|
Historia, Antiken / Ancient History
uppdat 07-12-20
-
A
Guide to the Egyptian Museum, Cairo General
Egyptian Book Organisation 1986, 387 pp printed
wrappers, ill, a couple of plates creased 50:-
-
Ahlenius,
K Die älteste geographische Kenntnis von Skandinavien Upsaliæ 1898,
pp 22-47 ex Erani vol. III. seorsum expr.,
somewhat soiled, dedicated 40:-
-
Aischylos
Agamemnon Gebers 1929, 146 s. 2:a
uppl, tolkad av Emil Zilliacus 50:-
-
Aischylos
De skyddssökande Gebers 1933, 112
s. tolkad av Emil Zilliacus 50:-
-
Ambjörnsson, Ronny Människors undran. Europas idéhistoria
Antiken. N&K 2004, 351 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag, stor 8vo, illustrerad.
såld
-
Andersson, Kjell The
Cyprus Collection in the Museum of Mediterranean and Near Eastern
Antiquities, Medelhavsmuseet, Stockholm Medelhavsmuseet 1982, pp 17-29
staplebound, 4to, repr from Bulletin 17 50:-
-
Aretaios De akuta
och kroniska sjukdomarnas symptomatologi och behandling W&W 1959, 304 s.
inbunden förlagets dekorerade helklotband, porträttplansch; översättning
från grekiskan med biografi, grekisk medicin på Aretaios’ tid, materia
medica och kommentarer av Acke Renander 200:-
-
(Aristoteles) Kullmann, Wolfgang Die Teleologie in der aristotelischen Biologie - Aristoteles als Zoologe,
Embryologe und Genetiker Carl Winter Universitetsverlag, Heidelberg
1979, 72 pp dedicated, diss, large
8vo, spine a little bit sunned 200:-
-
Bergman,
Jan Isis-seele und Osiris-ei - Zwei ägyptologische
studien zu Diodorus Siculus I 27, 4-5 Uppsala 1970, 124 pp 100:-
-
Bergman,
Johan Pomeji – Dess undergång
enligt antika källor och dess pågående utgrävning Bohlin & C:o
1926, 352 s. stor 8vo, med 107 ill,
3:e reviderade utg., namnt i blyerts, nött rygg 40:-
-
Bergquist,
Birgitta Herakles on Thasos – The Archaeological, Literary and Epigraphic
Evidence for His Sanctuary, Status and Cult Reconsidered Uppsala 1973,
106 pp Uppsala Studies in Ancient
Mediterranean and Near Eastern Civilisations 5 (Acta Universitatis
Upsaliensis - Boreas), 4to, ill 80:-
-
Björck,
Gudmund Ord och tanke i hellensk dikt Gebers
1956, 231 s. namnt i blyerts 60:-
-
Blegen,
Carl Troja och trojanerna W&W
1965, 159 s. pocket, namnt, ill
40:-
-
Boëthius,
Axel Den homeriska sagans historiska sanning Helsingfors 1924, 12 s. övertryck
ur ”Nya Argus” N:o 10, 1924, bibl-stämpel, ded 40:-
-
Bonnard, André Grekisk livsform 1 - från Iliaden till
Parthenon R&S 1962, 240 s. + 32 planscher inb förl helklotbd, stor
8vo 50:-
-
Bradley, Keith Slavery and
Society at Rome. Cambridge University Press 1996, xiv + 202 pp large
8vo, one ill 125:-
-
British
Museum Guide. British
Museum Publications Ltd 1980, 295 +16 pp Abhang in Deutsch large
8vo, lavishly ill 40:-
-
Ceram,
C W Enge Schlucht und schwarzer Berg. Entdeckung der Hethiter-Reiches.
Bertelsman n d (after 1955), 318 +
ii pp + 64 plates hardbound publ
leather-spine w dec boards, large 8vo, ills in text 50:-
-
Charleston,
R J Roman Pottery Faber &
Faber, London 1955, 48 pp text + 96 pp plates 1st
ed, hardbound publ cloth, very nice copy 200:-
-
Childe,
Gordon What Happened in History Penguin
1946, 256 pp pocket
50:-
-
(Cicero) Paladini, Virgilio (Dir.) Ciceroniana. Rivista di
Studi Ciceroniani. Anno I, Fasc. 2. Roma 1959, 196 pp. Softcover,
large 8vo, some library stamps and notations, foot of spine worn. 90:-
-
Connolly,
Peter Pompeji Macdonald
Educational Ltd 1979, 77 pp 4to,
hardbound publ boards, lavishly ill, several very good maps of the site
sold
-
Cook,
Robert Grekerna före Alexander – Från
järnålder till högklassisk tid Bonniers 1963, 253 s. inb förl dek helklotbd m lätt naggat skomsl, namnt, fotoill 60:-
-
Cunliffe, Barry Det romerska riket. Coeckelbergs 1980,
316 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, 4to, mkt rikt
illustrerad, en repa och ett litet jack i skyddsomslaget, märke efter 2 små
borttagna etiketter på försättsblad. 250:-
-
Davaras,
Costis Hagios Nikolaos Museum Athens
n d (1970ies), unpaged (ca 70 pp) large
8vo, richly ill in colour; expositions of archaeological finds from the east
of Crete 30:-
-
(Demosthenes) Palmblad, Vilhelm Fredrik (preses)
Demosthenes första Olynthiska tal Upsala 1845, 8 s. oskuren,
osprättad, ren såld
-
Denon, Vivant Med
Napoleon i Egypten.Biblioteksförlaget 1961, 338 + iv s. Inbunden
förlagets illustrerade pappband m ngt naggat skyddsomslag. Illustrerad.
Förord av Göran Schildt. 75:-
-
Desroches-Noblecourt,
Christiane Tutanchamon – En faraos liv, död och återuppståndelse Bonniers
1967, 220 s. inb förlbd m ngt slitet och naggat skomsl, rikt ill i färg
och s/v 60:-
-
Dickinson, Oliver The Aegean
Bronze Age Cambridge University Press 1996, xxii + 342 pp large 8vo,
ill 125:-
-
Efter
syndafloden – Ur, Babylon, Nineve Medelhavsmuseet/
Historiska
Museet 1977, 64 s. + 24 s. planscher stor 8:o, övre vänstra hörn på
omsl ngt blekt 40:-
-
Étienne,
Robert Bordeaux antique Bordeaux, 1962, 386 pp + large fold-out map hardbound
publ dec cloth w badly worn dj, photo-plates, large 8vo; dans les séries
Histoire de Bordeaux, publiée sous la direction de Ch. Higounet
150:-
-
Euripides
Alkestis Gebers 1933, 113 + ii s. översättn
av Hjalmar Gullberg, liten lagad riss i främe omsl 60:-
-
Euripides
Hippolytos Gebers 1930, 120 s. översättn
av Hjalmar Gullberg, ngt trasig ryggfot 60:-
-
Farrington, Benjamin Grekisk vetenskap - Från Thales till
Ptolemaios Prisma 1965, 283 + v s. första sv utg 50:-
-
Ferrero,
Guglielmo Untergang der Antike -
Der Untergang der Zivilisation des Altertums Verl von Julius Hoffman,
Stuttgart 1922, 202 pp hardbound publ
cloth-spine w dec boards, a couple of small spots on spine 30:-
-
Ficana
– En milesten på veien til Roma Museum
Tusculanums Forlag, København 1980, 161 pp + LII plates + 2 fold-outs large
8vo, inscribed; describes the joint nordic-italian archaeological
excavations (1975-1980) outside of Rome and the exhibition they resulted in 80:-
-
Field, Harold C (ed) Classical Greece Time-Life 1977,
192 pp hardbound publ cloth spine w dec boards, square small 4to, richly
ill mostly in colour 60:-
-
Finley,
M I Aspects of antiquity –
Discoveries and Controversies Penguin,
1978, 216 pp.
Paperback. 2nd ed.
50:-
-
Finley,
M I The world of Odysseus Penguin
1979, 188 + iv pp.
Paperback. 2nd
revised ed.
50:-
-
Frennesson, Björn
”In a Common Rejoicing” - Liturgical Communion with Angels in
Qumran
Uppsala
1999, 133 pp diss, large 8vo; Studia Semitica Upsaliensia 14 120:-
-
Furuhagen, Hans Bröd och skådespel. Nio essäer om antikens
kultur och samhällsliv. Norstedts 1978, 135 s. Inbunden förlagets
helklotband med lätt naggat skyddsomslag, märke efter borttagen namnlapp på
insida av frampärm, stämpel på försättsblad. 80:-
-
Furumark,
Arne Det äldsta Italien Uppsala
1947, 176 s. stor 8vo, ospr, med 70
ill 50:-
-
Galenos Om naturens krafter Stockholm 1958, XLIV + 151 s.
inb förl dek helklotbd m skomsl; Översättning från grekiskan
med medicin-historisk
översikt och kommentarer av Acke Renander
200:-
-
Galenos Om
sjukdomarnas lokalisation A&W 1960, 291 s. inbunden förlagets
dekorerade helklotband, porträttplansch; översättning från grekiskan med
medicinsk översikt och kommentarer av Acke Renander 300:-
-
(Galenos) Ottosson, Per-Gunnar Scholastic Medicine and
Philosophy – A Study of Commentaries on Galen’s Tegni (ca. 1300-1450)
Uppsala 1982, 360 pp dissertation, Institutionen för Idé- och
Lärdomshistoria, Skrifter Nr 1, author and title written by hand on blank
spine 140:-
-
(Galenos) Wifstrand, Albert Kulturhistoriska glimtar från en
grekisk medicinare PAN&s 1955, 39 s. stor 8vo, ospr; Svenska
Humanistiska Förbundet 64 90:-
-
Ghalioungui, P & Z. El
Dawakhly Health and Healing in Ancient
Egypt.
The Organization for
Authorship and Translation 1970, vi + 56 + 4+ plates (unpaged, ca 230 pp)
Dedicated to the well-known Swedish medical historian Wolfram Kock from
Ghalioungui, dust jacket, large 8vo 750:-
-
Gibbon, Edward Romerska rikets nedgång och fall I-II.
Forum 1999, 423 + 419 s. Inbundna förlagets pappband med skyddsomslag,
illustrerade, stora 8vo’s. I D M Lows förkortade version. 140:-
-
Gjerstad,
Einar Sekler och dagar – Med
svenskarna på Cypern 1927-1931 Bonniers 1933, 275 s. + utvikskarta stor
8vo, fotoill, vattenskada 40:-
-
Hagendahl, Harald Stenografins betydelse för senantikens
litteratur. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1971, 16
s. Klammerhäftad, stor 8vo, förlagsny. Filologiskt arkiv 17. 60:- -
Harrie,
Ivar Sju grekiska sagor – essayer Gebers
1939, 210 s. inb priv halvklotbd m
medb främre omsl, rikt ill 80:- -
Hellström, Pontus (Ed)
Paradeisos. A Late Neolithic Settlement in Aegean
Thrace
Stockholm 1987, 143 pp hardbound
publ boards, 4to, ill;
Medelhavsmuseet Memoir 7
130:- -
Henrikson, Alf Antikens historier. Bonniers 1992, 432
s. Inbunden förlagets illustrerade laminatband, stor 8vo, illustrerad.
140:-
-
(Hippocrates)
Lichtenthaeler, Charles Das Prognostikon wurde nicht vor, sondern nach
den Epidemienbüchern III und I verfasst – Zweiter Beitrag zur Chronologie
der echten Hippokratischen Schriften Franz Steiner Verlag, Stuttgart
1989, 134 pp XIII Hippokratische Studie, Études d’Histoire de la Médecine
VII; written by one of the worlds great specialists on Hippocrates, the
professor in Medical History at the universities of Hamburg and Lausanne
200:-
-
(Hippocrates)
Lichtenthaeler, Charles Neuer Kommentar zu den ersten zwölf
Krankengeschichten im III. Epidemienbuch des Hippocrates Franz Steiner Verlag, Stuttgart 1994, 188 pp large 8vo; XV
Hippokratische Studie, Hermes Einzelschriften 65; written by one of the worlds
great specialists on Hippocrates, the professor in Medical History at the
universities of Hamburg and Lausanne 200:-
-
(Hippokrates)
Löwegren, M K De hippokratiska skrifterna i svensk översättning I-II
Gleerups 1910, iv+608; 4+xiv+696 s. 4to’s, inb gedigna halvfrbd, ryggarna
ngt blekta m småfläckar, 4 upphöjda bind I-II 1.600:-
-
Hirmer,
Max & Eberhard, Otto Ägytische
Kunst Bd 2 dtv Wissenschaft 1979, pp 283-524.
Paperback, ill;
contains 2nd half of the 18th dynasty onwards
40:-
-
Hjertén,
Ivar Vålnader på Palatinen – samt
andra studier och skisser från det antika och moderna Italien Bonniers
1926, 220 s. ill, stor 8vo, nött
rygg, utvikskarta, namnt 30:-
-
Hoffmann, Herbert & Patricia F Davidson Greek Gold -
Jewelery from the Age of Alexander The Brooklyn Museum 1965, 312 pp
large 8vo, small folding mark on front cvr, lightly worn spine, richly ill
100:-
-
Homeros Iliaden Gleerups 1959, 392 s. inb förl dek
pappbd, övers av Erland Lagerlöf m inledn av Gerhard Bendz, ett par
understrykningar i blyerts i inledn 90:-
-
(Homeros)
Wifstrand, Albert Homeros. N&K 1951, 76 s. Inbunden förlagets
helklotband, porträttplansch. 50:-
-
Hult, Gunnel
Nitovikla Reconsidered Stockholm 1992. 196 + plates (some fold-outs)
hardbound publ boards, 4to,
Medelhavsmuseet Memoir 8
175:-
-
Hägg,
Inga & Robin (eds.) Excavations
in the Barbouna Area at Asine – Fascicle 1 Uppsala
1973. 82 pp + 4 foldout plates Uppsala
Studies in Ancient Mediterranean and Near Eastern Civilisations 4:1 (Acta
Universitatis Upsaliensis Boreas) 80:-
-
Hägg, Tomas (Ed) Nubian Culture Past and Present. Main
Papers Presented at the Sixth International Conference for Nubian Studies in
Uppsala, 11-16 August, 1986. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets
Akademien 1987, 438 pp. Softcover, illustrated, new from publisher.
Konferenser 17. 110:-
-
Jonsson,
Marita Monumentvårdens beynnelse –
Restaurering och friläggning av antika monument i Rom 1800-1830 Uppsala
1976, 244 s. mit einer deutschen
Zusammenfassung: Denkmalspflege in Rom 1800-1830; diss, richly ill, large
8vo, Acta Universitatis Upsaliensis Figura Nova Series 16 100:-
-
Josephson,
Folke The Function of the Sentence
Particles in Old and Middle Hittite Uppsala 1972, 432 pp diss
sold
-
Karageorghis, Vassos;
Carl-Gustaf Styrenius & Marie-Louise Winbladh Cypriote Antiquities in the
Medelhavsmuseet, Stockholm Lund 1977, 16 + 8 plates + 25-58 + xlv + i pp
4to;
Medelhavsmuseet Memoir
2
100:-
-
Kaster, Joseph Mytologisk uppslagsbok. Tidens 1995,
192 s. Inbunden förlagets kartonnageband, illustrerad.
såld-
Keating, Rex Nubien - landet som försvinner.
Hökerbergs 1963, 104 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med
ngt naggat skyddsomslag, liten 4to, förord av T. Säve-Söderbergh. 80:- -
Kjær,
Hans Landnam i Danmark. I – Udsigt over den ældste Bebyggelse og
Kultur i forhistorisk Tid Universitetsudvalget 1909, 15 s.; Kjær, Hans Landnam
i Danmark. II – Udsigt over dansk Kultur i senere forhistorisk Tid (Bronze-
og Jærnalder) Universitetsudvalget 1910, 16 s. Grundrids ved
folkelig Universitetsundervisning Nr. 157 og 179, klammerhäftad 40:-
-
Kleberg,
Tönnes På världshus och
vinstugor i antikens Rom PAN&s 1942, 80 s. stor
8vo, ospr; Svenska Humanistiska Förbundet 54 40:-
-
Koch,
Hal Konstantin den Store Gyldendal
1961, 141 s. pocket, hårt streckad, på
norska 20:- -
Konst från Kartago -
Tunisisk konst från Romersk tid
Nationalmuseum 1965, 52
s. (ext) + iv + 44 s. planscher stor 8vo, skomsl, baksida av skomsl ngt
solkat, ett par småriss i skomsl; Nationalmusei utställningskatalog
nr 294 60:-
-
Kremnitz,
Walter Ambro Lacus Lexikon der Mythologie Ägyptens, Persiens und des
Orients Ambro Lacus Buch- und Bildverlag, Frieding 1975, 140 + iv + 20
pp hardbound publ cloth w dj (dj a little rubbed), last 20 pp colour
plates 60:-
-
L’Orange, H P Från antik till
medeltid.
Förändring i konst-, kultur- och samhällsuppfattning från ca år 200 till ca
år 800. W&W 1965,
124 + ii s. Pocket. W&W-serien 90. 50:-
-
Lamer,
Hans Wörterbuch der Antike – mit
Berücksichtigung ihres Fortwirkens Alfred Kröner Verlag, Leipzig 1933,
xii + 784 pp + 32 pp (publ book list)
hardbound publ dec cloth w worn dj, name 50:-
-
Lawrence, D H Resa i etruskernas land. Tidens 1954,
134 s. Inbunden förlagets klotryggband med marmorerat pärmpapper, stor
8vo, namnteckning på försättsblad, exlibris, rött övre snitt, ej
skyddsomslag. 60:- -
Leibovitch, J Ancient Egypt. An Easy Introduction to its
Archæology Including a Short Account of the Egyptian Museum, Cairo with a
Description of Gîza and S.aqqâra. Libraire Aly Massoud (pasted over
L’Institute Francais),
Cairo 1938, 286 + i pp. Sewn in printed wrappers with a mounted colour
plate on front cover, small 4to, richly illustrated, spine a little bit
sunned, a fex small spots on front cover and 6 pages on front edge.
125:--
Lindblad,
Ingegerd Royal Sculpture of the Early Eighteenth Dynasty in Egypt Stockholm
1984, 82 pp text + 38 pp plates diss, ded, small 4to, also ill’s in
text; The Museum of Mediterranean and Near Eastern Antiquities, Memoir 5 90:-
-
Lindefjeld-Hauge, Nanna Antikkens guder og helter.
Mytologiske skisser og fritt fortalte sagn med navne- og släktregister.
Cappelens, Oslo 1947, 232 s. + planscher. Inbunden förlagets
klotryggband, pärmpapper nött, en bit av pärmpappret avrivet på bakpärm
efter prislapp. hörnen stötta, illustrationer även i texten, stämpel på
försättsblad. 90:-
-
Lintott, Andrew Imperium Romanum
- Politics and Administration Routledge 1993, xv + 247 pp ill
125:-
-
Lissner, Ivar Romerska kejsare. PAN&s 1960, 444 s. +
planscher. Inbunden förlagets hellinneband med främre omslag medbundet,
ej syddsomslag, stor 8vo, exlibris, relevant klotter mest i blyerts på bakre
försättsblad och insida av bakpärm. 160:-
-
Lloyd, G E R Greek Science After Aristotle. W W Norton
& Co. 1973, xviii + 189 pp. Softcover, illustrated. Ancient Culture and
Society Series. 75:-
-
Lundström,
Sven Acht Reden in der Aeneis Uppsala
1977, 127 pp Studio Latina Upsaliensia
10, uncut, stor 8vo 80:-
-
Lundström,
Sven Ovids Methamorphosen und die
Politik des Kaisers Uppsala 1980, 121 pp Studio
Latina Upsaliensia 12, stor 8vo 75:-
-
Lundström,
Sven Vermeintliche Glosseme in den
Tusculanen Uppsala 1964, 379 pp Studio
Latina Upsaliensia 2, uncut, stor 8vo 120:-
-
Lundström,
Sven Zur Textkritik der Tusculanen Uppsala
1986, 138 pp Studio Latina Upsaliensia
19, stor 8vo 80:-
-
Lundström,
Vilh. Tacitus poetiska källor Göteborg 1923, 24 s. Inbjudningsskrift
till filosofie-doktors-promotionen vid Göteborgs Högskola den 9 maj 1923,
bibl-stämpel, ded 40:-
-
Magnus, Bente (Ed) Roman Gold and the Development of the
Early Germanic Kingdoms. Aspects of technical, socio-political,
socio-econoic, artistic and intellectual developement, A. D. 1-550. -
Symposium in Stockholm 14-16 November 1997. Kungl. Vitterhets Historie
och Antikvitets Akademien 2001, 319 pp. + 8 colour plates + + iii pp.
Softcover with dust jacket, illustrated, new from publisher. Konferenser 51.
180:-
-
Marino-Hultman, Pat o a
Kilskrift och Ryttarfolk i främre Orienten Uppsala 1996, opag (8 s.)
klammerhäftad, kvadratisk 8vo 40:-
-
Matz, Friedrich Kreta, Mykene, Troja. Die minoische und
die homerische Welt. Gustav Kilpper Verlag, Stuttgart 1957, 281 + iii
pp. + fold out map. Hardbound publisher’s red and blue stamped linen with
a little worn dust jacket, 4to, lavishly illustrated with b/w plates. 3rd
edition. In the series: Grosse Kulturen der Frühzeit, edited by Helmuth Th.
Bossert. 100:-
-
Medelhavsmuseet
Bulletin 22
Stockholm 1987, 76 pp 4to, ill, Peterson, Bengt (Ed)
50:-
-
Medelhavsmuseet Bulletin
23
Stockholm 1988, 56 pp 4to, ill, Hellström, Pontus (Ed) 50:-
-
Medelhavsmuseet Bulletin
26-27
Stockholm 1991-2, 128 s. 4to, ill, some scratches on
back cvr, spine sunned;
Rystedt, Eva (Ed) 75:-
-
Medelhavsmuseet Bulletin
28
Stockholm 1993, 129 + i s. 4to, ill, Rystedt, Eva (Ed) 75:-
-
Medelhavsmuseet Bulletin
29
Stockholm 1994, 88 pp 4to, ill, Rystedt, Eva (Ed) 60:-
-
Montelius,
Oscar The Tyrrhenians in Greece and Italy London 1897, pp 254-261 reprinted
from the Journal of the Anthropological Institute, minor tear in cover,
dedicated 30:-
-
Neuhoff, Sonia
di Altkorinth und sein
Museum Apollo Verlag 1971, 25 pp text + 56 pp plates small
8vo 25:-
-
Niebuhr, B G Römische Geschichte I & III. Verlag von G
Reime, Berlin 1833 & 1932, xvi+656; xiv+790+i pp. Hardbound private calf
backed boards, richly gilt spines, spines a bit worn, vol. 1 with a larger
piece of upper spine missing, some library stamps and annitations in both
volumes, good inlays with only occasional light foxing. Vol. 2 missing.
300:--
Nilsson,
Martin P:n Det grekiska världsherraväldet
och dess upplösning Bonniers 1943, 66 s. ded, Verdandis småskrifter n:r 460
40:-
-
Nilsson,
Martin P:n Forntidens historia A&W
1971, 303 s. ngt nött omsl, namnt,
5:e uppl, reviderad av Krister Hanell
40:-
-
Nock, Arthur Darby A Diis Electa: A Chapter in the
Religious History of the Third Century. Harvard University Press 1930,
pp 251-274. Sewn in printed wrappers, large 8vo, one library stamp on
front cover. Repr. from: The Harvard Theological Review Vol. XXIII, No. 4,
October 1930. 50:-
-
Nordquist,
Gullög C A Middle Helladic Village – Asine in the Argolid Uppsala 1987, 195
pp ill w 106 figs, 4to; Uppsala
Studies in Ancient Mediterranean and Near Eastern Civilisations 16 (Acta
Universitatis Upsaliensis - Boreas) 125:-
-
Oterdahl,
Jeanna Grekiska sagor Svenska Bokförl/Bonniers
1957, 193 s. inb förl ngt solkiga dek
helklotbd, namnt i blyerts, blyertsstreckad, 2:a översedda uppl
40:-
-
Palm,
Jonas Om Filostratos och hans
Apollonios-biografi Uppsala 1976, 42 s. 50:-
-
Paulson,
Johannes Aristophanes’ föregångare och samtida inom den attiska
komedidiktningen Göteborg 1898, s. 8-35 bifogad skrift i
”Inbjudning till den offentliga föreläsning med hvilken Professorn i
Semitiska språk vid Göteborgs Högskola Fil. D:r Otto Emil Lindberg kommer
att sitt ämbete tillträda” – inbjudan är s. 1-7. stämpel, svagt
solkigt omsl, 4:o 40:-
-
Payne,
Robert Guldet från Troja – Hur
Heinrich Schliemann upptäckte grekernas fornskatter N&K 1960, 228
s. inb förl dek klotryggbd 50:-
-
Pedersén,
Olof Archives and Libraries in the
City of Assur – A Survey of the Material from the German Excavations I-II Uppsala
1985-1986, 125 + 179 pp Acta
Universitatis Upsaliensis – Studia Semitica Upsaliensia 6 & 8; large
8vo's 175:-
-
Persson,
A W Kungagraven i Dendrá – Guldfynd
och andra fynd från utgrävningarna 1926 och 1927 Bonniers 1928, 164 s.
stor 8vo, sned, trasig rygg, ill
40:-
-
Persson,
Axel W Asine – De svenska utgrävningarna
Lindblads 1931, 192 s. stor 8vo,
med 105 ill 40:-
-
Persson,
Axel W Asine – en återblick på de svenska utgrävningarna Stockholm
1931, s. 9-40 särtryck ur Jorden Ger – svenska forskningar och fynd från
senare år; stor 8:o, stämplar, fotoill, ded 40:-
-
Peterson, Bengt
(compiler) Medelhavsmuseet Bulletin 1-20 Medelhavsmuseet 1985, pp
89-92 staplebound, 4to, repr from Bulletin 20; catalogue 50:-
-
Peterson, Bengt E J
Zeichnungen aus einer Totenstadt - Bildostraka aus Theben-West, ihre
Fundplätze, Themata und Zweckbereiche mitsamt einem Katalog der
Gayer-Anderson.-Sammlung in Stockholm Lund 1974. 144 pp + 80 plates
diss, 4to;
Medelhavsmuseet Bulletin 7-8
150:-
-
Petiscus,
A H Der Olymp - oder Mythologie der
Aegypter, Griechen und Römer... Berlin 1832, x + 315 + i pp hardbound
worn contemporary half calf w gilt spine, minor restored crack in spine,
some foxing, ”fünfte verbesserte und vermehrte Aufl, mit 40 Kupfern von
Lud. Mayer” 400:-
-
Pio,
Frantz De vexlende kulturer Gyldendal,
København 1937, 315 s. stor 8vo, lätt
solkigt omsl, ill, upplaga 1500 ex
40:- -
Porada,
Edith Fornirans konst före islam
Allhem 1965, 292 s. inb förl dek
helklotbd m ngt naggat skomsl, med 62 färgplanscher och 125 textbilder 75:-
-
(Porphyrogenitus,
Isaac) Kindstrand, Jan Fredrik Praefatio
in Homerum - Edited with Introduction and Notes Uppsala 1979, 58 pp
70:-
-
På jakt efter det förgångna
Det Bästa 1982, 336 s. 1:a uppl,
inb förl dek helklotbd m skomsl, 4to, mkt rikt ill i färg och s/v, nyskick;
behandlar alla de tidiga mänskliga kulturerna från de första städerna och
framåt och även de tidiga högkulturerna i bortre Asien och Amerika 150:-
-
Riegl,
Alois Late Roman Art Industry -
Translated from the original Viennese edition with foreword and annotations
by Rolf Winkers Giorgio Bretschneider Editore 1985, xxxi + 263 pp +
xxiii whole page plates small 4to, 100
figures on whole page plates in text, portrait, as new.
1.300:-
-
Romarriket
– Decennierna före upplösningen – Romidén genom tiderna Södertälje u å (1960-tal), 132 s. stor 8vo, Svenska Humanistiska Förbundet 84, bidrag av bl a H.
Zilliacus, E. Tengström, E. Wistrand och Paulus Svendsen 40:-
-
Rudberg, Gunnar Ur Hellas liv Stockholm 1934, 308 s.
namnt i blyerts 50:-
-
Rydberg,
Viktor Romerska kejsare i marmor samt
andra uppsatser i konst Bonniers 1920, 431 s. inb förl lätt nötta halvfrbd m marmorerat snitt 40:-
-
Rydén,
Lennart Bemerkungen zum Leben des
Heiligen Narren Symeon von Leontios von Neapolis Uppsala 1970, 156 pp
100:-
-
Rydh,
Hanna Grottmänniskornas årtusenden PAN&s
1926, 214 s. stor 8vo, rikt ill delvis
i färg, ngt naggat omsl 40:-
-
Schaffran, Emerich Ägyptische Malerai. Hallwag, Bern n
d, 9 pp (text) + 19 colour plates with descriptions on opposing page (38pp.)
+ i pp. Hardbound publisher’s illustrated boards. Orbis Pictus Band 50.
50:-
-
Schück, Henrik Rom - En vandring genom seklerna I-II
Gebers 1912 & 1914, 263 + 271 s. 1:a uppl, 4to, rikt ill, rec-stämpel på
del 2; del 1: antiken till slutet på medeltiden, del 2: Renässansen; del 1 m
140 ill i text, 8 planscher i tontryck och 7 kartor; del 2 m 143 ill i text,
6 planscher och 7 kartor i tontryck, del 2 sprucken i bindningen 250:-
-
Skard,
Eiliv Atens storhetstid Aschehoug
& Co, Oslo 1942, 56 s. klammerhäftad,
ill 40:-
-
Skard,
Eiliv Hellenismen – fra Alexander
den Store till Keiser Augustus Aschehoug & Co, Oslo 1941, 40 s. klammehäftad, ill 40:-
-
Sophocles
The Theban Plays - King
Oedipus/Oedipus at Colonos
/Antigone Penguin 1949, 168 pp
paperback, transl by E F Watling
40:-
-
Stave,
Erik Israel i helg och söcken - Till
bibelläsarens tjänst I-II Lindblads 1928, xii + 277 + ii; vii + 272 +
iv s. namnt i bägge delarna, första
arket i del 1 loss I-II 50:-
-
Stobart, J C Hellas’ härlighet - En skildring av Greklands
kultur under forntiden PAN&s 1915, xiv + 296 s. inb förl
blindpressade helklotbd, liten 4to, m 59 helsidesplanscher och 40 textbilder
175:-
-
Styrenius, Carl-Gustaf Asine. En svensk utgrävningsplats i
Grekland. A Swedish excavation site in Greece. Medelhavsuseet 1998, 80
s. Inbunden frlagets fotoillustrerade laminatband, rikt illustrerad. In
English and Swedish. 90:- -
Syme, Ronald The Roman
Revolution Oxford University Press 1988, 568 + xii pp name-inscr.,
small nick in front cvr 100:- -
Säflund, Gösta Det
odödliga Grekland R&S 1964, 115 s. inb förl helklotbd m skomsl och
medb främre omsl, en riss i skomsl, teckningar av Hilding Linnqvist, färgade
snitt, stor 8vo 80:--
Säflund,
Gösta Heraklidernas återkomst Bonniers
1963, 134 s. inb förl helklotbd m lätt
naggat skomsl, stor 8vo, ill 60:-
-
Säve-Söderbergh, Torgny The Old Kingdom Cemetery at Hamra
Dom (El-Qasr wa Es-Saiyad). The Royal Academy of Letters History and
Antiquities 1994, 76 pp. (text) + 100 pp. (drawings) + 25 pp. (plates).
Hardbound publisher’s illustrated laminated boards, folio, also illustrated
in text, new from publisher. 160:- -
Söderström, Gunnar Romersk fornkunskap.
Läromedelsförlagen 1970, 153 s. Häftad. 6:e omarbetade och utökade uppl.
90:- -
Tataki, A B Lindos - The Acropolis and the Medieval Castle
Ekdotike Athenon, Athens 1981, 72 pp + large fold-out reconstruction of
all the buildings on the Acropolis of Lindos large 8vo, lavishly ill in
colour 60:--
(Thukydides)
Zilliacus, Emil Thukydides N&K
1952, 100 s. porträttplansch,
fuktbucklig i slutet, lila snitt; i serien ”Världsförfattare”, småfläckar
på främre omsl 20:-
-
Täckholm,
Ulf Källskrifter till antikens
historia A&W 1972, 127 s. 60:-
-
Valmin,
Nathan Aten genom tiderna Gebers
1931, 233 s. stor 8vo, inb priv
halvklotbd m medb främre omsl, m 64 ill i texten och en plankarta 70:-
-
Valmin,
Nathan Det doriska problemet PAN&s
1945, 137 s. stor 8vo, ngt sned, ill,
Svenska Humanistiska Förbundet 56 40:-
-
Wikander, Charlotte & Örjan Antikens historia. Europa i
vardande. Liber 2003, 281 s. Häftad, stor 8vo, illustrerad. 2:a uppl.
såld
-
Withrow, W H Roms katakomber. A Sigurdssons Förlag
1899, 549 s. Inbunden förlagets rikt dekorerade pappband, illustrerad,
rygg ngt solblekt, understrykningar i blyerts. 90:-
-
Vogt,
Joseph Der Aufstieg Roms – Römische
Republik I Herder 1962, 198 pp mit
drei Karten, pocket 20:-
-
Wolley,
Leonard Det glömda riket N&K 1955, 192 s. stor 8vo, 24
planscher och ill i text, annoterad (stundvis roande), ngt nött (fr a rygg)
60:-
-
Zierer, Otto Bild
der Jahrhunderte I-II Bertelsmann n d, 304 + 318 pp hardbound publ
calf spine w boards, ill, World History from the most ancient up to 300 BC
I-II 100:-
-
Zilliacus,
Emil Eros och Eris - Studier i grekisk
poesi Gebers 1948, 178 s. ngt
solkigt omsl 40:-
-
Zilliacus,
Emil Lans och lyra – litterära
studier och kåserier Gebers 1933, 223 s. mkt
liten fuktskada på bakre omsl, ngt nött rygg 40:-
-
Zilliacus,
Emil Romerska vandringar – och
raster vid vinbrunnar och vattenfontäner Bonniers 1924, 231 s. naggat omsl, ngt trasig rygg 40:-
|