Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

   
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Andra Världskriget / Second World War

uppdat 08-08-16

  1. Ahnlund, Nils Dokument och vittnesbörd till vår tids historia Stockholm 1950, 183 s. namnt, Skrifter utg av Utrikespolitiska Institutet, stor 8:o 7 50:-

  2. Almgren, Birgitta Germanistik und Nationalsizialismus: Affirmation, Konflikt und Protest. Traditionsfelder und zeitgebundene Wertung in Sprach- und Literaturwissenschaft am Beispiel der Germanisch-Romanischen Monatsschrift 1929-1943. Uppsala 1997, 304 pp. Sewn, dissertation, large 8vo. Studia Germanistica Upsaliensia 36. 100:-

  3. Ambjörnsson, Ronny & Agneta Pleijel Ordning härskar i Berlin Proteatern/ Svenska Riksteatern  u å (1970), 32 s. klammerhäftad, ill, utviksplansch på hela ensemblen i mitten 50:-

  4. Ande mot våld - tillägg april-maj 1942 Trots Allt! 1942, 54 s. stor riss i främre omsl 50:-

  5. Andreen, Per G o. a. Den svenska linjen Stockholm 1940, 31 + i s. klammerhäftad 60:-

  6. Anti-Komintern (Herausg.) & Adolf Ehrt Der Weltbolschewismus – Ein internationales gemeinschaftswerk über die bolschewistische Wühlarbeit und die Umsturzversuche der Komintern in allen Ländern Nibelungen-Verlag, Berlin/Leipzig 1936, 506 + i pp hardbound publ linen w original dj, 4to, richly ill 1.200:-

  7. Beevor, Antony Berlin slutstriden 1945 Historiska Media 2002, 543 s. + opaginerade planscher och 16 paginerade kartor inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo 100:-

  8. Behre, Göran Rasbiologi, myt och historia. Om historielärobckerna i Tredje Riket. Göteborgs Universitet 1991, 15 s. Klammerhäftad, initialer på främre omslag. Rapport nr 6/1991 i Projektet Europa och läroboken. 40:-

  9. Bernadotte, Folke Slutet – Mina humanitära förhandlingar i Tyskland våren 1945 och deras politiska följder Norstedts 1945, 161 s. 2:a uppl, naggat skomsl 40:-

  10. Béthouart, General Die Schlacht um Österreich Hiro Production International, Wien 1967, 318 pp hardbound publ cloth w a little chipped dj, 2 maps, photo-ill 120:-

  11. Blædel, Nic. Brott och dumhet. Hitlerkrigets förspel i europeisk storpolitik. Norstedts 1946, 684 + iv s. Inbunden förlagets halvklotband med bägge omslagen medbundna, grått övre snitt, stor 8vo, frontispisporträtt, liten sifferstämpel på försättsblad. 125:-

  12. Bleuel, Hans Peter & Klinnert, Ernst Deutsche Studenten auf dem Weg ins Dritte Reich - Ideologie-Programme-Aktionen 1918-1935 Sigbert Mohn Verlag 1967, 295 pp hardbound publ cloth w dj 225:-

  13. Bolkosky, Sidney M The Distorted Image - German Jewish Perceptions of  Germans and Germany, 1918-1935 Elsevier 1975, xii + 247 pp hardbound publ cloth w lightly naggat dj, large 8vo, a few pencil markings on inner back board 125:-

  14. Bratt, Iwan Krig och Kris – bidrag till krigets psykologi N&K 1940, 138 s. hundöron på omsl 40:-

  15. Bryant, Arthur The Turn of the Tide – A Study Based on the War Diaries of Field Marshal Viscount Alanbrooke Collins, London 1957, 766 pp 2nd impr, hardbound publ cloth w torn dj, large 8vo 80:-

  16. Bryant, Arthur Triumph in the West 1943-1946 – Completing the War Diaries of Field Marshal Viscount Alanbrooke Collins, London 1959, 576 pp 1st ed, hardbound publ cloth w dj, large 8vo 90:-

  17. Bull, Francis Tretten taler på Grini Gyldendal, Oslo 1945, 159 pp inb läderryggbd, tillskr, ill 50:-

  18. Byrnes, James Rakt på sak – Amerikansk utrikesminister talar ut N&K 1948, 334 s. stor 8:o, lätt naggat omsl, fotoill 60:-

  19. [Churchill, Winston] Min bundsförvant Erasmusdruck, Berlin 1941, 110 s. rikt ill, tysk propagandaskrift som påvisar att Churchill gått från att vara motståndare till bolsjevismen till att liera sig med densamma, ngt nött ryggfot, delvis solfärgad 90:-

  20. Churchill, Winston S Blood, Sweat and Tears. G P Putnam’s Sons, New York 1941, 2 + photo portrait plate + x + 462 pp. Hardbound publisher’s blind, red and white stamped cloth, large 8vo, red upper edge, front edge uncut, spots on pp viii-ix. Preface and Notes by Randolph S Churchill. 150:-

  21. Churchill, Winston S While England Slept. A Survey of World Affairs 1932-1938. G P Putnam’s Sons 1938, xii + 404 pp. Hardbound publisher’s dark blue cloth boards with red inserts and silver lettering, large 8vo, portrait plate. 2nd impr. 900:-

  22. Churchill, Winston The Second World War I-IV. Cassell & Co 1949, xx+724; xviii+684; xviii+818; xviii+917 pp. Hardbound publisher’s cloth, no dust jackets, large 8vo’s, coloured upper edges, vol. 3 with a bit mottled boards. Vol. 1: 1st edition., 2nd printing. Vol 2-4: 1st editions. More was published (vol. 5-6). 400:-

  23. (Churchill, Winston) Bibesco, Princess Sir Winston Churchill: Master of Courage 1957, 192 pp 1st English ed (from French original), hardbound publ cloth w dj 100:-

  24. (Churchill, Winston) Hagberg Knut Winston Churchill N&K 1944, 167 s. 1:a ed, stor 8:o, snedläst, lätt naggat omsl, bakre omsl vikt , fotoill 60:-

  25. (Churchill, Winston) Marchant, Sir James Winston Spencer Churchill – Servant of the Crown and Commonwealth Cassel & Co, London 1954, 172 pp 1st ed, hardbound publ cloth w dj 90:-

  26. (Churchill, Winston) Moran, Lord Winston Churchill – kamp för livet 1940-1965 I-II PAN&s 1966, 697 s. inb biblbd (inga lånefickor eller stämplar) m alla 4 omsl medb, stora 8:o I-II såld

  27. (Churchill, Winston) Moran, Lord Winston Churchill - Kamp för livet 1940-1965 I-II Norstedts 1966, 697 s. 1:a sv uppl, inb förl helklotbd m naggade skomsl (en reva i skomsl till del 2), stora 8vo, fotoporträtt i båda delarna såld

  28. (Churchill, Winston) Pelling, Henry Winston Churchill Macmillan 1974, 724 pp 1st ed, publ cloth w worn dj, ill 120:-

  29. (Churchill, Winston) Reynolds, Quentin Winston Churchill, Europas befriare. Lindblads 1966, 160 s. + planscher. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar. Lindblads historiska ungdomsböcker. 80:-

  30. Cianos dagbok 2 1939-1943 H Aschehoug & Co, Oslo 1947, 558 s. naggat omsl, namnt, stor 8:o 70:-

  31. Conant, James B Tyskland valde friheten N&K 1958, 110 s. ett hörn på frampärm vikt, ngt solkig 30:-

  32. Curie, Eve Resa bland krigare Medéns 1943, 412 s. stor 8:o, litet jack i frampärm, två riss i bakre omsl, 3:e uppl 40:-

  33. Det spanska inbördeskriget Stockholm 1938, 415 s. + 30 utviksskisser ett par hundöron s. 77-80, blekt rygg, Militärlitteraturföreningens Förlag N:r 182, fotoill, stor 8:o 80:-

  34. Detta hände i Europa. Härtagna länder 1938-1941. Radiotjänst 1945, 198 + ii s. Inbunden privat helklotband , främre omslag medbundet, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, 2 stämplar till. 60:-

  35. Dimitrov Dokument, brev och anteckningar från Leipzigprocessen – med icke tidigare offentliggjorda faksimil och fotografier Stockholm 1936, 174 s. stor 8:o, naggat omsl, fotoill 50:-

  36. Dobschiner, Johanna-Ruth Utvald att leva. En judeflickas upplevelser under nazisternas ockupation och hennes väg till Jesus Kristus. Nyckelpocket 1986, 212 + xii s. Pocket, ngt nött rygg, 2:a uppl. 60:-

  37. (Eichmann) Pearlman, Moshe Infångandet av Eichmann Bonniers 1961, 190 s. stor 8:o, slitet lagat solkigt omsl 20:-

  38. (Eichmann, Adolf) Harel, Isser Huset vid Garibaldigatan - Sanningen om jakten på Adolf Eichmann berättad av mannen som ledde den, förre chefen fr säkerhetstjänsten i Israel Norstedts 1975, 294 s. inb förl helklotbd m ngt naggat skomsl, 1:a sv utg 70:-

  39. (Eichmann, Adolf) Mannen i dödscellen. 14 samtal om Gud med Adolf Eichmann. EFS-förlaget 1965, 167 s. + planscher. Inbunden förlagets klotryggband med naggat skydsomslag, stor 8vo. 120:-

  40. (Eisenhower) Butcher, Harry C Tre år med Eisenhower Ljus 1946, 271 s. + utvikskartor längst fram och bak främre utvikskarta tejplagad 50:-

  41. Eisenhower, Dwight D Korståg i Europa S&L 1948, 581 s. + 7 dubbelsidor kartor inb förl klotryggbd, foto- och andra ill 90:-  

  42. Eitner, Hans Jürgen ”Der Führer” – Hitlers Persönlichkeit und Character Langen Müller, München/Wien 1981, 430 pp 1st ed, hardbound publ cloth w dj, large 8vo 125:-

  43. Ewers, Hanns Heinz Horst Wessel – Ein deutsches Schicksal Stuttgart und Berlin 1933, 295 + iv pp hardbound publ dec cloth w red upper edge, 51.-70 Tausend, front hinge a little loose, back board bumped 300:-

  44. Fischer, Marianne & Gayle Roper Undan förintelsen. Den sanna berättelsen om en ung judekristen kvinna i krigets Ungern. Den Kristna Bokringen 1984, 156 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 60:-

  45. Gobetti, Ada Partisandagbok Cavefors 1972, 290 s. 70:-

  46. Greenfield, George C Episod i öknen Ljus 1946, 227 s. slitet skomsl 50.-

  47. Griggs (Sven Aurén) Brittisk puls. Stratosfärvisit i England. N&K 1942, 151 s. Häftad, ngt nött omslag och rygg, ngt snedläst, ovanlig. Samtida skildring av Enland under Andra Världskriget. 150:-

  48. Grindal, Morten Kyrkans helvete och diktaturens – Tankar om fredens fiender Sohlmans 1949, 223 s. blyertsstreckad, inklistrad tidningsnotis på insidan av bakpärm, dedicerad 50:-

  49. Harsch, J C Recept för världserövrare Tiden 1943, 269 s. lätt naggat omsl, främre omsl vikt, stor 8:o 50:-

  50. Hellström, Gustaf Det tredje riket. Från hitlerkupp till tysk folkenighet Bonniers 1933, 93 s. snedläst, rygghuvud och -fot småtrasiga, maskstungen första 6 sidorna i nedre främre hörnet (utan textförlust) såld

  51. Hershey, John Hiroshima Norstedts 1946, 166 s. 50:-

  52. (Hitler, Adolf) Bullock, Alan Hitler, en studie i tyrrani I-III. Prisma 1966-7, 216+vi; 226+ii; 255+i s. + planscher. Pocket, ngt nötta ryggar, särkilt på del II, namnteckningar i alla 3 volymerna. I: Partiledaren 1889-1933. II: Rikskanslern 1933-1939. III: Fältherren 1939-1945. 2:a uppl. 80:-

  53. (Hitler, Adolf) Leiser, Erwin ”Mein Kampf”. Eine Bilddokumentation. Fischer 1962, 204 pp. Paperback, wery richly illustreted, spine worn and back cover with bad folding mark. 60:-

  54. Hoffmann, Peter The History of the German Resistance 1933-1945 MIT Press 1977, 847 pp hardbound publ cloth w lightly foxed dj, large 8vo, receipt glued on first page 140:-

  55. Holm, Torsten Andra världskriget och andra världsfreden KF:s Bokförl 1946, 350 s. stor 8:o, ospr, namnt 60:-

  56. Hurum, Hans Jørgen Franske døgn Aschehoug & Co, Oslo 1942, 187 s. inb förl klotryggbd, 14:e tus, ngt solkig, lätt nött 30:-  

  57. Hägglöf, Gunnar Möte med Europa - Paris-London-Moskva-Genève-Berlin 1926-1940 Norstedts 1971, 233 s. inb förl helklotbd, liten fläck på nedre frampärm, en fotoplansch 40:-

  58. Höglund, Seth Häxnatt över Europa – tal till kristna och hedningar Axel Holmströms Förl 1939, 320 s. lätt nött rygg, namnt 40:-

  59. Höss, Rudolf Kommendant i Auschwitz. Sjlvbiografiska uppteckningar. PAN&s 1958, 238 + i s. + planscher. Häftad, nött omslag, märke efter bortriven klisterlapp på främre omslag, streckad och annoterad, stämplar, läsex. såld

  60. Ihr Gewissen gebot es – Christen im Widerstand gegen den Hitlerfaschismus Union Verlag, Berlin 1980, 422 pp 1st ed, hardbound publ dec cloth w dj, inscr 75:-

  61. Ingersoll, Ralph Top Secret Partridge Publ Ltd, London 1946, 285 pp 1st ed, hardbound publ cloth, large 8vo, ill 60:-

  62. Jacobson, Harald (sammanställning) Krigets kalender. Andra världskriget i fickformat. Forum 1945, 184 s. Häftad, osprättad. 70:-

  63. Jedlicka, Ludwig & Neck, Rudolf Vom Justizpalast zum Heldenplatz. Studien und Dokumentationen 1927-1938. Verlag der Österreichischen Staatsdruckerei, Wien 1975, 588 pp hardbound publ cloth w dj, 4to, ill w a lot of caricatures and photos, and also 31 whole page plates in colour w election-posters from 1919-1938 , first 20 pp bent. 300:-

  64. Johansson, Gustav Svenska folkets undangömda öden Bo Cavefors Bokförlag 1969, 200 s. 1:a uppl, ngt snedläst, främre omsl färgat av gnidning mot annan bok, namnlapp på titelsida 50:-

  65. (Kennedy, Sir John) Fergusson, Bernard (Ed.) The Business of War. The War Narrative of Major-General Sir John Kennedy. Hutchinson of London 1957, xviii + 371 pp 1st ed, hardbound publ cloth w somewhat worn dj, large 8vo. 80:-

  66. Kazikovski, Richard Arbete ger frihet (Arbeit Macht Frei). Vardagsliv i koncentrationsläger 1940-45. Carlssons 1987, 285 s. inb förl pappbd; skriven av en lägerfånge som bosatte sig i Sverige efter krigsslutet, om vardagsliv i lägret. 50:-

  67. Kennerström, Bernt Från kupp till kontrarevolution. Två faser i den tyska nazismens utveckling. Arkiv 1980, 106 s. Häftad, Arkiv studiehäften 10. 60:-

  68. Kessel, Joseph Maquis. Sanningen om Frankrikes hemliga armé. Ljus 1944, 248 s. snedläst, ngt solkig, ngt nött rygg. 40:-

  69. Lapierre, D & Collins, L Brinner Paris? utan förl u å, 294 s. inb förl helklotbd, tillskr, namnt i kulspets på ett par sidor i boken, fotoill 40:-

  70. Lee, Clark Storm i Stilla Havet – ett ögonvittnes berättelse om kriget mot Japan från Bataan till Salomonöarna  Norstedts 1943, 388 s. + utvikskarta stor 8:o, ngt sned, nött omsl 40:-

  71. Mackensie, Compton Eastern Epic Volume 1 September 1939-March 1943 - Defence Chatto & Windus, London 1951, xxiv + 623 pp 1st ed, hardbound publ cloth, This book is described as volume 1 but, in fact, volume 2 was never issued. An account of the exploits of the Indian Army during World War II. Index, 10 maps, bibliography 250:-

  72. Magnusson, Th. Hitlerdiktaturen. Stockholm (Tiden) 1933. 32 s. Klammerhäftad broschyr med fotoillustrerat omslag med Hitler som hälsar en SA-trupp. Mycket gott skick. Socialdemokratisk broschyr om bakgrunden till nazisternas maktövertagande. Författaren skyller, inte oväntat, arbetarrörelsens nederlag på kommunisterna. Intressant tidsdokument. 170:-

  73. Maier-Hartmann, Fritz Dokumente des Dritten Reiches - 2. Band Zentralverlag der NSDAP, München 1943, 606 pp hardbound publ cloth spine, worn and a bit soiled, damage to upper spine, boards somewhat loose 500:-

  74. Masters, John The Road Past Mandalay – A Personal Narrative Michael Joseph, London 1961, 344 pp large 8vo, hardbound publ dec cloth w dj w some tears, photoill, 3rd impr. 60:-

  75. Maurois, André Frankrikes Tragedi Bonniers 1940, 213 s. lätt nött rygg 40:-

  76. McMillan, Richard Montgomery og hans menn Gyldendal, Oslo 1945, 304 s. inb förl klotryggbd m blekt rygg, fotoill, stor 8:o 60:-

  77. Millar,Georges Maquis. Europas Hjemmefront: Frankrike. Bergendahls Forl, Oslo 1945, 334 s. inb förl pappbd, hörn ngt stötta 40:-

  78. (Montgomery) The Memoirs of Field-Marshal Montgomery Collins, London 1958, 574 pp 1st ed, hardbound publ cloth w lightly foxed dj, photo-ill, whole page maps, large 8:o 160:-

  79. Montgomery, Field-Marshal The Path to Leadership Collins, London 1961, 256 pp 1st ed, hardbound publ cloth w dj, photo-portrait, large 8vo 80:-

  80. Morais, Fernando Olga. Forum 1990, 292 s. inb förl helklot m skomsl, stor 8:o, fotoill; om en judinna som gick med i kommunistpartiet som femtonåring, kämpar mot nazismen och blir utlämnad till Tyskland 70:-

  81. Munk, Kaj Våren kommer så saktelig. Bonniers 1944, 327 s. inb förl halvklotbd m medb omsl, fotoill, stor 8vo, 9:e tus 40:-

  82. (Mussolini, Benito) Sarfatti, Margherita G Mussolini. Lebensgeschichte nach autobiographischen unterlagen. Paul List Verlag, Leipzig no date (1926), xvi+342+ii pp. + plates. Hardbound publisher’s cloth, gilt title and author on front board, richly gilt spine, large 8vo. ”Einzig autorisierte deutsche Ausgabe herausgegeben von Alfred M. Balte. Mit zahlreichen, grösstenteils unveröffentlichten Photos und Autographien.” 300:-

  83. (Mussolini) Wickström, Arvid Romarriket och dess diktator inför det profetiska ordet Halls 1936, 68 s. ett par småfläckar på omsl riss vid ryggfot och -huvud, namnt, 3:e tus 80:-

  84. Nerman, Ture (urval & kommentar) 1940 års män - Historiska citat av Rickard Lindström, Allan Vougt, Harald Åkerberg, Ivar Österström Trots Allt!:s Förlag 1944, 82 + ii s. nött ryggfot 60:-

  85. Olsson, Viktor (red) Andra Världskriget I-XII. Förenade Förlagen, 1941-1950; 156, 156, 156,  156, 157, 156, 156, 156, 156, 156, 156, 157 s. inb förl dek pappbd, band 1-3 slitna, samtl bd fotoill  I-XII 150:-

  86. Ossietsky, Carl von Schriften I-II + Frei, Bruno Carl v. Ossietsky – Ritter ohne Furcht und Tadel Aufbau-Verlag, Berlin und Weimar 1966, 427 + 336 + 331 pp hardbound publ dec cloth w lightly worn dj’s in somewhat worn box I-III 120:-

  87. Papakongos, Kostis Kapetan Aris – Gerillakriget i Grekland 1940-1945 Författarförl 1975, 352 s. fotoill 40:-

  88. Pauli, Ivan Möte med krigets England N&K 1942, 126 s. ngt naggat omsl, litet jack i frampärm, namnt 40:-  

  89. Petö, László Det ändlösa tåget. Requiem. São Paulo 1982, 168 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt nött skyddsomslag, Om Raoul Wallenbergs vän som med Judiska Rådes kamp mot Gestapo. 90:-

  90. Piekalkiewicz, Janusz Pferd und Reiter im II. Weltkrieg Südwest Verl, München 1976, 256pp 1 Aufl 1-10 taus, ill, hardbound publ dec cloth 120:-

  91. Pihl, Gunnar Th:son Tyskland går sista ronden Bonniers 1943, 344 s. stor 8:o, 4:e tus, lätt nött rygg, s 276-77 ngt färgade av tidningsurklipp 60:-

  92. Poljakov, Georgij Bakom fiendens linjer. Krigsdagbok från östfronten. Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2004, 117 s. Häftad, illustrerad. Ny reviderad upplaga. 90:-

  93. Pury, Roland de Dagbok i cellen. En präst hos Gestapo. SKDB 1945, 150 s. Häftad i illustrerat omslag, namnteckning på smutstitelsida, rygghuvud naggat, liten fläck på rygg. 60:-

  94. Rauschning, Hermann Die Revolution des Nihilismus – Kulisse und Wirklichkeit im Dritten Reich Europa Verlag, Zürich/New York 1938, 498 pp hardbound publ cloth, 13.-15 Tausend 225:-

  95. Rauschning, Hermann Vilddjuret och den stora freden N&K 1941, 215 s. inb förl helklotbd, 2:a uppl 75:-

  96. Ritter, Pfarrer Gaston Das Judentum und die Schatten des Antichrist - Ein Blick hinter die Kulissen der politische Weltbühne Ulrich Mosers Verlag, Graz 1938, 138 + iii pp faintly soiled cover 350:-

  97. (Rommel) Young, Desmond Rommel Collins, London 1950, 288 pp 1st ed, hardbound publ dec cloth, spine bleached, photo-ill, small stain on cut, inscribed 50:-

  98. Rosado, Jorge & Chris Bishop Wehrmachts pansardivisioner 1939-1945. Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2007, 192 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, mkt rikt illustrerad, förlagsny. Nr 6292 av upplagans 9999 ex. såld

  99. Rosenhem, Artur Arturs dokument - Sann skildring om flykt, fångenskap, kärlek och ondska i Europa 1938-1945 Uppsala 1995, 144 s. 1:a uppl, inb förl kartonnagebd, stor 8vo, enstaka ill 80:-

  100. (Rubinowicz, David) Das Tagebuch des David Rubinowicz. S Fischer Verlag 1960, 88 + 4 (plates) pp. 1st edition, sewn in illustrated covers. Tagebuch eines 12jährigen jüdischen Jungen, der nach Treblinka verschleppt und dort ermordet wurde. 150:-

  101. Russell of Liverpool, Lord Om ock himlen rämnar… Arbetarkultur 1958, 250 s. inb förl pappbd 40:-  

  102. Russell of Liverpool, Lord Riddarna av Bushido – kort historik över de japanska krigsförbrytelserna Arbetarkultur 1958, 362 s. fotoill 60:-

  103. Saint-Paulien [Maurice-Yvan Sicard] Pourquoi j’ai perdu la guerre par Adolf Hitler - Memoires d’outre tombe Clan 1968, 502 pp 1st ed, hardbound publ dec cloth, spine sunned, a couple of small specks, photo-ill, numbered ed # 1304/4000, large 8vo 600:-

  104. Salisbury, Harrison E The 900 Days – The Siege of Leningrad Pan 1971, 760 pp paperback, photo-ill 50:-

  105. Schadewaldt, Hans (Bearbeitung) Die polnischen Greueltaten an den Volksdeutschen in Polen. Im Auftrage des auswärtigen Amtes auf Grund urkundlichen Beweismaterials zusammengestellt, bearbeitet und herausgegeben. Volk und Reich Verlag, Berlin 1940, ii + 311 pp. Hardbound publishers cloth backed boards, small 4to, outer joints loose, spine loose, richly photo illustrated. 2:e ergänste Aufl. 400:-

  106. Schoenberner, Gerhard Davidsstjärnan. Judeförföljelserna i Europpa 1933-1945. Bernces 1979, 22+ ii s. Häftad i fotoillustrerat omslag, liten kvadratisk 4to, litet vikmärke på främre omslags övre hörn och bakre omslag, rikt illustrerad. 125:-

  107. Segerstedt, Torgny I dag. PAN&s 1945, vi + 355 s. Inbunden förlagets halvklotlinneband med marorerade pärmpapper och bgge omslagen medbundna, färgat övre snitt, ej skyddsomslag, rygg lätt solblekt, samtida signatur på försttsblad. 100:-

  108. Segerstedt, Torgny Ur spalterna. Bonniers 1933, 296 s. Inbunden privat halvklotband med marmorerat pärmpapper, titel i guld. 130:-

  109. Sereny, Gitta Vid avgrunden. Från barmhärtighetsmord till folkförintelse. Ordfront 2000, 413 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo, enstaka illustrationer. 180:-

  110. Sheean, Vincent I elfte timmen W&W 1939, 311 s. stor 8:o, namnt, exl 50:-

  111. Shirer, William L Det tredje rikets uppgång och fall – Det nazistiska Tysklands historia Del I-II Forum 1961, 330 + 413 s. två delar inb i förl dek klotbd i pappkassett, 135 fotografier, exl, stor 8:o 100:-

  112. Smith, Howard K Europa i feber Tiden 1950, 335 s. inb förl dek helklotbd m naggat skomsl, rec-stämpel 40:-

  113. Snyder, Louis L Det andra världskriget Tidens 1962, 532 s. inb förl klotryggbd m ngt nött titelfält, stor 8:o, fotoill, liten fläck på bakre smutsbl 90:-

  114. (Speer, Albert) Bengtsson, Raimond Samtal med Albert Speer. CEWE-Förlaget 1983, 165 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 180:-

  115. (Speer, Albert) Sereny, Gitta Albert Speer. His Battle with Truth. Vintage Books, New York 1995, 757 + i pp. Softcover, one leaf in the middle wrinkled by moisture. 75:-

  116. St. John, Robert Med kriget i hälarna Tiden 1942, 328 s. litet hundöra på främre omsl, liten fläck på bakre omsl, solfärgad 60:-

  117. (Stalin) Montefiore, Simon Sebag Stalin - The Court of the Red Tsar Alfred A Knopf, New York 2004, xxviii + 785 + i pp hardbound publ boards w dj, large 8vo, ill w unpaged photo plates 200:-

  118. Stalin, Joseph On the Great Patriotic War of the Soviet Union. Foreign Languages Publishing House, Moscow 1954, 253 pp. Sewn in printed wrappers, spine a little worn, portrait, small 8vo 100:-

  119. Starhemberg, Furst (Ernst Rüdiger) Mellan Hitler och Mussolini. Bonniers 1942, 292 + iv s. Häftad, ett par småfläckar på främre omslag och rygg, porträttplansch. Av den till nazismen negativt inställda fascisten och österrikiske vicekanslern. 100:-

  120. Stiernstedt, Marika Polsk revolution – nödvändig-patriotisk-obarmhärtig- oblodig Bonniers 1946, 194 s. enstaka blyertsant, fotoill 40:-

  121. Szpilman, Wladyslaw Pianisten. BB 2002, 237 s. + planscher. Inbuden förlagets pappband. Om och av en överlevare av nazisternas styre i Warzawa 1939-1945. 75:-

  122. (Thyssen, Fritz) Fritz Thyssens brev Stockholm 1940, 31 + i s klammerhäftad, rar; Thyssen var en av Hitlers ledande finansiärer fram till Kristallnatten 125:-

  123. Tingsten, Herbert När Churchill grep makten och andra essayer PAN&s 1966, 277 s. inb biblbd (låneficka osv.) m båda omsl medb, fotoill 40:-

  124. Torm, Frederik Tyska kyrkokampen under kriget. Stockholm 1945, 104 s. Häftad, illusterad, rygghuvud skadat, märken efter gamla gem på 6 sidor, ett fåtal markeringar i blyerts, ovanlig. 125:-

  125. Tröge, Walther Den Europeiska fronten – ett föredrag om soldater och idealism Wilhelm Fricks Förl, Wien u å (1942), 72 s. + 10 bildsidor lätt nött rygghuvud och –fot; samtida nazipropaganda 100:-

  126. Vansittart, Lord Bones of Contention Hutchinson & Co 194Hutchinson & Co 1945, 146 pp hardbound publ cloth w badly worn dj, large 8vo, 2nd printing 75:-

  127. (Wallenberg, Raoul) Anger, Per Med Raoul Wallenberg i Budapest – minnen från krigsåren i Ungern Norstedts 1985, 185 s. pocket 30:-

  128. Wanderscheck, Hermann Weltkrieg und Propaganda E S Mittler & Sohn, Berlin 1936, 260 pp mit 12 Abbildungen auf Tafeln; relates the first WW, but in the contemporary nazi propaganda style 100:-

  129. Warburton, Th. (tolkare) Mitt i ett krig. Tolkningar ur engelsk och amerikansk lyrik 1941-1944. Bonniers 1945, 70 + ii s. Häftad, ryggfot och -huvud skadade, namnteckning på insidan av främre omslag. Ovanlig. 90:-

  130. (Wavell) Connell, , John Wavell Scholar and Soldier – to June 1941 Collins 1964, 574 s. 1st ed, hardbound publ cloth, large 8vo, photo-ill 60:-

  131. Williams, John Frankrikes fall Aldus 1973, 159 s. rikt fotoill, namnt 40:-

  132. Willkie, Wendell L En värld Bonniers 1943, 187 s. stor 8:o, liten fläck på snitt; skriven av Roosevelts motkandidat 1940 om hans sammanträffanden med ledande allierade statsmän och generaler 60:-

  133. Wistoff, Thorwald I smältugnen. De Ungas Förlag 1941, 63 + i s. Häftad, rygg ngt solfärgad, liten fläck på rygg, enågra småprickar på främre omslag, liten tillskrift på titelsida. Av en religiost förvirrad läkare som slogs på den tyska sidan i WW II. 150:-

  134. Volk in Leibesübungen. Deutsches Turn- und Sportfest Breslau 1938. Offizielle Erinnerungsbuch, herausgeben im Auftrag des Reichssportführers Wilhelm Limpert Verlag, Berlin n d (1938), unpaged (96 pp). Small 4to, lavishly illustrated, spine lightly worn, a few faint stains on inner back cvr, a very good copy with the ”Bestellkarte” intact. 2.400:-

  135. Wykes, Alan Leningrads belägring. Aldus 1971, 160 s. Häftad, mkt rikt fotoillustrerad. 60:-

  136. Zijl, Annejet van der Sonny Boy - kärleksbarn i krigets skugga. Lind & Co 2008, 240 s. + planscher. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, förutom minimal recensionsstämpel på övre snitt so ny. Om en nederländsk motståndskvinna under 2:a världskriget och hennes son. 110:-