Film, Teater & TV / Movies, Theatre & TV
uppdat 08-03-31
-
Ambjörnsson, Ronny &
Agneta Pleijel Ordning härskar i
Berlin
Proteatern/ Svenska
Riksteatern u å (1970), 32 s. klammerhäftad, ill, utviksplansch på hela
ensemblen i mitten 50:-
-
Andersson,
Helen TV:s nyhetsprogram som
interaktion Uppsala 2002, 222 s. diss,
Skr utg av Inst för Nordiska Språk vid Uppsala Universitet 59 125:-
-
Anjefelt, Monica, Catti Brandelius o a Moderna SVT.
Central konst. Arena 2003, 214 + ii s. Häftad med flikar, rikt
illustrerad, kvadratisk 8vo, som ny. 140:-
-
Arnér, Sivar Dag och natt. -hörspel. onniers 1960, 222
s. Originalupplaga, häftad, ett par små naggar i bakre omslag. 80:-
-
Association Littéraire et Artistique Internationale. Congrès
du Premier siècle du cinéma. Les œuvres audiovisuelles et la propriété
littéraire et artistique. Audiovisual Works and Literary and Artistic
Property. (Paris, Unesco, 17-22 septembre 1995).
ALAI, Paris 1996, x + 788 pp.
Softcover, large 8vo, back part of lower spine a little bumped. 200:-
-
Bacall,
Lauren Jag själv BB 1979, 433 s. Häftad, illustrerad. 40:-
-
Backéus, Maud (red) Narrenövningar för teatergrupper och
andra skapande kollektiv. Gidlunds 1971, 130 s. Häftad, illustrerad,
namnteckning. 50:-
-
(Bergman,
Ingrid) Bergman,
Ingrid & Burgess, Alan Mitt liv Månpocket
1983, 542 s. + planscher.
pocket, ill 20:-
-
(Bergman, Ingrid) Ingrid Bergman & Alan Burgess Mitt liv.
PAN&s 1981, 542 s. + planscher. Inbunden förlagets pappband, ngt
stötta hörn. 2:a uppl. 93:e tus. 60:- -
Bramsjö, Henrik & Magnus Florin Blå blusen. Arbetarteater
på 30-talet. Arbetarkultur 1978, 224 s. Dedicerad av H B, häftad,
illustrerad. 80:--
(Brecht,
Bertholt) Grevenius, Herbert Brecht – Liv och teater Sveriges Radio
1964, 348 s. lätt nött, namnt i blyerts, ill m foton 60:-
-
(Brecht, Bertholt) Leiser, Erwin (urval) Sånger mellan
krigen. FiB 1955, 80 s. Häftad, som ny. 60:-
-
Broth,
Mathias Agents secrets - Le public
dans la construction interactive de la représentation théâtrale Uppsala
2002, 176 pp diss, large 8vo, Studia
Romanica Upsaliensia 65 90:-
-
Cederberg, Jörgen & Göran Elgemyr Tala till och tala med.
Perspektiv på den svenska radion och televisionen. Legenda 1984, 261 s.
Inbunden förlagets kartonnageband, illustrerad. 100:-
-
Chaplin, Charles
Min självbiografi Norstedts 1964, 495 s. sv 1:a uppl, inb förl
helklotbd m naggat skomsl, ill m opaginerade planscher, stor 8vo, en fals
lös 50:-
-
(Chaplin,
Charles) Sadoul,Georges Chaplin Tiden, København 1954, 190 s. ospr,
ill 40:- -
Djerf-Pierre, Monika &
Lennart Weibull Spegla, granska, tolka. Aktualitetsjournalistik i svensk
radio och TV under 1900-talet. Prisma 2001, 447 s.
Inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag, 4to, illustrerad, DVD saknas.
såld -
Dödssynderna - 7
enaktare
Bonniers 1959, 75 s. ou, lätt nött
rygg;
Per Edström
Girigheten,
Lars Forssell & Per Edström
Kättjan,
Fredrik Reuterswärd
Frosseriet, Bertil Schütt
Lättjan,
Bo Setterlind
Avunden, Peder Sjögren
Högmodet,
Erik Wirén
Vreden 60:--
(Eisenstein)
Idestam & Almquist Eisenstein – ett konstnärsöde i Sovjet KF:s
bokförl 1951, 270 s. inb förlbd m tejplagat skomsl 150:-
-
Eisenstein, Sergei
Notes of a Film Director Dover Publications, New York 1970, iv + 208 +
32 (drawings, director’s croquis and sketches) + unpaged plates folding
mark on front cvr 75:-
-
Elthammar, Olof
Emotionella reaktioner inför film hos 11-18-årsgrupper A&W 1967, 144 s.
diss, från Karolinska Institutet och Svenska Filminstitutet, stor 8vo,
fläck på bakre omsl och sista blad, ill 60:- -
Fichtelius, Erik m fl Public Service i praktiken. En
antologi om radio och TV i allmänhetens tjänst. Sveriges Radios Förlag
1997, 199 s. Häftad. såld -
Filmjournalen 1953 I-II.
Stockholm 1953, 52 nr med ca 30-35
s. i varje. Inbundna i 2 homogena helklotband med titel i guld på rygg,
4to’s, ngn enstaka riss, alla omslag utom det första medbundna. obs! vissa
bilder urklippta! . 400:- -
Furhammar, Leif Filmpåverkan. Socialpsykologiska
uppsatser. PAN 1971, 161 + vii s. Pocket. 50:--
(Garbo,
Greta) Bainbridge, John Garbo Fredrick Muller Ltd, London
1955, 256 pp 1st ed,hardbound publ cloth, b/w photo-ill 80:-
-
(Garbo,
Greta)
Gronowicz, Antoni Garbo. Berättelsen om hennes liv. R&S 1990, 414 +
ii s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo,
skydsomslag ngt fuktfläckat med ett par smårevor i bak och märke efter
borttadgen prislapp. 75:-
-
Geigert,
Hagge Gäster hos Hagge BB 1989, 175 s. inb förlbd m skomsl, rikt
ill, tillskr 20:-
-
Gerhard, Karl Katt
bland hermeliner Bonniers 1956, 290 s. inb förl klotryggbd m medb
omsl, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher, 10-11 tus 60:-
-
Gerhard,
Karl Lite gullregn Bonniers 1961, 318 s. ou, inb förlbd m naggat
skomsl, ill 40:-
-
Gerhard, Karl Med mitt goda minne. Bonniers 1964, 189
s. + planscher. Häftad, stor 8vo, ngt nött rygg och omslag, liten
biblioteksetikett och sifferstämpel på smutstitelsida. 60:-
-
Gerhard, Karl Och så
kommer det en gosse... Tidens 1948, 205 s. Inbunden förlagets
klotryggband, rött övre snitt, illustrerad av Gustav Carlström, pärmarna ngt
slagna. 50:-
-
(Gustaf III) Carlborg-Mannberg, Ena & Eva Hjertstrand-Malmros
Gustaf III:s skötebarn. Dramatens första skådespelartrupp 1788-1792.
Carlssons 1991, 188 + 16 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband,
illustrerad 120:-
-
Hammar, Elisabet Muntlig franska via etern. Radions
insatser för praktisk färdighet i ett ”elitspråk” 1948-1978.
Etermedierna i Sverige 2001, 197 s. Häftad, illustrerad, som ny.
Etermedierna i Sverige, Utbildningsprogrammens historia nr 5. 100:-
-
Hasso,
Signe Inte än Trevi 1988, 250 s. inb förlbd m skomsl 40:- -
Hegræus, Måns Chr. (Redaktionschef) Press & TV-nytt 1960.
Aktuell nutidsorientering. Press & TV-nytt Förlag AB 1962, 248 s.
Inbunden förlagets illustrerade helläderband, 4to, övre guldsnitt, rygg
nött, mkt rikt fotoillustrerad 100:- -
Heurling, Bo (regi) Bra Böckers film och TV lexikon 1-2.
BB 1985, 552 s. Inbundna förlagets dekorerade konstläderband.
folios, mkt rikt illustrerade, illustrerade försättspapper. 180:- -
Holberg, Ludvig Jeppe på berget.
Ewald Elanders Bokförlag 1949, 62 + ii s. Häftad i illustrerat
omslag, illustrerad, namntecking i blyerts, bearbetad för amatörteatern av
Torsten Friedländer. 60:- -
Holm, Ingvar Teater 3. Publik, organisation, samhälle. En
antologi. Studentlitteratur 1985, 288 s. Häftad, stor 8vo,
biblioteksetikett på främre omslags insida, biblioteksstämpel på titelsida.
såld -
(Häger, Olle & Hans Villius) Ludvigsson, David The
Historian-Filmmaker’s Dilemma. Historical Documentaries in Sweden in the Era
of Häger and Villius. Uppsala 2003, 411 + v pp. Softcover in
illustrated cover, dissertation, dedicated, large 8vo, photo illustrated,
spikblad. Studia Historica Upsaliensia 210. 160:- -
Idestam-Almquist, Bengt (Robin Hood) Rysk film. En
konstart blir till. W&W 1962, 222 s. Inbunden förlagets klotryggband
med ngt naggat skyddsomslag, illustrerad, namnteckning på frampärms insida,
skyddsomslags baksida solkig. 140:- -
Josephson, Erland Sanningslekar. Brombergs 1990, 283
s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 75:- -
Josephson, Erland Svarslös. Brombergs 1996, 2224 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 80:-
-
Järegård, Ernst-Hugo & Eric Wennerström Ernst-Hugo - Inte
lik någon annan Bonniers 1983, 211 s. inb förl helklotbd m ngt
trasigt skomsl, ill, exl 60:-
-
(Karl XII) Bergman, Hjalmar Karl XII - Ett skådespel för
filmen Uddevalla 1925, opag. (16 s.) mkt rikt ill m bilde från
filmen, Gösta Ekman i huvudrollen, tvär 4to, klammerhäftad 80:-
-
(Kulle,
Jarl) Wennerholm, Eric & Kulle, Jarl Jag Kulle Bonniers 1979, 310
s. inb förlbd m skomsl, ill 40:-
-
Lagerlöf,
Selma Ingmarssönerna Bonniers
1919, 82 s. inb förl klotryggbd m dek
pärmar, rikt ill m helsides fotoplanscher från filmatiseringen, liten 4to,
solkig m ngt fuktfläckade pärmar och rygg, lätt nött 100:-
-
Lauritzen,
Bertil & Waldekranz, Rune Filmen -
Det nya språket Studiebokförlaget 1958, 188 s. namnt, nött rygg (liten tejplagning på ryggfot), ill 60:-
-
Ljunggren, Gustaf Svenska dramat intill slutet af
sjuttonde århundradet. Gleerups, Lund & Christian Falkenberg, Kpenhamn
1864, vi + 582 + ii s. Inbunden privat halvfranskt band, rygg nött och
spruckn, hörn stötta, inlagan lätt åldersfläckad första och sista bladen och
på ett par ställen i inlagan, ett fåtal understrykningar i blyerts.
100:- -
Lorca, Federico Garcia Teater. Interculture 1989, 297
s. Häftad, lätt solkigt omslag. Innehåller: Lola skådespelerskan; Dialog
med Amargo; Buster Keatons cykeltur; Chimär; Resa till månen; Don Cristóbals
bröllopsbesvär, och 7 andra texter med kommentarer. 150:- -
Marcussen, Elsa Brita Film. Ehlins 1950, 234 s. +
planscher. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar,
premiumlapp på försättsblad, biblioteksetikett på frampärms insida,
biblioteksstämpel på titelsida. 50:- -
Maugham, W Somerset Encore. Stories. Screen adaptation by
T. E. B. Clarke Arthur Macrae and Eric Ambler. William Heinemann Ltd,
London 1951, 165 pp. + plates. 1st edition, hardbound publisher’s cloth,
some wear to upper spine, no dust jacket. Contains both story and
screen-play of: The Ant and ther Grasshopper, Winter Cruise and Gigolo and
Gigolette. 150:--
My Fair Lady
Wahlströms 1967, opaginerad (78 s.) inb föl klotryggbd m
fotoill pärmar, tvär stor 8vo, mkt rikt ill i färg och s/v från filmen,
Rybrant, Gösta (sv.text) 100:-
-
Norén, Lars
Tre
skådespel (Modet att döda/ Akt utan nåd/ Orestes)
Bonniers 1980, 258 s.
ngt nött rygg 200:-
-
Palmer, John Studies in the Contemporary Theatre.
Martin Secker 1927, 189 + iii pp. Hardbound publisher’s cloth with gilt
title on spine, large 8vo, front and lower edge of inlay uncut, faint damp
stains on boards, Greta Bonnier’s contemporary signature on fly leaf.
130:--
(Pasolini,
Pier Paolo) Bergdahl, Gunnar & Hedström, Kajsa (reds) Pasolini
lever! – en antologi Filmkonst 1996, 128 s. omsl och ill av C J de
Geer, medv bl a Göran Greider, Birgitta Stenberg, Anders Ehnmark o Jonas
Gardell 40:-
-
Pollak,
Mimi Teaterlek – memoarer A&K
1978, 242 s. inb förl m ngt nött
skomsl, märken efter tejp på första smutsbladet, stor 8vo, 2:a uppl 50:-
-
Robardey-Eppstein,
Sylviane La constellation de Thespis
-Présence du théâtre et dimension métathéâtrale dans l’œuvre
dramatique de Victor Hugo Uppsala 2003, 386 pp diss,
large 8vo 120:-
-
Schulman, Lisette &
Allan Såg du? - TV vi minns under tjugofem år. En bildkrönika BB
1980, 176 s. inb förl dek pappbd, tvär liten 4to, mkt rikt ill i färg och
s/v 60:- -
Sjövall, Elisabet Fyra Människor. Drama. Bonniers
1951, 112 s. Originalupplaga, häftad, namnteckning på smutstitelsida,
recensionsstämpel på bakre omslag. 60:-
-
Shakespeare, William
Julius Cæsar W&W 1964, 120 s. pocket, W&W-serien, Hagbergs
översättning 40:- -
Shakespeare, William
Shakespeares dramatiska arbeten XII. Komedier och sagospel. Kärt besvär
förgäves. En midsommsarnattsdröm. Gleerups 1927, 175 s. Häftad,
Hagbergs översättning reviderad av Nils Molin. 60--
Skoglund,
Urban Teater trots allt LT 1976,
208 s. en stämpel, ill m opaginerade
fotoplanscher; om Länsteatern i Västernorrland 50:-
-
Skogsberg,
Bertil
På filmens vingar – Flygfilmens historia i ord och bild
BB
1981, 224 s. inb förl konstläderbd, 4to, rikt ill i färg och s/v 80:-
-
Skogsberg,
Bertil På filmens vingar – Flygfilmens historia i ord och bild BB
1981, 224 s. inb förl konstläderbd m skomsl, 4to, rikt ill i färg och
s/v 120:-
-
(Stanislavskij) Rumjantsev, Pavel Stanislavskij repeterar
Rigoletto Bo Ejeby Förlag 1993, 20 + ii kvadratisk 8vo, porträtt
70:- -
Stanley,
Henry Hur jag fann Livingstone i Centralafrika – Efter Henry M. Stanley
berättad för svensk ungdom av Signe Ehrngren Gleerups 1940, 203 s. + 2
utvikskartor ngt naggat omsl, ill m opaginerade helsidesplanscher från
filmen ”Stanley och Livingstone”, s 43-44 osnyggt sprättad m viss
subtansförlust, ej textförlust 100:-
-
Stolt, Bengt Medeltida teater och gotländsk kyrkokonst -
paralleller och påverkningar Ödins Förlag 1993, 150 s. inb förl dek
pappbd, liten 4to, rikt ill 150:- -
Taylor, Elisabeth Elisabeth igen! Om övervikt, bantning,
självkänsla och självrespekt. BB 1988, 246 s. + planscher. Inbunden
förlagets helklotband med skyddsomslag. 100:- -
(Torelli,
Giacomo) Bjurström, Per Giacomo
Torelli and Baroque Stage Design Stockholm 1961, 271 pp Acta
Universitatis Upsaliensis – Figura – Nova Series II; 4to, richly ill,
also publ as Nationalmusei Skriftserie 7 170:-
-
Walter, Karl Der
Spiel- und Bühnenraum - Kleine Fibel für den Laienbühnen-Bau Köln 1959,
unpaged (48 pp) 1st ed, hardb priv cloth spine w blank boards, covers
bound in, richly ill, inscribed 80:-
-
Wirmark,
Margareta Nuteater - Dokument från
och analys av 70-talets gruppteater R&S 1976, 286 s. stämpel, rikt fotoill 60:-
|