfast skyddsomslag,. 50:-
-
Lindgren, Astrid
Rasmus på luffen R&S 1956, 182 s. 1:a upplagan. Inbunden förlagets
klotryggband med illustrerade pärmar, tillskrifter på smutstitelsida och
titelsida i kulspets, anteckningar i blyerts på bakpärms insida. 150:-
-
Lindman, Maj Agneta
och ”skatten” på Eknäs. Flickberättelse. Lindqvists 1947, 127 + i s.
Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter,
illustrerad med karta. 40:-
-
Lindwall, Gustaf Kalle
markatta och Sara Plommonstop Wahlströms 1947, 112 s. Inbunden
förlagets klotryggband med illustrerade pärmar. Ngt nötta kanter och stötta
hörn. Wahlströms barnböcker 12. 6 illustrationer av Lucie Lundberg,
40:-
-
Mikael, Lena Lise på
Skogslyckan Lindqvists 1945, 127 s. Häftad, anteckning i blyerts på
smutstitelsida, vikmärke på främre och bakre omslag. 40:-
-
Netterström-Jonsson, Disa Evas svåra löfte Bonniers
1958, 132 + iii s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, flickbok,
önskeböckerna 193 40:-
-
Norring, Lisbet
Dockan Rosas upplevelser Wahlströms 1945, 111 + i s. 1:a upplagan.
Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, namnteckning i
kulspets på första smutsblad och namnteckningar i kulspets på smutstitelsida
och första textsidan. Ngt nötta kanter och stötta hörn. Röd fläck på bakpärm.
Wahlströms barnböcker 6. 6 illustrationer av Fred Ockerse. 40:-
-
Orczy,
Baronessan Lord Tonys hustru - Mera om
Röda Nejlikan Gleerups 1931, 264 s. inb
förl klotryggbd m dek pappärmar, lätt nött bd, vikmärke på sidan med
innehållsförteckning, C W K Gleerups ungdomsböcker N:o 75
såld
-
Ossiannilsson, K G Törneriis och Tistelhult Bonniers
1958, 268 + iii s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, liten fläck på
bakpärm 50:-
-
Oterdahl, Jeanna
Blåklint i rågen - Samlade barnvisor Lindblads 1947, 164 s. inb förl
klotryggbd m medb främre omsl, stor 8vo, blått övre snitt, ill m
färgplanscher och teckningar av Kerstin Frykstrand, pärmars överkant blekta
ca 2 cm 100:-
-
Oterdahl,
Jeanna De sjungande löven - Sagospel
för stora barn och små Lindblads 1944, 174 s. ou, inb klotryggbd m medb omsl och blått övre snitt, stor 8vo, ill av
Eva Andersson 50:-
-
Oterdahl, Jeanna
Solhult Wilhelm Billes Bokförlags AB 1901, 46 + ii (blanka) stor 8vo,
lätt solfärgad runt kanterna, teckningar av Ottilia Adelborg (Ottilia
Adelborgs debutbok) 300:-
-
Rowling, J. K. Harry Potter och halvblodsprinsen.
Stockholm 2005. 8vo, 658 sid. Förlagets illustrerade laminatband.
Nyskick. såld
-
Röningsberg, Erik
Med kurs på Kebnekaise Lindqvists 1951, 124 + iv s. + opaginerade
fotoplanscher. Kartongpärmar, den främre ngt slagen. Ngt nött rygghuvud
50:-
-
Sandwall-Bergström,
Martha Kulla-Gulla Bonniers 1947, 174 + ii s. Inbunden förlagets
klotryggband med illustrerade pärmar, ngt nötta kanter och stötta hörn,
namnlapp på främre pärms insida och namnteckning i blyerts på första
smutsblad; 15-18 tusende. Bonniers Önskeböcker 65-66. 50:-
-
Sandwall-Bergström,
Martha Kulla-Gulla finner sin väg Bonniers 1950, 169 + ii s.
Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, namnteckning på
första smutsblad. Bonniers Önskeböcker 95. 26-35 tusendet.
såld
-
Sandwall-Bergström,
Martha Kulla-Gulla i skolan Bonniers 1948, 184 s. Inbunden förlagets
klotryggband med illustrerade pärmar, namnteckning på första smutsblad, stötta
horn, fläck på bakpärm.. Bonniers Önskeböcker 84. 15-22. tusendet. 50:-
-
Sitting
Bull – Berättelser om siouxindianernas sista stora hövding Stockholm
1953, 191 s. inb halvklotbd m grönt
övre snitt, ill, mindre fläck på frampärm, ungdomsbok 75:-
-
South, Martin I djungelns djup. Lindblads 1948, 140 +
2 s. Inbunden förlagets illustrerade klotryggband, ngt nött runt
pärmkanterna, biblioteksstämplar på inre frampärm och försättsbladen,
biblioteksklisterlappar på främre försättsblad, låneficka i bak. 50:-
-
Sparre, Pehr Sjökadetten Bonniers 1927, 436 s. inb
förl klotryggbd m dek pärmar, förkortad uppl, 5:e uppl,
fläckat övre snitt 40:-
-
Strömgren, Elly (red)
Guldslottet Å&Å 1946, 86 s. kvadratisk 8vo, häftad m ill omsl, ill
av Bo Vilson (bl a opaginerade färgplanscher), barnteckningar i blyerts på
smutstitelsida, omsl ngt nött, röd fläck på bakre omsl; nr48 60:-
-
Swift,
Jonathan Gullivers Resor N&K
1990, 198 s. inb förl dek pappbd,
litet stötmärke på främre pärm, liten 8vo, ill av Charles E Brock,
översättning
och bearbetning för barn av Beppe Wolgers
40:-
-
Tusen
och en natt - Kalifen Harun al Raschids äventyr och andra sagor Söderströms 1948, 205 s. ill, liten
fläck på rygg 40:-
-
Unnerstad,
Edith Sara och Lejonkringla N&K
1946, 272 s. inb priv hellinnebd m
titeletikett i läder med guldskrift (H Sandströms bokbinderi, Karlskrona),
tillskr, medb främre omsl(ngt flammigt) 60:-
-
Wahlenberg, Anna
Skomakarprinsessan Svanbäck & Komp. 1902, 31 s. + 3 opaginerade
helsidesplanscher i färg inb förl klotryggbd m dek pärmar, liten 4to, ill
av Lydia Skottsberg, liten fuktfläck och litet rött streck på frampärm,
liten (3-4 mm) riss i s. 7-8 såld
-
Wallin, Marie-Louise
Närmare dej Författarförlaget 1974, 118 s. ou, rec-stämpel 60:- -
Westman, Jonas Getarpojken.Filadelfia 1952, 198 + i s.
Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, stötta horn,
småfläck sista sidan. 100:--
Wodehouse, P G Lagets kapten (A Prefect’s Uncle)
Wahlströms 1937, 17 + iii s. inb förl klotryggbd m dek pärmar,
vattenskadad,
solkig bakpärm
såld -
Åslund, Frida o. a. Flickornas julbok. Berättelser om
flickor för flickor. Å&Å 1935, 126 + i s. inbunden förlagets
klotryggband med illustrerade pärmar, omslag och 16 helsidesillustrationer
av Maj Lindman, hörn ngt stötta, namnteckning i blyerts på försättsblad,
liten fläck på bakre pärms insida. 90:-
|