Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
    Måndagar: 16-18
    Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

   
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Historia, Antiken / Ancient History

uppdat 08-08-16

  1. A Guide to the Egyptian Museum, Cairo General Egyptian Book Organisation 1986, 387 pp printed wrappers, ill, a couple of plates creased 50:-

  2. Ahlenius, K Die älteste geographische Kenntnis von Skandinavien Upsaliæ 1898, pp 22-47 ex Erani vol. III. seorsum expr., somewhat soiled, dedicated 40:-

  3. Aischylos Agamemnon Gebers 1929, 146 s. 2:a uppl, tolkad av Emil Zilliacus 50:-

  4. Aischylos De skyddssökande Gebers 1933, 112 s. tolkad av Emil Zilliacus 50:-

  5. Allegro, John M Dödahavsrullarna. Skriftfynden som kastat nytt ljus över Bibeln. Aldus 1963, 159 + i s. + planscher. Pocket, ngt nött rygg. 60:-

  6. Andersson, Kjell The Cyprus Collection in the Museum of Mediterranean and Near Eastern Antiquities, Medelhavsmuseet, Stockholm Medelhavsmuseet 1982, pp 17-29 staplebound, 4to, repr from Bulletin 17 50:- 

  7. Annerstedt, Th (preses) & Andreas Gustavus Bogren (redpondent) Prodici fabula de Hercule in latinum conversa commentariisque illustrata et Theses quas venia et auctoritate... N M Lindh, Orebroæ 1859, 15 pp. Häftad i blankt omslag, titelsidan åldersfläckad, svag fuktfläck mot rygg. 120:-

  8. Aretaios De akuta och kroniska sjukdomarnas symptomatologi och behandling W&W 1959, 304 s. inbunden förlagets dekorerade helklotband, porträttplansch; översättning från grekiskan med biografi, grekisk medicin på Aretaios’ tid, materia medica och kommentarer av Acke Renander 200:-

  9. (Aristoteles) Kullmann, Wolfgang Die Teleologie in der aristotelischen Biologie - Aristoteles als Zoologe, Embryologe und Genetiker Carl Winter Universitetsverlag, Heidelberg 1979, 72 pp dedicated, diss, large 8vo, spine a little bit sunned 200:-

  10. Bergman, Jan Isis-seele und Osiris-ei - Zwei ägyptologische studien zu Diodorus Siculus I 27, 4-5 Uppsala 1970, 124 pp 100:-

  11. Bergman, Johan Pomeji – Dess undergång enligt antika källor och dess pågående utgrävning Bohlin & C:o 1926, 352 s. stor 8vo, med 107 ill, 3:e reviderade utg., namnt i blyerts, nött rygg 40:-

  12. Bergquist, Birgitta Herakles on Thasos – The Archaeological, Literary and Epigraphic Evidence for His Sanctuary, Status and Cult Reconsidered Uppsala 1973, 106 pp Uppsala Studies in Ancient Mediterranean and Near Eastern Civilisations 5 (Acta Universitatis Upsaliensis - Boreas), 4to, ill 80:-

  13. Björck, Gudmund Ord och tanke i hellensk dikt Gebers 1956, 231 s. namnt i blyerts 60:-

  14. Blegen, Carl Troja och trojanerna W&W 1965, 159 s. pocket, namnt, ill 40:-

  15. Boëthius, Axel Den homeriska sagans historiska sanning Helsingfors 1924, 12 s. övertryck ur ”Nya Argus” N:o 10, 1924, bibl-stämpel, ded 40:-

  16. Bonnard, André Grekisk livsform 1 - från Iliaden till Parthenon R&S 1962, 240 s. + 32 planscher inb förl helklotbd, stor 8vo 50:-

  17. Bradley, Keith Slavery and Society at Rome. Cambridge University Press 1996, xiv + 202 pp large 8vo, one ill 125:-

  18. British Museum Guide. British Museum Publications Ltd 1980, 295 +16 pp Abhang in Deutsch large 8vo, lavishly ill 40:-

  19. Ceram, C W Enge Schlucht und schwarzer Berg. Entdeckung der Hethiter-Reiches. Bertelsman n d (after 1955), 318 + ii pp + 64 plates hardbound publ leather-spine w dec boards, large 8vo, ills in text 50:-  

  20. Charleston, R J Roman Pottery Faber & Faber, London 1955, 48 pp text + 96 pp plates 1st ed, hardbound publ cloth, very nice copy 200:-

  21. Childe, Gordon What Happened in History Penguin 1946, 256 pp pocket 50:-

  22. Cicero Samtal i Tusculum I-II. Forum 1970, 124 s. Häftad. Svensk tolkning. inledning och koentarer av Ebbe Linde. 70:-

  23. (Cicero) Paladini, Virgilio (Dir.) Ciceroniana. Rivista di Studi Ciceroniani. Anno I, Fasc. 2. Roma 1959, 196 pp. Softcover, large 8vo, some library stamps and notations, foot of spine worn. 90:-

  24. Cook, Robert Grekerna före Alexander – Från järnålder till högklassisk tid Bonniers 1963, 253 s. inb förl dek helklotbd m lätt naggat skomsl, namnt, fotoill 60:-

  25. Cunliffe, Barry Det romerska riket. Coeckelbergs 1980, 316 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, 4to, mkt rikt illustrerad, en repa och ett litet jack i skyddsomslaget, märke efter 2 små borttagna etiketter på försättsblad. 250:-

  26. Davaras, Costis Hagios Nikolaos Museum Athens n d (1970ies), unpaged (ca 70 pp) large 8vo, richly ill in colour; expositions of archaeological finds from the east of Crete 30:-

  27. Denon, Vivant Med Napoleon i Egypten.Biblioteksförlaget 1961, 338 + iv s. Inbunden förlagets illustrerade pappband m ngt naggat skyddsomslag. Illustrerad. Förord av Göran Schildt. 75:-

  28. Desroches-Noblecourt, Christiane Tutanchamon – En faraos liv, död och återuppståndelse Bonniers 1967, 220 s. inb förlbd m ngt slitet och naggat skomsl, rikt ill i färg och s/v 60:-

  29. Dickinson, Oliver The Aegean Bronze Age Cambridge University Press 1996, xxii + 342 pp large 8vo, ill 125:-

  30. Efter syndafloden – Ur, Babylon, Nineve Medelhavsmuseet/ Historiska Museet 1977, 64 s. + 24 s. planscher stor 8:o, övre vänstra hörn på omsl ngt blekt 40:-  

  31. Étienne, Robert Bordeaux antique Bordeaux, 1962, 386 pp + large fold-out map hardbound publ dec cloth w badly worn dj, photo-plates, large 8vo; dans les séries Histoire de Bordeaux, publiée sous la direction de Ch. Higounet 150:-  

  32. Euripides Alkestis Gebers 1933, 113 + ii s. översättn av Hjalmar Gullberg, liten lagad riss i främe omsl 60:-

  33. Euripides Hippolytos Gebers 1930, 120 s. översättn av Hjalmar Gullberg, ngt trasig ryggfot 60:-

  34. Farrington, Benjamin Grekisk vetenskap - Från Thales till Ptolemaios Prisma 1965, 283 + v s. första sv utg 50:-

  35. Ferrero, Guglielmo Rom. Dess storhet och förfall I-V. Bonniers 1921-22, viii + 355 + ix; 385 + v; 463 + vii; 243 + v; 277 + v s. Inbundna gedigna skinnryggband med marmorerade pärmpapper, marmorerade försättspapper, övre guldsnitt, övriga putsade. stora 8vo’s, 5 delar i 3 band, första bandet med skada av 6 spikhål (?) genom bakpärm och ett 30-tal sidor in, tredje bandet med visssa skador på pärmarna mot främre snitt. Översatt av Hjalmar Bergman. 300:-

  36. Ferrero, Guglielmo Untergang der Antike - Der Untergang der Zivilisation des Altertums Verl von Julius Hoffman, Stuttgart 1922, 202 pp hardbound publ cloth-spine w dec boards, a couple of small spots on spine 40:-

  37. Ficana – En milesten på veien til Roma Museum Tusculanums Forlag, København 1980, 161 pp + LII plates + 2 fold-outs large 8vo, inscribed; describes the joint nordic-italian archaeological excavations (1975-1980) outside of Rome and the exhibition they resulted in 80:-

  38. Field, Harold C (ed) Classical Greece Time-Life 1977, 192 pp hardbound publ cloth spine w dec boards, square small 4to, richly ill mostly in colour 60:-

  39. Finley, M I Aspects of antiquity – Discoveries and Controversies Penguin, 1978, 216 pp. Paperback. 2nd ed.  50:-

  40. Finley, M I The world of Odysseus Penguin 1979, 188 + iv pp. Paperback. 2nd revised ed. 50:-

  41. Frennesson, Björn ”In a Common Rejoicing” - Liturgical Communion with Angels in Qumran Uppsala 1999, 133 pp diss, large 8vo; Studia Semitica Upsaliensia 14 120:-

  42. Fridh, Åke Dexippos i dikt och verklighet. Stockholm 1979, s. 125-130. Dedicerad, klammerhäftad, litet jack i övre snitt. Särtryck ur: Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens Årsbok 1979. 40:-

  43. Furumark, Arne Det äldsta Italien Uppsala 1947, 176 s. stor 8vo, ospr, med 70 ill 50:-

  44. Galenos Om naturens krafter Stockholm 1958, XLIV + 151 s. inb förl dek helklotbd m skomsl; Översättning från grekiskan med medicin-historisk översikt och kommentarer av Acke Renander 200:-

  45. Galenos Om sjukdomarnas lokalisation A&W 1960, 291 s. inbunden förlagets dekorerade helklotband, porträttplansch; översättning från grekiskan med medicinsk översikt och kommentarer av Acke Renander 300:-

  46. (Galenos) Ottosson, Per-Gunnar Scholastic Medicine and Philosophy – A Study of Commentaries on Galen’s Tegni (ca. 1300-1450) Uppsala 1982, 360 pp dissertation, Institutionen för Idé- och Lärdomshistoria, Skrifter Nr 1, author and title written by hand on blank spine 140:-

  47. (Galenos) Wifstrand, Albert Kulturhistoriska glimtar från en grekisk medicinare PAN&s 1955, 39 s. stor 8vo, ospr; Svenska Humanistiska Förbundet 64 90:-

  48. Ghalioungui, P & Z. El Dawakhly Health and Healing in Ancient Egypt. The Organization for Authorship and Translation 1970, vi + 56 + 4+ plates (unpaged, ca 230 pp) Dedicated to the well-known Swedish medical historian Wolfram Kock from Ghalioungui, dust jacket, large 8vo 750:-

  49. Gibbon, Edward Romerska rikets nedgång och fall I-II. Forum 1999, 423 + 419 s. Inbundna förlagets pappband med skyddsomslag, illustrerade, stora 8vo’s. I  D M Lows förkortade version. 140:-

  50. Gjerstad, Einar Sekler och dagar – Med svenskarna på Cypern 1927-1931 Bonniers 1933, 275 s. + utvikskarta stor 8vo, fotoill, vattenskada 40:-

  51. Hagendahl, Harald Stenografins betydelse för senantikens litteratur. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1971, 16 s. Klammerhäftad, stor 8vo, förlagsny. Filologiskt arkiv 17. 60:-

  52. Hallo, William W & William Kelly Simpson The Ancient Near East. A History. Harcourt Brace Jovanovich, Inc. 1971, xii + 319 pp. Softcover, large 8vo, illustrated, front cover and a few pages in the bewginning with coffee stains, pen markings on a few pages. 80:-

  53. Harrie, Ivar Sju grekiska sagor – essayer Gebers 1939, 210 s. inb priv halvklotbd m medb främre omsl, rikt ill 80:-

  54. Hedberg, Torsten Ordlista till Kriton och Anabasis (i urval av A. Svensson). Gleerups 1956, 59 s. Häftad, 2:a uppl. Skrifter utg. av Svenska Klassikerförbundet N:r 28. 40:-

  55. Hellström, Pontus (Ed) Paradeisos. A Late Neolithic Settlement in Aegean Thrace Stockholm 1987, 143 pp hardbound publ boards, 4to, ill; Medelhavsmuseet Memoir 7 130:-

  56. Henrikson, Alf Antikens historier. Bonniers 1992, 432 s. Inbunden förlagets illustrerade laminatband, stor 8vo, illustrerad. 140:-

  57. Henrikson, Alf Antikens historier I-II. Bonniers 1961, 320 s.+ planscher; 430 + ii s. + planscher. Inbundna i förlagets guldstämplade pappband med klotförstärkta kanter, ryggfötterna litet nötta, ett hörn på del II litet nött. Vol I originalupplaga, vol. II 13-17 tusende. 80:-

  58. (Hippocrates) Lichtenthaeler, Charles Das Prognostikon wurde nicht vor, sondern nach den Epidemienbüchern III und I verfasst – Zweiter Beitrag zur Chronologie der echten Hippokratischen Schriften Franz Steiner Verlag, Stuttgart 1989, 134 pp XIII Hippokratische Studie, Études d’Histoire de la Médecine VII; written by one of the worlds great specialists on Hippocrates, the professor in Medical History at the universities of Hamburg and Lausanne 200:-

  59. (Hippocrates) Lichtenthaeler, Charles Neuer Kommentar zu den ersten zwölf Krankengeschichten im III. Epidemienbuch des Hippocrates Franz Steiner Verlag, Stuttgart 1994, 188 pp large 8vo; XV Hippokratische Studie, Hermes Einzelschriften 65; written by one of the worlds great specialists on Hippocrates, the professor in Medical History at the universities of Hamburg and Lausanne 200:-

  60. (Hippokrates) Löwegren, M K De hippokratiska skrifterna i svensk översättning I-II Gleerups 1910, iv+608; 4+xiv+696 s. 4to’s, inb gedigna halvfrbd, ryggarna ngt blekta m småfläckar, 4 upphöjda bind I-II. 1.600:-

  61. Hirmer, Max & Eberhard, Otto Ägytische Kunst Bd 2 dtv Wissenschaft 1979, pp 283-524. Paperback, ill; contains 2nd half of the 18th dynasty onwards 40:-

  62. Hjertén, Ivar Vålnader på Palatinen – samt andra studier och skisser från det antika och moderna Italien Bonniers 1926, 220 s. ill, stor 8vo, nött rygg, utvikskarta, namnt 30:-

  63. Hoffmann, Herbert & Patricia F Davidson Greek Gold - Jewelery from the Age of Alexander The Brooklyn Museum 1965, 312 pp large 8vo, small folding mark on front cvr, lightly worn spine, richly ill 100:-

  64. Homeros Iliaden Gleerups 1959, 392 s. inb förl dek pappbd, övers av Erland Lagerlöf m inledn av Gerhard Bendz, ett par understrykningar i blyerts i inledn 90:-

  65. (Homeros) Wifstrand, Albert Homeros. N&K 1951, 76 s. Inbunden förlagets helklotband, porträttplansch. 50:-

  66. Hult, Gunnel Nitovikla Reconsidered Stockholm 1992. 196 + plates (some fold-outs) hardbound publ boards, 4to, Medelhavsmuseet Memoir 8 175:-

  67. Hägg, Inga & Robin (eds.) Excavations in the Barbouna Area at Asine – Fascicle 1 Uppsala 1973. 82 pp + 4 foldout plates Uppsala Studies in Ancient Mediterranean and Near Eastern Civilisations 4:1 (Acta Universitatis Upsaliensis Boreas) 80:-

  68. Hägg, Tomas (Ed) Nubian Culture Past and Present. Main Papers Presented at the Sixth International Conference for Nubian Studies in Uppsala, 11-16 August, 1986. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1987, 438 pp. Softcover, illustrated, new from publisher. Konferenser 17. 110:-

  69. Jonsson, Marita Monumentvårdens beynnelse – Restaurering och friläggning av antika monument i Rom 1800-1830 Uppsala 1976, 244 s. mit einer deutschen Zusammenfassung: Denkmalspflege in Rom 1800-1830; diss, richly ill, large 8vo, Acta Universitatis Upsaliensis Figura Nova Series 16 100:-  

  70. Josephson, Folke The Function of the Sentence Particles in Old and Middle Hittite Uppsala 1972, 432 pp diss 160:-

  71. Karageorghis, Vassos; Carl-Gustaf Styrenius & Marie-Louise Winbladh Cypriote Antiquities in the Medelhavsmuseet, Stockholm Lund 1977, 16 + 8 plates + 25-58 + xlv + i pp 4to; Medelhavsmuseet Memoir 2 100:-

  72. Karlsson, Gustav (red) Romersk litteratur. AWE/Gebers 1988, 388 s. Inbunden förlagets illustrerade helklotband, lätt nött runt kanterna. Litteraturens klassiker i urval och översättning 3. 4:e uppl., 2:a tryckn. 75:-

  73. Keating, Rex Nubien - landet som försvinner. Hökerbergs 1963, 104 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, liten 4to, förord av T. Säve-Söderbergh. 80:-

  74. Kleberg, Tönnes På världshus och vinstugor i antikens Rom PAN&s 1942, 80 s. stor 8vo, ospr; Svenska Humanistiska Förbundet 54 40:-

  75. Koch, Hal Konstantin den Store Gyldendal 1961, 141 s. pocket, hårt streckad, på norska 20:-

  76. Konst från Kartago - Tunisisk konst från Romersk tid Nationalmuseum 1965, 52 s. (ext) + iv + 44 s. planscher stor 8vo, skomsl, baksida av skomsl ngt solkat, ett par småriss i skomsl; Nationalmusei utställningskatalog nr 294 60:-  

  77. Kremnitz, Walter Ambro Lacus Lexikon der Mythologie Ägyptens, Persiens und des Orients Ambro Lacus Buch- und Bildverlag, Frieding 1975, 140 + iv + 20 pp hardbound publ cloth w dj (dj a little rubbed), last 20 pp colour plates 60:-

  78. L’Orange, H P Från antik till medeltid. Förändring i konst-, kultur- och samhällsuppfattning från ca år 200 till ca år 800. W&W 1965, 124 + ii s. Pocket. W&W-serien 90. 50:-

  79. Lamer, Hans Wörterbuch der Antike – mit Berücksichtigung ihres Fortwirkens Alfred Kröner Verlag, Leipzig 1933, xii + 784 pp + 32 pp (publ book list) hardbound publ dec cloth w worn dj, name 50:-  

  80. Larsson, Hans Den grekiska filosofien. Med ett tillägg om grekiska tankemotiv under medeltiden. Bonniers 1921, 148 + i s. Inbunden gediget privat skinnryggband med marmorerade pärmpapper och snitt, pergamentförstärkta hörn, 4 upphöjda bind. såld

  81. Lawrence, D H Resa i etruskernas land. Tidens 1954, 134 s. Inbunden förlagets klotryggband med marmorerat pärmpapper, stor 8vo, namnteckning på försättsblad, exlibris, rött övre snitt, ej skyddsomslag. 60:-

  82. Leibovitch, J Ancient Egypt. An Easy Introduction to its Archæology Including a Short Account of the Egyptian Museum, Cairo with a Description of Gîza and S.aqqâra. Libraire Aly Massoud (pasted over L’Institute Francais), Cairo 1938, 286 + i pp. Sewn in printed wrappers with a mounted colour plate on front cover, small 4to, richly illustrated, spine a little bit sunned, a fex small spots on front cover and 6 pages on front edge. 125:-

  83. Lhomond-Holzer Urbis Romae viri illustres a Romulo ad Augustum. Mit sachlichen Anerkungen und einem Wörterbuch. Ernst Klett Verlag Stuttgart 1922, 214 pp. Hardbound publisher’s cloth upper and lower spine worn, signature on fly leaf. 14th edition, reworked by H Planck and C Minner. 75:-

  84. Lindblad, Ingegerd Royal Sculpture of the Early Eighteenth Dynasty in Egypt Stockholm 1984, 82 pp text + 38 pp plates diss, ded, small 4to, also ill’s in text; The Museum of Mediterranean and Near Eastern Antiquities, Memoir 5 90:-

  85. Lindefjeld-Hauge, Nanna Antikkens guder og helter. Mytologiske skisser og fritt fortalte sagn med navne- og släktregister. Cappelens, Oslo 1947, 232 s. + planscher. Inbunden förlagets klotryggband, pärmpapper nött, en bit av pärmpappret avrivet på bakpärm efter prislapp. hörnen stötta, illustrationer även i texten, stämpel på försättsblad. 90:-

  86. Lintott, Andrew Imperium Romanum - Politics and Administration Routledge 1993, xv + 247 pp ill 125:-

  87. Lissner, Ivar Romerska kejsare. PAN&s 1960, 444 s. + planscher. Inbunden förlagets hellinneband med främre omslag medbundet, ej syddsomslag, stor 8vo, exlibris, relevant klotter mest i blyerts på bakre försättsblad och insida av bakpärm. 160:-

  88. Lloyd, G E R Greek Science After Aristotle. W W Norton & Co. 1973, xviii + 189 pp. Softcover, illustrated. Ancient Culture and Society Series. 75:-

  89. Lundström, Sven Acht Reden in der Aeneis Uppsala 1977, 127 pp Studio Latina Upsaliensia 10, uncut, stor 8vo 80:-

  90. Lundström, Sven Ovids Methamorphosen und die Politik des Kaisers Uppsala 1980, 121 pp Studio Latina Upsaliensia 12, stor 8vo 75:-

  91. Lundström, Sven Vermeintliche Glosseme in den Tusculanen Uppsala 1964, 379 pp Studio Latina Upsaliensia 2, uncut, stor 8vo 120:-

  92. Lundström, Sven Zur Textkritik der Tusculanen Uppsala 1986, 138 pp Studio Latina Upsaliensia 19, stor 8vo 80:-

  93. Lundström, Vilh. Tacitus poetiska källor Göteborg 1923, 24 s. Inbjudningsskrift till filosofie-doktors-promotionen vid Göteborgs Högskola den 9 maj 1923, bibl-stämpel, ded 40:-

  94. Magnus, Bente (Ed) Roman Gold and the Development of the Early Germanic Kingdoms. Aspects of technical, socio-political, socio-econoic, artistic and intellectual developement, A. D. 1-550. - Symposium in Stockholm 14-16 November 1997. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 2001, 319 pp. + 8 colour plates + + iii pp. Softcover with dust jacket, illustrated, new from publisher. Konferenser 51. 180:-

  95. Marino-Hultman, Pat o a Kilskrift och Ryttarfolk i främre Orienten Uppsala 1996, opag (8 s.) klammerhäftad, kvadratisk 8vo 40:-

  96. Matz, Friedrich Kreta, Mykene, Troja. Die minoische und die homerische Welt. Gustav Kilpper Verlag, Stuttgart 1957, 281 + iii pp. + fold out map. Hardbound publisher’s red and blue stamped linen with a little worn dust jacket, 4to, lavishly illustrated with b/w plates. 3rd edition. In the series: Grosse Kulturen der Frühzeit, edited by Helmuth Th. Bossert. 100:-

  97. Medelhavsmuseet Bulletin 22 Stockholm 1987, 76 pp 4to, ill, Peterson, Bengt (Ed) 50:-

  98. Medelhavsmuseet Bulletin 23 Stockholm 1988, 56 pp 4to, ill, Hellström, Pontus (Ed) 50:-

  99. Medelhavsmuseet Bulletin 26-27 Stockholm 1991-2, 128 s. 4to, ill, some scratches on back cvr, spine sunned; Rystedt, Eva (Ed) 75:-

  100. Medelhavsmuseet Bulletin 28 Stockholm 1993, 129 + i s. 4to, ill, Rystedt, Eva (Ed) 75:-

  101. Medelhavsmuseet Bulletin 29 Stockholm 1994, 88 pp 4to, ill, Rystedt, Eva (Ed) 60:-

  102. Montelius, Oscar The Tyrrhenians in Greece and Italy London 1897, pp 254-261 reprinted from the Journal of the Anthropological Institute, minor tear in cover, dedicated 30:-

  103. Neuhoff, Sonia di Altkorinth und sein Museum Apollo Verlag 1971, 25 pp text + 56 pp plates small 8vo 25:-  

  104. Niebuhr, B G Römische Geschichte I & III. Verlag von G Reime, Berlin 1833 & 1932, xvi+656; xiv+790+i pp. Hardbound private calf backed boards, richly gilt spines, spines a bit worn, vol. 1 with a larger piece of upper spine missing, some library stamps and annitations in both volumes, good inlays with only occasional light foxing. Vol. 2 missing. 300:-

  105. Nilsson, Martin P:n Det grekiska världsherraväldet och dess upplösning Bonniers 1943, 66 s. ded, Verdandis småskrifter n:r 460 40:-

  106. Nilsson, Martin P:n Forntidens historia A&W 1971, 303 s. ngt nött omsl, namnt, 5:e uppl, reviderad av Krister Hanell 40:-

  107. Nock, Arthur Darby A Diis Electa: A Chapter in the Religious History of the Third Century. Harvard University Press 1930, pp 251-274. Sewn in printed wrappers, large 8vo, one library stamp on front cover. Repr. from: The Harvard Theological Review Vol. XXIII, No. 4, October 1930. 50:-

  108. Nordquist, Gullög C A Middle Helladic Village – Asine in the Argolid Uppsala 1987, 195 pp ill w 106 figs, 4to; Uppsala Studies in Ancient Mediterranean and Near Eastern Civilisations 16 (Acta Universitatis Upsaliensis - Boreas) 125:-

  109. Ovidius Konsten att älska (Ars amatoria).  Bonniers 1925, 132 + ii s. Inbunden privat halvklotband med marmorerat pärmpapper och snitt, medbundet främre omslag, 4to, småbitar av pärmpappret bortnött längs kanterna, översatt av Elias Janzon, teckningar av Yngve Berg. 200:-

  110. Palm, Jonas Om Filostratos och hans Apollonios-biografi Uppsala 1976, 42 s. 50:-

  111. Paulson, Johannes Aristophanes’ föregångare och samtida inom den attiska komedidiktningen Göteborg 1898, s. 8-35 bifogad skrift i ”Inbjudning till den offentliga föreläsning med hvilken Professorn i Semitiska språk vid Göteborgs Högskola Fil. D:r Otto Emil Lindberg kommer att sitt ämbete tillträda” – inbjudan är s. 1-7. stämpel, svagt solkigt omsl, 4:o 40:-

  112. Payne, Robert Guldet från Troja – Hur Heinrich Schliemann upptäckte grekernas fornskatter N&K 1960, 228 s. inb förl dek klotryggbd 50:-  

  113. Pedersén, Olof Archives and Libraries in the City of Assur – A Survey of the Material from the German Excavations I-II Uppsala 1985-1986, 125 + 179 pp Acta Universitatis Upsaliensis – Studia Semitica Upsaliensia 6 & 8; large 8vo's 175:-

  114. Persson, A W Kungagraven i Dendrá – Guldfynd och andra fynd från utgrävningarna 1926 och 1927 Bonniers 1928, 164 s. stor 8vo, sned, trasig rygg, ill 40:-

  115. Persson, Axel W Asine – De svenska utgrävningarna Lindblads 1931, 192 s. stor 8vo, med 105 ill 40:-

  116. Persson, Axel W Asine – en återblick på de svenska utgrävningarna Stockholm 1931, s. 9-40 särtryck ur Jorden Ger – svenska forskningar och fynd från senare år; stor 8:o, stämplar, fotoill, ded 40:-  

  117. Peterson, Bengt (compiler) Medelhavsmuseet Bulletin 1-20 Medelhavsmuseet 1985, pp 89-92 staplebound, 4to, repr from Bulletin 20; catalogue 50:-

  118. Peterson, Bengt E J Zeichnungen aus einer Totenstadt - Bildostraka aus Theben-West, ihre Fundplätze, Themata und Zweckbereiche mitsamt einem Katalog der Gayer-Anderson.-Sammlung in Stockholm Lund 1974. 144 pp + 80 plates diss, 4to; Medelhavsmuseet Bulletin 7-8 150:-

  119. Petiscus, A H Der Olymp - oder Mythologie der Aegypter, Griechen und Römer... Berlin 1832, x + 315 + i pp hardbound worn contemporary half calf w gilt spine, minor restored crack in spine, some foxing, ”fünfte verbesserte und vermehrte Aufl, mit 40 Kupfern von Lud. Mayer” 400:-

  120. Pio, Frantz De vexlende kulturer Gyldendal, København 1937, 315 s. stor 8vo, lätt solkigt omsl, ill, upplaga 1500 ex 40:-

  121. Plinius Caecilius Secundus, Gajus Plinius den yngres brev. Liber 1984, 307 s. Häftad, 2 små fläckar på rygg. Uppl. 1:2. 120:-

  122. Porada, Edith Fornirans konst före islam Allhem 1965, 292 s. inb förl dek helklotbd m ngt naggat skomsl, med 62 färgplanscher och 125 textbilder 75:-  

  123. (Porphyrogenitus, Isaac) Kindstrand, Jan Fredrik Praefatio in Homerum - Edited with Introduction and Notes Uppsala 1979, 58 pp 70:-

  124. På jakt efter det förgångna Det Bästa 1982, 336 s. 1:a uppl, inb förl dek helklotbd m skomsl, 4to, mkt rikt ill i färg och s/v, nyskick; behandlar alla de tidiga mänskliga kulturerna från de första städerna och framåt och även de tidiga högkulturerna i bortre Asien och Amerika 150:-

  125. Riegl, Alois Late Roman Art Industry - Translated from the original Viennese edition with foreword and annotations by Rolf Winkers Giorgio Bretschneider Editore 1985, xxxi + 263 pp + xxiii whole page plates small 4to, 100 figures on whole page plates in text, portrait, as new. 1.300:-

  126. Romarriket – Decennierna före upplösningen – Romidén genom tiderna Södertälje u å (1960-tal), 132 s. stor 8vo, Svenska Humanistiska Förbundet 84, bidrag av bl a H. Zilliacus, E. Tengström, E. Wistrand och Paulus Svendsen 40:-  

  127. Rudberg, Gunnar Ur Hellas liv Stockholm 1934, 308 s. namnt i blyerts 50:-

  128. Rydberg, Viktor Romerska kejsare i marmor samt andra uppsatser i konst Bonniers 1920, 431 s. inb förl lätt nötta halvfrbd m marmorerat snitt såld

  129. Rydén, Lennart Bemerkungen zum Leben des Heiligen Narren Symeon von Leontios von Neapolis Uppsala 1970, 156 pp 100:-

  130. Rydh, Hanna Grottmänniskornas årtusenden PAN&s 1926, 214 s. stor 8vo, rikt ill delvis i färg, ngt naggat omsl 40:-

  131. Schaffran, Emerich Ägyptische Malerai. Hallwag, Bern n d, 9 pp (text) + 19 colour plates with descriptions on opposing page (38pp.) + i pp. Hardbound publisher’s illustrated boards. Orbis Pictus Band 50. 50:-

  132. Schück, Henrik Rom - En vandring genom seklerna I-II Gebers 1912 & 1914, 263 + 271 s. 1:a uppl, 4to, rikt ill, rec-stämpel på del 2; del 1: antiken till slutet på medeltiden, del 2: Renässansen; del 1 m 140 ill i text, 8 planscher i tontryck och 7 kartor; del 2 m 143 ill i text, 6 planscher och 7 kartor i tontryck, del 2 sprucken i bindningen 250:-

  133. Seneca Breven till Lucilius. Forum 1979, 298 s. Häftad. Urval, inledning, översttning och kommentar av Bertil Cavallin. såld

  134. Skard, Eiliv Atens storhetstid Aschehoug & Co, Oslo 1942, 56 s. klammerhäftad, ill 40:-

  135. Skard, Eiliv Hellenismen – fra Alexander den Store till Keiser Augustus Aschehoug & Co, Oslo 1941, 40 s. klammehäftad, ill 40:-

  136. Sophocles The Theban Plays - King Oedipus/Oedipus at Colonos /Antigone Penguin 1949, 168 pp paperback, transl by E F Watling sold

  137. Sophokles Philoktetes. Gebers 1947, 136 s. Häftad, översatt av Emil Zilliacus, svagt solkig och solfärgad. 60:-

  138. Stave, Erik Israel i helg och söcken - Till bibelläsarens tjänst I-II Lindblads 1928, xii + 277 + ii; vii + 272 + iv s. namnt i bägge delarna, första arket i del 1 loss I-II 50:-  

  139. Stobart, J C Hellas’ härlighet - En skildring av Greklands kultur under forntiden PAN&s 1915, xiv + 296 s. inb förl blindpressade helklotbd, liten 4to, m 59 helsidesplanscher och 40 textbilder 175:-

  140. Styrenius, Carl-Gustaf Asine. En svensk utgrävningsplats i Grekland. A Swedish excavation site in Greece. Medelhavsuseet 1998, 80 s. Inbunden frlagets fotoillustrerade laminatband, rikt illustrerad. In English and Swedish. 90:-

  141. Syme, Ronald The Roman Revolution Oxford University Press 1988, 568 + xii pp name-inscr., small nick in front cvr 100:-

  142. Säflund, Gösta Det odödliga Grekland R&S 1964, 115 s. inb förl helklotbd m skomsl och medb främre omsl, en riss i skomsl, teckningar av Hilding Linnqvist, färgade snitt, stor 8vo 80:-

  143. Säflund, Gösta Heraklidernas återkomst Bonniers 1963, 134 s. inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo, ill 60:-

  144. Säve-Söderbergh, Torgny The Old Kingdom Cemetery at Hamra Dom (El-Qasr wa Es-Saiyad). The Royal Academy of Letters History and Antiquities 1994, 76 pp. (text) + 100 pp. (drawings) + 25 pp. (plates). Hardbound publisher’s illustrated laminated boards, folio, also illustrated in text, new from publisher. 160:-

  145. Söderström, Gunnar Romersk fornkunskap. Läromedelsförlagen 1970, 153 s. Häftad. 6:e omarbetade och utökade uppl. 90:-

  146. Tataki, A B Lindos - The Acropolis and the Medieval Castle Ekdotike Athenon, Athens 1981, 72 pp + large fold-out reconstruction of all the buildings on the Acropolis of Lindos large 8vo, lavishly ill in colour 60:-

  147. (Thukydides) Zilliacus, Emil Thukydides N&K 1952, 100 s. porträttplansch, fuktbucklig i slutet, lila snitt; i serien ”Världsförfattare”, småfläckar på främre omsl 40:-

  148. Thylander, Hilding Litterae Latinae. Latinska texter från tre årtusenden för gymnasiet. I. Prosa. Med en kulturhistorisk översikt. Svenska Bokförlaget/ Bonniers 1960, viii + 304 + i s. Inbunden förlagets helklotband, illustrerad, inslagen i genomskinlig skyddsfilm, namnteckning på försättsblad, understrykningar i vissa partier. 70:-

  149. Täckholm, Ulf Källskrifter till antikens historia A&W 1972, 127 s. 60:-

  150. Valmin, Nathan Aten genom tiderna Gebers 1931, 233 s. stor 8vo, inb priv halvklotbd m medb främre omsl, m 64 ill i texten och en plankarta 70:-

  151. Valmin, Nathan Det doriska problemet PAN&s 1945, 137 s. stor 8vo, ngt sned, ill, Svenska Humanistiska Förbundet 56 40:-

  152. (Vergilius) Palmfelt, Gustaf P. Virgilii Maronis Ecloger eller Herdeqwäden, öfersatte på swensk wers efter latinska prosodien, uti lika werse-slag, och lika många werser med originalet. Joh. L. Horrn, Stockholm 1740, xvi + 85 + iii s. Häftad i samtida marmorerade pappomslag, främre hörn och rygg på pappomslaget bortnött, små svarta prickar på främre omslag, bakre omslag och 4 sista bladen med rejäl fuktfläck mot nedre snitt, enstaka sidor med ngn liten substansförlust och solkighet, viss åldersfläckning, några hundöron, breda marginaler, rar. 750:-

  153. Withrow, W H Roms katakomber. A Sigurdssons Förlag 1899, 549 s. Inbunden förlagets rikt dekorerade pappband, illustrerad, rygg ngt solblekt, understrykningar i blyerts. 90:-

  154. Vogt, Joseph Der Aufstieg Roms – Römische Republik I Herder 1962, 198 pp mit drei Karten, pocket 20:-

  155. Wolley, Leonard Det glömda riket N&K 1955, 192 s. stor 8vo, 24 planscher och ill i text, annoterad (stundvis roande), ngt nött (fr a rygg) 60:-

  156. Zierer, Otto Bild der Jahrhunderte I-II Bertelsmann n d, 304 + 318 pp hardbound publ calf spine w boards, ill, World History from the most ancient up to 300 BC I-II 100:-

  157. Zilliacus, Emil Lans och lyra. Litterära studier och kåserier. Gebers 1933, 223 s. 1:a uppl., häftad, ett par små fuktfläckar på rygg. 50:-

  158. Zilliacus, Emil Romerska vandringar – och raster vid vinbrunnar och vattenfontäner Bonniers 1924, 231 s. naggat omsl, ngt trasig rygg 40:-