Bil, flyg & tåg /
Cars, Aeroplanes & Trainsuppdat 11-12-26
-
Ahlgren, Nils Hur kör vi egentligen?
R&S 1961, 160 s. inb förl dek linnebd m naggat skomsl, ill 50:-
-
Andréasson ,Rune & Torbjörn Vrethammar (Red) Epilepsi och körkort.
CIBA-GEIGY / Svenska Epilepsiförbundet / Svensk Trafikmedicinsk Förening
1985, 131 s. Häftad, stor 8vo, lätt solblekt längs kanterna. 120:-
-
Andréasson, Rune & Wayne Jones Alkohol och trafikbrott. En uppgift för
rättskemin. Rättsmedicinalverket / Fritzes Offentliga Publikationer
1999, 150 + 10 (blanka för noteringar) s. Häftad, stor 8vo, illustrerad,
dedikation från Andréasson. RMV-rapport 1999:2. 125:-
-
Andréasson, Rune (red) Körkortsmedicin - trafikmedicin. R&S 1986, 297
s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag,
illustrerad. 150:-
-
Andréasson, Rune Läkemedel, narkotika och körkort. Fischer & Co 1991,
196 s. Inbunden örlagets illustrerade pappband, dedicerad, illustrerad,
märke efter gem på ett blad, annars som ny.
Carnegie Dokumentationsserie 14.
70:-
-
Autohistoriska rallyt 1971. Nyköping
1971, opaginerad (32 s.) Klammerhäftad, mkt rikt illustrerad framför allt
med antika bilar, en notering på kartan över rallt när det passerade
Uppsala. 40:-
-
Berger, Hans Jachten der Landstrasse.
Das Buch vom Wohn-Anhänger. Bergverlag Rudolf Rother, München 1938, 136
pp. Hardbound publisher’s
cloth, large 8vo, illustrated, red upper edge, pages a little bit wavy. +
The Joys of Caravanning.
Eccles Motor Caravans Ltd, Biringham no date (1930ies), 12 + iv pp.
Staplebound, illustrated. En bok om husvagnar i
det sena 30-talets Tyskland. 500:-
-
Daenbruch, Oberleutnant O Unsere Luftwaffe im Weltkrieg. ihr Wesen und
ihre Entwicklung in drei Kriegsjahren. II. Folge. Kunstverlag ”Bild und
Karte”, Leipzig n d (1917), 119 + i pp + unpaged photo plates. Hardbound
publishers decorated boards, illustrated with unpaged photo plates; upper
and lower spine somewhat damaged, some faint browning to cvrs and spine,
title on spine a bit rubbed, corners a little bumped; sehr selten!
1.900:-
-
Dreijer, Matts Med bil genom Ålands historia. Mariehamn 1977, 24 s.
Klammerhäftad, illustrerad. 3:e omarbetade uppl. 40:-
-
Efter
hundra år - SJ 1856-1956 Kungl
Järnvägsstyrelsen 1956, 95 s. inb förl
klotryggbd, stor 8vo, rikt fotoill i s/v 50:-
-
Erichs,
Rolf o andra (red) En bok om
Saab-Scania 1987, 168 s. inb förl
dek helklotbd m skomsl, 4to, rikt ill i färg och s/v 80:-
-
Ernsthausen,
Adolf von Wende in Kaukasus - Ein
Bericht Kurt Vowinckel, Neckargemünd 1958, 252 pp hardbound
publ dec cloth, 4 maps, spine a litle worn 100:-
-
Festskrift i anledning av 25:te trafikombudsmötet 3/6 1939.
Trafikombudsorganisationen upa 1939, 23 blad med
blanka baksidor. Häftad, 4to, illustrerad, fr a med monterade foton av
(de högre) deltagarna en face och i profil, några småprickar på bakre
omslag, ett foto saknas. 350:-
-
Fogelberg,Hans Electrifying visions - The Technopolitics of Electric Cars
in California and Sweden During the 1990’s Göteborg 2000, 193 pp
large 8vo, diss, Section for Science and Technology Studies 1, Gothenburg
University 100:-
-
Jacobsson eftr., S Motormannens A och O. Tekniska uppgifter över 1991 års
europeiska, japanska och amerikanska personbilar, lätta lastbilar och vans.
Motormannens Förlag 1991, 255 + i s. Häftad, liten 8vo, svagt vikärke
på främre omslag. 34:e uppl. 60:-
-
Jacobsson eftr., S Motormannens A och O. Tekniska uppgifter över 1993 års
europeiska, japanska och amerikanska personbilar, lätta lastbilar och vans.
Motormannens Förlag 1993, 272 s. Häftad, liten 8vo.
36:e uppl.
60:-
-
Johansson, Kurt Old Automobile
Drivers: Medical Aspects. Stockholm
1997, vi + 45 + 6 papers (43 pp).
Softcover, dissertation from KI, large
8vo, illustrated, dedication, spikblad, upper spine a little bumped.
150:-
-
Karlsson, Lars Olov & Carl-Axel Alrenius (text) & Björn Enström (foto)
Statens Järnvägar 125 år. K W Gullers 1981, 144 s. Inbunden förlagets
fotoillustrerade pappband, liten 4to, rikt illustrerad, illustrerade
försättspapper. 80:-
-
Larsson,
Axel Lärobok i elektroteknik för
Statens Järnvägars personal Stockholm 1928, 154 s. + 9
utviksplanscher, bl a på elektriska växellokomotiv inb
förl helklotbd, ill m foton och diverse schemata, 4to, blertsanteckningar 150:-
-
Larsson,
B G Gunnar & Landin, Åke Handbok
i flygning Bonniers 1956, 428 + iv s. inb
förl helklotbd, rikt ill 100:-
-
Lindbergh,
Charles A The Spirit of St. Louis John Murray, London 1953, xii + 530 pp +
schema of the plane, 1st ed, photo-ill,
large 8vo 300:-
-
Lindbergh, Charles Spirit of St.
Louis. Den första atlantflygaren
berättar. Bonniers 1954, 484
+ x s. + planscher. Första svenska
upplagan, stor 8vo, häftad, ngt nött rygg.
100:-
-
Lindorm,
Per-Erik Bilen går vidare - 50 år
med KAK i motorismens tjänst Stockholm 1953, 79 s. prakupplagan, dek helläderbd m inre denteller, båda omsl medb, 4to,
rikt ill 150:-
-
Skogsberg,
Bertil På filmens vingar – Flygfilmens historia i ord och bild BB
1981, 224 s. inb förl konstläderbd, 4to, rikt ill i färg och s/v 80:-
-
Skogsberg,
Bertil På filmens vingar – Flygfilmens historia i ord och bild BB
1981, 224 s. inb förl konstläderbd m skomsl, 4to, rikt ill i färg och
s/v 120:-
-
Statens
Järnvägar 1906-1931 – Minnesskrift i anledning av de svenska
statsbanornas 75-åriga tillvaro med kungl. Maj:ts nådiga Bemyndigande
utgiven av Kungl. Järnvägsstyrelsen I-II Stockholm
1931, 809 + 796 s. 4:o, inb förl dek helklotbd m stänkt
snitt, fotoill, första smutsbl och titelbl i del 1 vikt I-II 250:-
-
Statens
Järnvägars Befälsförbund 50 år 1905-1955 Stockholm
1955, 369 s. fotoill, liten 4to 70:-
-
Supf, Peter Das Buch der deutschen
Fluggeschichte I-II. Velagsanstalt Hermann Klemm AG, Berlin-Grunewald
1935, 515 + v; 637 + iii pp.
First edition, hardbound publisher’s
decorated linen, alledges blue, small 4to’s, lavishly illustrated (463 + 640
historical pictorial documents + drawings), in very good condition!
Part I: Vorzeit Wendezeit Werdezeit.
Part II: Vorkriegszeit Kriegszeit Nachkriegszeit.
1.200 sold
-
Svensson, Bertil & Bo Larsen Bilhandboken. Gör det själv. Steg för steg.
Fr bättre bilekonomi. Skandinavisk Press AB 1986, 64 s. Inbundden
förlagets illustrerade kartonnageband, stor 8vo, rikt illustrerad. Del 1.
50:-
-
Sveriges
Järnvägar hundra år -
Minnesskrift Stockholm 1956,
xxix + 664 s. + 16 s. kartbilaga med svenska järnvägsnätet inb
estetiskt klotryggbd m naggat skomsl, ljusblått övre snitt, foto- och
andra ill i färg och s/v, en utviksplansch, faksimil av kungabrev, 4to 175:-
|