Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
     Måndagar: 16-18
     Onsdagar: 16-18
     Lördagar: 12-15

    
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Juridik & Kriminologi / Law & Criminology

uppdat 07-11-25

  1. Adlercreutz, Axel Avtalsrätt I-II. Juridiska Föreningen i Lund 1984 & 1978, 270 + 130 s. Häftade, strukna. 8:e resp. 2:a uppl. 100:-

  2. Agell, Anders Underhåll till barn och make. Justus 1986, 185 s. Häftad, enstaka understrykningar. 3:e uppl. 80:-

  3. Ahlberg, Kerstin Din upphovsrätt och andras. Handbok för journalister. Tiden/SJF 1995, 203 s. Häftad, illustrerad. 50:-

  4. Anners, Erik Den europeiska rättens historia 1-2. AWE/Gebers & Norstedts 1981 & 1983, 201 + 246 s. Häftade, understrykningar i blyerts, namnteckningar i bägge. Del 1: 3:e tryckn., del 2: 2:a tryckn. 200:-

  5. Beckman, Leif (huvudred) Kampen mot brottet I-III Svensk Facklitteratur 1950-52, 314 + 570 + 541 s. inb förl halvklotbd, 4to’s, ill; del 1: En kulturhistorisk studie i brott och straff, del 2: Polishistoria, Kriminologi, Kriminalpolitik och Rättsmedicin, del 3: Kriminalteknik, Rättsmedicin, Toxikologi, Kriminaltaktik I-III 260:-

  6. Bengtsson, Bertil & Anders Victorin Hyra och annan nyttjanderätt till fast egendom. Norstedts 1985, 282 + iv s. Häftad, namnteckning på främre insida av oslag, understruken. 2:a uppl. 60:-

  7. Bengtsson, Bertil & Anders Victorin Hyra och annnan nyttjanderätt till fast egendom. Norstedts 1988, 303 + v s. Häftad, delvis hårt streckad. 3:e uppl. 70:-

  8. Bengtsson, Bertil Försäkringsrätt. Några huvudlinjer. Norstedts 1984, 105 s. Häftad, enstaka understrykningar. 3:e uppl. 70:-

  9. Bengtsson, Bertil Sakrättsliga frågor i fastighetsrätten. Inskrivning, besittning, äganderätt, grannelagsrätt, klander m. m. Iustus 1986, 64 s. Klammerhäftad, enstaka understrykningar. 5:e uppl. 50:-

  10. Bengtsson, Bertil Speciell fastighetsrätt. En översikt. Iustus 1986, 222 s. Häftad, understruken, namnteckning. 3:e uppl. 100:-

  11. Bergström, Svante & Gertrud Lennander Kredit och säkerhet. Lärobok i krediträtt. Iustus 1986, 86 s. Klammerhäftad, namnteckning, understruken. 3:e uppl. 40:-

  12. Bernitz, Ulf et al Finna rätt – Juristens källmaterial och arbetsmetoder Juristförl 1985, 230 s. inb förlbd 50:-

  13. Bernitz, Ulf Standard avtalsrätt. Publica 85 + iii s. Häftad, understruken, 3:e oarbetade uppl. 60:-

  14. Bernitz, Ulf Svensk marknadsrätt. Juristförlaget 1986, 301 + iii s. Häftad, understruken. 2:a reviderade uppl. 90:-

  15. Bogdan, Michael Svensk internationell privat- och processrätt. Liber 1987, 272 s. Häftad, vissa understrykningar. Uppl. 3:1. 90:-

  16. Boström, Håkan Slaktarns öga - roman om Marsjödramat Litteraturfrämjandet 1990, 324 s. inb förlbd m skomsl 60.-

  17. Bylund, Leif Skrivningsfrågor i processrätt 1972-82 med kommentarer. Iustus 1982, 139 s. Häftad, ett fåtal annotationer. 60:-

  18. Bylund, Torleif Repetitionskopendium i processrätt med facit. Iustus1985, 184 s. Häftad. 2:a uppl. 80:-

  19. Calonio. Matthia [Calonius, Matthias] (preses) Dissertatio juridica, de Prisco in Patria Servorum Jure. Pars quarta Typis Frencellianis, Aboæ 1791, ii + pp 137-164 small damage on title leaf, uncut; respondent Henricus Johannes Hassel; This is his most known work, although never completed, “About the law of the ancient thralls in Sweden”. More was published 300:-

  20. Capote, Truman Med kallt blod. En sann redogörelse för ett fyrdubbelt mord och dess följder. Bonniers (BFB) 1968, 333 s. 1:a svenska utgåvan, inbunden förlagets illustrerade pappband. såld

  21. (Cosmo, Carl-Johan) Engwall, Viveka (red) Varför BRÅ? - Tal av Carl-Johan Cosmo vid BRÅ:s 20-årsjubileum 1994 Brottsförebyggande Rådet 1995, 27 s. inb förl dek pappbd, liten 8vo 60:-

  22. Dahlberg, Anita; Gudrun Nordborg & Elvy Wicklund Kvinnors rätt. Tiden/Folksam 1990, 312 s. Inbunden förlagets illustrerade helklotband, stor 8vo, illustrationer av Maria Lindhgren. 70:-

  23. Ekelöf, Per Olov Rättsmedlen. Iustus 1987, 141 s. Häftad, vissa anteckningar. 10:e uppl., bearb. och utg. av Robert Boman. 60:-

  24. Ekelöf, Per Olov Supplement till Rättegång I-V. Norstedts 1987, 59 s. Klammerhäftad, 6:e uppl. Institutet för Rättsvetenskaplig Forskning 79. 50:-

  25. Englund, Göran Beskattning av arv och gåva. Norstedts 1988, 268 s. Häftad, understruken. 7:e uppl. 70:-

  26. Dahlén, Ashk Deciphering the meaning of revealed law - The Surūshian paradigm in Shi’i epistemology Uppsala 2001, 383 pp diss, large 8vo, Studia Iranica Upsaliensia 5 150:-

  27. Erdis, Mare Juridik för pedagoger. Studentlitteratur 2003, 117 s. Häftad, stor 8vo.2:a uppl. 80:-

  28. Eriksson, Sven Arne & Rispling, Olle Identifieringslärans grunder Stockholm 1966, 196 s. inb föl dek klot (frampärmen ser ut som ett stort fingeravtryck), rikt ill 100:-

  29. Fagerberg, Arne Civilrätt. Studentlitteratur 1985, 177 + vii s. Häftad, stor 8vo, en del blyertsunderstrykningar och noter. 70:-

  30. Flodgren, Boel; Håkan Hydén & Torsten Sandström Arbetsrätt. Om rättens innehåll och tillämpning i arbetslivet. Liber Läromedel 1981, 292 s. Häftad, stor 8vo, liten bit avrivet av bakre omslag, troligtvis pga gammal prislapp. 120:-

  31. Forslund, Anne-Louise Vad är rättssociologi? Liber 1978, 237 s. Häftad i illustrerat omslag, biblioteksstämplar på försättsblad och främre snitt. 100:-

  32. Grauers, Folke Den s k förvärvslagstiftningen. Kontrollen av förvärv av jordbruks- och hyresfastigheter och utländska förvärv samt den kommunala förköpsrätten. Juridiska Föreningen i Lund 1983, 80 s. Häftad, understrykningar. 50:-

  33. Hallström, Nils-Eric Lagen om ungdomslag i beslut och genomförande Stockholm 1989, x + 222 s. diss, stor 8vo, spikblad, Stockholm Studies in Politics Nr 36 100:-

  34. (Hearst, Patty) Sjöström, Henning Skyldig eller oskyldig? – Patty Hearst och verkligheten Bonniers 1976, 217 s. nagg i skomsl 30:-  

  35. Hellner, Jan Skadeståndsrätt. Juristförlaget 1985, 374 s. Häftad, vissa understrykningar, stor 8vo. 4:e uppl. 125:-

  36. Hellner, Jan Speciell avtalsrätt I-II. Juristförlaget 1983 -4, 301 + 358 s. Häftade, stora 8vo’s, understrykningar.Del I: Köprätt, 2:a tryckningen, del II: Kontraktsrätt, 1:a tryckningen. 150:-

  37. Herrman, Lars Current Issues in Swedish Arbitration Kluwer/ Juristförlaget 1990, 287 pp one library stamp 80:-

  38. Heuman, Lars Specialprocess. Utsökning och konkurs. Juristförlaget 1987, 236 s. Häftad, stor 9vo, understruken. 2:a uppl. 80:-

  39. Hillert, Sten & Ulf Jensen Skrivningsfrågor i Civilrätt C. Iustus 1987, 151 s. Häftad, vissa understrykningar. 70:-

  40. Hillert, Sten Introduktion till fastighetsrätten. Iustus 1984, 35 s. Klammerhäftad, ett fåtal understrykningar. 2:a omarb. uppl. 40:-

  41. Holmström, Leif Almänna avtalsvillkor. Formulärsamling i förmögenhetsrätt. Studentlitteratur 1984, 262 s. Häftad, 4to. 5:e omarbetade uppl. 100:-

  42. Hurst-Wechsler, Martina Herkunft und Bedeutung des Eigentumserwerbs kraft guten Glaubens nach Art. 933 ZGB. Schutess Juristische Medien AG, Zürich 2000, 81 pp Dissertation 125:-

  43. Håstad, Torgny Sakrätt avseende lös egendom. Norstedts 1986, 354 + iv s. Häftad, vissa understrykningar. 3:e oarbetade uppl. 100:-

  44. Inger, Göran Svensk rättshistoria. Liber 1983, 329 s. Häftad, understruken. Uppl. 2:1. 125:-

  45. Jacoby, Michael wargus, vargr ”Verbrecher””Wolf” – Eine sprach- und rechtsgeschichtliche Untersuchung Uppsala 1974, 143 pp Acta Universitatis Upsaliensis – Studia Germanistica Upsaliensia 12; large 8vo, uncut 90:-

  46. Jareborg, Nils Brotten I-III. Norstedts 1984-86, 367 + 305+v + 294+iv s. Häftade, vissa understrykningar. 1: Grundbegrepp. Brotten mot person. 2: Förmögenhetsbrotten. 3: Brotten mot allmänheten och staten. Samtliga 2:a uppl. Institutet för Rättsvetenskaplig Forskning 99, 92 & 94. sålda

  47. Jareborg, Nils Brottsbalken kap. 23-24 med mera. Iustus 1985, 128 s. Häftad, vissa understrykningar. 70:-

  48. Jareborg, Nils De särskilda strafflagarna. Iustus 1987, 109 s. Häftad, understruken. 60:-

  49. Jareborg, Nils Uppsåt och oaktsamhet. Iustus 1986, 48 s. Klammerhäftad, understrykningar. 50:-

  50. Jägerskiöld, Stig Allmosa eller socialförsäkring - En socialrättslig skiss Uppsala 1977, 29 + iii s. klammerhäftad, Studia Iuridica Upsaliensia 8 40:-

  51. Karlgren, Hjalmar Felansvaret vid fastighetsköp enligt jordabalken. Studentlitteratur 1976, 112 s. Häftad, enstaka understrykningar. 60:-

  52. Karlgren, Hjalmar Skadeståndsrätt PAN&s 1958, 251 s. inb förl klotryggbd m skomsl (m ett par små fläckar), 2:a uppl 150:-

  53. Kinberg, Olof; Gunnar Inghe & Svend Riemer Incestproblemet i Sverige. N&K 1943, 415 + i s. Häftad, omslag solfärgat, rygg ngt blekt, liten nagg i främre omslag, omslag med ett par mindre fläckar, bakre inre omslag färgat av samtida tidningsurklipp ”Otuktsaffär avslöjar skrämmande förhållanden”. 200:-

  54. Kleineman, Jan Rättsfallssamling i Civilrätt A. Juristförlaget 1985, 579 s. Häftad, stor 8vo, namnteckning, fåtal markeringar i blyerts. 4:e uppl. 140:-

  55.  

  56. Krilova Eriksson, Maja The Right to Marry and Found a Family – a World-Wide Human Right Justus 1990, 223 s. inb förl pappbd, Skrifter från Juridiska Fakulteten i Uppsala 28, en bibl stämpel 80:-

  57. Krook, Caroline; Lyckhage, Christa-Marie & Knuth Stängda dörrar - Om medmänsklighet och kriminalvård Verbum 1971, 160 s. ett kristet perspektiv på fängelserna, skriven när Krook var fängelsepräst i Malmö 60:-

  58. Källström, Kent & Staffan Rylander Frågekompendium för juridisk introduktionskurs. Diskussionsuppgifter, övningsuppgifter och facit. Iustus  1983, 84 s. Klammerhäftad, enstaka annotationer, namnteckning på insida av främre omslag. 60:-

  59. Larsen, Gunnar Två misstänkta FiB 1957, 239 s. inb förlbd m ngt naggat skomsl; roman med sin förebild i det s.k. länsmansmordet i Sverige mot norska gränsen 1926 60:-

  60. Lefkowitz, Bernard & Gross, Kenneth G Offren – En mordprocess som samhällsspegel R&S 1970, 414 s. inb förl dek klot 50:-  

  61. Lindblom, Jonas När vetenskapen tystnar - Ett socialpsykologiskt studium av massmedias behandling av morden i Falun, Bjuv och på Stureplan Förlags AB Gondolin 1999, 181 s. diss, med spikblad 100:-

  62. Lodin, Sven-Olof, Gustaf Lindencrona, Peter  Melz & Christer Silfverberg Beskattning av inkomst och förmögenhet- Del 1-2. Studentlitteratur  xxiv+ xxvi + 618 s. Häftade, understrukna, spruckna i bindning. 4:e oarbetade uppl. 100:-

  63. Lyttkens, Yngve Yngsjömordet. Bonniers 1966, 205 s. Inbunden förlagets helklotband med trasigt skyddsomslag, tippexat namn på försättsblad. 60:-

  64. Malmgren, Robert Sveriges Grundlagar och tillhörande författningar  med förklaringar PAN&s 1937, 236s.+ bihang 175 s. inb förl dek blå klot  m ett par små fläckar, hårt blyertsstreckad 30:-

  65. Malmström, Åke Civilrätt. Under medverkan av Anders Agell och Tore Sigeman. LiberLäromedel 1977, xiv + 376 s. Dedicerad, häftad, ngt nött rygg, två små biblioteksklisterlappar och en sifferstämpel på titelsida. 100:-

  66. Malmström, Åke Förmynderskapsrätt. Iustus 1985, 40 s. Klammerhäftad, understruken. 40:-

  67. Malmström, Åke Juridiska Fakulteten i Uppsala – Studier till fakultetens historia I: Den medeltida fakulteten och dess historiska bakgrund Uppsala 1976, 166 s. Acta Universitatis Upsaliensis C. 34 80:-  

  68. Mattsson, Nils Mervärdesskatt och Socialavgifter. Iustus 1987, 66 s. Klammerhäftad, namnteckning, enstaka understrykningar. 50:-

  69. Munktell, Henrik Brott och straff i svensk rättsutveckling Gebers 1943, 47 s. Det levande förflutna: Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 5 30:-

  70. Nelhans, Joachim Utlänningsrätt. Utlänningens rätt att inresa, vistas och arbeta i Sverige enligt 1980 års utlänningslag. Studentlitteratur 1981, 166 + ii s. Häftad, namnteckning på titelsida, understrykningar i blyerts. 75:-

  71. Nelson, Alvar Kriminalpolitik och ingripanden vid brott. 1985 års upplaga. Iustus 1985, 204 s. Häftad, ett mindre antal understrykningar. 2:a uppl. 80:-

  72. Nordisk kriminalkrönika 1973 Nordiska Polisidrottsförbundet 1973, 463 s. inb förl skinnryggbd, liten 4to, ill, Heiman, O (Huvudred) 75:-

  73. Nordisk kriminalkrönika 1974 Nordiska Polisidrottsförbundet 1974, 463 s. inb förl skinnryggbd, liten 4to, ill, Heiman, O (Huvudred) 75:-

  74. Nordisk kriminalkrönika 1975 Nordiska Polisidrottsförbundet 1975, 463 s. inb förl skinnryggbd, liten 4to, ill, Heiman, O (Huvudred) 75:-

  75. Nordisk kriminalkrönika 1976 Nordiska Polisidrottsförbundet 1976, 463 s. inb förl skinnryggbd, liten 4to, ill, Heiman, O (Huvudred) 75:-

  76. Nordisk Tidskrift for Kriminalvidenskab 45. Årgang, 4.hefte G E C Gad, København 1957, pp 345-436 innehåller bl a Lithner, Klas Engelsk kriminologi 50:- 

  77. Nordström, Torkel (utg) Sveriges rikes lag. Gillad och antagen på Riksdagen år 1734, stadfäst av Konungen den 23 januari 1736 med tillägg av författningar som kommit ut från trycket före den 1 januari 1988. Norstedts 1988, lxvi + 1115 + 1709 + 101 + 26 s. Inbunden förlagets guldstäplade helklotband, stor 8vo, rygg ngt nött, namnteckning på frampärms insida, inre falsar tejpförstärkta, vissa strykningar och annotationer. 109:e uppl. 100:-

  78. Nordström, Torkel (utg) Sveriges rikes lag. Gillad och antagen på Riksdagen år 1734, stadfäst av Konungen den 23 januari 1736 med tillägg av författningar som kommit ut från trycket före den 1 januari 1985. Norstedts 1985, lxvi i+ 1145 + 1647 + 101 + 25 s. Inbunden förlagets guldstämplade helklotband, stor 8vo, , namnteckning på frampärms insida, inre falsar tejpförstärkta, vissa strykningar och annotationer. 106:e uppl. 100:-

  79. Norell, Olof Inkomst av hyresfastighet. Beskattning - redovisning. Norstedts 1985, 151 s. Häftad, stor 8vo, vissa understrykningar. 70:-

  80. Olivecrona, Karl Fastighetspant. Liber 1985, 155 s. Häftad, understruken. Upplaga 2:3 reviderad av Ulf Cervin. Intressant att notera att den gamle nazistjuristen fortfarande används. 80:-

  81. Ortmark, Åke Maktens redskap - Polisen-Åklagarna-Domarna- Advokaterna-Vaktarna W&W 1971, 258 s. stor 8vo, ngt osnyggt sprättad 60:-

  82. Plan- och bygglag. Lag om exploateringssaverkan. Lag o hushållning med naturresurser m. m. SFS 1987, 53+7+7 s. Klammerhäftad, liten 4to, hålslagen, vissa annoteringar. SFS 1987:10-12. 40:-

  83. Professors tillsättning – betänkande av en inom utbildningsdepartementet tillkallad utredning SOU 1973: 54, Stockholm, 138 s. 30:-

  84. Pålsson, Lennart EG-rätt. Studentlitteratur 1976, 359 s. Häftad, enstaka understrykningar. 140:-

  85. Pålsson, Lennart Författningssamling i internationell privaträtt. Studentlitteratur 1988, 354 s. Häftad, anteckningar. 4:e uppl. 140:-

  86. Pålsson, Lennart Rättsfalls- och övningsmaterial i internationell privaträtt. Juristförlaget i Lund 1987, 339 s. Häftad. 4:e uppl. 150:-

  87. Quiding, Nils Herman Slutliqvid med Sveriges lag i fyra böcker uppgjord af Nils Nilsson, arbetskarl Gidlunds 1978, 185 + 155 + 156 + 113 + xxxi s. faksimil, inb förl dek pappbd, efterskrift av Kaj Svensson; enl Strindberg det snillrikaste som skrivits i Europa sen Rousseau 100:-

  88. Radikala Jurister Offentlig rätt. Författninngssamling. Uppsala 1985, 176 + vi s. + kompletteringar 4 A4-sidor. Häftad, enstaka annotationer. 5:e uppl. 100:-

  89. (Rahman, Joy) Stenström, Gabriel Frikänd - Fallet Joy Rahman N&K/Fakta etc. 2004, 224 s. 80:-

  90. Ragnemalm, Hans Förvaltningsprocessrättens grunder. Publica 1981, 137 s. Häftad, rejält understruken. 3:e omarbetade uppl. 60:-

  91. Ragnemalm, Hans Offentligrättsliga författningar 1. Statsrätt. Publica 1980, 193 s. Häftad. 5:e uppl. 100:-

  92. Rennerfelt, Bertel Om boutredning och arvskifte Stockholm 1962, 48 s. 4:e uppl, klammerhäftad, fläckigt omsl 20:-

  93. Rennerfelt, Bertel Om testamente Stockholm uå, 24 s. 4:e uppl, klammerhäftad, trasig rygg, fläckigt omsl 20:-

  94. Rodhe, Knut Aktiebolagsrätt enligt 1975 års aktiebolagslag. Norstedts 1985, 290 s. Häftad, enstaka understrykningar. 12:e uppl. 100:-

  95. Roos, Carl Martin Handelsbolag och enkla bolag. Juridiska Föreningen i Lund 1981, 36 s. Klammerhäftad, understruken. 9:e uppl. 40:-

  96. Roth, Bertil Den nya havsrätten. Stockhol 1984, 24 s. Klammerhäftad. UD informerar 1984:2. 40:-

  97. Russell, Major C E True Adventures of the Secret Service Doubleday/Page & Co 1923, 316 pp hardbound publ cloth, spine and a little bit of boards sunned, wear to upper spine 100:-

  98. Sainsbury, Diane (Ed) Democracy, State and Justice - Critical Perspectives and New Interpretations Stockholm 1988, 196 pp 100:-

  99. Schmidt, Folke Löntagarrätt. Juristförlaget 1985, 315 s. Häftad, stor 8vo, understrykningar. Reviderad uppl. för undervisningsbruk. 100:-

  100. Schmidt, Folke m. fl. Kompendium i facklig arbetsrätt kap. 1-8. Jur. Inst. Stockholms Universitet 1986, 4 + 114 s. Klammerhäftat kompendium, A4, understruken. 50:-

  101. Seipel, Peter Introduktion till rättsinformatiken. Norstedts 1986, 160 s. Häftad, enstaka understrykningar. 2:a uppl. 80:-

  102. Sexuella övergrepp mot barn. Allmänna råd från Socialstyrelsen. Stockhol 1991, 146 s. Häftad, liten 4to, ett fåtal understrykningar i blyerts. SOU 1991:3. 80:-

  103. Sigeman, Tore & Anders Victorin Rättsfallssamling i civilrätt D. Juristförlaget 1986, 409 s. Häftad, understrykningar. 3:e uppl. 100:-

  104. Sigeman, Tore Semesterrätt. Kortfattad lärobok. Iustus Förlag 1986, 95 s. Klammerhäftad, vissa understrykningar. 3:e uppl. 50:-

  105. Sigeman, Tore Utdrag ur Arbeidsretten i Norden. Nordisk utredningsserie 1984:10. 2+ s. 345-368. Klamrat kompendium, A4, understruken. 40:-

  106. Silbersky, Leif Det kunde gällt dig. Vardagsfall från en advokatbyrå. Saxons 1975, 176 s. Häftad, ngt nött rygg. 70:-

  107. Sjöström ,Henning Min barndom Bonniers 1977, 252 s. inb förlbd m trasigt skomsl 40:-

  108. Sjövall, Einar Rättsmedicin W&W 1959, x + 210 s. inb förl helklotbd, stor 8vo, 2:a uppl - omarbetad under medverkan av Hans Thornstedt och Gerhard Voigt, vissa understr i kulspets 100:-

  109. Skatte- och taxeringsförfattningarna. Sådana de lyder den 1 januari 1988.  Skatteförvaltningen 1988, 685 s. Häftad, enstaka understrykningar, stor 8vo. RSV 200 utg. 9. 100:-

  110. (Stiernhöök, Johan) Ekvall, Eugène Johan Stiernhööks tidigare utkast till den yttre laghistorien. Lund 1951, s. 189-205. Dedicerad, häftad, stor 8vo, en liten fläck och en liten stämpel på främre omslag. Särtryck ur: Skr. utg. av Inst. för Rättshistorisk Forskning II band 1. 60:-

  111. Strömberg, Håkan Allmän förvaltningsrätt. Liber 1986, 259 s. Häftad, ngt nött omslag, enstaka understrykningar, stor 8vo. Uppl. 13:1. 80:-

  112. Strömberg, Håkan Handlingsoffentlighet och sekretess. Sudentlitteratur 1989, 64 s. Häftad, understruken. 50:-

  113. Strömberg, Håkan Speciell förvaltningsrätt. Liber 1988, 262 s. Häftad, ngt nött omslag, enstaka understrykningar. Uppl. 9:1. 80:-

  114. Strömholm, Stig Allmän rättslära. En första introduktion. Norstedts 1984, 95 s. Häftad, understruken. 5:e uppl. 60:-

  115. Strömholm, Stig Rätt, rättskällor och rättstillämpning. En lärobok i allmän rättslära. Norstedts 1984, 476 + iv s. Häftad, understruken, rejält loss i bindningen som trots allt håller. 2:a uppl. Institutet för Rättsvetenskaplig Forskning 109. 60:-

  116. Sund, Lars-Göran Vardagsjuridik 1. Allt du behöver veta om: Äktenskapsrätt, barn- och föräldrarätt, arv och testamente. BB 1995, 144 s. Inbunden förlagets pappband, kvadratisk 8vo. 70:-

  117. Sundberg, Halvar G Stat och kyrka enligt gällande svensk rätt A&W 1961, 37 s. Acta Universitatis Upsaliensis, Iuridica Upsaliensia 3 20:-

  118. Svensk Juristtidning 1969 (54 årg.) PAN&s 1969, xx + 1004 + 80 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo, enstaka ill; red. Anders Knutsson 250:-

  119. Svensk Juristtidning 1971 (56 årg.) PAN&s 1971, xxii + 776 + 80 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo, liten pärmpapperskada på bakpärm; red. Anders Knutsson 225:-

  120. Svensk Juristtidning 1972 (57 årg.) PAN&s 1972, xx + 816 + 79 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo; red. Anders Knutsson 250:-

  121. Svensk Juristtidning 1973 (58 årg.) PAN&s 1973, xx + 848 + 96 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo; red. Hans Danelius 250:-

  122. Svensk Juristtidning 1974 (59 årg.) PAN&s 1974, xx + 832 + 96 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo; red. Hans Danelius 250:-

  123. Svensk Juristtidning 1975 (60 årg.) PAN&s 1975, xx + 768 + 80 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo, enstaka ill; red. Hans Danelius 250:-

  124. Svensk Juristtidning 1976 (61 årg.) PAN&s 1976, xx + 768 + 64 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo; red. Hans Danelius 250:-

  125. Svensk Juristtidning 1977 (62 årg.) PAN&s 1977, xx + 752 + 67 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo, liten pärmpapperskada på bakpärm; red. Hans Danelius 225:-

  126. Svensk Juristtidning 1978 (63 årg.) PAN&s 1978, xx + 720 + 64 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo; red. Hans Danelius 250:-

  127. Svensk Juristtidning 1979 (64 årg.) PAN&s 1979, xvi + 736 + 64 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo; red. Hans Danelius 250:-

  128. Svensk Juristtidning 1980 (65 årg.) PAN&s 1980, xix + 736 + 54 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo; red. Hans Danelius 250:-

  129. Svensk Juristtidning 1981 (66 årg.) PAN&s 1981, xvi + 744 + 26 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo; red. Hans Danelius 250:-

  130. Svensk Juristtidning 1982 (67 årg.) PAN&s 1982, xvi + 766 + ii s. inb förl halvfrbd, stor 8vo; red. Hans Danelius 250:-

  131. Svensk Juristtidning 1983 (68 årg.) PAN&s 1983, xiv + 759 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo; red. Hans Danelius 250:-

  132. Svensk Juristtidning 1991 (76 årg.) PAN&s 1991, xvi + 840 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo, enstaka ill; red. Stefan Strömberg såld

  133. Svensk Juristtidning 1992 (77 årg.) PAN&s 1992, xvi + 809 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo; red. Stefan Strömberg 250:-

  134. Svensk Juristtidning 1993 (78 årg.) PAN&s 1993, xviii +  928 + i s. inb förl halvfrbd, stor 8vo; red. Stefan Strömberg 250:-

  135. Svensk Juristtidning 1994 (79 årg.) PAN&s 1994, xvi + 944 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo; red. Stefan Strömberg 250:-

  136. Svensk Juristtidning 1995 (80 årg.) PAN&s 1995, xvi + 886 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo; red. Stefan Strömberg 250:-

  137. Svensk Juristtidning 1996 (81 årg.) PAN&s 1996, xvi + 911 s. inb förl halvfrbd, stor 8vo; red. Stefan Strömberg 250:-

  138. Svensson, Pelle Rätten på din sida? – Hur fungerar rättsstaten Norstedts 1987, 299s . inb förlbd m skomsl, fotoill 40:-  

  139. Tham, Henrik Brottslighet och levnadsnivå – En undersökning av män i kriminalregistret födda 1892-1953 Liber 1979, 275 s. diss 80:-

  140. Thorwald, Jürgen Die Stunde der Detektive - Werden und Welten der Kriminalistik Droemer Knaur 1966, 576 s. hardbound publ cloth w dj, large 8vo, mit 165 abbildungen 100:-

  141. Thurén, Elwing , Wallén & Apelin Brott och brottmål. Norstedts 1985, 141 s. Häftad, namnteckning, understruken. 4:e uppl. 70:-

  142. Tiberg, Hugo Fordringsrätt. Juristförlaget 1986, 79 s. Häftad, stor 8vo, understrykningar. 5:e uppl. 50:-

  143. Tiberg, Hugo Skuldebrev, växel och check. Norstedts 1984, 155 s. Häftad, understrykningar, namnteckning på titelblad. 4:e uppl. 40:-

  144. Tingsten, Herbert Regeringsmaktens expansion under och efter världskriget – studier över konstitutionell fullmaktslagstiftning  Gleerups 1930, 223 s. Skrifter utg av Fahlbeckska Stiftelsen XV, namnt, naggat omsl, streckad 70:-

  145. Undén, Östen Svensk sakrätt i lös egendom I Gleerups 1955, 261 s. stor 8vo, 3:e genomsedda uppl, liten nagg i främre omsl 150:-

  146. Wachtmeister, Arvid Vad är sanning? - Vittnespsykologiens grunder N&K 19 inb förl helklotb m lätt naggat skomsl, skomsl medb, samtida namnt i blyerts 80:-

  147. Waller, Erik Familjen och skatten. Nya familje- och skatterättsliga regler. Hagström & Sillén AB 1988, 30 s. Häftad, enstaka understrykningar. 50:-

  148. Westerhäll, Lotta Uppsatser i socialförvaltningsrätt. Norstedts 1988, 111 s. Häftad, ett fåtal understryknigar. 100:-

  149. Vilande grundlagsförslag som skall föreläggas riksdagen efter 1985 års val. Stockholm 1985, 53 s. Klammerhäftad, hålslagen. 40:-

  150. Österberg, Eva & Sølvi Bauge Sogner (Eds.) People Meet the Law. Control and conflict-handling in the courts. The Nordic countries in the post-Reformation and pre-industrial period. Universitetsforlaget, Oslo 2000, 301 pp. Softcover, large 8vo, spine slightly faded. 180:-