Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
  Måndagar: 14-16
  Onsdagar: 16-19
  Lördagar: 13-15


Tel: 0739-05 23 70
eller 0730-62 91 92
alla tider.


 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Deckare & Thrillers/
Crime & Thrillers A-H
uppdat 11-11-04
  1. Ahl, Kennet Grundbulten Prisma 1974, 261 s. ou, inb förl helklotbd m lätt nött skomsl såld

  2. Alding, Paul Eld i huset Lindqvists, 1974, 190 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  3. Applin, Arthur Det kinesiska skåpet Fritzes 1934, 260 s. inb trevligt privat halvkotbd m titelfönster i läder och guld, främre omsl medb, 2:a uppl 60:-

  4. Arvidsson, Tomas Enkelstöten. BB 1976, 285 s. Inbunden förlagsband med ngt naggat skyddsomslag. 40:-

  5. Baldacci, David Flykten BB 2001, 377 s. inb förlbd m skomsl, en riss i skomsl, stor 8vo 60:-

  6. Baldacci, David Sanningen BB 1999, 422 s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo  60:-

  7. Baldersson, Bo Stadsrådet i tiden. Bonniers 1980, 267 s.  Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag. 90:-

  8. Balderson, Bo Statsrådet och döden. Bonniers 1969, 205 s. Inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag, signatur på försättsblad. 50:-

  9. Baldersson, Bo Statsrådet sitter kvar. Bonniers 1978, 256 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, namnteckning på försättsblad. 75:-

  10. Bargum, Johan Den privata detektiven Norstedts 1980, 165 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  11. Blake, Nicholas Mitt mord är ditt Vår Bok 1961, 251 s. inb förl pappbd m trasigt skomsl 25:-

  12. Blake, Nicholas Såret PAN&s 1970, 210 s. inb förl dek pappbd m slitet skomsl 40:-

  13. Blake, Nicholas Änkekryssningen PAN& s 1965, 224 s. inb förl dek pappbd, ngt solkig, namnt 40:-

  14. Blom, K Arne Nödvärn – en roman om skuld Zindermans 1977, 118 s. inb förlbd m skomsl 40:-  

  15. Blom, K Arne Ändamålet Bra Deckare 1984,  305 s. inb förlbd m skomsl, lätt sned 40:-  

  16. Bolinder, Jean För älskarns och mördarns skull Bra Deckare 1985, 224 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  17. Bolinder, Jean Fiktionen Bra Deckare 1980, 208 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  18. Bolinder, Jean I rättan tid... Bra Deckare 1975, 188 s. inb förlbd m mkt lätt nött skomsl 40:-

  19. Bolinder, Jean Snövit och dvärgarna Bra Deckare 1984, 223 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl, ant i blyerts på smutsblad 40:-

  20. Bolinder, Jean Trolllsländan Bra Deckare 1982, 220 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  21. Bornemark, Kjell-Olof Legat till en trolös. Norstedts 1982, 229 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. 70:-

  22. Bornemark, Kjell-Olof Skyldig utan skuld. Norstedts 1989, 215 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor tillskrift på försättsblad. 50:-

  23. Brown, Fredric Död dvärg i manegen Gebers 1949, 326 s. inb förl klotryggbd, ngt slitna hörn o rygg såld

  24. Buchan, John De trettionio stegen BB 1978, 135 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl, stor 8:o; filmatiserad av Hitchcock 40:-

  25. Burdick, Eugene & Harvey Wheeler Felsäkert. Bonniers 1963, 240 s. Inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag. 80:-

  26. Cain, James M Tredje gången gillt Bonniers 1958, 168 s. inb förl dek pappbd m trasigt skomsl, BFB:s deckarserie, sv övers av "”The Postman Always Rings Twice” 40:-  

  27. Caldwell, Erskine ...men köttet är svagt. Wahlströms 1962, 23 s. Häftad med lätt naggat skyddsomslag. 80:-

  28. Campbell, R Wright Circus Couronne Bra Spänning 1979, 245 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl 40:-

  29. Carlon, Patricia Den okända rösten. Wahlströms 1968, 256 s. Inbunden förlagets konstläderryggband, ej skyddsomslag. 60:-

  30. Carlsson, Ebbe Liket i lådan Bonniers 1991, 227 s. inb förlbd m skomsl 50:-

  31. Carpenter, Margaret Vådligt experiment Ljus 1944, 468 s. nött solkigt omsl 40:-  

  32. Carr, John Dickson Den blinde barberaren. Tidens 1978, 224 s. Inbunden förlagets konstskinnband med naggat skyddsomslag. 70:-

  33. Carr, John Dickson Som av en osynlig hand Bra Deckare 1982, 247 s. inb förlbd m skomsl m märke av ett glas som fastnat 40:-

  34. Carr, John Dickson Svart sabbat. Bonniers 1947, 351 + i s. Inbunden förlagets gedigna halvskinnband med marmorerade pärmpapper och snitt. 100:-

  35. Carré, John le Den lilla trumslagarflickan. BB 1983, 521 s. Inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag, stor 8vo, namnteckning på smutstitelsida. Översatt av Sam J Lundwall. 40:-

  36. Carré, John le En liten stad i Tyskland. Bonniers 1971, 352 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, bakre försättsblad ngt skrynklat, signatur på försättsblad. Svalans jubileumsserie Nr 175. 50:-

  37. Carré, John le Lekar och spel. Bonniers 1995, 331 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, kartor på försättsbladen, liten fläck på främre snitt. 80:-

  38. Carré, John le Ryska huset Bonniers 1989, 334 s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo, övers. av Sam J Lundwall 50:-

  39. Carré, John le Spionen som kom in från kylan  Bonniers 1964, 243 + i s. 20-22 tus, lätt nött rygg 60:-

  40. Carré, John le Spionen som kom in från kylan Bonniers 1983, 243 s. inb förlbd m skomsl, tillskr 40:-  

  41. Carré. John le Vinnare och förlorare. Spionroman. AWE/Gebers utan år, 387 s. Inbunden förlagsband med ngt naggat skyddsomslag med 2 rejäla riss i. Stor 8vo. 60:-

  42. Castle, John & Hailey, Arthur Dödens piloter W&W 1959, 189 s. stor 8vo, rest av prislapp på främre omsl, lätt naggat omsl 40:-

  43. Chandler, Raymond Långt farväl Bonniers 1982, 325 s. inb förl klotbd  40:-  

  44. Charteris, Leslie Helgonet hejdar världskrig Skoglunds 1949, 249 s. snedläst, trasigt omsl 40:-

  45. Charteris, Leslie Helgonet i New York. Bonniers 1955, 184 + viii s. Häftad, ngt nött rygg, rejlt snedläst, exlibris, några kulspetsnoteringar på titelsida, ngt fuktbucklig. Zebra-bok 16. 70:-

  46. Charteris, Leslie Helgonet överbord. Bonniers 1957, 188 + iv s. Häftad, ngt nött rygg, exlibris, några kulspetsnoteringar på titelsida. Zebra-bok 45. 60:-

  47. Chesterton, G K Den oöverträffade Fader Brown. Tidens 1965, 245 s. Inbunden förlagets helklotband med småtrasigt skyddsomslag, exlibris. 80:-

  48. Chesterton, G K Fader Browns hemlighet BB 1980, 153 s. inb förl imiterade skinnbd m naggat skomsl, stor 8vo, förord av Carl Greek 40:-

  49. Christie, Agatha 4.50 från Paddington Bonniers 1985, 209 s. inb förl dek pappbd, liten fläck på omsl, liten fläck på snitt, stor 8:o 40:-

  50. Christie, Agatha 4:50 från Paddington. Bonniers 1958, 244 + iv s. Häftad, nött omslag, fr. a. rygg, 1:a svenska utg. 75:-

  51. Christie, Agatha Begravningar är farliga Bonniers 1955, 222 s. 14-16 tus, naggat omsl 70:-

  52. Christie, Agatha Den gula hästen. Bonniers 1962, 188 s. Häftad, första svenska upplagan, nött rygg och litet runt kanterna på främre omslag, signatur på smutstitelsida. 90:-

  53. Christie, Agatha Destination okänd. Bonniers 1958, 204 + iv s. Häftad, ngt nött rygg och omslag. Zebra-bok 66. 80:-

  54. Christie, Agatha En ficka full med råg. Bonniers 1971, 238 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, snedläst, namntäckning i blyerts på försätts. 60:-

  55. Christie, Agatha En flicka kom till Bagdad. Bonniers 1976, 226 s. Inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag, ngt snedläst. 40:-

  56. Christie, Agatha So Many Steps to Death 237 + iii pp paperback, yellow edges 40:-

  57. Clevely, Hugh Med vargen i hälarna Lindblads 1957, 280 s. lätt skavt omsl 40:-

  58. Clifford, Francis Gatloppet Norstedts 1966, 242 s. fläck på bakre omsl 40:-

  59. Cobb, G Belton Utan alibi Wahlströms 1944, 255 s. inb förl halvklotbd 40:-

  60. (Colón, Paolo) Arvastson, Jan Eric Så dog Paolo Colón. Dokumentärthriller om ett aktuellt brott. Mälaröbörsen Förlag AB 1997, 187 + v s. Dedicerad, häftad. 75:-

  61. Conelly, Michael I lagens limo. Norstedts 2008, 451 + i s. Häftad, som ny. 80:-

  62. Coppel, Alfred Brännpunkt Sinai. Bonniers 1976, 356 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 70:-

  63. Courtine Madame Maigrets receptbok. Korpen 1992, 272 s. Pocket, såfläckig de första och sista sidorna och på främre snitt. Förord av Georges Simenon. 50:-

  64. Coxe, George Harmon Bedrägligt uppsåt. Wahlströms 1959, 256 s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband, ej skyddsomslag. 70:-

  65. Coxe, George Harmon Den rädda fästmön Gebers 1952, 282 s. inb förl dek klotryggbd, namnt 40:-

  66. Coxe, George Harmon I grumligt vatten Wahlströms 1962, 253 s. inb förl klotbd 40:-

  67. Coxe, George Harmon Mord kring modell ICA-Förl 1950, 240 s. inb förl klotryggbd m skomsl 40:-

  68. Crispin, Edmund Den som sig i leken ger… Bokhuset 1981, 226 s. inb förlbd m skomsl, stor tillskr 40:-

  69. Crispin, Edmund Ridåfall Spektra 1976, 211 s. inb förl dek pappbd; Spektras deckar-ess i urval av Jan Broberg 17 40:-

  70. Crispin, Edmund Stjärnskott Gebers 1953, 264 s. inb förl dek klotryggbd 40:-  

  71. Cronley, Jay Snabba ryck - Roman om ett pangbra bankrån Bra Deckare 1983, 265 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  72. Cunningham, E V Ett farligt bud Wahlströms 1974, 239 s. inb förl helklotbd m skomsl 40:-

  73. Danbratt, Folke Löpa linan ut. Bonniers 1971,177 s. 40:-

  74. Deighton, Len Byte i Berlin. Norstedts 1984, 342 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 50:-

  75. Deighton, Len Fallet Ipcress. Bonniers 1976, 229 s. Inbunden förlagets helklotband med ltt naggat skyddsomslag. 60:-

  76. Diment, Adam En hip, hip agent Bonniers 1969, 237 s. inb förl dek pappbd, exl 40:-

  77. Dominic, R B Gravskrift Bokförlaget Plus 1980, 220 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl 40:-

  78. Doyle, Arthur Conan De fyras tecken N&K 1963, 154 s. inb förl helklotbd m svaga fläckar, ill 40:-  

  79. Drabble, Margaret Mörk fjäril. Forum 2002, 383 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 80:-

  80. Drummond, Ivor Mannen med det lilla huvudet Bonniers 1970, 194 s. lätt nött rygg 40:-

  81. Durbridge, Francis I de lugnaste vatten Berghs 1974, 181 s. stor 8:o 40:-

  82. Durling, Ulf Aldrig i livet Bra Spänning 1985, 204 s. inb förl dek pappbd 40:-

  83. Durling, Ulf Hemsökelsen Forum 1972, 192 s. inb förlbd m skomsl, stor 8:o 40:-

  84. Durling, Ulf Lugnet efter stormen AWE/Gebers 1983, 283 s. inb förlbd m skomsl, inklistrad julklappslapp på första smutsblad, stor 8:o 40:-

  85. Durling, Ulf Säg PIP! – detektivroman i Ess-dur Forum 1975, 294 s. inb förlbd m skomsl, stor 8:o 40:-  

  86. Duse, S A Antisemiten Wahlströms 1934, 301 + i s. Ou, inb förl halvfrbd m övre guldsnitt 75:-

  87. Eberhart, Mignon G Död mans vilja Wahlströms 1954, 256 s. inb förl pappbd, ngt naggat rygghuvud 40:-

  88. Edlund, Mårten (utg) Spionhistorier. FiB 1962, 320 s. Inbunden förlagets pappband, stor 8vo, ej skyddsomslag. 100:-

  89. Edwall, Allan Engeln. Litteraturfrämjandet 1981, 224 s. inb förl kartonnagebd 40:-

  90. Edwall, Allan Engeln. Pan 1974, 224 s. Pocketoriginal, tuschverstruken namnteckning på främre omslags insida. 60:-

  91. Edwardsson, Åke Rum nummer 10. Kriminalroman. Norstedts 2005, 444 s. Inbunden förlagets pappband ed lött naggat skyddsomslag, stor 8vo. 70:-

  92. Egleton, Clive Partisan Bra Spänning 1981, 221 s. inb förlbd m skomsl 50:-

  93. Ekholm, Jan Olof Dött lopp Bonniers 1973, 197 s. ou, liten ant på bakre smutsbl 40:-

  94. Ekholm, Jan Olof Pang, du är dö’! Bonniers 1969, 192 s. ou 40:-

  95. Ekman, Kerstin Den brinnande ugnen. Bonniers 1962, 199 s. Häftad, ngt snedläst, omslag nätt i kanterna, falsriss vid främre nedre omslag, vikmärke på främre omslag, namnteckning på försättsblad. 9-13 tus. 60:-

  96. Ekman, Kerstin Den brinnande ugnen. Bonniers 1965, 226 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med ngt naggat skyddsomslag, småfläckar mot främre snitt, ngt sned. 50:-

  97. Ekman, Kerstin Den brinnande ugnen. Bonniers 1965, 226 s. Inbunden förlagets pappband, ngt nött rygg, ej skyddsomslag. 40:-

  98. Ellington, Richard Damen som försvann Tidens 1953, 205 s. inb förl helklotbd 40:-

  99. Erdman, Paul Casinot. Bonniers 1990, 295 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. 80:-

  100. Estes, Carol Cox Mångrinden Wennerbergs 1955, 235 s. 40:-

  101. Estleman, Loren D Spanarn Prisma 1990, 211 s. inb förlbd m naggat skomsl, namnt 40:-

  102. Estmer, Bo & Pia Du gamla du fria Norstedts 1979, 222 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl 40:-

  103. Falk, Ann Mari Mord i dockskåp Wahlströms 1978, 256 s. inb förl konstläderbd m skomsl, namnt 40:-  

  104. Falk, Hans & Widahl, Olof Den andra trappan Liber 1980, 196 s. inb förl dek pappbd 40:-

  105. Fearing, Kenneth Den stora klockan Bonniers 1959, 235 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl 40:-  

  106. Fielding, Joy Jag ska hitta dig en dag... Bonniers 2007, 362 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo, recensionsstämpel på övre snitt. 80:-

  107. Fischer, Else Undulaten som inte ville dö Gebers 1965, 197 s. lätt naggad rygg 40:-

  108. Fletcher, J S Charing Cross mysteriet Chelius & Co 1936, 270 + i s. inb priv halvklotbd 75:-

  109. Follett, Ken Kod Rebecka Bonniers 2003, 295 s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo 60:-

  110. Forsell. Loulou Döden går på operan Wahlströms 1963, 256 s. inb förl konstläderbd m marmorerat övre snitt 40:-  

  111. Fossum, Karin När djävulen håller ljuset. Forum 2000, 221 s. Inbunden förlagets helklotband med skydsomslag. 60:-

  112. Frost, Frederick Hemliga agenten nummer 1 (Secret Agent Number One) - Spionageroman Wahlströms 1939, 255 s. inb förl ngt nötta och ngt fläckade halvfrbd, marmorerat övre snitt 40:-

  113. Frost, Fredrick Mr. Hamiltons kupp - Spionageroman Wahlströms 1944, 255 s. inb förl halvklotbd, ärmpapper ngt nött 40:-

  114. Gaborieau, Emile Den lille mannen i Batignolles Lindqvists 1975, 115 s. namnt, Dartmoorserien 1 50:-

  115. Gardner, Erle Stanley Distriktsåklagaren krossar ägg. Tidens 1960, 224 s. Inbunden förlagets blindpressade pappband, ej skyddsomslag, rygghuvud och -fot ngt nötta. 50:-

  116. Gardner, Erle Stanley Fallet med den pryda patienten. Bonniers 1957, 177 s. Häftad, ngt nött runt kanterna, exlibris, liten namnstämpel. En Perry Mason bok. 90:-

  117. Gardner, John Specialuppdrag för 007. Bonniers 1983, 238 s. 1:a uppl., häftad med skyddsomslag, bokhandelsetikett på sista sidan, sned rygg. James Bond. 70:-

  118. Garth, David Fyra om hämnden Wahlströms 1944, 256 s. inb förl halvfrbd 40:-

  119. Garve, Andrew Hjältebragden Bonniers 1970, 170 s. inb förl helklotbd m skomsl 40:-

  120. George, Elisabeth Med svek i sinnet. Rabén Prisma 1997, 549 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, kartor på försättsblad. 60:-

  121. Gilbert, Anthony Är hon också död? Skoglunds 1958, 287 s. namnt i blyerts 40:-

  122. Gilbert, Michael Den långa skuggan Bra Deckare 1983, 289 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  123. Giron, Tage Maskerad Norstedts 1963, 267 s. 2:a uppl 40:-  

  124. Goodchild, George Inspektör McLean vid Scotland Yard Wahlströms 1938, 255 s. inb priv halvklotbd 60:-

  125. Goodwin, John Skuggan Kungsholmens Bokhandel 1939, 207 s. ngt sned, 3:e uppl 40:-

  126. Gordon, M & G Slumpens byte Wahlströms 1973, 240 s. inb förl konstläderbd 40:-

  127. Graeme, Bruce Olycksdiamanterna W&W 1930, 255 s. inb riv halvklotbd m titeletikett och främre omsl medb 60:-

  128. Greene, L Patrick Majorns äventyr – Djävulsklyftan Fröléen & Comp 1934, 202 s. ngt sliten 40:-

  129. Grisham, John Firman BB 1998, 438 s. inb förl kartonnagebd, stor 8vo 60:-

  130. Guillou, Jan I nationens intresse. Coa Rouge. BB 1988, 436 s. Originalupplaga. inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 70:-

  131. Guillou, Jan Vendetta. Coq Rouge. BB 1991, 478 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag. 80:-

  132. Hayes, Joseph Skräckens timmar. Bonniers 1976, 249 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, svagt snedläst. 40:-

  133. Hayes, Joseph Timmarna efter midnatt Bonniers 1959, 171 s. nött omsl 40:-

  134. Hawkey, Raymond & Robert Bingham Ingreppet. BB 1975, 307 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 80:-

  135. Healy, Ben Ingen levande råd Wahlströms 1970, 256 s. inb förl kartonnagebd 40:-

  136. Hellberg, Björn Club Karaoke. Polisroman. Ordupplaget 2004, 329 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, lätt snedläst, utstruken namnteckning på försättblad. 60:-

  137. Hellberg, Björn Tacksägelsen. Tre Böcker 2000, 249 s. Inbunden förlagsband med skyddsomslag. 60:-

  138. Heller, Frank Herr Collins sällsamma äventyr Bonniers 1965, 221 s. inb förlbd m skomsl, baksidan på skomsl ngt solkigt 40:-

  139. Higgins Clark, Mary Anastasiasyndromet BB 1992, 273 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo 40:-

  140. Higgins Clark, Mary Medan min sköna sover BB 1990, 285 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo 40:-

  141. Hitchcock, Alfred Bevingade mord Wahlströms 1975, 240 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  142. Hitchcock, Alfred Ett litet mord på vägen Wahlströms 1974, 239 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  143. Hitchcock, Alfred Ett mord i rättan tid Wahlströms 1980, 239 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl 40:-

  144. Holmberg, Eugen Döden tar aldrig semester Gebers 1962, 205 s. vikmärke på bakre omsl, svagt solkig baksida, namnt 40:-

  145. Holmér, Hans Monika W&W 1994, 303 s. inb förl kartonnagebd, stor 8vo 40:-

  146. Howard, Hartley Cecilia är död Lindqvists 1955, 220 s. inb klotryggbd, lätt stötta hörn, exl 40:-  

  147. Howard, Leigh Möte med mördad A&K 1972, 243 s. stor 8vo, Hr Ehrenmarks deckare no. 3 60:-

  148. Hubert, Tord Den andres död Bonniers 1977, 246 s. inb förlbd m naggat skomsl 40:-

  149. Hubert, Tord Fällan Bonniers 1976, 253 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  150. Hume, David Mick Cardby i ringen AB Stjärnböcker 1944, 192 s. lätt solkigt omsl, naggat rygghuvud 40:-

  151. Hume, David Farlige Mr Dell AB Stjärnböcker 1944, 191 s. inb priv halvklotbd m medb omsl 60:-

  152. Hume, David Pansarvalvets hemlighet Hasselgrens 1943, 93 s. lätt nött omsl 40:-