Världshistoria & Historieteori /
World History
uppdat 09-02-18
-
Baldwin, Hanson
W Första världskriget W&W 1963, 198 s. originalpocket, ill 60:-
-
Berggren, Kerstin De landsflyktiga efter världskriget.
Bonniers 1939, 71 + i s. Häftad i illustrerat omslag, samtida namnteckning
på titelsida. Verdandis småskrifter N:r 420. 70:-
-
Bergstrand, P W
Grunderna för den christna tiderkningen i allmänhet, och den svenska i
synnerhet , jämte bihang om tideräkningen före Christi födelse, julianska
periodens användning, de viktigaste epocher och aeror, romarnes, judarnes,
muhammedanernas och första franska republikens calender;... Örebro 1861,
xxx + 258 s. inb priv skinnryggbd m blank rygg, pärmpapper m viss nötning,
inlaga ngt fuktfläckad i början och slutet 250:-
-
Björk, Ragnar & Karl
Molin (Ed) Societies made up of history. Essays in historiography,
intellectual history, professionalisation, historical social theory and
proto-industrialisation. Edsbruk 1996, xiv + 336 pp.
Softcover, large
8vo, folding marks on first 3 leaves. Festschrift to Rolf Torstendahl.
sold
-
Braudel, Fernand Kapitalismens dynamik. Gidlunds 1988,
101 s. Häftad i illustrerat omslag, illustrerad. 70:-
-
Bucharin, N Den materialistiska historieuppfattningen
Fram 1927, 520 s. inb lätt slitet halvfrbd, marmorerat snitt 75:-
-
Burke, Peter History and Social Theory. Polity Press
1999, x + 198 pp. Softcover, large 8vo. 150:-
-
Carlyle, Thomas Forntid och nutid Gebers 1902, iv + 228
s. inb privat klotryggbd (Bokbindare H J Johansson, Helsingborg), sprängt
snitt 100:-
-
Castberg, Frede
Folkförbundets nederlag KF 1944, 58 s. exl, namnt, Skr utg av
Utrikespolitiska Institutet, Internationell Politik 22 60:-
-
Christensen, Chr. A R & Karl Hildebrand Världen i går och i
dag - Våra dagars världshistoria I-III N&K 1936-7, 278 + 294 + 302 s. +
opaginerade helsidesplanscher inb i förl hellinnebd, små 4to’s, färgade
övre snitt, titelfält ngt nötta, namnt i alla 3 bd;
behandlar mellankrigstiden fram till oktober 1936 250:-
-
Christensen, Chr A R & Yngve Lorents Världen i går och i
dag. Från spanska inbördeskriget till våra dagar. N&K 1957, 309 + 328 +
442 s. + planscher. Först två volymerna inbundna i privata helklotband
(Leonard Gustafssons bokbinderi, Stockholm) med stänkmarmorerade snitt, den
tredje volymen i förlagets helklotband, 4to’s, främre omslag medbundet i den
första volymen, biblioteksstämplar och gallringsstämplar på försättsblad. Del
1: Katastrof (1936-1941), del 2: Krig (1941-1945), del 3: Fred?. 300:-
-
Christian, L H
En värld i väntan - Sådd och skörd i människohistorien Stockholm 1934,
248 + ii s. inkl helsidesplanscher inb halvfrbd, stor 8vo 70:-
-
Dolivet, Louis
FN - Vad är Förenta Nationerna? - Kort handledning om den nya
världsorganisationens uppbyggnad KF 1946, 188 s.
lätt solfärgad rygg, förord av Tryggve Lie 60:-
-
Elton, G R The Practice of History. Collins 1969, 224
pp. Paperback, a bit of underlining first 60 pages. The Fontana Library.
60:-
-
Flores Morador, Fernando Mellan åsikt och vittnesbörd.
Amerika och västerlandets arkaiska rötter. Lund 2001, 356 s. +
åskådliggörande plastsnurra i ficka. Häftad i illustrerat omslag,
dissertation i idé och lärdomshistoria, spikblad, illustrerad. Ugglan.
Minervaserien 3. 150:-
-
Folkens historia genom tiderna : illustrerad världshistoria :
I-VI. S&L, 1938-9, 400 + 384 + 384 + 392 + 392 + 392
s. Inbundna förlagets halvfranska band med lätt fläckiga ryggar och
marmorerade snitt, illustrerade stora 8vo’s.
Maiander, Harry (red). 500:-
-
Fuller, J F C The Decisive Battles of the Western World and
their influence upon history 1-3. Eyre & Spottiswoode, London 1955-57, xvi
+ 602; x + 561; xiv + 666 pp. Hardbound publisher’s cloth, large 8vo’s,
coloured upper edges, only dust jacket on vol. 1, and that one worn and a bit
tattered, illustrated with maps, cloth partly sunned especially the spines,
some small library stamps on first leaves in each volume, one library marking
on spine of vol. 3. Vol. 2-3 first edition, vol 1 second printing. 500:-
-
Heckscher, Eli F Valutafrågan. Stockholm 1922, 52 s.
Häftad i tryckt omslag, nött rygghuvud och -fot. Brännande frågor 1. 50:-
-
Hedin, Sven Från fronten i väster. September-november 1914.
Bonniers 1915, 801 + i s. 1:a uppl., inbunden förlagets dekorerade
helklotband, stor 8vo, med 300 bilder samt 4 kartor.
100:-
-
Hielte galleri - Skildring af stora män från
olika folkslag och tider
Fritze & Bagge, Stockholm 1838, 201 + i s. +
kolorerade planscher inb samtida ngt nötta helklotbd, bd ngt fläckigt,
inlagan ngt åldersfläckad ej i Bygdén, exl, falsarna och andra småskavanker
restaurerade av bokbindare Karin Söderholm
1.800:-
-
Holm, T
Kriget - Några historiska synteser till belysning av fredsfrågan Stockholm
1932, 96 s. ngt streckad; Militärlitteraturföreningens skrifter n:r 165
75:-
-
Iljin, M & E Segal
Hur människan blev en jätte I-III. Arbetarkultur 1946, 285 + 304 + 285 s.
Inbundna förlaget klotryggband, stora 8vo’s, främre omslag medbundna,
illustrerade, ryggar ngt solkiga, titelfältet på
del 1 mkt hårt nött. Världshistoria från
ett sovjetiskt perspektiv.
100:-
-
Jagow, G von Världskrigets orsaker och utbrott. PAN&s
1919, 260 + i s. Inbunden privat helklotband ,, gammaldags låneficka och
utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, en stämpel till.
100:-
-
Kishlansky, Mark; Patrick Geary & Patricia O’Brien The
Unfinished Legacy. A Brief History of Western Civilisation. Harper Collins
1993, xxiv + 946 pp. Softcover, illustrated. 130:-
-
Kjellén, Rudolf
Stormakterna - Konturer kring samtidens storpolitik I-IV Gebers 1905 &
1913, xii + 246; viii + 264; viii + 147 + xlv; xiv + 262 s. del I och II m
blekta och ngt nötta ryggar (1905), del I m ngt sprucken rygg, del III och IV
2:a omarb och tillökade uppl (1913);
I: F.d. stormakter samt Österrike-Ungern och Italien II:
Frankrike och Tyskland III: Det brittiska världsriket (samt aktstycken)
IV: Förenta Staterna - Ryssland - Japan - Slutsatser I-IV
såld
-
Landberg, Georg
Historia - Ett orienteringsförsök Ehlins - Folkbildningsförlaget 1954,
148 + ii s. ngt solkigt omsl; i serien ”Idé och Samhälle”, historieteori
30:-
-
Laurin Carl G Alla ha rätt - samt andra uppsatser med
anledning av världskriget PAN&s 1917, viii + 144 + i s. 1:a uppl
sammanbunden med:
Laurin, Carl G Stamfränder - Reseminnen och skildringar
PAN&s 1925, 284 s. 2:a uppl, ill; behandlar fr a Norge och Finland
sammanbunden med:
Laurin, Carl G Svensk själfpröfning PAN&s
1912, 118 s. 2:a uppl (4-5 tus); alla tre verk sammanbundna i ett priv
halvfrbd (Nordiska Bokhandeln, Sthlm) m rikt guldornerad rygg och övre
guldsnitt, ryggen flammig, exl
150:-
-
Legum, Colin (Ed)
Africa Contemporary Record - Annual Survey and Documents 1970-1971 Rex
Collings, London 1971, xxii + 118 + 596 + 307 + xlv pp + plates (some
foldouts) hardbound publ cloth, large 8vo, name inscr 200:-
-
Legum, Colin (Ed)
Africa Contemporary Record - Annual Survey and Documents 1973-1974 Rex
Collings, London 1974, xxii + 111 + 791 + 275 + lxviii pp + plates (some
foldouts) hardbound publ cloth, large 8vo, name inscr 200:-
-
Lindner, Theodor Historiens filosofi. Den historiska
utvecklingens väsen. Gebers 1908, vi + 268 + iv s. Inbunden privat
helklotband med halvhårda pärmar, namnteckning på försättsblad, rejält
streckad, liten bläckfläck på rygg, svag fläck på bakpärm. 60:-
-
Lucács, George Historia och klassmedvetande - Studier i
marxistisk dialektik Bo Cavefors Bokförlag 1968, 484 s. ngt solkigt
omsl, två små jack i rygghuvud 50:-
-
Ludwig, Emil Juli 14. Ernst Rohwolt Verlag, Berlin 1929,
246 + ii pp. Bound with cardboard boards with glued on dust jacket, dust
jacket worn. 61-100 taus. 90:-
-
Lundberg, Erik Några huvuddrag i den internationella
ekonomiska utvecklingen under mellankrigsperioden. Uppsala 1944, s.
122-135. Klamerhäftad, liten 4to, namnteckning på främre omslag. Särtryck
ur: Studier i Ekonomi och historia tillägnade Eli F. Heckscher 24/11 1944.
40:-
-
Mellquist, Einar
D & Arne Holmström Efter 1945. 73 länders efterkrigshistoria Esselte
Studium 1981, 292 s. stor 8vo, rikt ill
100:-
-
Nerman, Ture Mänskligheten på marsch. En världshistoria i
fickformat. Ljungbergs 1931, 431 + i s. Inbunden förlagets dekorerade
helklotband med bägge omslagen medbundna, illustrerad, stänkmarmorerat snitt,
liten rest av prislapp på frampärm, förlagsstämpel på försättsblad. Nerman
Skrifter X. 125:-
-
Nyman, Olle Utländska statsskick - En
komparativ översikt Aldus 1964, 196 s. originalpocket
50:-
-
Ohlson, Bengt (red)
Aktuellt om historia 1989 1-2 Stockholm 1989, 66 s. klammerhäftad, ill;
”Ämnen i samverkan” 40:-
-
Olsson, Jan Olof
1914 - Vårens oro Aldus 1975, 211 s. rikt ill
såld
-
Ortmark, Åke
Skuld och makt - En kapitalistisk historia W&W 1981, 409 s. inb förl
helklotbd m lätt skavt skomsl, stor 8vo; om familjerna Medici, Rothschild,
Rockefeller och Wallenberg 50:-
-
Pallin, J[ohan] R[udolf]
Lärobok i nya tidens historia för elementarläroverkens högre klasser
PAN&s 1878, iv + 260 s. inb privat halvfrbd, samtida namnt, annotationer i
blyerts, lösa falsar, ngt nött pärmpapper 60:-
-
Rudin, Harry R Armistice 1918 Yale University Press, New
Haven 1944, x + 442 pp 1st ed, hardbound publ cloth (spine and upper part
of cloth bleached) w worn dj, large 8vo, maps on inner boards 120:-
-
Schmidt, Werner Antikommunism och kommunism under det korta
nittonhundratalet Nordic Academic Press 2002, 477 s. inb förl pappbd m
skomsl, stor 8vo 150:-
-
Sedillot, René
Spaningsflykt över världshistorien Fritzes 1950, 311 s. inb förl
klotryggbd m medb omsl, namnstämpel 60:-
-
Sieburg, Friedrich (Einleitung)
1910-1930 - 20 Jahre Weltgeschichte in 700 Bildern Transmare Verlag,
Berlin 1931, 284 + iv pp large 8vo, cvr worn, lavishly ill 180:-
-
Sjögren, Otto Allmän verldshistoria med
särskildt afseendee på kulturutvecklingen I-III Fahlcrantz & Co 1885-1888,
ii+383; viii+308; vi+592 s. inb förl ngt nötta skinnryggbd m mkt rik
gulddek rygg, del 1 m svag fuktrand vid främre snitt sista 50 s., Svenska
Biblioteket Afd. I:1-3
I-III 200:-
-
Skottsberg,
Brita & Sven Åhman Förenta Staterna
Utrikespolitiska Institutet/KF 1950, 132 s. enstaka markeringar i blyerts
40:-
-
Stenberg, Dagfin & Alf Johansson (Red)
Världshändelser i ord och bild - Vårt sekels händelser ur dagspressen
Kulturhistoriska Förlaget 1962, opag (ca 800 s.) inb förl dek konstläderbd,
4to, mkt rikt ill; 1900-talshistoria 90:-
-
Tawney, R H Religion and the Rise of Capitalism. A
Historical Study (Holland Meorial Lectures, 1922). The New American
Library 1948, 280 + ii pp. Paperback with thick covers, covers and spine a
little worn, unproblematic crack in binding at the end of the book, a few
notes in pencil on dedicatory page and pencil markings in margins in some
places the first half of the book. A Mentor Book. 60:-
-
Thompson, Paul Det förgångnas röst. Den muntliga
historieforskningens grunder. Gidlunds 1980, 247 s. Häftad i
fotoillustrerat omslag. 80:-
-
Torstendahl, Rolf (Ed)
An Assessment of Twentieth-Century Historiography. The Royal Academy of
Letters History and Antiquities 2000, 232 pp. Softcover with dust jacket,
new from publisher. Konferenser 49. 175:-
-
Trenter, Cecilia Granskningens retorik och historisk
vetenskap. Kognitiv identitet i recensioner i dans historisk tidskrift, norsk
historisk tidskrift och svensk historisk tidskrift 1965-1990. Uppsala
1999, 237 + v s. Häftad, dissertation, stor 8vo, dedicerad, spikblad.
Studia Historica Upsaliensia 192. såld
-
Utrikespolitik 1946-1957.
Utrikespolitiska Institutet 1946-1957,
256+256+256+240+244+240+244+240+244+240+244+240 s. Inbundna i 7 privata
gedigna halvklotband (Leonard Gustavssons Bokbinderi), stora 8vo’s, de två
sista banden i ngt annorlunda stil än de föregående, illustrerade, de fem
första banden (t o m 1953) med medbundna främre omslag, de två sista utan. De
första 12 årgångarna av tidskriften, Redaktion: Georg Andrén, Yngve Lorents
och Bertil Ohlin, redaktör: Lennart Hirschfeldt. 1.200:-
-
Wallis, Ernst Illustrerad verldshistoria I-6.
Central-Tryckeriets Förlag, 1875-82, vii+528; vii+504; viii+630; vii+526;
vii+682; vii+512+59 s. Inbundna i förlagets rikt dekorerade guld- svart-,
och blindstämplade originalklotband med olika frampärmsillustration på varje
band, lätta bruksspår, bra exemplar. Med 18 kolorerade kartor och 1.066
träsnitt, släktstamtavlor, mynt- och medaljsavbildningar, porträtt etc.
Del I: Bellinder/Dietrichson/Hjärne/Lieblein/Wallis: EGYPTENS, VESTRA ASIENS
OCH GREKLANDS HISTORIA TILL ROMERSKA HERRAVÄLDETS TID; del II:
Centerwall/Fehr/Geete/Hildebrand/Törnebladh: DET ROMERSKA FOLKETS HISTORIA;
del III: Fehr /Geete /Hammarstrand /Nyblom / Odhner /Tengberg /Wallis
/Westrin: MEDELTIDENS HISTORIA; del IV: Alin /Annerstedt / M Höjer / N Höjer /
Nyblom /Zachrisson: NYARE TIDENS HISTORIA 1 (1492-1648); del V: Annerstedt
/Boëthius / von Friesen / M Höjer /Nyblom /Säve: NYARE TIDENS HISTORIA 2
(1648-1815); del VI: von Friesen /Säve /Wallis /Westrin: NYARE TIDENS HISTORIA
3 (1815-71). 800:-
-
Westin Silfverstolpe, G Guldet under och efter världskriget
PAN&s 1922, 242 s. rygghuvud och -fot småtrasiga, rygg ngt fläckig, en
initial på främre omsl, liten stämpel på titelsida 75:-
-
Wold Armaments and
Disarmament SIPRI Yearbook 1973
SIPRI/A&W, Stockholm;
Humanities Press, New York; Paul Elek, London 1973, xxx + 510 pp hardbound
publ cloth w lightly worn dj, large 8vo, dedicatory card from the author of
the chapter on UN Peacekeeping Forces 150:-
-
(World Student Relief) Give Them the Tools. Seventh Report
on Student Relief Activities April 1947 - March 1948. 67 + v pp. + plates.
Staple bound, a couple of stains on front cover. 50:-
-
(World Student Relief) On the Road to Recovery. Sixth Report
on Student Relief Activities April 1946 - March 1947. 72 + vi pp. +
plates. Staple bound. 50:-
-
(World Student Relief) Out of the Ruins. Fifth Report on
Student Relief Activities April 1945 - March 1946. 55 + v pp. + plates.
Staple bound. 50:-
-
(World Student Relief) The Work Goes On! Eighth Report on
Studens Relief Activities April 1948 - March 1949. Geneva no date, 65 + i
pp. + photo plates. Staple bound. 50:-
-
World University Service World Student Relief 1940-1950.
Geneva no date, 80 pp. + photo plates. Staple bound, a couple of stains on
front cover. 60:-
-
Världskriget
1914-1918 och tiden som följde I-XII Malmö 1938-39;
250, 252, 247, 247, 246, 249, 250, 251, 250, 249, 252, 250 s. inb förl
halvfrbd, pappret på band 12 slitet, fotoill, mer utkom, essäer av dåtidens
kända historiker, pga tillkomsttiden av stort intresse för hur världsläget såg
ut precis före andra världskriget utan facit i hand 180:-
|