Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
   Lördagar: 12-15

   
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Vetenskaps- och kulturhistoria/
Scientific & Cultural History

uppdat 08-04-04

  1. Ahlberg, Alf Teknikens himmelsfärd. Betraktelse vid ett tidsskifte. N&K 1960, 209 + iii s. Originalupplaga, häftad, nederdelen av omslaget tejpat med biblioteksinsignia på ryggfot, biblioteksstämpel på smutstitelsida.  60:-

  2. Allén, Sture; Loman, Bengt & Sigurd, Bengt Svenska Akademien och svenska språket - Tre studier Norstedts 1986, viii + 275 s. inb förl dek helklotbd m skomsl och medb omsl, stor 8vo, ill; Svenska Akademien 200 år: 4 90:-

  3. Andersson, Bengt Kultur i teori och praktik Norrbottens Bildningsförbunds AB, Luleå 1967, 68 s. lätt nött rygg 75:-

  4. Baudou, Evert (Red) Forskarbiografin. Föredrag vid ett symposium i Stockholm12-13 maj 1997. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1998, 157 + iii s. Häftad med skyddsomslag, enstaka illustration, förlagsny. Konferenser 41. 150:-

  5. (Benzelius, Erik) Erikson, Alvar Letters to Erik Benzelius the Younger From Learned Foreigners - Vol. 2: 1723-1743 Göteborg 1979, pp 249-542 large 8vo; Regiae Societatis scientiarum et Litterarum Gothoburgensis - Humaniora 16 60:-

  6. Bergstrand, P W Grunderna för den christna tiderkningen i allmänhet, och den svenska i synnerhet, jämte bihang om tideräkningen före Christi födelse, julianska periodens användning, de viktigaste epocher och aeror, romarnes, judarnes, muhammedanernas och första franska republikens calender;... Örebro 1861, xxx + 258 s. inb priv skinnryggbd m blank rygg, pärmpapper m viss nötning, inlaga ngt fuktfläckad i början och slutet 250:-

  7. (Berzelius, Jöns Jacob) Jorpes, Erik Jöns Jacob Berzelius A&W 1960, 111 s. dedicerad, inb förl pappbd m skomsl, liten riss i skomsl, ill 75:-

  8. (Berzelius, Jöns Jacob) Lundgren, Anders Berzelius och den kemiska atomteorin. Uppsala 1979, 210 s. Häftad med skyddsomslag, förlagsny 100:-

  9. (Berzelius, Jöns Jacob) Söderbaum, H G (utg) Jac. Berzelius reseanteckningar. PAN&s 1903, xiv + 430 + i s. Inbunden i senare halvklotband med bägge omslagen medbundna, helt oskuren, frontispis i färg. 500:-

  10. (Berzelius, Jöns Jacob) Söderbaum, H G (utg) Jac. Berzelius själfbiografiska anteckningar. PAN&s 1901, xii + 246 + i s. + planscher. Inbunden halvfranskt band med 5 upphöjda bind, helt rött vaxat snitt, ngt nötta hörn, pärmarna ngt slagna (utåtvridna). 200:-

  11. (Berzelius, Jöns Jacob) Trofast, Jan Excellensen och Berzelius – Hans Gabriel Trolle-Wachtmeisters kemiska verksamhet Atlantis 1988, 222 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo, ill i färg och s/v 75:-

  12. (Berzelius, Jöns Jacob) Trofast, Jan (utg) Brevväxlingen mellan Jöns Jacob Berzelius och Carl Palmstedt. Del 1-3. Kungl. Vetenskapsakademien 1979-83, vi+319+iii; ii+497;vi+496 s. Inbundna förlagets hellinneband med skyddsomslag, stora 8vo´s, illustrerade. 3 volymer. 400:-

  13. Björnsson, Anders (red) Det evigt mänskliga - Humanismen inför 2000-talet Svenska Humanistiska Förbundet & Ordfront 1996, 279 s. inb förl helklotbd m skomsl, SHF’s skriftserie nr 108, stor 8vo 60:-

  14. Bois-Reymond, Emil du Reden I-II. Verlag von Veit & Comp., Leipzig 1886, viii + 550 + ii; viii + 589 + iii pp. Hardbound somwhat worn contemporary half calf bindings with richly gilt spines, large 8vo’s, minor crack in binding in vol. 2, very nice endpapers and marbled edges. Erste Folge: Litteratur, Philosophie, Zeitgeschichte. Zweite Folge: Biographie, Wissenschaft, Ansprachen. 1.200:-

  15. Bruckner, Pascal & Finkielkraut, Alain Kärlekens nya oordning Korpen 1985, 400 s. Detta är en bok om erotik och kärlek: om begär och njutning, om prostitution och pornografi, om förförelse och den magiska formeln: "Jag älskar dig!" Det är en både lössläppt och skarpsinnig bok, om mannens och kvinnans otaliga - och delvis olikartade - former av njutning och kärlek. Författarna visar hur västerlandet har utnämnt en typiskt manlig form för njutning till normerande modell för både män och kvinnor, och därtill för en rad andra företeelser som politik, dramaturgi, äventyr 75:-

  16. (Budé, Guillaume) Knös, Börje Guillaume Budé och den franska humanismens renässans. Stockholm, PAN&s 1939, 194 s. + 2 porträtt. Häftad, osprättad, ngt naggat omslag. Svenska Humanistiska Förbundet 48. 50:-

  17. Burenhult, Göran Speglingar av det förflutna BB 1986, 351 s. inb förl blindpressade helklotbd m skomsl, 4to, mkt rikt ill 100:-

  18. Calvert, Peter Revolution. Revolutionsbegreppets historia. W&W 1971, 1668 s. Originapocket, ngt nött rygg, markeringar i blyerts. W&W-serien 287. såld

  19. (Chesterfield, Lord) Nibelius, Folke Lord Chesterfield. Världsman och brevskrivare. Svenska Humanistiska Förbundet 1979, 144 s. Häftad. Svenska Humanistiska Förbundet 91. 50:-

  20. Clark, Kenneth Civilisation - A Personal View BBC and John Murray 1971, xviii + 359 s. large 8vo, richly ill in colour and b/w, protective plastic film, folding mark on back sleeve sold  

  21. Collegium Curiosorum Novum Årsbok 1979-80. Tal över blandade ämnen. Carmina 1981. 152 s. Inbunden förlagets pappband, illustrerad. såld

  22. Collinder, Per Swedish Astronomers 1477-1900 Uppsala 1970, 73 pp Acta Universitatis Upsaliensis C. 19; large 8vo, ill, uncut 50:-

  23. (Copernicus) Rusinek, Michal Copernicus - Världsalltets upptäckare. Till 500-årsminnet av hans födelse 1473-19/2-1973 Stureförlaget 1973, 248 s. mkt rikt illustrerad i s/v + monterade helsidesplanscher i färg, varav ett kolorerat monterat frontispisporträtt av Copernicus, inb förl dek helläderband med inre denteller i guld och övre guldsnitt, 4to, numr uppl # 54/999, översatt av Åke Ohlmarks 250:-

  24. (Darwin, Charles) Cherfas, Jeremy (Ed.) Darwin up to Date. A New Scientist Guide. IPC Magazines Ltd, London 1983, 72 pp Illustrated soft cover, 4to, richly illustrated, corners a little bumped. Reprint. 100:-

  25. (Darwin, Charles) Huxley, Julian & H B D Kettlewell Charles Darwin. En bildbiografi. N&K 1966, 146 s. Inbunden förlagets helklotband med trasigt skyddsomslag, stor 8vo, mkt rikt illustrerad, liten fläck på frampärm, namnetikett på första blankblad. 100:-

  26. (Darwin, Charles) Lindroth, Sten Charles Darwin. Aldus/Bonniers 1963, 132 + vi s. Pocket, namnteckning på titelsida. 40:-

  27. Ehrensvärd, Ulla Globen genom 2000 år Stockholm 1966, 8 s. klammerhäftad, liten 4to, ill, Kungl. Bibliotekets utställningskatalog nr 49; om jordglober och världsuppfattning. 40:-

  28. Ekman, Kerstin Mine Herrar... - Om inträdestalen i Svenska Akademien Norstedts 1986, vi + 284 s. inb förl dek helklotbd m lätt naggat skomsl och medb omsl, stor 8vo, ill; Svenska Akademien 200 år: 5 100:-

  29. Ekström, Anders Dödens exempel - Självmordstolkningar i svenskt 1800-tal genom berättelsen om Otto Landgren Atlantis 2000, 326 + i s. inb förl pappbd m skomsl 125:-

  30. Eskola, Pentti På spaning efter en världsbild N&K 1957, 326 s. inb förl klotryggbd, ill m 55 bilder, bakre omsl medb; handlar om naturvetenskaperna 90:-

  31. Ett skepp kommer lastat - Från byteshandel till nutida grosshandel Å&Å 1947, 88 s. stor 8vo, rikt ill av S Södersten 70:-

  32. Farrington, Benjamin Grekisk vetenskap - Från Thales till Ptolemaios Prisma 1965, 283 + v s. första sv utg 50:-

  33. Fataburen - Kulturhistorisk tidskrift häfte 2 1922 Stockholm 1922, s. 66-96 + s. 1-60 (Redogörelse för Nordiska Museet 1921) + s. 1-10 (Livrustkammarens och därmed förenade samlingars utveckling och förvaltning år 1918) +  s. 1-9 (Livrustkammarens och därmed förenade samlingars utveckling och förvaltning år 1919) + s. 1-10 (Livrustkammarens och därmed förenade samlingars utveckling och förvaltning år 1920) + s. 1-12 (Livrustkammarens och därmed förenade samlingars utveckling och förvaltning år 1921); innehåller bl a: Ernst Klein Lapsk hornslöjd och nordiskt silversmide. De ”lapska” silverskedarnas typologi, stor 8vo, ill 75:-

  34. Fataburen - Kulturhistorisk tidskrift häfte 2-3 1930 Stockholm 1930, s. 51-140 + frontispisplansch stor 8vo, ill, liten riss i bakre omsl; innehåller bl a: Albert Eisen Några möbler i rokoko, signerade av Johan Jacob Eisenbletter, Albert Alm Dräktalmanacka för Floda socken i Dalarna under artonhundratalets senare hälft och Isak Gustaf Clason in memoriam 75:-

  35. Fataburen 69. Nordiska museets och Skansens årsbok. Nordiska museet 1969, 294 s. inb klotryggbd m dek pärmar, ngt nött rygg, ngt stötta hörn; Tema: äktenskapet 40:-

  36. Fataburen 71. Nordiska museets och Skansens årsbok.  Nordiska museet  1971, 200 s. inb klotryggbd m dek pärmar, bortklippt namnt på första blankblad; Tema: Barnens värld. Om bl a barnarbete, änglamakerskor, dopseder, kolten som barnplagg, lekmiljöer, tennsoldater, tennfigurer och dockor 50:-

  37. Fataburen 76. Nordiska museets och Skansens årsbok. Lund 1976. 334 s. inb förl dek pappbd, Special nordisk folktro; innehåller bl a: Hovuddrag i nordisk folketruforskning 1850-1875; John Granlund: Lärt och folkligt i traditionen om väderleksmärken; Brynjulf Alver: Lussi, Tomas og Tollak: tre kalendariske julefigurar; Eva Danielson: De nordiska medeltidsballaderna om folktrokällor; Odd Norland: Den tomme stolen og dødemåltidet; Bengt af Klintberg: Folksägner idag av samt 9 andra artiklar 100:-

  38. Fataburen 77. Nordiska museets och Skansens årsbok. Nordiska museet 1977, 235 s. inb förl dek pappbd; Innehåller 12 uppsatser i etnologi från Institutet för folklivsforskning 60:-

  39. Fataburen 79. Nordiska museets och Skansens årsbok. Nordiska museet 1979, 187 s. inb förl dek pappbd; Innehåller Folkmusik - en brygd av Jan Ling, Visa och spelmansmiljö från Orust av Martin Martinsson, Karl Lärkas spelmansporträtt av Gunnar Tärnhag samt 4 andra artiklar 60:-

  40. Fataburen 81. Nordiska museets och Skansens årsbok. Nordiska museet 1981, 189 s. inb förl dek pappbd; Tema: Invandring. Innehåller bl a Tyska invandrare i Sverige av Sten Carlsson, Äldre invandringar från Finland i historia och tradition av Richard Broberg, Vallonerna i Sverige av Bernt Douhan samt 3 andra artiklar 60:-

  41. Fataburen 82. Nordiska museets och Skansens årsbok. Nordiska museet 1982, 222 s. inb förl dek pappbd; Tema: Den tidiga industrialismen i Sverige. Innehåller Från förläggarverksamhet till textilindustri i Sjuhäradsbygden av Lena A:son Palmqvist, Att bygga med tegel av Ove Hidemark 60:-

  42. Fataburen 83. Nordiska museets och Skansens årsbok. Nordiska museet 1983, 305 s. inb förl dek pappbd; Tema: Utställningarna i Nordiska museet. Innehåller 24 artiklar, bl a "Mannen som steg av ballongen." av Rolf Kjellström som behandlar S. A. Andrées polarexpedition 60:-

  43. Fataburen 84. Nordiska museets och Skansens årsbok. Nordiska museet 1984, 217 s. inb förl dek pappbd; Innehåller bl a Varifrån kom kapitalet ? av Erik Dahmén, Arbetet och lyckan. Hemmet som konstverk. Heminredning i teori och praktik på 1870- och 80-talen av Elisabet Stavenow-Hidemark 60:-

  44. Franzén, Gösta Svenskstad i Västindien - Gustavia på Saint Barthélemy i språk- och kulturhistorisk belysning Stockholm 1974, 103 s. stor 8vo, Kungl. Vetenskapssamhällets i Uppsala Handlingar 16 80:-

  45. Frisch, Hartvig Europas kulturhistoria I-IV W&W 1979, 552 + 557 + 502 + 602 s. inb förlbd m lätt nötta skomsl, ill I-IV 180:-

  46. Fylkeson, Eric (red) Janus bästa. 30 bidrag ur tidskriften Janus åren 1978-84. Janus 1984, 191 + xvii s. Häftad, ngt nött rygg och omslag. Janusbiblioteket nr 1. 80:-

  47. Galbraith, John Kenneth Den stora börskraschen Ordfront 1997, 207 + i s. inb förl ill pappbd, nyskrivet förord 75.-

  48. Galilei, Galileo Breven om solfläckarna Atlantis 1991, 418 s. inb förl dek pappbd, stor 8vo, ill; med översättning, inledning och kommentarer av Paul Enoksson, svensk-italiensk parallelltext 150:-

  49. Galilei, Galileo Kopernikanska brev om Bibelns auktoritet och vetenskapens frihet Atlantis 1997, 141 + iv s. inb förl dek pappbd, med översättning, inledning och kommentarer av Paul Enoksson, svensk-italiensk parallelltext 200:-

  50. (Gardie, Magnus Gabriel de la) Ehrensvärd, Ulla (red) Magnus Gabriel de la Gardie - samlaren Kungl. Biblioteket 1966, opag (30 s.) ill, tvär 8vo, Kungl. bibliotekets utställningskatalog nr 46, fläck på omsl 50:-

  51. (Geer, Charles de) Tottie, Thomas Ädle och Höglärde H. Archiater. Om Charles de Geer och hans brevväxling med Carl von Linné. Uppsala 2007, 42 s. + Bilaga 22 s. (de Geers brev till Linné). Häftad i illustrerat omslag, rikt illustrerad, förlagsny. 120:-

  52. (Geer, Louis de) Dahlgren, E.W. Louis de Geer 1587 - 1652. Hans lif och verk, 1 - 2. Atlantis - Föreningen Leufsta Vänner, 2002. 24, XVII, 604 s. + 38 planscher, ill. i texten. 32x24 cm. Förlagets grå pappband i nyskick.Faksimilutgåva efter originalupplagan från 1923. Nyskriven inledning av docent György Novàky: 495:-

  53. Goethe, J W v. Växternas metamorfos. Kosmos Förlag 1981, 66 s. Häftad i illustrerat ngt nött omslag, stor kvardratisk 8vo, rikt illustrerad, inledning och kommentar av Rudolf Steiner. 2:a uppl. 175:-

  54. Half a Century of Hose 1901-1951. Johnson & Barnes Ltd, Leicester no date [1951], 48 pp. Hardbound publisher’s decorated cloth, large 8vo, lavishly illustrated. A history of hose and stockings, minor speck on back board. 125:-

  55. Hallberg, Paul (Ed.) The Condition of Man - Proceedings of an International Symposium held September 8-10, 1978 in Göteborg to celebrate the 200th anniversary of The Royal Society of Arts and Sciences in Göteborg Göteborg 1979, 228 pp hardbound publ dec cloth, dedicated by editor to the then chief librarian of Uppsala University Library, ill 100:-

  56. Hamilton, G K (utg) Nordisk Tidskrift för Politik, Ekonomi och Litteratur 1867-1868. Lund 1867-68, 2+iv+772; 2+iv+811+1+cxxiv s. Inbundna i 2 samtida ngt nötta halvfranska band, stora 8vo’s. Årgång 2-3. 400:-

  57. Harrison, Dick Social Militarisation and the Power of History. A Study of Scholarly Perspectives. Nordic Academic Press 1999, 240 pp. Hardbound publisher’s cloth with a little chafed dust jacket. 140:-

  58. Huxley, Julian New Bottles for New Wine. Essays. Chatto & Windus, London 1957, 318 + ii pp. + plates. 1st edition, hardbound publishers cloth with worn dust jacket, large 8vo, cloth on spine very discoloured, illustrations in text, small name inscription on first fly leaf, annotation in pencil on inner back board. 80:-

  59. Häggqvist, Björn & Harry Schein Kulturattityder. En opinionsundersökning. PAN 1967, 200 s. Originalpocket, lätt nött rygg. 50:-

  60. (Ibn Battúta) Gibb, Sir H A R (urval) Islams vandringsman. Ibn Battúta ”Arabvärldens Marco Polo”. 1325-1354. Inb Batútas resor i urval. Hallonquists 1989, 390 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 100:-

  61. (Johannes av korset) Renwik, Gustaf Johannes av Korset (Juan de la Cruz). Några anteckningar om hans liv och verk. Svenska Humanistiska Förbundet 1976, 198 s. Häftad, illustrerad. Svenska Humanistiska Förbundet 87. 60:-

  62. Jonsson, Inge Vitterhetsakademien 1753-2003. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 2003, 236 + iv s. Inbunden förlagets guldstämplade pappband med skyddsoslag, stor 8vo, illustrerad, förlagsny. 175:-

  63. Kernell, Yngve All världens väg LT 1977, 271 s. inb förl dek pappbd m lätt nött skomsl, 4to, ill av förf; kulturhistorisk roman 80:-

  64. Koht, Halvdan Amerikansk kultur under det nittonde århundradet. Norstedts 1922, 96 s. Inbunden privat helklotband, främre omslag medbundet, stänkmarmorerat snitt, illustrerad, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, 2 Klarastämplar till, bibliotekssignum på rygg. 60:-

  65. Kullmann, Wolfgang Die Teleologie in der aristotelischen Biologie - Aristoteles als Zoologe, Embryologe und Genetiker Carl Winter Universitetsverlag, Heidelberg 1979, 72 pp dedicated, diss, large 8vo, spine a little bit sunned 200:-

  66. Kulturen 1952 Lund 1953, 202 + xxii (annonser) s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr: Silver, red. Sven T Kjellberg 60:-

  67. Kulturen 1955 Lund 1956, 208 + xx (annonser) s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr: Bibeln, red. Sven T Kjellberg 60:-

  68. Kulturen 1958 Lund 1959, 214 + xviii (annonser) s. inb förl dek pappbd, mindre fläck på bakpärm, ill; specialnr: Kungar i Skåneland 1500-talet, red. Sven T Kjellberg 100:-

  69. Kulturen 1959 Lund 1960, 206 + xvi (annonser) s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr: Bagateller, red. Sven T Kjellberg 50:-

  70. Kulturen 1960 Lund 1960, 240 + xx (annonser) s. inb förl dek pappbd, ill, ngt lös i bindningen; specialnr: Barn, red. Sven T Kjellberg 50:-

  71. Kulturen 1962 Lund 1963, 200 s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr: Skånsk miljö, red. Bengt Bengtsson 50:-

  72. Kulturen 1963 Lund 1964, 200 s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr: Bod och bostad, red. Bengt Bengtsson 50:-

  73. Kulturen 1964 Lund 1964, 192 s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr: Sven T Kjellberg Ölets käril 70:-

  74. Kulturen 1965 Lund 1965, 192 s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr: Över gränserna, red. Bengt Bengtsson 50:-

  75. Kulturen 1966 Lund 1966, 191 s. inb förl lätt nötta dek pappbd, ill; specialnr: Silver och fajans, red. Bengt Bengtsson 50:-

  76. Kungl. Vetenskapssamhällets i Uppsala årsbok 32 1997-1998. Uppsala 1999, 108 s. Häftad, enstaka illustrationer. 60:-

  77. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens Årsbok 1987 Uppsala 1987, 134 s. inb förl dek helklotbd, ill, innehåller bl a Stolt, Birger En barnvänlig språklära från slutet av 1400-talet. Handskriften C 678 i Uppsala Universitetsbibliotek, Torstendahl, Rolf Leopold von Rankes historiografiska betydelse, Bergh, Birger Har kvinnan själ? 50:-

  78. Kurtén-Lindberg, Birgitta Homo sum. Om det mänskliga hos människan. Historiska Media 2005, 206 + i s. Inbunden förlagets pappband med kyddsomslag. 90:-

  79. Küng, Andres I svenska fotspår. Människor och miljöer i Estlands svenskbygder. Timbro 1990, 319 s. Häftad i illustrerat omslag, fotoillustrerad, 2 små lappar, ett par signaturer och en sifferstämpel på titelbladet. 125:-

  80. Landquist, John Människokunskap - En studie över den historiska och den konstnärliga kunskapen Bonniers 1920, vi + 252 s. 1:a uppl, stor 8vo, småriss vid rygghuvud och -fot 90:-

  81. Lanham, Url Origins of Modern Biology. Columbia University Press, New York & London 1968, xii+273 pp. Hardbound publishers cloth with torn dust jacket, cloth discoloured, large 8vo. 100:-

  82. Laue, Max von History of Physics. Academic Press Inc., New York 1950, x+150 pp. Hardbound publisher’s cloth, a small colour smudge on front board, small stain on inner back board, name stamp on first fly leaf. 150:-

  83. Lewan, Bengt Italienska bilder. Svenskars syn på Italien 1700-1800. Norstedts 1970, 125 + iii s. Häftad, stor 8vo, ett par sidor streckade, ett par sidor osnyggt sprättade. Svenska Humanistiska Förbundet 80. 50:-

  84. Lindberg, Bo Stoicism och stat. Justus Lipsius och den politiska humanismen. Atlantis 2001, 344 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag, namnteckning på försättsblad, annars som ny. 100:-

  85. Lindberger, Örjan; Dag Norberg; Stig Strömholm och Torgny Säve-Söderbergh (huvudförfattare) Den fristående akademiens verksamhet 1974-85 - Skrift utg m anledn av tvåhundraårsjubileet av akademiens återinrättande 1786 Stockholm 1986, 98 s. inb förl dek helklotbd m medb omsl och skomsl, rött övre snitt, liten 4to, ill 80:-

  86. Lindborg, Rolf Descartes i Uppsala – striderna om ”Nya Filosofien” 1663-1689 Uppsala 1965, 367 s. 4:o, diss, English summary: The Contentions about Cartesianism in Upsala 1663-1689 100:-  

  87. Lindroth, Sten Löjtnant Åhls äventyr. Svenska studier och gestalter. W&W 1967, 232 s. Inbunden förlages dekorerade helklotband, svart övre snitt. Om bl a Linné, Torbern Bergman och Berzelius. 100:-

  88. Lindroth, Sten Löjtnant Åhls äventyr. Svenska studier och gestalter. W&W 1967, 232 s. Häftad. Om bl a Linné, Torbern Bergman och Berzelius. 80:-

  89. Lindroth, Sten Svensk lärdomshistoria I-IV. Norstedts 1975-81, 383 + 640 + 749 + 354 s. Inbundna förlagets hewlklotband med skyddsomslag, illustrerade. 4 volymer: 1: Medeltiden. Reformationstiden. 2: Stormaktstiden. 3: Frihetstiden. 4: Gustavianska tiden. 600:-

  90. (Lindroth, Sten) Vetenskapens träd - Idéhistoriska studier tillägnade Sten Lindroth 28.XII. 1974 W&W 1974, 350 + ii s. originalpocket, W&W-serien 376, lätt solkigt främre omsl såld

  91. Lundahl, Carl Den astronomiska världsbilden genom tiderna N&K 1927, 176 + xvi s. exl, solfärgad och nött rygg 70:-

  92. Lundgren, Lars O Den svenske Sokrates. Sokratesbilden från Rydelius till Gyllensten. Svenska Humanistiska Förbundet 1980, 208s. Häftad, fläckigt omslag. Svenska Humanistiska Förbundet 92. 50:-

  93. Lychnos - Lärdomshistoriska samfundets årsbok 1936 Uppsala 1936, xii + 543 s. inb förl dek helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: I Andersson Erik XIV och astrologien; Ö Bergstrand Ett Celsiusminne; B Gadelius Renässansläkaren och häxväsendet; O T Hult Om Paracelsus i äldre och nyare forskning; H Munktell Mose lag och svensk rättsutveckling; E Waller  Eine unbekannte Ausgabe von Vesals Epitome; 1:a årgången 150:-

  94. Lychnos - Lärdomshistoriska samfundets årsbok 1937 Uppsala 1937, xvi + 689 s. inb förl dek helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Samuel Bring Sueiciaverket och dess historia; B Hildebrand Champollions brev om hällristningarna; E Källquist Till latinundervisningens historia i Sverige; S Lindberg Konung Johan III:s boksamling år 1571; O Walde Doktor Johan Copp. En astrolog och läkare från reformationstiden i svensk tjänst I. (del II i Lychnos 1938) 150:-

  95. Lychnos - Lärdomshistoriska samfundets årsbok 1938 Uppsala 1938, xii + 654 s. inb förl dek helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: O Walde Doktor Johan Copp. En astrolog och läkare från reformationstiden i svensk tjänst II. (del I i Lychnos 1937); Fr. Grøn Abortus provocatus i antikken; P M Hebbe Svensk-ryska vetenskapliga förbindelser under 1700-talets senare hälft; J Pelseeneer Newtons äpple; J Tandberg Tegnér och fysiken 150:-

  96. Lychnos - Lärdomshistoriska samfundets årsbok 1939 Uppsala 1939, xii + 612 s. inb förl dek helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Valeriu L. Bologa Girtanner contra Rosén von Rosenstein. Zur Geschichte der Erforschung der Erbssyphilis; O. T. Hult Ur kejsarsnittets äldre historia; O. Klein; Några filosofisk-fysiska debatter under 1600-talet; Henrik Munktell Tortyren i svensk rättshistoria. I (Del II i årgång 1940) 150:-

  97. Lychnos - Lärdomshistoriska samfundets årsbok 1940 Uppsala 1940, xii + 500 s. inb förl dek helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Folke Dahl En engelsk astrologisk-medicinsk annons från 1680-talet; O. T. Hult Frankrike i svensk medicin under 16- och 1700-talen. Några anteckningar; Johan Nordström Några notiser om drottning Kristinas akademier; Arne Holmberg Nyfunna Berzeliusbrev; H Munktell Tortyren i svensk rättshistoria II (del I i årgång 1939) 150:-

  98. Lychnos - Lärdomshistoriska samfundets årsbok 1941 Uppsala 1941, viii + 480 s. inb förl dek helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Gunnar Aspelin John Locke och universitetsfilosofien. En studie i 1600-talets engelska lärdomshistoria; Otto Johannsen Peder Månssons Bedeutung für die Geschichte der Teknik Nils Zenzén Henrik Kahlmeters anteckningar om sitt besök 1726 i de kungl. Mineral- och naturaliekabinetten i Dresden K V Zettersteen Turkiska studier i Sverige, J Nordström Cartesius och Drottning Kristinas omvändelse 100:-

  99. Lychnos - Lärdomshistoriska samfundets årsbok 1942 Uppsala 1942, viii + 469 s. inb förl dek helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: O Klein Blaise Pascal och Niels Bohr. Några betraktelser; O Walde Nicolaus Granius, Galilei och Kepler; H Hemerén Uppsala katedralskola och dess rektorer under senare delen av 1500-talet; T. Kleberg Engelskspråkig diktning i stormaktstidens Sverige 100:-

  100. Lychnos - Lärdomshistoriska samfundets årsbok 1959 Uppsala 1959, x + 494 s. inb förl dek helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: A. Fredga & S Rydén Juan José de Elhuyars anteckningar efter Torbern Bergmans föreläsningar 1782; A Ellenius Olaus Rudbecks atlantiska anatomi; E N Tigerstedt Den första nyaristoteliska renässanspolitiken 100:-

  101. Lychnos - Lärdomshistoriska samfundets årsbok 1965/66 Uppsala 1966, x + 602 + i s. inb förl dek helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Olle Bergquist Anders Falcks brev till Petersburg; G Eriksson Berzelius och atomteorin. Den idéhistoriska bakgrunden; Sten Lindroth Linné - Legend och verklighet 150:-

  102. Lychnos - Lärdomshistoriska samfundets årsbok 1967/68 Uppsala 1968, x + 488 s. inb förl dek helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Anna Beckman Två svenska experimentalfysiker på 1700-talet: Mårten Triewald och Nils Wallerius; I Jonsson Köpenhamn-Amsterdam-Paris: Swedenborgs resa 1737-1738; Johan Nordström Om idé- och lärdomshistoria. Installationsföreläsning den 4 mars 1933; Sten Lindroth Johan Nordström 1891-1967; H Sandblad Carolus Lundius och trolldomsprocesserna 150:-

  103. Lychnos - Lärdomshistoriska samfundets årsbok 1969/70 Uppsala 1970, viii + 548 s.  inb förl dek helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Christian Callmer Svenska studenter i Giessen; Kurt Johannesson Retorik och propaganda vid det äldre Vasahovet Olof Mustelin Från lärdomshistoria till litteraturhistoria. Om lärdomshistoriens ställning vid Åbo akademi och Helsingfors universitet ca 1750-1850 ; L Bromander Vivisektionsdebatten i Sverige under 1880-talet; Anna Beckman Anders Celsius och den hundragradiga termometerskalan 150:-

  104. Lychnos - Lärdomshistoriska samfundets årsbok 1971/72 Uppsala 1972, x + 610 s. inb förl dek helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Gunnar Broberg Järven - Filfrassen - Frossaren. En studie i zoologisk exotism; G Eriksson Motiveringar för naturvetenskap. En översikt av den svenska diskussionen från 1600-talet till första världskriget; Tore Frängsmyr Den gudomliga ekonomin. Religion och hushållning i 1700-talets Sverige; H Sandbladh Linneanen Peter Hernquist, medicinen och upplysningsfilosofien 150:-

  105. Lychnos - Lärdomshistoriska samfundets årsbok 1989 Uppsala 1989, viii + 397 s. inb förl dek helklotbd, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Gösta Carleberg Lärobokshistoria i Finspongssamlingarna; Hedda Gunneng Messenius och 1600-talets lärde. Handskriftsstudier; Rolf Lindborg Claes Annerstedt (Gestalter i svensk lärdomshistoria, 5); Gösta von Schoultz C. A. Agardhs resa 1809 genom Uppland, Gästrikland och Dalarna; Åke Åberg Mönsterbibliotek och översättningar. F. B. von Schwerins ”Plan till befordrande af nyttig läsning” 125:-

  106. Lychnos - Årsbok för Idéhistoria och Vetenskapshistoria 1991 Uppsala 1991, 363 s.; inb förl dek pappbd, ill, stor 8vo; innehåller bl a: A Ekström Axel Danielsson och utopismen; Tore Frängsmyr Föreläsningar för folket: Om Arbetareinstitutet och folkbildningen; Ronny Ambjörnsson De räta ryggarnas samhälle: Om den tidiga socialdemokratins kultursyn; Karin Johannisson Folkhälsa: Det svenska projektet från 1900 till 2:a världskriget 125:-

  107. Lychnos - Årsbok för Idé- och Lärdomshistoria 1992 Uppsala 1992, 352 s. inb förl dek pappbd, ill, stor 8vo; innehåller bl a: I Nilsson & H Sunzel The influence of medieval Christian ideology on Wesrtern hospitals: Medical care at the Hospitallers in Jerusalem; Per-Gunnar Ottosson Ett faderligt ris och barnaaga: Om synen på pest och pestbekämpning i andlig litteratur under reformations- och stormaktstid; Pär Eliasson Resande studenter under 600 år; Georg Henrik von Wright Logik och filosofi under 1900-talet; Marco Beretta Torbern Bergman in France... 100:-

  108. Lychnos - Årsbok för Idé- och Lärdomshistoria 1993 Uppsala 1993, 351 s. inb förl dek pappbd, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Hertha Hanson Kvinnan och rasbiologin; Jakob Christensson En upplysningstida encyklopedists uppgång och fall (om Gjörwell); Sven Widmalm Vetenskapens korridorer - Exprimentalfysikens institutionalisering i Uppsala 1858-1910; Olle Ferm När och för vem skrev Ericus Olai sin Chronica regni Gothorum?; Sven Bjerstedt Skinner och Atlantican 100:-

  109. Lychnos - Årsbok för Idé- och Lärdomshistoria 1994 Uppsala 1994, 313 s. inb förl dek pappbd, ill, stor 8vo; innehåller bl a: M Nyman Förlorarnas historia; G Eriksson Naturvetenskap som världslitteratur; L Herlitz Benjamin Höijer och den ekonomiska liberalismen; T Gustafsson En harmonisk och hierarkisk ordning - Synen på utveckling i 1800-talets svenska biologi 100:-

  110. Lychnos - Årsbok för Idé- och Lärdomshistoria 1995 Uppsala 1995, 316 s. inb förl dek pappbd, ill, stor 8vo; innehåller bl a: M Persson Mot en ny Platonbild?; S Nordin Ernst Cassirer och den svenska filosofin; J Christensson Till bildens idéhistoria; R Qvarsell Tora Sandström och psykoterapins historia 100:-

  111. Lychnos - Årsbok för Idé- och Lärdomshistoria 1996 Uppsala 1996, 380 s. inb förl dek pappbd, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Henrik Björck Idéhistoriens egenart och rötter; A Florén Fransk och svensk mentalitetshistoria; P Josephson Kant, pietismen och kroppen; M Eriksson Om kärleksnöjet 100:-

  112. Lychnos - Årsbok för Idé- och Lärdomshistoria 1997 Uppsala 1997, 381 s. inb förl dek pappbd, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Bo Lindberg ”Anden saknar kön”: Ett argument för jämlikhet mellan könen; Jan Häll Den sovande predikerskan: Anteckningar om Anna Rogel; Allan Ellenius Scherling Rosenhane och det emblematiska språket 100:-

  113. Låås, Sigfrid Stenhamraminnen från sekelskiftet. Liv och arbete vid Stockholms Stads stenhuggerisamhälle på Svartsjölandet. R&S 1959, 228 s. + planscher. Häftad, osprättad, stor 8vo. Arbeternas kulthistoriska sällskap - Ny följd, nr 18. 60:-

  114. Mattsson, Matts Det goda samhället. Fritidens idéhistoria 1900-1985 i ett dramatiskt perspektiv. RSFHs Förlag 1986, 270 s. Häftad, stor 8vo, illustrerad, lätt nött omslag och rygg, namnteckning. Fritidsforum nr 10. 150:- 

  115. (Mickiewicz, Adam) Kjellberg, Lennart Adam Mickiewicz - Liv och verk Svenska Humanistiska Förbundet 1981, 164 s. dedicerad, ill, stor 8vo 70:-

  116. Mineau, Wayne Svart guld. Stockholm 1959, 262 s. Inbunden förlagets pappband, fotoillustrerad, illustrerade försättsblad, BP-blindstämpel på titelsida. Om oljeutvinning i Mellersta Östern. 75:-

  117. Moberg, Lennart (red) Kungl. Humanistiska Vetenskaps-Samfundet i Uppsala Årsbok 1977-1978 Uppsala 1979, 132 s. enstaka ill; innehåller bl a Lundberg, Birger Rättsvård under Magnus Erikssons regeringstid Piltz, Anders Ingenting och chimäran är bröder. Den akademiska vardagen i 1400-talets Uppsala 50:-

  118. Moberg, Lennart (red) Kungl. Humanistiska Vetenskaps-Samfundet i Uppsala Årsbok 1975-1976 Uppsala 1977, 128 + 9 s. enstaka ill, innehåller bl a Axelsson, Sven Studier i svensk medeltida annalistik. Kronologi och källproblem, Collinder, Björn Platon - unser zeitloser Gefährte, Simonsson, Nils Indisk estetisk teori. Några grunddrag 50:-

  119. Molin, Harry Karlholms Bruks Bok - En krönika kring ett Upplandsbruk Karlholms Aktiebolag 1950, 336 s. liten 4to, inb förl klotförstärkta dek pappbd, ill m opaginerade planscher, vissa utvikbara, vissa i färg. Även andra ill i text 250:-

  120. Mustelin, Olof (utg) Gustavianska opinioner. M. Anckarsvärds brev till N. G. Schultén 1790-1808. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1965, 144 s. Häftad, stor 8vo, förlagsny. KVHAAH, Historiska serien 10. 75:-

  121. Nelson, Helge Studier tillägnade Helge Nelson den 15 april 1942 Lund 1942, xiv + 575 + iii s. liten 4to, porträtt, Bidrag i geografi och kulturhistoria av bl a K G Grandinson, Ragnar Numelin, Per Stolpe, Allan Weinhagen, Knut Lundmark och Lennart von Post 175:-

  122. (Nobel, Alfred) Bergengren, Erik Alfred Nobel Gebers 1960, 232 s. inb förl dek helklotbd, ill; m tillägg: Nils K Ståhle: Nobelinstitutionerna och nobelprisen 100:-

  123. Nordenmark, N V E Anders Celsius Uppsala 1936, 282 s. Lychnos Bibliotek, 4:o, prislapp avriven på främre omsl, ospr 100:-

  124. (Nording) Bohrn, Harald Parfumerie Antoinette W. Nording 1847-1947 En kortfattad skiss i anledning av dess 100-årsjubileum. Stockholm 1947, 48 s. Häftad, illustrerad. såld

  125. Nordström, W E Academia Aboensis Rediviva 1918-1968 Ekenäs Tryckeri Aktiebolags Förlag 1968, 648 s. Häftad med ngt naggat skyddsomslag, liten 4to, illustrerad, ngt fuktbucklig i slutet 80:-

  126. Nylén, Anna-Maja Som man är klädd blir man hädd Stockholm 1975, 66 s. klammerhäftad, blekt rygg, ill; om klädedräkter genom tiderna 50:-

  127. Nyström, Bengt & Per Sörbom (red) När elektriciteten kom - 13 uppsatser om elkraftens historia i Sverige Stockholm 1984, 336 s. inb förl kartonnagebd, stor 8vo, ill; Daedalus/Tekniska Museets årsbok 1984 såld

  128. När fingo vi det? 100 vardagliga ting. När blevo de uppfunna och när togo vi dem i bruk? Allers 1931, 47 s. Klammerhäftad, rikt illustrerad. Allers Familj-Journals 76:te handbok. 50:-

  129. Nørgaard, Erik När damerna fick ben. R&S 1966, 144 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrationen från skyddsomslaget urklippt och medlagd, stor 8vo, mkt rikt illustrerad. Om damunderkläder. 125:-

  130. Odelberg, Wilhelm Vetenskapsakademiens lärdomshistoriska samlingar Stockholm 196, 17 s. dedicerad, fotoill, 4to, klammerhäftad; särtryck ur Svenska Museer nr 2, 1962 25:-  

  131. (Piper, Carl & C G Renschiöld) Berg, Lars Otto (utg) Carl Pipers och Carl Gustaf Rehnschiölds mottagna brev 1709-1713. Stockholm 1997, 192 s. Inbunden förlagets guldpräglade helklotband med ngt solblekt och ngt solkigtskyddsomslag, stor 8vo. Kungl. Samfundet fr utgivande av handskrifter rörande Skandinaviens historia. Handlingar del 20. 100:-

  132. Postryttaren. Årsbok för Postmuseum 2004. Årgång 54. Postryttaren 2004, 159 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo, rikt illustrerad. Red. Jan Billgren. 50:-

  133. Renborg, Greta Bildande blad. Tidskrifter i folkbildningens tjänst. Carlssons 1996, 223 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, stor 8vo, illustrerad. 75:-

  134. (Rudbeck, Olaus) Nyström, Gunnar Olaus Rudbeck och Anatomiska teatern i Gustavianum. Uppsala 1955, 16 s. Klammerhäftad, illustrerad. 50:-

  135. Rydberg, Sven Det Stora Kopparberget - En tidsresa Stora Kopparbergs Bergslags AB/Gidlunds 1988, 254 s. inb förl dek linnebd m skomsl, stor 8vo, ill av Fibben Hald 60:-

  136. Rydberg, Viktor Kulturhistoriska föreläsningar I-II Bonniers 1903, vi + 337; 277 s. inb priv halvfrbd (Ömansson & Co, Uppsala) m marmorerat snitt, exl 100:-

  137. Sandström, Gösta E Sex tusen år under jorden. En bok om tunnelbyggandets historia. Tiden 964, 432 s. Inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag. 175:-

  138. Santesson, C G Kort framställning af alkoholens verkningar och betydelse Stockholm 1905, 62 s. 2:a uppl sammanbunden med: Kjellberg, N G & Selldén, H Tobaksbrukets faror Hälsovännens Förlag, Stockholm 1905, 28 s. 2:a uppl sammanbunden med: Wretlind, E W Hvad skola vi dricka? Hälsovännens förlag, Stockholm 1904, 27 + iv s. 2:a tillökade uppl sammanbunden med: Föredrag. Sterner, Mauritz Dryckessed, vetande och frihet; Bergman, Johan En social väckelse.; Ett ord till den bildade och bildningssökande ungdomen; Agnér, Ernst Nutida korståg AB Svenska Nykterhetsförlaget, Stockholm 1908, 32 s. inb i ett samtida halvklotbd 350:-

  139. Scharp, Dag W & Granliden, Herbert (reds) En frihetskamp genom seklerna – Den svenska nykterhetsrörelsens historia i ord och bild Stockholm 1953, 508 + viii (register) inb förl dek halvfrbd m övre guldsnitt och främre omsl medb, 4:o, rikt ill 175:-

  140. (Segerstedt, Torgny T) Universitetet och forskningen - Studier tillägnade Torgny T. Segerstedt på sextioårsdagen Uppsala 1968, 421 s. stor 8vo, ospr, lätt naggat omsl 100:-

  141. Sennett, Richard Den nya kapitalismens kultur. Atlas 2007, 144 s. Häftad med flikar. 100:-

  142. Sjöstrand, Östen Fantasins nödvändighet - Synvinklar och ståndpunkter Författarförlaget 1971, 138 + iii s. 1:a uppl, knappt märkbar rec.-stämpel på främre omsl; essäer 50:-

  143. Stenberg, Göran Döden dikterar. En studie av likpredikningar och gravtal från 1600- och 1700-talen. Atlantis 1998, 445 s. Inbunden förlagets guldpressade helklotband ed skyddsomslag, stor 8vo, ärke efter borttagen prislapp på frasidan av skyddsomslaget. 110:-

  144. Strandh, Sigvard Från pyramid till laser - Ur teknikens historia N&K 1985, 207 s. inb förl kartonnagebd, ill 80:-

  145. Strömholm, Stig (Ed) ”1786”. Vitterhetsakademiens jubelsymosium 1986. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1988, 147 + i s. Häftad, illustrerad, förlagsny. Konferenser 18. 125:-

  146. Strömholm, Stig Motskäl - Essäer Norstedts 1979, 233 s. lätt sned 50:-

  147. Svenning, Olle & Nordal Åkerman En socialistisk kultursyn Bo Cavefors 1966, 84 s. 1:a uppl, namnt 80:-

  148. Sylwan, Otto Lyx och komfort. Norstedts 1937, 66 s. Häftad, stor 8vo, illustrerad, solfärgade kanter och rygg, ryggfot naggad. Om antika möbler etc. Svenska Humanistiska Förbundet 46. 60:-

  149. Thompson, E P Herremakt och folklig kultur. Socialhistoriska uppsatser. Författarförlaget 1983, 282 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, märken efter 2 borttagna namnlappar, en sifferstämpel, och en recensionsstämpel på titelsidan, signatur på försättsblad. 100:-

  150. Thordeman, Bengt Från helgedom till museum. Resor i tid och rum. A&W 1958, 199 s. Häftad med skyddsoslag, stor 8vo, osprättad, förlagsny, illustrerad. 75:-

  151. Topelius, Ann-Sofi & Christer Skägg & mustascher. Läsning för ogna och blivande män. Gebers 1969, 170 s. Inbunden förlagets helklotband, stor 8vo, rikt illustrerad, ej skyddsomslag, ett par utgallringsstämplar på första sidorna. 100:-

  152. (Toqueville, Alexis de) Ehnmark, Anders Slottet. En essä om Alexis de Toqueville. Norstedts 1990, 200 + i s, Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 70:-

  153. Trolle, Ulf af m.fl. Om tobak i Sverige. AB Svenska Tobaksmonopolets jubileumsskrift 1915-1965. Stockholm 1965, 365 s. Inbunden förlagets helklotband, illustrerad, lätt solkiga pärmar. 100:-

  154. Waldén, Bertil Forskningar och färder. Konst- och kulturhistoriska uppsatser, resebrev. S&L 1936, 400 s. Häftad, stor 8vo, rikt fotoillustrerad, satida namnteckning på smutstitelsida. 80:-

  155. Valerius, Johan David Samlade vitterhets-arbeten I-II PAN&s 1855, (vi +) lx + 247 + viii + 288 s. 2 delar inb i ett senare halvfrbd m pergamentförstärkta hörn, rygg ngt nött, främre omsl på del 1 medb (ngt fläckigt), stucket frontispisporträtt 400:-

  156. Wallström, Tord Svenska upptäckare. BB 1983, 294 s. Inbunden förlagets illustrerade konstläderband med skydddsomslag, 4to, rikt illustrerad. 110:-

  157. Vidgade vyer inom olika forskningsgrenar Uppsala 1955, 259 + i s. stor 8vo, Skr utg av Föreningen för Filosofi och specialvetenskap III; innehåller bl a: G Enequist Region, bygd, landskap; R Fåhræus Den stora villfarelsen i läkekonstens historia; B Hasselrot Är språkvetenskapen samhällsnyttig?; H Regnéll Om en diskussion kring begreppet psykisk energi; Gunnar Löfström Bakterien som parasit; Erik Hörnström Några synpunkter på den litterära modernismen; Bengt Holmberg Om elektrisk registrering av talat språk - s.k. visible speech;  Markus Båth Jordkärnan - ett aktuellt geofysiskt problem; Anders Karitz Kan filosofien nå längre än fackdisciplinerna? 100:-

  158. Widmalm, Sven Det öppna laboratoriet. Uppsalafysiken och dess nätverk 1853-1910. Anders Ångström, Robert Thalén, Knut Ångström. Atlantis 2001, 470 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag, stor 8vo, illustrerad. 150:-

  159. Willke, Ingeborg Lärostolar i pedagogik vid europeiska universitet - Några drag i deras tillkomsthistoria Stockholm 1975, 150 s. stor 8vo, Kungl. Vetenskapssamhällets i Uppsala Handlingar 18 100:-

  160. (Vinci, Leonardo da) Leonardo. La Pittura. I Disegni. I Pensieri. Le Macchine. Giunti-Nardini Editore 1977, 155 + 155 + 155 + 156 pp. Four small gilt leatherette 12:o’s in a box, also in gilt leatherette and cloth, richly illustrated, as new. sold

  161. (Vinci, Lionardo da) Péladan (extraits et description) Les Manuscrits de Léonard de Vinci - Les 14 manuscrits de l’Institut de France E Sanssot & Cie, Paris 1910, xx + 390 + i pp + one plate hardbound private half cloth w worn title etiquette in leather w title in gold, small 8vo sold

  162. Zilliacus, Benedict (text) Korsetten. AB Corsettindustri 1962, opaginerad (ca 100 s.). Inbunden förlagets illustrerade helklotband, stor kvadratisk 8vo, mkt rikt illustrerad, Grafisk utstyrsel av Timo Sarpaneva. Beskriver korsettens historia under 7 sekel. 220:-

  163. Öhman, Sven Svindlande perspektiv. En kritik av populärvetenskapen. W&W 1993, 175 s. Inbunden förlagets kartonnageband. såld

  164. Österling, Anders Tidsstämningar - Ett urval studier, artiklar och resebrev 1911-1916 Bonniers 1916, 250 + ii s. ou, ospr, solfärgad rygg 100:-