Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
    Måndagar: 14-16
    Onsdagar: 16-19
     Lördagar: 13-15

    
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Konsthistoria/Art History

uppdat 11-11-29

  1. Alexandrian, Sarane Surrealist Art Thames & Hudson 1975, 256 pp 2nd printing, 231 plates 50 in colour; The World of Art Library – Modern Movements 75:-

  2. Andersson, Aron English Influence in Norwegian and Swedish Figuresculpture in wood 1220-1270. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1950, 318 + ii pp. Softcover, large 4to, 173 illustrations in text, new from publisher. 300:-

  3. Andersson, Aron Strängnäs domkyrkas medeltida korskrank. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1976, 56 s. Häftad, stor 8vo, osprättad, illustrerad, förlagsny. Antikvariskt arkiv 63. 50:-

  4. Andersson, Britt-Marie Emaux Limousins en Suède les châsses, les croix. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1980, 86 pp. + 5 colour plates. Softcover, large 8vo, illustrated, uncut, new fro publisher. Antikvariskt arkiv 69. 70:-

  5. Arvidsson, Karl Axel Det unga måleriet. Ehlins, Stockholm 1952, 47 s. Inbunden förlagets iinneryggband, rikt illustrerad, delvis i färg,, 4to, svagt fuktvågig på slutet vid nedre snitt. 60:-

  6. Arvidsson, Karl Axel & Bo Lindwall Det nya måleriet Radiotjänst 1950, 130 + ii s. häftad, omsl ngt solfärgat, liten fläck på bakre omsl, Radions Konsthandbok, ill, namnteckning på smutstitelsida, 3:e uppl 60:-

  7. Asplund, Karl Konst, kännare, köpmän Bonniers 1962, 211 s. inb förlbd m skomsl, 5-6 tus, stor 8:o 40:-

  8. (Berg, Karin Westman) Paget Birgitta m fl (red) Kvinnor och skapande. En antologi om litteratur och konst tillägnad Karin Westman-Berg. Författarförlaget, 1983, 336 s Inbunden förlagets pappband, illustrerad. 80:-

  9. Bergh, Richard Efterlämnade skrifter om konst och annat Bonniers 1921,  192 + iv s. inb förl dek helklotbd, stor 8vo, ill, företal av Alf Ahlberg 200:-

  10. Bjerke Petersen, Vilh. Konkret konst 182 s. inb förl hellinnebd, rygg m blekt titel och en svag fläck, mkt rikt ill, bl a med 16 opaginerade helsidesplanscher i färg, 4to 1.000:-

  11. Bosæus, Ernst (Utg) Tafvelgalleri från stugor i Dalom. Gemäldegallerie aus dem Bauernstuben Dalekarliens. Picture-gallery fro Cottages in Dalecarlia. Collection des tableaux d’intérieurs rustiques de Dalecarlie. W&W 1905, title leaf + 8 pp. text + 20 colour plates with blank backsides. Hardbound publisher’s cloth backed boards with illustrated boards, lying 4to, Mago’s signature on fly leaf, in very good condition, corners lightly worn. 300:-

  12. Brunius, Teddy Mutual aid in the Arts – from the Second Empire to Fin de Siècle Uppsala 1972, 240 pp hardbound publ cloth w dj, 4to, ill; Acta Universitatis Upsaliensis – Figura (Uppsala Studies in the History of Art) New Series 9 150:-

  13. Brunius, Teddy Theory and Taste - Four Studies in Aesthetics Uppsala 1969, 119 pp Lakoon - Swedish Studies in Aesthetics 4, ill 60:-

  14. Canaday, John Metropolitan Seminars in Art. Portfolio 1: What is Painting?. The Metropolitan Museum of Art 1958, 25 + vi pp. + colour plates in pocket (no 1-12) . Hardbound publisher’s paper boards with mounted illustration pasted on, folio, also illustrations in text, lower spine a bit worn. 75:-

  15. Canaday, John Metropolitan Seminars in Art. Portfolio 2: Realism. The Metropolitan Museum of Art 1958, 24 + vi pp. + colour plates in pocket (no 13-24). Hardbound publisher’s paper boards with mounted illustration pasted on, folio, also illustrations in text, lower spine a bit worn. 75:-

  16. Canaday, John Metropolitan Seminars in Art. Portfolio 3: Expressionism. The Metropolitan Museum of Art 1958, 24 + vii pp. + colour plates in pocket (no 25-36). Hardbound publisher’s paper boards with mounted illustration pasted on, folio, also illustrations in text, upper and lower spine a bit worn. 75:-

  17. Canaday, John Metropolitan Seminars in Art. Portfolio 4: Abstraction. The Metropolitan Museum of Art 1958, 25 + vi pp. + colour plates in pocket (no 37-48). Hardbound publisher’s paper boards with mounted illustration pasted on, folio, also illustrations in text, spine and corners a bit worn. 75:-

  18. Catalogo sommario della Galleria Doria Pamphilj in Roma. Roma 1973, 47 + i pp. (text) + ii + 12 pp. (plates) + ii pp. Softcover. 50:-

  19. Cavalli-Björkman, Görel & Nilsson, Bo (red) Still leben Nationalmuseum/BB 1995, 256 s. inb förl dek pappbd, slösande rikt ill i färg och s/v, tvär 4to, som ny 225:-

  20. Clausen, H V Medeltidens konst. PAN&s 1927, 193 + i s. Inbunden privat helklotband, stänkmarmorerat snitt, främre omslag medbundet, illustrerad, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, en Klarastämpel till, bibliotekssignum på rygg, ngt nött ryggfot och -huvud. 2:a uppl. 70:-

  21. Cogniat, Raymond; Frank Elgar & Jean Selz L’impressionisme. Dictionnaire de poche. Fernand Hazan Éditeur , Paris 1972, 168 pp hardbound publisher’s boards, 8vo, lavishly illustrated mostly in colour 75:-

  22. Conti, Flavio Stilar i konsten - Barocken W&W 1978, 64 s. inbunden förlagets illustrerade kartonnageband, rikt illustrerad 60:-

  23. Conti, Flavio Stilar i konsten - Renässansen W&W 1978, 64 s. inbunden förlagets illustrerade kartonnageband, rikt illustrerad 60:-

  24. Conti, Flavio Stilar i konsten - Romansk konst W&W 1979, 63 s. inbunden förlagets illustrerade kartonnageband, rikt illustrerad 60:-

  25. Den fria konsten. Essäer ur Paletten 1951-1961. Göteborg 1963, 110 s. Häftad, illustrerad, ngt naggat omslag, enstaka blyetsmarkeringar i marginalerna. Palettens skriftserie nr vi. 80:-

  26. Eberstein-Virgin, Tina Att uppfatta konst N&K 1983, 145 s. dedicerad, ill, viss vattenskada 40:-

  27. Eichhorn, C De bildande konsternas historia i kort öfversigt Stockholm 1881, 194 s. inb priv halvklotbd, m 80 afbildningar 90:-  

  28. Ekström, Peter Bildernas förräderi. Heidruns Förlag 1993, 115 s. Häftad med flikar, illustrerad, två små etiketter och en sifferstämpel på smutstitelsidan. 120:-

  29. Fem tavlor tjugo författare. Berättarkonst. SR 1998, 99 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, kvadratisk 8vo, illustrerad, som ny. såld

  30. Flodin, Barbro Svante Stenbocks Epitafium i Uppsala Domkyrka. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1979, 66 s. Häftad, osprättad, stor 8vo, rikt illustrerad, förlagsny. Antikvariskt arkiv 67. 50:-

  31. Friese, Karl Reise in der Romantik Prisma-Verlag, Zenner und Gürchott 1978, 228 pp hardbound publisher’s decorated cloth with a little worn dj, richly illustrated, 3rd edition 75:-

  32. Fry, Roger Konsten och livet. Valda essayer. PAN&s 1949, 211 + i + 8 planscher. Häftad, naggat rygghuvud och -fot, enstaka blyertsmarkeringar. 60:-

  33. Gauffin, Axel Svensk sjuttonhundratalsskonst - Bilder och studier Stockholm 1923, 198 s. 4to, rikt ill m helsidesplanscher i koppardjuptryck, osprättad, ngt naggat omsl, Sveriges Allmänna Konstförenings Publikation 31 100:-

  34. Granlund, John & Ugglas, Carl R af Skedasken av biskopsform Stockholm 1943, 48 s. 4to, 4 planscher och 24 fig i texten; Nordiska Museets Handlingar 19. 90:-

  35. Grate, Pontus (Ed) Treasures of Swedish Art. From Prehistoric Age to the 19th Century. Allhem 1965, 166 + vi pp. Hardbound publisher’s gold stamped cloth with a bit worn dust jacket, 4to, lavishly illustrated, amongst other with mounted colour plates. 300:-

  36. Hallgren, Sören & Bengt G  Söderberg Mellan himmel och helvete. R&S 1970, 128 s. Inbunden förlagets pappband med trasigt skyddsomslag, tvär 4to, mkt rikt fotoillustrerad, namnetikett på frampärms insida, bakre delen av skyddsomslaget fasttejpat i bakpärm. Om medeltida kyrkomålningar. 100:-

  37. Hermann, Fritz Katalanische Malerei des 12. und 13. Jahrhunderts. Hallwag, Bern 1961, 9 pp. (text) + 20 plates with information on opposing page + i pp. Hardbound publisher’s boards. Orbis Pictus 35. 50:-

  38. Holländer, Eugen Die Medizin in der klassischen Malerei. Ferdinand Enke, Stuttgart 1913, xx+ 478 + xvi (Verlagswerke)  Hardbound publisher’s decorated black stamped cloth, large 4to, gilded upper edge, with 272 illustrations, ex-libris on inner front board, contemporary name inscription on fly leaf, 2 leaves in publisher’s catalogue with folding marks, one of which has a small tear. 2nd edition. 600:-

  39. Honour, Hugh & John Fleming Weltgeschichte der Kunst. Prestel-Verlag, München 1985, 677 + iii pp. Hardbound publisher’s cloth with dust jacket, 4to, lavishly illustrated, timelines on endpapers, as new. 2nd edition. 250:-

  40. Hume, David Of the Delicacy of Taste and Passion. Of Tragedy. Of the Standard of Taste. Uppsala 1998, 42 + iii pp. Softcover. Inst. f. Estetik, Uppsala Universitet, Kurslitteratur nr 22. 40:-

  41. Jacquemart, P Les merveilles de la céramique – l’art de façonner et décorer les vases en terre cuite, faïance, grès et porcelaine depuis les temps antiques jusqu’à nos jours I-II Hachette et Cie, Paris. Tome I: Orient 4ième ed, 1883; Tome II: Occident 3ième ed, 1877 hardbound publ decorated gilt cloth, 55 + 221 wood engravings, faint foxing to first volume, otherwise a very good specimen; more was published (pt III) I-II 300:-

  42. Kempff, Margareta Jordan Målare. +Norrby, Inga Johannes Snickares altarskåp i Östra Ryds kyrka, Uppland. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1985, 86 s. Häftad, osprättad, stor 8vo, rikt illustrarad, förlagsny. Antikvariskt arkiv 72. 60:-

  43. Kent, Rockwell (Ed) World-famous Paintings. Wise & Co, New York 1947, xiv  + 100 whole page plates in colour with an opposing information leaf + ii pp. Hardbound publisher’s letterstamped linen, 4to. 2nd edition. 125:-

  44. Kühnel, Ernst Miniaturmalerei im islamischen Orient Bruno Cassirer Verlag, Berlin 1922, viii + 70 pp text + 154 pp whole page plates hardbound publ cloth spine, upper and lower spine worn, front hinge a bit loose 100:-

  45. Laurin, Carl G Nordisk konst I-IV. Stockholm 1921-26, vi+516+i+dubbelsidig karta; vi+455+i; viii+413+i; viii+612 s. Inbundna i förlagets guldstämplade helklotband, stora 8vo’s, rikt illustrerade, ryggar ngt blekta, stänkmarmorerade snitt. 4 volymer, oerhört gediget arbete. 500:-

  46. Lavagnino, E I Capolavori della Pittura in Roma Edizioni del Drago, Roma 1963, unpaged (ca 95 pp) large 8vo, 44 whole page plates in colour 40:-

  47. Leymarie, Jean Impressionism I-II Skira, Génève n d (1950ies), 117 + 137 pp hardbound publ linen w lightly worn dj’s, 52 + 63 pasted plates in colour; in English 120:-

  48. Lindblom, Andreas Sveriges konsthistoria från forntid till nutid I-III Stockholm 1944-46, 1002 + xvi+xviii+xxvi s. 3 delar inb i ett priv halvfrbd, rygg ngt flammig, alla främre omsl medb, första omsl ngt trasigt, namnt, sprängt snitt 350:-

  49. Loos, Viggo Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885. Stockholm 1945, 360 s. Inbunden klotryggband med titel i guld på rygg (N B Anderssons Bokb. AB 1945), 4to, främre och bakre omslag medbundna, stänkmarmorerade snitt, liten bit papper på frampärm avrivet, pärpappret ngt nött not nedre snitt, Radiotjänsts exlibris.. Sveriges Allmänna Konstförenings Publikation 54. 125:-

  50. Lundwall, Sten Generationsväxlingen inom romantikens klassicism. Stockholm 1960, 260 s. + planscher. Häftad med slitet skyddsomslag, 4to, ett par fläckar på främre snitt. 125:-

  51. Maenz, Paul Art Deco 1920-1940. Formen zwischen zwei Kriegen. Verlag M Dumont Schauberg 1974, unpaged (ca 260 pp.). Softcover with flaps, illustrated endpapers, lavishly illustrated, Mago’s signature, spine a little worn. sold

  52. Malraux, André La musée imaginaire de la sculpture mondiale La Galerie de la Pléiade 1952, 775 + v pp hardbound publ cloth, large square 8vo, lavihly ill 225:-

  53. Munro, Eleanor C; Rudorff, Raumond & Lynton, Norbert Världskonsten från urtid till nutid - Målarkonstens, skulpturens, arkitekturens och ornamenikens historia BB 1973, 247 s. inb förl dek helklotbd m lätt naggat skomsl, 4to, rikt ill i färg och s/v 100:-

  54. Munthe, Gustaf Svensk konstslöjd under 1700-talet W&W 1926, 136 s. (text) + planschdel m 88 foton stor 8vo, ngt naggat omsl 125:-

  55. (Napoléon III) Galerie des Arts et de l’Histoire,Composée des Tableaux et Statues les Plus Remarquables des Musees de l'Europe, et de Sujets Tires de l'Histoire de Napoleon, Graves a l'Eau-Forte sur Acier, par Reveil, et Accompagnes d'Explications Historiques I-IIX Paris 1836, ca 1200 pp hardbound blindstamped cloth w gilded spines, 12o, profusely ill w whole page plates w line drawings in steel point of the most renowned works of art of that time (ca 630 ills), falsar lösa, marbeled edges, bakpärm på bd 1 lös 1.800:-

  56. Nordin-Pettersson, Brita Stina Vetenskapsakademiens konstsamlingar - Förteckning över porträtt, medaljer och övriga konstföremål Stockholm 1971, 119 s. + ca 30 s. opaginerade planscher inb förl klotryggbd; Bidrag till Kungl Svenska Vetenskapsakademiens 80:-

  57. Nordström, Folke The Auxerre Reliefs – A Harbinger of the Renaissance in France during the Reign of Philip le Bel Uppsala 1974, Acta Universitatis Upsaliensis – Figura (Uppsala Studies in the History of Art) New Series 13; 4to, ill 100:-

  58. Pallottino, Massimo & Jucker H & I Art of the Etruscans Thames and Hudson, London 1955, 154 pp hardbound publ cloth w see-through plastic dj, 4to, with 126 photographs, lavishly ill 150:-

  59. (Pettersson, Ingemar) Wadell, Maj-Brit The Dream of the Salamander. An Interpretation of the latent content in a painting by Ingemar Pettersson. With an appraisal of an experiment in the psychology of art using the technique of Guided Affective Imagery. ARIS 1984, 91 + i pp + 52 pp plates. Softcover, 4to, dissertation, a little smudged covers. ARIS Nova Series No. 2. 130:-

  60. Platon Om konst och skönhet. Uppsala 1996, 187 + iii s. Häftad, ett par rödvinsfläckar på omslag. Inst. f. Estetik, Uppsala Universitet, Kurslitteratur nr 5. 60:-

  61. Platte, Hans Färgernas magi - De franska impressionisterna LT 1962, 192 s. ngt nött omsl, liten fläck på främre snitt, rikt ill 50:-

  62. Ramklint, Ulla Britta Bilden som blev kvar - Konstspår i historien Historiska Media 1996, 176 s. inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo 50:-

  63. Read, Herbert A Concise History of Modern Sculpture. Thames and Hudson, London 1974, 310 pp. Softcover, cover a little worn, name tag on inner front cover, richly illustrated with 339 plates of which 49 in colour. 80:-

  64. Read, Herbert Modern Sculpture. A Concise History. Thames and Hudson 1987, 310 pp. Softcover, 339 illustrations, 49 in colour. Folding marks on half a dozen of pages, faint purple smudge on front edge and back cover. Eorld of Art series. 100:-

  65. Robbert, Louise (red) Wien 1900 - Wien 1990 Liljevalchs 1991, 224 s. kvadratisk 4to, mkt rikt ill i färg och s/v, innehåller Klimt, Kokoschka, Schiele, Anzinger, Brandl, Gironcoli, Lassnig, Mosbacher etc.; katalog nr 409 100:-

  66. Romdahl, Axel L Det moderna måleriet och dess förutsättningar. En orientering N&K 191926, 156 s. häftad, omsl fläckigt rygg inte riktigt bra återklistrad, ett par stämplar (Konsthistoriska Seminariet, Uppsala), illustrerad; innehåller expressionism, kubism, futurism etc. 40:-

  67. Romdahl, Axel L Gammal konst. PAN&s 1916, viii + 245 s. Inbunden förlagets bibliofila halvskinnband med marmorerade pärpapper och övre guldsnitt (nr 188/500 numrerade ex.), bägge omslagen medbundna, spricka i främre övre ytterfals, lädret nött på de två övre hörnen. 150:-

  68. Ruhnbro, Kristina Se på konst. Tjugo år med Konstföreningen vid Sveriges Radio, Sveriges Television och Utbildningsradion. Kristianstad 1997, 60 s. Inbunden frlagets pappband med skyddsomslag, stor kvadratisk 8vo, illustrerad, litet stötmärke på övre främre hörn. 120:-

  69. Rydberg, Viktor Romerska kejsare i marmor samt andra uppsatser i konst Bonniers 1920, 431 s. inb förl lätt nötta halvfrbd m marmorerat snitt 40:-

  70. Sandblad, Nils Gösta (Ed.) Idea and Form Uppsala 1959, 296 pp Acta Universitatis Upsaliensis – Figura Nova Series I; 4to, ill, one large 3-page foldout x4 120:-

  71. Sandström, Sven Levels of Unreality – Studies in Structure and Construction in Italian Mural Painting during the Renaissance Uppsala 1963, 260 pp Acta Universitatis Upsaliensis – Figura (Uppsala Studies in the History of Art) New Series 4; hardbound publ cloth, 4to, richly ill 150:-

  72. Schaffran, Emerich Ägyptische Malerai. Hallwag, Bern n d, 9 pp (text) + 19 colour plates with descriptions on opposing page (38pp.) + i pp. Hardbound publisher’s illustrated boards. Orbis Pictus Band 50. 50:-

  73. Sjöström, Ingrid & Svanberg, Jan Den svenska konsten i färg Bonniers 1979, 104 s. inb förl helklotbd m skomslstor kvadratisk 8vo; ”Här presenteras i färg 100 konstverk från forntid till 1945 hämtade från hela Sverige” 75:-

  74. Stolt, Bengt Medeltida teater och gotländsk kyrkokonst - paralleller och påverkningar Ödins Förlag 1993, 150 s. inb förl dek pappbd, liten 4to, rikt ill 150:-

  75. Strömbom, Sixten Nationalromantik och radikalism. Konstnärsförbundets historia 1891-1920. Bonniers 1965, 537 s. + planscher. Inbunden förlagets halvklotband med marmorerat pärmpapper och skyddsomslag (tejplagat), 4to, färgat övre snitt. 225:-

  76. Strömbom, Sixten Nutidsmänniskan och konsten. Studiekamraten 1948, 278 + ii s. Inbunden förlagets guldstämplade hellinneband med trasigt skyddsomslag, främre omslag medbundet, stor 8vo, illustrerad, två bilioteksstämplar med signum i kulspets på frampärms insida, främre inre fals sprucken. 60:-

  77. Söderberg, Rolf Den svenska konsten under 1900-talet. Bonniers 1955, 359 s. Inbunden förlagets helklotband med rejält naggat skyddsomslag, rikt illustrerad, stor 8vo, 3 biblioteksstämplar och en bibliotekssticker. 100:-

  78. Thomæus, Gustave & Wrangel, Ewert Allmänt konstlexikon I-II  W&W 1926, 395 + 478 s. inb förl halvfrbd m sparsam ryggförgyllning, marmorerade snitt, stora 8vo, ill 300:-

  79. Tolstoy, Leo What is Art? Uppsala 1997, 110 ii pp. Softcover. Inst. f. Estetik, Uppsala Universitet, Kurslitteratur nr 24. 50:-

  80. Topelius, Ann Sofi & Magdalena Gram Klädd och oklädd Nationalmuseum 1996, 232 s. 4to, tillskrift i blyerts, mkt rikt ill i färg, Nationalmusei utställningskatalog 589 140:-

  81. (Torelli, Giacomo) Bjurström, Per Giacomo Torelli and Baroque Stage Design Stockholm 1961, 271 pp Acta Universitatis Upsaliensis – Figura – Nova Series II; 4to, richly ill, also publ as Nationalmusei Skriftserie 7 sold

  82. Uppsala Universitets Konsthistoriska Institution femtio år Uppsala 1968, 84 s. stor 8vo, ill; AUU C. Organisation och Historia 16 60:-

  83. Widengren, Gunilla (red) Tanken och handen - Konstfack 150 år Page One Publishing AB 1994, 400 s. inb förl blindpressade helklotbd m skomsl, mkt rikt ill i färg och s/v 150:-  

  84. Wirulf, Berthold (huvudred)  Lexikon för konst. Bildkonst Arkitektur Konsthantverk  Konstindustri I-III. Nordiska Uppslagsböcker, 1957-60. xxxiii + 1797 s. + planscher. Inbundna förlagets av Olle Eksell designade klotband, 4to’s, ej skyddsomslag. Illustrerade, delvis med planscher i färg, ägaretikett på försättsblad och svagt märke av borttaget dito på frampärm i del 1. 3 volymer. 300:-

  85. Wirulf, Berthold (huvudred) Lexikon för konst. Bildkonst Arkitektur Konsthantverk  Konstindustri I-III. AB Nordiska Uppslagsböcker 1957, 1797 s. Inbundna förlagets dekorerade skinnryggband, 4to’s, band 1 och 2 med ngt blekta ryggar. och band 3 i ngt mörkare skinn som vanligt, övre guldsnitt, ej skyddsomslag. 3 volymer. 400:-

  86. Wollin, Nils G Allmän konsthistoria Stockholm 1947, 674 s. inb förl dek helkotbd, rikt ill, namnt i blyerts 125:-

  87. Zeitler, Rudolf (Ed.) Contributions to the History and Theory of Art Uppsala 1967, 191 pp Acta Universitatis Upsaliensis – Figura (Uppsala Studies in the History of Art) New Series 6; hardbound publ cloth, 4to, ill; participants: S Sandström, G Paulsson, T Brunius, P G Hamberg, P Bjurström, M Löfström, F Nordström, A Ellenius och R Zeitler 125:-

  88. Ådahl, Karin A Khamsa of Nizami of 1439 – Origin of the miniatures – a presentation and analysis Uppsala 1981, 110 pp + 32 pp plates Acta Universitatis Upsaliensis – Figura Nova Series 20; 4to, diss 100:-