|
Bokväsen
/ Books on Books uppdat 09-08-12
-
60 Books from
Sweden Stockholm 1956, unpaged (32 pp) small 4to
20:-
-
ABC
Bokvännerna 1977 utviksplansch (storlek A3) på faksimil
av ABC-bok från 1837 i mapp, uppl 2.000 ex 40:-
-
(Abrahamson,
Axel) Ur framlidne grosshandlare Axel Abrahamsons bibliotek. Stockholm
1945, 83 s. Klammerhäftad, några småbitar av omslagen borta, ett par
småfläckar i inlagan. Innehåller 2383 nummer. 75
-
Almquist, Sven Almquist & Wiksell. Ett boktryckeriföretags
historia. Perioden 1839-1910. AWE/Gebers 1979, 410 + i s. Inbunden
förlagets dekorerade hellinneband med lätt skavt skyddsomslag, liten 4to,
illustrerad. 100
-
(Almqvist, C J L) Svedjedal, Johan Almqvist på Internet. Om
publicering av en textkritisk edition som digital hypertext. Anförande vid
Svenska Vitterhetssamfundets årsmöte den 28 maj 1997. Svenska
Vitterhetssamfundet 1997, 20 s. Klammerhäftad. 40
-
Alopaeus, Petrus
Johannes (Porthan, Henrico Gabriele, pres.) Animadversiones de libris
raris. Helsinki 1983, iv + 52 (facsimile of the original work from Aboæ
1741)+ 53-199 (translation and commentary in Finnish) + ii pp 100:-
-
Audubon, J-J
The Birds of America Miller Graphics 1978, 124 pp hardbound publ cloth
w dj (1-2 cm tear in dj); lavishly ill in colour w a selection of whole page
plates from the original work 100:-
-
(Baskerville,
John) Benton, Josiah Henry John Baskerville – stilgjutare och boktryckare
1706-1775 Gebers 1954, 101 s. inb förl helklot, Grafiska Institutets
skriftserie nr 10 40:-
-
(Baskerville,
John) Nordqvist, Nils Typis Johannis Baskerville Birminghamiæ Thule
1954, 33 s. uppl 250 ex 30:-
-
(Bellman C M)
Hellquist, Magdalena (utg, inledning & kommentar) C. M. Bellman -
Mantalsskrivningen i Kungl. Bibliotekets handskrifter Vf 36 och Vf 36b
Norstedts 1971, 84 s. Acta Bibliothecæ Regiæ Stockholmiensis XIII 70:-
-
(Bellman, C M)
Österlöf, Lena (red) Fredmans Epistlar nr 30, 48, 49 och 78 samt fragment
av nr 62 i skaldens egenhändiga utskrift Stockholm 1963, 39 s. inb förl
pappbd m titeletikett på frampärm, utg av Bellmansällskapet, numr uppl #
205/600, ill av Bengt Berg, 2 monterade planscher; epistlarna består av 9
opaginerade sidor litografiska foton, samtliga utom en utviksplanscher
90:-
-
Benito, Miguel
Latinamerika i svensk bibliografi / America latina en la bibliografia Sueca
1959-1969 Stockholm 1971, 134 s. stor 8vo 120:-
-
Berg, Curt & Iwan W Fischerström (red):
Albert Bonniers Förlag. Ett familjeföretag
1837-1962. Etthindratjugofem år. Bonniers
1962, 392 + v s.
Inbunden förlagets guldpressade helklotband med
naggat skyddsomslag, folio. Rikt illustrerad delvis i färg, samt med brev i
faksimil. 125
-
Berman, Nils
På bokjakt i egna hyllor och andras Bokvännerna 1963, 135 + i s. lång
dedikation, inb förl klotryggbd, enstaka ill 100:-
-
([Bernadotte]
Oscar II) Almquist, Joh. Ax. Hans Majestät Konung Oscar II:s genom trycket
utgifna skrifter 1849-1907. Stockholm 1908, 57 s. Häftad, falsrissar.
100
-
Berömda
svenska böcker – referat av svensk litteratur från medeltid till nutid
Forum 1972, 247 s. inb pappbd, NärVarHur-serien, svagt
sliten 40:-
-
Bibliotheca
Corviniana 1490-1990 Budapest 1990, 162 + ii pp
large 4to, blank dj, extremely lavishly ill w 117 whole page plates in colour
200:-
-
Biblis 1961
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-
-
Biblis
1963-64 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk
100:-
-
Biblis 1965
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-
-
Biblis 1966
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-
-
Biblis 1969
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-
-
Biblis 1972
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-
-
Biblis 1973
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-
-
Biblis 1974
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-
-
Biblis 1975
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-
-
Biblis 1976
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-
-
Biblis
1977-78 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk
100:-
-
Biblis 1979
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-
-
Biblis 1980
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-
-
Biblis 1981
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk liten fläck bakpå 90:-
-
Biblis 1982
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-
-
Biblis 1983
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-
-
Biblis 1984
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-
-
Biblis 1989
Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-
-
(Bielke,
Hogenskild) Undorf, Wolfgang Hogenskild Bielke’s Library. A Catalogue of
the Famous 16th Century Swedish Private Collection. Reconstructed & Compiled.
Uppsala 1995, 261 pp. Sewn, dustjacket, large 8vo, illustrated with 25
whole page plates, new. 175:-
-
(Birgitta, Den
Heliga) Collijn, Isak Iconographia Birgittina typographica, Birgitta och
Katherina i medeltida bildtryck. Med reproduktioner i originalens storlek och
färger utgifna och beskrifna. I-II. Uppsala & Stockholm 1915-18, x + 39 +
i (blank) + i + i (blank) + i + 1 plansch + iv + 43-83 + i (blank) + i + i
(blank) + i + 1utvikbar handkolorerad plansch. Inbunden elegant nytt privat
modernt halvpergamentband (Johanna Röjgårds Bokbinderi), 4to, guldtitel på
rygg, med monterade reproduktioner i texten, de flesta i färg. Putsade snitt,
omslaen medbundna. Första blankbladet nt solfärgat med en svag repa, ett par
småstreck på bakre omslag. Nr 76 av 210 exemplar. 3.500:-
-
(Birgitta, Den heliga) Undhagen,
Carl-Gustaf & Fredrik Wahlquist Heliga Birgittas uppenbarelser 650 år. En
jubileumsutställning av latinska handskrifter och editioner tryckta 1492-1992.
Universitetsbiblioteket i Lund 1995, 61 + i s. Häftad, kvadratisk 8vo,
rikt illustrerad, nr 003 av 1000 numrerade ex. 75
-
Bogvennen
1988 - Vore bøgers udstyr 1888 og 1988/Med tanke på Xylografen
Forening for Boghaantværk 1988, 227 s. liten 4to, rikt ill i
färg och s/v 50:-
-
Bokbinderi
Boken Sveriges Bokbinderiidkareförening/Grafiska
Yrkesnämnden 1979, 88 s. inb förl dek pappbd, stor 8vo, rikt ill 40:-
-
Bokverk fra
Millomalderen 1: Einhard og Notker den Stame Karl
den Store Det Norske Samlaget, Oslo 1929, 192 s. + utvikskarta och
kungalängd ngt nött omsl 60:-
-
Bokvännen
kalender Bokvännerna 1981, 151 s. inb förl dek
helklotbd m skomsl, 3:e utgåvan 40:-
-
(Bonnier, Nils)
A selection of Fine & Rare Books from the Library of Nils Bonnier
(1908-1991). Norden Auktioner AB 1997, 122 + vi pp + loose leaf with
hammer prices. Hardbound publisher’s illustrated boards, 4to, lavishly
illustrated, as new. 350
-
(Bonnier, Nils)
Nils Bonniers boksamling 2. Nordén Auktioner i samarbete med B.
Lövendahl 1998, 94 + ii s. Häftad, lätt nött rygg, illustrerad. 100
-
Bonnier, Åke (Red) Albert Bonniers Förlag 100 år 1837-1937.
En krönika i bild. Bonniers 1937, opag (ca 400 s.) Inbunden
förlagets dekorerade hellinneband med marmorerade snitt och båda omslagen
medbundna, stor 4to, rikt illustrerad med fotografier, teckningar,
helsidesplanscher i färg samt brev i faksimil. 180
-
Bonnier, Åke
Bonniers – en släktkrönika 1778-1941 Bonniers 1974, 250 s. + onumr.
fotoplanscher 60:-
-
(Bonniers)
Albert Bonniers Förlag ett familjeföretag 1837-1962 125 år Bonniers 1962,
395 s. folio, förl dek helklot, ngt nött 150:-
-
(Brahe, Tycho)
Alm, Gerda Tycho Brahe og hans rige Lund 1946, 16 s. 20:-
-
British
Museum Guide to the Exhibited Manuscripts – Part III: Illuminated Manuscripts
and Bindings of Manuscripts Exhibited in the Greenville Library
Oxford University Press 1923, 49 pp + 20 plates hardbound
publ boards, cover soiled, spine worn, large 8vo 40:-
-
Brun, Robert
Le livre français. Presses Universitaires de France, Paris 1969, iv + 186
pp. + colour plates. Hardbound publisher’s illustrated boards, illustrated.
Le Lys d’Or. Histoire d’Art Français. 100
-
Brunius, Teddy
Autobiographia Bibliographica eller Titel på titel, i många kapitel
Teddy Brunius Sällskapet 1992, 124 s. stor 8vo, med en
originalteckning med lång dedikation av T B på löst papper 150:-
-
Burman, Lars Mäns och kvinnors skrivande. Om utgivning av
tidiga 1800-talsromaner. Anförande vid Svenska Vitterhetssamfundets årsmöte
den 17 maj 2000. Svenska Vitterhetssamfundet 2000, 20 s.
Klammerhäftad. 40
-
Bury, Richard de
Philobiblon - Dess sjuttonde kapitel Gothia 1960, opag (32 s.)
vackert ill, litet pennmärke på främre omsl, liten nagg i rygghuvud 30:-
-
Börjeson, Inge
Venner, dyr og bogbind Eget Forlag 1972, 181 s. marmorerat skomsl m
påklistrade titellappar på rygg och framsida 125:-
-
Börjeson,
Ingeborg Binda böcker Norstedts 1961, 107 s. inb förl klotryggbd m
naggat skomsl, ill 200:-
-
Celsius, Magnus
O Kort historia över Kungl. Biblioteket i Stockholm Stockholm 1961, 153
s. stor 8vo, dedicerad av översättaren (från originalets (1751) latin), ill
m monterade planscher i färg såld
-
Celsius, Olof
Uppsala universitetsbiblioteks historia Uppsala 1971, 346 s. & planscher
stor 8vo, ospr; Bibliothecæ r. universitatis Upsaliensis XVII Olof Celsius
verk om Uppsala universitetsbibliotek utkom 1745 på latin. I samband med
universitetsbibliotekets 350-årsjubileum beslöt man att ge ut boken i svensk
översättning Översättningen är gjord av Sten Hedberg och den latinska texten
finns avtryckt i faksimil som parallelltext. Kommentarer av Gert Hornwall.
100:-
-
Christina,
Queen) Callmer, Christian Königin Christina, ihre Bibliothekare und ihre
Handschriften - Beiträge zur europäischen Bibliotheksgeschichte Stockholm
1977, 271 s. large 8vo, folding mark on back cvr 120:-
-
Cockerell,
Douglas Some Notes on Bookbinding Oxford University Press 1948, 105 pp
hardbound publ cloth w dj, 2nd impr, underlining on one page 325:-
-
Codex
Caesareus Faksimilutgåva - Ett unikt reroduktionsarbete Facsimile Edition - A
remarkable printing achievement Faksimileausgabe - Eine reproduktionstechnisch
einmalige Leistung A&W 1971, 24 pp large 8vo,
staplebound, text in Swedish, English and German 30:-
-
(Collijn, Isak) Bok- och bibliotekshistoriska studier
tillägnade Isak Collijn på hans 50-årsdag. Uppsala 1925, xx + 516 + i s. +
planscher. Nr 187 av 400 numrerade ex, häftad, 4to, omslagen med vikmärken,
falsrissar och lite småskavanker, inlagan utmärkt. 300
-
Dal, Björn
Med kolorerade figurer - handkoloreringen i Sverige under 1700- och 1800-talen.
Orbis Pictus 2001, 384s. folio, förl dek pappbd m skomsl, ill m 35
färgbilder (varav 31 helsidesplanscher), förlagsny, diss; Avd. för bok- och
bibliotekshistoria Lunds universitet, Bokhistoriska skrifter 4 400:-
-
Dal, Björn
Sveriges zoologiska litteratur 1483-1920 – en berättande översikt om svenska
zoologer och deras tryckta verk Orbis Pictus 1996. xii + 370 s. 4:o,
förl dek klotryggbd m skomsl, förlagsny, rikt ill i färg och svartvitt;
en kronologisk skildring som omfattar allt från enklare småtryck till de stora
vetenskapliga verken, innehåller flera register, ett med bibliografiska
uppgifter för ett par hundra viktigare verk 600:-
-
Davidsson, Åke
Med utländska resenärer i svenska bibliotek A&W Int. 1975, 111 s.
Kungliga Vetenskapssamhällets i Uppsala Handlingar 17, ded 70:-
-
Det tryckta
ordet 500 år Skansen 1941, opag. (ca 150 s.) 50:-
-
Dyalogus
Creaturarum Moralizalus 1483/Skapelsens Sedelärande Samtal 1483
Michaelisgillet/Gidlunds 1983, ill faksimil 322 s. + komm och
översättn, totalt 494 s. inb förlbd m skomsl 70:-
-
Ehrenswärd, Carl
Aug De fria konsternas philosophi Bokvännerna 1974, 78 s. stor 8vo,
faksimil av original från 1786 60:-
-
Ehrensvärd, Ulla
(red) Kungl. biblioteket i Humlegården Stockholm 1977, vi + 78 s.
klammerhäftad, stor 8vo, ill, utställningskatalog 80, arkitekturhistoriskt
perspektiv på Kungliga bibliotekets utveckling och framtid 50:-
-
Ehrensvärd, Ulla
(text) Sjökortet gav kursen Stockholm 1976, ii + 22 s. + 4 s.
opaginerade helsidesplanscher klammerhäftad, 4to; Kungl. Biblioteket
utställningskatalog nr 79 40:-
-
Ehrensvärd, Ulla
Globen genom 2000 år Stockholm 1966, 8 s. klammerhäftad, liten 4to,
ill, Kungl. Bibliotekets utställningskatalog nr 49; om jordglober o
världsuppfattning 40:-
-
Ehrensvärd, Ulla
Hundra år i Humlegården Kungl. biblioteket, Stockholm 1977, 32 s.
klammerhäftad, stor 8vo, ill, utställningskatalog nr 82 30:-
-
Ekebom, A W)
Om den Eviga Freden Allhem, 1958 Mapp med: Ekebom, A W De Pace
Perpetua Lund 1778 faksimil, 24 s. Ekebom, A W Om den Eviga Freden
övers. Tryggve Lundén, 16 s. Elovson, Harald En lundadissertation från
sjuttonhundratalet 26 s. #00/333 100:-
-
(Engström, Albert) Mosak, Lukas Albert Engströms första bok.
Ditt Lands Förlag utan år, 4-sidigt häfte ed illustrationer på omslagets
insidor + 6 lösa kolorerade planschblad. Häftet klammerhäftat, häftet och
planscherna ilagda i en pappersmapp med titeletikett på framsidan. Den första
planschen har några småfläckar, pappersmappen är litet blekt vid ryggen.
150? 90
-
Faktorn vid
Fyris 50 år – En liten minnesskrift utgiven med anledning av Uppsala Grafiska
Faktors- och Tjänstemannaförenings halvsekeljubileum den 13 april 1962
Uppsala 1962, 77 s. inb förl dek klotryggbd, rikt
fotoill 40:-
-
Forsberg,
Karl-Erik Bokstaven och ordet - Letters and Words Wiken 1990, 160 s.
4to, inb förl helklotbd m skomsl, rikt ill i färg 200:-
-
Forssell, O.)
Förteckning över böcker som tillhört framlidne lantbrukaren Otto Forssell.
7-11 november 1916. Stockholm 1916, 95 + i s. Häftad, solfärgad i smala
band längs rygg och nedre snitt på bakre omslag, ryggfot nött. 75
-
Frick, Gunnar m.
fl. (red); Pressbyrån 75 år. AB Svenska Pressbyrån, 1974, 179 + iv s.
Inbunden utgivarens bruna klotband med förgylld text och ram på främre pärm
med lätt naggat skyddsomslag, kvadratisk liten 4to, rikt illustrerad. 90
-
Fridegård, Jan
Det röda bokverket Bokvännerna 1992, 19 + v s. klammerhäftad, ill av
Fritz Bruzelius, faksimil av brev från Fridegård 40:-
-
Friesen, Otto V.
& Grape, Anders Om Codex Argentus - Dess tid, hem och öden Med ett appendix
av Hugo Andersson Svenska Litteratursällskapet, Uppsala 1928 VII + 204 +
(4) s.+ planscher ospr, 4to 150:-
-
Frostell, Ingrid
Officina Typographica Anno 1483 - Sveriges första tryckeri på
Gråmunkeholmen i Stockholm Svensk Typografi, Ekerö 1983, 69 s. inb förl
överdådigt dek pappbd, stor kvadratisk 8vo, mkt rikt ill 60:-
-
Föreningen
för Bokhandtverk Meddelanden 1910-1911 Bilaga: Isak
Collijn Bibliografiska strövtåg i Finland, Ryssland och Polen Stockholm
1912, ii + 28 + 36 (Collijn) + 2 planscher (varav 1 utviks) 4to 75:-
-
Gamby, Erik
Boken i kulturlivet Bokgillet 1958, 156 s. 30:-
-
Gardie, Magnus
Gabriel de la) Ehrensvärd, Ulla (red) Magnus Gabriel de la Gardie -
samlaren Kungl. Biblioteket 1966, opag (30 s.)
ill, tvär 8vo,
Kungl. bibliotekets utställningskatalog nr 46,
fläck på omsl 50:-
-
Gibbon, Edward
En essay om studiet av litteratur Uppsala 1967, 109 s. förord Teddy
Brunius, några kulspetssiffror på framsidan 20:-
-
Gierow, Krister
Från Lundagård till Helgonabacken – en bilderbok om Lunds
universitetsbibliotek Allhem 1957, 96 s. rikt ill, namnt 60:-
-
Gillingstam,
Hans (utg) Brev ur askan. De i slottsbranden 1697 eller på annat sätt
förlorade miscellaneabreven enligt äldre arkivförteckningar, Johan
Peringskiölds anteckningar m. m. Riksarkivet 1996, 165 s. Inbunden
förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. Skrifter utg. av Riksarkivet
17. 90:-
-
Grafiskt
Forum - Svenska Boktryckareföreningens meddelanden 1943
Hela årgången (12 nr) inb priv helklotbd m titeletikett och alla främr omsl
medb, 4to 120:-
-
Grieg, Harald
Läsningens välsingnelse Bokvännerna 1989, 19 s. ill, fyrkantig 8vo
30:-
-
Grönquist,
Helena Svensk sjöhistorisk bibliografi 1976-1986. Föreningen för
Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 1988, viii + 407 s.
Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, liten 4to,
enstaka illustrationer, en bit (3x5 cm) urklippt ur försättsbladet,
utgallringsstämpel på titelsida, en SR-stämpel i hörnet på s. 227.
Sjöhistorisk årsbok 1987.
70
-
(Gullberg,
Hjalmar) Karlström, Lennart Hjalmar Gullberg. En bibliografi 1952 - 1979.
Stockholm 1981, 208 s. Häftad. Acta Bibliothecae regiae Stockholmiensis 34.
90
-
Gyllene
Böcker – illuminerade medeltida handskrifter i dansk och svensk ägo
Nationalmuseum, Stockholm 1952, 95 s. + 24 planscher NMs
utställn katalog nr 193 40:-
-
Gönna, Sigrid
von der Hofbibliothek Aschaffenburg - Ihre Geschichte in der Tradition der
Kurfürstlich Mainzischen Bibliothek Dr. Ludwig Reichert Verlag, Wiesbaden
1982, 307 + v pp large 8vo, ill, frontispiece in colour 100:-
-
Hallberg, Åke
Typografi i fakta, form och färg Spektra 1969, 223 s. inb förl helklot,
rikt ill, 2:a helt omarb uppl 100:-
-
Hallman, Sten)
Kristiansson, Sten Hallmans bokhandel 1838-1938 – minnesskrift
Uddevalla 1938, 30 s. 20:-
-
(Hansell, P)
Förteckning öfver P. Hansells boksamling, ... Uppsala 1879, iv + 186 s.
Trådhäftad, nött rygg med pappremsa i rygg med ”Hansell” av samtida hand i
bläck, ett par smånagg i första och sista bladen. Innehåller 3541 nr. 125
-
Hansson, Sigfrid
Stockholms Bokbinderiarbetarförening Göteborg 1922, 245 s. naggat
omsl 30:-
-
(Hartelius, W)
Aktiebolaget W Hartelius’ Bok och Pappershandel Göteborg 1849-1924
Göteborg 1924, 16 s. + 4 s. planscher av handgjort oskuret Lessebo-papper
50:-
-
Heijne, Hans von
Djurgården och Östermalm - En bibliografi/Hembygdföreningen Östermalm - En
liten 50-årshistorik Militärhistoriska Förlaget 1997, 173 s. inb förl
pappbd, stor 8vo; omfattar
drygt 2200 bok- och uppsatstitlar 150:-
-
(Hellner, Jan)
Lidman, Tomas (red och förord) Jan Hellners samling av modern
internationell bokkonst - Katalog Stockholms Universitetsbibliotek 1994,
18 + ii (blanka) s. klammerhäftad, ill; SU´s skriftserie 22, uppl 600 ex
30:-
-
Helms, Adam
Världens största klubb: bokklubbarna BB 1975, 149 s. 20:-
-
Hemmings Wirtén,
Eva Bokhandelns bok – Om BMF och arbetet i bokhandeln under 100 år
Norstedts 1988, 152 s. inb förl pappbd m skomsl, stor 8vo, rikt fotoill
70:-
-
Henrikson, Paula Föreskrift och eftertanke. Att skriva
riktlinjer för Svenska Vitterhetssamfundets utgivning. Anförande vid Svenska
Vitterhetssamfundets årsmöte den 25 maj 2006. Svenska Vitterhetssamfundet
2006, 16 s. Klammerhäftad. 40
-
Hjorth, Daniel
(urval och kommentar) Excelsior! - En jubileumskavalkad i brev Albert
Bonniers Förlag 150 år Bonniers 1987, 761 s. stor 8vo, ill i s/v, inb
förl helklotbd m skomsl 100:-
-
Hjärne, Urban
Stratonice Gebers 1964, 94 s. inb pappbd, 2:a uppl, Svenska
Litteratursällskapets Klassikerutgåvor 30:-
-
Hornwall, Gert
(red) I universitetets tjänst – Studier rörande Uppsala
universitetsbiblioteks historia Uppsala 1977, 135 s. Acta Universitatis
Upsaliensis – Uppsala University 500 Years 12; stor 8vo, ill, Med uppsatser av
bl.a. Tönnes Kleberg, Folke Rudberg och Tore Hagström 70:-
-
Hortulus
Animæ Thule 1960, 54 s. uppl 400 ex, ill, julgåva
30:-
-
Internationelle Buchkunst-Ausstellung Leipzig 1959,
478 s. inb förl helklot m genomskinligt plastskomsl 150:-
-
Itkina, E I
Loubok – Russian Popular Prints from the Late 18th- to the Early 20th
Century Ruskaya Kniga, Moscow 1992, 255 pp hardbound publ dec cloth w
dj, pp 49-162 whole page colour plates, text in English and Russian 250:-
-
Jahrbuch der
Gesellschaft der Bibliophilen Weimar 1905 7ter
Jahrgang nummeriert # 499 50:-
-
Jamieson,
Eleanore English Embossed Bindings 1825-1850 Cambridge University Press
1972, viii+95 pp small 4to, 59 b/w plates, paper wrappers, Cambridge
Bibliographical Society Monograph No. 7 Chapters on styles of embossed
bindings, embossing machines and materials followed by the catalogue of
embossed bindings. Well-indexed with a list of names, index of styles and
index of publishers 300:-
-
Jarring, Gunnar)
Toll, Christopher & Ehrensvärd, Ulla (reds) Gunnar Jarring - En bibliografi
Stockholm 1977, 70 + i s. ill, en utviksplansch, 4to 100:-
-
Johanson, J
Viktor Svenska bibliotek W&W 1946, 339 + i s. stor 8vo, ill, lätt
nött rygg, liten nagg i bladet m s. 209-210 120:-
-
Johansson, J
Viktor Försvar för boksamlaren - Fyra uppsatser om böcker W&W 1943, 206
s. 1:a uppl, stor 8vo, lätt sned, naggat omsl, namnt i blyerts, ill
90:-
-
Johansson, Uno
Sex decennier - Kalmar typografiförening 1893-1953 Kalmar 1952 (sic),
70 s. stor 8vo, inb förl pappbd, fotoill 40:-
-
Jonsson, Gunilla
(red) Svensk bokkonst 1989 Stockholm 1990, opag (ca 60 s.) ill; KB’s
utställningskatalog 110 50:-
-
Jonsson, Gunilla
(red) Svensk bokkonst 1990 Stockholm 1991, 64 s. kvadratisk liten
8vo, ill, liten svag fläck på främre omsl; KB’s utställningskatalog 114
50:-
-
(Järv, Harry) Hedvall, Yvonne Olrog Harry Järv tryckta
skrifter 1939-1980. Bibliografi utgiven till 60-årsdagen den 27 mars 1981.
Utarbetad av Yvonne Olrog Hedvall. Stockholm 1981, 128 s. Häftad,
illustrerad, ett par småmärken på främre omskag, fotoporträtt, signatur i
blyerts på titelsidan. Acta Bibliothecæ Regiæ Stockholmiensis XXXV. 60
-
Karlsson,
Ingemar (red) Tack för lånet - Om boken, biblioteket och den svenska
litteraturens villkor Sveriges Författarfond 2004, 251 + i s. inb förl
helklotbd m främre och bakre omsl påklistrade (imiterar en
biblioteksbindning), liten 4to, mkt rikt ill, till Sveriges Författarfonds
50-årsjubileum 200:-
-
Katalog.
Skjønlitterære utgivelser 1961-1997. Månadens Bok, Illustrerte Bøker,
Mestermøter, Eventyrbiblioteket, Levende Klassikere, Århundrets Bibliotek.
Den Norske Bokklubben 1997, 238 s. Inbunden
förlagets pappryggband med blindstämplade klotpärmar, 12:o. 60
-
Kersten, Paul
Lærebok i håndforgylling - En veiledning til selvstudium Oslo 1947, 116 +
34 (planscher) + v (annonser) s. tillegg og kommentarer av H Olstone og
Leif Eriksen sammanbunden med: Kersten, Paul Lærebok i å lage gullsnitt
- med anvisning til snittciselering Oslo 1951, 36 s. tillegg om
gullsnittarbeidets mekanisering av Ø. M.; 2 verk inb i ett gediget helklotbd m
titelfönster i läder m guldskrift och -ornamentering 400:-
-
Kielland, Thor B
Adresser H M Refsum 1937, ii + pp 25-114 liten 4to, rikt ill,
Særtrykk av “Bokbinderikunst” 125:-
-
Klasson, Maj
Högskolebibliotek i förändring CWK Gleerup 1984, 274 s. diss, stor 8vo;
Studia Psychologica et Paedagogica 71 80:-
-
Kleberg, Tönnes
Bibliotek i krigstid – Uppsala universitetsbibliotek i stora nordiska
krigets slutskede Uppsala 1966, 64 s. stor 8vo,
frontispisplansch i färg av Eric Benzelius d.y. och ill i texten, ospr, lätt
naggat skomsl;
Skrifter rörande Uppsala universitet. C.
Organisation och historia 10, Deutsche Zusammenfassung: Bibliotheken in
Kriegszeiten. Die UB Uppsala im Nordischen Kriege
50:-
-
Kleberg, Tönnes
Medeltida Uppsalabibliotek I : Biskop Siward av Uppsala och hans bibliotek
Uppsala 1968, 61 s. Acta Universitatis Uppsaliensis – skrifter rörande
Uppsala Universitet C. Organisation och historia 15, skomsl, ospr Kleberg,
Tönnes Medeltida Uppsalabibliotek II : bidrag till deras historia till 1389
Uppsala 1972, 175 s. Acta Universitatis Uppsaliensis– skrifter rörande
Uppsala Universitet C. Organisation och historia 25, skomsl, ospr I-II
100:-
-
Kongl. Maj:ts
nådiga förordning och reglemente för boktryckerierne i Riket 1752
Örebro 1951, opag (ca 10 s.) faksimil #47/350 30:-
-
Kungl.
bibliotekets årsberättelse 1984 Uddevalla 1985, 83
s. ill 30:-
-
Küntzel, Hans
Böcker och Människor – Förlagsminnen Gebers 1969, 194 s. inb förlbd m
skomsl 50:-
-
Lagerström, Sten
Tryckteknik – kort handledning i tryckning Stockholm 1955, 147 s.
inb förl pappbd m titeletikett på framsida, rikt ill, delvis i färg 80:-
-
Lanckorońska,
Maria Die Venezianische Buchgrafik des XVIII Jahrhunderts Maximilian
Gesellschaft in Hamburg 1950, 114 s. 4:o, inb helklot, ngt skev 60:-
-
Lang, Andrew
Biblioteket Bokvännerna 1968, 67 + i s. inb förl dek pappbd, liten 8vo,
översättning och anmärkningar av Thure Nyman 40:-
-
Larsson, Carl
Björns saga eller Susanna och gubbarna Bokvännerna 1976, iv + 32 + iv
(blanka) liten 8vo, ill, mkt liten riss i främre omsl, uppl 2.100 ex
30:-
-
Lindberg, Sten G
Biblis Stockholm 1988, 15 s. klammerhäftad, stor 8vo, ill; historik
över årsboken för Föreningen för Bokhantverk 30:-
-
Lindberg, Sten G
Bokband i Stockholm under 325 år Skolan fr Bokhantverk 1955, 27 s.
dedicerad till Birgitta Björkman, rikt ill 80:-
-
Lindberg, Sten G
The Art of the Book in Sweden - Five Centuries of Printing Lund 1983,
32 pp staplebound, horizontal 8vo, ill;
tryckt för Svenska Institutet
40:-rehnström 125!
-
Lindberg, Sten
G) Lilliestam, Åke Sten G Lindberg Tryckta skrifter 1935-1974 - Bibliografi
utgiven till 60-årsdagen 30 april 1974 Stockholm 1974, x + 25 s. stor
8vo, porträtt, Acta Bibliothecæ Regiæ Stockholmiensis XIX 30:-
-
Lindberger, Örjan Inblickar i en skrivares verkstad.
Anförande vid Svenska Vitterhetssamfundets årsmöte den 26 maj 1999.
Svenska Vitterhetssamfundet 1999, 11 s. Klammerhäftad. 40
-
Lindgren,
Herbert Moderna bokband Linköping 1981, 68 s. kvadratisk 8vo, rikt
ill, uppl. 2.500 ex. 100:-
-
Lindstedt, P H)
Möller, Bert Aktiebolaget P H Lindstedts Universitetsbokhandel Lund
MDCCLXXXIII-MCMXXXIII – en gammal bokhandel AB P H Lindstedts
Universitetsbokhandel 1933, 102 s. naggat omsl, ill 70:-
-
Lukianos Den
narraktige boksamlaren W&W 1948, 51 s. övers. E Zilliacus, teckn. J
Thomaeus 30:-
-
Lundahl, Carl
(red.) Pro Novitate Pars Secunda – Festskrift utgifven af Svenska
Bokhandelsmedhjälpare-föreningen till minne af dess 25-åriga tillvaro
1888-1913 Stockholm 1914, 310 s. folio, inb halvfr, exl, ngt fläckig
200:-
-
(Lundquist,
Birger) Möller, Svenfredrik Birger Lundqvist - Grafikern Bokkonstnären.
Förteckningar över hans etsningar, torrnålsgravyrer, illustrerade böcker och
bokomslag Sällskapet Bokvännerna 1953, opag (52 s. text + 32 s. planscher
+ iv s. inb förl klotryggbd m medb omsl, liten 4to, dedicerad till Chatham
av Möller, 2:a uppl, nr 19/24 (författarexemplar) av de 550 numrerade
exemplaren 200:-
-
(Luno, Bianco)
Bianco Lunos Bogtrykkeri A/S – en orientering København 1963, 28 s.
20:-
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb Nr 1 – 6
1983. 368 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade. 120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 4 1999. 96 +
96 + 96 + 96 sid. Limhäftade, Innehåller bl.a. Ebba Sörbom, Dors Grünbein,
Ljuba Markovic Minin, Margaretha Malm, Eva-Stina Byggmästar, Christophe
Tarkos, specialnummer om japansk poesi (red. Lars Vargö), specialnummer om
Federico Garcia Lorca, Maria Nyström: ”Arb, Hillarp pch Olin – ett samtal”,
Niels Frank. 120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1984. (5
häften, ett dubbelnummer), 324 sid. Limhäftade. 120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1986.
345 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade, Innehåller bl.a.
specialnummer om antik poesi och om afrikansk poesi, New York-skolan
presenteras, Marina Tsvetajeva, Lars Bäckström, Karl Vennberg, Agneta Pleijel,
Bengt af Klintberg. 120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1987.
360 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade. Innehåller bl.a. ”Poesi
från Irland”, Johannes Edfelt, Tomas Tranströmer, Göran Tunström, Boris
Pasternak (i tolkning av Annika Bäckström), Carl Olov Sommar (Gunnar Ekelöf
reser till Grekland). 120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1988.
336 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade, Innehåller bl.a. stort
specialnummer om svensk och engelsk poesi, Kristina Lugn, Horace Engdahl,
Folke Isaksson, Bengt Anderberg. 120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1989.
336 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade, 120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1990.
340 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade, Innehåller bl.a.
temanummer om form i poesin, 23 nutida arabiska poeter, Johannes Edfelt
berättar, intervju med Carl-Erik af Geijerstam. 120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1991.
336 sid. (5 häften, ett dubbelnummer) Limhäftade, Innehåller bl.a. Paul
Muldoon, Mattias Alkberg, Kristofer Uppdal, Jan Erik Vold (”Kristofer Uppdal
och hans lyrik”), tema nummer om dikter från svensk barock, Carl Johan Lohman,
Tomas Tranströmer (två nyskrivna dikter), Nely Sachs (brev till svenska
vänner). 120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1992.
328 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade, Innehåller bl.a.
temanummer om Harry Martinsons poesi, nummer om Osip Mandelstam, nya dikter av
Wislawa Szymborska , Werner Aspenström och Bodil Malmsten, Ragnar von Holten.
120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1993.
340 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade, Innehåller bl.a.
specialnummer om Gottfried Benn, Magnus William-Olsson, Johannes Edfelt, Bei
Dao, Birgitta Trotzig, Bengt Höglund: ”Ekelöfs hemla alfabete”. 120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1994.
116 + 104 + 64 + 64 sid. (4 häften, två dubbelnummer). Limhäftade.
Innehåller bl.a. Niklas Rådström, Anne-Marie Berglund, Pedro Salinas, Birgitta
Lillpers, Gunnar Harding, Peter Mosskin. 120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1995.
136 + 64 + 132 + 72 sid. (4 häften, två dubbelnummer). Limhäftade,
Innehåller bl.a. stort specialnummer om norsk lyrik ”Annorlundalandet”, Bruno
K. Öijer, Kerstin Thorék, specialnummer med presentation av fem diktare födda
i DDR (Uwe Kolbe, Bert Papenfuss, Dors Grünbein, Johannes Jansen och Kathrin
Schmidt). 120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1996.
112 + 108 + 104 + 76 sid. (4 häften, två dubbelnummer). Limhäftade.
Innehåller bl.a. Inger Christensen, Poul Borum, Ralf Andtbacka: ”Om samtida
engelsk lyrik”, Wislawa Szymborska, Marianne Sandels: ”Trubadurdiktning i
Spanien och Portugal”, Aris Fioretos: ”Hölderlin och den hymniska åskan”,
Maria Wine. 120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1997.
140 + 72 + 112 + 64 sid. (4 häften, två dubbelnummer). Limhäftade.
Innehåller bl.a. temanummer om poesi och tid, Solveig von Schoultz, Ingrid
Kallenbäck, stort temanummer om nederländsk poesi, Björn von Rosen, Anders
Johansson, Kristian Lundberg, Marzanna B. Kielar. 120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1998.
124 + 64 + 64 + 64 + 72 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade.
Innehåller bl.a. Gunnar D. Hansson, Paul Celan, Magnus Florin, Inger
Christensen, Alf Abhrot, Bob Hansson, Susan Howe, Anna Ståbi, Czeslaw Milosz,
”Tio nya poeter” (Helena Ljungström, Joar Tiberg, Elisabeth Berchtold, Jonas
Ask, Najim Mouhsen, Karl Larsson, Annacari Färnskog, Anders Bergman, Marina
Elfving, Sara Gustafsson). 120
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 1985. 64 sid.
Limhäftad.
Innehåller bl.a. Olof Lagercrantz, ur Erikskrönikan, Folke Isaksson, Klaus
Rifbjerg, Olle Thörnvall, Philip Larkin, Karl Krolow, Willy Granqvist, Anders
Cullhed om spanskt 20-tal, Pusjkin. 40
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 2 1985. sid 65 –
128. Limhäftad, Innehåller bl.a. Ted Hughes, William Butler Yeats, Emily
Dickinson Sylvia Plath, Siv Arb. 40
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 3 1985. sid 129 –
192. Limhäftad, Innehåller bl.a. Bengt Anderberg (om Pehr Ulric
Enbom), Jan Östergren, Adelaide Crapsey, Maria Svensson, Ernst Orvil. 40
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 6 1982. 8o,
limhäftad, 59 sid. Innehåller bl.a. Octavio Paz, Jorge Luis Borges, Gösta
Friberg, Anders Weidar, Birgitta Lillpers, Lars Hjort, Claes Tellvid, Åsa
Dahllöf, m.fl. 40
-
Lyrikvännen.
Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 6 1985. sid 281 –
352. Limhäftad. Innehåller bl.a. Sandro Key-Åberg, Matts Rying, Ragnar
Thoursie, Petter Bergman, Lasse Söderberg. 40
-
Lyssna, läsa, mötas... Om programverksamhet på bibliotek.
BTJ Förlag 2007,
168 s. Häftad, låneficka och biblioteksstreckkod skämtsamt insatta på bakre
omslag. 90
-
(Manderström, L)
Grefve L. Manderströms boksamling enligt den af honom upprätade föreckning
I-II. PAN&s 1874, iv + 156 + iv + 157-330 + ii s. Inbunden privat
halvklotband med marmorerade pärmpapper, medbundna omslag, sor 8vo, första
delen med ren inlaga, del 2 med fläckad inlaga och omslag, ett fåtal
markeringar i marginalen på del 1. 350:-400
-
(Marmier,
Xavier) Willers, Uno Xavier Marmier och Sverige Stockholm 1949, 101 s.
Skrifter utg. av Personhistoriska Samfundet, naggat omsl 40:-
-
McLuhan, Marshall Gutenberg-galaxen - Den typografiska
människans uppkomst. PAN/Norstedts 1969, 374 s., Pocket två små
donationsetiketter och en sifferstämpel på smutstitelsida, nedre främre hörn
ngt nött. 80
-
McLuhan,
Marshall Gutenberggalaxen - Den typografiska människans uppkomst
PAN/Norstedts 1969, 374 s. pocket, rygg ngt nött, vissa blyertsstreckningar
25:-
-
Mennander, Carl
Fridric Tal om bok-handelen i Sverige 1756 A&W 1968, 29 s. + efterskr 2
s. Faksimil 30:-
-
Mittler, Elmar &
Werner, Wilfried Mit der Zeit – Die Kurfürsten von der Pfalz und die
Heidelberger Handschriften der Bibliotheca Palatina Dr. Ludvig Reichert
Verlag, Wiesbaden 1986, 151 s. förl dek klot, rikt ill 350:-
-
Munthe, Wilhelm
Boknåm - Essays for bokvenner Cammermeyers Bokhandel 1943, 368 + ii s.
2:a uppl, liten fläck 3 första bladen, liten fläck på rygg, ill 75:-
-
Munthe, Wilhelm
Den nordiske Bokhandels Kulturoppgave Munkgaards, København 1943, 45 s.
ospr 40:-
-
Möller, Bert
Svensk bokhistoria PAN&s 1931, 227 s. ill, sliten rygg 30:-
-
Möllerström, Sten & Gil Dahlström Bra Böcker under 2500 år.
BB 1990, 349 + ix s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat
skyddsomslag, tvär 4to, mkt rikt illustrerad. 80
-
Mörner, Magnus &
Aare R Spanien i svenska arkiv. España en los archivos de Suecia.
Arkivguide utarbetad av / Guía de archivos preparando por M & A R Mörner.
Riksarkivet 2001, 104 pp. Hardbound pulisher’s cloth, large 8vo, name
inscription. Skrifter utg. av Riksarkivet 16. 150:-
-
Nansen, Peter
Den store Revolution indenfor Boghandelen – foredrag holdt ved
provinsboghandlerforeningens aarsmøde i Kjøbenhavn d. 9. September 1912
Kjøbenhavn 1912, 31 s. ded 30:-
-
Natur &
Kultur 50 år – ur ett bokförlags historia, N&K 1972,
137s. inb förl klotbd, skomsl, rikt ill 60:-
-
Nerman, Ture
Svenska Bokbindareförbundet Historik 1893-1943 Stockholm 1943, 263 s.
liten 4to, rygg occh övre främre omsl ngt solfärgat, ill 250:-
-
Nielsen, Lauritz
~Dansk topografisk atlas 1482-1600.~ Gyldendalske/Nordisk Forlag,
København 1934, 24 (text) + ii s. + 100 helsidesplanscher.
Inbundenhalvpergamentband, stor folio, ett par småflöckar på pärmpapper,
pärmpapper lätt nött på ett par ställen. Mkt bra ex. ~~25206 ~1200~~~
-
Nordenfalk, Carl
Codex Caesareus Upsaliensis. An echternach gospel-book of the eleventh
century. A&W, 1971. 166pp. Hardbound publishers goldstamped cloth,
folio, illustrated. Richly illustrated. The text part of the facsimile
edition. In English. 300:-
-
Nordisk
Bokkonst Stockholm/Helsingfors 1961, opag. (ca 100
s.) rikt ill. 40:-
-
Nordqvist, Nils
Triumviratet i Basel Thule 1958, 47 s. ill 30:-
-
Nordqvist, Nils
Triumviratet i Lyon Thule 1959, 60 s. ill 30:-
-
Nordström,
Carl-Otto The Duke of Alba’s Castilian Bible – A study of the Rabbinical
Features of the Miniatures Uppsala 1967, 250 pp Acta Universitatis
Upsaliensis – Figura Nova Series 5; 4to, hardbound publ dec cloth w dj, ill
200:-
-
Norlin, Bo &
Rugaas, Bendik (red) Universitetsbiblioteket i ord og bilder
Universitetsforlaget 1986, 192 s. inb förl helklotbd m lätt nött skomsl,
rikt ill i färg och s/v, 4to, ded av Bo Norlin; om universitetsbiblioteket i
Oslo 125:-
-
(Norstedt, P A)
P A Norstedt & söner Hundraårsjubileum 1 dec 1923 PAN&s 1923, 77 s.
folio, inb halvpergament i låda, ill 120:-
-
(Norstedt, P A)
P A Norstedt & söner Jubileumsskrift 1823-1923 PAN&s 1923, 105 s. + ca
10 s. ill av titlar och bokomslag folio, inb pergamentryggbd i låda, ill
150:-
-
(Norstedt, P A)
Svanström, Ragnar P. A. Norstedt & Söner 150 år PAN&s 1973, 37 s. 20:-
-
Nyman, Thure
(red.) Berömda Böcker – bokhistoriska uppsatser 3:e saml
Sällskapet Bokvännerna 1964, 178 s. inb klotryggbd,
ill, uppl 900 ex
60:-
-
Näsström, Gustaf
Hemma på Hallandsåsen Gebers 1946, opag (ca 30 s.) teckningar
Ebbe Sadolin, utgåva 1800 ex 20:-
-
(Odelberg, Maj)
Odelberg, Wilhelm Maj Odelbergs tryckta skrifter 1942-1983 u p, u å
dedicerad av Wilhelm, 4to, marmorerat pappomsl m klotförstärkt rygg, ill, m
inklistrat tillägg 30:-
-
Olesen, Svend B
Fra tiendelade til boglade Pilegards Förl 1983, 24 s. utgåva 975 ex
20:-
-
Olsson, Bernt Att ge ut 1600-talstexter. Tal hållet vid
Svenska Vitterhetssamfundets årsmöte den 17 maj 1995. Svenska
Vitterhetssamfundet 1996, 8 s. Klammerhäftad. 40
-
Ord & bild.
Nr 1-4/1982. 96 + 96 + 96 + 96 sid. Limhäftade,
Innehåller bl.a. flera artiklar om Birgitta Trotzig och Vsevolod Meyerhold,
flera artiklar om ”Motståndets estetik” av Peter Weiss, temanummer ”Ett nytt
Europa”, Zbigniew Herbert, om Elvis och Shakespeare. 140
-
Ord & bild.
Nr 1-4/1983. 96 + 96 + 112 + 112 sid. Limhäftade.
Innehåller bl.a. Ingemar Karlsson/Arne Ruth: ”Staten som allkonstverk.
Konstnärsmytologi och ledardyrkan i Tredje Riket”, intervju med Göran
Tunström, Tomas Tranströmer: ”Carillon”, Agneta Pleijel, Milan Kundera.
140
-
Ord & bild.
Nr 2-3/1981. 81 sid. Limhäftad, Innehåller bl.a
”Den nya gamla högern”, ”Litteraturkritik i Kina”. Illustrationer bl.a. av
Petter Zennström. 50
-
Ord & bild.
Nr 4-5/1981. 80 sid. Limhäftad, Innehåller bl.a.
arrtiklar av Horace Engdahl, Sven-Eric Liedman, Kerstin Srandberg, Lars
Kleberg, Eva Adolfsson, Ebba Witt-Brattström, Gunilla Domellöf. 50
-
Ord & bild.
Nr 6/1981. , 64 sid. Limhäftad. Innehåller bl.a.
”Picasso, kvinna och myterna”, ”Den pornografiska tittskåpsteatern”, ”Andrej
Tarkovskijs film Stalker”. 50
-
Ord & bild:
nordisk kulturtidskrift. Nr 4/1970. sid. 241-320.
Trådhäftad. Innehåller bl.a. olika författares möte med ”Internationalen”,
Kjell Espmark: ”Att tänka i bilder. En nyckelpunkt i Erik Lindegrens poetik.”
50
-
Ord & bild:
nordisk kulturtidskrift. Nr 5/1975. sid. 225 – 288.
Trådhäftad, Innehåller bl.a. artiklar om Pentti Saarikoski, Marieluise
Fleisser och Albin Amelin. 50
-
Ord & bild:
nordisk kulturtidskrift. Nr 6/1975. sid. 289 – 352.
Trådhäftad, Temanummer om sjukvården. 50
-
Ord och bild. Nordisk kulturtidskrift
1990-1999.
10 volymer inbundna
i helklotband med stänkarmorerade snitt från Leonard Gustafssons Bokbinderi,
SR-stämpel på försättsblad i varje volym, och signum på ryggfot, annars inga
biblioteksmärkningar, cdn till nr 1-2 1998 medföljer ej. Åtskilliga tusen
sidor. 1300
-
Oxenstierna,
Johan Gabriel Journal - Skenäs 1805 Bokvännerna 1964, 118 s. ospr,
ded av utg, Bokvännens bibliotek nr 70. Författarens originalmanuskript för
första gången utgivet med inledning av Holger Frykenstedt,
upplaga 700 exemplar 75:-
-
Petersen, Carl S
Afhandlinger til Dansk bog- och biblioteks historie Gyldendal 1949, 331
s. 150:-
-
Piltz, Anders
(Ed.) Studium Upsalense – Specimens of the Oldest Lecture Notes Taken in
the Medieval University of Uppsala Uppsala 1977, 382 pp small 4to,
uncut; Acta Universitatis Upsaliensis C. 36 140:-
-
Pleijel, Hilding
Den svenska festskriftfloran - Axplock och kommmentarer Bokvännerna
1969, 53 + i s. inb förl pappbd, ill; Bokvännens småskrifter 19 50:-
såld
-
Prakken, Sarah L
& Ruth P Shively (Eds) Subject Guide to Books in Print, U.S.A. - An Index
to the Publishers’ Trade List Annual 1967 R R Bowker Company, NewYork &
London 1967, xx + 2724 pp hardbound publ cloth, 4to + Prakken, Sarah L
(Ed) Books in Print - An author-title-series index to the Publishers’ Trade
List Annual 1967. Volume I-Authors R R Bowker Company, New York & London
1967, vi + 1897 pp hardbound publ cloth, 4to I-II 250:-
-
Ridderstad, Per S Textens ansikte i seklernas spegel. Om
litterära texter och typografisk form. Anförande vid Svenska
Vitterhetssamfundets årsmöte den 27 maj 1998. Svenska Vitterhetssamfundet
1999, 28 s. Klammerhäftad. 40
-
Rinman, Sven
Deutsche Bücher über Schweden und schwedische Dichtung in deutscher
Übersetzung - Ein bibliographisches Verzeichnis Schwedisches Institut,
Stockholm 1952, 64 s. klammerhäftad 80:-
-
(Rodhe, Emil)
Förteckning över större delen av Lektor Emil Rodhes boksamling som kommer att
försäljas å Göteborgs Stads Auktionskammare med början Måndagen den 9 nov.
1936 Kl. 4 e. m. Göteborg 1936, 2 planschblad + iv + 192 s. Häftad.
Etikett från Thulin & Ohlson på bakre omslag. 90
-
(Rosenhane,
Scherling) Odelberg, Wilhelm (red) En gustaviansk samlare - Bilder i svensk
historia och topografi ur Scherling Rosenhanes Bibliotek i Vitterhetsakademien
Stockholm 1958, 132 s. ill, Riksantikvarieämbetets och Statens
Historiska Museums utställningar nr 8 75:-
-
Runnquist, Åke
Diktaren i dikten - En lyrisk litteraturhistoria Bokvännerna 1954, 125
s. uppl 4.000 ex 50:-
-
Rydström, Gunnar (samanställning) 30 år med Bokmaskinen. En
antologi. Författares Bokmaskin 2002, 148 s. Häftad, kvadratisk 8vo,
illustrerad, med komplett utgivningslista i slutet. 90
-
(Sahlgrenska)
Katalog öfver Sahlgrenska Sjukhusets Bibliotek upprättad år 1890. Göteborg
1890, xii + 280 s. Häftad i tryckt omslag, rygg och omslag i närheten av
den nött och solkigt, mindre riss i bakre omslag, inlaga bra. ??.-150
-
Sahlström, P M)
Hanzén, John P M Sahlströms Bokhandel 1839-1939 – en minnesskrift
Linköping 1939, 31 s. ill 30:-
-
Sallander, Hans
Katalog der Inkunabeln der Kgl. Universtätsbibliothek zu Uppsala -
Neuerwerbungen der Jahre 1954-1964 nebst Kurztitelverzeichnis sämtlicher
Inkunabeln in der Universitätsbibliothek Uppsala 1965, 221 pp cover
faintly dotted w small spots, uncut 125:-
-
Sallander, Hans
Medeltidens boktryckerihistoria - En översikt Gebers 1959, 211 s.
Grafiska Institutets Skriftserie 17, inb förl helklotbd, rikt ill, ded
125:-
-
Sallberg, Harald
Konstgrafiska metoder Bonniers 1927, 67 s. + 31 s. med
helsidesplanscher inb priv helklotbd, stor 8vo, ded till Konstnärsklubben
300:-
-
(Sandgren,
August) Park, Henrik & Thomsen, Carl (red) Bogbinderen August Sandgren
Forening for Boghaandværk 1952, 114 s. inb priv mkt drivet skinryggbd av
Oscar Jacobsen, bägge omsl och rygg medb, sandgrängat övre snitt, övriga snitt
putsade, liten 4to, porträtt och 20 planscher på Sandgrens verk 200:-
-
(Schmidten,
Yngve von) Förteckning över en samling böcker som tillhört Yngve von
Schmidten. Lund 1954, 72 s. Häftad, innehåller 2025 nr. Lunds
Bokauktionskammares Kataloger N:r 1. 1954. 75
-
(Schröder, Johan
Henrik) Åberg, Åke (översättn från latin, anmärkningar och efterskrift)
Kort historia över Kungliga Gymnasiets i Västerås Bibliotek. Förssta delen av
Johan Henrik Schröder Stifts- och Landsbiblioteket, Västerås 1971, 72 +
xxviii s. 1 faksimil; Acta Bibliothecæ Arosiensis V 50:-
-
Schück, Henrik
Några blad ur Bokens historia Stockholm 1928, 38 s. nött omsl, med
11 avbildningar av stilprov, frontespis, numr upplaga # 156/250 60:-
-
Simonsen, Vedel Bøger og deres skæbne. Rosenkilde og
Baggers Forlag, København 1946, 161 s. Häftad, illustrerad, bra skick.
60
-
Sjögren, Gunnar
(utg.) Dauidz Psaltare 1536 Bibelöversättningarna av år 1536 I
Malmö/Uppsala 1956, opag (ca 180 s. faksimil) + 20 s. efterskrift Samlingar
utgivna av Svenska Fornskriftsällskapet Bd 62:1 Hft 215, inb vackert
klotryggbd 100:-
-
Sjögren, Gunnar
(utg.) Jesu Syrach Book Bibelöversättningarna av år 1536 III
Malmö/Uppsala 1960, opag (ca 150 s. faksimil) + 8 s. efterskrift Samlingar
utgivna av Svenska Fornskriftsällskapet Bd 62:3 Hft 227, inb vackert
klotryggbd 100:-
-
Sjögren, Gunnar
(utg.) Salomons Ordspråk 1536, Salomons Wijsheet Bibelöversättningarna av
år 1536 II Malmö/Uppsala 1958, opag (ca 150 s. faksimil) + 7 s.
efterskrift Samlingar utgivna av Svenska Fornskriftsällskapet Bd 62:2 Hft
221, inb vackert klotryggbd 100:-
-
Sjögren, Hjalmar) Hult, Jan (text) Sjögrensbiblioteket.
Ingenjörsvetenskapsakademien 1991, 30 + ii s. Klammerhäftad, , kvadratisk
8vo, rikt illustrerad. 60
-
Sjönell, Barbro Ståhle Att ge ut noveller. Anförande vid
Svenska Vitterhetssamfundets årsmöte den 2 maj 2001. Svenska
Vitterhetssamfundet 2001, 23 s. Klammerhäftad. 40
-
Skolan för
bokhantverk – Undervisningsplaner 1953 Stockholm
1953, 28 s. klammerhäftad, rikt ill 30:-
-
Sohlman, August)
Förteckning öfver framl. redaktören af Aftonbladet Dr August Sohlmans
efterlemnade samling af böcker, kartor, planschverk, gravyrer, handteckningar
och oljemålningar,... Sockholm 1874, ii + 117 s. Trådhäftad, nött rygg
med pappremsa i rygg, ett par smånagg i första och sista bladen, genomgående
fuktfläck mot främre övre hörn. Innehåller 3550 + 173 + 35 nr. 125
-
Sollefteå
typografiklubb 50 år 1952 Sollefteå 1952, 56 s.
liten 4to, skomsl, fotoill, tryckt i 350 ex 90:-
-
Sommar, Carl
Olov Strindberg, Ekelöf och andra Bokvännerna 1995, 167 s. ill,
svagt sned; Bokvännens bibliotek nr 108 80:-
-
Spegel, Haquin
Emblemata Bokvännerna 1966, 94 s. inb förl dek klotryggbd, fyrkantig
stor 8vo,svagt solkig frampärm, varannan sida helsidesplansch, exl, inledn
och kommentar av Bernt Olsson 100:-
-
Storm P En
boksamlare Månadens Bok 1978, opag (ca 25 s.) humorteckningar 20:-
-
(Strindberg,
August) Ollfors, Anders Strindbergs dedikationer och deras mottagare
Norma 1992, 141 s. inb förlbd m skomsl, ill 100:-
-
(Swedenborg)
Stroh, Alfred H A Series of Reports Concerning Investigations and
Proceedings in Sweden from 1902 to 1912 PAN&s 1912, 71 pp The
Swedenborg Archives Part I, dedicated 100:-
-
Svensk
bokkonst 1959 Kungl. Bibliotekets
utställningskatalog nr 23, 31 s. ill 30:-
-
Svensk bokkonst 2005.
Stockholm 2006, 111 + i s.
Inbunden förlagets kopparpressade hellinneband, mkt rikt illustrerad, Red:
Wolfgang Undorf. Kungliga Bibliotekets utställningskatalog 150. 90
-
Svenska
kungliga autografer utgivna under Hans Majestät Konungens beskydd.
Stockholm 1944, 27 s. Illustrerad med 11 monterade faksimiler av kungliga
brev, 4:o, inb förlagets pergamentimiterade pappband med kungligt vapen som
pärmdekor, rygghuvud med liten bit borta, 2 små stötmärken på frampärm
300:-
-
Svenska
typografernas historia - Minnesskrift utg med anledning av Svenska
Typografförbundets 30-års jubileum + Supplement
Stockholm 1916-17, 504 s. + 167 s. fotoplanscher; 631 s. inb förl dek
helkllotbd, lätta bruksspår, supplementet fotoill, stora 8vo I-II 150:-
-
Svensson, Ingrid
(red) Svensk Bokkonst 1998 Stockholm 1999, opag (ca 85 s.) Inb förl
pappbd m skomsl, rikt ill i färg, stor 8vo; Kungl. Bibliotekets
utställningskatalog nr 128 40:-
-
Söderlind, Petra Hundra år av vitterhet. Svenska
Vitterhetssamfundets verksamhet och organisation. Anförande vid Svenska
Vitterhetssamfundets årsmöte den 17 maj 2006. Svenska Vitterhetssamfundet
2006, 19 s. Klammerhäftad. ??.-40
-
Tapper, Tage
Böckernas Kumla Algot Dohlwitz Bokhandel, Kumla 1959, 72 s. 50:-
-
(Harvard) The Harvard List of Books in Psychology. Compiled
and Annotated by the Psychologists in Harvard University. Cambridge,
Massachusetts Harvard University Press 1949, x + 77 pp. Staple bound.
??.-80
-
Thörnqvist, Nils
Ein Denkmal der Devotio Moderna aus der Stiftsbibliothek zu Strängnäs
Strängnäs 1946, 95 s. + 2 plancher Beilage zu Strängnäs Läroverks
Årsberättelse 1945-46 60:-
-
(Tottie, Thomas)
Hedberg, Sten (Ed.) Serving the Scholarly Community – Essays on Tradition
and Change in Research Libraries Presented to Thomas Tottie on July 3rd,
1995 Uppsala 1995, 442 pp hardb publ cloth w dj, large 8vo, portrait,
ill; T. Tottie is former Head Librarian for both the Royal Library (KB) in
Stockholm and Carolina Rediviva, the university library in Uppsala; Acta
Bibliothecae R. Universitatis Upsaliensis XXXIII 120:-
-
(Tveterås, Harald L) Med boken som bakgrunn. Festskrift til
Harald L. Tveterås. Oslo 1964, 263 s. + planscher. Inbunden förlagets
dekorerade helklotband med naggat skyddsomslag, stor 8vo, även illustrationer
i texten. 125
-
(Tynell, Lars)
Svenska biblioteksbyggnader – från förvaring till mötesplats : en
festskrift till Lars Tynell Stockholm 1989, 180 s. Acta Bibliothecæ
Regiæ Stockholmiensis XLIX 60:-
-
Typographica
i Don Quijotes land Thule 1955, 34 s. uppl 4000
ex, julgåva 30:-
-
Walde, O
Storhetstidens litterära krigsbyten. En kulturhistorisk-bibliografisk studie
II. Uppsala, 1920.. iv + 310 s. Häftad, den enklare avhandlingsupplagan
som saknar planscher, lätt nött ryggfot med svag fläck, nedre
hörnet av bakre omslag borta, vikmärke på övre bakre hörnet, ngt solfärgad
rygg, exlibris. 350:-
-
Walde, O.
Storhetstidens litterära krigsbyten. En kulturhistorisk-bibliografisk studie
I. Uppsala, 1916. xix + 351 s. + planscher. Bibliofilutgåvan, häftad,
dissertation, ngt nött ryggfot, exlibris. 500:-
-
(Wallenberg, Jacob) Stålmarck, Torkel Att ge ut Jacob
Wallenberg. Anförande vid Svenska Vitterhetssamfundets årsmöte den 24 april
1996. Svenska Vitterhetssamfundet 1997, 7 s. Klamerhäftad. 40
-
Warburg, Fredric
En syssla för gentlemän - En Londonförläggares memoarer Norstedts 1960,
296 s. sv ou, inb förl klotryggbd m trasigt skomsl, stor 8vo, ill m
opaginerade fotoplanscher, med tackkort från Ragnar Svanström (vice VD på
Norstedts), båda omsl medb 75:-
-
Wennerberg,
Gunnar Gluntarne - En samling duetter för baryton och bas Viktor
Pettersons Bokindustri Aktiebolag 1949, 291 + i s. + VEPE sjuttiofem år
1874-1949 VEPE 1949, 120 + i s. stora 8vo’s, 2 läderryggbd m dek
frampärm, Gluntarne ill m teckningar av Arvid Fougstedt, VEPE 75 år mkt rikt
fotoill, båda bd i ill pappkassett, färgade övre snitt (rött och blått)
250:-
-
(Willers, Uno)
Lilliestam, Åke (red) Bibliotek & historia - Festskrift till Uno Willers
Stockholm 1971, 379 s. + 24 planschsidor i färg och s/v stor 8vo, ill,
innehåller bl a Erik Eriksson: "Olaus Magnus och den turkiska
kejsaren hovhållning. Något om hur böcker illustrerades på 1500-talet"; John
Rohnström: "Strindbergs mongoliska studier. Ett nyfunnet
Strindbergmanuskript". 100:-
-
Willmertz,
Gerhard Katalog över innehållet i Kungl. Krigsvetenskaps-Akademiens
Handlingar och Tidskrift under åren 1897-1964. Kungl.
Krigsvetenskaps-Akademiens Handlingar och Tidskrift 1965, 187 s. Häftad i
tryckt omslag, liten fläck på främre omslag, minimal nagg i rygg. Medföljer:
Tillägg 1965 till Katalog över innehållet i Kungl. Krigsvetenskaps-Akademiens
Handlingar och Tidskrift 1897-1964. Linköping 1966, 8 s. Klammerhäftad.
200
-
Vingedal, Sven
Erik En bok var min värld... Stockholm 1970, 36 s. liten 8vo
25:-
-
Åberg, Åke
Västerås domkyrkas bibliotek år 1640 efter Petrus Olai Dalekarlus’ katalog
Stifts- och Landsbiblioteket, Västerås 1973, 151 s. 2 ill; Acta Bibliothecæ
Arosiensis VI 60:-
-
Ådahl, Karin
A Khamsa of Nizami of 1439 – Origin of the miniatures – a presentation and
analysis Uppsala 1981, 110 pp + 32 pp plates Acta Universitatis
Upsaliensis – Figura Nova Series 20; 4to, diss 100:-
-
Åkesson,
Margareta Katalog över den äldre boksamlingen vid veterinärinrättningen i
Skara. Stockholm 1954, 280 s. Häftad, illustrerad. 225
-
Örebro
typografiska förening 1889-1939 - Minnesskrift
Örebro 1939, 208 s. 4to, delvis ospr 70:-
|