|
Ekonomi / Economics
uppdat 08-08-06
-
Admassie, Yeraswork Twenty Years to Nowhere – Property
Rights, Land Management and Conservation in
Ethiopia
Uppsala 1995, x + 286 pp diss, ded, large 8vo 75:-
-
Ahlberg, Gösta & Ingvar Svennilsson Några grunddrag i den
svenska arbetskraftsbalansen Uppsala 1945, 15 + i s. stor 8vo, solblekt
mot rygg och övre snitt, samtida namnt; särtryck ur Ekonomisk Tidskrift 1944
50:-
-
Axling, Olle Fjärde generationen in... Skisser från en
75-årig reklamtillvaro. Aktiebolaget S. Gumælius annonsbyrå 1877-1952.
Gumælius 1952, 69 + iii s. + planscher. Häftad med ryggfast skyddsomslag,
illustrerad, rygghuvud och -fot ngt nötta. 90:-
-
Bartilsson, Sven; Jonathan Bland & Rosarie Kennedy (Red)
Socialt företagande och integration. 22 europeiska exempel. Göteborgs
Universitet 1997, 186 s. Häftad, kvadratisk 8vo, illustrerad, rygghuvud
litet nött. Projekt CLEA/Employment. 125:-
-
Belfrage, Kurt & Hörlin, Harald (utg) Handel och Industri -
Praktisk handbok för affärsmän I-II. N&K 1927, viii + viii + 1023 + i s.
inb förl snygga guldek halvfrbd m marmorerade snitt, ryggar lätt blekta, ill,
4to’s, innehåller otaliga artiklar av fackmän, t ex: Sveriges bankväsen, Det
moderna varuhuset, Den kooperativa företagsformen, Institutioner och
föreningar i näringslivets tjänst, Utrikeshandelns grunder, Tullpolitiken och
dess verkningar, Den ekonomiska geografien I-II 120:-
-
Berggren, Christian Det nya bilarbetet. Konkurrensen mellan
olika produktionskoncept i svensk bilindustri 1970-1990. Arkiv 1990, 518
s. Häftad, dissertation. Arkivs avhandlingsserie 32. 110:-
-
Bergström, Fredrik & Fredrik Nixon (red) Sila kamelerna och
svälj myggen! Hur bör konkurrensen främjas? Timbro 2001, 190 + i s.
Häftad, liten 8vo, som ny. Eli Heckscher Papers No. 1. 80
-
Billing, Peter & Mikael Stigendal Hegemonins decennier.
Lärdomar från Malmö om den svenska modellen. Möllevångens Samhällsanalys
1994, 440 s. Häftad, liten 4to, illustrerad, rester av prislapp kvar på
främre omslag. 180:-
-
Biörck, Gunnar
Uppriktigt sagt - Uppsatser om sjukvård och samhällsekonomi Allhems 1972,
120 s. märke på bakre omsl efter prislapp, frf var professor i Medicin vid
AS i Malmö och Serafimerlasarettet i Sthlm 90:-
-
Brännlund, Runar Grön skatteväxling. Framgångsväg eller
återvändsgränd. SNS 2006, 118 s. Häftad, minifläck på nedre snitt.
100:-
-
Carlsson, Bengt & Sophie Nachemson-Ekwall Livsfarlig
ledning. Historien om kraschen i ABB. Ekerlids 2003, 381 + i s. +
planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo.
100:-
-
Cassel, Gustav
Dyrtid och sedelöverflöd PAN&s 1917, 262 s. inb priv blått helklotbd
(G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld, medb
omsl 120:-
-
Cassel, Gustav
Grunddragen i penningväsendets utveckling KF 1931, 168 s. inb förl
klotryggbd, ngt stötta hörn, främre omsl medb, enstaka ill, ganska hårt struken
såld
-
Cassel, Gustav Theoretische Sozialökonomie. C F
Wintersche Verlagshandlung, Leipzig 1921, xii + 593 pp. Hardbprivate
clothwith gilt title on spine, 4to, pages a little browned due to age. 2nd
edition. Lehrbuch der Allgemeinen Volkswirtschaftslehre II. 200:-
-
Cohn, Helge (red) Kring Brunkeberg - En liten
Stockholmsrapsodi i ord och bild Stockholm 1965, 47 + i s. stor smal
8vo, fotoill; om Götabankens historia 40:-
-
Cox, Roland (red) Den kokta grodan. Underbemannat eller
uthålligt arbetsliv? Boréa 2000, 197 + iii s. Häftad, kvadratisk 8vo,
illustrerad, som ny. 100:-
-
Crobaugh, Mervyn Det ekonomiska tänkandet. Tiden 1938,
224 + iv s. Häftad i tryckt omslag, understrykningar, ngt blekta kanter på
omslag och rygg. 75:-
-
Dagborn, Olof
Stadshypotek i Stor-Stockholm. En historisk översikt. Stockholms läns
stadshypoteksförening 1984, 291 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband,
stor 8vo, rikt illustrerad, ryggfot och -huvud lätt nötta. 80:-
-
Dahlberg, Helge Kommunalekonomi. LT 1977, 113 + i s.
Häftad, understrykningar och annoteringar i ett kapitel, illustrerad. 3:e
uppl. 60:-
-
Delander, Lennart & Per Gunnar Edebalk Samhällets ekonomi.
LiberLäroedel 1981, 404 s. Häftad, illustrerad, rejält understruken på
vissa ställen. 50:-
-
Durö, Robert Vinn marknadskriget. Ledarskap och
konkurrensstrategiska lärdomar från Gulfkriget. Bonnier Utbildning 1993,
199 s. Inbunden förlagets kartonnageband, stor 8vo, lätt slagna pärmar.
175:-
-
Edman, Stefan & Jan Lindvall Siste man släcker ljuset. Kan
hela Sverige leva? Atlas 2002, 177 s. Häftad, illustrerad. 120:-
-
Edris, Karl-Erik Oanade möjligheter. ett
ledningsgruppsseminarium i corporate citizenship. Caduceus 1999, 208 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 100:-
-
Ekman, Bo Himmel och helvete. Om företagande, makt och
ledarskap. Ekerlids 2002, 235 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade
kartonnageband. 100:-
-
Ett skepp kommer lastat - Från byteshandel till nutida
grosshandel Å&Å
1947, 88 s. stor 8vo, rikt ill av S Södersten 70:-
-
Ferdfelt, Henrik Pop. Stockholm 2006, 327 pp.
Softcover, dissertation, large 8vo, 2 dog ears. Doctoral Thesis in Business
Administration at Stockholm University dealing with the economics of the Pop
Industry. 200:-
-
Fry, John A Limits of the Welfare State: critical views on
post-war Sweden
Saxon House 1979, vi + 234 pp
hardbound publ boards 80:-
-
Galbraith, John
Kenneth Den stora börskraschen Ordfront 1997, 207 + i s. inb förl
ill pappbd, nyskrivet förord 75:-
-
Hammarskjöld, Dag Från
Bretton Woods till “Full Employment“. Stockholm 1945, 24 s.
Klammerhäftad, stor 8vo, omslag ngt solfärgade. Supplement till Svenska
Handelsbankens Index oktober 1945. 60:-
-
Handy, Charles Gamla gudar och dagens chefer. Svenska
Dagbladet 1987, 262 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag.
100:-
-
Heilbroner, Robert L Utopister och samhällsomdanare - Stora
ekonomiska tänkares liv och idéer N&K 1959, 303 s. inb förl helklotbd,
vissa blyertsunderstr; om Adam Smith, Malthus, Karl Marx,
Thorstein Veblen, John Maynard Keynes m fl 100:-
-
Helgesson, Claes-Fredrik; Hans Kjellberg & Anders Liljenberg
Den där marknaden. Om utbyten, normer och bilder. Studentlitteratur 2004,
295 s. Häftad, som ny. 150:-
-
Henderson, David Missriktad välvilja. Falska föreställningar
om företagens samhällsansvar. Timbro 2002, 226 s. Häftad, liten 8vo.
Eli Heckscher Papers No. 4. 70:-
-
Henrekson, Magnus Vägar till ökad jämställdhet i svenskt
näringsliv. SNS Förlag 2004, 158 s. Inbunden förlagets illustrerade
pappband med skyddsomslag, stor 8vo. 180:-
-
Hildebrand, Karl-Gustaf (Ed) The Swedish Match Company,
1917-1939. Studies in Business Internationalisation. Expansion Crisis
Reconstruction 1917-1939. Liber 1985, 496 pp. Softcover.
sold
-
Hite, Shere Sex & Business. Financial Times / Prentice
Hall 2000, xvi + 221 pp. Sotcover with flaps, large square 8vo. 160:-
-
Hoffmann, Ulla Som en skänk från ovan. Politiken bakom
pensionssystemet. Nixon 2005, 167 s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsoslag, som ny. 100:-
-
Hunt, E K De ekonomiska ideologiernas utveckling.
Akademilitteratur 1980, 198 s. Häftad, namnteckning på titelsida, nån
enstaka understrykning i blyerts. 2:a uppl., 3:e tryckn. 70:-
-
Häggroth, Sören I praktiken. Förändringsarbete inom
offentlig sektor. Ekerlids 2008, 184 s. + DVD-skiva i ficka. Inbunden
förlagets laminatband, illustrerad, som ny. 120:-
-
Hökerberg, Jan Spelet om Volvo. Ekerlids 2000, 350 s. +
xvi s. planscher. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo.
110:-
-
Kelsey, Jane The
New
Zealand Experiment. A World Model for Structural Adjustment?
Auckland
University Press/Bridget Williams Books 1995, 407 pp. + errata leaf. Sewn,
large 8vo, 2x4 cm cutout at lower edge of first title page, 5-6 library stamps
throughout inlay. 100:-
-
Kotler, Philip & Fernando Trias de Bes Lateral
marknadsföring. Optmial 2003, 196 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag, som ny. 150:-
-
Kristensson, Folke
Människor, företag och regioner. En strukturekonomisk analys A&W 1967, 122
s. stor 8vo, utviksplansch 90:-
-
Landström, Lars Statligt kontra privat företagande - En
jämförande organisationsteoretisk studie av det statliga företagets beteende
Uppsala 1970, xiv + 218 + iv s. osprättad 90:-
-
Larsson, Tor
Industrins furier – Studier rörande den sociala innebörden av förmansskapet
inom svenska företag Uppsala 1984, 166 s. skomsl, diss, spikblad
60:-
-
(Law, John) Lindström, K Finanssvindelaffären John Law
(1718-1720) av P. A. Cochut (1853) jämte några ur finanslitteraturen hämtade
bilder och profiler. AB Seelig & C:o 1938, 132 s. + rättelselapp.
Dedicerad, häftad, blekt rygg. 125:-
-
Lehmann, Kenth Planera din skatt. Så tjänar du på det nya
systemet. Lehmanns Förlag 1982, 187 + vii s. Inbunden förlagets
pappband. 70:-
-
Leion, Anders
Inkomstfördelningen i Sverige - En sammanfattning av Låginkomstutredningens
första delbetänkanden LO/Prisma 1970, 131 s. originalpocket, lätt skavt
omsl 40:-
-
Lindkvist, Lars Tänder tillsammans. Personalkooperativ inom
vård och omsorg. SNS Förlag 2007, 227 s. Häftad, som ny. 150:-
-
Lindvert, Jessica Ihålig arbetsmarknadspolitik? Organisering
och legitimitet igår och idag. Boréa 2006, 219 + v s. Häftad,
kvadratisk 8vo, som ny. 100:-
-
Lundberg, Erik Konjunkturbedömningens möjligheter - Föredrag
vid 1937 års ordinarie bankmöte Svenska Bankföreningen, Stockholm 1945, 21
+ iii (blanka) s. liten 4to, 2:a uppl, svagt blyertsstreckad, solblekt mot
rygg såld
-
Lundgren, Nils Europa ja - euro nej! De bästa argumenten mot
EMU. Fischer & Co 2003, 256 s. Inbunden förlagets laminatband,
blyertsanteckningar på sista blankblad och bakpärms insida. 125:-
-
Molin, Björn; Lennart Månsson & Lars Strömberg Offentlig
förvaltning. Stats- och kounalförvaltningens struktur och funktioner.
BonnierFakta 1981, 262 s. Häftad, understrykningar i blyerts, vikmärke på
bakre omslag. 5:e helt omarbetade uppl. 50:-
-
Morant, G C (Compiler) Instructions to Colonial and Foreign
Branches and Agents - To which is attached A Short Telegraphic Code
Commercial Union Assurance Company Limited/Fire Department Waterlow & Sons
Ltd, London 1902, frontispiece photo + title leaf + xx + 217 pp hardbound
publ richly gold ornated leather binding, small 4to, spine and corners worn
250:-
-
Munkhammar, Johnny European Dawn. After the social model.
Timbro 2005, 191 pp. Softcover with flaps. 80:-
-
Norrköpings och
Östergötlands läns taxeringskalender 1955
Stockholm 1955, 159 s.
inb förl pappbd, litet rött märke på bakre smutsblad 125:-
-
Nove, Alec Sovjets ekonomiska utveckling. Från 1913 till
våra dagar. W&W 1971, 471 s. Originalutgåva, häftad, signatur på
försättsblad, läsveck på ryggen. W&W-serien 281. 50:-
-
Palm, Irving
Frikyrkorna, arbetarfrågan och klasskampen – Frikyrkorörelsens hållning till
arbetarnas fackliga och politiska kamp åren kring sekelskiftet Uppsala
1982, 224 s. diss, spikblad, Studia Sociologica Upsaliensia 19 90:-
-
Palme, Joakim & Sten Åke Stenberg (red) Arbete och välfärd.
Stockholm 1998, 219 s. Häftad. Välfärdsprojektet. Skriftserien:
Kunskap/idé/enskilda röster Nr 11.
såld
-
Pestoff, Victor A Between Markets and Politics -
Co-operatives in Sweden European Centre for Social Welfare Policy and
Research Vol 7, Campus / Westview 1991, x + 244 pp large 8vo 100:-
-
Pettersson, Bo Handelsmännen. Så skapaqde Erling och Stefan
Persson sitt modeimperium. Ekerlids 2002, 352 s. Inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. Om Hennes & Mauritz. 120:-
-
Rhenman, Eric Företagsdemokrati och företagsorganisation. Om
organisationsteoris tillämpbarhet i debatten om arbetslivets demokratisering.
PAN 1967, 213 s. Pocket, lätt nött rygg. 60:-
-
Riksförsäkringsanstalten 1902-1952
Stockholm 1952, 154 + ii + 62
(porträttgalleri) + i s. inb förl klotryggbd m rikt gukddek frampärm, rikt
ill 75:-
-
Rydenfelt, Sven Sagan om Tetrapak. Till hundraårsminnet av
Ruben Rausings födelse 1895. Fischer & Co 1995, 239 s. Inbunden
förlagets illustrerade laminatband, 4to, illustrerad, förord av Tore Browaldh.
200:-
-
Rydström, Erik Stiftelser och Ideella föreningar som
verksamhetsform. Stig H Larsson Konsult AB 1978, 141 s. + häfte ”Nya
skatteregler” 9 s. + erratablad. Inbunden förlagets dekorerade helklotband,
4to, enstaka understrykningar. 100:-
-
Salzer, Miriam Identity Across Borders. A Study in the
”IKEA-World”. Linköping 1994, 254 + 14 pp. Softcover, dissertation,
large 8vo, some small red scratches on lower edge and back cover.
Linköping Studies in Management and Economics, Dissertations No. 27.
sold
-
Sennett, Richard När karaktären krackelerar. Människan i den
nya ekonomin. Atlas 2000, 229 s. Pocket.
såld
-
Sigeman, Tore Contract Labour in Sweden. A&W 1970, pp.
30-64. Sewn as issued, large 8vo, fro the author. Särtryck/Separate fro
Kungl. Vetenskapssahällets i Uppsala årsbok 14/1970. 60:-
-
Sjöstrand, Sven-Erik & Holmberg, Ingalill (red)
Företagsledning bortom etablerad teori Studentlitteratur 1992, 211 s.
stor 8vo, utg av Handelshögskolan i Sthlm 100:-
-
Ståhlberg, Ann-Charlotte Socialförsäkringarna i Sverige.
SNS Förlag 2004, 93 s. Häftad, litet märke efter gem. Pocketbiblioteket nr
5. 40:-
-
Sveds, Åsa Pengar i sjön - om än, makt och mutor.
Förlags AB Weinco 2006, 264 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag. Om mutmisstankarna kring gotlandstrafiken. 200:-
-
Svennilson, Ingvar Några svenska sysselsättningsproblem
Uppsala 1943, 28 s. stor 8vo, solblekt mot rygg och övre snitt, samtida
namnt; särtryck ur Ekonomisk Tidskrift 1943 50:-
-
Svensk ekonomisk
tillväxt - En problemanalys
Svenska Bokförlaget/Norstedts
1966, vi + 258 s. inb förl dek helklotbd m skomsl, namnt i blyerts, förord
av Gunnar Sträng 100:-
-
Svensk försäkringsmatrikel 1940 - Biografisk porträttkalender
över medlemmarna i Svenska Försäkringsföreningen och försäkringssällskapen i
Göteborg, Malmö och Norrköping
Stockholm 1940, 283 s. inb förl hellinneb m titeletikett i
läder med guldskrift, sandgrängat olikfärgat snitt, liten 4to, rikt fotoill
150:-
-
Svensk försäkringsmatrikel 1950 - Biografisk porträttkalender
över medlemmarna i Svenska Försäkringsföreningen och försäkringssällskapen i
Göteborg, Malmö och Norrköping
Stockholm 1950, 300 s. inb snyggt halfrbd m sandgrängat
snitt, liten 4to, rikt fotoill 120:-
-
Swärd, Gunnel & Kjell Framgångsrika företagare 1.
Pedagogförlaget 1996, 143 s. Inbunden förlagets pappband, stor 8vo, rikt
illustrerad. 90:-
-
Trollestad, Claes Existentiellt välbefinnande och moralisk
trovärdighet hos högre chefer och ledare. Svenska Förlaget 2003, 202 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, recensionsstämpel på
titelsidan. 180:-
-
Turner, Barry (Ed)
The Statesman’s Yearbook 1998-99 - The essential political and economic guide
to all the countries of the world MacMillan 1998, xxxiv + 1815 pp + fold
out world map in colour hardbound publ cloth w dj, ill w maps 75:-
-
Turner, Barry (Ed)
The Statesman’s Yearbook 2002 - The Politics, Cultures and Economies of the
World Palgrave 2001, xxxiv + 2057 + i pp + fold out world map in colour
hardbound publ cloth w dj, ill w maps, leaf w pp 1941-2 (Uruguay)
torn
100:-
-
Westin Silfverstolpe, G
Guldet under och efter världskriget PAN&s 1922, 242 s. rygghuvud och
-fot småtrasiga, rygg ngt fläckig, en initial på främre omsl, liten stämpel på
titelsida 75:-
-
Willers, Uno
Svensk kreditmarknad 1930-1943 – bibliografisk översikt Sparfrämjandet
1945, 187 s. inb klotryggbd, ded 180:-
-
Vishäfte. Svenska Civilekonomföreningens Årsmöte i Uppsala
18-20 maj 1955.
Uppsala 1955, 12 s. Klammerhäftad i tryckta omslag, liten fläck s. 1-2,
aantagligen från middagen. 40:-
-
Åkerman, Johan
Industrialism och kultur N&K 1932, 112 s. blyertsstreckad, av en av
dåtidens mest kända svenska nationalekonomer 50:-
-
Åsgård, Lasse & Christer Ellgren Ericsson. Historien om ett
svenskt företag. Norstedts 2000, 332 + i s. + planscher. Inbunden
förlagets dekorerade pappband med solkigt skyddsomslag, mindre fläck på
baksidan av skyddsomslaget, SR-stämpel på smutstitelsida. 100:-
-
Östholm, Ivan Nya skapelser. Losec-entreprenörens recept.
Fischer & Co. 1996, 230 s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsomslag, stor 8vo. 130:-
|