|
Jakt & Fiske / Hunting & Fishing uppdat 07-09-06
-
Andersson, Stellan Jägaråret
Zindermans 1976, 128 s. inb förl helklotbd m skomsl (liten riss i skomsl),
stor 8vo, ill av Rolf Svensson 75:-
-
Arbman,
Ragnar Sportfiskarliv Svensk Natur 1950, 223 s. inb förl
klotryggbd, lätt nött rygg, teckningar av Harald Wiberg, tillskr 90:-
-
Brusewitz, Gunnar Jakt och jägare. Jägare, villebråd, vapen och
jaktmetoder från äldsta tider till våra dagar. BB 1971, 256 s.
Inbunden förlagets dekorerade helklotband med naggat skyddsomslag, 4to, mkt
rikt illustrerad. 130:-
-
Cederberg, Göran (Chefred) Den stora boken om flugfiske. Rabén Prisma
1996, 237 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, 4to, mkt rikt
illustrerad, illustreraade försättspapper. 3:e uppl.
såld
-
Cederberg, Göran (Chefred) Den stora boken om sportfiske. Rabén Prisma
1998, 286 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, 4to, mkt rikt
illustrerad, illustreraade försättspapper. 3:e uppl. 200:-
-
Edström, Einar I höglänta marker. LT 1959, 188 s. Inbunden förlagets
klotryggband, illustrerad av Lindorm Liljefors,ej skyddsomslag. 70:-
-
Farson, Negley Med spinnspö
jorden runt Tidens 1951, 182 s. inbunden förlagets klotryggband, stor
8vo, ilustrerad, kanter ngt nötta 100:-
-
Grubbström, Ulf Jaktstycken
Bonniers 1961, 173 s. inb förl dek pappbd, ill av Harald Wiberg,
blindpressad ägarstämpel, färgat övre snitt 70:-
-
Hahr, Th
Handbok för jägare
och jagtvänner PAN&s 1866,
xx + 552 s. + planscher 1:a uppl, inb priv ngt nött halvfrbd, framer
nedre horn ordentligt stött, de andra lätt stötta, sandgrängat snit, rygg
restaurerad 900:-
-
Jespersen,
Svend Gamle fiskemetoder København 1940, 15 s. Særtryk af Danske
Folkemaal XII (1940), ill, stor 8vo 20:-
-
Knöppel,
Olof Ur min jaktdagbok Smålänningens Förlag AB 1970, 294 + ii s. inb
förlhelklotbd m skomsl, rikt ill i s/v 80:-
-
Lidman, Hans Laxögat LT 1959, 240 s. ou, stor 8vo, mkt rikt ill i
s/v, lätt nött rygg, stor 8vo 80:--
Lundqvist,
Birger På Bäcka-Markus jaktstråk Smålänningens Förlag AB 1966,
285 + iii s. ou, omsl och vinjetter av Nils Stödberg 75:-
-
Möllersvärd, John I uppländska
rävmarker - En samling jakthistorier från Uppland Gebers 1950, 162 s.
inb förl klotryggbd m skidskytt i guld på frampärm, medb omsl, ill,
blindpressad ägarstämpel 125:-
-
Olsson, Janne & Eva Boken
om mete Settern 1988, 100 s. inb förl kartonnagebd, rikt ill 80:-
-
Rahmqvist, Robert Jägarlivet är så
härligt LT 1960, 126 s. 1:a uppl, inb förl klotryggbd, ej skomsl,
hörn lätt stötta 75:- -
Rosén,
Nils Svenskt fiskelexikon AB Nordiska Uppslagsböcker 1955, 704 + iv
+ erratablad inb förl dek helklotbd, rikt ill, ett flertal utvikskartor,
helsidesplanscher i färg 300:-
-
Rosendahl,
Sven Sven Rosendahls bästa Tiden/Svenska
Jägarförbundet 1961, 186 s. stor
8vo, tillskr 60:-
-
Sandberg, Nisse Mest om
spinnfiske ICA-Förlaget u å [1954] 12 färgplanscher och 210
teckningar av Harald Hägg, minimalt jack på bladet med förord 75:-
-
Sandgren, Gunnar E (red) Jägaren
1978-79 - Viltet, vapnen, hundarna Semic 1978, 142 s. ill 40:-
-
Sandgren, Gunnar E (red) Jägaren
1984-85 - Viltet, vapnen, hundarna Semic 1984, 144 s. ill 40:-
-
Viksten,
Albert Pälsjägarnas paradis LT
1955, 185 s. inb priv hellinnebd, främre
omsl medb, ”Gefle Stadsbibliotek” i perforering på 2 sidor, liten fläck
på sista sidan 40:-
-
Viksten, Albert Pälsjägarnas paradis. FiB 1959, 230 s. Inbunden
förlagets pappband med ngt naggat skyddsomslag. 60:-
-
Wetterhoff, Onni; Höök,
Bernt; Jahn, J; Modin, Erik m fl Björnjägaren berättar - Jakt på björn
och annat villebråd G Asplunds Bokförlag 1972, 350 + ii s. inb förl
konstläderbd m skomsl; Gamla Jaktskildringar II såld
-
Åkerman, Jan Jägaren och bytet
efter skottet N&K 1970, 90 s. ill 60:-
|