Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
       Måndagar: 14-16
       Onsdagar: 16-19
       Lördagar: 13-15

 
  Tel: 0739-05 23 70
  eller 0730-62 91 92
  alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Fotografi & Filmning / Photography & Filming

uppdat 11-11-29

  1. Album von Leipzig (44 Ansichten) Kunstverlag Louis Pernitzsch, Leipzig n d vertical large 8vo, 44 mounted photographs w protective paper, in very good condition, Orig.-Brosch mit Kordel 300:-

  2. Arvidson, Tommy & Birgit Brånvall (bildurval och redigering), Folke Isaksson & Annette Rosengren (text) Ljuva ögonblick - stunder av allvar. Fotografier från ett sekel. Nordiska Muséet 1998, 64 s. Häftad, stor 8vo, rikt illustrerad. 80:-

  3. Aškenazy, Ludvík Die schwarze Schatulle - Songs, Balladen und Gedichte Aufbau-Verlag, Berlin und Weimar 1965, 208 pp 1st ed, hardbound publ dec cloth w chafed dj, richly ill w photos in b/w 80:-

  4. Benser, Walther Fotografering i färg. En praktisk handledning. Nordisk Rotogravyr 1957, 202 + iv s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband, mkt rikt illustrerad med planscher i färg, stor 8vo, ej skyddsomslag, lackad rygg, borttagen namnlapp och namnstämpel och svag sifferstämpel på försättsblad. 2:a uppl. 80:-

  5. Bergman, Ulla & Sidwall, Åke (red) Fotografer: Emil Heilborn, Sven Järlås, Gunnar Sundgren, Arne Wahlberg Moderna Museet/Fotografiska Museet 1977, 116 s. stor 8vo, mkt rikt fotoill i s/v, Moderna Museets katalog 146; om svenska 30-talsfotografer 75:-

  6. Billow, Anders (red) Bilder från Sverige. Femhundratjugutre fotografier, belysande natur och kultur i gången tid och nutid utgivna i kopparstick av Svenska Journalen. Stockholm 1928, 256 s. Inbunden förlagets klotryggband med titel i guld på frampärm, rygg nött, pärmpapper nött, inre falsarna lösa, tillägnanslapp från Svenska Journalen till J L Carlsson på frampärms insida 60:-

  7. Billow, Anders (red) Årets bilder. Swedish Pictures of the Year. Svenska Turistföreningens Förlag 1955, iv + 80 + ii s. Inbunden förlagets helklotband ed småtrasigt skyddsomslag, 4to, mkt rikt fotoillustrerad. STF:s publ. nr. 1298. 100:-

  8. Busselle, Michael The Encyclopedia of Photography Chancellor Press 1994, 208 pp hardbound publ ill boards w dj, 4to, lavishly ill mostly in colour 175:-

  9. Cronsioe, Håkan En filmares liv. Håkan Cronsioe berättar globala öden och äventyr. Normans 1995, 291 s. Inbunden förlagets kartonnageband, fotoillustrerad. 90:-

  10. Das deutsche Lichtbild - Jahresschau 1935 Bruno Schultz Verlag, Berlin-Grünewald 1934, xx + 128 + xxi-vxxii + 20 pp hardbound publ dec cloth, 4to, lavishly ill in b/w whole page photo plates 400:-

  11. Das deutsche Lichtbild - Jahresschau 1936 Bruno Schultz Verlag, Berlin-Grünewald 1935, xxiv + 152 + xxv-cxl pp hardbound publ dec cloth, 4to, lavishly ill in b/w whole page photo plates 400:-

  12. Das deutsche Lichtbild - Jahresschau 1938 Bruno Schultz Verlag, Berlin-Grünewald 1938, xvi + 224 pp hardbound publ dec cloth, 4to, lavishly ill in b/w whole page photo plates 400:-

  13. (Doisneau, Robert) Robert Doisneau - Paris, les paassants qui passents Arc Paris Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris 1979, unpaged (52 pp) horizontal 8vo, richly ill in b/w 70:-

  14. Gaisford, John (Ed) Times Gone By. A photographic record of Great Britain 1856-1956. Select Editions 1990, 223 pp. Hardbound publisher’s illustrated boards with dust jacket, 4to, lavishly photo illustrated. From the Archives of the Hulton Picture Company. 130:-

  15. Gullers, K W (bild) & Hoel, Sigurd (text) Norge - Glimtar av ett stort litet land KF:s Bokförlag 1951, 112 s. inb förl klotryggbd m lätt naggat skomsl, 4to, mkt rikt ill 120:-

  16. Gullers, K W Min tid. Nordiska Museets Förlag 1995, 216 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, 4to, mkt rikt fotoillustrerad. Bildurval: Johan von Triers, texter: Göran Willis och Staffan Bengtsson. 250:-

  17. Gullers, K W Uppsala Universitet 500 Gullers International AB 1976, opag (ca 85 s.) liten 4to, inb förl dek pappbd, rikt fotoill i färg, text av Torgny Segerstedt 50:-

  18. Handrick, Helmut Glimt av paradiset. En bilderbok i färg från en grön liten ö. Allhems 1959, 158 s. Inbunden förlagets guldstämplade helklotband, rött övre snitt, 4to, mkt rikt illustrerad med 58 helsidesfoton i färg av författaren, exlibris , ej skyddsomslag. 100:-

  19. Hass, Hans Med kamera på havets botten Stockholm 1955, 150 + i s. inb bibl-band (ej låneficka, men genomgående perforeringsstämpel vid snitt), rikt ill i färg och s/v, blad 15-16 tejplagat 30:-  

  20. Hedin, Svante Kunglig bildskatt 1850-1950 BB 1991, 253 s. inb förlhellinnebd m titel i silver på frampärm och skomsl, 4to, mkt rikt ill i färg och s/v; om de fotografiska samlingarna i Bernadottebiblioteket i Kungliga slottet 100:-

  21. Horst. 60 ans de photographie. Musée des Arts de la Mode 1991, 48 pp. Softcover, 4to, lavishly illustrated. 150:-

  22. How to Make Good Pictures - A Book for the Amateur Photographer Eastman Kodak Company n d (inscribed 1950) 186 pp hardbound publ cloth backed boards, photo-ill, inscribed 60:-

  23. I närbild Skånes konstförening 1963, opaginerad (ca 65 s.) stor kvadratisk 8vo, mkt rikt fotoill, 12 olika fotografer presenteras, bl a Max Walter Svanberg, liten riss i bakre omsl 50:-

  24. Jensen, Jens S Ljuva drömmar. Hammarkullen åtta år senare. Korpen 1982, 134 + ii s. Inbunden förlagets kartonnageband, stor kvadratisk 8vo, mkt rikt fotoillustrerad. 80:-

  25. Kriegbaum, Friedrich Nürnberg - Aufgenommen von der Staatlichen Bildstelle Deutscher Kunstverlag, Berlin 1937, 46 pp (text) + 128 pp whole page photo plates hardbound publ dec cloth, small 4to, tinted upper edge, contemporary name inscr., ill’s in text 100:-

  26. Lachmund, Fritz Die Altstadt Hamburgs in Bilddokumenten Verlag F Dörling, Hamburg 1968, 12 + ii pp hardbound publ cloth w dj, square large 8vo, map endpapers, lavishly ill w old b/w photographs 100:-

  27. Lutze, Eberhard Veit Stoss Deutscher Kunstverlag, Berlin 1938, 48 pp (text) + 72 pp whole page photo plates hardbound publ dec cloth, small 4to, tinted upper edge, contemporary name inscr., ill’s in text 100:-

  28. Menschen der Zeit - Hundert und Ein Bildnis aus deutscher Gegenwart Karl Robert Langewiesche Verlag 1931, 112 pp 4to, lightly chafed dj, inscribed, 33.-42. Taus., pp 19-20 missing; whole page plate portraits of Adenauer, Emil Nolde, Röntgen, Oswald Spengler, Richard Strauss, Max Weber etc. 70:-

  29. Mentze, Ernst 5 aar - Besættelsen i billeder Beringske Forlag, København 1945, opaginerad (ca 180-190 s.) 4to, inb klotryggbd m titeletikett, mkt rikt ill, tillskrift på första blankbladet; fotobok om Danmarks ockupation under Andra Världskriget 200:-

  30. (Nordquist, Arvid) Nordquist, Bengt Förr och nu i Stockholm med Arvid Nordquist 100 år Stockholm 1984, 208 s. inb förl helklotbd m skomsl, 4to, rikt ill 80:-  

  31. Nylén, Erik & Björn Ambrosiani A Turret for Vertical Photography. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1964, 80 pp. Softcover, large 8vo, richly illustrated, new from publisher. Deals with archaeological photography. Antikvariskt arkiv 24. 60:-

  32. Nyman, Gunnar Små negativ-stora bilder - Handbok i modern småbildsfotografi för amatörfotografer W&W 1934, 392 s. inb förl helklotbd, fotoill 90:-

  33. Nyström; Karl Fotografier från Kanikenäset, Karlstad. 7 stycken fotografier monterade med passepartout i 4o format, samtliga blindstämplade i nedre vänstra hörnet med ”Karl Nyström, Karlstad, 1898”. Fotografierna föreställer promenerande herrskapsfolk i skogsparkmiljö samt en utsikt över Karlstad och en över vatten med flottat timmer. Omslutes av lädermapp, liggande 4o, något nött med riss i rygghuvud och dito fot, frampärmen med guldtryck ”Kanikenäset. P.M. Ågren 1838 28/9 1898”. Karl Nyström (1874 – 1963), född i Karlstad, började som elev hos fotograf Edman i Karlstad 1895, vistades ett år i Stockholm hos Dahllöfs efterträdare. Startade sin första atelje i Karlstad 1897, flyttade småningom in i eget hus i Klara där han drev sin atelje fram till 1918. . Fotograferade kungligheter och fick därför bära titeln hovfotograf Han fotgraferat många industrimiljöer i Värmland. såld

  34. (Picasso) Duncan, David Douglas The Private World of Pablo Picasso - The Intimate Photographic Profile of the World’s Greatest Artist Ridge Press 1958, 174 pp 4to, lavishly photo-ill, folding mark on back cvr 150:-

  35. Queen Alexandra’s Christmas Book. Photographs from my Camera. Daily Telegraph, London 1906, unpaged (62 pp) Hardbound publisher’s cloth wuth title and crown in green on front board, 4to. Mainly consists of whole pages with mounted photographs and whole page photo plates with stoppers. Minor bublle in cloth on back board, othewise excellent condition. 180:-

  36. Riwkin-Brick, Anna Medmänniskor. Ett bildsvep från trettio år som fotograf med inledning av Åke Meyerson och biografi av Barbro Alving. R&S 1962, xx + opaginerade fotoplanscher (96 s.). Inbunden förlagets fotoillustrerade halvklotband med skyddsomslag med en liten reva i bak, 4to. 200:-

  37. Roubier, Jean (photographe) Le Mont Saint-Michel. M-J Challamel, Paris 1947, unpaged (60 pp). Softcover, lavishly photo illustrated, 4to, preface by Emile Male, ex-libris and name inscription on inside of front cover, back cover a bit smudged. Charme de la France series. 100:-

  38. (Scott) Life in the Antarctic - Photographs by the Scottish Antarctic Expedition Gowans & Gray, London & Glasgow 1907, viii + 67 + v pp 12o, part of front cvr and spine missing from dj, inlay very good, Gowans’s Nature Books No 10 250:-

  39. Sieburg, Friedrich (Einleitung) 1910-1930 - 20 Jahre Weltgeschichte in 700 Bildern Transmare Verlag, Berlin 1931, 284 + iv pp large 8vo, cvr worn, lavishly ill 180:-

  40. Sjöström, K O Amatörfotografen - En praktisk handledning S&L 1953, 310 s. lätt naggat skomsl, 13:e utökade och omarb uppl, fotoill; medföljer: Ikoflex bruksanvisning Ia (24 s.) 50:-

  41. Skoglund, Gösta Fotolärobok i bild. Norstedts 1976, 222 s. Inbunden förlagets laminatband, mkt rikt fotoillustrerad, rygg ngt solblekt, namnteckning och telnr på försättsblad/inre frampärm, anteckningar på de 2 sista sidorna. 9:e uppl., 145:e tus.75:-

  42. Steinbeck, John A Russian Journal - with Pictures by Robert Capa. The Viking Press, New York 1948, iv + 220 pp 1st editon, hardbound publisher's cloth with good dust jacket, large 8vo. 850:-

  43. Stock, Dennis Provence Memories. A New York Graphic Society Book / Little, Brown and Co, Boston 1988, unpaged (106 pp). Hardbound publisher’s cloth with dust jacket, lying folio, lavshly photo illustrated, intriduction by Philip Conisbee. 250:-

  44. Sucksdorff, Arne Det stora äventyret. Nordisk Rotogravyr 1954, 143 + i s. Inbunden förlagets helklotband, stor 8vo. ej skyddsomslag, rikt fotoillustrerad av Astrid Bergman, liten fläck på s. 4-5. 75:-

  45. Sucksdorff, Arne Gryning. Strövtåg med filmkamera. Stockholm 1951, 223 . Inbunden förlagets dekorerade helklotband, liten 4to, tillskrift på försättsblad, rikt illustrerad. 2:a uppl. 150:-

  46. Svenskar/Swedes. Människor i Sverige ser på sig själva genom kameraögat/People in Sweden look at themselves through the camera lens. Sveriges Radio 1970, opaginerad    (ca 120 s.) Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, 4to, mkt rikt fotoillustrerad. 70:-

  47. Tjerneld, Staffan Det romantiska 20-talet. Norstedts 1963, 159 s. Inbunden förlagets guld- och svartstäplade helklotband med medbundet främre omslag och skyddsomslag med smårevor, 4to, mkt rikt fotoillustrerad, exlibris. 90:-

  48. Thaning, Olof (red) Årets bilder 1964. Swedish Pictures of the Year STF 1963, 80 + ii s. Inbunden förlagets pappbans med skyddsomslag, 4to, mkt rikt fotoillustrerad 80:-

  49. Westerlund, Jan Olov Fotoskolan. Grundkurs. Norstedts 1980, 191 s. Inbunden förlagets laminatband, kvadratisk liten 4to, mkt rikt fotoillustrerad. 2:a uppl. 75:-

  50. Wikström, Jeppe Staden Stockholm 1996, 304 s. stor 4to, inb förl dek helklotbd m skomsl, innerpärmar ill med kartor av Sthlm, 3:e uppl, mkt rikt ill; modernt fotografiskt praktverk om Stockholm 200:-

  51. Windisch, Hans Schule der Farben Fotografie Heering-Verlag, Harzburg 1940, 250 pp hardbound publ cloth-backed boards, 23.-50. Taus., large 8vo, lavishly ill in colour 100:-

  52. Årets fotoböcker + Bästa fotobok 2004 - Samlade recensioner från Fotografisk Tidskrift Fotografisk Tidskrift 2004, 64 s. kvadratisk 8vo, mkt rikt ill 40:-

  53. Öman, Ulla Porträttfotografen - En etnologisk studie av en fotograf, hans ateljé och bilder Uppsala 1983, 148 s. diss, stor 8vo, fotoill; om fotografen Arne Johanssons arbete 1944-78, Studia Ethnologica Upsalienia 9 75:-