Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
    Måndagar: 16-18
    Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

   
   tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Europeisk historia / European History

uppdat 07-12-20

  1. Amnesty International Charta 77. Medborgarrättsrrelsen i Tjeckoslovakien A I, Svenska sektionen 1978, 66 s. 60:-

  2. Andrén, Nils Den klassiska parlamentarismens genombrott i England Uppsala 1947, 361 s. Skrifter utg av Statsvetenskapliga Föreningen i Uppsala XXVI, stor 8:o, tillskr av förf till sin förste opponent, opponentex (interfolierad), opponentanteckningar 100:-

  3. Andrén, Nils Den klassiska parlamentarismens genombrott i England Uppsala 1947, 361 s. Skrifter utg av Statsvetenskapliga Föreningen i Uppsala XXVI, stor 8:o, ded 75:-

  4. Aubry, Octave Franska revolutionen I-II Skoglunds, del I Konungadömets fall 1946, 421 s., del II Republiken 1948, 438 s. stor 8:o, slitna ryggar, ngt solkiga, namnt I-II 70:-

  5. (Beatty, David) Chalmers, W S The Life and Letters of David, Earl Beatty, Admiral of the Fleet Hodder & Stoughton, London 1951, xviii + 488 pp 1st ed, hardbound publ cloth w Beatty’s signature in gold on front, large 8vo, blue upper edge, portrait, ill w unpaged plates; about Britain’s greatest fighting admiral during the First World War 120:-

  6. Berlin, Knud Forfatningsudviklingen i forskellige fremmende lande Nyt Nordisk Forlag/ Arnold Busck, Kjøbenhavn 1931, 219 pp 4o, name, underlinings in pencil, 2nd revised ed, spine somewhat worn 75:-  

  7. Biographie des 900 représentants a la constituante et des 750 représentants a la législative - Session de 1849 Victor Lecou, Paris n d (1849), 888 pp hardbound private calf spine, worn around edges, ex-libris, Nikita Tolstoy’s signature (son of the author) 400:-

  8. (Bismarck) Eyck, Erich Bismarck och det tyska kejsardömet N&K 1951, 365 s. inb förl klotryggbd, stor 8vo, frontispisplanch, namnstämpel 70:-

  9. (Bismarck) Weibull, Curt Bismarck och krigsutbrottet 1870 Bonniers 1944, 120 + ii s. ngt nött skomsl, samtida namnt på smutstitelsida 50:-

  10. Björk, Kaj Spel bakom ridå Tiden 1956, 240 s. 1:a uppl, inb förl klotryggbd m lätt naggat skomsl, skomsl och klotygg m vattenskada; om östeuropa efter Andra Världskriget 60:-

  11. Blum, Léon Auwahl aus dem Werk Europa Verlag, Wien 1970, 440 pp hardbound publ cloth w dj, minor smudge on front edge 120:-

  12. (Bonaparte, Napoleon) Anonym Kejsar Napoleon I:s Hof, och Franska Rikets Organisation, dess närmaste förhållande till Den Kejserliga makten; jämte Kröningsakten och andra offentliga Ceremonier, Etiketten, Drägter, civile och militäre Honnörer m.m. Örebro 1809, 164 s. ”med tvenne kolorerade Planscher, föreställande kejsaren och Kejsarinnan i deras Kröningsdrägt”, inb senare priv halvklotbd, ej i Bygdén 900:-

  13. (Bonaparte, Napoleon) Aubry, Octave Sankt Helena Skoglunds 1937, 543 s. inb förl halvklotbd, stor 8vo, ill m ett flertal monterade planscher 100:-

  14. (Bonaparte, Napoleon) Eklund, J A Napoleon. Realisten inför den andliga verkligheten. SKDB 1936, 86 + i s. Inbunden privat helklotband, stänkmarmorerat snitt, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, en Klarastämpel till. Ovanlig. 100

  15. (Bonaparte, Napoleon) Maurois, André Napoleon - En bildbiografi N&K 1964, 161 s. inb förl helklotbd m nött skomsl, stor kvadratisk 8vo, mkt rikt ill 70:-

  16. (Bonaparte, Napoleon) Sloane, William F Napoleon Bonaparte – en populär historisk framställning Björck & Börjesson 1904, 606 s. inb ngt slitet dek skinnryggbd, exl, svaga falsar, rikt ill, stor 8:o 60:-  

  17. Brboric, Branka Likic Democratic Governance in the Transition from Yugoslav Self-Management to a Market Economy. The Case of the Slovenian Privatization Debates 1990-1992. Uppsala 2003 321 pp. Softcover, large 8vo, dissertation, dedicated, spikblad. Uppsala Studies in Economic History 69. 170:-

  18. (Chateaubriand) Maurois, André Chateaubriand och hans samtid Bonniers 1939, 354 s. inb förl helklotbd m medb omsl, orange övre snitt, stor 8vo, ill m opaginerade planscher 90:-  

  19. Cheney, C R (Ed.) Handbook of Dates for Students of English History London 1961, 164 pp Royal Historical Society Guides and Handbooks 4, hardbound publ dec cloth, 4th ed 250:-

  20. (Danton) Madelin, Louis Danton Hachette & Cie, Paris 1914, 324 s. hardbound publ dec cloth, front fly leaf gone 40:-

  21. (Disraeli) Hibbert, Christopher Disraeli and his World. Thames & Hudson 1978, 128 pp. Hardbound publisher’s goldstamped cloth with dust jacket, large 8vo, 111 illustrations. 120:-

  22. (Disraeli) Maurois, André Disrelis liv Gebers 1927, 324 s. inb priv hellinnebd m lädertitelfält i ljusbrunt, mörkbrunt och svart med författarnamn och titel i guld signerat Edith Welinder, grönt övre snitt, främre omsl medb 300:-  

  23. (Drake, Sir Francis) Lloyd, Christopher Sir Francis Drake. Faber & Faner, London & Boston 1979, 144 pp. Softcover, cover a bit worn, library stamp and library sticker in inner front cover and fly leaf. 60:-

  24. Edberg, Rolf ...och de seglade ständigt Norstedts 1985, 282 s. inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, ill, stor 8vo; boken startar med det första havsimperiet på Kreta och går fram i tiden, med bl a de stora upptäcktsresandena under 1400- och 1500-talen 80:-

  25. (Edward VII) Cowles, Virginia Edward VII and his circle Hamish Hamilton, London 1956, 378 pp 1st ed, large 8vo, hardbound publ cloth w badly torn dj, tear in the cloth 40:-

  26. d’Épinay, Louise Fru de Montbrillants ungdom – interiörer från fransk aristokrati och storfinans 1726-1746 Bonniers 1925, xxxii + 460 + ii s. inb priv helklotbd, ill m stuckna helsidesplanscher varav 8 i färg 100:-

  27. Facts from the Turkish Armenians. Realites exprimees par les armeniens turcs. Türk ermenilerinden gerçekler. Jamanak, Istanbul 1980, 46+49+47 pp. Sewn, large 8vo. Turkish propaganda in English, French and Turkish same text in the 3 parts). 100:-

  28. Ferri de St. Constant, I L London och Engelska nationen – en statistisk och moralisk Beskrifning, fjerde delen Linköping 1808, 145 s. enstaka del, ngt fläckig och naggad i kanterna, en samtida och en ngt senare namnt; inehåller: Englands Stats-Författning 125:-

  29. Friderica, J A Fra Wienerkongressen till februarrevolutionen 1815-1848 Gyldendalske, København 1935, 220 pp 4:e udgave, stor 8:o, hårt streckad 40:-

  30. (Friedrich der Grossen) Volz, Gustav Berthold Ausgewählte Werke Friedrich des Großen I-II. Verlag von Reimar Hobbing, Berlin 1916, 4 + portrait plate + xvi + 335 + i pp.; 4 + portrait plate + 341 + iii pp. + plates in both volumes. Hardbound gold stamped cloth, small 4to’s, richly illustrated in text, gold staped ex-libris on inner front board of both volumes. 350:-

  31. Gachard, M Relations des Ambassadeurs Vénetiens sur Charles-Quint et Philippe II Bruxselles 1856, 330 pp hardbound mildly worn contemporary private half-calf, leaf w pp 319-20 between main text and table of contents missing, was probably blank 250:-

  32. Gaisford, John (Ed) Times Gone By. A photographic record of Great Britain 1856-1956. Select Editions 1990, 223 pp. Hardbound publisher’s illustrated boards with dust jacket, 4to, lavishly photo illustrated. From the Archives of the Hulton Picture Company. 130:-

  33. [George V] The King’s Book. Raphael Tuck & Sons Ltd, London 1935, 32 pp + 12 whole page plates in colour and 2 in b/w (the portraits of the King and Queen) hardbound publ dec cloth, 4to, front hinge a bit weak; an imperial presentation of the different colonies of the Empire - ”This book of ”The family of the British Empire” is by gracious permission dedicated to King George V. by his loyal and faithful subjects Raphael Tuck & Sons Ltd. in celebration of the Silver Jubilee of His Majesty May 1935”. 200:-

  34. Gomulka, Wladyslaw Polsk utrikespolitik. Stockholm 1960, 31 + i s. Klammerhäftad, kaffestänk på bakre omslag. 50:-

  35. Gårdlund, Torsten Frankrikes väg – ekonomi och socialpolitik 1918-1938 Tidens 1939, 227 s. stor 8:o, namnt, ngt solkig 50:-

  36. Heckscher, Eli F Kontinentalsystemet – den stora handelsspärrningen för hundra år sedan En ekonomisk-historisk studie PAN&s 1918, 272 s. inb priv halvklot, stor 8:o 90:-

  37. Heckscher, Gunnar Brittiska Imperiet Stockholm 1939, 134 s. + utvikskarta Internationell Politik 7, namnt, streckad 40:-  

  38. Hedin, Adolf Giftmord och djäfvulsmässor. Giftmordsfarsoten i Frankrike på Ludvig XVI:s tid. Å&Å 1914, 175 s. Häftad i illustrerat omslag, omslag och rygg ngt nötta. 110:-

  39. Hedin, Sven Ein Volk in Waffen. Brockhaus, Leipzig 1915, viii + 534 + ii pp. 1st edition, hardbound publisher’s decorated cloth, large 8vo, coloured upper edge, richly illustrated, upper spine a bit damaged. About the German army in the First World War. 400:-

  40. Helling, Fritz Der Katastrophenweg der deutschen Geschichte Vittorio Klostermann, Frankfurt/Main 1947, 211 pp Aufl. 5.000 ex 75:-

  41. Hindenburg, Bernhard von Paul von Hindenburg – ein Lebensbild Schuester & Loeffler, Berlin 1915, 74 s. 1-25 taus, name 40:-

  42. Hindenburg, Generalfeldmarschall von Aus meinem Leben S Hirzel, Leipzig 1920, xii + 410 + ii pp hardbound publ boards w autor in black and title in red on front cvr, the 2 upper corners a bit bumped, outer upper front hinge worn, portrait plate 225:-

  43. Hjärne, Harald Om det engelska väldet Bonniers 1940, 187 s. tillskr, ngt naggat skomsl 40:-

  44. Huch, Ricarda 1848 - Die Revolution des neunzehnten Jarhunderts in Deutschland G Kiepenheuer Verlag, 1948 (later stamp: Atlantis-Verlag), 495 + ii pp hardbound publ cloth spine w a little bit worn dj 90:-

  45. Hughes, David The Seven Ages of England Sveriges Radio 1966, 242 pp  large 8vo, richly ill 50:-

  46. Håstad, Elis Regeringssättet i en schweiziska demokratien Uppsala 1936, 736 s. stor 8vo, samtida namnt på titelsida, struken i blyerts; Skr utg av Statsvetenskapliga Freningen i Uppsala VI 125:-

  47. Häger, Olle & Hans Villius Brännpunkt Prag - Tjeckoslovakiens dramatiska historia 1918-1968 SR 1971, 38 + ii s. inb bibl.-bd (låneficka, stämplar etc.) m bägge omsl medb, ill 50:-

  48. Jung, Helge Öst och väst och vi Norstedts 1957, 236 s. + 24 planscher stor 8vo, lätt nött rygg 60:-

  49. Kaplan, Karel I centralkommitténs hemliga arkiv - Sanningen om Slánskýprocessen Ordfront 1982, 311 s. inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo 75:-

  50. (Karl II) Bryant, Arthur Karl II. Albatross/Norstedts 1947, 427 + i s. Inbunden förlagets blindpressade pappband, porträttplansch, ngt solkiga pärar, blått skav på indexsidan. 60:-

  51. Karlsson, Gustaf Idéologie et cérémonial dans l’épistolographie byzantine – Textes du Xe siècle analysés et commentés Uppsala 1959, 154 pp diss, large 8vo, faintly bleached, uncut 90:-  

  52. Kjellén, Rudolf Stormakterna - Konturer kring samtidens storpolitik I-II Stockholm 1912, 175 + 179 s. inb priv helklotbd (Hedberg), 2:a omarbetade och tillökade uppl; del 1: f.d. stormakter, samt Österrike-Ungern och Italien; del 2: Frankrike och Tyskland 150:-  

  53. Kotljarchuk, Andrej In the Shadows of Poland and Russia. The Grand Duchy of Lithuania and Sweden in the European Crisis of the mid-17th Century. Södertörns Högskola 2006, 347 pp. Softcover, dissertation, illustrated, large 8vo, spikblad. Södertörn Doctoral Dissertations 4. 200:-

  54. Kotowski, Georg u a (Herausg.) Das wilhelminische Deutschland - Stimmen der Zeitgenossen Fischer Bücherei 1965, 187 + v pp 1st ed, paperback  60:-

  55. Lair, J Ludvig XIV:s älskarinna - Louise de la Vallière W&W 1908, 318 s. inb priv helklotbd (Hedberg) m marmorerat snitt och medb omsl, ngt som ser ut som lite klister på rygg 80:-  

  56. Larsson, Ulf Svensk socialdemokrati och Baltikum under Mellankrigstiden Stockholm 1996, 106 s. Studia Baltica Stockholmiensia 17 100:-

  57. Laurin, Carl G Våld och väld – nationalistiska och revolutionära rörelser i Frankrike under 1800-talets senare hälft Stockholm 1910, 453 s. inb lätt slitet gediget priv halvfrbd (Bildstens bokbinderi), marmorerat snitt, ill 50:-

  58. Lehrman, Hal Ryska Europa Tidens 1948, 387 s. 100:- 

  59. Lindbæk, Nils Vi var i Sovjet Falken Forlag, Oslo 1951, 251 + i s. inb förl klotryggbd, tillskrift på försätts, namnstämpel på titelsida, anteckningar i innehållsförteckningen 180:-

  60. Lissagaray Kommunen 1871 Socialdmokratiska Arbetarepartiets Norra Distrikt 1891, 551 s. inb frl dek helklotbd, samtida namnt på försätts, rygg och frampärm ngt fläckiga, rygg ngt blekt, rar 450:-

  61. Loit, Aleksander (Ed.) Die Kontakte zwischen Ostbaltikum und Skandinavien im frühen Mittelalter - Internationale Konferenz 23.-25. Oktober 1990, Riga Stockholm 1992, 184 s. ill; Studia Baltica Stockholmiensia 9 100:-

  62. Lukša, Juozas Skogsbröder - Den väpnade kampen i Litauen mot Sovjetockupationen Bäckströms Förlag 2005, 340 s. inb förl kartonnagebd, rikt fotoill, stor 8vo 160:-

  63. Lundh, Otto Europas martyr – ögonvittnens skildringar från Belgiens försvarskamp, jämte Belysande aktstycken och kortfattad skildring av Belgiens natur, kultur och historia Malmö 1915, 144 s. inb priv halvklotbd utan ryggtitel, fläck på rygg, en bit av pappret på frampärm borta 30:-  

  64. Magnuson, Torgil Alexander VI - Påven Borgia Norstedts 1970, 342 s. + 2 utviksplanscher på släktträd inb förl helklotbd m dåligt skomsl, ill m opaginerade planscher 100:-

  65. Manowill, Samu Tre år under och efter Ungerns frihetstid Joh. Beckman, Stockholm 1851, stucken frontispis + iv + 324 s. inb priv nött halvfrbd, mkt åldersfläckad inlaga (som vanligt vad gäller denna papperstyp från denna tid), fuktfläckar första 10 s., ngt stötta hörn, 2 cm jack i främre inre fals; ovanlig 100:-

  66. (Marlborough, John Duke of) Churchill, Winston Marlborough. His Life and Times I-II. george G Harrap & Co, 1966, 1050 + 1078 pp. + plates and fold out maps. hardbound publisher’s goldstamped cloth, large 8vo, also many maps etc. in text, red upper edge almost sunned away, light sunning to spine of vol. I. sold

  67. Marsh, David Återföreningens kris - Det nya Tyskland  SNS 1995, 226 s. inb förl kartonnagebd 100:-

  68. Marx, Karl Louis Bonapartes 18:e Brumaire Arbetarkultur 1939, 151 s. inb förl halvklotbd m rött övre snitt 50:-

  69. (Medici, Lorenzo) Brion, Marcel Lorenzo den store – Finansfurste och statsman N&K 1939, 277s. inb priv hellinnebd m två läderfält i rött och svart med författarnamn och titel i guld signerat Edith Welinder, rött övre snitt, främre omsl (ngt åtgånget) medb, opaginerade planscher, stor 8vo; om Lorenzo di Medici 400:-

  70. Morawski, Z Roms skövling. Sacco di Roma. Gebers 1924, 233 s. + planscher. Inbunden privat helklotband, stänkmarmorerat snitt, främre omslag medbundet, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, 2 Klarastämplar till, bibliotekssignum på rygg. 80:-

  71. Müssener, Helut; Lars Herlitz o. a. Deutschland, Deutschland. Tyskland från Karl den Store till Helmut Schmidt I-II. Kulturhuset 1979, 152 + 64 s. + planscher. Häftade i illustrerade omslag, stora 8vo’s, rikt illustrerade, del 2 ed ett hörn lite stött.  Galleriet Kulturhuset 2 februari - 22 april 1979. 100:-

  72. Müller-Hillebrand, M Cronberg - Geschichte eines Rittergeschlechts und seiner Burg Verlag Waldemar Kramer, Frankfurt/Main 1958, 56 pp + plates 12:o, ill cardboard cvrs 50:-

  73. Nezirevic, Muharem Din broders blod. Stockholm 1998, 203 s. Häftad. Av en bosniakisk journalist som vittnat om serbiska krigsförbrytelser vid krigsförbrytartribunalen i Haag. 130:-

  74. Nordensvan, C O August den Starke. En tidsbild från Karl XII:s tid. Å&Å 1923, 256 s. Inbunden privat helklotband, främre omslag medbundet, stänkmarmorerat snitt, 27 illustrationer, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, en Klarastämpel till, bakre försättsblad med vikmärke, enstaka fläckar i inlagan, bibliotekssignum på rygg. 60:-

  75. Nordin, Svante Från tradition till apokalyps. Historieskrivning och civilisationskritik i det moderna Europa. Symposion 1989, 190 s. Inbunden förlagets pappband med ngt solkigt omslag, namn och inköpsdatum på försättsblad. såld

  76. Numers, Lorenz von De hemliga rummen – essayer Norstedts 1980, 208 s. inb förl dek pappbd m skomsl, ill 60:-  

  77. Nyman, Olle Der westdeutsche Föderalismus. Studien zu bonner Grundgesetz. A&W 1960, 266 pp. + fold out map. softcover, dissertation, large 8vo, dedicated. Skr. utg. av Statsvetenskapliga Föreningen i Uppsala XL. 100:-

  78. Nyström, Anton Polen förr och nu - Skildringar ur Polens historia från statens grundläggning till 1925 Hökerbergs 1925, 325 s. stor 8vo, rikt ill, omsl ngt solkigt, rygg m viss skada 75:-

  79. O’Conor, Norreys Jephson Battles and Enchantments retold from Early Gaelic Literature Houghton Miffin Co 1922, 168 pp 1st ed, dedicated, hardbound publ dec cloth, frontispiece; with a Christmas Card containing a short poem by the author sent by him and his family 300:-

  80. (Peter den Store) von Halem, G A Peter den Stores lefverne I-III  Stockholm 1804, xx+190, 262, 137 s. + 3 bilagor på inalles 12 s. tre delar inb i ett samtida ngt slitet samtida läderryggbd utan ryggtitel 300:-  

  81. Pettersson, Henry Den försiktiga kameleonten. Europeisk socialdemokrati och brittiska Labour. Örebro Universitet 3004, 465 s. Häftad med skyddsomslag, dissertation, stor 8vo, spikblad och bokmärke. Örebro Studies in Political Science 8. 200:-

  82. Pilkington, Jain Marie Antoinette Gothia AB 1956, 283 s. inb förl pappbd, ngt fläckig rygg 60:-

  83. Pirenne, Henri Economic and Social History of Medieval Europe Routledge & Kegan Paul Ltd, London 1958, xii + 243 pp hardbound publ cloth, small nicks in a couple of leaves at end 75:-

  84. Rayner, Robert A A Middle School History of England. Volume II - 1485-1714. John Murray, London 1953, xiv + 207 pp. Hardbound publisher’s illustrated cloth, maps on endpapers, illustrated by Noran Hall, boards soiled, 2 first leaves a bit loose, sall nick in first title leaf, inner front hinge a bit loose, corners bumped, minor fluid spots at end by front edge. 40:-

  85. Robertson, Alexa National Prisms and Perceptions of Dissent - The Euromissile controversy reflected in opinion and the news in the UK and the FRG 1980-1983 Stockholm 1992, xiv + 295 + ii pp diss, large 8vo 100:-

  86. (Rothschild) Morton, Frederic Rothschilds – en släkts historia Forum 1963, 260 s. stor 8:o, ill m 45 fotografier och en utvikbar släkttavla, omsl litet småprickigt 60:-

  87. Rothschild, Joseph Return to Diversity - A Political History of East Central Europe since World War II Oxford University Press 1989, xii + 257 pp ugly underlining and annotations 50:-

  88. Rück, Friedrich 1918 - Kampen om Europa och fredsdiskussionen KF 1943, 212 s. rygg ngt nött, exl, namnt 60:-  

  89. Sandblad, Henrik Resa i Tyskland Göteborgs Handels- och Sjöfarts-Tidning 1948, 40 s. dedicerad, klammerhäftad 60:-

  90. Schlosser, F C Historiska Skildringar från det sextonde århundradets senare tidsskede med särkildt afseende å litteraturens inflytande Beijers 1860, 419 + iv s. inb privat helklotbd m titelfönster i läder med guldtext, marmorerat snitt, nt fläckig inlaga, fuktfläck sista sidorna, boken tryckt 1860, titel och omsl tryckta 1902, liten fläck på titelfönster 80:-

  91. Schück, Henrik Rom - En vandring genom seklerna I-II Gebers 1912 & 1914, 263 + 271 s. 1:a uppl, 4to, rikt ill, rec-stämpel på del 2; del 1: antiken till slutet på medeltiden, del 2: Renässansen; del 1 m 140 ill i text, 8 planscher i tontryck och 7 kartor; del 2 m 143 ill i text, 6 planscher och 7 kartor i tontryck, del 2 sprucken i bindningen 250:-

  92. Seeley, J R The Expansion of England. Two Courses of Lectures. MacMillan & Co, London 1931, viii + 359 pp. Hardbound publisher’s blind stamped cloth with gilt title on spine, ex-libris, a couple of pages in the beginning underlined in pencil. 3rd edition. 90:-

  93. Seydewitz, Ruth & Max Antisemitismen i Vesttyskland. Ausschluß für Deutsche Einheit (Komiteen for tysk enhed) utan årtal (1956?), 78 s. Klamerhäftad, stor 8vo, illustrerad, mindre genogående fläck från s. 50 till bakre omslag, ett par miniala naggar i omslag och blad. DDR-propaganda. 100:-

  94. Silberner, Edmund Sozialisten zur Judenfrage - Ein Beitrag zur Geschichte des Sozialismus vom Anfang  des 19 Jarhunderts bis 1914 Colloquium Verlag, Berlin 1962, 373 + iii pp hardbound publ cloth w lightly chafed dj, 150:-

  95. Steffens, Wilhelm Der Große Kurfürst. Velhagen & Klasing, Bielefeld und Leipzig no date (ca 1910), 34 pp. Bound in semi hard cardboard, small 4to, richly illustrated (mit 27 Abb. und einem farbigen Umschlagsbild). Velgagen & Klasings Volksbücher Nr. 58. 60:-

  96. Stoecker, Helmuth & Rüger, Adolf (Herausg.) Handbuch der Verträge 1871-1964 VEB Deutscher Verlag der Wissenschaften, Berlin 1968, 787 pp, 1st ed, hb publ dec cloth w somewhat foxed dj, large 8vo 150:-  

  97. Strakosch, Siegfried Socialismens bankrutt (Ett folks självmord) PAN&s 1923, 148 s. ngt solkat och naggat omsl, behandlar fr a de ekonomiska sidorna av det socialistiska systemet 50:-

  98. (Talleyrand) Orieux, Jean Talleyrand ou le sphinx incompris Flammarion, Paris 1970,  858 pp + plates 1st ed, hardbound publ linen w a bit worn glassine dj, name inscr., underlining and a few notes in pencil 100:-

  99. Teresina Kejsardagar och furstenätter Gebers 1945, 387 s. inb priv hellinnebd m lädertitelfält i rött, svart och brunt med författarnamn och titel i guld signerat Edith Welinder, rött övre snitt, Carl Kempes exl, stor 8vo, främre omsl medb 200:-

  100. Tiberg, Erik Moskau, Livland und die Hanse 1487-1547 Böhlau Verlag, Köln & Wien 1975, pp 13-70 dedicated, sonderabdruck Hansische Geschichtsblätter 93. Jahrgang 50:-

  101. Tillyard, Stella Aristokrater. Caroline, Emily, Louisa & Sarah Lennox 1740-1832. Tiden 1995, 416 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. 75:-

  102. Tingsten, Herbert Västtysklands problem Bonniers 1950, 53 + i s. osprättad, rec.-stämpel på bakre omsl, bakre omsl ngt solkat 50:-

  103. Tremain, Rose Suffragetterna. Kampen för kvinnans frigörelse. Aldus 1975, 160 s. Häftad i lätt nött illustrerat omslag, vikmärke på bakre omslag, mkt rikt illustrerad. 60:-

  104. True Stories, from Modern History: Chronologically Arranged, from the Death of Charlemagne to the Battle of Waterloo John Harris, London 1834, 384 pp + plates hardbound private leather-backed boards, 3 pages with stains from old mending w tape, 5th ed, considerably enlarged, complete w the 12 plates 100:-

  105. Utrio, Kaari Evas döttrar - En berättelse om kvinnans, barnets och familjens historia i Europa Prisma 1987, 465 + iii s. stor 8vo, mkt rikt ill såld

  106. Weit, Erwin Toppspel i öst Norstedts 1971, 204 + i s. förf arbetade som polsk tolk då bl a Brezjnev, Ulbricht och Gromulka möttes 75:-

  107. (Victoria, Queen) Strachey, Lytton Queen Victoria Chatto & Windus, London 1935, 274 pp + booklist 16 pp hardbound publ cloth w dj, Phoenix Library ed 40:-

  108. (Wilhelm, Kaiser) Cowles, Virginia The Kaiser Collins, London 1963, 446 pp + plates 1st ed, hardbound publ cloth w torn dj, spine a bit sunned 120:-

  109. (Windsor) Breton, Pierre Familjen i Buckingham Palace. Från Victoria till Elizabeth. Hökerbergs 1956, 252 s. + konsttrycksplanscher. Inunden förlagets klotryggband med medbundna omslag, grått övre snitt. 80:-

  110. (Windsor) Maurois, André Edward VII och hans tid. Gebers 1934, 342 s. + 10 planscher. Inbunden gediget privat halvklotband med titel i guld på rygg, stänkmarmorerrat snitt, främre omslag medbundet. 2:a uppl. 90:-

  111. Woodham-Smith, Cecil The reason why Constable, London 1953, 293 pp 1st ed, hardbound publ cloth w torn dj, frontispiece of the 7th Earl of Cardigan in colour, fold-out map, large 8vo; deals with the light brigade and the Crimean War 60:-

  112. Vägar och vägkunskap i Mellaneuropa under trettioåriga krigets sista skede Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag 1948, 96 s. + stora kartbilagor 4:o 140:-

  113. Yalman, Ahmed Emin Turkey in my Time University of Oklahoma Press 1977, x + 294 pp hardbound publ dec cloth w lightly chafed dj, large 8vo, bookseller’s stamp on first fly leaf, 2nd printing, ill w unpaged photo plates; the well known Turkish newspaper editor looks back on 50 years of Turkish history 75:-

  114. Åberg, Alf Baskerna - ett frihetsälskande folk N&K 1965, 107 s. + 8 s. planscher inb förl fotoill pappbd 60:-