Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
  Måndagar: 16-18
  Onsdagar: 16-18
  Lördagar: 12-15


tel: 0739-05 23 70
eller 0730-62 91 92
alla tider.


 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Deckare &Thrillers / Crime & Thrillers I-Ö
uppdat 08-02-09
  1. Iams, Jack Farligt att veta. Wahlströs 1954, 256 s. Inbunden förlagets skinnimitationsband med ngt naggat skyddsomslag. 70:-

  2. Innes, Hammond Det sällsamma landet Bonniers 1955, 247 s. stor 8vo, tejplagat rygghuvud 50:-

  3. Izzi, Eugene Fixaren Bonniers 1992, 285 s. inb förlbd m skomsl, mkt svag fläck på snitt 40:-

  4. James P D A Certain Justice Faber and Faber 1997, 390 pp hardbound publ cloth w dj, large 8vo 50:-

  5. James, P D I mördarens rum. En Dalgleish-deckare. W&W 2004, 399 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo, 1:a svenska upplagan. 80:-

  6. James, P D Yttersta domen. W&W 2001, 434 s. Inbunden förlagets pappand med lätt nött skyddsomslag, stor 8vo. Dalgleish-deckare. 70:-

  7. Josephson, Börje Midaseffekten Viva 1990, 378 s. inb förl pappbd m skomsl, stor 8vo 60:-

  8. Järnfeldt, Ivan Handlingar rörande: Aktiebolaget Storåsens Bruk. Bonniers 1938, 251 s. Häftad med snörning, rygghuvud  och –fot nött, stor 8vo, vikärke på fräre omslag och första bladet. mkt märklig kriminalhistoria bestående av kopior på maskin- och handskrivna brev, telegram, tidningsnotiser etc. 175:-

  9. Karlsson, Sune Evakueringen BB 1977, 223 s. inb förl konstläderbd m skomsl (av Hans Arnold) 50:-

  10. Katz, Molly Förföljd Richters 1997, 307 s. inb förl helklotbd, stor 8vo 30:-

  11. Kavanagh, Paul Sådana män är farliga Lindqvists 1974, 192 s. inb förlbd m lätt nött skomsl 30:-

  12. Krantz, Leif Sinkadus Norstedts 1980, 221 s. ou 40:-

  13. Lang, Maria De röda kattorna. Norstedts 1965, 224 s. Originalupplaga, häftad med flikar, ngt skavt omslag. 75:-

  14. Lang, Maria Dubbelsäng i Danmark. Norstedts 1975, 228 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 75:-

  15. Lang, Maria En främmande man. Norstedts 1966, 201 s. Inbunden förlagets lätt solkiga dekorerade pappband, ej skyddsomslag, signatur på försättsblad. 60:-

  16. Lang, Maria En skugga blott Norstedts 1952, 240 s. ngt sned, 4:e uppl 50:-

  17. Lang, Maria Farliga drömmar. Norstedts 1958, 212 s. Häftad, ngt nött omslag. 2:a uppl. såld

  18. Lang, Maria Kung Liljekonvalje av dungen. Norstedts 1957, 221 s. Häftad, ngt nött omslag. 5:e uppl. 75:-

  19. Lang, Maria Mördarens bok. Norstedts 1971, 234 s. Originalupplaga, häftad med flikar, rygg lätt nött. 75:-

  20. Lang, Maria Mörkögda augustinatt Norstedts 1956, 224 s. nött rygg, namnt, 2:a uppl, titelsida ngt solkig 50:-

  21. Lang, Maria Ofärd i huset bor Norstedts 1959, 236 s. ou, namnt, vikmärke på främre omsl 60:-

  22. Lang, Maria Se, döden på dig väntar Norstedts 1955, 236 s. namnt, 4:e uppl, nött rygg 50:-

  23. Lang, Maria Siden sammet. PAN&s 1964, 218 s. Originalupplaga, häftad, omslag ngt skavt. 70:-

  24. Lang, Maria Tragedi på en lantkyrkogård. Norstedts 1954, 210 s. Häftad, nött rygg. 2:a uppl. såld

  25. Lang, Maria Vitklädd med ljus i hår Norstedts 1967, 234 s. ou, namnt i blyerts, nött rygg 60:-

  26. Lang, Maria Vår sång blir stum Norstedts 1960, 224 s. ou, nött rygg 50:-

  27. (Lang, Maria) Vem är du? Dagmar Lange eller Maria Lang? Norstedts 1985, 268 + vii s. Inbunden förlagets klotband med skyddsomslag, ett par småfläckar på skyddsomslag, illustrerad, namnetikett på frampärms insida, signatur på försättsblad, tillskrift på dedikationssida, recensionen från SvD samma år som urklipp löst i boken. såld

  28. Lanham, Edwin Leka med döden Wahlströms 1965, 255 s. inb förl pappbd 40:-

  29. Leblanc, Maurice Arsène Lupin kommer åter S&L 1939, 255 s. inb förl dek helklotbd 40:-

  30. Lewin, Michael Flyktförsök Spektra 1978, 264 s. inb förl helklotbd m trasigt skomsl 40:-  

  31. Lindall, Edward Storm över Kiwai Wahlströms 1971, 260 s. inb förlbd m skomsl, tillskr i blyerts 40:-

  32. Lippman, Laura I spindelns nät. Prisma 2006, 327 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo. 80:-

  33. Lobaugh, Elma K Hon nådde aldrig toppen W&W 1950, 248 s. översatt av Barbro Alving 40:-

  34. Lodin, Nils Hjälparna. Norstedts 1982, 229 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. 60:-

  35. Lundwall, Sam J Mardrömmen Lindqvist 1977, 216 s. inb förl imiterat helläderbd m ngt naggat skomsl 40:-

  36. Lynn, Margaret Viskning i mörkret Bonniers 1979, 245 s. inb förl imitetade helläderbd m skomsl 40:-

  37. Maass, Joachim Fallet Gouffé Bonniers 1962, 340 s. stor 8vo, namnt, jack i de tre titelsidorna 40.-

  38. MacDonald, Ross Den blå hammaren BB 1978, 343 s. inb förlb m skomsl 40:-

  39. MacInnes, Helen Uppdrag i Bern Vår bok 1962, 256 s. inb förl lätt nötta pappbd, liten fläck på titelsida 25:-

  40. MacInnes, Helen Uppdrag i Salzburg Norstedts 1971, 283 s. inb förl dek pappbd 40:-

  41. MacLean, Alistair Attentat vid Athabasca. Forum 1986, 312 s. Inbunden förlagets kartonnageband, stor 8vo. 60:-

  42. MacLean, Alistair Bäva, Californien! Forum 1982, 339 s. inb förl pappbd, 3:e tryckn, 126-165:e tus 40:-

  43. MacLean, Alistair H.M.S. Ulysses Collins, London 1956, 320 pp hardbound publ cloth w a bit worn dj, 5th reprint (of 1st ed from the preceding year), map and diagrammatic drawing of Ulysses on inner boards, cloth spine a little faded 50:-

  44. MacLean, Alistair Marionett i kedjor Forum 1969, 216 s. inb förl helklotbd, 16-21:a tus 40:-

  45. MacLean, Alistair Puppet on a Chain Collins, London 1969, 254 pp 1st ed, hardbound publ cloth, no dj 100:-

  46. MacLean, Alistair Sista båt från Singapore Bonniers (Svalan) 1961, 293 s. inb förlbd m ngt  naggat skomsl 60:-  

  47. MacLean, Alistair South by Java Head Collins, London 1958, 320 pp 1st ed, hardbound publ cloth w lightly worn dj 140:-

  48. MacLean, Alistair The Golden Gate Collins, London 1976, 246 pp 1st ed, hardbound publ cloth w dj (minor tear in dj by upper spine), name inscr 130:-

  49. MacLean, Alistair When Eight Bells Toll Collins, London 1966, 255 pp hardbound publ cloth w dj (fold mark on spine of dj), 1st ed, 2nd impr 150:-

  50. Magnan, Pierre Guldsvampen Bra Deckare 1983, 231 s. inb förlb m naggat skomsl 30:-

  51. Mainwaring, Marion Mord bland experter Berghs 1955, 234 s. ngt sned, lätt naggat skomsl 40:-

  52. Mankell, Henning Brandvägg. Ordfront 1998, 453 + ii s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, 1:a uppl. 70:-

  53. Mankell, Henning Danslärarens återkomst. Ordfront 2000, 256 s. Originalupplaga, inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 90:-

  54. Mankell, Henning Kennedys hjärta. Leopard 2005, 386 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, skyddsomslag ngt skrynklat på ett ställe. 150:-

  55. Mankell, Henning Steget efter. Ordfront 1999, 538+i+18 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 60:-

  56. March, William Det onda arvet Berghs 1955, 220 s. inb förl helklotbd m medb omsl 50:-

  57. Markstein, George Frysen. Bonniers 1974, 251 + iii s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 70:-

  58. Marquand, John P Mellanlandning - Tokio Berghs 1958, 264 s. ngt sned 40:-

  59. Marsh, Ngaio En divas död Bra Deckare 1981, 255 s. inb förlbd m naggat skomsl, sv ou 40:-

  60. Marsh, Ngaio Heta källor Gebers 1965, 326 s. ngt nött rygg 40:-  

  61. Marsh, Ngaio Skenet bedrar Gebers 1972, 271 s. lätt nött rygg, vikmärke på främre omsl 40:-

  62. Maxwell, Bridgid Sex vackra flickor i en ring Lindblad 1956, 264 s. lätt nött rygg 40:-

  63. McBain, Ed Spöken Norstedts 1980, 231 s. inb förl helklotbd m skomsl, översatt av Sam J Lundwall 40:-

  64. McCutchan, Philip Var finns Ackroyd? - Ett fall för Commander Shaw, I. Berghs 1966, 291 s. lätt nött omsl 40:-

  65. McDermid, Val Bounty. Myteristens återkomst. Alfabeta 2006, 429 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo. 90:-

  66. McDermid, Val Dödsdomen. AlfabetaAnamma 2002, 470 + i s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo. 2:a tryckn. 80:-

  67. McDonald, Frank Mord och skön konst. R&S 1981, 393 s. Inbunden förlagets helklotband med naggat omslag, stor 8vo, ett par såprickar på främre snitt. 80:-

  68. Meyer, Nicholas Skräcken i West End - Utgiven av Nicholas Meyer efter en uppteckning av Dr. John H. Watson Norstedts 1976, 177 s. inb förl helklotbd m ngt naggat skomsl; Sherlock Holmes-historia 40:-

  69. Milton, Nancy Det kinesiska kortet - Politisk thriller Ordfront 1983, 341 s. inb förl pappbd m skomsl, stor 8vo 50:-

  70. Molin, Lars Bomben Bonnier Alba 1995, 256 s. inb förl kartonnagebd, stor 8vo 40:-

  71. Mons, Martin Kommissarie Perquin och pärlmorden S&L 1957, 270 s. mindre fuktskada, sliten och tejplagad rygg 40:-

  72. Morton, Anthony Ett jobb för baronen Spegeln 1952, 239 s. lätt nött omsl 40:-

  73. Mårtenson, Jan Vinprovarna BB 1979, 185 s. inb förl helklotbd m naggat skomsl, exl 40:-  

  74. Nesser, Håkan Münsters fall. Bonniers 1998, 323 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 70:-

  75. Neznanskij, Friedrich & Topol, Eduard Mord, kamrat Brezjnev? R&S 1982, 323 s. inb förl helklotbd m skomsl, ett av de blanka smutsbladen I början borttaget 75:-

  76. Noll, Ingrid Tuppen är död Forum 1993, 333 s. inb förl helklotbd m skomsl 50:-

  77. Odebrandt, Per & Ohlsson, Joel Fähundarna - En kriminalroman Cavefors 1977, 173 s. nött 40:-

  78. Oker-Blom, Inga I vallmons tid... Gebers 1961, 246 s. 40:-

  79. Oker-Blom, Inga Mördaren går i ringen Gebers 1962, 242 s. ngt nött, småfläckig 40:-

  80. Oljelund, Thea Kvinna försvunnen - Roman om ett brott Bra Deckare 1984, 194 s. inb förlbd m naggat skomsl 40:-

  81. Oppenheim, E Phillips Den stora kuppen i konstsilke Gebers 1932, 281 + vi s. inb priv halvfrbd m medb främre omsl, liten fläck i inlagan första 10 s. 60:-

  82. Ostrander, Isabel  De tjugosex ledtrådarna Å&Å 1936, 192 s. inb priv trevligt halvklotbd m sprängt snitt, samtida namnt 60:-

  83. Palmström, Uno Slutstation Stockholm. Arbetarkultur 1983, 250 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt skavt skyddsomslag med liten riss i. 80:-

  84. Paretsky, Sara Smygande gift W&W 1990, 307 s. inb förlbd m skomsl, 2:a tryckn, stor 8vo, liten fläck på övre snitt 40:-

  85. Patrick, Quentin Ladys lusthus Wahlströms 1984, 255 s. inb förl kartonnagebd, 4:e uppl 40:-

  86. Patrick, Quentin Öga för öga Skoglunds 1944, 318 s. nött rygg, ngt solkig baksida, namnt, ett par blad osnyggt sprättade i slutet 40:-

  87. Pedersen, Vidar Rött som stål Mysterious Press/Wiken 1991, 178 s. inb förl helklotbd m skomsl m liten riss, stor 8vo 40:-

  88. Pentecost, Hugh Fasans hus Lindquists 1974, 190 s. inb förlbd m skavt skomsl 40:-

  89. Persson, Leif G W Mellan sommarens längtan och vinterns köld. En roman om ett brott. Pirat 2002, 576 s. Originalupplaga, inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, som ny. såld

  90. Persson, Åke (red) Mordet på Jultomten och andra juldeckare. Bonnierförlagen 1999, 144 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, namnteckning. Noveller av Hans Alfredson, K Arne Blom, Åke Edwardsson, Björn Hellberg, Hans Holmér, Henning Mankell och Håkan Nesser, Liza Marklund, Jan Mårtenson, Olov Svedelid och Ulla Trenter. 60:-

  91. Phanderson, Bo En galakväll på UD Bonniers 1970, 210 s. den kända pastischen på Balderson 40:-  

  92. Phillips, James Atlee Pour suite et fin Presses de la Cité, Paris 1951, 218 + v pp very small nick on back cvr and last 2 leaves 40:-

  93. Poloni, Helena Mord i barm Bonniers 1957, 239 s. inb förlbd m ngt naggat skomsl 40:-

  94. Procter, Maurice Mord bland blommor Tidens 1953, 237 s. inb förl blindpressade helklotbd 40:-

  95. Quentin, Patrick Peter Duluth har döden i hälarna Skoglunds 1962, 223 s. pocket, liten riss på smutstitelblad 40:-

  96. Quentin, Patrick Peter Duluth möter en rival Skoglunds 1947, 323 s. ngt nött omsl, ngt solkig 50:-

  97. Quentin, Patrick Peter Duluth nyktrar till Skoglunds 1958, 249 s. ngt snedläst, svagt solkig baksida, 3:e uppl 40:-  

  98. Rattray, Simon Drottningen hotad Lindqvists 1956, 238 s. lätt sned, ganska nött omsl och rygg; en Hugo Bishop-deckare 40:-

  99. Regis, Jul. Kopparhuset Å&Å 1926, 311 s. inb förl dek helklotbd 40:-

  100. Reyburn, Wallace Brott i hamn Gebers 1958, 196 s. inb helklotbd m främre omsl klistrat på frampärm 40:-

  101. Rice, Craig Brottsligt livat Bonniers 1956, 323 s. inb förl dek pappbd, ngt snedläst 40:-

  102. Rice, Craig Lik förbannat Bonniers 1957, 255 s. inb förl dek pappbd m naggat skomsl 40:-

  103. Riverton, Stein Negern med de vita händerna Lindfors 1938, 135 s. lätt nött omsl 50:-

  104. Rjndt, Philippe van Kardinalens hemlighet. Richters 1985, 360 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 75:-

  105. Rowe, Jennifer Farlig frukt Bonniers 1989, 304 s. inb förlbd m skomsl, mindre fläck på första smutsblad 40:-

  106. Rundberg, Arvid Mannen i mitten PAN&s 1968, 217 s. inb förl dek pappbd m skomsl 40:-  

  107. Russell, Major C E True Adventures of the Secret Service Doubleday/Page & Co 1923, 316 pp hardbound publ cloth, spine and a little bit of boards sunned, wear to upper spine 100:-

  108. Rönblom, H-K Senatorn kommer tillbaka Vingförlaget 1961, 224 s. inb förl helklotbd 60:-

  109. Salomonson, Kurt Mannen utanför Norstedts 1967, 236 s. inb förl dek pappbd 40:-

  110. Seymour, Gerald Rödräven norstedts 1982, 305 s. inb förlbd m ngt naggat skomsl 40:-

  111. Shakespeare, Nicholas Snowleg. W&W 2005, 392 + i s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo. På svenska. 120:-

  112. Silbersky, Leif & Svedlid, Olov Dina dagar är räknade AWE/Gebers 1982, 234 s. ou, inb förlbd m skomsl 50:-

  113. Silbersky, Leif & Svedlid, Olov Mord bäste broder!  Norstedts 1976, 213 s. inb förlbd m lätt naggat skoml, namnt 40:-

  114. Silbersky, Leif & Svedlid, Olov Ont blod Bra Deckare 1983, 259 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl, namnt 40:-

  115. Silbersky, Leif & Svedlid, Olov Sista vittnet Norstedts 1980, 208 s. inb förlbd m skomsl, namnt 40:-  

  116. Simenon, Georges 45° à l’ombre Gallimard 1976, 181 pp paperback sold

  117. Simenon, Georges Det blå rummet. Bonniers 1977, 174 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, ett par tejp(?)märken på bakre försättsblad. 60:-

  118. Simenon, Georges Klockorna i Bicêtre. Bonniers (Svalan) 1967, 248 s. Inbunden förlagets pappband med ngt naggat skyddsomslag. 60:-

  119. Simenon, Georges L’affaire Saint-Fiacre Presses Pocket 1976, 185 pp paperback, somewhat worn 30:-

  120. Simenon, Georges L’amie de madame Maigret Presses de la Cité 1957, 189 pp paperback 40:-

  121. Simenon, Georges L’écluse nº1 Libraire Arthème Fayard 1962, 223 pp paperback 40:-

  122. Simenon, Georges La tête d’un homme Fayard 1970, 187 pp paperback 40:-

  123. Simenon, Georges Le nègre Presses de la Cité 1957, 241 + iv pp hardbound publ cloth, spine a bit sunned 50:-

  124. Simenon, Georges Le port des brumes Libraire Arthème Fayard 1961, 218 pp paperback sold

  125. Simenon, Georges Les fantomes du Chapelier Presses de la Cité 1961, 249 + iii pp hardbound publ cloth w a little chafed dj 50:-

  126. Simenon, Georges Les finançailles de M. Hire Libraire Arthème Fayard 1960, 222 pp paperback 40:-

  127. Simenon, Georges M. Gallet décédé Libraire Arthème Fayard 1962, 219 pp paperback sold

  128. Simenon, Georges Maigret chez le coroner Presses de la Cité 1962, 191 pp paperback sold

  129. Simenon, Georges Maigret en meublé Presses de la Cité 1960, 191 pp paperback, minor damage on title leaf 40:-

  130. Simenon, Georges Maigret och den försynte tjuven Bonniers 1964, 150 s. sv ou, lätt solkigt omsl 90:-

  131. Simenon, Georges Maigret voyage Presses de la Cité 1961, 187 pp paperback 40:-

  132. Simenon, Georges November. Bonniers 1975, 189 s. Inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag, tillskrift på insidan av frapärm, namnlapp på försättsblad. 40:-

  133. Sjöwall, Maj & Per Wahlöö Den skrattande polisen- Roman om ett brott Norstedts 1978, 211 s. inb förl pappbd m trasigt skomsl 50:-

  134. Sjövall, Maj & Per Wahlöö Den vedervärdige mannen från Säffle. Roman om ett brott. PAN&s 1971, 195 s. Originalupplaga, stor 8vo, främre övre hörn på omslagen med viktmärke. 150:-

  135. Sjöwall, Maj &Wahlöö, Per Den vedervärdige mannen från Säffle PAN 1975, 182 s. pocket, sned, nött, sprucken i rygg 20:-

  136. Slaughter, Frank G Du skall icke hava lust. Wahlströms 1980, 254 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, övre (fr a bakre) delen av skyddsomslaget missfärgat. 40:-

  137. Slaughter, Frank G En läkares samvete Vår Bok 1963, 254 s. inb förl lätt nötta dek pappbd 40:-  

  138. Sollerman, Pelle Den poetiske kommissarien Visby 1972, 99 s. ou, fläck i snittet s. 19-20, ill, fotoill, gotlandsbok 40:-

  139. Stangerup, Helle Diamanter är dygdens lön - En skälmroman Bonniers 1971, 196 s. veck på främre omsl och smutstitelblad, namnt 40:-

  140. Stangerup, Helle Gravskrift över rödluvan Bonniers 1968, 161 s. debut, sv ou, snedläst 50:-

  141. Stangerup, Helle Spegeldans. Bonniers 1970, 160 s. Svensk originalupplaga, häftad, lätt solkigt omslag. 60:-

  142. Strandberg, Olle (sammanställn.) Kalla kårar R&S 1956, 349 s. inb förl dek pappbd, frampårm av Bertil Bull-Hedlund, vinjetter av Hans Arnold, innehåller bl a H G Welles, E A Poe och Ett anspråkslöst förslag av J Swift 75:-

  143. Streiber, Whitley & James Kunetka K-dagen och vägen vidare. BB 1986, 393 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 50:-

  144. Stålmarck, Torbjörn Ett svårt fall Wahlströms 1974, 254 s. inb förl helklotbd,2:a uppl 40:-

  145. Stålmarck, Torbjörn I förening med mord Wahlströms 1962, 256 s. ou, andra boken 50:-  

  146. Sunesson, Vic Brottforsen. Gebers 1966, 282 s. Originalupplaga, häftad, snedläst, vikmärken på främre omslag. 50:-

  147. Sunesson, Vic Hon såg sig dö Bonniers 1976, 234 s. inb förlbd m ngt skavt omsl, namnt i blyerts, snedläst 40:-

  148. Sunesson, Vic I dimma dold. Gebers 1952, 246 s. Inbunden förlagets klotryggband med trasigt skyddsomslag, hörn ngt stötta, namnteckning på försättsblad. 2:a uppl. 75:-

  149. Sunesson, Vic Mord är mitt mål. Bonniers 1971, 220 s. Originalupplaga, ngt sned rygg 60:-

  150. Sunesson, Vic Ordet är mord Tidens 1961, 254 s. inb förl ngt skavda pappbd, namnt i blyerts 30:-

  151. Sunesson, Vic Sanningen om Marie-Claire Gebers 1965, 307 s. ou, inb förl lätt nötta dek pappbd, hörn ngt stötta, stor tillskr 40:-

  152. Sykes, W Stanley Det gåtfulla giftet Tidens 1957, 239 s. inb förl blindpressade pappbd, blekt rygg 40:-

  153. Symonds, Julian En mördares dröm Berghs 1974, 271 + i s. ngt nött rygg 40:-

  154. Sörmark, Sven En oscariansk skandal - Sherlock Holmes i Stockholm AWE/Gebers 1983, 212 s. ou, inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl 60:-

  155. Sörmark, Sven Ett sista vittne Bonniers 1980, 236 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl 40:-

  156. Sörmark, Sven Väck inte Marie Bonniers 1968, 151 s. ou, viss skada främre på främre omsl 50:-

  157. Trenter, Stieg Dockan till Samarkand. Bonniers 1964, 204 + iii s. Häftad, nött rygg, falsriss, nött omslag, namnteckning, vikmärken på bakre omslag. En Zebra-bok 172. 60:-

  158. Trenter, Stieg Dvärgarna. Bonniers 1965, 183 + vi s. Häftad, nött rygg, sned, vikmärken på bakre omslag. En Zebra-bok 191.  60:-

  159. Trenter, Stieg Eld i håg. Bonniers 1953, 242 + i s. Häftad, nött rygg. Trumfserien. såld

  160. Trenter, Stieg Eld i håg. Bonniers 1957, 219 + v s. Häftad, ngt nött rygg, gula snitt, ett par fingeravtryck i svart på titelsida och bakre omslag, namnteckning. En Zebra-bok 60. 70:-

  161. Trenter, Stieg Farlig fåfänga Litteraturfrämjandet 1982,255 s. inb förl kartonnagebd 50:-

  162. Trenter, Stieg Flickan som snavade på guldet och andra detektivberättelser. Bonniers 1962, 133 s. Originalupplaga, lätt sned rygg. 500:-

  163. Trenter, Stieg Guldgåsen Bonniers 1964, 218 s. dedicerad: ”Gyllne Jul! Stieg Trenter”, ou, ngt nött rygg 300:-

  164. Trenter, Stieg Ingen kan hejda döden Wahlströms 1964, 256 s. inb förl helklotbd, 3:e uppl 40:-  

  165. Trenter, Stieg Kalla handen Bonniers 1957, 222 s. ou, dedicerad 300:-

  166. Trenter, Stieg Kalla handen. Bonniers 1957, 222 s. Inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag, ett par svaga fläckar på frampärm. 80:-

  167. Trenter, Stieg Kalla handen. Bonniers 1961, 188 + iii s. Häftad, ngt nött rygg, gula snitt, namnteckning. En Zebra-bok 131. 60:-

  168. Trenter, Stieg Lek, lilla Louise! Bonniers 1960, 277 + ii s. Inbunden förlagets ngt nötta pappband, märken efter bortsuddat blyertskludd i början och slutet, ej skyddsomslag. 50:-

  169. Trenter, Stieg Ristat i sten Boniers 1952, 259 + i s. ou 100:-

  170. Trenter, Stieg Roparen. Bonniers 1954, 326 + i s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag, ett par mindre fläckar på främre snitt, bakre och främre försättsblad och innerpärmar småfläckiga, namnteckning på främre försättsblad. 50:-

  171. Trenter, Stieg Sjöjungfrun Bonniers 1966, 213 s. ou, dedicerad ”God Jul!”, liten nagg i främre omsl 300:-

  172. Trenter, Stieg Sjöjungfrun. Bonniers 1966, 213 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag, svart övre snitt. 100:-

  173. Trenter, Stieg Skuggan Bonniers 1960, 204 s. ou, dedicerad ”God Helg!”, vikmärken på främre omsl, ngt snedläst 300:-

  174. Trenter, Stieg Springaren Bonniers 1958, 242 s. ou, dedicerad ”God Jul!”, ngt naggat främre omsl 350:-

  175. Trenter, Stieg Springaren. Bonniers 1961, 220 s. Inbunden förlagets pappband, ej skyddsomslag, tillskrift på frsättsblad, ett par småfläckar på pärmarnas insidor, främre försätts ochfrämre snitt, rygghuvud och -fot nötta. 40:-

  176. Trenter, Stieg Sturemordet Bonniers 1962, 210 s. ou, dedicerad ”Buon Natale!”, vikmärke på främre omsl, ngt nött rygg 300:-

  177. Trenter, Stieg Tolfte knappen Bonniers 1965, 220 s. ou, dedicerad ”God Jul!” 300:-

  178. Trenter, Ulla De dödas lott Bonniers 1978, 204 s. ou, inb förl helklotbd m skomsl 40:-

  179. Trenter, Ulla Döda rummet Bonniers 1982, 227 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  180. Trenter, Ulla En gång är ingen gång Bonniers 1977, 232 s. ou, inb förl helklotbd m skomsl 50:-

  181. Trenter, Ulla Gästen Bonniers 1971, 202 s. inb förl helklotbd m skomsl, 22-23 tus 40:-

  182. Trenter, Ulla Påfågeln. Bonniers 1969, 194 s. Originalupplaga, häftad, litet vikmärke på främre omslag. 60:-

  183. Trenter, Ulla Skatten Bonniers 1972, 203 s. ou, inb föl helklotbd m skomsl 60:-

  184. Wahlén, Jan-Eric Skottet Settern 1979, 191 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  185. Wahlöö, Per Lastbilen. Norstedts 1964, 250 s. Inbunden förlagets pappband, ej skyddsomslag, namnteckning i blyerts på försättsblad. 50:-

  186. Wahlöö, Per Mord på 31:a våningen. Norströms 1966, 222 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband  med lätt naggat skyddsomslag. Månadens bok nr 59. 70:-

  187. Wall, Bengt W Döden visar vägen Tidens 1969, 190 s. ou, stor 8vo 60:-

  188. Wallace, Edgar 14 smaragder Holger Schildts Förlag 1931, 95 s. ngt snedläst, småfläckig rygg 40:-

  189. Wallace, Edgar Ambrose Saults gåta Hasselgrens 1943, 192 s. 50:-

  190. Wallace, Edgar Gröna bågskytten BB 1981, 246 s. inb förl konstläderbd, stor 8vo, namnlapp 40:-

  191. Wallace, Edgar Guldtåget W&W 1940, 192 s. inb priv halvklotbd m titelfält i läder m guld, repa på titelfält (under titeln) 75:-

  192. Wallace, Edgar Guldtåget W&W 1940, 192 s. nött omsl och rygg, litet svart färg på främre omsl 50:-

  193. Wallace, Edgar Hämnaren från Dartmoor Holger Schildts Förlag 1943, 186 s. ngt nött rygg 50:-

  194. Wallace, Edgar Mannen från Marocko Holger Schildts Förlag 1943, 1192 s. lätt nött omsl 50:-

  195. Wallace, Edgar Mannen på Carlton Hasselgrens 1943, 190 s. 50:-

  196. Wallace, Edgar U-båtsjagaren Allas Bokförlag AB 1943, 95 + i s. 40:-

  197. (Wallace, Edgar) Lane, Margaret Fenomenet Edgar Wallace Norstedts 1940, 328 s. rygg solfärgad annars i mkt bra skick, stor 8vo 150:-

  198. Walsh, J M Kleopatras nål Wahlströms 1931, 239 s. snedläst, ngt nött ryggfot, mindre (kaffe?)fläck genomgående i slutet av boken 40:-

  199. Van de Wetering, Janwillem Jerikorosen Bra Deckare 1984, 248 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  200. Whaley, F J Mordet på Syd-expressen Wahlströms 1943, 256 s. inb priv halvklotbd, marmorerat övre snitt 60:-

  201. Whalley, Peter Bårhusvaktmästarens födelsedagskalas Legenda 1985, 246 s. inb förlbd m ngt solkigt skomsl såld

  202. Wheatley, Dennis Fienden i mörkret Skoglunds 1958, 320 s. tillskr 70:-

  203. Wilding, Sten Vita frun Zindermans 1973, 171 s. 40:-

  204. Wilhelmson, Yngve Mordängeln härjar Tomas Förlag 1965, 216 s. ospr, vikmärke på främre omsl, jack i bake omsl några sidor in 40:-

  205. Williams, Valentine Frimärken och fula fiskar Gebers 1937, 262 s. inb priv pappbd (Thure Andersson, bokbindare), exl, ett par repor på rygg 60:-

  206. Williamson, Tony Spindeln Berghs 1976, 235 + v s. ngt nött omsl, 2 sidor i slutet dåligt sprättade 40:-

  207. Windsor, Roy Någon vill min död Wahlströms 1977, 240 s. inb förl helklotbd m skomsl 40:-

  208. Woolrich, Cornwell Hämndens ögonblick Spektra 1975, 258 + v s. inb förl kartonnagebd, trasig ryggfot; innehåller även novellen ”Fönstret åt gården” 40:-

  209. Wouk, Herman Myteriet på Caine Bonniers 1978, 254 s. inb förl helklotbd m ngt naggat skomsl 40:-

  210. Wynne, Barry Räkna till fem och dö Bonniers 1959, 231 s. inb förl pappbd, ej skomsl 40:-

  211. Zahn,  Ernst Pietro, smugglaren Lindblads 1931, 329 + vi s. inb priv halvklotbd, litet grönt streck på frampärm, lätt sned 60:-