Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
  Måndagar: 16-18
  Onsdagar: 16-18
  Lördagar: 12-15


tel: 0739-05 23 70
eller 0730-62 91 92
alla tider.


 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Djur / Animals

uppdat 08-03-28

  1. Adamson, Joy Born Free - A Lioness of Two Worlds Collins & Harvill Press, London 1960, 160 pp hardb publ dec boards w chipped dj, large 8vo, ill w ca 80 unpaged whole page plates in b/w and one colour frontispiece, 7th impr 75:-

  2. Adamson, Joy Living Free - The Story of Elsa and her Cubs Collins & Harvill Press, London 1961, 146 pp 1st ed, hardb publ dec boards w chipped dj, large 8vo, ill w numerous unpaged whole page plates in b/w and colour, introduction by Julian Huxley 75:-  

  3. Astley Maberly, C T Animals of East Africa D A Hawkins Ltd, Nairobi, 2224 pp ill’s by author 40:-

  4. Bjärvall, Anders & Staffan Ullström Däggdjur. Alla Europas arter. W&W 1985, 240 s. Inbunden förlagets laminatband, liten 4to, mkt rikt illustrerad. 100:-

  5. Borg, Folke & Liljeström, John Folkskolans djurbok I-II Lindblads 1943 o 1940, 272 + 283 s inb föl dek helklotbd, del 1 3e uppl, del 2 1a uppl rikt ill m teckningar, en färgplansch i varje bd, exl i båda bd I-II 50:-

  6. Brandell, Georg Kloka djur - och andra. Blad ur djurpsykologien N&K 1943, 244 s. lätt nött rygg 50:-

  7. Cooper, Alan & al Animals of the World: Africa Hamlyn 1968, 125 pp hardb publ cloth w dj, 4to, richly ill in b/w and colour 40:-  

  8. Curry-Lindahl, Kai Låt dem leva - De utrotningshotade djuren världen över R&S 1973, 388 s. inb förl helklotbd m skomsl 60:-

  9. Dahl, Georg Från mitt afrikanska vattenhål Bonniers 1973, 207 s. 4-5 tus 60:-

  10. Denis, Armand Safari med filmkamera Forum 1964, 240 s. inb förl dek helklotbd, stor 8vo, 83 konsttryckbilder och 2 kartor 60:-

  11. Dowsett, J Morewood Hur djuren tänka, leka och arbeta N&K 1933, 298 s stor 8vo, ngt sliten rygg, namnt, hundöra(!) på bakre omsl 50:-

  12. Edberg, Rolf Skuggor över savannen BB 1977, 272 s. 4to, inb förl dek helklotbd m skomsl, mkt rikt fotoill i färg, foton av Jan Weborg 60:-

  13. Edlund, Mårten (red) Djurhistorier från djungel till ishav FiB 1962, 320 s inb förlbd m lätt naggat skomsl, stor 8o; Omnibusböckerna 50:-

  14. Fabre, J H Instinktens mysterier J A Lindblads 1918, 205 s naggat omsl, sned, fotoill 30:-  

  15. Fichtelius, Karl-Erik & Sjölander, Sverre Människan, kaskelotvalen och kunskapens träd - En jämförelse mellan storhjärnade djurs intelligens W&W 1971, 152 s. inb förl helklotbd m ngt naggat skomsl, ill 50:-

  16. Fleuron, Svend De röda jägarna Bonniers 1928, 223 s ngt sliten rygg, namnt, sned, 4e uppl såld

  17. Fleuron, Svend Vildmarksfångarna. Från en zoologisk trädgård. Bonniers 1926, 243 + i s. Inbunden privat halvklotband (Uppsala bokhantverk, Thure Andersson, bokbindare), rygg ngt blekt, titelfält i läder med guld, exlibris. 100:-

  18. Gillsäter, Sven Gillsäters ark - En resa i ord och bild BB 1979, 191 s. 4to, rikt fotoill av förf, exl, vikmärke på bakre omsl; från pingviner till strutsar 30:-

  19. Gillsäter, Sven Mera vilt än tamt BB 1974,  192 s. inb förl dek helklotbd m trasigt skomsl, 4to, rikt fotoill i färg 50:-

  20. Højgaard, Mogens Människor och andra djur N&K 1961, 163 s. inb förl helklotbd m naggat skomsl; skriven av direktören för Danmarks Akvarium 90:-

  21. Jägerskiöld, L A Om spel och parningslekar bland djuren Gebers 1908, 188 s naggat omsl, m 132 bilder 60:-

  22. Lindblad, Jan Den vita tapiren och andra tama djur Bonniers 1972, 198 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill m åtskilliga opaginerade fotoplanscher, stor 8vo 60:-

  23. Lindblad, Jan Djungelbokens värld Bonniers 1979, 247 s. inb förl helklotbd m skomsl (liten riss), rikt fotoill i färg, stor 8vo; om Indien 50:-

  24. Lindblad, Jan Mina tropiska världar  Bonnier Fakta 1984, 141 s. inb förl helklotbd m skomsl, kvadratisk stor 8vo, rikt fotoill i färg; om bl a Afrika och Sydamerika 60:-

  25. Lindsey, Terence Mammals of Australia New Holland Publishers 2000, 96 pp richly photoill, in the series ”Green Guide” 50:-

  26. Long, William J Hur djuren tala I-II Gebers 1926-27, 123 + 176 s. 4:e uppl, del 2 m ngt naggat omsl, riss i s. 9-10 och hundra på s.11-12 75:-

  27. McBride, Chris De vita lejonen i Timbawati Bonniers 1979, 221 s. inb förl helklotbd m skomsl, liten 4to, rikt fotoill m färgplanscher 50:-

  28. Medlemsblad för Sveriges Kaninavelsföreningars Riksförbund 1942 (Årg. 20). Södertälje 1942, 460 s. Inbunden privat gult helklotband med lädertiteletiketter i svart och rött med guldskrift, 4to. 200:-

  29. Medlemsblad för Sveriges Kaninavelsföreningars Riksförbund 1943 (Årg. 21). Södertälje 1943, 412 s. Inbunden privat gult helklotband med lädertiteletiketter i svart och rött med guldskrift, 4to, illustrerad. 200:-

  30. Medlemsblad för Sveriges Kaninavelsföreningars Riksförbund 1944 (Årg. 22). Södertälje 1944, 168 s. Inbunden privat gult helklotband med lädertiteletiketter i svart och rött med guldskrift, 4to, illustrerad, 2 små fläckar i nedre snitt på försättsblad och 2 blad in, namnstämpel på sista sidan. 200:-

  31. Medlemsblad för Sveriges Kaninavelsföreningars Riksförbund 1945-46 (Årg. 23-24). Stockholm 1945-6, 186+168 s. Inbunden privat rött helklotband med guldtitel på rygg, 4to. såld

  32. Medlemsblad för Sveriges Kaninavelsföreningars Riksförbund 1947-49 (Årg. 25-27). Stockholm 1947-9, 128+112+120 s. Inbunden privat rött helklotband med guldtitel på rygg, 4to. såld

  33. Morewood Dowsett, J Hur djuren tänka, leka och arbeta N&K 1933, 298 s. + 20 helsidesplanscher ngt nött rygg, vikmärke på bakre omsl 50:-

  34. Moss, Cynthia Elefantminnen - Tretton år med en elefantfamilj Legenda Opus 1989, 328 + vi s. stor pocket, ill m opaginerade foton i färg och s/v 40:-

  35. Popesko. Peter Atlas of topographical anatomy of the domestic animals I-III. W B Saunders Company no date, 215 + 200 + 207 pp. Hardbound publisher’s gold and black stamped cloth, square folio, lavishly illustrated, a couple of corners a little bumped. sold

  36. Pousette, Evert De människoätande vargarna Arkeo-Förlaget 1989, 166 s inb förl dek pappbd, rikt ill; om vargdödade människor på 17-1800-talen, förlagsny såld

  37. Reuter, O M Drag ur djurens lif I-III PAN&s 1901-1904, 168 + 102 + 134 + i s. 3 delar inb i förl dek helklotbd, ngt blekt, ett par småfläckar invändigt, rikt ill 200:-

  38. Riopelle, A J (Ed) Animal Problem Solving. Selected Readings. Penguin 1967, 437 + xi pp. Softcover, spine a bit worn. Penguin Modern Psychology UPS 7. 60:-

  39. Robertson, R B Valen och hans överman Tidens 1956, 231 s. inb förl klotryggbd, stor 8vo, opaginerade fotoill 60:-  

  40. Rosendahl, Sven De tysta nätterna. Tidens 1956, 188 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med lätt naggat skyddsomslag, illustrerad av Gunnar Brusewitz. Om en grävlingshonas öden. 50:-

  41. Rosendahl, Sven Skogarnas åbor Gebers 1932, 168 s. ou av debuten, inb privat halvklotbd m medb främre omsl (Thure Andersson, Uppsala Bokhantverk), exl såld

  42. Sandström, Oscar Hemdjurläkaren. Den första hjälpen vid olycksfall och sjukdomar hos våra husdjur. Gefle 1909, 161 + i s. Inbunden privat halvfranskt band (Öbergs bokbinderi), illustrerad, liten repa på pärmpappret, mkt trevligt band. 350:-

  43. Simon, Noel Between the Sunlight and the Thunder - The Wild Life of Kenya Collins, London 1963, 384 pp + plates hardbound publ cloth w dj, plates in colour & b/w, 2nd printing 125:-

  44. Singh, Arjan Tigerland Norstedts 1975, 169 s. inb förl helklotbd m lätt nött skomsl, stor 8vo, bindningsfel gör att första smutsbladet sitter ihop m pärmen 50:-

  45. Spinage, C A Animals of East Africa Collins, London 1963, 160 pp hardb publ cloth w somewhat chipped dj, large 8vo, ill w whole page plates in b/w, frontispiece in colour, 3rd impr 50:-

  46. Stevens, Lyla Animals of Australia in Colour. Whitcombe & Tombs Pty, no date, 62 pp. Hardbound publisher’s illustrated boards with dust jacket, large 8vo, illustrations by Deirdre East. 75:-

  47. Stuxberg, Anton (text) Nytt illustrerat zoologiskt album. Bonniers 1900, 240 s. Inbunden förlagets blind- och guldstämplade helklotband med en plansch på en noshörning monterad på frampärm, tvär folio, med 240 planscher efter fotografier, vikmärke på främre försättsblad, liten fläck på bakre försättsblad, i gott skick. 275:-

  48. Söderblom, Staffan (red) Författarnas djurbok Författarförlaget 1981, 288 s. ou, ill, m W Aspenström, Torgny Lindgren, B af Klintberg, Elsa Grave osv, inb förl pappbd m skomsl såld

  49. Trägårdh, Ivar Djur och myter – och andra biologiska skisser Nordstedts 1924, 179 s inb förl dek pappbd m skarabébagge, 80 ill, ngt fläckig, premiumlapp 40:-  

  50. Under och Mysterier i Djurens Värld. Det Bästa 1965, 320 s. Inbunden förlagets guldpressad helklotband ed lätt naggat skyddsomslag, 4to, kt rikt illustreerade, illustrerade försättspapper. 90:-

  51. Wahlberg, Bror Nordisk kaninstandard av år 1951 utan plats, utan årtal, opaginerad (ca 100 s.) inb gulddekorerat priv helläderbd m titel och förf på frampärm, interfolierad, ill, rygg blekt 150:-

  52. Wells, Eric F V Lejon - vilda och vänliga. Djurens konung i sitt naturliga tillstånd, som kamrat och kameraobjekt N&K 1934, 96 s. + 32 s. helsides fotoplanscher inb förl klotryggbd, kanter ngt nötta, småfläckig frampärm 40:-

  53. Williams, John G A Field Guide to the National Parks of East Africa Collins, London 1967, 352 pp 1st ed, hardbound publ cloth w dj, 16 colour plates & 16 b/w plates by Rena Fennessy, w 343 birds and mammals (of which 191 in colour) 75:-