Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
  Måndagar: 14-16
  Onsdagar: 16-19
  Lördagar: 13-15


tel: 0739-05 23 70
eller 0730-62 91 92
alla tider.


 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Bil, flyg & tåg /
Cars, Aeroplanes & Trains

uppdat 11-12-26

  1. Ahlgren, Nils Hur kör vi egentligen? R&S 1961, 160 s. inb förl dek linnebd m naggat skomsl, ill 50:-

  2. Andréasson ,Rune & Torbjörn Vrethammar (Red) Epilepsi och körkort. CIBA-GEIGY / Svenska Epilepsiförbundet / Svensk Trafikmedicinsk Förening 1985, 131 s. Häftad, stor 8vo, lätt solblekt längs kanterna. 120:-

  3. Andréasson, Rune & Wayne Jones Alkohol och trafikbrott. En uppgift för rättskemin. Rättsmedicinalverket / Fritzes Offentliga Publikationer 1999, 150 + 10 (blanka för noteringar) s. Häftad, stor 8vo, illustrerad, dedikation från Andréasson. RMV-rapport 1999:2. 125:-

  4. Andréasson, Rune (red) Körkortsmedicin - trafikmedicin. R&S 1986, 297 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, illustrerad. 150:-

  5. Andréasson, Rune Läkemedel, narkotika och körkort. Fischer & Co 1991, 196 s. Inbunden örlagets illustrerade pappband, dedicerad, illustrerad, märke efter gem på ett blad, annars som ny. Carnegie Dokumentationsserie 14. 70:-

  6. Autohistoriska rallyt 1971. Nyköping 1971, opaginerad (32 s.) Klammerhäftad, mkt rikt illustrerad framför allt med antika bilar, en notering på kartan över rallt när det passerade Uppsala. 40:-

  7. Berger, Hans Jachten der Landstrasse. Das Buch vom Wohn-Anhänger. Bergverlag Rudolf Rother, München 1938, 136 pp. Hardbound publisher’s cloth, large 8vo, illustrated, red upper edge, pages a little bit wavy. + The Joys of Caravanning. Eccles Motor Caravans Ltd, Biringham no date (1930ies), 12 + iv pp. Staplebound, illustrated. En bok om husvagnar i det sena 30-talets Tyskland. 500:-

  8. Daenbruch, Oberleutnant O Unsere Luftwaffe im Weltkrieg. ihr Wesen und ihre Entwicklung in drei Kriegsjahren. II. Folge. Kunstverlag ”Bild und Karte”, Leipzig n d (1917), 119 + i pp + unpaged photo plates. Hardbound publishers decorated boards, illustrated with unpaged photo plates; upper and lower spine somewhat damaged, some faint browning to cvrs and spine, title on spine a bit rubbed, corners a little bumped; sehr selten! 1.900:-

  9. Dreijer, Matts Med bil genom Ålands historia. Mariehamn 1977, 24 s. Klammerhäftad, illustrerad. 3:e omarbetade uppl. 40:-

  10. Efter hundra år - SJ 1856-1956 Kungl Järnvägsstyrelsen 1956, 95 s. inb förl klotryggbd, stor 8vo, rikt fotoill i s/v 50:-

  11. Erichs, Rolf o andra (red) En bok om Saab-Scania 1987, 168 s. inb förl dek helklotbd m skomsl, 4to, rikt ill i färg och s/v 80:-

  12. Ernsthausen, Adolf von Wende in Kaukasus - Ein Bericht Kurt Vowinckel, Neckargemünd 1958, 252 pp hardbound publ dec cloth, 4 maps, spine a litle worn 100:-

  13. Festskrift i anledning av 25:te trafikombudsmötet 3/6 1939. Trafikombudsorganisationen upa 1939, 23 blad med blanka baksidor. Häftad, 4to, illustrerad, fr a med monterade foton av (de högre) deltagarna en face och i profil, några småprickar på bakre omslag, ett foto saknas. 350:-

  14. Fogelberg,Hans Electrifying visions - The Technopolitics of Electric Cars in California and Sweden During the 1990’s Göteborg 2000, 193 pp large 8vo, diss, Section for Science and Technology Studies 1, Gothenburg University 100:-

  15. Jacobsson eftr., S Motormannens A och O. Tekniska uppgifter över 1991 års europeiska, japanska och amerikanska personbilar, lätta lastbilar och vans. Motormannens Förlag 1991, 255 + i s. Häftad, liten 8vo, svagt vikärke på främre omslag. 34:e uppl. 60:-

  16. Jacobsson eftr., S Motormannens A och O. Tekniska uppgifter över 1993 års europeiska, japanska och amerikanska personbilar, lätta lastbilar och vans. Motormannens Förlag 1993, 272 s. Häftad, liten 8vo. 36:e uppl. 60:-

  17. Johansson, Kurt Old Automobile Drivers: Medical Aspects. Stockholm 1997, vi + 45 + 6 papers (43 pp). Softcover, dissertation from KI, large 8vo, illustrated, dedication, spikblad, upper spine a little bumped. 150:-

  18. Karlsson, Lars Olov & Carl-Axel Alrenius (text) & Björn Enström (foto) Statens Järnvägar 125 år. K W Gullers 1981, 144 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, liten 4to, rikt illustrerad, illustrerade försättspapper. 80:-

  19. Larsson, Axel Lärobok i elektroteknik för Statens Järnvägars personal Stockholm 1928, 154 s. + 9 utviksplanscher, bl a på elektriska växellokomotiv inb förl helklotbd, ill m foton och diverse schemata, 4to, blertsanteckningar 150:-

  20. Larsson, B G Gunnar & Landin, Åke Handbok i flygning Bonniers 1956, 428 + iv s. inb förl helklotbd, rikt ill 100:-

  21. Lindbergh, Charles A The Spirit of St. Louis John Murray, London 1953, xii + 530 pp + schema of the plane, 1st ed, photo-ill, large 8vo 300:-

  22. Lindbergh, Charles Spirit of St. Louis. Den första atlantflygaren berättar. Bonniers 1954, 484 + x s. + planscher. Första svenska upplagan, stor 8vo, häftad, ngt nött rygg. 100:-

  23. Lindorm, Per-Erik Bilen går vidare - 50 år med KAK i motorismens tjänst Stockholm 1953, 79 s. prakupplagan, dek helläderbd m inre denteller, båda omsl medb, 4to, rikt ill 150:-

  24. Skogsberg, Bertil På filmens vingar – Flygfilmens historia i ord och bild BB 1981, 224 s. inb förl konstläderbd, 4to, rikt ill i färg och s/v 80:-

  25. Skogsberg, Bertil På filmens vingar – Flygfilmens historia i ord och bild BB 1981, 224 s. inb förl konstläderbd m skomsl, 4to, rikt ill i färg och s/v 120:-

  26. Statens Järnvägar 1906-1931 – Minnesskrift i anledning av de svenska statsbanornas 75-åriga tillvaro med kungl. Maj:ts nådiga Bemyndigande utgiven av Kungl. Järnvägsstyrelsen I-II Stockholm 1931, 809 + 796 s. 4:o, inb förl dek helklotbd m  stänkt snitt, fotoill, första smutsbl och titelbl i del 1 vikt I-II 250:-

  27. Statens Järnvägars Befälsförbund 50 år 1905-1955 Stockholm 1955, 369 s. fotoill, liten 4to 70:-

  28. Supf, Peter Das Buch der deutschen Fluggeschichte I-II. Velagsanstalt Hermann Klemm AG, Berlin-Grunewald 1935, 515  + v; 637 + iii pp. First edition, hardbound publisher’s decorated linen, alledges blue, small 4to’s, lavishly illustrated (463 + 640 historical pictorial documents + drawings), in very good condition! Part I: Vorzeit Wendezeit Werdezeit. Part II: Vorkriegszeit Kriegszeit Nachkriegszeit. 1.200 sold

  29. Svensson, Bertil & Bo Larsen Bilhandboken. Gör det själv. Steg för steg. Fr bättre bilekonomi. Skandinavisk Press AB 1986, 64 s. Inbundden förlagets illustrerade kartonnageband, stor 8vo, rikt illustrerad. Del 1. 50:-

  30. Sveriges Järnvägar hundra  år - Minnesskrift Stockholm 1956, xxix + 664 s. + 16 s. kartbilaga med svenska järnvägsnätet inb estetiskt klotryggbd m naggat skomsl, ljusblått övre snitt, foto- och andra ill i färg och s/v, en utviksplansch, faksimil av kungabrev, 4to 175:-