|
Esoterika
uppdat 07-08-27
-
Andrews,
Lynn V Flight of the Seventh Moon -
The Teaching of the Shields Harper & Row, San Francisco 1984, xiv +
203 pp 1st ed, hardbound publ
cloth-backed boards w dj, ill by N Scott Momaday 70:-
-
Angelis, Barbara De Hemligheter om män varje kvinna bör
veta. Richters 1997, 249 s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsomslag, ett par små jack i skyddsomslaget i bak. 80:-
-
Björke,
H Spiritismen och de nyaste psykiska
fenomenen Hökerbergs 1922, 269 + iv s. rikt
ill, lätt nött omsl 80:-
-
Björke,
H Syner och varsel - Fenomen ur
undermedvetandets värld samt hypnotiska och telepatiska experiment Hökerbergs
1923, 228 + iv s. ill, lätt nött och
lätt solkigt omsl 80:-
-
Björkhem,
John Det ockulta problemet Zindermans
1978, 148 + i s. inb förlbd m skomsl,
m inledn av prof. Martin Johnson, förkortad version av originalet från
1939 60:-
-
Bô Yin Râ Boken om livet efter detta. Widings
Stiftelse 1993, 124 + iv s. Häftad. 80:-
-
Bô Yin Râ Uppståndelse. Widings Förlagsaktiebolag 1976,
158 + viii s. Inbunden förlagets helklotband, ngt nött rygg, fr a ryggfot
och -huvud, stiftelsens klisterlapp på insidan av frampärm. 70:-
-
Broad, C D & Ejvegård, R Ut-ur-kroppen-upplevelser
Stockholm 1981, 50 s. dedicerad av Ejvegård, klammerhäftad; Meddelanden
från Sällskapet fr Parapsykologisk Forskning SPF No 11 75:-
-
Cameron, Julia Öka din kreativitet -den artistiska vägen.
Richters 1995, 239 s. Inbunden förlagets illustrerade pappbandstor
8vo. 120:--
Castaneda,
Carlos A Separate Reality - Further
Conversations with Don Juan The Bodley Head 1973, 317 pp 2nd ed, hardbound publ cloth w dj 100:-
-
Chinmoy,
Sri Meditation - Man-Perfection in God-Satisfaction Agni Press 1984, 304
+ viii pp lightly worn spine, removed
price tag has left a small tear, 5th printing
60:-
-
Chopra, Deepak Livets 7 andliga lagar. En praktisk
vägledning om att uppfylla sina drömmar. Energica 1996, 95 s.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, som ny.
såld
-
Delacour,
Jean-Baptiste Glimpses of the Beyond -
The Extraordinary Experiences of People Who Crossed the Brink of Death and
Returned Delacorte Press, New York 1975, 216 pp hardbound
publ cloth w dj, 2nd print 60:-
-
Fersling,
Poul Naturligt-övernaturligt. En
uppslagsbok om parapsykologi, hypnos, akupunktur, zonterapi, spiritism,
exorcism, ockultism, magi, grafologi, UFO-fenomen, meditation, yoga,
astrologi Forum 1980, 432 s. inb förl
ngt nötta kartonnagebd, rikt ill, 2:a tryckn, 9-14 tus 50:-
-
Fontana, David Meditationshandboken. En omfattande guide
över österländsk och västerländsk meditationsteknink. Richters 1997, 252
s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo. 100:-
-
Gudmundsson, Magnus
Tarot - New age i bild och berättelse Carlsons 2001, 176 s. diss, ill
100:-
-
Henning, Ann Modern astrologi. W&W 1993, 278 + i s.
Inbunden förlagets kartonnageband, illustrerade försätts, stor 8vo. 80:-
-
Hesser, Erik Astrologins ABC. Larson 1983, 152 + iv s.
Häftad, illustrerad. 90:-
-
Jungkvist, Boris ”Flygande tefat” – kosmiska rymdskepp. Ny
forskning kring UFO-mysteriet Zindermans 1983, 208 s. inb förl dek
pappbd, ill m opaginerade fotoplanscher, namnt i blyerts, enstaka
understrykningar i litteraturlistan 125:-
-
Jungkvist, Boris UFO – En fantastisk verklighet
Zindermans 1977, 228 + i s. ill m opaginerade fotoplanscher 75:-
-
Jürgensen,
Friedrich Sprechfunk mit Verstorbenen
- Eine dem Atomzeitalter gemäße Form der praktischen
technisch-physikalischen Kontaktherstellung mit dem Jenseits Verlag
Hermann Bauer, Freiburg 1967, 280 pp hardbound
publ cloth w dj 60:-
-
Kerner, Justinus Die Seherin von Prevorst Eröffnungen über
das innere Leben des Menschen und über das Hereintragen einer Geisterwelt in
die unsere Philipp Reclam jun.. Leipzig n d (ca 1900), 630 pp
hardbound private cloth, title in gold on leather, name stamp, w 9 plates
(pl 7 cut in two pieces at fold, the loose part a little worn at one edge),
a couple of small stains in insert, 12:o; mit einer biographischen
Einleitung von Carl du Prel sold -
Knowles, A. Beatrice. Personlig magnetism och hur den
utvecklas. Psychology Foundation, Brussels 1926. 4o, 12 sid.
Klammerhäftad i illustrerat omslag med porträtt av författarinnan, tre
genomgående (spik-?)hål i inre marginalen, som inte berör texten, tre cm
lång reva i omslaget + två knappt kvadratcentimeter stora pappersförluster å
detsamma (ingen textförlust). Mycket skört omslag pga papperskvalitén.
Ovanlig. 150:- -
Knowles, Elmer E. De grundläggande principerna för
suggestion, hypnotism, telepati, personlig magnetism, karaktärsdaning och
utveckling av slumrande egenskaper. Korrespondenskurs, del 1. Psychology
Foundation, Brussels 1926. 4o, 14 sid. Klammerhäftad i illustrerat
originalomslag, tre genomgående (spik-?)hål i inre marginalen, som inte
berör texten. Gott skick. Ovanlig.
såld -
Knowles, Elmer E. Hypnotism, telepati, personlig magnetism,
personligt inflytande. Korrespondenskurs, del 2. Psychology Foundation,
Brussels 1926. 4o, 42 sid. Fotoillustrerad, klammerhäftad i illustrerat
originalomslag, några fläckar på omslaget, inlagan i mycket gott skick.
Ovanlig. 150:-
-
Knowles, Elmer E. Karaktärsläsning. Korrespondenskurs, del
5. Psychology Foundation, Brussels 1926. 4o, 28 sid. Illustrerad med
teckningar och handstilsprover, klammerhäftad i illustrerat originalomslag.
Första 12 sid. har ett knappt cm-långt maskhål i nedre yttre hörnet, vilket
inte berör texten. Gott skick. Ovanlig. 150:-
-
Knowles, Elmer E. Suggestiv terapi, megnetisk läkekonst,
behandling på avstånd. Korrespondenskurs, del 4. Psychology Foundation,
Brussels 1926. 4o, 22 sid. Fotoillustrerad, klammerhäftad i illustrerat
originalomslag. Mycket gott skick. Ovanlig. 150:-
-
(Knowles, Elmer E., utg.) Swami Ramayandas. ~Hinduiska och
orientaliska metoder vid hypnotism, telepati, koncentration och magnetisk
läkekonst. Korrespondenskurs del 6. ~Psychology Foundation, Brussels 1926.
4o, 15 sid. Fotoillustrerad, , klammerhäftad i illustrerat originalomslag.
Gott skick. såld
-
Leadbeater,
C W Teosofiens grunddrag Svenska
Teosofiska Bokförlaget UPA 1921, 86 + ii s. inb
priv helklotbd, namnt i blyerts, en stämpel, ett blad ngt skrynklat 60:-
-
Lennartsson, Anders (utarbetning) Den kinesiska almanackan
för Tuppens år 1993 Tranan 1992, 127 s. inb förl kartonnagebd, smal
stor 8vo, rikt ill 50:-
-
Mamani, Hernán Huarache Kvinnosjälens kraft. Inkafolkets
hemligheter. Richters 2005, 335 s. Inbunden förlagets pappband med
mkt lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo. såld -
Parker, Derek & Julia Kräftan 21 juni-22 juli
Zodiakbiblioteket 1983, 48 s. liten 4to, mkt rikt ill
såld
-
Petrie, Ann Sådan är du och sådan är du i kärlek -
stjärntecknen berättar Wahlströms 1991, 190 + 191 s. 2 verk, inb förl
kartonnagebd, ill såld
-
Redfield,
James Den nionde insikten - The
Celestine Prophecy W&W 1996, 244 s. inb
förl helklotbd m skomsl, stor 8vo 60:-
-
Rehn, K Gösta Tefaten är här! Zindermans 1972, 194 +
ii s. 2:a uppl, 10 tus, främre omsl fläckat 125:-
-
Richter,
Helmut I natt jag drömde någonting...
- Boken som avslöjar vad dina drömmar betyder Williams 1972, 127 s. stämpel
20:-
-
Sabom, Michael B
Recollections of Death - A Medical Investigation Corgi 1981, 302 + ii pp
paperback, 1st English ed; about close-to-death experiences 60:-
-
Sagan,
Carl Kontakt Legenda 1987, 390 s. inb
förlbd m skomsl, stor 8vo
såld
-
Sallert, Ulla Astrologi - Ett sätt att leva Larson
1989, 186 + ii s. 8:e uppl 100:-
-
Stead, W E Lettres de Julia ou Lumière de l’Au-delà.
Messages de la Vie au-delà de la tombe reçus par l’écriture automatique et
émanant d’un Esprit de l’Invisible. Libraire des Sciences Physiques,
Paris 1911, ii + 84 pp. Hardbound very nice private half cloth with
marbled board papers (Östermalms Bokbinderi, Stockholm), small 4to, edges a
little bit worn, faint
markings on a couple
of pages. 1st French edition. 1.000:-
-
(Steiner,
Rudolf) Schilthuis, Willy
Biodynamic
Agriculture (Rudolf
Steiner's Ideas In Practice).
Floris Books 1994, 111 pp 1st ed, ill. 50:-
-
Stigsjöö, Staffan Tefatsfolket ser oss Larson 1973,
207 + i s. tidigare ägares namnetikett: UFO-Vetlanda, Irre Lindström,
auktoriserad fältforskare 60:-
-
Swanberg, Lena Katarina Sinnesfrid. Finn lugnet i ditt
liv. Brombergs 1998, 115 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband.
90:-
-
Telano,
Rolf Vänner i universum - Borealis Parthenon
1964, 106 s. inb förl helklotbd, ful
tillskrift 30:-
-
Tiberghien, Susan M Ett år i jungiansk terapi. Svenska
Förlaget 2000, 185 s. Häftad i illustrerat omslag. 100:-
-
Willers, Uno Spöksyn
och verklighet Bonniers 1961, 148 + ii s. ou, ospr 60:-
-
Villoldo, Alberto
Schamansk healing. Indiansk läkedom för att hela dig själv och andra
Richters 2003, 233 s. inbunden förlagets pappband med skomsl 150:-
-
Visnupada,
Harikesa Swami Det jämlika klassamhället
The Bhaktivedanta Trust Fund 1981, 286 s. 36-85
tus 40:-
|