Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
  Måndagar: 16-18
  Onsdagar: 16-18
  Lördagar: 12-15


tel: 0739-05 23 70
eller 0730-62 91 92
alla tider.


 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Bokväsen / Books on Books

uppdat 09-08-12

  1. 60 Books from Sweden Stockholm 1956, unpaged (32 pp) small 4to 20:-

  2. ABC Bokvännerna 1977 utviksplansch (storlek A3) på faksimil av ABC-bok från 1837 i mapp, uppl 2.000 ex 40:-

  3. (Abrahamson, Axel) Ur framlidne grosshandlare Axel Abrahamsons bibliotek. Stockholm 1945, 83 s. Klammerhäftad, några småbitar av omslagen borta, ett par småfläckar i inlagan. Innehåller 2383 nummer. 75

  4. Almquist, Sven Almquist & Wiksell. Ett boktryckeriföretags historia. Perioden 1839-1910. AWE/Gebers 1979, 410 + i s. Inbunden förlagets dekorerade hellinneband med lätt skavt skyddsomslag, liten 4to, illustrerad. 100

  5. (Almqvist, C J L) Svedjedal, Johan Almqvist på Internet. Om publicering av en textkritisk edition som digital hypertext. Anförande vid Svenska Vitterhetssamfundets årsmöte den 28 maj 1997. Svenska Vitterhetssamfundet 1997, 20 s. Klammerhäftad. 40

  6. Alopaeus, Petrus Johannes (Porthan, Henrico Gabriele, pres.) Animadversiones de libris raris. Helsinki 1983, iv + 52 (facsimile of the original work from Aboæ 1741)+ 53-199 (translation and commentary in Finnish) + ii pp 100:-

  7. Audubon, J-J The Birds of America Miller Graphics 1978, 124 pp hardbound publ cloth w dj (1-2 cm tear in dj); lavishly ill in colour w a selection of whole page plates from the original work 100:-

  8. (Baskerville, John) Benton, Josiah Henry John Baskerville – stilgjutare och boktryckare 1706-1775 Gebers 1954, 101 s. inb förl helklot, Grafiska Institutets skriftserie nr 10 40:-

  9. (Baskerville, John) Nordqvist, Nils Typis Johannis Baskerville Birminghamiæ Thule 1954, 33 s. uppl 250 ex 30:-

  10. (Bellman C M) Hellquist, Magdalena (utg, inledning & kommentar) C. M. Bellman - Mantalsskrivningen i Kungl. Bibliotekets handskrifter Vf 36 och Vf 36b Norstedts 1971, 84 s. Acta Bibliothecæ Regiæ Stockholmiensis XIII 70:-

  11. (Bellman, C M) Österlöf, Lena (red) Fredmans Epistlar nr 30, 48, 49 och 78 samt fragment av nr 62 i skaldens egenhändiga utskrift Stockholm 1963, 39 s. inb förl pappbd m titeletikett på frampärm, utg av Bellmansällskapet, numr uppl  # 205/600, ill av Bengt Berg, 2 monterade planscher; epistlarna består av 9 opaginerade sidor litografiska foton, samtliga utom en utviksplanscher 90:-

  12. Benito, Miguel Latinamerika i svensk bibliografi / America latina en la bibliografia Sueca 1959-1969 Stockholm 1971, 134 s. stor 8vo 120:-

  13. Berg, Curt & Iwan W Fischerström (red): Albert Bonniers Förlag. Ett familjeföretag 1837-1962. Etthindratjugofem år. Bonniers 1962, 392 + v s. Inbunden förlagets guldpressade helklotband med naggat skyddsomslag, folio. Rikt illustrerad delvis i färg, samt med brev i faksimil. 125

  14. Berman, Nils På bokjakt i egna hyllor och andras Bokvännerna 1963, 135 + i s. lång dedikation, inb förl klotryggbd, enstaka ill 100:-

  15. ([Bernadotte] Oscar II) Almquist, Joh. Ax. Hans Majestät Konung Oscar II:s genom trycket utgifna skrifter 1849-1907. Stockholm 1908, 57 s. Häftad, falsrissar. 100

  16. Berömda svenska böcker – referat av svensk litteratur från medeltid till nutid Forum 1972, 247 s. inb pappbd, NärVarHur-serien, svagt sliten 40:-

  17. Bibliotheca Corviniana 1490-1990 Budapest 1990, 162  + ii pp large 4to, blank dj, extremely lavishly ill w 117 whole page plates in colour 200:-

  18. Biblis 1961 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  19. Biblis 1963-64 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  20. Biblis 1965 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  21. Biblis 1966 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  22. Biblis 1969 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  23. Biblis 1972 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  24. Biblis 1973 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  25. Biblis 1974 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  26. Biblis 1975 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  27. Biblis 1976 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  28. Biblis 1977-78 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  29. Biblis 1979 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  30. Biblis 1980 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  31. Biblis 1981 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk liten fläck bakpå 90:-

  32. Biblis 1982 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  33. Biblis 1983 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  34. Biblis 1984 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  35. Biblis 1989 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 100:-

  36. (Bielke, Hogenskild) Undorf, Wolfgang Hogenskild Bielke’s Library. A Catalogue of the Famous 16th Century Swedish Private Collection. Reconstructed & Compiled. Uppsala 1995, 261 pp. Sewn, dustjacket, large 8vo, illustrated with 25 whole page plates, new. 175:-

  37. (Birgitta, Den Heliga) Collijn, Isak Iconographia Birgittina typographica, Birgitta och Katherina i medeltida bildtryck. Med reproduktioner i originalens storlek och färger utgifna och beskrifna. I-II. Uppsala & Stockholm 1915-18, x + 39 + i (blank) + i + i (blank) + i + 1  plansch + iv + 43-83 + i (blank) + i + i (blank) + i + 1utvikbar handkolorerad plansch. Inbunden elegant nytt privat modernt halvpergamentband (Johanna Röjgårds Bokbinderi), 4to, guldtitel på rygg, med monterade reproduktioner i texten, de flesta i färg. Putsade snitt, omslaen medbundna. Första blankbladet nt solfärgat med en svag repa, ett par småstreck på bakre omslag. Nr 76 av 210 exemplar. 3.500:-

  38. (Birgitta, Den heliga) Undhagen, Carl-Gustaf & Fredrik Wahlquist Heliga Birgittas uppenbarelser 650 år. En jubileumsutställning av latinska handskrifter och editioner tryckta 1492-1992. Universitetsbiblioteket i Lund 1995, 61 + i s. Häftad, kvadratisk 8vo, rikt illustrerad, nr 003 av 1000 numrerade ex. 75

  39. Bogvennen 1988 - Vore bøgers udstyr 1888 og 1988/Med tanke på Xylografen Forening for Boghaantværk 1988, 227 s. liten 4to, rikt ill i färg och s/v 50:-

  40. Bokbinderi Boken Sveriges Bokbinderiidkareförening/Grafiska Yrkesnämnden 1979, 88 s. inb förl dek pappbd, stor 8vo, rikt ill 40:-

  41. Bokverk fra Millomalderen 1: Einhard og Notker den Stame Karl den Store Det Norske Samlaget, Oslo 1929, 192 s. + utvikskarta och kungalängd ngt nött omsl 60:-

  42. Bokvännen kalender Bokvännerna 1981, 151 s. inb förl dek helklotbd m skomsl, 3:e utgåvan 40:-

  43. (Bonnier, Nils) A selection of Fine & Rare Books from the Library of Nils Bonnier (1908-1991). Norden Auktioner AB 1997, 122 + vi pp + loose leaf with hammer prices. Hardbound publisher’s illustrated boards, 4to, lavishly illustrated, as new. 350

  44. (Bonnier, Nils) Nils Bonniers boksamling 2. Nordén Auktioner i samarbete med B. Lövendahl 1998, 94 + ii s. Häftad, lätt nött rygg, illustrerad. 100

  45. Bonnier, Åke (Red) Albert Bonniers Förlag 100 år 1837-1937. En krönika i bild. Bonniers 1937, opag (ca 400 s.)  Inbunden förlagets dekorerade hellinneband med marmorerade snitt och båda omslagen medbundna, stor 4to, rikt illustrerad med fotografier, teckningar, helsidesplanscher i färg samt brev i faksimil. 180

  46. Bonnier, Åke Bonniers – en släktkrönika 1778-1941 Bonniers 1974, 250 s. + onumr. fotoplanscher 60:-

  47. (Bonniers) Albert Bonniers Förlag ett familjeföretag 1837-1962 125 år Bonniers 1962, 395 s. folio, förl dek helklot, ngt nött 150:-

  48. (Brahe, Tycho) Alm, Gerda Tycho Brahe og hans rige Lund 1946, 16 s. 20:-

  49. British Museum Guide to the Exhibited Manuscripts – Part III: Illuminated Manuscripts and Bindings of Manuscripts Exhibited in the Greenville Library Oxford University Press 1923, 49 pp + 20 plates hardbound publ boards, cover soiled, spine worn, large 8vo 40:-

  50. Brun, Robert Le livre français. Presses Universitaires de France, Paris 1969, iv + 186 pp. + colour plates. Hardbound publisher’s illustrated boards, illustrated. Le Lys d’Or. Histoire d’Art Français. 100

  51. Brunius, Teddy Autobiographia Bibliographica eller Titel på titel, i många kapitel Teddy Brunius Sällskapet 1992, 124 s. stor 8vo, med en originalteckning med lång dedikation av T B på löst papper 150:-

  52. Burman, Lars Mäns och kvinnors skrivande. Om utgivning av tidiga 1800-talsromaner. Anförande vid Svenska Vitterhetssamfundets årsmöte den 17 maj 2000. Svenska Vitterhetssamfundet 2000, 20 s. Klammerhäftad. 40

  53. Bury, Richard de Philobiblon - Dess sjuttonde kapitel Gothia 1960, opag (32 s.) vackert ill, litet pennmärke på främre omsl, liten nagg i rygghuvud 30:-

  54. Börjeson, Inge Venner, dyr og bogbind Eget Forlag 1972, 181 s. marmorerat skomsl m påklistrade titellappar på rygg och framsida 125:-

  55. Börjeson, Ingeborg Binda böcker Norstedts 1961, 107 s. inb förl klotryggbd m naggat skomsl, ill 200:-

  56. Celsius, Magnus O Kort historia över Kungl. Biblioteket i Stockholm Stockholm 1961, 153 s. stor 8vo, dedicerad av översättaren (från originalets (1751) latin), ill m monterade planscher i färg såld

  57. Celsius, Olof Uppsala universitetsbiblioteks historia Uppsala 1971, 346 s. & planscher stor 8vo, ospr; Bibliothecæ r. universitatis Upsaliensis XVII Olof Celsius verk om Uppsala universitetsbibliotek utkom 1745 på latin. I samband med universitetsbibliotekets 350-årsjubileum beslöt man att ge ut boken i svensk översättning Översättningen är gjord av Sten Hedberg och den latinska texten finns avtryckt i faksimil som parallelltext. Kommentarer av Gert Hornwall. 100:-

  58. Christina, Queen) Callmer, Christian Königin Christina, ihre Bibliothekare und ihre Handschriften - Beiträge zur europäischen Bibliotheksgeschichte Stockholm 1977, 271 s. large 8vo, folding mark on back cvr 120:-

  59. Cockerell, Douglas Some Notes on Bookbinding Oxford University Press 1948, 105 pp hardbound publ cloth w dj, 2nd impr, underlining on one page 325:-

  60. Codex Caesareus Faksimilutgåva - Ett unikt reroduktionsarbete Facsimile Edition - A remarkable printing achievement Faksimileausgabe - Eine reproduktionstechnisch einmalige Leistung A&W 1971, 24 pp large 8vo, staplebound, text in Swedish, English and German 30:-

  61. (Collijn, Isak) Bok- och bibliotekshistoriska studier tillägnade Isak Collijn på hans 50-årsdag. Uppsala 1925, xx + 516 + i s. + planscher. Nr 187 av 400 numrerade ex, häftad, 4to, omslagen med vikmärken, falsrissar och lite småskavanker, inlagan utmärkt. 300

  62. Dal, Björn Med kolorerade figurer - handkoloreringen i Sverige under 1700- och 1800-talen. Orbis Pictus 2001, 384s. folio, förl dek pappbd m skomsl, ill m 35 färgbilder (varav 31 helsidesplanscher), förlagsny, diss; Avd. för bok- och bibliotekshistoria Lunds universitet, Bokhistoriska skrifter 4 400:-

  63. Dal, Björn Sveriges zoologiska litteratur 1483-1920 – en berättande översikt om svenska zoologer och deras tryckta verk Orbis Pictus 1996. xii + 370 s. 4:o, förl dek klotryggbd m skomsl, förlagsny, rikt ill i färg och svartvitt; en kronologisk skildring som omfattar allt från enklare småtryck till de stora vetenskapliga verken, innehåller flera register, ett med bibliografiska uppgifter för ett par hundra viktigare verk 600:-

  64. Davidsson, Åke Med utländska resenärer i svenska bibliotek A&W Int. 1975, 111 s. Kungliga Vetenskapssamhällets i Uppsala Handlingar 17, ded 70:-

  65. Det tryckta ordet 500 år Skansen 1941, opag. (ca 150 s.) 50:-

  66. Dyalogus Creaturarum Moralizalus 1483/Skapelsens Sedelärande Samtal 1483 Michaelisgillet/Gidlunds 1983, ill faksimil 322 s. + komm och översättn, totalt 494 s. inb förlbd m skomsl  70:-

  67. Ehrenswärd, Carl Aug De fria konsternas philosophi Bokvännerna 1974, 78 s. stor 8vo, faksimil av original från 1786 60:-

  68. Ehrensvärd, Ulla (red) Kungl. biblioteket i Humlegården Stockholm 1977, vi + 78 s. klammerhäftad, stor 8vo, ill, utställningskatalog 80, arkitekturhistoriskt perspektiv på Kungliga bibliotekets utveckling och framtid 50:-

  69. Ehrensvärd, Ulla (text) Sjökortet gav kursen Stockholm 1976, ii + 22 s. + 4 s. opaginerade helsidesplanscher klammerhäftad, 4to; Kungl. Biblioteket utställningskatalog nr 79 40:-

  70. Ehrensvärd, Ulla Globen genom 2000 år Stockholm 1966, 8 s. klammerhäftad, liten 4to, ill, Kungl. Bibliotekets utställningskatalog nr 49; om jordglober o världsuppfattning 40:-

  71. Ehrensvärd, Ulla Hundra år i Humlegården Kungl. biblioteket, Stockholm 1977, 32 s. klammerhäftad, stor 8vo, ill, utställningskatalog nr 82 30:-

  72. Ekebom, A W) Om den Eviga Freden Allhem, 1958 Mapp med: Ekebom, A W De Pace Perpetua Lund 1778 faksimil, 24 s. Ekebom, A W Om den Eviga Freden övers. Tryggve Lundén, 16 s. Elovson, Harald En lundadissertation från sjuttonhundratalet 26 s. #00/333 100:-

  73. (Engström, Albert) Mosak, Lukas Albert Engströms första bok. Ditt Lands Förlag utan år, 4-sidigt häfte ed illustrationer på omslagets insidor + 6 lösa kolorerade planschblad. Häftet klammerhäftat, häftet och planscherna ilagda i en pappersmapp med titeletikett på framsidan. Den första planschen har några småfläckar, pappersmappen är litet blekt vid ryggen. 150? 90

  74. Faktorn vid Fyris 50 år – En liten minnesskrift utgiven med anledning av Uppsala Grafiska Faktors- och Tjänstemannaförenings halvsekeljubileum den 13 april 1962 Uppsala 1962, 77 s. inb förl dek klotryggbd, rikt fotoill 40:-

  75. Forsberg, Karl-Erik Bokstaven och ordet - Letters and Words Wiken 1990, 160 s. 4to, inb förl helklotbd m skomsl, rikt ill i färg 200:-

  76. Forssell, O.) Förteckning över böcker som tillhört framlidne lantbrukaren Otto Forssell. 7-11 november 1916. Stockholm 1916, 95 + i s. Häftad, solfärgad i smala band längs rygg och nedre snitt på bakre omslag, ryggfot nött. 75

  77. Frick, Gunnar m. fl. (red); Pressbyrån 75 år. AB Svenska Pressbyrån, 1974, 179 + iv s. Inbunden utgivarens bruna klotband med förgylld text och ram på främre pärm med lätt naggat skyddsomslag, kvadratisk liten 4to, rikt illustrerad. 90

  78. Fridegård, Jan Det röda bokverket Bokvännerna 1992, 19 + v s. klammerhäftad, ill av Fritz Bruzelius, faksimil av brev från Fridegård 40:-

  79. Friesen, Otto V. & Grape, Anders Om Codex Argentus - Dess tid, hem och öden Med ett appendix av Hugo Andersson Svenska Litteratursällskapet, Uppsala 1928 VII + 204 + (4) s.+ planscher ospr, 4to 150:-

  80. Frostell, Ingrid Officina Typographica Anno 1483 - Sveriges första tryckeri på Gråmunkeholmen i Stockholm Svensk Typografi, Ekerö 1983, 69 s. inb förl överdådigt dek pappbd, stor kvadratisk 8vo, mkt rikt ill 60:-

  81. Föreningen för Bokhandtverk Meddelanden 1910-1911 Bilaga: Isak Collijn Bibliografiska strövtåg i Finland, Ryssland och Polen Stockholm 1912, ii + 28 + 36 (Collijn) + 2 planscher (varav 1 utviks) 4to 75:-

  82. Gamby, Erik Boken i kulturlivet Bokgillet 1958, 156 s. 30:-

  83. Gardie, Magnus Gabriel de la) Ehrensvärd, Ulla (red) Magnus Gabriel de la Gardie - samlaren Kungl. Biblioteket 1966, opag (30 s.) ill, tvär 8vo, Kungl. bibliotekets utställningskatalog nr 46, fläck på omsl 50:-

  84. Gibbon, Edward En essay om studiet av litteratur Uppsala 1967, 109 s. förord Teddy Brunius, några kulspetssiffror på framsidan 20:-

  85. Gierow, Krister Från Lundagård till Helgonabacken – en bilderbok om Lunds universitetsbibliotek Allhem 1957, 96 s. rikt ill, namnt 60:-

  86. Gillingstam, Hans (utg) Brev ur askan. De i slottsbranden 1697 eller på annat sätt förlorade miscellaneabreven enligt äldre arkivförteckningar, Johan Peringskiölds anteckningar m. m. Riksarkivet 1996, 165 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. Skrifter utg. av Riksarkivet 17. 90:-

  87. Grafiskt Forum  - Svenska Boktryckareföreningens meddelanden 1943 Hela årgången (12 nr) inb priv helklotbd m titeletikett och alla främr omsl medb, 4to 120:-

  88. Grieg, Harald Läsningens välsingnelse Bokvännerna 1989, 19 s. ill, fyrkantig 8vo 30:-

  89. Grönquist, Helena Svensk sjöhistorisk bibliografi 1976-1986. Föreningen för Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 1988, viii + 407 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, liten 4to, enstaka illustrationer, en bit (3x5 cm) urklippt ur försättsbladet, utgallringsstämpel på titelsida, en SR-stämpel i hörnet på s. 227. Sjöhistorisk årsbok 1987. 70

  90. (Gullberg, Hjalmar) Karlström, Lennart Hjalmar Gullberg. En bibliografi 1952 - 1979. Stockholm 1981, 208 s. Häftad. Acta Bibliothecae regiae Stockholmiensis 34. 90

  91. Gyllene Böcker – illuminerade medeltida handskrifter i dansk och svensk ägo Nationalmuseum, Stockholm 1952, 95 s. + 24 planscher NMs utställn katalog nr 193 40:-

  92. Gönna, Sigrid von der Hofbibliothek Aschaffenburg - Ihre Geschichte in der Tradition der Kurfürstlich Mainzischen Bibliothek Dr. Ludwig Reichert Verlag, Wiesbaden 1982, 307 + v pp large 8vo, ill, frontispiece in colour 100:-

  93. Hallberg, Åke Typografi i fakta, form och färg Spektra 1969, 223 s. inb förl helklot, rikt ill, 2:a helt omarb uppl  100:-

  94. Hallman, Sten) Kristiansson, Sten Hallmans bokhandel 1838-1938 – minnesskrift Uddevalla 1938, 30 s. 20:-

  95. (Hansell, P) Förteckning öfver P. Hansells boksamling, ... Uppsala 1879, iv + 186 s. Trådhäftad, nött rygg med pappremsa i rygg med ”Hansell” av samtida hand i bläck, ett par smånagg i första och sista bladen. Innehåller 3541 nr. 125

  96. Hansson, Sigfrid Stockholms Bokbinderiarbetarförening Göteborg 1922, 245 s. naggat omsl 30:-

  97. (Hartelius, W) Aktiebolaget W Hartelius’ Bok och Pappershandel Göteborg 1849-1924 Göteborg 1924, 16 s. + 4 s. planscher  av handgjort oskuret Lessebo-papper 50:-

  98. Heijne, Hans von Djurgården och Östermalm - En bibliografi/Hembygdföreningen Östermalm - En liten 50-årshistorik Militärhistoriska Förlaget 1997, 173 s. inb förl pappbd, stor 8vo; omfattar drygt 2200 bok- och uppsatstitlar 150:-

  99. (Hellner, Jan) Lidman, Tomas (red och förord) Jan Hellners samling av modern internationell bokkonst - Katalog Stockholms Universitetsbibliotek 1994, 18 + ii (blanka) s. klammerhäftad, ill; SU´s skriftserie 22, uppl 600 ex 30:-

  100. Helms, Adam Världens största klubb: bokklubbarna BB 1975, 149 s. 20:-

  101. Hemmings Wirtén, Eva Bokhandelns bok – Om BMF och arbetet i bokhandeln under 100 år Norstedts 1988, 152 s. inb förl pappbd m skomsl, stor 8vo, rikt fotoill 70:-

  102. Henrikson, Paula Föreskrift och eftertanke. Att skriva riktlinjer för Svenska Vitterhetssamfundets utgivning. Anförande vid Svenska Vitterhetssamfundets årsmöte den 25 maj 2006. Svenska Vitterhetssamfundet 2006, 16 s. Klammerhäftad. 40

  103. Hjorth, Daniel (urval och kommentar) Excelsior! - En jubileumskavalkad i brev Albert Bonniers Förlag 150 år Bonniers 1987, 761 s. stor 8vo, ill i s/v, inb förl helklotbd m skomsl 100:-

  104. Hjärne, Urban Stratonice Gebers 1964, 94 s. inb pappbd, 2:a uppl, Svenska Litteratursällskapets Klassikerutgåvor 30:-

  105. Hornwall, Gert (red) I universitetets tjänst – Studier rörande Uppsala universitetsbiblioteks historia Uppsala 1977, 135 s. Acta Universitatis Upsaliensis – Uppsala University 500 Years 12; stor 8vo, ill, Med uppsatser av bl.a. Tönnes Kleberg, Folke Rudberg och Tore Hagström 70:-

  106. Hortulus Animæ Thule 1960, 54 s. uppl 400 ex, ill, julgåva 30:-

  107. Internationelle Buchkunst-Ausstellung  Leipzig 1959, 478 s. inb förl helklot m genomskinligt plastskomsl  150:-

  108. Itkina, E I Loubok – Russian Popular Prints from the Late 18th- to the Early 20th Century Ruskaya Kniga, Moscow 1992, 255 pp hardbound publ dec cloth w dj, pp 49-162 whole page colour plates, text in English and Russian 250:-

  109. Jahrbuch der Gesellschaft der Bibliophilen Weimar 1905 7ter Jahrgang nummeriert  # 499  50:-

  110. Jamieson, Eleanore English Embossed Bindings 1825-1850 Cambridge University Press 1972, viii+95 pp small 4to, 59 b/w plates, paper wrappers, Cambridge Bibliographical Society Monograph No. 7 Chapters on styles of embossed bindings, embossing machines and materials followed by the catalogue of embossed bindings. Well-indexed with a list of names, index of styles and index of publishers 300:-

  111. Jarring, Gunnar) Toll, Christopher & Ehrensvärd, Ulla (reds) Gunnar Jarring - En bibliografi Stockholm 1977, 70 + i s. ill, en utviksplansch, 4to 100:-

  112. Johanson, J Viktor Svenska bibliotek W&W 1946, 339 + i s. stor 8vo, ill, lätt nött rygg, liten nagg i bladet m s. 209-210 120:-

  113. Johansson, J Viktor Försvar för boksamlaren - Fyra uppsatser om böcker W&W 1943, 206 s. 1:a uppl, stor 8vo, lätt sned, naggat omsl, namnt i blyerts, ill 90:-

  114. Johansson, Uno Sex decennier - Kalmar typografiförening 1893-1953 Kalmar 1952 (sic), 70 s. stor 8vo, inb förl pappbd, fotoill 40:-

  115. Jonsson, Gunilla (red) Svensk bokkonst 1989 Stockholm 1990, opag (ca 60 s.) ill; KB’s utställningskatalog 110 50:-

  116. Jonsson, Gunilla (red) Svensk bokkonst 1990 Stockholm 1991, 64 s. kvadratisk liten 8vo, ill, liten svag fläck på främre omsl; KB’s utställningskatalog 114 50:-

  117. (Järv, Harry) Hedvall, Yvonne Olrog Harry Järv tryckta skrifter 1939-1980. Bibliografi utgiven till 60-årsdagen den 27 mars 1981. Utarbetad av Yvonne Olrog Hedvall. Stockholm 1981, 128 s. Häftad, illustrerad, ett par småmärken på främre omskag, fotoporträtt, signatur i blyerts på titelsidan. Acta Bibliothecæ Regiæ Stockholmiensis XXXV. 60

  118. Karlsson, Ingemar (red) Tack för lånet - Om boken, biblioteket och den svenska litteraturens villkor Sveriges Författarfond 2004, 251 + i s. inb förl helklotbd m främre och bakre omsl påklistrade (imiterar en biblioteksbindning), liten 4to, mkt rikt ill, till Sveriges Författarfonds 50-årsjubileum 200:-

  119. Katalog. Skjønlitterære utgivelser 1961-1997. Månadens Bok, Illustrerte Bøker, Mestermøter, Eventyrbiblioteket, Levende Klassikere, Århundrets Bibliotek. Den Norske Bokklubben 1997, 238 s. Inbunden förlagets pappryggband med blindstämplade klotpärmar, 12:o. 60

  120. Kersten, Paul Lærebok i håndforgylling - En veiledning til selvstudium Oslo 1947, 116 + 34  (planscher) + v (annonser) s. tillegg og kommentarer av H Olstone og Leif Eriksen sammanbunden med: Kersten, Paul Lærebok i å lage gullsnitt - med anvisning til snittciselering Oslo 1951, 36 s. tillegg om gullsnittarbeidets mekanisering av Ø. M.; 2 verk inb i ett gediget helklotbd m titelfönster i läder m guldskrift och -ornamentering 400:-

  121. Kielland, Thor B Adresser H M Refsum 1937, ii + pp 25-114 liten 4to, rikt ill, Særtrykk av “Bokbinderikunst” 125:-

  122. Klasson, Maj Högskolebibliotek i förändring CWK Gleerup 1984, 274 s. diss, stor 8vo; Studia Psychologica et Paedagogica 71 80:-

  123. Kleberg, Tönnes Bibliotek i krigstid – Uppsala universitetsbibliotek i stora nordiska krigets slutskede Uppsala 1966, 64 s. stor 8vo, frontispisplansch i färg av Eric Benzelius d.y. och ill i texten, ospr, lätt naggat skomsl; Skrifter rörande Uppsala universitet. C. Organisation och historia 10, Deutsche Zusammenfassung: Bibliotheken in Kriegszeiten. Die UB Uppsala im Nordischen Kriege 50:-

  124. Kleberg, Tönnes Medeltida Uppsalabibliotek I : Biskop Siward av Uppsala och hans bibliotek Uppsala 1968, 61 s. Acta Universitatis Uppsaliensis – skrifter rörande Uppsala Universitet C. Organisation och historia 15, skomsl, ospr Kleberg, Tönnes Medeltida Uppsalabibliotek II : bidrag till deras historia till 1389 Uppsala 1972, 175 s. Acta Universitatis Uppsaliensis– skrifter rörande Uppsala Universitet C. Organisation och historia 25, skomsl, ospr I-II 100:-

  125. Kongl. Maj:ts nådiga förordning och reglemente för boktryckerierne i Riket 1752 Örebro 1951, opag (ca 10 s.) faksimil #47/350 30:-

  126. Kungl. bibliotekets årsberättelse 1984 Uddevalla 1985, 83 s. ill 30:-

  127. Küntzel, Hans Böcker och Människor – Förlagsminnen Gebers 1969, 194 s. inb förlbd m skomsl 50:-

  128. Lagerström, Sten Tryckteknik – kort handledning i tryckning Stockholm 1955, 147 s. inb förl pappbd m titeletikett på framsida, rikt ill, delvis i färg 80:-

  129. Lanckorońska, Maria Die Venezianische Buchgrafik des XVIII Jahrhunderts Maximilian Gesellschaft in Hamburg 1950, 114 s. 4:o,  inb helklot, ngt skev 60:-

  130. Lang, Andrew Biblioteket Bokvännerna 1968, 67 + i s. inb förl dek pappbd, liten 8vo, översättning och anmärkningar av Thure Nyman 40:-

  131. Larsson, Carl Björns saga eller Susanna och gubbarna Bokvännerna 1976, iv + 32 + iv (blanka) liten 8vo, ill, mkt liten riss i främre omsl, uppl 2.100 ex 30:-

  132. Lindberg, Sten G Biblis Stockholm 1988, 15 s. klammerhäftad, stor 8vo, ill; historik över årsboken för Föreningen för Bokhantverk 30:-

  133. Lindberg, Sten G Bokband i Stockholm under 325 år Skolan fr Bokhantverk 1955, 27 s. dedicerad till Birgitta Björkman, rikt ill 80:-

  134. Lindberg, Sten G The Art of the Book in Sweden - Five Centuries of Printing Lund 1983, 32 pp staplebound, horizontal 8vo, ill; tryckt för Svenska Institutet 40:-rehnström 125!

  135. Lindberg, Sten G) Lilliestam, Åke Sten G Lindberg Tryckta skrifter 1935-1974 - Bibliografi utgiven till 60-årsdagen 30 april 1974 Stockholm 1974, x + 25 s. stor 8vo, porträtt, Acta Bibliothecæ Regiæ Stockholmiensis XIX 30:-

  136. Lindberger, Örjan Inblickar i en skrivares verkstad. Anförande vid Svenska Vitterhetssamfundets årsmöte den 26 maj 1999. Svenska Vitterhetssamfundet 1999, 11 s. Klammerhäftad. 40

  137. Lindgren, Herbert Moderna bokband Linköping 1981, 68 s. kvadratisk 8vo, rikt ill, uppl. 2.500 ex. 100:-

  138. Lindstedt, P H) Möller, Bert Aktiebolaget P H Lindstedts Universitetsbokhandel Lund MDCCLXXXIII-MCMXXXIII – en gammal bokhandel AB P H Lindstedts Universitetsbokhandel 1933, 102 s. naggat omsl, ill 70:-

  139. Lukianos Den narraktige boksamlaren W&W 1948, 51 s. övers. E Zilliacus, teckn. J Thomaeus 30:-

  140. Lundahl, Carl (red.) Pro Novitate Pars Secunda – Festskrift utgifven af Svenska Bokhandelsmedhjälpare-föreningen till minne af dess 25-åriga tillvaro 1888-1913 Stockholm 1914, 310 s. folio, inb halvfr, exl, ngt fläckig 200:-

  141. (Lundquist, Birger) Möller, Svenfredrik Birger Lundqvist - Grafikern Bokkonstnären. Förteckningar över hans etsningar, torrnålsgravyrer, illustrerade böcker och bokomslag Sällskapet Bokvännerna 1953, opag (52 s. text +  32 s. planscher + iv s. inb förl klotryggbd m medb omsl, liten 4to, dedicerad till Chatham av Möller, 2:a uppl, nr 19/24 (författarexemplar) av de 550 numrerade exemplaren 200:-

  142. (Luno, Bianco) Bianco Lunos Bogtrykkeri A/S – en orientering København 1963, 28 s. 20:-

  143. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb Nr 1 – 6 1983. 368 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade. 120

  144. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 4 1999. 96 + 96 + 96 + 96 sid. Limhäftade, Innehåller bl.a. Ebba Sörbom, Dors Grünbein, Ljuba Markovic Minin, Margaretha Malm, Eva-Stina Byggmästar, Christophe Tarkos, specialnummer om japansk poesi (red. Lars Vargö), specialnummer om Federico Garcia Lorca, Maria Nyström: ”Arb, Hillarp pch Olin – ett samtal”, Niels Frank. 120

  145. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1984. (5 häften, ett dubbelnummer), 324 sid. Limhäftade. 120

  146. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1986. 345 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade, Innehåller bl.a. specialnummer om antik poesi och om afrikansk poesi, New York-skolan presenteras, Marina Tsvetajeva, Lars Bäckström, Karl Vennberg, Agneta Pleijel, Bengt af Klintberg. 120

  147. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1987. 360 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade. Innehåller bl.a. ”Poesi från Irland”, Johannes Edfelt, Tomas Tranströmer, Göran Tunström, Boris Pasternak (i tolkning av Annika Bäckström), Carl Olov Sommar (Gunnar Ekelöf reser till Grekland). 120

  148. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1988. 336 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade, Innehåller bl.a. stort specialnummer om svensk och engelsk poesi, Kristina Lugn, Horace Engdahl, Folke Isaksson, Bengt Anderberg. 120

  149. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1989. 336 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade, 120

  150. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1990. 340 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade, Innehåller bl.a. temanummer om form i poesin, 23 nutida arabiska poeter, Johannes Edfelt berättar, intervju med Carl-Erik af Geijerstam. 120

  151. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1991. 336 sid. (5 häften, ett dubbelnummer) Limhäftade, Innehåller bl.a. Paul Muldoon, Mattias Alkberg, Kristofer Uppdal, Jan Erik Vold (”Kristofer Uppdal och hans lyrik”), tema nummer om dikter från svensk barock, Carl Johan Lohman, Tomas Tranströmer (två nyskrivna dikter), Nely Sachs (brev till svenska vänner). 120

  152. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1992. 328 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade, Innehåller bl.a. temanummer om Harry Martinsons poesi, nummer om Osip Mandelstam, nya dikter av Wislawa Szymborska , Werner Aspenström och Bodil Malmsten, Ragnar von Holten. 120

  153. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1993. 340 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade, Innehåller bl.a. specialnummer om Gottfried Benn, Magnus William-Olsson, Johannes Edfelt, Bei Dao, Birgitta Trotzig, Bengt Höglund: ”Ekelöfs hemla alfabete”. 120

  154. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1994. 116 + 104 + 64 + 64 sid. (4 häften, två dubbelnummer). Limhäftade. Innehåller bl.a. Niklas Rådström, Anne-Marie Berglund, Pedro Salinas, Birgitta Lillpers, Gunnar Harding, Peter Mosskin. 120

  155. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1995. 136 + 64 + 132 + 72 sid. (4 häften, två dubbelnummer). Limhäftade, Innehåller bl.a. stort specialnummer om norsk lyrik ”Annorlundalandet”, Bruno K. Öijer, Kerstin Thorék, specialnummer med presentation av fem diktare födda i DDR (Uwe Kolbe, Bert Papenfuss, Dors Grünbein, Johannes Jansen och Kathrin Schmidt). 120

  156. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1996. 112 + 108 + 104 + 76 sid. (4 häften, två dubbelnummer). Limhäftade. Innehåller bl.a. Inger Christensen, Poul Borum, Ralf Andtbacka: ”Om samtida engelsk lyrik”, Wislawa Szymborska, Marianne Sandels: ”Trubadurdiktning i Spanien och Portugal”, Aris Fioretos: ”Hölderlin och den hymniska åskan”, Maria Wine. 120

  157. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1997. 140 + 72 + 112 + 64 sid. (4 häften, två dubbelnummer). Limhäftade. Innehåller bl.a. temanummer om poesi och tid, Solveig von Schoultz, Ingrid Kallenbäck, stort temanummer om nederländsk poesi, Björn von Rosen, Anders Johansson, Kristian Lundberg, Marzanna B. Kielar. 120

  158. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 – 6 1998. 124 + 64 + 64 + 64 + 72 sid. (5 häften, ett dubbelnummer). Limhäftade. Innehåller bl.a. Gunnar D. Hansson, Paul Celan, Magnus Florin, Inger Christensen, Alf Abhrot, Bob Hansson, Susan Howe, Anna Ståbi, Czeslaw Milosz, ”Tio nya poeter” (Helena Ljungström, Joar Tiberg, Elisabeth Berchtold, Jonas Ask, Najim Mouhsen, Karl Larsson, Annacari Färnskog, Anders Bergman, Marina Elfving, Sara Gustafsson). 120

  159. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 1 1985. 64 sid. Limhäftad. Innehåller bl.a. Olof Lagercrantz, ur Erikskrönikan, Folke Isaksson, Klaus Rifbjerg, Olle Thörnvall, Philip Larkin, Karl Krolow, Willy Granqvist, Anders Cullhed om spanskt 20-tal, Pusjkin. 40

  160. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 2 1985. sid 65 – 128. Limhäftad, Innehåller bl.a. Ted Hughes, William Butler Yeats, Emily Dickinson Sylvia Plath, Siv Arb. 40

  161. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 3 1985. sid 129 – 192. Limhäftad, Innehåller bl.a. Bengt Anderberg (om Pehr Ulric Enbom), Jan Östergren, Adelaide Crapsey, Maria Svensson, Ernst Orvil. 40

  162. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 6 1982. 8o, limhäftad, 59 sid. Innehåller bl.a. Octavio Paz, Jorge Luis Borges, Gösta Friberg, Anders Weidar, Birgitta Lillpers, Lars Hjort, Claes Tellvid, Åsa Dahllöf, m.fl. 40

  163. Lyrikvännen. Tidskrift för FIB:s Lyrikklubb. Nr 6 1985. sid 281 – 352. Limhäftad. Innehåller bl.a. Sandro Key-Åberg, Matts Rying, Ragnar Thoursie, Petter Bergman, Lasse Söderberg. 40

  164. Lyssna, läsa, mötas... Om programverksamhet på bibliotek. BTJ Förlag 2007, 168 s. Häftad, låneficka och biblioteksstreckkod skämtsamt insatta på bakre omslag. 90

  165. (Manderström, L) Grefve L. Manderströms boksamling enligt den af honom upprätade föreckning I-II. PAN&s 1874, iv + 156 + iv + 157-330 + ii s. Inbunden privat halvklotband med marmorerade pärmpapper, medbundna omslag, sor 8vo, första delen med ren inlaga, del 2 med fläckad inlaga och omslag, ett fåtal markeringar i marginalen på del 1. 350:-400

  166. (Marmier, Xavier) Willers, Uno Xavier Marmier och Sverige Stockholm 1949, 101 s. Skrifter utg. av Personhistoriska Samfundet, naggat omsl 40:-

  167. McLuhan, Marshall Gutenberg-galaxen - Den typografiska människans uppkomst. PAN/Norstedts 1969, 374 s., Pocket två små donationsetiketter och en sifferstämpel på smutstitelsida, nedre främre hörn ngt nött. 80

  168. McLuhan, Marshall Gutenberggalaxen - Den typografiska människans uppkomst PAN/Norstedts 1969, 374 s. pocket, rygg ngt nött, vissa blyertsstreckningar 25:-

  169. Mennander, Carl Fridric Tal om bok-handelen i Sverige 1756 A&W 1968, 29 s. + efterskr 2 s. Faksimil 30:-

  170. Mittler, Elmar & Werner, Wilfried Mit der Zeit – Die Kurfürsten von der Pfalz und die Heidelberger Handschriften der Bibliotheca Palatina Dr. Ludvig Reichert Verlag, Wiesbaden  1986, 151 s. förl dek klot, rikt ill 350:-

  171. Munthe, Wilhelm Boknåm - Essays for bokvenner Cammermeyers Bokhandel 1943, 368 + ii s. 2:a uppl, liten fläck 3 första bladen, liten fläck på rygg, ill 75:-

  172. Munthe, Wilhelm Den nordiske Bokhandels Kulturoppgave Munkgaards, København 1943, 45 s. ospr 40:-

  173. Möller, Bert Svensk bokhistoria PAN&s 1931, 227 s. ill, sliten rygg 30:-

  174. Möllerström, Sten & Gil Dahlström Bra Böcker under 2500 år. BB 1990, 349 + ix s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, tvär 4to, mkt rikt illustrerad. 80

  175. Mörner, Magnus & Aare R Spanien i svenska arkiv. España en los archivos de Suecia. Arkivguide utarbetad av / Guía de archivos preparando por M & A R Mörner. Riksarkivet 2001, 104 pp. Hardbound pulisher’s cloth, large 8vo, name inscription. Skrifter utg. av Riksarkivet 16. 150:-

  176. Nansen, Peter Den store Revolution indenfor Boghandelen – foredrag holdt ved provinsboghandlerforeningens aarsmøde i Kjøbenhavn d. 9. September 1912 Kjøbenhavn 1912, 31 s. ded 30:-

  177. Natur & Kultur 50 år – ur ett bokförlags historia, N&K 1972, 137s. inb förl klotbd, skomsl, rikt ill 60:-

  178. Nerman, Ture Svenska Bokbindareförbundet Historik 1893-1943 Stockholm 1943, 263 s. liten 4to, rygg occh övre främre omsl ngt solfärgat, ill 250:-

  179. Nielsen, Lauritz ~Dansk topografisk atlas 1482-1600.~ Gyldendalske/Nordisk Forlag, København 1934, 24 (text) + ii s. + 100 helsidesplanscher. Inbundenhalvpergamentband, stor folio, ett par småflöckar på pärmpapper, pärmpapper lätt nött på ett par ställen. Mkt bra ex. ~~25206 ~1200~~~

  180. Nordenfalk, Carl Codex Caesareus Upsaliensis. An echternach gospel-book of the eleventh century. A&W, 1971. 166pp. Hardbound publishers goldstamped cloth, folio, illustrated. Richly illustrated. The text part of the facsimile edition. In English. 300:-

  181. Nordisk Bokkonst Stockholm/Helsingfors 1961, opag. (ca 100 s.) rikt ill. 40:-

  182. Nordqvist, Nils Triumviratet i Basel Thule 1958, 47 s. ill 30:-

  183. Nordqvist, Nils Triumviratet i Lyon Thule 1959, 60 s. ill 30:-

  184. Nordström, Carl-Otto The Duke of Alba’s Castilian Bible – A study of the Rabbinical Features of the Miniatures Uppsala 1967, 250 pp Acta Universitatis Upsaliensis – Figura Nova Series 5; 4to, hardbound publ dec cloth w dj, ill 200:-

  185. Norlin, Bo & Rugaas, Bendik (red) Universitetsbiblioteket i ord og bilder Universitetsforlaget 1986, 192 s. inb förl helklotbd m lätt nött skomsl, rikt ill i färg och s/v, 4to, ded av Bo Norlin; om universitetsbiblioteket i Oslo 125:-

  186. (Norstedt, P A) P A Norstedt & söner Hundraårsjubileum 1 dec 1923 PAN&s 1923, 77 s. folio, inb halvpergament i låda, ill 120:-

  187. (Norstedt, P A) P A Norstedt & söner Jubileumsskrift 1823-1923 PAN&s 1923, 105 s. + ca 10 s. ill av titlar och bokomslag folio, inb pergamentryggbd i låda, ill 150:-

  188. (Norstedt, P A) Svanström, Ragnar P. A. Norstedt & Söner 150 år PAN&s 1973, 37 s. 20:-

  189. Nyman, Thure (red.) Berömda Böcker – bokhistoriska uppsatser 3:e saml Sällskapet Bokvännerna 1964, 178 s. inb klotryggbd, ill, uppl 900 ex 60:-

  190. Näsström, Gustaf Hemma på Hallandsåsen Gebers 1946, opag (ca 30 s.) teckningar Ebbe Sadolin, utgåva 1800 ex 20:-

  191. (Odelberg, Maj) Odelberg, Wilhelm Maj Odelbergs tryckta skrifter 1942-1983 u p, u å dedicerad av Wilhelm, 4to, marmorerat pappomsl m klotförstärkt rygg, ill, m inklistrat tillägg 30:-

  192. Olesen, Svend B Fra tiendelade til boglade Pilegards Förl 1983, 24 s. utgåva 975 ex 20:-

  193. Olsson, Bernt Att ge ut 1600-talstexter. Tal hållet vid Svenska Vitterhetssamfundets årsmöte den 17 maj 1995. Svenska Vitterhetssamfundet 1996, 8 s. Klammerhäftad. 40

  194. Ord & bild. Nr 1-4/1982. 96 + 96 + 96 + 96 sid. Limhäftade, Innehåller bl.a. flera artiklar om Birgitta Trotzig och Vsevolod Meyerhold, flera artiklar om ”Motståndets estetik” av Peter Weiss, temanummer ”Ett nytt Europa”, Zbigniew Herbert, om Elvis och Shakespeare. 140

  195. Ord & bild. Nr 1-4/1983. 96 + 96 + 112 + 112 sid. Limhäftade. Innehåller bl.a. Ingemar Karlsson/Arne Ruth: ”Staten som allkonstverk. Konstnärsmytologi och ledardyrkan i Tredje Riket”, intervju med Göran Tunström, Tomas Tranströmer: ”Carillon”, Agneta Pleijel, Milan Kundera. 140

  196. Ord & bild. Nr 2-3/1981. 81 sid. Limhäftad, Innehåller bl.a ”Den nya gamla högern”, ”Litteraturkritik i Kina”. Illustrationer bl.a. av Petter Zennström. 50

  197. Ord & bild. Nr 4-5/1981. 80 sid. Limhäftad, Innehåller bl.a. arrtiklar av Horace Engdahl, Sven-Eric Liedman, Kerstin Srandberg, Lars Kleberg, Eva Adolfsson, Ebba Witt-Brattström, Gunilla Domellöf. 50

  198. Ord & bild. Nr 6/1981. , 64 sid. Limhäftad. Innehåller bl.a. ”Picasso, kvinna och myterna”, ”Den pornografiska tittskåpsteatern”, ”Andrej Tarkovskijs film Stalker”. 50

  199. Ord & bild: nordisk kulturtidskrift. Nr 4/1970. sid. 241-320. Trådhäftad. Innehåller bl.a. olika författares möte med ”Internationalen”,  Kjell Espmark: ”Att tänka i bilder. En nyckelpunkt i Erik Lindegrens poetik.” 50

  200. Ord & bild: nordisk kulturtidskrift. Nr 5/1975. sid. 225 – 288. Trådhäftad, Innehåller bl.a. artiklar om Pentti Saarikoski, Marieluise Fleisser och Albin Amelin. 50

  201. Ord & bild: nordisk kulturtidskrift. Nr 6/1975. sid. 289 – 352. Trådhäftad, Temanummer om sjukvården. 50

  202. Ord och bild. Nordisk kulturtidskrift 1990-1999. 10 volymer inbundna i helklotband med stänkarmorerade snitt från Leonard Gustafssons Bokbinderi, SR-stämpel på försättsblad i varje volym, och signum på ryggfot, annars inga biblioteksmärkningar, cdn till nr 1-2 1998 medföljer ej. Åtskilliga tusen sidor. 1300

  203. Oxenstierna, Johan Gabriel Journal - Skenäs 1805 Bokvännerna 1964, 118 s. ospr, ded av utg, Bokvännens bibliotek nr 70. Författarens originalmanuskript för första gången utgivet med inledning av Holger Frykenstedt, upplaga 700 exemplar 75:-

  204. Petersen, Carl S Afhandlinger til Dansk bog- och biblioteks historie Gyldendal 1949, 331 s. 150:-

  205. Piltz, Anders (Ed.) Studium Upsalense – Specimens of the Oldest Lecture Notes Taken in the Medieval University of Uppsala Uppsala 1977, 382 pp small 4to, uncut; Acta Universitatis Upsaliensis C. 36 140:-

  206. Pleijel, Hilding Den svenska festskriftfloran - Axplock och kommmentarer Bokvännerna 1969, 53 + i s. inb förl pappbd, ill; Bokvännens småskrifter 19 50:- såld

  207. Prakken, Sarah L & Ruth  P Shively (Eds) Subject Guide to Books in Print, U.S.A. - An Index to the Publishers’ Trade List Annual 1967 R R Bowker Company, NewYork & London 1967, xx + 2724 pp hardbound publ cloth, 4to + Prakken, Sarah L (Ed) Books in Print - An author-title-series index to the Publishers’ Trade List Annual 1967. Volume I-Authors R R Bowker Company, New York & London 1967, vi + 1897 pp hardbound publ cloth, 4to I-II 250:-

  208. Ridderstad, Per S Textens ansikte i seklernas spegel. Om litterära texter och typografisk form. Anförande vid Svenska Vitterhetssamfundets årsmöte den 27 maj 1998. Svenska Vitterhetssamfundet 1999, 28 s. Klammerhäftad. 40

  209. Rinman, Sven Deutsche Bücher über Schweden und schwedische Dichtung in deutscher Übersetzung - Ein bibliographisches Verzeichnis Schwedisches Institut, Stockholm 1952, 64 s. klammerhäftad 80:-

  210. (Rodhe, Emil) Förteckning över större delen av Lektor Emil Rodhes boksamling som kommer att försäljas å Göteborgs Stads Auktionskammare med början Måndagen den 9 nov. 1936 Kl. 4 e. m. Göteborg 1936, 2 planschblad + iv + 192 s. Häftad. Etikett från Thulin & Ohlson på bakre omslag. 90

  211. (Rosenhane, Scherling) Odelberg, Wilhelm (red) En gustaviansk samlare - Bilder i svensk historia och topografi ur Scherling Rosenhanes Bibliotek i Vitterhetsakademien Stockholm 1958, 132 s. ill, Riksantikvarieämbetets och Statens Historiska Museums utställningar nr 8 75:-

  212. Runnquist, Åke Diktaren i dikten - En lyrisk litteraturhistoria Bokvännerna 1954, 125 s. uppl 4.000 ex 50:-

  213. Rydström, Gunnar (samanställning) 30 år med Bokmaskinen. En antologi. Författares Bokmaskin 2002, 148 s. Häftad, kvadratisk 8vo, illustrerad, med komplett utgivningslista i slutet. 90

  214. (Sahlgrenska) Katalog öfver Sahlgrenska Sjukhusets Bibliotek upprättad år 1890. Göteborg 1890, xii + 280 s. Häftad i tryckt omslag, rygg och omslag i närheten av den nött och solkigt, mindre riss i bakre omslag, inlaga bra. ??.-150

  215. Sahlström, P M) Hanzén, John P M Sahlströms Bokhandel 1839-1939 – en minnesskrift Linköping 1939, 31 s. ill 30:-

  216. Sallander, Hans Katalog der Inkunabeln der Kgl. Universtätsbibliothek zu Uppsala - Neuerwerbungen der Jahre 1954-1964 nebst Kurztitelverzeichnis sämtlicher Inkunabeln in der Universitätsbibliothek Uppsala 1965, 221 pp cover faintly dotted w small spots, uncut 125:-

  217. Sallander, Hans Medeltidens boktryckerihistoria - En översikt Gebers 1959, 211 s. Grafiska Institutets Skriftserie 17, inb förl helklotbd, rikt ill, ded 125:-

  218. Sallberg, Harald Konstgrafiska metoder Bonniers 1927, 67 s. + 31 s. med helsidesplanscher inb priv helklotbd, stor 8vo, ded till Konstnärsklubben 300:-

  219. (Sandgren, August) Park, Henrik & Thomsen, Carl (red) Bogbinderen August Sandgren Forening for Boghaandværk 1952, 114 s. inb priv mkt drivet skinryggbd av Oscar Jacobsen, bägge omsl och rygg medb, sandgrängat övre snitt, övriga snitt putsade, liten 4to, porträtt och 20 planscher på Sandgrens verk 200:-

  220. (Schmidten, Yngve von) Förteckning över en samling böcker som tillhört Yngve von Schmidten. Lund 1954, 72 s. Häftad, innehåller 2025 nr. Lunds Bokauktionskammares Kataloger N:r 1. 1954. 75

  221. (Schröder, Johan Henrik) Åberg, Åke (översättn från latin, anmärkningar och efterskrift) Kort historia över Kungliga Gymnasiets i Västerås Bibliotek. Förssta delen av Johan Henrik Schröder Stifts- och Landsbiblioteket, Västerås 1971, 72 + xxviii s. 1 faksimil; Acta Bibliothecæ Arosiensis V 50:-

  222. Schück, Henrik Några blad ur Bokens historia Stockholm 1928, 38 s. nött omsl, med 11 avbildningar av stilprov, frontespis, numr upplaga # 156/250 60:-

  223. Simonsen, Vedel Bøger og deres skæbne. Rosenkilde og Baggers Forlag, København 1946, 161 s. Häftad, illustrerad, bra skick. 60

  224. Sjögren, Gunnar (utg.) Dauidz Psaltare 1536 Bibelöversättningarna av år 1536 I Malmö/Uppsala 1956, opag (ca 180 s. faksimil) + 20 s. efterskrift Samlingar utgivna av Svenska Fornskriftsällskapet Bd 62:1 Hft 215, inb vackert klotryggbd 100:-

  225. Sjögren, Gunnar (utg.) Jesu Syrach Book Bibelöversättningarna av år 1536 III Malmö/Uppsala 1960, opag (ca 150 s. faksimil) + 8 s. efterskrift Samlingar utgivna av Svenska Fornskriftsällskapet Bd 62:3 Hft 227, inb vackert klotryggbd 100:-

  226. Sjögren, Gunnar (utg.) Salomons Ordspråk 1536, Salomons Wijsheet Bibelöversättningarna av år 1536 II Malmö/Uppsala 1958, opag (ca 150 s. faksimil) + 7 s. efterskrift Samlingar utgivna av Svenska Fornskriftsällskapet Bd 62:2 Hft 221, inb vackert klotryggbd 100:-

  227. Sjögren, Hjalmar) Hult, Jan (text) Sjögrensbiblioteket. Ingenjörsvetenskapsakademien 1991, 30 + ii s. Klammerhäftad, , kvadratisk 8vo, rikt illustrerad. 60

  228. Sjönell, Barbro Ståhle Att ge ut noveller. Anförande vid Svenska Vitterhetssamfundets årsmöte den 2 maj 2001. Svenska Vitterhetssamfundet 2001, 23 s. Klammerhäftad. 40

  229. Skolan för bokhantverk – Undervisningsplaner 1953 Stockholm 1953, 28 s. klammerhäftad, rikt ill 30:-

  230. Sohlman, August) Förteckning öfver framl. redaktören af Aftonbladet Dr August Sohlmans efterlemnade samling af böcker, kartor, planschverk, gravyrer, handteckningar och oljemålningar,... Sockholm 1874, ii + 117 s. Trådhäftad, nött rygg med pappremsa i rygg, ett par smånagg i första och sista bladen, genomgående fuktfläck mot främre övre hörn. Innehåller 3550 + 173 + 35 nr. 125

  231. Sollefteå typografiklubb 50 år 1952 Sollefteå 1952, 56 s. liten 4to, skomsl, fotoill, tryckt i 350 ex 90:-

  232. Sommar, Carl Olov Strindberg, Ekelöf och andra Bokvännerna 1995, 167 s. ill, svagt sned; Bokvännens bibliotek nr 108 80:-

  233. Spegel, Haquin Emblemata Bokvännerna 1966, 94 s. inb förl dek klotryggbd, fyrkantig stor 8vo,svagt solkig frampärm,  varannan sida helsidesplansch, exl, inledn och kommentar av Bernt Olsson 100:-

  234. Storm P En boksamlare Månadens Bok 1978, opag (ca 25 s.) humorteckningar 20:-

  235. (Strindberg, August) Ollfors, Anders Strindbergs dedikationer och deras mottagare Norma 1992, 141 s. inb förlbd m skomsl, ill 100:-

  236. (Swedenborg) Stroh, Alfred H A Series of Reports Concerning Investigations and Proceedings in Sweden from 1902 to 1912 PAN&s 1912, 71 pp The Swedenborg Archives Part I, dedicated 100:-

  237. Svensk bokkonst 1959 Kungl. Bibliotekets utställningskatalog nr 23, 31 s. ill 30:-

  238. Svensk bokkonst 2005. Stockholm 2006, 111 + i s. Inbunden förlagets kopparpressade hellinneband, mkt rikt illustrerad, Red: Wolfgang Undorf. Kungliga Bibliotekets utställningskatalog 150. 90

  239. Svenska kungliga autografer utgivna under Hans Majestät Konungens beskydd. Stockholm 1944, 27 s. Illustrerad med 11 monterade faksimiler av kungliga brev, 4:o, inb förlagets pergamentimiterade pappband med kungligt vapen som pärmdekor, rygghuvud med liten bit borta, 2 små stötmärken på frampärm 300:-

  240. Svenska typografernas historia - Minnesskrift utg med anledning av Svenska Typografförbundets 30-års jubileum + Supplement Stockholm 1916-17, 504 s. + 167 s. fotoplanscher; 631 s. inb förl dek helkllotbd, lätta bruksspår, supplementet fotoill, stora 8vo I-II 150:-

  241. Svensson, Ingrid (red) Svensk Bokkonst 1998 Stockholm 1999, opag (ca 85 s.) Inb förl pappbd m skomsl, rikt ill i färg, stor 8vo; Kungl. Bibliotekets utställningskatalog nr 128 40:-

  242. Söderlind, Petra Hundra år av vitterhet. Svenska Vitterhetssamfundets verksamhet och organisation. Anförande vid Svenska Vitterhetssamfundets årsmöte den 17 maj 2006. Svenska Vitterhetssamfundet 2006, 19 s. Klammerhäftad. ??.-40

  243. Tapper, Tage Böckernas Kumla Algot Dohlwitz Bokhandel, Kumla 1959, 72 s. 50:-

  244. (Harvard) The Harvard List of Books in Psychology. Compiled and Annotated by the Psychologists in Harvard University. Cambridge, Massachusetts Harvard University Press 1949, x + 77 pp. Staple bound. ??.-80

  245. Thörnqvist, Nils Ein Denkmal der Devotio Moderna aus der Stiftsbibliothek zu Strängnäs Strängnäs 1946, 95 s. + 2 plancher Beilage zu Strängnäs Läroverks Årsberättelse 1945-46 60:-

  246. (Tottie, Thomas) Hedberg, Sten (Ed.) Serving the Scholarly Community – Essays on Tradition and Change in Research Libraries Presented to Thomas Tottie on July 3rd, 1995 Uppsala 1995, 442 pp hardb publ cloth w dj, large 8vo, portrait, ill; T. Tottie is former Head Librarian for both the Royal Library (KB) in Stockholm and Carolina Rediviva, the university library in Uppsala; Acta Bibliothecae R. Universitatis Upsaliensis XXXIII 120:-

  247. (Tveterås, Harald L) Med boken som bakgrunn. Festskrift til Harald L. Tveterås. Oslo 1964, 263 s. + planscher. Inbunden förlagets dekorerade helklotband med naggat skyddsomslag, stor 8vo, även illustrationer i texten. 125

  248. (Tynell, Lars) Svenska biblioteksbyggnader – från förvaring till mötesplats : en festskrift till Lars Tynell Stockholm 1989, 180 s. Acta Bibliothecæ Regiæ Stockholmiensis XLIX 60:-

  249. Typographica i Don Quijotes land Thule 1955, 34 s. uppl 4000 ex, julgåva 30:-

  250. Walde, O Storhetstidens litterära krigsbyten. En kulturhistorisk-bibliografisk studie II. Uppsala, 1920.. iv + 310 s. Häftad, den enklare avhandlingsupplagan som saknar planscher, lätt nött ryggfot med svag fläck, nedre hörnet av bakre omslag borta, vikmärke på övre bakre hörnet, ngt solfärgad rygg, exlibris. 350:-

  251. Walde, O. Storhetstidens litterära krigsbyten. En kulturhistorisk-bibliografisk studie I. Uppsala, 1916. xix + 351 s.  + planscher. Bibliofilutgåvan, häftad, dissertation, ngt nött ryggfot, exlibris. 500:-

  252. (Wallenberg, Jacob) Stålmarck, Torkel Att ge ut Jacob Wallenberg. Anförande vid Svenska Vitterhetssamfundets årsmöte den 24 april 1996. Svenska Vitterhetssamfundet 1997, 7 s. Klamerhäftad. 40

  253. Warburg, Fredric En syssla för gentlemän - En Londonförläggares memoarer Norstedts 1960, 296 s. sv ou, inb förl klotryggbd m trasigt skomsl, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher, med tackkort från Ragnar Svanström (vice VD på Norstedts), båda omsl medb 75:-

  254. Wennerberg, Gunnar Gluntarne - En samling duetter för baryton och bas Viktor Pettersons Bokindustri Aktiebolag 1949, 291 + i s. + VEPE sjuttiofem år 1874-1949 VEPE 1949, 120 + i s. stora 8vo’s, 2 läderryggbd m dek frampärm, Gluntarne ill m teckningar av Arvid Fougstedt, VEPE 75 år mkt rikt fotoill, båda bd i ill pappkassett, färgade övre snitt (rött och blått) 250:-

  255. (Willers, Uno) Lilliestam, Åke (red) Bibliotek & historia - Festskrift till Uno Willers Stockholm 1971, 379 s. + 24 planschsidor i färg och s/v stor 8vo, ill, innehåller bl a Erik Eriksson: "Olaus Magnus och den turkiska kejsaren hovhållning. Något om hur böcker illustrerades på 1500-talet"; John Rohnström: "Strindbergs mongoliska studier. Ett nyfunnet Strindbergmanuskript". 100:-

  256. Willmertz, Gerhard Katalog över innehållet i Kungl. Krigsvetenskaps-Akademiens Handlingar och Tidskrift under åren 1897-1964. Kungl. Krigsvetenskaps-Akademiens Handlingar och Tidskrift 1965, 187 s. Häftad i tryckt omslag, liten fläck på främre omslag, minimal nagg i rygg. Medföljer: Tillägg 1965 till Katalog över innehållet i Kungl. Krigsvetenskaps-Akademiens Handlingar och Tidskrift 1897-1964. Linköping 1966, 8 s. Klammerhäftad. 200

  257. Vingedal, Sven Erik En bok var min värld... Stockholm 1970, 36 s. liten 8vo 25:-

  258. Åberg, Åke Västerås domkyrkas bibliotek år 1640 efter Petrus Olai Dalekarlus’ katalog Stifts- och Landsbiblioteket, Västerås 1973, 151 s. 2 ill; Acta Bibliothecæ Arosiensis VI 60:-

  259. Ådahl, Karin A Khamsa of Nizami of 1439 – Origin of the miniatures – a presentation and analysis Uppsala 1981, 110 pp + 32 pp plates Acta Universitatis Upsaliensis – Figura Nova Series 20; 4to, diss 100:-

  260. Åkesson, Margareta Katalog över den äldre boksamlingen vid veterinärinrättningen i Skara. Stockholm 1954, 280 s. Häftad, illustrerad. 225

  261. Örebro typografiska förening 1889-1939 - Minnesskrift Örebro 1939, 208 s. 4to, delvis ospr 70:-