Mat och Dryck / Food & Drink
uppdat 11-11-11
-
Agnsäter, Anna-Britt (Huvudred.) Rätt året om. R&S
1973, 166 s. Häftad, mkt rikt illustrerad. 2:a uppl., 14:e tus. 40:-
-
Ahlgren, Stig; Tore Wretman & Nils
Nordqvist (red) Gastronomisk kalender 1972 Gastronomiska Akademien
1971, 158 + ii s. Inbunden förlagets klotryggband
med skyddsomslag, illustrerad, stor 8vo.
Innehåller
artiklar av Lars Widding, Käbi Laretei, Nils-Arvid Bringéus, Inga Tidblad,
Tore Wretman, Bertil Josephson, Povel Ramel, Erik Ask-Upmark, Gabriella
Garland, John Landquist, Alf Åberg.
75:-
-
Aldén, Birgit & Greta Berg Djupfryst i hemmet
ICA-Förlaget 1963, 91 s. ny omarb uppl, litet stötmärke på rygghuvud
40:-
-
Algreen, Else Skaldjur. W&W 1977, 96 s. Inbunden
förlagets fotoillustrerade pappband, illustrerad, 125 recept.
såld
-
Arbin, Paul; Anna Schenström & Estrid Bill Hakons kokbok -
Smått och gott från kungens kock och hundra andra rätter Göteborg 1938,
104 s. inb förl klotryggbd m fotodek pärmar, ill bl a i färg, stor 8vo,
ngt nötta hörn (”pickade”) 70:-
-
Asklund,
Torsten Gott handlag i köket Bonniers
1950, 103 + vi s. fotoill
40:- -
Berg, Kerstin; Helena Harnesk & Håkan Liby Uppländska
bröd. Recept och kulturhistoria. Upplands forninnesförenings Förlag
1981, 62 + i s. + rättelselapp. Inbunden förlagets fotoillustrerade
helklotband, illustrerad. 100:- -
Bertilsson, Anita, m.fl. Varma smörgåsar. Västerås
(ICA bokförlag) 1976. 8o, 54 sid, fotoillustrationer i svart/vitt och
färg, förlagets laminatband. 70:- -
Björck, Lilian
Riktig sjukmat ICA-Förlaget 1957, 100 s. ill i färg och s/v; Den
viktiga näringsgrunden, Diet vid olika sjukdomstillstånd, Receptsamling
60:- -
Björklund, Gertrude;
Liliane Clementson & Thérèse Hjortén Menus plaisirs. Cikada 1979, 122
s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, stor 8vo, mkt rikt
illustrerad. På svenska. såld -
Blomqvist, Hans Mat och dryck i Sverige. En
litteraturöversikt. LT 1980, 437 s. Inbunden förlagets illustrerade
pappband. 90:-
-
Brage Nordlander, Nils Kom och banta med oss N&K 1962,
64 s. teckningar avLilian Lindblad 50:-
-
Brillat-Savarin,
J A Tre anekdoter Gothia AB 1954, 30 + ii s. julgåva, ill av
Bertall (Albert d’Arnoux), upplaga 750 ex, anekdoterna hämtade ur
Physiologie du goût 40:-
-
Broström, Lillemor Mat i färg. En bilderbok för
inspiration. ICA-förlaget 1970, 127 + ii s. Häftad i fotoillustrerat
omslag, mkt rikt illustrerad i färg. 40:-
-
(Butler, Carl) Carl Butlers bästa för IKEA. En kokbok med
svensk och främmande at för vardag och fest. IKEA 1980, 79 + i s.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, 4to, rikt illustrerad, ett par små
stötskador längs kanterna.
såld
-
Calminder, Britta Mat för oss som har bråttom I-II
Stora Romanklubben 1983, 137 + xix s. 2 delar, ill I-II 40:-
-
Christensen, Jørgen & Christiansen, Ernst En Stjernevogn
kørte ud... - Bryggeriet Stjernens historie gennem 50 år Forlaget
Fremad, København 1952, 296 s. inb förl dek pappbd, ill, liten 4to
140:-
-
Clausen, E & K Lundberg Mat som gör er smärt R&S 1951,
119 s. ill av Poul Strøyer, liten bit borta av s. 113-4 utan textförlust
40:-
-
Clausen, E & K Lundberg Ät, drick och var smärt R&S
1961, 125 s. ospr 60:-
-
Courtine Madame Maigrets receptbok. Korpen 1992, 272
s. Pocket, såfläckig de första och sista sidorna och på främre snitt.
Förord av Georges Simenon. 50:-
-
Dahlgren, Lena o a Vid
dina sinnens fulla bruk - Alkoholbrukets ljusa och mörka sidor, orsaker och
konsekvenser Systembolaget 1991, 91 s. 4to, ill 80:-
-
Deh-Ta Hsiung Det kinesiska köket. Maten och matkulturen.
Forum 1979, 224 s. Inbunden förlagets kartonnageband, 4to, mkt rikt
illustrerad, illustrerade försättspapper, 1:a svenska uppl., namnteckning på
smutstitelsida. 90:-
-
Ekegårdh, Elin & Gun Billvall Den godaste maten - Utvalda
recept från ICA-Kurirens provkök ICA-Förlaget 1949, 271 s. inb förl
klotryggbd, inb förl klotryggbd, s/v ill i text och opaginerade
helsidesplanscher i färg, 1:a uppl (1-100 tus), lätt nötta hörn
såld-
Emilsdotter, S-L & G Stålfelt Så här lagar vi mat, bakar,
tvättar, städar Fritzes 1958, 96 s. kvadratisk 8vo, ill 40:-
-
Englesson, Inga (recept) Feminas fiskbok Hälsingborg
1961, 71 + iv s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, hög och
smal stor 8vo, rikt illustrerad, naggat rygghuvud. 60:- -
Eriksson, Sonja & Gunnel Friblad (text) Laga mat i
mikrovågsugn. ICA Bokförlag 1987, 112 s. Inbunden förlagets
fotoillustrerade pappband, stor 8vo, rikt illustrerad. 3:e omarbetade uppl.
60:--
Falkenborg, Marie Louise (red) Köp billigt, laga gott -
Grytor, långkok, stekar, gratänger, sallader, grillat ICA-Förlaget 1975,
98 s. 4to, rikt ill i färg, s. 45-50 felskurna (extra papper), en IDÉ-bok
40:-
-
Falkenborg, Marie Louise o a (red) God mat och glada vänner
- Goda middagar, Vickningar, Brasafton, Knytkalas ICA-Förlaget 1975, 98 s.
4to, rikt ill i färg, en IDÉ-bok 40:-
-
Floyd, Keith Floyd on Italy. ”I Came, I Saw, I Cooked!”
”Veni, vidi, coxi!” Michael Joseph, London 1994, 191 pp. Hardbound
publisher’s cloth with dust jacket, small 4to, lavishly illustrated. 150:-
-
Forbes, Leslie Till
bords i
Provence - En kulinarisk resa i södra
Frankrike Forum 1994, 160 s. inb förl helklotbd m skomsl, 4to, ill
av förf 125:-
-
Franconeri, Silvana & Chiara Scudelotti Fare il pane e le
ricette di pane La Casa Verde 1993, 80 pp 1st ed, large 8vo, richly
ill, gift inscr on title page 50:- -
Friblad, Gunnel; Anita Bertilsson & Birgitta Rasmusson (text)
Kokbok för mikrovågsugn. ICA Bokförlag 1987, 172 s. Inbunden
förlagets illustrerade pappband, stor kvadratisk 8vo, fotoillustrerad, ngt
solkiga pärmar. 1:a uppl., 2:a tryckn. 75:- -
Fridén-Abelson, Ingrid Grillboken. PAN&s 1964, 101 s.
Inbunden förlagets klotryggband med fotoillustrerade pärmar, rikt illustrerad,
namnteckning på frampärms insida. 4:e uppl. 60:--
Grenert, Bisse & Marianne Lilliér Lätt att laga. Vi lagar
mat 2. Semic 1985, 40 s. Spiralrygg med kartongpärmar, 4to,
illustrerad, liten kulspetskrumelur på främre omslag.
såld -
Hallgren, G Pellerins kokbok. Göteborg 1925, 96 s. + 16
s. planscher. Häftad i illustrerat omslag, skadat rygghuvud och -fot,
vikmärken, märke efter borttagen prislapp på främre omslag, s. 93-94 fläckad,
blyertsanteckningar på s. 92-94, namnteckning i blyerts. 50:- -
Haveman, Lotte & Margareta Wickman Boken om desserter BB
1973, 48 s. inb förl kartonnagebd, rikt ill i färg 40:-
-
Haveman, Lotte & Margareta Wickman Boken om griskött BB
1972, 48 s. inb förl kartonnagebd, rikt ill i färg 40:-
-
Haveman, Lotte & Margareta Wickman Boken om köttfärs BB
1977, 48 s. inb förl kartonnagebd, rikt ill i färg 40:-
-
Haveman, Lotte & Margareta Wickman Boken om potatis BB
1973, 48 s. inb förl kartonnagebd, rikt ill i färg 40:-
-
Haveman, Lotte & Margareta Wickman Boken om sill BB
1974, 48 s. inb förl kartonnagebd, rikt ill i färg 40:- -
Hjorth, Harriet
Champagne och annat festligt R&S 1964, 206 s. inb förl dek helklotbd,
ill m teckningar av Per Beckman 60:- -
Hofsten, Bengt v & Peter Bergkvist Från jord till bord.
Vegetabilier i den svenska maten. Utbildningsförlaget Brevskolan 1989,
261 s. + planscher. Inbunden förlagets illustrerade laminatband, stor
8vo. 125:- -
Hovberg, Eva; Ulla Lindberg & June Heggenhougen (red) Gott
från ugnen. Richters 1998, 64 s. Inbunden förlagets kartonnageband,
liten 4to, rikt illustrerad. 60:-
-
Hughes-Gilbey, Ann
Franska köket när det är som bäst. Informationsförlaget 1983, 96 s.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 4to, mkt rikt illustrerad,
illustrerade försättspapper, rygghuvud ngt skadat, fuktfläck vid nedre snitt
sista tredjedelen av boken. 70:-
-
Husmoderns köksalmanack 1972
Å&Å 1971, 215 s. inb förl
fotodek pappbd, stor 8vo, rikt ill i färg och s/v såld-
Husmoderns
nya konserveringsbok Å&Å
1939, 184 s. inb förl dek helklotbd m
naggat och lät solkigt skomsl, fotoill 90:-
-
ICA-kuriren årskalender 1998.
ICA-förlaget 1997, 64 s. Inbunden förlagets kartonnageband, 4to, mkt rikt
illustrerad. 60:-
-
ICA-kuriren årskalender 1999.
ICA Förlaget 1998, 64 s.
Inbunden förlagets fotoillustrerade laminatband, 4to, mkt rikt illustrerad,
som ny. Lise-Lott Andersson redaktör. 60:-
-
ICA-kuriren årskalender 2000.
ICA Förlaget 1999, 64 s.
Inbunden förlagets fotoillustrerade laminatband, 4to, mkt rikt illustrerad,
som ny. Lise-Lott Andersson redaktör. 60:-
-
Jacobsson, J N (utg) Modärn Kokkonst. För såväl det finare
som enklare köket. Weijmers Bokförlag 1909, 567 s. Inbunden förlagets
dekorerade helklotband, stor 8vo, marmorerade snitt, ryggfot och -huvud och
hörn ngt nötta, främre innerfals lite svag, liten riss i titelblad.
380:- -
Jochum Efterrätter W&W 1950, 54 + ii s. stor 8vo,
lätt nött rygg 60:- -
Johnson, Hugh
Vinatlas. En
bok om vin och sprit från hela världen.
Generalstabens Litografiska
Anstalts Förlag 1982, 288 s. Inbunden förlagets guldstämplade helklotband
med skyddsomslag, 4to, rikt illustrerad. 4:e reviderade uppl. 140:-
-
Jonsson, Edith (Utg) God mat. Matlagning, bakning,
konservering och födoämneslära. Nordisk Bokförlaget Erdheim & C:o 1949,
856 s. + planscher. Inbunden förlagets guldstämplade hellinneband,
marmorerade snitt, rikt illustrerad, lätt nött runt kanterna, liten mörk
fläck på bakpärm. bra ex. 250:-
-
Kakbak
R&S 1960, 104 s. + opaginerade planscher i färg och s/v
ngt solkigt bakre omsl 40:-
-
Kalori-guiden i fickformat
Örebro 1968, 48 s. 12:o,
klammerhäftad, ngt solkigt omsl, 170:e tus 25:-
-
Kjellberg, Sven T
Ölets käril Lund 1964, 192 s. inb förl dek pappbd, ill; specialnr av
Kulturen (1964) 70:-
-
Klarin, Edith & Ernst Abrahamsson Mat som är värd sitt
pris. Skattebetalarnas Förening 1945, 40 s. Klammerhäftad i
illustrerat omslag, ett par småfläckar på omslag, illustrerad. 4:e uppl.
40:-
-
Klarin, Edith & Ernst Abrahamsson Mat som är värd sitt
pris. Skattebetalarnas Förening 1949, 40 s. Klammerhäftad i
illustrerat omslag, illustrerad. 5:e uppl. 40:-
-
Kressman,
Eouard Vinets underbara värld Forum
1969, 271 s. inb förlbd m naggat och
ngt solkigt skomsl 50:-
-
Kringelbach, George Pastejboken Forum 1976, 120 s.
ill 50:-
-
Krüger, Arne Salladsboken. 268 salladsrecept, 30
salladssåser. Västerås (ICA bokförlag) 1977. 8o, 142 sid,
fotoillustrationer i färg, förlagets laminatband. 70:-
-
Leith, William De hungriga åren. En matmissbrukares
bekännelser. Bonniers 2008, 259 s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsomslag, förutom recensionsstämpel på övre snitt som ny. 130:-
-
Linder, Elisabeth & Stina Johansson Ört och krydda förr och
nu u p 1974, 37 s. med blanka baksidor ill, kompendium på A4-papper
häftat i plastomsl, kursmaterial inom Studiefrämjandet 40:-
-
Lundberg, Birger Träslottets kryddgård Bollnäs 1969, 32
s. klammerhäftad 40:-
-
Lundberg, Willy Maria &
Margit Engnes (red) Den lilla rätten. Recept på smårätter. Råd om fat och
form . Experter dukar bord. FiB 1953, 123 + v s. + färgplanscher.
Inbunden i förlagets illustrerade pappband, s/v illustrationer i texten, litet
stötmärke på frampärm, rygghuvud och -fot lätt nötta. 60:-
-
Lyberg, Anna-Lisa Konserveringsboken ”Allt i ett”
Sveriges Handelsträdgårdssmästareförbund 1942, 192 s. inb förl dek
halvhårda pappärmar, 2:a uppl, 25:e tus, teckning i blyerts på bakre
smutsblad, trasigt rygghuvud 40:-
-
Lyckad djupfrysning. Handbok i hemfrysning.
Ystad 1963, 63 s. Häftad i
fotoillustrerat omslag, rikt illustrerad, namnteckning. 50:-
-
Löfgren,
Svante Res till vinets fröjder W&W
1961, 181 s. stor 8vo, ett pennstreck
på framsidan, ill m opaginerade fotoplanscher i s/v 50:-
-
Masterton, Elsie Blueberry Hill Cookbook. Thomas Y
Cromwell Company, New York 1959, 302 pp. 1st edition, hardbound
publisher’s cloth backed boards with a little chafed dust jacket,
decorations by Ava Morgan, library stamp on fly leaf. 180:-
-
Melin, Birgitta (red.) Kost & Diabetes. En handbok.
Svenska Diabetesförbundet u
å, 95 s. Inbunden förlagets laminerade pappband, illustrerad. 60:-
-
Meyer-Haagen, Elisabeth Das elektrische Kochen - 873
Rezepte für die Elektro-Küche Alfred H Linde Verlag, Berlin-Hallensee
1957, 310 pp hardbound publ cloth spine, large 8vo, b/w ills in text and
unpaged whole page plates in colour, name inscr in pencil, upper part of
book lightly sunned, 16th reworked ed. 100:-
-
Munskänkarna - Medlemsförteckning 1972
u p, u å (1972), 215 s. 12:o,
medföljer: Föreninges stadgar 8 s. 40:-
-
Munskänken nr 5 1975 (årg 18)
Wezäta 1975, s. 163-198
klammerhäftad 20:-
-
Möllevang, Mette (red)
Ät dig slank. Bonniers iForm 1996, 96 s. Inbunden förlagets
illustrerade pappband, 4to, illustrerad. 3 månaders komplett motions- och
kostprogram. 80:-
-
Naudin, Jean-Bernard; Anne Borrel & Alain Senderens Till
bords med Proust. Bonnier Alba 1993, 192 s. Inbunden förlagets
dekorerade pappband med skyddsomslag, 4to, rikt illustrerad. 130:-
-
Nilson, Siv & Key L Frankrike à la carte. En gourmetresa.
LT 1986, 156 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, kvadratisk
stor 8vo, mkt rikt illustrerad. 140:-
-
Nilson, Siv & Key L
Franska mål. En gourmetresa. LT 1984, 180 s. Inbunden förlagets
fotoillustrerade pappband, tvär stor 8vo, rygghuvud skadat, rygg litet
småfläckig, mindre spricka i inlagan. 120:-
-
Nya sju sorts kakor. 300 recept på vetebröd, mjuka kakor,
småkakor, tårtor och bakelser.
ICA förlaget 1966, 136 s. Inbunden förlagets
fotoillustrerade pappband, mkt rikt illustrerad i färg och s/v. 90:-
-
Näslund, Görel Kristina Vår sköna gröna mat. R&S 1977,
201 s. Häftad, illustrerad, bokvinstlapp på försättsblad, exlibris,
läsveck på omslag. 75:-
-
Olsson, Brita & Asta Östenius Billigt och gott
ICA-Förlaget 1983, 64 s. ib förl kartonnagebd,rikt ill i färg, 1:a uppl,
2.a tryckn 40:- -
Olsson, Brita & Asta Östenius Gott för hemmakväll
ICA-förlaget 1971, 125 s. rikt ill i färg 40:- -
Olsson, Brita & Asta Östenius Mat på flera sätt - Sill,
fisk, gris, lamm, pannkaka, vetebröd, bärdesserter ICA-Förlaget 1973, 98
s. 4to, rikt ill i färg, en IDÉ-bok 40:- -
Olsson, Brita; Marie Anne Ränk & Asta stenius (text och
recept) Smörgåsar. ICA-Förlaget 1974, 104 s. Inbunden förlagets
fotoillustrerade pappband, rikt illustrerad. 2:a uppl. 50:- -
Orizet, Louis (red) Vinboken. All världens viner. Tidens
1979, 317 s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband med skyddsomslag,
4to, mkt rikt illustrerad. 100:-
-
Paulsen, Marit Den stressade potatisen Gidlunds 1985,
135 s. Häftad, namnteckning 60:-
-
Petersen, Bengt (saml. och presentation) Mat och konst i
Bohuslän. Recept från Gerleborgsskolan I Bohuslän. Atlantis 1993, 146 +
iii s. Inbunden förlagets laminatband med skyddsomslag, stor 8vo,
illustrerade försättspapper, rikt illustrerad. 100:-
-
Pihl, Ove (chefred)
Smaka - Matboken 1 Page One AB 1990, 96 s. folio, inb förl fotoill
helklotbd, mkt rikt ill 60:--
Ray, Cyril Cyril
Ray’s Book of Wine. William Morrow & Co, New York 1978, 125 pp.
Hardbound publisher’s cloth with dust jacket with a couple of minor tears.
4to, lavishly illustrated, illustrated endpapers. 100:-
-
Rehnberg,
Mats Blå välling - Sur sill - Vällingklockor
och vällingklockramsor Lts 1967, 255 s. ill
40:-
-
Richters kökskalender 1987
Richters 1986, 96 s. inb förl
kartonnagebd, liten 4to, rikt ill i färg 40:- -
Romer, Elizabeth Året i Toscana. Mat och människor i en
italiensk by. Forum 1994, 192 + ii s. Inbunden förlagets helklotband
med lätt naggat skyddsomslag, mindre fuktfläck vid ryggfot på skyddsomslag
och band, stor 8vo. 70:- -
Runda Bergets Dotter, Allinug Medeltida mat, seder och
bruk Uppsala 1994, 46 s. privat fotostatkopia inb i skinnomslag
såld -
Rydin, Birgitta Det här vill du veta kring mat - Allt Om
Mat svarar på 200 frågor Kristianstad 1975, 72 s. kvadratisk 8vo,
rikt ill i färg och s/v, vikmärke tvärs över 40:- -
Sahlén, Kerstin Mat i mikrougn ICA Bokförlag 1989, 119
s. inb förl kartonnagebd, ill i färg 40:- -
Schager,
Ingeborg & Nystedt, Sven Dyrtidsboken
- Kort handbok för dyrtidshushållning Fahlcrantz & Co 1918, 233 s.
inb förl dek klot, lätt blekt, ett
par småfläckar på främre pärm, rar
100:-
-
Schenström, Anna; Vera
Diurson & Anna Lisa Söderblom (Huvudred.) Svenskt husmoderslexikon.
Uppslagsbok för hem och familj I-VI. Medéns 1955, xvi+894 spalter;
xii+832 spalter; xii + 832 spalter; xvi+864 spalter; vi+1164 spalter +1 s.;
xx+960 spalter. Inbundna förlagets dekorerade linneband, 4to’s,
illustrerade, 2 små revor i titelsida i bd 5, en plansch loss i band 6,
annars i mkt bra skick. Band I-IV Husmorslexikon, Bd V: Matlexikon, Bd VI:
Det skapande hemmet -hela familjen gör det själv. 9:e uppl. 6 volymer,
komplett. 450:- -
Schilthuis, Willy
Biodynamic Agriculture (Rudolf
Steiner's Ideas In Practice)
Floris Books 1994, 111 pp 1st ed, ill 50:--
Schoonmaker,
Frank Vinlexikon Bonniers 1967,
331 + i s. inb förl helklotbd, stor
8vo, ill m kartor av Tage
Gustavsson 70:-
-
Schönkopf, Lennart (sammanställing) Affärsresenärens
restaurangguide i Europa - 420 restauranger i 57 städer i 17 länder
Informationsförlaget 1986, 264 s. inb förlkonstläderbd m skomsl 50:- -
Sheraton, Mimi Förförarens kokbok Strömbergs 1965, 215
s. inb förl vita konstläderbd m titel i guld på frampärm och skomsl
(blekt rygg på skomsl), ill såld -
Stevenson, Violet Örtagårdens hemligheter. Hur man odlar
och använder örter och kryddväxter. Bonniers 1976, 144 s. Inbunden
förlagets illustrerade pappband med skyddsomslag, 4to, mkt rikt illustrerad,
illustrerade försättspapper.
125:- -
Stierlin, R Das Bier
seine Verfälschungen und die Mittel, solche nachzuweisen. Verlag von E.
Magron, Bern 1878, 130 pp. + 4 plates on cardboard paper. Hardbound
contemporary half calf, large 8vo, spine worn, head of spine damaged, a
small chip gone of title leaf, Farmacevtiska Föreningens Biblioteks stamp on
fly leaf, also their ex-libris on inner front board.
Om öl och tyska Reinheitsgebot. 450:- -
Stodola, Jiri & Jan, Volak Tidens stora bok om läkeväxter.
Så används växterna inom medicinen och kokkonsten. Tidens 1986, 311 s.,
Inbunden förlagsband med skyddsomslag. rikligt illustrerad med teckningar
i färg, 4to. 275:- -
Strandberg, Meta Baka nyttigare. Matbröd. Vetebröd.
Skorpor och kex. Småkakor. Mjuka kakor. Tårtor och bakelser. Godsaker.
ICA Bokförlag 1977, 110 s. Häftad, ngt nött rygg. 50:--
Svensk Lantmat - Produktkatalog. Småskaligt producerade
livsmedel u p 1990,
144 s. stor 8vo, provupplaga 40:- -
Telegin, Marie Louise (red) Våga äta. Livsedelsverkets bok
om at miljö, hälsa. Livsedelsverket/Allmänna Förlaget 1989, 126 s.
Inbunden förlagets illustrerrade laminatband, stor 8vo, illustrerad. 100:- -
Telegin, Marie Louise 100 år i köket - känt folks bästa
recept. Fischer & Rye 1989, 128 s. Inbunden förlagets laminatband, 4to,
mkt rikt illustrerad, Magos signatur (vars recept finns på s. 66-67).
120:-
-
Tips om Mat
u p (1970-tal), u å, opaginerad (ca 300 s.) 4to, ngns
favoritrecept från Damernas värld, Husmodern etc. inb i rött halvfrbd 80:-
-
Tjernlund, Elisabet Årets recept. Årgång 3. Recept,
veckomatsedlar, lrdagsgodis och praktiska tips för familjen ur ICA-kuriren
juni 1963-juni 1964. ICA-förlaget 1964, 242 s. Inbunden förlagets
fotoillustrerade pappband, mkt rikt illustrerad, namnteckning på insidan av
frampärm. 75:- -
(Toklas, Alice B) The Alice B. Toklas Cook Book. Penguin
1961, 336 pp. Paperback, signature on first page. 50:- -
Tornérhielm, Vera Det är serverat... Den nya kalorikokboken.
200 recept under medverkan av Margit Engnes. Lindqvists 1951, 127 s.
Häftad, illustrerad, rygghuvud skadat, bakre omslag ngt fläckigt. 50:--
Tulleken, Kit van o a
(red) Spännande kötträtter BB 1995, 128 s. inb förl dek pappbd,4to,
mkt rikt ill i färg; i serien Lätt & Läckert” 60:- -
Tunberger, Pernilla Böckernas mat. BB 1980, 248 s.
Inbunden förlagets läderimitationsband med skyddsomslag, 4to, rikt
illustrerad. 100:- -
Walin, Ingeborg; Ingeborg Schager & Ebba Virgin Kokbok -
Recept med matlagningsregler samlade och utarbetade vid Statens
skolköksseminarium Svenska Bokförlaget/Norstedts 1957, vi + 321 s.
inb förl ngt solkiga dek helklotbd, lätt fuktbucklig, s.119-124 och 257-260
ngt solkiga, 12:e omarb uppl såld
-
Wallensteen-Jæger,
Rut Fester och kalasmat när seklet
var ungt LT 1976, 126 s. ill, 1:a
uppl, 2:a tryckningen, pocket
40:-
-
Wallensteen-Jæger, Rut Mat och dryck när seklet var ungt
LT 1973, 152 s. dedicerad, originalpocket, ill i text + opaginerade
fotoplanscher 75:-
-
Warming Larsen, Aage Specialkost för mag- gall- och
tarmsjuka Trevi 1974, 122 s. inb förl pappbd, enstaka
blyertsmarkeringar 50:-
-
Werner, Ivar & Birgitta Melin ABC om dietkost AB Findus
1965, 118 s. indexerade sidor 60:-
-
Widhe, Tore Riktig kost R&S 1964, 143 s. inb förl dek
pappbd, ill 50:-
-
Wilton, Stig & Ernst Nathorst-Böös Ost Norstedts 196,
169 s. inb förl dek helklotbd m trasigt skomsl, helt grönt snitt,
kvadratisk 8vo, ill i färg , 5 smårecept inklistrade på främre smutsblad
såld -
Wretman, Tore Ur främmande grytor. Mat från hela världen.
ICA-Förlaget 1958, 136 s. Inbunden förlagets klotryggband med
illustrerade pärmar, stor 8vo, titel på rygg nästan bortnött som vanligt, nött
runt kanterna, främre inre fals lös. 50:--
Åkerström-Söderström,
Jenny; Muchardt, Elin & Engström, A V Billig
sommarmat - Praktisk handbok i allt, stort som smått, som rör
sommarmatsedeln i staden och på landet Å&Å 1934, 224 s. inb förl dek helklotbd, fotoill, 1:a uppl, Husmoderns Bibliotek 75:-
-
Österling, Karin (recept) Ung i köket Semic/Å&Å 1972,
64 s. inb förl kartonnagebd, kvadratisk 8vo, ill 40:-
|