Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
   Lördagar: 12-15

   
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 

Hundar / Dogs

uppdat 08-08-13

  1. Alström, Ingemar Hundens sjukdomar – en handbok för hundägare Bonniers 1956,  118 s. inb pappbd, ill 75:-  

  2. Andersson, Stellan Lathund för hundägare Zindermans 1977, 68 s. inb förlpappbd m skomsl, ill 50:-

  3. Barker, K F Just Dogs - Sketches in Pen & Pencil Country Life Ltd, London/ Charles Scribner’s Sons, New York 1936, xvi + 74 pp + 71 unpaged whole page plates hardbound publ cloth w title and artists signature in white on front, edges of book lightly sunned, 4to 250:-

  4. Barvefjord, Ulla (red) Hundkalendern 1980 Semic 1980, 80 s. inb förl fotoill kartonnagebd, rikt fotoill 30:-

  5. Barvefjord, Ulla (red) Hundkalendern 1981 Semic 1981, 80 s. inb förl fotoill kartonnagebd, rikt fotoill 30:-  

  6. Björnehammar, Gilbert Hand med hundar - Hundhållning och lydnadsdressyr på egen hand A&W 1973, 192 s. + A4-blad med tillägg till s. 91 namnt, enstaka understrykningar, ill 80:-

  7. Eklundh, Albert (red) Min bästa hund - Kända hundägare berättar W&W 1950, 273 s. stor 8vo, nött omsl, småtrasigt ryggfot och -huvud 40:-

  8. Erlandson, Kim (text) Hundkalendern Å&Å u å (1968), 82 s. inb förl fotoill kartonnagebd 30:-

  9. Fleuron, Svend En taxfamilj - Historien om ett ädelt taxpar och deras valpar Bonniers 1939, 215 s. snedläst, ngt nött rygg 40:-

  10. Gleerup, Gösta Stövare ICA-förl 1961, 102 s. fläckat snitt 20:-

  11. Goodman, Jack (ed.) The Fireside Book of Dog Stories Cassel & Co 1947, 467 pp 1st ed, hardbound publ cloth w dj 50:-

  12. Hedin, Sven Mina hundar i Asien Bonniers 1952, 237 s. 6-7 tus, ospr, tejpbit över ryggen 80:-

  13. Hedin, Sven Mina hundar i Asien Bonniers 1952, 238 s. ou, inb förlbd m vikt skomsl m svag fläck, ill 200:-  

  14. Hill, F Warner Labradors W &G Foyle Ltd, London 1966, 110 pp hardbound library binding, perforated library mark on title page otherwise no library markings, photo-ill 40:-

  15. Hollender, Major Count V C (ed) Bull Terriers Williams & Norgate Ltd, London 1951, 110pp 1st ed, hardbound publ cloth w worn dj, small spot on back of title page, ill 150:-

  16. Kinney,  James R ”Sådan herre - sådan hund – hundliv i staden och på landet” – En praktisk, humoristisk handbok C E Fritzes 1939, 173 s. inb förl dek klot m medbundna omsl, ill, liten fläck på rygg, 1 ill loss 60:-

  17. Mayle, Peter Hundliv i Provence. Richters 1998, 187 s. Inbunden förlagets kartonnageband, illustrerad, lätt nött rygghuvud och -fot. 90:-

  18. Palmborg, Nils Taxen - En rasmonografi Norstedts 1963, 152 s. tvär stor 8vo, inb biblbd, endast en perforeringsstämpel i titelsida, annars inga bibl märken, ill, titelsida lätt solkig 60:-

  19. PGP ...sådan hund - PGP presenterar terriern W&W 1951, 122 s. teckningar av Gunnar Brusewitz 80:-

  20. Rine, Josephine Z The Dog Owners Manual Tudor Publ. Co, New York 1944, 446 pp hardbound publ cloth 175:-  

  21. Strandberg, Hugo Hundens uppfostran och dressyr - En handledning W&W 1924, 172 + iv s. häftad i ett blankt omsl m titeln på ryggen i kulspets, första och sista sidan ngt solkiga, första 5 bladen fuktfläckade 80:-

  22. Swedrup, Ivan Allt om hunden ICA-förl 1965, 152 s. inb förl klotryggbd, 6:e uppl 30:-

  23. Thoor, Ing-Marie E-son & Söderblom, Lars (foto) Labradoren ICA Bokförlag 1979, 114 s. inb förl fotoill kartonnagebd, rikt fotoill, namnt, enstaka noteringar i blyerts 50:-

  24. Torver, Gustav Vi älskar hundar Larson 1971, 93 + iii s. ill 50:-

  25. Walfridson, Roland Den första hunden Sesam/Aldus 1971, 93 + iii s. ill 40:-

  26. Westerlund, Hans G Mina hundår i Lappland. Bonniers 1945, 244 + i s. + planscher. Inbunden privat halvklotband, främre omslag medbundet, stänkmarmorerat snitt, stor 8vo, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, en Klarastämpel till, liten fläck på främre snitt, bibliotekssignum på rygg. Liten fläck på frampärm. 175:-

  27. Wichera, Inka Sweep und ich Heim.verlag Adolf Dressler, Radolfzell a. Bodensee 1932, 106 pp 1st ed, hardbound publ dec boards, dedicated, minor damage on upper spine 100:-