Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
  Måndagar: 16-18
  Onsdagar: 16-18
  Lördagar: 12-15

 
 tel: 0739-05 23 70
 eller 0730-62 91 92
 alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Esoterika

uppdat 08-08-12

  1. Andrews, Lynn V Flight of the Seventh Moon - The Teaching of the Shields Harper & Row, San Francisco 1984, xiv + 203 pp 1st ed, hardbound publ cloth-backed boards w dj, ill by N Scott Momaday 70:-

  2. Angelis, Barbara De Hemligheter om män varje kvinna bör veta. Richters 1997, 249 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, ett par små jack i skyddsomslaget i bak. 80:-

  3. Björke, H Spiritismen och de nyaste psykiska fenomenen Hökerbergs 1922, 269 + iv s. rikt ill, lätt nött omsl 80:-

  4. Björke, H Syner och varsel - Fenomen ur undermedvetandets värld samt hypnotiska och telepatiska experiment Hökerbergs 1923, 228 + iv s. ill, lätt nött och lätt solkigt omsl 80:-  

  5. Björkhem, John Det ockulta problemet Zindermans 1978, 148 + i s. inb förlbd m skomsl, m inledn av prof. Martin Johnson, förkortad version av originalet från 1939 såld

  6. Bô Yin Râ Boken om livet efter detta. Widings Stiftelse 1993, 124 + iv s. Häftad. såld

  7. Bô Yin Râ Uppståndelse. Widings Förlagsaktiebolag 1976, 158 + viii s. Inbunden förlagets helklotband, ngt nött rygg, fr a ryggfot och -huvud, stiftelsens klisterlapp på insidan av frampärm. såld

  8. Broad, C D & Ejvegård, R Ut-ur-kroppen-upplevelser Stockholm 1981, 50 s. dedicerad av Ejvegård, klammerhäftad; Meddelanden från Sällskapet fr Parapsykologisk Forskning SPF No 11 75:-

  9. Brunhübner, Fritz Pluto. The American Federation of Astrologers 1971, 2 + iv + 94 + ii pp. Hardbound publisher’s cloth with gilt lettering on front board, 4to, illustrated, corners a bit bumped. In English. 2nd revised edition. 150:-

  10. Cameron, Julia Öka din kreativitet -den artistiska vägen. Richters 1995, 239 s. Inbunden förlagets illustrerade pappbandstor 8vo. såld

  11. Castaneda, Carlos A Separate Reality - Further Conversations with Don Juan The Bodley Head 1973, 317 pp 2nd ed, hardbound publ cloth w dj 100:-

  12. Chinmoy, Sri Meditation - Man-Perfection in God-Satisfaction Agni Press 1984, 304 + viii pp lightly worn spine, removed price tag has left a small tear, 5th printing 60:-

  13. Chopra, Deepak Livets 7 andliga lagar. En praktisk vägledning om att uppfylla sina drömmar. Energica 1996, 95 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, som ny. såld

  14. Delacour, Jean-Baptiste Glimpses of the Beyond - The Extraordinary Experiences of People Who Crossed the Brink of Death and Returned Delacorte Press, New York 1975, 216 pp hardbound publ cloth w dj, 2nd print 60:-

  15. Fersling, Poul Naturligt-övernaturligt. En uppslagsbok om parapsykologi, hypnos, akupunktur, zonterapi, spiritism, exorcism, ockultism, magi, grafologi, UFO-fenomen, meditation, yoga, astrologi Forum 1980, 432 s. inb förl ngt nötta kartonnagebd, rikt ill, 2:a tryckn, 9-14 tus 50:-

  16. Fontana, David Meditationshandboken. En omfattande guide över österländsk och västerländsk meditationsteknink. Richters 1997, 252 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo. 100:-

  17. Greene, Liz The Art of Stealing Fire. Uranus in the Horoscope. Centre for Psychological Astrology Press, London 1996, viii + 281 pp. 1st edition, hardbound publisher’s cloth with title and author gold stamped on front board and spine, large 8vo, heavily underlined and annotated in pencil to p. 121, clean thereafter. CPA Seminar Series: Volume 7. sold

  18. Greene, Liz The Horoscope in Manifestation. Prediction and Psychological Dynamics. Centre for Psychological Astrology Press, London 1997, vi + 257 pp. 1st edition, hardbound publisher’s cloth with title and author gold stamped on front board and spine, large 8vo, illustrated, heavily underlined and annotated in pencil. CPA Seminar Series: Volume 9. 170:-

  19. Gudmundsson, Magnus Tarot - New age i bild och berättelse Carlsons 2001, 176 s. diss, ill 100:-

  20. Henning, Ann Modern astrologi. W&W 1993, 278 + i s. Inbunden förlagets kartonnageband, illustrerade försätts, stor 8vo. 80:-

  21. Hesser, Erik Astrologins ABC. Larson 1983, 152 + iv s. Häftad, illustrerad. 90:-

  22. Jungkvist, Boris ”Flygande tefat” – kosmiska rymdskepp. Ny forskning kring UFO-mysteriet Zindermans 1983, 208 s. inb förl dek pappbd, ill m opaginerade fotoplanscher, namnt i blyerts, enstaka understrykningar i litteraturlistan 125:-

  23. Jungkvist, Boris UFO – En fantastisk verklighet Zindermans 1977, 228 + i s. ill m opaginerade fotoplanscher såld

  24. Jürgensen, Friedrich Sprechfunk mit Verstorbenen - Eine dem Atomzeitalter gemäße Form der praktischen technisch-physikalischen Kontaktherstellung mit dem Jenseits Verlag Hermann Bauer, Freiburg 1967, 280 pp hardbound publ cloth w dj 60:-

  25. Kerner, Justinus Die Seherin von Prevorst Eröffnungen über das innere Leben des Menschen und über das Hereintragen einer Geisterwelt in die unsere Philipp Reclam jun.. Leipzig n d (ca 1900), 630 pp hardbound private cloth, title in gold on leather, name stamp, w 9 plates (pl 7 cut in two pieces at fold, the loose part a little worn at one edge), a couple of small stains in insert, 12:o; mit einer biographischen Einleitung von Carl du Prel sold

  26. Knowles, A. Beatrice. Personlig magnetism och hur den utvecklas. Psychology Foundation, Brussels 1926. 4o, 12 sid. Klammerhäftad i illustrerat omslag med porträtt av författarinnan, tre genomgående (spik-?)hål i inre marginalen, som inte berör texten, tre cm lång reva i omslaget + två knappt kvadratcentimeter stora pappersförluster å detsamma (ingen textförlust). Mycket skört omslag pga papperskvalitén. Ovanlig. 150:-

  27. Knowles, Elmer E. De grundläggande principerna för suggestion, hypnotism, telepati, personlig magnetism, karaktärsdaning och utveckling av slumrande egenskaper. Korrespondenskurs, del 1. Psychology Foundation, Brussels 1926. 4o, 14 sid. Klammerhäftad i illustrerat originalomslag, tre genomgående (spik-?)hål i inre marginalen, som inte berör texten. Gott skick. Ovanlig. såld

  28. Knowles, Elmer E. Hypnotism, telepati, personlig magnetism, personligt inflytande. Korrespondenskurs, del 2. Psychology Foundation, Brussels 1926. 4o, 42 sid. Fotoillustrerad, klammerhäftad i illustrerat originalomslag, några fläckar på omslaget, inlagan i mycket gott skick. Ovanlig. 150:-

  29. Knowles, Elmer E. Karaktärsläsning. Korrespondenskurs, del 5. Psychology Foundation, Brussels 1926. 4o, 28 sid. Illustrerad med teckningar och handstilsprover, klammerhäftad i illustrerat originalomslag. Första 12 sid. har ett knappt cm-långt maskhål i nedre yttre hörnet, vilket inte berör texten. Gott skick. Ovanlig. 150:-

  30. Knowles, Elmer E. Suggestiv terapi, megnetisk läkekonst, behandling på avstånd. Korrespondenskurs, del 4. Psychology Foundation, Brussels 1926. 4o, 22 sid. Fotoillustrerad, klammerhäftad i illustrerat originalomslag. Mycket gott skick. Ovanlig. 150:-

  31. (Knowles, Elmer E., utg.) Swami Ramayandas. ~Hinduiska och orientaliska metoder vid hypnotism, telepati, koncentration och magnetisk läkekonst. Korrespondenskurs del 6. ~Psychology Foundation, Brussels 1926. 4o, 15 sid. Fotoillustrerad, , klammerhäftad i illustrerat originalomslag. Gott skick. såld

  32. Leadbeater, C W Teosofiens grunddrag Svenska Teosofiska Bokförlaget UPA 1921, 86 + ii s. inb priv helklotbd, namnt i blyerts, en stämpel, ett blad ngt skrynklat 60:-

  33. Lennartsson, Anders (utarbetning) Den kinesiska almanackan för Tuppens år 1993 Tranan 1992, 127 s. inb förl kartonnagebd, smal stor 8vo, rikt ill 50:-

  34. Mamani, Hernán Huarache Kvinnosjälens kraft. Inkafolkets hemligheter. Richters 2005, 335 s. Inbunden förlagets pappband med mkt lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo. såld

  35. Parker, Derek & Julia Kräftan 21 juni-22 juli Zodiakbiblioteket 1983, 48 s. liten 4to, mkt rikt ill såld

  36. Petrie, Ann Sådan är du och sådan är du i kärlek - stjärntecknen berättar Wahlströms 1991, 190 + 191 s. 2 verk, inb förl kartonnagebd, ill såld

  37. Poinsot, M-C La magie des campagnes. La Diffusion Scientifique, Paris 1986, 281 + iii pp. Softcover, a couple of notations in text. 100:-

  38. Redfield, James Den nionde insikten - The Celestine Prophecy W&W 1996, 244 s. inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo 60:-

  39. Rehn, K Gösta Tefaten är här! Zindermans 1972, 194 + ii s. 2:a uppl, 10 tus, främre omsl fläckat 125:-

  40. Reiner, Traudl & Walter & simone Stein Astrologi för katter. Trevi 80 s. Häftad, illustrerad. .50:-

  41. Richter, Helmut I natt jag drömde någonting... - Boken som avslöjar vad dina drömmar betyder Williams 1972, 127 s. stämpel 20:-

  42. Sabom, Michael B Recollections of Death - A Medical Investigation Corgi 1981, 302 + ii pp paperback, 1st English ed; about close-to-death experiences 60:-

  43. Sagan, Carl Kontakt Legenda 1987, 390 s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo såld

  44. Sallert, Ulla Astrologi - Ett sätt att leva Larson 1989, 186 + ii s. 8:e uppl såld

  45. Sharman-Burke, Juliet & Liz Greene The Astrologer, the Counsellor and the Priest. Two Seminars on Astrological Counselling. Centre for Psychological Astrology Press, London 1997, vi + 229 pp. 1st edition, hardbound publisher’s cloth with title and author gold stamped on front board and spine, large 8vo, underlined in pencil.in a couple of places, illustrated CPA Seminar Series: Volume 2. 200:-

  46. Stead, W E Lettres de Julia ou Lumière de l’Au-delà. Messages de la Vie au-delà de la tombe reçus par l’écriture automatique et émanant d’un Esprit de l’Invisible. Libraire des Sciences Physiques, Paris 1911, ii + 84 pp. Hardbound very nice private half cloth with marbled board papers (Östermalms Bokbinderi, Stockholm), small 4to, edges a little bit worn, faint markings on a couple of pages. 1st French edition. 1.000:-

  47. (Steiner, Rudolf) Schilthuis, Willy Biodynamic Agriculture (Rudolf Steiner's Ideas In Practice). Floris Books 1994, 111 pp 1st ed, ill. 50:-

  48. Stigsjöö, Staffan Tefatsfolket ser oss Larson 1973, 207 + i s. tidigare ägares namnetikett: UFO-Vetlanda, Irre Lindström, auktoriserad fältforskare 60:-

  49. Swanberg, Lena Katarina Sinnesfrid. Finn lugnet i ditt liv. Brombergs 1998, 115 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband. såld

  50. Telano, Rolf Vänner i universum - Borealis Parthenon 1964, 106 s. inb förl helklotbd, ful tillskrift 30:-

  51. Tiberghien, Susan M Ett år i jungiansk terapi. Svenska Förlaget 2000, 185 s. Häftad i illustrerat omslag. 100:-

  52. Tuulse, Lena Kristina Livslust - vägen till livet och kärleken. Energica Förlag 2003, 347 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, stor 8vo, som ny. såld

  53. Willers, Uno Spöksyn och verklighet Bonniers 1961, 148 + ii s. ou, ospr 60:-

  54. Villoldo, Alberto Schamansk healing. Indiansk läkedom för att hela dig själv och andra Richters 2003, 233 s. inbunden förlagets pappband med skomsl 150:-

  55. Visnupada, Harikesa Swami Det jämlika klassamhället The Bhaktivedanta Trust Fund 1981, 286 s. 36-85 tus 40:-