|
Andra Världskriget, Norden / WW II, Nordic uppdat 08-04-02
-
Aas, Oddvar Norske penneknekter i eksil. En beretning om
Stockholms-legasjonens pressekontor under krigen. Tiden Norsk Forlag
1980, 242 s. + planscher. Dedicerad(Med hilsen fra forlaget og Oddvar
Aas), inbunden förlagets konstläderband med skyddsomslag. 200:-
-
Ahlberg, Alf De
båda fronterna W&W 1948, 148 s. Skr
utg av Wallinsamfundet nr 3, stor 8:o 30:-
-
Alfredsson, Hans (utg och red) Attentatet i Pålsjö skog -
En historia om några sabotörer och Sverige under Andra Världskriget av
Holger Axel Andersson Iris Förlag 1997, 7 kassetter 10 timmars
speltid, läst av Hasse Alfredsson 80:-
-
Ande
mot våld – Tillägg april-maj 1942 Trots
Allt!, Stockholm 1942, 64 s. 40:-
-
Baken,
Birger; Larsen, Reidar T; Jørgensen, Arne & Fjeld, Åge Død over de tyske okkupanter - De norske kommunistenes motstandskamp
1940-1945 Informasjonsforlaget 1998, 251s. + erratalapp inb
förl dek pappbd, fotoill 125:-
-
Barlaup,
Asbjørn Fem år for friheten –
Norges kamp utenfor Norges grenser Jacob Dybwads Forl, Oslo 1945, opag
(ca 85 s.) inb förl ngt nötta dek
pappbd, 4:o, mycket rikt fotoill 50:-
-
Barth,
Karl Tyskarna och vi Lindblads
1945, 112 s. ngt naggat omsl, namnt,
rec-stämpel 40:-
-
Berggrav,
Eivind Klar kamp – minnen och samtal
från ockupationen Stockholm 1945, 316 s. inb
förl klotryggbd m båda omsl medb, tillskr, fläckade pärmar och rygg
såld
-
Björnberg, Arne (red) Norge- broderland. Tolv uppsatser.
Lindblads 1942, 222 s. Inbunden förlagets halvklotband, färgat övre
snitt, bägge omslagen medbundna, ej skyddsomslag, illustrerad, samtida
namnteckning på försättsblad, ryggtitel ngt nött. Innehåller bl a: Marika
Stiernstedt, Otte Sköld, Harry Martinson och Torsten Tegnér. 100:-
-
Dahl,
Hans Fredrik Vidkun Quisling – en norsk tragedi Norstedts 1993, 473
s. inb förl pappbd m skomsl, stor 8:o, fotoill 150:-
-
Danmarks
Frihedsraad talar – Den danska frihetskampen belyst genom uttalanden av
Danmarks Frihedsraad Forum
1944, 58 s. klammerhäftad, några småfläckar på omsl 40:-
-
Den 9 april - årsdagen...
Stockholm 1941, 29 + iii s. klammerhäftad, ill 60:-
-
En
broder i nöd – till Norges kämpande folk av svenska författare och
konstnärer Bonniers
1942, 107 + iv inb förl klotryggbd m medb omsl, stor 8:o, ill; medv bl
a: Bo Bergman, Nils Ferlin, Hj Gullberg, Eyvind Johnson, Olof Lagercrantz, Pär
Lagerkvist, Harry Martinson. Ill av bl a: X:et,
Amelin, Bull Hedlund, Siri Derkert 75:-
-
(Eriksson, Per) Rundberg, Arvid Frisco-Per Fram 1985,
228 s. ou, inb förl dek pappbd, fotoill; om svenskarna som stred mot
fascismen 1933-45 i allmänhet och om Frisco-Per Eriksson i synnerhet
såld
-
Erix, Einar Mellan två epoker. Krönika kring ett kämpande
presskvarter. Lindblads 1951, 200 s. Häftad i illustrerat omslag,
stor 8vo, osprättad från s. 73. Om bl a Afton-Tidningen under de stormiga
krigsåren.
såld
-
Finland
– från krig till krig 1939-1940—1941 Stockholm
1941, 96 s. stor 4:o, trasigt omsl,
blyertsant på baksida av bakre omsl, rikt fotoill
40:-
-
Finlands blå-vita bok. Blå-vit bok om utvecklingen av
relationerna mellan Finland och Rådsunionen hösten 1939 i belysning av
officiella dokument.
KF 1940, iv + 121 s. + 2 stora utvikskartor. Häftad,
titelsida med lagning mot rygg, namnteckning och datumstämpel. Tryckt ex
libris på främre omslags insida, falsriss vid ryggfot. Internationell
politik 11. Skrifter utgivna av Utrikespolitiska institutet. 2:a uppl.,
12-22 tus. 75:-
-
Finlands blå-vita bok. Blå-vit bok om utvecklingen av
relationerna mellan Finland och Rådsunionen hösten 1939 i belysning av
officiella dokument.
KF 1940, vi + 120 s. + 2 stora utvikskartor. Häftad, naggat
skyddsomslag, namnteckning. Internationell politik 11. Skrifter utgivna av
Utrikespolitiska institutet. 6:e uppl., 54-63 tus. 75:-
-
Finlands blå-vita bok II - om Sovjetunionens inställning till
Finland efter freden i Moskva
KF 1941, 148 s. exl, namnt, ngt osnygg förstärkning av
frampärm/inlaga vid främre fals 60:-
-
Fjellbu,
Arne Minner fra krigsårene Land og Kirke, Oslo 1946, 191 s. inb förl
klotryggbd m blått övre snitt, tillskr, 3:e uppl
såld
-
Gadolin,
C Axel J Ostkarelen – det finska gränslandet
Lund 1941, 141 s. inb förl dek
linnebd, stor 8:o, fotoill 60:-
-
(Grieg, Nordahl) Hoem, Edvard Kampen mot kriget - Nordahl
Griegs liv Lindelöws 1992, 343 s. inb förl helklotbd m naggat skomsl,
stor 8vo, ill m fotoplanscher 90:-
-
(Gullberg, Hjalmar) Landgren, Bengt Hjalmar Gullberg och
beredskapslitteraturen - Studier i svensk dikt och politisk debatt 1933-1942
Uppsala 1975, 308 s. diss, stor 8vo 75:-
-
Haukelid, Knut Sabotörer i frihetskamp. FIB 1956, 269
s. + planscher. Inbunden förlagets ekorerade pappband, ej skyddsomslag.
såld
-
Hemmer
Gudme, Peter de Finland – Nordens østvold
Gyldendal, København 1939, 136 s. + utvikskarta stor
8:o, naggat och ngt solkigt skomsl, namnt, 2:a uppl (1 & 2:a uppl tot
5000 ex), fotoplanscher, fotoporträtt buckligt; han skrev också ”Jødeproblemet
i Danmark” 1936… 100:-
-
Holmgren, Israel Regeringspolitiken i demokratisk
belysning. Trots Allt! 1944, 48 s. Häftad i illustrerat omslag,
osprättad, svagt solkigt bakre omslag, annars som ny. 250:-
-
Hübinette, Tobias Den svenska nationalsocialismen.
Medlemmar och sympatisörer 1931-45.
Carlssons 2002, 544 s.
Pocket. Inledning Klaus Böhme. 80:-
-
Hägglöf, Gunnar Samtida vittne
1940-1945. Norstedts 1972, 248 + i s. Inbunden förlagets helklotband
med ngt naggat skyddsomslag. 70:-
-
Höglund, Seth Oneutrala tal. Trots Allt! 1944, 61 + i
s. Häftad i illustrerat omslag, bakre omslag ngt solkigt. 200:-
-
Ihrcke-Åberg, Ingalill
(red.) Minnen från krigstiden Svenska Litteratursällskapet i Finland,
Helssingfors 2005, 232 s. Häftad i fotoillustrerat omslag, kvadratisk 8vo,
rikt illustrerad. Skr. utg. av Svenska Litteratursällskapet i
Finland Nr 632;
Meddelanden från Folkkultursarkivet Nr 20. Om finska krigsbarn i Sverige.
125:-
-
Kampen om tungtvannet i Norge. Rjukan – Telemark 1942-1943.
utan ort, utan
årtal, opaginerad (24 s.) Klammerhäftad, fotoillustrerad, ett par
kulspetsmarkeringar. 40:-
-
Karlsson, Ingela Kriget, staten och rederierna. Den
svenska handelsflottan 1937-1947. Göteborg 2003, 328 s. Häftad, stor
8vo, dissertation, spikblad. Meddelanden från Ekonomisk-Historiska
Institutionen Handelshögskolan i Göteborgs Universitet 87. 200:-
-
Kellgren,
Henry Sex krigsår i Skölds skugga S&L
1951, 207 s. naggat skomsl, stor 8:o,
fotoill 50:-
-
Kellgren,
Nils Storm över Finland – ett hjältefolk
i kamp Bokförl Frihet och Demokrati 1940, 86 s. naggat omsl 40:-
-
Kielland, Axel Om ett folk vill leva. Tidsbild från Norge
i 3 akter. Trots Allt! 1943, 84 s. Hftad i fotoillustrerat omslag,
osprättad, med gördeln intakt (”Uppfördes på Nya Teatern i Stockholm men
förbjöds av regeringen.”), mkt bra ex! 200:-
-
Kjær,
Anders (red) Ja, vi elsker… - Norges
kamp för frihet och rätt Malmö1945, 196 s. inb
förl lätt nötta dek pappbd, 4:o, rikt fotoill 60:-
-
Kommandør Askims beretning Det tyske angrep på Narvik Grøndahl & søns Forlag, Oslo 1947,
32 pp + utvikskarta klammerhäftad, några
kulspetsant på bakre omsl 50:-
-
Lindbæk,
Lise Tusen norske skip - En antologi
over norske sjøfolks innsats i den annen vedenskrig Gyldendal,Olslo
1946, 213 + i s. inb förl pappbd
(rygg och pärmar i olika papptyper), rött övre snitt, stor 8vo, 6-10 tus.
200:-
-
Lindgren,
Kaj (red) Dikterna om Finlands kamp Bonniers
1940, 165 s. tillskr, ngt osnyggt sprättad
40:-
-
Lomfors, Ingrid Förlorad barndom återvunnet liv. De
judiska flyktingbarnen från Nazityskland. Göteborgs Universitet 1999,
313 s. Häftad i fotoillustrerat omslag, dissertation, stor 8vo,
ilustrerad, namnteckning på smutstitelsida. Avhandlingar från Historiska
Institutionen i Göteborg 12.
såld
-
Manus, Max Det blir
alvor P F Steensballes Boghandels Eftg. Bj. Reenskaug, Oslo 1946, 221 s.
stor 8vo, inb förl pappbd (liten nagg i ryggfot), fotoill 75:-
-
Mentze, Ernst 5 aar - Besættelsen i billeder Beringske
Forlag, København 1945, opaginerad (ca 180-190 s.) 4to, inb klotryggbd m
titeletikett, mkt rikt ill, tillskrift på första blankbladet; fotobok om
Danmarks ockupation under Andra Världskriget 200:-
-
Munk, Kaj Kristus och
Danmark R&S 1943, 32 s.
ovanlig
såld-
Munk,
Kaj Med ordets svärd - Danska
predikningar 1941-1942 Svenska Diakonistyrelsens Bokförlag 1944, 220 s.
3:e uppl, övers av Sven Stolpe 40:-
-
Mörne, Håkan Ärans vinter. W&W 1940, 284 + i s. +
utvikskarta. Inbunden privat hellinneband med bägge omslagen medbundna,
färgat övre snitt, namnteckning i blyerts, båda titelsidorna litet
småprickiga. Om karelska näset under WWII. 2:a uppl. 100:-
-
Nerman, Ture Vad är demokrati? Trots Allt! 1943, 53 +
i s. Häftad i illustrerat omslag, osprättad, svagt solkigt bakre omslag,
annars som ny. 80:-
-
Nilsson,
Orvar När Finlands sak blev min -
Minnen från krig och fred Schildts 2002, 304 s. inb
förl helklotbd m skomsl, förlagsny såld
-
Nordstedt, F J
[Christian Braw] Marienwald Bonniers 1981, 269 s. inb förl
helklotbd m skomsl; historisk roman förlagd till Andra Världskriget 70:-
-
Nordstedt, F J
[Christian Braw] Sauerhof Bonniers 1978, 279 s. inb förl helklotbd
m skomsl, mkt lätt nötning på främre del av skomsl, liten riss i bakre
skomsl, stor 8vo; historisk roman förlagd till Andra Världskriget 60:-
-
Norge under hakkorset. Översikt och dokument.
Trots Allt! 1941, 176 s.
Häftad, osprättad, svagt solkig och lätt naggat omslag. 4:e uppl. (9:e
tus.). 120:- -
Norsk
krigslyrik Stockholm
1941, 47 s. naggat omsl, ospr, stor
8:o 40:-
-
(Paasikivi)
President Paasikivis minnen I-II (I 1939-1940,
II 1940-1941) Söderström &
C:o, Helsingfors 1959, 213 + 256 s. inb
förl dek halvklotbd m ngt naggade skomsl (riss i skomsl på del II),
fotoill, stora 8vo I-II 140:-
-
Palm,
Thede The Finnish-Soviet Armistice
Negotiations of 1944 Uppsala 1971, 160 s. stor
8:o, lätt naggat omsl; Acta Academiæ Regiæ Scienticarum Upsaliensis 14
80:- -
(Quisling,
Vidkun) Gråtopp, Halvard Vidkun Abraham Quisling. Ett varnande exempel.
Trots Allt! 1942, 61 + iii s. Häftad i fotoillustrerat omslag,
osprättad, i mkt gott skick. 125:-
-
Ratto Ockupationshumor från Norge och Danmark. FiB
1944, 159 s. Häftad, 1:a uppl.,ai illustrerat omslag, liten
kulspetskrumelur på och litet jack i främre omslag.
såld -
Rosenquist,
G O (red) Från hårda år – Intryck
och upplevelser från Finland 1939-1944 Uppsala 1946, 224 s. av
25 författare, ill m dessas porträtt, rec-stämpel 40:-
-
Sandblad, Henrik
Resa i Tyskland Göteborgs Handels- och Sjöfarts-Tidning 1948, 40 s.
dedicerad, klammerhäftad 60:-
-
(Segerstedt,
Torgny) Nu - Världshändelserna inför världsopinionen Nr 5 maj 1945 Å&Å
1945, 73 + i s. klammerhäftad, ill, fr a i detta nr: När Göring ville
censurera Handelstidningen (Segerstedt), ill omsl (foto på Segerstedt)
100:-
-
Sjung kamrater! Sångbok utgiven av
Försvarsstabens bildningsdetalj.
Stockholm 1941, 160 s. Häftad, 12:o, omslag och ett tjugotal
sidor in en svag fläck, omslag lite hundörat, namnteckning i blyerts; utgiven
under brinnande världskrig. 75:-
-
Sundell,
Olof 9 April Sohlmans 1948, 247 s. om
nazisternas erövring av Norge och Danmark, rec-stämpel 60:-
-
Sørensen,
Poul April i Danmark – en bog paa
vers Trots Allt! 1942, opag (ca 40 s.) stor
8:o; kopia av danska originalet m svensk ordlista 40:-
-
Transiteringsfrågan
juni-december 1940 Stockholm
1947, 203 s. stor 8:o, namnt, ngt naggat omsl; Handlingar rörande Sveriges Politik
under andra världskriget 60:-
-
Ustvedt,
Hans Jacob Fra 9 april til 17 mai Bonniers
1943, 66 s. 40:-
-
Wahlbäck, Krister & Kersti Blidberg (utg) Samråd i
kristid. Protokoll från den Nordiska Arbetarrörelsens samarbetskommitté
1932-1946. Stockholm 1986, 363 s. Inbunden förlagets guldstämplade
helklotband med skyddsomslag. Kungl. Samfundet för utgivande av handskrifter
rörande Skandinaviens historia. Handlingar del 12. 100:-
-
Wahlbäck,
Krister Regeringen och kriget - Ur
statsrådens dagböcker 1939-41 Prisma 1972, 191 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill m opaginerade fotoplanscher 60:-
-
Wahlbäck,
Krister Regeringen och kriget – ur
statsrådens dagböcker 1939-1941 Prisma 1972, 191 s. inb förl helklotbd, fotoill, några mkt små jack vid rygghuvud 50:-
-
(Wallenberg, Raoul) Raoul Wallenberg. Dokumentsamling
rörande efterforskningarna efter år 1957. Kungl. Utrikesdepartementet
1965, 44 s. Häftad, stor 8vo, ett par biblioteksstämplar och markeringar,
ngt blekt runt kanterna. 60:-
-
Widebäck, Barbro
Lekkamraterna BB 1977, 220 s. inb förl konstläderbd m skomsl, om finska
krigsbarn i Sverige under Andra Världskriget 50:-
-
Wirén, Karl Svensk nazism utan mask. Stockholm 1942, 23
+ i s. Klammerhäftad i tryckt omslag, svag fläck på främre omslag, och mkt
liten genomgående flöck vid nedre snitt, annars i mkt bra skick, rar.
250:-
|