Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
    Måndagar: 16-18
    Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

   
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Världshistoria & Historieteori /
World History

uppdat 08-01-15
  1. Baldwin, Hanson W Första världskriget W&W 1963, 198 s. originalpocket, ill 60:-

  2. Berggren, Kerstin De landsflyktiga efter världskriget. Bonniers 1939, 71 + i s. Häftad i illustrerat omslag, samtida namnteckning på titelsida. Verdandis småskrifter N:r 420. 70:-

  3. Bergstrand, P W Grunderna för den christna tiderkningen i allmänhet, och den svenska i synnerhet , jämte bihang om tideräkningen före Christi födelse, julianska periodens användning, de viktigaste epocher och aeror, romarnes, judarnes, muhammedanernas och första franska republikens calender;... Örebro 1861, xxx + 258 s. inb priv skinnryggbd m blank rygg, pärmpapper m viss nötning, inlaga ngt fuktfläckad i början och slutet 250:-

  4. Björk, Ragnar & Karl Molin (Ed) Societies made up of history. Essays in historiography, intellectual history, professionalisation, historical social theory and proto-industrialisation. Edsbruk 1996, xiv + 336 pp. Softcover, large 8vo, folding marks on first 3 leaves. Festschrift to Rolf Torstendahl. 120:-

  5. Braudel, Fernand Kapitalismens dynamik. Gidlunds 1988, 101 s. Häftad i illustrerat omslag, illustrerad. 70:-

  6. Bucharin, N Den materialistiska historieuppfattningen Fram 1927, 520 s. inb lätt slitet halvfrbd, marmorerat snitt 75:-

  7. Burke, Peter History and Social Theory. Polity Press 1999, x + 198 pp. Softcover, large 8vo. 150:-

  8. Carlyle, Thomas Forntid och nutid Gebers 1902, iv + 228 s. inb privat klotryggbd (Bokbindare H J Johansson, Helsingborg), sprängt snitt 100:-

  9. Cassel, Gustav Grunddragen i penningväsendets utveckling KF 1931, 168 s. inb förl klotryggbd, ngt stötta hörn, främre omsl medb, enstaka ill, ganska hårt struken 75:-

  10. Castberg, Frede Folkförbundets nederlag KF 1944, 58 s. exl, namnt, Skr utg av Utrikespolitiska Institutet, Internationell Politik 22 60:-

  11. Christensen, Chr. A R & Karl Hildebrand Världen i går och i dag - Våra dagars världshistoria I-III N&K 1936-7, 278 + 294 + 302 s. + opaginerade helsidesplanscher inb i förl hellinnebd, små 4to’s, färgade övre snitt, titelfält ngt  nötta, namnt i alla 3 bd; behandlar mellankrigstiden fram till oktober 1936 250:-

  12. Christian, L H En värld i väntan - Sådd och skörd i människohistorien Stockholm 1934, 248 + ii s. inkl helsidesplanscher inb halvfrbd, stor 8vo 70:-

  13. Dolivet, Louis FN - Vad är Förenta Nationerna? - Kort handledning om den nya världsorganisationens uppbyggnad KF 1946, 188 s. lätt solfärgad rygg, förord av Tryggve Lie 60:-

  14. Elton, G R The Practice of History. Collins 1969, 224 pp. Paperback, a bit of underlining first 60 pages. The Fontana Library. 60:-

  15. Flores Morador, Fernando Mellan åsikt och vittnesbörd. Amerika och västerlandets arkaiska rötter. Lund 2001, 356 s. + åskådliggörande plastsnurra i ficka. Häftad i illustrerat omslag, dissertation i idé och lärdomshistoria, spikblad, illustrerad. Ugglan. Minervaserien 3. 150:-

  16. Folkens historia genom tiderna : illustrerad världshistoria : I-VI. S&L, 1938-9, 400 + 384 + 384 + 392 + 392 + 392 s. Inbundna förlagets halvfranska band med lätt fläckiga ryggar och marmorerade snitt, illustrerade stora 8vo’s. Maiander, Harry (red). 500:-

  17. Heckscher, Eli F Valutafrågan. Stockholm 1922, 52 s. Häftad i tryckt omslag, nött rygghuvud och -fot. Brännande frågor 1. 50:-

  18. Hedin, Sven Från fronten i väster. September-november 1914. Bonniers 1915, 801 + i s. 1:a uppl., inbunden förlagets dekorerade helklotband, stor 8vo, med 300 bilder samt 4 kartor. 100:-

  19. Hielte galleri - Skildring af stora män från olika folkslag och tider Fritze & Bagge, Stockholm 1838, 201 + i s. + kolorerade planscher inb samtida ngt nötta helklotbd, bd ngt fläckigt, inlagan ngt åldersfläckad ej i Bygdén, exl, falsarna och andra småskavanker restaurerade av bokbindare Karin Söderholm 1.800:-

  20. Holm, T Kriget - Några historiska synteser till belysning av fredsfrågan Stockholm 1932, 96 s. ngt streckad; Militärlitteraturföreningens skrifter n:r 165 75:-

  21. Iljin, M & E Segal Hur människan blev en jätte I-III. Arbetarkultur 1946, 285 + 304 + 285 s. Inbundna förlaget klotryggband, stora 8vo’s, främre omslag medbundna, illustrerade, ryggar ngt solkiga, titelfältet på del 1 mkt hårt nött. Världshistoria från ett sovjetiskt perspektiv. 100:-

  22. Jagow, G von Världskrigets orsaker och utbrott. PAN&s 1919, 260 + i s. Inbunden privat helklotband ,, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, en stämpel till. 100:-

  23. Kishlansky, Mark; Patrick Geary & Patricia O’Brien The Unfinished Legacy. A Brief History of Western Civilisation. Harper Collins 1993, xxiv + 946 pp. Softcover, illustrated. 130:-

  24. Kjellén, Rudolf Stormakterna - Konturer kring samtidens storpolitik I-IV Gebers 1905 & 1913, xii + 246; viii + 264; viii + 147 + xlv; xiv + 262 s. del I och II m blekta och ngt nötta ryggar (1905), del I m ngt sprucken rygg, del III och IV 2:a omarb och tillökade uppl (1913); I: F.d. stormakter samt Österrike-Ungern och Italien II: Frankrike och Tyskland III: Det brittiska världsriket (samt aktstycken) IV: Förenta Staterna - Ryssland - Japan - Slutsatser I-IV 160:-

  25. Landberg, Georg Historia - Ett orienteringsförsök Ehlins - Folkbildningsförlaget 1954, 148 + ii s. ngt solkigt omsl; i serien ”Idé och Samhälle”, historieteori 30:-

  26. Laurin Carl G Alla ha rätt - samt andra uppsatser med anledning av världskriget PAN&s 1917,  viii + 144 + i s. 1:a uppl sammanbunden med:
    Laurin, Carl G Stamfränder - Reseminnen och skildringar PAN&s 1925, 284 s. 2:a uppl, ill; behandlar fr a Norge och Finland sammanbunden med:
    Laurin, Carl G Svensk själfpröfning PAN&s 1912, 118 s. 2:a uppl (4-5 tus); alla tre verk sammanbundna i ett priv halvfrbd (Nordiska Bokhandeln, Sthlm) m rikt guldornerad rygg och övre guldsnitt, ryggen flammig, exl 150:-

  27. Legum, Colin (Ed) Africa Contemporary Record - Annual Survey and Documents 1970-1971 Rex Collings, London 1971, xxii + 118 + 596 + 307 + xlv pp + plates (some foldouts) hardbound publ cloth, large 8vo, name inscr 200:-

  28. Legum, Colin (Ed) Africa Contemporary Record - Annual Survey and Documents 1973-1974 Rex Collings, London 1974, xxii + 111 + 791 + 275 + lxviii pp + plates (some foldouts) hardbound publ cloth, large 8vo, name inscr 200:-

  29. Liljedahl, Ernst Sverige och kriget. Lindblads 1915, 136 s. Inbunden privat helklotband, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, en Klarastämpel till, bibliotekssignum på rygg. 90:-

  30. Lindner, Theodor Historiens filosofi. Den historiska utvecklingens väsen. Gebers 1908, vi + 268 + iv s. Inbunden privat helklotband med halvhårda pärmar, namnteckning på försättsblad, rejält streckad, liten bläckfläck på rygg, svag fläck på bakpärm. 60:-

  31. Lucács, George Historia och klassmedvetande - Studier i marxistisk dialektik Bo Cavefors Bokförlag 1968, 484 s. ngt solkigt omsl, två små jack i rygghuvud 50:-

  32. Lundberg, Erik Några huvuddrag i den internationella ekonomiska utvecklingen under mellankrigsperioden. Uppsala 1944, s. 122-135. Klamerhäftad, liten 4to, namnteckning på främre omslag. Särtryck ur: Studier i Ekonomi och historia tillägnade Eli F. Heckscher 24/11 1944. 40:-

  33. MacArthur, Brian The Penguin Book of Historic Speeches. Penguin 1996, xxiv+503 pp. Paperback. Speeches by: Moses, Pericles, Socrates, Ethelbert, Queen Elisabeth I, John Pym, Benjamin Franklin, Cromwell, Danton, Robespierre, Bolivar, Disraeli, George Washington etc, etc. sold

  34. Mellquist, Einar D & Arne Holmström Efter 1945. 73 länders efterkrigshistoria Esselte Studium 1981, 292 s. stor 8vo, rikt ill 100:-

  35. Nyman, Olle Utländska statsskick - En komparativ översikt Aldus 1964, 196 s. originalpocket 50:-

  36. Ohlson, Bengt (red) Aktuellt om historia 1989 1-2 Stockholm 1989, 66 s. klammerhäftad, ill; ”Ämnen i samverkan” 40:-

  37. Olsson, Jan Olof 1914 - Vårens oro Aldus 1975, 211 s. rikt ill 50:-

  38. Olsson, Jan Olof Rivna fanor - Människor och händelser kring 1919 Bonniers 1975, 280 s. liten riss vid rygghuvud 100:-

  39. Ortmark, Åke Skuld och makt - En kapitalistisk historia W&W 1981, 409 s. inb förl helklotbd m lätt skavt skomsl, stor 8vo; om familjerna Medici, Rothschild, Rockefeller och Wallenberg 50:-

  40. Pallin, J[ohan] R[udolf] Lärobok i nya tidens historia för elementarläroverkens högre klasser PAN&s 1878, iv + 260 s. inb privat halvfrbd, samtida namnt, annotationer i blyerts, lösa falsar, ngt nött pärmpapper 60:-

  41. Rudin, Harry R Armistice 1918 Yale University Press, New Haven 1944, x + 442 pp 1st ed, hardbound publ cloth (spine and upper part of cloth bleached) w worn dj, large 8vo, maps on inner boards 120:-

  42. Schmidt, Werner Antikommunism och kommunism under det korta nittonhundratalet Nordic Academic Press 2002, 477 s. inb förl pappbd m skomsl, stor 8vo 150:-

  43. Sedillot, René Spaningsflykt över världshistorien Fritzes 1950, 311 s. inb förl klotryggbd m medb omsl, namnstämpel 60:-

  44. Sieburg, Friedrich (Einleitung) 1910-1930 - 20 Jahre Weltgeschichte in 700 Bildern Transmare Verlag, Berlin 1931, 284 + iv pp large 8vo, cvr worn, lavishly ill 180:-

  45. Sjögren, Otto Allmän verldshistoria med särskildt afseendee på kulturutvecklingen I-III Fahlcrantz & Co 1885-1888, ii+383; viii+308; vi+592 s. inb förl ngt nötta skinnryggbd m mkt rik gulddek rygg, del 1 m svag fuktrand vid främre snitt sista 50 s., Svenska Biblioteket Afd. I:1-3 I-III 200:-

  46. Skottsberg, Brita & Sven Åhman Förenta Staterna Utrikespolitiska Institutet/KF 1950, 132 s. enstaka markeringar i blyerts 40:-

  47. Stenberg, Dagfin & Alf Johansson (Red) Världshändelser i ord och bild - Vårt sekels händelser ur dagspressen Kulturhistoriska Förlaget 1962, opag (ca 800 s.) inb förl dek konstläderbd, 4to, mkt rikt ill; 1900-talshistoria 90:-

  48. Thompson, Paul Det förgångnas röst. Den muntliga historieforskningens grunder. Gidlunds 1980, 247 s. Häftad i fotoillustrerat omslag. 80:-

  49. Torstendahl, Rolf (Ed) An Assessment of Twentieth-Century Historiography. The Royal Academy of Letters History and Antiquities 2000, 232 pp. Softcover with dust jacket, new from publisher. Konferenser 49. 175:-

  50. Trenter, Cecilia Granskningens retorik och historisk vetenskap. Kognitiv identitet i recensioner i dans historisk tidskrift, norsk historisk tidskrift och svensk historisk tidskrift 1965-1990. Uppsala 1999, 237 + v s. Häftad, dissertation, stor 8vo, dedicerad, spikblad. Studia Historica Upsaliensia 192. 160:-

  51. Utrikespolitik 1946-1957. Utrikespolitiska Institutet 1946-1957, 256+256+256+240+244+240+244+240+244+240+244+240 s. Inbundna i 7 privata gedigna halvklotband (Leonard Gustavssons Bokbinderi), stora 8vo’s, de två sista banden i ngt annorlunda stil än de föregående, illustrerade, de fem första banden (t o m 1953) med medbundna främre omslag, de två sista utan. De första 12 årgångarna av tidskriften, Redaktion: Georg Andrén, Yngve Lorents och Bertil Ohlin, redaktör: Lennart Hirschfeldt. 1.200:-

  52. Westin Silfverstolpe, G Guldet under och efter världskriget PAN&s 1922, 242 s. rygghuvud och -fot småtrasiga, rygg ngt fläckig, en initial på främre omsl, liten stämpel på titelsida 75:-

  53. Wold Armaments and Disarmament SIPRI Yearbook 1973 SIPRI/A&W, Stockholm; Humanities Press, New York; Paul Elek, London 1973, xxx + 510 pp hardbound publ cloth w lightly worn dj, large 8vo, dedicatory card from the author of the chapter on UN Peacekeeping Forces 150:-

  54. (World Student Relief) Give Them the Tools. Seventh Report on Student Relief Activities April 1947 - March 1948. 67 + v pp. + plates. Staple bound, a couple of stains on front cover. 50:-

  55. (World Student Relief) On the Road to Recovery. Sixth Report on Student Relief Activities April 1946 - March 1947. 72 + vi pp. + plates. Staple bound. 50:-

  56. (World Student Relief) Out of the Ruins. Fifth Report on Student Relief Activities April 1945 - March 1946. 55 + v pp. + plates. Staple bound. 50:-

  57. (World Student Relief) The Work Goes On! Eighth Report on Studens Relief Activities April 1948 - March 1949. Geneva no date, 65 + i pp. + photo plates. Staple bound. 50:-

  58. World University Service World Student Relief 1940-1950. Geneva no date, 80 pp. + photo plates. Staple bound, a couple of stains on front cover. 60:-

  59. Världskriget 1914-1918 och tiden som följde I-XII Malmö 1938-39; 250, 252, 247, 247, 246, 249, 250, 251, 250, 249, 252, 250 s. inb förl halvfrbd, pappret på band 12 slitet, fotoill, mer utkom, essäer av dåtidens kända historiker, pga tillkomsttiden av stort intresse för hur världsläget såg ut precis före andra världskriget utan facit i hand 180:-