|
Fotografi & Filmning / Photography & Filming
uppdat 11-11-29
-
Album von Leipzig (44
Ansichten)
Kunstverlag Louis Pernitzsch, Leipzig
n d vertical large 8vo, 44 mounted photographs w protective paper, in
very good condition,
Orig.-Brosch
mit Kordel
300:-
-
Arvidson, Tommy & Birgit Brånvall (bildurval och redigering),
Folke Isaksson & Annette Rosengren (text) Ljuva ögonblick - stunder av
allvar. Fotografier från ett sekel. Nordiska Muséet 1998, 64 s.
Häftad, stor 8vo, rikt illustrerad.
80:-
-
Aškenazy,
Ludvík Die schwarze Schatulle -
Songs, Balladen und Gedichte Aufbau-Verlag, Berlin und Weimar 1965, 208
pp 1st ed, hardbound publ dec cloth w chafed dj, richly ill w photos in b/w
80:-
-
Benser, Walther Fotografering i färg. En praktisk
handledning. Nordisk Rotogravyr 1957, 202 + iv s. Inbunden förlagets
dekorerade helklotband, mkt rikt illustrerad med planscher i färg, stor 8vo,
ej skyddsomslag, lackad rygg, borttagen namnlapp och namnstämpel och svag
sifferstämpel på försättsblad. 2:a uppl. 80:-
-
Bergman,
Ulla & Sidwall, Åke (red) Fotografer:
Emil Heilborn, Sven Järlås, Gunnar Sundgren, Arne Wahlberg Moderna
Museet/Fotografiska Museet 1977, 116 s. stor
8vo, mkt rikt fotoill i s/v, Moderna Museets katalog 146; om svenska
30-talsfotografer 75:-
-
Billow, Anders (red) Bilder från Sverige.
Femhundratjugutre fotografier, belysande natur och kultur i gången tid och
nutid utgivna i kopparstick av Svenska Journalen. Stockholm 1928, 256 s.
Inbunden förlagets klotryggband med titel i guld på frampärm, rygg nött,
pärmpapper nött, inre falsarna lösa, tillägnanslapp från Svenska Journalen
till J L Carlsson på frampärms insida 60:-
-
Billow, Anders (red) Årets bilder. Swedish Pictures of the
Year. Svenska Turistföreningens Förlag 1955, iv + 80 + ii s. Inbunden
förlagets helklotband ed småtrasigt skyddsomslag, 4to, mkt rikt
fotoillustrerad. STF:s publ. nr. 1298. 100:-
-
Busselle, Michael The Encyclopedia of Photography
Chancellor Press 1994, 208 pp hardbound publ ill boards w dj, 4to,
lavishly ill mostly in colour 175:-
-
Cronsioe, Håkan En filmares liv. Håkan Cronsioe berättar
globala öden och äventyr. Normans 1995, 291 s. Inbunden förlagets
kartonnageband, fotoillustrerad. 90:-
-
Das
deutsche Lichtbild - Jahresschau 1935 Bruno
Schultz Verlag, Berlin-Grünewald 1934, xx + 128 + xxi-vxxii + 20 pp
hardbound publ dec cloth, 4to, lavishly ill in b/w whole page photo plates 400:-
-
Das
deutsche Lichtbild - Jahresschau 1936 Bruno
Schultz Verlag, Berlin-Grünewald 1935, xxiv + 152 + xxv-cxl pp
hardbound publ dec cloth, 4to, lavishly ill in b/w whole page photo plates 400:-
-
Das
deutsche Lichtbild - Jahresschau 1938 Bruno
Schultz Verlag, Berlin-Grünewald 1938, xvi + 224 pp hardbound
publ dec cloth, 4to, lavishly ill in b/w whole page photo plates 400:-
-
(Doisneau,
Robert) Robert Doisneau - Paris, les
paassants qui passents Arc Paris Musée d’Art Moderne de la Ville de
Paris 1979, unpaged (52 pp) horizontal
8vo, richly ill in b/w 70:-
-
Gaisford, John (Ed) Times Gone By. A photographic record
of Great Britain 1856-1956. Select Editions 1990, 223 pp. Hardbound
publisher’s illustrated boards with dust jacket, 4to, lavishly photo
illustrated. From the Archives of the Hulton Picture Company. 130:-
-
Gullers,
K W (bild) & Hoel, Sigurd (text) Norge
- Glimtar av ett stort litet land KF:s Bokförlag 1951, 112 s. inb förl klotryggbd m lätt naggat skomsl, 4to, mkt rikt ill 120:-
-
Gullers, K W Min tid. Nordiska Museets Förlag 1995,
216 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, 4to, mkt rikt
fotoillustrerad. Bildurval: Johan von Triers, texter: Göran Willis och
Staffan Bengtsson. 250:-
-
Gullers,
K W Uppsala Universitet 500 Gullers
International AB 1976, opag (ca 85 s.) liten
4to, inb förl dek pappbd, rikt fotoill i färg, text av Torgny Segerstedt 50:-
-
Handrick, Helmut Glimt av paradiset. En bilderbok i färg
från en grön liten ö. Allhems 1959, 158 s. Inbunden förlagets
guldstämplade helklotband, rött övre snitt, 4to, mkt rikt illustrerad med 58
helsidesfoton i färg av författaren, exlibris , ej skyddsomslag. 100:-
-
Hass,
Hans Med kamera på havets botten Stockholm
1955, 150 + i s. inb bibl-band (ej låneficka,
men genomgående perforeringsstämpel vid snitt), rikt ill i färg och s/v,
blad 15-16 tejplagat 30:-
-
Hedin, Svante Kunglig bildskatt 1850-1950 BB 1991, 253
s. inb förlhellinnebd m titel i silver på frampärm och skomsl, 4to, mkt
rikt ill i färg och s/v; om de fotografiska samlingarna i
Bernadottebiblioteket i Kungliga slottet 100:-
-
Horst. 60 ans de
photographie.
Musée des Arts de la Mode 1991, 48 pp.
Softcover, 4to, lavishly illustrated.
150:-
-
How
to Make Good Pictures - A Book for the Amateur Photographer
Eastman
Kodak Company n d (inscribed 1950) 186 pp hardbound
publ cloth backed boards, photo-ill, inscribed 60:-
-
I
närbild Skånes konstförening 1963, opaginerad (ca 65 s.) stor kvadratisk 8vo, mkt rikt fotoill, 12 olika fotografer presenteras,
bl a Max Walter Svanberg, liten riss i bakre omsl 50:-
-
Jensen, Jens S Ljuva drömmar. Hammarkullen åtta år senare.
Korpen 1982, 134 + ii s. Inbunden förlagets kartonnageband, stor
kvadratisk 8vo, mkt rikt fotoillustrerad. 80:-
-
Kriegbaum, Friedrich Nürnberg - Aufgenommen von der
Staatlichen Bildstelle Deutscher Kunstverlag, Berlin 1937, 46 pp (text)
+ 128 pp whole page photo plates hardbound publ dec cloth, small 4to,
tinted upper edge, contemporary name inscr., ill’s in text 100:-
-
Lachmund, Fritz Die
Altstadt Hamburgs in Bilddokumenten Verlag F Dörling, Hamburg 1968, 12 +
ii pp hardbound publ cloth w dj, square large 8vo, map endpapers,
lavishly ill w old b/w photographs 100:-
-
Lutze, Eberhard Veit Stoss Deutscher Kunstverlag,
Berlin 1938, 48 pp (text) + 72 pp whole page photo plates hardbound publ
dec cloth, small 4to, tinted upper edge, contemporary name inscr., ill’s in
text 100:-
-
Menschen
der Zeit - Hundert und Ein Bildnis aus deutscher Gegenwart Karl
Robert Langewiesche Verlag 1931, 112 pp 4to,
lightly chafed dj, inscribed, 33.-42. Taus., pp 19-20 missing; whole page
plate portraits of Adenauer, Emil Nolde, Röntgen, Oswald Spengler, Richard
Strauss, Max Weber etc. 70:-
-
Mentze, Ernst 5 aar - Besættelsen i billeder Beringske
Forlag, København 1945, opaginerad (ca 180-190 s.) 4to, inb klotryggbd m
titeletikett, mkt rikt ill, tillskrift på första blankbladet; fotobok om
Danmarks ockupation under Andra Världskriget 200:-
-
(Nordquist,
Arvid) Nordquist, Bengt Förr och nu i
Stockholm med Arvid Nordquist 100 år Stockholm 1984, 208 s. inb förl helklotbd m skomsl, 4to, rikt ill 80:-
-
Nylén, Erik & Björn Ambrosiani A Turret for Vertical
Photography. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1964,
80 pp. Softcover, large 8vo, richly illustrated, new from publisher.
Deals with archaeological photography. Antikvariskt arkiv 24. 60:--
Nyman,
Gunnar Små negativ-stora bilder -
Handbok i modern småbildsfotografi för amatörfotografer W&W 1934,
392 s. inb förl helklotbd, fotoill 90:- -
Nyström; Karl Fotografier från Kanikenäset, Karlstad.
7 stycken fotografier monterade med passepartout i 4o format, samtliga
blindstämplade i nedre vänstra hörnet med ”Karl Nyström, Karlstad, 1898”.
Fotografierna föreställer promenerande herrskapsfolk i skogsparkmiljö samt
en utsikt över Karlstad och en över vatten med flottat timmer. Omslutes av
lädermapp, liggande 4o, något nött med riss i rygghuvud och dito fot,
frampärmen med guldtryck ”Kanikenäset.
P.M. Ågren 1838 28/9 1898”.
Karl Nyström (1874 – 1963), född i Karlstad,
började som elev hos fotograf Edman i Karlstad 1895, vistades ett år i
Stockholm hos Dahllöfs efterträdare. Startade sin första atelje i Karlstad
1897, flyttade småningom in i eget hus i Klara där han drev sin atelje fram
till 1918. . Fotograferade kungligheter och fick därför bära titeln
hovfotograf Han fotgraferat många industrimiljöer i Värmland.
såld
-
(Picasso) Duncan, David Douglas The Private World
of Pablo Picasso - The Intimate Photographic Profile of the World’s Greatest
Artist Ridge Press 1958, 174 pp 4to, lavishly photo-ill, folding mark
on back cvr 150:-
-
Queen Alexandra’s Christmas Book. Photographs from my Camera.
Daily Telegraph,
London 1906, unpaged (62 pp) Hardbound publisher’s cloth wuth title and
crown in green on front board, 4to. Mainly consists of whole pages with
mounted photographs and whole page photo plates with stoppers. Minor bublle
in cloth on back board, othewise excellent condition. 180:-
-
Riwkin-Brick, Anna Medmänniskor. Ett bildsvep från trettio
år som fotograf med inledning av Åke Meyerson och biografi av Barbro Alving.
R&S 1962, xx + opaginerade fotoplanscher (96 s.). Inbunden förlagets
fotoillustrerade halvklotband med skyddsomslag med en liten reva i bak, 4to.
200:-
-
Roubier, Jean (photographe) Le Mont Saint-Michel. M-J
Challamel, Paris 1947, unpaged (60 pp). Softcover, lavishly photo
illustrated, 4to, preface by Emile Male, ex-libris and name inscription on
inside of front cover, back cover a bit smudged. Charme de la France series.
100:-
-
(Scott) Life in the Antarctic - Photographs by the
Scottish Antarctic Expedition Gowans & Gray, London & Glasgow 1907, viii
+ 67 + v pp 12o, part of front cvr and spine missing from dj, inlay very
good, Gowans’s Nature Books No 10 250:-
-
Sieburg, Friedrich (Einleitung)
1910-1930 - 20 Jahre Weltgeschichte in 700 Bildern Transmare Verlag,
Berlin 1931, 284 + iv pp large 8vo, cvr worn, lavishly ill 180:-
-
Sjöström,
K O Amatörfotografen - En praktisk
handledning S&L 1953, 310 s. lätt
naggat skomsl, 13:e utökade och omarb uppl, fotoill; medföljer: Ikoflex
bruksanvisning Ia (24 s.) 50:-
-
Skoglund, Gösta Fotolärobok i bild. Norstedts 1976,
222 s. Inbunden förlagets laminatband, mkt rikt fotoillustrerad, rygg ngt
solblekt, namnteckning och telnr på försättsblad/inre frampärm, anteckningar
på de 2 sista sidorna.
9:e uppl., 145:e tus.75:-
-
Steinbeck, John A Russian Journal - with Pictures by
Robert Capa. The Viking Press, New York 1948, iv + 220 pp 1st editon,
hardbound publisher's cloth with good dust jacket, large 8vo. 850:-
-
Stock, Dennis
Provence Memories. A New York Graphic Society Book / Little, Brown and
Co, Boston 1988, unpaged (106 pp). Hardbound publisher’s cloth with dust
jacket, lying folio, lavshly photo illustrated, intriduction by Philip
Conisbee. 250:-
-
Sucksdorff, Arne Det stora äventyret. Nordisk
Rotogravyr 1954, 143 + i s. Inbunden förlagets helklotband, stor 8vo. ej
skyddsomslag, rikt fotoillustrerad av Astrid Bergman, liten fläck på s. 4-5.
75:-
-
Sucksdorff,
Arne Gryning. Strövtåg med
filmkamera. Stockholm 1951, 223 . Inbunden
förlagets dekorerade helklotband, liten 4to,
tillskrift på försättsblad,
rikt illustrerad.
2:a uppl.
150:-
-
Svenskar/Swedes. Människor i Sverige ser på sig själva genom
kameraögat/People in Sweden look at themselves through the camera lens.
Sveriges Radio
1970, opaginerad (ca 120 s.) Inbunden förlagets
fotoillustrerade pappband, 4to, mkt rikt fotoillustrerad. 70:-
-
Tjerneld, Staffan Det romantiska 20-talet. Norstedts
1963, 159 s. Inbunden förlagets guld- och svartstäplade helklotband med
medbundet främre omslag och skyddsomslag med smårevor, 4to, mkt rikt
fotoillustrerad, exlibris. 90:-
-
Thaning, Olof (red) Årets bilder 1964. Swedish Pictures of
the Year STF 1963, 80 + ii s. Inbunden förlagets pappbans med
skyddsomslag, 4to, mkt rikt fotoillustrerad 80:-
-
Westerlund, Jan Olov Fotoskolan. Grundkurs. Norstedts
1980, 191 s. Inbunden förlagets laminatband, kvadratisk liten 4to, mkt rikt
fotoillustrerad. 2:a uppl. 75:-
-
Wikström, Jeppe Staden Stockholm 1996, 304 s. stor
4to, inb förl dek helklotbd m skomsl, innerpärmar ill med kartor av Sthlm,
3:e uppl, mkt rikt ill; modernt fotografiskt praktverk om Stockholm
200:-
-
Windisch,
Hans Schule der Farben Fotografie Heering-Verlag,
Harzburg 1940, 250 pp hardbound publ
cloth-backed boards, 23.-50. Taus.,
large 8vo, lavishly ill in colour 100:-
-
Årets fotoböcker + Bästa fotobok 2004 - Samlade recensioner
från Fotografisk Tidskrift
Fotografisk Tidskrift 2004, 64 s. kvadratisk 8vo, mkt rikt
ill 40:-
-
Öman,
Ulla Porträttfotografen - En
etnologisk studie av en fotograf, hans ateljé och bilder Uppsala 1983,
148 s. diss, stor 8vo, fotoill; om
fotografen Arne Johanssons arbete 1944-78, Studia Ethnologica Upsalienia 9 75:-
|