Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
    Måndagar: 16-18
    Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

    
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Jakt & Fiske / Hunting & Fishing

uppdat 07-09-06

  1. Andersson, Stellan Jägaråret Zindermans 1976, 128 s. inb förl helklotbd m skomsl (liten riss i skomsl), stor 8vo, ill av Rolf Svensson 75:-

  2. Arbman, Ragnar Sportfiskarliv Svensk Natur 1950, 223 s. inb förl klotryggbd, lätt nött rygg, teckningar av Harald Wiberg, tillskr 90:-

  3. Brusewitz, Gunnar Jakt och jägare. Jägare, villebråd, vapen och jaktmetoder från äldsta tider till våra dagar. BB 1971, 256 s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband med naggat skyddsomslag, 4to, mkt rikt illustrerad. 130:-

  4. Cederberg, Göran (Chefred) Den stora boken om flugfiske. Rabén Prisma 1996, 237 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, 4to, mkt rikt illustrerad, illustreraade försättspapper. 3:e uppl. såld

  5. Cederberg, Göran (Chefred) Den stora boken om sportfiske. Rabén Prisma 1998, 286 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, 4to, mkt rikt illustrerad, illustreraade försättspapper. 3:e uppl. 200:-

  6. Edström, Einar I höglänta marker. LT 1959, 188 s. Inbunden förlagets klotryggband, illustrerad av Lindorm Liljefors,ej skyddsomslag. 70:-

  7. Farson, Negley Med spinnspö jorden runt Tidens 1951, 182 s. inbunden förlagets klotryggband, stor 8vo, ilustrerad, kanter ngt nötta 100:-

  8. Grubbström, Ulf Jaktstycken Bonniers 1961, 173 s. inb förl dek pappbd, ill av Harald Wiberg, blindpressad ägarstämpel, färgat övre snitt 70:-

  9. Hahr, Th Handbok för jägare och jagtvänner PAN&s 1866, xx + 552 s. + planscher  1:a uppl, inb priv ngt nött halvfrbd, framer nedre horn ordentligt stött, de andra lätt stötta, sandgrängat snit, rygg restaurerad 900:-

  10. Jespersen, Svend Gamle fiskemetoder København 1940, 15 s. Særtryk af Danske Folkemaal XII (1940), ill, stor 8vo 20:-

  11. Knöppel, Olof Ur min jaktdagbok Smålänningens Förlag AB 1970, 294 + ii s. inb förlhelklotbd m skomsl, rikt ill i s/v 80:-  

  12. Lidman, Hans Laxögat LT 1959, 240 s. ou, stor 8vo, mkt rikt ill i s/v, lätt nött rygg, stor 8vo 80:-

  13. Lundqvist, Birger På Bäcka-Markus jaktstråk Smålänningens Förlag AB 1966, 285 + iii s. ou, omsl och vinjetter av Nils Stödberg 75:-

  14. Möllersvärd, John I uppländska rävmarker - En samling jakthistorier från Uppland Gebers 1950, 162 s. inb förl klotryggbd m skidskytt i guld på frampärm, medb omsl, ill, blindpressad ägarstämpel 125:-

  15. Olsson, Janne & Eva Boken om mete Settern 1988, 100 s. inb förl kartonnagebd, rikt ill 80:-

  16. Rahmqvist, Robert Jägarlivet är så härligt LT 1960, 126 s. 1:a uppl, inb förl klotryggbd, ej skomsl, hörn lätt stötta 75:-

  17. Rosén, Nils Svenskt fiskelexikon AB Nordiska Uppslagsböcker 1955, 704 + iv + erratablad inb förl dek helklotbd, rikt ill, ett flertal utvikskartor, helsidesplanscher i färg 300:-

  18. Rosendahl, Sven Sven Rosendahls bästa Tiden/Svenska Jägarförbundet 1961, 186 s. stor 8vo, tillskr 60:-

  19. Sandberg, Nisse Mest om spinnfiske ICA-Förlaget u å [1954] 12 färgplanscher och 210 teckningar av Harald Hägg, minimalt jack på bladet med förord 75:-

  20. Sandgren, Gunnar E (red) Jägaren 1978-79 - Viltet, vapnen, hundarna Semic 1978, 142 s. ill 40:-

  21. Sandgren, Gunnar E (red) Jägaren 1984-85 - Viltet, vapnen, hundarna Semic 1984, 144 s. ill 40:-

  22. Viksten, Albert Pälsjägarnas paradis LT 1955, 185 s. inb priv hellinnebd, främre omsl medb, ”Gefle Stadsbibliotek” i perforering på 2 sidor, liten fläck på sista sidan 40:-

  23. Viksten, Albert Pälsjägarnas paradis. FiB 1959, 230 s. Inbunden förlagets pappband med ngt naggat skyddsomslag. 60:-

  24. Wetterhoff, Onni; Höök, Bernt; Jahn, J; Modin, Erik m fl Björnjägaren berättar - Jakt på björn och annat villebråd G Asplunds Bokförlag 1972, 350 + ii s. inb förl konstläderbd m skomsl; Gamla Jaktskildringar II såld

  25. Åkerman, Jan Jägaren och bytet efter skottet N&K 1970, 90 s. ill 60:-