|
Konsthistoria/Art History
uppdat 08-03-28
-
Alexandrian,
Sarane Surrealist Art Thames & Hudson 1975, 256 pp 2nd
printing, 231 plates 50 in colour; The World of Art Library – Modern
Movements 75:-
-
And,
Metin Turkish Miniature Painting - The
Ottoman Period Dost Publications 1987, 148 pp 4th
ed, large 8vo, w 68 ill’s in full colour and 107 in b/w
sold
-
Andersson, Aron English Influence in Norwegian and Swedish
Figuresculpture in wood 1220-1270. Kungl.Vitterhets Historie och
Antikvitets Akademien 1950, 318 + ii pp. Softcover, large 4to, 173
illustrations in text, new from publisher. 300:-
-
Andersson, Aron Strängnäs domkyrkas medeltida korskrank.
Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1976, 56 s. Häftad,
stor 8vo, osprättad, illustrerad, förlagsny. Antikvariskt arkiv 63. 50:-
-
Andersson, Britt-Marie Emaux Limousins en Suède les châsses, les croix.
Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1980, 86 pp. + 5 colour
plates. Softcover, large 8vo, illustrated, uncut, new fro publisher.
Antikvariskt arkiv 69. 70:-
-
Arvidsson, Karl Axel & Bo Lindwall Det nya måleriet Radiotjänst 1950,
130 + ii s. häftad, omsl ngt solfärgat, liten fläck på bakre omsl, Radions
Konsthandbok, ill, namnteckning på smutstitelsida, 3:e uppl 60:-
-
Asplund,
Karl Konst, kännare, köpmän Bonniers 1962, 211 s. inb förlbd m
skomsl, 5-6 tus, stor 8:o 40:-
-
Bergh, Richard Efterlämnade skrifter om konst och annat Bonniers
1921, 192 + iv s. inb förl dek helklotbd, stor 8vo, ill, företal av Alf
Ahlberg 200:-
-
Bjerke Petersen, Vilh. Konkret konst 182 s. inb förl hellinnebd,
rygg m blekt titel och en svag fläck, mkt rikt ill, bl a med 16 opaginerade
helsidesplanscher i färg, 4to 1.000:-
-
Brander
Jonsson, Hedvig Bild
och fromhetsliv i 1800-talets Sverige Uppsala 1994, 321 s. liten
4to, ill, Acta Universitatis Upsaliensis Ars Suetica 15, diss
såld
-
Brunius,
Teddy Mutual aid in the Arts – from the Second Empire to Fin de Siècle Uppsala
1972, 240 pp hardbound publ cloth w
dj, 4to, ill; Acta Universitatis Upsaliensis – Figura (Uppsala Studies in
the History of Art) New Series 9 150:-
-
Brunius, Teddy Theory and Taste -
Four Studies in Aesthetics Uppsala 1969, 119 pp Lakoon - Swedish Studies in Aesthetics 4, ill 60:-
-
Cavalli-Björkman,
Görel & Nilsson, Bo (red) Still
leben Nationalmuseum/BB 1995, 256 s. inb
förl dek pappbd, slösande rikt ill i färg och s/v, tvär 4to, som ny 225:-
-
Clausen, H V Medeltidens konst. PAN&s 1927, 193 + i s. Inbunden
privat helklotband, stänkmarmorerat snitt, främre omslag medbundet,
illustrerad, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara
församling på bakpärms insida, en Klarastämpel till, bibliotekssignum på
rygg, ngt nött ryggfot och -huvud. 2:a uppl. 70:-
-
Cogniat, Raymond; Frank Elgar & Jean Selz L’impressionisme. Dictionnaire
de poche. Fernand Hazan Éditeur , Paris 1972, 168 pp hardbound
publisher’s boards, 8vo, lavishly illustrated mostly in colour 75:-
-
Conti, Flavio Stilar i konsten - Barocken W&W 1978, 64 s. inbunden
förlagets illustrerade kartonnageband, rikt illustrerad 60:-
-
Conti, Flavio Stilar i konsten - Renässansen W&W 1978, 64 s.
inbunden förlagets illustrerade kartonnageband, rikt illustrerad 60:-
-
Conti, Flavio Stilar i konsten - Romansk konst W&W 1979, 63 s.
inbunden förlagets illustrerade kartonnageband, rikt illustrerad 60:-
-
Dietrichson,
L Det skönas verld - Estetik och
konsthistoria med specielt afseende på den bildande konsten I-II Stockholm
1870 & 1879, xvi + 516, xii + 611 s. inb
vackra halvfrbd, stora 8vo, småfläckar på baksidan av titelbladet på del
2, annars mkt bra inlagor; del 1 med 60 träsnitt och ett fotolitograferat
blad, del 2 ”med talrika bilder”
såld
-
Eberstein-Virgin,
Tina Att uppfatta konst N&K
1983, 145 s. dedicerad, ill, viss
vattenskada 40:-
-
Eichhorn,
C De bildande konsternas historia i
kort öfversigt Stockholm 1881, 194 s. inb
priv halvklotbd, m 80 afbildningar
90:-
-
Flodin, Barbro Svante Stenbocks Epitafium i Uppsala Domkyrka.
Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1979, 66 s. Häftad,
osprättad, stor 8vo, rikt illustrerad, förlagsny. Antikvariskt arkiv 67.
50:- -
Friese, Karl Reise in der Romantik Prisma-Verlag, Zenner und Gürchott
1978, 228 pp hardbound publisher’s decorated cloth with a little worn dj,
richly illustrated, 3rd edition 75:--
Gauffin,
Axel Svensk sjuttonhundratalsskonst -
Bilder och studier Stockholm 1923, 198 s. 4to,
rikt ill m helsidesplanscher i koppardjuptryck, osprättad, ngt naggat omsl,
Sveriges Allmänna Konstförenings Publikation 31 100:-
-
Gillgren, Peter Gåva och själ. Epitafiemåleriet under stormaktstiden
Uppsala 1995, 216 s. dissertation, häftad, stor 8vo, illustrerad med
opaginerade färgplanscher och svartvita illustrationer i texten. Ars
Suetica 17. såld
-
(Gogh, Vincent van) Stone, Irving Han som älskade livet. W&W 1991, 483
s. Inbunden förlagets kartonnageband, stor 8vo, 2 små biblioteksetiketter
och en sifferstämpel på försättsblad. såld
-
Granlund,
John & Ugglas, Carl R af Skedasken
av biskopsform Stockholm 1943, 48 s. 4to,
4 planscher och 24 fig i texten; Nordiska Museets Handlingar 19. 90:-
-
Holländer, Eugen Die Medizin in der klassischen Malerei. Ferdinand
Enke, Stuttgart 1913, xx+ 478 + xvi (Verlagswerke) Hardbound publisher’s
decorated black stamped cloth, large 4to, gilded upper edge, with 272
illustrations, ex-libris on inner front board, contemporary name inscription
on fly leaf, 2 leaves in publisher’s catalogue with folding marks, one of
which has a small tear. 2nd edition. 600:-
-
Honour, Hugh & John Fleming Weltgeschichte der Kunst. Prestel-Verlag,
München 1985, 677 + iii pp. Hardbound publisher’s cloth with dust jacket,
4to, lavishly illustrated, timelines on endpapers, as new. 2nd edition.
250:- -
Hume, David Of the Delicacy of Taste and Passion. Of Tragedy. Of the
Standard of Taste. Uppsala 1998, 42 + iii pp. Softcover. Inst. f.
Estetik, Uppsala Universitet, Kurslitteratur nr 22. 40:- -
Ingelman,
Ingrid Kvinnliga konstnärer i Sverige
– En undersökning av elever vid Konstakademin, inskrivna 1864-1924, deras
rekrytering, utbildning och verksamhet (Summary: Women Artists in Sweden) Uppsala
1982, 140 pp diss, ill, small 4to;
Acta Universitatis Upsaliensis – Ars Suetica 6
såld
-
Jacquemart,
P Les merveilles de la céramique –
l’art de façonner et décorer les vases en terre cuite, faïance, grès
et porcelaine depuis les temps antiques jusqu’à nos jours I-II Hachette
et Cie, Paris. Tome I: Orient
4ième ed, 1883; Tome II: Occident 3ième
ed, 1877 hardbound publ decorated gilt cloth, 55 + 221 wood engravings,
faint foxing to first volume,
otherwise a very good specimen; more was published (pt III) I-II 300:-
-
Kempff, Margareta Jordan Målare. +Norrby, Inga Johannes Snickares
altarskåp i Östra Ryds kyrka, Uppland. Kungl.Vitterhets Historie och
Antikvitets Akademien 1985, 86 s. Häftad, osprättad, stor 8vo, rikt
illustrarad, förlagsny. Antikvariskt arkiv 72. 60:-
-
Kühnel, Ernst Miniaturmalerei im islamischen Orient Bruno Cassirer
Verlag, Berlin 1922, viii + 70 pp text + 154 pp whole page plates
hardbound publ cloth spine, upper and lower spine worn, front hinge a bit
loose 100:-
-
Lagerlöf, Erland Gotländsk stenskulptur från gotiken. En
stenhuggarverkstad från 1300-talet. R&S 1975, 333 s. Inbunden
förlagets fotoillustrerade pappband, rikt illustrerad, såskador på rygghuvud
och -fot. såld
-
Laurin, Carl G Nordisk konst I-IV. Stockholm 1921-26,
vi+516+i+dubbelsidig karta; vi+455+i; viii+413+i; viii+612 s. Inbundna i
förlagets guldstämplade helklotband, stora 8vo’s, rikt illustrerade, ryggar
ngt blekta, stänkmarmorerade snitt. 4 volymer, oerhört gediget arbete.
500:-
-
Lavagnino,
E I Capolavori della Pittura in Roma Edizioni del Drago, Roma 1963,
unpaged (ca 95 pp) large 8vo, 44 whole
page plates in colour 40:-
-
Leymarie,
Jean Impressionism I-II Skira, Génève n d (1950ies), 117 + 137 pp hardbound
publ linen w lightly worn dj’s, 52 + 63 pasted plates in colour; in
English 120:-
-
Lindblom,
Anders Sveriges Konsthistoria I-III Stockholm
1944-46, xvi+320, xviii+321-648, xxvi+ 649-1000 s. 4:o, rikt ill I-III
såld
-
Lindblom, Andreas Sveriges konsthistoria från forntid till nutid I-III
Stockholm 1944-46, 1002 + xvi+xviii+xxvi s. 3 delar inb i ett priv
halvfrbd, rygg ngt flammig, alla främre omsl medb, första omsl ngt trasigt,
namnt, sprängt snitt 350:-
-
Loos,
Viggo Friluftsmåleriets genombrott i
svensk konst 1860-1885 Stockholm 1945, 360 s. 4to,
ngt solfärgad rygg lätt naggat omsl, osprättad, rikt ill i färg och s/v,
Sveriges Allmänna Konstförenings Publikation 54
såld-
Malraux,
André La musée imaginaire de la
sculpture mondiale La Galerie de la Pléiade
1952, 775 + v pp hardbound publ
cloth, large square 8vo, lavihly ill 225:-
-
Munro,
Eleanor C; Rudorff, Raumond & Lynton, Norbert Världskonsten
från urtid till nutid - Målarkonstens, skulpturens, arkitekturens och
ornamenikens historia BB 1973, 247 s. inb
förl dek helklotbd m lätt naggat skomsl, 4to, rikt ill i färg och s/v 100:-
-
Munthe, Gustaf Svensk konstslöjd under 1700-talet W&W 1926, 136 s.
(text) + planschdel m 88 foton stor 8vo, ngt naggat omsl 125:-
-
(Napoléon
III)
Galerie des Arts et de l’Histoire,Composée des Tableaux et Statues
les Plus Remarquables des Musees de l'Europe, et de Sujets Tires de
l'Histoire de Napoleon, Graves a l'Eau-Forte sur Acier, par Reveil, et
Accompagnes d'Explications Historiques I-IIX Paris 1836, ca 1200 pp hardbound
blindstamped cloth w gilded spines, 12o, profusely ill w whole page plates w
line drawings in steel point of the most renowned works of art of that time
(ca 630 ills), falsar lösa, marbeled edges, bakpärm på bd 1 lös 1.800:-
-
Nordin-Pettersson,
Brita Stina Vetenskapsakademiens
konstsamlingar - Förteckning över porträtt, medaljer och övriga konstföremål
Stockholm 1971, 119 s. + ca 30 s. opaginerade planscher inb förl klotryggbd; Bidrag till Kungl Svenska Vetenskapsakademiens 80:-
-
Nordström,
Folke The Auxerre Reliefs – A Harbinger of the Renaissance in France during
the Reign of Philip le Bel Uppsala 1974, Acta Universitatis Upsaliensis – Figura (Uppsala Studies in the
History of Art) New Series 13; 4to, ill 100:-
-
Pallottino,
Massimo & Jucker H & I Art of
the Etruscans Thames and Hudson, London 1955, 154 pp hardbound publ cloth w see-through plastic dj, 4to, with 126 photographs,
lavishly ill 150:-
-
(Pettersson, Ingemar) Wadell,
Maj-Brit The Dream of the Salamander. An Interpretation of the latent
content in a painting by Ingemar Pettersson. With an appraisal of an
experiment in the psychology of art using the technique of Guided Affective
Imagery. ARIS 1984, 91 + i pp + 52 pp plates. Softcover, 4to,
dissertation, a little smudged covers. ARIS Nova Series No. 2. 130:--
Platon Om konst och skönhet. Uppsala 1996, 187 + iii s. Häftad,
ett par rödvinsfläckar på omslag. Inst. f. Estetik, Uppsala Universitet,
Kurslitteratur nr 5. 60:-
-
Platte, Hans Färgernas magi - De franska impressionisterna LT 1962,
192 s. ngt nött omsl, liten fläck på främre snitt, rikt ill 50:-
-
Ramklint,
Ulla Britta Bilden som blev kvar -
Konstspår i historien Historiska Media 1996, 176 s. inb
förl helklotbd m skomsl, stor 8vo 50:-
-
Read, Hebert (red) Norstedts Konstlexikon Norstedts 1999, 363 s.
inb förl dek pappbd, liten 4to, rikt ill; övers. till svenska och artiklar
om skandinaviska konstnärer av Inga Lena Ångström såld
-
Read, Herbert A Concise
History of Modern Sculpture. Thames and Hudson, London 1974, 310 pp.
Softcover, cover a little worn, name tag on inner front cover, richly
illustrated with 339 plates of which 49 in colour. 80:-
-
Read, Herbert Modern Sculpture. A Concise History. Thames and Hudson
1987, 310 pp. Softcover, 339 illustrations, 49 in colour. Folding marks
on half a dozen of pages, faint purple smudge on front edge and back cover.
Eorld of Art series. 100:-
-
Riegl,
Alois Late Roman Art Industry -
Translated from the original Viennese edition with foreword and annotations
by Rolf Winkers Giorgio Bretschneider Editore 1985, xxxi + 263 pp +
xxiii whole page plates small 4to, 100
figures on whole page plates in text, portrait, as new
sold
-
Robbert,
Louise (red) Wien 1900 - Wien 1990 Liljevalchs
1991, 224 s. kvadratisk 4to, mkt rikt
ill i färg och s/v, innehåller Klimt, Kokoschka, Schiele, Anzinger, Brandl,
Gironcoli, Lassnig, Mosbacher etc.; katalog nr 409 100:-
-
Romdahl, Axel L Det moderna måleriet och dess förutsättningar. En
orientering N&K 191926, 156 s. häftad, omsl fläckigt rygg inte
riktigt bra återklistrad, ett par stämplar (Konsthistoriska Seminariet,
Uppsala), illustrerad; innehåller expressionism, kubism, futurism etc.
40:-
-
Ruhnbro, Kristina Se på konst. Tjugo år med Konstföreningen vid Sveriges
Radio, Sveriges Television och Utbildningsradion. Kristianstad 1997, 60
s. Inbunden frlagets pappband med skyddsomslag, stor kvadratisk 8vo,
illustrerad, litet stötmärke på övre främre hörn. 120:-
-
Rydberg,
Viktor Romerska kejsare i marmor samt
andra uppsatser i konst Bonniers 1920, 431 s. inb
förl lätt nötta halvfrbd m marmorerat snitt 40:-
-
Sandblad,
Nils Gösta (Ed.) Idea
and Form Uppsala 1959, 296 pp Acta Universitatis Upsaliensis – Figura Nova Series I; 4to, ill, one
large 3-page foldout x4 120:-
-
Sandström,
Sven Levels of Unreality – Studies in Structure and Construction in Italian
Mural Painting during the Renaissance Uppsala 1963, 260 pp Acta
Universitatis Upsaliensis – Figura (Uppsala Studies in the History of Art)
New Series 4; hardbound publ cloth, 4to, richly ill 150:-
-
Schaffran, Emerich Ägyptische Malerai. Hallwag, Bern n d, 9 pp (text)
+ 19 colour plates with descriptions on opposing page (38pp.) + i pp.
Hardbound publisher’s illustrated boards. Orbis Pictus Band 50. 50:-
-
Sjöström, Ingrid & Svanberg, Jan Den svenska konsten i färg Bonniers
1979, 104 s. inb förl helklotbd m skomslstor kvadratisk 8vo; ”Här
presenteras i färg 100 konstverk från forntid till 1945 hämtade från hela
Sverige” 75:-
-
Stolt, Bengt Medeltida teater och gotländsk kyrkokonst - paralleller och
påverkningar Ödins Förlag 1993, 150 s. inb förl dek pappbd, liten
4to, rikt ill 150:-
-
Strömbom, Sixten Nutidsmänniskan och konsten. Studiekamraten 1948,
278 + ii s. Inbunden förlagets guldstämplade hellinneband med trasigt
skyddsomslag, främre omslag medbundet, stor 8vo, illustrerad, två
bilioteksstämplar med signum i kulspets på frampärms insida, främre inre
fals sprucken. 60:-
-
Söderberg, Rolf Den svenska konsten under 1900-talet. Bonniers 1955,
359 s. Inbunden förlagets helklotband med rejält naggat skyddsomslag,
rikt illustrerad, stor 8vo, 3 biblioteksstämplar och en bibliotekssticker.
100:-
-
Thomæus, Gustave & Wrangel, Ewert Allmänt konstlexikon I-II W&W
1926, 395 + 478 s. inb förl halvfrbd m sparsam ryggförgyllning,
marmorerade snitt, stora 8vo, ill 300:-
-
Tolstoy, Leo What is Art? Uppsala 1997, 110 ii pp. Softcover.
Inst. f. Estetik, Uppsala Universitet, Kurslitteratur nr 24. 50:-
-
Topelius, Ann Sofi & Magdalena Gram Klädd och oklädd Nationalmuseum
1996, 232 s. 4to, tillskrift i blyerts, mkt rikt ill i färg,
Nationalmusei utställningskatalog 589 140:-
-
(Torelli,
Giacomo) Bjurström, Per Giacomo
Torelli and Baroque Stage Design Stockholm 1961, 271 pp Acta
Universitatis Upsaliensis – Figura – Nova Series II; 4to, richly ill,
also publ as Nationalmusei Skriftserie 7 170:-
-
Uppsala Universitets Konsthistoriska Institution femtio år
Uppsala 1968, 84 s. stor 8vo, ill; AUU C.
Organisation och Historia 16 60:-
-
Widengren,
Gunilla (red) Tanken och handen -
Konstfack 150 år Page One Publishing AB 1994, 400 s. inb förl blindpressade helklotbd m skomsl, mkt rikt ill i färg och s/v
150:-
-
Wollin,
Nils G Allmän konsthistoria Stockholm
1947, 674 s. inb förl dek helkotbd,
rikt ill, namnt i blyerts 125:-
-
Zeitler,
Rudolf (Ed.) Contributions
to the History and Theory of Art Uppsala 1967,
191 pp Acta Universitatis Upsaliensis
– Figura (Uppsala Studies in the History of Art) New Series 6; hardbound
publ cloth, 4to, ill; participants: S Sandström, G Paulsson, T Brunius, P G
Hamberg, P Bjurström, M Löfström, F Nordström, A Ellenius och R Zeitler 125:-
-
Ådahl,
Karin A Khamsa of Nizami of 1439 – Origin of the miniatures – a
presentation and analysis Uppsala 1981, 110 pp + 32 pp plates Acta Universitatis Upsaliensis – Figura Nova Series 20; 4to, diss
100:-
|