Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
    Måndagar: 16-18
    Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

   
   tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Humor & Tecknat/ Humour & Drawings-Comics

uppdat 08-02-06

  1. Alfredson, Hans & Carl-Uno Sjöblom (red) Gentlemannens årsbok. Kalender från Mosebacke Monarki. Aldus/Bonniers 1967, 127 s. Hftad, illustrerad, fuktskadat omslag, sned rygg. 50:-

  2. Arno, Peter Crêpes susettes Bonniers 1950, 64 s inb förl dek klotryggbd, stor 8vo; av skämttecknaren från New Yorker 30:-

  3. Beard, Henry & Roy Mackie Segling. Nautiskt lexikon för landkrabbor, sjöbjörnar & bryggseglare. Bearbetad för svenska farvatten av bryggseglare Staffan Skott och sjökapten Anders Öhman. Tiden 1982, 97 s. Inbunden förlagets illustrerade katonnageband, illustrerad, kvadratisk 8vo, humor. 100:-

  4. Bernsrup, Gunnar Rakt upp och ner A&K 1983,  135 s. ill 40:-  

  5. Beverloo, George En tecknare med täckning BB 1983, 224 s. inb förl kartonnagebd, smal 4to, mkt rikt ill 60:-

  6. Bidstrup, Herluf Bid og vid Tiden, København 1952, 23 helsidesplanscher med blanka baksidor 4to, klammerhäftad, 12:e årgang 50:-

  7. Bidstrup, Herluf Chinareise - Eindrücke und Zeichnungen von einer Reise durch China vom Februar bis zum April 1955 Verlag der Kunst, Dresden 1956, unpaged (ca 170 pp) hardbound publ cloth spine w dec boards, small 4to, richly ill w drawings, red upper edge 200:-

  8. Bidstrup, Herluf Reportagen mit dem Zeichenstift VEB Verlag der Kunst, Dresden n d, 112 pp hardbound publ cloth spine w dec boards, large 8vo, richly ill, photo portrait, Eine Charakteristik des Reporters von Harald Rue 75:-

  9. Blix Le voile tombe - Caricatures Libraire Nilsson, Paris 1908, unpaged (24 whole page colour plates w blank backsides) hardbound publ cloth spine w dec boards, 4to, some wear to edges sold

  10. (Blix) Hjern, Kjell Blix - Världspolitiken genom 50 år i karikatyrens spegel Sveriges Radios Förlag 1980, 158 + ii s. inb förl helklotbd m skomsl, mkt rikt ill 60:-

  11. C. T. (Urval) Pekoral och bombasmer. Christer Topelius Bokförlag 1969, 116 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. 100:-

  12. Cederholm, Stig Braskväll hos Åsa-Nisse W&W 1959, 146 s. stor 8vo 60:-

  13. Cello Bara för lust-Bokslut -61 - Kåserier Gebers 1961, 164 s. ngt nött rygg såld

  14. Cello En hög repriser till högre priser Gebers 1963, 168 s. ou, lätt sned såld

  15. Cello Lika vänligt som vanligt Gebers 1953, 160 s. ou såld

  16. Cello Varför blommar inte hembiträdet - Kåserier Gebers 1947, 196 s. 3:e uppl, dedikation med teckning av förf m en stor blomma, ryggfot trasig, ngt sned såld

  17. Chamberlain, Neville J Spionen som kom in över Kölen AWE/Gebers 1978, 139 s. inb helklotbd (trol för bibliotek, rutmönster finns på bakre smutsblad), stor 8vo såld

  18. Cobean, Sam Cobean’s Naked Eye Pocket Books Inc, New York  1955, unpaged (ca 160 pp) hardbound private cloth, small 8vo, richly ill, 5th print 40:-

  19. Cobean, Sam Humor - mest om drömmar Diogenes u å, 75 s. inb förl kartonnagebd, mkt rikt ill, red av P A Fogelström, liten 8vo 40:-

  20. Crona, Börje Mera mumrickar Hörsta Förlag 1960, 47 s. liten 8vo, ill av Gurr 40:- 

  21. Dahlgren, Gunilla Lilla fruntimmersboken Brombergs 1986, 128 s. inb förl kartonnagebd, ill, 10:e tryckn 40:-

  22. Dahlgren, Gunilla Lilla mansboken Brombergs 1986, 128 s. inb förl kartonnagebd, ill, 1:a uppl 40:-

  23. Danielsson, Tage Tage Danielssons paket W&W 1985, 596 s. Inbunden förlagets kartonnageband, stor 8vo, illustrerad, låneficka, anteckning på rygg. Innehåller: Bok. (1963); Sagor för barn över 18 år. (1964); Postilla. (1965); Grallimatik. (1966) Samlade dikter 1967. (1967) och Typer. (1970). 70:-

  24. Danielsson, Tage Tage Danielssons paket W&W 1985, 596 s. Inbunden förlagets kartonnageband, stor 8vo, illustrerad., liten överstruken namnteckning på försättsblad.  Innehåller: Bok. (1963); Sagor för barn över 18 år. (1964); Postilla. (1965); Grallimatik. (1966) Samlade dikter 1967. (1967) och Typer. (1970). 70:-

  25. Danielsson, Tage Tage Danielssons paket. W&W 1985, 596 s. Inbunden förlaget kartonnageband, stor 8vo, illustrerad. Innehåller: Bok. (1963); Sagor för barn över 18 år. (1964); Postilla. (1965); Grallimatik. (1966) Samlade dikter 1967. (1967) och Typer. (1970). 90:-

  26. Danielsson, Tage Tage Danielssons samlade dikter 1967-1967. W&W 1967, 127 s. 1:a uppl., inbunden förlagets dekorerade pappband, svagt solkig med liten fläck på rygg, illustrerad av Per Åhlin. 60:-

  27. Daninos, Pierre Major Thompson bland engelsmän och amerikanare Hökerbergs 1957, 208 s. ngt nött rygg, ill av Punchtecknaren Waltter Goetz 40:-

  28. Dennis, Frank (sammanställning) Stora skrattboken. 3.000 roliga historier. Wahlströms 1994, 384 s. Inbunden förlagets kartonnageband. 90:-

  29. Dennis, Patrick Demonregissören Forum 1964, 268 s. ngt solfärgade kanter och rygg, stor 8vo 60:-

  30. Det Bästas skrattkammare Stockholm 1962, 126 s inb förl dek pappbd, ill, ngt blekt rygg 25:-  

  31. Dowd, J H Important People Country Life Ltd, London 1935, 78 pp hardbound publ dec cloth, 4to, pen pictures by Brenda E Spender, 5th impr 100:-

  32. Edlund, Mårten (red) Humor världen runt FiB 1960, 319 s inb förl pappbd, ngt slitet, mindre skada på ryggfot, stor 8o; innehåller bl a P G Woodehouse Fred susar förbi, Boccaccio Den urgamla staden Argos, Karel Čapek En skald, Vladimir Majakovskij Hur jag fick henne att skratta 40:-

  33. Effel, Jean Världens skapelse eller Hur allting började. Brombegs 1979, 208 s. Inbunden förlagets illustrerade helklotband med naggat skyddsomslag, 12:o, förord och svensk text av Barbro Lindgren, rikt illustrerad. 50:-

  34. Ehrenmark, Torsten Går det så går det A&K 1974, 178 s. ill av P Ströyer såld

  35. Ehrenmark, Torsten Årets Ehrenmark. Mina halvfranska år. A&K 1979, 190 s. Häftad, illustrerad av Ströyer, lätt nött rygg. 50:-

  36. Ehrenmark, Torsten Årets Ehrenmark. Så lagom roligt. A&K 1982, 192 s. Häftad, illustrerad av Ströyer, litet vikmärke på främre omslag. 50:-

  37. Ehrenmark, Torsten Årets Ehrenmark. När det blommar. Å&Å 1969, 142 + i s. Häftad, illustrerad av Ströyer. 50:-

  38. Ekblom R Tur och retur Lindblads 1936, 142 + ii s. inb klotryggbd m främre omsl medb, exl 90:-

  39. Eld [Erik Lundegård]) Elds bästa - Kåserier av Erik Lundegård i Dagens Nyheter åren 1923-1982 i  urval av Carl-Olov Sommar Förlags AB Marieberg 1982, 226 s. ill såld

  40. Eld [Erik Lundegård]) Ingen rök utan Eld Bonniers 1957, 142 + ii s. ou, ill såld

  41. Eld [Erik Lundegård]) Svensk humor - Från Hasse Z. till Hans Alfredson i urval av Eld Prisma 1971, 310 + ii s. pocket såld

  42. Engström, Albert ”Gubbar” Litteraturfrämjandet 1974, opag (ca 200 s.) inb förl dek pappbd, mkt rikt ill, urval och förord av Per-Erik Lindorm 60:-

  43. Engström, Albert En rospigg och andra berättelser Lindblads 1959, 170 s. inb priv helklotbd, stor 8vo, ill 60:-

  44. Engström, Albert Kolingens moder Aldus 1976, 211 + iii s. pocket, mkt rikt ill, nött rygghuvud 30:-

  45. Engström, Albert Kryss och landkänning Bonniers 1942, 144 + i s. . inb förl klotryggbd, rygg ngt nött 50:-

  46. Engström, Albert Mitt liv och leverne Aldus 1976, 206 + i s. pocket, ill 30:-

  47. Engström, Albert Åt häcklefjäll - Minnen från en Islandsfärd Bonniers 1942, 171 + i s. inb förl klotryggbd, rygg ngt nött 50:-  

  48. EWK [Ewert Karlsson] Hell Svitjod, häll! LT 1966, 126 s. stor 8vo, ill 50:-

  49. EWK [Ewert Karlsson] Hänt och timat i Svitjod LT 1956, opag (64 s.) första häftet, ill, stor 8vo såld

  50. EWK [Ewert Karlsson] Svitjod i tiden - Urval från 20 års krönikor A&K 1974, 168 s. inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo, ill, mindre skada på bakre nedre fals 40:-

  51. EWK [Ewert Karlsson] Svitjod och dess hövdingar LT 1960,opag (125 s.) stor 8vo., ill 50:-

  52. Fischer, Leck Kontorsfolk Stockholm 1933, 243 s. ryggfot  trasig 40:-

  53. Ford, Noel Golfänkor. Richters 1990, opaginerad (96 s.) Inbunden förlagets kartonnageband, rikt illustrerad, initialer på försättsblad, ett par knappt märkbara stötmärken på pärmar. 50:-

  54. Forssell, Lars (inledn och noter) Modern fransk humor FiB 1956, 128 s. stor 8vo, rikt ill, omsl ngt naggat i undersidan 50:-

  55. Forsström, Edvard (teckningar) Boströms bilderbok - En statsministers saga Bonniers 1900, opag (47 helsidesplanscher med blanka baksidor) tvär liten 4to, inb helklotbd m främre omsl monterat på frampärm (Ingeborg Lundins Bokbinderi, Uddevalla) såld

  56. Galen, Ben Politiker i bitar och andra brottstycken Galenskapligheten 1989, 141 s. ill 40:-  

  57. Gordon, Richard Doktorn är här Aldus 1968, 139 + xiii s. pocket 25:-

  58. Gordon, Richard Doktorn är lös / blir kär Bonniers 1961, 311 s. inb förl dek pappbd m ngt naggat skomsl såld

  59. Guareschi, Giovanni Don Camillo och hans lilla värld Forum 1953, 231 s. inb förl pappbd m trasigt skomsl, 25 ill av förf, omsl av Helga Henschen såld

  60. Grönköping. Kur- och kulturort. Utgiven av Grönköpings veckoblads redaktör. Norstedts 1964, 204 s. Häftad i illustrerat omslag, osprättad, rikt illustrerad, ett par småprickar och ett litet vikmärke på främre omslag. 70:-

  61. Haglund, Karl Herbert Sprängarn Smålänningens Förlag 1963, 288 s. jack i bakre omsl 50:-

  62. Hentzel, Roland (red) Mitt bästa kåseri. N&K 1951, 242 s. Inbunden förlagets klotryggband med lätt naggat skyddsomslag, grått övre snitt. såld

  63. Hertz, Helge E. Clausen  - K. Lundberg redigerar Bättre nerver - bättre humör. R&S 1953, 183 s. Häftad, illustrationer av Strøyer, ryggfot nött, smånagg i omslag, delvis osnyggt sprättad. 80:-

  64. (Holmqvist, Lasse) Saltat & pepprat – Våra bästa kåsörer, 5e samlingen BB 1975, 224 s inb förl helklotbd m ngt slitet skomsl, ill 40:-

  65. Humor - det handlar om musik. Diogenes utan årtal (XXXX), 74 + ii s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, rikt illustrerad, ngt nött rygghuvud och -fot. Red. av P A Fogelström. 50:-

  66. Jerome, Jerome K Three Men on the Bummel Arrowsmith 1948, 192 pp hardb publ cloth w worn dj, ill, 38th impr sold

  67. Johansson, Gustav Vanartiga barn Arbetarkultur 1955, 166 + ii s. politisk satir, lätt naggat och lätt solkigt omsl 40:-

  68. Jonsson, Runer Svenskarna och deras prövningar LT 1961, 123 s. ngt solfärgat omsl, ill av EWK, namnt 50:-

  69. Jönsson, Gabriel (samlare) Skånehistorier W&W 1975, 244 s. enstaka ill 40:-

  70. Kar de Mumma [Zetterström, Erik] Det fullfjädrade äktenskapet och andra historier W&W 1947, 156 + ii s. ou såld

  71. Kar de Mumma [Zetterström, Erik] Ett år i varje klass W&W 1977, 113 s. inb förl dek pappbd, ill 50:-

  72. Kar de Mumma [Zetterström, Erik] Humoristens pojke W&W 1960, 146 + i s. inb förl klotryggbd m skomsl, medb omsl, tillskr 40:-

  73. Kar de Mumma [Zetterström, Erik] Jag minns min gröna ungdom. Holger Schildts Förlag 1962, 148 + iv s. Originalupplaga, härtad i illustrerat omslag, liten pappetikett och sifferstämpel på smutstitelsida. 60:-

  74. Kar de Mumma [ Zetterström, Erik] Kar de Mummas kryddade. FiB 1963, 310 s. Inbunden förlagets iiterade skinnband, stor 8vo. 90:-

  75. Kar de Mumma [ Zetterström, Erik] Kärlek utan sex. Novelletter eller vad man nu skall kalla dessa stycken. W&W 1965, 142 s. Inbunden förlagets helklotband med naggat skyddsomslag, 2 små etiketter och en sifferstämpel på försättsblad. 2:a uppl. 75:-

  76. Kar de Mumma [Zetterström, Erik] Mamma tar priset W&W 1951, 164 + i s. ou, riss efter rygg, liten bit avrivet av omsl 30:-

  77. Kar de Mumma [Zetterström, Erik]  Någonstans i Sverige.W&W 1969, 145 + ii s. Häftad, 1:a uppl. 60:-

  78. Kar de Mumma [Zetterström, Erik] Prinsessa blir gift W&W 1954, 164 + i s. ou, ospr 50:-

  79. Kar de Mumma [Zetterström, Erik] Prinsessornas hopkok W&W 1957, 150 + i s. ou, snedläst 40:-

  80. Kar de Mumma [Zetterström, Erik] På jaktstigen. Zindermans 1980, 124 + i s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, namnetikett på försättsblad. såld

  81. Kar de Mumma [Zetterström, Erik] Tant Signe åker rullbräda. W&W 1978, 128 s. Originaluplaga, inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag. 40:-

  82. Karlsson, Ewert (EWK) & Ericsson, Gunnar Gnäll och gny i Svitjod LT 1969, 127 s. stor 8vo, ill 50:-

  83. Knutsson, Gösta Frågekarusellen. Underhållning för hela familjen. Bonniers 1953, 122 + iv s. Häftad i illustrerat omslag. 60:-

  84. Käringen mot strömmen {Barbro Alving] Slarvigt men mänskligt. Bonniers 1951, 214 + ii s. Originalupplaga, namntecknig på försättsblad, rejält solkigt omslag, ett par fläckar i inlagan, ngt nött ryggfot och omslag. 40:-

  85. Käringen mot strömmen {Barbro Alving] Ordning på torpet. Bonniers 1954, 158 + ii s. Dedicerad, häftad, originalupplaga.  75:-

  86. Kästner, Erich När jag var en liten pojke Bonniers 1959, 169 + i s. inb förl klotryggbd m naggat skomsl, ill av Horst Lemke 60:-  

  87. (Lamm, Martin) Ett år med Martin Lamm DN 1968, opag (ca 90 s.) ill, kvadratisk 8vo 40:-

  88. Levande anekdoter Forum 1962, 155 s inb förl dek pappbd, lätt slitet, liten fuktfläck i slutet på inlagan, bakre fals svag 30:-

  89. Lindén, Staffan Staffans stollar 1957 Lindblads 1957, 118 s. ill 50:-

  90. Lindén, Staffan Staffans stollar 1958 Lindblads 1958, 112 s. ill 50:-

  91. Lindén, Staffan Staffans stollar 1959 Lindblads 1959, 111 s. ill 50:-

  92. Lindén, Staffan Staffans stollar 1969. En årskrönika i bild. Lindblads 1969, 111 s. Häftad, rikt illustrerad. såld

  93. Lindorm, Per Erik (red) Svensk humor under hundra år – en kavalkad i ord och bild Hökerbergs 1949, 543 s. 4:o, inb förl klotryggbd, tillskr 50:-

  94. (Lindorm, Per-Erik) Naggen – Sveriges olydigaste skämttidning -ett urval Boklotteriet 1958, 189 s stor 8vo, naggat skomsl, rikt ill 50:-

  95. Lindqvist, Herman Brödrafolkens fel. Norstedts 1998, 262 s. Inbunden förlagets kartonnageband, illustrerad. 2:a uppl., 1:a tryckn. 60:-

  96. Lindström, Rune (samling och teckningar) Dalahistorier W&W 1975, 118 s. delvis borttagen prislapp på bakre omsl såld

  97. Ljusterdal, Gunnar (utg) Ingen time-out i Grönköping - Grönköpings veckoblads årsbok 1998 N&K  1998, 128 s. inb förl ill pappbd, ill 60:-

  98. Ljusterdal, Gunnar (utg) Rena rama Grönköping - Grönköpings veckoblads årsbok 1988 N&K  1988, 128 s. inb förl ill pappbd, ill 60:-

  99. Ljusterdal, Gunnar (utg) Snabba klipp i Grönköping - Grönköpings veckoblads årsbok 1986 N&K  1986, 128 s. inb förl ill pappbd, ill 60:-

  100. Mackenzie, Compton The Lunatic Republic Chatto & Windus, London 1959, 223 pp 1st ed, hardb publ cloth w dj 75:-

  101. Meyere, Monica de Fia S&L 1954, 64 s. inb förl dek pappbd, 6-10 tus, mkt rikt ill 40:-

  102. Michanek, Germund Svenska Akademien i skämtbilder. En krönika från Oscar II:s tid. Norstedts 1986, 160 s. Inbunden frlagets illustrerade pappband, 4to, rikt illustrerad, lätt nött runt kanterna, märke efter borttagen prislapp på bakpärm, liten tillskrift i blyerts på titelsida. 80:-

  103. Mikes, George Eureka! - Rummaging in Greece Andre Deutsch 1965, 124 pp 1st ed, hardb publ cloth w dj, ill by Nicolas Bentley 50:-

  104. Mikes, George How to be an Alien Wingate, London & New York 1951, 84 pp hardb publ cloth w dj w a few nicks, ill by Nicolas Bentley, 13th impr, name inscr 40:-

  105. Milton, Kent Småväxta mäns inverkan på världshistorien Skoglunds 1972, 58 s. smal 4to, ill av Owe Gustafson 40:-

  106. Moberg, Björn Glaukom Henki Tisens Förlag  u å, 83 s. tecknad serie såld

  107. Money, Keith The Horseman in our Midst - A guide to Nagmanology Pelham Books, London 1963, unpaged (81 pp) 1st ed (uncorrected proof copy), cvrs in thicker paper, stamp on front cvr; caricatures 60:-

  108. Nerman, Einar Bland vackra barn och fula gubbar Bonniers 1929, 223 + iii s. stor 8vo, naggad rygg, 3:e uppl, rikt ill, namnt 75:-

  109. Nerman, Einar Komedianter, musikanter och annat löst folk PAN&s 1911, 40 helsidesplanscher med blanka baksidor inb förl dek helklotbd m medb omsl, 4to 150:-

  110. Nilsson, Tage (red) Humor på svenska. En rolig antologi. Forum 1980, 288 s. Inbunden förlagets laminatband, stor 8vo, illustrerade försättspapper, illustrerad. 60:-

  111. Norling, Hans (sammanställning) & Gösta Kriland m. fl. (illustrationer) Humor från Norrland. En kavalkad i ord och bild. Bernces 1961, 159 s. Inbunden förlagets illustrerade linneband med naggat skyddsomslag, liten 4to, rikt illustrerad. såld

  112. Olsson, Git Den snö som föll i fiol - Git Olssons bästa kåserier illustrerade med Tecknar-Anders bästa gubbar Semic 1979, 124 s. såld

  113. Olsson, Gits Gits Olssons bästa. Litet bakom flötet. Semic 1985, 123 + i s. Häftad, illustrerad. såld

  114. Punch, or the London Charivari 1866 London 1866, iv + 276 + iv + 266 pp hardbound private cloth, spine bleached and a bit worn, name, 4to, richly ill; contains vol. 50 & 51 300:-

  115. Punch, or the London Charivari 1891 London 1891, iv + 312 + iv + 312 + 20 pp hardbound private half cloth w marbled edges, 4to, spine lightly bleached, richly ill; contains vol. 100 & 101 and Mr Punch,s jubilee number (20 pp) 275:-

  116. Punch, or the London Charivari 1892 London 1892, ii+ 324+ iv + 312 + 36 pp hardbound private half cloth, spine somewhat worn, marbled edges 4to, richly ill; contains vol. 102 & 103 + Punch’s Almanack for 1892 (36 pp) sold

  117. Punch, or the London Charivari 1898 London 1898, iv + 312 + iv + 312 pp hardbound private half cloth, spine bleached w a couple of minor spots, marbled edges (virtually gone from upper edge), name, 4to,half-title page in back folded, richly ill,; contains vol. 114 & 115 275:-

  118. Punch, or the London Charivari 1899 London 1899, iv + 312 + iv + 312 pp hardbound private half cloth, spine lightly worn, name, 4to, richly ill; contains vol. 116 &117 275:-

  119. Ramel, Povel Lingonben. Åtta lådor poesi. Författarförlaget 1978, 287 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, illustrerad, blekt rygg. 3:e uppl. 80:-

  120. Ramel, Povel Min okynniga penna - Allsköns alster från Nu och Fjärran BB 1987, 225 + ii s. inb förl helklotbd m skomsl, ill av förf 50:-

  121. (Ratto) Ockupationshumor – Historier från ockupationstidens Norge och Danmark och andra länder FiB 1944, 159 s 1:a uppl, ill såld

  122. Sandberg, Herr Gågatan Sverige. R&S 1970, opaginerad (ca 85 s.). Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, liten riss i skyddsomslag, mkt rikt illustrerad. 70:-

  123. Sandklef, Albert Folktankar och folkhumor - Om överheten, om den dumme, om det passande och annat mera Lantbruksförbundets Tidskrifts AB 1945, 189 s. dedicerad, liten fläck på främre omsl 75:-

  124. Sasek, Miroslav This is Paris. Fratelli Fabbri 1976, 60 pp. Hardbound publisher’s illustrated boards with dust jacket ( with a couple of small nicks in it), 4to, lavishly illustrated. 90:-

  125. Selections of American Humour in Prose and Verse Cassell  nd, 318 + viii pp hardb publ red dec cloth, spine lightly sunned w a few small spots, red edges 60:-

  126. Sempé Humor - endast för föräldrar Diogenes u å, 75 s. inb förl kartonnagebd, mkt rikt ill, red av P A Fogelström, liten 8vo 40:-

  127. Serre Svart humor och män i vitt. Corona 1982, opaginerad (60 s. ) Häftad i illustrerat omslag, medicinska skämtteckningar. såld

  128. Sigurd Pettersons Lina Gebers 1906, 256 s. inb priv halvklotbd, 2:a uppl 50:-

  129. Sigurd Septembersol utan plats uå, 122 s. inb priv halvklotbd, ill 50:-

  130. Sjödén, Stellan Uno - skolans lag. Författahuset 1996, opaginerad (148 s.) Inbunden förlagets illustrerade pappband, skämtteckningar, svagt veck på frampärm. 50:-

  131. Smith, Richard & Lasse O’Månsson Viktvägrarna (Säfflemetoden). A&K 1980, 184 s. Häftad, illustrerad, lätt nött omslag. 100:-

  132. Stangenberg, Knut Skämt- och jaktdikter PAN&s 1931, 106 s. stor 8vo, ill 90:-

  133. Stangenberg, Knut Skämtdikter PAN&s 1921, 122 s. stor 8vo, mkt nött rygg, ill 60:-

  134. Stolt, Bengt & Staffan Linden Prästhistorier. AA&K 1976, 123 s. Häftad, illustrerad. Roliga historier om svenska präster och andra i religionen inblandade. 60:-

  135. Storm P En boksamlare Månadens Bok 1978, opag (ca 25 s.) humorteckningar såld  

  136. Stuart, Jesse Hurra för (soldat) Tussie. Ljus 1945, 301 + iii s. Häftad med naggat och ngt solkigt skyddsomslag, mindre fläck på ngn enstaka sida i inlagan. 90:-

  137. Sundahl, Stellan & Gunnar Bernstrup Byteskomik 3. A&K 1979, 144 s. Häftad i illustrerat omslag, illustrerad, tillskrift på främre omslags insida, gammal prislapp bortriven i bak. 60:-

  138. Sundström, J R ”Ja ä inte dö än” sa Janne Vängman Bonniers 1947, 253 + i s. inb förl klotryggbd m skomsl, BFB 40:-

  139. Sundström, J R ”Ljuger gör jag inte” sa Janne Vängman Bonniers 1934, 314 s. ou, inb privat halvklotbd, förord av Ludde Nordström, svagt solkig titelsida 50:-

  140. Susegård, Ada A:son Grönköpingsrevyn W&W 1943, 219 s ill, omsl av Bull-Hedlund, omsl lätt solkigt 50:-

  141. Susegård, Ada A:son Skaffa fisken luft. Aktuell Grönköpingsrevy. W&W 1956, 210 + ii s. Häftad i illustrerat omslag, illustrerad, namnteckning på främre omslags insida, ngt sned. 80:-

  142. Svahn, Nils (teckningar) & Bernh. Bengtsson (rim) En midsommarnattsdröm - eller Den nya ministären Förlagsaktiebolaget Svea, Stockholm 1917, 24 s. med gördeln, liten riss i gördel, främre omsl och första blad, mkt rar 250:-

  143. Svenskt skämtlynne del 1 häfte 1-2 Stockholm 1949, 128 s rikt ill, hundöra på bakre omsl av del 1, del 2 m ngt sliten rygg 40:-

  144. Svenskt skämtlynne nr 19, vol. II Stockholm 1913, 127 s rikt ill, sliten , sned 25:-

  145. Svenskt skämtlynne nr 21, vol. III Stockholm 1913, 127 s rikt ill, sliten, samtida namnt 25:-

  146. Sällberg, Ture Kring långvedsbrasan – Humoresker och skildringar Stockholm 1894, 192 s. inb priv helklotbd, främre smutsblad borta 60:-  

  147. Söderqvist, Åke Skäggets bästa fräckisar. En uppslagsbok. Skoglunds 1965, 128 s. Häftad i illustrerat omslag (Lasse Åberg), illustrerad av Ardy Strüwer, gammal prislapp bortriven i bak. 3:e uppl.60:-

  148. The Insult Dictionary - How to be Abusive in Five Languages English/ French/ German/ Italian/ Spanish Wolfe Publ. Ltd, London 1966, 127 + i pp first reprint sold

  149. Thoma, Ludwig Badgästerna (Altaich) Stockholm 1918, 345 + i s. inb snyggt priv halvfrbd m helt svart snitt, bokb eget exl (Thure Andersson) 100:-

  150. Thoma, Ludwig Tjuvpojkshistorier från min ungdomstid Bonniers 1917, 128 + i s. inb priv helklotbd m medb främre omsl 80:-

  151. Thurber, James Thurbers karneval Aldus 1962, 178 + iii s. pocket, rikt ill 25:-

  152. Topelius, Chister Glädjens blomster Stockholm 1973, 128 s. inb förl dek (Ströyer) pappbd, ill 50:-

  153. Torekull, Bertil Mr Trend. Brev till en ofödd skatteskyldig och andra blandekonomiska rapporter. SvD 1990, 120 s. Inbunden förlagets kartonnageband. 80:-  

  154. Twain, Mark Nya Reseskisser/ Om allehanda slags fartyg/ Sedeln på en million pund Seligmanns 1893,  156 s. öfversättn Erik Thyselius 60:-

  155. Ultvedt, P O Lag och ordning - Teckningar 1972-1986 Ordfront 1986, 112 s. inb förlhelklotbd m skomsl, kvadratisk liten 4to, efterord av Jan Myrdal såld

  156. Uselius, Lennart Gubbskrattet R&S 1987, 229 s. inb förlagsband m lätt naggat omsl såld

  157. V:stl-nd, A:lfr-d  [Hasselskog, Nils] Guldregn W&W 1948, 122 + iv s. inb förl pappbd, ill av Birger Lundkvist, namnt annars som ny såld

  158. V:stl-nd, A:lfr-d  [Hasselskog, Nils] Guldregn W&W 1948, 122 + iv s. Häftad med ryggfast skyddsomslag, ett par små svaga fuktfläckar på skyddsomslag. 70:-

  159. Wikberg, Kerstin Samhällets skrattspegel - Studier i Grönköpings Veckoblad PAN&s 1978, 187 s. diss, ill, lätt nött rygg 75:-

  160. Viola (Zetterström, Marianne) Jämna kullerbyttor Bonniers 1978, 115 + i s. ou, ill, namnt i blyerts 40:-

  161. Viola (Zetterström, Marianne) Utmed vägen Bonniers 1973, 145 + ii s. ou, ill 40:-

  162. Wodehouse, P G Blixt och dunder Bonniers 1959,  268 + i s. liten riss i rygg 40:-

  163. Wodehouse, P G Blixt och dunder Bonniers 1984, 268 + i s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo 40:-

  164. Wodehouse, P G Blixt och dunder Bonniers u å inb priv helklotbd m ngt slagna pärmar 30:-

  165. Wodehouse, P G Farbror Fred i vårhumör Bonniers 1940, 251 s. inb priv hellinnebd m lädertitelfält i rött och svart med författarnamn och titel i guld signerat Edith Welinder, rött övre snitt, främre omsl medb- detta är åtgånget men restaurerat 200:-

  166. Wodehouse, P G Infrusna tillgångar. Bonniers 1965, 237 + iii s. Häftad, svensk originalupplaga, ngt nött rygghuvud. 120:-

  167. Wodehouse, P G Jeeves klarar skivan Bonniers u å, 252 + i s. inb priv helklotbd m ngt slagna pärmar, medb främre omsl 40:-

  168. Wodehouse, P G Kaka söker maka. Bonniers 1951, 288 s. Häftad, svensk originalupplaga, småfläckigt omslag, ett par små falsriss, svag fläck sista bladet, ngt sned, ovanlig. såld

  169. Wodehouse, P G Pengar på banken Bonniers 1984, 260 s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo 40:-

  170. Wodehouse, P G Pickadilly-Jim Wahlströms 1965, 254 s. inb förl konstläderbd, marmorerat övre snitt 50:-

  171. Wodehouse, P G The Coming of Bill Herbert Jenkins n d, 251 + vii pp hardb publ cloth, lightly sunned spine, 11th print 80:-

  172. (Wärnlöf, Anna Lisa) Claque Pellas bok. Svensk Läraretidnings Förlag 1959, 214 + ii s. Inbunden förlagets klotryggband, exlibris, ej skyddsomslag. 3:e uppl. (10-12. tus.). såld

  173. Z, Hasse Dag för dag. Kåserier. Bonniers 1946, 206 s. Häftad, lätt solkigt omslag, liten falsriss vid främre omslag. 50:-

  174. Zetterström, Hasse Henriksson Bonniers 1918, 156 + ii s. ill av Eigil Schwab, Samlade historier del 2 40:-

  175. Zetterström, Hasse Något mildare Bonniers 1943, 228 s. ou, ospr, 4:e tus 50:-

  176. Zetterström, Hasse Samlade historier I-II Bonniers 1926, 155+ii; 158+i s. inb priv klotryggbd, ill, blyertsstreckad, exl, smånaggar på ett par sidor 60:-

  177. Zetterström, Hasse (red) Lutfisken 1912-1921 Bonniers 1912-1921 priv helklotbd m titeletikett i läder m guldskrift, tvär 4to, privat bindning av de 10 årgångarna med bägge omslagen medbundna, förre ägarens namnt (Gunnar Hellsing) i vissa nr., mkt rikt ill fr a i färg och
    Zetterström, Hasse (red) Lutfisken 1922-1931 Bonniers 122-1931 priv helklotbd m titeletikett i läder m guldskrift, tvär 4to, privat bindning av de 10 årgångarna med bägge omslagen medbundna, förre ägarens namnt (Gunnar Hellsing) i vissa nr., mkt rikt ill fr a i färg och
    Zetterström, Hasse (red) Lutfisken 1932-1941 Bonniers 1932-1941
    priv helklotbd m titeletikett i läder m guldskrift, tvär 4to, privat bindning av de 10 årgångarna med bägge omslagen medbundna, förre ägarens namnt (Gunnar Hellsing) i vissa nr., mkt rikt ill fr a i färg, bland illustratörerna: Ossian Elgström, R. Hultqvist, Nils Dardel, I. G. Ljunggren, Starkenberg, H. Rosenberg, G. Chatham, E. Schwab, A. Jönsson, O. Jacobsson, E. Lange, E. Åkerbladh, B. Almqvist, H. Arleman, H. Imsland, Th. Gahlin, L. Gram med flera. Utgavs under åren 1912-1966: de 30 första årgångarna! alla 3 banden 1.800:-

  178. Åkerhielm, Helge Humor från hela världen Hökerbergs 1943, 579 s. inb förl klotryggbd m medb omsl, stor 8:o, namnt 40:-