Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
   Lördagar: 12-15

   
   tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Andra Världskriget, Norden / WW II, Nordic

uppdat 08-08-16

  1. Aas, Oddvar Norske penneknekter i eksil. En beretning om Stockholms-legasjonens pressekontor under krigen. Tiden Norsk Forlag 1980, 242 s. + planscher. Dedicerad(Med hilsen fra forlaget og Oddvar Aas), inbunden förlagets konstläderband med skyddsomslag. 200:-

  2. Ahlberg, Alf De båda fronterna W&W 1948, 148 s. Skr utg av Wallinsamfundet nr 3, stor 8:o 30:-

  3. Alfredsson, Hans (utg och red) Attentatet i Pålsjö skog - En historia om några sabotörer och Sverige under Andra Världskriget av Holger Axel Andersson Iris Förlag 1997, 7 kassetter 10 timmars speltid, läst av Hasse Alfredsson 80:-

  4. Ande mot våld – Tillägg april-maj 1942 Trots Allt!, Stockholm 1942, 64 s. 40:-

  5. Baken, Birger; Larsen, Reidar T; Jørgensen, Arne & Fjeld, Åge Død over de tyske okkupanter - De norske kommunistenes motstandskamp 1940-1945 Informasjonsforlaget 1998, 251s. + erratalapp inb förl dek pappbd, fotoill 125:-

  6. Barlaup, Asbjørn Fem år for friheten – Norges kamp utenfor Norges grenser Jacob Dybwads Forl, Oslo 1945, opag (ca 85 s.) inb förl ngt nötta dek pappbd, 4:o, mycket rikt fotoill 50:-

  7. Barth, Karl Tyskarna och vi Lindblads 1945, 112 s. ngt naggat omsl, namnt, rec-stämpel 40:-

  8. Björnberg, Arne (red) Norge- broderland. Tolv uppsatser. Lindblads 1942, 222 s. Inbunden förlagets halvklotband, färgat övre snitt, bägge omslagen medbundna, ej skyddsomslag, illustrerad, samtida namnteckning på försättsblad, ryggtitel ngt nött. Innehåller bl a: Marika Stiernstedt, Otte Sköld, Harry Martinson och Torsten Tegnér. 100:-

  9. Dahl, Hans Fredrik Vidkun Quisling – en norsk tragedi Norstedts 1993, 473 s. inb förl pappbd m skomsl, stor 8:o, fotoill 150:-

  10. Danmarks Frihedsraad talar – Den danska frihetskampen belyst genom uttalanden av Danmarks Frihedsraad Forum 1944, 58 s. klammerhäftad, några småfläckar på omsl 40:-

  11. Den 9 april - årsdagen... Stockholm 1941, 29 + iii s. klammerhäftad, ill 60:-

  12. En broder i nöd – till Norges kämpande folk av svenska författare och konstnärer Bonniers 1942, 107 + iv inb förl klotryggbd m medb omsl, stor 8:o, ill; medv bl a: Bo Bergman, Nils Ferlin, Hj Gullberg, Eyvind Johnson, Olof Lagercrantz, Pär Lagerkvist, Harry Martinson. Ill av bl a: X:et,  Amelin, Bull Hedlund, Siri Derkert 75:-

  13. Finland – från krig till krig 1939-1940—1941 Stockholm 1941, 96 s. stor 4:o, trasigt omsl, blyertsant på baksida av bakre omsl, rikt fotoill 40:-

  14. Finlands blå-vita bok. Blå-vit bok om utvecklingen av relationerna mellan Finland och Rådsunionen hösten 1939 i belysning av officiella dokument. KF 1940, iv + 121 s. + 2 stora utvikskartor. Häftad, titelsida med lagning mot rygg, namnteckning och datumstämpel. Tryckt ex libris på främre omslags insida, falsriss vid ryggfot. Internationell politik 11. Skrifter utgivna av Utrikespolitiska institutet. 2:a uppl.,     12-22 tus. 75:-

  15. Finlands blå-vita bok. Blå-vit bok om utvecklingen av relationerna mellan Finland och Rådsunionen hösten 1939 i belysning av officiella dokument. KF 1940, vi + 120 s. + 2 stora utvikskartor. Häftad, naggat skyddsomslag, namnteckning. Internationell politik 11. Skrifter utgivna av Utrikespolitiska institutet. 6:e uppl., 54-63 tus. 75:-

  16. Finlands blå-vita bok II - om Sovjetunionens inställning till Finland efter freden i Moskva KF 1941, 148 s. exl, namnt, ngt osnygg förstärkning av frampärm/inlaga vid främre fals 60:-

  17. Gadolin, C Axel J Ostkarelen – det finska gränslandet Lund 1941, 141 s. inb förl dek linnebd, stor 8:o, fotoill 60:-

  18. (Grieg, Nordahl) Hoem, Edvard Kampen mot kriget - Nordahl Griegs liv Lindelöws 1992, 343 s. inb förl helklotbd m naggat skomsl, stor 8vo, ill m fotoplanscher 90:-

  19. (Gullberg, Hjalmar) Landgren, Bengt Hjalmar Gullberg och beredskapslitteraturen - Studier i svensk dikt och politisk debatt 1933-1942 Uppsala 1975, 308 s. diss, stor 8vo 75:-

  20. Hemmer Gudme, Peter de Finland – Nordens østvold Gyldendal, København 1939, 136 s. + utvikskarta stor 8:o, naggat och ngt solkigt skomsl, namnt, 2:a uppl (1 & 2:a uppl tot 5000 ex), fotoplanscher, fotoporträtt buckligt; han skrev också ”Jødeproblemet i Danmark” 1936… 100:-

  21. Holmgren, Israel Regeringspolitiken i demokratisk belysning. Trots Allt! 1944, 48 s. Häftad i illustrerat omslag, osprättad, svagt solkigt bakre omslag, annars som ny. såld

  22. Hübinette, Tobias Den svenska nationalsocialismen. Medlemmar och sympatisörer 1931-45. Carlssons 2002, 544 s. Pocket. Inledning Klaus Böhme. 80:-

  23. Hägglöf, Gunnar Samtida vittne 1940-1945. Norstedts 1972, 248 + i s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag. 70:-

  24. Höglund, Seth Oneutrala tal. Trots Allt! 1944, 61 + i s. Häftad i illustrerat omslag, bakre omslag ngt solkigt. 200:-

  25. Ihrcke-Åberg, Ingalill (red.) Minnen från krigstiden Svenska Litteratursällskapet i Finland, Helssingfors 2005, 232 s. Häftad i fotoillustrerat omslag, kvadratisk 8vo, rikt illustrerad. Skr. utg. av Svenska Litteratursällskapet i Finland Nr 632; Meddelanden från Folkkultursarkivet Nr 20. Om finska krigsbarn i Sverige. 125:-

  26. Kampen om tungtvannet i Norge. Rjukan – Telemark 1942-1943. utan ort, utan årtal, opaginerad (24 s.) Klammerhäftad, fotoillustrerad, ett par kulspetsmarkeringar. 40:-

  27. Karlsson, Ingela Kriget, staten och rederierna. Den svenska handelsflottan 1937-1947. Göteborg 2003, 328 s. Häftad, stor 8vo, dissertation, spikblad. Meddelanden från Ekonomisk-Historiska Institutionen Handelshögskolan i Göteborgs Universitet 87. 200:-

  28. Kellgren, Henry Sex krigsår i Skölds skugga S&L 1951, 207 s. naggat skomsl, stor 8:o, fotoill 50:-

  29. Kellgren, Nils Storm över Finland – ett hjältefolk i kamp Bokförl Frihet och Demokrati 1940, 86 s. naggat omsl 40:-

  30. Kielland, Axel Om ett folk vill leva. Tidsbild från Norge i 3 akter. Trots Allt! 1943, 84 s. Häftad i fotoillustrerat omslag, osprättad, med gördeln intakt (”Uppfördes på Nya Teatern i Stockholm men förbjöds av regeringen.”), mkt bra ex! 200:-

  31. Kjær, Anders (red) Ja, vi elsker… - Norges kamp för frihet och rätt Malmö1945, 196 s. inb förl lätt nötta dek pappbd, 4:o, rikt fotoill 60:-  

  32. Kommandør Askims beretning Det tyske angrep på Narvik Grøndahl & søns Forlag, Oslo 1947, 32 pp + utvikskarta klammerhäftad, några kulspetsant på bakre omsl 50:-

  33. Lindbæk, Lise Tusen norske skip - En antologi over norske sjøfolks innsats i den annen vedenskrig Gyldendal,Olslo 1946, 213 + i s. inb förl pappbd (rygg och pärmar i olika papptyper), rött övre snitt, stor 8vo, 6-10 tus. 200:-

  34. Lindgren, Kaj (red) Dikterna om Finlands kamp Bonniers 1940, 165 s. tillskr, ngt osnyggt sprättad 40:-

  35. Manus, Max Det blir alvor P F Steensballes Boghandels Eftg. Bj. Reenskaug, Oslo 1946, 221 s. stor 8vo, inb förl pappbd (liten nagg i ryggfot), fotoill 75:-

  36. Mentze, Ernst 5 aar - Besættelsen i billeder Beringske Forlag, København 1945, opaginerad (ca 180-190 s.) 4to, inb klotryggbd m titeletikett, mkt rikt ill, tillskrift på första blankbladet; fotobok om Danmarks ockupation under Andra Världskriget 200:-

  37. Mosjtjanski, Ilja Karelska näset 1944 - Slutstriden. Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2008, 138 s. Inbunden förlagets guldstämplade helklotband ed skyddsomslag, kvadratisk stor 8vo, rikt illustrerad, knappt märkbart litet tryckmärke på frampärm och skyddsomslag, annars förlagsny. Nr 2365 av upplagans 9999 ex. såld

  38. Munk, Kaj Med ordets svärd - Danska predikningar 1941-1942 Svenska Diakonistyrelsens Bokförlag 1944, 220 s. 3:e uppl, övers av Sven Stolpe 40:-  

  39. Mörne, Håkan Ärans vinter. W&W 1940, 284 + i s. + utvikskarta. Inbunden privat hellinneband med bägge omslagen medbundna, färgat övre snitt, namnteckning i blyerts, båda titelsidorna litet småprickiga. Om karelska näset under WWII. 2:a uppl. 100:-

  40. Nerman, Ture Vad är demokrati? Trots Allt! 1943, 53 + i s. Häftad i illustrerat omslag, osprättad, svagt solkigt bakre omslag, annars som ny. 80:-

  41. Nordstedt, F J [Christian Braw] Marienwald Bonniers 1981, 269 s. inb förl helklotbd m skomsl; historisk roman förlagd till Andra Världskriget såld

  42. Nordstedt, F J [Christian Braw] Sauerhof Bonniers 1978, 279 s. inb förl helklotbd m skomsl, mkt lätt nötning på främre del av skomsl, liten riss i bakre skomsl, stor 8vo; historisk roman förlagd till Andra Världskriget såld

  43. Norge under hakkorset. Översikt och dokument. Trots Allt! 1941, 176 s. Häftad, osprättad, svagt solkig och lätt naggat omslag. 4:e uppl. (9:e tus.). 120:-

  44. Norsk krigslyrik Stockholm 1941, 47 s. naggat omsl, ospr, stor 8:o 40:-  

  45. (Paasikivi) President Paasikivis minnen I-II (I 1939-1940, II 1940-1941) Söderström & C:o, Helsingfors 1959, 213 + 256 s. inb förl dek halvklotbd m ngt naggade skomsl (riss i skomsl på del II), fotoill, stora 8vo I-II 140:-

  46. Palm, Thede The Finnish-Soviet Armistice Negotiations of 1944 Uppsala 1971, 160 s. stor 8:o, lätt naggat omsl; Acta Academiæ Regiæ Scienticarum Upsaliensis 14  80:-

  47. (Quisling, Vidkun) Gråtopp, Halvard Vidkun Abraham Quisling. Ett varnande exempel. Trots Allt! 1942, 61 + iii s. Häftad i fotoillustrerat omslag, osprättad, i mkt gott skick. 125:-  

  48. Ratto Ockupationshumor från Norge och Danmark. FiB 1944, 159 s. Häftad, 1:a uppl.,ai illustrerat omslag, liten kulspetskrumelur på och litet jack i främre omslag. såld

  49. Rosenquist, G O (red) Från hårda år – Intryck och upplevelser från Finland 1939-1944 Uppsala 1946, 224 s. av 25 författare, ill m dessas porträtt, rec-stämpel 40:-

  50. Sandblad, Henrik Resa i Tyskland Göteborgs Handels- och Sjöfarts-Tidning 1948, 40 s. dedicerad, klammerhäftad 60:-

  51. (Segerstedt, Torgny) Nu - Världshändelserna inför världsopinionen Nr 5 maj 1945 Å&Å 1945, 73 + i s. klammerhäftad, ill, fr a i detta nr: När Göring ville censurera Handelstidningen (Segerstedt), ill omsl (foto på Segerstedt) 100:-

  52. Sjung kamrater! Sångbok utgiven av Försvarsstabens bildningsdetalj. Stockholm 1941, 160 s. Häftad, 12:o, omslag och ett tjugotal sidor in en svag fläck, omslag lite hundörat, namnteckning i blyerts; utgiven under brinnande världskrig. 75:-

  53. Sundell, Olof  9 April Sohlmans 1948, 247 s. om nazisternas erövring av Norge och Danmark, rec-stämpel såld

  54. Sørensen, Poul April i Danmark – en bog paa vers Trots Allt! 1942, opag (ca 40 s.) stor 8:o; kopia av danska originalet m svensk ordlista 40:-

  55. Transiteringsfrågan juni-december 1940 Stockholm 1947, 203 s. stor 8:o, namnt, ngt naggat omsl; Handlingar rörande Sveriges Politik under andra världskriget 60:-

  56. Ustvedt, Hans Jacob Fra 9 april til 17 mai Bonniers 1943, 66 s. 40:-

  57. Wahlbäck, Krister & Kersti Blidberg (utg) Samråd i kristid. Protokoll från den Nordiska Arbetarrörelsens samarbetskommitté 1932-1946. Stockholm 1986, 363 s. Inbunden förlagets guldstämplade helklotband med skyddsomslag. Kungl. Samfundet för utgivande av handskrifter rörande Skandinaviens historia. Handlingar del 12. 100:- 

  58. Wahlbäck, Krister Regeringen och kriget - Ur statsrådens dagböcker 1939-41 Prisma 1972, 191 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill m opaginerade fotoplanscher 60:-

  59. Wahlbäck, Krister Regeringen och kriget – ur statsrådens dagböcker 1939-1941 Prisma 1972, 191 s. inb förl helklotbd, fotoill, några mkt små jack vid rygghuvud 50:-

  60. (Wallenberg, Raoul) Raoul Wallenberg. Dokumentsamling rörande efterforskningarna efter år 1957. Kungl. Utrikesdepartementet 1965, 44 s. Häftad, stor 8vo, ett par biblioteksstämplar och markeringar, ngt blekt runt kanterna. 60:-

  61. Widebäck, Barbro Lekkamraterna BB 1977, 220 s. inb förl konstläderbd m skomsl, om finska krigsbarn i Sverige under Andra Världskriget 50:-

  62. Wirén, Karl Svensk nazism utan mask. Stockholm 1942, 23 + i s. Klammerhäftad i tryckt omslag, svag fläck på främre omslag, och mkt liten genomgående flöck vid nedre snitt, annars i mkt bra skick, rar. 250:-