|
Biografier & Memoarer/ Biographies & Memoirs
uppdat 08-03-28
-
Agrell, Alfhild Under tallar och pinier - Berättelser och minnen
Gebers 1890, 202 + ii s. inb mjukt helklotbd 100:-
-
Al-Hakim, Tawfik En
egyptisk åklagares dagbok. Internationella Bokklubben 1956, 192 s.
Häftad i styva omslag, biblioteksstämplar, biblioteksetikett, ngt solkigt
bakre omslag. 75:-
-
Andersson,
Jones Erik Det var en gång – hågkomster från ett 70-årigt liv Lindblads
1953, 264 s. inb förlbd, 73 ill, exl 50:-
-
(Andræ,
Tor) Widengren, Geo Tor Andræ Lindblads 1953, 344 s. inb förlbd,
60 ill 70:-
-
Apelqvist, Seved Treklang. Arbete, människor, händelser. R&S 1974,
295 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat
skyddsomslag. Apelqvist var bl a chef för Folksam, chefredaktör för Vi, och
ordförande i Operastyrelsen. 80:-
-
(Arafat,
Yassir) Hart, Alan Arafat Ordfront 1986, 434 s. + 4 s. kartor inb
förlbd, rec-stämpel 40:-
-
Aschberg, Olof Gästboken Tiden
1955, 400 s. dedicerad till Axel Gauffin (omnämd på s. 88 och 90) stor
8vo, ngt nött rygg, rikt ill 100:-
-
Asklund,
Lis Uppbrott Norstedts 1986, 273 s. namnt 50:-
-
Asplund,
Karl Konst, kännare, köpmän Bonniers 1962, 211 s. inb förlbd m
skomsl, 5-6 tus 50:-
-
Attorps, Gösta Generaler och gemena. LT 1953, 170 s. Häftad,
osprättad., lätt nött ryggfot och -huvud. 75:-
-
(Aurelius,
Erik) Erik Aurelius in memoriam Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförl.
1936, 295 s. inb förlbd, inklistrad premiumlapp 50:-
-
Aurén, Sven
Också ett liv. En journalists minnen 1932-1942. W&W 1973, 211 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 60:-
-
Autografier och Porträtt
af framstående personer.häfte 9-12. Fritzes 1893, opaginerad. (består av planscher på bemärkta personer med
skyddspapper och planscher med stilprover på deras handstilar. Inbundna i
förlagets rikt dekorerade helklotband med alla 20 namnteckningar på
personerna i boken på frampärmen. marmorerade snitt, alla omslag medbundna,
stor 8vo, planschen med Retzius lös. Innehåller bl a Gustaf Retzius, Carl
Snoilsky, C D af Wirsén, Axel Key, Anne Charlotte Leffler, Kung Christian
IX. 180:-
-
(Aylward, Gladys) Burgess,
Alan Liten kvinna i Kina. Forum 1958, 232 s. + planscher. Inbunden
förlagets klotrygband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo, namnteckning i
blyerts på försättsblad. 150:-
-
Bacall,
Lauren Jag själv BB 1979, 433 s. ill 50:- -
(Beatty,
David) Chalmers, W S The Life and Letters of David, Earl Beatty, Admiral
of the Fleet Hodder & Stoughton, London 1951, xviii + 488 pp 1st
ed, hardb publ cloth w Beatty’s signature in gold on front, large 8vo, blue
upper edge, portrait, ill w unpaged plates; about Britain’s greatest
fighting admiral during the First World War 120:-
-
Bedford, John
duke of A Silver-plated
Spoon. Cassel, London 1959, 246 p. Hardbound publisher’s cloth with
dust jacket. 3rd ed. 80:-
-
Berberova, Nina Med mina
understrykningar. Bonnierförlagen 1994, 480 s. Inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag. Hon kände bl a Gorkij, Majakovskij och
Tvetajeva när det begav sig. 80:-
-
(Bergegren,
Hinke) Bernhard, Waldemar Hinke
Bergegren se: Palm,
August
-
Bergman,
Ingrid & Burgess, Alan Ingrid Bergman – mitt liv Månpocket
1983, 542 s. ill 50:-
-
(Bergman, Ingrid) Ingrid
Bergman & Alan Burgess Mitt liv. PAN&s 1981, 542 s. + planscher.
Inbunden förlagets pappband, ngt stötta hörn. 2:a uppl. 93:e tus. 60:-
-
(Bernadotte)
Bengtson, Bo & Cedergren, Hugo (red) Prins
Oscar Bernadotte - En minnesbok av 32 författare Uppsala 1953, 192 s. m
64 ill på planscher, stor 8vo, ospr 60:-
-
(Bernadotte)
Fjellman, Margit Gustaf VI Adolf – närbilder av kungen Bonniers
1973, 192 s. inb förlbd m skomsl, ill 50:-
-
(Bernadotte)
Olsson, Stig (Gits) Gustav VI Adolf
Forsbergs 1967, 139 s. ill 50:-
-
(Bernadotte, Astrid) Husmodern Boken om Astrid. Den svenska prinsessan
som blev belgiernas drottning. Å&Å 1935, 184 s. Inbundn förlagets
guldstämplade helklotband, rikt fotoillustrerad, samtida namnteckning, lätt
solkiga pärmar, ngt nött rygghuvud. såld
-
Bernadotte,
Folke I stället för vapen PAN&s 1948, 281 s. tillskr 50:-
(Bernadotte,
Folke) Stavenow, Åke (red) Folke Bernadotte. En minnesbok av 43
författare. Lindblads 1949, 366 s. Inbunden förlagets klotryggband
med fräre omslag medbundet, ej skyddsomslag, stor 8vo, med 122
illustrationer, pärmpapper lätt blekt med guldstämplad vapensköld, stämpel
på försättsblad. 60:-
(Bernadotte, Gustav V)
Hildebrand, Karl ”Med folket för fosterlandet”. Några anteckningar om
Konung Gustafs person och regering. PAN&s 1928, 82 s. + 2 planscher.
Inbunden privat helklotband, främre omslag medbundet, gammaldags låneficka
och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, 2
Klarastämplar till, bibliotekssignum på rygg. 60:-
Bernadotte,
Kerstin Ett så’nt liv! Bonniers 1975, 220 s. inb förlbd m
skomsl, ill
80:-
Bernadotte,
Lennart Mainau min medelpunkt. Memoarer. Bonniers 1997, 389 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, rikt illustrerad,
illustrerade främre och bakre försätts, stor 8vo. 13-20 tus. 90:-
Bernadotte,
Sigvard Krona eller klave Bonniers 1975, 228 s. inb förlbd m
naggat skomsl, ill 50:-
Berndtson ,Nils
Solidaritet och rättvisa. Minnesbilder från ett långt liv. Nixon 2003,
204 + ii s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband,
fotoillustrerad. B. gick in i den kounistiska rörelsem 17 år gammal 1937.
100:-
(Bewick, Thomas) Rohde, H P
Thomas Bewick memoarer. Niloe 1954, 160 s. Inbunden privat
helklotband, stänkmarmorerat snitt, bägge omslagen medbundna, illustrerad av
författaren, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara
församling på bakpärms insida, åtskilliga Klarastämplar till,
bibliotekssignum på rygg. 70:-
(Birgitta,
den Heliga) Dixelius, Hildur Stormansfru och helgon – Birgittanoveller Lindblads
1951, 99 s. naggat omsl 50:-
Björkman-Goldschmidt, Elsa Donaurapsodi Norstedts 1945, 336 s. 1:a
uppl, inb priv halvklotbd m medb främre omsl, sprängt snitt, namnt 75:-
Blake,
George Inget annat val Prisma 1991, 336 s. inb förlbd m naggat
skomsl, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher; om den vid sidan av Kim
Philby mest namnkunnige engelske spionen som hoppade av till Sovjet 75:-
Blanch, Lesley
Kärlekens hetare stränder. Bonniers 1957, 328 s. + planscher.
Inbunden förlagets klotryggband med naggat skyddsomslag, stor 8vo, en liten
klisterlapp och sifferstämpel på försättsblad. Handlar om Isabel
Burton, Jane Digby el Mezrab, Aimée Dubucq och Isabelle Eberhart. 90:-
Boëthius, Maria-Pia Skalliga damen - En bok om cellgifter-och om
livsglädje Bonniers 1988, 122 s. inb förlbd m skomsl, 19-20 tus
75:-
(Bohlin,
Torsten) Bengtson, Bo & Åkerstedt, Gunnar (reds) En bok om
Torsten Bohlin av 40 författare Lindblads 1950, 414 s. + 103 ill inb
förlbd 50:-
(Bohlin, Torsten) Borgenstierna, Gert o a (red) Torsten Bohlin - En
minnes- och vänbok Stockholm 1950, 383 s. + porträttplansch inb frl
klotryggbd, pärmar lätt solkiga 80:-
Bonner, Jelena Ensamma tillsammans - Sanningen om Jelena Bonners och
Andrej Sachariovs liv i exil i Gorkij W&W 1986, 292 s. inb
förlhelklotbd m skomsl, ett blad felskuret m vikmärke, ill m opaginerade
helsides fotoplanscher, namnetikett på främre smutsblad 70:-
Bonnier, Tor Längesen.
sammanklippta minnesbilder. Bonniers 1973, 253 s. + planscher.
Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 12-15
tus. 60:-
Brandt, Willy Min väg
till Berlin Bonniers 1960, 245 s. inb
förl helklotbd, ill m opaginerade fotoplanscher, ngt blekt rygg 50:-
(Branting, Georg) Höglund,
Zeth & Hjalmar Mehr (red) Festskrift tillägnad Georg Branting. Utgiven
vid hans 60-årsdag 21 september 1947. S&L 1947, 334 + ii s. + planscher.
Inbunden förlagets hellinneband med lätt nött titeletikett i rött, rött
övre snitt, stor 8vo. 150:-
(Branting, Hjalmar) Engberg, Arthur Hjalmar Branting - Ett minnestal
Tidens 1925, 37 s. dedicerad, inb privat helklotbd m förf och titel i guld
på frampärm, främre omsl medbundet 200:-
(Branting,
Hjalmar) Hjalmar Branting - Ett
minnesalbum Stockholm 1925, 48 s. inb
priv trevligt halvklotbd m ”Hjalmar Branting” i guldskrift på frampärm,
4to, mkt rikt fotoill, m inledande text av Gerhard Magnusson 120:-
(Branting,
Hjalmar) Höglund, Zeth Hjalmar
Branting + (Sterky, Fredrik) Sjöberg, Sten Fredrik
Sterky FiB 1949, 95 + 95 s. två
delar inb i ett förl klotrryggbd m dek pärmar, båda främre omsl medb, 2
frontispisporträtt, ill m opaginerade helsides fotoplanscher, andra ill i
texten, röd fläck på bakpärm; i serien ”Banérförare”
50:-
(Branting,
Hjalmar) Höglund, Zeth Hjalmar Branting FiB 1949, 94 s. ospr 50:-
(Branting,
Hjalmar) Höglund, Zeth Hjalmar
Branting och hans livsgärning I-II Tidens 1928, 559 + 528 s. inb förl halvfrbd m ngt blekta ryggar, rikt fotoill, små 4to I-II
150:-
(Branting, Hjalmar) Magnusson, Gerhard Hjalmar Branting i närbild
Axel Holmströms 1939, 239 s. + planscher inb förl hellinnebd m porträtt
på frampärm, titelfält på rygg ngt blekt, bägge omsl medb, rött övre snitt
80:-
(Branting,
Hjalmar & Anna) Kræmer, Vera von Brantings på
Norrtullsgatan Bonniers 1939, 354 s. + opaginerade planscher
inb förl helklotbd, stor 8vo,
ett par svaga småfläckar på
band 100:-
Bratteli,
Randi Leva vidare ensam – en berättelse om sorgen över en död
livskamrat Bonniers 1988, 100 s. inb förlbd 50:-
(Brecht,
Berthold) Grevenius, Herbert Brecht – Liv och teater Sveriges Radio
1964, 348 s. lätt nött, namnt i blyerts, ill m foton 60:-
(Bremer,
Fredrika) Leijonhufvud, Sigrid & Kleman, Ellen Fredrika Bremers bild
PAN&s 1913, 146 s. inb pappbd 80:-
(Bremer,
Fredrika) Oterdahl, Jeanna Levande låga - ur Fredrika Bremers brev och
skrifter Lindblads 1951, 327 s. inb förlbd, exl 50:-
Broman, Sten Upplevelser av 1900-talet. Första
kvartsseklet. Bonniers 1982, 355 s. + planscher. Inbunden förlagets
helklotband med naggat skyddsomslag, stor 8vo. 70:-
Bucharina,
Anna Larina Nun bin Ich schon weit über zwanzig – Erinnerungen
Steidl 1989, 431 s. 3 Aufl, inb förlbd m skomsl, streckad 50:-
Burton,
Jean Richard Burtons hustru Bonniers 1942, 319 s. inb förlbd 50:-
Campbell,
Mrs Patrick (Cornwallis-West, Beatrice Stella) My Life and Some Letters
Hutchinson, London n d 359 p. hardbound publ cloth, 2nd ed,
small crack on lower spine 50:-
Carmichael, Amy Raj, Brigand Chief - The true story of an Indian Robin
Hood driven by persecution to dacoity; An account of his life of daring,
feats of strength, escapes & tortures, his robbery of the rich & generosity
to the poor, his sincere conversion to Christianity & his tragic end
Seeley, Service & Co Ltd, London 1927, 312 + xvi pp + unpaged plates 1st
ed, hardbound publ cloth, upper spine ragged and 1 corner worn 125:-
(Casanova, Giacomo)
Casanovas memoarer. Wahlströms1956, 688 s. Inbunden rikt
gulddekorerat helskinnband, 4to, förord av Otto Gelsted, teckningar av Hans
Bendix, rygg ngt solblekt, övre guldsnitt., fuktbucklig mot övre snitt.
200:-
Casparsson,
Ragnar Vårt fattiga liv Tidens 1963, 340 s. inb förlbd m slitet
skomsl, ill, 3:e uppl 50:-
(Castro,
Fidel) Szulc, Tad Fidel - Ett kritiskt porträtt Legenda 1987, 659 s.
+ lös rättelselapp inb förl helklotbd m skomsl, sista blankbladet lite
solkat, stor 8vo 100:-
Chaplin, Charles Min självbiografi
Norstedts 1964, 495 s. sv 1:a uppl, inb förl helklotbd m naggat
skomsl, ill m opaginerade planscher, stor 8vo,
en fals lös
50:-
(Chaplin,
Charles) Sadoul, Georges Chaplin Tiden, København 1954, 190 s. ospr,
ill 50:-
(Chiang Kai.Shek) Anvill,
Elis Chiang Kai-Shek. Revolutionsmannen - Statsmannen - Människan.
Lindblads 1946, 212 s. Häftad i fotoillustrerat omslag, osprättad, med 34
illustrationer och en karta, litet jack i främre omslag.70:-
Churchill, Winston S Min
ungdom. Ett kringflackande liv. Albatross/Norstedts 1948, 383 + i s.
Inbunden förlagets blindpressade pappband, rygg solfärgad. 100:-
Cosby, Bill
Mitt i livet.Viva 1988, 180 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag. 60:-
Cosby, Bill Pappaliv.
Viva! 1986, 182 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsoslag, förord
av Jonas Hallberg. 50:-
d’Épinay, Louise Fru de Montbrillants ungdom – interiörer från fransk
aristokrati och storfinans 1726-1746 Bonniers 1925, xxxii + 460 + ii s.
inb priv helklotbd, ill m stuckna helsidesplanscher varav 8 i färg
100:-
(Dahlén,
Gustaf) Wästberg, Erik Gustaf Dahlén – en stor svensk Hökerbergs
1954, 293 s. ill, 2:a uppl, biblbd, stämplar osv. 50:-
Dahlström, Ingvar Kampen mot fattigdomen Zindermans 1976, 203 s.
liten fläck på främre snitt; om fattigdomssveriges förvandling under
Socialdemokraterna fram till valnederlaget 1976 60:-
(Dalström,
Kata) Västberg, Mauritz Kata Dahlström
se: Månsson, Fabian
(Dalström, Kata) Ström, Fredrik Kata Dalströms liv, öden och äventyr i
kampen mot herremakten Tidens 1930, 576 s. inb förl halvfrbd m övre
guldsnitt, rikt ill, tillskr 100:-
(Danielsson,
Axel) Lindström, Rickard Axel
Danielsson + Lindkvist, Herman) Casparsson, Ragnar Herman
Lindkvist FiB 1950, 96 +96 s. två
delar inb i ett förl klotryggbd m dek pärmar, båda främre omsl medb, 2
frontispisporträtt, ill m opaginerade helsides fotoplanscher, röda fläckar
på pärmar, ngt fläckig rygg; i serien ”Banérförare”
50:-
(Danielsson, Hjalmar)
Lernberg, Aug H Hjalmar Lernberg - en minnesteckning. Westerbergs
1959, 146 s. + planscher. Inbunden förlagets klotryggband med medbundet
främre omslag, ej skyddsomslag. 100:-
(Danton)
Madelin, Louis Danton Hachette & Cie, Paris 1914, 324
s. hardbound publ dec cloth, ill, first fly leaf gone 50:-
(Darwin,
Charles) Huxley, Julian & H B D Kettlewell Charles Darwin.
En bildbiografi.
N&K 1966, 146 s. Inbunden förlagets helklotband
med trasigt skyddsomslag, stor 8vo, mkt rikt illustrerad, liten fläck på
frampärm, namnetikett på första blankblad. 100:-
(Disraeli)
Maurois, André Disrelis liv Gebers
1927, 324 s. inb priv hellinnebd m lädertitelfält
i ljusbrunt, mörkbrunt och svart med författarnamn och titel i guld
signerat Edith Welinder, grönt övre snitt, främre omsl medb 300:-
(Drake, Sir Francis) Lloyd,
Christopher Sir Francis Drake. Faber & Faner, London & Boston 1979,
144 pp. Softcover, cover a bit worn, library stamp and library sticker in
inner front cover and fly leaf. 60:-
Ehrenburg, Ilja Memoarer
I-II (I livets ström & Minnen). Tidens 1962, 307 + 269 s. Inbundna
förlagets läderryggband, signatur på försätsblad i del 1 och namnstämpel på
titelsida i bägge banden, rygarna ngt blekta. 180:-
(Eisenstein)
Idestam & Almquist Eisenstein – ett konstnärsöde i Sovjet KF:s
bokförl 1951, 270 s. inb förlbd m tejplagat skomsl 150:-
Ekelöf,
Maja & Rosendhal, Tony Brev Rabén & Sjögren 1972, 233 s.
ded av Tony R. 50:-
Eneroth, Birgitta Falska köttbullar och änglamat. Växtvärk på
femtiotalet. Carlssons 2006, 247 s. Inbunden förlagets helklotband
med skyddsomslag, recensionsstämpel på övre snitt, annars som ny. 100:-
Engström, Albert Mitt liv
och leverne. Bonniers 1915, 206 + i s. Inbunden privat helklotband,
marmorerade snitt, illustrerad. Samlade berättelser. 70:-
Ericsson,
Hans Mitt liv med Transport Askild och Kärnekull 1980, 249 s. inb
förlbd m skomsl 50:-
(Ericsson,
John) Goldkuhl, Carola John Ericsson – ett krönikespel John
Ericsson Föreningen i Filipstad 1954, 47 s. 90:-
(Ericsson, John) Lindwall, Gustaf Ingeniören vid Beach Street - John
Ericssons liv i ny belysning Åhlén & söners Förlag 1937, 375 s. 1:a
uppl, inb halvfrbd, rygg ngt blekt, premielapp inklistrad på inre frampärm,
första titelblad bortrivet så att en liten del av väven sins på inre
frampärm, stor 8vo, ill 60:-
(Ericsson, John) Säve, Teofron John Ericsson - Lefnadsteckning u p u
å, 208 s. inb förl dek helklotbd, titelsidan bortriven 50:-
(Ericsson,
John) The Statue of John Ericsson unveiled in Potomac Park at Washington
May 29, 1926 United States Government Printing Office, Washington 1929,
66 pp bound publ dec cloth 50:-
Eriksson, Nancy Nancy - Nancy Eriksson minns
Bonniers 1985, 280 s. inb förl pappbd m skomsl, rikt fotoill, stor
8vo; om den socialdemokratiska agitatorn 60:-
Erlander, Tage Memoarer
I-V (1901-1960-talet). Tidens 1972-1982, 320 + 406 + 388+iv + 360 + 320
s. + planscher. Inbundna förlagets helklotband med skyddsomslag, samtliga
band dedicerade av Tage, band 4 även av hustrun Aina, och band 5
(1960-talet. Samtal med Arvid Lagercrantz) även av Arvid Lagercrantz.
Samtliga 5 volymer 1:a upplaga. 1.000:-
Erlander, Tage Tage Erlander
1901-1939 Tidens 1973, 320 s. + planscher inb förl helklotbd, ej
skomsl, 6:e uppl (180:e tus) 50:-
Erlander, Tage Tage Erlander
1940-1949 Tidens 1973, 406 s. + planscher inb förl
helklotbd, ej skomsl, 2:a uppl (120:e tus)
50:-
Erlander, Tage Tage Erlander
1955-1960 Tidens 1976, 360 s. + planscher inb förl
helklotbd, ej skomsl, 1:a uppl
50:-
Erlander, Tage Sjuttiotal Tidens 1979, 192 s. 1:a uppl, inb förl
helklotbd, ej skomsl 50:-
(Erlander,
Tage) Andersson, Leif (red) Idéerna som drivkraft – En vänbok till
Tage Erlander Tidens 1969, 287 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill m
opaginerade fotoplanscher, 4:e uppl, 31-37 tus, m bidrag av bl a Willy
Brandt, Bror Rexed och Bosse Ringholm 60:-
(Erlander, Tage) Erlander,
Sven (utg) Dagböcker I-II. Gidlunds 2001, xxx+ 516; x + 527 s.
Inbundns förlagets helklotband med skyddsomslag, små 4to’s, illustrerade,
ryggarna på skddsomslagen ngt blekta, illustrerade. Del I:1945-1949, del II:
1950-1951. 250:-
(Erlander, Tage) Meurling, Per Tage Erlander W&W 1953, 162 + ii s.
inb förl helklotbd m fackla i guld på frampärm, främre omsl medb, namnt
60:-
Fagerholm, K-A Talmannens röst. Tidens 1977, 319 s. + planscher.
Inbunden förlagets pappband med såtrasigt skyddsomslag, stor 8vo, ryggfot
och -huvud på band ngt nötta. 100:-
Fahlström, Katarina 1974-1998. Jag kan bara leva. Ordfront 2000, 167
+ i s. Inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag, fotoillustrerad, ett par små skavmärken på
skyddsomslaget. Om en ung kvinna med obotlig cancer.
100:-
Feldt, Kjell-Olof Alla
dessa dagar... I regeringen 1982-1990. Norstedts 1991, 497 + i s. +
planscher. Inbunden förlagets helklotband med mkt trasigt skyddsomslag,
stor 8vo, stor tillskrift. 50:-
Fogelklou, Emilia Brev
till vännerna. N&K 1979, 232 s. Häftad i illustrerat omslag, några
blyertsmarkeringar i marginalerna, litet vikmärke på främre omslag. Urval
och inledning av Gunnel Vallquist. 70:-
Folkbildningsminnen
– minnesanteckningar till folkrörelsernas och folkbildningsarbetets
historia (svenskt liv och
arbete n:r 30) Nordiska Museet
1968, 161 s. ded. 50:-
Forsstrand,
Carl Vid sjuttio år – minnen och anteckningar från ett växlingsrikt
liv Gebers 1924, 248 s. inb förl dek klot 50:-
(Fossey, Dian) Mowat, Farley
Kvinna i dimmornas land. Boken om Dian Fosseys liv och död bland Afrikas
bergsgorillor. BB 1988, 476 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag, stor 8vo, illustrerade försättspapper. 60:-
(Franciscus)
Fioretti – den helige Francisci underfulla blomsterkrans Lindblads
1924, 167 s. inb i vackert privat halvfrbd, exl, liten skada på bakre
omsl 200:-
(Gandhi, Mahatma) Jones, E
Stanley Mahatma Gandhi. NBA 1949, 238 s. Häfad, svagt solkigt
omslag, främre övre hörn stött, recensionsstämpel på bakre omslag. 80:-
(Garbo,
Greta) Bainbridge, John Garbo Fredrick Muller Ltd, London
1955, 256 pp 1st ed, hardbound publ cloth, b/w photo-ill 80:-
(Garbo,
Greta)
Gronowicz, Antoni Garbo. Berättelsen om hennes liv. R&S 1990, 414 +
ii s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo,
skydsomslag ngt fuktfläckat med ett par smårevor i bak och märke efter
borttadgen prislapp. 75:-
Gaulle,
Charles de Memoires d’espoir I-II Plon
1970-1971, 314 + iv; 224 + xvi (facsimiles of letters) 1st
ed, part 1: Le renouveau 1958-1962, part 2: L’effort 1962-...; hardbound
publ leatherette w
glassine wrappers
I-II 300:-
Geer, Gerard de
Bergslagsrapsodi. Bonniers 1953, 232 s. Häftad, stor 8vo,
illustrerad i texten, svagt märke efter borttagen lapp på insidan av främre
omslag, några biblioteksstämplar. 6-7 tus. 50:-
Geer, Gerhard de Genombrottstider i Bergslagen - Några minnesanteckningar
Bonniers 1951, 273 + i s. 1:a uppl, stor 8vo, namnt, omsl svagt
fuktfläckat, ill m opaginerade fotoplanscher 60:-
Geer, Louis de Minnen I-II PAN&s 1892, 281 + 300 s. ngt naggade
omsl I-II 80:-
Geigert,
Hagge Gäster hos Hagge BB 1989, 175 s. inb förlbd m skomsl, rikt
ill, tillskr 50:-
[George
V] The King’s Book Raphael Tuck & Sons Ltd, London 1935, 32 pp + 12
whole page plates in colour and 2 in b/w (the portraits of the King and
Queen) hardbound publ dec cloth, 4to, front hinge a bit weak; an imperial
presentation of the different colonies of the Empire - ”This book of ”The
family of the British Empire” is by gracious permission dedicated to King
George V. by his loyal and faithful subjects Raphael Tuck & Sons Ltd. in
celebration of the Silver
Jubilee of His Majesty May 1935”
200:-
Gerhard, Karl Katt bland hermeliner Bonniers 1956, 290 s. inb förl
klotryggbd m medb omsl, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher, 10-11 tus
60:-
Gerhard,
Karl Lite gullregn Bonniers 1961, 318 s. ou, inb förlbd m naggat
skomsl, ill 50:-
Gerhard, Karl Med mitt
goda minne. Bonniers 1964, 189 s. + planscher. Häftad, stor 8vo, ngt
nött rygg och omslag, liten biblioteksetikett och sifferstämpel på
smutstitelsida. 60:-
Gerhard, Karl Och så
kommer det en gosse... Tidens 1948, 205 s. Inbunden förlagets
klotryggband, rött övre snitt, illustrerad av Gustav Carlström, pärmarna ngt
slagna.
såld
Goldman, Marianne Marianne G:s samlade problem. Draken Teaterförlag
2007, 135 + i s. Häftad med flikar, som ny. 100:-
Granlund,
Ingegerd På den tiden W&W 1959, 217 s. inb förlbd, fotoill
50:-
Gregory,
I D I diplomatiens brännpunkt W&W
1930, 220 s. namnt; förf var engelsk
diplomat 1902-1927 50:-
(Grieg, Nordahl) Hoem, Edvard Kampen mot kriget - Nordahl Griegs liv
Lindelöws 1992, 343 s. inb förl helklotbd m naggat skomsl, stor 8vo, ill
m fotoplanscher 90:-
Gunnarson,
Karl Som emigrant i Kanada FiB 1942, 238 s. inb priv klotryggbd,
ett par små fläckar 50:-
Gustafsson, Lars Herr Gustafsson själv Aldus/Bonniers 1973, 241 + iv
s. pocket, rec.-stämpel på sista sidan 50:-
Göransson-Ljungman, Kjerstin (red) Jular jag minns - Julminnen berättade
av tjugotvå författare Lindblads u å, 152 s. inb förl klotryggbd m
titel i guld på svart (övriga pärmarna vinröda), främre omsl medb, stor 8vo,
fotoporträtt på alla förf.; innehåller bl a Bengt Danielsson, Jan Fridegård,
Lindorm Liljefors (son till Bruno) 100:-
(Göring, Carin) Wiliamowitz-Moellendorff, Fanny Gräfin von Carin Göring.
Verlag von Martin Warned, Berlin 1934, 157 pp. + plates. Softcover in
cardboard covers with the dust jacket glued to them, dust jacket a bit
soiled and torn, contemporary nae inscription on title page, sitle page with
minor folding mark. Mit einem Nachwort von Martin H Sommerfelt. 51.-80.
Taus. sold
(Götrek, Per) Gamby, Erik Per Götrek och 1800-talets svenska
arbetarrrörelse Tidens 1978, 305 s. inb förl helklotbd m lätt naggat
skomsl, ill 70:-
(Hadorph, Johan) Schück,
Henrik Johan Hadorph. Minnesteckning. PAN&s 1933, 265 s. Häftad,
stor 8vo, porträttplansch. Om den välkände fornforskaren och runologen på
1600-talet. 175:-
Hagberg,
Hilding Socialismen i tiden Fram uå (runt 1978), 298 s. inb förl
helklot 50:-
Haglund, Wilhelm Vårt
välstånd. Uppgång och nedgång.- En industriman berättar. N&K 1982, 188
s. Dedicerad av järnhanteringens grand old man till VD:n på Diös, Bertil
Hjelmér. Inbunden förlagsband med skyddsomslag. 100:-
(Hamilton,
Hugo) Gerdner, Gunnar (utg.) Dagböcker 1911-1916 Norstedts
1955, 412 s. inb förlbd m skomsl, ett par små fläckar på skomsl
75:-
(Hamilton,
Hugo) Gerdner, Gunnar (utg.) Dagböcker 1917-1919 Norstedts
1956, 552 s. inb förlbd m skomsl, liten riss i skomsl 75:-
Hammarskjöld, Dag Castle Hill The Dag Hammarskjöld Foundation,
Uppsala 1977, 24 pp staplebound, portrait, ill 50:-
(Hansson,
Per Albin) Lindström, Rickard Per Albin Hansson FiB 1952, 96 s.
inb förl dek pappbd, ill 50:-
(Hansson,
Per Albin) Svanberg, Waldemar Per
Albin Hansson - Springpojken som blev statsminister Fritzes 1942, 286 s.
inb förlagets av Sigvard Bernadotte
specialkomponerade dekorerade helklotbd i pappkassett, övre guldsnitt, med
100 ill, dedikation från författaren 300:-
Hasso,
Signe Inte än Trevi 1988, 250 s. inb förlbd m skomsl 50:-
Havel, Václav
Fjärrförhör. Samtal med Karel Hviždála Bonn-Prag 1985-86. Ordfront 1987,
183 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 50:-
(Hearst,
Patty) Sjöström, Henning Skyldig eller oskyldig? – Patty Hearst och
verkligheten Bonniers 1976, 217 s. nagg i skomsl 50:-
Hedin, Sven En levnads
teckning. Bonniers 1920, 171 + iv s. + planscher. Inbunden vackert
privat halvfranskt band med rik ryggförgyllning (Östermalms Bokbinderi,
Stockholm), stor 8vo, bägge omslagen medbundna, marmorerade försättspapper,
övre guldsnitt, övriga snitt putsade. såld
(Hedin, Sven) Forsstrand, Carl Sven Hedin Svenska Bokförlaget 1915,
91 s. ngt naggat omsl; Männen för dagen VII 60:-
Hedlund, Henrik S. A. Hedlund. Hans liv och gärning. Förra delen.
Göteborg 1929, 420 s. + planscher + viii s. Inbunden privat helklotband
med titeletikett i läder, marmorerade snitt, främre omslag medbundet.
120:-
Heidenstam, Verner von När
kastanjerna blommade. Minnen från Olshammar. Bonniers 1941, 218 + ii s.
+ utviksstamtavla + planscher. Inbunden förlagets guldpressade
helklotband, bägge omslagen medbundna, liten 4to, fägat övre snitt, övriga
oskurna. 9-12 tus. 100:-
(Heisenberg, Werner) Hermann, Armin Werner Heisenberg in Selbstzeugnissen
und Bilddokumenten. Rowohlt 1976, 152 + vi pp. Softcover,
illustrated. 60:-
Hellman, Lillian Julia och
andra porträtt. Trevi 1979, 231 s. Inbunden förlagsband med
skyddsomslag. 90:-
Hellner, Joh. Minnen och dagböcker Norstedts 1960, 550 + ii s. inb
förl helklotbd m ngt naggat skomsl och medb omsl, ill m opaginerade
fotoplanscher, tillskr av förf dotter, inledning, kommentar och utgivning av
Wilhelm Odelberg 80:-
(Hierta,
Lars) Alden Gustav A Lars Hiertas självbiografi med talrika bilagor.
Hökerbergs 1926 1925 enl. omslag), 132 s. Häftad, stor 8vo,
frontespisporträtt, naggat omslag med en bit borta i bakre övre yttre hörnet,
ett par stämplar 60:-
Hindenburg,
Bernhard von Paul von Hindenburg – ein Lebensbild Schuester &
Loeffler, Berlin 1915, 74 s. 1-25 taus, name 50:-
Holmstedt,
Gustaf & Åsbrink, Eva 4 ögon för att leva A&K 1976, 351 s.
inb förlbd m skomsl, ill 70:-
Horn, Carl von Fredens
soldater. PAN&s 1966, 407 + i s. + planscher. Inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. Om 5 års verksamhet av FNs
fredsbearande styrkor i Palestina, Kongo och Jemen. 100:-
Hultén, Eric
Men roligt har det varit. En forskares memoarer. Generalstaben 1973, 460
+ iv s. Inbunden förlagets gulddekorerade helklotband med naggat
skyddsomslag, stor 8vo, illustrerad, kartor på försättspappren. Författaren
var botaniker och reste i Alaska, Kamtjatka, etc. 250:-
Hågkomster
och livsintryck – trettonde samlingen Lindblads 1932, 285 s. inb förlbd 50:-
Höglund,
Zeth Härliga tider 1900-1911 Tidens 1951, 310 s. Minnen i
fackelsken I, solfärgad rygg 50:-
Iwasaki, Mineko & Brown, Randae Den
sanna historien BB 2003, 291 s. inb förlbd m skomsl, ill m
opaginerade fotoplanscher; Mineko berättar om sitt liv som geisha i det
beryktade Giondidistriktet i Kyoto 80:-
Jersild, P C Professionella bekännelser Författarförlaget 1981, 208
s. inb förl pappbd, enstaka ill 60:-
Jevtusjenko,
Jevgenij Bekännelser av ett
Sovjetseklets barn Gebers 1963, 166 s. 70:-
(Johansson,
Albin) Stolpe, Herman Albin i närbild. KLF 1972, 94 + 8 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, illustrerad.
Om ledaren av Kooperativa Ledares
Förbund. 100:-
(Jones, Stanley) Særmark, H
Stanley Jones. Vem han är och vad han vill. De Ungas Förlag 1934, 79
+ i s. Inbunden privat helklotband, främre omslag medbundet.
stänkmarmorerat snitt, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från
Klara församling på bakpärms insida, en Klarastämpel till, bibliotekssignum
på rygg. 100:-
(Josefson,
Ruben) Rössborn, Sten En bok om Ruben Josefsson Larson 1970, 116 s. utsvängda
omsl 50:-
Josephson, Erland
Sanningslekar. Brombergs 1990, 283 s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsomslag. 75:-
Josephson, Erland Svarslös.
Brombergs 1996, 2224 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag. 80:-
(Julinus,
Johannes) Tilander, Gunnar Nyköpingsstudenten Johannes Julinus dagböcker
1659-1664 och hans bedrifter i Uppsala, Åbo och Strängnäs Skara 1968,
151 s. exl 60:-
Järegård, Ernst-Hugo & Eric Wennerström Ernst-Hugo - Inte lik någon annan
Bonniers 1983, 211 s. inb förl helklotbd m ngt trasigt skomsl, ill,
exl 60:-
Karlzén,
John Så gör man inte – blad ur en förspilld ungdom Fripress
1981, 253 s. inb förlbd 50:-
(Kavli, Karin) Ericson, Uno
Myggan & Karin Kavli Karin Kavli. Från Kassandra till Farmor.
Bonniers 1984, 334 s. inbunden förlagets helklotband med lätt nött
skyddsomslag, fotoillustrerad. 75:-
Kekkonen,
Urho Brobygge Bonniers 1970, 264 s. ospr 50:-
(Kekkonen, Urho) Skyttä,
Kyösti Urho Kekkonen. LT 1970, 281 + i s. Häftad i
fotoillustrerrat omslag, stor 8vo, ngt nött rygg. 75:-
Kennedy, John F Profiles
in Courage. Harper & Row, New York n d (1964), 238 s. Memorial
edition, foreword by Robert F Kennedy, paperback, spine sunned. 50:-
(King
jr., Martin Luther) Bennett jr., Lerone Martin Luther King jr. – en
biografi Beckmurn 1966, 240 s. inb förlbd m skomsl, rikt ill 50:-
(Kollontay,
Alexandra) Halvorsen, Carsten Revolutionens ambassadör – Alexandra
Kollontays liv och gärning (åren 1872-1917) Arbetarkultur 1945, 266 s.
inb halvklotbd, stor 8vo, fotoill 90:-
(Kollontay,
Alexandra) Palencia, Isabel de Alexandra Michailovna Kollontay Medéns
1946, 274 s. ill 50:-
Kommunalarbetarminnen
(svenskt liv och arbete n:r
23) Nordiska Museet 1958, 264 s.
smått sliten, ngt solkig 50:-
Krag, Jens Otto Hårda år - men härliga Tiden 1975, 229 s. inb förl
pappbd m skomsl; om denne danske socialdemokrats arbete under efterkrigsåren
och hans äktenskap med skådespelerskan Birgit Tengroth 50:-
(Kreuger,
Ivar) Kärnestad, Gustav Ivar Kreuger - Seklets stora sfinx Malmö
1932, 256 s. inb trevlig förl halvfrbd m marmorerade pärmpapper och
färgat övre snitt; utkom samma år som Kreuger begick självmord 140:-
Kroll, Hans Ambassadör i Moskva
1958-1962 Norstedts 1968, 242 + i s. + planscher inb förl helklotbd,
ej skomsl 60:-
(Kulle,
Jarl) Wennerholm, Eric & Kulle, Jarl Jag Kulle Bonniers 1979, 310
s. inb förlbd m skomsl, ill 50:-
(Kuusinen)
Hodgson, John A Den röde eminensen – O W Kuusinens politiska biografi Forum
1974, 139 s. + 30 ill inb förlbd m skomsl 50:-
Kuzwayo, Ellen Kvinna i Soweto. Ordfront 1986, 239 s. Inbunden
förlagets fotoillustrerade pappband, förord av Nadine Gordimer. 70:-
Kylberg, Carl Ur ett livs dagbok Bonniers 1959, 92 s. ou,
självporträtt; en av Göteborgskoloristerna 50:-
Lagercrantz, Olof Min första krets.
W&W 1982, 193 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat
skyddsomslag, namnetikett på försättsblad. 2:a tryckningen. 60:-
Landberg,
Georg Män och minnen – biografiska essäer Verbum 1967, 178 s. ded,
liten fläck på baksidan, pocketoriginal 50:-
Laretei,
Käbi Tulpanträdet – en berättelse Bonniers 1983, 187 s. inb förlbd
m skomsl 50:-
Larsson,
Zenia Morfars kopparslantar – efter sexdagarskriget – en personlig
reaktion R&S 1970, 203 s. ded 50:-
(Lennstrand, Viktor)
Björklund, C J En fritänkares levnadssaga. Viktor Lennstrand, banbrytare
för den fria tanken bland Sveriges folk. Nordens apostel för avkristning.
Bokförlaget Brand 1926, 64 s. Häfttad i illustrerat omslag,
biblioteksetikett på främre omslags insida, biblioteksstämpel på titelsida.
60:-
Lidman, Sven
Memoarer I-IV (Gossen i grottan, Lågan och lindansaren, Mandoms möda,
Vällust och vedergällning). N&K 1952-57, 303+iii; 271+vii; 357+vii;
276+iv s. Häftade med lätt naggade och ngt solkiga skyddsomslag, stora
8vo’s. Del1:12-16 tus., del2:12-16:e tus.,
del 3: ou, del 4: 3-7:e tus.
300:-
Lindblom,
Andreas Utsikt från Skansen Norstedts
1954, 215 s. stor 8vo, skomsl, fotoill;
av styresmannen för Nordiska Muséet och Skansen 50:-
Lindblom, Anita Anita.
A&K 1983, 191 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat
skyddsomslag, fotoillustrerad. 125:-
(Linderot,
Sten) Sten Linderot – partiledaren – internationalisten – patrioten
Fram 1979, 117 s. inb förl helklotbd 50:-
(Lindhagen, Carl) Carl
Lindhagens memoarer I-III. Bonniers 1936-9, 297+i; 378; 477+i s. +
planscher. Inbundna förlagets röda blind- och guldpressade hellinneband
med medbundna främre omslag, små 4to’s, rygg på del 1 ngt solblekt. 3
volymer. 500:-
Lindhagen,
Sven Mina femton olympiader
- och några till Tidens 1957, 288 s. inb
förl dek pappbd, fotoill, inklistrad premiumlapp; berättelser om
olympiaderna 1906-1956 av en av Sveriges mest namnkunniga sportreportrar
under första halvan av 1900-talet 50:-
(Lindkvist,
Herman) Casparsson, Ragnar Herman
Lindkvist se: Danielsson,
Axel
(Lindman, Arvid) Anderson, Ivar Arvid Lindman och hans tid Norstedts
1956, 400 s. stor 8vo, ospr, porträttplansch 75:-
Lindskog, Claes Bokslut.
Hågkomster och människor. Bonniers 1949, 153 + i s. + planscher.
Inbunden förlagets halvklotband, namnteckning på försättsblad. 80:-
Lindström, Ulla Och
regeringen satt kvar! Ur min politiska dagbok 1960-1967. Bonniers 1970,
378s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med naggat
skyddsomslag, illustrationer i texten, en anteckning i kulspets på s. 188.
50:-
Loewenstein, Prins Leopold av
Älska har sin tid, dö har sin. PAN&s. 1972, 262 s. Inbunden
förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, understrykningar på s.
188 i blyerts. 75:-
London,
Jack Vagabondlif - Ungdomsminnen Bohlin
& Co 1917, 164 s. 2:a uppl, inb
priv blått helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m
sparsam ryggdekor i guld, titelfönster lätt nött, omsl medb 80:-
Lords, Traci Nattens barn. Prisma 2006, 264 s. + planscher.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 90:-
Ludendorff, Mathilde (Dr. von Kemnitz) Erkenntnis - Erlösung. III: Teil
von: Statt Heiligenschein oder Herenzeichen ein Leben. Verlag Hohe
Wärte, Franz V Bebenburg, Pähl 1952, 227 + v pp. + plates. Hardbound
publisher’s cloth backed illustrated boards, library stamp on inner front
board. såld
(Luise,
Drottning) Linz, Konrad Königin Luise
- Ein Lebensbild aus Schicksalsschwerer Zeit Verlag Dr. Selle-Eysler A
S, Berlin, n d (inscribed 1938) hardb
publ cloth backed boards, ill, inscribed
50:-
Lundh-Eriksson, Nanna
Sveriges prinsessor 1539-1829. PAN&s 1929, 307 s. Inbunden privat
helklotband, främre omslag medbundet, gammaldags låneficka och
utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, 2 Klarastämplar
till, bibliotekssignum på rygg. 150:-
Luthuli, Albert Släpp mitt
folk! SKDB 1962, 277 s. + planscher. Häftad, stor 8vo, ett par
falsrissar, ngt nött omslag, vikmärke på bakre omslag. Om Sydafrika av
nobels fredspristagare 1960. 50:-
Löfgren, Mia Leche
Bokslut. Hökerbergs 1962, 293 + iii s. Häftad, stor 8vo, illustrerad,
osprättad, namnteckning på smutstitelsida, bakre omslag med vikmärke ock en
liten bit av papperet avskavt. 5-10:e tus. 60:-
Löfgren, Mia Leche Upplevt.
Hökerbergs 1959, 338 + ii s. Häftad, stor 8vo, illustrerad, ngt sned,
bakre omslag och rygg svagt solkiga, små vikmärken på främre och bakre omslag.
60:-
Lönborg, Sven Senilia.
Minnen från barndom och ungdom. CKM 2004, xx + 94 s. Häftad i
illustrerat omslag, illustrerad. Med kommentarer av Lillemor Widgren Matlack.
100:-
Macaulay, Thomas Barbington
Biographical Essays. Bernhard Tauchnitz, Leipzig 1857, 318 pp.
Hardbound private halv cloth with marbled boards and title in gold on leather
on spine, small 8vo, annotated in pencil, leather title field on spine a
little nicked. Treats Frederick the Great, Bunyan, Goldsmith, Johnson and
Barère. 200:-
Malmberg, Bertil Förklädda
memoarer. Bonniers 1956, 227 + ii s. 1:a uppl., inbunden förlagets
helklotband med lätt naggat skyddsomslag, biblioteksstämpel på titelsida,
färgat övre snitt, litet blyerts på rygg på skyddsomslag. 60:-
Mandela,
Winnie En bit av min själ följde med
honom Alfabeta 1986, 225 s. inb förl
helklotbd m skomsl, namnt 50:-
(Margrethe,
Prinsessan) Palsbo, Susanne Prinsesse
Margrethe – Danmarks tronfølger Rasmus Navers Forlag, København
1958, 65 s. inb förl helklotbd m
skomsl, fotoill 50:-
Martinsson, Moa Jag möter en diktare. Självbiografiskt IV. Tidens
1950, 340 + iv s. Inbunden förlagets klotryggband, färgat övre snitt, ej
skyddsomslag. Innehåller sex nyskrivna partier. 2:a uppl., 6:e-10:e tus.
50:-
(Marx, Karl) Wheen, Francis Karl Marx - En biografi Pan 2004, 399 s.
pocket 50:-
Maurois,
André Minnen Bonniers 1944, 366
s. inb förl halvklotbd m ngt naggat
och fläckigt skomsl och medb främre omsl, Majt Bancks namnt 60:-
Michanek,
Germund (red.) Min svärmor –
tjugotvå svenska män och kvinnor presenterar sina svärmödrar Lindblads
1959, 217 s. inb förlbd, Hågkomster och livsintryck – ny serie I 50:-
Moberg, Vilhelm
Berättelser ur min levnad. Bonniers 1979, 337 + i s. Inbunden
förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 50:-
Moberg,
Vilhelm I egen sak - Obekväma inlägg
i det offentliga samtalet Ordfront 1984, 315 s. 1:a uppl, inb förl pappbd m skomsl 75:-
Modig, Jan-Otto Redaktörer och direktörer -
Massmediala minnen Norstedts 1992, 245 s. inb förl helklotbd m
skomsl, ill m opaginerade fotoplanscher, stämpel på första smutsblad
70:-
Morus Huru de blevo stora
och rika. Framgångsrika
mäns levnadsöden.
W&W 1928, 307 s. Inbunden privat helklotband, stänkmarmorerat snitt,
gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på
bakpärms insida, en Klarastämpel till, bibliotekssignum på rygg. 100:-
(Mountbatten, Lord) Terraine,
John The Life and Times of Lord Mountbatten. Arrow Books 1980, 202
pp. + plates. Softcover, spine and edges a little worn, large 8vo.
60:-
Munk,
Kaj Våren kommer så saktelig Bonniers
1944, 327 s. inb förl halvklotbd m
medb omsl, fotoill, stor 8vo, 9:e tus
50:-
Myrdal, Jan Barndom Norstedts 1982, 217 s. ou, inb förlbd m
skomsl, namnt i blyerts 75:-
Myrdal,
Jan Dussinet fullt – Skriftställning 12 Norstedts 1982, 347 s.
75:-
Myrdal,
Jan En annan värld Norstedts
1984, 249 s. inb förlbd m skomsl
50:-
Myrdal, Jan Gubbsjuka Leopard Förlag 2002,
204 s. 1:a uppl, inb förl helklotbd m skomsl 75:-
Myrdal, Jan
Samtida. Pan 1967, 232 s. Dedicerad, pocket. 100:-
Myrdal,
Jan Tolv på det trettonde – En berättelse
BB 1989, 237 s. inb förlbd m
skomsl, stor 8vo 50:-
(Månsson,
Fabian) Höglund, Zeth Fabian Månsson
+ (Dahlström, Kata) Västberg, Mauritz Kata
Dahlström FiB 1951, 96 + 96 s. två
delar inb i ett förl klotryggbd m dek pärmar, båda främre omsl medb, 2
frontispisporträtt, ill m opaginerade helsides fotoplanscher; röda småfläckar
på pärmar, ngt fläckig rygg, i serien ”Banérförare”
50:-
(Månsson,
Fabian) Höglund, Zeth Fabian Månsson
+ Dahlström, Kata) Västberg, Mauritz Kata
Dahlström FiB 1951, 96 + 96 s. två
delar inb i ett förl klotryggbd m dek pärmar, båda främre omsl medb, 2
frontispisporträtt, ill m opaginerade helsides fotoplanscher, rec.-stämpel;
i serien ”Banérförare” 50:-
Nerman, Ture Allt var
rött. Minne och redovisning. KF 1950, 365 s. Häftad, stor 8vo,
illustrerad, lätt naggat omslag, stämpel på smutstitelsida. 2:a delen av
memoarerna. 60:-
Neruda, Pablo Jag bekänner
att jag levat. Minnen. Norsteds 1975, 407 s. Inbunden förlagets
pappband med ngt naggat skyddsomslag. 100:-
(Nightingale, Florence) Woodham-Smith, Cecil Florence Nightingale
1820-1910 Forum 1952, 308 s. inb förl klotryggbd, stor 8vo, ill m
opaginerade helsidesplanscher, grått övre snitt, liten fläck bakpå
frontispisen 100:-
(Nijinsky, Vaslav) Nijinsky,
Romola Nijinsky. Fahlcrantz 1934, 407 s. + 15 helsidesplanscher.
Inbunden gediget nött halvfranskt band med 5 upphöjda bind, svart övre
snitt, övriga stänkmarmorerade, främre omslag medbundet, samtida
namnteckning på sagda främre omslag, bokägarstämpel på smutstitelsida, stor
8vo. 150:-
Nilsson, Johanna Jag är
leopardpojkens dotter. W&W 2006, 282 s. Inbunden förlagets pappband
ed skyddsomslag, fotoillustrerade försättspapper, stor 8vo.
Om pappans och farföräldrarnas liv so
missionrer i Afrika. 100:-
Nilsson,
Torsten Lag eller näve Tidens 1980, 252 s. inb förl helklotbd m
skomsl, 2 blad (s. 7-10) m vikmärke och liten riss, ill 60:-
Nilsson,
Torsten Människor och händelser i Europa Tidens 1978, 301 s. 1:a
uppl, förf namnt, inb förlbd m lätt nött skomsl, fotoill; tar t ex upp
Trotskij, Goebbels, Kreisky och Chrustjov 80:-
Nilsson,
Torsten Människor och händelser i Norden Tidens 1977, 405 s. 1:a
uppl, dedicerad, inb förlbd m lätt nött skomsl, fotoill; tar t ex upp P A
Hansson, Gustav Möller, P E Skjöld, Z Höglund 80:-
Nilsson,
Torsten Åter Vietnam – Memoarer och reportage Tidens 1981, 301 s. inb
förl helklotbd m skomsl, ill 60:-
Nin,
Anaïs Dagbok 2 1934-1939 Trevi 1976, 306 s. inb förlbd m skavt
och naggat skomsl, liten fläck på bakre smutsblad, fotoill 70:-
Nin,
Anaïs Dagbok 3 1939-1944 Trevi 1977, 282 s. inb förlbd m ngt
skavt och lätt naggat skomsl, fotoill 75:-
(Nobel, Alfred) Bergengren, Erik Alfred Nobel Gebers 1960, 232 s.
inb förl dek helklotbd, ill; m tillägg: Nils K Ståhle:
Nobelinstitutionerna och nobelprisen 100:-
Nothin,
Torsten Människor och händelser N&K
1965, 168 s. 50:-
Nyström, Per I folkets tjänst -
Historikern, journalisten och ämbetsmannen. Artiklar i urval 1927-1983
Ordfront 1983, 308 s. inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl förord av
Tage Erlander 80:-
(Ohlin, Bertil) Bertil
Ohlins memoarer. Ung man blir politiker. Bonniers 1972, 356 s. +
planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 7-9 tus.
70:-
Oljelund,
Ivan (red.) Min mor – 45 svenska män och kvinnor om sina mödrar
Lindblads 1946, 268 s. 3:e uppl, 8-12 tus, snyggt halvfrbd likadant
som del 2. 50:-
Oljelund,
Ivan (red.) Min mor – ny samling – 47 svenska män och kvinnor om
sina mödrar Lindblads 1947, 335 s. snyggt halvfrbd, likadant som del
1. 50:-
Olsson, Jan Olof (Jolo)
Människor. Bonniers 1993, 288 s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsomslag, illustrerad. Urval av Carl Olov Sommar. 80:-
Ossietsky,
Carl von Schriften I-II + Frei,
Bruno Carl v. Ossietsky – Ritter
ohne Furcht und Tadel Aufbau-Verlag, Berlin und Weimar 1966, 427 + 336 +
331 pp hardbound publ dec cloth w
lightly worn dj’s in somewhat worn box I-III 120:-
Oxenstierna, John Gabriel Journal - Skenäs 1805 Bokvännerna 1964, 118 s. ospr, ded av utg, Bokvännens
bibliotek nr 70. Författarens originalmanuskript för första gången
utgivet med inledning av Holger Frykenstedt, upplaga 700 exemplar
75:-
Palencia,
Isabel de Jag måste ha frihet Bonniers
1941, 294 s. stor 8vo, fotoporträtt
av förf, fotoill, exl, namnt i blyerts, nött omsl; av en av det
demokratiska Spaniens ministrar före Francos kupp 50:-
(Palm, August) August Palm.
Den svenska socialdemokratins banbrytare. Tidens 1931, 479 + iii s.
Inbunden privat halvklotband, stor 8vo, stänkta snitt, illustrerad.
Innehåller: Agust Palm. Några biografiska anteckningar. av Johan Lindgren
och Ur en agitators liv. av August Palm. 75:-
(Palm,
August) Lindgren, John August Palm +
(Bergegren, Hinke) Bernhard, Waldemar Hinke
Bergegren FiB 1950, 95 +95 s. två
delar inb i ett förl klotrryggbd m dek pärmar, båda främre omsl medb, 2
frontispisporträtt, ill m opaginerade helsides fotoplanscher, andra ill i
texten, röda fläckar på pärmar, ngt fläckig rygg; i serien ”Banérförare”
50:-
(Palm, August) Palm, Karl
Mäster Palms pojke. Minnen från en ungdom i kamp. Tiden 1961, 224 s.
Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, märke efter
botttagen prislapp i bak. 100:-
(Palm,
August) Palmgren, Yngve Född till
agitator – En studie i August Palms politiska utveckling och verksamhet R&S
1971, 455 s. inb förl pappbd, stor
8vo, mindre skada på bakpärmens översida (pappen bortnött 2 cm) ill m
opag fotoplanscher 60:-
(Palme,
Olof) Holmér, Hans Olof Palme är
skjuten! W&W 1988, 274 s. 1:a
uppl, inb
förl helklotbd, stor 8o 50:-
(Palme,
Olof) Olof Palme - i Sverige och världen.
Ett urval artiklar ur Dagens Nyheter söndagen de 16 mars 1986 DN 1986,
94 s. 4to, mkt rikt ill i färg och
s/v 60:-
Palmstierna
de Seynes, Margareta Lågande längtan
bara... - Brev 1921-1942 utgivna av Carl-Fredrik Palmstierna Bonniers
1969, 238 s. inb förl helklotbd,
tillskrift, ett par småfläckar på frampärm
50:-
Palmstierna, Carl-Fredrik
Bränn dessa brev. Människor - miljöer 1921-1945. Bonniers 1973, 251 s. +
planscher. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag,
stor 8vo. 70:-
Palmstierna,
Erik Åtskilliga egenheter – Karaktärsstudier
och silhuettklipp Tiden 1950, 324 + ii s. fotoill,
ospr, mkt liten fläck på rygg; om och av utrikesministern i Brantings första
ministär 50:-
Papanin,
Iwan Eis und Flamme – Erinnerungen Dietz Verlag, Berlin 1981, 598 pp hardbound
blindstamped cloth, dj w a little wear, photo-ill; about the well known
soviet researcher on Arctica/Antarctica 80:-
(Pepys,
Samuel) Pepys dagbok Forum 1971,
260 s. urval och övers av Jane
Lundblad, pocket 50:-
(Petander,David) Seger, Olof David Petander - En skildring av hans
vandringsår Lindblads 1929, 64 s. inb priv halvklotbd m blank rygg,
ngt sned, helt rött snitt, enst understr i blyerts 80:-
Pethrus,
Lewi En såningsman gick ut -
Eftertankar och utblickar Fritzes 1956, 166 + i s. inb
gediget priv halvklotbd m övre guldsnitt och båda omsl medb,
fotofrontispis, ill m opaginerade fotoplanscher, nr 7/100 i
bibliofilupplagan 200:-
Petrov,
Vladimir & Evdokia Sant vittnesbörd
Berghs 1956, 380 +iv s. lätt
solkig runt ryggen; om ryska avhoppare 50:-
Pollak,
Mimi Teaterlek – memoarer A&K
1978, 242 s. inb förl m ngt nött
skomsl, märken efter tejp på första smutsbladet, stor 8vo, 2:a uppl 50:-
Posse, Amelie Bygga upp, ej riva
neder N&K 1942, 389 s. inb förl hellinnebd, samtida namnt, färgat
övre snitt 75:-
Posse, Amelie Den brokiga friheten N&K 1946, 265 s. stor 8vo,
skomsl, teckningar och bokomslag av Jan Brázda, osprättad, 10:e tus, ill m
opaginerade fotoplanscher 70:-
Posse-Brázdova, Amelie Vidare
N&K 1936, 547 s. inb förl hellinnebd m medb omsl, 1 frontispisplansch
100:-
(Potemkin)
Soloveytchik, George Potemkin Bonniers
1939, 333 s. inb förl helklotbd m
medb omsl, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher 100:-
Pu Yi Pu Yi - Der letzte Kaiser
von China. Eine Autobiographie I-II Verlag für fremdsprachige Literatur,
Beijing, China 1987, 297+iv; 335+íi pp hardbound publ dec cloth w dj’s,
ill w unpaged photo plates, 3rd ed 90:-
(Rahman,
Joy) Stenström, Gabriel Frikänd - Fallet Joy Rahman N&K/Fakta etc.
2004, 224 s. 80:-
Ramsay, Dagmar Ruin Mina ryska år N&K 1962, 251 s. namnt, en ant i
blyerts på bakre blankblad 100:-
Reuterswärd, Carl Fredrik
Titta, jag är osynlig! Gedins 1988, 245 s. Inbunden förlagets
helklotband med lätt solkat skyddsomslag 75:-
(Ricard,
Olfert) Malmstrøm, Johs. Olfert Ricard. Minnen och anteckningar.
Lindblads 1930, 158 + ii s. Inbunden privat helklotband, främre omslag
medbundet, porträttfrontespis, stänkmarmorerat snitt, gammaldags låneficka
och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, 2
Klarastämplar till. 70:-
Riksdagen
inifrån – tolv riksdagsledamöters hågkomster, erfarenheter och lärdomar
Gidlunds 1991, 291 s. inb förl kartonnagebd 50:-
Rivel, Charlie Stackars clown Trevi 1972, 197 s. inb priv
helklotbd (Leonard Gustafssons Bokbinderi) m bägge omsl medb, sprängt snitt,
stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher, omsl lagat och ngt nött, 2
stämplar (utgallrad från SR’s bibliotek, mkt liten fuktskada i övre hörnet
sista 25 s. 100:-
Romdahl, Axel Som jag minns det - Göteborgsåren Rundqvists Bokförlag
1951, 275 + v s. inb förl pappbd m medb omsl, stor 8vo, ill, upplaga
1.500 ex, titeletikett lätt naggad 60:-
(Rosenberg,
Ethel & Julius) Breven från dödscellen
- Ethel och Julius Rosenbergs brev Clarté 1961, 255 s. tillskr,
ill, solfärgad rygg 50:-
(Sager,
Sofie) Olsen, Maj Sofie Sager - Revoltör
mot dubbelmoral Litteraturfrämjandet/LT 1975, 142 s. inb förl dek pappbd, stor 8vo; ”om den mest förtalade och
skandaliserade kvinnan i 1850-talets Stockholm”, hon stämde en man för våldtäktsförsök
och vann målet 60:-
(Schauman,
Eugen) Estlander, Bernh. Eugen
Schauman - En livsbild ur Finlands kamp mot Ryssland Söderström, Helsingfors 1924, 208 s. stor
8vo, fotoill, lätt solkig, ryggfot skadad 50:-
(Scheele,
Franz von) Wittberg, Ivar Franz von Scheele – En levnadsbeskrivning Filipstad
1965, 182 s. + utviksplansch på släktträd inb förl klotryggbd, ill 60:-
Schweizer,
Albert Berättelser från urskogen Lindblads
1940, 127 s. inb klotryggbd, fotoill 50:-
(Schweizer,
Albert) Christen, Ernest Albert
Schweizer - Negrernas vän Lindblads
1955, 160 s. inb lätt nött
klotryggbd, 4 planscher, 2:a uppl 5-6 tus, exl
50:-
(Schweizer,
Albert) Lagerfelt, Greta (red) Fyrbåken
i urskogen - Albert Schweizer i
Lambarene 1925-1950 Lindblads 1950, 279 s. inb
klotryggbd m medb omsl, exl, porträtt 60:-
Severin,
Kid Mitt i strömmen Bonniers
1980, 239 s. inb förlbd m lätt
naggat skomsl, fotoill 50:-
Sil-Vara
Brittiska personligheter Uppsala
1918, viii + 215 + i s. solkig, främre
omsl lagat, oskuren, ospr, omsl har titeln ”Engelska Personligheter”; bl
a kapitel om Livingstone och Stanley 60:-
Sjöström
,Henning Min barndom Bonniers
1977, 252 s. inb förlbd m trasigt
skomsl 50:-
Speer,
Albert Spandauer Tagebücher Propyläen Verlag, Berlin 1975, 671 pp 1ste
Ausg, ganzleinen, groß 8vo, “mit 156 zum Teil unbekannten
Bilddokumenten” 250:-
Spångberg, Valfrid Stora
män och mindre. Tredje samlingen. Å&Å 1924, 237 s. Häftad, solkigt
omslag, med 42 porträtt, namnteckning på främre omslag. 80:-
Steinbeck, John A Russian Journal
- with Pictures by Robert Capa The Viking Press, New York 1948, iv + 220
pp 1st ed, hardbound publ cloth w a little chafed dj, large 8vo 750:-
(Sterky,
Fredrik) Sjöberg, Sten Fredrik Sterky
se: Lindkvist, Herman
(Sterky,
Fredrik) Sjöberg, Sten Fredrik Sterky
- LO:s förste ordförande Tidens 1973, 230 s. inb
biblbd (låneficka, stämplar osv, även makuleringsstämpel)
50:-
(Sterky, Fredrik) Sjöberg, Sten Fredrik Sterky - LO:s förste ordförande
Tiden 1973, 238 s. ill 50:-
(Sterky,
Fredrik) Sjöberg, Sten Fredrik Sterky
FiB 1949, 95 s. skomsl, porträtt,
i serien ”Banerförare”, ospr 40:-Ström, Filip Reimersholme
och revolutionen FiB 1958, 222 s. gammal
stämpel från VPK, trasig ryggfot, inlaga lätt böjd
50:-
Stolpe, Sven Tål ni höra mer - Minnen och anekdoter A&K 1974, 236 s.
ou, inb förl klotryggbd m mkt lätt naggat skomsl 50:-
Ståhlberg, Tage
Där mandelträden blommar. En missionärs memoarer. Filadelfia 1960,
240 s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag, lätt nött
titelfält på rygg. Om
Portugal. 100:-
(Suremain)
Generallöjtnant de Suremains minnen
från hans anställning i svensk tjänst 1794-1815 Gebers 1902, vi + 329
s. inb vackert priv halvfrbd m
marmorerat snitt 90:-
Suyin,
Han Den förgängliga blomman Norstedts
1967, 317 s. stor 8vo, fotoill, ospr
50:-
Svanberg, Victor Leva för att leva. Memoarer. A&K 1970, 190 + ii s. +
planscher. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband med skyddsomslag.
2:a uppl., 9:e tus. 70:-
Svanberg, Victor Leva
för att leva. Memoarer. A&K 1970, 190 + ii s.
+ planscher. inb förl klotryggbd m förfs namnt tryckt på frampärm, stor 8vo, ill
m opaginerade fotoplanscher, ej skyddsomslag. 50:-
Svartskallar. Så funkar vi. Uppsala
Publishing House 2003, 128 s. Häftad, ngt skavt omslag, kvadratisk liten
8vo, illustrerad. Med Dogge, Feven, Alexandra Pascalidou, Nyamko Sabuni och
andra. Upplaga 1:1. 80:-
(Söderblom,
Anna) Anna Söderblom. En minnesbok. Lindblads 1956, 189 s. +
planscher. Häftad, ngt naggad ryggfot, om Natan Söderbloms maka. 2:a uppl.
60:-
(Söderblom,
Nathan) Nystedt, Olle Nathan Söderblom
- En levnadsteckning Uppsala 1931, 237 s. 2:a
uppl, fotoill, lätt nött rygg
50:-
(Söderblom,
Nathan) Thulin, Sven (red) Hågkomster
och livsintryck XV - Till minnet av Nathan Söderblom av 42 författare Lindblads
1934, 400 s. med ett plansch och 43
porträtt, ospr från s. 65, lätt naggat omsl
50:-
(Söderholm, G E) Söderholm,
Hilding G. E. Söderholm. Minnesteckning av min far. Förlaget
Filadelfia 1950, 117 + i s. + planscher. Inbunden förlagets klotryggband
med dekorerade pärmar, liten bläckfäck på frampärm och en ngt större på
främre snitt, ett par svaga stämplar på pärmarnas insidor. 90:-
Söderström,
Elisabeth I min tonart Bonniers
1978, 182 s. 1:a uppl, inb förlbd m
skomsl 80:-
Taylor, Elisabeth
Elisabeth igen! Om övervikt, bantning, självkänsla och självrespekt. BB
1988, 246 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag. 100:-
(Tegnér, Alice) Palmborg,
Stina Alice Tegnér. N&K 1945, 283 s. + planscher. Inbunden
förlagets nötta halvfranska band med medbundet omslag, stor 8vo, liten lapp
och sifferstämpel på försättsblad. 100:-
Thackeray,
William Makepeace Memoirs of a
Victorian Gentleman Book Club Associates, London 1979, viii + 391 pp hardbound
publ cloth, large 8vo, ill’s by the author 75:-
Thermænius, Edvard Svensk
bondepolitik - Memoarer och brev Gebers 1931, viii + 384 s. + 8
planscher stor 8vo, vikmärke på främre omsl, omsl lätt solkat och naggat
75:-
Thorén,
Arne Från min sida sett Bonniers
1969, 122 s. + Thorén, Ulf Från min
sida sett Bonniers 1969, 116 s. inb
förl dek pappbd, boken går att läsa från båda hållen: två böcker i
en 50:-
Thorén,
Ulf Från min sida sett Bonniers
1969, 116 s. + Thorén, Arne Från min
sida sett Bonniers 1969, 122 s. inb
förl dek pappbd, boken går att läsa från båda hållen: två böcker i
en 50:-
(Thorsson,
F V) Vennerström, Ivar F V Thorsson -
En minnesskrift Tidens 1926, vi + 333 s. inb
förl klotryggbd, ill 70:-
Thunholm, Lars-Erik Flydda tider. Fischer & Co 2005,, 428 s. +
planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo.
Memoarer av VD:n för Skandinaviska banken 1957-71 och SE-Banken 1972-76.
såld
Tikkanen,
Henrik Mariegatan 26 Kronhagen Bonniers
1977, 127 s. ou, inb förl helklotbd m
lätt naggat skomsl, stor 8vo 50:-
Timander,
Alice Strunt i kläder Nordståhl
& Bäckstroem 1968, 140 s. ill i
s/v 50:-
Tingsten,
Herbert Flyktförsök - Notiser
1971-1972 Norstedts 1972, 185 s. inb
förl helklotbd m skomsl, 2:a uppl, liten namnlapp osnyggt borttagen på första
blankblad 50:-
Tingsten,
Herbert Mitt liv - Tidningen 1946-1952
Norstedts 1963, 367 s. ou, inb förl
ngt dek helklotbd m naggat skomsl, båda omsl medb, ill m opaginerade
fotoplanscher 60:-
Tingsten,
Herbert Mitt liv - Tio år 1953-1963 Norstedts,
373 s. stor 8vo, ngt skavt omsl, ill
med opaginerade fotoplanscher 50:-
Tingsten,
Herbert Notiser om liv och död Norstedts 1967, 186 s. lätt
solkig baksida 50:-
Tingsten,
Herbert När skymningen faller på Norstedts
1970, 200 s. inb förl helklotbd m
skomsl, 3:e uppl 50:-
Tingsten,
Herbert Sällskap för mina tankar Norstedts
1971, 246 + ii s. ou, inb förl
helklotbd m skomsl 50:-
(Tucholsky,
Kurt) Schulz, Hans-Peter (Darg.) Kurt
Tucholsky in Selbstzeugnissen und Bilddokumenten Rowohlt 1960, 178 + ii
pp 16.-25. Taus., photo-ill, one page uncut
and a bit wrinkled 50:-
(Tutu,
Desmond) Kristiansen, Tomm Biskop
Desmond Tutu EFS Förlaget 1985, 124 s. skriven
i sammarbete med Gunnar Lislerud, förord av Egil Aarvik 60:-
(Ulbricht,
Walther) Gniffke, Erich W Jahre mit
Ulbricht Verlag Wissenschaft und Politik, Köln 1966, 376 pp as
new 100:-
Ullman,
Liv Förändringen Bonniers 1977,
224 s. inb förl helklotbd m ngt
naggat skomsl, ngt sned, namnt i blyerts
50:-
Ullman,
Liv Tidvatten Atlantis 1984, 214
s. inb förl dek pappbd, 1:a sv uppl 50:-
Undén, Östen Minnesanteckningar
Bonniers 1966, 171 s. 1:a uppl, ngt solkigt omsl 75:-
Unger,
Gunnar Profiler – karakteristik och karikatyr N&K 1966, 189 s.
originalpocket 50:-
(Wallenberg,
Gustaf & Raoul) Älskade farfar! -
Brevväxlingen mellan Gustaf & Raoul Wallenberg 1924-1936 Bonniers
1987, 208 s. 1:a uppl, inb förl
helklotbd m skomsl, stor 8vo, ill, nyskick 80:-
(Wallenberg,
Gustaf & Raoul) Älskade farfar! -
Brevväxlingen mellan Gustaf & Raoul Wallenberg 1924-1936 Bonniers
1987, 208 s. 1:a uppl, inb förl
helklotbd m naggat skomsl, stor 8vo, ill 50:-
(Wallenberg, Raoul) Sjöquist,
Eric Raoul Wallenberg. Den Kristna Bokringen 1985?, 216 s.
Inbunden förlagets skinnimitationsband med skyddsomslag. 60:-
Vallquist, Gunnel Dagbok från Rom - Journalistminnen från
Vatikankonciliet Bonniers 1964, 162 s. ngt nött omsl, ill m
opaginerade fotoplanscher 60:-
Warburg,
Fredric En syssla för gentlemän - En
Londonförläggares memoarer Norstedts 1960, 296 s. sv ou, inb förl klotryggbd m trasigt skomsl, stor 8vo, ill m
opaginerade fotoplanscher, med tackkort från Ragnar Svanström (vice VD på
Norstedts), båda omsl medb 75:-
Wennerström,
Stig Från början till slutet - En
spions memoarer Bonniers 1972, 288s. 1:a
uppl, stor 8vo, osprättad 90:-
(Wickman, Eric) Sundquist,
Nils (text) Martis Jerk. Eric Wickman 1887-1954. Våmhuspojken som blev
USA:s busskung. Uppsala 1969, 56 s. Häftad i illustrerade omslag,
stor 8vo, rikt illustrerad, illustrerade försätts, dedikation från Anders
Diös. 90:-
(Wieselgren,
Peter) Wieselgren, Sigfrid Peter
Wieselgren - En levnadsteckning Fahlcrantz & Co 1900, 362 + i s. inb
förl lätt nötta halvfrbd, stor 8vo, ill, exl; om kyrkomannen och
stiftaren av Sveriges första nykterhetsförening 90:-
Williams, J H
Elefant-Bill. Bonniers 1951, 230 s. Inbunden förlagets halvklotband
med ngt naggat skyddsomslag, porträttplansch, grönt övre snitt, 2 små
biblioteksetiketter och en sifferstämpel på försättsblad. 70:-
(Windsor) Morrah, Dermot
The Royal Family. The Illustrated Story of the Royal Family¨s Service to
Britain and the Commonwealth. Odhams Press, London 1950, 128 pp.
Hardbound publisher’s blindstamped cloth with a bit worn dust jacket, cloth
a bit discoloured, small 4to, lavishty photo illustrated. 60:-
(Windsor)
Peacock, Lady Their Royal Highnesses
Prince Charles and Princess Anne Hutchinson 1955, 64 pp hardb
publ cloth, photo-ill in b/w, frontispiece photo in colour, a little soiled
50:-
(Windsor)
Queen Alexandra’s Christmas
Book. Photographs from my Camera. Daily
Telegraph, London 1906, unpaged (62 pp) Hardbound publisher’s cloth wuth
title and crown in green on front board, 4to. Mainly consists of whole pages
with mounted photographs and whole page photo plates with stoppers. Minor
bublle in cloth on back board, othewise excellent condition. 180:-
Viola [Zetterström, Marianne] Dagarna i våras Bonniers 1973, 128 s. 11-13 tus 50:-
Vonnegut,
Kurt Burfågel Norstedts 1980, 246
s. inb förl helklotbd, ej skomsl, några
sidor i början lösa, självbiografi
50:-
Vylder,
Elisabeth de Så minns jag det - Folkhögskoleminnen
och tidsbilder LTs Förlag 1957, 198 s. dedicerad,
ou, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher 80:-
(Vysotskij, Vladimir) Vlady,
Marina En kärleks saga. eller berättelsen om Vladimir Vysotskij
människan, poeten, skådespelaren. Norstedts 1988, 283 s. Inbunden
förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo, vikmärken på
sista blankbladen, namnteckning i blyerts på försätts.
såld
Yalman,
Ahmed Emin Turkey in my Time University
of Oklahoma Press 1977, x + 294 pp hardbound
publ dec cloth w lightly chafed dj, large 8vo, bookseller’s stamp on first
fly leaf, 2nd printing, ill w unpaged photo plates; the well known Turkish
newspaper editor looks back on 50 years of Turkish history 75:-
Zennström,
Per-Olov Z:s bekännelser I-II Cavefors
1977, 433 + 56 s. 1:a uppl av båda
delarna, del 1: lätt nött rygg och vikmäke på bakre omsl, liten bläckplump
i nedre snitt ngt tiotal sidor, del 2 felfri; av den mångårige kommunisten
och redaktören på Ny Dag I-II 100:-
Zilliacus,
Konni Från ofärdstid och oroliga år
Lindqvists 1960, 188 s. inb förl
klotryggbd m lätt nött skomsl; om Finlands fihetssträvanden de första årtiondena
av 1900-talet, Finlandssvenskt Bibliotek 12 60:-
(Åhlén,
J P) J. P. Åhlén - Grundaren av och
chefen för Åhlén & Holm och Tempo Aktiebolag - En minnesskrift Stockholm
1939, 95 s. inb privat halvklotbd,
4to, mkt rikt fotoill i s/v, exl, främre omsl medb, sprängt snitt, liten
bit av pärmpapper avskavt på bakre pärm 90:-
Ödman, N P Ungdoms och reseminnen. Vers och prosa I-II. Bonniers
1881, viii + 192 + 261 + iii s. Inbunden förlagets rikt dekorerade svart-
och guldstämplade helklotband, rygghuvud och -fot och yttre falsar nötta,
hörn nötta, ngt blekta kanter och rygg, samtida namnteckning på
försättsblad. 100:-
|