|
Djur / Animals uppdat 08-03-28
-
Adamson,
Joy Born Free - A Lioness of Two
Worlds Collins & Harvill Press, London 1960, 160 pp hardb
publ dec boards w chipped dj, large 8vo, ill w ca 80 unpaged whole page
plates in b/w and one colour frontispiece, 7th impr 75:-
-
Adamson,
Joy Living Free - The Story of Elsa
and her Cubs Collins & Harvill Press, London 1961, 146 pp 1st ed, hardb publ dec boards w chipped dj, large 8vo, ill w numerous
unpaged whole page plates in b/w and colour, introduction by Julian Huxley 75:-
-
Astley
Maberly, C T Animals of East Africa D
A Hawkins Ltd, Nairobi, 2224 pp ill’s
by author 40:-
-
Bjärvall, Anders & Staffan Ullström Däggdjur. Alla Europas
arter. W&W 1985, 240 s. Inbunden förlagets laminatband, liten 4to,
mkt rikt illustrerad. 100:-
-
Borg,
Folke & Liljeström, John Folkskolans
djurbok I-II Lindblads 1943 o 1940, 272 + 283 s inb
föl dek helklotbd, del 1 3e uppl, del 2 1a uppl rikt ill m teckningar, en färgplansch
i varje bd, exl i båda bd I-II 50:-
-
Brandell,
Georg Kloka djur - och andra. Blad ur
djurpsykologien N&K 1943, 244 s. lätt
nött rygg 50:-
-
Cooper,
Alan & al Animals of the World:
Africa Hamlyn 1968, 125 pp hardb
publ cloth w dj, 4to, richly ill in b/w and colour 40:-
-
Curry-Lindahl,
Kai Låt dem leva - De
utrotningshotade djuren världen över R&S 1973, 388 s. inb förl helklotbd m skomsl 60:-
-
Dahl,
Georg Från mitt afrikanska vattenhål
Bonniers 1973, 207 s. 4-5 tus 60:-
-
Denis,
Armand Safari med filmkamera Forum
1964, 240 s. inb förl dek helklotbd,
stor 8vo, 83 konsttryckbilder och 2 kartor 60:-
-
Dowsett,
J Morewood Hur djuren tänka, leka och
arbeta N&K 1933, 298 s stor
8vo, ngt sliten rygg, namnt, hundöra(!) på bakre omsl 50:-
-
Edberg,
Rolf Skuggor över savannen BB
1977, 272 s. 4to, inb förl dek
helklotbd m skomsl, mkt rikt fotoill i färg, foton av Jan Weborg 60:-
-
Edlund,
Mårten (red) Djurhistorier från
djungel till ishav FiB 1962, 320 s inb
förlbd m lätt naggat skomsl, stor 8o; Omnibusböckerna 50:-
-
Fabre,
J H Instinktens mysterier J A
Lindblads 1918, 205 s naggat omsl,
sned, fotoill 30:-
-
Fichtelius,
Karl-Erik & Sjölander, Sverre Människan,
kaskelotvalen och kunskapens träd - En jämförelse mellan storhjärnade
djurs intelligens W&W 1971, 152 s. inb
förl helklotbd m ngt naggat skomsl, ill 50:-
-
Fleuron,
Svend De röda jägarna Bonniers
1928, 223 s ngt sliten rygg, namnt,
sned, 4e uppl 40:-
-
Fleuron, Svend Vildmarksfångarna. Från en zoologisk
trädgård. Bonniers 1926, 243 + i s. Inbunden privat halvklotband
(Uppsala bokhantverk, Thure Andersson, bokbindare), rygg ngt blekt,
titelfält i läder med guld, exlibris. 100:-
-
Gillsäter,
Sven Gillsäters ark - En resa i ord
och bild BB 1979, 191 s. 4to, rikt
fotoill av förf, exl, vikmärke på bakre omsl; från pingviner till
strutsar 30:-
-
Gillsäter,
Sven Mera vilt än tamt BB 1974,
192 s. inb förl dek helklotbd
m trasigt skomsl, 4to, rikt fotoill i färg 50:-
-
Højgaard, Mogens Människor och andra djur N&K 1961,
163 s. inb förl helklotbd m naggat skomsl; skriven av direktören för
Danmarks Akvarium 90:-
-
Jägerskiöld,
L A Om spel och parningslekar bland
djuren Gebers 1908, 188 s naggat
omsl, m 132 bilder 60:-
-
Lindblad,
Jan Den vita tapiren och andra tama
djur Bonniers 1972, 198 s. inb förl
helklotbd m skomsl, ill m åtskilliga opaginerade fotoplanscher, stor 8vo 60:-
-
Lindblad,
Jan Djungelbokens värld Bonniers
1979, 247 s. inb förl helklotbd m
skomsl (liten riss), rikt fotoill i färg, stor 8vo; om Indien 50:-
-
Lindblad,
Jan Mina tropiska världar
Bonnier Fakta 1984, 141 s. inb
förl helklotbd m skomsl, kvadratisk stor 8vo, rikt fotoill i färg; om bl a
Afrika och Sydamerika 60:-
-
Lindsey, Terence Mammals of Australia New Holland
Publishers 2000, 96 pp richly photoill, in the series ”Green Guide”
50:-
-
Long, William J Hur djuren tala I-II Gebers 1926-27,
123 + 176 s. 4:e uppl, del 2 m ngt naggat omsl, riss i s. 9-10 och hundra
på s.11-12 75:-
-
McBride,
Chris De vita lejonen i Timbawati Bonniers
1979, 221 s. inb förl helklotbd m
skomsl, liten 4to, rikt fotoill m färgplanscher 50:-
-
Medlemsblad för
Sveriges Kaninavelsföreningars Riksförbund 1942 (Årg. 20).
Södertälje 1942,
460 s. Inbunden privat gult helklotband med lädertiteletiketter i svart
och rött med guldskrift, 4to. 200:- -
Medlemsblad för
Sveriges Kaninavelsföreningars Riksförbund 1943 (Årg. 21).
Södertälje 1943,
412 s. Inbunden privat gult helklotband med lädertiteletiketter i svart
och rött med guldskrift, 4to, illustrerad. 200:- -
Medlemsblad för
Sveriges Kaninavelsföreningars Riksförbund 1944 (Årg. 22).
Södertälje 1944,
168 s. Inbunden privat gult helklotband med lädertiteletiketter i svart
och rött med guldskrift, 4to, illustrerad, 2 små fläckar i nedre snitt på
försättsblad och 2 blad in, namnstämpel på sista sidan. 200:- -
Medlemsblad för
Sveriges Kaninavelsföreningars Riksförbund 1945-46 (Årg. 23-24).
Stockholm
1945-6, 186+168 s. Inbunden privat rött helklotband med guldtitel på rygg,
4to.
såld
-
Medlemsblad för
Sveriges Kaninavelsföreningars Riksförbund 1947-49 (Årg. 25-27).
Stockholm
1947-9, 128+112+120 s. Inbunden privat rött helklotband med guldtitel på
rygg, 4to.
såld
-
Morewood
Dowsett, J Hur djuren tänka, leka och
arbeta N&K 1933, 298 s. + 20 helsidesplanscher ngt nött rygg, vikmärke på bakre omsl 50:-
-
Moss,
Cynthia Elefantminnen - Tretton år
med en elefantfamilj Legenda Opus 1989, 328 + vi s. stor pocket, ill m opaginerade foton i färg och s/v 40:-
-
Popesko. Peter Atlas of topographical anatomy of the
domestic animals I-III. W B Saunders Company no date, 215 + 200 + 207
pp. Hardbound publisher’s gold and black stamped cloth, square folio,
lavishly illustrated, a couple of corners a little bumped.
sold
-
Pousette, Evert De människoätande vargarna
Arkeo-Förlaget 1989, 166 s inb förl dek pappbd, rikt ill; om vargdödade
människor på 17-1800-talen, förlagsny 120:-
-
Reuter,
O M Drag ur djurens lif I-III PAN&s 1901-1904, 168 + 102 + 134 +
i s. 3 delar inb i förl dek helklotbd, ngt blekt, ett par småfläckar
invändigt, rikt ill 200:-
-
Riopelle, A J (Ed)
Animal Problem Solving. Selected
Readings.
Penguin 1967, 437 + xi pp.
Softcover, spine a bit worn. Penguin Modern Psychology UPS 7. 60:-
-
Robertson,
R B Valen och hans överman Tidens
1956, 231 s. inb förl klotryggbd,
stor 8vo, opaginerade fotoill 60:-
-
Rosendahl, Sven De
tysta nätterna. Tidens 1956, 188 s. Inbunden förlagets dekorerade
pappband med lätt naggat skyddsomslag, illustrerad av Gunnar Brusewitz.
Om en
grävlingshonas öden. 50:-
-
Rosendahl, Sven Skogarnas åbor Gebers 1932, 168 s.
ou av debuten, inb privat halvklotbd m medb främre omsl (Thure Andersson,
Uppsala Bokhantverk), exl
såld
-
Sandström, Oscar
Hemdjurläkaren. Den första hjälpen vid olycksfall och sjukdomar hos våra
husdjur. Gefle 1909, 161 + i s. Inbunden privat halvfranskt band (Öbergs
bokbinderi), illustrerad, liten repa på pärmpappret, mkt trevligt band.
350:-
-
Simon,
Noel Between the Sunlight and the
Thunder - The Wild Life of Kenya Collins, London 1963, 384 pp + plates hardbound
publ cloth w dj, plates in colour & b/w, 2nd printing 125:-
-
Singh,
Arjan Tigerland Norstedts 1975,
169 s. inb förl helklotbd m lätt nött
skomsl, stor 8vo, bindningsfel gör att första smutsbladet sitter ihop m pärmen
50:-
-
Spinage,
C A Animals of East Africa Collins,
London 1963, 160 pp hardb publ cloth w
somewhat chipped dj, large 8vo, ill w whole page plates in b/w, frontispiece
in colour, 3rd impr 50:-
-
Stevens, Lyla Animals of Australia in Colour.
Whitcombe & Tombs Pty, no date, 62 pp. Hardbound publisher’s illustrated
boards with dust jacket, large 8vo, illustrations by Deirdre East. 75:-
-
Stuxberg, Anton (text) Nytt illustrerat zoologiskt album.
Bonniers 1900, 240 s. Inbunden förlagets blind- och guldstämplade
helklotband med en plansch på en noshörning monterad på frampärm, tvär
folio, med 240 planscher efter fotografier, vikmärke på främre försättsblad,
liten fläck på bakre försättsblad, i gott skick. 275:-
-
Söderblom,
Staffan (red) Författarnas djurbok Författarförlaget
1981, 288 s. ou, ill, m W Aspenström,
Torgny Lindgren, B af Klintberg, Elsa Grave osv, inb förl pappbd m skomsl 80:-
-
Trägårdh,
Ivar Djur och myter – och andra
biologiska skisser Nordstedts 1924, 179 s inb
förl dek pappbd m skarabébagge, 80 ill, ngt fläckig, premiumlapp 40:-
-
Under och Mysterier i
Djurens Värld.
Det Bästa 1965, 320 s. Inbunden
förlagets guldpressad helklotband ed lätt naggat skyddsomslag, 4to, kt rikt
illustreerade, illustrerade försättspapper. 90:-
-
Wahlberg,
Bror Nordisk kaninstandard av år 1951
utan plats, utan årtal, opaginerad (ca 100 s.) inb
gulddekorerat priv helläderbd m titel och förf på frampärm,
interfolierad, ill, rygg blekt 150:-
-
Wells,
Eric F V Lejon - vilda och vänliga.
Djurens konung i sitt naturliga tillstånd, som kamrat och kameraobjekt N&K
1934, 96 s. + 32 s. helsides fotoplanscher inb
förl klotryggbd, kanter ngt nötta, småfläckig frampärm 40:-
-
Williams,
John G A Field Guide to the National
Parks of East Africa Collins, London 1967, 352 pp 1st
ed, hardbound publ cloth w dj, 16 colour plates & 16 b/w plates by Rena
Fennessy, w 343 birds and mammals (of which 191 in colour) 75:-
|