Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
     Måndagar: 16-18
     Onsdagar: 16-18
      Lördagar: 12-15

    
    tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Medicin, 1700-tal  och tidigare
/ Medicine 18th Century and earlier

uppdat 08-08-12

  1. ACREL, Joh. Gust. Aphorismorum de viribus Medicaminum prolegomena, … (diss., resp. Laurentius Zenius) Upsaliæ 1793 8vo, 13 + i pp Skuren med breda marginaler. Mycket rent ex. 250:-

  2. ACREL, Joh. Gust. Dissertatio de Epistaxi. (diss., resp. Samuel Kinmanson) Upsaliæ 1797 8vo, 16 pp Oskuren, osprättad.  275:-

  3. ACREL, Joh. Gust. Dissertatio de Gastrodynia, …. (diss., resp. Isaacus Haij) Upsaliæ 1797 8vo, 12 pp Skuren med breda marginaler. Mycket rent ex. 250:-

  4. ACREL, Joh. Gust. Dissertatio de Haemorrhoea, …. (diss., resp. Carolus Zetterström) Upsaliæ 1797 8vo, ii + 18 pp Skuren med breda marginaler. Mycket rent ex. 250:-

  5. ACREL, Joh. Gust. Dissertatio de Hepatitide ejusque per Ptyalismum curatione. (diss., resp. Johannes Laur. Aschan) Upsaliæ 1797 8vo, ii + 14 pp Skuren med breda marginaler. Mycket rent ex. 250:-

  6. ACREL, Joh. Gust. Dissertatio de Leucorrhoea, … (diss., resp. Ericus Carolus Trafvenfelt) Upsaliæ 1796 8vo, 20 pp Skuren med breda marginaler. 250:-

  7. ACREL, Joh. Gust. Dissertatio de Siti Febrili, …. (diss., resp. Ericus Gustavus Lönberg) Upsaliæ 1797 8vo, 8 pp Skuren med breda marginaler. Mycket rent ex. 250:-

  8. ACREL, Joh. Gust. Dissertatio de usu Linnææ medico (diss., resp. Johannes Daniel Lundmark) Upsaliæ 1788 8vo, 10 pp Skuren med breda marginaler. 250:-

  9. ACREL, Joh. Gust. Dissertatio de usu Opii in febribus,… (diss., resp. M. L. Wenner) Upsaliæ 1797 8vo, 8 pp Oskuren. Rent exemplar. 250:-

  10. ACREL, Joh. Gust. Dissertatio de usu Vini in Febribus, …. (diss., resp. Johannes Petrus Sjöberg) Upsaliæ 1797 8vo, 13 + i (blank) pp Skuren med breda marginaler. Mycket rent ex. 250:-

  11. ACREL, Joh. Gust. Dissertatio medica de Angina Arthritica. (diss., resp. L. S. Pettersson) Upsaliæ 1793 8vo, 9 pp Skuren med breda marginaler. Viss åldersfläckning. Bladen förstärkta i övre högra hörnet. 200:-

  12. ACREL, Joh. Gust. Dissertatio medica de Indole et Curatione Febris Puerperalis (diss., resp. Petrus A Bierkén) Upsaliæ 1793 8vo, iv  + 14  pp Samtida namnteckning. Skuren med breda marginaler. Mycket rent ex. 250:-

  13. ACREL, Joh. Gust. Dissertatio medica descriptionem et casus aliquot Osteomalaciæ sistens, … (diss., resp. Olaus Jacobus Ekman) Upsaliæ 1788 8vo, 27 pp Skuren med breda marginaler. Rödstänkt snitt. 200:-

  14. ACREL, Joh. Gust. Dissertatio; de Catarrho …. (diss., resp. Olavus Noréus) Upsaliæ 1797 8vo, ii + 14 pp Skuren med breda marginaler. Mycket rent ex. 250:-

  15. ACREL, Joh. Gust. Historia febris intermittentis Petechialis, … (diss., resp. Joh. Sigfr. Schedvin) Upsaliæ 1793 8vo, 10 pp. Skuren med breda marginaler. Mycket rent ex. 250:-

  16. ACREL, Joh. Gust. In variolarum insitionem observationes, …  (diss., resp. Nicolaus Almroth) Upsaliæ 1788 8vo, 14 pp Skuren med breda marginaler. 250:-

  17. ACREL, Joh. Gust. Positiones nonnullæ circa Chinchinæ usum in Febribus. (diss., resp. Gustavus Magnus Wenner) Upsaliæ 1797 8vo, 7 pp Tagen ur band. Skuren, 1 cm marginal upptill, annars breda marginaler. 250:-

  18. ACREL, Joh. Gust. Usus lapidis suilli in Lithiasi Renali, …  (diss., resp. Samuel Liljeblad) Upsaliæ 1793 8vo, 18  pp. Skuren med breda marginaler. Mycket rent ex. 250:-

  19. Acrel, Olof Chirurgiska händelser anmärkte och samlade uti Kongl. Lazarettet och annorstädes, med ansenliga tillökningar och bifogade afritningar andra gången til trycket befordrade Stockholm 1775, (22) 650 (26) + 11 planscher Samtida ngt nött samtida halvfrbd m stänkmarmorerat brunt överdragspapper. Pärmhörnen ngt ”invikta” som vanligt är på denna typ av band, I början av boken, fr o m titelbladet t o m s. 12, finns en fläck i yttre marginalen som dock ej går in i textytan. Nedre inre hörnet av titelsidan är bortklippt. Inga textförluster. Samtida namnteckningar, en stämpel på titelblad 3.500:-

  20. (ACREL, WAHLBOM, MARTIN, ODHELIUS) Skriftväxling om alla brukeliga sätt, at operera starren på ögonen. På Kongl. Vetenskaps Academiens befallning. Stockholm (Lars Salvius) 1766. 8vo, (6) 156 sid. Inbunden i samtida mjukt stänkmarmorerat pappersband, handskriven ryggtitel av papper, liten pappersförlust vid rygghuvudet. Sammanbunden med:
    Odhelius, Joh(an) Lor(ens): Påminnelser, vid det brukeliga sättet at bota ögats sjukdomar. Stockholm (Andreas Holmerus) 1772, 32 sid. Mycket gott skick, inga lagerfläckar. Svensk ögonläkekonst var mycket högt utvecklad vid denna tid. En diskussion mellan framförallt professor O. Acrel vid Serafimerlasarettet och provinsialläkaren i Kalmar Johan Gustaf Wahlbom (lärljunge till Linné)om olika metoder för att operera gråstarr lät Veteenskapsakademin sammanfatta i denna skrift med kommentarer av professor Roland Martin. Odhelius var verksam vid Serafimerlasarettet, han var den förste i Sverige som utförde iridotomi. Således två mycket viktiga verk som återspeglar den avancerade ögonläkekonsten i Sverige under 1700-talet. Waller 8991. 2.000:-

  21. ACRELL, Johan Gust. Dissertationem medico chirurgicam de Ulceribus, … (diss., resp. Ernest D Salomon) Upsaliæ 1769 8vo, 20 pp Tagen ur band. Skuren, 0,5 cm marginal upptill, annars breda marginaler.                       250:-

  22. Aurivillio, Samuele (praes) Structuræ corporis humani idea generalis;... Upsaliae 1765, ii + 42 pp large 8vo, uncut, disbound; resp. Hoffman, Antonius 450:-

  23. Bang, Friderico Ludovico Selecta Diarii nosocomii Regii Fridericiani Hafniensis I: Annos 1782. 83.84 continens & II: 1785.86.87 continens. Simmelkiærianis, Hafniæ 1789, lvi+304 + ii+410 pp inb i 2 samtida mkt välhållna halvfrband m 5 bind och titeletikett i blått och guld, marmorerade snitt, ett par små anteckn i bläck på pärmarnas insidor, en liten stämpel på båda titelsidorna (“AStB” i lagerkrans), inlagorna i fantastiskt skick (inga fläckar el missfärgningar) förutom en mindre substansförlust på blad lv-lvi i förordet (utan textförlust); Bangs urval av sjukhistorier från Fredriks Hospital I-II 1.600:-

  24. (Brandt, Georg) Bergman, Torben Åminnelse-Tal öfver framledne bergs-rådet och medicinæ doctoren, Samt K. Vetenskapssällskapets i Upsala, och Kongl. Academiens i Stockholm ledamot, Herr Georg Brandt, hållet för Kongl. Vetenskaps Academien (...) den 9 aug.1769. ~Stockholm (Lars Salvius) 1769. 8:o, 32 sid. Tagen ur band. Mycket gott skick. 350:-

  25. Cadogan, Wilhelm Afhandling om gikt, och alla chroniska sjukdomar, samfält förestälde, såsom härrörande af samma orsaker: hvilke desseorsaker äro; jämte en föreslagen förnuftig och naturlig läkemethod. Johan A Carlbohm, Stockholm 1783, 8 + vi + 7-96 s. sammanbunden med: Fakoner, Wilhelm: Anmärkningar öfver herr Cadogans Afhandling om gikt och alla chroniska sjukdomar; hvilka, såsom bihan till samma skrift, uplysa hvad deruti så väl grundat, som ogrundat är anfördt. Anders Jac. Nordström, Stockholm 1783, 112 s.Bägge verken inbundna i modernt pappband (ej signerat), mindre bläckfläck på smutstitelsida, annars mkt bra endast lätt åldersfläckad inlaga. 1.600:-

  26. Darelius, Joh. Andr. Socken-apothek och någre hus-curer utgifvne under Kongl. Collegii Medici öfverseende och besörjande Stockholm 1760, 257 + vii s. inb priv samtida slitet helskinnbd m helt rött snitt, mkt bra tät inlaga med någon enstaka fläck, liten köpedatering i bläck från 1815 , ryggförgyllning delvis avskavd såld

  27. Diemerbroeck, Isbrando de Anatome Corporis Humani; pluriis novis invenitis instructa variisque observationibus, & Paradoxis, cum Medicis, tum Physiologicis adornata. Editio nova cum multis figuris. Joan. Antonij Huguetan & Soc., Lugduni 1679, frontispiece leaf + xiv + 606 + vi pp. + 12 fold out plates (no V missing). Vellum bound with 3 raised binds, small 4to, vellum in good condition with a few worm holes, modern ex-libris on inner back board, plates in very good condition, a little foxing, a few contemporary annotations in ink and some smaller stains in inlay, a weak damp stain to front edge some leaves in the beginning. 5.500:-

  28. (Drake, Anders von) Faggot, Jacob Åminnelse-Tal öfver Kongl. Vetenskaps Academiens medlem presidenten Herr Anders von Drake, efter Kongl. Vetenskaps Academ. Befallning hållit i Stora Riddarehus-Salen, den 12 Dec 1744. ~Stockholm (andra gången uplagt hos Lars Salvius) 1750, 32 s. (sista blank). Modernt marmorerat pappersomslag (sannolikt tryckt) med tryckt titeletikett i papper. Ett par genomgående några mm stora fläckar i högra marginalen, som inte är i närheten av texten, i övrigt ren inlaga. Anders von Drake (1682 – 1744) föddes i Ovikens prästgård, Jämtland, där fadern Hans Drake var kyrkoherde. Anders Drake disputerade vid två tillfällen vid Uppsala universitet, han arbetade senare vid dåvarande motsvarigheten till Riksarkivet, adlad1720, innehade en hel rad offentliga ämbeten. Invald i KVA 1739. 250:-

  29. Fest, Kyrkoherde Ögonråd. - Eller anwisning til swaga och ännu friska ögons bättre ans; jämte Tode, Professor Medel mot ögoninflammation And. J. Nordström, Stockholm 1798, 16 s.
    sammanbunden med:
    Adams, Büsch & Lichtenberg
    Om några wigtiga Skyldigheter emot Ögonen - med anmärkningar af S. Th. Sömmerling J C Holmberg, Stockholm 1797, 68 s.
    sammanbunden med:
    efter Hufeland
      Hus- och rese-apothek Marquard, Stockholm 1800, 38 s. alla verken sammanbundna i ett lätt slitet, men annars mkt bra halvfrbd med rikt guldornerad rygg, helt rött snitt, ryggfot och -huvud ngt naggade, samtliga verk mkt rara 3.800:-

  30. Frank, Johann Peter Grundsätze über die Behandlung der Krankheiten des Menschen, zu akademischen Vorlesungen bestimmt I-II. Schwan und Götz 1794, 4 + xviii + 194 + 303 pp. Hardbound private a bit worn half calf, corners bumped, a little wear to board papers, worn around edges. some discolouration in beginning and end due to binding leather, inlay in excellent condition. 1.600:-

  31. Försök til en fullständigare kundskap om iglar, och deras nytta. u p, 1795-7, s. 238-250 (1795), 181-203 (1796), 287-313 (1796), 57-94 (1797). Utdrag ur ”Ny Journal uti Hushållningen” sammanbundna i senare pappersomslag, 3:e utdraget med genomgående fuktfläck i främre snitt. 450:-

  32. (GALENOS) ~Cl. Galeni de Alimentorum facultatibus libri III. Ex Martini Gregorii interpretatione; pluribus in locis, haceditione, emendata. Subjunctus est alimentorum de quibus agit, index & Nomenclator Græcus, Latinus, Gallicus, Belgicus. ~Lugduni Batovorum, Apud Asingam de Fries 1633. (3) 320 42 pp. Contemporary vellum, knytband missing, handwritten title on spine, 12:o. ~Waller 3348 lists the edition of 1556 in 12:o. 4.000:-

  33. Garengot, René Croissant de Splanchnologie, ou l’anatomie des visceres; avec des figures originales tirées d’après les caaavres, suivie d’une dissertation sur l’origine de la chirurgie. Tome I. Chez Charles Osmont, Paris 1742, 4+xxxiii+7+352 pp. + 9 copper plates (all).Hardbound contemporary calf, fie raised nerfs, red edges, librar stamp on inner front board, name in ink on title page, inlay very good, small folding mark on last leaf. 2.300:-

  34. (Haartman, Johan) Hagström, And. Joh. Åminnesletal öfver professoren vid Kgl. Academien i Åbo, assessoren och riddaren af Kgl. Wasa orden högädle herr Doct. Johan Haartman... Johan Georg Lange, Stockholm 1790, ii + 28 s. i snyggt senare marmorerat pappomsl m papperstiteletikett på fråmre omsl såld

  35. Haartman, Johann J (præses) Sciagraphia morborum, ... Aboæ 1779-81, vi + 482 + ii pp harbound private half-calf of the time, upper part of spine and corners worn, board paper a bit worn, some foxing throughout, a dent in front board (not quite through the board), coloured edges, a few contemporary notes in text; respondents: Johannes Nordensten, Petrus Branting, J G Pipping, J Chr. Florin, G Bonsdorff, J Fr. Wallenius, J Chr. Haartmann och M Enelund 3.800:-

  36. Harvei, Gedeonis [Harvey, G] Ars curandi... Amstelodami juxta exemplar londinense 1695, engraved frontispiece (illustrating a physician attending a patient) + vi + 302 pp. Hardbound contemporary half vellum binding, board paper a bit worn, 2 leaves in index mended at lower edge, otherwise fantastic inlay. The art of curing diseases by expectation contains Harvey"s remarks on a case of apoplectic fits, as well as his observations on coughs, consumptions, stone, dropsies, fevers, and small pox. Harvey (1625-1700) was born in Holland and studied medicine at Leyden before moving his practice to London. He was physician to Charles II and afterwards to William III. 3.300:-

  37. (Hedenberg, Anders) Odhelius, Johan Lorens Åminnelse-tal öfver... And. Hedenberg, Med. doctor. Kgl. Maj:ts Lif-medicus och assessor i Kgl. Collegium Medicum... Joh. P. Lind, Stockholm 1799, ii + 18 s. i snyggt senare marmorerat pappomsl m papperstiteletikett på främre omsl, rött snitt, lätt fläckad inlaga 300:-

  38. Heister, D Laurentii Chirurgie,…Nürnberg 1742, xiv + 1078 + xxii (register) hardbound lightly worn later half-calf, some foxing, title page and last three pages in register has a little loss of substance (not text) and has been restored and strengthened, pp 1045-46 w minor tear; the complete work should contain 38 fold out plates, here plate 7 and 23 is missing, and plate 24 is erroneously placed in the register, plate 17 has a tear through half the plate, otherwise the plates are in very good condition; a minor crack in upper spine has earlier been mended by bookbinder 5.500:-

  39. Hewson, William Experimental Inquiries into the Lymphatic System. Experimental Inquiries: Part the Second. Containing a Description of the Lymphatic System in the Human Subject, and in Other Animals. Illustrated with Plates. Together with Observations on the Lymph, and the Changes which it undergoes in some Diseases J Johnson, London 1774, xvi + 240 pp + 6 plates (5 of which fold-outs) hardbound contemporary calf w clumsy gold frame on front and back board, 5 raised false bindings, gilded title on spine, front joint cracked ca 4 cm to upper and 2 cm to lower spine, inlay and plates in very good condition (virtually no foxing and no tears), contains an interesting historical account of the discovery of the lymphatic system (7 pp). 3.600:-

  40. (Hippokrates) Hippocratis magni ORKOC, sive jusjurandvm. Recensitum, & libro commentario illustratum, Joanne Henrico Meibomio. Lugduni Batavorum, Ex Officina Iacobi Lauwiickii, 1643. 8vo.(16) 232 pp. Modern (1900th century) boards imitating vellum with red etiquette on spine in calf with the inscription ”Hippocrates”. Inlay in very good condition, excepting a c. 5 mm (burn-?)hole through pp 1-2, which is located in the margin outside the text. 4000:-

  41. (Hospital och barnhus) Kongl Maj:ts nådige förordning, angående hospitals och barnhus inrättningar i riket. Gifwen Stockholm i Råda-kammaren then 11 April 1763. Tagen ur band. 8 sid., bra skick, äldre namnteckningar. såld

  42. Hufeland, Christof. Wilh. Konsten at lefwa länge, .... Stockholm 1798, ii + 182 + 40 + ii s. stor 8vo, oskuren, rygg utan omslag med synliga bind; förf var professor i medicin i Jena 1.000:-

  43. Instruction, för the af Kongl. Maj:t til Öfwerstyrslen af Hospitalerne och barnhusen i Riket utsedde Herrar Seraphumer Riddare. Gifwen Stockholms Slott then 29 Martii 1773. Stockholm (Henr. Fougt) 1773, titelblad, 5 textsidor omfattande §§ 1-27. Tagen ur band, samtida kludd på sista blanka sidan. Behandlar sjukhusadminstation på 1700-talet. 150:-

  44. Kong. Maj:ts förnyade nådiga instruction för des Collegium – Medicum. Gifwen Stockholms slott den 28 October 1797. Stockholm 1797, 20 opaginerade sidor (varav tre blanka) omfattande 17§§. Tagen ur band. 250:-

  45. Kongl. Maj:ts nådiga instruction för det til öfwerstyrelsen wid Hospitalen, Barnhusen och Lazaretterne instiftade Seraphimer Ordens-Gillet. Gifwen Stockholm i Ordens-Capitlet den 28 April 1791. Stockholm 1791. 8 opaginerade sidor omfattande 19§§. Skuren, ihopklistrad med lumppappersremsa. 250:-

  46. Kongl. Maj:ts nådiga reglemente för styrelsen och förwaltningen af Gustaf Adolphs Hospital. Gifwit Stockholms Slott den 6 Martii 1798. Stockholm 1798. 16 opaginerade sidor omfattande 17 §§. Tagen ur band, två lösa ark om vardera 8 sid. 250:-

  47. Kortum, Carl Georg Theodor Medicinisch-chirurgisches Handbuch der Augenkrankheiten, 2er bd Lemgo 1793, 192 pp hardbound contemporary lightly worn half calf w marbled board papers, richly gilt spine, waxed red edges, light water stain through book in lower right corner, minor foxing first 10 pp, contemporary name inscr (G Ahlgrén) sold

  48. Kvhlemann, Ioannes Christophorus Dissertatio Inavgvralis anatomico-physiologica exhibens observationes qvasdam circa negotivm gererationis in ovibvs factas... Typis Io. Christophori Lvdolphi Schvltzii, Gottingae 1753, vi + 60 pp. + 2 plates. bound with:
    Rhades, Ioachimvs Iacobvs Dissertatio inavgvralis medico-chemica de ferro sangvinis hvmani aliisqve liqvidis animalivm. Typis Io. Christophori Lvdolphi Schvltzii, Gottingae 1753, 46 + iv pp. bound with:
    Gmelin, Johanne Georgio (praeses) & Josephvs Gaertner (respondent) Dissertatio inavgvralis physiologica qva de viis vrinae ordinariis et extraordinariis. Typis Löfflerianis, Tvbingae 1753, 28 pp. bound with:
    Krügero, Ioh. Gottlob (praeses) & Petrvs Samvel de Chavfepie (respondent) Dissertatio medica de lege natvrae, qvod in corpore aniali sensationem excipiat motvs sensationi proportionatvs. Typis Ioannis Christiani Hilligeri, Halae agdebvrgicae 1751, 48 + iv pp. bound with:
    Brun, Joanne Otia phisiologica quorum 1.um De Circulatione 2.um De Pulsu Arteriarum. 3.um De otu Musculari.... Illustrissimo D. D: Henrico Haguenot,... Fransiscum Girard, Avenione 1753, iv + 36 pp. bound with:
    Beyre, Paulo Physiologiæ conspectus anatomico-mechanicus,... Joannem-Babtistam Reynier, Perpiniani 1751, 62 + ii pp. bound with:
    Crassous, Petro-Stephano De generatione hominis. Dissertatio Physiologica. Joannem Martel, Monspelii 1750, iv + 50 + ii pp. bound with:
    Haugenot, Henrico (praeses) & Gloxin, Benjamin (respondent) Quæstio medica eaque phisiologica exponens catameniorum mechanismum atque causas... Colmaria-Alsatus 1742, 15 + i (blank) pp. bound with:
    Chimbaud de Filot, Jean-Raymond Dissertation sur la cause de la rouille des métaux. Bordeaux 1746, ii + 44 pp.
    All these 9 medical dissertations bound in one contemporary marbled calf binding with 5 raised nerves and richly gilt spine, edges waxed red, large 8vo, inner boards and fly leaves discoloured due to binding glue, first 3 leaves of first work also discoloured, otherwise virtually no defects, with the exception that the Haugenot-Gloxin work is very tightly cut. Several of the works embellished with ornamental vignettes.
    7.500:-

  49. LA MOTTE, GUILLAUME MAUQUEST DE. Traité des Acouchemens naturels, non naturels, et contre nature, expliqués dans un grand nombre d’observations & de réflexions sur l’art d’acoucher. Ala Haye (The Hague), chez Pierre Gosse, 1726 . 4to, XXIV, 752 pp. Title printed in red and black. Woodcut title vignette with a crown. Contemporary half calf, nice binding with leaves on the marbled paper. In this edition Acouchemens is spelled with one c, in other editions with two c. Guillaume Mauquest de la Motte (1665 – 1737) studied in Paris for five years at the Hôtel Dieu. He left Paris and settled down in Valognes, a small town in Normandy, where he worked as a country practitioner, mainly devoting himself to obstetrics. He developed a large practice, travelling on horseback to carry out three or four accouchements a day. Making meticulous notes of his cases, he was able to publish his famous book in 1721. He gives clear, frank and detailed descriptions of over 450 cases with personal comments. This book was a unique contribution and one of the landmarks of the history of midwifery, within a year it was reprinted and later translated into both English (1746) and German (1732). Garrison-Morton: 6150 (1721 ed.), Waller: 5529 (1765 ed., 8vo). 4.200:-

  50. (Lazarett) Utan titel: Tryckt kungligt beslut angående inrättande och finansiering och drift av lazarett utanför Stockholm. Undertecknat Stockholm i Råds-Cammaren then 10. October 1765 ADOLPH FRIEDRICH (kontrasingnerat Joach. von Düben). 4 sidor, oskuren, inga fläckar. 300:-

  51. Loder, Just. Christ. Första grunder til Medicinska Anthropologien Jac. Sönnerberg, Lund 1799, iv + 687 + xvii (register, sista blank) inb hårt gråpappomsl m ett par enstaka fläckar och skadat rygghuvud, numrering på rygghuvud, etikett på främre pärmspegel ("har tillhört biskop Eric Waller’s boksamling"), lätt fläckad inlaga, oskuren och osprättad 950:-

  52. (Martin, Roland) Murray, Adolph Åminnelsetal öfver... anatomiæ och chirurgiæ professorn... Roland Martin Johan Georg Lange 1790, ii + 50 s. i snyggt senare marmorerat pappomsl m papperstiteletikett på fråmre omsl, samtida anteckn på titelsida, liten fläck på inre främre omsl, marmorerat omsl 450:-

  53. Mayer, J C A Beschreibung des ganzen menschlichen Körpers, mit den wichtigsten neueren anatomischen Entdeckungen bereichert, nebst physiologischen Erläuterungen I-VIII George Jacob Decker, Berlin und Leipzig 1783-1794, xvi+352, xxii+409, xxii+556, xi+530, xxxvi+456, xxviii+384, xxxiv+419, xxii+392 pp hardb lightly worn contemporary marbeled calf binding, coloured edges, richly gilt spines, 8vo, some foxing at beginning and end of vol´s I-VIII 4.750:-

  54. Odhelius, Johan Lorens. Anmärkningar vid Starr-Operationen och den sjukas skötsel derefter. Utgifne uti inträdes-tal, för Kongl. Vetenskapsacademien, den 15 febr. 1775. Stockholm (Lars Salvii Tryckeri) 1775. 8o, 16 sid. Häftad i samtida blått pappersomslag, oskuren, perfekt skick, som ny! Johan Lorens Odhelius (1737 – 1816), medicinalråd, ögonläkare, specialist på starroperationer. Denna skrift är den första vetenskapliga redogörelsen på svenska, och en av de första i världen, om den operativa behandlingen av grå starr (katarakt). 1.200:-

  55. PHARMACOPOEA DANICA, Regia Autoritate a Collegio Medico Hauniensi conscripta. Hauniae 1772. viii + 338 + ii (blanka) s. Medbundet: Medicinal-Taxt, hvorefter Apothekerne i Dannemark og Norge skal sælge de i Pharmacopoea Danica fortegnede Simplicia og Composita. Hauniae. 1772. 70 + 2 s. Inbundna i samtida skinnryggband, samtida namnteckning på första försättsblad, mkt ren och snygg inlaga, skuren med breda marginaler (liten 4to), 5 upphöjda bind, liten bit borta vid rygghuvud annars inte särskilt nött rygg, pärmpappret på  bakre pärm bortnött på flera ställen. Ett komplett set av den första danske farmakopen. Bibl. Dan. I,817. / Hardbound contemporary half calf, contemporary name inscription on first flyleaf, clean inlay with almost no foxing, broad margins (small 4to), 5 raised binds, a little bit of upper spine gone, otherwise very little wear to spine, paper on outer back board partly worn away. A complete set of the first Danish pharmacopoeia w the additional Medicine Tariff. sold

  56. PHARMACOPOEA SVECICA. Editio altera emendata. Holmiæ 1779. 8vo (8) 158 (2) sid. Senare (1800-tal), lätt nött svart halvskinnband med guldtryck på ryggen. Stämpel från Apotekarsocietetens bibliotek på främre pärmens insida.Sista två bladen med lagerfläckar, i övrigt är inlagan nära nog i nyskick. Utmärkt exemplar av andra utgåvan av den svenska farmakopén! 2.500:-

  57. Ribe, Carl Fredr. Tal om ögonen, hållit för Kongl. Svenska Vetenskaps Academien vid præsidii afläggning den 22. octob. år 1748 Lars Salvius, Stockholm u å (1748), ii + 32 s. inb senare pappbd m läderetikett m titel i guld, endast övre snitt skuret, bd solfärgat vid rygg och övre snitt, stucken titelvinjett, exl; Waller 7935. Svaret av Pehr Elvius. Carl Fredric Ribe (1708-1764) var ögonläkare och blev invald i Kungliga Vetenskapsakademien 1745 1.000:-

  58. (Ribe, Carl Fredric) Martin, Roland Åminnelse-tal öfver Kongl. Maj:ts lif-chirurgus,... Carl Fredric Ribe,... Lars Salvius 1766, 34 s. i snyggt senare marmorerat pappomsl m papperstiteletikett på främre omsl, rött snitt, ett par blad i början ngt fläckade 350:-

  59. (Ribe, Carl Fredric) Martin, Roland Åminnelse-Tal öfver Kongl. Maj:ts Lif-Chirurgus, assessoren, samt Kongl. Vetensk. Academ. Medlem, Herr Carl Fredric Ribe, hållet på Kongl. Vetensk. Academ. Befallning (...)den 15 Januarii, år 1766. Stockholm (Lars Salvius) 1766. 8:o, 34 sid. Tagen ur band. Mycket gott skick, inga fläckar. 350:-

  60. (Ribe, Evald) Mörk, Jacob Hendrik Åminnelse-tal öfver framledne Kongl. Archiatern och Præses i Kongl. Collegio Medico,... Evald Ribe,... Lars Salvius 1754, ii + 29 + i (blank) i snyggt senare marmorerat pappomsl m papperstiteletikett på främre omsl, rött snitt, liten fläck på titelsida och bakre blanksida 350:-

  61. Rosén (v. Rosenstein), Nils Compendium anatomicum, eller en kort beskrifning om de delar, af hwilka hela menniskians kropp består, ... B. G. Schneiders encka, Stockholm 1738, (8), (1)-344 (s. 144-183 överhoppade i pagineringen, 8 utv. kopparstick, planscher (alla, en nött i yttre marginalen, enstaka fläck.) Skuren, Lätt nött brunt senare (sent 1800-tal) halvfrbd, guldornerad rygg m 5 upphöjda bind, rött titelfält, enstaka brunfläck, senare tillskr på försättsblad, 2:a utvidgade uppl 3.250:-

  62. Rosén (von Rosenstein), Nils Compendium anatomicum, eller en kort beskrivning om de delar, af hwilka hela menniskans kropp består, med widfogade försök och anmärckningar, som lägga grunden till läran om menniskans friska och siukliga tillstånd G Schneiders encka, Stockholm 1738, viii + 344 s. text komplett, i oskuret solkigt ankommet samtida gråpappomslag, Waller 8178, utan de 8 planscherna 1.000:-

  63. Rosen von Rosenstein, Nils Hus och Reseapoteque Stockholm 1772, ii + 104 + viii s. inb ngt nött halvfrbd, liten skada på nederdelen av rygg, innerpärmar och smutsblad fläckade av lädret, inlaga mkt bra 1.300:-

  64. Rosén, Nicolao (pres) Dissertationis Medicae, qva Morbi Evacuatorii Sanguinis... Stockholmiæ 1752, iv + 20 pp resp. Petrus Zetzell del ett av tre dissar som avhandlar detta fenomen under Rosén von Rosensteins presidium, tagen ur band, samtida namnt 500:-

  65. SAXTORPH, MATTHIAS. Theoria de diverso partu ob diversam capitis ad pelvim relationenm mutuam experientia fundata et figures æneis illustrate. Havniæ & Lipsiæ (Frid. Christ. Pelt), 1772. 8vo, (4) 207 sid, 1 utvikningsbar plansch. Trådhäftad i slitet gråpappersomslag, som den kom ut, ej skuren. Omslaget något solkigt, men inlagan är i oklanderligt skick. Saxtorph, Matthias (1740 – 1800), dansk läkare, obstetriker, elev till Johan Christian Berger (”den danske Fødselsvidenskabs Grundlægger”), disputerade i januari 1771 kort tid efter en studieresa (1767 – 1770) till Europas mest kända förlossningsläkare i Tyskland, Frankrike och Österrike. Saxtorph utvecklade stor skicklighet i bruket av förlossningstänger och i det här salubjudna verket beskriver han hur forlossningstången ska användas på det mest effektiva sättet, vilket också illustrationerna visar. Efterträdde Berger som chef för barnbördshuset i Köpenhamn, förste ”Leder af Fødselsstiftelsen i Amaliegade”. 1.700:-

  66. Schelhammer, Gunther. Christopher Ars medendi universa, ex veris suis fundamentis eruta, et protatissimus veterum ac recentium sententiis curate expensis, superstructura, opus posthumum, nunc demum secundum auctoris (...) ex propria bibliotheca edidit Ernest. Frideric. Burchard, Dr. Wismariæ atque Lipsiæ, inpensis Iohannis Andreæ Bergeri 1747, (8) (I) – CCCCXXXIV; (8) (I) – CCCLXXXII; (16) (I) – CCCCLX (32) pp. A little worn contemporary vellum, darkened spine, red edges. Small 4:o. Minor foxing. Signature on title, volume I “C. J.(?) Heise”. Günther Christopher Schelhammer (1649 – 1712), famous for his book about hearing (De auditu liber unus 1684). The present book deals with the “state of the art” in medicine; part I (anatomy and physiology of the human body), part II (pathology and semiotics) and part III (a short biographi of G.C. Schelhammar, 6pp, and medical and surgical treatment of different illnesses). 2.600:-

  67. Schultz [senare von Schultzenheim], David Tal, om den rätta ålderdomens ärnående, hållit för den Svenska Vetenskaps Academien vid præsidii nedläggande, den 4 maji år 1763 Lars Salvius, Stockholm 1764, ii + 45 + i s. 1:a uppl, tagen ur band 1.100:-

  68. Schulz von Schulzenheim, David Inträdes-tal om barns skötsel i gemen, hållet för Kongl. Vetenskaps Academien, den 16 april år 1760. Stockholm (Lars Salvius) 1771, 150 sid. Häftad, skuren med breda marginaler. Vetenskapsakademiens vanliga vinjett med den grävande gubben (”För efterkommande”) är klistrad på titelsidan. Enkel pappersremsa klistrad på ryggen. Stämpel ”I.P.Ö.” längst ned på titelsidan, Vetenskapsakademiens blåa biblioteksstämpel på sista sidan. Minimalt naggad överst på titelsidan, i övrigt är inlagan, där några sidor är mer gultonade än merparten, nära nog perfekt utan fuktfläckar. David Schulz von Schulzenheim (1732 – 1823), läkare, arbetade tillsammans med Nils Rosén von Rosenstein, bl.a. med att introducera variolisationen (före vaccinationen) i Sverige. Kungabarnen, bl.a. den blivande Gustaf III utsattes framgångsrikt för denna smittkoppsförebyggande behandling. För sina stora förtjänster för sagda gärning samt inom förlossningskonsten blev han adlad. Andra upplagan. 700:-

  69. Schutzercrantz, Herman Om förlossningsvetenskapens theoretiska del i systematisk ordning til uplysning för unga studiosi chirurgiæ. P A Brodin, Stockholm 1786, xii + 2 + 302 + ii s. + 11 planscher. sammanbunden med:
    Schutzercrantz, Herman: Märkvärdiga händelser i den praktiska förlossningsvetenskapen med anmärkningar. P A Brodin, Stockholm 1785, 280 + ii s. Inbundna i et samtida halvfranskt band, stora delar av pärmpappret avnött, 5 upphöjda bind, nära samtida namnteckning i bläck på inre frampärm, gåvoinskrift från 1846 på bakpärmens insida (har kladdat av sig lite mot motsatta blankblad, ful n ägaranteckning i kulspets på första försättsblad, inlagorna smått åldersfläckade, planscherna i gott skick (ngt fläckiga) förutom 7 med en lagad mindre riss, och 2 med substansförlust, och 1 med en mindre riss. Substansförlust på s. 273-4 och nästföljande blad utan textförlust, mycket små substansförluster på s. 129-30 och 147-48 i andra verket. 3.500:-

  70. Schützer, Herman Anmärkning om en lyckeligen curerad fistel, som gick igenom Moder-slidan (Vagina uteri) och ändetarmen (Intestinum rectum), förorsakad af en Moder-krans (Pessarium Uterinum). Extrakt från KVAH, tredje kvartalet 1752, sid 221 – 226. Oskuren, tagen ur band, lösa blad. 120:-

  71. Schützer, Herman Berättelse om en hustru som mente sig bära et tuårigt foster, samt om sättet, huru hon vardt hulpen. Extrakt från KVAH, första kvartalet 1747, sid 70 – 75. Tagen ur band. 120:-

  72. Schützer, Herman Tal om chirurgiens nuvarande tilstånd, hållit för Kongl. Vtenskaps Academien vid præsidii afläggning, den 3 maji 1755.~ Stockholm (Lars Salvius) 1755, (2) 32 sid. Häftad, skuren med relativt breda marginaler. Icke störande understrykningar med bläck av samtida hand på några sidor, några fläckar på enstaka sidor. Modernt marmorerat, sannolikt tryckt, pappersomslag med påklistrad titeletikett i papper. ~Waller 8715. Adlad von Schützercrantz 1769. 300:-

  73. Schützer, Herman Tal, om chirurgiens nu varande tilstånd, hållit för kongl. Vetenskaps academien, vid præsidii afläggning, den 3 maji, 1755., L. Salvius, Stockholm 1755, 2 + 34 s. Häftad. Oskuren och ouppskuren med senare ryggremsa, mkt fint ex. Waller 8715. 325:-

  74. Segerstedt, Alb. Jul. Lärobok i Medicin, innehållande kort underrättelse om de allmännaste sjukdomars kännetecken, skötsel och enklaste botningssätt;... Petter Winge, Nyköping 1797, ii + 150 + ii s. Inbunden privat samtida halvfranskt band, titeletikett nött och svårläst, pärmpapper ordentligt åtgånget, speciellt på frampärm, samtida annotationer i bläck på innerpärmar, samtida namnteckning på titelsida, litet hål i titelsida utan textförlust, stötta hörn, bra inlaga. 700:-

  75. Sidrén, Jona (pres) Historiæ Morborum, observationibus practicis illustratæ, ... Upsaliæ 1784, iv + 12 pp (incomplete) disbound in 2 sepatate leaves, small annotation in ink on title page, resp. Petrus Afzelius Arfvidson 50:-

  76. SKJELDERUP, MICHÄEL. Föreläsningar i den physiologiska anthropologien. Öfversättning af L. Tidén. Första och andra delen. Skara (F.J. Leverentz) 1815. 8:o (4), IV, 1-188,  (2), IV, 193 -398 sid. Samtida trevligt skinnryggsband med klistermarmorerat överdragspapper. Ingen ryggtitel. Främre löst försättsblad bortskuret. Å sid 223 – 254 finns några mycket små maskhål i nedre marginalen, vilka inte berör texten. Någon enstaka lagerfläck. ~Föreläsningar i anatomi och fysiologi (inte antropologi!!) hållna vid universitetet i Köpenhamn av den norske läkaren Michäel Skjelderup (1769 – 1852). Han deltog i grundandet av tidskriften ”Bibliothek for læger”, 1813 blev han professor i anatomi, fysiologi och rättsmedicin vid universitetet i Christiania. Hans mest berömda verk är den första läroboken i rättsmedicin på norska, ”Forelæsninger over den legale Medicin”, Christiania 1838. Waller 8974 (den danska utgåvan 1807 – 08). 650:-

  77. (Spöring, Herman Diedrich) Bäck, Abraham Herman Diedrich Spörings, med. doct. och professor vid Kongl. Academien i Åbo....äreminne,... Lars Salvius, Stockholm 1749, ii + 26 s. i snyggt senare marmorerat pappomsl m papperstiteletikett på främre omsl, marmorerat omsl, rött snitt, veck på titelsidan såld

  78. Stahl, Georg ErnstCollegium causale magnum, oder sechs und siebenzig Practische Casus, welche er von Anno 1705, bis 1707, als Professor Ordinarius auf der Universität Halle  einem gewissen Numero Studiosorum mit gründlicher Resolution und treuer Eröffnung vieler besonderen Practischen Cautelen Lateinisch in die Feder dictirt, nunmehrs ins Deutsche übersetzt von D. Johann Storchen, alias Hulderico Pelargo, Fürstl. Sächsis. Eisenachischen Hof-Medico und Stadt-Physico. Leipzig (Caspar Jacob Enssel) 1733. 4:o, (8), 848 + Register 32 pp. Contemporary vellum, red edges all around. Very good condition. Georg Ernst Stahl (1660 – 1734). ”Stahl was responsible for the re-introduction of the idea of a “sensitive soul”, propounded by van Helmont. The Stahlian “animism” considered the body to be composed of passive or “dead” substance, which became animated by the soul during life, returning to passivity or “death” on the departure of the soul from the body.” (Garrison & Morton). 3.000:-

  79. (Strandberg, Zacharias Johan) Bäck, Abraham Åminnelsetal öfver... assessoren i Kongl. Colleg. Medico och Sockholms Stads-physicus,... Zacharias Johan Strandberg Johan Pehr Lindh, Stockholm 1794, 35 + i (blank) s. i snyggt senare marmorerat pappomsl m papperstiteletikett på främre omsl, marmorerat snitt 300:-

  80. (Théel, Daniel) Hagström, And. Joh. Åminnelse-tal öfver... præses i kongl.chirurgiska societeten, öfver-directeuren vid chirurgien i Riket,... Daniel Théel Joh. Pehr Lindh, Stockholm 1798, ii + 29 + i (blank) i snyggt senare marmorerat pappomsl m papperstiteletikett på främre omsl, marmorerat snitt 300:-

  81. Tissot, Herr [C. J.] Medicinsk och chirurgisk gymnastik, eller försök om nyttan af rörelse och stillhet vid sjukdomars botande. J. Dahl, Stockholm 1797, iv + 260 s. i rent och helt gråpappomsl i kartong, numrering och samtida namnt på frampärmsspegel, mkt bra inlaga förutom ngn enstaka mindre fläck, en liten riss i blad m s. 15-16 och 2 små rödbruna streck på s. 82, s. 99 paginerad 9. Oskuren 1.250:-

  82. Tissot, Mr. [C. J.] Avis au peuple sur la santé I-II François Grasset & Comp., Lausanne 1783, xxxii + 350 +  iv + 378 + ii pp hardbound contemporary boards w author title and volume in gold, title window on first volume missing a part, edges and front corners of binding worn, spines worn, old name inscriptions and a somewhat later namestamp on inner front boards and first fly leaves in both volumes, name inscription on title page of first volume, very good inlays-no foxing, one of the name inscriptions in the first volume belongs to the well-known swedish physician I Hwasser I-II 2.000:-

  83. Tissot, Mr. [C.J.] Essai sur les maladies des gens du monde Francois Grasset & Comp, Lausanne 1770, xiv + 212 + iv pp 1st ed, sewn as issued in worn and somewhat soiled original paper cvrs, several name inscriptions on inner frons cvr and first fly leaf, first fly leaf w worm holes att binding, inlay very good except pp 69-72 that are very soiled 1.750:-

  84. Tissot, Simon André. Afhandling om stånds-personers och de förnämares sjukdomar. Öfversättning af Fransyskan efter 4de Hufvud-Uplag. (översättningen utförd av professor J.G. Acrell, Uppsala). Uppsala (Bokhandl. Magni Swederi förlag) 1775, 8o, (12), 1-170 sid. Inbunden i trevligt senare (1800-tal) mörkgrönt halvklotband med guldornerad rygg, blekt, ursprungligen blå titeletikett, marmorerat överdragspapper. Ett genomgående litet hål (spik?) i inre marginalen av texten utan textförlust, fläck å sista tre sid, minimalt med fuktfläckar. 1.600:-

  85. Trallem Baltsar Ludewig Hafvande qwinnors förnuftiga omsorg för sig och sina ofödda barns lif och hälso, efter de nyaste grundsatser i läkarekonsten,... Lars Salvius, Stockholm 1748, 248 + 4 + 14 (register) + 4 (blanka) s. Inbunden samtida helläderband med 5 bind, rik, delvis avskavd ryggförgllning, lädret borta en bit på ryggfot, helt rött snitt, senare ägarinskrift på frampärms insida, inlaga mycket bra med ngn enstaka småfläck. 2.500:-

  86. Venette, Nicolas De la generation de l’homme, ou tableau de l’amour conjugal. Claude Joly, Cologne 1702, 48 + 642 + 30 pp. Hardbound contemporaty worn calf binding with richly gilt spine. Frontispiece portrait, 5 fold out plates (3 with tears, 2 mended), 7 whole page plates and one smaller figure in text. Tight and good copy, virtually no foxing except at endpapers and a fex pages in fom beginning and end. Name inscription on firt fly leaf. 1.700:-

  87. Vesling , Johannes Syntagma anatomicum, commentario atque Appendice ex Veterum, Recentiorum, Propiisque, Observationibus, Illustratum & auctum a GERARDO Leon. BLASIO... Editio Secunda. Amsterdam (Johannes Jansonius & Elizeus Weyerstraet) 1666. 4:o, (24), 307, (1), /Appendix/ (309) – 558, (16). Engraved title-leaf and 52 full-page engravings in the text, one of the engravings (“dog posterior”) is printed as an extra plate. Two signatures: “L’Abbé de Cate (o?)lan 1680” and “Thomas Fenonus Civis Mariegalensis 1790”. Contemporary calf, new spine expertly executed by bookbinder (Johanna Röjgård) with new gilt title. ~Johannes Vesling’s (1598 – 1649) textbook Syntagma anatomicum was very widely used all over Europe for more than fifty years. The first edition, without illustrations, appeared in Padua in 1641 (Waller 9933). The enlarged edition of 1647 is illustrated with twenty-four copperplates. Later Gerard Blaes or Blasius (1625 – 1692), professor of medicine at Amsterdam, edited and enlarged “Syntagma” with his extensive commentaries. Blasius also wrote an Appendix referring to all new discoveries in anatomy since the death of Vesling, i.e. Aselli’s discovery of the lacteal vessels, Pecquet’s discovery of the thoracic duct in dogs, Bartholin’s and Rudbeck’s discovery of the intestinal lymphatic system. The articles are profusely illustrated;  two full-page engravings by Rudbeck, also plates from other famous works by – Nathaniel Highmore, Malpighi, Ruysch, Willis, Steno and others. The Appendix has twenty-eight fine anatomical full-page engravings, mostly taken from the original works referred to. 13.000:-

  88. Westerdahl, Frans Underättelse om Hälsans Bevarande, grundad på de berömligaste äldre och nyare auctores erfarenhet, ... Johan Edman, Uppsala 1768, iv +  494 + xx s. mkt fin inlaga, sandgrängat snitt, inb i ngt senare (tidigt 1800-tal) halvfrbd m spruckna yttre falsar, rikt gulddekorerad rygg 1.200:-

  89. (Westman, Johan) Fant, Johan M Wid assessorens i Kongl. Collegio Medico samt Matheseos Lectorns wid Kongl. Gymnasium I Westerås, Högädle och Widt Berömde Herrens Doctor Johan Westmans christelige jordafärd i Westerås dom-kyrka den 4 October 1785. ~Västerås (Johan Laur Horrn) 1786, (3) 4-12 s. Tre små änglar avslutar denna likpredikan, ihophäftad med: ”Framledne Assessoren Herr Doct. Johan Westmans Lefwernes Lopp”, 12 opaginerade sidor, saknar årtal, men sannolikt tryckt samtidigt som föregående, slutvinjett (träsnitt) med texten: ”Memento mori” och dekorativ dödskalle med korslagda benknotor på gravkulle med spirande blommor och sädesax. Tagen ur band, skuren, titelsidan är c. 3 cm bredare än övriga blad. Inlagan är ren helt utan fläckar. 350:-

  90. Winslow, M Exposition anatomique de la structure du corps humain, ... I-IV. La veuve Savoy/ d’Houry/ Bauche/ Guillyn/ P F Didot le jeune, Paris 1775, 4+lxxii+504; 2+xxiv+611; 4+xii+588; vii+589-818+2 + 7 fold out plates (all) Hardbound contemporary marbled calf with 5 raised bands and richly gilt spines, all edges waxed red, some damage to spine heads on vol. I and II, some wear to boards and outer hinges, endpapers browned, inlays very good with virtuall no foxing, big tear and some substance loss on leaf with pp ix-x in index in vol 3. 7.000:-

  91. WÄRNERBERG, JOHAN. Botemedel för fallande sjukan. Ugifwit efter Riksens Högloflige Ständers Befalning, wid Riksdagens slut 1756. Stockholm 1756. 4to, 8 sid. Tagen ur band. Sista två sidorna nätt skurna med förlust av fyra ord. Mycket intressant dokument med fallbeskrivningar! 300:-

  92. Zetzell, Pehr Tal, om sjukligheten i fält, i anledning av Pommerska kriget ifrån år 1757 til 1762;... Johan georg Lange, Stockholm 1779, 56 s. Häftad i ngt senare gråpappomslag med gammal initialstämpel, omslag ngt fläckigt. inlaga bra med lite småfläckar i början och slutet, vinjettsticket på titelsidan inklistrat. 400:-

KVAH - Kungliga Vetenskapsakademiens Handlingar

The Royal Swedish Academy of Sciences

Nedanstående skrifter är extratryck, excerpter, från Kungliga Vetenskapsakademiens Handlingar, KVAH, dåtidens ”särtryck”. I de allra flesta fall har bladen beskurits, då så icke är fallet anges detta. Publikationsåret och antalet sidor anges, men inte sidonumren.

  1. Bergius, Peter Jonas Rön gjorde med örten Geum rivale 1757, 22 pp      60:-

  2. Bergius, Peter Jonas Rön gjorde med örten Geum rivale 1757, 22 pp Oskuret exemplar      80:-

  3. Bergius, Peter Jonas Rön och försök med det järnhaltiga vattnet från Rio-Tinto i Spanien 1761, 12 pp Oskuret exemplar      80:-

  4. Bergius, Peter Jonas Beskrifning på en häftig nysning, botad med Kinabarken 1762, 8 pp      60:-

  5. Bergius, Peter Jonas Beskrifning på en häftig nysning, botad med Kinabarken 1762, 8 pp Oskuret exemplar      80:-

  6. Daviel, Jaqves Berättelse om tvenne anvuxne starrar (Cataractæ) 1759, 6 pp         40:-

  7. Haartman, Johan Om boskapssjukan, som i Finland några år varit gångbar, och om de medel, som lyckligen blifvit försökte til dess förekommande och botande & Om den i Finland gångbara boskapssjukans smittosamma beskaffenhet 1758 resp. 1764, 14 resp. 2 pp Två arbeten, oskurna exemplar      80:-

  8. Haartman, Joh. J Om den i Finland gångbara boskapssjukans smittosamma beskaffenhet 1764, 2 pp      20:-

  9. Martin, Ant. Rolandson Beskrifning och rön på utslaget phlyctæna 1763, 6 pp      60:-

  10. Odhelius Joh. L Försök med extractum daturæ uttagne utur K. Lazarettets journaler 1766, 10 pp      60:-

  11. Odhelius, Eric Beskrifning på et missfoster 1785, 6 pp + 1 grav. utvikbar pl. Oskuret exemplar      80:-

  12. Sandifort, Edvard Beskrifning öfver den smittosamma boskapssjukan, som år 1769 grasserade i Holland 1769, 15 pp      60:-

  13. Sandifort, Edvard Beskrifning öfver den smittosamma boskapssjukan, som år 1769 grasserade i Holland 1769, 15 pp Oskuret exemplar      80:-

  14. Santhesson, Anders Laur. Gallaktig feber beskrifven, i anledning af en farsot i Åby, Kläckeberga och Rysby socknar i Calmare län, under augusti och september månader, år 1778 1779, 17 pp Oskuret exemplar      80:-

  15. Schultz, David Om et lefvande barn, med hjärta, lefver, mjälte, mage och tarmar utom kroppen 1763, 6 pp + 1 utvikbar pl.  90:-

  16. Schützer, Herman Om en hustru som mente sig bära et tuårigt foster, samt om sättet, huru hon vardt hulpen 1747, 6 pp      60:-

  17. Schützer, Herman Berättelse om en i urinblåsan fastvuxen sten av 10 lods tyngd, lyckeligen utdragen 1749, 3 pp + 1 utvikbar pl.  80:-

  18. Schützer, Herman Beskrifning, om et missfödsel, som är födt af en hustru, uti Vadstena stad, d. 12 Julii, 1755 1756, 3 pp + 1 utvikbar pl.  80:-

  19. Schützer, Herman Ytterligare anmärkningar om den Cesariska operationen 1769, 8 pp      60:-

  20. Spöring, Herm Diedr. Berättelse om en qvinna vid Åbo stad, som i 13 samsälte år hyst et foster i sitt lif samt: Herr Mounseys berättelse om curen som han förrättat uppå den quinnan, hvilken varit hafvande uti 13 års tid, och om de ovanliga händelserna som tilldragit sig ifrån det hon blef rädder, til des hon blef förlossad. (övers. fr. franskan) 1744, 30 pp + 2 utvikbara pl.      90:-

  21. Triewald, Mårten Rön angående camphers stora ock underbara värkan i mania eller hos månads rasande människor 1744, 5 pp      60:-

  22. Tursen, Erland Anmärkningar om den fä-sjuka, som en lång tid grasserat, nu här, nu där uti Europa samt: Fortsättning, om den gångbara boskaps-sjukan, förnämligast rörande dess kännetecken samt: Fortsättning om boskaps-sjukan 1756, 8+6+5 pp      90:-

  23. Wahlbom, Johan Gust. Beskrifning om et miss-foster 1764, 3 pp      50:-

  24. Westring, Joh. P Om vattusot i hjertsäcken, med physiologiska anmärkningar samt: Lenæus, Kn. Aug. Berättelse, om ett uti tillväxten afstannat foster, som efter tvenne års förlopp, genom bulning under nafveln, med tarm-canalens öppning och excrem. utflödande, styckevis uttogs: modren läkt och till helsan återställd 1790, 12+5 pp + 1 utvikbar pl.      90:-

  25. Wåhlin, And. M Beskrifning öfver et fel i matstrupen, strax åfvanföre öfre magmunnen 1787, 7 pp + 1 pl.      60:-

  26. Wåhlin, And. M Beskrifning öfver et fel i matstrupen, strax åfvanföre öfre magmunnen 1787, 7 pp + 1 pl. Oskuret exemplar     såld

  27. Zetzell, Pehr Anmärkning om lamhet 1755, 5 pp      60:-

  28. Zetzell, Pehr. Rön om brasilianska bönan Pecuris (eller Pechurims) nytta i utsot 1759, 15 pp + ”tilläggning” av A. Bäck omfattande 4 pp      60:-

Vi rekommenderar även en titt på Linnédissertationerna (under Linné) där de flesta avhandlingarna är medicinska.