Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
  Måndagar: 16-18
  Onsdagar: 16-18
  Lördagar: 12-15


tel: 0739-05 23 70
eller 0730-62 91 92
alla tider.


 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Biografier & Memoarer/ Biographies & Memoirs

uppdat 08-03-28

  1. Agrell, Alfhild Under tallar och pinier - Berättelser och minnen Gebers 1890, 202 + ii s. inb mjukt helklotbd 100:-

  2. Al-Hakim, Tawfik En egyptisk åklagares dagbok. Internationella Bokklubben 1956, 192 s. Häftad i styva omslag, biblioteksstämplar, biblioteksetikett, ngt solkigt bakre omslag. 75:-

  3. Andersson, Jones Erik Det var en gång – hågkomster från ett 70-årigt liv Lindblads 1953, 264 s. inb förlbd, 73 ill, exl 50:-  

  4. (Andræ, Tor) Widengren, Geo Tor Andræ Lindblads 1953, 344 s. inb förlbd, 60 ill 70:-

  5. Apelqvist, Seved Treklang. Arbete, människor, händelser. R&S 1974, 295 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. Apelqvist var bl a chef för Folksam, chefredaktör för Vi, och ordförande i Operastyrelsen. 80:-

  6. (Arafat, Yassir) Hart, Alan Arafat Ordfront 1986, 434 s. + 4 s. kartor inb förlbd, rec-stämpel 40:-

  7. Aschberg, Olof Gästboken Tiden 1955, 400 s. dedicerad till Axel Gauffin (omnämd på s. 88 och 90) stor 8vo, ngt nött rygg, rikt ill 100:-

  8. Asklund, Lis Uppbrott Norstedts 1986, 273 s. namnt 50:-

  9. Asplund, Karl Konst, kännare, köpmän Bonniers 1962, 211 s. inb förlbd m skomsl, 5-6 tus 50:-

  10. Attorps, Gösta Generaler och gemena. LT 1953, 170 s. Häftad, osprättad., lätt nött ryggfot och -huvud. 75:-

  11. (Aurelius, Erik) Erik Aurelius in memoriam Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförl. 1936, 295 s. inb förlbd, inklistrad premiumlapp 50:-

  12. Aurén, Sven Också ett liv. En journalists minnen 1932-1942. W&W 1973, 211 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 60:-

  13. Autografier och Porträtt af framstående personer.häfte 9-12. Fritzes 1893, opaginerad. (består av planscher på bemärkta personer med skyddspapper och planscher med stilprover på deras handstilar. Inbundna i förlagets rikt dekorerade helklotband med alla 20 namnteckningar på personerna i boken på frampärmen. marmorerade snitt, alla omslag medbundna, stor 8vo, planschen med Retzius lös. Innehåller bl a Gustaf Retzius, Carl Snoilsky, C D af Wirsén, Axel Key, Anne Charlotte Leffler, Kung Christian IX. 180:-

  14. (Aylward, Gladys) Burgess, Alan Liten kvinna i Kina. Forum 1958, 232 s. + planscher. Inbunden förlagets klotrygband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo, namnteckning i blyerts på försättsblad. 150:-

  15. Bacall, Lauren Jag själv BB 1979, 433 s. ill 50:-

  16. (Beatty, David) Chalmers, W S The Life and Letters of David, Earl Beatty, Admiral of the Fleet Hodder & Stoughton, London 1951, xviii + 488 pp 1st ed, hardb publ cloth w Beatty’s signature in gold on front, large 8vo, blue upper edge, portrait, ill w unpaged plates; about Britain’s greatest fighting admiral during the First World War 120:-

  17. Bedford, John duke of A Silver-plated Spoon. Cassel, London 1959, 246 p. Hardbound publisher’s cloth with dust jacket. 3rd ed. 80:-

  18. Berberova, Nina Med mina understrykningar. Bonnierförlagen 1994, 480 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. Hon kände bl a Gorkij, Majakovskij och Tvetajeva när det begav sig. 80:-

  19. (Bergegren, Hinke) Bernhard, Waldemar Hinke Bergegren se: Palm, August

  20. Bergman, Ingrid & Burgess, Alan Ingrid Bergman – mitt liv Månpocket 1983, 542 s. ill 50:-  

  21. (Bergman, Ingrid) Ingrid Bergman & Alan Burgess Mitt liv. PAN&s 1981, 542 s. + planscher. Inbunden förlagets pappband, ngt stötta hörn. 2:a uppl. 93:e tus. 60:-

  22. (Bernadotte) Bengtson, Bo & Cedergren, Hugo (red) Prins Oscar Bernadotte - En minnesbok av 32 författare Uppsala 1953, 192 s. m 64 ill på planscher, stor 8vo, ospr 60:-

  23. (Bernadotte) Fjellman, Margit Gustaf VI Adolf – närbilder av kungen Bonniers 1973, 192 s. inb förlbd m skomsl, ill 50:-

  24. (Bernadotte) Olsson, Stig (Gits) Gustav VI Adolf  Forsbergs 1967, 139 s. ill 50:-

  25. (Bernadotte, Astrid) Husmodern Boken om Astrid. Den svenska prinsessan som blev belgiernas drottning. Å&Å 1935, 184 s. Inbundn förlagets guldstämplade helklotband, rikt fotoillustrerad, samtida namnteckning, lätt solkiga pärmar, ngt nött rygghuvud. såld

  26. Bernadotte, Folke I stället för vapen PAN&s 1948, 281 s. tillskr 50:-

  27. (Bernadotte, Folke) Stavenow, Åke (red) Folke Bernadotte. En minnesbok av 43 författare. Lindblads 1949, 366 s. Inbunden förlagets klotryggband med fräre omslag medbundet, ej skyddsomslag, stor 8vo, med 122 illustrationer, pärmpapper lätt blekt med guldstämplad vapensköld, stämpel på försättsblad. 60:-

  28. (Bernadotte, Gustav V) Hildebrand, Karl ”Med folket för fosterlandet”. Några anteckningar om Konung Gustafs person och regering. PAN&s 1928, 82 s. + 2 planscher. Inbunden privat helklotband, främre omslag medbundet, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, 2 Klarastämplar till, bibliotekssignum på rygg. 60:-

  29. Bernadotte, Kerstin Ett så’nt liv! Bonniers 1975, 220 s. inb förlbd m skomsl, ill 80:-

  30. Bernadotte, Lennart Mainau min medelpunkt. Memoarer. Bonniers 1997, 389 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, rikt illustrerad, illustrerade främre och bakre försätts, stor 8vo. 13-20 tus. 90:-  

  31. Bernadotte, Sigvard Krona eller klave Bonniers 1975, 228 s. inb förlbd m naggat skomsl, ill 50:-

  32. Berndtson ,Nils Solidaritet och rättvisa. Minnesbilder från ett långt liv. Nixon 2003, 204 + ii s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, fotoillustrerad. B. gick in i den kounistiska rörelsem 17 år gammal 1937. 100:-

  33. (Bewick, Thomas) Rohde, H P Thomas Bewick memoarer. Niloe 1954, 160 s. Inbunden privat helklotband, stänkmarmorerat snitt, bägge omslagen medbundna, illustrerad av författaren, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, åtskilliga Klarastämplar till, bibliotekssignum på rygg. 70:-

  34. (Birgitta, den Heliga) Dixelius, Hildur Stormansfru och helgon – Birgittanoveller Lindblads 1951, 99 s. naggat omsl 50:-  

  35. Björkman-Goldschmidt, Elsa Donaurapsodi Norstedts 1945, 336 s. 1:a uppl, inb priv halvklotbd m medb främre omsl, sprängt snitt, namnt 75:-

  36. Blake, George Inget annat val Prisma 1991, 336 s. inb förlbd m naggat skomsl, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher; om den vid sidan av Kim Philby mest namnkunnige engelske spionen som hoppade av till Sovjet 75:-

  37. Blanch, Lesley Kärlekens hetare stränder. Bonniers 1957, 328 s. + planscher. Inbunden förlagets klotryggband med naggat skyddsomslag, stor 8vo, en liten klisterlapp och sifferstämpel på försättsblad. Handlar om Isabel Burton, Jane Digby el Mezrab, Aimée Dubucq och Isabelle Eberhart. 90:-

  38. Boëthius, Maria-Pia Skalliga damen - En bok om cellgifter-och om livsglädje Bonniers 1988, 122 s. inb förlbd m skomsl, 19-20 tus 75:-

  39. (Bohlin, Torsten) Bengtson, Bo & Åkerstedt, Gunnar (reds) En bok om Torsten Bohlin av 40 författare Lindblads 1950, 414 s. + 103 ill inb förlbd 50:-  

  40. (Bohlin, Torsten) Borgenstierna, Gert o a (red) Torsten Bohlin - En minnes- och vänbok Stockholm 1950, 383 s. + porträttplansch inb frl klotryggbd, pärmar lätt solkiga 80:-

  41. Bonner, Jelena Ensamma tillsammans - Sanningen om Jelena Bonners och Andrej Sachariovs liv i exil i Gorkij W&W 1986, 292 s. inb förlhelklotbd m skomsl, ett blad felskuret m vikmärke, ill m opaginerade helsides fotoplanscher, namnetikett på främre smutsblad 70:-

  42. Bonnier, Tor Längesen. sammanklippta minnesbilder. Bonniers 1973, 253 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 12-15 tus. 60:-

  43. Brandt, Willy Min väg till Berlin Bonniers 1960, 245 s. inb förl helklotbd, ill m opaginerade fotoplanscher, ngt blekt rygg 50:-

  44. (Branting, Georg) Höglund, Zeth & Hjalmar Mehr (red) Festskrift tillägnad Georg Branting. Utgiven vid hans 60-årsdag 21 september 1947. S&L 1947, 334 + ii s. + planscher. Inbunden förlagets hellinneband med lätt nött titeletikett i rött, rött övre snitt, stor 8vo. 150:-

  45. (Branting, Hjalmar) Engberg, Arthur Hjalmar Branting - Ett minnestal Tidens 1925, 37 s. dedicerad, inb privat helklotbd m förf och titel i guld på frampärm, främre omsl medbundet 200:-

  46. (Branting, Hjalmar) Hjalmar Branting - Ett minnesalbum Stockholm 1925, 48 s. inb priv trevligt halvklotbd m ”Hjalmar Branting” i guldskrift på frampärm, 4to, mkt rikt fotoill, m inledande text av Gerhard Magnusson 120:-  

  47. (Branting, Hjalmar) Höglund, Zeth Hjalmar Branting + (Sterky, Fredrik) Sjöberg, Sten Fredrik Sterky FiB 1949, 95 + 95 s. två delar inb i ett förl klotrryggbd m dek pärmar, båda främre omsl medb, 2 frontispisporträtt, ill m opaginerade helsides fotoplanscher, andra ill i texten, röd fläck på bakpärm; i serien ”Banérförare” 50:-

  48. (Branting, Hjalmar) Höglund, Zeth Hjalmar Branting FiB 1949, 94 s. ospr 50:-  

  49. (Branting, Hjalmar) Höglund, Zeth Hjalmar Branting och hans livsgärning I-II Tidens 1928, 559 + 528 s. inb förl halvfrbd m ngt blekta ryggar, rikt fotoill, små 4to I-II 150:-

  50. (Branting, Hjalmar) Magnusson, Gerhard Hjalmar Branting i närbild Axel Holmströms 1939, 239 s. + planscher inb förl hellinnebd m porträtt på frampärm, titelfält på rygg ngt blekt, bägge omsl medb, rött övre snitt 80:-

  51. (Branting, Hjalmar & Anna) Kræmer, Vera von Brantings på Norrtullsgatan Bonniers 1939, 354 s. + opaginerade planscher  inb förl helklotbd, stor 8vo, ett par  svaga småfläckar på band 100:-

  52. Bratteli, Randi Leva vidare ensam – en berättelse om sorgen över en död livskamrat Bonniers 1988, 100 s. inb förlbd 50:-  

  53. (Brecht, Berthold) Grevenius, Herbert Brecht – Liv och teater Sveriges Radio 1964, 348 s. lätt nött, namnt i blyerts, ill m foton 60:-

  54. (Bremer, Fredrika) Leijonhufvud, Sigrid & Kleman, Ellen Fredrika Bremers bild PAN&s 1913, 146 s. inb pappbd 80:-

  55. (Bremer, Fredrika) Oterdahl, Jeanna Levande låga - ur Fredrika Bremers brev och skrifter Lindblads 1951, 327 s. inb förlbd, exl 50:-

  56. Broman, Sten Upplevelser av 1900-talet. Första kvartsseklet. Bonniers 1982, 355 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag, stor 8vo. 70:-

  57. Bucharina, Anna Larina Nun bin Ich schon weit über zwanzig – Erinnerungen Steidl 1989, 431 s. 3 Aufl, inb förlbd m skomsl, streckad 50:-

  58. Burton, Jean Richard Burtons hustru Bonniers 1942, 319 s. inb förlbd 50:-

  59. Campbell, Mrs Patrick (Cornwallis-West, Beatrice Stella) My Life and Some Letters Hutchinson, London n d 359 p. hardbound publ cloth, 2nd ed, small crack on lower spine 50:-

  60. Carmichael, Amy Raj, Brigand Chief - The true story of an Indian Robin Hood driven by persecution to dacoity; An account of his life of daring, feats of strength, escapes & tortures, his robbery of the rich & generosity to the poor, his sincere conversion to Christianity & his tragic end Seeley, Service & Co Ltd, London 1927, 312 + xvi pp + unpaged plates 1st ed, hardbound publ cloth, upper spine ragged and 1 corner worn 125:-

  61. (Casanova, Giacomo) Casanovas memoarer. Wahlströms1956, 688 s. Inbunden rikt gulddekorerat helskinnband, 4to, förord av Otto Gelsted, teckningar av Hans Bendix, rygg ngt solblekt, övre guldsnitt., fuktbucklig mot övre snitt. 200:-

  62. Casparsson, Ragnar Vårt fattiga liv Tidens 1963, 340 s. inb förlbd m slitet skomsl, ill, 3:e uppl 50:-

  63. (Castro, Fidel) Szulc, Tad Fidel - Ett kritiskt porträtt Legenda 1987, 659 s. + lös rättelselapp inb förl helklotbd m skomsl, sista blankbladet lite solkat, stor 8vo 100:-

  64. Chaplin, Charles Min självbiografi Norstedts 1964, 495 s. sv 1:a uppl, inb förl helklotbd m naggat skomsl, ill m opaginerade planscher, stor 8vo, en fals lös 50:-

  65. (Chaplin, Charles) Sadoul, Georges Chaplin Tiden, København 1954, 190 s. ospr, ill 50:-  

  66. (Chiang Kai.Shek) Anvill, Elis Chiang Kai-Shek. Revolutionsmannen  - Statsmannen - Människan. Lindblads 1946, 212 s. Häftad i fotoillustrerat omslag, osprättad, med 34 illustrationer och en karta, litet jack i främre omslag.70:-

  67. Churchill, Winston S Min ungdom. Ett kringflackande liv. Albatross/Norstedts 1948, 383 + i s. Inbunden förlagets blindpressade pappband, rygg solfärgad. 100:-

  68. Cosby, Bill Mitt i livet.Viva 1988, 180 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 60:-

  69. Cosby, Bill Pappaliv. Viva! 1986, 182 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsoslag, förord av Jonas Hallberg. 50:-

  70. d’Épinay, Louise Fru de Montbrillants ungdom – interiörer från fransk aristokrati och storfinans 1726-1746 Bonniers 1925, xxxii + 460 + ii s. inb priv helklotbd, ill m stuckna helsidesplanscher varav 8 i färg 100:-

  71. (Dahlén, Gustaf) Wästberg, Erik Gustaf Dahlén – en stor svensk Hökerbergs 1954, 293 s. ill, 2:a uppl, biblbd, stämplar osv. 50:-  

  72. Dahlström, Ingvar Kampen mot fattigdomen Zindermans 1976, 203 s. liten fläck på främre snitt; om fattigdomssveriges förvandling under Socialdemokraterna fram till valnederlaget 1976 60:-

  73. (Dalström, Kata) Västberg, Mauritz Kata Dahlström se: Månsson, Fabian

  74. (Dalström, Kata) Ström, Fredrik Kata Dalströms liv, öden och äventyr i kampen mot herremakten Tidens 1930, 576 s. inb förl halvfrbd m övre guldsnitt, rikt ill, tillskr 100:-

  75. (Danielsson, Axel) Lindström, Rickard Axel Danielsson + Lindkvist, Herman) Casparsson, Ragnar Herman Lindkvist FiB 1950, 96 +96 s. två delar inb i ett förl klotryggbd m dek pärmar, båda främre omsl medb, 2 frontispisporträtt, ill m opaginerade helsides fotoplanscher, röda fläckar på pärmar, ngt fläckig rygg; i serien ”Banérförare” 50:-

  76. (Danielsson, Hjalmar) Lernberg, Aug H Hjalmar Lernberg - en minnesteckning. Westerbergs 1959, 146 s. + planscher. Inbunden förlagets klotryggband med medbundet främre omslag, ej skyddsomslag. 100:-

  77. (Danton) Madelin, Louis Danton Hachette & Cie, Paris 1914, 324 s. hardbound publ dec cloth, ill, first fly leaf gone 50:-

  78. (Darwin, Charles) Huxley, Julian & H B D Kettlewell Charles Darwin. En bildbiografi. N&K 1966, 146 s. Inbunden förlagets helklotband med trasigt skyddsomslag, stor 8vo, mkt rikt illustrerad, liten fläck på frampärm, namnetikett på första blankblad. 100:-

  79. (Disraeli) Maurois, André Disrelis liv Gebers 1927, 324 s. inb priv hellinnebd m lädertitelfält i ljusbrunt, mörkbrunt och svart med författarnamn och titel i guld signerat Edith Welinder, grönt övre snitt, främre omsl medb 300:-

  80. (Drake, Sir Francis) Lloyd, Christopher Sir Francis Drake. Faber & Faner, London & Boston 1979, 144 pp. Softcover, cover a bit worn, library stamp and library sticker in inner front cover and fly leaf. 60:-

  81. Ehrenburg, Ilja Memoarer I-II (I livets ström & Minnen). Tidens 1962, 307 + 269 s. Inbundna förlagets läderryggband, signatur på försätsblad i del 1 och namnstämpel på titelsida i bägge banden, rygarna ngt blekta. 180:-

  82. (Eisenstein) Idestam & Almquist Eisenstein – ett konstnärsöde i Sovjet KF:s bokförl 1951, 270 s. inb förlbd m tejplagat skomsl 150:-

  83. Ekelöf, Maja & Rosendhal, Tony Brev Rabén & Sjögren 1972, 233 s. ded av Tony R. 50:-

  84. Eneroth, Birgitta Falska köttbullar och änglamat. Växtvärk på femtiotalet. Carlssons 2006, 247 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, recensionsstämpel på övre snitt, annars som ny. 100:-

  85. Engström, Albert Mitt liv och leverne. Bonniers 1915, 206 + i s. Inbunden privat helklotband, marmorerade snitt, illustrerad. Samlade berättelser. 70:-

  86. Ericsson, Hans Mitt liv med Transport Askild och Kärnekull 1980, 249 s. inb förlbd m skomsl 50:-

  87. (Ericsson, John) Goldkuhl, Carola John Ericsson – ett krönikespel John Ericsson Föreningen i Filipstad 1954, 47 s. 90:-

  88. (Ericsson, John) Lindwall, Gustaf Ingeniören vid Beach Street - John Ericssons liv i ny belysning Åhlén & söners Förlag 1937, 375 s. 1:a uppl, inb halvfrbd, rygg ngt blekt, premielapp inklistrad på inre frampärm, första titelblad bortrivet så att en liten del av väven sins på inre frampärm, stor 8vo, ill 60:-

  89. (Ericsson, John) Säve, Teofron John Ericsson - Lefnadsteckning u p u å, 208 s. inb förl dek helklotbd, titelsidan bortriven 50:-

  90. (Ericsson, John) The Statue of John Ericsson unveiled in Potomac Park at Washington May 29, 1926 United States Government Printing Office, Washington 1929, 66 pp bound publ dec cloth 50:-

  91. Eriksson, Nancy Nancy - Nancy Eriksson minns Bonniers 1985, 280 s. inb förl pappbd m skomsl, rikt fotoill, stor 8vo; om den socialdemokratiska agitatorn 60:-

  92. Erlander, Tage Memoarer I-V (1901-1960-talet). Tidens 1972-1982, 320 + 406 + 388+iv + 360 + 320 s. + planscher. Inbundna förlagets helklotband med skyddsomslag, samtliga band dedicerade av Tage, band 4 även av hustrun Aina, och band 5 (1960-talet. Samtal med Arvid Lagercrantz) även av Arvid Lagercrantz. Samtliga 5 volymer 1:a upplaga. 1.000:-

  93. Erlander, Tage Tage Erlander 1901-1939 Tidens 1973, 320 s. + planscher inb förl helklotbd, ej skomsl, 6:e uppl (180:e tus) 50:-

  94. Erlander, Tage Tage Erlander 1940-1949 Tidens 1973, 406 s. + planscher inb förl helklotbd, ej skomsl, 2:a uppl (120:e tus) 50:-

  95. Erlander, Tage Tage Erlander 1955-1960 Tidens 1976, 360 s. + planscher inb förl helklotbd, ej skomsl, 1:a uppl 50:-

  96. Erlander, Tage Sjuttiotal Tidens 1979, 192 s. 1:a uppl, inb förl helklotbd, ej skomsl 50:-

  97. (Erlander, Tage) Andersson, Leif (red) Idéerna som drivkraft – En vänbok till Tage Erlander Tidens 1969, 287 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill m opaginerade fotoplanscher, 4:e uppl, 31-37 tus, m bidrag av bl a Willy Brandt, Bror Rexed och Bosse Ringholm 60:-

  98. (Erlander, Tage) Erlander, Sven (utg) Dagböcker I-II. Gidlunds 2001, xxx+ 516; x + 527 s. Inbundns förlagets helklotband med skyddsomslag, små 4to’s, illustrerade, ryggarna på skddsomslagen ngt blekta, illustrerade. Del I:1945-1949, del II: 1950-1951. 250:-

  99. (Erlander, Tage) Meurling, Per Tage Erlander W&W 1953, 162 + ii s. inb förl helklotbd m fackla i guld på frampärm, främre omsl medb, namnt 60:-

  100. Fagerholm, K-A Talmannens röst. Tidens 1977, 319 s. + planscher. Inbunden förlagets pappband med såtrasigt skyddsomslag, stor 8vo, ryggfot och -huvud på band ngt nötta. 100:-

  101. Fahlström, Katarina 1974-1998. Jag kan bara leva. Ordfront 2000, 167 + i s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, fotoillustrerad, ett par små skavmärken på skyddsomslaget. Om en ung kvinna med obotlig cancer. 100:-

  102. Feldt, Kjell-Olof Alla dessa dagar... I regeringen 1982-1990. Norstedts 1991, 497 + i s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med mkt trasigt skyddsomslag, stor 8vo, stor tillskrift. 50:-

  103. Fogelklou, Emilia Brev till vännerna. N&K 1979, 232 s. Häftad i illustrerat omslag, några blyertsmarkeringar i marginalerna, litet vikmärke på främre omslag. Urval och inledning av Gunnel Vallquist. 70:-

  104. Folkbildningsminnen – minnesanteckningar till folkrörelsernas och folkbildningsarbetets historia (svenskt liv och arbete n:r 30) Nordiska Museet 1968, 161 s. ded. 50:-

  105. Forsstrand, Carl Vid sjuttio år – minnen och anteckningar från ett växlingsrikt liv Gebers 1924, 248 s. inb förl dek klot 50:-

  106. (Fossey, Dian) Mowat, Farley Kvinna i dimmornas land. Boken om Dian Fosseys liv och död bland Afrikas bergsgorillor. BB 1988, 476 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, illustrerade försättspapper. 60:-

  107. (Franciscus) Fioretti – den helige Francisci underfulla blomsterkrans Lindblads 1924, 167 s. inb i vackert privat halvfrbd, exl, liten skada på bakre omsl 200:-

  108. (Gandhi, Mahatma) Jones, E Stanley Mahatma Gandhi. NBA 1949, 238 s. Häfad, svagt solkigt omslag, främre övre hörn stött, recensionsstämpel på bakre omslag. 80:-

  109. (Garbo, Greta) Bainbridge, John Garbo Fredrick Muller Ltd, London 1955, 256 pp 1st ed, hardbound publ cloth, b/w photo-ill 80:-

  110. (Garbo, Greta) Gronowicz, Antoni Garbo. Berättelsen om hennes liv. R&S 1990, 414 + ii s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, skydsomslag ngt fuktfläckat med ett par smårevor i bak och märke efter borttadgen prislapp. 75:-

  111. Gaulle, Charles de Memoires d’espoir I-II Plon 1970-1971, 314 + iv; 224 + xvi (facsimiles of letters) 1st ed, part 1: Le renouveau 1958-1962, part 2: L’effort 1962-...; hardbound publ leatherette w glassine wrappers I-II 300:-

  112. Geer, Gerard de Bergslagsrapsodi. Bonniers 1953, 232 s. Häftad, stor 8vo, illustrerad i texten, svagt märke efter borttagen lapp på insidan av främre omslag, några biblioteksstämplar. 6-7 tus. 50:-

  113. Geer, Gerhard de Genombrottstider i Bergslagen - Några minnesanteckningar Bonniers 1951, 273 + i s. 1:a uppl, stor 8vo, namnt, omsl svagt fuktfläckat, ill m opaginerade fotoplanscher 60:-

  114. Geer, Louis de Minnen I-II PAN&s 1892, 281 + 300 s. ngt naggade omsl I-II 80:-  

  115. Geigert, Hagge Gäster hos Hagge BB 1989, 175 s. inb förlbd m skomsl, rikt ill, tillskr 50:-

  116. [George V] The King’s Book Raphael Tuck & Sons Ltd, London 1935, 32 pp + 12 whole page plates in colour and 2 in b/w (the portraits of the King and Queen) hardbound publ dec cloth, 4to, front hinge a bit weak; an imperial presentation of the different colonies of the Empire - ”This book of ”The family of the British Empire” is by gracious permission dedicated to King George V. by his loyal and faithful subjects Raphael Tuck & Sons Ltd. in celebration of the Silver Jubilee of His Majesty May 1935” 200:-

  117. Gerhard, Karl Katt bland hermeliner Bonniers 1956, 290 s. inb förl klotryggbd m medb omsl, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher, 10-11 tus 60:-

  118. Gerhard, Karl Lite gullregn Bonniers 1961, 318 s. ou, inb förlbd m naggat skomsl, ill 50:-

  119. Gerhard, Karl Med mitt goda minne. Bonniers 1964, 189 s. + planscher. Häftad, stor 8vo, ngt nött rygg och omslag, liten biblioteksetikett och sifferstämpel på smutstitelsida. 60:-

  120. Gerhard, Karl Och så kommer det en gosse... Tidens 1948, 205 s. Inbunden förlagets klotryggband, rött övre snitt, illustrerad av Gustav Carlström, pärmarna ngt slagna. såld

  121. Goldman, Marianne Marianne G:s samlade problem. Draken Teaterförlag 2007, 135 + i s. Häftad med flikar, som ny. 100:-

  122. Granlund, Ingegerd På den tiden W&W 1959, 217 s. inb förlbd, fotoill 50:-  

  123. Gregory, I D I diplomatiens brännpunkt W&W 1930, 220 s. namnt; förf var engelsk diplomat 1902-1927 50:-

  124. (Grieg, Nordahl) Hoem, Edvard Kampen mot kriget - Nordahl Griegs liv Lindelöws 1992, 343 s. inb förl helklotbd m naggat skomsl, stor 8vo, ill m fotoplanscher 90:-

  125. Gunnarson, Karl Som emigrant i Kanada FiB 1942, 238 s. inb priv klotryggbd, ett par små fläckar 50:-  

  126. Gustafsson, Lars Herr Gustafsson själv Aldus/Bonniers 1973, 241 + iv s. pocket, rec.-stämpel på sista sidan 50:-

  127. Göransson-Ljungman, Kjerstin (red) Jular jag minns - Julminnen berättade av tjugotvå författare Lindblads u å, 152 s. inb förl klotryggbd m titel i guld på svart (övriga pärmarna vinröda), främre omsl medb, stor 8vo, fotoporträtt på alla förf.; innehåller bl a Bengt Danielsson, Jan Fridegård, Lindorm Liljefors (son till Bruno) 100:-

  128. (Göring, Carin) Wiliamowitz-Moellendorff, Fanny Gräfin von Carin Göring. Verlag von Martin Warned, Berlin 1934, 157 pp. + plates. Softcover in cardboard covers with the dust jacket glued to them, dust jacket a bit soiled and torn, contemporary nae inscription on title page, sitle page with minor folding mark. Mit einem Nachwort von Martin H Sommerfelt. 51.-80. Taus. sold

  129. (Götrek, Per) Gamby, Erik Per Götrek och 1800-talets svenska arbetarrrörelse Tidens 1978,  305 s. inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, ill 70:-

  130. (Hadorph, Johan) Schück, Henrik Johan Hadorph. Minnesteckning. PAN&s 1933, 265 s. Häftad, stor 8vo, porträttplansch. Om den välkände fornforskaren och runologen på 1600-talet. 175:-

  131. Hagberg, Hilding Socialismen i tiden Fram uå (runt 1978), 298 s. inb förl helklot 50:-

  132. Haglund, Wilhelm Vårt välstånd. Uppgång och nedgång.- En industriman berättar. N&K 1982, 188 s. Dedicerad av järnhanteringens grand old man till VD:n på Diös, Bertil Hjelmér. Inbunden förlagsband med skyddsomslag. 100:-

  133. (Hamilton, Hugo) Gerdner, Gunnar (utg.) Dagböcker 1911-1916 Norstedts 1955, 412 s. inb förlbd m skomsl, ett par små fläckar på skomsl 75:-

  134. (Hamilton, Hugo) Gerdner, Gunnar (utg.) Dagböcker 1917-1919 Norstedts 1956, 552 s. inb förlbd m skomsl, liten riss i skomsl 75:-

  135. Hammarskjöld, Dag Castle Hill The Dag Hammarskjöld Foundation, Uppsala 1977, 24 pp staplebound, portrait, ill 50:-

  136. (Hansson, Per Albin) Lindström, Rickard Per Albin Hansson FiB 1952, 96 s. inb förl dek pappbd, ill 50:-

  137. (Hansson, Per Albin) Svanberg, Waldemar Per Albin Hansson - Springpojken som blev statsminister Fritzes 1942, 286 s. inb förlagets av Sigvard Bernadotte specialkomponerade dekorerade helklotbd i pappkassett, övre guldsnitt, med 100 ill, dedikation från författaren 300:-

  138. Hasso, Signe Inte än Trevi 1988, 250 s. inb förlbd m skomsl 50:-

  139. Havel, Václav Fjärrförhör. Samtal med Karel Hviždála Bonn-Prag 1985-86. Ordfront 1987, 183 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 50:-

  140. (Hearst, Patty) Sjöström, Henning Skyldig eller oskyldig? – Patty Hearst och verkligheten Bonniers 1976, 217 s. nagg i skomsl 50:-  

  141. Hedin, Sven En levnads teckning. Bonniers 1920, 171 + iv s. + planscher. Inbunden vackert privat halvfranskt band med rik ryggförgyllning (Östermalms Bokbinderi, Stockholm), stor 8vo, bägge omslagen medbundna, marmorerade försättspapper, övre guldsnitt, övriga snitt putsade. såld

  142. (Hedin, Sven) Forsstrand, Carl Sven Hedin Svenska Bokförlaget 1915, 91 s. ngt naggat omsl; Männen för dagen VII 60:-  

  143. Hedlund, Henrik S. A. Hedlund. Hans liv och gärning. Förra delen. Göteborg 1929, 420 s. + planscher + viii s. Inbunden privat helklotband med titeletikett i läder, marmorerade snitt, främre omslag medbundet. 120:-

  144. Heidenstam, Verner von När kastanjerna blommade. Minnen från Olshammar. Bonniers 1941, 218 + ii s. + utviksstamtavla + planscher. Inbunden förlagets guldpressade helklotband, bägge omslagen medbundna, liten 4to, fägat övre snitt, övriga oskurna. 9-12 tus. 100:-

  145. (Heisenberg, Werner) Hermann, Armin Werner Heisenberg in Selbstzeugnissen und Bilddokumenten. Rowohlt 1976, 152 + vi pp. Softcover, illustrated. 60:-

  146. Hellman, Lillian Julia och andra porträtt. Trevi 1979, 231 s. Inbunden förlagsband med skyddsomslag. 90:-

  147. Hellner, Joh. Minnen och dagböcker Norstedts 1960, 550 + ii s. inb förl helklotbd m ngt naggat skomsl och medb omsl, ill m opaginerade fotoplanscher, tillskr av förf dotter, inledning, kommentar och utgivning av Wilhelm Odelberg 80:-

  148. (Hierta, Lars) Alden Gustav A Lars Hiertas självbiografi med talrika bilagor. Hökerbergs 1926 1925 enl. omslag), 132 s. Häftad, stor 8vo, frontespisporträtt, naggat omslag med en bit borta i bakre övre yttre hörnet, ett par stämplar 60:-

  149. Hindenburg, Bernhard von Paul von Hindenburg – ein Lebensbild Schuester & Loeffler, Berlin 1915, 74 s. 1-25 taus, name 50:-

  150. Holmstedt, Gustaf & Åsbrink, Eva 4 ögon för att leva A&K 1976, 351 s. inb förlbd m skomsl, ill 70:-

  151. Horn, Carl von Fredens soldater. PAN&s 1966, 407 + i s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. Om 5 års verksamhet av FNs fredsbearande styrkor i Palestina, Kongo och Jemen. 100:-

  152. Hultén, Eric Men roligt har det varit. En forskares memoarer. Generalstaben 1973, 460 + iv s. Inbunden förlagets gulddekorerade helklotband med naggat skyddsomslag, stor 8vo, illustrerad, kartor på försättspappren. Författaren var botaniker och reste i Alaska, Kamtjatka, etc. 250:-

  153. Hågkomster och livsintryck – trettonde samlingen Lindblads 1932, 285 s. inb förlbd 50:-

  154. Höglund, Zeth Härliga tider 1900-1911 Tidens 1951, 310 s. Minnen i fackelsken I, solfärgad rygg 50:-

  155. Iwasaki, Mineko & Brown, Randae Den sanna historien BB 2003, 291 s. inb förlbd m skomsl, ill m opaginerade fotoplanscher; Mineko berättar om sitt liv som geisha i det beryktade Giondidistriktet i Kyoto 80:-

  156. Jersild, P C Professionella bekännelser Författarförlaget 1981, 208 s. inb förl pappbd, enstaka ill 60:-

  157. Jevtusjenko, Jevgenij Bekännelser av ett Sovjetseklets barn Gebers 1963, 166 s. 70:-

  158. (Johansson, Albin) Stolpe, Herman Albin i närbild. KLF 1972, 94 + 8 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, illustrerad. Om ledaren av Kooperativa Ledares Förbund. 100:-

  159. (Jones, Stanley) Særmark, H Stanley Jones. Vem han är och vad han vill. De Ungas Förlag 1934, 79 + i s. Inbunden privat helklotband, främre omslag medbundet. stänkmarmorerat snitt, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, en Klarastämpel till, bibliotekssignum på rygg. 100:-

  160. (Josefson, Ruben) Rössborn, Sten En bok om Ruben Josefsson Larson 1970, 116 s. utsvängda omsl 50:-

  161. Josephson, Erland Sanningslekar. Brombergs 1990, 283 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 75:-

  162. Josephson, Erland Svarslös. Brombergs 1996, 2224 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 80:-

  163. (Julinus, Johannes) Tilander, Gunnar Nyköpingsstudenten Johannes Julinus dagböcker 1659-1664 och hans bedrifter i Uppsala, Åbo och Strängnäs Skara 1968, 151 s. exl 60:-

  164. Järegård, Ernst-Hugo & Eric Wennerström Ernst-Hugo - Inte lik någon annan Bonniers 1983, 211 s. inb förl helklotbd m ngt trasigt skomsl, ill, exl 60:-

  165. Karlzén, John Så gör man inte – blad ur en förspilld ungdom Fripress 1981, 253 s. inb förlbd 50:-

  166. (Kavli, Karin) Ericson, Uno Myggan & Karin Kavli Karin Kavli. Från Kassandra till Farmor. Bonniers 1984, 334 s. inbunden förlagets helklotband med lätt nött skyddsomslag, fotoillustrerad. 75:-

  167. Kekkonen, Urho Brobygge Bonniers 1970, 264 s. ospr 50:-

  168. (Kekkonen, Urho) Skyttä, Kyösti Urho Kekkonen. LT 1970, 281 + i s. Häftad i fotoillustrerrat omslag, stor 8vo, ngt nött rygg. 75:-

  169. Kennedy, John F Profiles in Courage. Harper & Row, New York n d (1964), 238 s. Memorial edition, foreword by Robert F Kennedy, paperback, spine sunned. 50:-

  170. (King jr., Martin Luther) Bennett jr., Lerone Martin Luther King jr. – en biografi Beckmurn 1966, 240 s. inb förlbd m skomsl, rikt ill 50:-

  171. (Kollontay, Alexandra) Halvorsen, Carsten Revolutionens ambassadör – Alexandra Kollontays liv och gärning (åren 1872-1917) Arbetarkultur 1945, 266 s. inb halvklotbd, stor 8vo, fotoill 90:-

  172. (Kollontay, Alexandra) Palencia, Isabel de Alexandra Michailovna Kollontay Medéns 1946, 274 s. ill 50:-

  173. Kommunalarbetarminnen (svenskt liv och arbete n:r 23) Nordiska Museet 1958, 264 s. smått sliten, ngt solkig 50:-

  174. Krag, Jens Otto Hårda år - men härliga Tiden 1975, 229 s. inb förl pappbd m skomsl; om denne danske socialdemokrats arbete under efterkrigsåren och hans äktenskap med skådespelerskan Birgit Tengroth 50:-

  175. (Kreuger, Ivar) Kärnestad, Gustav Ivar Kreuger - Seklets stora sfinx Malmö 1932, 256 s. inb trevlig förl halvfrbd m marmorerade pärmpapper och färgat övre snitt; utkom samma år som Kreuger begick självmord 140:-

  176. Kroll, Hans Ambassadör i Moskva 1958-1962 Norstedts 1968, 242 + i s. + planscher inb förl helklotbd, ej skomsl 60:-

  177. (Kulle, Jarl) Wennerholm, Eric & Kulle, Jarl Jag Kulle Bonniers 1979, 310 s. inb förlbd m skomsl, ill 50:-

  178. (Kuusinen) Hodgson, John A Den röde eminensen – O W Kuusinens politiska biografi Forum 1974, 139 s. + 30 ill inb förlbd m skomsl 50:-

  179. Kuzwayo, Ellen Kvinna i Soweto. Ordfront 1986, 239 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, förord av Nadine Gordimer. 70:-

  180. Kylberg, Carl Ur ett livs dagbok Bonniers 1959, 92 s. ou, självporträtt; en av Göteborgskoloristerna 50:-

  181. Lagercrantz, Olof Min första krets. W&W 1982, 193 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, namnetikett på försättsblad. 2:a tryckningen. 60:-

  182. Landberg, Georg Män och minnen – biografiska essäer Verbum 1967, 178 s. ded, liten fläck på baksidan, pocketoriginal 50:-

  183. Laretei, Käbi Tulpanträdet – en berättelse Bonniers 1983, 187 s. inb förlbd m skomsl 50:-

  184. Larsson, Zenia Morfars kopparslantar – efter sexdagarskriget – en personlig reaktion R&S 1970, 203 s. ded 50:-

  185. (Lennstrand, Viktor) Björklund, C J En fritänkares levnadssaga. Viktor Lennstrand, banbrytare för den fria tanken bland Sveriges folk. Nordens apostel för avkristning. Bokförlaget Brand 1926, 64 s. Häfttad i illustrerat omslag, biblioteksetikett på främre omslags insida, biblioteksstämpel på titelsida. 60:-

  186. Lidman, Sven Memoarer I-IV (Gossen i grottan, Lågan och lindansaren, Mandoms möda, Vällust och vedergällning). N&K 1952-57, 303+iii; 271+vii; 357+vii; 276+iv s. Häftade med lätt naggade och ngt solkiga skyddsomslag, stora 8vo’s. Del1:12-16 tus., del2:12-16:e tus., del 3: ou, del 4: 3-7:e tus. 300:-

  187. Lindblom, Andreas Utsikt från Skansen Norstedts 1954, 215 s. stor 8vo, skomsl, fotoill; av styresmannen för Nordiska Muséet och Skansen 50:-

  188. Lindblom, Anita Anita. A&K 1983, 191 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, fotoillustrerad. 125:-

  189. (Linderot, Sten) Sten Linderot – partiledaren – internationalisten – patrioten Fram 1979, 117 s. inb förl helklotbd 50:-

  190. (Lindhagen, Carl) Carl Lindhagens memoarer I-III. Bonniers 1936-9, 297+i; 378; 477+i s. + planscher. Inbundna förlagets röda blind- och guldpressade hellinneband med medbundna främre omslag, små 4to’s, rygg på del 1 ngt solblekt. 3 volymer. 500:-

  191. Lindhagen, Sven Mina femton olympiader  - och några till Tidens 1957, 288 s. inb förl dek pappbd, fotoill, inklistrad premiumlapp; berättelser om olympiaderna 1906-1956 av en av Sveriges mest namnkunniga sportreportrar under första halvan av 1900-talet 50:-  

  192. (Lindkvist, Herman) Casparsson, Ragnar Herman Lindkvist se: Danielsson, Axel

  193. (Lindman, Arvid) Anderson, Ivar Arvid Lindman och hans tid Norstedts 1956, 400 s. stor 8vo, ospr, porträttplansch 75:-

  194. Lindskog, Claes Bokslut. Hågkomster och människor. Bonniers 1949, 153 + i s. + planscher. Inbunden förlagets halvklotband, namnteckning på försättsblad. 80:-

  195. Lindström, Ulla Och regeringen satt kvar! Ur min politiska dagbok 1960-1967. Bonniers 1970, 378s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag, illustrationer i texten, en anteckning i kulspets på s. 188. 50:-

  196. Loewenstein, Prins Leopold av Älska har sin tid, dö har sin. PAN&s. 1972, 262 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, understrykningar på s. 188 i blyerts. 75:-

  197. London, Jack Vagabondlif - Ungdomsminnen Bohlin & Co 1917, 164 s. 2:a uppl, inb priv blått helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld, titelfönster lätt nött, omsl medb 80:-  

  198. Lords, Traci Nattens barn. Prisma 2006, 264 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 90:-

  199. Ludendorff, Mathilde (Dr. von Kemnitz) Erkenntnis - Erlösung. III: Teil von: Statt Heiligenschein oder Herenzeichen ein Leben. Verlag Hohe Wärte, Franz V Bebenburg, Pähl 1952, 227 + v pp. + plates. Hardbound publisher’s cloth backed illustrated boards, library stamp on inner front board. såld

  200. (Luise, Drottning) Linz, Konrad Königin Luise - Ein Lebensbild aus Schicksalsschwerer Zeit Verlag Dr. Selle-Eysler A S, Berlin, n d (inscribed 1938) hardb publ cloth backed boards, ill, inscribed 50:-

  201. Lundh-Eriksson, Nanna Sveriges prinsessor 1539-1829. PAN&s 1929, 307 s. Inbunden privat helklotband, främre omslag medbundet, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, 2 Klarastämplar till, bibliotekssignum på rygg. 150:-

  202. Luthuli, Albert Släpp mitt folk! SKDB 1962, 277 s. + planscher. Häftad, stor 8vo, ett par falsrissar, ngt nött omslag, vikmärke på bakre omslag. Om Sydafrika av nobels fredspristagare 1960. 50:-

  203. Löfgren, Mia Leche Bokslut. Hökerbergs 1962, 293 + iii s. Häftad, stor 8vo, illustrerad, osprättad, namnteckning på smutstitelsida, bakre omslag med vikmärke ock en liten bit av papperet avskavt. 5-10:e tus. 60:-

  204. Löfgren, Mia Leche Upplevt. Hökerbergs 1959, 338 + ii s. Häftad, stor 8vo, illustrerad, ngt sned, bakre omslag och rygg svagt solkiga, små vikmärken på främre och bakre omslag. 60:-

  205. Lönborg, Sven Senilia. Minnen från barndom och ungdom. CKM 2004, xx + 94 s. Häftad i illustrerat omslag, illustrerad. Med kommentarer av Lillemor Widgren Matlack. 100:-

  206. Macaulay, Thomas Barbington Biographical Essays. Bernhard Tauchnitz, Leipzig 1857, 318 pp. Hardbound private halv cloth with marbled boards and title in gold on leather on spine, small 8vo, annotated in pencil, leather title field on spine a little nicked. Treats Frederick the Great, Bunyan, Goldsmith, Johnson and Barère. 200:-

  207. Malmberg, Bertil Förklädda memoarer. Bonniers 1956, 227 + ii s. 1:a uppl., inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, biblioteksstämpel på titelsida, färgat övre snitt, litet blyerts på rygg på skyddsomslag. 60:-

  208. Mandela, Winnie En bit av min själ följde med honom Alfabeta 1986, 225 s. inb förl helklotbd m skomsl, namnt 50:-

  209. (Margrethe, Prinsessan) Palsbo, Susanne Prinsesse Margrethe – Danmarks tronfølger Rasmus Navers Forlag, København 1958, 65 s. inb förl helklotbd m skomsl, fotoill 50:-

  210. Martinsson, Moa Jag möter en diktare. Självbiografiskt IV. Tidens 1950, 340 + iv s. Inbunden förlagets klotryggband, färgat övre snitt, ej skyddsomslag. Innehåller sex nyskrivna partier. 2:a uppl., 6:e-10:e tus. 50:- 

  211. (Marx, Karl) Wheen, Francis Karl Marx - En biografi Pan 2004, 399 s. pocket 50:-

  212. Maurois, André Minnen Bonniers 1944, 366 s. inb förl halvklotbd m ngt naggat och fläckigt skomsl och medb främre omsl, Majt Bancks namnt 60:-

  213. Michanek, Germund (red.) Min svärmor – tjugotvå svenska män och kvinnor presenterar sina svärmödrar Lindblads 1959, 217 s. inb förlbd, Hågkomster och livsintryck – ny serie I 50:-  

  214. Moberg, Vilhelm Berättelser ur min levnad. Bonniers 1979, 337 + i s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 50:-

  215. Moberg, Vilhelm I egen sak - Obekväma inlägg i det offentliga samtalet Ordfront 1984, 315 s. 1:a uppl, inb förl pappbd m skomsl 75:-  

  216. Modig, Jan-Otto Redaktörer och direktörer - Massmediala minnen Norstedts 1992, 245 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill m opaginerade fotoplanscher, stämpel på första smutsblad 70:-

  217. Morus Huru de blevo stora och rika. Framgångsrika mäns levnadsöden. W&W 1928, 307 s. Inbunden privat helklotband, stänkmarmorerat snitt, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, en Klarastämpel till, bibliotekssignum på rygg. 100:-

  218. (Mountbatten, Lord) Terraine, John The Life and Times of Lord Mountbatten. Arrow Books 1980, 202 pp. + plates. Softcover, spine and edges a little worn, large 8vo. 60:-

  219. Munk, Kaj Våren kommer så saktelig Bonniers 1944, 327 s. inb förl halvklotbd m medb omsl, fotoill, stor 8vo, 9:e tus 50:-

  220. Myrdal, Jan Barndom Norstedts 1982, 217 s. ou, inb förlbd m skomsl, namnt i blyerts 75:-

  221. Myrdal, Jan Dussinet fullt – Skriftställning 12 Norstedts 1982, 347 s. 75:-

  222. Myrdal, Jan En annan värld Norstedts 1984, 249 s. inb förlbd m skomsl 50:-

  223. Myrdal, Jan Gubbsjuka Leopard Förlag 2002, 204 s. 1:a uppl, inb förl helklotbd m skomsl 75:-

  224. Myrdal, Jan Samtida. Pan 1967, 232 s. Dedicerad, pocket. 100:-

  225. Myrdal, Jan Tolv på det trettonde – En berättelse BB 1989, 237 s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo 50:-  

  226. (Månsson, Fabian) Höglund, Zeth Fabian Månsson + (Dahlström, Kata) Västberg, Mauritz Kata Dahlström FiB 1951, 96 + 96 s. två delar inb i ett förl klotryggbd m dek pärmar, båda främre omsl medb, 2 frontispisporträtt, ill m opaginerade helsides fotoplanscher; röda småfläckar på pärmar, ngt fläckig rygg, i serien ”Banérförare” 50:-

  227. (Månsson, Fabian) Höglund, Zeth Fabian Månsson + Dahlström, Kata) Västberg, Mauritz Kata Dahlström FiB 1951, 96 + 96 s. två delar inb i ett förl klotryggbd m dek pärmar, båda främre omsl medb, 2 frontispisporträtt, ill m opaginerade helsides fotoplanscher, rec.-stämpel; i serien ”Banérförare” 50:-

  228. Nerman, Ture Allt var rött. Minne och redovisning. KF 1950, 365 s. Häftad, stor 8vo, illustrerad, lätt naggat omslag, stämpel på smutstitelsida. 2:a delen av memoarerna. 60:-

  229. Neruda, Pablo Jag bekänner att jag levat. Minnen. Norsteds 1975, 407 s. Inbunden förlagets pappband med ngt naggat skyddsomslag. 100:-

  230. (Nightingale, Florence) Woodham-Smith, Cecil Florence Nightingale 1820-1910 Forum 1952, 308 s. inb förl klotryggbd, stor 8vo, ill m opaginerade helsidesplanscher, grått övre snitt, liten fläck bakpå frontispisen 100:-

  231. (Nijinsky, Vaslav)  Nijinsky, Romola Nijinsky. Fahlcrantz 1934, 407 s. + 15 helsidesplanscher. Inbunden gediget nött halvfranskt band med  5 upphöjda bind, svart övre snitt, övriga stänkmarmorerade, främre omslag medbundet, samtida namnteckning på sagda främre omslag, bokägarstämpel på smutstitelsida, stor 8vo. 150:-

  232. Nilsson, Johanna Jag är leopardpojkens dotter. W&W 2006, 282 s. Inbunden förlagets pappband ed skyddsomslag, fotoillustrerade försättspapper, stor 8vo. Om pappans och farföräldrarnas liv so missionrer i Afrika. 100:-

  233. Nilsson, Torsten Lag eller näve Tidens 1980, 252 s. inb förl helklotbd m skomsl, 2 blad (s. 7-10) m vikmärke och liten riss, ill 60:-  

  234. Nilsson, Torsten Människor och händelser i Europa Tidens 1978, 301 s. 1:a uppl, förf namnt, inb förlbd m lätt nött skomsl, fotoill; tar t ex upp Trotskij, Goebbels, Kreisky och Chrustjov 80:-

  235. Nilsson, Torsten Människor och händelser i Norden Tidens 1977, 405 s. 1:a uppl, dedicerad, inb förlbd m lätt nött skomsl, fotoill; tar t ex upp P A Hansson, Gustav Möller, P E Skjöld, Z Höglund 80:-

  236. Nilsson, Torsten Åter Vietnam – Memoarer och reportage Tidens 1981, 301 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill 60:-

  237. Nin, Anaïs Dagbok 2 1934-1939 Trevi 1976, 306 s. inb förlbd m skavt och naggat skomsl, liten fläck på bakre smutsblad, fotoill 70:-

  238. Nin, Anaïs Dagbok 3 1939-1944 Trevi 1977, 282 s. inb förlbd m ngt skavt och lätt naggat skomsl, fotoill 75:-

  239. (Nobel, Alfred) Bergengren, Erik Alfred Nobel Gebers 1960, 232 s. inb förl dek helklotbd, ill; m tillägg: Nils K Ståhle: Nobelinstitutionerna och nobelprisen 100:-

  240. Nothin, Torsten Människor och händelser N&K 1965, 168 s. 50:-

  241. Nyström, Per I folkets tjänst - Historikern, journalisten och ämbetsmannen. Artiklar i urval 1927-1983 Ordfront 1983, 308 s. inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl förord av Tage Erlander 80:-

  242. (Ohlin, Bertil) Bertil Ohlins memoarer. Ung man blir politiker. Bonniers 1972, 356 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 7-9 tus. 70:-

  243. Oljelund, Ivan (red.) Min mor – 45 svenska män och kvinnor om sina mödrar Lindblads 1946, 268 s. 3:e uppl, 8-12 tus, snyggt halvfrbd likadant som del 2. 50:-

  244. Oljelund, Ivan (red.) Min mor – ny samling – 47 svenska män och kvinnor om sina mödrar Lindblads 1947, 335 s. snyggt halvfrbd, likadant som del 1. 50:-

  245. Olsson, Jan Olof (Jolo) Människor. Bonniers 1993, 288 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, illustrerad. Urval av Carl Olov Sommar. 80:-

  246. Ossietsky, Carl von Schriften I-II + Frei, Bruno Carl v. Ossietsky – Ritter ohne Furcht und Tadel Aufbau-Verlag, Berlin und Weimar 1966, 427 + 336 + 331 pp hardbound publ dec cloth w lightly worn dj’s in somewhat worn box I-III 120:-  

  247. Oxenstierna, John Gabriel Journal - Skenäs 1805 Bokvännerna 1964, 118 s. ospr, ded av utg, Bokvännens bibliotek nr 70. Författarens originalmanuskript för första gången utgivet med inledning av Holger Frykenstedt, upplaga 700 exemplar 75:-

  248. Palencia, Isabel de Jag måste ha frihet Bonniers 1941, 294 s. stor 8vo, fotoporträtt av förf, fotoill, exl, namnt i blyerts, nött omsl; av en av det demokratiska Spaniens ministrar före Francos kupp 50:-  

  249. (Palm, August) August Palm. Den svenska socialdemokratins banbrytare. Tidens 1931, 479 + iii s. Inbunden privat halvklotband, stor 8vo, stänkta snitt, illustrerad. Innehåller: Agust Palm. Några biografiska anteckningar. av Johan Lindgren och Ur en agitators liv. av August Palm. 75:-

  250. (Palm, August) Lindgren, John August Palm + (Bergegren, Hinke) Bernhard, Waldemar Hinke Bergegren FiB 1950, 95 +95 s. två delar inb i ett förl klotrryggbd m dek pärmar, båda främre omsl medb, 2 frontispisporträtt, ill m opaginerade helsides fotoplanscher, andra ill i texten, röda fläckar på pärmar, ngt fläckig rygg; i serien ”Banérförare” 50:-

  251. (Palm, August) Palm, Karl Mäster Palms pojke. Minnen från en ungdom i kamp. Tiden 1961, 224 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, märke efter botttagen prislapp i bak. 100:-

  252. (Palm, August) Palmgren, Yngve Född till agitator – En studie i August Palms politiska utveckling och verksamhet R&S 1971, 455 s. inb förl pappbd, stor 8vo, mindre skada på bakpärmens översida (pappen bortnött 2 cm) ill m opag fotoplanscher 60:-  

  253. (Palme, Olof) Holmér, Hans Olof Palme är skjuten! W&W 1988, 274 s. 1:a uppl, inb förl helklotbd, stor 8o 50:-  

  254. (Palme, Olof) Olof Palme - i Sverige och världen. Ett urval artiklar ur Dagens Nyheter söndagen de 16 mars 1986 DN 1986, 94 s. 4to, mkt rikt ill i färg och s/v 60:-

  255. Palmstierna de Seynes, Margareta Lågande längtan bara... - Brev 1921-1942 utgivna av Carl-Fredrik Palmstierna Bonniers 1969, 238 s. inb förl helklotbd, tillskrift, ett par småfläckar på frampärm 50:-

  256. Palmstierna, Carl-Fredrik Bränn dessa brev. Människor - miljöer 1921-1945. Bonniers 1973, 251 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 70:-

  257. Palmstierna, Erik Åtskilliga egenheter – Karaktärsstudier och silhuettklipp Tiden 1950, 324 + ii s. fotoill, ospr, mkt liten fläck på rygg; om och av utrikesministern i Brantings första ministär 50:-

  258. Papanin, Iwan Eis und Flamme – Erinnerungen Dietz Verlag, Berlin 1981, 598 pp hardbound blindstamped cloth, dj w a little wear, photo-ill; about the well known soviet researcher on Arctica/Antarctica 80:-

  259. (Pepys, Samuel) Pepys dagbok Forum 1971, 260 s. urval och övers av Jane Lundblad, pocket 50:-  

  260. (Petander,David) Seger, Olof David Petander - En skildring av hans vandringsår Lindblads 1929, 64 s. inb priv halvklotbd m blank rygg, ngt sned, helt rött snitt, enst understr i blyerts 80:-

  261. Pethrus, Lewi En såningsman gick ut - Eftertankar och utblickar Fritzes 1956, 166 + i s. inb gediget priv halvklotbd m övre guldsnitt och båda omsl medb, fotofrontispis, ill m opaginerade fotoplanscher, nr 7/100 i bibliofilupplagan 200:-

  262. Petrov, Vladimir & Evdokia Sant vittnesbörd Berghs 1956, 380 +iv s. lätt solkig runt ryggen; om ryska avhoppare 50:-

  263. Pollak, Mimi Teaterlek – memoarer A&K 1978, 242 s. inb förl m ngt nött skomsl, märken efter tejp på första smutsbladet, stor 8vo, 2:a uppl 50:-

  264. Posse, Amelie Bygga upp, ej riva neder N&K 1942, 389 s. inb förl hellinnebd, samtida namnt, färgat övre snitt 75:-

  265. Posse, Amelie Den brokiga friheten N&K 1946, 265 s. stor 8vo, skomsl, teckningar och bokomslag av Jan Brázda, osprättad, 10:e tus, ill m opaginerade fotoplanscher 70:-

  266. Posse-Brázdova, Amelie Vidare N&K 1936, 547 s. inb förl hellinnebd m medb omsl, 1 frontispisplansch 100:- 

  267. (Potemkin) Soloveytchik, George Potemkin Bonniers 1939, 333 s. inb förl helklotbd m medb omsl, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher 100:-

  268. Pu Yi Pu Yi  - Der letzte Kaiser von China. Eine Autobiographie I-II Verlag für fremdsprachige Literatur, Beijing, China 1987, 297+iv; 335+íi pp hardbound publ dec cloth w dj’s, ill w unpaged photo plates, 3rd ed 90:-

  269. (Rahman, Joy) Stenström, Gabriel Frikänd - Fallet Joy Rahman N&K/Fakta etc. 2004, 224 s. 80:-

  270. Ramsay, Dagmar Ruin Mina ryska år N&K 1962, 251 s. namnt, en ant i blyerts på bakre blankblad 100:-

  271. Reuterswärd, Carl Fredrik Titta, jag är osynlig! Gedins 1988, 245 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt solkat skyddsomslag 75:-

  272. (Ricard, Olfert) Malmstrøm, Johs. Olfert Ricard. Minnen och anteckningar. Lindblads 1930, 158 + ii s. Inbunden privat helklotband, främre omslag medbundet, porträttfrontespis, stänkmarmorerat snitt,  gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, 2 Klarastämplar till. 70:-

  273. Riksdagen inifrån – tolv riksdagsledamöters hågkomster, erfarenheter och lärdomar Gidlunds 1991, 291 s. inb förl kartonnagebd 50:-  

  274. Rivel, Charlie Stackars clown Trevi 1972, 197 s. inb priv helklotbd (Leonard Gustafssons Bokbinderi) m bägge omsl medb, sprängt snitt, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher, omsl lagat och ngt nött, 2 stämplar (utgallrad från SR’s bibliotek, mkt liten fuktskada i övre hörnet sista 25 s. 100:-

  275. Romdahl, Axel Som jag minns det - Göteborgsåren Rundqvists Bokförlag 1951, 275 + v s. inb förl pappbd m medb omsl, stor 8vo, ill, upplaga 1.500 ex, titeletikett lätt naggad 60:-

  276. (Rosenberg, Ethel & Julius) Breven från dödscellen - Ethel och Julius Rosenbergs brev Clarté 1961, 255 s. tillskr, ill, solfärgad rygg 50:-

  277. (Sager, Sofie) Olsen, Maj Sofie Sager - Revoltör mot dubbelmoral Litteraturfrämjandet/LT 1975, 142 s. inb förl dek pappbd, stor 8vo; ”om den mest förtalade och skandaliserade kvinnan i 1850-talets Stockholm”, hon stämde en man för våldtäktsförsök och vann målet 60:-

  278. (Schauman, Eugen) Estlander, Bernh. Eugen Schauman - En livsbild ur Finlands kamp mot Ryssland Söderström, Helsingfors 1924, 208 s. stor 8vo, fotoill, lätt solkig, ryggfot skadad 50:-  

  279. (Scheele, Franz von) Wittberg, Ivar Franz von Scheele – En levnadsbeskrivning Filipstad 1965, 182 s. + utviksplansch på släktträd inb förl klotryggbd, ill 60:-

  280. Schweizer, Albert Berättelser från urskogen Lindblads 1940, 127 s. inb klotryggbd, fotoill 50:-

  281. (Schweizer, Albert) Christen, Ernest Albert Schweizer -  Negrernas vän Lindblads 1955, 160 s. inb lätt nött klotryggbd, 4 planscher, 2:a uppl 5-6 tus, exl 50:-

  282. (Schweizer, Albert) Lagerfelt, Greta (red) Fyrbåken i urskogen -  Albert Schweizer i Lambarene 1925-1950 Lindblads 1950, 279 s. inb klotryggbd m medb omsl, exl, porträtt 60:-

  283. Severin, Kid Mitt i strömmen Bonniers 1980, 239 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl, fotoill 50:-  

  284. Sil-Vara Brittiska personligheter Uppsala 1918, viii + 215 + i s. solkig, främre omsl lagat, oskuren, ospr, omsl har titeln ”Engelska Personligheter”; bl a kapitel om Livingstone och Stanley 60:-

  285. Sjöström ,Henning Min barndom Bonniers 1977, 252 s. inb förlbd m trasigt skomsl 50:-

  286. Speer, Albert Spandauer Tagebücher Propyläen Verlag, Berlin 1975, 671 pp 1ste Ausg, ganzleinen, groß 8vo, “mit 156 zum Teil unbekannten Bilddokumenten” 250:-

  287. Spångberg, Valfrid Stora män och mindre. Tredje samlingen. Å&Å 1924, 237 s. Häftad, solkigt omslag, med 42 porträtt, namnteckning på främre omslag. 80:-

  288. Steinbeck, John A Russian Journal - with Pictures by Robert Capa The Viking Press, New York 1948, iv + 220 pp 1st ed, hardbound publ cloth w a little chafed dj, large 8vo 750:-

  289. (Sterky, Fredrik) Sjöberg, Sten Fredrik Sterky se: Lindkvist, Herman

  290. (Sterky, Fredrik) Sjöberg, Sten Fredrik Sterky - LO:s förste ordförande Tidens 1973, 230 s. inb biblbd (låneficka, stämplar osv, även makuleringsstämpel) 50:-

  291. (Sterky, Fredrik) Sjöberg, Sten Fredrik Sterky - LO:s förste ordförande Tiden 1973, 238 s. ill 50:-

  292. (Sterky, Fredrik) Sjöberg, Sten Fredrik Sterky FiB 1949, 95 s. skomsl, porträtt, i serien ”Banerförare”, ospr 40:-Ström, Filip Reimersholme och revolutionen FiB 1958, 222 s. gammal stämpel från VPK, trasig ryggfot, inlaga lätt böjd 50:-

  293. Stolpe, Sven Tål ni höra mer - Minnen och anekdoter A&K 1974, 236 s. ou, inb förl klotryggbd m mkt lätt naggat skomsl 50:-

  294. Ståhlberg, Tage Där mandelträden blommar. En missionärs memoarer. Filadelfia 1960, 240 s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag, lätt nött titelfält på rygg. Om Portugal. 100:-

  295. (Suremain) Generallöjtnant de Suremains minnen från hans anställning i svensk tjänst 1794-1815 Gebers 1902, vi + 329 s. inb vackert priv halvfrbd m marmorerat snitt 90:-

  296. Suyin, Han Den förgängliga blomman Norstedts 1967, 317 s. stor 8vo, fotoill, ospr 50:-

  297. Svanberg, Victor Leva för att leva. Memoarer. A&K 1970, 190 + ii s. + planscher. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband med skyddsomslag. 2:a uppl., 9:e tus.  70:-  

  298. Svanberg, Victor Leva för att leva. Memoarer. A&K 1970, 190 + ii s. + planscher. inb förl klotryggbd m förfs namnt tryckt på frampärm, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher, ej skyddsomslag.  50:-

  299. Svartskallar. Så funkar vi. Uppsala Publishing House 2003, 128 s. Häftad, ngt skavt omslag, kvadratisk liten 8vo, illustrerad. Med Dogge, Feven, Alexandra Pascalidou, Nyamko Sabuni och andra. Upplaga 1:1. 80:-

  300. (Söderblom, Anna) Anna Söderblom. En minnesbok. Lindblads 1956, 189 s. + planscher. Häftad, ngt naggad ryggfot, om Natan Söderbloms maka. 2:a uppl. 60:-

  301. (Söderblom, Nathan) Nystedt, Olle Nathan Söderblom - En levnadsteckning Uppsala 1931, 237 s. 2:a uppl, fotoill, lätt nött rygg 50:-

  302. (Söderblom, Nathan) Thulin, Sven (red) Hågkomster och livsintryck XV - Till minnet av Nathan Söderblom av 42 författare Lindblads 1934, 400 s. med ett plansch och 43 porträtt, ospr från s. 65, lätt naggat omsl 50:-

  303. (Söderholm, G E) Söderholm, Hilding G. E. Söderholm. Minnesteckning av min far. Förlaget Filadelfia 1950, 117 + i s. + planscher. Inbunden förlagets klotryggband med dekorerade pärmar, liten bläckfäck på frampärm och en ngt större på främre snitt, ett par svaga stämplar på pärmarnas insidor. 90:-

  304. Söderström, Elisabeth I min tonart Bonniers 1978, 182 s. 1:a uppl, inb förlbd m skomsl 80:-  

  305. Taylor, Elisabeth Elisabeth igen! Om övervikt, bantning, självkänsla och självrespekt. BB 1988, 246 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 100:-

  306. (Tegnér, Alice) Palmborg, Stina Alice Tegnér. N&K 1945, 283 s. + planscher. Inbunden förlagets nötta halvfranska band med medbundet omslag, stor 8vo, liten lapp och sifferstämpel på försättsblad. 100:-

  307. Thackeray, William Makepeace Memoirs of a Victorian Gentleman Book Club Associates, London 1979, viii + 391 pp hardbound publ cloth, large 8vo, ill’s by the author 75:-  

  308. Thermænius, Edvard Svensk bondepolitik - Memoarer och brev Gebers 1931, viii + 384 s. + 8 planscher stor 8vo, vikmärke på främre omsl, omsl lätt solkat och naggat 75:-

  309. Thorén, Arne Från min sida sett Bonniers 1969, 122 s. + Thorén, Ulf Från min sida sett Bonniers 1969, 116 s. inb förl dek pappbd, boken går att läsa från båda hållen: två böcker i en 50:-

  310. Thorén, Ulf Från min sida sett Bonniers 1969, 116 s. + Thorén, Arne Från min sida sett Bonniers 1969, 122 s. inb förl dek pappbd, boken går att läsa från båda hållen: två böcker i en 50:-

  311. (Thorsson, F V) Vennerström, Ivar F V Thorsson - En minnesskrift Tidens 1926, vi + 333 s. inb förl klotryggbd, ill 70:-

  312. Thunholm, Lars-Erik Flydda tider. Fischer & Co 2005,, 428 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. Memoarer av VD:n för Skandinaviska banken 1957-71 och SE-Banken 1972-76. såld

  313. Tikkanen, Henrik Mariegatan 26 Kronhagen Bonniers 1977, 127 s. ou, inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo 50:-

  314. Timander, Alice Strunt i kläder Nordståhl & Bäckstroem 1968, 140 s. ill i s/v 50:-

  315. Tingsten, Herbert Flyktförsök - Notiser 1971-1972 Norstedts 1972, 185 s. inb förl helklotbd m skomsl, 2:a uppl, liten namnlapp osnyggt borttagen på första blankblad 50:-

  316. Tingsten, Herbert Mitt liv - Tidningen 1946-1952 Norstedts 1963, 367 s. ou, inb förl ngt dek helklotbd m naggat skomsl, båda omsl medb, ill m opaginerade fotoplanscher 60:-

  317. Tingsten, Herbert Mitt liv - Tio år 1953-1963 Norstedts, 373 s. stor 8vo, ngt skavt omsl, ill med opaginerade fotoplanscher 50:-

  318. Tingsten, Herbert Notiser om liv och död Norstedts 1967, 186 s. lätt solkig baksida 50:-  

  319. Tingsten, Herbert När skymningen faller på Norstedts 1970, 200 s. inb förl helklotbd m skomsl, 3:e uppl 50:-

  320. Tingsten, Herbert Sällskap för mina tankar Norstedts 1971, 246 + ii s. ou, inb förl helklotbd m skomsl 50:-

  321. (Tucholsky, Kurt) Schulz, Hans-Peter (Darg.) Kurt Tucholsky in Selbstzeugnissen und Bilddokumenten Rowohlt 1960, 178 + ii pp 16.-25. Taus., photo-ill, one page uncut and a bit wrinkled 50:-

  322. (Tutu, Desmond) Kristiansen, Tomm Biskop Desmond Tutu EFS Förlaget 1985, 124 s. skriven i sammarbete med Gunnar Lislerud, förord av Egil Aarvik 60:-

  323. (Ulbricht, Walther) Gniffke, Erich W Jahre mit Ulbricht Verlag Wissenschaft und Politik, Köln 1966, 376 pp as new 100:-

  324. Ullman, Liv Förändringen Bonniers 1977, 224 s. inb förl helklotbd m ngt naggat skomsl, ngt sned, namnt i blyerts 50:-

  325. Ullman, Liv Tidvatten Atlantis 1984, 214 s. inb förl dek pappbd, 1:a sv uppl 50:-

  326. Undén, Östen Minnesanteckningar Bonniers 1966, 171 s. 1:a uppl, ngt solkigt omsl 75:-

  327. Unger, Gunnar Profiler – karakteristik och karikatyr N&K 1966, 189 s. originalpocket 50:-  

  328. (Wallenberg, Gustaf & Raoul) Älskade farfar! - Brevväxlingen mellan Gustaf & Raoul Wallenberg 1924-1936 Bonniers 1987, 208 s. 1:a uppl, inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo, ill, nyskick 80:-

  329. (Wallenberg, Gustaf & Raoul) Älskade farfar! - Brevväxlingen mellan Gustaf & Raoul Wallenberg 1924-1936 Bonniers 1987, 208 s. 1:a uppl, inb förl helklotbd m naggat skomsl, stor 8vo, ill 50:-

  330. (Wallenberg, Raoul) Sjöquist, Eric Raoul Wallenberg. Den Kristna Bokringen 1985?, 216 s. Inbunden förlagets skinnimitationsband med skyddsomslag. 60:-

  331. Vallquist, Gunnel Dagbok från Rom - Journalistminnen från Vatikankonciliet Bonniers 1964, 162 s. ngt nött omsl, ill m opaginerade fotoplanscher 60:-

  332. Warburg, Fredric En syssla för gentlemän - En Londonförläggares memoarer Norstedts 1960, 296 s. sv ou, inb förl klotryggbd m trasigt skomsl, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher, med tackkort från Ragnar Svanström (vice VD på Norstedts), båda omsl medb 75:-

  333. Wennerström, Stig Från början till slutet - En spions memoarer Bonniers 1972, 288s. 1:a uppl, stor 8vo, osprättad 90:-

  334. (Wickman, Eric) Sundquist, Nils (text) Martis Jerk. Eric Wickman 1887-1954. Våmhuspojken som blev USA:s busskung. Uppsala 1969, 56 s. Häftad i illustrerade omslag, stor 8vo, rikt illustrerad, illustrerade försätts, dedikation från Anders Diös. 90:-

  335. (Wieselgren, Peter) Wieselgren, Sigfrid Peter Wieselgren - En levnadsteckning Fahlcrantz & Co 1900, 362 + i s. inb förl lätt nötta halvfrbd, stor 8vo, ill, exl; om kyrkomannen och stiftaren av Sveriges första nykterhetsförening 90:-

  336. Williams, J H Elefant-Bill. Bonniers 1951, 230 s. Inbunden förlagets halvklotband med ngt naggat skyddsomslag, porträttplansch, grönt övre snitt, 2 små biblioteksetiketter och en sifferstämpel på försättsblad. 70:-

  337. (Windsor) Morrah, Dermot The Royal Family. The Illustrated Story of the Royal Family¨s Service to Britain and the Commonwealth. Odhams Press, London 1950, 128 pp. Hardbound publisher’s blindstamped cloth with a bit worn dust jacket, cloth a bit discoloured, small 4to, lavishty photo illustrated. 60:-

  338. (Windsor) Peacock, Lady Their Royal Highnesses Prince Charles and Princess Anne Hutchinson 1955, 64 pp hardb publ cloth, photo-ill in b/w, frontispiece photo in colour, a little soiled 50:-

  339. (Windsor) Queen Alexandra’s Christmas Book. Photographs from my Camera. Daily Telegraph, London 1906, unpaged (62 pp) Hardbound publisher’s cloth wuth title and crown in green on front board, 4to. Mainly consists of whole pages with mounted photographs and whole page photo plates with stoppers. Minor bublle in cloth on back board, othewise excellent condition. 180:-

  340. Viola [Zetterström, Marianne] Dagarna i våras Bonniers 1973, 128 s. 11-13 tus 50:-

  341. Vonnegut, Kurt Burfågel Norstedts 1980, 246 s. inb förl helklotbd, ej skomsl, några sidor i början lösa, självbiografi 50:-  

  342. Vylder, Elisabeth de Så minns jag det - Folkhögskoleminnen och tidsbilder LTs Förlag 1957, 198 s. dedicerad, ou, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher 80:-

  343. (Vysotskij, Vladimir) Vlady, Marina En kärleks saga. eller berättelsen om Vladimir Vysotskij människan, poeten, skådespelaren. Norstedts 1988, 283 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo, vikmärken på sista blankbladen, namnteckning i blyerts på försätts. såld

  344. Yalman, Ahmed Emin Turkey in my Time University of Oklahoma Press 1977, x + 294 pp hardbound publ dec cloth w lightly chafed dj, large 8vo, bookseller’s stamp on first fly leaf, 2nd printing, ill w unpaged photo plates; the well known Turkish newspaper editor looks back on 50 years of Turkish history 75:-

  345. Zennström, Per-Olov Z:s bekännelser I-II Cavefors 1977, 433 + 56 s. 1:a uppl av båda delarna, del 1: lätt nött rygg och vikmäke på bakre omsl, liten bläckplump i nedre snitt ngt tiotal sidor, del 2 felfri; av den mångårige kommunisten och redaktören på Ny Dag I-II 100:-

  346. Zilliacus, Konni Från ofärdstid och oroliga år Lindqvists 1960, 188 s. inb förl klotryggbd m lätt nött skomsl; om Finlands fihetssträvanden de första årtiondena av 1900-talet, Finlandssvenskt Bibliotek 12 60:-

  347. (Åhlén, J P) J. P. Åhlén - Grundaren av och chefen för Åhlén & Holm och Tempo Aktiebolag - En minnesskrift Stockholm 1939, 95 s. inb privat halvklotbd, 4to, mkt rikt fotoill i s/v, exl, främre omsl medb, sprängt snitt, liten bit av pärmpapper avskavt på bakre pärm 90:-

  348. Ödman, N P Ungdoms och reseminnen. Vers och prosa I-II. Bonniers 1881, viii + 192 + 261 + iii s. Inbunden förlagets rikt dekorerade svart- och guldstämplade helklotband, rygghuvud och -fot och yttre falsar nötta, hörn nötta, ngt blekta kanter och rygg, samtida namnteckning på försättsblad. 100:-