Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
   Lördagar: 12-15

 
  Tel: 0739-05 23 70
  eller 0730-62 91 92
  alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Film, Teater & TV / Movies, Theatre & TV
uppdat 08-03-31
  1. Ambjörnsson, Ronny & Agneta Pleijel Ordning härskar i Berlin Proteatern/ Svenska Riksteatern  u å (1970), 32 s. klammerhäftad, ill, utviksplansch på hela ensemblen i mitten 50:-

  2. Andersson, Helen TV:s nyhetsprogram som interaktion Uppsala 2002, 222 s. diss, Skr utg av Inst för Nordiska Språk vid Uppsala Universitet 59 125:-

  3. Anjefelt, Monica, Catti Brandelius o a Moderna SVT. Central konst. Arena 2003, 214 + ii s. Häftad med flikar, rikt illustrerad, kvadratisk 8vo, som ny. 140:-

  4. Arnér, Sivar Dag och natt. -hörspel. onniers 1960, 222 s. Originalupplaga, häftad, ett par små naggar i bakre omslag. 80:-

  5. Association Littéraire et Artistique Internationale. Congrès du Premier siècle du cinéma. Les œuvres audiovisuelles et la propriété littéraire et artistique. Audiovisual Works and Literary and Artistic Property. (Paris, Unesco, 17-22 septembre 1995). ALAI, Paris 1996, x + 788 pp. Softcover, large 8vo, back part of lower spine a little bumped. 200:-

  6. Bacall, Lauren Jag själv BB 1979, 433 s. Häftad, illustrerad. 40:-

  7. Backéus, Maud (red) Narrenövningar för teatergrupper och andra skapande kollektiv. Gidlunds 1971, 130 s. Häftad, illustrerad, namnteckning. 50:-

  8. (Bergman, Ingrid) Bergman, Ingrid & Burgess, Alan Mitt liv Månpocket 1983, 542 s. + planscher. pocket, ill 20:-

  9. (Bergman, Ingrid) Ingrid Bergman & Alan Burgess Mitt liv. PAN&s 1981, 542 s. + planscher. Inbunden förlagets pappband, ngt stötta hörn. 2:a uppl. 93:e tus. 60:-

  10. Bramsjö, Henrik & Magnus Florin Blå blusen. Arbetarteater på 30-talet. Arbetarkultur 1978, 224 s. Dedicerad av H B, häftad, illustrerad. 80:-

  11. (Brecht, Bertholt) Grevenius, Herbert Brecht – Liv och teater Sveriges Radio 1964, 348 s. lätt nött, namnt i blyerts, ill m foton 60:-

  12. (Brecht, Bertholt) Leiser, Erwin (urval) Sånger mellan krigen. FiB 1955, 80 s. Häftad, som ny. 60:-

  13. Broth, Mathias Agents secrets - Le public dans la construction interactive de la représentation théâtrale Uppsala 2002, 176 pp diss, large 8vo, Studia Romanica Upsaliensia 65 90:-

  14. Cederberg, Jörgen & Göran Elgemyr Tala till och tala med. Perspektiv på den svenska radion och televisionen. Legenda 1984, 261 s. Inbunden förlagets kartonnageband, illustrerad. 100:-

  15. Chaplin, Charles Min självbiografi Norstedts 1964, 495 s. sv 1:a uppl, inb förl helklotbd m naggat skomsl, ill m opaginerade planscher, stor 8vo, en fals lös 50:-

  16. (Chaplin, Charles) Sadoul,Georges Chaplin Tiden, København 1954, 190 s. ospr, ill 40:-

  17. Djerf-Pierre, Monika & Lennart Weibull Spegla, granska, tolka. Aktualitetsjournalistik i svensk radio och TV under 1900-talet. Prisma 2001, 447 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, 4to, illustrerad, DVD saknas. såld

  18. Dödssynderna - 7 enaktare Bonniers 1959, 75 s. ou, lätt nött rygg; Per Edström Girigheten, Lars Forssell & Per Edström Kättjan, Fredrik Reuterswärd Frosseriet, Bertil Schütt Lättjan, Bo Setterlind Avunden, Peder Sjögren Högmodet, Erik Wirén Vreden 60:-

  19. (Eisenstein) Idestam & Almquist Eisenstein – ett konstnärsöde i Sovjet KF:s bokförl 1951, 270 s. inb förlbd m tejplagat skomsl 150:-

  20. Eisenstein, Sergei Notes of a Film Director Dover Publications, New York 1970, iv + 208 + 32 (drawings, director’s croquis and sketches) + unpaged plates folding mark on front cvr 75:-

  21. Elthammar, Olof Emotionella reaktioner inför film hos 11-18-årsgrupper A&W 1967, 144 s. diss, från Karolinska Institutet och Svenska Filminstitutet, stor 8vo, fläck på bakre omsl och sista blad, ill 60:-

  22. Fichtelius, Erik m fl Public Service i praktiken. En antologi om radio och TV i allmänhetens tjänst. Sveriges Radios Förlag 1997, 199 s. Häftad. såld

  23. Filmjournalen 1953 I-II. Stockholm 1953, 52 nr med ca 30-35 s. i varje. Inbundna i 2 homogena helklotband med titel i guld på rygg, 4to’s, ngn enstaka riss, alla omslag utom det första medbundna. obs! vissa bilder urklippta! . 400:-

  24. Furhammar, Leif Filmpåverkan. Socialpsykologiska uppsatser. PAN 1971, 161 + vii s. Pocket. 50:-

  25. (Garbo,  Greta) Bainbridge, John Garbo Fredrick Muller Ltd, London 1955, 256 pp 1st ed,hardbound publ cloth, b/w photo-ill 80:-

  26. (Garbo, Greta) Gronowicz, Antoni Garbo. Berättelsen om hennes liv. R&S 1990, 414 + ii s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, skydsomslag ngt fuktfläckat med ett par smårevor i bak och märke efter borttadgen prislapp. 75:-

  27. Geigert, Hagge Gäster hos Hagge BB 1989, 175 s. inb förlbd m skomsl, rikt ill, tillskr 20:-

  28. Gerhard, Karl Katt bland hermeliner Bonniers 1956, 290 s. inb förl klotryggbd m medb omsl, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher, 10-11 tus 60:-

  29. Gerhard, Karl Lite gullregn Bonniers 1961, 318 s. ou, inb förlbd m naggat skomsl, ill 40:-

  30. Gerhard, Karl Med mitt goda minne. Bonniers 1964, 189 s. + planscher. Häftad, stor 8vo, ngt nött rygg och omslag, liten biblioteksetikett och sifferstämpel på smutstitelsida. 60:-

  31. Gerhard, Karl Och så kommer det en gosse... Tidens 1948, 205 s. Inbunden förlagets klotryggband, rött övre snitt, illustrerad av Gustav Carlström, pärmarna ngt slagna. 50:-

  32. (Gustaf III) Carlborg-Mannberg, Ena & Eva Hjertstrand-Malmros Gustaf III:s skötebarn. Dramatens första skådespelartrupp 1788-1792. Carlssons 1991, 188 + 16 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad 120:-

  33. Hammar, Elisabet Muntlig franska via etern. Radions insatser för praktisk färdighet i ett ”elitspråk” 1948-1978. Etermedierna i Sverige 2001, 197 s. Häftad, illustrerad, som ny. Etermedierna i Sverige, Utbildningsprogrammens historia nr 5. 100:-

  34. Hasso, Signe Inte än Trevi 1988, 250 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  35. Hegræus, Måns Chr. (Redaktionschef) Press & TV-nytt 1960. Aktuell nutidsorientering. Press & TV-nytt Förlag AB 1962, 248 s. Inbunden förlagets illustrerade helläderband, 4to, övre guldsnitt, rygg nött, mkt rikt fotoillustrerad 100:-

  36. Heurling, Bo (regi) Bra Böckers film och TV lexikon 1-2. BB 1985,  552 s. Inbundna förlagets dekorerade konstläderband. folios, mkt rikt illustrerade, illustrerade försättspapper. 180:-

  37. Holberg, Ludvig Jeppe på berget. Ewald Elanders Bokförlag 1949, 62 + ii s. Häftad i illustrerat omslag, illustrerad, namntecking i blyerts, bearbetad för amatörteatern av Torsten Friedländer. 60:-

  38. Holm, Ingvar Teater 3. Publik, organisation, samhälle. En antologi. Studentlitteratur 1985, 288 s. Häftad, stor 8vo, biblioteksetikett på främre omslags insida, biblioteksstämpel på titelsida. såld

  39. (Häger, Olle & Hans Villius) Ludvigsson, David The Historian-Filmmaker’s Dilemma. Historical Documentaries in Sweden in the Era of Häger and Villius. Uppsala 2003, 411 + v pp. Softcover in illustrated cover, dissertation, dedicated, large 8vo, photo illustrated, spikblad. Studia Historica Upsaliensia 210. 160:-

  40. Idestam-Almquist, Bengt (Robin Hood) Rysk film. En konstart blir till. W&W 1962, 222 s. Inbunden förlagets klotryggband med ngt naggat skyddsomslag, illustrerad, namnteckning på frampärms insida, skyddsomslags baksida solkig. 140:-

  41. Josephson, Erland Sanningslekar. Brombergs 1990, 283 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 75:-

  42. Josephson, Erland Svarslös. Brombergs 1996, 2224 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 80:-

  43. Järegård, Ernst-Hugo & Eric Wennerström Ernst-Hugo - Inte lik någon annan Bonniers 1983, 211 s. inb förl helklotbd m ngt trasigt skomsl, ill, exl 60:-

  44. (Karl XII) Bergman, Hjalmar Karl XII - Ett skådespel för filmen Uddevalla 1925, opag. (16 s.) mkt rikt ill m bilde från filmen, Gösta Ekman i huvudrollen, tvär 4to, klammerhäftad 80:-

  45. (Kulle, Jarl) Wennerholm, Eric & Kulle, Jarl Jag Kulle Bonniers 1979, 310 s. inb förlbd m skomsl, ill 40:-  

  46. Lagerlöf, Selma Ingmarssönerna Bonniers 1919, 82 s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, rikt ill m helsides fotoplanscher från filmatiseringen, liten 4to, solkig m ngt fuktfläckade pärmar och rygg, lätt nött 100:-

  47. Lauritzen, Bertil & Waldekranz, Rune Filmen - Det nya språket Studiebokförlaget 1958, 188 s. namnt, nött rygg (liten tejplagning på ryggfot), ill 60:-

  48. Ljunggren, Gustaf Svenska dramat intill slutet af sjuttonde århundradet. Gleerups, Lund & Christian Falkenberg, Kpenhamn 1864, vi + 582 + ii s. Inbunden privat halvfranskt band, rygg nött och spruckn, hörn stötta, inlagan lätt åldersfläckad första och sista bladen och på ett par ställen i inlagan, ett fåtal understrykningar i blyerts. 100:-

  49. Lorca, Federico Garcia Teater. Interculture 1989, 297 s. Häftad, lätt solkigt omslag. Innehåller: Lola skådespelerskan; Dialog med Amargo; Buster Keatons cykeltur; Chimär; Resa till månen; Don Cristóbals bröllopsbesvär, och 7 andra texter med kommentarer. 150:-

  50. Marcussen, Elsa Brita Film. Ehlins 1950, 234 s. + planscher. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, premiumlapp på försättsblad, biblioteksetikett på frampärms insida, biblioteksstämpel på titelsida. 50:-

  51. Maugham, W Somerset Encore. Stories. Screen adaptation by T. E. B. Clarke Arthur Macrae and Eric Ambler. William Heinemann Ltd, London 1951, 165 pp. + plates. 1st edition, hardbound publisher’s cloth, some wear to upper spine, no dust jacket. Contains both story and screen-play of: The Ant and ther Grasshopper, Winter Cruise and Gigolo and Gigolette. 150:-

  52. My Fair Lady Wahlströms 1967, opaginerad (78 s.) inb föl klotryggbd m fotoill pärmar, tvär stor 8vo, mkt rikt ill i färg och s/v från filmen, Rybrant, Gösta (sv.text) 100:-

  53. Norén, Lars Tre skådespel (Modet att döda/ Akt utan nåd/ Orestes) Bonniers 1980, 258 s. ngt nött rygg 200:-

  54. Palmer, John Studies in the Contemporary Theatre. Martin Secker 1927, 189 + iii pp. Hardbound publisher’s cloth with gilt title on spine, large 8vo, front and lower edge of inlay uncut, faint damp stains on boards, Greta Bonnier’s contemporary signature on fly leaf. 130:-

  55. (Pasolini, Pier Paolo) Bergdahl, Gunnar & Hedström, Kajsa (reds) Pasolini lever! – en antologi Filmkonst 1996, 128 s. omsl och ill av C J de Geer, medv bl a Göran Greider, Birgitta Stenberg, Anders Ehnmark o Jonas Gardell 40:-  

  56. Pollak, Mimi Teaterlek – memoarer A&K 1978, 242 s. inb förl m ngt nött skomsl, märken efter tejp på första smutsbladet, stor 8vo, 2:a uppl 50:-  

  57. Robardey-Eppstein, Sylviane La constellation de Thespis -Présence du théâtre et dimension métathéâtrale dans l’œuvre dramatique de Victor Hugo Uppsala 2003, 386 pp diss, large 8vo 120:-  

  58. Schulman, Lisette & Allan Såg du? - TV vi minns under tjugofem år. En bildkrönika BB 1980, 176 s. inb förl dek pappbd, tvär liten 4to, mkt rikt ill i färg och s/v 60:-

  59. Sjövall, Elisabet Fyra Människor. Drama. Bonniers 1951, 112 s. Originalupplaga, häftad, namnteckning på smutstitelsida, recensionsstämpel på bakre omslag. 60:-

  60. Shakespeare, William Julius Cæsar W&W 1964, 120 s. pocket, W&W-serien, Hagbergs översättning 40:-

  61. Shakespeare, William Shakespeares dramatiska arbeten XII. Komedier och sagospel. Kärt besvär förgäves. En midsommsarnattsdröm. Gleerups 1927, 175 s. Häftad, Hagbergs översättning reviderad av Nils Molin. 60-

  62. Skoglund, Urban Teater trots allt LT 1976, 208 s. en stämpel, ill m opaginerade fotoplanscher; om Länsteatern i Västernorrland 50:-

  63. Skogsberg, Bertil På filmens vingar – Flygfilmens historia i ord och bild BB 1981, 224 s. inb förl konstläderbd, 4to, rikt ill i färg och s/v 80:-

  64. Skogsberg, Bertil På filmens vingar – Flygfilmens historia i ord och bild BB 1981, 224 s. inb förl konstläderbd m skomsl, 4to, rikt ill i färg och s/v 120:-  

  65. (Stanislavskij) Rumjantsev, Pavel Stanislavskij repeterar Rigoletto Bo Ejeby Förlag 1993, 20 + ii kvadratisk 8vo, porträtt 70:-

  66. Stanley, Henry Hur jag fann Livingstone i Centralafrika – Efter Henry M. Stanley berättad för svensk ungdom av Signe Ehrngren Gleerups 1940, 203 s. + 2 utvikskartor ngt naggat omsl, ill m opaginerade helsidesplanscher från filmen ”Stanley och Livingstone”, s 43-44 osnyggt sprättad m viss subtansförlust, ej textförlust 100:-

  67. Stolt, Bengt Medeltida teater och gotländsk kyrkokonst - paralleller och påverkningar Ödins Förlag 1993, 150 s. inb förl dek pappbd, liten 4to, rikt ill 150:-

  68. Taylor, Elisabeth Elisabeth igen! Om övervikt, bantning, självkänsla och självrespekt. BB 1988, 246 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 100:-

  69. (Torelli, Giacomo) Bjurström, Per Giacomo Torelli and Baroque Stage Design Stockholm 1961, 271 pp Acta Universitatis Upsaliensis – Figura – Nova Series II; 4to, richly ill, also publ as Nationalmusei Skriftserie 7 170:-

  70. Walter, Karl Der Spiel- und Bühnenraum - Kleine Fibel für den Laienbühnen-Bau Köln 1959, unpaged (48 pp) 1st ed, hardb priv cloth spine w blank boards, covers bound in, richly ill, inscribed 80:-

  71. Wirmark, Margareta Nuteater - Dokument från och analys av 70-talets gruppteater R&S 1976, 286 s. stämpel, rikt fotoill 60:-