Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

    
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Medicin, 1800-tal / Medicine 19th Century

uppdat 08-08-12

  1. Almquist, Ernst Allmän hälsovårdslära med särskilt afseende på svenska förhållanden för läkare, medicine studerande, hälsovårdsmyndigheter, tekniker m. fl. PAN&s 1897, xiv + 805 + i s. Inbunden privat halvfranskt band, stor 8vo, guldornerad rygg, 146 bilder i texten, kanterna på pärmpappret ngt nötta, titelfältet likaså, repa på frampärm, ngt nött ryggfot, samtida namnteckning på försättsblad, en anteckning på frampärms insida och en på rättelsesidan, understrykningar i texten. 400:-

  2. Ask, C J Halsens chirurgiska anatomi. Lund 1858, ii + 118 s. + 4 färgplanscher m motsatta textblad stor 8vo, häftad m pappremsa som håller på att ge med sig vid rygghuvud, solkig titel- och baksida, minimal pappersförlust i nedre främre hörnet av titelsida, fuktfläck på titelblad och några blad in, osprättad 250:-

  3. Baginsky, Adolf Handbuch der Schulhygiene zur Gebrauche für Ärzte, Sanittsbeamte, Lehrer, Schulvorstände und Techniker. Verlag von Ferdinand Enke, Berlin 1898-1900, viii + 748; vi + 428 pp. Hardbound private half calf bindings, large 8vo’s, spines, corners and edges of boards worn, marbled edges, 1st vol. with 238 illustrations in text, 2nd vol. with 18. Contemporary name stamps in both vol’s. 2 volumes. 3rd wholly reworked edition. 400:-

  4. Bang, Olaus Lundt (pres) Commentatio de Foetus in partu versione... Havniæ 1813, viii + 147 + ii pp med en graverad utviksplansch, tagen ur band; respondent: Bruun, Erasmo Emilio 350:-

  5. Bang, Olof Lundt Syge-diætetik. Bianco Luno, Kjöbenhavn 1845, 35 + i s. Häftad, mkt välhållet ex. 4:e oplag. 200:-

  6. Berlin, Nic. Joh. Commentarius medico-practicus in Pharmacopeam Suecicam (Ed. VII. 3) et Militarem. Editio altera, emendatior Lundæ 1881, 204 pp hardbound private calf, no spine title, doubly interfoliated (2 blank leaves for every leaf with printed text), the interfoliations contain recepies etc. of the time 900:-

  7. Berling, Christian Fredrik Om Eczema. Akademisk ahandling, som med vidterfarna Medicinska Fakultetens i Lund tillstånd, för erhållande af Medicinska graden, kommer att till offentlig granskning framställas (...) på Anatomiska Auditoriet, onsdagen den 13 maj 1863, kl. 10 f.m. Lund (Berlingska Boktryckeriet) 1863. 8vo.(1) 59 sid. Inbunden med sitt ursprungliga bruna papersomslag, på vilket det finns en dedikation till Dr A. Kullberg, i ett samtida enkelt klotryggsband med marmorerat överdragspapper. Vackert textad titeletikett å frampärmen. Några diskreta korrekturrättelser i blyerts. Minimala fläckar på första och sista sidan, i övrigt helt fläckfritt exemplar. 200:-

  8. Berzelius, J J The Kidneys and Urine. Lea & Blanchard, Philadelphia 1843, viii + 17-179 + xii (advertisements) pp. Hardbound publisher’sboards with paper etiquette on spine, large 8vo, boards a bit worn, foxing throughout, perforating stamps, ordinary stamps, and 2 pastedowns on inner board from Franklin Institute Library, inner back board discoloured by old glue (there have probably been some pastedowns on this place earlier), due to this the last page of the ads is also smudged, leaf with pp 19-22 almost loose, underlining. Translated from the German by Boye & Leaming. 500:-

  9. Billqvist, Carl Gustaf Leopold Några fall af Pneumothorax iakttagna under tjenstgöring på Kongl. Seraphimer-Lazarettet. Akademisk afhandling, som, för Doctorsgradens erhållande, med vidterfarna Medicinska Fakultetens i Lund tillstånd, kommer att offentligen försvaras (...) Fredagen den 29 maj 1857 på Auditorium N:o 1, kl. 3 e.m. Lund (Berlingska Boktryckeriet) 1857. 8vo.(1) 23 sid. Trådhäftad, marmorerad pappersremsa på ryggen. Genomgående fuktfläckar. 150:-

  10. Billroth, Theodor Die allgemeine chirurgische Pathologie und Therapie in fünfzig Vorlesungen. Ein Handbuch für Studirende und Aerzte. Georg Reimer, Berlin 1866, xvi + 751 + i pp. Hardbound private cloth backed boards, small 4to, upper and lower spine a bit worn. Zweite überarbeitete und mit [97] Holzschnitten vermehrte Auflage. 1.500:-

  11. Bjerrum, J Vejledning i anvendelsen af øjespejlet for studerende og læger Wilhelm Priors Forlag, Kjøbenhavn 1890, iv + 84 s. inb priv halvklotbd m medb främre omsl, namnt på främre omsl, låneficka på bakpärms insida, rar 300:-

  12. Bonorden, H.F. Helsa och långt lif. Kortfattade sundhetsregler äfvensom lättfattliga anvisningart att i deras första början igenkänna och genom enkla medel förekomma våra vanligaste sjukdomar. Stockholm (Sigfrid Flodins förlag) 1873. 12:o, 52 sid. Häftad i vackert gult originalomslag med dekorativ tidstypisk bård, delvis osprättad, proper namnstämpel i blått på främre omslaget, fint skick. 250:-

  13. Bouchut, E Nouveaux éléments de Pathologie Générale et de séméiologie J.-B. Baillière et Fils, Paris 1857, viii + 1060 pp. 1st edition, hardbound in somewhat worn private half calf (corners in vellum), small cracks at 2 hinges, ugly aniline inscription on first title page, inner front board with badly removed ex-libris and some of the paper torn away, lesser damp stain in lower inner corner first 30 pp of inlay, 5 leaves a little creased at end of book. Otherwise very good inlay, illustrated. 1.200:-

  14. Boulanger, Guillaume Anwisning att bibehålla Ögonen Friska, och att sjelf, så wida möjligt är, bota deras Sjukdomar. För Dem som befara blindhet, Närsynta, och war och en, som är mån af sina Ögon Nils Magn. Linde, Örebro 1806, iv + 95 + i (blank) s. inb senare pappbd m läderetikett m titel i guld, bd solfärgat vid rygg och övre snitt, exl 1.250:-

  15. Braun, Jonathan Praktisk Afhandling om Onani och Samlag, eller anvisning till enkla och säkra medel att åter erhålla och stärka en genom onani och fysisk kärlek förlorad helsa; föreskrifter huru man skall förhålla sig före, under och efter samlaget, såväl för påföljande fruktsamhets skull, som i allmänhet för att utan skada utöfva det; jemte medel att bota och upphäfva oförmögenhet till samlag, samt förekomma ofruktsamhet hos båda könen P A Huldbergs Bokhandel, Stockholm 1866, 130 + ii s. inb priv läderryggbd (titel: ”Samlag” i guld på rygg), 5:e genomsedda uppl, samtida namnt, mkt bra ex 800:-

  16. Canstatt Medicinische Klinik 2:2 no place no date, pp 619-1098 hardbound private half calf w marbled edges, contemporary name inscr (1848), large 8vo, spine and board papers a little bit worn, corners bumped, damp stain last 50 pp 300:-

  17. (Carl XIV Johan) Hedrén, Joh. Jak. Berättelse aflemnad af Biskopen i Linköping, rörande dess hos högstsalig Hans Maj:t Konung Karl XIV Johan under Hans Maj:ts sjukdom aflagde Besök och derwid hållne Samtal. Stockholm 1844, 8 s. tagen ur band, åldersfläckad, främre snitt ngt hårt skuret, blått övre och främre snitt, vikmärke på titelsida, övre hörnet på sista bladet litet ihopknölat 175:-

  18. Collin, J G Afandling om Barns Sjukdomar I-II Östlund & Berling, Norrköping 1841 & 1843, ii + 382 + ii; ii + 320 + ii s. inb priv klotryggbd, titeletiketter på ryggar naggade, del 1:  titelsida i med viss substansförlust (ej textförlust) mot främre snitt, 2 stämplar på titelsida resp. sista sidan (Sahlgrenska), del 2: riss i sista bladet, stämpel på titelsida (Sahlgrenska); Waller 2070 I-II 350:-

  19. Conte, Joseph le Die Lehre vom Sehen F A Brockhaus 1883, xii + 261 + i pp hardbound private (library) cloth (Löfströms Bokbinderi, Uppsala), lending pocket on inner back board, stamp on inner front board, w 131 woodcuts; Internationale Wissenschaftlige Bibliothek LV. Band., rare 600:-

  20. Dahlgren, Karl Peter Om den kirurgiska behandlingen af otitis media och dess komplikationer.Akademisk afhandling som med tillstånd af vidterfarna Medicinska Fakulteten i Upsala för vinnande av medicinsk doktorsgrad till offentlig granskning framställes (...) å Akademiska sjukhusets medicinska auditorium onsdagen den 24 mars 1894 kl 10 f.m. Upsala (Almqvist & Wiksells)1894. 8vo. IV, 128 (1) sid, 3 planscher med 11 figurer. Trådhäftad i brunt pappersomslag med handskiven titel på främre omslaget, blå stämpel på främre omslaget; ”Akademiska föreningen Lund”. 200:-

  21. Düben, Gustav von Föreläsningar i patologisk anatomi – Första häftet Stockholm 1857, viii + 127 s. nött rygg, åldersfläckig inlaga, liten vattenfläck sista dussinet blad 100:-

  22. Edgren, J G Kliniska studier öfver arterioskleros Stockholm 1897, xii + 363 + iii s. inb ngt slitet samtida halvfrbd, fuktrand vid övre snitt, ill (pulskurvor), stor 8:o 300:-  

  23. Edholm, Edward Handbok i militär helsovård och sjukvård för arméns befäl Stockholm 1878, 76 s. ngt åldersfläckad, 12:o 60:-

  24. Edling, Carl Leonard Om epithelioma i ansigtet Uppsala 1856, 26 s. akademisk avhandling, tagen ur band 60:-  

  25. Eisler, P Die Homologie der Extremitaeten – Morphologische Studien Max Niemeyer, Halle 1895, 258 pp + 3 double sided plates in colour hardbound private half cloth, large 8vo, exl-stamp, „mit 3 Doppeltafeln und 17 Figuren im Text“ 200:-  

  26. Ett universitet eller åtminstone En fullständig medicinsk läroanstalt i Hufvudstaden Stockholm 1857, 31 s. 12:o, aftryck ur Svenska Tidningen N:o 54-56 120:-

  27. Eulenberg, Hermann Handbuch des öffentlichen Gesundheitswesens. Verlag von August Hirschwald, Berlin 1881, viii + 751 + i; vi + 1172 pp. Hardbound private half calf bindings, sall 4to’s, illustrated with woodcuts, spines, edges and corners a bit worn, a bit of damage to upper spines, contemporary name inscription in first volume, first 3 leaves in vol. 2:1 and 2:2 spotted. 3 volumes (1, 2.1 and 2:2). 800:-

  28. Finsen, Niels R Om anvendelse i medicinen af koncentrerede kemiske lysstraaler Gyldendalske, Kjøbenhavn 1896, 52 s. + två helsides fotoplanscher med blanka baksidor.
    sammanbunden med:
    Meddelelser fra Finsens medicinske Lysinstitut I.
    Gyldendalske, Kjøbenhavn 1899 (januar), 165 s. enstaka ill.

    sammanbunden med:

    Sophus Bang: Lysets virkninger paa mikrober (Meddelelser fra Finsens medicinske Lysinstitut ??). 100 s. många tabeller.

    sammanbunden med:

    Beretning fra Finsens medicinske Lysinstitut 1ste Januar 1898-31te December 1899.
    29 s.

    sammanbunden med:

    Meddelelser fra Finsens medicinske Lysinstitut IV.
    Gyldendalske, København 1902 (Mai), 144 s. enstaka fotoill.

    sammanbunden med:

    Finsen, Niels R Om bekæmpelse af Lupus Vulgaris - Med en redogørelse for de  i Danmark opnaaede resultater. Gyldendalske, København 1902, 10 + ii s. + 16 helsides fotoplanscher med blanka baksidor på Lupuspatienter fra ”Finsens medicinske Lysinstitut”. Inbundna i ett samtida ngt nött halvfranskt band. 5.750:-

  29. Forordning, hvorved en nye Pharmacopoea danica befales indført til Brug i Danmark og Norge. Johan Fredrik Sehult, Kiøbenhavn 1805, 4 s. oskuren, knappnålsstort hål i första bladet, svagt vikmärke tvärs över. 200:-

  30. Glas, Olavo In tuberculosin pulmonum sev phthisin pulmonum tuberculosam  - inquirens Holmiæ 1829, 84 pp disbound, pagination faulty (pp 81-81 reads 61-64) sold

  31. (Graham) Doktor Grahams Helso-Lära, eller Framställning om hwad menniskan, så wäl i barndomen, som wid mogen ålder, bör iakttaga för att lefwa lyckligt, i den mån det beror af kroppens och själens helsa. En Handbok för Alla klasser, i synnerhet för Föräldrar och Uppfostrare. Öfversättning med Tillägg. Upsala (Bokhandlaren Lundequist) 1846. 8o, (4) 1-184 (4) sid. Häftad i vackert gult originalomslag med dekorativ bård på både främre och bakre omslag, lätt naggat omslag, minimal pappersförlust överst på omslaget i ryggen (loss nederst), pappersförlust övre yttre hörnet å bakre omslaget, inlagan osprättad, något fläckig. Bra exemplar. Ovanlig. Populärmedicinsk skrift av grahamsmjölets upphovsman. Om diet, hygien, ”helsolära afseende könsförhållanden”, om fetma, ”helsoregler för lungsiktige och lärde”, m.m. 450:-

  32. (Graham) Doktor Grahams helso-lära, eller framställning om hwad menniskan, så wäl i barndomen, som wid mogen ålder, bör iakttaga för att lefwa lyckligt, i den mån det beror af kroppens och själens helsa - En handbok P A Huldbergs Bokhandel, Bagar’n å Norrbro 1856, iv + 170 s. inb samtida läderryggbd, ngt fläckig invändigt sista fem s., sandsprängt snitt 350:-

  33. Grut, Edmd Hansen et al. (utg.) Nordisk Ophtalmologisk tidskrift. V bind. Jacob Lund, Kjøbenhavn 1892, iv + 195 s. + 1 färgplansch. Inbunden privat helklotband, stor 8vo, illustrerad i texten, 2 stämplar, en på försättsblad och en på titelsida (Throndhjems Lægeforening). 850:-

  34. Gullstrand, A Bidrag till astigmatismens teori Stockholm 1890, ii + 102 + 11 + plansch dedicerad av nobelpristagaren Gullstrand,inb mkt trevligt halvfrbd av bokbindarmästare Johanna Röjgård, bägge omsl medb, smånagg i omslagen, med 11 zinkotypier och en tafla; mkt bra dedicerat ex av Gullstrands mkt sällsynta avhandling 3.600:-  

  35. Guttmann, Emil Grundriss der Hydrotherapie für Ärzte und Studierende. Preuss & Jünger, Breslau 1896, iv+123+i pp. Hardbound publisher’s black and goldstamped cloth, all edges red, contemporary name inscription on first fly leaf, small red smudge on inner back board from the red edge, minimal wear to upper and lower spine. 350:-

  36. Göransson, Jacob o. a. Illustrerad helsovårdslära. Fahlcrantz & Co., Stockholm 1889, viii + 744 s. Inbunden privat nött skinnryggband, med 354 bilder i texten. Robert Tigerstedt redaktör. 150:-

  37. Hager, Hermann & Geissler, Ewald (Hrausg) Pharmaceutische Centralhalle für Deutschland XXXII Jahrgang (Der neuen Folge XII. Jahrgang) 1891 Verleger: Dr. E. Geissler, Dresden 1891, xxvi + 758 pp hardbound private half cloth, large 8vo, a bit of wear to edges of  boards, title page a bit soiled, three small lines in pen on last blank fly-leaf, illustrated 100:-

  38. Hartman, C J Husläkaren, eller Allmänna och Enskilda Föreskrifter i Sundhetsläran samt Sjukdomslära, eller kort Anwisning att känna och rigtigt behandla de flesta i Swerige förekommande inre och yttre Sjukdomar,… Stockholm 1835, x + 450 s. inb samtida slitet läderryggbd, 3:e förbättrade uppl, sista två bladen i registret slitna och med rissar, annars felfri och ofläckad inlaga 400:-  

  39. Hartman, C J Husläkaren, eller Allmänna och Enskilda Föreskrifter i Sundhetsläran, samt Sjukdomslära, ... Stockholm 1857, viii + 423 s. inb gediget privat halvfrbd utan ryggtitel, 5:e uppl 400:-

  40. Hartmann, Rob. Handbuch der Anatomie des Menschen für Studierende und Aerzte. R Schultz und Cop., Strassburg 1881, lx + 928 pp. Hardbound private leather backed boards, spine a bit worn, board paper worn and corners very worn, binding a bit loose with some pages loosened and a bit chipped. Scarce. Mit 465 in den Text gedruckten zum Theil farbigen Abbildungen, grossentheils nach Original-Aquarellen oder à deux Crayons-Zeichnungen des Verfassers. 900:-

  41. Hecker, A F Anvisning att rätt använda de läkemedel, som finnas upptagne i Pharmacopoea Castrensis Borussica Marquardska Tryckeriet, Stockholm 1813, ii + 81 + i s. inb i senare halvklotbd m titel och årtal  i bläck på rygg, exl, samtida namnt på titelsida; i sammandrag öfversatt af N Åkerman, mkt rar 2.000:-

  42. Hecker August Friederich Korrt Utkast till Pathologie och Semiotik. Stockholm (Olof Grahn) 1812. 8vo, (2) 136 sid. Ouppskuren, häftad i gråpappersomslag med samtida namnteckning på omslaget och titelbladet. Omslaget något solkigt, inga lagerfläckar.1.300:-

  43. Hedenius, Per De sjukliga svulsternas allmänna patologi Upsala 1893, ii + 60 s. liten 4to, oskuren såld

  44. Himly, Karl, Schmidt, Joh. Adam (Hrsg.). Ophthalmologische Bibliothek. Band II (von insgesamt III) Jena (Friedrich Frommann) 1804. 3 Teile, unbeschnitten in gedruckten Umschlagen; 8o, Erstes Stück (4) 204, 2 Kupfertafeln, Zweytes Stück (2) 210, 2 Kupfertafeln, Drittes Stück (6)176, 1 Kupfertafel. Umschlagen berieben, Schaden an den Rücken, Seite 152 – 176 + Kupfertafel und hintere Umschlag mit Wasserschaden (etwa 4 Kvadratcentimeter vom oberen, inneren Rand des Rückenumschlages fehl) Der zweite Band der ersten augenärzlichen Zeitschrift der Welt, von der insgesamt nur drei Jährgänge erschienen sind. Sehr selten – very rare! Es ist auch sehr selten das die Umschläge vorhanden sind.(es gibt zusätsliche Informationen auf allen Seiten der Umschläge). Himly (1772 – 1836) war Professor für Augenheilkunde in Jena und Göttingen. Schmidt (1759 – 1809) war einer der ersten Oculisten seiner Zeit und unterhielt 16 Jahre lang auf eigene Kosten ein besonderes Institut für Augenkranke. Obwohl das hier angebotene Exemplar vom Band II nicht in ”mint condition” ist, muss man das hoch schätzen wegen der Seltenheit dieser Zeitschrift! 3.000:-

  45. Himly, Karl, Schmidt, Joh. Adam (Hrsg.). Ophthalmologische Bibliothek.Erster Band, Zweytes Stück. Jena (Friedrich Frommann) 1803. 8o, (2), VI, 127 pp.Unbeschnitten in beriebenem, gedrucktem Umschlag, Wasserflecken, Rückenschäden. Sehr selten –very rare! 700:-

  46. Himly, Karl, Schmidt, Joh. Adam (Hrsg.). Ophthalmologische Bibliothek. Dritter Band. Drittes Stück. Jena (Friedrich Frommann) 1807. 8o, (VII),176, 1 Kupfertafel. Unbeschnitten in beriebenem, gedrucktem Umschlag, einige Braun- und Wasserflecken, Rückenschäden. Sehr selten – very rare! 700:-

  47. Himly, Karl, Schmidt, Joh. Adam (Hrsg.). Ophthalmologische Bibliothek. Dritter Band. Zweytes Stück. Jena (Friedrich Frommann) 1806. 8o, 176, 1 Kupfertafel. Unbeschnitten in gedrucktem Umschlag (vordere Umschlag mangelt!, aber hintere ist dabei mit “Antwort auf eine von Herrn Faust gemachte Beschuldigung” von Himly) Sehr locker, sehr schmutzig, mit viele Wasser- und andere Flecken! Sehr selten – very rare! 200:-

  48. Holmgren, Frithiof Om färgblindheten i dess förhållande till jernvägstrafiken och sjöväsendet Uppsala 1877, vi + 172 s. + färgplansch inb samtida gediget halvfrbd, rygg fläckig, stor 8vo, marmorerat snitt 2.200:-

  49. (Hueter, C) Lossen, Hermann C. Hueter’s Grundriss der Chirurgie. Dritte sorgfältig durchgesehene Auflage. I. Band. Allgeeiner Theil. F C W Vogel, Leipzig 1885, xii + 500 pp. Hardbound private half calf with marbled board papers and edges, large 8vo, gilded spine, with 176 illustrations, spine a bit sunned, corners a bit worn, signature and name stamp on fly leaf. 250:-

  50. Huss, Magnus Chronische Alkoholskrankheit oder Alcoholismus Chronicus. Ein Beitrag zur Kenntniss der Vergiftungs-Krankheit, nach eigener und anderer Erfahrung. Aus dem Schwedischen übersetz mit Aenderungen und Zusätsen des Verfassers von Gerhard von dem Busch. Stockholm & Leipzig (C.E. Fritze) 1852. 8:o, (4), XX, 574 sid. Nött samtida tidstypiskt halvfranskt band. Sid 562 – 574 har gul-bruna fläckar, i övrigt inget att anmärka på inlagan.
    Magnus Huss (1807 – 1890), professor i medicin vid Karolinska institutet, en av de största gestalterna inom svensk medicin på 1800-talet, reformerade läkarurbildningen vid Serafimerlasarettet med tonvikt på fysikalisk diagnostik. Adlades 1857. Generaldirektör för rikets sjukvårdsanstalter 1860 – 1876. Huss publicerade sin berömda bok om alkoholsjukdomen, ”Alcoholismus Chronicus”, i två delar 1849 och 1851, för vilket han prisbelönades av Franska vetenskapsakademin 1854 (Monthyonska priset). Huss beskriver och analyserar på ett vetenskapligt sätt alkoholsjukdomens fysiska, psykiska, sociala och moraliska följdverkningar. Den tyska utvidgade upplagan gav Huss internationell berömmelse. Beroendecentrum vid Karolinska institutet bär idag namnet Magnus Huss. Ovanlig. Waller: 5011. 3.200:-

  51. Huxley, Thomas L Menniskokroppens byggnad och förrättningar – Grunddragen af menniskans fysiologi Adolf Bonnier 1885, viii + 276 s. inb samtida halvfrbd, pärmpapper ngt nött, småfläckig första 10 s., översatt av Christian Lovén, utg av Robert Tigerstedt; med 153 träsnitt därav ett färgtryck samt två planscher. 2:a sv uppl 200:-

  52. Hwasser, Israel (pres.) De Gastronomico Positiones Pathologicæ Upsaliæ 1833, ii + 1-8 + ii + 9-16 pp disbound; resp O L Swalin and J D Grill, i.e. 2 dissertations on the same subject 250:-

  53. Hwasser, Israël Smärre skrifter med medicinskt innehåll. Leffler och Sebell, Upsala 1859, iv + 468 s. sammanbunden med:Hwasser, Israel Program och tal vid medicinæ doctors-promotionen i Upsala d. 14 Junii 1841. W Hörlin, Upsala [1841], ii + 81 + i s. samanbunden med: Hwasser, Israel Om vår tids ungdom. Leffler och Sebell, Upsala 1942, iv + 56 s. samanbunden med: Om Sveriges Framtid. Tal vid den till minne af H. M. Konung Carl XIV Johans tjugofemåriga regering af Upsala Academi firade högtid hållet den 12 maj 1843. Wahlström & Låstbom, Upsala [1843], ii + 27 + i s. samanbunden med: Hwasser, Israel Afskedshelsning till lärjungar och studiikamrater. C A Leffler, Upsala 1857, ii + 94 s. sammanbunden med: Hwasser, Israel Mannens ynglingaålder. Ett anthropologiskt försök. C A Leffler, Upsala 1857, xviii + 26 s. Aftryck ur Tidskriften Skandia 1833. 2:a upplagan. sammanbunden med: Hwasser, Israel Pehr Hoffvenius. Den svenska medicinens fader och grundläggare. En minnesskrift. C A Leffler, Upsala 1859, 42 + ii (blanka) s. Alla 7 skrifterna inbundn i ett samtida nött halvfranskt band , övre delen av rygghuvudet lossad från pärmarna vid falsarna, samtida innehållsförteckning ovh nanteckning i bläck på försättsblad, blad med s. 361-2 i första verket har det övre yttre hörnet bortrivet med en textförlust på 2 halva bokstäver, ett litet fåtal fläckar i inlagan, annars ren och fin (förutom viss åldersmörkning av sidorna).  950:-

  54. Hälsovårdsföreningens i Stockholm förhandlingar. Fjortonde t.o.m tjugonde årgången, 1894 - 1900. Stockholm 1895 – 1901. 8:o, 49, 80, 44, 49, 52, 159 s. Häftade, tryckta originalomslag, ouppsprättade (förutom femtonde årgången). Minimala nagg i en del omslag.
    Några av titlarna på artiklarna: ”Om skollofskolonier”, ”Torfmullen i renhållningens tjänst”, ”Förbättringar vid centraluppvärmning med varm luft”, ”Arbetarbostadsfrågans nuvarande ståndpunkt”, ”Om ozonbehandling av dricksvatten”, ”Några erfarenheter rörande badstubadets återinförande på landsbygden”, ”De svenska lungsotssanatorierna”, ”Arsenikhaltiga tapeter och kläder; samt mögelfaran i våra bostäder”.
    450:-

  55. Instruction for det underordnede personale ved Sundhetstjensten i felten Thieles Bogtrykkeri, Kjöbenhavn 1863, 50 s. inb priv klotryggbd m blank rygg, 12:o 100:-

  56. Kamph, E J  Om Collaps i Lungorna i anatomiskt och ætiologiskt hänseende. Akademisk afhandling, som med Vidterfarna Medicinska Fakultetens i Upsala tillstånd, för Medicinska Gradens erhållande (...) till offentlig granskning framställes på Medicinska Auditorium den 3 Febr. 1833. Upsala (Wahlström & c.) 1833. 8vo, 20 sid. Trådhäftad i tidstypiskt blått pappersomslag. Diskreta noteringar i blyerts av samtida hand. såld

  57. Key, Axel & Gustaf Retzius Studien in der Anatomie des Nervensystems und des Bindegewebes I-II. Stockholm 1875-6, xii + 220 + 39 plates on thick paper with explanations on opposing leaf. + ii pp. + viii + 228 + i + 36 plates on thick paper with explanations on opposing leaf. + ii pp. Large folios in the original goldstamped cloth half calf binding. Calf spine and corners restored by the famous Swedish bookbinder Johanna Röjgård.library ex-libris in both, two first leaves in both volumes, perforating stamp on first 2 leaves in both volumes and the 3 leaf in one volume, ; also perforating stap on leaf with pp. 25-6 in both volumes. A 5 cm tear in the middle of leaf with pp. 25-6 in volume  1, a couple of old library stamps in both wolumes and contemporary loan pockets on inner back board of both volumes Small blind stamp (initials SSB) in lower edge of most plates. 16.000:-

  58. Kleinhans, A. Hudens, hårets och naglarnas vård och bibehållande jemte ett bihang. Med 18 i texten intryckta träsnitt. Ôfversättning af J.G. Collin. Stockholm (Sigfrid Flodins förlag) 1873. 12mo, X, 134 + 4 sid. Häftad i vackert gult originalomslag med dekorativ tidstypisk bård. Något naggat främre omslag med minimala pappersförluser, smärre pappersförlust å ryggens övre del, inlagan helt ren. Bra exemplar! Första svenska utgåvan av Dr Kleinhans’ ”Haut, Haare und Nagel” Allmännyttigt handbibliotek N:r 82. 300:-

  59. Kongl. Collegii Medici Kungörelse, om hwad iakttagas bör wid vaccinationsförteckningar, som till Collegium insändas. Gifwen Stockholm den 22 Januari 1807. ~Stockholm 1807, 4 sid. Oskuren. Undertecknad av berömda läkare som: J.L. Odhelius, C.F. von Scultzenheim, Sv. Hedin, A.J. Hagström, A. Sparrman m. fl. 100:-

  60. Kongl. Collegii Medici Kungörelse, om hwad iakttagas bör wid Vaccinations-Förteckningar, som till Collegium insändas. Stockholm 1807, 4 s. tagen ur band, samtida namnt och datering i bläck på titelsida 125:-

  61. Kongl. Collegii Medici Kungörelse, om Wissa Föreskrifter och Underrättelser till Vaccinationens almännare och säkrare befrämjande i Riket Stockholm 1810, 8 s. tagen ur band, samtida datuminskrift på titelblad i bläck 150:-

  62. Kongl. Maj:ts nådiga förordning, om hwad, i händelse af yppad koppsmitta iakttagas bör. Gifwen Stockholms Slott den 11 December 1816. Stockholm 1817. 8 opaginerade sidor om fattande 10 §§. Tagen ur band, samtida noteringar i bläck i marginalen samt å titelbladet. 180:-

  63. Kongl. Maj:ts nådiga instruction för dess Sundhets-Collegium; gifwen Stockholms Slott den 6 December 1815. Stockholm 1816. 22 opaginerade sidor omfattande 30 §§. Tagen ur band, lösa blad. 200:-

  64. Kongl. Maj:ts nådiga kungörelse angående upbörden av den, Seraphimer-Lazaretet och Frimurare-Barnhuset, i nåder anslagne kort-afgift; gifwen Haga Slott den 11 Augusti 1813. Stockholm 1813. 4 sid. Oskuren. 100:-

  65. Kongl. Maj:ts Nådiga Quarantains-Förordning. Gifwen Beckaskog den 7 November 1806. Stockholm 1807. 4to, 54 sid. Tagen ur band, smärre fuktfläckar som ej berör texten. 170:-

  66. Kongl. Maj:ts nådiga reglemente för vaccinationen i riket. Gifwit Stockholms Slott den 6 mars 1816. Stockholm 1816. 16 sid. Tagen ur band, lösa blad, sid 13 – 14 nätt skuren upptill. 180:-

  67. Kongl. Maj:ts och rikets Svea Hof-rätts universal angående Besiktningars förrättande öfwer såramål och å döda kroppar m.m. af behörige Läkare och Chirurger;... Stockholm 1816, 4 s. tagen ur band, andra bladet ngt sett skuret 125:-

  68. Kongl. Maj:ts Sundhets-Collegii Kungörelse, angående åtskilliga ändringar och tillägg uti förra Författningar och föreskrifter, rörande Competence och Förslags uprättande til ledige Läkare-sysslor och tjenster. Gifven Stockholm den 27 Junii 1822. Stockholm 1822. 4 sid. Oskuren. 120:-

  69. Kongl. Medicinalstyrelsens cirkulär med förändrat formulär för rapporter för intendenter och läkare vid helsobrunnar och badanstalter; utfärdadt i Stockholm den 12 Februari 1886. 6 sid. Tagen ur band. Bihang till Svensk Författnings-Samling Nr 10/1886. 60:-

  70. Kort och tydlig underrättelse om magnetismen. Öfversättning. Sthlm, A. Gadelius, 1816. 8vo. (2), 38 sid. Inbunden i något senare halvklotband, sannolikt 1800-tal. Första och sista sidan lagerfläckade, i övrigt utomordentligt gott skick.  Anonym översättning av artikeln ”Magnetisimus” i tredje utgåvan av Brockhaus ”Conversations Lexikon”. I en fotnot omfattande 6 sidor återges Mesmers biografi. Waller 5388. 1.000:-

  71. Lagberg, J O Handbok i hydrotherapien eller Anvisning att med vatenbehandling bota sjukdomar 1-2. Tengzelius, Söderköping 1853, vi+234; x+278 s. Inbundna samtida skinnryggband med rikt guldornerade ryggar, 12:o’s, rygar och pärmpaapper ngt nötta, samtida namnteckning på försättblad i första delen, mkt bra inlagor, senare genomskinliga skyddsomslag i plast. Två volymer. 1.600:-

  72. Lahmann, Henrik Dysämi eller Felaktig blodsammansättning Stockholm 1895, xvi + 204 s. inb gediget samtida halvfrbd, porträtt, sprängt snitt, översatt av Henrik Berg 200:-

  73. Lefnadskonst Bibliotek för helso- och sjukvård. (JUSTUS, utg.), I – IV.
    I: Läkekonstens hemlighet (Justus, förf.). Stockholm 1891. 76 sid + tresidig bilaga ”Behandling af influensa”. II: Naturmedicin eller apoteksmedicin? (Justus, förf.). Stockholm 1892. 40 sid. III: Koleran. Huru den botas och förebygges. (Justus, förf.) Stockholm 1892. 12 sid. IV: Enda sanna orsaken till de flesta kroniska sjukdomar i synnerhet hos qvinnokönet. Till främjande af familjelycka och slägtets välfärd äfvensom ett bidrag till lagstiftning och folkupplysning. (Rosch, förf.). Stockholm 1894. 48 sid. Sammanbundna med: Wretlind, E.W.: Koleran, hennes historia, natur, symptomer och behandling. (Helsovännens Flygskrifter N:r 8). Stockholm 1892. 24 sid, inklusive tryckta omslag., samt Underrättelser om koleran till allmänhetens tjenst utgifna af Svenska Läkaresällskapet. Stockholm 1892. 8 sid. Dessa skifter är sammanbundna i ett svart halvfranskt band med guldtryck på ryggen, svart mönstrat klot använt som överdrag. Inlagorna är i utmärkt skick. såld

  74. Liedbeck, Petrus Jac. (preses) & Canuto Augusto Haberg (respondent) De veneficio phosphoreo acuto I-II. Upsaliæ 1845, iv+16; ii+17-30 pp. Two parts sewn together, uncut, dedicatory leaf stained. sold

  75. [Ling, Pehr Henrik] Reglemente för gymnastik Stockholm 1836, iv + 120 s. + 8 utvikbara tabeller + 3 utvikbara planscher inb nytt snyggt mörkbrunt marmorerat pappbd m titeletikett i läder m guldskrift, utgivningsår på ryggfot, en ägarstämpel på titelblad, 1:a uppl av Lings berömda arbete 1.000:-

  76. Linhart, Wentzel Compendium der chirurgischen Operationslehre Wilhelm Braumüller, Wien 1856, xii + 748 + viii pp 1st ed, hardbound very well preserved contemporary half calf, marbled edges, large 8vo, w 315 woodcut ill’s, , corners a little bumped, Waller 5848 750:-

  77. Lorentzen, C Haandbog for pharmaceuter, udarbeidet med særligt Hensyn til pharmaceutisk Medhjælperexamen. Fr. Wøldikes Forlag, Kjøbenhavn 1876, viii + 246 + xx s. Inbundet samtida estetiska privata halvklotband med marmorerat pärmpapper, i mkt bra skick, Farmacevtiska Föreningens exlibris, en stämpel från densamma på smutstitelsida. 300:-

  78. Lundwall, Adolf Försök till allmänfattlig framställning utaf frenelogiens hufvudläror. Stockholm 8vo. 1859. 114 sid + 1 litograferad plansch. Häftad. Tryckt blått omslag med dekorativ rambård. Namnteckning på främre omslag. Snedläst, lite tufsigt omslag. 200:-

  79. Löwegren, M K Om ögonsjukdomarne och deras behandling till tjenst för praktiserande läkare och studerande F & G Beijers Förlag 1891, vi + 544 s. 1:a uppl, inb privat halvklotbd, ett par svaga småfläckar på rygg, ill, pärmpapper nött fr a på frampärm 500:-

  80. Löwegren, Michaël Kolmodin Om myopi Lund 1866, ii + 86 + ii s. (sista blank) inb priv halvpergamentbd, pärmpappret mörknat med ålder, en liten flisa av peramentsrygghuvudet borta, en mindre spricka i pergament vid ryggfotens främre fals, blank rygg (ingen titel), stor 8vo, ovanlig; behandlar närsynthet, Mikael Kolmodin Löwegren (1836-1923) var Sveriges första professor i oftalmiatrik 850:-

  81. Maclaren, Archibald A System of Physical Education - Theoretical and Practical Clarendon Press, Oxford 1869, viii + bound errata note + 516 + 2 (appendix K) + ii (blank) + 16 (book list from Clarendon Press) hardbound publ blind stamped cloth, weak hinges, outer hinges and upper and lower spine worn, corners a bit bumped, ex-libris on inner front board half removed, stamp on firs fly leaf ”Kungl. Gymnastiska Centralinstitutets Bibliotek” – Library of the Royal Gymnastic Central Institute (Sweden), inlay good w ” ill’s drawn on wood from life by Alexander Macdonald and engraved by J D Cooper” 650:-

  82. Malmsten, Pehr Henrik Om Brigth’ska njursjukdomen. PAN&s 1842, iv + 120 s. Inbunden samtida halvfranskt band, rygg nött, stada vid rygghuvud, fläckar på innerpärmarna och försättsbladen av lädret, inlagan ren, marmorerat snitt. 250:-

  83. Mangor, C E Land-Apothek til Landmænds Nytte. Med de det tredie Oplag tilføjede Tillæg og Forbedringer af Professor Dr. Med. Joh. Clem. Tode. Schubothe, Kjøbenhavn 1826, xii + 492 s. inb vackert och välbevarat ngt senare halvfrbd (marmorerat skinn och trevligt pärmpapper), förgylld rygg m titelfält i blått, helt blåa vaxade snitt, ett par samtida bläckant på främre pärmspegel och smutsblad, stämpel på titelsidan (”Tilhører grevskabet Christiansholm”), annars oantastlig inlaga 1.500:-

  84. Mansa F B Pesten i Helsingør og Kiøbenhavn 1710 og 1711. En historisk beretning. Bianco Luno, Kiøbenhavn 1842, 162 s. Inbunden privat blankt ngt naggat pappband, rar. 400:-

  85. Meyer, Ed. Handbuch der Augenheilkunde. Verlag von Hermann Peters, Berlin 1886, xviii + 602 pp. Hardbound private half calf with marbled board papers, end papers and edges, large 8vo, gilded spine, with 244 woodcuts, spine a bit sunned, corners a bit worn. Vierte vom Verfasser vermehrte und verbesserte Aufl. 200:-

  86. Moilin, Tony Leçons de médecine physiologique. Adrien Delahaye, Paris 1866, xii + 293 pp. Hardbound a bit worn private half calf, 4x2 c cutout in fly leaf (probably a signature), inlay with dampstains and spots, a little underlining in faint pencil. 900:-

  87. Most, Georg Friedrich Menniskan i de första sju Lefnadsåren, eller Anwisning till en rätt fysisk och moralisk Barnauppfostran, En bok för Föräldrar och Lärare R H Thompson, Malmö 1829, ii + 172 s, inb solkat och ngt trasigt original gråpappomsl m nött titeletikett på rygg, ren inlaga förutom viss mörknad längs främre snitt, sista bladet med liten substansförlust längst ned, oskuren 350:-

  88. Nightingale, Florence Om sjukvårdens ordnande i en större stad - med företal och upplysningar Stockholm 1869, 71 s. inb förl formpressade helklotbd m titel i guld på frampärm, diskret samtida namnt på första smutsblad; Waller 6876, mkt sällsynt, mkt bra skick 900:-

  89. [Nygren J A] Ögonläkaren, eller anvisning att behandla och kurera ögats, ögonlockens och tårverktygens sjukdomar. Utdrag och öfversättning från berömde, utländske läkares och ophtalmologers skrifter L J Hjerta, Stockholm 1859, 191 + i (rättelser) s. inb samtida mkt välhållet halvfrbd m vackert pärmpapper och blindpressningar på rygg, samtida namnt på främre smutsblad, helt gult snitt 1.100:-

  90. Odhelius, Johan L. (Rosenblad, Eberhard) Åminnelsetal öfver Kongl. Vet. Academiens ledamot, välborne Herr Doctor Eberh. Rosenblad, hållet inför Kongl. Vetenskaps-Academien d. 14 maj 1808. Stockholm (P.A. Norstedt & Söner) 1834, 20 s. Häftad, äldre, förmodligen samtida, handmarmorerat pappersomslag, vilket är något färgfläckat av marmoreringsprocessen på frånsidan. Inlagan närmast i perfekt skick. Andra upplagan. Eberhard Rosenblad (1714 – 1796), yngre broder till Nils Rosén von Rosenstein, ”barnläkekonstens fader”. E R studerade under sin äldre bror i Uppsala, medicine doktor 1741, sekreterare i Collegium Medicum, 1742–1743 marinläkare i fält, 1744 kallad till medicnprofessur i Lund, skrev en avhandling ”Om Kinabarkens stora kraft i sjukdomar”, studieresor i Tyskland, också verksam vid Ramlösa hälsokälla under mer än tre decennier. Talet avslutas med en förteckning över hustrur och barn. Mycket intressant ur medicinhistorisk synvinkel! 300:-

  91. Petterson, Conrad Blad ur Svenska Farmaceutiska Föreningens historia - 1861-1886. Ett tjugofemårsminne Stockholm 1886, 95 s. stor 8vo 125:-

  92. Pharmacopoea Danica Typis Thielianis, Hauniæ 1850, x + 233 + i pp hardbound private boards, boards soiled and worn, spine worn and upper and lower spine torn and ragged, foxing and chemical stains in inlay, name inscr on inner front board erased w pen 375:-

  93. Pharmacopoea Suecica Editio Sexta. Stockholm (PA Norstedt et Filii) 1846. 8:o, viii + 236 sid. Inbunden i privat skinnryggsband med ryggtitel i guld, marmorerade överdragspapper, lätt nött. Samtida ägarnamnteckning på främre försättsbladet. Ren inlaga med enstaka, ej störande fläckar. Fint exemplar! 600:-

  94. Ponten, J Läke-bok, eller Anvisning till de mest enkla och minst kostsamma Läkemedel samt deras användande wid de allmännaste Sjukdomstillfällen, synnerligen på Landet och i saknad af snar Läkarevård A Nilsson, Ekesjö 1851, viii + 279 s. sammanbunden med:
    Ponten, J Flora eller Örtbok för Allmänheten, till urskiljande af de läkemedel mest nyttiga och anwändbara örter och wäxter uti wåra ängar, åkrar och odlingar- Bihang till hans förut utgifna Läkebok J Sandwall, Jönköping 1847, 98 + iv s. 2 verk inbumdna i ett slitet samtida halvfrbd, inlaga fläckig, de 2 sista bladen i Läkeboken är lagade och återinsydda i inlagan. Den tomma delen av s 98 i Örtboken, båda sidor av bakre smutsblad och insidan av bakre pärm + ett inlagt pappersark är fullskrivna med samtida recept i bläck (Medel mot Strupsjukan, Motmedel mot Galna Hundars bett-Rabies, Säkert botmedel mot Frossan etc.); Läkeboken 2:a uppl (ny och förbättrad) och Örtboken 1:a uppl. Båda verken 1.200:-

  95. Pontin, Magnus af Anvisning till valet af läkemedel för allmänna sjukvården, till inrättande af Socken-apothek, enligt Kongl. Maj:ts nådigaste befallning; på Kongl. Sundhets-Collegii anmodan,... Henrik A Nordström, Stockhol 1825, 6 + xx + 21-304 s. Inbunden satida halvfranskt band, pärmpapper nött, särskilt i kanterna, rygg snygg, ful namnteckning på frapärms insida, köpenotering på försättsblad, frampärm bruten i nedre hörnet, sista 2 bladen  med index sl-ö felar. 2:a uppl. 400:-

  96. Preyer, W Hypnotismen eller den så kallade animala magnetismen. Carl Högbergs Förlag, Gefle 1882, 63 + i s. Inbunden privat skinnryggband med ngt nötta pärmar, bläcknamnteckningar och en liten not om författarens födeleå på försättsblad, en namnteckning på titelsida, inre falsar ngt lösa, rar. ”Hypnotismen” i guld på rygg. 350:-

  97. Retzius, M C Afhandling om bäckenförträngning Stockholm 1857, vi + 235 s. inb samtida ngt nötta klotryggbd m marmorerade snitt, mindre skada på rygghuvud, samtida namnt, namnstämpel på bakre smutsblad, inlaga ngt lagerfläckad som vanligt, 2:a uppl 500:-

  98. Richards, John Morgan A Chronology of Medicine. Ancient, Mediæval and Modern. Being a Historical, an Antiquarian, & a Curious Survey of the Birth & Growth of Medicine from the Earliest Times to the Present Day. Bailliére, Tindall & Cox, London 1880, frontispiece + viii + 314 pp. Hardbound later cloth with gilt lettering on spine, illustrated. 900:-

  99. Richardson, Benjamin Ward Vår tids sjukdomar. Fahlcrantz 1880, plansch + vi + 471 + i s. Inbunden förlagets mkt välhållna svart- och guldpressade bruna helklotband, frlagsstämpel på bakre försättsblad. 400:-

  100. Rosén von Rosenstein, Nils Underrättelser om barns sjukdomar och deras botande. J L Brundin, Stockholm 1851, ii + 520 s. Inbunden samtida nött halvfranskt band, stänkmarmorerat snitt, mkt bra inlaga. 5:e uppl. 2.300:-

  101. Schmiegelow, E Ørets sygdomme - framstillde for praktiserende læger og studerende P G Philipsens Forlag, København 1893, vii + 316 s. inb samtida priv halvfrbd m pergamenthörn och marmorerat snitt, rikt förgylld rygg, bd i mkt bra kondition, 2 namnt, blyertsant och ngn enstaka bläckant från förste ägaren, 72 stuckna avbildningar i texten 250:-

  102. Schmurr, Christ. Friedr. De dysenteria Berolini 1820, 45 + i pp paper spine, small dogs ears on some pages, nice initial stamp on cvr 400:-

  103. Schroeder, Carl Handbuch der Krankheiten der weiblichen Geschlechtsorgane. Verlag von F C Vogel, Leipzig 1889, x + 614 pp. Hardbound private half calf with marbled board papers, end papers and edges , 4to, 185 illustrations in text, a bit worn around the edges, especially the calf corners, gilded spine, pencil underlining. Neunte Aufl. umgearbeitet und herausg. von M Hofmeier. Handbuch der speziellen Pathologie und Therapie, 10. Band. 200:-

  104. (Schulzenheim, Carl Fr. von) Hagström, A Joh. Åminnelse-tal öfver... General-Directeuren för Sjukvården vid Läne-Lazaretten i Riket, Assessoren i Kongl. Collegium Medicum, Öfver-Chirurgen vid Kongl. Lazarettet i Stockholm... Carl Fr. von Schulzenheim A J Segerstedt, Strängnäs 1810, 30 s. + s. 3 + i (blank) i snyggt senare marmorerat pappomsl m papperstiteletikett på främre omsl, oskuren, m graverad titelvinjett 350:-

  105. (Schulzenheim, David Schulz von) Hagberg, Carl P Tal öfver... välborne herr doctor David Schulz von Schulzenheim; hållet vid dess jordfästning i St. Claræ Kyrka den 2 Maji 1823 Henrik And. Nordström, Stockholm 1823, 20 s. tagen ur band 100:-

  106. Schüle, Heinrich Handbuch der Geisteskrankheiten. F C W Vogel, Leipzig 1878, x + 732 pp. 1st edition, hardbound worn half calf, large 8vo, library staps and etiquette (Inst. för Psykiatri, Karolinska Institutet), name inscription on fly leaf. Handbuch der speziellen Pathologie und Therapie. hrsg. von H. v. Ziemssen, Bd. 16. 1.200:-

  107. Selldén, P A Hjalmar Om difterins behandling med qvicksilfvercyanid. Akademisk afhandling, som med vidterfarna Medicinska Fakultetens i Upsala samtycke för vinnande av medicinska doktorsgraden till offentlig granskning framställes (...) å Akademiska sjukhusets lärosal lördagen den 10 april 1886. Stockholm (Oscar Sam Rumstedts boktryckeri) 1886. 8vo. (1) 96 (1) sid. Häftad i tryckt omslag med dedikation till Doktor F. Holmgren, som inte läst detta osprättade exemplar! Omslaget ställvis mörktonat och slitet i kanterna med minimala pappersförluster. 150:-

  108. Stevens, W Beskrifning på ett enkelt och hittils med största fördel nyttjadt sätt att behandla Asiatiska Choleran. Öfversatt af O. A. C. [= Otto Aug. Cronhjelm]. J Hörberg, Stockholm 1834, 24 s. i veckat och ngt naggat pappersomsl, lätt fläckad inlaga, litet jack i rygg 200:-

  109. Streng, Doktor Th. Barnens helsobok – att utan medikamenter befrämja deras friskhet och utweckling Stockholm 1860, 68 s. tagen ur band 100:-

  110. Svenska farmakopén. Öfversättning från sjunde upplagan. Tredje tryckupplagan. (Ed. VII 3, 1879). Carlssons 1883, 338 s. Inbunden privat halvklotband, pärmpapper och rygghuvud lätt nötta, rygg ngt blekt, namnteckning och tidigare överstruken namnstämpel på titelsida. 300:-

  111. Tagliacozzi, Gaspare De curtorum chirurgia per institionem libri duo. Recognovit et edidit: M. Troschel. Berolini 1831. 8vo, XVI, 436 pp, 6 folding plates. Inscribed on a blank leaf by Tord Skoog, who donated it to a collegue. Halfcalf binding from the 20th century in 19th century style. Excellent condition!
    Tagliacozzi, Gaspare (1545 – 1599) published his classic book in the history of plastic surgery in Venice 1597. A pirated edition by Roberto Meietti appeared the same year. This was the first book which describes reconstructive surgery of the nose, besides rhinoplastic techniques recorded already several centuries BC in Hindu medicine. This is the third and last edition. Tord Skoog (1915 – 1977) was professor of plastic surgery at the Uppsala university (1960 – 1977). Skoog was a pioneer of plastic surgery in Scandinavia and his clinic was at that time a very important international meeting-point for plastic surgeons. Skoog was also an enthusiastic booklover. Very nice
    binding by the bookbinder master Thure Anderson, Uppsala. Waller 9453. 20.000:-

  112. Tigerstedt, Robert Blodomloppets fysiologi. Aderton föreläsningar hållna vid Karolinska Institutet hösten 1888 - Förra delen Fahlcrantz & Co, Stockholm 1889, viii + 232 s. 1:a uppl, inb priv ngt nött halvfrbd, med 64 bilder i texten; innehåller föreläsningarna 1-8, mer utkom 300:-

  113. Underdånig Berättelse af Directionen öfwer Konungens Hospital, huru Denna Inrättning blifwit förwaltad År 1811 Stockholm 1812, 4 s. tagen ur band 125:-

  114. Underrättelse om hwad iakttagas bör til förekommande af smittosamma sjukdomars och farsoters utbredande. Upsatt på Kongl. Maj:ts nådiga befallning i enlighet med Kongl. Sundhets-Collegii underdåniga betänkande. Stockholm 1813, 12 opaginerade sidor omfattande 12 §§, tagen ur band. Enstaka samtida noteringar i bläck i marginalen. 150:-

  115. Uppsala Läkareförenings förhandlingar, Första bandet - Arbetsåret 1865-1866 Uppsala 1875, vi + 446 s. trasigt omsl utan textförlust, 2:a uppl, ospr, stor 8vo; artiklar av bl a Aug. Almén, Fr. Björnström, E. Clason, R. F Fristedt, O. Glas, P. Hedenius, Fr. Holmgren, C. B. Mesterton 400:-

  116. Uppsala Läkareförenings förhandlingar. Första bandet. Arbetsåret 1865-1866. + Andra bandet. Arbetsåret 1866-1867. Akademiska Boktryckeriet, 1875 & 1967, iv+448; vi+694+i s. Inbundna 2 gedigna halvfranska band, enstaka illustrationer, hörn på vol. 2 ngt stötta, missfärgning av försättsblad och innerpärmar pga bindningen, liten flisa ur främre försättsblad och liten riss i bakre försättsblad på vol. 2 (skört papper), övre och rfämre snitt med några småfläckar på vol. 1, innerfalsar på ol 2 svaga, liten fläck nära främre snitt på 3 blad i vol. 1, annars mkt rena och fina inlagor. Band 1: 2:a uppl., band 2: 1:a uppl. 1.300:-

  117. Ursin, Nils Abraham (preses) & Evert Julius Bonsdorff (respondent) Allmänna physiologiska betraktelser öfver begreppen lif och organism,... J C Frencell & son, Helsingfors 1836, ii+57+i s. + 1 litografi. Tagen ur band, vis åldersfläckning, litografin brunfärgad. 300:-

  118. Widmark, Johan Om jequirity-oftalmien Stockholm 1883, 60 + ii s. diss, dedicerad, svagt solkat omsl, svagt vikmärke på främre omsl och 12 s. in, ryggfot naggad, 1 1/2 cm falsriss på främre omsl 150:-

  119. Vierordt, Karl Grundriss der Physiologie des Menschen. Verlag der H. Laupp’schen Buchhandlung, Tübingen 1862, viii + 578 + i pp. Hardbound private half calf with elaborately gilded, spine, some wear to edges and corners, large 8vo, marbled edges, a couple of scratches on boards, unfortunately someone has cut out a large piece of the front enpaper, inlay in very good condition (excepting some underlining in pencil), 208 Textholzschnitt. 2:e  verbesserte Aufl. 1.400:-

  120. Winckler, Axel Therapeutisches Lexicon F C W Vogel, Leipzig 1884, iv + 332 pp hardbound leather backed boards, spine worn, boards bleached, stain on p 226, a few markings in pencil, contemporary name inscr and later name stamp 250:-

  121. Virchow, Rud. Läran om trichiner - med afseende på de försigtighetsmått som läkare och andra böra iakttaga P G Berg, Stockholm 1866, 80 s. 12:o, översatt av  G Swederus, m 1 plansch och 5 träsnitt, nött rygg, osprättad, oskuren, mycket sällsynt! 600:-

  122. Zetterström, Carolo (pres) Ad historiam variolarum vaccinarum in Suecia additamenta... Upsaliæ 1827, 8 pp disbound, uncut, resp. Carolus Magnus Åkerblom 200:-

  123. Zetterström, Carolo (pres) De officio medici commentationes... Upsaliæ 1827, viii + pp 17-26 disbound, uncut, complete, resp. Nicolaus Gust. Örbom 200:-

  124. Zimmermann, Karl 65 Tafeln Abbildungen zur Lehre des chirurgischen Verbandes und dessen Verbesserungen Karl Franz Köhler, Leipzig 1834, ii pp + 65 whole page plates w blank backsides (of which 2 foldouts) some foxing bound with: Meissner, Friedrich Ludvig Denkschrift zur Feier des 25jährigen bestehens der Entbindungsanstalt zu Leipzig unter Leitung ihres Stifters und Directors Joerg. Verlag von Otto Wigand, Leipzig 1835, iv + 26 + ii pp + 3 litographed plates (foldouts) some foxing; both works bound in private half calf, minimal damage to lower spine, upper spine a bit worn, corners a bit bumped, edges cotoured, small 4to Both works 1.400:-