Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

   
   tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Handarbete & Konsthantverk / Arts & Crafts

uppdat 08-02-09

  1. Ask, Gunvor Med tyg, nål och sax – den moderna handboken W&W 1971, 69 s. 40:-

  2. Benckert, Margit & Lind, Estrid Handarbetsboken Å&Å 1964, 64 s. inb förl kartonnagebd, rikt ill i s/v 50:-

  3. Berglund, Erik Tala om kvalitet - Om möbelmarknaden och brukarorienterad produktutveckling Axplock 1997, 160 s. med dedikationsbrev, inb förl dek pappbd, stor kvadratisk 8vo, rikt ill; Möbelinstitutets grundare Erik Berglund sammanfattar 50 års arbete med möblers funktioner och kvalitet, möbelfakta och jurybedömningar av svenska möbler 150:-

  4. Billum, Kurt Färg och fiber Stockholm 1954, 111 s. ett par anteckn 40:-  

  5. Björkman, Stig M H:son (red) Svenska hem i ord och bilder - 36:e årg. 1948 Spectator 1948, viii + 12 nr av tidskriften inb förl halvfrbd, 4to, sprängda snitt, alla omsl till tidskriften medb, mkt rikt ill 200:-

  6. Björkman, Stig M H:son (red) Svenska hem i ord och bilder Nr 3, årg 43 1955, s. 41-64 4to klammerhäftad 40:-

  7. Brodera, Klippa, Sy Skandinavisk Press 1977, 63 s. inb förlbd, rikt ill, Hela Familjens Hobbybibliotek 40:-

  8. Carlsson, Stina & Sara Olaison Bildvävning i ram och ring. ICA Bokförlag 1979, 84 + i s. Inbunden i förlagets illustrerade kartonnageband, rikt illustrerad, kort inskrift på första blankblad. 1:a uppl. 4:e tryckn. 80:-

  9. Carlsson, Stina; Eles, Karin & Melén, Lisa Bildvävning ICA-Förl 1969, 48 s. inb förl dek pappbd, rikt ill, rygghörn lätt nötta, med de två lösa arbetsbladen 40:-

  10. Dahlbäck Lutteman, Helena & Uggla, Marianne (Eds) The Lunning Prize Nationalmuseum, Stockholm 1986, 215 s. kvadratisk 8vo, inb förl pappbd, rikt ill i färg och s/v, namnt; the prize was awarded to 2 eminent Scandinavian designers a year 1951-1970; Nationalmusei utställningskatalog nr 489. Medföljer: Salicath, Bent (Ed) The Lunning Prize Designers’ Exhibition Copenhagen 1957, 34 pp horizontal 8vo, richly ill in b/w; shows work of the recipients of the prize the first six years (1951-1956) 300:-

  11. Dahlström & Vannérus-Rydgran Plockvävar Wezäta Förl uå (1970), 62 s. inb förl dek pappbd, rikt ill 40:-

  12. Edenholm, Gunnel & Åhlberg, Gudrun Batik som hobby - Teknik komposition material övningar ICA-förlaget 1968, 84 s. inb förl dek pappbd, rikt ill i färg och s/v, 4:e uppl, namnt, lätt naggat rygghuvud 50:-

  13. Falkenborg, Marie Louise (red) Stora boken om handarbete. ICA-Förlaget 1978, 224 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade kartonnageband, mkt rikt illustrerad, 4to. Stora idéböckerna. 75:-

  14. Fassett, Kaffe & Zoë unt Stickat till familjen. Illustris Förlag 1990, 199 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, 4to, mkt rikt illustrerad, namnteckning på försättsblad. 1:a uppl., 3:e tryckn. 250:-

  15. Fischer, Ernst & Ingers, Gertrud Flamskvävnad – Flemish Weaving ICA-Förlaget 1964, 68 s. inb klotryggbd m dek pärmar, 4:e uppl, litet av pappret på inre frampärm avrivet, mkt rikt ill i färg och s/v, utan de tre mönsterbladen i lös ficka 50:-

  16. Fjellström, Phebe. Lapskt silver. Studier över en föremålsgrupp och dess ställning inom lapskt kulturliv I – II. Uppsala 1962. 4:o. 326 + 1 färgplansch; 64 + 101 fotografiska avbildningar på 15 planscher. Akademisk avhandling, spikblad medbundet. Rikligt illustrerad i texten också i del I. Inbunden med omslag och ryggar i skinnryggsband med titel i silvertryck. Pärmen med blått handgjort klistermarmorerat överdragspapper, övergång på ryggskinnet har silverrand samt inlägg av röd rand. Övre sprängt snitt, i övrigt putsade snitt. Bandet är komponerat och utfört av bokbindarmästare Johanna Röjgård. Dekorativ, stilren inbindning av detta klassiska referensverk om lapskt silver silver. 4.000:-

  17. (Frank, Josef) Ericson, Estrid Josef Frank 1885-1967. En minnesutställning 4 april-19 maj 1968. Nationalmuseum 1968, 73 s. Häftad, rygghuvud ngt naggat, främre omslag med ett par bitar bortrivna (antagligen med prislappar), mkt rikt illustrerad med fotografier av möbler, lampor, armaturer och glas etc. med uppgifter om material, tillkomstår och artikelnummer, kvadratisk 8vo. Nationalmusei utställningskatalog 320. Utställningen på Nationalmuseum arrangerades av Estrid Ericson, grundare av Svenskt Tenn. såld

  18. Getzmann, Ulla Variera i väven - utveckling och experiment i vävstolen LT 1980, 95 s. innb förl kartonnagebd, kvadratisk 8vo, mkt rikt ill i färg, namnt 120:-

  19. Granlid, Gunnel (red) Sticka och virka. Å&Å 1965, 64 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, initialer på försättsblad. 75:-

  20. Granlund, John & Ugglas, Carl R af Skedasken av biskopsform Stockholm 1943, 48 s. 4to, 4 planscher och 24 fig i texten; Nordiska Museets Handlingar 19 90:-

  21. Hansson, Bengt & Söderrberg, Jan Bygga om sitt hus ICA-Förlaget 1976, 162 s. ill; Hur man genomför en ombyggnad från idé till färdigt arbete 60:-

  22. Harris, Nathaniel Mattor från Orienten Svenska Bokhandlareföreningen 1977, 96 s. inb förl helklotbd m skomsl, 4to, mkt rikt ill i färg 120:-

  23. Hedqvist, Hedvig; Rikard Jacobson & Jan von Gerber Modernt svenskt tenn. Atlantis 2004, 149 + iii s. Inbunden förlagets silverstämplade pappband med skyddsomslag, stor kvadratisk 8vo, mkt rikt illustrerad. 130:-

  24. Hemslöjd angår alla - Svenska Hemslöjdföreningarnas Riksförbund 70 år Stockholm 1982, 72 s. liggande 8vo, fotoill i färg och s/v 40:-  

  25. Henkelmann, Anna (utg) Nya monogram och mönster i vitbroderi och korsstygn. Lindqvists 1944, 40 s. Klammerhäftad i illustrerat omslag, tvär 4to, mönsterbok, som ny. 3:e uppl., 21-30:e tus. 125:-

  26. Hennix, Kirsten Se Våga Skapa. Textil mönsterverkstad. W&W 1980, 78 s. Inbunden förlagets kartonnageband, kvadratisk 8vo, rikt illustrerad. Att göra egna mnster för vävning, applikation, broderi. 60:-

  27. Hovstadius, Barbro Brudkronor i Linköpings stift - Förvärv, form och tillverkning intill 1800 Stockholm 1976, 300 s. + spikblad diss, ill, stor 8vo, Nordiska museets Handlingar 87 75:-

  28. Hovstadius, Barbro o a (red) Nytta med nöje - Svenskt konsthantverk 1700-1960 Scala Books Nationalmuseum 1998, 96 s. 4to, rikt ill i färg 140:-

  29. Husqvarna Vapenfabriks A.-B. (utg) Praktisk lärobok i maskinbroderi- Undervisningsbok i brodering på symaskin Huskvarna 1931, 168 + ii s. stor 8vo, m 166 avbildningar, skomsl svagt prickigt, rygghuvud ngt nött 100:-

  30. Ingers, Gertrud Flamskvävnad. Material och teknik. Historik av Ernst Fischer. ICA-förlaget 1967, 116 + i s. Inbunden i förlagets fotoillustrerade pappband, stor kvadratisk 8vo, mkt rikt illustrerad, med arbetsritningar i lös ficka i bak, liten stämpel på titelsida. 100:-

  31. Janson, Erik (red) Levande textil. Uppsala 1987, 218 s. inb förl dek helklotbd, stor 8vo, rikt ill i färg och s/v. STF’s årsbok 1987. 60:-

  32. Janson, Erik (red) Levande trä. STF 1986, 215 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo, illustrerad. Svenska Turistföreningens årsbok 1987. 60:-

  33. Johansson, Erik Småslöjdsboken I-II. Skrivrit 1964, 208 + 204 s. Inbundna i klotryggband med illustrerade pärmar, 4to’s, mkt rikt illustrerade, exlibris, del 2 lätt skavd på bakre pärm. Två volymer. 400:-

  34. Johansson, Lars & Gunilla Korstygnsboken Norstedts 1968, 72 s. inb förl dek kartonnagebd, kvadratisk 8vo, mkt rikt ill 75:-

  35. (Kandell, John) Lundahl, Gunilla John Kandell Balanskonstnär Solitär Rävröd Raster Förlag 1992, 79 s. (delvis opaginerad) + 4 s. (utställda objekt) mkt rikt ill, Nationalmusei utställningskatalog nr 561, skomsl; fr a om möbeldesign 100:-

  36. Krogdal, Christina Sy i skinn ICA-Förlaget 1987, 68 s. + ficka m stor dubbelsidig plansch m mönster för allt möjligt inb förl dek kartonnagebd, stor 8vo, stor tillskrift 80:-

  37. Larsen, Jack Lenor A Weaver’s Memoir Harry N Abrams Inc 1998, 160 pp hardbound publ blindstamped cloth w dj, richly ill, 4to 300:-

  38. Larsson, Beda & Boëthius, Gerda Hemfärgning med växtämnen – råd och anvisningar Nordisk Rotogravyr 1939, 79 s. 14:e uppl 20:-

  39. Lawergren, S Handvirkat. Kristianstad 1965, 48 s. Klammerhäftad, stor 8vo, rikt illustrerad. 5:e uppl. 80:-

  40. Liebert, Emmy (Bearbeitung) Schiffen-Arbeiten Heft II. Verlag Otto Beyer Leipzig 1922, 38 + ii pp. 4to, sewn as issued, spine worn, richly illustrated. Beyers Handarbeitsbücher Band 40. 75:-

  41. Lundahl, Gunilla Karaktär och känsla - Ett sekel med svensk hemslöjd Raster Förlag 2001, 288 s. inb förl pappbd m skomsl, rikt ill i färg och s/v, stor 8vo, tillskr 175:-

  42. Lundahl, Gunilla Varp och väft - Textilkonstnärerna och hemslöjden Tidskriften Hemslöjden 1994, 78 s. stor kvadratisk 8vo, mkt rikt ill i färg och s/v; Hemslöjdens småskrifter 1 125:-

  43. Mack, Lorrie Compact Living. Idéer för trångbodda. Prisma 1994, 143 s. Inbunden i förlagets illustrerade pappband, tvär 4to, rikt illustrerad. 3:e tryckn. 150:-

  44. Matsch, Franz von Die Kunstuhr des Anker in Wien. Verlag Von Gerlach & Wielding, Leipzig und Wien, no date (1914), 40 pp. Staple bound, cover a little bit worn. 40:-

  45. Morris, Walter F jr (text) & Foxx, Jeffrey J (photographs) Living Maya Harry N Abrams Inc., New York n d ( end of the 1980ies), unpaged (ca 230 pp) 4to, hardbound publ cloth w dj; 125 full colour photographs, ca 60 line drawings and 2 maps 150:-

  46. Munthe, Gustaf Gamla möbler - Möbelkonst och möbelstilar genom tiderna  N&K 1932, 242 s. inb priv halvfrbd m övre guldsnitt, bägge omsl medb, 4:e utökade uppl, med 166 ill 300:-

  47. Munthe, Gustaf Svensk konstslöjd under 1700-talet W&W 1926, 136 s. (text) + planschdel m 88 foton stor 8vo, ngt naggat omsl 125:-

  48. Néa, Sara Vaxbatik. Material teknik mönster. ICA Bokförlag 1978, 112 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade kartonnageband, rikt illustrerad. 2:a uppl. 75:-

  49. Needham, Jack Bygga flaskskepp. En bok om en gammal sjömanshobby med många nya idéer och praktiska råd. ICA-förlaget 1974, 106 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, tvär 8vo, rikt illustrerad. 130:-

  50. Nessim, Nils Orientaliska mattor Nils Nessim AB u å, 71 s. inb förl pappbd, rikt ill i s/v och färg, ngt nött rygg och hörn 50:-

  51. Nilsson, Eva Av näver och rot. LT 1975, 112 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade kartonnageband, mkt rikt illustrerad. 2:a uppl. 80:-

  52. Nilsson, Stig Thore Korsstygnsboken - Korsstygn och tvistsöm Lts Förlag 1976, 72 s. tvär stor 8vo, mkt rikt ill 60:-

  53. Nordisk textiltriennal 1979-80 Göteborg 1979, opag (36 s.) ill 40:-

  54. Nunn, Richard V & Beverley J Furniture Repair & Refurnishing Oxmoor House Inc 1975, 96 pp 4to, lavishly ill 40:-

  55. Praktisk lärobok i maskinbroderi Husqvarna vapenfabriks A.-B., Huskvarna 1931, 168 + ii s. stor 8vo, mkt rikt ill 100:-

  56. Rabén, Hans (utg) Det moderna hemmet - Inredningskonst i Sverige och andra länder N&K 1950, 425 s. inb förl halvfrbd, 4to, med 673 bilder och 22 färgplanscher, 3:e omarb uppl, inklistrat foto på blankblad i slutet på boken, namnt, ngt nötta hörn, bakpärm flöckad  150:-

  57. Reihnér, Anders (text) Svenskt glas 1915-1960. Nationalmuseum 1987, 75 + i s. Häftad, kvadratisk 8vo, mkt rikt illustrerad. NM’s katalog nr 501. 90:-

  58. Robbert, Louise (red) Handarbetets vänner och konstnärerna Liljevalchs 1992, 147 s. 4to, mkt rikt ill i färg och s/v 125:-  

  59. (Rodenstam, Stina) Danielson, Sofia Stina Rodenstam - Ideolog och organisatör i 1900-talets hemslöjdsarbete Nordiska Museet 1986, 130 s. kvadratisk 8vo, rikt ill i färg och s/v 40:-

  60. Ropers, Heinrich Morgonländische Teppiche Klinkhardt & Biermann, Braunschweig 1954, 302 + ii pp + fold out map hardbound publcloth w somewhar worn dj, 5th wholly rev ed, w 207 b/w ill’s and 20 plates in colour, front hinge a little loose; Bibliothek für Kunst- u. Antiquitäten-Freunde Band XIX, Ein Handbuch für Sammler und Liebhaber 300:-

  61. Sandberg, Gösta Batik - En bok om batikens historia och teknik Ljus 1955, 158 s. liten 4to, ill i s/v och helsidesplanscher i färg, ngt sned, ngt nött rygghuvud; utg i en upplaga på 2.000 ex. 100:-

  62. Sayer, Chloë Arts and Crafts of Mexico Chronicle Books, San Francisco 1990, 160 pp square small 4to, richly ill in colour and b/w, unobtrusive inscr 100:-

  63. Schenström, Anna; Vera Diurson & Anna Lisa Söderblom (Huvudred.) Svenskt husmoderslexikon. Uppslagsbok för hem och familj I-VI. Medéns 1955, xvi+894 spalter; xii+832 spalter; xii + 832 spalter; xvi+864 spalter; vi+1164 spalter +1 s.; xx+960 spalter. Inbundna förlagets dekorerade linneband, 4to’s, illustrerade, 2 små revor i titelsida i bd 5, en plansch loss i band 6, annars i mkt bra skick. Band I-IV Husmorslexikon, Bd V: Matlexikon, Bd VI: Det skapande hemmet -hela familjen gör det själv. 9:e uppl. 6 volymer, komplett. 450:-

  64. Seitz, Heribert Gammal keramik - Fajans, porslin m. m. genom tiderna N&K 1929, 211 s. 1:a uppl, inb priv halvfrbd m övre guldsnitt, främre omsl medb, lätt blekt rygg, fotoill, frontispisfoto i färg 250:-

  65. Seitz, Heribert Gammal keramik. Fajans, porslin m. m. genom tiderna N&K 1929, 211 s. 1:a uppl, inb privat halvflinneband (Ivar Forsbergs bokbinderi, Sthlm), bägge omslagen medbundna, fotoillustrerad, frontispisfoto i färg. 200:-

  66. Silver och fajans specialnr av Kulturen 1966 Lund 1966, 191 s. inb förl lätt nötta dek pappbd, ill; red. Bengt Bengtsson 50:-

  67. Skeri-Mattsson. Anna & Ingrid Osvald-Jacobsson I vävstolen – Handbok i vävning I-II LT 1947 resp 1953, 170+iv; 176 s. inb förl dek helklotbd (del 1, 10:e uppl) och förl klotryggbd (del 2, 9:e uppl), mkt rikt ill, rygg på del 1 ngt blekt, horn på del 2 ngt stötta I-II 125:-

  68. Sterner, Maj & Kinch, Jacob Orientaliska mattor - med ett kapitel om svenska mattor N&K 1938, 231 + utvikskarta inb förl klotryggbd m medb omsl, m 8 färgplanscher, 146 textilill, 3 mönsterbilagor, 2:a omarb uppl 125:-

  69. Svennås, Elsie Lek med makramé - Hemma, i skolan, på kursen, som terapi ICA-förlaget 1973,  80 s. rikt ill, namnt 50:-

  70. Sylwan, Vivi & Geijer, Agnes Siden och brokader - Sidenväveriets och tygmönstrens utveckling - En översikt N&K 1931, 150 s. text + 94 s. helsidesplanscher 1:a uppl, inb priv halvfrbd m övre guldsnitt, bägge omsl medb, med 178 ill 250:-

  71. Thorman, Elisabeth Utställning av damastduktyg från Stockholms stad och län.. Katalog. Uppsala 1936, xii + 184 + 14 (planscher) + 6 (namnlista över utlånare) + 42 (annonser) s. Häftad, liten falsriss i nedre främe omslag, snitt svärtat på sina ställen. 125:-

  72. (Ulfsparre, Hedvig) Bergman, Ingrid o a Hedvig Ulfsparre och Gästriklands textila slöjd Nordiska Museet 1984, 92 s. kvadratisk 8vo, rikt ill i färg och s/v 40:-

  73. Ur skånska syskrin ICA-Förlaget 1961, 88 s. + utviksplansch. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, rikt illustrerad, smånagg i 2 sista bladen och utviksplanschen, namnteckning på försättsblad. 2:a uppl. 13-17 tus. 90:-

  74. Vahlberg, Anita (red) Stora hemhandboken. Laga, fixa, göra om, Möblera och inreda, Hålla rent och hålla ordning, Ekonomi och juridik, El och energi. ICA-Förlaget 1980, 223 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade kartonnageband, mkt rikt illustrerad, 4to. Stora idéböckerna. 90:-

  75. Vastad, Kurt & Lars Hallén Öppen spis. ICA Boksörlag 1976, 159 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, rikt illustrerad. 130:-

  76. Wejryd, Cecilia Svenska kyrkans syföreningar 1844-2003. Verbum 2005, 509 s. Häftad i illustrerat omslag, dissertation, löst förord ilagt. Forskning för Kyrkan nr 1, Skr. utg. av Svenska Kyrkohistoriska Föreningen II: Ny följd nr 58. 150:-

  77. Weninger, Peter Volkskunst der Alpenländer. Pinguin/ Umschau Verlag 1972, 57 pp. Hardbound publisher’s illustrated boards, 12:o, lavishly illustrated in colour and b/w, preamble by Franz Colleselli in German, illustrations commented in German and English. 40:-

  78. Westin, Inga & Georg Händig hemma - Råd och anvisningar för småreparationer och renoveringar i hemmet ICA-Förlaget 1970, 162 s. inb förl dekpappbd, rikt ill, ryggfot skadad 40:-

  79. Vi lagar vi lappar vi stoppar - Klädvård till husbehov i ord och bild utan ort 1951, 128 s. fuktskada, rikt ill 40:-  

  80. Widengren, Gunilla (red) Tanken och handen - Konstfack 150 år Page One Publishing AB 1994, 400 s. inb förl blindpressade helklotbd m skomsl, mkt rikt ill i färg och s/v 150:-

  81. Widman, Dag (red) Svenskt konsthantverk från sekelskifte till sextiotal R&S 1967, 158 s. inb förl dek helklotbd, ill i s/v och monterade planscher i färg; Årsbok för Svenska statens konstsamlingar 14 100:-

  82. Zahle, Erik (red) Konsthantverk och konstindustri i Norden AB Svensk Litteratur 1961, 300 s. inb förl dek helklotbd m ngt trasigt skomsl, 4to, mkt rikt ill i färg och s/v; Rikt illustrerat referensverk över skandinavisk konstindustri under 1950-talet med översiktsartiklar om Sverige, Danmark, Finland och Norge. Med 506 bilder av möbler, lampor, keramik, porslin, glas, smycken, guld- och silverföremål samt textilier. Avslutas med 70 kortbiografier över tidens viktiga arkitekter, formgivare och konsthantverkare. - Richly photo illustrated reference work on Scandianvian design during the 1950's. 850:-

  83. Örtengren, Kerstin Porslinsmålning – material och teknik Ica-förl 1977, 88 s. inb förl pappbd, rikt ill 40:-