Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
     Måndagar: 16-18
     Onsdagar: 16-18
      Lördagar: 12-15

    
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 

Linnéana

uppdat 08-09-09

  1. (Geer, Charles de) Tottie, Thomas Ädle och Höglärde H. Archiater. Om Charles de Geer och hans brevväxling med Carl von Linné. Uppsala 2007, 42 s. + Bilaga 22 s. (de Geers brev till Linné). Häftad i illustrerat omslag, rikt illustrerad, förlagsny. 120:-

  2. Linné, Carl von Indelning i Ört-Riket efter Systema Naturae – På svenska översatt af Johan J Haartman och nu andra gången uplagd, ändrad och tilökt efter 13:de upplagan af Systemet Rediviva 1976, 3 + ii + 158 + xvi + 2 planscher faksimil, inb förl dek pappbd, som ny 120:-  

  3. Linné, Carl von Linnæi Blomster Almanach Fabel 1989, 92 + iv s. inb förl pappbd, ill av Kaj Beckman 60:-

  4. Linné, Carl von Starkt luktande läkemedel (Medicamenta graveolentia) Ekenäs 1968, 24 s. respondent Jonas Theodor Fagræus 1758; Valda avhandlingar av Carl von Linné i översättning utg av Svenska Linné-sällskapet N:r 54, övers. av Ejnar Haglund, efterskrift och noter av Telemak Fredbärj 50:-

  5. (Linné, Carl von) & Andreas Wåhlin (respondent) Läkemedlens lukt (Odores medicamentorum). Ekenäs 1954, 21 + i s. Klammerhäftad, noter och efterskrift av Telemak Fredbärj, översättning av Hjalmar Hedfors. Valda avhandlingar av Carl von Linné i översättning utg. av Svenska Linné-sällskapet N:r 15. 125:-

  6. (Linné, Carl von) & Carl Linnæus fil. Blomsteruret (Horologium plantarum). Utan plats 1996, 16 s. Klammerhäftad, utg. av Telemak Fredbärj, nytryck, ursprungligen utgiven 1971. Manuskript av Linnés sons oupplagda dissertation. Valda avhandlingar av Carl von Linné i översättning utg. av Svenska Linnésällskapet N:r 21. 140:-

  7. (Linné, Carl von) & Christian Emanuel Hoppius (respondent) Menniskans cousiner (Antropomorpha). Ekenäs 1955, 22 + ii s. Klammerhäftad, noter och efterskrift av Telemak Fredbärj, vikmärke på bakre omslag. Valda avhandlingar av Carl von Linné i översättning utg. av Svenska Linnésällskapet N:r 21. 125:-

  8. (Linné, Carl von) & Daniel Johan Öhrqvist (respondent) Levnadsordning under männinskans olika åldrar (Diæta per scalam ætatis humanæ). Ekenäs 1954, 18 + ii s. Klammerhäftad, noter och efterskrift av Telemak Fredbärj, översättning av Nils Dahllöf. Valda avhandlingar av Carl von Linné i översättning utg. av Svenska Linnésällskapet N:r 16. 140:-

  9. (Linné, Carl von) & Erik Vigelius (respondent) Levnadsordning vid en surbrunn (Diæta acidularis). Ekenäs 1953, 14 + ii s. Klammerhäftad, noter och efterskrift av Telemak Fredbärj, översättning av Nils Dahllöf, liten svag fläck på främer omslag. Valda avhandlingar av Carl von Linné i översättning utg. av Svenska Linné-sällskapet N:r 13. 125:-

  10. (Linné, Carl von) & Sven Brodd (respondent) Om vintersjukdomar (De morbis ex hyeme). Ekenäs 1953, 28 s. Klammerhäftad, översättning av Arvid Hj. Uggla. Valda avhandlingar av Carl von Linné i översättning utg. av Svenska Linné-sällskapet N:r 14. såld

  11. (Linné, Carl von) Carl Linnæi Wästgöta-resa... Förrättad år 1746. Med anmärkningar uti oeconomien, naturkunnogheten, antiquiteter, inwånarnes seder och lefnads-sätt, med tilhörige figurer. Nytryck efter originalupplagan 1747 med textkommentar av Natanael Beckman. Thulin & Ohlson, Göteborg 1928, xvi+314+ xxii+liv s. + 5 utviksplanscher och en utvikskarta. Häftad i illustrerat omslag, stor 8vo, illustrerad också i texten. 180:-

  12. (Linné, Carl von) Carl Linnæi Öländska och Gothländska resa på Riksens höglovlige Ständers Befallning förrättad År 1741. Faksimiledition efter 1745 års originalupplaga. Malmö 1957, 4 + xiv + 344 + xxvi s. Inbunden förlagets pergamentryggband, osprättad oskuren, med smörpappersskyddsomslag. 2:a tryckn. såld

  13. (Linné, Carl von) Caroli Linnæi Adonis Stenbrohultensis. Ekenäs 1951, 31 + i s. Klammerhäftad, inledning, noter och efterskrift av Telemak Fredbärj, liten fläck på sista blanka sidan. Valda avhandlingar av Carl von Linné i översättning utg. av Svenska Linné-sällskapet N:r 11. 140:-

  14. (Linné, Carl von) Carolus Linnæus Svenska vattenväxter (Najades svecicæ). Ekenäs 1954, 31 + i s. Klammerhäftad, översatt och utg. av Arvid Hj. Uggla och Telemak Fredbärj, pennstreck på främre omslag. Valda avhandlingar av Carl von Linné i översättning utg. av Svenska Linné-sällskapet N:r 17. 140:-

  15. (Linné, Carl von) Den lärda världens omdöme om med. dr. Carl Linnæi skrifter (Orbis euruditi judicium). Ekenäs 1952, 21 + iii s. Klammerhäftad, inledning och noter av Telemak Fredbärj, översättning av Hjalmar Hedfors. Valda avhandlingar av Carl von Linné i översättning utg. av Svenska Linné-sällskapet N:r 12. 140:-

  16. (Linné, Carl von) Linnés dalaresa. Iter dalecarlicum. Jämte Utlandsresan, Iter ad exteros och Bergslagsresan, Iter ad fodinas. Med utförlig kommentar. Gebers 1953, XVI, 432 s. + 16 planscher + 3 utvikbara kartor. Inbunden förlagets gulddekorerade helklotband med lätt naggat skyddsomslag, illustrationer i texten, stor 8vo. Redaktör: Arvid Hj. Uggla. 300:-

  17. (Linné, Carl von) Amundsen, Leiv (utg) Johan Ernst Gunnerus og Carl von Linné brevveksling 1761-1772 Universitetsforlaget 1976, xiv + 205 + iii s. stor 8vo 220:-

  18. (Linné, Carl von) Broberg, Gunnar ”Brunögd, lätt, hastig, gjorde allting promt” – Carl von Linné 1707-1778 Uppsala Universitet 1978, 48 s. kvadratisk 8vo, ill av Ylva Källström-Eklund, klammerhäftad; skriven av nuvarande ordföranden för Svenska Linnésällskapet och tillika professor i Idé- och Lärdomshistoria i Lund 40:-

  19. (Linné, Carl von) Dixelius, Olof Linnétraditionen i svensk litteratur. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 2000, 64 s. Häftad, förlagsny, stor 8vo, enstaka illustrationer. Filologiskt arkiv 42. 100:-

  20. (Linné, Carl von) Fries, Th. M. Bidrag till en lefnadsteckning öfver Carl von Linné V. Linnæus såsom ledamot af Smålands Nation i Uppsala.-Beskyllningarne mot Nils Rosén m. fl. för intriger mot Linnæus.- Julvistelse i Falun 1734-35 och afresa till utlandet Upsala 1896 s. 225- 274 + IV 70:-

  21. (Linné, Carl von) Giertz, Otto Linné i Lund. Föredrag i Kungl. Fysiografiska Sällskapet den 2 decembar 1927. Lund 1928, 18 s. Klammerhäftad. 100:-

  22. (Linné Carl von) Granit, Ragnar (red.) Utur stubbotan rot. Essäer till 200-årsminnet av Carl von Linnés död. Norstedts 1978, 202 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt nött skyddsomslag med ett par småriss, illustrerad. Innehåller bl. a.: Broberg, Gunnar. Linné och biörngossen. Linné Carl von) Strandell, Birger. Läkaren och medicine professorn Carl von Linné. Jonsell, Bengt. Linnés ryska förbindelser. 90:-

  23. (Linné, Carl von) Gullers. K W & Birger Strandell Linnés Sverige. Gullers International 1977, opaginerad (96 s.) Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, 4to, mkt rikt illustrerad. såld

  24. (Linné, Carl von) Hagberg, Knut Carl Linnæus N&K 1978, 237 s. inb förl helklotbd m skomsl 50:-

  25. (Linné, Carl von) Landell, Nils-Erik Läkaren Linné. Medicinens dubbla nyckel. Carlssons 2006, 319 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, liten 4to, rikt illustrerad, förlagsny. 160:-

  26. (Linné, Carl von) Tullberg Beskow, Ingegerd Linnéporträtt Uppsala 1967, porträtt + 58 s. + planscher Supplement till Tycho Tullberg, Linneporträtt (1907), Acta Universitats Upsaliensis - Skrifter rörande Uppsala universitet C. Organisation och historia 14 80:-

  27. (Linné, Carl von) Ährling, Ewaldus (Ed) Caroli Linnæi opera hactenus inedita. Flora Dalecarlica Abr. Bohlin, Örebroæ 1873, 12 + viii + 130 s. inb samtida halvfrbd, rygg ngt fläckig, vackert övredrags- och försättspapper, främre omsl medb, stor 8vo, samtida namnt på främre omsl, rygg och hörn lätt nötta 450:-

  28. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1918 (årg. I). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1918, vi + porträttplansch i färg + 188 s. + 6 helsidesplanscher + löst inforationsblad. Häftad, 4to, illustrerad, ngt fläckigt och solfärgat omslag och rygg, mindre falsriss vid ryggfot. såld

  29. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1919 (årg. II). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1919, 182 s. Häftad, liten 4to, illustrerad, delvis osprättad, ngt nött rygg, vikmärke på bakre omslag. Innehåller bl a "Familjetraditioner om Linné" av Tycho Tullberg (med 11 textfigurer), "Linné och Uppsala" av Erik Müller, "Linné och Artedi" av Einar Lönnberg, "Linnéanska föreläsningskollegier i botanik" av Otto Gertz, "Linné och släkten Reuterholm" av Carl Forssstrand, "Linnés inhemska medicinalväxter" av Karl Hedbom, "Några traditioner från det Linnéska huset" meddelade av Matts Floderus, "Linnés ättlingar. Några släktutredningar" av Matts Floderus och Carl Forsstrand, "Linné und die Parnassiologie" von Fredrik Bryk och "Linné i Holland" av Rob. E. Fries. såld

  30. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1920 (årg. III). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1920, 132 s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad,.  150:-

  31. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1921 (årg. IV). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1921, 160 + ii s. + rättelselapp. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, ngt nött och mörknad rygg, liten fläck på främre omslag.  150:-

  32. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1922 (årg. V). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1922, 123 + v s. Häftad, liten 4to, illustrerad, ngt nött och mörknad rygg.  150:-

  33. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1923 (årg. VI). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1923, 177 + iii s. Häftad, liten 4to, illustrerad, ngt nött och mörknad rygg.  150:-

  34. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1924 (årg. VII). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1924. 144 s. Häftad, liten 4to, illustrerad, ngt nött och mörknad rygg.  såld

  35. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1925 (årg. VIII). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1925, 132 s. Häftad, liten 4to, illustrerad, ngt nött och mörknad rygg.  150:-

  36. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1926 (årg. IX). Svenska Linnésällskapet, Uppsala, 153 + i s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, ngt nött och mörknad rygg. såld

  37. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1926 (årg. IX). Svenska Linnésällskapet, Uppsala, 153 + i s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, lätt fläckigt omslag och rygg.  150:-

  38. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1927 (årg. X). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1927, 171 + iii s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, ngt nött och mörknad rygg.  såld

  39. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1928 (årg. XI). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1928, 201 + i s. Häftad, liten 4to, illustrerad, ngt nött och mörknad rygg.  150:-

  40. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1929 (årg. XII). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1929. 194 + ii s. Häftad, liten 4to, osprättad, illustrerad.  såld

  41. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1930 (årg. XIII). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1930, 187 + v s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, ngt nött och mörknad rygg. såld

  42. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1932 (årg. XV). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1932, 164 s. 1934, 149 + iii s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, ngt nött och mörknad rygg, minimal riss i främre och bakre omslag.  150:-

  43. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1933 (årg. XVI). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1933, 152 + ii s. 1934, 149 + iii s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, ngt sned rygg. Innehåller bl.a. Engelbert Jörlin, Hortus Linnaeanus och den gynnsamma vegetationsperioden 1932, Linnaeana bland J.G. Acrels papper i Karolinska institutets bibliotek, En isländsk resenär på besök hos Linné 1772, Celsiska herbarieväxter i Lund.  150:-

  44. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1934 (årg. XVII). Svenska Linnésällskapet, Uppsala1934, 149 + iii s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, nött och ngt mörknad rygg, liten riss och vikmrke på bakre omslag.  150:-

  45. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1935 (årg. XVIII). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1935, 170 + ii s. 1934, 149 + iii s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, ngt nött och mörknad rygg  150:-

  46. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1936 (årg. XIX). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1936, 153 + iii s. 1934, 149 + iii s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, ngt nött och mörknad rygg.  150:-

  47. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1937 (årg. XX). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1937, 198 + ii s. 1934, 149 + iii s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad. Innehåller bl.a. The life of Albert Seba, Abraham Bäcks utländska studieresa. Hollandsvistelsen, Linné och Burmannerna, Olof Rudbecks botaniska prefekthus, Den linnéanska botaniken i den engelska landskapsträdgården.  150:-

  48. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1938 (årg. XXI). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1938, 179 + v s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, lätt fläckig rygg. Innehåller bl.a. Botaniska huset under Linnés tid, Tvenne nya dokument till kännedom om Linnés engelska förbindelser, Magister Andreae Hesselii anmärkningar om hans resa till Amerika och vistande där 1711-1724. Ett Delawareminne.  150:-

  49. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1939 (årg. XXII). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1939, 148 s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, liten flck på främre omslag.  150:-

  50. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1940 (årg. XXIII). Svenska Linnésällskapet 1940, vi + 121 + iii s. + löst meddelandeblad. Häftad, 4to, illustrerad, vikmärke på främre och bakre omslag. 125:-

  51. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1941 (årg. XXIV). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1941, 128 + ii s. Häftad, liten 4to, illustrerad. 125

  52. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1942 (årg. XXV). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1942, 93 + iii s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad.  125:-

  53. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1943 (årg. XXVI). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1943, 134 + ii s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad.  125:-

  54. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1944 (årg. XXVII). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1944, 136 s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad.  125:-

  55. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1945 (årg. XXVIII). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1945, 112 s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, mindre vikmärke på främre omslag och större delen av inlagan vid övre främre hörn.  125:-

  56. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1946 (årg. XXIX). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1946, 124 + iv s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad.  125:-

  57. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1947 (årg. XXX). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1948, 111 + 3 + 10 (innehållsförteckning till årg XVI-XXX (1933-1947)). Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, ngt solkigt bakre omslag.  125:-

  58. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1948 (årg. XXXI). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1949, 129 + iii s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad.  125:-

  59. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1949 (årg. XXXII). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1950, 130 + ii (blanka) s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad. Innehåller bl.a. Skogen och landskapet i Linnés Skåne, I Linnés spår i Holland, När Linné införde namnet fauna, Om Linné och monstra samt fyrbenta fåglar och tvehövdade. 125:-

  60. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1950-51 (årg. XXXIII-XXXIV). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1951, 188 s. Häftad, liten 4to, illustrerad, ngt sned, ett par småriss i främre omslag. 100

  61. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1952 (årg. XXXV). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1953, 124 s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad. Innehåll bl.a. Linnés företal till Species Plantarum 1753, José Celestino Mutis och hans förbindelser med Linné och hans krets. Med anledning av en brevpublikation, Linné och storhässjan. Feltolkning och felcitat, Linnaeus och fågelägget, särskilt ovum ovo pregnans.  100:-

  62. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1956-57 (årg. XXXV-XXXVI). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1957, 196 + 24 (innehållsförteckning till årg. I-XL (1918-1957) s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, småfläckigt omslag. 150:-

  63. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1958 (årg. XLI). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1959, 154 + ii (blanka) s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad. 100.-

  64. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1959 (årg. XLII). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1960, 144 s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, småfläckig rygg. 100:-

  65. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1960 (årg. XLIII). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1961, 163 s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad. 100:-

  66. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1961 (årg. XLIV). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1962, 102 s. Häftad, liten 4to, illustrerad, delvis osprättad. 100:-

  67. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1962 (årg. XLV). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1963, 173 + iii s. Häftad, liten 4to, illustrerad, främre övre hörnet ngt stött. Tillägnad Arvid Hj. Uggla 13/2 1963. 100:-

  68. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1963 (årg. XLVI). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1964, 84 s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad. 75:-

  69. Svenska Linné-sällskapets årsskrift 1967 (årg. L). Svenska Linnésällskapet, Uppsala 1968, 119 + iii s. Häftad, liten 4to, illustrerad, osprättad, falsriss i främre omslag, liten riss i främre omslag mot främre snitt, stämpel på bakre omslags insida. Innehåller Nils von Hoffsten: ""Linnés dubbla bokföring"", Arvid Hj. Uggla: ""Om Linnés 'Nemesis Divina', i synnerhet de ursprungliga Nemesis-anteckningarna i London"", Telemak Fredbärj: 'Linnæi medikamentlistor för Stockholmseskadern 1741"", Nils Hylander: ""Linnæa, Jafnea, Anderssoniopiper och andra växtsläkten uppkallade efter svenskar"" och Carl-Otto von Sydow: ""Svenska Linné-Sällskapets stiftande och första verksamhet. En tillbakablick vid 50-årsminnet. 60:-