Deckare & Thrillers/
Crime & Thrillers A-H
uppdat 08-03-28
-
Ahl, Kennet Grundbulten Prisma 1974, 261 s. ou, inb
förl helklotbd m lätt nött skomsl 60:-
-
Alding,
Paul Eld i huset Lindqvists, 1974,
190 s. inb förlbd m skomsl
40:-
-
Andrzejewski, Jerzy Dödens
karusell. Bokbanken/Brombergs 1981, 224 s. Inbunden förlagets
kartonnageband. Om ghettoupproret i Warszawa påsken -43. 60:-
-
Applin,
Arthur Det kinesiska skåpet Fritzes
1934, 260 s. inb trevligt privat
halvkotbd m titelfönster i läder och guld, främre omsl medb, 2:a uppl 60:-
-
Arvidsson, Tomas Dubbelstöten. Bra Deckare 1976, 232
s. Inbunden förlagets helkonstläderband med skyddsomslag, namnteckning på
försätts
såld
-
Arvidsson,
Tomas Enkelstöten. BB 1976, 285 s.
Inbunden förlagsband med ngt
naggat skyddsomslag. 40:-
-
Baldacci, David
Flykten BB 2001, 377 s. inb förlbd m skomsl, en riss i skomsl, stor
8vo 60:-
-
Baldacci, David Lycka
till BB 2001, 334 s. inb förl helklotbd m skomsl
såld
-
Baldacci, David
Sanningen BB 1999, 422 s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo 60:-
-
Baldersson, Bo Mord, herr
talman! Bonniers 1975, 216 s. Originalupplaga, inbunden förlagets
helklotband med lätt naggat skyddsomslag, tillskrift på försättsblad.
såld
-
Baldersson, Bo Stadsrådet i
tiden. Bonniers 1980, 267 s. Originalupplaga, inbunden förlagets
helklotband med naggat skyddsomslag. 90:-
-
Baldersson, Bo Statsrådet
klarar krisen. Bonniers 1990, 341 s. Originalupplaga, inbunden
förlagets helklotband med skyddsomslag, namnteckning på försättsblad.
såld
-
Baldersson, Bo Statsrådet
sitter kvar. Bonniers 1978, 256 s. Originalupplaga, inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag, namnteckning på försättsblad. 75:-
-
Bargum,
Johan Den privata detektiven Norstedts
1980, 165 s. inb förlbd m skomsl 30:-
-
Berthelius,
Jenny Leksakspistolen R&S
1971, 179 s. ou, ospr 60:-
-
Blake,
Nicholas Mitt mord är ditt Vår
Bok 1961, 251 s. inb förl pappbd m
trasigt skomsl 25:-
-
Blake,
Nicholas Såret PAN&s 1970,
210 s. inb förl dek pappbd m slitet
skomsl 30:-
-
Blake,
Nicholas Änkekryssningen PAN&
s 1965, 224 s. inb förl dek pappbd,
ngt solkig, namnt 40:-
-
Blom,
K Arne Nödvärn – en roman om skuld
Zindermans 1977, 118 s. inb förlbd
m skomsl 40:-
-
Blom,
K Arne Ändamålet Bra Deckare
1984, 305 s. inb
förlbd m skomsl, lätt sned 40:-
-
Bolinder,
Jean För älskarns och mördarns
skull Bra Deckare 1985, 224 s. inb
förlbd m skomsl 40:-
-
Bolinder,
Jean Fiktionen Bra Deckare 1980,
208 s. inb förlbd m skomsl 40:-
-
Bolinder,
Jean I rättan tid... Bra Deckare
1975, 188 s. inb förlbd m mkt lätt nött
skomsl 40:-
-
Bolinder,
Jean Snövit och dvärgarna Bra
Deckare 1984, 223 s. inb förlbd m lätt
naggat skomsl, ant i blyerts på smutsblad 40:-
-
Bolinder,
Jean Trolllsländan Bra Deckare
1982, 220 s. inb förlbd m skomsl 40:-
-
Bornemark, Kjell-Olof
Legat till en trolös. Norstedts 1982, 229 s. Originalupplaga,
inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. 70:-
-
Bornemark, Kjell-Olof
Skyldig utan skuld. Norstedts 1989, 215 s. Inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag, stor tillskrift på försättsblad. 50:- -
Boule, Pierre Bron över floden Kwai. Bonniers 1958,
216 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, ej skyddsomslag, svaga
vikmärken på främre försättsblad. 70:- -
Brown,
Fredric Död dvärg i manegen Gebers
1949, 326 s. inb förl klotryggbd, ngt
slitna hörn o rygg 40:-
-
Buchan,
John De trettionio stegen BB 1978,
135 s. inb förlbd m lätt naggat
skomsl, stor 8:o; filmatiserad av Hitchcock
40:-
-
Burdick, Eugene & Harvey Wheeler Felsäkert. Bonniers
1963, 240 s. Inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag.
80:-
-
Cain,
James M Tredje gången gillt Bonniers
1958, 168 s. inb förl dek pappbd m
trasigt skomsl, BFB:s deckarserie, sv övers av "”The Postman Always
Rings Twice” 40:-
-
Caldwell, Erskine ...men
köttet är svagt. Wahlströms 1962, 23 s. Häftad med lätt naggat
skyddsomslag. 80:--
Campbell,
R Wright Circus Couronne Bra Spänning
1979, 245 s. inb förlbd m lätt
naggat skomsl 40:-
-
Carlon, Patricia Den okända rösten. Wahlströms 1968,
256 s. Inbunden förlagets konstläderryggband, ej skyddsomslag. 60:- -
Carlsson, Ebbe Liket
i lådan Bonniers 1991, 227 s. inb förlbd m skomsl 50:-
-
Carpenter,
Margaret Vådligt experiment Ljus
1944, 468 s. nött solkigt omsl 20:-
-
Carr,
John Dickson Som av en osynlig hand Bra
Deckare 1982, 247 s. inb förlbd m
skomsl m märke av ett glas som fastnat 40:-
-
Carré, John le Den lilla trumslagarflickan. BB 1983,
521 s. Inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag, stor 8vo,
namnteckning på smutstitelsida. Översatt av Sam J Lundwall. 40:-
-
Carré, John le En liten
stad i Tyskland. Bonniers 1971, 352 s. Inbunden förlagets helklotband
med naggat skyddsomslag, lätt sned. Svalan. 50:-
-
Carré, John le Lekar och spel. Bonniers 1995, 331 s.
Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, kartor på
försättsbladen, liten fläck på främre snitt. 80:- -
Carré,
John le Ryska huset Bonniers 1989,
334 s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo,
övers. av Sam J Lundwall 50:-
-
Carré,
John le Spionen som kom in från kylan
Bonniers 1964, 243 + i s. 20-22
tus, lätt nött rygg 60:-
-
Carré,
John le Spionen som kom in från kylan
Bonniers 1983, 243 s. inb förlbd
m skomsl, tillskr 30:-
-
Carré. John le Vinnare och
förlorare. Spionroman. AWE/Gebers utan år, 387 s. Inbunden
förlagsband med ngt naggat skyddsomslag med 2 rejäla riss i. Stor 8vo.
60:-
-
Castle,
John & Hailey, Arthur Dödens
piloter W&W 1959, 189 s. stor
8vo, rest av prislapp på främre omsl, lätt naggat omsl 40:-
-
Chandler,
Raymond Långt farväl Bonniers
1982, 325 s. inb förl klotbd 30:-
-
Chandler, Raymond The Lady in the Lake. Zephyr Books
1943, 251 pp. Softcover with a bit worn dust jacket with name stamp. Vol.
162. sold
-
Charteris,
Leslie Helgonet hejdar världskrig Skoglunds
1949, 249 s. snedläst, trasigt omsl 30:-
-
Chesterton,
G K Den oöverträffade Fader Brown Tidens
1965, 245 s. inb förl dek klot m lätt
naggat skomsl 30:-
-
Chesterton,
G K Fader Browns hemlighet BB
1980, 153 s. inb förl imiterade
skinnbd m naggat skomsl, stor 8vo, förord av Carl Greek 40:-
-
Christie,
Agatha 4.50 från Paddington Bonniers
1985, 209 s. inb förl dek pappbd,
liten fläck på omsl, liten fläck på snitt, stor 8:o 30:-
-
Christie, Agatha 4:50 från Paddington. Bonniers 1958, 244 + iv s.
Häftad, nött omslag, fr. a. rygg, 1:a svenska utg. 75:-
-
Christie,
Agatha Begravningar är farliga Bonniers
1955, 222 s. 14-16 tus, naggat omsl 70:-
-
Christie, Agatha En ficka full med råg. Bonniers 1971, 238 s.
Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, snedläst,
namntäckning i blyerts på försätts. 60:- -
Christie, Agatha So
Many Steps to Death 237 + iii pp paperback, yellow edges 40:-
-
Clevely,
Hugh Med vargen i hälarna Lindblads
1957, 280 s. lätt skavt omsl 30:-
-
Clifford,
Francis Gatloppet Norstedts 1966,
242 s. fläck på bakre omsl 40:-
-
Cobb,
G Belton Utan alibi Wahlströms
1944, 255 s. inb förl halvklotbd
40:-
-
(Colón, Paolo) Arvastson, Jan Eric Så dog Paolo Colón.
Dokumentärthriller om ett aktuellt brott. Mälaröbörsen Förlag AB 1997,
187 + v s. Dedicerad, häftad. 75:-
-
Coxe, George Harmon
Bedrägligt uppsåt. Wahlströms 1959, 256 s. Inbunden förlagets
dekorerade helklotband, ej skyddsomslag. 70:-
-
Coxe,
George Harmon Den rädda fästmön Gebers
1952, 282 s. inb förl dek klotryggbd,
namnt 40:-
-
Coxe,
George Harmon I grumligt vatten Wahlströms
1962, 253 s. inb förl klotbd
40:-
-
Coxe,
George Harmon Mord kring modell ICA-Förl
1950, 240 s. inb förl klotryggbd m
skomsl 40:-
-
Crispin,
Edmund Den som sig i leken ger… Bokhuset
1981, 226 s. inb förlbd m skomsl,
stor tillskr 40:-
-
Crispin,
Edmund Ridåfall Spektra 1976, 211
s. inb förl dek pappbd; Spektras
deckar-ess i urval av Jan Broberg 17
40:-
-
Crispin,
Edmund Stjärnskott Gebers 1953,
264 s. inb förl dek klotryggbd
40:-
-
Cronley, Jay Snabba
ryck - Roman om ett pangbra bankrån Bra Deckare 1983, 265 s. inb
förlbd m skomsl 40:-
-
Cunningham,
E V Ett farligt bud Wahlströms
1974, 239 s. inb förl helklotbd m
skomsl 40:-
-
Danbratt,
Folke Löpa linan ut Bonniers
1971,177 s. 40:-
-
Deighton, Len Byte i
Berlin. Norstedts 1984, 342 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag. 50:-
-
Diment,
Adam En hip, hip agent Bonniers
1969, 237 s. inb förl dek pappbd, exl
40:-
-
Dominic,
R B Gravskrift Bokförlaget Plus
1980, 220 s. inb förlbd m lätt
naggat skomsl 40:-
-
Doyle,
Arthur Conan De fyras tecken N&K
1963, 154 s. inb förl helklotbd m
svaga fläckar, ill 40:-
-
Doyle,
Sir Arthur Conan Baskervilles hund
(Sherlock Holmes) AWE/Gebers 1977, 208 s. inb
biblioteksbd (låneficka osv.), presentation av Jean Bolinder 30:-
-
Drummond,
Ivor Mannen med det lilla huvudet Bonniers
1970, 194 s. lätt nött rygg 40:-
-
Durbridge,
Francis I de lugnaste vatten Berghs
1974, 181 s. stor 8:o 30:-
-
Durling,
Ulf Aldrig i livet Bra Spänning
1985, 204 s. inb förl dek pappbd 30:-
-
Durling,
Ulf Hemsökelsen Forum 1972, 192
s. inb förlbd m skomsl, stor 8:o 40:-
-
Durling,
Ulf Lugnet efter stormen AWE/Gebers
1983, 283 s. inb förlbd m skomsl,
inklistrad julklappslapp på första smutsblad, stor 8:o 30:-
-
Durling,
Ulf Säg PIP! – detektivroman i
Ess-dur Forum 1975, 294 s. inb förlbd
m skomsl, stor 8:o 40:-
-
Duse, S A Antisemiten Wahlströms 1934, 301 + i s.
Ou, inb förl halvfrbd m övre guldsnitt 75:-
-
Eberhart,
Mignon G Död mans vilja Wahlströms
1954, 256 s. inb förl pappbd, ngt
naggat rygghuvud 40:-
-
Edwall,
Allan Engeln Litteraturfrämjandet
1981, 224 s. inb förl kartonnagebd
40:-
-
Edwall, Allan Engeln.
Pan 1974, 224 s. Pocketoriginal, tuschverstruken namnteckning på främre
omslags insida. 60:-
-
Egleton, Clive Partisan Bra Spänning 1981, 221 s.
inb förlbd m skomsl 50:-
-
Ekholm,
Jan Olof Dött lopp Bonniers 1973,
197 s. ou, liten ant på bakre smutsbl
40:-
-
Ekholm,
Jan Olof Pang, du är dö’! Bonniers
1969, 192 s. ou 40:-
-
Ekman,
Kerstin De tre små mästarna Bonniers 1961, 174 s. ou, litet hundöra
på främre omsl 100:-
-
Ekman, Kerstin De
tre små mästarna Bonniers 1964, 210 s. inb förl dek pappbd, ej skomsl
40:-
-
Ekman, Kerstin
Häxringarna. Bonniers 1977, 271 s. Pocket. 40:-
-
Ekman, Kerstin Mörker och
blåbärsris. Bonniers 1974, 229 s. Inbunden förlagsband med
skyddsomslag. 60:-
-
Ekman, Kerstin Pukehornet.
Om konsten att dö på rätt ställe. Bonniers 1967, 184 s.
Originalupplaga, häftad, liten nagg i främre omslag. 100:-
-
Ellington,
Richard Damen som försvann Tidens
1953, 205 s. inb förl helklotbd
40:-
-
Erdman, Paul Casinot. Bonniers 1990, 295 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. 80:-
-
Estes,
Carol Cox Mångrinden Wennerbergs
1955, 235 s. 40:-
-
Estleman,
Loren D Spanarn Prisma 1990, 211
s. inb förlbd m naggat skomsl, namnt
40:-
-
Estmer,
Bo & Pia Du gamla du fria Norstedts
1979, 222 s. inb förlbd m lätt
naggat skomsl 40:-
-
Falk,
Ann Mari Mord i dockskåp Wahlströms
1978, 256 s. inb förl konstläderbd m
skomsl, namnt 40:-
-
Falk,
Hans & Widahl, Olof Den andra
trappan Liber 1980, 196 s. inb förl
dek pappbd 40:-
-
Fearing,
Kenneth Den stora klockan Bonniers
1959, 235 s. inb förlbd m lätt
naggat skomsl 40:-
-
Ferars,
Elisabeth Med snaran om halsen Wahlströms
1952, 224 s. inb förl helklotbd 50:-
-
Fielding, Joy Jag ska hitta dig en dag... Bonniers
2007, 362 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo,
recensionsstämpel på övre snitt. 80:-
-
Fischer,
Else Undulaten som inte ville dö Gebers
1965, 197 s. lätt naggad rygg 30:-
-
Fletcher, J S Charing Cross mysteriet Chelius & Co
1936, 270 + i s. inb priv halvklotbd 75:-
-
Follett, Ken Kod
Rebecka Bonniers 2003, 295 s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo 60:-
-
Forsell.
Loulou Döden går på operan Wahlströms
1963, 256 s. inb förl konstläderbd m
marmorerat övre snitt 40:-
-
Fossum, Karin När djävulen håller ljuset. Forum 2000, 221 s.
Inbunden förlagets helklotband med skydsomslag. 60:-
-
Francis,
Claire Röd kristall Norstedts
1986, 526 s. inb förlbd m skomsl 60:-
-
Francis, Dick
Dubbelhinder. W&W 1983, 255 s. Inbunden förlagets helklotband med
naggat skyddsomslag, stor 8vo, förlagsstämpel på främre snitt. 60:-
-
Frimansson, Inger Katten som
inte dog. Norstedts 2000, 363 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag. 70:-
-
Frost,
Frederick Hemliga agenten nummer 1 (Secret
Agent Number One) - Spionageroman Wahlströms 1939, 255 s. inb
förl ngt nötta och ngt fläckade halvfrbd, marmorerat övre snitt 40:-
-
Frost,
Fredrick Mr. Hamiltons kupp -
Spionageroman Wahlströms 1944, 255 s. inb
förl halvklotbd, ärmpapper ngt nött 40:-
-
Gaborieau, Emile Den lille mannen i Batignolles
Lindqvists 1975, 115 s. namnt, Dartmoorserien 1 50:-
-
Gardner, Erle Stanley Distriktsåklagaren krossar ägg.
Tidens 1960, 224 s. Inbunden förlagets blindpressade pappband, ej
skyddsomslag, rygghuvud och -fot ngt nötta. 50:-
-
Gardner, John
Specialuppdrag för 007. Bonniers 1983, 238 s. 1:a uppl., häftad med
skyddsomslag, bokhandelsetikett på sista sidan, sned rygg. James Bond.
70:-
-
Garth,
David Fyra om hämnden Wahlströms
1944, 256 s. inb förl halvfrbd 40:-
-
Garve,
Andrew Hjältebragden Bonniers
1970, 170 s. inb förl helklotbd m
skomsl 25:-
-
Gilbert,
Anthony Är hon också död? Skoglunds
1958, 287 s. namnt i blyerts 40:-
-
Gilbert, Michael Den långa skuggan Bra Deckare 1983,
289 s. inb förlbd m skomsl 40:-
-
Giron,
Tage Maskerad Norstedts 1963, 267
s. 2:a uppl 30:-
-
Goodchild,
George Inspektör McLean vid Scotland
Yard Wahlströms 1938, 255 s. inb
priv halvklotbd 60:-
-
Goodwin,
John Skuggan Kungsholmens
Bokhandel 1939, 207 s. ngt sned, 3:e
uppl 30:-
-
Gordon,
M & G Slumpens byte Wahlströms
1973, 240 s. inb förl konstläderbd
40:-
-
Graeme,
Bruce Olycksdiamanterna W&W
1930, 255 s. inb riv halvklotbd m
titeletikett och främre omsl medb 60:-
-
Greene,
L Patrick Majorns äventyr – Djävulsklyftan
Fröléen & Comp 1934, 202 s. ngt
sliten 40:-
-
Grisham, John Firman
BB 1998, 438 s. inb förl kartonnagebd, stor 8vo 60:-
-
Guillou, Jan I nationens
intresse. Coa Rouge. BB 1988, 436 s. Originalupplaga. inbunden
förlagets helklotband med skyddsomslag. 70:-
-
Guillou, Jan Vendetta. Coq
Rouge. BB 1991, 478 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband
med naggat skyddsomslag. 80:-
-
Gustafsson,
Per-Arne Vasastenen Bonniers 1969,
188 s. ou, ded, lätt nött rygg 75:-
-
Hailey,
Arthur Flygplatsen Bonniers 1975,
410 s. inb förl helklotbd m skomsl 40:-
-
Hayes,
Joseph Timmarna efter midnatt Bonniers
1959, 171 s. nött omsl
40:-
-
Healy,
Ben Ingen levande råd Wahlströms
1970, 256 s. inb förl kartonnagebd
40:-
-
Hellberg, Björn Tacksägelsen. Tre Böcker 2000, 249 s.
Inbunden förlagsband med skyddsomslag. 60:-
-
Heller,
Frank Herr Collins sällsamma äventyr
Bonniers 1965, 221 s. inb förlbd
m skomsl, baksidan på skomsl ngt solkigt
40:-
-
Higgins
Clark, Mary Anastasiasyndromet BB
1992, 273 s. inb förlbd m lätt
naggat skomsl, stor 8vo 40:-
-
Higgins
Clark, Mary Medan min sköna sover BB
1990, 285 s. inb förlbd m lätt
naggat skomsl, stor 8vo 40:-
-
Hitchcock,
Alfred Bevingade mord Wahlströms
1975, 240 s. inb förlbd m skomsl
40:-
-
Hitchcock,
Alfred Ett litet mord på vägen Wahlströms
1974, 239 s. inb förlbd m skomsl 30:-
-
Hitchcock,
Alfred Ett mord i rättan tid Wahlströms
1980, 239 s. inb förlbd m lätt
naggat skomsl 40:-
-
Holmberg,
Eugen Döden tar aldrig semester Gebers
1962, 205 s. vikmärke på bakre omsl,
svagt solkig baksida, namnt 40:-
-
Holmér,
Hans Monika W&W 1994, 303 s. inb
förl kartonnagebd, stor 8vo 40:-
-
Howard,
Hartley Cecilia är död Lindqvists
1955, 220 s. inb klotryggbd, lätt stötta
hörn, exl 40:-
-
Howard,
Leigh Möte med mördad A&K
1972, 243 s. stor 8vo, Hr Ehrenmarks
deckare no. 3 60:-
-
Hubert,
Tord Den andres död Bonniers
1977, 246 s. inb förlbd m naggat
skomsl 40:-
-
Hubert,
Tord Fällan Bonniers 1976, 253 s.
inb förlbd m skomsl
40:-
-
Hume,
David Mick Cardby i ringen AB Stjärnböcker
1944, 192 s. lätt solkigt omsl,
naggat rygghuvud 40:-
-
Hume,
David Farlige Mr Dell AB Stjärnböcker
1944, 191 s. inb priv halvklotbd m
medb omsl 60:-
-
Hume,
David Pansarvalvets hemlighet Hasselgrens
1943, 93 s. lätt nött omsl
40:-
|