Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
    Måndagar: 16-18
    Onsdagar: 16-18
     Lördagar: 12-15

    
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Mat och Dryck / Food & Drink
uppdat 08-04-04
  1. Abrahamsson, Astrid & Görn Helleblad Smal gourmetmat Rabén Prisma/ Allt om Mat 1996, 101 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, 4to, rikt illustrerad. 2:a uppl. 100:-

  2. Agnsäter, Anna-Britt (Huvudred.) Rätt året om. R&S 1973, 166 s. Häftad, mkt rikt illustrerad. 2:a uppl., 14:e tus. 40:-

  3. Ahlgren, Stig; Tore Wretman & Nils Nordqvist (red) Gastronomisk kalender 1972 Gastronomiska Akademien 1971, 158 + ii s. Inbunden förlagets klotryggband med skyddsomslag, illustrerad, stor 8vo. Innehåller artiklar av Lars Widding, Käbi Laretei, Nils-Arvid Bringéus, Inga Tidblad, Tore Wretman, Bertil Josephson, Povel Ramel, Erik Ask-Upmark, Gabriella Garland, John Landquist, Alf Åberg. 75:-

  4. Aldén, Birgit & Greta Berg Djupfryst i hemmet ICA-Förlaget 1963, 91 s. ny omarb uppl, litet stötmärke på rygghuvud 40:-

  5. Algreen, Else Skaldjur. W&W 1977, 96 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, illustrerad, 125 recept. 60:-

  6. Andersson, Carl A Vinboken - Vinkunskap, årgångar, råd - hur vi väljer och tempererar vårt vin för vardagsmiddag och festmeny Forum 1962, 165 s. inb förl kartonnagebd, liten 8vo, ill, NärVarHur-serien 40:-

  7. Arbin, Paul; Anna Schenström & Estrid Bill Hakons kokbok - Smått och gott från kungens kock och hundra andra rätter Göteborg 1938, 104 s. inb förl klotryggbd m fotodek pärmar, ill bl a i färg, stor 8vo, ngt nötta hörn (”pickade”) 70:-

  8. Asklund, Torsten Gott handlag i köket Bonniers 1950, 103 + vi s. fotoill 40:-

  9. Björck, Lilian Riktig sjukmat ICA-Förlaget 1957, 100 s. ill i färg och s/v; Den viktiga näringsgrunden, Diet vid olika sjukdomstillstånd, Receptsamling 60:-

  10. Björklund, Gertrude; Liliane Clementson & Thérèse Hjortén Menus plaisirs. Cikada 1979, 122 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, stor 8vo, mkt rikt illustrerad. På svenska. 75:-

  11. Blomqvist, Hans Mat och dryck i Sverige – en litteraturöversikt LTs Förl 1980, 437 s. inb helklot 80:-  

  12. Brage Nordlander, Nils Kom och banta med oss N&K 1962, 64 s. teckningar avLilian Lindblad 50:-

  13. Brillat-Savarin, J A Tre anekdoter Gothia AB 1954, 30 + ii s. julgåva, ill av Bertall (Albert d’Arnoux), upplaga 750 ex, anekdoterna hämtade ur Physiologie du goût 40:-

  14. Broström, Lillemor Mat i färg. En bilderbok för inspiration. ICA-förlaget 1970, 127 + ii s. Häftad i fotoillustrerat omslag, mkt rikt illustrerad i färg. 40:-

  15. Butler, Carl o a Carl Butlers Kokbok Danmark 1991, 109 + i s. inb förl ill helklotbd, stor 4to, mkt rikt ill 80:-

  16. Calminder, Britta Mat för oss som har bråttom I-II Stora Romanklubben 1983, 137 + xix s. 2 delar, ill I-II 40:-

  17. Christensen, Jørgen & Christiansen, Ernst En Stjernevogn kørte ud... - Bryggeriet Stjernens historie gennem 50 år Forlaget Fremad, København 1952, 296 s. inb förl dek pappbd, ill, liten 4to 140:-

  18. Clausen, E & K Lundberg Mat som gör er smärt R&S 1951, 119 s. ill av Poul Strøyer, liten bit borta av s. 113-4 utan textförlust 40:-

  19. Clausen, E & K Lundberg Ät, drick och var smärt R&S 1961, 125 s. ospr 60:-

  20. Dahlgren, Lena o a Vid dina sinnens fulla bruk - Alkoholbrukets ljusa och mörka sidor, orsaker och konsekvenser Systembolaget 1991, 91 s. 4to, ill 80:-

  21. Deh-Ta Hsiung Det kinesiska köket. Maten och matkulturen. Forum 1979, 224 s. Inbunden förlagets kartonnageband, 4to, mkt rikt illustrerad, illustrerade försättspapper, 1:a svenska uppl., namnteckning på smutstitelsida. 90:-

  22. Ekegårdh, Elin & Gun Billvall Den godaste maten - Utvalda recept från ICA-Kurirens provkök ICA-Förlaget 1949, 271 s. inb förl klotryggbd, inb förl klotryggbd, s/v ill i text och opaginerade helsidesplanscher i färg, 1:a uppl (1-100 tus), lätt nötta hörn 75:-

  23. Ekegårdh, Elin & Gun Billvall-Lindeen m fl Det bästa brödet - Gott kaffebröd och matbröd från ICA-Kurirens bakningstävling ICA-Förlaget 1950, 128 s. inb förl klotryggbd, s/v ill i text och opaginerade helsidesplanscher i färg, 1:a uppl (1-100 tus) 75:-

  24. Emilsdotter, S-L & G Stålfelt Så här lagar vi mat, bakar, tvättar, städar Fritzes 1958, 96 s. kvadratisk 8vo, ill 40:-

  25. Englesson, Inga (recept) Feminas fiskbok Hälsingborg 1961, 71 + iv s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, hög och smal stor 8vo, rikt illustrerad, naggat rygghuvud. 60:-

  26. Eriksson, Sonja & Gunnel Friblad (text) Laga mat i mikrovågsugn. ICA Bokförlag 1987, 112 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, stor 8vo, rikt illustrerad. 3:e omarbetade uppl. 60:-

  27. Falkenborg, Marie Louise (red) Köp billigt, laga gott - Grytor, långkok, stekar, gratänger, sallader, grillat ICA-Förlaget 1975, 98 s. 4to, rikt ill i färg, s. 45-50 felskurna (extra papper), en IDÉ-bok 40:-

  28. Falkenborg, Marie Louise o a (red) God mat och glada vänner - Goda middagar, Vickningar, Brasafton, Knytkalas ICA-Förlaget 1975, 98 s. 4to, rikt ill i färg, en IDÉ-bok 40:-

  29. Floyd, Keith Floyd on Italy. ”I Came, I Saw, I Cooked!” ”Veni, vidi, coxi!” Michael Joseph, London 1994, 191 pp. Hardbound publisher’s cloth with dust jacket, small 4to, lavishly illustrated. 150:-

  30. Forbes, Leslie Till bords i Provence - En kulinarisk resa i södra Frankrike Forum 1994, 160 s. inb förl helklotbd m skomsl, 4to, ill av förf 125:-

  31. Franconeri, Silvana & Chiara Scudelotti Fare il pane e le ricette di pane La Casa Verde 1993, 80 pp 1st ed, large 8vo, richly ill, gift inscr on title page 50:-

  32. Friblad, Gunnel; Anita Bertilsson & Birgitta Rasmusson (text) Kokbok för mikrovågsugn. ICA Bokförlag 1987, 172 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor kvadratisk 8vo, fotoillustrerad, ngt solkiga pärmar. 1:a uppl., 2:a tryckn. 75:-

  33. Fridén-Abelson, Ingrid Grillboken. PAN&s 1964, 101 s. Inbunden förlagets klotryggband med fotoillustrerade pärmar, rikt illustrerad, namnteckning på frampärms insida. 4:e uppl. 60:-

  34. Frithiofsson, Bengt & Kicki Vägarnas bästa mat 1988 BB 1988, 27 + 160 dubbelsidor + 13 s. inb förl kartonnagebd, mkt rikt ill i färg, stor 8vo 60:-

  35. Hallgren, G Pellerins kokbok. Göteborg 1925, 96 s. + 16 s. planscher. Häftad i illustrerat omslag, skadat rygghuvud och -fot, vikmärken, märke efter borttagen prislapp på främre omslag, s. 93-94 fläckad, blyertsanteckningar på s. 92-94, namnteckning i blyerts. 50:-

  36. Halling, Björn (recept) Goda Sidorna. 34 recept till svenska landskapsrätter. Telemedia 1994, 75 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, 4to, mkt rikt illustrerad. såld

  37. Haveman, Lotte & Margareta Wickman Boken om desserter BB 1973, 48 s. inb förl kartonnagebd, rikt ill i färg 40:-

  38. Haveman, Lotte & Margareta Wickman Boken om griskött BB 1972, 48 s. inb förl kartonnagebd, rikt ill i färg 40:-

  39. Haveman, Lotte & Margareta Wickman Boken om köttfärs BB 1977, 48 s. inb förl kartonnagebd, rikt ill i färg 40:-

  40. Haveman, Lotte & Margareta Wickman Boken om potatis BB 1973, 48 s. inb förl kartonnagebd, rikt ill i färg 40:-

  41. Haveman, Lotte & Margareta Wickman Boken om sill BB 1974, 48 s. inb förl kartonnagebd, rikt ill i färg 40:-

  42. Hjorth, Harriet Champagne och annat festligt R&S 1964, 206 s. inb förl dek helklotbd, ill m teckningar av Per Beckman 60:-

  43. Hughes-Gilbey, Ann Franska köket när det är som bäst. Informationsförlaget 1983, 96 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 4to, mkt rikt illustrerad, illustrerade försättspapper, rygghuvud ngt skadat, fuktfläck vid nedre snitt sista tredjedelen av boken. 70:-

  44. Husmoderns köksalmanack 1972 Å&Å 1971, 215 s. inb förl fotodek pappbd, stor 8vo, rikt ill i färg och s/v 60:-

  45. Husmoderns nya konserveringsbok Å&Å 1939, 184 s. inb förl dek helklotbd m naggat och lät solkigt skomsl, fotoill 90:-

  46. Högdal, Eva & Harald Karlenhed Stycka kött. Hemma I butik I skola. ICA-förlaget 1974, 136 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, mkt rikt illustrerad. 125:- 

  47. Ingemansson, Arne Livsmedelshygien för restauranger och storhushåll Gästakademien 1996, 171 + iii s. inb förl kartonnagebd, ill, 2:a uppl 60:-

  48. Jacobsson, J N (utg) Modärn Kokkonst. För såväl det finare som enklare köket. Weijmers Bokförlag 1909, 567 s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband, stor 8vo, marmorerade snitt, ryggfot och -huvud och hörn ngt nötta, främre innerfals lite svag, liten riss i titelblad. 380:-

  49. Jochum Efterrätter W&W 1950, 54 + ii s. stor 8vo, lätt nött rygg 60:-

  50. Johnson, Hugh Vinatlas - En bok om vin och sprit från hela världen Stockholm 1972, 272 s. 4to, inb förl helklotbd m skomsl i kasett, kasetten lätt fläckad, rikt ill, övers av Eivor & Lennart Thölen 125:-

  51. Kakbak R&S 1960, 104 s. + opaginerade planscher i färg och s/v ngt solkigt bakre omsl 40:-

  52. Kalori-guiden i fickformat Örebro 1968, 48 s. 12:o, klammerhäftad, ngt solkigt omsl, 170:e tus 25:-

  53. Kjellberg, Sven T Ölets käril Lund 1964, 192 s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr av Kulturen (1964) 70:-

  54. Kressman, Eouard Vinets underbara värld Forum 1969, 271 s. inb förlbd m naggat och ngt solkigt skomsl 50:-

  55. Kringelbach, George Pastejboken Forum 1976, 120 s. ill 50:-

  56. Linder, Elisabeth & Stina Johansson Ört och krydda förr och nu u p 1974, 37 s. med blanka baksidor ill, kompendium på A4-papper häftat i plastomsl, kursmaterial inom Studiefrämjandet 40:-

  57. Lindgren, Barbro & Birgitta Andrews (red) Vår kokbok. R&S 1993, 718 + ii s. Inbunden förlagets fotoillustrerade laminatband, rilt illustrerad, mått och omräkningstabeller på frsättbladen. 17:e uppl., 2:a tryckn. 125:-

  58. Lundberg, Birger Träslottets kryddgård Bollnäs 1969, 32 s. klammerhäftad 40:-

  59. Lundberg, Willy Maria & Margit Engnes (red) Den lilla rätten. Recept på smårätter. Råd om fat och form . Experter dukar bord. FiB 1953, 123 + v s. + färgplanscher. Inbunden i förlagets illustrerade pappband, s/v illustrationer i texten, litet stötmärke på frampärm, rygghuvud och -fot lätt nötta. 60:-

  60. Lyberg, Anna-Lisa Konserveringsboken ”Allt i ett” Sveriges Handelsträdgårdssmästareförbund 1942, 192 s. inb förl dek halvhårda pappärmar, 2:a uppl, 25:e tus, teckning i blyerts på bakre smutsblad, trasigt rygghuvud 40:-

  61. Lyckad djupfrysning. Handbok i hemfrysning. Ystad 1963, 63 s. Häftad i fotoillustrerat omslag, rikt illustrerad, namnteckning. 50:-

  62. Löfgren, Svante Res till vinets fröjder W&W 1961, 181 s. stor 8vo, ett pennstreck på framsidan, ill m opaginerade fotoplanscher i s/v 50:-

  63. Masterton, Elsie Blueberry Hill Cookbook. Thomas Y Cromwell Company, New York 1959, 302 pp. 1st edition, hardbound publisher’s cloth backed boards with a little chafed dust jacket, decorations by Ava Morgan, library stamp on fly leaf. 180:-

  64. Melin, Birgitta (red.) Kost & Diabetes. En handbok. Svenska Diabetesförbundet u å, 95 s. Inbunden förlagets laminerade pappband, illustrerad. 60:-

  65. Meyer-Haagen, Elisabeth Das elektrische Kochen - 873 Rezepte für die Elektro-Küche Alfred H Linde Verlag, Berlin-Hallensee 1957, 310 pp hardbound publ cloth spine, large 8vo, b/w ills in text and unpaged whole page plates in colour, name inscr in pencil, upper part of book lightly sunned, 16th reworked ed. 100:-

  66. Munskänkarna - Medlemsförteckning 1972 u p, u å (1972), 215 s. 12:o, medföljer: Föreninges stadgar 8 s. 40:-

  67. Munskänken nr 5 1975 (årg 18) Wezäta 1975, s. 163-198 klammerhäftad 20:-

  68. Möllevang, Mette (red) Ät dig slank. Bonniers iForm 1996, 96 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, 4to, illustrerad. 3 månaders komplett motions- och kostprogram. 80:-

  69. Nilson, Siv & Key L Frankrike à la carte. En gourmetresa. LT 1986, 156 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, kvadratisk stor 8vo, mkt rikt illustrerad. 140:-

  70. Nilson, Siv & Key L Franska mål. En gourmetresa. LT 1984, 180 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, tvär stor 8vo, rygghuvud skadat, rygg litet småfläckig, mindre spricka i inlagan. 120:-

  71. Nilson, Siv & Key L Förförande franskt. En gourmetresa. LT 1979, 133 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, stor kvadratisk 8vo, mkt rikt illustrerad. 125:-

  72. Nilsson, Ernst Johannesörten Fabel 1964, 86 s. inb förl pappbd, lätt sliten rygg, ill av Kaj Beckman 30:-

  73. Nya sju sorts kakor. 300 recept på vetebröd, mjuka kakor, småkakor, tårtor och bakelser. ICA förlaget 1966, 136 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, mkt rikt illustrerad i färg och s/v. 90:-

  74. Olsson, Brita & Asta Östenius Billigt och gott ICA-Förlaget 1983, 64 s. ib förl kartonnagebd,rikt ill i färg, 1:a uppl, 2.a tryckn 40:-

  75. Olsson, Brita & Asta Östenius Gott för hemmakväll ICA-förlaget 1971, 125 s. rikt ill i färg 40:-

  76. Olsson, Brita & Asta Östenius Mat på flera sätt - Sill, fisk, gris, lamm, pannkaka, vetebröd, bärdesserter ICA-Förlaget 1973, 98 s. 4to, rikt ill i färg, en IDÉ-bok 40:-

  77. Olsson, Brita; Marie Anne Ränk & Asta stenius (text  och recept) Smörgåsar. ICA-Förlaget 1974, 104 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, rikt illustrerad. 2:a uppl. 50:-

  78. Orizet, Louis (red) Vinboken. All världens viner. Tidens 1979, 317 s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband med skyddsomslag, 4to, mkt rikt illustrerad. 100:-

  79. Paulsen, Marit Den stressade potatisen Gidlunds 1985, 135 s. Häftad, namnteckning 60:-

  80. Pihl, Ove (chefred) Smaka - Matboken 1 Page One AB 1990, 96 s. folio, inb förl fotoill helklotbd, mkt rikt ill 60:-

  81. Pihl, Ove (chefred) Smaka - Matboken 2 Page One AB 1990, 96 s. folio, inb förl kartonnagebd, mkt rikt ill 60:-

  82. Ray, Cyril Cyril Ray’s Book of Wine. William Morrow & Co, New York 1978, 125 pp. Hardbound publisher’s cloth with dust jacket with a couple of minor tears. 4to, lavishly illustrated, illustrated endpapers. 100:-

  83. Rehnberg, Mats Blå välling - Sur sill - Vällingklockor och vällingklockramsor Lts 1967, 255 s. ill 40:-  

  84. Richters kökskalender 1987 Richters 1986, 96 s. inb förl kartonnagebd, liten 4to, rikt ill i färg 40:-

  85. Rombauer, Irma S; Marion Rombauer Becker & Ethan Becker The All New All Purpose Joy of Cooking. Scribner 1997, xvi + 1136 pp. Hardbound publisher’s gold stamped leatherette with dust jacket, large 8vo, illustrated by Laura Hartman Maestro. sold

  86. Runda Bergets Dotter, Allinug Medeltida mat, seder och bruk Uppsala 1994, 46 s. privat fotostatkopia inb i skinnomslag 50:-

  87. Runda Bergets Dotter, Allinug Medeltida mat, seder och bruk Uppsala 1994, 44 s. privat fotostatkopia i mapp, 4to såld

  88. Rydin, Birgitta Det här vill du veta kring mat - Allt Om Mat svarar på 200 frågor Kristianstad 1975, 72 s. kvadratisk 8vo, rikt ill i färg och s/v, vikmärke tvärs över 40:-

  89. Sahlén, Kerstin Mat i mikrougn ICA Bokförlag 1989, 119 s. inb förl kartonnagebd, ill i färg 40:-

  90. Sandquist-Bolin, Britt Bonniers kokbok Bonnier Alba 1996, 312 s. inb förl fotoill kartonnagebd, stor 8vo, foton av Mitzi Günz 100:-

  91. Sandquist-Bolin, Britt Den nya fisken. A&K 1979, 304 s. Inbunden förlagetsfotoillustrerade kartonnageband, stor 8vo, illustrerad, enstaka fläckar i inlaga, liten skada vid rygghuvud, ett recept rättat i blyerts. 80:-

  92. Schager, Ingeborg & Nystedt, Sven Dyrtidsboken - Kort handbok för dyrtidshushållning Fahlcrantz & Co 1918, 233 s. inb förl dek klot, lätt blekt, ett par småfläckar på främre pärm, rar 100:-  

  93. Schenström, Anna; Vera Diurson & Anna Lisa Söderblom (Huvudred.) Svenskt husmoderslexikon. Uppslagsbok för hem och familj I-VI. Medéns 1955, xvi+894 spalter; xii+832 spalter; xii + 832 spalter; xvi+864 spalter; vi+1164 spalter +1 s.; xx+960 spalter. Inbundna förlagets dekorerade linneband, 4to’s, illustrerade, 2 små revor i titelsida i bd 5, en plansch loss i band 6, annars i mkt bra skick. Band I-IV Husmorslexikon, Bd V: Matlexikon, Bd VI: Det skapande hemmet -hela familjen gör det själv. 9:e uppl. 6 volymer, komplett. 450:-

  94. Schilthuis, Willy Biodynamic Agriculture (Rudolf Steiner's Ideas In Practice) Floris Books 1994, 111 pp 1st ed, ill 50:-

  95. Schoonmaker, Frank Vinlexikon Bonniers 1967, 331 + i s. inb förl helklotbd, stor 8vo, ill m kartor av Tage Gustavsson 70:-

  96. Schönkopf, Lennart (sammanställing) Affärsresenärens restaurangguide i Europa - 420 restauranger i 57 städer i 17 länder Informationsförlaget 1986, 264 s. inb förlkonstläderbd m skomsl 50:-

  97. Sheraton, Mimi Förförarens kokbok Strömbergs 1965, 215 s. inb förl vita konstläderbd m titel i guld på frampärm och skomsl (blekt rygg på skomsl), ill 100:-

  98. Sigfridsson, Ingrid (red) Tallmogårdens bästa recept. Hälsa AB 1990, 110 s. + färgplanscher. Inbunden förlagets fotoillustrerade kartonnageband. Förord av Karl-Otto Aly. 70:-

  99. Stierlin, R Das Bier seine Verfälschungen und die Mittel, solche nachzuweisen. Verlag von E. Magron, Bern 1878, 130 pp. + 4 plates on cardboard paper. Hardbound contemporary half calf, large 8vo, spine worn, head of spine damaged, a small chip gone of title leaf, Farmacevtiska Föreningens Biblioteks stamp on fly leaf, also their ex-libris on inner front board. Om öl och tyska Reinheitsgebot. 450:-

  100. Svensk Lantmat - Produktkatalog. Småskaligt producerade livsmedel u p 1990, 144 s. stor 8vo, provupplaga 40:-

  101. Tips om Mat u p (1970-tal), u å, opaginerad (ca 300 s.) 4to, ngns favoritrecept från Damernas värld, Husmodern etc. inb i rött halvfrbd 80:-

  102. Tjernlund, Elisabet Årets recept. Årgång 3. Recept, veckomatsedlar, lrdagsgodis och praktiska tips för familjen ur ICA-kuriren juni 1963-juni 1964. ICA-förlaget 1964, 242 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, mkt rikt illustrerad, namnteckning på insidan av frampärm. 75:-

  103. Tulleken, Kit van o a (red) Spännande kötträtter BB 1995, 128 s. inb förl dek pappbd,4to, mkt rikt ill i färg; i serien Lätt & Läckert” 60:-

  104. Tunberger, Pernilla Böckernas mat. BB 1980, 248 s. Inbunden förlagets läderimitationsband med skyddsomslag, 4to, rikt illustrerad. 100:-

  105. Walin, Ingeborg; Ingeborg Schager & Ebba Virgin Kokbok - Recept med matlagningsregler samlade och utarbetade vid Statens skolköksseminarium Svenska Bokförlaget/Norstedts 1957, vi + 321 s. inb förl ngt solkiga dek helklotbd, lätt fuktbucklig, s.119-124 och 257-260 ngt solkiga, 12:e omarb uppl 40:-

  106. Wallensteen-Jæger, Rut Fester och kalasmat när seklet var ungt LT 1976, 126 s. ill, 1:a uppl, 2:a tryckningen, pocket 40:-

  107. Wallensteen-Jæger, Rut Mat och dryck när seklet var ungt LT 1973, 152 s. dedicerad, originalpocket, ill i text + opaginerade fotoplanscher 75:-

  108. Warming Larsen, Aage Specialkost för mag- gall- och tarmsjuka Trevi 1974, 122 s. inb förl pappbd, enstaka blyertsmarkeringar 50:-

  109. Werner, Ivar & Birgitta Melin ABC om dietkost AB Findus 1965, 118 s. indexerade sidor 60:-

  110. Widhe, Tore Riktig kost R&S 1964, 143 s. inb förl dek pappbd, ill 50:-

  111. Wilton, Stig & Ernst Nathorst-Böös Ost Norstedts 196, 169 s. inb förl dek helklotbd m trasigt skomsl, helt grönt snitt, kvadratisk 8vo, ill i färg , 5 smårecept inklistrade på främre smutsblad 60:-

  112. Wretman, Tore Ur främmande grytor- Mat från hela världen ICA-Förlaget 1953, 136 s. 1:a uppl, inb förl klotryggbd m dek pärmar, fuktfläck första 10 s., pärmarna ngt skavda i kanterna, rygg nött, ill m opaginerade fotoplanscher i s/v, även ill i text, bakre fals ngt lös 60:-

  113. Wretman, Tore Ur främmande grytor. Mat från hela världen. ICA-Förlaget 1958, 136 s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, stor 8vo, titel på rygg nästan bortnött som vanligt, nött runt kanterna, främre inre fals lös. 50:-

  114. Åkerström-Söderström, Jenny; Muchardt, Elin & Engström, A V Billig sommarmat - Praktisk handbok i allt, stort som smått, som rör sommarmatsedeln i staden och på landet Å&Å 1934, 224 s. inb förl dek helklotbd, fotoill, 1:a uppl, Husmoderns Bibliotek 75:-

  115. Österling, Karin (recept) Ung i köket Semic/Å&Å 1972, 64 s. inb förl kartonnagebd, kvadratisk 8vo, ill 40:-