Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
   Lördagar: 12-15

   
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Svensk & Nordisk Historia /
Swedish & Nordic History

uppdat 08-03-28

  1. Ahlberg, Gösta Stockholms befolkningsutveckling efter 1850 Stockholm 1958, 209 s. liten 4to, Monografier utg av Stockholms Kommunalförvaltning 22:1 100:-

  2. (Ahnlund, Nils) Hildebrand, Bengt; Uno Willers & Gösta Tranér Professor Nils Ahnlunds tryckta historiska skrifter. Bibliografi. Stockholm 1939, porträtt + 57 + iii (blanka) s. Häftad, dedicerad av Willers, osprättad. 80:-

  3. Alexanderson. Nils Svensk tryckfrihet. Bonniers 1950, 50 + iii s. Häftad i illustrerat omslag. Osprättad. Verdandis småskrifter N:r 500. 50:-

  4. Alfredson, Hans Tiden är ingenting. En släktsaga. W&W 1981, 308 s. + utviksplansch på familjen Brosses släktträd. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 60:-

  5. Andersson, Ingvar Kurze Geschichte von Schweden. Schwedisches Institut, Stockholm 1958, 40 pp. Softcover, small nick in back cover, illustrated with plates. 40:-

  6. Andersson, Ingvar Skånes historia I - Till Saxo och skånelagen PAN&s 1947, 497 s. inb förl helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo, 2:a uppl; en andra del utkom 100:-

  7. Andersson, Ingvar Sveriges historia N&K 1944, 566 s. inb halvfrbd, stor 8:o, blyertsstreckad, 2:a uppl 60:-

  8. Andrén, Nils Från kungavälde till folkstyre Liber 1965, 242 s. inb förlbd m skomsl, namnt, streckad 40:-

  9. Arkiv för Studier i Arbetarrörelsens Historia Nr 1-43/44. Lund 1972-1989, 28 häften med ca 80-120 s. i varje. Häftade i tryckta omslag. 1.000:-

  10. (Arndt, Ernst Moritz) Willers, Uno Ernst Moritz Arndt och hans svenska förbindelser. Studier i svensk-pommersk historiografi och svensk opinjonsbildning. Uppsala 1945, 5224 + ii s. Häftad, dissertation, stor 8vo, litet jack på rygg, spikblad, osprättad, porträttplansch, omslag svagt solkigt. 180:-

  11. Arpi, Gunnar Den svenska järnhanteringens träkolsförsörjning 1830-1950. Stockholm 1951, 286 s. + 5 plascher. Häftad, 4to, osprättad, delvis ngt solfärgad, liten falsriss vid främre nedre fals. Jernkontorets Bergshistoriska Skriftserie N:r 14. 175:-

  12. Arvastson, Gösta Maskinmänniskan – Arbetets förvandlingar i 1900-talets storindustri Korpen 1987, 197 s. ill 60:-

  13. Awebro, Kenneth Gustaf III:s räfst med ämbetsmännen 1772-1779 - aktionerna mot landshövdingarna och Göta hovrätt  Uppsala 1977, 244 s. Studia Historica Upsaliensia 96, stor 8:o 120:-

  14. Berg, Sven-Erik (red) Sverige i dag. Ljus 1941, 149 s. Häftad i illustrerat omslag, ngt sned. Innehåller: Alf Ahlberg, Eli Heckscher, Sten Selander, Östen Undén, Elin Wägner o. a. 100:-

  15. Berglund, Louise Guds stat och maktens villkor. Politiska ideal i Vadstena kloster, ca 1370-1470. Uppsala 2003, 227 + vi s. Häftad i illustrerat omslag, dissertation, stor 8vo. Studia Historica Upsaliensia 208. 130:-

  16. Blomkvist, Nils Kalmars uppkomst och äldsta utveckling – Tiden till 1300-talets mitt Karlshamn 1978, 103 + LIII s. + 3 helsideskartor  + 3 s. Zusammenfassung 4to, disputationsupplagan, ej försåld i bokhandeln – omtrycktes senare som Kalmar stads historia I 75:-

  17. Bondetåget till Stockholm den 6 februari 1914. Med porträtt af Konungen jämte talrika illustrationer från Bondetåget samt afbildningarav adresserna och budkaflen. C A V Lundholm A-B 1914, 104 s. Häftad i illustrerat omslag, helt osprättad, insidan av främre omslag litet solkigt, bakre omslag litet solkigt, litet brytmätke på rygg, bra ex.100:-

  18. Bonsdorff, Lars G von Stämningar och förhållanden i Finland före skilsmässan från Sverige Gebers 1949, 140 s. Det levande förflutna: Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 13, ill, DN-recension från 29/3-50 medföljer, viss missfärgning innanför frampärm pga tidningsurklippet, namnt i blyerts, rec.-stämplar 75:-  

  19. (Brilioth, Yngve) Hallencreutz, Carl F Yngve Brilioth. Svensk medeltidsforskare och internationell kyrkoledare. Uppsala 2002, 319 + iv s. Häftad i illustrerat omslag, stor 8vo, namnteckning på frsta titelblad.Studia Missionalia Svecana LXXXV. 175:-

  20. Brusewitz, Axel Hemliga utskottet i 1809 års författning Uppsala och Stockholm 1933, 145 s. Skrifter utgivna av Statsvetenskapliga Institutionen i Uppsala I (Studier över riksdagen och utrikespolitiken I), stor 8:o, naggad rygg, snedläst, namnt 20:-

  21. Brusewitz, Axel Nordiska utrikesnämnder i komparativ belysning Uppsala och Stockholm 1933, 266 s. Skrifter utgivna av Statsvetenskapliga Institutionen i Uppsala I (Studier över riksdagen och utrikespolitiken I), stor 8:o, namnt, streckad 20:-

  22. Båtefalk, Lars Staten, samhället och superiet. Samhällsorganisatoriska principer och organistatorisk praktik kring dryckenskapsproblemet och nykterhetssträvandena i stat, borgerlig offentlighet och associationsväsende ca 1770-1900. Uppsala 2000, 432 + vi s. Häftad i illustrerat omslag, dissertation, dedicerad, stor 8vo, spikblad. Studia Historica Upsaliensia 195. 180:-

  23. Bäckström, Knut Arbetarrörelsen i Sverige Arbetarkultur 1958, 371 s. del 1, inb klot, stor 8:o, namnt 50:-

  24. (Carl X) Pufendorf, Friherre Samuel von Sju böcker om Konung Carl X Gustafs bragder I-II. W&W 1915, vi + 698 s. + 125 planscher, många utvikbara och dubbelsidiga. Inbundna mkt gedigna privata lätt nötta halvfranska band med rikt guldornerade ryggar (Nils Hellmans Bokbinderi, Stockholm), folios. mkt bra ex. Tre volymer (I, II:1, II:2). 3.500:-

  25. Carlbäck-Isotalo, Helene Att byta erkännande mot handel. Svensk-ryska förhandlingar 1921-1924. Uppsala 1997, 288 + v s. Häftad i tryckt omslag, dissertation, dedicerad, stor 8vo, spikblad. Studia Historica Upsaliensia 183. 100:-

  26. Carleson, C N Svenska socialdemokratins ursprung. Tidens 1927, 108 + i s. Häftad. 80:-

  27. Carlsson, Carl Henrik Medborgarskap och diskriminering. Östjudar och andra invandrare i Sverige 1860-1920. Uppsala 2004, 377 + vi s. Häftad, stor 8vo, dissertation, enstaka illustrationer. Studia Historica Upsaliensia 215. 140:-

  28. Carlsson, Gottfrid Medeltidens nordiska unionstanke Gebers 1945, 118 s. Det levande förflutna: Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 8, namnt i blyerts 50:-

  29. Carlsson, Sten Bonde - präst - ämbetsman. Svensk ståndscorkulation från 1680 till våra dagar. Prisma 1962, 164 + iv s. Pocket, lätt nött rygg, ngt sned. 50:-

  30. Carlsson, Sten Grupper och gestalter. Studier om individ och kollektiv i nordisk och europeisk historia. Aldus 1964, 240 s. Pocket, ngt solfärgad rygg, ngt nött omslag. 40:-

  31. Cassel, Anders; Ivar Dahlbom & Ove Möller SALF 60 år - En bildkrönika kring Sveriges Arbetsledareförbund Esselte u å (1965), opag (72 s.) inb förl dek laminerade pappbd, mkt rikt ill, liten 4to 90:-

  32. Cederschiöld, Gustaf Våra äldsta konungasagor och deras källor. Bonniers 1910, 68 + i s. Häftad i tryckt omslag, rygg delvis borta, samtida namnteckning på främre omslag, ett par naggar i omslag, bra inlaga. Ovanlig. Populär-vetenskapliga Avhandlingar 33. 90:-

  33. (Christian IV) Molbech, C Kong Christian den Fierdes egenhændige Breve, Befalninger, og Statsskrivelser til Rigsraadet, udgivne efter Originalerne, med Oplysninger og Anmærkninger. Bianco Luno, Kiøbenhavn 1848, xxviii + 506 pp. Hardbound ver nice private half calf (Sture Fransson, Stockholm, bookbinder), unfortunately the spine is a bit wormeaten, with upper spine damaged. Otherwise the inlay is in excellent condition. Ex-libris. 400:-

  34. Dahl, Gunnar & Eva Österberg (red) Renässanseliter. Maktmänniskor i Italien och Norden. Nordic Academic Press 2000, 213  s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, illustrerad. 150:-

  35. Dahlgren, Stellan, Allan Ellenius, Lars Gustafsson & Gunnar Larsson Kultur och samhälle i stormaktstidens Sverige. W&W 1967, 168 s. + 32 s. planscher. Originalpocket, ngt nött rygg, 4 artiklar, Ellenius artikel hårt streckad, även illustrationer i texten. W&W-serien 175. 50:-

  36. Dahlmann, F C Danmarks historie indtil Reformationen. Med indbegreb af Norge og Island. Andr. Fred. Høst, Kjøbenhavn 1847, xxiv+672; xxxii+495+i; xx+466 s. + utvikskarta. Inbundna privata ngt nötta halvfranska band med rik ryggfrgyllning, vissa hörn ngt stötta, pärmpappret snyggt och utan anmärkning, marmorerade snitt, försättspappren litet färgade av bindningslädret, vissa bitar av inlagorna mörkare än andra pga variationer i papperskvaliteten, kartan hel men ngt mörknad med ett litet vikmärke i hörnet. 3 volymer. 600:-

  37. Demker, Mari Sverige och Algeriets frigörelse 1954-1962. Kriget som förändrade svensk utrikespolitik. Nerenius & Santerus 1996, 141 + v s. Häftad. 100:-

  38. Didring, Ernst Sveriges hjälp till krigsfångarna. PAN&s 1920, x + 252 s. + 6 utvikstabeller och kartor. Häftad i tryckt omslag, illustrerad, rygg svagt fuktfläckad. 250:-

  39. [Douglas, L W A] Anonym Hur vi förlorade Norrland af *** Stockholm 1890, 38 s. namnt på främre omsl, mkt nött rygg, rejäl riss i bakre omsl, 3:e uppl 50:-

  40. Edberg, Rolf (red) Demokratisk linje – Hjalmar Branting och Per Albin Hansson om demokratin Tidens 1948, 241 s. främre pärm vikt + ett par små fläckar såld

  41. Edquist, Samuel Nyktra svenskar. Godtemplarrörelsen och den nationella identiteten 1879-1918. Uppsala 2001, 343 + v s. Häftad i illustrerat omslag, dissertation, stor 8vo, dedicerad, spikblad, ngt nött ryggfot.  Studia Historica Upsaliensia 200. 130:-

  42. Ekelund, Jacob Fäderneslandets historia, i Sammandrag för Begynnare Stockholm 1849, 316 + iv s. + utviksplansch på stamträd över det kungliga huset Vasa inb samtida läderryggbd m nött pärmpapper, ryggtitel blekt, samtida namnt i bläck och en senare i blyerts, början och slut av inlaga fläckad, liten riss gående genom s. 7-26, liten textförlust s. 7-8, 7:e uppl 75:-

  43. Ekholm, Lars Svensk krigsfinansiering 1630-1631 Uppsala 1974, 42 s. Studica Historica Upsaliensia 56, diss 20:-  

  44. Elmér, Åke Från fattigsverige till välfärdsstaten - Sociala förhållanden och socialpolitik i Sverige under  nittonhundratalet Aldus/Bonniers 1963, 144 s. 1:a uppl av denna utökade text, pocket såld

  45. Engberg, Elisabeth I fattiga omständigheter. Fattigvårdens former och understödstagare i Skellefteå socken under 1800-talet. Umeå 2005, 366 + ii s. Häftad i fotoillustrerat omslag, dissertation, stor 8vo.Reports from the Demographic Data Base 25. 150:-

  46. Engelbertsson, Bob Industriarbete i förindustriell arbetsmiljö - Sala gruva och silververk under 1800-talet Uppsala Universitet 1986, viii + 329 s. dedicerad, diss, 4to, ill 100:-

  47. Eriksson, Lars (red) 60 år för freden - Svenska FN-förbundet och dess föregångare 1929-1989 Svenska FN-Förbundet 1990, 136 s. fotoill, tryckt i 1.500 ex 90:-

  48. (Estonia) Analysgrupen för granskning av Estoniakatastrofen och dess följder Lära av Estonia. Den andra delrapporten och slutredovisning. Näringsdepartementet 1999, 225 + ii s. Häftad, stor kvadratisk 8vo, illustrerad, bakre omslag missfärgat, liten biblioteksetikett och sifferstämpel på titelsida. SOU 1999:48. 125:-

  49. Fahlbeck, Pontus Klasserna och samhället – en historisk-sociologisk studie över klassväsendets uppkomst, utveckling och betydelse PAN&s 1920, xi+419 s. stor 8:o, ett par små fläckar på främre omsl 50:-

  50. Flink, Gerhard (huvudred) Kung Valdemars segelled. Streiffert Förlag/ Riksantikvarieämbetet 1995, 155 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, rikt illustrerad. 110:-

  51. Flink, Ingvar Strejkbryteriet och arbetets frihet - En studie av svensk arbetsmarknad fram till 1938 Uppsala 1978, 181 s. Studia Historica Upsaliensia 99, stor 8:o 80:-

  52. Forsell, Pia & Strömberg, John (red) Historiska och litteraturhistoriska studier 76 Helsingfors 2001, 306 s. Skr utg av Svenska Litteratursällskapet i Finland nr 634, ill 70:-

  53. Forssell, Pia & John Strömberg (red) Historiska och litteraturhistoriska studier 77 Svenska Litteratursällskapet i Finland, Helsingfors 2002, 341 s. Häftad, illustrerad. Skr. utg av Svenska Litteratursällskapet i Finland nr 643 90:-

  54. Forssell, Pia & John Strömberg Historiska och litteraturhistoriska studier 80 Svenska Litteratursällskapet i Finland, Helsingfors 2005, 196 s. Häftad, illustrerad. Skr. utg av Svenska Litteratursällskapet i Finland nr  680. 90:-

  55. Forsstrand, Carl Sophie Hagman och hennes samtida – några anteckningar från det gustavianska Stockholm W&W 1921, 211 s. stor 8:o, porträtt, 3:e uppl, namnt, fläckad, sliten rygg 50:-

  56. Fredriksson, Berndt Försvarets finansiering - Svensk krigsekonomi under skånska kriget 1675-79 Uppsala 1976, 160 s. Studia Historica Upsaliensia 81, stor 8:o 100:-

  57. Fritzell, Johan & Olle Lundberg (red) Vardagens villkor - Levnadsförhållanden i Sverige under tre decennier Brombergs 1994, 297 s. inb förl pappbd, stor 8vo; sociologisk undersökning 100:-

  58. Förhammar, Staffan & Marie C Nelson (red.) Mallander, Ove & Magnus Tideman (Huvudred) Funktionshinder i ett historiskt perspektiv. Studentlitteratur 2004, 206 s. Häftad, stor 8vo. 180:-

  59. Geer, Gerhard de Från sekelskiftet och framåt. Brottstycken ur en krönika. Proprius 1977, 227 s. Häftad, ospättad från s. 49 framåt. 100:-

  60. Geer, Gerhard de Järnet i Sveriges näringsliv Kooperativa Förbundets Bokförl 1947, 245 s. namnt 50:-

  61. Geer, Louis de Minnen I-II PAN&s 1892, 281 + 300 s. ngt naggade omsl I-II 80:-

  62. Granholm, Arne & Rydén, Margot Statskontoret 1680-1980 – en jubileums- och årsskrift Skara 1980, 224 s. ded av en av förf 40:-

  63. Gunneriusson, Håkan Det historiska fältet - Svensk historievetenskap från 1920-tal till 1957 Uppsala 2002, 257 + vi s. diss, stor 8vo, fotoill; Studia Historica Upsaliensia 204 125:-

  64. (Gustaf II Adolf) Weibull, Martin Gustaf II Adolf - Jemte en geografisk översigt af svenska väldet under dess storhetstid Hjalmar Linnströms Förlag 1881, 256 s. inb ngt nött priv halvfrbd, stor 8vo, m 158 afbildningar 100:-

  65. (Gustaf III) Carlborg-Mannberg, Ena & Eva Hjertstrand-Malmros Gustaf III:s skötebarn. Dramatens första skådespelartrupp 1788-1792. Carlssons 1991, 188 + 16 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad 120:-

  66. (Gustaf III)  Luz, Pierre de Gustaf III – ett porträtt Norstedts 1949, 310 s. inb förlbd m skomsl, ill, namnt, ett fåtal blyertsunderstr 50:-

  67. (Gustaf III) Proschwitz, Gunnar von (Ed.) Gustave III par ses lettres Norstedts, Stockholm/Jean Touzot, Paris 1986, 428 pp hardb publ cloth w dj, large 8vo, ill in colour and b/w; this volume commemorates the bicentennial of the Swedish Academy founded by Gustaf III 125:-

  68. Hadenius, Stig; Torbjörn Nilsson & Gunnar Åselius Guide till Sveriges historia. Kunskapsförlaget 2000, 528 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo, rikt illustrerad, som ny. 90:-

  69. Hagberg, Knut Av vasarnas ätt PAN&s 1929, 255 s. inb förl klotryggbd m medb omsl, pärmpappret nött i kanterna, samtida tillskr, grått övre snitt, ill m opaginerade planscher 80:-

  70. Hagberg, Knut Svenska kungar W&W 1953, 208 s. ospr, ill, tillskr 50:-

  71. Hansson, Sigfrid Den svenska fackföreningsrörelsen Tidens 1934, 388 s. 5:e omarb uppl, 12-15 tus, inb biblbd: stämplar, låneficka osv. 40:-

  72. Hansson, Sven Uppsalateologerna och Svenska kyrkan 1840-1855 – The Uppsala Theologians and the Church of Sweden in 1840-1855 Uppsala 1980, 215  diss, large 8vo, Skr utg av Svenska Kyrkohistoriska föreningen. II Ny följd 100:-

  73. Harnesk, Börje Legofolk. Drängar, pigor och bönder i 1700- och 1800-talens Sverige Umeå 1990, 262 + iv s. Häftad, dissertation, stor 8vo, spikblad, litet färgskavd mot övre snittet på främre omslag. Acta Universitatis Umensis 96. 150:-

  74. Hasselberg, Ylva Den sociala ekonomin. Familjen Clason och Furudals bruk 1804-1856. Uppsala 1998, 318 + v s. Häftad, stor 8vo, dissertation, spikblad. Studia Historica Upsaliensia 189. 140:-

  75. Heckscher, Eli F & Nils Ludvig Rasmusson The Monetary History of Sweden. A Guide to the Coin Room. The Royal Coin Cabinet 1964, 62 + ii pp. + 8 pp. plates. Sewn as issued. 4th edition. 60:-

  76. Heckscher, Eli F & Nils Ludvig Rasusson Sveriges mynthistoria. Vägledning vid studiet av Kungl. Myntkabinettets svenska myntsal. Kungl. Myntkabinettet 1961, 56 s.  + 8 s. planscher. Häftad. 3:e omarb. uppl. 40:-

  77. Heckscher, Eli F Stormaktstidens sociala omvälvningar Gebers 1943, 48 s. Det levande förflutna: Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 2, ill namnt i blyerts 40:-

  78. Heckscher, Gunnar Konung och statsråd i 1809 års författning – regeringsmaktens inre gestaltning under det nya statsskickets första halvsekel A&W 1933, 484 s. namnt, blyertsstreckad, Skrifter utgivna av Statsvetenskapliga Föreningen i Uppsala III 60:-

  79. Hedin, Sven Försvarsstriden 1912-14. Fahlcrantz & Gumælius 1951, 376 + iv s. Inbunden förlagets helklotband med bägge omslagen medbundna, stor 8vo, grått övre snitt, illustrerad. ??-100:-

  80. Heffler, Hugo Arbetarnas Bildningsförbund 1912-1962. Krönika vid halvsekelgränsen. ABF 1962, 312 s. Inbunden förlagets guldstämplade helklotband med svagt solkigt skyddsomslag, stor 8vo, fotoillustrerad. 100:-

  81. Hegardt, Astrid Akademiens spannmål. Uppbörd, handel och priser vid Uppsala universitet 1635-1719. Uppsala 1975, 319 s. Häftad, stor 8vo, dissertation. A U U Skrifter rörande Uppsala universitet C. Organisation och historia 32. 100:-

  82. Henningsson, Börje Det röda Dalarna. Socialdemokrater, anarkosyndikalister och kommunister inom Dalarnas Arbetarrörelse 1906-1937. Uppsala Universitet 2004, 307 + v s. Häftad i fotoillustrerat omslag, dissertation, stor 8vo. Studia Historica Upsaliensia 211. 180:-

  83. Henrikson, Alf Ekot av ett skott - öden kring 1792 BB 1986, 273 s. inb förl helklotbd m skomsl 60:-

  84. Henriksson, Alf Svensk historia I-II Bonniers 1964, 1.014 + iv s. inb förl snygga pappbd m skomsl (skomsl på del 1 trasigt), ill av Bengt Berg + fotoplanscher, 11-15 tus I-II 150:-

  85. Herlitz, Nils Grunddragen av det svenska statsskickets historia. Norstedts 1928, 320 s. 1:a uppl, inbunden förlagets helklotband, stor 8vo. 90:-

  86. Hesslén, Gunnar Den svenska parlamentarismens uppkomst. Regering riksdag och partier. Aktstycken jämte inledning och kommentar.Svenska Bokförlaget/PAN&s 1940, 48 s. Klammerhäftad i tryckt omslag, samtida namnteckning och ett par småfläckar på främre omslag. Skr. Utg. Av Historielärarnas Förening 6. 50:-

  87. Hornborg, Eirik Sverige och Ryssland genom tiderna. Politiska relationer och krigiska konflikter. N&K 1942, 144 + i s. Häftad i illustrerat omslag, liten svag fläck på främre omslag, en karta. 2:a uppl. 100:-

  88. Hreinsson, Einar Nätverk och nepotism. Den regionala förvaltningen på Island 1770-1870. Göteborg 2003, 287 + ii s. Häftad, stor 8vo, dissertation, spikblad. Avhandlingar från Historiska institutionen i Göteborg nr 37. 175:-

  89. Hylander, Fride I detta tecken – med svenska Röda Korset i Abessinien Evangeliska Fosterlandsstiftelsens förl 1936, 347 s. inb förlbd 50:-

  90. Håstad, Elis Det moderna partiväsendets organisation Bonniers 1938, 73 s. Studentföreningen Verdandis småskrifter # 407,  namnt, blyertsstreckad 20:-

  91. Håstad, Elis Partierna i regering och riksdag Bonniers 1938, 68 s. Studentföreningen Verdandis småskrifter # 408, blyertsstreckad 30:-

  92. (Häger, Olle & Hans Villius) Ludvigsson, David The Historian-Filmmaker’s Dilemma. Historical Documentaries in Sweden in the Era of Häger and Villius. Uppsala 2003, 411 + v pp. Softcover in illustrated cover, dissertation, dedicated, large 8vo, photo illustrated, spikblad. Studia Historica Upsaliensia 210. 160:-

  93. Höijer, Torvald T:son Karl XIV Johan och Alexander I - En vändpunkt i de svensk-ryska förbindelsernas historia Gebers 1945, 52 s. Det levande förflutna: Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 7 40:-

  94. Höjer, Henrik Svenska siffror. Nationell integration och identifikation genom statistik 1800-1870. Gidlunds 2001, 288 s. Häftad i illustrerat omslag, dissertation, dedicerad, illustrerad. 125:-

  95. Hörsell, Ann Borgare, smeder och änkor. Ekonomi och befolkning i Eskilstuna gamla stad och Fristad 1750-1850. Uppsala 1983, 201 s. Häftad, dissertation. Studia Historica Upsaliensia 131. 110:-

  96. Ilshammar, Lars Offentlighetens nya rum. Teknik och politik i Sverige 1969-1999. Örebro 2002, 379 s. Häftad i illustrerat omslag med skyddsomslag, dissertation, stor 8vo, spikblad, annotationer i kulspets på bakre blankblad. Örebro Studies in History 2. 110:-

  97. Isacson, Maths Ekonomisk tillväxt och social differentiering 1680-1860 – Bondeklassen i By socken, Kopparbergs län Uppsala 1979, 284 s. Uppsala Studies in Economic History 18, skomsl, stor 8 100:-

  98. Isidorsson, Tommy Arbetstidens utveckling i Sverige under 100 år i ett internationellt perspektiv. Göteborgs Universitet 2001, 360 + i s. Häftad, stor 8vo, dissertation, spikblad, främre övre vänstra hörn stött. Avhandlingar från Historiska Institutionen, Göteborg nr 30. 150:-

  99. Isling, Åke Vägen till en demokratisk skola - Skolpolitik och skolreformer i Sverige från 1880- till 1970-talet Prisma 1974, 149 + iii s. originalpocket, fotoill 60:-

  100. Jacobson, Sigbrit Plaenge 1766 års allmänna fiskestadga - Dess uppkomst och innebörd med hänsyn till Bottenhavsfiskets rättsfrågor  Uppsala 1978, 196 s. Studia Historica Upsaliensia 98, stor 8:o 100:-

  101. Jakobson, Max År av fruktan och hopp Söderströms/Atlantis 2002, 508 s. inb förl pappbd m skomsl, stor 8vo, bakre smutblad bortrivet, annars som ny; skildrar det politiska livet i Finland efter 1945 125:-

  102. Jalagin, Seija Japanin kutsu. Suomalaiset naislähetit Japanissa 1900-1941. Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, Helsinki 2007, 353 pp. Softcover, dissertation, large 8vo, English summary:Answering the Call: Finnish Missionary Women in Japan 1900-1941 (main text in Finnish). Bibliotheca Historica 107. 175:-

  103. Jansson, Torkel Agrarsamhällets förändring och landskommunal organisation - En konturteckning av 1800-talets Norden Uppsala 1987, 229 s. Studia Historica Upsaliensia 146, skomsl, stor 8:o 100:-  

  104. Johansson, Britt-Inger I tidens stil. Arkitekten Agi Lindegrens liv och verk 1858-1927. Raster Förlag 1997, 404 s. Häftad med skyddsomslag, dissertation, stor 8vo, spikblad, illustrerad. 160:-

  105. Johansson, Curt Lantarbetarna i Uppland 1918-1930 - En studie i facklig taktik och organisation Uppsala 1970, 400 s. diss, stor 8vo, m spikblad; Studia Historica Upsaliensia 32 70:-

  106. Johnsson, O Sveriges forntid och medeltid. Upplaga A. Bergwalls 1925, 166+ ii s. dedicerad, inb förl helklotbd, stor 8vo, ngt nött rygg, streckad. exl, ill 50:-

  107. (Julinus, Johannes) Tilander, Gunnar Nyköpingsstudenten Johannes Julinus dagböcker 1659-1664 och hans bedrifter i Uppsala, Åbo och Strängnäs Skara 1968, 151 s. exl 60:-

  108. Jägerstad, Hans Sveriges historia i årtal. Koncentrerad historisk uppslagsbok. Prisma 1964, 172 + iv s. Häftad, bakre omslag solkigt. 2:a upplagan. 40:-

  109. Kan, Aleksander Hemmabolsjevikerna - Den svenska socialdemokratin, ryska bolsjeviker och mensjeviker under världskriget och revolutionsåren 1914-1920 Carlssons 2005, 552 s. inb förl klotbd m skomsl, ill, förlagsny 250:-

  110. Kan, Aleksander Nikolaj Bucharin och den skandinaviska arbetarrörelsen Uppsala 1991, i+187 s. Häftad, ngt snedläst. Opuscula Historica Upsaliensia 6. 80:-

  111. Kan, Alexandr Skandinaviens historia Progress/Fram, Moskva/Göteborg 1981, 423 s. inb förlbd m skomsl 90:-

  112. (Karl IX) Hedberg, Lennart Företagarfursten och framväxten av den starka staten. Hertig Karls resursexploatering i Närke 1581-1602. Örebro 1995, 2+iv+382 s. Inbunden förlagets illustrerade helklotband, dissertation, stor 8vo. Örebro Studies 11. 130:-

  113. Karlsson, Gustav H Kring kalabaliken i Bender. Stockholm 1974, s. 29-62. Häftad, stor 8vo, illustrerad, stämpel på främre omslag. Särtryck ur: Karolinska Förbundets Årsbok 1973. 50:-

  114. Karlsson, Ingela Kriget, staten och rederierna. Den svenska handelsflottan 1937-1947. Göteborg 2003, 328 s. Häftad, stor 8vo, dissertation, spikblad. Meddelanden från Ekonomisk-Historiska Institutionen Handelshögskolan i Göteborgs Universitet 87. 200:-

  115. Kilander, Svenbjörn Censur och propaganda - Svensk informationspolitik under 1900-talets första decennier Uppsala 1981, 219 s. Studia Historica Upsaliensia 121, stor 8:o 80:-

  116. Klein, Ernst Bilder ur Sveriges historia Nordisk Rotogravyr 1931-32, xiii+224+iv+225-448 s. 4:o, inb halvklot, rikt ill, premiumlapp 90:-

  117. Klein, Ernst Bilder ur Sveriges historia Nordisk Rotogravyr del 1 1931 del 2 1932 del 1 xiii+224 s. del 2 iv+225-448 s. 4:o, inb i klot/pappbd, rikt ill I-II 120:-

  118. Klemming, G E Svenska medeltidspostillor – efter gamla handskrifter I-III Stockholm I: 1879, 366 s., II: 1880, 305 s. III: 1893, 533 s. inb priv halvklot, del 1 ngt fuktfläckad första sidorna I-III 250:-

  119. Koch, Hal & Ross, Alf (red) Nordisk demokrati Halvorsen & Larsen, Oslo ; N&K, Stockholm; Westermann, København 1949, 458 s. liten nagg i främre omsl, enstaka blyertsant, namnt, ill 50:-

  120. Kraft, Salomon & Seitz, Heribert (reds) Historiska bilder – studier kring vårt lands minnen i Livrustkammaren och andra samlingar I-III  AB Bokverk/Kungliga Livrustkammaren 1948-51; I: Från Gustav Vasa till Lützen 1948, 461 s.; II: Från Kristina till Fredrikshall 1949, 539 s.; III: Från Frihetstiden till Gustaf V  1951, 524 s. 4:os, inb förl halvfrbd m övre guldsnitt, ngt blekta, ill I-III 450:-

  121. Kronborg, Bo & Nilsson, Thomas Stadsflyttare - Industrialisering, migration och social mobilitet med utgångspunkt från Halmstad, 1870-1910 Uppsala 1975, 298 s. Studia Historica Upsaliensia 65, stor 8:o 75:-

  122. Kultur och politik. Föreningen Laboremus femtio år. Tiden 1952, 157 s. Häftad, 2 namnteckningar på försättsblad. 7 artiklar, bl a av Assar Lindbäck, Bo Siegbahn och Ernst Michanek. 60:-

  123. Kumlien, Kjell Sverige och den tyska Hansan Gebers 1943, 48 s. Det levande förflutna: Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 4, ill 30:-

  124. Lagerroth, Fredrik Levande och dött i frihetstidens statsskick - En principutredning Gebers 1947, 75 s. Det levande förflutna: Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 10 30:-

  125. Lagerroth, Fredrik Tyskt och nordiskt i Danmarks författningsutveckling 1660-1849 – till hundraårsminnet av Junigrundlovens tillkomst Gleerups 1949, 188 s. stor 8:o, skrifter utg av Fahlbeckska Stiftelsen XXXIV, rec stämpel, namnt 40:-

  126. Landberg, Georg Riksdagens initiativ- och beslutsrätt under 1772 års statsskick. Uppsala 1929, 107 s. Häftad i truckt omslag, stor 8vo, främre omslag naggat och med en rejäl reva, rygg småtrasig, bakre omslag ngt fläckigt med mindre riss, inlaga bra. Uppsala Universitets årsskrift 1929. Filosofi, Språkvetenskap och Historiska Vetenskaper 2. 50:-

  127. Landberg, Hans Decemberrådslagen 1654. Karl X Gustaf, rådet och rustningsfrågan. Stockholm 1968, s. 43-68. Häftad, illustrerad. Särtryck ur: Karolinska Förbundets årsbok 1968. 40:-

  128. Landberg, Hans Krig på kredit – svensk rustningsfinansiering våren 1655 Kristianstad 1969, 141 s. särtryck ur Carl X Gustaf-studier, ospr 50:-  

  129. Landberg, Hans Statsfinans och Kungamakt. Karl X Gustav inför Polska kriget. Svenska Bokförlaget 1969, 48 s. Klammerhäftad, dissertation, sammanfattning av 3 arbeten, spikblad. Studia Historica Upsaliensia 28. 50:-

  130. Larsson, Katarina Andrahandskontrakt i folkhemmet. Närmiljö och kvinnors förändringsstrategier. Örebro 2004, 224 s. Häftad med illustrerat skyddsomslag, dissertation, dedicerad, stor 8vo, kort kommentar på sista blankblad. Örebro Studies in History 4. 100:-

  131. Larsson, Ulf Svensk socialdemokrati och Baltikum under Mellankrigstiden Stockholm 1996, 106 s. Studia Baltica Stockholmiensia 17 100:-

  132. Laurin, Carl G Svensk själfpröfning PAN&s 1912, 118 s. 2:a uppl (4-5 tus) sammanbunden med:
    Laurin, Carl G Stamfränder - Reseminnen och skildringar PAN&s 1925, 284 s. 2:a uppl, ill; behandlar fr a Norge och Finland
    sammanbunden med:
    Laurin Carl G Alla ha rätt - samt andra uppsatser med anledning av världskriget PAN&s 1917,  viii + 144 + i s. 1:a uppl; alla tre verk sammanbundna i ett priv halvfrbd (Nordiska Bokhandeln, Sthlm) m rikt guldornerad rygg och övre guldsnitt, ryggen flammig, exl 150:-

  133. (Lenin) Zubko, Marat Lenin i Sverige året 1917 Progress, Moskva/Fram, Göteborg 1985, 170 s. inb förl linnebd m skomsl, fotoill i s/v, dedicerad, rysk arkivuppl (bättre papper) 90:-

  134. Lennersand, Marie Rättvisans och allmogens beskyddare. Den absoluta staten, kommissionerna och tjänstemännen, ca 1680-1730. Uppsala 1999, 338 + v s. Häftad med illustrerat skyddsomslag, dissertation, stor 8vo, spikblad. Studia Historica Upsaliensia 190. 150:-

  135. Levin, Hjördis Masken uti rosen. Nymalthusianism och födelsekontroll i Sverige 1880-1910. Propaganda och motstånd. Symposion 1994, 475 + ii s. + planscher. Häftad med skyddsomslagsflikar, dissertation, spikblad. 140:-

  136. Lilja, Sven Tjuvehål och stolta städer. Urbaniseringens kronologi och geografi i Sverige (med Finland) ca 1570-tal till 1810-tal. Stads- och Kommunhistoriska Institutet 2000, 519 s. Häftad, dissertation, stor 8vo. Studier i Stads- och Kommunhistoria 20. 180:-

  137. (Lillie, Metta Magdalena) Eriksson, Jessica Metta Magdalena Lillies dagbok - En 1700-talstext och dess språk Uppsala Universitet 2004, 189 s. diss, stor 8vo, spikblad, Inst f Nordiska Språk; w a summary:The diary of Metta Magdalena Lillie. Linguistic aspects of an 18th century manuscript 190:-

  138. Lindberg, Folke Hantverk och skråväsen under medeltid och äldre vasatid. Prisma 1964, 256 s. Pocket. Verdandi-orientering nr 3. 50:-

  139. Lindberg, Folke Kunglig utrikespolitik – studier och essayer från Oscar II:s tid Bonniers 1950, 258 s. ill 30:-

  140. Lindeberg, Gösta Krigsfinansiering och krigshushållning i Karl XII:s Sverige Gebers 1946, 58 s. ill, Det levande förflutna: Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 9 40:-

  141. Lindgren, Håkan Spannmålshandel och priser vid Uppsala akademi 1720-1789. En prövning av markegångstaxornas källvärde. Uppsala 1971, 354 + i s. Häftad, stor 8vo, dissertation. A U U Skrifter rörande Uppsala universitet C. Organisation och historia 23. 100:-

  142. Lindgren, John Det Socialdemokratiska Arbetarpartiets uppkomst i Sverige 1881-1889. Tidens 1927, 349 + i s. Häftad, lätt nött omslag, dissertation. Skrifter utgivna av Arbetarnas kulturhistoriska sällskap, band 1. 80:-

  143. Lindqvist, Herman En vandring genom den svenska historien. Nordiska Museet / Statens Historiska Museum / Länsmuseerna / Wiken 1993, 87 + i s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, kvadratisk 8vo, rikt illustrerad. 70:-

  144. Lindman, Sven Parlamentarismens införande i Finlands statsförfattning Uppsala & Stockholm 1935, 85 s. Skrifter utg av Statsvetenskapliga Föreningen i Uppsala V 20:-

  145. Lindroth, Jan Idrottens väg till folkrörelse - Studier i svensk idrottsrörelse till 1915 Uppsala 1974, 403 s. Studia Historica Upsaliensia 60, stor 8:o 175:-

  146. Lindström, Åke Bruksarbetarfackföreningar - Metalls avdelningar vid bruken i östra Västmanlands län före 1911 Uppsala 1979, 146 s. Studia Historica Upsaliensia 106, stor 8:o 90:-

  147. Liunggren, Waldemar Sveriges historia utan årtal Stockholm 1915, 100 s. naggad rygg 40:-

  148. Ljunggren, Stig-Björn Folkhemskapitalismen. Högerns programutveckling under efterkrigstiden. Tiden 1992, 443 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, dissertation. 180:- 

  149. Loewe, Walter Tobaksspinnarna och tobaksfabrikanterna i 1600-talets Stockholm. Borås 1993, 308 + iv s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, liten 4to, rikt illustrerad. Monografier utg. av Stockholms Stad 112. 125:-

  150. Loit, Aleksander (Ed.) Die Kontakte zwischen Ostbaltikum und Skandinavien im frühen Mittelalter - Internationale Konferenz 23.-25. Oktober 1990, Riga Stockholm 1992, 184 s. ill; Studia Baltica Stocckholmiensia 9 100:-

  151. Lundberg, Erik Några huvuddrag i den internationella ekonomiska utvecklingen under mellankrigsperioden Uppsala 1944, s 122-145 4to, namnt på omsl, ngt nött rygghuvud, särtryck ur Studier i ekonomi och historia tillägnade Eli F. Heckscher 24.11.1944 40:-

  152. Lundbäck, Britt-Marie En industri kommer till stan -Hudiksvall och trävaruindustrin 1855-1876 Uppsala 1982, 194 s. Studia Historica Upsaliensia 123, skomsl, stor 8:o 100:-

  153. Lundhem, Stefan (red) Årsbibliografi 1980-1982. Historiska institutionen vid Uppsala universitet. Uppsala 1983, 53 s. Häftad i tryckta omslag. 60:-

  154. Lundhem, Stefan (red/Ed.) Årsbibliografi 1983-1984. Historiska institutionen vid Uppsala universitet. / Annual Bibliography 1983-1984. Department of History University of Uppsala. Uppsala 1985, 46 s. Häftad i tryckta omslag. 50:-

  155. Lundström, Per Anders (red) Arméflygets historia Västervik 1997, 503 s. inb förl dek läderryggbd m skomsl, 4to, rikt ill i färg och s/v 500:-

  156. Lundström, Per-Anders På rätt plats – värnpliktens historia Karlstad 1993, 218 s. ill 90:-

  157. Lundvik, Bertil Solidaritet och partitaktik - Den svenska arbetarrörelsen och spanska inbördeskriget 1936-1939 Uppsala 1980, 215 s. Studia Historica Upsaliensia 11, stor 8:o 90:-

  158. Lyttkens, Alice Kvinnan börjar vakna. Den svenska kvinnans historia från 1700 till 1840-talet. Bonniers 1974, 326 + v s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, rikt illustrerad. 60:-

  159. Lyttkens, Alice Kvinnan söker sin väg. Den svenska kvinnans historia från liberalismen till vår tid. Bonniers 1976, 351 s. Inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag, rikt illustrerad. 80:-

  160. Löfqvist, Karl-Erik Historiska problem N&K 1952, 303 s. inb förlbd, namnt, svagt sliten, essäer av bla C Weibull, Eli Heckscher, Martin Lamm 60:-

  161. Magnusson, Lars Ty som ingenting angelägnare är än mina bönders conservation…  - Godsekonomi i östra Mellansverige vid mitten av 1700-talet Uppsala 1980, 203 s. Uppsala Studies in Economic History 20, stor 8:o 100:-

  162. Malmborg, Mikael af Den ståndaktiga nationalstaten. Sverige och den västeuropeiska integrationen 1945-1959. Lund University Press 1994, 444 + iv s. Häftad, stor 8vo, dissertation, spikblad. Bibliotheca Historica Lundensis 80. 160:-

  163. (Mannerheim, Gustaf) Jägerskiöld, Stig Den unge Mannerheim. Bonniers 1964, 350 s. + planscher. 1:a uppl., häftad med flikar, stor 8vo. 100:-

  164. (Mannerheim, Gustaf) Jägerskiöld, Stig Gustaf Mannerheim 1906-1917. Bonniers 1965, 358 s. + karta + planscher. 1:a uppl., häftad med flikar, stor 8vo. 100:-

  165. (Mannerheim, Gustaf) Jägerskiöld, Stig Gustaf Mannerheim 1918. Bonniers 1967, 411 s. + planscher. 1:a uppl., inbunden förlagets helklotband med ngt tufsigt skyddsomslag, stor 8vo. 100:-

  166. Meijer, Bernhard Svenskt-Historiskt handlexikon Stockholm 1882, 397 s. inb helkklot, sliten rygg 90:-

  167. Meinander, Ragnar Hur Finland styres Sv Bokförl/ Bonniers 1957, 114 s. inb förl pappbd, hårt streckad, Verdandis skriftserie 8 40:-

  168. Mellquist, Einar D Rösträtt efter förtjänst? – riksdagsdebatten om den kommunala rösträtten i Sverige 1862-1900 Stockholm/Uppsala 1974, 352 s. avhandling 40:-

  169. Midgaard, John Norges historie – en kort inføring Johan Grant Tanum forl, Oslo 1967, 140 s. 20:-

  170. Misgeld, Klaus Die "Internationale Gruppe demokratischer Sozialisten" in Stockholm 1942-1945 - Zur sozialistischen Friedensdiskussion während des Zweiten Weltkrieges Uppsala 1976, 216 pp. Studia Historica Upsaliensia 79, large 8:o 75:-

  171. Moberg, Kerstin Från tjänstehjon till hembiträde – en kvinnlig låglönegrupp i den fackliga kampen 1903-1946 Uppsala 1978, 256 s. Studia Historica Upsaliensia 101, stor 8:o 100:-

  172. Moberg, Vilhelm Min svenska historia – berättad för folket I-II. PAN&s ; I: Från Oden till Engelbrekt 1970, 313 s.; II: Från Engelbrekt till Dacke 1971, 390 s. inb förlbd m skomsl I-II 80:-

  173. Montgomery, Arthur Hur Sverige övervann depressionen. 1930-1933. Sveriges Industriförbund 1938, 95 s. Häftad, hårt streckad och annoterad, rygghuvud och -fot slitna. 60:-

  174. Montgomery, Arthur Industrialismens genombrott i Sverige. A&W 1966, 368 s. Inbunden gediget privat  halvklotband, främre omslag medbundet, rester av det röda bakre omslaget kvar på sista sidan, en liten röd fläck på titelsidan från främre omslag. Senare upplaga (Oförändrat offsettryck av 1947 års upplaga). 150:-

  175. Munktell, Henrik Brott och straff i svensk rättsutveckling Gebers 1943, 47 s. Det levande förflutna: Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 5 40:-  

  176. Nergård, Maj-Britt Mellan krona och marknad. Utländska och svenska entreprenörer inom svensk järnhantering från ca 1580 till 1700. Uppsala 2001, 312 + v s. Häftad i tryckta omslag, dissertation, stor 8vo, dedicerad, spikblad. 150:-

  177. Nilsson, Hans Mot bättre hälsa. Dödlighet och hälsoarbete i Linköping 1860-1894. Motala 1994, 261 + vii s. Häftad i illustrerat omslag, dissertation, stor 8vo, illustrerad, 2 hundöron och några pennmarkeringar i litteraturlistan. Linköping Studies in Art and Science 105. 150:-

  178. Nilsson, Runo B A Rallareliv - Arbete, familjemönster och levnadsförhållanden för järnvägsarbetare på banbyggena i Jämtland-Härjedalen 1912-1928 Uppsala 1982, 211 s. Studia Historica Upsaliensia 127, stor 8:o 80:-

  179. Norberg, Anders Sågarnas ö - Alnö och industrialiseringen 1860-1910 Uppsala 1980, 138 s. + ytterligare uppsatser ca 100 s. Studia Historica Upsaliensia 116, stor 8:o 75:-

  180. Nordberg, Michael I kung Magnus tid. Norden under Magnus Eriksson 1317-1374. Bonnierförlagen 1996, 361 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. såld

  181. Nordlund, Roland Kontribution eller satisfaktion. Pommern och de svenska krigsfinanserna 1633. Stockholm 1974, s. 321-402. Klammerhäftad. Förtryck ur: Historisk Tidskrift nr 3, 1974. 50:-

  182. Nordlund, Roland Krig genom ombud. De svenska krigsfinanserna och Heilbronnfrbundet 1633. utan plats [Uppsala] utan år, ii + s. 273-451. Häftad i tryckt omslag, rygg och kanter på omslag blekta. Särtryck ur: Studia Historica Upsaliensia 36. 110:-

  183. Nordlund, Roland Krig på avveckling – Sverige och tyska kriget 1633 Uppsala 1974, 61 s. Studia Historica Upsaliensia 57, stor 8:o 40:-

  184. Nordström, Alf Vindragarna Norstedts 1975, 208 s. rikt ill 60:-

  185. Norman, Hans Från Bergslagen till Nordamerika - Studier i migrationsmönster, social rörlighet och demografisk struktur med utgångspunkt från Örebro län 1851-1915 Uppsala 1974, 372 s. Studia Historica Upsaliensia 62, stor 8:o 100:-

  186. Nothin, Torsten Regeringsmakt och rättsäkerhet Norstedts 1953, 125 s. namnt, stämpel, blyertsstreckad 40:-

  187. Nyman, Magnus Upplysningens spegel. Götheborgs Allehanda om Frankrike och världen 1774-1789. Atlantis 1994, 269 s. Inbunden förlagets blindpressade pappband med skyddsomslag, stor 8vo, enstaka illustrationer. 80:-

  188. Nyman, Olle Parlamentarismen i Sverige – huvuddragen av utvecklingen efter 1917 Ehlins Förl 1950, 131 s. ded 40:-

  189. Näsström, Gustaf Forna dagars Sverige III. 1700-talet. Kulturhistorisk Bilderbok om Frihetstid och Gustaviansk tid. Bonniers 1962, 354 s. Inbunden förlagets halvklotband med trasigt skyddsomslag, 4to, mkt rikt illustrerad, ett par småfläckar på yttre frrampärm. 140:-

  190. Ohre-Aldskogius, Maj Folkmängdsförändring och stadstillväxt - En studie av stora och medelstora stadsregioner Uppsala 1968, x + 167 s. ill m färgkartor Geografiska Regionsstudier 5 75:-

  191. Olgeirsson, Einar Från ättegemenskap till klasstat. PANorama 1971, 157 s. Pocket, en det understrykningar i blyerts. 60:-

  192. Olsson, Axel Asylrätt och humanism - En bok om Sovjetryssland och balterna, excellensen Undén och landsfogde Persson AB Seelig & Co 1947, 228 s. omsl ngt buckligt, stor 8vo 60:-

  193. Olsson, Emes Som en solörn - Bilder ur Unga Örnars historia Unga Örnars Riksförbund/Tidens 1981, 175 s. stor dedikation, inb förl helklotbd m skomsl, rikt fotoill 90:-

  194. Olsson, Knut Morden i Ådalen – glöm dem aldrig! Fram 1981, 40 s. klammerhäftad, ill 40:-

  195. Olsson, Lars Då barn var lönsamma - Om arbetsdelning, barnarbete och teknologiska förändringar i några svenska industrier under 1800- och början av 1900-talet Tidens 1980, 182 s. 75:-

  196. Ossian-Nilsson, K G När klockorna klämta – med Landsstormen – rön och funderingar Stockholm 1914, 64 s. ill, sliten, om svenska militären 40:-  

  197. Palm, Irving Frikyrkorna, arbetarfrågan och klasskampen – Frikyrkorörelsens hållning till arbetarnas fackliga och politiska kamp åren kring sekelskiftet Uppsala 1982, 224 s. diss, spikblad, Studia Sociologica Upsaliensia 19. 90:-

  198. Palme, Sven Ulric Kristendomens genombrott i Sverige. Aldus Bonniers 1962, 168 s. + planscher. Pocket. 2:a uppl. 75:-

  199. Palme, Sven Ulric Stånd och klasser i forna dagars Sverige KF 1947, 105 + i s. 50:-

  200. Perényi, János Revolutionsuppfattningens anatomi - 1848 års revolutioner i svensk debatt Uppsala 1979, 156 s. Studia Historica Upsaliensia 108, stor 8:o 90:-  

  201. Proschwitz, Gunnar von (tolkning, inledning och kommentar) Katarina II och Gustaf III. En återfunnen brevväxling. Norstedts 1998, 360 s. + planscher. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo 150:-

  202. Påhlman, A & W Sjölin Arbetarföreningarna i Sverige 1850-1900. En undersökning av den lberala arbetarrörelsens historia och kooperationens första skede. KF 1944, 300 s. Häftad, illustrerad, exlibris på insidan av främre omslag (som blivit litet buckligt pga detta). 175:-

  203. Rajamaa, Ruth Systrarnas verksamhet, undervisning och uppfostran i Vadstena kloster 1384-1595. Stockholms Universitet 1992, xii + 281 s. Häftad, dissertation, stor 8vo. 110:-

  204. (Rancken, Oskar) Bregenhöj, Carsten (red) Oskar Rancken - Pedagog och samlare, folklivsvetare och historiker Helsingfors 2001, 160 s. fyrkantig 8vo, ill, Meddelanden från Folkkultursarkivet nr 18, Skr utg av Svenska Littratursällskapet i Finland nr 632 100:-

  205. Reinholdsson, Peter Uppror eller resningar? Samhällsorganisation och konflikt i senmedeltidens Sverige. Uppsala 1998, 295 + v s. Häftad i illustrerat skyddsomslag, dissertation, stor 8vo, spikblad. Studia Historica Upsaliensia 186. 200:-

  206. Reitzel-Nielsen, Erik The Danish Order of Saint John since the Reformation. Krohn, Copenhagen 1976, 164 + i s. Hardbound publisher’s gold stamped cloth, illustrated. 250:-

  207. Revera, Margareta Gods och gård 1650-1680 - Magnus Gabriel De la Gardies godsbildning och godsdrift i Västergötland I Uppsala 1975, 192 s. Studia Historica Upsaliensia 70, stor 8:o, allt som utkom 100:-

  208. Riksföreningen för svenskhetens bevarande i utlandet – till trettioårsdagen 1908-1938 Göteborg 1938, 77 s. artiklar som: ”Kring svenskar, svenskt och svenskminnen i U.S.A”. (Vilh. Lundström) och ”Från Solander till guldrusningen. Ett kapitel om Australiens första svenskar” (Hjalmar Bengtsson) 40:-

  209. Ringmar, Richard Gästriklands bergsmän, Kronan och handelskapitalet - Aktörer och institutionella spelregler i bergsmansbruket, 1650-1870 Uppsala 1999, 274 s. diss, stor 8vo, skomsl, ill; Uppsala Studies in Economic History 45. såld

  210. Rodell, Magnus Att gjuta en nation. Statyinvigningar och nationsformering i Sverige vid 1800-talets mitt. N&K 2002, 296 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo, dissertation, illustrerad, spikblad, ett dussintal sidor strukna med gul överstrykningspenna. 100:-

  211. Runestam, Staffan Förstakammarhögern och rösträttsfrågan 1900-1907 Uppsala 1966, 345 s. diss, Studia Historica Upsaliensia XXI 70:-

  212. Rydfors, A Historisk läsebok för Allmänna Läroverkens första och andra klass Stockholm 1904, 247 s. inb förl halvklot, exl, något kludd och namnt på innerpärm och smutsbl 20:-

  213. Samuelsson, Kurt De stora köpmanshusen i Stockholm 1730-1815 – en studie i den svenska handelskapitalismens historia Stockholm 1951, 272 s. Skr. utg av Ekonomisk-Historiska Institutet i Stockholm, stor 8:o 100:-

  214. Samuelsson, Owe Sydsvenska baptister inför myndigheter - Tillämpning av religionsbestämmelser i Lunds och Växjö stift 1857-1862 Lund University Press 1998, 274 + ii s. dedicerad, Bibliotheca Historico-Ecclesiastica Lundensis 38, med spikblad 60:-

  215. Sanders, Hanne Bondevækkelse og sekularisering. En protestantisk folkelig kultur i Danmark og Sverige 1820-1850. Stads- och Kommunhistoriska Institutet 1995, 392 s. Häftad i fotoillustrerat omslag, dissertation, spikblad, dedicerad. Studier i Stads- och Kommunhistoria 12. 100:-

  216. (Schauman, Eugen) Estlander, Bernh. Eugen Schauman - En livsbild ur Finlands kamp mot Ryssland Söderström, Helsingfors 1924, 208 s. stor 8vo, fotoill, lätt solkig, ryggfot skadad 50:-

  217. Schön, Bosse En äkta Hamilton. Berättelsen om en familjelögn. DN 2002, 273 + iv s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, fotoillustrerad. 150:-

  218. Segerstedt, Torgny T Den akademiska friheten under frihetstiden Uppsala 1971, 147 s stor 8vo, ospr, Acta Universitatis Upsaliensis C: Organisation och Historia 22 60:-

  219. Segerstedt, Torgny T Den akademiska friheten under gustaviansk tid Uppsala 1974, 245 s stor 8vo, ospr efter s 25, blekt rygg, frontespis; Acta Universitatis Upsaliensis C: Organisation och Historia 29 80:-

  220. Seip, Jens Arup Et regime foran undergangen: Fredrik Stang - Ole Jacob Broch Oslo 1945, 248 s. inb förl pappbd m skomsl, stor 8:o 120:-

  221. Sellberg, Hjalmar Staten och arbetarskyddet 1850-1919. En studie i svensk socialpolitik. Uppsala 1950, 319 s. Häftad, stor 8vo, dissertation, dedicerad, osprättad. 120:-

  222. Seyler, Hans Hur bonden blev lönearbetare – Industrisamhället och den svenska bondeklassens omvandling Lund 1983, 332 s. Arkiv avhandlingsserie 17, stor 8:o 80:-

  223. Scharp, Dag W & Granliden, Herbert (reds) En frihetskamp genom seklerna – Den svenska nykterhetsrörelsens historia i ord och bild Stockholm 1953, 508 + viii (register) inb förl dek halvfrbd m övre guldsnitt och främre omsl medb, 4:o, rikt ill 175:-

  224. Simonson, Örjan Den lokala scenen. Torstuna härad som lokalsamhälle under 1600-talet. Uppsala 1999, 323 + v s. + utvikbar översiktskarta i plastficka. Häftad i tryckta omslag, dissertation, dedicerad, stor 8vo, spikblad. Studia Historica Upsaliensia 191. 130:-

  225. Sjövall, Birger Om partier och paskviller å riddarhuset vid 1809-1810 års riksdag - Ett bidrag till de politiska sedernas historia i vårt land Kristianstad 1922, 28 s. liten 4to, klammerhäftad 30:-

  226. Staaff, Karl Politiska tal I-II - samt några tal och inlägg vid skilda tillfällen W&W 1918, 361 + 334 s inb i samtida lätt slitna snygga halvfrbd, stora 8:o, oljemarmorerat snitt, namnt, utg av Kristian Setterwall och Erik Staaff, portr 300:-

  227. Stadin, Kekke Småstäder, småborgare och stora samhällsförändringar - Borgarnas sociala struktur i Arboga, Enköping och Västervik under perioden efter 1680 Uppsala 1979, 180 s. Studia Historica Upsaliensia 105, stor 8:o 100:-

  228. Stolpe, Sven Drottning Kristina I-II Bonniers 1960-61, I Den Svenska tiden 267 s., II Efter tronavsägelsen 278 s. ill, namnt i vol I I-II 100:-

  229. Strindberg, Axel Bondenöd och stormaktsdröm – studier över skedet 1630-1718 Bonniers 1937, 445 s. naggat omsl, stor 8:o 60:-

  230. Sundberg, Gunnar Partipolitik och regionala intressen 1755-1766 - Studier kring det bottniska handelstvångets hävande. Uppsala 1978, 127 s. Studia Historica Upsaliensia  104, stor 8:o 90:-

  231. Sundvik, Ivar 100 år för ordets frihet - Publicister i samhällsomdaningen 1874-1974 R&S 1974, 236 s. inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo, ill m opaginerade planscher 70:-

  232. (Suremain) Generallöjtnant de Suremains minnen från hans anställning i svensk tjänst 1794-1815 Gebers 1902, vi + 329 s. inb vackert priv halvfrbd m marmorerat snitt 90:-

  233. Svahn, Nils (teckningar) & Bernh. Bengtsson (rim) En midsommarnattsdröm - eller Den nya ministären Förlagsaktiebolaget Svea, Stockholm 1917, 24 s. med gördeln, liten riss i gördel, främre omsl och första blad, mkt rar 250:-

  234. Svensén, Emil Från forntid till nutid J A Lindblads 1919, 159 s. 40:-

  235. Svensk ordning och nyordning. En orientering. N&K 1943, 180 s. Inbunden förlagets halvklotband, ej skydsomslag, stor 8vo. Innehåller bl a: Herbert Tingsten: Partier och folkrörelser. och Den svenska folkstyrelsen; Rickard Sandler: Sveriges väg - en urtrikespolitisk återblick.; Östen Unden: Efter kriget - några framtidsproblem. och 7 artiklar till. 150:-

  236. Svenska folket genom tiderna. Vårt lands kulturhistoria i skildringar och bilder 1-13. Allhem 1938-40, drygt 6.000 s. Inbundna förlagets ngt nötta halvfranska band, illustrerade i färg och s/v, 4to’s. Red. Ewert Wrangel. 600:-

  237. (Sverige-Norge unionen) Kongl. Maj:ts rådiga kungörelse, at de, som efter Sveriges och Norriges förening, rymt från ena riket til det andra, skola, uppå wederbörlig anmälan utlefwereras;... Stockholm 1815, 4 s. Tagen ur band.
    Kongl. Maj:ts rådiga proposition till rikets ständer om de nya constitutionela förhållanden, som, till följe af föreningen mellan Sverige och Norrige, uppkommit
    Stockholm 1815, 10 s.
    Tagen ur band.
    Ekonomisk uppgörelse mellan Sverige och Norge i anledning af unionens upplösning;...
    Stockholm 1906, 4 s. Tagen ur band, ett par mindre riss; Svensk författnings-samling N:r 64 1906.
    Alla tre: 150:-

  238. Söderberg, Bengt Gotland i historien Visby 1968, 95 s. rikt ill 40:-

  239. Söderberg, Ingrid Hartman ”Vidunder till qvinnor”. Sju systrar som pionjärer i yrkesliv och offentlighet 1860-1935. Örebro 2003, 422 s. Häftad med skyddsomslag, dissertation, stor 8vo, dedicerad, enstaka illustrationer. Örebro Studies in History 3. 175:-

  240. Tarkiainen, Kari “Vår Gamble Arffiende Ryssen“ - Synen på Ryssland i Sverige 1595-1621 och andra studier kring den svenska Rysslandsbilden från tidigare stormaktstid Uppsala 1974, 103 s. diss, stor 8vo, spikblad 80:-

  241. (Tessin, Carl Gustaf) Proschwitz, Gunnar von (Inledning, tolkning och kommentar) Carl Gustaf Tessin i Paris. Konst och Politik. Brevväxling med Carl Hårleman, Kungliga Slottets arkitekt. Norstedts 2002, 357 s. + 32 planscher. Inbunden förlagets gulddekorerade pappband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 180:-

  242. Thermænius, Edvard Svensk bondepolitik - Memoarer och brev Gebers 1931, viii + 384 s. + 8 planscher stor 8vo, vikmärke på främre omsl, omsl lätt solkat och naggat 75:-

  243. Thermænius, Edvard Sveriges politiska historia efter 1809 Bonniers 1937, 79 s. Verdandis småskrifter # 394, hårt struken, namnt 10:-  

  244. Thim, Olle (red) I samhällets utkant - Ur Stockholms sociala historia Tidens 1989, 323 s. stor 8vo, ill 75:-

  245. Thulstrup, Åke Reformer och försvar – konturerna av Sveriges historia 1920-1937 Bonniers 1938, 228 s. ngt vattenskadad, understr 40:-

  246. Thunborg, Carsten Mot herremakt för folkmakt Fram 1988, 230 s. ill; om tidningen Norrskensflammans historia 40:-

  247. Thörnquist, Annette Silikosproblemet i Österbybruk 1920-1980. Skyddsarbetet - facklig kamp eller partssamarbete? Arbetsskyddsnämden 1993, 171 s. Inbunden frlagets kartonnageband, fotoillustrerad, dedicerad, 6 sidor med överstrykspenna och annotationer i kanten. 150:-

  248. Tidman, Yngve Spräng Amalthea. Arbete, facklig kamp och strejkbryteri i nordvästeuropeiska hamnar 1870-1914. Lund University Press 1998, 274 s. Häftad, stor 8vo, dissertation, spikblad. Bibliotheca Historica Lundensis 90. 150:-

  249. Tingsten, Herbert Från idéer till idyll – den lyckliga demokratien PAN/Norstedts 1967, 210 s. pocket 40:-

  250. Tingsten, Herbert Gud och fosterlandet – studier i hundra års skolpropaganda Norstedts 1969, 302 s. ded, inb förl helklot m ngt naggat skomsl 90:-

  251. Tingström, Bertel Sveriges plåtmynt 1644-1776. En undersökning av plåtmyntens roll som betalningsmedel Uppsala 1984, 250 s. Studia Historica Upsaliensia 135, ill, stor 8:o, sned rygg 90:-

  252. Uddgren, H E Hjältarna vid Magersfontein. En skildring av den skandinaviska kårens och ambulansens öden och äventyr. Minnesskrift. Seelig & C:o 1924, viii + 92 s. Häftad i tjockare papper, fotoillustrerad, stor 8vo, liten fläck och naggning vid rygghuvud, annars i mkt bra skick. Om de svenska frivilliga i Boerkriget. 200:-

  253. Vad hände egentligen? Tema-Tidsbilder-Rapporter. Första-Tredje  boken. Upplands-Bro Kulturhistoriska Forskningsinstitut 1990, 204+ ?? + ?? s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, kvadratisk 8vo, illustrerad. Innehåller bl a: Almarestäket och Stockholms blodbad; Avrättningar i Bro, Läkaren och Prästen berättar om bygden år 1865. I-III: 500:-

  254. Wagnsson, Ruben ABC. Vår folkundervisning från medeltid till enhetsskola. Svenska Folkrörelser 1955, 400 s. Inbunden förlagets halvranska band med dekorerad frampärm, 4to, övre guldsnitt, mkt rikt illustrerad, främre omslag medbundet. 230:-

  255. Valentin, Guido Det hände 1895 – stora och små händelser samlade ur årets tidskrifter och tidningar A.-B. Bokverk 1944, 110 s. inb förl dek pappbd, stor 8vo, ill, litet fläckad 30:-

  256. (Vasa, Gustaf) Fröberg, Ingrid Une "histoire secrète" à matière nordique: Gustave Vasa, histoire de Suède (1697), roman attribué à Charlotte-Rose de Caumont La Force (vers 1650-1724) Uppsala 1981, 7 + 185 pp Studia Romanica Upsaliensia 31, diss 70:-

  257. Weibull, Curt Christina of Sweden Svenska Bokförl/Bonniers 1966, 186 s. ospr 70:-

  258. Wejryd, Cecilia Svenska kyrkans syföreningar 1844-2003. Verbum 2005, 509 s. Häftad i illustrerat omslag, dissertation, löst förord ilagt. Forskning för Kyrkan nr 1, Skr. utg. av Svenska Kyrkohistoriska Föreningen II: Ny följd nr 58. 150:-

  259. (Wigforss, Ernst) Idé och handling - Till Ernst Wigforss på 80-årsdagen den 24 januari 1961 Tidens 1960, 220 s. stor 8vo, ngt blekt, ngt nött omsl, fotoporträtt, en artikel kulspetsstruken 100:-

  260. Villius, Hans (red) Ögonvittnen – Karl XII W&W 1960, 188 s. inb förl klotryggbd m medb omsl och gult övre snitt, stor 8:o 60:-

  261. Villius, Hans Ont uppsåt? - 4 historiska kriminalgåtor. Erik XIV:s fängelsetid och död, Drottning Christina och Monaldesco, Carl XII:s död, Maria Stuart och mordet på Darnley Aldus 1964, 174 s. originalpocket, sliten rygg 40:-  

  262. Wåhlstrand, Arne 1905 års ministärkriser. Uppsala och Stockholm 1941, xxiv + 434 s. Inbunden gediget privat grönt helklotband med titeletikett i rött läder med guld, stor 8vo, bägge omslagen medbundna, stänkmarmorerat snitt. Skr. utg. av Statsvetenskapliga Föreningen i Uppsala XI. 150:-

  263. Vägvisare, Sten Staaff eller Kungen? Uppsala 1914, 32 s. liten 8vo, klammerhäftad, samtida pamflett 50:-

  264. Zeitler, Rudolf (red) Det moderna Skandinaviens framväxt – bidrag till de nordiska ländernas moderna historia - Föreläsningar hållna vid Humanistiska fakultetens symposium, femte sektionen, 6-9 juni 1977 Uppsala 1978, 199 s. Acta Universitatis Upsaliensis, Symposia Universitatis Upsaliensis Annum Quintingentesimum Celebrantis 10, lätt stött övre rygg, ill; innehåller bl a K-H Dahlstedt Dialekt och högspråk i nutidens Sverige, särskilt i Norrland Johan Wrede Det litterära genombrottet i tsartidens Finland 75:-  

  265. Åberg, Alf Utflykter i historien. N&K 1976, 204 s. Inbunden förlagets helklonstläderband, ej skyddsomslg, illustrerad av Fibben Hald. 80:-

  266. Åberg, Alf Vår svenska historia N&K 1978, 560 s. inb förlbd m naggat skomsl 120:-

  267. Åberg, Ingrid Förening och politik - Folkrörelsernas politiska aktivitet i Gävle under 1880-talet Uppsala 1975, 163 s. Studia Historica Upsaliensia 69, stor 8:o 75:-

  268. Ågren, Henrik Tidigmodern tid. Den sociala tidens roll i fyra lokalsamhällen 1650-1730. Uppsala 1998, 264 + v s. Häftad i tryckt omslag, dissertation, dedicerad, spikblad, noteringar på bakre blankblad. Studia Historica Upsaliensia 185. 110:-

  269. Öberg, Jan Königliche Kanzlei und Diplomatik in Schweden bis um 1250. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1974, 34 pp. staplebound, uncut, large 8vo, illustrated with facsimiles, new from publisher. Filologiskt arkiv 19. 70:-

  270. Österberg, Eva & Sølvi Bauge Sogner (Eds.) People Meet the Law. Control and conflict-handling in the courts. The Nordic countries in the post-Reformation and pre-industrial period. Universitetsforlaget, Oslo 2000, 301 pp. Softcover, large 8vo, spine slightly faded. sold