Filosofi / Philosophy
uppdat 08-08-04
-
Ahlberg,
Alf De filosofiska grundproblemen –
en inledning till filosofien N&K 1927, 135 s. + 14 s. förlagskatalog
inb förl dek helklotbd m medb skomsl 30:-
-
Ahlberg,
Alf Filosofiens historia – Från den
äldsta grekiska antiken till våra dagar N&K 1946, 771 s. inb förl klotryggbd m blått övre snitt, stor 8vo, plansch-ill, ngt
blekt, liten fläck på övre snitt; 3:e omarb uppl 120:-
-
Ahmadi,
Fereshteh & Nader Iranian Islam and the Concept of the Individual –
On the Non-Development of the Concept of the Individual in the Ways of
Thinking of Iranians Uppsala 1995, 461 pp diss, ded 125:-
-
Andersson,
Arne Vett och vanvett – essäer Timbro
1985, 242 s. 40:-
-
Aron, Raymond La
philosophie critique de l’histoire - Essai sur une théorie allemande de
l’histoire Libraire philosophique J Vrin 1969, 313 + vi s. paperback
50:-
-
(Aspelin,
Gunnar) Bratt, Helge et al. (Eds.)
Philosophical
Essays - Dedicated to Gunnar Aspelin on the Occasion of his Sixty-fifth
Birthday the 23rd of Septeber 1963
Gleerups
1963, x + 364 pp large 8vo, uncut, photo portrait, one library stamp
125:-
-
Bacon, Francis
Essäer Björck & Börjesson 1924, 205 s. 1:a upplagan, häftad i tryckta
omslag, stor 8vo, porträttplansch, översättning med inledning av Richard
Hjelt. Lätt naggat omslag, osprättad. Berömda Filosofer XXVIII. 125:-
-
Barbosa
da Silva, António The Phenomenology
of Religion as a Philosophical Problem - An Analysis of the Theoretical
Background of the Phenomenology of Religion, in General, and of M.
Eliade’s Phenomenological Approach, in Particular CWK Gleerup 1982,
274 pp diss; Studia Philosophiae Religionis 8 120:-
-
(Bergson, Henri) Landquist, John Henri Bergson. En populär
fraställning av hans filosofi. Bonniers 1928, 105 + i s. Häftad med
naggat skyddsomslag, vissa blyertsstreckningar. I serien: Bonniers små
handböcker i vetenskapliga ämnen. 70:-
-
Björklund,
Gustaf Skrifter av Gustaf Björklund
– med en inledning om Gustaf Björklunds levnad och filosofi av S. A.
Fries A&W 1924, 447 s. stor
8vo, porträtt, mindre vattenskada 40:-
-
Bochenski, J M La
philosophie contemporaine en
Europe
Petit Bibliothèque
Payot 1962, 217 + vii pp paperback, some underlining 50:-
-
Boglind,
Anders; Lindskoug, Kerstin & Månson, Per Kapital,
rationalitet och social sammanhållning - En introduktion till Karl Marx’,
Max Webers och Émile Durkheims samhällsteorier Prisma 1991, 232 s. hårt
struken 40:-
-
Boman,
Lars Criticism and Construction in the
Philosophy of the American New Realism Uppsala 1955, 195 pp large 8vo, dedicated, uncut 50:-
-
Carlyle, Thomas Arbeta
och förtvivla icke! Gebers 1922, 142 s. inb
gediget halvfrbd m övre guldsnitt och båda omsl medb: identiskt bd som de
andra av samma förf, exl, 2:a uppl 90:-
-
Carlyle, Thomas On Heroes and Hero Worship. Ward Lock
& Co. 1910, xvi + 336 pp. Hardbound publishers blindstamped cloth with
richly gilded spine, illustrated endpapers, ugly ex-libris, introduction by
Edmund Gosse. 100:--
Chomsky,
Noam Kunskap och frihet – Bertrand Russell-föreläsningar PAN/Norstedts
1972, 98 + i s. originalpocket, namnt 60:-
-
(Cordemoy, Géraud de) Battail, Jean François L’avocat
philosophe Géraud de Cordemoy (1626-1684). Martinus Nijhoff, La Haye 1973, x
+ 267 pp. Hardbound publisher´s blind stamped cloth with dust jacket,
dust jacket a little worn with a piece missing, in places heavy underlining
and annotations, one signed letter and 3 handwritten cards by
the author accompanies the book. Archives Internationales d’Histoire des
Idees 60. / International Archives of the History of Ideas 60. 250:-
-
(Croce,
Benedetto) Sprigge, Cecil Benedetto
Croce N&K 1952, 93 s. 30:-
-
Deledalle, Gérard
Histoire de la philosophie américaine Presses Universitaires de France
1954, xvi + 206 pp préfaces de Jean Wahl et Roy Wood Sellars 80:-
-
Descartes Discours de
la méthode Garnier Flammarion 1966, 252 + ii pp paperback, name inscr,
ill, chronology and preface by Geneviève Rodis-Lewis 50:-
-
Descartes, René Betragtninger over filosofiens grundlag
hvori guds tilværelseog forskjellen mellem den menneskelige ånd og legemet
påvises. Kristiania 1894, 60 s.
+ Berkely, George Aand og natur. Tre samtaler. Kristiania 1893, 107 s.
Inbunden privat helklotband ed guldpräglad ryggtitel, namnteckning på
första verkets titelblad, vissa annotationer i blyerts. 200:-
-
Descartes, René Om
metoden. Att rätt bruka sitt förstånd och utforska sanningen i vetenskaperna.
Björck & Börjesson 1918, 81 s. 1:a upplagan, häftad i tryckta omslag,
stor 8vo, porträttplansch, översättning och inledning av Enok Torell. Samtida
namnteckning på främre omslag. Berömda Filosofer IX. 125:-
-
Ehrenswärd,
Carl Aug De fria konsternas philosophi
Bokvännerna 1974, 78 s. stor 8vo,
faksimil av original från 1786 60:-
-
Ekman, Rolf Estetiska
problem Gleerups 1960, 227 s. stor
8vo, blekt, exl, ospr 70:-
-
Engels,
Friedrich Ludvig Feuerbach och den
klassiska tyska filosofins slut Arbetarkultur 1942, 93 s. Marxismens Klassiker band 8 30:-
-
(Erasmus av Rotterdam) Zweig, Stefan Erasmus av Rotterdam.
Bonniers 1935, 152 + i s. Inbunden privat halvskinnband med
marmorerade pärmar och snitt, stor 8vo, porträttplansch, frampärms övre del
ngt solblekt ett par cm. 130:-
-
Fagerberg, Sven Bronshästarna. W&W 1973, 291 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, enstaka blyertsmarkeringar
i marginalerna, mindre delar av skyddsomslaget solblekt. Essäer om
litteratur, filosofi, psykologi etc. 80:-
-
Fogelquist, Torsten Minnen, meningar, melodier. Prosa och
vers. Bonniers 1930, 232 s. Inbunden privat skinnryggband med
pergamentförstärkta hörn och marmorerade pärmpapper och snitt, rygghuvud ngt
nött, rygg lätt solblekt. 120:-
-
Fogelquist, Torsten Västerlandet och den judiskt kristna
etiken. Bonniers 1930, 95 s. Inbunden privat skinnryggband med
pergamentförstärkta hörn och marmorerade pärmpapper och snitt, rygghuvud ngt
nött, rygg lätt solblekt. 120:-
-
Frängsmyr,
Tore Wolffianismens genombrott i
Uppsala – Frihetstida universitetsfilosofi till 1700-talets mitt Uppsala
1972, 258 s. Acta Universitatis
Upsaliensis C. 26; stor 8vo, skomsl, ospr 120:-
-
Granlid, Hans Ljusspel. Om en livssyn kallad praktisk
pansofi. Med 21 prosalyriska meditationer. Rabén Prisma 1994, 252 s.
Dedicerad, originalupplagan, häftad, läsveck på rygg, blyertsmarkeringar i
marginalerna, några annotationer på försättsblad och sista blankbladet.
80:-
-
Handel,
Paul von Gedanken zu Physik und
Metaphysik - Erkenntnistheoretische Wandlungen im Weltbild der
Naturwissenschaften Müller & Kiepenheuer Verlag 1947, 137 + ii pp hardbound
cloth-backed boards, some underlining in pencil 40:- -
Hedenius, Ingemar Liv och nytta. Bonniers 1961, 213 s.
Originalupplagan, häftad med flikar, ngt nött rygg, bakre inre fals
tejplagad. 60:-
-
Hedenius, Ingemar Varför blev jag den jag är?
Brombergs 1992, 155 s. Inbunden förlagsband med skyddsomslag,
illustrerad. 60:-
-
Heintze, Herm. & Aug. Tillvarons
problem Lund 1903, 202 s. inb ngt
slitet halvfrbd, ett flertal bibl- och föreningsstämplar 60:-
-
Helvétius De
l’esprit Éditions Sociales 1968, 190 + ii pp paperback, some
underlining in beginning, preface and commentary by Guy Besse 50:-
-
Henrikson, Alf
& Tsu-Yü, Hwang Kinesiska tänkare Forum 1952, 225 s. inb förl
klotryggbd, vinjetter av Birger Lundquist 70:-
-
Hoff,
Benjamin Tao enligt Puh W&W
1993, 189 s. inb förl helklotbd m
skomsl, ill 40:-
-
Holmberg, Olle Den främmande passageraren. Resonemang om
moralen. N&K 1937, 127 s. Inbunden privat skinnryggband med
pergamentförstärkta hörn och marmorerat pärmpapper, rygg nött med vissa
skador vid rygghuvud och -fot. 90:-
-
(Humboldt, Alexander von) Slonimski, Chai Selig Zur
Freiheit bestimmt. Alexander von Humboldt - eine hebräische
Lebensbeschreibung. Bouvier Verlag, Bonn 1997, 88 pp. Hardbound
publisher’s cloth with dust jacket, large 8vo. Mit einem Beitrag über
Alexander von Humboldt und die Juden von Peter Honigmann. Kurt-Jürgen Maß
Herausg. 90:-
-
Hume, David Of the Delicacy of Taste and Passion. Of
Tragedy. Of the Standard of Taste. Uppsala 1998, 42 + iii pp.
Softcover. Inst. f. Estetik, Uppsala Universitet, Kurslitteratur nr 22.
40:-
-
Hägerström, Axel Jesus. En karaktärsanalys. N&K 1968,
142 s. Häftad, osprättad, dedicerad av utgivaren. Utgåva till
100-årsinnet av Axel Hägerströms födelse 6.9.1868 av Martin Fries. 90:-
-
Jacobsson, Bengt Livets längtan
efter sig självt. Den skapande människan. Forum 1999, 315 s. Inbunden
förlagets pappband med skyddsomslag, stor8vo. 90:-
-
Jönsson, Bodil Tio
tankar om tid. Brombergs 1999, 132 s. Inbunden förlagets illustrerade
pappband, illustrerad, 1:a uppl., 7:e tryckn. 70:-
-
(Kant,
Immanuel) Marc-Wogau, Konrad Untersuchungen
zur Raumlehre Kants Lund 1932, 320 pp diss,
small 4to, uncut 175:-
-
(Kierkegaard,
Søren) Garff, Joakim
Søren Aabye Kierkegaard. En biografi. Nya Doxa 2002, 740 s. +
planscher. Inbunden förlagets helklotband, stor 8vo, ej skyddsomslag.
100:-
-
(Kierkegaard,
Søren) Harris, Edward, Man´s
Ontological Predicament - A Detailed Analysis of Sören Kierkegaard´s
Cocept of Sin with Special Reference to The Concept of Dread. Uppsala
1984, 138pp Studia Doctrinae
Christianae Upsaliensia 24, diss
100:-
-
(Kierkegaard,
Søren) Helweg, Hjalmar Sören
Kierkegaard - En psykiatrisk-psykologisk studie Stockholm 1933, 382 s. stor
8vo; Modern Religionspsykologi VII, ngt nött rygg 125:-
-
(Kierkegaard,
Søren) Koskinen, Lennart Tid och evighet hos Sören Kierkegaard – en studie i Kierkegaards livsåskådning
Lund 1980, 185 s. diss, stor 8vo 100:-
-
(Kierkegaard,
Søren) Wagndal, Per Gemenskapsproblemet
hos Sören Kierkegaard Lund 1954, 264 s. diss,
Studia Theologica Lundensia 6, ded, med spikblad 120:-
-
Klein, Georg
Ateisten och den heliga staden. Möten och tankar. Bonnires 1987, 249 s.
Inbunden förlagets pappband med ngt naggat skomsl, tilskrift på försätts,
stor 8vo. 4-8 tus. 60:-
-
Klepec, Peter (Ed. in Chief) Philosophie, psychoanalyse:
alliance ou mésalliance. / Philosophy, Psychoanalysis: Alliance or
Misalliance. Ljubljana 2006, 318 pp. Softcover, large 8vo, 17
articles, several dealing with Lacan, mostly in French. Filozofski Vestnik
vol. 27, no. 2 2006. 160:-
-
(Kristina, Drottning) Stolpe, Sven
(utg. och översättning) Drottning Kristina maximer Les Sentiments
Héroïques Bonniers 1959, 152 s. + 8 s. faksimilplanscher 4to,
osprättad 150:-
-
La Rochefoucauld Maximes et réflexions choisies par Eduard
Levi. Nelson, Éditeurs, Paris no date, 94 pp. Hardbound publisher’s
flower ornated cloth with title etiquette on front board, all edges gilt,
16:o (miniature). 200:-
-
Lagercrantz, Hugo (red)
Hjärnan och medvetandet. Neurofilosofiska essäer om medvetandet som en
hjärnprocess, medvetandets uppkomst, det omedvetna,hjärnan och konsten och
hjärnan och livsviljan. Nya Doxa 2001, 152 s. Inbunden förlagets
pappband med skyddsomslag (en bit av skyddsomslaget skadet i övre vänstra
hörnet), stor 8vo, illustrerad, 2 biblioteksstämplar på försätts. 150:-
-
Landquist,
John Humanism Bonniers 1931, 286
s. 80:-
-
Landquist,
John Till Humanistiska Sektionen vid
Lunds Universitet Bonniers 1935, 38 s. ngt
nött rygg, rec-stämpel 50:-
-
Larsson, Hans Den intellektuella åskådningens filosofi.
Bonniers 1920, 167 + v s. sammanbunden med: Larsson, Hans Studier och
meditationer. Gleerups 1912, iv + 160 s. Bägge verken inbundna i ett
gediget privat skinnryggband med marmorerade pärmpapper och snitt,
pergamentförstärkta hörn, 4 upphöjda bind. Verk 1: första upplagan, verk 2:
4:e uppl. 150:-
-
Larsson,
Hans Filosofien och politiken Bonniers
1922, 189 s. 2:a uppl, ett par småfläckar
på bakre omsl, enstaka blyerststreck 50:-
-
Larsson, Hans Filosofien och politiken. Bonniers 1915,
186 + ii s. samanbunden med: Larsson, Hans Viljans frihet. Gleerups
1914, 32 s. Bägge verken inbundna i ett privat halvklotband med ngt nötta
kanter på pärmpappret och blank rygg. Det andra verket skyret lite snålt och
är lätt sprucket i bindningen på ett ställe. Filosofien och politiken, 1:a
uppl. Viljans frihet, 3:e uppl. 150:-
-
Larsson,
Hans Idéer och makter Bonniers
1922, 167 s. 3:e uppl, liten fuktfläck
på rygg 50:-
-
Larsson,
Hans Kunskapslivet -
Uppfostringspsykologi Bonniers 1920, 190 s. 3:e
uppl, struken 40:-
-
Larsson,
Hans Kunskapslivet -
Uppfostringspsykologi Lund 1909, 176 s. 1:a
uppl, inb pergamentryggbd, ngt
blekt, baksida svagt fläckig, rygg nött 40:-
-
Larsson,
Hans Reflexioner för dagen Bonniers
1921, 241 s. 2:a uppl sammanbunden
med: Larsson, Hans Under världskrisen Bonniers 1920, 233 s. 2 verk inb i ett gediget halvfrbd m fyra upphöjda bind 80:-
-
Larsson,
Hans Studier och meditationer Bonniers
1920, 173 s. 5:e uppl 50:-
-
Larsson,
Hans Studier och meditationer Lund
1899, 151 s. inb priv helklotb m
monogram (bokbindaren Ture Andersons eget ex) och exl, sprängt snitt, ngt
blekt rygg 80:-
-
Lidforss, Bengt Barbarskogens skald. Recensioner och
polemiker. Framtiden 1908, 119+i ss. sammanbunden med: Lidforss, Bengt
Modärna apologeter. En antikritik. Framtiden 1911, 110 s. samanbunden
med: Lidforss, Bengt August Strindberg oxh den litterära
nittiotalsreklamen. Framtiden 1910, 81 s. samanbunden med: [Lidforss,
Bengt] Ur Bengt Lidforss’ litterära kvarlåtenskap. Vetenskap och
världsåskådning. Framtiden 1917, 244 + iii s. Samtliga 4 verk
inbundna i ett privat skinnryggband med pergamentförstärkta hörn och
marmorerat pärmpapper, rygg ngt nött med en liten spricka i rygghuvud,
understrykningar första 5 sidorna i sista verket. 300:-
-
Lindroth,
A Hjalmar Tron och vetandets gräns -
Kritiska synpunkter på den moderna Upsala-filosofien Upsala 1933, 142
s. lätt naggat omsl 40:-
-
Maeterlinck, Maurice) Harry, Gerard Maurice Maeterlinck. +
Maeterlinck, Maurice De ringes rikedomar. Nordiska Förlaget 1911,
191 s. Inbundna i förlagets blindpressade helklotband, rygg ngt solblekt
med intakt ryggförgyllning, exlibris, porträttplansch. 90:-
-
Maurina, Zenta Om kärleken och döden. Essayer.
Norstedts 1961, 190 + i s. Häftad, stor 8vo, namnteckning i blyerts, lätt
naggat främre omslag. Översatt av Alf Ahlberg. 60:-
-
(Mitschurin,
I W) Rubaschewski, A A Die philosophische Bedeutung des theoretischen
Erbes I. W. Mitschurins.
Verlag Kultur und Fortschritt, Berlin
1953, 259 pp. + errata note and portrait plate.
Hardbound publisher’s goldstamped
cloth, large 8vo.
100:-
-
(Montaigne)
Jeanson, Francis Montaigne par lui-même Écrivains de Toujours 1967,
192 pp paperback, ill, some underlining 50:-
-
Montaigne, Michel de Essayer i urval. Bonniers 1923,
307 s. Inbunden privat skinnryggband med marmorerade pärmpapper och snitt
med pergamentförstärkta hörn, rygg nött med småskador vid rygghuvud och
-fot, pärmpappret fläckigt. 80:-
-
Nietzsche, Friedrich
Moralens genealogi Björck & Börjesson 1917, 181 s. 1:a upplagan,
häftad i tryckta omslag, stor 8vo, porträttplansch, översättning och
inledande essay av Olof Rabenius. Samtida namnteckning på främre omslag,
rygg blekt. Berömda Filosofer VIII. 130:-
-
Palmer,
Ivar Jorden i vårt hjärta Bonniers
1974, 218 s. ou, ill m förf’s
teckningar 40:-
-
Pascal Pensées
Libraire Générale Française 1962, 445 pp paperback, red edges, preface by
Jean Guitton 60:-
-
Platon Om konst och skönhet. Uppsala 1996, 187 + iii
s. Häftad, ett par rödvinsfläckar på omslag. Inst. f. Estetik, Uppsala
Universitet, Kurslitteratur nr 5. 60:-
-
(Platon) Helms, Poul Platon. Lewins & Munksgaards
Forlag, København 1931, 236 s. Inbunden privat halvskinnband med
marmorerade pärmar och snitt, stor 8vo, frampärms övre del ngt solblekt ett
par cm. 125:-
-
(Platon) Platon’s sämmtliche Werke I-III. F U
Brockhaus, Leipzig 1850-52, xxiv+541; x+680; vi+722 pp. Hardbound privete
worn half calf, board paper worn, corners bumped, inner hinges a bit loose,
some discolouration of endpapers from leather, coloured edges. Übersetzt von
Hieronymus Müller, mit Einleitungen begleitet von Karl Steinhart. More was
published. 200:-
-
Puranen, Bi Att vara
kvinna är ingen sjukdom. Norstedts 1994, 405 s. Inbunden förlagets
pappband med skyddsomslag (liten reva på baksidan), stor 8vo,
fotoillustrerade försätts, ett fåtal ej störande blyertsmarkeringar.
125:-
-
(Rousseau, Jean-Jacques)
Starobinski, Jean Jean-Jacques Rousseau.
Genomskinlighet och hinder. jämte: Boten i soten:
Rousseaus tänkande. Atlantis 2002, 556+iv s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsomslag, småmärken efter borttagen prislapp på skyddsomslag, annars som
ny. 130:-
-
Russell, Bertrand Mysticism and Logic and Other Essays.
Longmans, Green and Co. 1918, viii + 234 pp. 1st edition, hardbound
publisher’s cloth, large 8vo, upper and lower spine a bit worn, corners a
little worn, upper part (ca 1 1/2 cm) of front board faintly sunned,
contemporary signature on fly leaf, a couple of sall spots on title page and
opposing page, a little underlining in pencil at the start of the book.
sold
-
Russell, Bertrand Mänskligheten vid skiljevägen. N&K
1951, 235 s. Inbunden förlagets klotryggband, färgat övre snitt, ej
skyddsomslag, pärmar svagt solkiga. 90:-
-
(Savonarola)
Roeder, Ralph Savonarola - Eine Untersuchung ueber das Gewisssen Bermann-Fischer
Verlag, Wien 1936, 350 + i pp hardbound
publ cloth, portrait 100:-
-
Sayers,
Dorothy Tro eller kaos - Essäer Eksjö
1951, 126 s. bakre omsl lätt solkigt;
Essäsamling om livsåskådningsfrågor
av den stora deckarförfattarinnan 60:-
-
Schopenhauer, Arthur Världen som vilja och föreställning
I-II. Bonniers 1916, vi + 592 s. Häftade, stora 8vo’s., ngt blekta
ryggar. Vetenskap och Bildning vol. XIX och XX. 300:-
-
Spinoza, Benedikt Etik. Daidalos 1983, 299 s.
Häftad. 90:- -
Tolstoy, Leo What is Art? Uppsala 1997, 110 ii pp.
Softcover. Inst. f. Estetik, Uppsala Universitet, Kurslitteratur nr 24.
50:- -
Tre klassiska texter. Max Weber: Om positivismen. Émile
Dutkheim: Sociologins metodregler. Auguste Comte: Vetenskap och politik.
Korpen 1991, 86 +
120 + 163 + iii s. Häftad, lätt fuktbuckla sista sidorna.
såld -
(Weber, Max) Agevall, Ola A Science of Unique Events. Max
Weber’s Methodology of the Cultural Sciences. Uppsala University 1999,
vi + 279 pp. Softcover, dissertation, large 8vo, spikblad, a couple of
coffee stains on back cover. 150:- -
Wikner, Pontus Religiösa
meditationer och föredrag I-III Stockholm 1873-74, 112 + 144 + 190 s. sammanbunden
med: Wikner, Pontus Uppsatser i
religiösa ämnen Stockholm 1871, 160 s. inb
gediget priv halvklotbd, mindre fuktfläck på 8 s. 100:-
-
Wikner,
Pontus Skrifter I-XII Bonniers
1923-24, 374+182+483+335+207+207+230+331+451+501+599+741 s. inb lätt nötta halvfrbd m övre guldsnitt, 12 delar i 9 band I-XII
350:-
-
(Wikner,
Pontus) Pontus Wikners vittra skrifter
- I urval utgivna af Karl Warburg Stockholm 1888, xvi + 280 s. inb vackert halvfrbd, stor 8vo, m förf porträtt i stålstick
såld -
Vilson, Björn & Bengt Hubendick Vaktmästaren och
professorn brevväxlar kring livsfrågorna och världsbilden. Stockholm
2006, 327 s. Dedicerad av vaktmästaren Vilson, häftad, illustrerad.
100:- -
Winch, Peter The Idea of a Social Science and its Relation
to Philosophy. Routledge & Kegan Paul / Humanities Press 1970, viii +
143 pp. Hardbound publisher’s cloth, no dust jacket, library stamps and
markings. 6th impr. Studies in Philosophical Psychology edited by R F
Holland. 60:--
[Voltaire] Questions sur l’Encyclopédie
par des amateurs qinquieme partie no place 1771, ii + 379 + i (blank)
hardbound private very nice and well kept half calf w 5 raised binds, all
edges waxed red, inlay in prime condition, amongst others contains the essay
on the church (eglise) 1.200:-
-
[Voltaire]
Questions sur L’Encyclopedie, distribuées en forme de dictionnaire par
des Amateurs. A - Apo. Premiere Partie Londres 1771, viii + 326 + ii pp
2nd ed, hardbound private half calf w 5 raised binds, endpapers foxed,
otherwise clean. Contemporary name inscr on first fly leaf, gilt on spine
faded 1.500:-
-
Wright,
Georg Henrik von Science, Reason and
Value - Jubilee Lecture The Royal Swedish Academy of Sciences 1989, 40
pp large 8vo, photo-ill, w
commentaries by Bengt Gustafsson and Erling Norrby; Documenta No 49 75:-
|