Vetenskaps- och kulturhistoria/
Scientific & Cultural History
uppdat 12-03-25
-
Ahlander, Björn Amerika. Dröm och verklighet.
Gebers 1960, 234 +
ii s. + 32 planscher. Inbunden förlagets
helklotband med främre omslag medbundet, ej skyddsomslag.
70:-
-
Ahlberg, Alf Teknikens himmelsfärd. Betraktelse vid ett
tidsskifte. N&K 1960, 209 + iii s. Originalupplaga, häftad,
nederdelen av omslaget tejpat med biblioteksinsignia på ryggfot,
biblioteksstämpel på smutstitelsida. 60:-
-
Allén, Sture; Loman, Bengt & Sigurd, Bengt Svenska
Akademien och svenska språket - Tre studier Norstedts 1986, viii + 275
s. inb förl dek helklotbd m skomsl och medb omsl, stor 8vo, ill; Svenska
Akademien 200 år: 4. 90:-
-
Allwood, Martin
Essays on Contemporary Civilisation. Persona Press/Eagleye Books Int./
Costa-Amic Editores 1988, 155 + v pp. Dedicated, softcover, underlining
in pencil. 100:-
-
Almhult, Artur Svenska Akademien.
PAN&s 1959, 94 + ii s.
+ planscher. Häftad, ouppskuren, liten
nagg i bakre omslag, gallringsstämpel på smutstitelsidan.
50:-
-
(Arrhenius, Svante) Svante Arrhenius. Till 100-årsinnet av
hans födelse. Uppsala 1959, 115 + i s. Häftad i tryckt omslag,
porträtt. K. Svenska Vetenskapsakademiens årsbok för år 1959. Bilaga.
såld
-
Baudou, Evert (Red) Forskarbiografin. Föredrag vid ett
symposium i Stockholm12-13 maj 1997. Kungl.Vitterhets Historie och
Antikvitets Akademien 1998, 157 + iii s. Häftad med skyddsomslag, enstaka
illustration, förlagsny. Konferenser 41. 150:-
-
(Benzelius,
Erik) Erikson, Alvar
Letters to Erik Benzelius the Younger From Learned Foreigners - Vol. 2:
1723-1743 Göteborg 1979, pp 249-542 large 8vo; Regiae Societatis
scientiarum et Litterarum Gothoburgensis - Humaniora 16 60:-
-
Beretta, Marco The
Enlightenment of Matter. The Definition of Chemistry fro Agricola to Lavoisier.
Science History Publications, USA 1993, xvi + 396 pp. + + fold out plate +
errata leaf. Hardbound publisher’s cloth with dust jacket, large 8vo,
dissertation, illustrated, spikblad, as new. 225:-
-
Bergstrand, P W
Grunderna för den christna tiderkningen i allmänhet, och den svenska i
synnerhet, jämte bihang om tideräkningen före Christi födelse, julianska
periodens användning, de viktigaste epocher och aeror, romarnes, judarnes,
muhammedanernas och första franska republikens calender;... Örebro 1861,
xxx + 258 s. inb priv skinnryggbd m blank rygg, pärmpapper m viss nötning,
inlaga ngt fuktfläckad i början och slutet 250:-
-
(Berzelius,
Jöns Jacob) Jorpes, Erik Jöns Jacob
Berzelius A&W 1960, 111 s. dedicerad,
inb förl pappbd m skomsl, liten riss i skomsl, ill 75:-
-
(Berzelius, Jöns Jacob) Lundgren, Anders Berzelius och den
kemiska atomteorin. Uppsala 1979, 210 s. Häftad med skyddsomslag,
förlagsny 100:-
-
(Berzelius, Jöns Jacob) Söderbaum, H G (utg) Jac. Berzelius
reseanteckningar. PAN&s 1903, xiv + 430 + i s. Inbunden i senare
halvklotband med bägge omslagen medbundna, helt oskuren, frontispis i färg.
500:-
-
(Berzelius, Jöns Jacob) Söderbaum, H G (utg) Jac. Berzelius
själfbiografiska anteckningar. PAN&s 1901, xii + 246 + i s. + planscher.
Inbunden halvfranskt band med 5 upphöjda bind, helt rött vaxat snitt, ngt
nötta hörn, pärmarna ngt slagna (utåtvridna). 200:-
-
(Berzelius,
Jöns Jacob) Trofast, Jan Excellensen och Berzelius – Hans Gabriel
Trolle-Wachtmeisters kemiska verksamhet Atlantis 1988, 222 s. inb förlbd
m lätt naggat skomsl, stor 8vo, ill i färg och s/v 75:-
-
(Berzelius, Jöns Jacob) Trofast, Jan (utg) Brevväxlingen
mellan Jöns Jacob Berzelius och Carl Palmstedt. Del 1-3. Kungl.
Vetenskapsakademien 1979-83, vi+319+iii; ii+497;vi+496 s. Inbundna
förlagets hellinneband med skyddsomslag, stora 8vo´s, illustrerade. 3
volymer. 400:-
-
Björnsson,
Anders (red) Det evigt mänskliga -
Humanismen inför 2000-talet Svenska Humanistiska Förbundet &
Ordfront 1996, 279 s. inb förl
helklotbd m skomsl, SHF’s skriftserie nr 108, stor 8vo 60:-
-
Bois-Reymond, Emil du Reden I-II. Verlag von Veit &
Comp., Leipzig 1886, viii + 550 + ii; viii + 589 + iii pp. Hardbound
somwhat worn contemporary half calf bindings with richly gilt spines, large
8vo’s, minor crack in binding in vol. 2, very nice endpapers and marbled
edges. Erste Folge: Litteratur, Philosophie, Zeitgeschichte. Zweite Folge:
Biographie, Wissenschaft, Ansprachen. 1.200:-
-
Bruckner, Pascal & Finkielkraut, Alain Kärlekens nya
oordning Korpen 1985, 400 s. Detta är en bok om erotik och kärlek: om
begär och njutning, om prostitution och pornografi, om förförelse och den
magiska formeln: "Jag älskar dig!" Det är en både lössläppt och skarpsinnig
bok, om mannens och kvinnans otaliga - och delvis olikartade - former av
njutning och kärlek. Författarna visar hur västerlandet har utnämnt en
typiskt manlig form för njutning till normerande modell för både män och
kvinnor, och därtill för en rad andra företeelser som politik, dramaturgi,
äventyr 75:- -
(Budé, Guillaume) Knös, Börje Guillaume Budé och den
franska humanismens renässans. Stockholm, PAN&s 1939, 194 s. + 2
porträtt. Häftad, osprättad,
ngt naggat omslag. Svenska
Humanistiska Förbundet 48. 50:--
Burenhult, Göran
Speglingar av det förflutna BB 1986, 351 s. inb förl blindpressade
helklotbd m skomsl, 4to, mkt rikt ill 100:- -
Campbell, Colin. A
Passage to China. Colin Campbell's Diary of the First Swedish East India
Company Expedition to Canton, 1732-33. Edited by Paul Hallberg and Christian
Koninckx.
Göteborg, 1996. liv + 260 pp.
+ loose errata leaf. Hardbound publisher's hard cover with dust
jacket., small 4to, illustrated, as new.
Acta regiae societatis
scientiarum et litterarum Gothoburgensis. Humaniora 37.
350:-
-
(Chesterfield, Lord) Nibelius, Folke Lord Chesterfield.
Världsman och brevskrivare. Svenska Humanistiska Förbundet 1979, 144 s.
Häftad. Svenska Humanistiska Förbundet 91. 50:-
-
Collinder,
Per Swedish Astronomers 1477-1900 Uppsala 1970, 73 pp Acta
Universitatis Upsaliensis C. 19; large 8vo, ill, uncut 50:-
-
(Copernicus)
Rusinek, Michal Copernicus - Världsalltets upptäckare. Till 500-årsminnet
av hans födelse 1473-19/2-1973 Stureförlaget 1973, 248 s. mkt rikt
illustrerad i s/v + monterade helsidesplanscher i färg, varav ett kolorerat
monterat frontispisporträtt av Copernicus, inb förl dek helläderband
med inre denteller i guld och övre guldsnitt, 4to, numr uppl # 54/999,
översatt av Åke
Ohlmarks 250:-
-
(Darwin,
Charles) Cherfas, Jeremy (Ed.) Darwin up to Date. A New Scientist Guide.
IPC Magazines Ltd, London 1983, 72 pp Illustrated soft cover, 4to,
richly illustrated, corners a little bumped. Reprint. 100:-
-
(Darwin,
Charles) Huxley, Julian & H B D Kettlewell Charles Darwin.
En bildbiografi. N&K 1966, 146 s. Inbunden
förlagets helklotband med trasigt skyddsomslag, stor 8vo, mkt rikt
illustrerad, liten fläck på frampärm, namnetikett på första blankblad.
100:-
-
(Darwin,
Charles) Lindroth, Sten Charles Darwin. Aldus/Bonniers 1963, 132 + vi s.
Pocket, namnteckning på titelsida. 40:-
-
Ehrensvärd, Ulla
Globen genom 2000 år Stockholm 1966, 8 s. klammerhäftad, liten 4to,
ill, Kungl. Bibliotekets utställningskatalog nr 49; om jordglober och världsuppfattning.
40:-
-
Ekström,
Anders Dödens exempel - Självmordstolkningar i svenskt 1800-tal genom
berättelsen om Otto Landgren Atlantis 2000, 326 + i s. inb förl
pappbd m skomsl 125:-
-
Engelstad, Carl Fredrik Störst bland dem. Peter Havigs
anteckningar. Atlantis 1980, 192 s. Inbunden förlagets illustrerade
pappband, illustrerade försättspapper, genomgående anteckningar i blyerts.
50:-
-
Eriksson, Gunnar; Roger Qvarsell & Bo Sundin Från
Renässans till Upplysning. Idéhistorisk översikt. Umeå 1976, 282 s.
Häftad, liten stötskada på rygghuvud, ett par småfläckar på rygg. Inst. fö
Idéhistoria Umeå Universitet Skrifter Nr 6. 2:a uppl. 80:-
-
Ersson, Boris; Eva Hult & Olle Skogman Smuggling.
Berättelser om lurendrejeri och varusmuggling. Sjöhistoriska Museet
1994, 150 s. Häftad, stor kvadratisk 8vo, rikt illustrerad, oslagets
kanter lite nötta, biblioteksstämpel rån SR (och utgallringsstämpel) på
smutstitelsidan. Sjöhistoriska museets rapportserie 30. 140:-
-
Eskola, Pentti På spaning efter en världsbild N&K 1957,
326 s. inb förl klotryggbd, ill m 55 bilder, bakre omsl medb; handlar om
naturvetenskaperna 90:-
-
Ett skepp kommer lastat - Från byteshandel till nutida
grosshandel Å&Å
1947, 88 s. stor 8vo, rikt ill av S Södersten 70:-
-
Fagerberg, Sven Det mänskliga uppdraget. Alba 1981,
253 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt skavt skyddsoslag, lite
blyerts i marginalerna i slutet, anteckning på bakre blankblad.
såld
-
Farrington, Benjamin
Grekisk vetenskap - Från Thales till Ptolemaios Prisma 1965, 283 + v s.
första sv utg 50:-
-
Fataburen -
Kulturhistorisk tidskrift häfte 2 1922
Stockholm 1922, s. 66-96
+ s. 1-60 (Redogörelse för Nordiska Museet 1921) + s. 1-10 (Livrustkammarens
och därmed förenade samlingars utveckling och förvaltning år 1918) + s.
1-9 (Livrustkammarens och därmed förenade samlingars utveckling och
förvaltning år 1919) + s. 1-10 (Livrustkammarens och därmed förenade
samlingars utveckling och förvaltning år 1920) + s. 1-12 (Livrustkammarens
och därmed förenade samlingars utveckling och förvaltning år 1921);
innehåller bl a: Ernst Klein Lapsk hornslöjd och nordiskt silversmide.
De ”lapska” silverskedarnas typologi, stor 8vo, ill 75:-
-
Fataburen -
Kulturhistorisk tidskrift häfte 2-3 1930
Stockholm 1930, s. 51-140
+ frontispisplansch stor 8vo, ill, liten riss i bakre omsl; innehåller bl
a: Albert Eisen Några möbler i rokoko, signerade av Johan Jacob
Eisenbletter, Albert Alm Dräktalmanacka för Floda socken i Dalarna
under artonhundratalets senare hälft och Isak Gustaf Clason in memoriam
75:-
-
Fataburen 69. Nordiska museets och Skansens årsbok.
Nordiska museet 1969, 294 s. inb klotryggbd m dek
pärmar, ngt nött rygg, ngt stötta hörn;
Tema: äktenskapet
40:-
-
Fataburen 71. Nordiska museets och Skansens årsbok.
Nordiska museet 1971, 200 s. inb klotryggbd m dek
pärmar, bortklippt namnt på första blankblad;
Tema: Barnens
värld. Om bl a barnarbete, änglamakerskor, dopseder, kolten som barnplagg,
lekmiljöer, tennsoldater, tennfigurer och dockor
50:-
-
Fataburen 76. Nordiska museets och Skansens årsbok.
Lund 1976. 334 s.
inb förl dek pappbd,
Special nordisk folktro; innehåller bl a:
Hovuddrag i nordisk folketruforskning 1850-1875; John Granlund: Lärt och folkligt i
traditionen om väderleksmärken; Brynjulf Alver: Lussi, Tomas og Tollak:
tre kalendariske julefigurar; Eva Danielson: De nordiska
medeltidsballaderna om folktrokällor; Odd Norland: Den tomme stolen og
dødemåltidet; Bengt af Klintberg:
Folksägner idag av samt 9 andra artiklar 100:-
-
Fataburen 77. Nordiska museets och Skansens årsbok.
Nordiska museet 1977, 235 s. inb förl dek pappbd;
Innehåller 12 uppsatser i etnologi
från Institutet för folklivsforskning 60:-
-
Fataburen 79. Nordiska museets och Skansens årsbok.
Nordiska museet 1979, 187 s. inb förl dek pappbd; Innehåller Folkmusik - en brygd av Jan Ling, Visa
och spelmansmiljö från Orust av Martin Martinsson, Karl Lärkas
spelmansporträtt av Gunnar Tärnhag samt 4 andra artiklar
60:-
-
Fataburen 82. Nordiska museets och Skansens årsbok.
Nordiska museet 1982, 222 s. inb förl dek pappbd;
Tema: Den tidiga industrialismen i
Sverige. Innehåller Från förläggarverksamhet till textilindustri i
Sjuhäradsbygden av Lena A:son Palmqvist, Att bygga med tegel av Ove Hidemark
60:-
-
Fataburen 83. Nordiska museets och Skansens årsbok.
Nordiska museet 1983, 305 s. inb förl dek pappbd;
Tema:
Utställningarna i Nordiska museet. Innehåller 24 artiklar,
bl a "Mannen
som steg av ballongen." av Rolf Kjellström som behandlar S. A. Andrées
polarexpedition
60:-
-
Fataburen 84. Nordiska museets och Skansens årsbok.
Nordiska museet 1984, 217 s. inb förl dek pappbd;
Innehåller bl a
Varifrån kom kapitalet ? av
Erik Dahmén, Arbetet och lyckan. Hemmet som
konstverk. Heminredning i teori och praktik på 1870- och 80-talen av
Elisabet Stavenow-Hidemark
60:-
-
Fenix. Tidskrift för Humanism Nr 4 1985. Årgång 3.
Atlantis 1985, 160 s.
Häftad, ngt nött rygg, illustrerad. Innehåller: Harry Järv ”Ordets makt”. Rut
Tarselius ”Åter till Delphi”. Kaj Falkman ”Skrattet”. Abdullah Hussein
”Vishnus vita örn”, etc. 60:-
-
Franzén, Gösta Svenskstad i Västindien - Gustavia på Saint
Barthélemy i språk- och kulturhistorisk belysning Stockholm 1974, 103 s.
stor 8vo, Kungl. Vetenskapssamhällets i Uppsala Handlingar 16 80:- -
Frisch,
Hartvig Europas kulturhistoria I-IV W&W
1979, 552 + 557 + 502 + 602 s. inb förlbd
m lätt nötta skomsl, ill I-IV
180:-
-
Fronesis Nr 13. Europa.
Fronesis 2003, 142 + xiv s.
Häftad, tidskrift. 70:-
-
Frängsmyr, Tore (Ed)
Science in Sweden. The Royal Swedish Academy of Sciences 1739-1989.
Science History Publications, USA 1989, viii + 291 + iii pp. + plates.
Hardbound publisher’s gold stamped
cloth with dust jacket, also illustrated in text.
100:-
-
Fylkeson, Eric (red) Janus bästa. 30 bidrag ur tidskriften
Janus åren 1978-84. Janus 1984, 191 + xvii s. Häftad, ngt nött rygg
och omslag. Janusbiblioteket nr 1. 80:-
-
Galbraith, John Kenneth Den stora börskraschen
Ordfront 1997, 207 + i s. inb förl ill pappbd, nyskrivet förord 75.-
-
Galilei,
Galileo Breven om solfläckarna Atlantis 1991, 418 s. inb förl
dek pappbd, stor 8vo, ill; med översättning, inledning och kommentarer av
Paul Enoksson, svensk-italiensk parallelltext 150:-
-
(Gardie, Magnus Gabriel
de la) Ehrensvärd, Ulla (red) Magnus Gabriel de la Gardie - samlaren
Kungl. Biblioteket 1966, opag (30 s.)
ill, tvär
8vo,
Kungl.
bibliotekets utställningskatalog nr 46,
fläck på omsl
50:-
-
(Geer, Charles de) Tottie, Thomas Ädle och Höglärde H.
Archiater. Om Charles de Geer och hans brevväxling med Carl von Linné.
Uppsala 2007, 42 s. + Bilaga 22 s. (de Geers brev till Linné). Häftad i
illustrerat omslag, rikt illustrerad, förlagsny. 120:-
-
(Geer, Louis de) Dahlgren, E.W.
Louis de Geer 1587 - 1652. Hans lif och verk, 1 - 2. Atlantis -
Föreningen Leufsta Vänner, 2002. 24, XVII, 604 s. + 38 planscher, ill. i
texten. 32x24 cm. Förlagets grå pappband i nyskick.Faksimilutgåva efter
originalupplagan från 1923. Nyskriven inledning av docent György Novàky:
495:-
-
Gorsline, Douglas
What People Wore. A Visual History of Dress from Ancient Times to
Twentieth-Century America. Bonanza Books, New York no date (1980?), xvi
+ 269 pp. Hardbound publisher’s cloth backed boards with a bit worn dust
jacket, 4to, lavishly illustrated with nearly 1.800 illustrations by the
author, small speck on last page.
250:-
-
Gren-Eklund, Gunilla Det indiska ordets makt över tanken.
Uppsala 1990, s. 19-33. Klammerhäftad, dedicerad. Särtryck ur: Kungl.
Humanistiska Vetenskaps-Samundet i Uppsala Årsbok 1990. 40:-
-
Hagmark-Cooper, Hanna Avsked och återseende.
Sjömanshustruns liv inder 1900-talet. Svenska Litteratursällskapet i
Finland 2008, 171 s. Häftad med flikar, som ny. Skrifter utg. av Svenska
Litteratursllskapet i Finland Nr 704. 130:-
-
Half a Century of Hose 1901-1951.
Johnson & Barnes Ltd, Leicester no
date [1951], 48 pp. Hardbound publisher’s decorated cloth, large 8vo,
lavishly illustrated. A history of hose and stockings, minor speck on back
board. 125:-
-
Hallberg,
Paul (Ed.) The Condition of Man -
Proceedings of an International Symposium held September 8-10, 1978 in Göteborg
to celebrate the 200th anniversary of The Royal Society of Arts and Sciences
in Göteborg Göteborg 1979, 228 pp hardbound
publ dec cloth, dedicated by editor to the then chief librarian of Uppsala
University Library, ill 100:-
-
Hames, Peter The
Story of the Wheel. Wayland Publishers, London, no date, 96 pp.
Hardbound publisher’s cloth, richly illustrated, no dust jacket, front fly
leaf ramoved, faint trace on front board from removed sticker, stamp on
title page. An Eyewitness Book. 60:-
-
Hamilton, G K (utg) Nordisk Tidskrift för Politik, Ekonomi
och Litteratur 1867-1868. Lund 1867-68, 2+iv+772; 2+iv+811+1+cxxiv s.
Inbundna i 2 samtida ngt nötta halvfranska band, stora 8vo’s. Årgång 2-3.
400:-
-
Harrison, Dick Social Militarisation and the Power of
History. A Study of Scholarly Perspectives. Nordic Academic Press 1999,
240 pp. Hardbound publisher’s cloth with a little chafed dust jacket.
140:-
-
Helmholtz, Herrmann von
Vorträge und Reden. Erster und Zweiter band. Friedrich Vieweg und
Sohn, Braunschweig 1884, xi + 3 + 396 + xii + 380 pp.
Two parts hardbound
in one private calf backed boards binding with marbled board paper,
illustrated, upper and lower spine worn, board paper worn around the edges,
small contemporary signature on fly leaf, with woodcut illustrations, some
in colour. Zugleich dritte
Auflage der ”Populären wissenschaftlichen Vorträge” der Verfassers. Contains
speeches made 1853-1873: Über Goethe’s naturwissenschaftliche Arbeiten. Über
die Wechselwirkung der Naturkräfte und die darauf bezüglichen neuesten
Ermittelungen der Physik. Über die physiologischen Ursachen der
musikalischen Harmonie. Über des Verhältniss der Naturwissenschaften zur
Gesammtheit der Wissenschaft. Über die Erhaltung der Kraft. Eis und
Gletscher. Die neueren Fortschritte in der Theorie des Sehens. Über das Ziel
und die Fortschritte der Naturwissenschaft. Über das Sehen des Menschen.
Vol II: Ueber den Ursprung und die Bedeutung der geometrischen Axiome. Zum
Gedächtniss an Gustav Magnus. Ueber die Entstehung des Planetensystems.
Optisches über Malerei Wirbelstürme und Gewitter. Das Denken in der Medicin.
Ueber die akademische Freiheit der deutschen Universitäten. Die Tatsachen in
der Wahrnemung. Die neuere Entwickelung von Faraday’s Ideen über
Elektricität. Ueber die elektrischen Maasseinheiten nach den Berathungen des
elektrischen Congresses, versamelt zu Paris 1881. Kritisches I-II.
1.500:-
-
Henrikson, Alf & Birger Lundquist Vägen genom A. R&S
1963, 292 + ii s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerad pärm,
med 133 teckningar, stor 8vo. 80:-
-
Hogben, Lancelot Matematik för miljoner. Populär
framställning för självstudium. N&K 1942, 660 s.
Inbunden privat helklotband med titelfält i läder med
guldtitel, stor 8vo, främre omslag medbundet, illustrerad.
såld
-
Huxley, Julian New
Bottles for New Wine. Essays. Chatto & Windus, London 1957, 318 + ii pp.
+ plates. 1st edition, hardbound publishers cloth with worn dust jacket,
large 8vo, cloth on spine very discoloured, illustrations in text, small
name inscription on first fly leaf, annotation in pencil on inner back
board. 80:-
-
Jansen, Hans; Janrense Boonstra & Joke Kniesmeyer
Antisemitismen. En historisk skildring i ord och bild. N&K / Anne
Frank-Stiftelsen 1992, 132 s. Häftad med flikar, 4to, rikt illustrerad,
en biblioteksstämpel på försättsblad. Första utg., 3:e tryckn. 100:-
-
(Johannes av korset) Renwik, Gustaf Johannes av Korset
(Juan de la Cruz). Några anteckningar om hans liv och verk. Svenska
Humanistiska Förbundet 1976, 198 s. Häftad, illustrerad.
Svenska Humanistiska Förbundet 87.
60:-
-
Johannesson, Kurt (red) Kungl. Vetenskapssamhällets i
Uppsala årsbok 22/1979. Stockholm 1979, 142 + vi s. Häftad med
skyddsomslag, stor 8vo, illustrerad. Kungl. Vetenskapssamhället i Uppsala 25
år. 100:-
-
Jonsson, Inge Vitterhetsakademien 1753-2003.
Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 2003, 236 + iv s.
Inbunden förlagets guldstämplade pappband med skyddsoslag, stor 8vo,
illustrerad, förlagsny. 175:-
-
Kernell,
Yngve All världens väg LT 1977,
271 s. inb förl dek pappbd m lätt nött
skomsl, 4to, ill av förf; kulturhistorisk roman 80:-
-
Koht, Halvdan Amerikansk kultur under det nittonde
århundradet. Norstedts 1922, 96 s. Inbunden privat helklotband,
främre omslag medbundet, stänkmarmorerat snitt, illustrerad, gammaldags
låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, 2
Klarastämplar till, bibliotekssignum på rygg. 60:-
-
Kullmann, Wolfgang Die
Teleologie in der aristotelischen Biologie - Aristoteles als Zoologe,
Embryologe und Genetiker Carl Winter Universitetsverlag, Heidelberg
1979, 72 pp dedicated, diss, large
8vo, spine a little bit sunned 200:-
-
Kulturen 1947.
Lund 1948, 173 + 27 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband,
illustrerad. Årsbok från kulturhistoriska föreningen för södra
Sverige. 60:-
-
Kulturen 1952
Lund 1953, 202
+ xxii (annonser) s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr: Silver, red.
Sven T Kjellberg 60:-
-
Kulturen 1955
Lund 1956, 208
+ xx (annonser) s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr: Bibeln, red.
Sven T Kjellberg 60:-
-
Kulturen 1958
Lund 1959, 214
+ xviii (annonser) s. inb förl dek pappbd, mindre fläck på bakpärm, ill;
specialnr: Kungar i Skåneland 1500-talet, red. Sven T Kjellberg
100:-
-
Kulturen 1959
Lund 1960, 206
+ xvi (annonser) s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr: Bagateller, red.
Sven T Kjellberg 50:-
-
Kulturen 1960
Lund 1960, 240
+ xx (annonser) s. inb förl dek pappbd, ill, ngt lös i bindningen;
specialnr: Barn, red. Sven T Kjellberg 50:-
-
Kulturen 1962
Lund 1963, 200
s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr: Skånsk miljö, red. Bengt
Bengtsson 50:-
-
Kulturen 1963
Lund 1964, 200
s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr: Bod och bostad, red. Bengt
Bengtsson 50:-
-
Kulturen 1964
Lund 1964, 192
s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr: Sven T Kjellberg Ölets käril
70:-
-
Kulturen 1965
Lund 1965, 192
s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr: Över gränserna, red. Bengt
Bengtsson 50:-
-
Kulturen 1966
Lund 1966, 191
s. inb förl lätt nötta dek pappbd, ill; specialnr: Silver och fajans, red.
Bengt Bengtsson 50:-
-
Kungl.
Vetenskapssamhällets i Uppsala årsbok 32 1997-1998.
Uppsala 1999, 108 s.
Häftad, enstaka illustrationer. 60:-
-
Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens Årsbok
1987 Uppsala
1987, 134 s. inb förl dek helklotbd, ill, innehåller bl a Stolt,
Birger En barnvänlig språklära från slutet av 1400-talet. Handskriften C
678 i Uppsala Universitetsbibliotek, Torstendahl, Rolf Leopold von
Rankes historiografiska betydelse, Bergh, Birger Har kvinnan själ?
50:-
-
Kurtén-Lindberg, Birgitta Homo sum. Om det mänskliga hos
människan. Historiska Media 2005, 206 + i s. Inbunden förlagets
pappband med kyddsomslag. 90:-
-
Küng, Andres I svenska fotspår. Människor och miljöer i
Estlands svenskbygder. Timbro 1990, 319 s. Häftad i illustrerat
omslag, fotoillustrerad, 2 små lappar, ett par signaturer och en
sifferstämpel på titelbladet. 125:-
-
Landgren. Bengt Odysseus vid masten och Procyons galna
hund. Populärvetenskapliga föreläsnigar och seminarier. Uppsala
Universitet 1992, 227 s. Häftad. Litteraturvetenskapliga Institutionen,
Uppsala Universitet Meddelanden nr 6. 100:-
-
Landquist, John Människokunskap - En studie över den
historiska och den konstnärliga kunskapen Bonniers 1920, vi + 252 s.
1:a uppl, stor 8vo, småriss vid rygghuvud och -fot 90:-
-
Lanham, Url Origins
of Modern Biology. Columbia University Press, New York & London 1968,
xii+273 pp. Hardbound publishers cloth with torn dust jacket, cloth
discoloured, large 8vo. 100:-
-
Laue, Max von History
of Physics. Academic Press Inc., New York 1950, x+150 pp. Hardbound
publisher’s cloth, a small colour smudge on front board, small stain on inner
back board, name stamp on first fly leaf. 150:-
-
Lewan, Bengt
Italienska bilder. Svenskars syn på Italien 1700-1800. Norstedts 1970, 125
+ iii s. Häftad, stor 8vo, ett par sidor streckade, ett par sidor osnyggt
sprättade. Svenska Humanistiska Förbundet 80. 50:-
-
Lindberg, Bo Stoicism och stat. Justus Lipsius och den
politiska humanismen. Atlantis 2001, 344 s. Inbunden förlagets
dekorerade pappband med skyddsomslag, namnteckning på försättsblad, annars som
ny. 100:-
-
Lindberger, Örjan; Dag
Norberg; Stig Strömholm och Torgny Säve-Söderbergh (huvudförfattare) Den
fristående akademiens verksamhet 1974-85 - Skrift utg m anledn av
tvåhundraårsjubileet av akademiens återinrättande 1786 Stockholm 1986,
98 s. inb förl dek helklotbd m medb omsl och skomsl, rött övre snitt,
liten 4to, ill 80:-
-
Lindroth, Sten Löjtnant Åhls äventyr. Svenska studier och
gestalter. W&W 1967, 232 s. Inbunden förlages dekorerade helklotband,
svart övre snitt. Om bl a Linné, Torbern Bergman och Berzelius. 100:-
-
Lindroth, Sten Löjtnant Åhls äventyr. Svenska studier och
gestalter. W&W 1967, 232 s. Häftad. Om bl a Linné, Torbern Bergman och
Berzelius. 80:-
-
Lindroth, Sten Svensk lärdomshistoria I-IV. Norstedts
1975-81, 383 + 640 + 749 + 354 s. Inbundna förlagets helklotband med
skyddsomslag, illustrerade. 4 volymer: 1: Medeltiden. Reformationstiden. 2:
Stormaktstiden. 3: Frihetstiden. 4: Gustavianska tiden. 600:- -
Lundahl, Carl Den astronomiska världsbilden genom tiderna
N&K 1927, 176 + xvi s. exl, solfärgad och nött rygg 70:- -
Lundgren, Lars O Den svenske Sokrates. Sokratesbilden från
Rydelius till Gyllensten. Svenska Humanistiska Förbundet 1980, 208s.
Häftad, fläckigt omslag. Svenska Humanistiska Förbundet
92. 50:- -
Lundin, Gunnar En våning i Babel. H:ström 2009, 90 +
ii s. Häftad. 90:- -
Lundquist, Margareta. Mödrar och döttrar på Leufsta bruk.
Föreningen Leufsta och Cahmanorgelns Vänner. Skärplinge 2006, 127 s.
Trådhäftad, rikligt fotoillustrerad, delvis i färg. 100:--
Lychnos
-
Lärdomshistoriska samfundets årsbok
1936
Uppsala 1936, xii + 543 s. inb förl
dek helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: I Andersson Erik
XIV och astrologien; Ö Bergstrand Ett
Celsiusminne; B Gadelius Renässansläkaren
och häxväsendet; O T Hult Om
Paracelsus i äldre och nyare forskning; H Munktell Mose lag och svensk rättsutveckling; E Waller
Eine unbekannte Ausgabe von
Vesals Epitome;
1:a årgången
150:-
-
Lychnos
-
Lärdomshistoriska samfundets årsbok
1937 Uppsala 1937,
xvi + 689 s. inb förl dek helklotbd m
medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Samuel Bring Sueiciaverket
och dess historia; B Hildebrand Champollions
brev om hällristningarna; E Källquist Till
latinundervisningens historia i Sverige; S Lindberg Konung Johan III:s boksamling år 1571; O Walde Doktor Johan Copp. En astrolog och läkare från reformationstiden i
svensk tjänst I. (del II i Lychnos 1938) 150:-
-
Lychnos
-
Lärdomshistoriska samfundets årsbok
1938 Uppsala 1938,
xii + 654 s. inb förl dek helklotbd m
medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: O Walde Doktor Johan Copp. En astrolog och läkare från reformationstiden i
svensk tjänst II. (del I i Lychnos 1937); Fr. Grøn Abortus provocatus i antikken; P M Hebbe Svensk-ryska vetenskapliga förbindelser under 1700-talets senare hälft;
J Pelseeneer Newtons äpple; J
Tandberg Tegnér och fysiken 150:-
-
Lychnos
-
Lärdomshistoriska samfundets årsbok
1939 Uppsala 1939,
xii + 612 s. inb förl dek helklotbd m
medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Valeriu L. Bologa Girtanner
contra Rosén von Rosenstein. Zur Geschichte der Erforschung der
Erbssyphilis; O. T. Hult Ur
kejsarsnittets äldre historia; O. Klein; Några
filosofisk-fysiska debatter under 1600-talet; Henrik Munktell Tortyren
i svensk rättshistoria. I (Del II i årgång 1940) 150:-
-
Lychnos
-
Lärdomshistoriska samfundets årsbok
1940 Uppsala 1940,
xii + 500 s. inb förl dek helklotbd m
medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Folke Dahl En engelsk astrologisk-medicinsk annons från 1680-talet; O. T. Hult
Frankrike i svensk medicin under 16-
och 1700-talen. Några anteckningar; Johan Nordström Några notiser om drottning Kristinas akademier; Arne Holmberg Nyfunna
Berzeliusbrev; H Munktell Tortyren
i svensk rättshistoria II (del I i årgång 1939) 150:-
-
Lychnos
-
Lärdomshistoriska samfundets årsbok
1941 Uppsala 1941,
viii + 480 s. inb förl dek helklotbd
m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Gunnar Aspelin John
Locke och universitetsfilosofien. En studie i 1600-talets engelska lärdomshistoria;
Otto Johannsen Peder Månssons Bedeutung für die Geschichte der Teknik
Nils Zenzén Henrik Kahlmeters anteckningar om sitt besök 1726 i de
kungl. Mineral- och naturaliekabinetten i Dresden K V Zettersteen Turkiska
studier i Sverige, J Nordström Cartesius och Drottning Kristinas omvändelse
100:-
-
Lychnos
-
Lärdomshistoriska samfundets årsbok
1942 Uppsala 1942,
viii + 469 s. inb förl dek helklotbd
m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: O Klein Blaise Pascal
och Niels Bohr. Några betraktelser; O Walde Nicolaus Granius,
Galilei och Kepler; H Hemerén Uppsala katedralskola och dess
rektorer under senare delen av 1500-talet; T. Kleberg Engelskspråkig
diktning i stormaktstidens Sverige 100:-
-
Lychnos
-
Lärdomshistoriska samfundets årsbok
1965/66 Uppsala
1966, x + 602 + i s. inb förl dek
helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Olle Bergquist Anders
Falcks brev till Petersburg; G Eriksson Berzelius
och atomteorin. Den idéhistoriska bakgrunden; Sten Lindroth Linné
- Legend och verklighet 150:-
-
Lychnos
-
Lärdomshistoriska samfundets årsbok 1969/70
Uppsala 1970, viii + 548 s. inb
förl dek helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Christian
Callmer Svenska studenter i Giessen;
Kurt Johannesson Retorik och
propaganda vid det äldre Vasahovet Olof Mustelin Från
lärdomshistoria till litteraturhistoria. Om lärdomshistoriens ställning
vid Åbo akademi och Helsingfors universitet ca 1750-1850 ; L Bromander Vivisektionsdebatten
i Sverige under 1880-talet; Anna Beckman Anders
Celsius och den hundragradiga termometerskalan 150:-
-
Lychnos
-
Lärdomshistoriska samfundets årsbok
1971/72 Uppsala
1972, x + 610 s. inb förl dek
helklotbd m medb omsl, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Gunnar Broberg Järven
- Filfrassen - Frossaren. En studie i zoologisk exotism; G Eriksson Motiveringar
för naturvetenskap. En översikt av den svenska diskussionen från
1600-talet till första världskriget; Tore Frängsmyr Den gudomliga ekonomin. Religion och hushållning i 1700-talets Sverige;
H Sandbladh Linneanen Peter Hernquist,
medicinen och upplysningsfilosofien 150:-
-
Lychnos
-
Lärdomshistoriska samfundets årsbok
1989 Uppsala 1989,
viii + 397 s. inb förl dek helklotbd,
ill, stor 8vo; innehåller bl a: Gösta Carleberg Lärobokshistoria i Finspongssamlingarna; Hedda Gunneng Messenius
och 1600-talets lärde. Handskriftsstudier; Rolf Lindborg Claes
Annerstedt (Gestalter i svensk lärdomshistoria, 5); Gösta von Schoultz
C. A. Agardhs resa 1809 genom Uppland,
Gästrikland och Dalarna; Åke Åberg Mönsterbibliotek
och översättningar. F. B. von Schwerins ”Plan till befordrande af nyttig
läsning” 125:-
-
Lychnos
-
Årsbok för Idé- och Lärdomshistoria 1992 Uppsala 1992, 352 s. inb
förl dek pappbd, ill, stor 8vo; innehåller bl a: I Nilsson & H
Sunzel The influence of medieval
Christian ideology on Wesrtern hospitals: Medical care at the Hospitallers
in Jerusalem; Per-Gunnar
Ottosson Ett faderligt ris och
barnaaga: Om synen på pest och pestbekämpning i andlig litteratur under
reformations- och stormaktstid; Pär Eliasson Resande
studenter under 600 år; Georg Henrik von Wright Logik och filosofi under 1900-talet; Marco Beretta Torbern
Bergman in France... 100:-
-
Lychnos
-
Årsbok för Idé- och Lärdomshistoria 1993 Uppsala 1993, 351 s. inb
förl dek pappbd, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Hertha Hanson Kvinnan
och rasbiologin; Jakob Christensson En
upplysningstida encyklopedists uppgång och fall (om Gjörwell);
Sven Widmalm Vetenskapens korridorer
- Exprimentalfysikens
institutionalisering i Uppsala 1858-1910;
Olle Ferm När och för vem skrev
Ericus Olai sin Chronica regni Gothorum?; Sven Bjerstedt Skinner och Atlantican 100:-
-
Lychnos
-
Årsbok för Idé- och Lärdomshistoria 1994 Uppsala 1994, 313 s. inb
förl dek pappbd, ill, stor 8vo; innehåller bl a: M Nyman Förlorarnas
historia; G Eriksson Naturvetenskap
som världslitteratur; L
Herlitz Benjamin Höijer och den
ekonomiska liberalismen;
T Gustafsson En harmonisk och
hierarkisk ordning - Synen på utveckling i 1800-talets svenska biologi
100:-
-
Lychnos
-
Årsbok för Idé- och Lärdomshistoria 1995
Uppsala 1995, 316 s. inb förl dek pappbd, ill, stor 8vo; innehåller bl a: M Persson Mot
en ny Platonbild?; S Nordin Ernst
Cassirer och den svenska filosofin;
J Christensson Till bildens idéhistoria; R Qvarsell Tora
Sandström och psykoterapins historia 100:-
-
Lychnos
-
Årsbok för Idé- och Lärdomshistoria 1996
Uppsala 1996, 380 s. inb förl dek pappbd, ill, stor 8vo; innehåller bl a: Henrik Björck
Idéhistoriens egenart och rötter;
A Florén Fransk och svensk mentalitetshistoria; P Josephson Kant, pietismen och kroppen;
M Eriksson Om kärleksnöjet 100:-
-
Låås, Sigfrid Stenhamraminnen från sekelskiftet. Liv och
arbete vid Stockholms Stads stenhuggerisamhälle på Svartsjölandet. R&S
1959, 228 s. + planscher. Häftad, osprättad, stor
8vo.
Arbeternas kulthistoriska sällskap - Ny följd, nr 18.
60:-
-
Löfgren, Henrik (red) De första trettio åren. Kulturhuset
1974-2004. Kulturförvaltningen 2004, 320 s. Häftad ed flikar, mkt
rikt illustrerad. 150:-
-
(Magellan) Zweig, Stefan Magellan. Mannen och hans bragd.
Skoglunds 1937, 388 s. Inbunden privat ngt nött halvfranskt band med
marmorerade pärmpapper och marmorerade snitt, stor 8vo, illustrerad med
monterade planscher, frampärm med liten blekning några millimeter vid övre
snitt, smutstitelsidan med en liten fuktfläck vid övre hörn. såld
-
Mattsson, Matts Det goda samhället. Fritidens idéhistoria
1900-1985 i ett dramatiskt perspektiv. RSFHs Förlag 1986, 270 s.
Häftad, stor 8vo, illustrerad, lätt nött omslag och rygg, namnteckning.
Fritidsforum nr 10. 150:-
-
Mencken, H L Samlade fördomar. Artiklar och essayer.
Bonniers 1931, 273 + i s. Häftad, stor 8vo, rygg och omslag med såriss
och småskador, signatur på smutstitelblad. Om den amerikanska kulturens
olika aspekter. 90:-
-
(Mickiewicz,
Adam) Kjellberg, Lennart Adam
Mickiewicz - Liv och verk Svenska Humanistiska Förbundet 1981, 164 s. dedicerad,
ill, stor 8vo 70:-
-
Minaret. Tidskrift för svensk muslimsk kultur. Årgång 7. Nr 3
2007. Stockholm
2007, 115 s. Stor 8vo, illustrerad. 100:- -
Mineau, Wayne Svart guld. Stockholm 1959, 262 s.
Inbunden förlagets pappband, fotoillustrerad, illustrerade försättsblad,
BP-blindstämpel på titelsida. Om oljeutvinning i Mellersta Östern. 75:- -
Moberg, Lennart (red) Kungl. Humanistiska
Vetenskaps-Samfundet i Uppsala Årsbok 1977-1978 Uppsala 1979, 132 s.
enstaka ill; innehåller bl a Lundberg, Birger Rättsvård under Magnus
Erikssons regeringstid Piltz, Anders Ingenting och chimäran är
bröder. Den akademiska vardagen i 1400-talets Uppsala 50:-
-
Moberg, Lennart (red) Kungl. Humanistiska
Vetenskaps-Samfundet i Uppsala Årsbok 1975-1976 Uppsala 1977, 128 + 9 s.
enstaka ill, innehåller bl a Axelsson, Sven Studier i svensk
medeltida annalistik. Kronologi och källproblem, Collinder, Björn
Platon - unser zeitloser Gefährte, Simonsson, Nils Indisk estetisk
teori. Några grunddrag 50:-
-
Molin, Harry Karlholms
Bruks Bok - En krönika kring ett Upplandsbruk Karlholms Aktiebolag 1950,
336 s. liten 4to, inb förl klotförstärkta dek pappbd, ill m opaginerade
planscher, vissa utvikbara, vissa i färg. Även andra ill i text 250:-
-
Mustelin, Olof (utg) Gustavianska opinioner. M. Anckarsvärds
brev till N. G. Schultén 1790-1808. Kungl. Vitterhets Historie och
Antikvitets Akademien 1965, 144 s. Häftad, stor 8vo, förlagsny. KVHAAH,
Historiska serien 10. 75:-
-
Mårtens, Ylva (red) Sjömanskostymen. Sjöhistoriska
Museet / Raster Förlag 1999, 119 + ix s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsomslag, rikt illustrerad. Artiklar av bl a Annika Hagström, Pia Huss,
C-J Malmberg, Mago och Ingrid Sommar. 150:-
-
Nelson, Helge Studier tillägnade Helge Nelson den 15 april
1942 Lund 1942, xiv + 575 + iii s. liten 4to,
porträtt, Bidrag i geografi och
kulturhistoria av bl a K G Grandinson, Ragnar Numelin, Per Stolpe, Allan
Weinhagen, Knut Lundmark och Lennart von Post
175:-
-
(Nobel,
Alfred) Bergengren, Erik Alfred Nobel Gebers 1960, 232 s. inb förl
dek helklotbd, ill; m tillägg: Nils K Ståhle: Nobelinstitutionerna och
nobelprisen 100:-
-
Nordenhök, Jens (text) & Jean Hermanson (foto) Arbetarnas
Spanien. Arbetarkultur 1977, 193 s. Häftad, rikt fotoillustrerad.
120:-
-
Nordenmark,
N V E Anders Celsius. Uppsala 1936,
282 s. Lychnos Bibliotek, 4:o,
prislapp avriven på främre omsl, ospr 100:-
-
Nordström, W E Academia Aboensis Rediviva 1918-1968
Ekenäs Tryckeri Aktiebolags Förlag 1968, 648 s. Häftad med ngt naggat
skyddsomslag, liten 4to, illustrerad, ngt fuktbucklig i slutet 80:-
-
Nylén,
Anna-Maja Som man är klädd blir man
hädd Stockholm 1975, 66 s. klammerhäftad,
blekt rygg, ill; om klädedräkter genom tiderna
50:-
-
När fingo vi det? 100 vardagliga
ting. När blevo de uppfunna och när togo vi dem i bruk?
Allers 1931, 47 s.
Klammerhäftad, rikt illustrerad. Allers Familj-Journals 76:te handbok.
50:-
-
Nørgaard, Erik När damerna fick ben. R&S 1966, 144 s.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrationen från skyddsomslaget
urklippt och medlagd, stor 8vo, mkt rikt illustrerad. Om damunderkläder.
125:-
-
O’Nils, Birgitta (red) Något till livs. Ett tidsdokument med
anledning av Hakonbolagets 50-årsjubileum. ICA-förlaget 1968, 302 s.
Inbunden förlagets helklostläderband, kvadratisk stor 8vo, rikt illustrerad,
frampärm litet solkig, SR- och gallringsstämpel på försättsblad, bortriven
klister, ytterligare ett par stämplar. Husmor och affären under ett halvt
sekel av argit Falkenstam och Blad ur Hakonbolagets historia av Nils-Erik
Wirsäll. 100:-
-
Odelberg,
Wilhelm Vetenskapsakademiens lärdomshistoriska
samlingar Stockholm 196, 17 s. dedicerad, fotoill, 4to, klammerhäftad; särtryck ur Svenska Museer nr
2, 1962 40:-
-
(Odhner,
W T) Odhners historia.
Illustrerad krönika över en maskin att räkna med.
Göteborg 1945, 71 s. Inbunden
förlagets pappband ed illustrerad frampärm, liten 4to, rikt illustrerad,
rygghuvud och -fot nötta, hörn lätt stötta. 200:- -
Olsson ,Gunnar Antipasti. Korpen 1990, 173 + v s.
Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag.
såld -
Persson, Ulf Måsen på Runebergs huvud. UP Media 2009,
130 + iv s. Häftad, som ny. 125:- -
(Piper, Carl & C G Renschiöld) Berg, Lars Otto (utg) Carl
Pipers och Carl Gustaf Rehnschiölds mottagna brev 1709-1713. Stockholm
1997, 192 s. Inbunden förlagets guldpräglade helklotband med ngt solblekt
och ngt solkigtskyddsomslag, stor 8vo. Kungl. Samfundet fr utgivande av
handskrifter rörande Skandinaviens historia. Handlingar del 20. 100:- -
(Polhem, Christopher) Löw, Bengt (red) Christopher Polhems
efterlämnade skrifter I-IV. Uppsala 1947-1954, xiv+373; x+503; xvi+535;
x+403 s. Inbundna i förlagets halvskinnband, små 4to’s, övre guldsnitt,
mkt lätt nötta ryggar, övre hörnen ngt stötta. 4 volymer, komplett.
1.400:- -
Postryttaren. Årsbok för Postmuseum 2004. Årgång 54.
Postryttaren 2004, 159
s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo, rikt illustrerad.
Red. Jan Billgren. såld -
Postryttaren. Årsbok för Postmuseum 2008.
Postmuseum 2008, 168 s. Inbunden
förlagets illustrerade pappband, stor 8vo, illustrerad, som ny. Jan Billgren
red. 140:--
Renborg, Greta Bildande blad. Tidskrifter i
folkbildningens tjänst. Carlssons 1996, 223 s. Inbunden förlagets
dekorerade pappband, stor 8vo, illustrerad. 75:-
-
(Rudbeck, Olaus) Nyström, Gunnar Olaus Rudbeck och
Anatomiska teatern i Gustavianum. Uppsala 1955, 16 s. Klammerhäftad,
illustrerad. 50:- -
Rydberg, Sven Det Stora Kopparberget - En tidsresa
Stora Kopparbergs Bergslags AB/Gidlunds 1988, 254 s. inb förl dek linnebd
m skomsl, stor 8vo, ill av Fibben Hald 60:-
-
Rydberg,
Viktor Kulturhistoriska föreläsningar
I-II Bonniers 1903, vi + 337; 277 s. inb
priv halvfrbd (Ömansson & Co, Uppsala) m marmorerat snitt, exl 100:-
-
Saarikoski, Pentti
Angeläget eller ej.
R&S 1984, 238 s. Inbunen förlagets helklotband
med skyddsomslag. såld
-
Sandström, Gösta E Sex tusen år under jorden. En bok om
tunnelbyggandets historia. Tiden 964, 432 s. Inbunden förlagets
helklotband med naggat skyddsomslag. 175:-
-
Santesson, C G Kort
framställning af alkoholens verkningar och betydelse Stockholm 1905, 62
s. 2:a uppl sammanbunden med: Kjellberg, N G & Selldén, H
Tobaksbrukets faror Hälsovännens Förlag, Stockholm 1905, 28 s. 2:a
uppl sammanbunden med: Wretlind, E W Hvad skola vi dricka?
Hälsovännens förlag, Stockholm 1904, 27 + iv s. 2:a tillökade uppl
sammanbunden med: Föredrag. Sterner, Mauritz Dryckessed, vetande
och frihet; Bergman, Johan En social väckelse.; Ett ord till den
bildade och bildningssökande ungdomen; Agnér, Ernst Nutida korståg
AB Svenska Nykterhetsförlaget, Stockholm 1908, 32 s. inb i ett
samtida halvklotbd 350:-
-
(Segerstedt, Torgny T) Universitetet och forskningen -
Studier tillägnade Torgny T. Segerstedt på sextioårsdagen Uppsala 1968,
421 s. stor 8vo, ospr, lätt naggat omsl 100:-
-
Sennett, Richard Den nya kapitalismens kultur. Atlas
2007, 144 s. Häftad med flikar. 100:-
-
Sjöstrand, Östen
Fantasins nödvändighet - Synvinklar och ståndpunkter Författarförlaget
1971, 138 + iii s. 1:a uppl, knappt märkbar rec.-stämpel på främre omsl;
essäer 50:-
-
Stenberg, Göran Döden dikterar.
En studie av likpredikningar och gravtal från 1600- och 1700-talen.
Atlantis 1998, 445 s. Inbunden förlagets guldpressade helklotband ed
skyddsomslag, stor 8vo, ärke efter borttagen prislapp på frasidan av
skyddsomslaget. 110:-
-
Strandh, Sigvard
Från pyramid till laser - Ur teknikens historia N&K 1985, 207 s. inb
förl kartonnagebd, ill 80:-
-
Strömholm, Stig (Ed) ”1786”. Vitterhetsakademiens
jubelsymosium 1986. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien
1988, 147 + i s. Häftad, illustrerad, förlagsny. Konferenser 18.
125:- -
Strömholm,
Stig Motskäl - Essäer Norstedts
1979, 233 s. lätt sned 50:-
-
Sylwan, Otto Lyx och
komfort. Norstedts 1937, 66 s. Häftad, stor 8vo, illustrerad,
solfärgade kanter och rygg, ryggfot naggad. Om antika möbler etc. Svenska
Humanistiska Förbundet 46. 60:--
Thordeman, Bengt Från helgedom till museum. Resor i tid
och rum. A&W 1958, 199 s. Häftad med skyddsoslag, stor 8vo,
osprättad, förlagsny, illustrerad. 75:- -
Tingsten, Herbert På marknadstorget W&W 1958, 216 s. +
planscher. Häftad, ngt skavt omslag, osprättad från s. 73. 60:- -
Topelius, Ann-Sofi & Christer Skägg & mustascher. Läsning
för mogna och blivande män. Gebers 1969, 170 s. Inbunden förlagets
helklotband, stor 8vo, rikt illustrerad, ej skyddsomslag, ett par
utgallringsstämplar på första sidorna. 100:- -
Trolle, Ulf af m.fl. Om tobak i Sverige. AB Svenska
Tobaksmonopolets jubileumsskrift 1915-1965. Stockholm 1965, 365 s.
Inbunden förlagets helklotband, illustrerad, lätt solkiga pärmar. 100:- -
Waldén, Bertil Forskningar och färder. Konst- och
kulturhistoriska uppsatser, resebrev. S&L 1936, 400 s. Häftad, stor
8vo, rikt fotoillustrerad, satida namnteckning på smutstitelsida. 80:--
Valerius, Johan David Samlade vitterhets-arbeten I-II
PAN&s 1855, (vi +) lx + 247 + viii + 288 s. 2 delar inb i ett senare
halvfrbd m pergamentförstärkta hörn, rygg ngt nött, främre omsl på del 1
medb (ngt fläckigt), stucket frontispisporträtt 400:- -
Wallström, Tord Svenska upptäckare. BB 1983, 294 s.
Inbunden förlagets illustrerade konstläderband med skydddsomslag, 4to, rikt
illustrerad. 110:-
-
Vidgade vyer inom olika forskningsgrenar
Uppsala 1955, 259 + i s. Stor
8vo, Skr utg av Föreningen för Filosofi och specialvetenskap III; innehåller
bl a: G Enequist Region, bygd, landskap; R Fåhræus Den stora
villfarelsen i läkekonstens historia; B Hasselrot Är språkvetenskapen
samhällsnyttig?; H Regnéll Om en diskussion kring begreppet psykisk
energi; Gunnar Löfström Bakterien som parasit; Erik
Hörnström Några synpunkter på den litterära modernismen; Bengt
Holmberg Om elektrisk registrering av talat språk - s.k. visible speech;
Markus Båth Jordkärnan - ett aktuellt geofysiskt problem; Anders
Karitz Kan filosofien nå längre än fackdisciplinerna? 100:-
-
Widmalm, Sven Det
öppna laboratoriet. Uppsalafysiken och dess nätverk 1853-1910. Anders
Ångström, Robert Thalén, Knut Ångström. Atlantis 2001, 470 s.
Inbunden förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag, stor 8vo,
illustrerad. 150:--
Willke, Ingeborg Lärostolar i pedagogik vid europeiska
universitet - Några drag i deras tillkomsthistoria Stockholm 1975, 150
s. stor 8vo, Kungl. Vetenskapssamhällets i Uppsala Handlingar 18
100:- -
Zilliacus, Benedict (text) Korsetten. AB
Corsettindustri 1962, opaginerad (ca 100 s.). Inbunden förlagets
illustrerade helklotband, stor kvadratisk 8vo, mkt rikt illustrerad, Grafisk
utstyrsel av Timo Sarpaneva. Beskriver korsettens historia under 7 sekel.
220:-
|