|
Medicin, 1900-tal / Medicine 20th Century
uppdat 09-08-12
-
ABHANDLUNGEN AUS DER KINDERHEILKUNDE UND IHREN GRENZGEBIETEN.
Beihefte zum Jahrbuch für Kinderheilkunde.
Berlin (S. Karger) 1924-25. Heft 1: Eliasberg, Helene und Cahn, Philipp „Die
Behandlung der kindlichen Lungentuberkulose mit dem künstlichen Pneumothorax“,
54 (2) pp, Heft 2: Vischer, Mattheus „Beiträge zur Myokarditis im Kindersalter
besonders zur isolierten akuten Myokarditis und zur Frage der Myokarditis bei
Status Thymolymphaticus“, 88 pp, Heft 3: Schiff, E und Mosse, K „Saure
Milchmischungen in der Ernährungstherapie des Säuglings“, 51 (5) pp, Heft 4:
Rosenbaum, S. „Physiologie und Pathologie des Säuglingsmagens“, 60 (4) pp,
Heft 5: Karger, Paul: „Über den Schlaf des Kindes“, 50 (2), Heft 6: Heine, L.
„Die Augenerkrankungen des Kindesalters in ihrer Besonderheit“ Mit 9
Abbildungen, 52 pp, Heft 7: Stockmeyer, Karl M. „Zur Berwertungder
Chirurgischen Behandlung der Spina Bifida“, 46 pp. Privately bound
halfcloth without title on spine. 350:-
-
Abrahamsson, Hasse et al.
Gastrointestinal psykosomatik. AB Tika 1987, 350 s. Inbunden
förlagets fotoillustrerade pappband, stor 8vo, illustrerad, namnteckning på
försättsblad. 100:-
-
(Abreu, Manoel de) Benício dos
Santos, Itazil Vida e obra de Monoel de Abreu. O criador da abreugrafia.
Pongetti, Rio de Janeiro 1963, 256 pp. + plates. Double dedication from
Abreu, one on back of portrait, one on title page, a little bit worn softcover
with flaps, uncut. In Portugese. sold
-
Ahlgren, Gunnar
Über den Angriffspunkt des Insulins Walter de Gruyter & Co, Berlin und
Leipzig 1923, pp 167-185 ded, Sonderabdruck aus dem Skandin. Archiv f.
Physiologie, 1923 Band XLIV, small tear and minor spot on front cover
sold
-
Ahlström, Håkan
Anatomy and Permeability of Tumour Vessels – An experimental study in nude
rats with the aim of increasing the uptake of monoclonal anti-CEA antibodies
in human colonic cancer Uppsala 1988, 20 pp photo-ill, 4to 40:-
-
Albrecht, Rosemarie & Fendel, Kurt Otoskopische Diagnostik/
Otoscopic Diagnosis Akademie Verlag, Berlin 1971, 164 pp + errata leaf
large 8vo, hadbound publ cloth w dj, w 86 ill’s incl 96 b/w and 83 coloured
subfigures, text in English and German 160:-
-
Alcohol, Drugs and Traffic Safety. Current Research Literature.
1995 No 2. Lund
1995, pp 49-94 + ii (blank) pp. Staple bound, large 8vo. Vol. 13 1995 No.
2. 60:-
-
Alkohol- och narkotikautvecklingen i Sverige. Rapport 86.
CAN 1986, 203 s.
Häftad, stor 8vo. CAN Rapport-serie Nr 1, 1986. 100:-
-
Alkohol- och narkotikautvecklingen i Sverige. Rapport 87.
CAN 1987, 247 s.
Häftad, stor 8vo.CAN Rapport-serie Nr 2. 100:-
-
Alkohol- och narkotikautvecklingen i Sverige. Rapport 94.
Folkhälsoinstitutet
/ CAN 1994, 251 s. Häftad, stor 8vo, naggat rygghuvud och årtalet på rygg
inringat. Rapport-serie Nr 40. 120:-
-
Alkohol- och narkotikautvecklingen i Sverige. Rapport 95.
Folkhälsoinstitutet
/ CAN 1995, 256 s. Häftad, stor 8vo, som ny. Rapport nr 2.
Folkhälsoinstitutets rapportserie 46. 120:-
-
Almkvist, Johan Könssjukdomarna lättfattligt framställda.
Bonniers 1924, 209 s. ed 72 figurer. + Strandberg, James Huden
och hudens sjukdomar. Bonniers 1924, 166 s. Bägge verken inbundna i ett
halvfranskt band med marmorerade pärmpapper och försättspapper, färgat övre
snitt, lätt nött rygg. Medicinskt Folkbibliotek. 250:-
-
Alwall, Nils On the artificial kidney IV – XII.
Särtryck ur Acta Medica Scandinavica; F. IV & VI ur Vol CXXXII (132), 1949,
VIII – XIII utgör supplement CCXXIX till Acta Medica Scandinavica 1949.
Klammerhäftade med tryckta omslag, IV: (The Technique in Animal Experiments) –
22 sid, inleds med en 4 sid lång historik, V: (Some Experiences During the
Study of Dialytic Treatment on Animals with Uremia Caused by Mercuric Chloride
Poisoning) – 10 sid., VI: (Some Views on the Indications for Treatment of
Uremia and for Active Removal of Oedema by Means or our Artificial Kidney,
Based on Studies of Uremic Material not Treated with this Method) – 16 sid.,
VII: (Clinical Experiences of Dialytic Treatment of Uremia) – 16 sid., VIII:
(Cases of Acute Renal Failure with Anuria-Oliguria Treated with 1. Excessive
Fluid-Electrolyte Supply, 2. Fluid Supply under Weight Control to Avoid or
Reduce Fluid Retention-Oedema, 3. Artificial Kidney) – 10 sid., IX: (Dialytic
Treatment, and After-Treatment Comprising Fluid Supply through Appendicostomy
in order to Produce Polyuria in Two Isosthenuric Cases of Chronic
Pyelonephritis) – 3 sid., X: (On the After-Course of 24 cases Treated with
Dialysis) – 4 sid., XI: (Some supplementary Constructional Details of the
Dialyser Intended for Rabbit and Homo) – 2 sid., XII: (Dialyser-ultrafiltrator
intended for rabbit. Constructional details. Effectiveness.) – 8 sid, XIII:
(Constructional Details of the Dialyser-Ultrafiltrator Intended for Homo) – 2
sid. Dedikation från författaren till Erik Ask-Upmark. 650:-
-
Alwmark, Anders
Gastro-intestinal diagnostik - aktuella synpunkter. AB Tika 1980, 184 s.
Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, stor 8vo, illustrerad.
100:-
-
Andersson, Barbro & Björn Hibell Skolelevers drogvanor 1986
och 1987. Centralförbundet för Alkohol- och Narkotikaupplysning (CAN)
1988, 95 s. Häftad, stor 8vo. CAN Rapport-serie Nr 5. 80:-
-
Andersson, Bengt; Mats Fridell; Kerstin Nilsson & Kerstin
Tunving Sjuttiotalets narkomaner. Patienter vårdade vid St Lars sjukhus
1970-1978. - observationer under och efter vården fram till år 1984.
Lunds Universitet 1986, 265 s. Häftad, stor 8vo. 200:-
-
Andersson, Henrik et al.
Malabsorption - fysiologi, klinik och terapi. AB Tika 1986, 408 s.
Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, stor 8vo, illustrerad. 100:-
-
Andersson, Ulf Studies in Tardive Dyskinesia. Uppsala
Universitet 1988, 32 + iii + 5 papers (58 pp.). + errata leaf. Softcover,
dissertation, dedication on front cover, with dedicatory card. Comprehensive
Summaries of Uppsala Dissertations from the Faculty of Medicine 157. 100:-
-
Andersson, Widar Skrik, suckar och sidointriger. Om
sjukvård, politik och företag. Ekerlids Förlag 2002, 188 s. Inbunden
förlagets illustrerade laminatband. 120:-
-
Andréasson ,Rune & Torbjörn Vrethammar (Red) Epilepsi och
körkort. CIBA-GEIGY / Svenska Epilepsiförbundet / Svensk Trafikmedicinsk
Förening 1985, 131 s. Häftad, stor 8vo, lätt solblekt längs kanterna.
120:-
-
Andréasson, Rune & Wayne Jones Alkohol och trafikbrott. En
uppgift för rättskemin. Rättsmedicinalverket / Fritzes Offentliga
Publikationer 1999, 150 + 10 (blanka för noteringar) s. Häftad, stor 8vo,
illustrerad, dedikation från Andréasson. RMV-rapport 1999:2.
såld
-
Andréasson, Rune (red) Körkortsmedicin - trafikmedicin.
R&S 1986, 297 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat
skyddsomslag, illustrerad. 150:-
-
Andréasson, Rune Läkemedel, narkotika och körkort.
Fischer & Co 1991, 196 s. Inbunden örlagets illustrerade pappband,
dedicerad, illustrerad, märke efter gem på ett blad, annars som ny. Carnegie
Dokumentationsserie 14. 70:-
-
Andréasson, Sven o a Kris i alkoholfrågan. Nya villkor för
folkhälsa och välfärd. Hjalmarson & Högberg 2001, 149 s. Häftad, som
ny. 100:-
-
Andrén-Sandberg, Åke Idrott och alkohol. Fakta om hur
alkohol påverkar kroppen vid idrottsutövning på kort och lång sikt.
Systembolaget 1990, 121 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband,
illustrerad, stor 8vo. 140:-
-
Antoni, Nils En bok om nerver. Bonniers 1946, 462 s.
sammanbunden med: Ask-Upmark, Erik Hjärtat och hjärtsjukdomarna.
Bonniers 1944, 284 s. Båda verken inbundna i förlagets bibliofila
läderryggband med linnepärmar och Asklepiosstaven i guld på frampärm, övre
guldsnitt, bägge verken illustrerade och förstaupplagor, bakre innerfals ngt
svag. 175:-
-
Aquilonius, Sten-Magnus & Jan Fagius (red) Neurologi.
A&W Medicin/ Liber Utbildning 1994, 489 s. Inbunden förlagets laminatband,
stor 8vo, illustrerad. 2:a uppl. 200:-
-
Armyr, Gunno; Åke Elmér & Ulrich Herz Alkoholen i 80-talets
värld. Dryckesmönster och nykterhetsinsatser. Sober Förlag 1982, 208 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, ett par småfläckar på främre
försättsblad. 100:-
-
Arturson, Göran & Lorin, Henry (red) Katastrofmedicin
kärnvapenkrig FOA, Stockholm 1986, 192 s. fotoill o andra ill, stor 8vo
60:-
-
Arver, Brita Hereditary Breast/Ovarian Cancer. Iplementation
of BRCA1 & BRCA2 Testing. Stockhol 2001, 93 + iii + pp 2474-2477 + ii + pp
223-226 + ii + pp 134-139 + ii + pp 1-17 + 7 + ii + pp 1-23 + 11 pp.
Softcover, dissertation, large 8vo, folding mark on front cover and soe pages
in, otherwise without fault. 180:-
-
Arvet och miljön. Genetiska skadeverkningar av miljöfaktorer.
Svenska
Läkaresllskapet 1980, 52 s. Klammerhäftad, illustrerad, främre omslag ngt
nött vid ryggfot och mot nedre snitt, bakre omslag med viss missfärgning.
Svenska Läkaresällskapets handlingar Band 89 Häfte 1 1980. 50:-
-
Ask-Upmark, Erik Cerebrovascular Lesions and Oral Contraceptives.
Uppsala 1976, 11 pp. Staple bound in printed wrappers. Studia
Sociologica Upsaliensia 11. Ask-Upmarks stridsskrift mot p-pillret. 50:-
-
Ask-Upmark ,
Erik Hjärtat och hjärtsjukdomarna Bonniers 1944, 284 s. inb förl dek
klotryggbd, ill, namnt; i serien Vår Tids Medicin 60:-
-
Ask-Upmark, Erik Nervsystem och Invärtes sjukdom.
Svenska Bokförlaget/Bonniers 1966, 324 s. Inbunden förlagets dekorerade
helklotband med ngt naggat skyddsomslag, rikt illustrerad, grönt övre snitt.
130:-
-
Ask-Upmark, Erik Tillämpad anatomi. Åhlen & Soner 1951,
304 s. Inbunden förlagets klotryggband, läkarstämpel och signatur på
försättsblad, 128 illustrationer, ett femtontal sidor blyertsstreckade.
100:-
-
Aubert, Maurice Vertiges et surdités d’origine vasculaire -
Notes anatomo-cliniques et thérapeutiques Masson et Cie 1958, viii + 96 +
iv pp small 4to, 9 ill’s (plates), name inscr 130:-
-
Baatz, H. Die Bedeutung de Freiliegekuren im Rahmen der gyn.
Balneotherapie (Erfahrungsbericht von 1952 – 1962). Stuttgart 1963. 8o, 16
pp, Staplebound. Bad Pyrmonter Wissenschaftliche Abhandlungen, Heft
59. 60:-
-
Baatz, H. Erfahrungen mit der Moortherapie im Rahmen der
Sterilitätsbehandlung. Stuttgart 1962. 8o, 28 pp, Staplebound.
Bad Pyrmonter Wissenschaftliche Abhandlungen, Heft 51. 60:-
-
Baatz, H. Erfahrungen und Erfolge mit der
Moor-Resorptionstherapie genitaler Entzündungen der Frau. Stuttgart 1964.
8o, 48 pp, Staplebound. Bad Pyrmonter Wissenschaftliche
Abhandlungen, Heft 35 und 36. 60:-
-
Baatz, H. Frauenheilbad Pyrmont – seine gynäkologische
Indikationen im Zeitspiegel von vier Jahrhunderten (1560 – 1960). Eine
medizin-historische Studie. Stuttgart 1963. 8o, 40 pp, Staplebound.
Bad Pyrmonter Wissenschaftliche Abhandlungen, Heft 58. 60:-
-
Backman, E Louis
Bidrag till frågan om normala ämnesomsättningsprodukters verkan på hjärta
och blodtryck Uppsala 1912, viii + 282 + i + 12 utviksplanscher
dedicerad, diss, lätt nött omsl 250:-
-
Baginsky, Adolf Säuglingskrankenpflege und
Säuglingskrankheiten nach den Erfahrungen im städtischen Kaiser und Kaiserin
Friedrich-Kinderkrankenhaus in Berlin. Ferdinand Enke, Stuttgart 1906,
xviii + 215 + colour plate + 4 pp. Hardbound publisher’s cloth with title
and author stamped on front board, sall 4to, 44 illustrations in text and one
colour plate, name stap on title page, boards a bit soiled. 500:-
-
Bailey, Hamilton & R J
McNeill Love A Short Practice of Surgery. H K Lewis & Co Ltd, London
1946, viii + 1097 pp. Hardbound publishers cloth, large 8vo, with 1063 (of
which 203 coloured) illustrations. Annotated and name inscription with pen,
title on spine changed to “ A Short Practice of Sorcery“.
7th ed. 150:-
-
Bailey, Hamilton
Demonstrations of Physical Signs in Clincal Surgery John Wright & Sons
Ltd., Bristol 1946, xii + 375 pp hardb publ cloth w blindstamped front and
gilt lettering on spine, 10th rev ed, w 573 ill’s partly in colour, 3 name
inscr, 2 in pencil one in pen 150:-
-
Bárány, Franz et al.
Akut gastroenterologi. AB Tika 1984, 386 s. Inbunden förlagets
fotoillustrerade pappband, stor 8vo, illustrerad, namnteckning på försättsblad.
100:-
-
Barnard, Christiaan & Siegfried Stander Kirurgen. BB
1975, 441 s. Inbunden förlagets konstläderband med skyddsomslag. 80:-
-
Bauer, K H Das Krebsproblem – Einführung in die allgemeine
Geschwulstlehre für Studierende, Ärzte und Naturwissenschaftler Springer-Verlag,
Berlin/
Göttingen/
Heidelberg 1949, ix + 758 pp 1st ed, hardbound publ cloth,
large 8vo, spine a little worn, with 71 ill’s, partly in colour, fold mark on
last 10 pages 150:-
-
Beaumont, G E & Dodds, E C Recent Advances in Medicine –
Clinical Laboratory Therapeutic J & A Churchill, London 1939, xvi + 431 +
16 (publ catalogue) pp hardbound publ cloth, ills in text and photo-plates,
small crack on upper spine, a couple of minimal spots on fly-leaf, 9th
ed 40:-
-
Behandling av narkotikamissbrukare
Socialstyrelsen 1973, 403 s. 2:a
omarb uppl 1:a tryckn, ngt fläckat snitt, lite sjaviga omsl 80:-
-
Behrman, Richard E & Robert M
Kliegman Nelson Essentials of Pediatrics. W B Saunders Co., 1994, xiv +
795 pp. Softcover, 4to, illustrated, crossed out name inscription on first
title page. 2nd edition. 150:-
-
Bejerot, Nils Missbruk av alkohol, narkotika och frihet.
Ordfront 1981, 211 + i s. Originalpocket. 20:e tus. 75:-
-
Bejerot, Nils Missbruk och missförstånd. Ordfront 1981,
198 s. Originalpocket, 1:a uppl. på 5.000 ex. 100:-
-
Bejerot, Nils
Narkotikafrågan och samhället. Aldus Aktuellt 1968, 480 + viii s.
Originalpocket, marginalmarkeringar o dyl i blyerts. 70:-
-
Bendix, Bernhard Lehrbuch der Kinderheilkunde. Urban &
Schwarzenberg, Berlin und Wien 1905, xii + 628 pp. Hardbound publisher’s
gold and blind stamped blue cloth, small piece torn away at upper outer corner
of first fly leaf and title page, minor tear in leaf after that, otherwise in
mint condition, small 4to, with 24 woodcuts. 4th enhanced and enlarged
edition. 200:-
-
Benedek, Therese Psychosexual Functions in Women The
Ronald Press Co, New York 1952, x + 435 pp 1st ed, hardbound publ cloth w
very bad dj, large 8vo, minimal inscr on first flyleaf, in series Studies in
Psychosomatic Medicine 150:-
-
Benjamin, Erich Grundlagen und Entwicklungsgeschichte de
kindlichen Neurose. Eine ärztlich-pädagogische Studie. Leipzig (Georg
Thieme) 1930. 4o, 144 pp. Sewn as issued. Not fresh a little worn cover.
Owner’s stamp. A few annotations, not disturbing. 110:-
-
Berfenstam, Ragnar Studies on Blood Zinc. A Clinical and
Experimental Investigation into the Zinc Content of Plasma and Blood
Corpuscles eith Special Reference to Infancy. Uppsala 1952, 105 pp.
Sewn in printed wrappers, dedicated on front cover, small 4to, illustrated
with tables. From the Paediatric Clinic of the University Hospital, Uppsala.
Also published as supplement 87 to Acta Pædiatrica. 125:-
-
Berg, Fredrik
Ögat och dess sjukdomar Bonniers 1944, 166 s. inb förl dek klotryggbd,
fotoill och andra ill, 3:e rev uppl; i serien Vår Tids Medicin 60:-
-
Bergenhem, Bengt
Experimentelle Untersuchungen über die spontanen Veränderungen des Blutes
in Vitro – hinsichtlich Suspenionsstabilität, Komplementaktivität und
Antithrombinfunktion Uppsala 1938, viii + 251 pp diss, small 4to,
uncut; Acta Pathologica et Microbiologica Scandinavica Supplementum XXXIX
100:-
-
Berglund, Mats & Ulf Rydberg (red) Beroendelära.
Studentlitteratur 1999, 236 s. Häftad, lätt nött rygghuvud. 90:-
-
Berglund, Mats; Sven Andréasson o. a. Behandling av
alkoholproblem. En kunskapsöversikt. Centrum för utvärdering av socialt
arbete / Liber Utbildning 1994, 178 s. Häftad, rygg ngt solblekt. 120:-
-
Bergman, Emanuel Barns utsättande för tuberkulös smitta.
Bidrag till frågan om tuberkulosens uppkomst, utbredning, och förebyggande.
Uppsala 1918, viii + 232 + 126 s. Häftad i tryckta omslag, omslag
naggat (mkt skört papper, osprättad, dissertation. 200:-
-
Bergman, Ronald A & Adel
K Afifi Atlas of Microscopic Anatomy. A companion to Histology and
Neuroanatomy. W B Saunders Company 1974, vi + 426 pp. Hardbound
publishers illustrated boards, 4to, lavishly illustrated, corners a little
bumped. 150:-
-
Bergmann, E v.;
König, Franz; Eiselberg, A Freih von & Körte, W Archiv für klinische
Chirurgie 72:e Bd, zweites heft Verlag von August Hirschwald, Berlin 1904,
pp 231-448 + 1 Tafel gebunden priv halbleinen, paper a little worn, ills in
text, large 8vo; the title on the book reads: A. Läven Die örtliche
Anästhesie bei Zahnextractionen etc., which is the title of the first article,
pp 231-283, and deals with the use of cocaine compounds for anaesthetics
110:-
-
Bergmann, E von;
Bruns, P von & Mikulicz, J von Handbuch der praktischen Chirurgie I-IV
Verlag von Ferdinand Enke, Stuttgart 1903, xii+1086; xii+1107; x+1286;
xii+1108 pp hardbound solid half calf, somewhat worn and scratched, 2nd
reworked ed, small 4to, more than 1180 ill’s in
text, small tear in pp 1071-72 in vol I; Band 1:
Chirurgie des Kopfes und
der Speiseröhre;
Bd.2: Chirurgie des
Halses, der Brust,
der Wirbelsäule und
des Beckens. Lehre von den Hernien; Bd.3:
Chirurgie des Unterleibes; Bd.4:
Chirurgie
der Extremitäten.
I-IV 1.200:-
-
Bergmark, Gustaf
Bidrag till de cerebrala förlamningarnas symptomatologi Uppsala 1908,
205 s. et par riss i omsl, mindre fläck på främre omsl och 2 blad in,
namnt, stor 8:o, akademisk afhandling 50:-
-
Bergstrand, A Framtidens äktenskap Björck & Börjesson
1908, 76 + i s. en delvis medicinsk (veneriska sjukdomar o dyl) betraktelse
av en med. dr., främre omsl nästan loss, rygg sliten 40:-
-
Berman, Leonard B & Victor Vertes The Pathophysiology of
Renin. CIBA 1973, 35 + i pp. Staple bound, large 8vo, lavishly
illustrated by Frank H Netter. Clinical Symposia vol 25 nr 5. 40:-
-
(Bernard, Claude) Parvez, H & S (Eds.)
Advances in Experimental Medicine - A Centenary Tribute to
Claude Bernard Elsevier/ North-Holland Biomedical Press, Amsterdam/ New
York/ Oxford, 643 pp hardbound publ dec boards, large 8vo, ill and
photo-ill 200:-
-
[Bernth & Hagen]
Astrup, Poul o a (red) Bernth og Hagens Medicinsk kompendium København
1950, 1034 s. inb förl helklotbd, 5: uppl, liten 4to, sprängt snitt
200:-
-
Beskow, Jan (ledning) Problemet självmord. Underlag till
vårdprogram. Socialstyrelsen - Vårdprogramnämnden 1983, 120 s. Häftad,
stor 8vo, främre omslag nött, namnteckning och vikmärke på titelsidan.
100:-
-
(Best & Taylor) Brobeck, John R (Ed.)
Best & Taylor’s Physiological Basis of Medical Practice
The Williams and Wilkins Company, Baltimore 1973, xvi + 198 + 128 + 247 + 129
+ 57 + 90 + 164 + 165 + 178 + 27 (=1399) pp hardbound publ dec cloth, 4to
150:-
-
Beyer, H &
Hünermann, Th Die Operation am Ohr Johann ambrosius Barth Verlag,
Leipzig 1953, viii + 311 + iv pp hardbound publ dec cloth, large 8vo, w 271
ill’s, 5. vermehrte und verbesserte Aufl., name inscr 130:-
-
Biesalski, K Orthopädische Behandlung der Nervenkrankheiten.
Gustav Fischer, Jena 1914, iv + 166 pp. Hardbound private cloth with
blank spine, small 4to, with 162 illustrations in text. Abdruck aus ”Lehrbuch
der Orthopädie” herausg. von F Lange. 350:-
-
Birch, C Allan
Emergencies in Medical Practice E. & S. Livingstone Ltd 1950, xii + 564
pp hardbound publ cloth, with 131 ill´s, 8 in full colour, 2nd ed, name
100:-
-
Bisseru, B Diseases of Man Acquired from his Pets
William Heineman Medical Books Ltd, London 1967, 482 pp 1st ed,
hardbound publ cloth w somewhat rubbed dj, photo-ill and other ills, large 8vo
80:-
-
Biörck, Gunnar On
Myoglobin and Its Occurrence in Man Stockholm 1949, 216 pp + correction
note dedicated, large 8vo, also publ as Supplement CCXXVI Acta Medica
Scandinavica 1949 400:-
-
Bjerke, K
Om operativ
behandling af höggradig närsynthet medelst linsens aflägsnande ur ögat.
Stockholm
1901, 84 s. + stort utviksdiagram. Häftad, dissertation. 250:-
-
Björck, Lilian Riktig sjukmat ICA-Förlaget 1957, 100 s.
ill i färg och s/v; Den viktiga näringsgrunden, Diet vid olika
sjukdomstillstånd, Receptsamling 60:-
-
Blix, Olof Vård på kontrakt av kriminella narkomaner. Ett
alternativ till fängelse. (A Swedish Pre-sentence Addict Diversion Programme.
Uppsala 1987, 56 s. Staple bound, large 8vo, from author. Uppsala
Dissertations from the Faculty of Medicine 3. 70:-
-
Blombäck, Birger & Lars Å Hanson Plasmaproteiner. KABI
AWE/Gebers 1976, 385 s. Inbunden förlagets helklotband med tejplagat
skyddsomslag, stor 8vo, illustrerad. 100:-
-
Blomquist,
Clarence Medicinsk etik N&K 1971, 387 s. inb förl pappbd, stämpel.
Blomquist var läkare och doktor i praktisk
filosofi och även ledamot av Svenska läkaresällskapets delegation för
medicinsk etik. 125:-
-
Bodamer, Joachim
Människan utan jag - Analys av vår tids sjukdom N&K 1960, 135 s.
namnt, blyertsstrykningar; om stressrelaterade sjukdomar 50:-
-
Boden, Erich Elektrokardiographie für die ärztliche Praxis.
14 Vorlesungen zur Einführung in die elektrische Untersuchungsmethode des
Herzens und ihre praktischen Ergebnisse bei rhytmischem und arrythmischem
Herzschlag. Theodor Steinkopff, Dresden und Leipzig 1934, xvi + 161 + iii
pp. Hardbound publisher’s whitestamped cloth, large 8vo, with 91
illustrations, very good condition. Medizinische Praxis Band XIV. 2. ergränzte
Aufl. 100:-
-
Boette, Gerhard
Otosklerose und Steigbügelchirurgie (Eine klinische und tierexprimentelle
Studie) Johann Ambrosius Barth Verlag, Leipzig 1964, 126 + i pp large
8vo, w 109 ill’s, namn inscr 120:-
-
Bolten, G C Über
Genese und Behandlung der exsudativen Paroxysmen (Quinckesche Krankheit,
Migräne, Asthma usw.) Verlag von S Karger, Berlin 1925, iv + 110 + ii pp.
Sewn in printed wrappers, large 8vo, spine gone, front and back wrapper
chafed and sunned, inlay very good and uncut. Abhandlungen aus der Neurologie,
Psychiatrie, Psychologie und ihren Grenzgebieten Heft 31. 150:-
-
Bonnier, Gert
Om könsbestämningen Bonniers 1925, 279 s. i serien Bonniers små
handböcker i vetenskapliga ämnen, ill 40:-
-
(Bonsdorff. Hj. v.) Första hjälpen vid olycksfall
(Samaritkurs) – Anteckningar efter tre af Doktor Hj. v. Bonsdorff hållna
föreläsningar jämte ett bihang. Helsingfors 1901, 50 s. sammanbunden med:
N., M. Allmogekvinnan i hemmet. Helsingfors 1895, 78 s. s. 27-34
slitna med rissar och textförlust. sammanbunden med: Emigrationen.
Tvänne uppsatser i en af dagens brännande frågor: S-g., A Om
emigrationen. & Anonym Om emigrationen. Helsingfors 1883, 68 s.
sammanbunden med: Fosterländska sånger. Ingen plats, utan år
(titelsidan fattas), 126 s. sista sidan trasig med textförlust och lagad;
Inbunden lätt nött samtida skinnryggbd, förgyllningen klar och fin,
innehållsförteckning i bläck på insidan av frampärm. 200:-
-
Borg, Stefan & Börje Olsson Bruk och missbruk av lugnande
medel och sömnmedel. CAN & SAD 1988, ii + 17 s. Klammerhäftad.
Forskning & Fakta. Kunskapsöversikter om alkohol och narkotika nr 9. 50:-
-
Borgenhammar, Edgar & Lars H Fallborg Våga vara
vårdkonsument. Vägar till medvetenhet. SNS Förlag 1997, 144 s. Häftad,
enstaka illustrationer. 60:-
-
Bosæus, Wilhelm Beiträge zur Kenntnis der Genese der
Ovarial-Embryome. Experimentelle Untersuchungen über parthenogenetische
ovarialgravidität bei Amphibien. Uppsala 1926, viii + 301 pp. + 31 whole
page plates. Sewn in printed wrappers, 4to, dissertation, cover worn with
large hinge tears. Dedicated on cover, invitation and dissertorial feast menu
glued to back of title page, the handwritten speech of the opponent at said
feast included (12 pp., in Swedish). 200:-
-
Boström, C.G. (utg). Tabulae pseudo-isochromaticae. Tavlor
för utrönande av rubbningar i färgsinnet. Stockholm (nordiska Bokhandeln)
1935. 16 färgtavlor + texthäfte med tryckt omslag, 12 sid. Insatta i
helklotpärm med ryggficka. 400:-
-
Boyd, William A Textbook of Pathology - An Introduction to Medicine Lea
& Febiger, Philadelphia 1952, 1049 pp hardbound publ cloth, large 8vo, 5th
thoroughly revised ed, w 500 ill’s and 30 coloured plates
100:-
-
Brain, Lord Speech Disorders - Aphasia, Apraxia and Agnosia
Butterworths, London 1961, viii + 184 pp + plates hardbound publ cloth,
2nd printing, name inscr 160:-
-
Bra Böckers läkarlexikon
1-6. BB
1981-83, 224 + 200 + 224 + 199 + 231 + 199 s. Inbundna förlagets
silverpressade konstläderband, 4to’s, mkt rikt illustrerade, som nya.
Redaktionchef Gil Dahlström. 6 volymer. 400:-
-
Bramwell, Crighton A Clinical Introduction of Heart Disease
Oxford University Press 1959, viii + 229 pp 1st ed,
hardbound publ cloth, spine a little sunned, name, portrait of Harvey and
ill’s in text, large 8vo 150:-
-
Brenning, Gunilla Studies on Multiple Myeloma in Vivo and in
Vitro Uppsala 1985, 59 +15 +14 + 16 + 18 + 15 + 21 pp diss, large 8vo
60:-
-
Brod, Jan Die Nieren – Physiologie, klinische Physiologie
und Klinik VEB Verlag Volk und Gesundheit, Berlin 1964, xxvii + 1096 pp
hardbound publ dec cloth w badly worn dj, exl, first German ed (transl from
Czech), large 8vo, a couple of small stains on rear fly-leaf 140:-
-
Broman, Ivar &
Häggqvist, Gösta Lärobok i histologi Bonniers 1945, viii + 391 s.
inb förl halvklotbd, liten 4to, rikt ill 100:-
-
Brunander,
Lennart & Holm-Löfgren, Barbro Levande kaos - Människor i vårdkulturen
N&K 1991, 261 s. inb förl kartonnagebd, lång dedikation av B H-L 80:-
-
Buckstein, Jacob The Digestive Tract in Roentgenology. J
B Lippincott Copany 1948, xvi + 889 pp. Hardbound publisher’s cloth, 4to,
upper and lower spine a little worn, 1st edition, folding marks on both title
pages, inner front hinge loose, with 1030 illustrations on 659 figures.
200:-
-
Burch, George E & Travis Winsor A Primer of
Electrocardiography Lea & Febiger, Phladelphia 1951, 245 pp hardbound
publ cloth, large 8vo, 2nd thoroughly revised ed, 265 ill’s, name inscr
80:-
-
Burckhardt, W Atlas und Praktikum der Dermatologie und
Venerologie Verlag von Urban & Schwarzenberg, München und Berlin 1955, 279
pp hardbound publ cloth, w 65 ill’s in b/w and 99 in colour, large 8vo
150:-
-
Busacca, A; Goldmann, H & Schiff-Wertheimer, S
Biomicroscopie du corps vitré et du fond de l’œil Masson et Cie,
Paris 1957, vi + 382 pp + 40 pp plates dedicated by Goldmann, small 4to, w
144 figures in text and 40 plates in colour 150:-
-
Calabro, John A Rheumatoid Arthritis. CIBA 1971, 32 + ii
pp. Staple bound, large 8vo, lavishly illustrated. Clinical Symposia vol 23
nr 1. 40
-
Campbell,
Alastair V & Higgs Roger Etik i medicinskt vardagsarbete
Studentlitteratur 1985, 130 s. namnt 50:-
-
Carlsson, Arvid & Lena Hjärnans budbärare. Stockholm
1988, 128 s. 1:a uppl., häftad. illustrerad. Forskningens Frontlinjer.
Behandlar forskningen om hur moderna psykofarmaka verkar och upptäckten att
hjärnans nervceller kommunicerar med varandra genom kemiska budbärare.
Författaren Arvid Carlsson erhöll Nobelpriset i medicin år 2000. 100:-
-
Carpenter, R H S Neurophysiology Edward Arnold, London
1984, xi + 339 pp large 8vo, somewhat worn 90:-
-
Chaitow, Leon Acupunctura y tratamiento del dolor.
Ediciones Bellaterra 1979, 160 pp. Hardbound publishers cloth with dust
jacket, 4to, lavishly illustrated by Ken Morling. In Spanish. 150:-
-
Chazov, Yevgeni I; Leonid A Ilyin & Angelina K Guskova
Nuclear War: The Medical and Biological Consequences. Soviet Physicians’
Viewpoint Novosti Press, Moscow 1984, 239 s. 60:-
-
Cohn, Max Die
nichttuberkulösen Lungerkrankungen im Röntgenbilde Verlag von Curt
Kabitzsch, Leipzig 1924, pp 361-439 + ii large 8vo, 45 Abb im Text, name,
spine worn, Würtzburger Abhandlungen aus dem Gesamtgebiet der Medizin, Neue
Folge/ Band 1, Heft 10 90:-
-
Comfort, Alex Sex in Society Gerald Duckworth & Co,
1963, 172 s. hardbound publ cloth w dj, name inscr, revised ed 90:-
-
Corning, H K Lehrbuch der Topographischen Anatomie – für
Studierende und Ärzte J F Bergmann, München 1949, 830 pp hardbound publ
dec cloth, 4to, 24th ed, ill, name, pencil markings 100:-
-
Costa, Erminio (Ed) The Benzodiazepines. From Molecular
Biology to Clinical Practice. Raven Press 1983, xvi + 432 pp. 1st
edition, hardbound publisher’s cloth with dust jacket, large 8vo. 200:-
-
Cramer, A Gerichtliche Psychiatrie. Ein Leitfaden für
Mediziner und Juristen. Gustav Fischer, Jena 1908, xvi + 540 pp.
Hardbound private half cloth with vellum strengthned corners, small 4to, a few
illustrations, ex-libris, library stamps and signia, some underlining in
pencil, front cover bound in, contemporary name inscription on front cover.
Vierte umgearbeitete und vermehrte Aufl. 350:-
-
Czerny, Ad. & A Keller Des Kindes Ernährung,
Ernährungsstörungen und Ernährungstherapie. Ein Handbuch für Ärzte I-II.
Franz Deuticke, Leipzig und Wien 1925 & 1928, viii+1078; x+1005+v pp.
Hardbound publisher’s gold stamped cloth, large 8vo’s, with tables of which
some are foldouts, a bit of damage to upper spines. Zweite, vollkommen
umgearbeitete Aufl. 400:-
-
Dahlberg, Gunnar (utg)
Svenska Röda Korsets medicinska uppslagsbok. Stockholm 1950, 1230 s. + 18
färgplanscher. Inbunden förlagets ngt nötta halvfranska band, 4to, övre
guldsnitt, även illustrationer i texten. 100:-
-
Dahlberg, Gunnar
De medicinska doktorsavhandlingarna Stockholm 1942 , 11 s. särtryck
ur Svenska Läkartidningen nr 21, 1942 40:-
-
Dahlgren, Lena o a Vid
dina sinnens fulla bruk - Alkoholbrukets ljusa och mörka sidor, orsaker och
konsekvenser Systembolaget 1991, 91 s. 4to, ill 80:-
-
Dahlgren, Sven & Sune H
Johansson Kirurgi i öppen vård. A&W 1974, 227 s. Inbunden förlagets
helklotband. I serien: Praktisk terapi. 2:a uppl. 120:-
-
Danielsson, Ulla
Allergi, vad är det? Carlssons 1991, 179 s. inb förl pappbd;
praktisk handledning i konsten att leva som allergiker 50:-
-
Daun, Åke & Landell, Nils-Erik Hälsa och livsmiljö - En
socialmedicinsk studie av unga kvinnor i åldrarna 20-40 år i en svensk kommun
Tiden 1982, 146 s. svagt solkig 50:-
-
Dehlin, Ove Sömn och sömnstörningar. Prevalens, diagnostik
och behandlingsaspekter - Framför allt vad gäller äldre patienter. Upjohn
AB 1987, 73 + iii s. Häftad, ett par svaga märken på främre omslag, ryggfot
lätt stött. 75:-
-
Dennig, Helmut (Herausg.) Lehrbuch der inneren Medizin.
Zweiter Band. Georg Thieme Verlag, Stuttgart 1957, xx + 889 pp.
Hardbound publisher’s goldstamped cloth with dust jacket, dust jacket a bit
chafed and soiled, small 4to, 2 marks of tape on first fly leaf, 2 small name
stamps, with 247 partly coloured illustrations. 4th wholly reworked ed.
100:-
-
DeVita, Jr., Vincent T; Samuel Hellman & Steven A Rosenberg
Important Advances in Oncology 1996. Lippincott-Raven 1996, xiv + 305 pp.
Hardbound publisher’s silver and light blue stamped blue leatherette, sall
4to, illustrated, with more than 50 contributors, a couple of stamps on inner
boards and first fly leaf. 200:-
-
Dible, J Henry The Pathology of Limb Ischaemia. Oliver &
Boyd, Edinburgh and London 1966, 100 pp. 1st ed, dedicated to Erik
Ask-Upmark, hardbound publisher’s cloth, small 4to, 85 figs. No. 3 in the
series: Pathological Monographs, ed. by Sir Roy Cameron and G Payling Wright.
125:-
-
Die praktische Therapie mit Hormonen und Vitaminen unter
besonderer Berücksichtigung aktueller Ernährungsfragen. 3. Aerztlicher
Fortbildningskursus in Bad Kreuznach.
Verlag der Aerztlichen Rundschau Otto
Gmelin, München 1930, 138 + vi pp. + plates. Hardbound publisher’s cloth,
large 8vo, 10 illustrations. Samlung diagnostisch-therapeutischer Abhandlungen
für den praktischen Arzt. Heft 33. 100:-
-
Dollinger, A Beiträge zur Åtiologie und Klinik der schweren
Formen angeborener und früh erworbener Schwachsinnszustände. Mit einem Anhang:
Über Längen- und assenwachstum idiotischer Kinder. Verlag von Julius
Springer, Berlin 1921, vi + 98 pp. Hardbound private cloth with title and
author in gold on spine, marbled edges, large 8vo, some old library markings
from Karolinska Institutet on inner boards and front fly leaf, with 22 curves.
Monographien aus dem Gesamtgebiete der Neurologie und Psychiatrie
herausgegeben von O. Foerstrer - Breslau und K. Wilmanns - Heidelberg. Heft
23. 200:-
-
Dorland, W A
Newman The American Illustrated Medical Dictionary - A complete dictionary
of the terms used in medicine, surgery, dentistry, pharmacy, chemistry,
nursing, veterinary science, biology, medical biography, etc., with the
pronunciation, derivation, and definition W B Saunders Company,
Philadelphia and London 1949, 1660 pp bound publ soft cloth cvrs w title on
spine and front cvr in gold, large 8vo, red edges, letter-indexed front edge,
880 ill’s incl 233 portraits, 21st ed, name 200:-
-
Drakulic, Slavenka
Den rena godheten.
Om människor som skänker
sitt liv.
Norstedts 2007, 224 s. Inbunden
förlagets pappband med skyddsomslag, som ny.
Om organdonation.
80:-
-
Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence.
CAN 1995, 97 pp.
Staplebound, large 8vo. Vol. 15 1994 No. 1/2. Eva Regvard editor. 60:-
-
Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence.
CAN 1994, pp
103-198. Staplebound, large 8vo. Vol. 15, 1994 no. 3. Eva Regvard editor.
60:-
-
Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence.
CAN 1994, pp
199-291. Staplebound, large 8vo. Vol. 15, 1994 no. 4. Eva Regvard editor.
60:-
-
Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence.
CAN 1995, pp 1-83.
Staplebound, large 8vo. Vol. 16, 1995 no. 1. Eva Regvard editor. 60:-
-
Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence.
CAN 1995, pp.
85-170. Staplebound, large 8vo, lower spine a little bumped. Vol 16 1995,
no. 2. Eva Regvard editor. 60:-
-
Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence.
CAN 1995, pp
173-257. Staplebound, large 8vo. Vol. 16, 1995 no. 3. Eva Regvard editor.
60:-
-
Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence.
CAN 1995, pp
259-333. Staplebound, large 8vo. Vol. 16, 1995 no. 4. Eva Regvard editor.
60:-
-
Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence.
CAN 1996, pp 1-72.
Staplebound, large 8vo. Vol. 17, 1996 no. 1. Eva Regvard editor. 60:-
-
Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence.
CAN 1996, pp
73-152. Staplebound, large 8vo. Vol. 17, 1996 no. 2. Eva Regvard editor.
60:-
-
Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence.
CAN 1996, pp
153-233. Staplebound, large 8vo. Vol. 17, 1996 no. 3. Eva Regvard editor.
60:-
-
Dumstrey, F Die
Körperpflege des Kindes in gesunden und kranken Tagen. Helios-Verlag Franz
A Wolfson, Leipzig 1912, 154 + x pp. Hardbound publisher’s cloth with title
stamped on front board. large 8vo, signature in pencil on title page. 150:-
-
Edman, K A Paul Studies on the Interaction of Zinc and Other
Bivalent Metals with the Contractile Element in Glycerol-extracted Muscle.
With Special Reference to the Relaxing Effect of Zinc. Uppsala 1959, pp.
97-110. Staplebound, dissertation extract, dedicated, spikblad. Reprinted
from: Acta Societatis Medicorum Upsaliensis. Uppsala Lkareförenings
Förhandlingar Vol. LXIV, nos. 1-2, 1959. 60:-
-
Edmond, R T D A Colour Atlas of Infectious Diseases.
Wolfe Medical Books / Studenttlitteratur 1974, 384 pp. Hardbound
publisher’s photo illustrated cloth, upper and lower spine a bit worn,
lavishly illustrated, name inscription on inner front board, numerical
annotations beside one or two photos. Wolfe Medical Atlases 8. 250:-
-
Edström, Gunnar
Febris Rheumatica - Eine Studie in ihrer Epidemiologie, Klinik und
Prognose, mit besonderer Berücksichtigung der Verhältnissen in Schweden AB
Gleerupska Universitets Bokhandeln 1935, 317 pp dissertation, small 4to,
cover a little soiled, some notations in pencil on title page. 175:-
-
Eggston, Andrew A & Wolff, Dorothy Histopathology of the
Ear, Nose and Throat. The Williams & Wilkins Company, Baltimore 1947, viii
+ 1080 pp. 1st ed., hardbound publisher’s cloth, 4to, spine a little
sunned, name insciption and name stamp on first blank fly leaf, which also has
a small nick, 28 plates and 505 figures in text. 300:-
-
Egidius, Henry Termlexikon. Psykologi, Pedagogik
Psykoterapi. Esselte Studium 1983, 280 s. Inbunden förlagets
helklotband, ett par småfläckar på pärmarna. 4:e uppl. 80:-
-
Ehdin, Susanna Den självläkande
människan. Forum 1999, 335 s. Inbunden förlagets
helklotband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo. Författaren doktor i
immunologi, bortklippt namnteckning på försättsblad. 70:-
-
Ehnmark, Ernst &
Jacobowsky, Bernhard Ein Fall von meningealem Melanom mit reflektorischer
Pupillenstarre Uppsala 1926, pp 565-590 Separat ur Upsala
Läkareförenings förhandlingar, Ny följd, Bd. XXXI, 3-6., m 11 Textfiguren, ded
40:-
-
Ehnmark, Ernst Intestinal Intussusception at Caecal Tumours.
Stockholm 1935, pp. 147-211. Sewn in printed wrappers, large 8vo,
dedicated. Reprint from Acta Chirurgica Scandinavica Vol. LXXVI. Fasc. I-II.
60:-
-
Ehnmark, Ernst The Gall Stone Disease. A
Clinical-Statistical Study. Göteborg 1939, 238 + i s. Sewn in printed
wrappers, small 4to, dedicated om front cover, invitation and menu from
disputation dinner glued in on title page. Acta Chirurgica Scandinavica Vol.
LXXXII, supplementum LVII. 200:-
-
Ekstedt, Jan Human Single Muscle Fiber Action Potentials.
Extracellular recording during voluntary and chemical activation. With some
comments on end-plate physiology and on the fiber arrangement of the motor
unit. Uppsala 1964, 96 pp. Sewn in printed wrappers, large 8vo,
dedicated, illustrated, a couple of stains on front cover. Acta Physiologica
Scandinavica vol. 61. Supplementum 226. 120:-
-
Ellis, Albert & Edward Sagarin Nymphomania - A Study of the
Oversexed Woman Gilbert Press, New York 1962, 255 pp 1st ed, hardbound
publ leatherette w lightly chafed dj, name inscr 300:-
-
Eltom, Mohamed Ali Endemic Goitre in the Sudan Uppsala
1984, 58 + 62 pp (5 papers) large 8vo, ill 80:-
-
Elvin, Carl-Eric, Pierre
Lafolie, Per Flatberg & Knut Naess Farmakologi och läkemedelsanvändning.
N&K 1989, x+355+iii s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, liten
4to. Böcker för vårdsektorn; 2:a omarbetade upplagan. 125:-
-
Enerbäck, Johan; Jan
Lindsten & Thomas Olivecrona Svensk medicinsk forskning - finansiering och
konkurrenskraft. En analys av resurs- och produktivitetsutvecklingen under
åren 1993-2001 Vetenskapsrådet 2003, 180 s. stor 8vo 100:-
-
Engel, St. Die Ernährung des Säuglings. Eine kurze
Darstellung zum praktischen Gebrauche für Studierende und Ärzte. Verlag
von J F Bergmann, Wiesbaden 1917, x + 123 pp.
bound with:
Aron, Hans Die Nährschäden des Kindes. Ihre Entstehung, Verhütung und
Heilung. Ein Leitfaden für die Praxis. Urban und Schwarzenberg 1928, xiii
+ 152 pp. Both works bound in one private cloth backed boards binding with
blank spine, namestamps on title pages and name inscription on title page of
first work. First work with 15 illustrations, second with 37. A few pencil
markings in margins. 200:-
-
Engström, Carl-Gunnar The Clinical Application of Prolonged
Controlled Ventilation – With Special Reference to a Method Developed by the
Author Stockholm 1963, 53 pp ill 100:-
-
Enke, W Ursprung und Wesen der Krankheit.
Wegweiser-Verlag, Berlin 1938, 272 pp. Hardbound publisher’s half calf with
microscope illustration on front board, name stamp on title page, a few
annotations and such on the the first and last pages, spine with one cut.
100:-
-
Eriksson, Håkan Neuropsykologi vid demenser och avgränsade
hjärnskador. A&W 1988, 252 s. Inbunden förlagets laminatband, stor 8vo,
illustrerad. 120:-
-
Essen-Möller, Elis Sexualfrågan ur läkarens synpunkt.
Populära föreläsningar. Lund 1944. 8vo. 217 sid. Häftad, delvis
osprättad. Stämpel i blått på försätts- och dedikationsbladet. Smärre nagg i
främre omslaget. 120:-
-
Evengård, Birgitta (Ed.)
Women in White - the European outlook. Stockholm City Council 2004, 265
pp. Blindstamped softcover, square 8vo, illustrated. About women in medical
professions. 150:-
-
Evengård, Birgitta (red) Kvinnor i vitt. Om kreativitet på
universitetssjukhus. 1998, 187 s. Inbunden förlagets laminatband,
illustrerad, stor 8vo. 140:-
-
Faber, W & Kock,
E Allmän oftalmologi Stockholm 1992, 64 s. rikt fotoill 50:-
-
Fabritius, H Zur Klinik der nichtparalytischen
Lues-Psychosen. Verlag von S Karger, Berlin 1924, 103 pp. Hardbound
private cloth with title and author in gold on spine, marbled edges, large
8vo, some old library markings from Karolinska Institutet on inner boards and
front fly leaf. Abhandlungen aus der Neurologie, Psychiatrie, Psychologie und
ihren Grenzgebieten. Beihefte zur Monatsschrift für Psychiatrie und Neurologie
herausgegeben von K. Bonhoeffer Heft 24. 200:-
-
Fahrenkamp, Karl
Wesentliches und alltägliches vom Herzkranken Leipzig 1936, 254 pp
hardb publ dec linen, small 4to 150:-
-
Fankhauser, E Über Wesen und Bedeutung der Affektivität.
Eine Parallele zwischen Affektivität und Licht- und Farbenempfindung.
Verlag von Julius Springer, Berlin 1919, iv + 79 + i pp. Hardbound private
cloth with title and author in gold on spine, marbled edges, large 8vo, some
old library markings from Karolinska Institutet on inner boards and front fly
leaf, with 6 illustrations. Monographien aus dem Gesamtgebiete der Neurologie
und Psychiatrie herausgegeben von O. Foerstrer - Breslau und K. Wilmanns -
Heidelberg. Heft 19. 250:-
-
Feldman, Wulff
Sjukhuspsykologi N&K 1980, 221 s. 2:a omarb uppl 50:-
-
Finkenrath, Kurt (Herausg)
Krankenhilfe und Gesundheitsfürsorge durch die Ärzteschaft. Johann
Ambrosius Barth, Leipzig 1929, iv + 135 + v pp.
Hardbound publisher’s stamped cloth, large 8vo, binding a little cracked
between pp. 64 and 65, name
stap on title page. Aufsatzreihe im Auftrage des Groß-Berliner Ärztebundes.
200:-
-
Finsen, Niels R
Om anvendelse i medicinem af koncentrerede kemiske lysstraaler
Gyldendalske, Kjøbenhavn 1896, 52 s. + två helsides fotoplanscher med blanka
baksidor. Sammanbunden med: Meddelelser fra Finsens medicinske Lysinstitut
I Gyldendalske, Kjøbenhavn 1899 (januar), 165 s. enstaka ill
Sammanbunden med: Sophus Bang: Lysets virkninger paa mikrober (Meddelelser
fra Finsens medicinske Lysinstitut ??) 100 s. många tabeller
sammanbunden med: Beretning fra Finsens medicinske Lysinstitut 1ste Januar
1898-31te December 1899 29 s. Sammanbunden med: Meddelelser fra Finsens
medicinske Lysinstitut IV Gyldendalske, København 1902 (Mai), 144 s.
enstaka fotoill Sammanbunden med: Finsen, Niels R Om bekæmpelse af
Lupus Vulgaris - Med en redogørelse for de i Danmark opnaaede resultater
Gyldendalske, København 1902, 10 + ii s. + 16 helsides fotoplanscher med
blanka baksidor på Lupuspatienter fra ”Finsens medicinske Lysinstitut” inb
samtida ngt nötta halvfrbd 5.750:-
-
Fischer, Gunnar Lärobok i hygien. A&W 1954, 432 s.
Inbunden förlagets klotryggband med titel och författare guldstämplat på
frampärm, naggat skyddsomslag, illustrerad, stor 8vo. 150:-
-
Flatau, Georg Die
Nervenkrankheiten nach Unfällen. Benno Konegen Verlag, Leipzig 1912, 149 +
iii pp. Sewn in printed covers, illustrated, uncut, spine a bit worn, some
library markings. 250:-
-
Foersterling, W Ueber die paranoiden Reaktionen in der Haft.
Verlag von S Karger, Berlin 1923, 106 pp. Hardbound private cloth with
title and author in gold on spine, marbled edges, large 8vo, some old library
markings from Karolinska Institutet on inner boards and front fly leaf.
Abhandlungen aus der Neurologie, Psychiatrie, Psychologie und ihren
Grenzgebieten. Beihefte zur Monatsschrift für Psychiatrie und Neurologie
herausgegeben von K. Bonhoeffer Heft 19. 300:-
-
Franken, Franz Hermann Die Leber und ihre Krankheiten –
Zweihundert Jahre Hepatologie Ferdinand Enke Verl, Stuttgart 1968, xii +
247 pp large 8vo, hardbound publ dec cloth, scratch on back, name-stamp,
remnants of glue from a removed ex-libris on rear inner board 220:-
-
Fregly, Melvin J & Kare, Morley R (Eds.)
The Role of Salt in Cardiovascular Hypertension Academic
Press 1982, xxvi + 473 pp hardbound publ dec cloth w torn dj, large 8vo
90:-
-
Friberger, Ragnar Om
mätning af pupillens vidd. Upsala 1903, 128 s. + 2 utvikstaflor. Häftad,
dissertation, stämpel på främre omslag, 13 fotografiska diagram, osprättad.
200:-
-
Fru Prostinnans huskurer.
Samlade och utgifna af hennes gamla väninna Jahanna Holmqvist.
AB Bokrealisation
1943, 64 s. Klammerhäftad, rygg lätt blekt, vikmärken på omslag och de 3
första bladen, svagt solblekt rygg. 16:e uppl, 125-130 tus. 70:-
-
Fåhræus, Robin &
Boman, Hans G The Effect of Different Temperatures upon the Erythrocytes,
with Special Regard to their Volume, Phosphorus Compounds and Amount of
Potassium and the Effect of their Stay in the Spleen Uppsala 1954, pp
317-348 Repr. from Acta Societatis Medicorum Upsaliensis Vol. LIX nos. 5-6,
1953-54, ded by Fåhræus 60:-
-
Fåhraeus, Robin Die
Grundlagen der neueren Humoralpathologie. Die frühe Geschichte der
Mikrozirkulation. Würtzburg 1960, pp. 176-189. Staplebound in printed
wrappers, one illustration, dedicated. Virchows Arch. path. Anat. 333, 176-189
(1960). 100:-
-
Fåhraeus, Robin
Zellgehalt und Strömungswiderstand in verscheidenen Abschnitten des
Gefäßsystems. Stuttgart 1961, pp 2266-2272. Staplebound, dedicated.
Sonderdruck Deutsche Medizinische Wochenschrift.
80:-
-
Föredrag vid Svenska
Militärläkareföreningens extra sammankost i Stockholm den 3 och 4 april 1943.
Lund
1943, ii + 235 + i (blank) s. Häftad i tryckta omslag, mkt bra skick,
illustrerad, samtida namnteckning på titelsida, stor 8vo, osprättad från s.
41, understrykningar på 3 sidor. Särtryck
ur : Tidskrift i
Militär Hälsovård utgiven av Svenska Militärläkareföreningen. Sextioåttonde
bandet 1943.
150:-
-
Gadelius, Bror Det mänskliga själslivet i belysning av
sinnessjukläkarens erfarenhet I-IV. Gebers 1921-24, xii + 456 + viii + 342
+ i + viii + 463 s. Fyra delar inbundna i tre ngt nötta privata
halvskinnband med marmorerade pärmpapper, stora 8vo’s, illustrerade. Komplett.
såld
-
Gebele, Hubert Die
chirurgischen Untersuchungsmetoden. Lehrbuch für Studierende und Ärzte. J
F Lehmanns Verlag, München 1912, viii + 192 + viii pp.
hardbound publisher’s gold stamped cloth, large 8vo, 154
illustrations, of which 8 in colour and 18 b/w on 18 plates, upper spine torn,
corners a little bumped, a couple of minor stains on front board, 2 nae stamps
and one signature on title page + the nazi stamp which begins with a David’s
star and continues ”Zur ärztlichen Behandlung ausschliesslich von Juden
berechtigt” = ”Solely for the medical treatment of Jews”. This was the stamp
that jewish doctors that had served for
Germany in the first
world war got in their books in stead of complete Berufsverbot.
200:-
-
Geigel, Richard Lehrbuch der Lungenkrankheiten. München
und Wiesbaden (J.F. Bergmann) 1922. 4o, (8) 335 pp. Privately bound green
halfcloth, worn. No title on spine. Former owner’s stamp and autograph. One of
the stamps has; David-star and the text: “Zur ärztlichen Behandlung
ausschliesslich von Juden berechtigt”. 110:-
-
Genil-Perrin, La
psychoanalyse en médecine légale. J-B Baillère et fils, Paris 1932, ii +
99 + i pp. Dedicated to the well known swedish psychiatrist Bror Gadelius,
later donated by the same (with signature) to the Psychiatric clinic of the
Karolinska Institutet, some old library markings therefrom, hardbound private
cloth with title in gold on spine. Annales de médecine légale de criminologie
et de police scientifique Mai 1932. Comptes rendus du XVIIe congrès de
médecine légale de langue française Paris 23, 24 et 25 mai 1932.
500:-
-
Gerle, Bo; Björn-Erik Roos; Gunnar Holmberg & Gunnar A R
Lundquist Psykofarmaka. Teoretisk bakgrund och praktisk användning.
Hälsingborg 1967, 230 s. + häfte: Psykofarmaka LEO 1967, 59 + i s. 1:a
uppl., inbunden förlagets dekorerade helklotband med naggat skyddsomslag,
illustrerad, småprickar på snitt. Häftet klammerhäftat. 125:-
-
GIERTZ, GUSTAV. Etik i läkarens vardag. Stockholm
(Svenska Läkaresällskapet) 1984. 8o, 164 sid, häftad. Dedicerad av
författaren. 120:-
-
Giertz, Gustav Urologi Bibliotheca Medica 1959, 182 s.
inb förl klotryggbd m skomsl, ill 60:-
-
Goldscheider, A. Diagnostik der Krankheiten des
Nervensystems. Eine Anleitung zur Untersuchung Mervenkranker. Fischer’s
Medicin. Buchhandlung H. Kornfeld, Berlin 1911, iv + 288 + xii pp.
Hardbound publisher’s gold and blind stamped cloth, 55 illustrations in text,
upper and lower spine worn, corners a bit worn, small 4to. 4:e verbeserte und
vermehrte Aufl. 250:-
-
Goodman, Louis S & Alfred Gilman The Pharmacological Basis
of Therapeutics. Macmillan, New York/ Collier Macmillan, Toronto/
Baillière Tindall, London 1975, xviii + 1703 pp. Hardbound publisher’s
silver and blindstamped linen, 4to, name inscription on first fly leaf, first
leaf a little creased, a small nick in last 2 blank leaves. 5th edition.
400:-
-
Gordan, Gilbert
S & Lisser, H (Eds.) Endocrinology in Clinical Practice The Year Book
Publishers Inc., Chicago Illinois 1953, xv + 407 pp 1st ed, hardbound publ
cloth, 90 figs ib b/w+ 3 plates in colour, name and some faint underlining in
pencil 125:-
-
Grevillius, Åke Über maligne Hodengeschwülste - Eine
pathologische und klinische Studie Uppsala 1937, vi + 131 pp diss,
uncut, Acta Chirurgica Scandinavica Vol. LXXIX. Supplementum XLVIII 100:-
-
Griesser, G G et al. (Eds) Data Protection in Health
Information Systems. Considerations and Guidelines. North Holland
Publishing Company 1980, xxvi + 217 pp. Hardbound publisher’s cloth, large
8vo. Papers from a Working Conference held in the Neatherlands, June of 1976.
200:-
-
Grotjahn, A Ärzte als Patienten - Subjektive
Krankengeschichten in ärztlichen Selbstschilderungen Georg Thieme Verlag,
Leipzig 1929, viii + 274 + ii pp large 8vo, wrappers and spine in bad
condition 300:-
-
Grunke, W Klinik der einheimischen Infektionskrankheiten.
V E B Georg Thieme, Leipzig 1956, xx + 620 pp. Hardbound publisher’s
gold stamped blue cloth, large 8vo, with 177 partly coloured illustrations,
signature on title page, front inner hinge loose. 120:-
-
Grönwall, Anders Dextran and Its Use in Colloidal Infusion
Solutions A&W, Sweden/Academic Press Inc, New York & Blackwell Scientific
Publicaions, Oxford 1957, 156 pp hardbound publ cloth, large 8vo, w 28 figs
and 8 tables 100:-
-
Gunne, Lars M Narkomani - medicinska fakta.
Akademiförlaget 1975, 98 s. Häftad, läsvikmärke på främre omslag,
namnteckning på insidan av främre omslag. 2:a uppl., Veta Kunna. Aktuell
medicin. 50:-
-
Gurner, Ulla &
Mats Thorslund Dirigent saknas i vård och omsorg för äldre.
Om nödvändigheten av
samordning.
N&K 2003, 192 s. Inbunden förlagets
illustrerade pappband, stor 8vo. 120:-
-
Gustafson, Roland Sambandet mellan alkohol och aggression.
En kritisk epirisk och teoretisk översikt med tonvikt på det experimentella
angreppssättet. CAN 1991, 136 s. Häftad, stor 8vo. CAN’s PM-serie Nr 9.
90:-
-
Gustafsson, Lars H En läkares samvete. Om jobbet, etiken och
konsten att säga ifrån. Norstedts 2006, 210 + i s. Inbunden förlagets
pappband med skyddsomslag. 90:-
-
Gyllensvärd, Nils 200 Cases of Surgical Pulmonary
Tuberculosis No place n d, pp 67-89 Repr.
Acta Tuberculosea Scandinavica Vol XXII, Fasc. 1-2, ded
40:-
-
Götlind, Karin
Värderingskonflikter i praktiken - Hantering av ambivalens vid en neonatal
intensivvårdsavdelning Förlags AB Gondolin 2002, 264 s. diss, med
spikblad, som ny 100:-
-
Gøtze, Mogens Råd och
vägledning för reumatiker. Köpenhamn u å, 32 s. Klammerhäftad, tvär
8vo, illustrerad. 40:-
-
Hallberg, Leif; Nalle Lindholm & Lars Werkö (red) Invärtes
medicin. AWE/Gebers 1981, 474 s. Inbunden förlagets helkonstläderband,
liten 4to, illustrerad, ett par små jack i bakpärm. 1:a uppl., 2:a tryckn.
180:-
-
Hammarsten, Greta (Huvudred)
Kliniska laborationsmetoder I-IV. ASTRA, Söderälje 1953, 134 + 245 +
118 + 128 s. Inbundna i 4 helklotband med guldprglad
titel på frampärm, stora 8vo’s, ett fåtal understrykningar i
del I och II,
illustrerad i färg och s/v, namnteckning på försättsblad i alla volymerna. 2:a
uppl. Vol. I: Bakteriologi av
Gunnar Löfström och Hans
Ericsson, och Blodgruppering, blodförvaring och behandling av
infusionsmedel. av Bengt Gullbring. Vol. II: Klinisk fysiologi. Vol
III: Hematologi. av Nils G Nordenson. Vol IV: Kvalitativ biokemisk
analys. (5:e uppl.) av Uno Boklund under medverkan av Ivar Helldorff (Äggviteämnen).
300:-
-
Hammarström, Anne & Urban
Janlert (red) Hälsa åt alla!
Om en socialistisk hälso- och
sjukvårdspolitik.
Arbetarkultur1982, 136 s. Häftad, småfläckigt omslag. Teori
& Praxis V. 60:-
-
Hammarström, Anne Genusperspektiv på medicinen - två
decenniers utveckling av medvetenheten om kön och genus inom medicinsk
forskning och praktik. Högskoleverket 2004, 67 + i s. Häftad, som ny.
såld
-
Hanselmann,
Heinrich Läkepedagogik Lund 1939, 326 s. inb linnebd m titeletikett
och rött övre snitt, exl, namnt, blyertsanteckn, stor 8:o 50:-
-
Hanson, Lars Å &
Wigzell, Hans (reds) Immunologi – Teori och klinik AWE/Gebers 1981, 350
s. 5:e omarb uppl, 2:a tryckn, inb förl pappbd, stor 8:o, fotoill, vissa i
färg och andra förklarande figurer 80:-
-
Harries, E H R & Mitman, M Clinical Practice in Infectious
Diseases - For Students, Practitioners and Medical Officers E & S
Livingstone Ltd, Edinburgh 1951, x + 717 pp hardbound publ cloth, 4th ed,
20 whole page plates in colour, 48 figs and 27 tables; written with the
collaboration of Ian Taylor, name, some underlinings, lightly worn spine
80:-
-
Harrison, G A Chemical Methods in Clinical Medicine - Their
Application and Interpretation with the Technique of the Simple Tests J &
A Churchill Ltd 1943, xi + 585 pp hardbound publ cloth, large 8vo, 2nd ed,
w 3 colour plates and 86 ill´s, name 80:-
-
Haschboken. Man måste veta vad man talar om.
Socilalstyrelsen 1989, 78 s.
Häftad, illustrerad, liten 8vo, ett par småmärken på främre omslag. 6:e uppl.
2:a tryckn. 60:-
-
Havemann, Ernest Men, Women & Marriage - An Analysis of the
Problems of Love and Sex in Modern Society Doubleday & Co, New York 1962,
ii + 227 pp 1st ed, hardbound publ cloth w dj 100:-
-
Havener, William H Ocular Pharmacology. The C V Mosby
Company, Saint Louis 1978, xii + 762 pp. Hardbound publisher’s gold and
greenstamped cloth, small 4to, name inscription, with 377 illustrations. 4th
edition. 100:-
-
Havener, William H Ocular Pharmacology The C V Mosby
Company, Saint Louis 1974, xii + 715 pp hardbound publ cloth, 3rd ed, small
4to, ill 100:-
-
Hayek, Hermann v. Das Tuberkuloseproblem. Mit 46
Textabbildungen. Beriln (Julis Springer) 1920. Large 8o, VIII, 340 (4) pp.
Privately bound halfcloth, no title on spine. 300:-
-
Hede, Maria; Nina Lekander; Mian Lodalen & Nina Yderberg Det
svåra valet. En bok om abort. Bonniers 1995, 136 s. Inbunden förlagets
illustrerade pappband, som ny. 90:-
-
Hedenius, I (utg) Terapeutiskt vademecum för praktiserande
lkare vid behandling af invärtes-, hud- och veneriska sjukdomar. Wilhelm
Billes 1904, vi + 470 s. 1:a uppl., inbunden förlagets guldpressade
helklotband, helt rött snitt, 12:o, nött rygghuvud och -fot. 100:-
-
(Hedenius, Israel) Hedenii terapeutiska vademecum vid
behandling av invärtes sjukdomar, barnsjukdomar, hud- och veneriska sjukdomar
och ej operativa ortopediska sjukdomar samt öron- och ögonsjukdomar jämte kort
handledning i sjukvårdsteknik Bonniers 1948, 925 s. Inbunden förlagets
helläderband med förgylld rygg och pärmtitel, helt gult snitt. 6:e omarbetade
uppl. utg. av A Lichtenstein. 150:-
-
(HEDENIUS,
ISRAEL) Hedenii terapeutiska vademecum vid behandling av invärtes sjukdomar,
barnsjukdomar, hud- och veneriska sjukdomar och ej operativa ortopediska
sjukdomar samt öron- och ögonsjukdomar jämte kort handledning i
sjukvårdsteknik. Bonniers 1948, 925 s. Inbunden förlagets halvklotband.
6:e omarbetade uppl. utg. av A Lichtenstein.
100:-
-
Hegler, C Praktikum der wichtigsten Infektionskrankheiten.
Georg Thieme Verlag, Leipzig 1934, 186 + ii pp. 1st edition, hardbound
private half cloth with marbled boards and blank spine, name stamp on title
page, remnants of a paper etiquette on spine, a little scribbling on
inner back board. 150:-
-
Heilmeyer,
Ludwig et al. (Herausgegeb.) Lehrbuch der speziellen patologischen
Physiologie für Studierende und Ärzte Verlag von Gustav Fischer, Jena
1940, xii + 514 + ii pp hardbound publ cloth, small 4to, 3rd corrected
edition, w 73 ill’s partly in colour and one colour plate, namne 150:-
-
Hellerström,
Sven Hudsjukdomar Stockholm 1962, 454 s. + bilaga i ficka: Tabell
över lösningar och ämnen för epikutantestning 16 s.liten 4to, inb förl
helklotbd, rikt fotoill, enstaka understr i kulspets, mindre fuktskada i ena
hörnet sista 70 s., bilagan också vattenskadad 60:-
-
Helling, Stig Steroider och starka män. En
djupintervjuundersökning. CAN 1994, 46 s. Klammerhäftad, stor 8vo. CAN
Rapport-serie Nr 38. såld
-
Helling, Stig; Börje Olsson & Anders Thelin Kokain i
Sverige. Centralförbundet för Alkohol- och Narkotikaupplysning (CAN) 1991,
65 s. Klammerhäftad, stor 8vo. CAN Rapport-serie Nr 18. 75:-
-
(Helmholtz, H von) Southall, James P C (Ed) Helmholtz’s
Treatise on Physiological Optics. Translated from the Third German Edition
I-III. Dover Publications, New York 1962, xxii+482; vi+479; xvi+734 pp. +
6 plates + v (ads) 3 parts hardbound in 2 cloth volumes, blue upper edges,
dust jacket of first volume a bit nicked, dust jacket of second volume with a
part torn away, illustrated. 3 parts in 2 volumes, complete. 1.000:-
-
Henriksson, Nils Gunnar En översikt i vestibulär
oto-neurologi Studentlitteratur 1966, iv + 41 s. stor 8vo 60:-
-
Henschen, Folke
Åldrandets problem från läkarens synpunkt. Tema 1962, 114 s. Häftad,
omslag ngt nött, illustrerad. 50:-
-
Herbert, W J & P C
Wilkinson A Dictionary of Immunology. Blackwell 1971, x + 195 + iii pp.
Hardbound publisher’s cloth with dust jacket, spine on dust jacket sunned,
illustrated endpapers, ex-libris. 75:-
-
Hermansson, Alice Rinell
Det sista året. Omsorg och vård vid livets slut. Uppsala 1990, 277 s.
Dissertation, spikblad, stor 8vo, häftad. Institutionen för Socialmedicin
Centrum för Omvårdnadsvetenskap Uppsala Universitet. 125:-
-
Hermansson, Ulric Amerikanska erfarenheter av
narkotikaproblem i arbetslivet. Svenska Carneige Institutet 1992, 55 s.
Klammerhäftad, författarens adressetikett på titelsidan. Carneige Miniserie 5.
50:-
-
Hermansson, Ulric Narkotika och arbetsliv. En bok om hur man
förebygger, upptäcker och åtgärdar narkotikaissbruk på arbetsplatsen.
Stockholm 1995, 69 s. Häftad, illustrerad, som ny. Ny upplaga. 50:-
-
Hermansson, Ulric: Eva Bergström Miles & Göran Blomqvist
Narkotikatester på arbetsplatsen - en juridisk vägledning. Upplands-Väsby
1994, 24 s. Klammerhäftad. såld
-
Heubner, O Lehrbuch der Kinderheilkunde I-II. Verlag von
Johann Abrosius Barth, Leipzig 1906, viii+719+i; viii + 568 pp. Hardbound
publisher’s half calf bindings, small 4to’s arbled endpapers, name stamp and
signature on title pages, spines and corners a little worn, vol. I with 47
illustrations and one plate, vol. II with 30 illustrations.. 2nd edition.
Author (1843-1926) was professor of pediatrics at the
Friedrich-Wilhelm-University of Berlin and successor of Eduard Henoch. A
biography of him and this book in pediatrics was published in 1968: “Otto
Heubners Leben und Lehrbuch der Kinderheilkunde” by Annabeth
Klingenberg-Straub. 700:-
-
Hinchcliffe, Ronald & Donald Harrison
(Ed) Scientific Foundations of Otolaryngology. William Heinemann
Medical Books, London 1976, xxiv + 976 pp. 1st edition, hardbound
publishers goldstamped cloth with a bit chafed dust jacket, large 4to,
illustrated, 2 name inscriptions on first fly leaf. 600:-
-
Hjertquist, Johan Månfärd eller pyspunka? Den stora
upphandlingen - rond 2. Timbro/CVV 2001, 174 s. Häftad, kvadratisk 8vo,
som ny. Sjukvård i förändring, rapport 2. 150:-
-
Hoch, Paul H & Robert P Knight Epilepsy -
Psychiatric Aspects of Convulsive Disorders Grune &
Stratton, New York 1947, viii + 214 pp 1st ed, hardbound publ cloth, large
8vo 200:-
-
Hoffmann, Hermann Familienpsychosen i schizophrenen Erbkreis
(Psychosen bei den Eltern von Dementia praecox-Kranken). Verlag von S
Karger, Berlin 1926, 120 pp. Hardbound private cloth with title and author
in gold on spine, marbled edges, large 8vo, some old library markings from
Karolinska Institutet on inner boards and front fly leaf, with 20
illustrations. Abhandlungen aus der Neurologie, Psychiatrie, Psychologie und
ihren Grenzgebieten. Beihefte zur Monatsschrift für Psychiatrie und Neurologie
herausgegeben von K. Bonhoeffer Heft 32. 250:-
-
Holmgren, Israel Arbeten och småtryck. Ny serie Del IV:
1940. Stockholm 1941, opaginerad. Dedicerad, inbunden förlagets
pappband, pärarna med brytmärken, innehåller 45 artiklar av Holgren, bl a den
ovanliga politiska artikeln ”Var leder Per Albin Hansson Sveriges folk?” i 1:a
och 2:a uppl. 750:-
-
Holmström, Marie Gustavsson Föräldrar med funktionshinder -
om barn, föräldraskap och familjeliv. Carlssons 2002, 282 + i s. Häftad
med skyddsomslag, som ny. 160:-
-
Hughes, Robert R An Introduction to Clinical
Electro-encephalography John Wright & Sons, Bristol 1961, vi + 118 pp
hardb publ cloth w a little worn dj (mostly spine), small 4to, richly ill w
encephalograms, photo-frontispiece of Dr Richard Caton, name 90:-
-
(Hwasser, Israel)
Clason, Edw. Israel Hwasser – Utdrag ur hans skrifter Uppsala 1910, 54
s. frontespisporträtt, stor 8vo, lätt naggat ngt fläckigt omsl 40:-
-
Härenstam, Annika; Ulf Lundberg; Eva Lindbladh & Bengt Starrin
I vanmaktens spår. Om sociala villkor, utsatthet och ohälsa. Boréa
1999, 251 + i s. Häftad, som ny. 80:-
-
Högman, Harald Injektionsbehandling av smärta. Praktisk
handledning. Södertälje 1992, 79 s. Inbunden förlagets illustrerade
helklotband, liten 4to, illustrerad, signatur på försättsblad. 90:-
-
I livets slutskede. Huvudbetänkande från Utredningen rörande
vissa frågor beträffande sjukvård i livets slutskede (SLS).
Liber Förlag 1979, 213 + ii s.
Häftad i illustrerat omslag, inplastad, stor 8vo, namnteckning på titelsida,
vikmrke på bakre omslag. SOU 1979:59. 80:-
-
Ibrahim, J Über die Mutter. Akademische Antrittsrede.
Gustaf Fischer, Jena 1917, 24 pp. bound with: Stolte, Karl: Grundlinien der
Ernährungstherapie bei akuten Ernährungsstörungen der Säuglinge.
Strassburg i. E. 1913, ii + 35 + i pp. Habilitation als Privatdozent.
bound with: Samelson, S Die exsudative Diathese. Akademische
Antrittsvorlesung. Julius Springer 1914, 32 pp. bound with: Mendelsohn,
Martin Ueber Enurese und ihre Behandlung. Berlin 1895, 15 + i (blank).
Bound with: Bergel-Berlin, S Die natürlichen Heilungsvorgänge bei der
Syphilis im Lichte experienteller Forschung. Verlag von Georg Stilke,
Berlin 1928, 29 + iii pp. Bound with: Liek-Danzig, E Das Kropfrätsel.
Verlag der Aerztlichen Rundschau Otto Gmelin, München 1929, 53 + iii pp.
Sammlung diagnostisch-therapeutischer Abhandlungen für den praktischen Arzt,
Heft 30. All6 uncommon works bound in one private half cloth binding with
blank spine, title leaf of fist work with stain and name stamp, stain proceeds
faintly a couple of leaves moore, a couple of sall annotations on title page
of Stoltes work, name inscription in pencil on title page of Samelson’s work,
which contain 4 illustrations in text. Front cover of endlsohn’s work bound in
with a nae stamp and small ink stain, also name stamp on first page. Name
stamp on title page of Bergel-Berlin’s and Liek-Danzig’s works. The latter
also contains a few markings in text margins. 700:-
-
Ihse, Ingemar
(red) Pancreas i Fokus Meda AB, Göteborg 183, 127 s. ill, stor 8vo
50:-
-
Ingebrigtsen,
Rangnvald; Kjærsgaard, Sigurd & Petrén, Gustaf (utg) Nordisk lärobok i
kirurgi I-III. Ejnar Munksgaard, København 1940-41, 611 + 583 + 568 s. inb
förl ngt nötta halvfrbd, stora 8vo, 3:e omarbetade uppl, rikligt
blyertsstreckade; Innehåller ett antal artiklar av dåtidens nordiska
specialister på sina områden, del I: Allmän kirurgi, del II & III: Speciell
kirurgi 1-2 I-III 200:-
-
Ingebrigtsen,
Rangnvald; Kjærsgaard, Sigurd & Petrén, Gustaf (utg) Nordisk lärobok i
kirurgi I-III Ej Munksgaard København 1940, 611 + 583 + 568 s. inb förl
helklotbd m blått övre snitt, små 4to, rätt hårt streckade, del III med svag
bakre fals, 3:e omarb uppl; Innehåller ett antal artiklar av dåtidens
nordiska specialister på sina områden, del I: Allmän kirurgi, del II & III:
Speciell kirurgi 1-2 140:-
-
Ingelstedt, Sven Kompendium i öron-, näs-, och halssjukdomar
Studentlitteratur 1966, vi + 110 s. stor 8vo 60:-
-
Inger, Göran
Rätten över eget liv och över egen kropp Uppsala 1985, pp 79-105
ded, fläck på främre omsl, ett par understrykningar, särtryck ur Kungl.
Humanistiska Vetenskaps-Samfundet i Uppsala Årsbok 1985 40:-
-
Inghe, Gunnar &
Maj-Britt Den ofärdiga välfärden Tidens/Folksam 1967, 276 s. övre
högra hörn ngt stött, ill, 40:-
-
Ingvar, David H
Rapport från hjärnan – Om medvetande, minne, sömn och drömmar
dessutom Läkaren som patient – Sinnesintryck från ett modernt sjukhus
Bonniers 1972, 132 s. ill, fotoill, 13-15 tus 40:-
-
Iovine, Vicki Handbok för gravida. eller Allt man inte kan
fråga doktorn om. Richters 2000, 313 s. Häftad. 100:-
-
Iovine, Vicki Handbok för gravida. eller Allt man inte kan
fråga doktorn om. Richters 1997, 313 s. Inbunden förlagets illustrerade
pappband, stor 8vo. 140:-
-
Israel, Joachim (red) Sexologi. A&W 1970, 275 s.
Häftad, illustrerad, exlibris, vikmärke på främre omslag och några blad in.
100:-
-
Ivarsson, Anneli
On the Multifactorial Etiology of Celiac Disease – An
Epidemiological Approach to the Swedish Epidemic
Umeå 2001, x + 89 + paper I
from Journal of
Internal Medicine 1999;245:63-68 + paper II
from Acta Pædiatr 89:
165-171. 2000 + paper III The Swedish
Celiac Disease Epidemic with a Prevaling Two-fold higher risk in Girls
Compared to Boys Reflects Gender Specific Genetic Risk Factors pp 14 +
paper IV Children Born in Summer have Increased Risk for Coeliac Disease
10 pp + paper V Brest-feeding Protects Against Celiac Disease 16 pp
+ catalogue of doctoral theses at the department 6 pp. Umeå
University Medical Dissertations, New Series No 739; about intolerance to
gluten 100:-
-
Iversen, Poul, Tage
Bjering & Jens Bing De medicinske nyrelidelser. Fysiologi, patofysiologi og
klinik. Munksgaard, København 1941, 228 s. + planscher. Inbunden
förlagets helklotband, rygg blekt och ngt solkig, yttre falsar loss,
namnteckning och en ytterligare notering på försättsblad, hårt struken och
noterad i text, illustrerad. 100:-
-
Jacobowsky, Bernhard Om tillämpningen av 1927 års
militärersättningsförordning vid schizofreni utan plats, u å (1944), s. i
+ 92-114 dedicerad från förf, stor 8vo, klammerhäftad; särtryck ur
Festtskrift till Henrik Sjöbring 9/7 1944 50:-
-
Jacquemart, P Vill ni
leva längre? Hur man undviker åderförkalkning. N&K 1964, 80 s. Häftad,
illustrerad. 60:-
-
Jakobsson, Eva & Tomas Jansson
Bröstcancer A-Ö - Frågor & svar (underrsökningar, kirurgi, strålbehandling,
proteser, plastikkirurgi, alternativ vård, medicinbibliotek, ordbok, adresser)
Ricewa AB 1994, 200 s. + rättelselapp inb förl kartonnagebd, ill;
skriven av en bröstcancerspecialist tillsammans med hans patient 80:-
-
James, Arthur P R Common Dermatologic Disorders. CIBA
1967, i + pp 38-65 + iii pp. Staple bound, illustrated, large 8vo. Clinical
Symposia vol. 19 nr 2. 40:-
-
Johansson, Kurt Old Automobile Drivers: Medical Aspects.
Stockholm 1997, vi + 45 + 6 papers (43 pp). Softcover, dissertation from
KI, large 8vo, illustrated, dedication, spikblad, upper spine a little bumped.
150:-
-
Jonsson, Stig & Annika Hagström En bro över mörka vatten. Om
människorna bakom rubrikerna. Cordia 1990, 290 s. Inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag, liten tuschanteckning på första blankbladet. Med
Kurt Enbergs Studiehandledning (32 s.). Om sorgearbetet efter bussolyckan i
Måbdalen i Norge där 12 svenska skolbarn och 4 vuxna miste livet och 19
personer skadades svårt. såld
-
Jonsson, Stig & Annika Hagström En bro över mörka vatten. Om
människorna bakom rubrikerna. Cordia 1990, 290 s. Inbunden förlagets
dekorerade pappband,
2 stämplar på pärmarnas insidor.
Om sorgearbetet efter bussolyckan i Måbdalen
i Norge där 12 svenska skolbarn och 4 vuxna miste livet och 19 personer
skadades svårt. 4:e tryckn.
100:-
-
Jerger, James Modern Developements in Audiology Academic
Press, New York and London 1963, xii + 446 pp 1st ed, hardbound publ cloth,
large 8vo, figs in text, minor damage to inner back hinge, name inscr
140:-
-
Joseph, Max Lehrbuch der Hautkrankheiten für Ärzte und
Studierende. Georg Thieme, Leipzig 1915, xii + 477 + 8 (ads) pp. + 5
plates. Hardbound publisher’s cloth backed boards, 4to, 83 illustrations in
text. 8th enlarged and improved edition. 180:-
-
Josephson,
Bertil Chemistry and Therapy of Electrolyte Disorders Charles C Thomas
Publisher, Springfield Illinois USA 1961, xii + 229 pp 1st ed, hardbound
publ cloth, one plate in colour, nametag; by the renowned Swedish doctor at
St. Erik´s Hospital and Crown Princess Lovisa´s Children´s Hospital in
Stockholm 200:-
-
Josepson,Bertil Arbeten publicerade 1946-1956 från Kliniska
Centrallaboratoriet Sankt Eriks Sjukhus, Stockholm. Papers published 1946-1956 from
the Central Clinical Laboratory Sankt Eriks Hospital, Stockholm, Sweden. Jönköping 1957, 10
pp (introduction) + errata note + 67 papers published (of which 19 in Swedish,
the rest in English). Dedicated by editor, hardbound publisher’s cloth,
large 8vo, some papers illustrated. 600:-
-
Jsrael, James &
Jsrael, Wilh. Chirurgie der Niere und des Harnleiters - Ein Lehrbuch
Georg Thieme, Leipzig 1925, xvi + 584 pp 1st e, hardb publ cloth w grey
upper edge, small 4to, ”mit zum Teil 235 farbigen Abbildungen” 200:-
-
Juhlin, Lennart Studies on the Dermal Connective Tissue
Barrier. Uppsala 1956, 11 pp. Staplebound, dissertation, dedicated.
50:-
-
Kahlmeter, Gunnar
Reumatism. De reumatiska sjukdomarna, deras uppkomst och natur. W&W 1943,
164 s. Häftad, namnteckning på titelsidan. 100:-
-
Kahn, Eugen Studien über Vererbung und Entstehung geistiger
Störungen. Herausgegeben von Ernst Rüdin - München. IV: Schizoid und
Schizophrenie i Erbgang. Beitrag zu den erblichen Beziehungen der
Schizophrenie und des Schizoids mit besonderer Berücksichtigung der
Nachkommenschaft schozophrener Ehepaare. Verlag von Julius Springer,
Berlin 1923, iv + 144 pp. Hardbound private cloth with title and author in
gold on spine, marbled edges, large 8vo, some old library markings from
Karolinska Institutet on inner boards and front fly leaf, with 31
illustrations and 2 tables.Monographien aus dem Gesamtgebiete der Neurologie
und Psychiatrie herausgegeben von O. Foerstrer - Breslau und K. Wilmanns -
Heidelberg. Heft 36. 350:-
-
Kalniniš, Viktors &
Herta Ledina Die Wirkung des Eoithelkörperchenhormons auf Zähne und Knochen
normaler und skorbutischer Meerschweinchen. Uppsala 1947, pp 235-276 + 7
pp plates (one in colour). Sewn as issued in printed
wrappers, dedicated. Särtryck
ur: Upsala
Läkareförenings förhandlingar. Ny följd,51:a bandet. Häft. 5 och 6.
100:-
-
Kalniniš, Viktors
Wirkung der Ascorbinsure au die Zähne und den Kieferknochen skorbutischer
Meerschweinchen. Uppsala 1939, pp 117-126 + 6 pp. plates.
Dedicated, staplebound. Separat
ur: Upsala
Läkareförenings förhandlingar. Ny följd, Bd. XLV. 1-4. (Festskrift tillgnad
Professor Gustaf Fr. Göthlin).
100:-
-
Karlén,
Karl-Henrik Barn- och Ungdomspsykiatrin i Sverige – Dess historia, problem
och patienter Uppsala 1985, 287 s. diss 75:-
-
Keim, Hugo A Lower Back Pain. CIBA 1973, 32 pp.
Staple bound, large 8vo, lavishly illustrated by Frank H Netter. Clinical
Symposia vol 25 nr 3. 40:-
-
Key, Henry Studien über die Permeabilität der Retina
Stockholm 1932, 82 s. small 4to, ill, Sonderabdruck aus Acta Societatis
Medicorum Suecanæ Bd. 58 100:-
-
Kinberg, Olof
Lagen och de psykiskt sjuka Bonniers 1952, 274 + ii s. inb förl
klotryggbd m trasigt skomsl, namnt i blyerts, streckad, ill; i serien ”Vår
Tids Medicin” 40:-
-
King, Ambrose & Nicol, Claude Venereal Diseases Cassell,
London 1964, xv + 301 pp 1st de, hardbound publ blue cloth, 164
monochrome ills, 16 colour ills, large 8vo 125:-
-
Kisskalt, Karl Einführung in die Medizinalstatistik in
praktischen Übungen zur Benutzung in Kursen und zum Selbstunterricht.
Georg Thieme, Leipzig 1919, viii + 142 + ii pp. Hardbound private cloth
backed boards with blank spine, large 8vo, name stamp on title page, with 4
illustrations. 150:-
-
Kleinschmidt, H Therapeutisches Vademecum für die
Kinderpraxis. S Karger, Berlin 1929, vi + 256 pp. Hardbound private
half cloth with blank spine, small speck on front edge, old paper mending to
inner joint between front fly leaf and title page, name stamp on title page.
250:-
-
Klinisk kemi
- Ett kompendium sammanställt vid Kemiska centrallaboratoriet Malmö Allmänna
Sjukhus Studentlitteratur 1970, 362 + 5 s. inb
förl pappbd, stor 8vo, 2:a uppl 5:e tryckn, namnstämpel 90:-
-
Knight, Allan
Astma och Hösnuva – En handbok om astma och andra luftvägsbesvär A&K 1983,
118 s. Askild & Kärnekulls Egenvårdsserie, rikt ill i färg och s/v 60:-
-
Kobrak, Heinrich G The Middle Ear University of Chicago
Press 1959, xvi + 254 pp 1st ed, hardbound publ cloth, small 4to, lots of
figs in text + 6 whole page colour plates, name inscr, underlining on a couple
of pages 150:-
-
Kokain. En kunskapsöversikt.
Socialstyrelsen 1985, 71 s.
Klammerhäftad, stor 8vo, svag mindre fläck och några småprickar på främre
omslag. 75:-
-
Kommentar till Svenska Farmakopén - Pharmacopoea Suecica Ed.
VIII Stockholm
1904, viii+1280+viii + 140 + iii inb 2 priv halvrbd (Appelgrens Bokbinderi,
Skara), 4to’s, samtida namnt i båda på försätts, mindre genomgående fläck bd 1
s. 1-10, fula vikmärken på försätts- och titelblad i del 2, liten fläck ca 20
s. i speciella delen vid främre snitt, även ett hundöra på s. 46-47 pga
felaktigt skuret papper I-II 600:-
-
Kosteljik, P J Theories of Hearing - A critical study of
theories and experiments on sound-conduction and sound-analysis in the ear
Universitaire Pers Leiden 1950, x + 180 pp + errata leaf large 8vo, name
inscr 150:-
-
Kræmer, Vera von Vägen går vidare. Ett ord om oss som
åldras. W&W 1934, 127 s. Häftad i fotoillustrerat omslag, namnteckning
på främre omslag, liten falsriss vid bakre omslag. 60:-
-
Kreuger, Hermann Die Paranoia. Eine monographische Studie.
Verlag von Julius Springer, Berlin 1917, iv + 113 + i pp. Hardbound
private cloth with title and author in gold on spine, marbled edges, large
8vo, some old library markings from Karolinska Institutet on inner boards and
front fly leaf, 1 illustration. Monographien aus dem Gesamtgebiete der
Neurologie und Psychiatrie herausgegeben von M. Lewandowsky - Berlin und K.
Wilanns - Heidelberg. Heft 13. 250:-
-
Krigssjukvård
(Ksjv) – En vägledning för hälso- och sjukvårdspersonal i krig
Medicinalstyrelsens sjukvårdsberedskapsnämnd 1960, 415 s.
ill, namnt 60:-
-
Krisch, Hans Epilepsie und manisch-depressives Irresein.
Verlag von S Karger, Berlin 1922, 107 + i pp. Hardbound private cloth with
title and author in gold on spine, marbled edges, large 8vo, some old library
markings from Karolinska Institutet on inner boards and front fly leaf.
Abhandlungen aus der Neurologie, Psychiatrie, Psychologie und ihren
Grenzgebieten. Beihefte zur Monatsschrift für Psychiatrie und Neurologie
herausgegeben von K. Bonhoeffer Heft 18. 350:-
-
Källmark, Hj. Eine
statistische Untersuchung über Syphilis. Uppsala 1931, viii + 229 pp.
Sewn in printed wrappers, dissertation, 4to, a couple of small nicks in back
cover. Skr. utg. av Lifförsäkrings-Aktiebolaget
Thule III.
150:-
-
L Sjv K. Lärobok i sjukvård för krigsmakten 1965.
Stockholm 1966, 341 + xi
(blanka) s. Häftad, illustrerad, svag fuktrand mot främre snitt i slutet av
boken, lsveck på rygg. 90:-
-
Lacroix, Nitya Massage. 101 goda råd. B Wahlströms 1999,
72 s. Häftad med flikar, liten 8vo, mkt rikt illustrerad. 60:-
-
Lafolie, Pierre Knarkanalyser i urin. ConTemp 1992, 239
s. Inbunden förlagets siverstämplade helkonstläderband.
såld
-
Lagercrantz,
Carl On the Theory of Counting Individual Microscopic Cells by
Photoelectric Scanning – An Improved Counting Apparatus Uppsala 1952, 131
pp large 8vo, a little spotted, dedicated, a little tear in front cover, 61
figs; Acta Physilogica Scandinavica Vol. 26, Supplementum 93 50:-
-
Lagerholm, J Hemmets läkarebok. Populär medicinsk rådgivare
för friska och sjuka efter de förnsta källor. Fröléen & Comp 1921, 926 s.
Inbunden förlagets gedigna halvfranska band, stor 8vo, med över 200
illustrationer, en mångfald färgtrycksplanscher samt 5 isärtagbara modeller,
receptbok för hemmet, ordlista över medicinska termer och uttryck, förslag
till husapotek, stort uppslagsregister. Pärmar nötta runt kanterna, 2 första
bladen litet naggade vid övre snitt. 300:-
-
Landström, B (red) Epilepsi - medicinska och sociala
aspekter. Geigy 1975, 228 + i s. Inbunden förlagets illustrerade
laminatband, liten 4to, illustrerad, solblekt runt kanterna och rygg. 2:a
uppl. 150:-
-
Lantz, Kjell-Åke & Charlotte Wäreborn Schultz Riv stuprören!
Från stuprörssamhälle till flödessamhälle. Konsultförlaget Uppsala
Publishing House 2006, 164 s. Häftad med flikar, liten 4to, som ny. Om
landstingsvården. 125:-
-
Larsson, Leonard (red) Medicinsk behandling av psykoser -
teori och praktik. H Lundbeck AB 1987, 144 s. Häftad, illustrerad.
Symposium i Stockholm den 10 oktober 1985. 100:-
-
Leander, Gösta
Handledning vid olycksfall och sjukdom Svenska Röda Korset/Tidens 1958,
309 s. inb förl pappbd m lätt naggat skomsl, namnt, ill 40:-
-
Leegaard,
Frithjof De vigtigste Øre- Næse- og Halssygdommer H Aschehoug & Co,
Oslo 1932, 278 s. inb förl helklotbd, stor 8vo, 72 ill, rygg och mindre del
av pärmar ngt blekt, namnt, 2:a uppl, understrykningar s. 263-3, namnt
90:-
-
Lehnartz, Emil Einführung in die chemische Physiologie
Springer-Verlag, Berlin und Heidelberg 1948, xii + 476 pp hardbound publ
cloth, small 4to, 8th ed, mit 95 Abbildungen 80:-
-
Leith, William De
hungriga åren. En matmissbrukares bekännelser. Bonniers 2008, 259 s.
Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, förutom recensionsstämpel på
övre snitt som ny. 130:-
-
Leser, Edmund Allgemeine Chirurgie in 50 Vorlesungen.
Kurzgefasstes Lehrbuch für Ärzte und Studierende. Gustaf Fischer, Jena
1908, xxxii + 772 pp. Hardbiund private half calf , 4to, 240 illustrations
partly in colour, corners worn, board paper a little worn, lesser damage on
first fly leaf, a few pencil markings. Zweite umgearbeitete Aufl. 250:-
-
Lesser, Edmund Lehrbuch der Haut- und
Geschlechtskrankheiten. Julius Springer 1914, ix + 3 + 658 + iv pp.
Hardbound publisher’s gold stamped cloth, small 4to, with 163 illustrations
and 31 plates, head of spine damaged, contemporary name inscription on title
page. 13th enlarged edition. 150:-
-
Levene, G M & C D Calnan A Colour Atlas of Dermatology. Wolfe
Medical Books / Studenttlitteratur 1974, 368 pp. Hardbound publisher’s
photo illustrated cloth, upper and lower spine a bit worn, lavishly
illustrated, name inscription on inner front board, numerical annotations
beside some photos. Wolfe Medical Atlases 7. 250:-
-
Lewin, Bo &
Helmius, Gisela Ungdom, kärlek & sex – Om ungdomars sexuella liv på
80-talet Norstedts 1986, 200 s. 75:-
-
Lewis, Sir Thomas Diseases of the Heart – Described for
practitioners and Students Macmillan & Co.
Ltd, London 1933, 297 pp hardbound publ blind stamped cloth, ill, 2nd
printing 120:-
-
Lichtenstein, A Barnavård. Å&Å 1927, 212 s. Inbunden
förlagets lätt solkiga helklotband med ngt ntt rygg, ett par småfläckar på
bakpärm, stor 8vo, med 27 figurer och 6 tabeller. Författaren var överläkare
och docent i barnsjukdomar vid Karolinska Institutet i Stockholm. 90:-
-
Lidbrink, Elisabeth Mammographic Screening for Breast
Cancer. Aspects on Benefits and Risks. Stockholm 1995, 36 pp. + 5 papers.
Softcover, dissertation, large 8vo. 75:-
-
Lindberg, Bertil (text) Fakta om alkohol och nykterhet
1969, 64 s. ill, vikmärke på bakpärm, kulspets på främre omsl 40:-
-
Linde, Sven Studies on
the Stimulation Mechanism of Gastric Secretion. Uppsala 1950, 92 pp.
Sewn in printed wrappers, dedicated. Acta Physiologica Scandinavica Vol 21.
Supplementum 74. 100:-
-
Lindkvist, Lars Tänder tillsammans. Personalkooperativ inom
vård och omsorg. SNS Förlag 2007, 227 s. Häftad, som ny. 150:-
-
Lindskog, Bengt I & Bengt L Zetterberg (red) Medicinsk
terminologi. Nordiska Bokhandelns Förlag 1979, 633 s. + linjerade
anteckningssidor. Inbunden förlagets konstläderband, repa på frampärm.
150:-
-
Lipman, Bernhard S & Edward Massie Clinical Unipolar
Electrocardiography The Year Book Publishers, Chicago 1953, 309 pp
hardbound publ dec cloth, large 8vo, richly ill w ECG’s, 2nd ed, name inscr, a
few underlinings in pencil 80:-
-
Littler, T S
The physics of the Ear Pergamon Press 1965, 378 pp 1st ed,
hardbound publ cloth w a little worn dj, name, ill; International Series of
Monographs on physics Vol. 3 100:-
-
Ljungdahl, Malte
o a (red) Pharmaconomia Svecica Ed. II - Handledning i läkemedlens
användning... Stockholm 1943, 325 s. inb guldstämplat helläderbd, helt
rött snitt 150:-
-
Ljungdahl, Malte Reumatiska sjukdomar. Bonniers 1944,
180 s. Häftad, små falsriss. Vår Tids Medicin 33. 70:-
-
Lorentzi, Ulrika Något bara kvinnor kan. Normer, biologi och
graviditet. Atlas 2008, 171 s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsomslag, som ny. 75:-
-
LPT. Tillämpning av lagen om psykiatrisk tvångsvård.
Socialstyrelsen 1991, 112
s. Häftad, stor 8vo. Allmänna råd från Socialstyrelsen 1991:9. 80:-
-
Lundin, Susanne
Guldägget. Föräldraskap i biomedicinens tid. Historiska Media 1997, 160 s.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo, illustrerad. 60:-
-
Lundkvist, Thomas Om hasch och påverkan.
Kriminalvårdsstyrelsen 1991, 28 s. Klamerhäftad, 4to, ngt bucklig, ett par
svarta flckar och en namnteckning på främre omslag. 40:-
-
Lundman, Bertil Umriss der Rassenkunde des Menschen in
geschichtlicher Zeit. Ejnar Munksgaard, Kopenhagen 1952, 116 + iv pp.
Dedicated, 1st edition, softcover, uncut, large 8vo, number stamp on front
cover, also a faint stain on front cover. 100:-
-
Lundmark, Frey Kliniska undersökningar över Pupillotoni och
dess relation till reflektorisk pupillstelhet. Linköping 1945, x + 293 s.
+ 79 s. planscher. + s rättelselapp. Häftad i illustrerade omslag, 4to,
dissertation. 150:-
-
Lust, F Diagnostik und Therapie der Kinderkrankheiten. Mit
speziellen Arzneiverordnungen für das Kindesalter. Ein Wegweiser für den
praktischen Arzt. Urban & Schwarzenberg 1932, viii + 543 + i pp.
Hardbound publisher’s white stamped red cloth, large 8vo, upper and lower
spine a little worn. 7. neubearbeitete Aufl. 200:-
-
Lärobok i sjukvård för armén. Fastställd 1914.
Stockholm 1914, vi + 143 s.
Inbunden förlagets läderryggband, illustrerad, rygg sliten, fläck på frampärm,
några småfläckar s. 21-22. 100:-
-
Löfgren, Bo & Inger Nelson-Löfgren Alkohol. Rus Missbruk
Behandling. Prisma 1980, 479 s. Inbunden förlagets illustrerade
pappband, lätt nött rygg. 130:-
-
Löfgren, Bo Alkoholismen, människan och samhället.
Alkoholens sociala och psykologiska bakgrund och behandling. Aldus 1978,
322 s. Pocket, ngt nött rygg. 4:e reviderade uppl. 60:-
-
Lötvall, Jan & Stephan Rössner Invärtesmedicinsk handbok.
Studentlitteratur 1994, 359 s. Inbunden förlagets halvhårda
plastomslag, som ny. 120:-
-
Löwegren, M K
Om ögonsjukdomarne och deras behandling - till tjenst för praktiserande läkare
och studerande Beijers, Stockholm 1900, vi + 600 s. inb välbevarat
samtida halvfrbd (N A Ornells Bokbinderi, Lund), marmorerade snitt, stor 8vo,
blyertsstreckad, ill, 2:a översedda uppl 200:-
-
(Malaria) Ribbing, Seved Om den afrikanska recurrensfebern,
des orsaker och utbredningssätt. 4:o, särtryck (12 sid) som bihang till
”Inbjudning till den högtidlighet hvarmed professoren i tyska språket fil.d:r
Ernst Albin Kock kommer att i ämbetet installeras af universitetets rektor”
(VII). Lund 1906, tryckt den 19 maj (Håkan Ohlssons boktryckeri), samt: ”Die
Kininbehandlung der Malariakrankheiten und ihre Methodik.” (24 sid) som
bihang till ”Inbjudning till den högtidlighet hvarmed professoren i matematik
fil.d:r Torsten Brodén kommer att i ämbetet installeras af univesitetets
rektor” (V). Lund 1906, ausgedruckt am 6. Oktober. Klammerhäftade med
påklistrad pappersremsa å ryggen. Båda med stämplar från Skara Stifts och
Högre Allmänna Läroverks Bibliotek. Två mycket tidiga svenska redogörelser för
malariasjukdomens orsaker, profylax och behandling. 350:-
-
Manger, William
M (Ed.) Hormones and Hypertension Charles C Thomas, Springfield
Illinois, USA 1966, xviii + 265 pp hardb publ cloth, large 8vo, some ill’s
60:-
-
Mason, A A Hypnotism
for Medical and Dental Practitioners. Secker & Warburg 1960, 223 pp. +
plates. Hardbound publisher’s cloth, spine and upper edge of cloth sunned,
one small nick in upper edge of back board. 125:-
-
Matthis, Iréne
Orden som fängslar oss Norstedts 1980, 190 s. inb förl helklotbd m
ngt naggat skomsl, namnt; om psykiatri 60:-
-
Medicinsk forskning för hälsa, god sjukvård och ekonomisk
tillväxt - Underlag till forskningspropositionen 2005-2008 från ämnesrådet för
medicin
Vetenskapsrådet 2003, 145 s. stor 8vo 75:-
-
Medicinsk uppslagsbok.
Det
Bästa 1980, 436 + ii s. Inbunden förlagets konstläderband, illustrerad. 3:e
reviderade uppl., 3:e tryckn.70:-
-
Medicinska småskrifter:
O. H.
D. Bleksot och blodbrist samt därmed besläktade sjukdomar W&W 1915, 80
s.
sammanbunden med:
Bratt, John Fastekuren. Konsten att äta och konsten
att svälta Å&Å 1911, 112 s.
sammanbunden med:
Gerling, Reinh. Min
nervositet - Huru den uppkom och huru jag botade den. En ny väg att varaktigt
bättra nervösa tillstånd, i synnerhet sexuell neurasteni. Jämte ett tillägg:
Några av de allmännaste nervösa sjukdomstillstånden W&W 1915, 80 s. 2:a
uppl.
sammanbunden med:
Tönniges, C Åderförkalkning - Huru skydda sig
däremot? W&W 1913, 80 s. 2:a uppl.
sammanbunden med:
Eichhorst,
Hermann Hjärtat i friskt och sjukt tillstånd W&W 1905, iv + 92 s. +
rättelselapp + 1 färgplansch
ill i texten, översatt av Axel Widstrand.
sammanbunden med:
Öhrvall, Hjalmar Renlighet och frisk luft Bonniers
1900, 18 s. 3:e tus, Verdandis småskrifter 84.
sammanbunden med:
Post,
R. v. Bad är hälsa Bonniers 1903, 34 s. 1:a tus, 12 figurer i texten;
Verdandis småskrifter 111.
sammanbunden med:
Bergqwist, Johan O A Huru
skola vi härda våra barn? Hasse W Tullbergs Förlag 1905, 31 s.
småskrifter af Doktor Johan O A Bergqwist, öfverläkare vid Kneippbaden 3.
sammanbunden med:
Bergqwist, Johan O A Huru skola vi stärka och härda oss
själfva? Hasse W Tullbergs Förlag 1905, 67 s.
småskrifter af Doktor
Johan O A Bergqwist, öfverläkare vid Kneippbaden 5.
sammanbunden med:
Berg, Henrik Människans könsliv Holmquists Boktryckeris Förlag 1913,
124 + ii s. 3 ill.
samtliga verk inb i ett privat halvklotbd m
titeletikett i läder m guldskrift (”Medicinska småskrifter”), exl och
innehållsförteckning skriven i bläck på främre pärmspegel de flesta av
verken relativt ovanliga. 500:-
-
Melin, Birgitta (red.)
Kost & Diabetes. En handbok. Svenska Diabetesförbundet u å, 95 s.
Inbunden förlagets laminerade pappband, illustrerad. 60:-
-
Mendel, E Leitfaden der Psychiatrie. Für Studierende der
Medicin. Verlag von Ferdinand Enke, Stuttgart 1902, xiv + 250 pp.
Hardbound publisher’s white stamped green cloth, large 8vo, a bit worn around
edges and spine, name stamp and signature on title page. 150:-
-
Merker, H-J; Nau, H & Neubert, D Teratology of the Limbs -
4th Symposium on Prenatal Development September 1980, Berlin de Gruyter
Berlin/New York 1980, xiv + 454 pp hardb publ cloth, large 8vo, ill
120:-
-
Meyer, L F Krankheiten
des Säuglingsalters einschliesslich Ernährungspathologie und -therapie.
Georg Thieme, Leipzig 1924, 156 pp. with 20 illustrations in text.
bound with: Engel, St.: Konstitutionsanomalien und Stoffwechselkrankheiten
nebst der Erkrankungen des Blutes und der blutbereitenden Organe sowie den
Verdauungskrankheiten jenseits des Säuglingsalters. Georg Thieme, Leipzig
1924, 79 pp. With 14 illustrations in text. bound with: Langstein, Leo:
Krankheiten der Respirationsorgane, des Herzens und der Urogenitalorgane.
Georg Thieme, Leipzig 1924, 87 pp. With 4 illustrations in text.
bound with: Kleinschmidt, H: Akute Infektionskrankheiten im Kindesalter.
Georg Thieme, Leipzig 1922, 149 + i pp. With 3 illustrations and 11
curves. bound with: Fischl, R: Tuberkulose, Syphilis mit einem Anhange
über Krankheiten der Haut des späteren Kindesalters. Georg Thieme, Leipzig
1922, 47 + i pp. bound with: Zappert, Julius: Krankheiten des Nervensystems
im Kindesalter. Georg Thieme, Leipzig 1922, 152 pp. All 6 titles bound
in one private half cloth with handwritten title sticker on spine, lesser
damage to upper spine, all title leaves namestamped and with signature, a few
pencil markings in text, marbled edges. . 1000:-
-
Michaëlsson, Magnus Bilirubin Determination in Serum and
Urine. Studies on diazo methods and a new copper-azo pigment method.
Uppsala 1961, 80 pp. Sewn in printed wrappers, large 8vo, dedicated.
120:-
-
Miner, Waldo (ed) Yonkman,
Fredrick F et al. Reserpine (Serpasil) and Other Alkaloids of Ruuwolfia
Serpentina: Chemistry, Pharmacology, and Other Clinical Applications. New
York 1954, 140 pp. Sewn in printed wrappers, large 8vo, illustrated. Annals
of the
New York Academy of Sciences, Volume 59,
Art. 1, pages 1-140.
75:-
-
Miner, Waldo (ed) Yonkman,
Fredrick F et al. Reserpine in the Treatment of Neuropsychiatric,
neurological, and related Clinical Problems. New York 1955, 280 pp.
Sewn in printed wrappers, large 8vo, illustrated. Annals of the
New York
Academy of Sciences, Volume 61, Art. 1, pages 1-280.
100:-
-
Monrad-Krohn, G H Clinical Examination of the Nervous System
H K Lewis & Co Ltd, London 1938, xviii + 320 pp hardbound publ
cloth, 7th ed, w 111 ill’s, name, annotated on last fly-leaf, a little
underlining, a
little askew, minimal wear to spine
100:-
-
Montandon, A
Funktionsprüfungen des Innenohres Georg Thieme Verlag, Stuttgart 1960,
viii + 110 + ii pp 12:o, name inscr, ill, mit vorwort von Prof. Dr. F
Zöllner, in series: Diagnostik - Kunst und Lehre zu erkennen 50:-
-
Moore, G Paul
Organic Voice Disorders Prentice-Hall Inc. 1971, xiv + 161 pp hardbound
publ boards w lightly worn dj, large 8vo, ill, some underlining in pencil; in
the “Foundations of Speech Pathology Series” 75:-
-
Morrison, L Raymond The Effect of Advancing Age upon the
Human Spinal Cord. Harvard University Press 1959, x + 127 pp. Hardbound
publisher’s cloth, 4to, photo portrait, richly photo illustrated. With the
collaboration of Stanley Cobb and Walter Bauer. 150:-
-
Müller, M E; Allgöwer, M & Willenegger, H Manual der
Osteosynthese – AO-Technik Springer-Verlag, Berlin
× Heidelberg ×
New York 1969, viii + 297 pp hardbound publ cloth, 4to, „mit 306 Abb in 683
Einseldarstellungen“ 180:-
-
Müller-Seifert
Taschenbuch der medizinisch-klinischen Diagnostik J F Bergmann, München
1942, xiii + 545 + iii pp hardbound publ cloth-backed boards, name, 55.-62.
Auflage, bearbeitet von Hans Frhr. von Kress, mit einem Titelbild, 160 zum
Teil farbigen Abb. und 5 farbigen Tafeln 50:-
-
Mårtensson, Inga-Lill Regulation of Gene Expression in the
Immune System Uppsala 1989, 63 pp Acta Universitatis Upsaliensis –
Comprehensive Summaries of Uppsala Dissertations from the Faculty of Medicine
198, large 8vo 40:-
-
Människokroppen. Naturens mästerverk I-II.
Det Bästa 1965, 383 + 384 s. Två
volymer, inbundna i förlagets konstläderryggband med guldstämplade klotpärmar
i pappkassett, illustrerade. 80:-
-
Naegeli, Otto Blutkrankheiten und Blutdiagnostik. Lehrbuch
der klinischen Hämatologie. Vereinigung wissenschaftlicher Verleger,
Berlin und Leipzig 1919, xvi + 662 + ii + 18 colour plates with explanation on
opposing leaf. Hardbound publishers cloth backed boards, large 8vo,
coloured upper edge, also 34 illustrations in text, small tear and small book
cutting fault on leaf with pp 131-2, a little wear to head and foot of spine.
3rd wholly reworked and expanded edition. 500:-
-
Naeslund, John Zur
Kenntnis der Pneumatosis Cystoides Intestinorum. Patologisch-anatomische und
experimentelle Studien. Stockholm 1924, 100 pp. Sewn in printed
wrappers, 57 figs, 4to, dissertation. 150:-
-
Narkotika. 11 kunskapsöversikter.
I samband med CANs massmediasatsning 85/86. Centralförbundet för
Alkohol- och Narkotikaupplysning (CAN) 1986, 183 s. Häftad, stor 8vo.
120:-
-
Næss, Knut
Läkemedelshandboken N&K 1982, 328 s. inb dek förlbd, stor 8:o 90:-
-
Nathan, Peter The Nervous System Oxford University Press
1982, 298 pp hardbound publ cloth w dj, large 8vo, ill, photo-ill, 2nd
ed 70:-
-
Nettelbladt,
Otto Hyaluronan in Experimental Alveolitis Uppsala 1989, 67 pp + VI
papers (ca 105 pp) diss, large 8vo, photoill 90:-
-
Nilsson, Emil
Om lungsot Stockholm 1900, 47 s. inb klotryggbd, liten 8vo, småfläckig
70:-
-
Nilsson, Inga
Marie Blödnings- och trombossjukdomar A&W 1971, 275 s. stor 8:o, inb
förl dek helklotbd m naggat skomsl, ill 100:-
-
Nilsson, Ingert (red) Lungnande medel. En antologi om
läkemedelsberoende. RFHL / Sober Förlag 1989, 140 s. Häftad, som ny.
100:-
-
Nilsson, Ove &
Wirsén, Claes Ljusmikroskopisk teknik A&W 1969, 126 s. inb förl
imiterade skinnbd, ill, blyertsstreckad, namnt 60:-
-
Nobel, Edmund; Werner Kornfeld & Alexander Ronald
Schilddrüsenerkrankungen im Kindesalter. Verlag Wilhelm Maudrich, Wien
1935, vi + 129 + xii pp. Hardbound publisher’s gold stamped cloth, large
8vo, with 67 illustrations and 6 tables, name stamp on title page. 175:-
-
(Nohrman) Aschan, Gunnar & Nohrman, Bengt
X-ray Treatment of Otosalpingitis
Uppsala 1957, 9 pp reprint
from Acta Oto-Laryngologica
40:-
-
(Nohrman) Hallberg, O ; Nohrman, B & Sylvén, B
Survival Time in Women with Disseminated
Breast Cancer, Following Testosterone Treatment
Stockholm 1953, 8 pp excerptum Acta Radiologica
Vol 39,
40:-
-
Nohrman, Bengt A
Behandlingen av cancer mammae Stockholm 1950, 12 s. särtryck ur
Medicinska Föreningens Tidskrift, fotoill 40:-
-
Nohrman, Bengt A
Cancer of the Breast – a Clinical Study of 1042 Cases
Treated at Radiumhemmet, 1936-1941 Stockholm
1949, 98 pp Acta Radiologica Supplementum LXXVII
50:-
-
Nohrman, Bengt A
Munhålans vanligaste tumörer Trelleborg 1955, 6 s. särtryck ur
Sveriges Tandläkarförbunds Tidning 40:-
-
Nohrman, Bengt A
Results of Treatment of Cancer of the Breast at
Centrallasarettet in Borås Stockholm 1943, 6 pp
excerptum Acta Radiologica Vol XXIV 40:-
-
Nohrman, Bengt A
Röntgen och radium København 1958, 5 s. särtryck ur nordisk Lärobok
i Oto-rhino-laryngologi, fotoill 40:-
-
Nohrman, Bengt A
Spontaneous Regression of Pleural Carcinosis in breast
cancer – report of a case Stockholm 1950, 4 pp
excerptum Acta Radiologica Vol XXXIII, photoill
40:-
-
Nohrman, Bengt A
Survival Rate Calculation
Stockholm 1953, 5 pp excerptum Acta Radiologica
Vol 39, 40:-
-
Nonne, Max Syphilis und Nervensystem. Siebenzehn
Vorlesungen. Verlag von S Karger, Berlin 1902, xii + 458 pp. Hardbound
publisher’s black stamped brown cloth, small 4to, light wear around edges,
folding marks to page vi, small tear in fly leaf, 42 illustrations in text,
name inscription on title page. 300:-
-
Nordegren, Thomas & Kerstin Tunving Hasch. Romantik och
fakta. Prisma 1984, 287 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband,
illustrerad, övre hörnen ngt stötta, ett par småfläckar på bakpärm och
ryggfot. 100:-
-
Nordenfelt, Bertil (red) Hälsa och friluftsliv.
Överstyrelsen för Sveska Röda Korset 1949, 1053 s. Inbunden förlagets
halvklotband, 4to, rikt illustrerad. 2:a uppl. 160:-
-
Nordenson, Nils
G Den kliniska hämatologins grunddrag W&W 1940, 212 s. 1:a uppl, 38
figurer och2 färgplanscher, namnt, understrykningar, noteringar på sista
sidan och bakre smutsblad 60:-
-
Nordenson, Nils
G Hematologi W&W 1947, 218 s. inb förl helklotbd, stor 8vo, med 47
figurer och 2 färgplanscher, bakre smutsblad borta 100:-
-
Nordin, Bo The Development of an Automatic Prescreener for
the Early Detection of Cervical Cancer: Algorithms and Implementation
Uppsala 1989, 155 pp diss, Uppsala University – Department of Scientific
Computing, ill 70:-
-
Nordqvist, P The Action of Acetylcholine, Decamethonium,
aand Histamine on Polarisation Phenomena and Procaine Block in A-fibres of
Frog Nerves. Einar Munksgaard, Köbenhavn 1952, pp 183-253. Sewn in
printed wrappers, large 8vo, dedicated. Acta Pharmacologica et Toxicologica.
Iussu Societatis Pharmacologicae Scandinavicae Edita. Vol. 8. Pag. 183-253,
1952. Fasc. II-III. Excerpta. 100:-
-
Nyström, Maria Ett liv på egna villkor. Vård och omsorg vid
psykiska funktionshinder. N&K 2003, 304 s. Inbunden förlagets
fotoillustrerade pappband, recensionsstämpel på främre snitt, annars som ny.
130:-
-
Nyström, Oscar E. Några ord om hafskuren eller
thalassotherapien. Göteborg (Joh. Olssons Boktryckeri) 1907. 8o, 28 sid.
Häftad i tryckt originalomslag. Âldre ägarnamnteckning på främre omslaget,
några smärre fläckar på omslagen, inlagan helt ren.~Om hur badande i
havsvatten kan inverka gynnsamt på olika sjukdomstillstånd, skrivet av en
läkare. ”Det kalla hafsbadets uppfriskande och stärkande inverkan är allmänt
känd och likaså reglerna för dess rationella begagnade, i hvilket senare
avseende det kan vara nog att här framhålla, att det är förenadt med fara att
omedelbart efter stark rörelse störta sig i badet, att den badande ej bör vara
länge i vattnet utan stiga upp, medan badet ännu känns angenämt, att det är af
vikt att flitigt röra sig i vattnet, att den hälsosamma reaktionen af badet
uteblifver eller åtminstone i hög grad förminskas, om man under samma bad gång
efter annan stiger upp ur vattnetför att åter kasta sig däri, och likaså om
man badar för ofta, samt att motion efter badet är välgörande.” -Goda
anvisningar inför sommarens övningar på landet! 170:-
-
Odenbro, Agneta Effects of Lead, Especially Organic Lead
Compounds, on Pregnancy, and Perinatal Development Uppsala 1989, 54 pp
Acta Universitatis Upsaliensis – Comprehensive Summaries of Uppsala
Dissertations from the Faculty of Medicine 207, large 8vo 50:-
-
Odenholt-Tornqvist, Inga Pharmacodynamics of Beta-Lactam
Antibiotics – Studies on the paradoxical and postantibiotic effects in vitro
and in an animal model Uppsala 1989, 55 +VI papers (ca 90 pp) diss,
large 8vo 90:-
-
Olanders, Staffan & Bertil Steen Geriatrisk psykiatri inom
långvårdsmedicin och öppen vård. Sandoz AB 1982, 168 s. Häftad, stor
8vo. 120:-
-
Oliven, John F Sexual Hygiene and Pathology - A Manual for
the Physician and the Professionals Pitman Medical Publishing Co,
Philadelphia 1965, xiv + 621 pp hardbound publ cloth w dj, 2nd ed, fully
revised and enlarged, large 8vo 100:-
-
Olivier, F & Sigismund, R
Französisch für Mediziner - Mit einem Anhang: Französisches Leben,
Mitteilungen über Land und Leute Frankreichs von P von Melingo Verlag von
Johann Ambrosius Barth, Leipzig n d (1920ies), 208 pp hardbound publ stiff
paper boards w title in gold on front board, 2nd ed 200:-
-
Olsen, Leif &
Grotte, Gunnar (red.) Barnkirurgi Studentlitteratur 1993, 345 s. ill
av Rolf Christofferson, dedicerad av densamme 150:-
-
Olsson, Rolf Levertransaminaser Studentlitteratur 1967,
104 + 26 s. stor 8vo, namnstämpel 60:-
-
Om injektioner och injektionsteknik.
ASTRA 1940, 162 s. + lös
rättelselapp. Inbunden förlagets klotryggband, rikt illustrerad. 120:-
-
Oppenheim, H Lehrbuch der Nervenkrankheiten für Ärtze und
Studierende I-II. Verlag von S Karger, Berlin 1913, xvi + 1926 + vi pp. +
14 plates. Hardbound publisher’s cloth backed boards with leather title
etiquette, large 8vo’s, with 523 illustrations in text, a couple of small
specks on spines, otherwise in very good condition, one small crack in the
title etiquette of vol. II. Inner front hinge of vol. II a little loose. 6.
wesentlich vermehrte und verbesserte Aufl. 600:-
-
Orator, Victor Spezielle Chirurgie. Grundlinien zum
Chirurgie-Studium. Johann Ambrosius Barth, München 1952, viii + 216 pp. +
xi plates. Hardbound cloth backed boards, illustrations in text, heavily
underlined first 16 pages, name inscription in pencil on fly leaf. 25. und 26.
Auflage. 75:-
-
Ottosen, Carl
Vägen till hälsa Stockholm 1921, 320 s. inb förl helklotbd, stor 8vo, 4
helsidesplanscher i färg + 2 ”utviksdockor” av en man respektive kvinna med 5
olika utvik vardera av inre organ osv. + 210 ill i texten, några småfläckar på
frampärm och en liten stötskada på bakpärm; skriven av överläkaren vid
Skodsborgs badsanatorium110:-
-
Ottosson,
Jan-Otto (red) Patient-läkarrelationen - Läkekonst på vetenskaplig grund
N&K 1999, 375 s. inb förl dek pappbd, stor 8vo; SBU 144 125:-
-
Paneth, Ludwig Seelen ohne Kompass. Nervenkrankheiten und
psychische Störungen als Lebensprobleme des modernen Menschen.
Wegweiser-Verlag, Berlin 1933, 307 + i pp. 1st edition, hardbound
publisher’s half calf with marbled boards and red upper edge, signature on
title page. 150:-
-
Parsons, Sir John Herbert Diseases of the Eye J & A
Churchill Ltd, London 1944, viii + 726 pp hardbound publ cloth, name, some
underlining, 10th ed revised with assistance by H B Stallard, w 21 colour
pates and 372 figures 100:-
-
Paundler, M v u. a. Moderne Rachitisbekämpfung. J F
Lehmanns Verlag, München 1929, 86 + x pp. Hardbound publisher’s letter
stamped cloth, large 8vo, with 21 illustrations, title on spine half worn
away, upper and lower spine a little worn. Sonderabdruck aus: Münchener
medizinische Wochenschrift 1929, Nr. 34. 250:-
-
Peterson,
Hans-Inge (ed.)Praktisk handledning i kirurgi i öppen vård Uddevalla
1994, x + 205 s. + 16 s. färgplanscher inb förl kartonnagebd, ill i text,
stor 8vo, som ny 125:-
-
Petersson, O V De
fysikaliska undersökningsmetoderna i deras tillämpning på bröstorganerna.
AB Akademiska Bokförlaget, Uppsala 1908, 375 + i s. + 2 planscher. Inbunden
privat halvklotband, stor 8vo, jack i bakpärm, under- och överstrykningar i
blyerts första 115 s., litet jack i s. 135-6, namnteckning på försättsblad.
Med 46 figurer i texten och 2 planscher i ljustryck. 150:-
-
Pfaundler, M & A Schlossman (Herausgeb.) Handbuch der
Kinderheilkunde. Ein Buch für den praktischen Arzt I-IV. Verlag von F C W
Vogel, Leipzig 1910, xiv+445+iii; iv+588; iv+600; iv+588 pp. Hardbound
later private cloth backed boards with blank spines, 4to’s, illustrated with
59 plates and 516 figures in text, 1st volume very good, the other three with
some creasing and mending of the first and last leaves, doctor’s name stamps
on title pages. 2:e aufl, 4-6 Taus. 4 volumes. 600:-
-
Pfaundler, M v Bekämpfung der Ansteckung in
Kleinkinderanstalten. Julius Springer, Berlin 1931, vi + 52 pp.
bound with:
Drigalski, W v Säuglingsfürsorge und Mutterschutz nach den Erfahrungen der
Vorkriegs-, Kriegs- und Nachkriegszeit. Sozialhygienische Studie. Hermann
Beyer und Söhne, Langensalza 1924, 120 pp.
bound with:
Lentz, Otto Gemeinverständliche Belehrungen über die übertragbaren
Krankheiten. Im Auftrage des Herrn Ministers für Volkswohlfahrt neubearbeitet
und zusammengestellt. Richard Schoetz, Berlin 1926, 79+i pp.
bound with:
Degkwitz, Rudolf Die Masernprophylaxe und ihre Technik. Julius
Springer, Berlin 1923, 36 pp.
bound with:
Schilling, Viktor Praktische Blutlehre. Ein Ausbildungsbuch für
prinzipielle Blutbildverwertung in der Praxis. Für Ärzte, Studenten und
Laboranten. Gustav Fischer, Jena 1922, vi + 58 pp. Five works bound in
one private cloth backed boards binding with blank spine, name stamp or name
inscription on title pages, a few annotations, 15 b/w and one colour
illustrations in last work, narrow margins, first leaf with 6 pages of first
work loose. 1.000:-
-
Pharmacopoea Helvetica
Editio quarta (Deutsche Ausgabe)
Druck und Verlag von
Neukomm & Zimmermann 1907, xxxiv + 639 hardbound private half cloth (Ömansson
& Co Bokbinderi, Uppsala), large 8o, one library stamp and loan pocket
1.000:-
-
Plant, Jane Ditt liv i
dina händer - Att förstå och förebygga bröstcancer Forum 2000, 246 s.
inb förl pappbd m skomsl, stor 8vo, enstaka ill, förlagsny 125:-
-
Polson, C J The Scientific Aspects of Forensic Medicine
Oliver & Boyd, Edinburgh 1969, 144 pp pocket 50:-
-
Pontén, Jan Tumörpatologi - Introduktion till onkologin
A&W 1973, 163 s. dedicerad, 1:a uppl, inb förl helklotbd m skomsl, ill
100:-
-
Poppius, Ulla o a. Vi som fyllt 60. 9 experter ger råd att
äta rätt, läkarvård, motion för äldre, riktiga möbler, klädsel, fritiden, arv,
testamente, pension.. Ica-förlaget 1961, 172 s. Häftad i illustrerat
omslag, illustrerad. 80:-
-
Post, R A von
De smittosamma sjukdomarna och hemmen – Avdelning I Stockholm 1915, 48 s.
2:a uppl, 5-8 tus, enstaka blyertsant, fotoill på smittkoppspatient;
Studentföreningen Verdandis småskrifter 128 50:-
-
Post, Rikard A
von Om vården av späda barn Stockholm 1922, 64 s. 5:e översedda
uppl, utg i blankt omsl, enstaka blyertsant, Studentföreningen Verdandis
småskrifter 101 50:-
-
PREISLER; OTTO. Medicinske fagudtryck. Femte udgave.
Köbenhavn (Dansk Sygeplejeraad) 1917. 12o, 66 sid, förlagets dekorerade
klotband. 120:-
-
Pötzl, Otto Zur Klinik und Anatomie der reinen Worttaubheit
(Über die Beziehungen zwischen der reinen Worttaubheit der Leitungsaphasie und
der Tontaubheit.). Verlag von S Karger, Berlin 119, ii + 82 + pp. + 2
photo plates. Hardbound private cloth with title and author in gold on
spine, marbled edges, large 8vo, some old library markings from Karolinska
Institutet on inner boards and front fly leaf, a couple of sall spots on title
page. 250:-
-
Qvennerstedt, Anna (text)
Tonårsparlören Alkoholkommittén 2002, 126 s. inb mjuka pärmar, rikt
ill, om ungdomars alkoholkonsumtion 50:-
-
Ragnar, Per Per
Ragnars Lilla Gröna. Sober Förlag 1988, 70 + ii s. Dedicerad till Mago,
häftad, illustrerad, liten 8vo. 75:-
-
Raiend, Ülo Biologisk och medicinsk ordbok Uppsala 1976,
142 s. dedicerad, 4to (A4), kompendium m ill omsl och klotförstärkt rygg,
2:a uppl, fr a för biologistuderande 90:-
-
Ramström, Jan Narkomani. Orsaker och behandling. Tiden
Folksam 1983, 356 + i s. Häftad, ngt nött rygg. Omarbetad och utvidgad
uppl. 75:-
-
Ramström, Jan Narkomani. Orsaker och behandling. Tiden
Folksam 1986, 356 + i s. Häftad, som ny. Omarbetad och utvidgad uppl., 7:e
tus. såld
-
Ranke, Otto F & Lullies, Hans Gehör Stimme Sprache
Springer-Verlag 1953, x+302 pp hardb publ cloth, small 4to, with 78 ill’s ,
name inscr; in the series ”Lehrbuch der Physiologie”, Physiologie des
Gehörs / Physiologie der Stimme und Sprache.
2 Teile in 1 Bd 200:-
-
Ransemar, Erik & Halvdan
Renling ”Det idealiska sömnmedlet”. En studie i hur neurosedyntragedin
publicerades. R&S 1970, 112 s. Originalpocket. 90:-
-
Reichsärztekammer (Herausg.) Richtlinien für
Schwangerschaftsunterbrechung und Unfruchtbarachung aus gesundheitlichen
Gründen. J F Lehmanns Verlag, ünchen 1936, 180 + xii pp. Hardbound
publisher’s brown stamped cloth with a bit worn dust jacket, small 4to,
coloured upper edge, 94 illustrations, starts off with a Hitler citation,
contemporary name inscription on title page. Bearbeitet von Dr. Hans Stadler.
This is the manual on sterilisation of unwanted humans in Nazi Germany.
250:-
-
Rein, Hermann Physiologie des Menschen Springer, Berlin
und Heidelberg 1948, x + 560 pp hardb publ cloth-backed boards, small 4to,
417 ill’s, 9th ed 60:-
-
Renander, Acke
Grekiska för medicinare. A&W 1956, 350 s. Inbunden förlagets
helklotband med titelfält på frampärm, porträttplansch på Hippokrates.
250:-
-
Reumatiska sjukdomar -
kirurgisk behandling. Volym 1-2.
Stockholm 1998, 79+iii;
164+i s. Häftade, 4to’s, som nya. SBU-rapport nr 136/1-2. 120:-
-
(Ribbing) Ljungdahl, Malte Ribbings recepthandbok - på
grundvalen av de nordiska ländernas farmakopéer för studerande och läkare
Gleerups 1933, 642 s. inb förl nötta helläderbd m mjuka pärmar, samtida
namnt, ett par anteckningar i blyerts såld
-
Richter, Sölve Om s.k. transvesical prostatektomi - En
klinisk studie Uppsala 1931, iv + s. 147-265 diss 100:-
-
Riecke, Eberhard (Herausg) Lehrbuch der Haut- und
Geschlechtskrankheiten. Gustaf Fischer, Jena 1914, xii + 807 pp.
Hardbound publisher’s stamped cloth, small 4to, with 23 colour plates and 355
mostly coloured illustrations in text, the first plate folded at edge, back
inner hinge a bit loose. 3:e vermehrte und verbesserte Aufl. 200:-
-
Ritchie, H D & J D Hardcastle (Eds) Isolated Organ
Perfusion. Crosby Lockwood Staples, London 1973, x + 214 pp. Hardbound
publisher’s cloth with dust jacket, large 8vo, illustrated. 80:-
-
Rixen, Peter Die gemeingefährlichen Geisteskranken im
Strafrecht, im Strafvollzuge und in der Irrenpflege. Ein Beitrag zur Reform
derStrafgesetzgebung des Strafvollzuges und der Irrenfürsorge. Verlag von
Julius Springer, Berlin 1921, vi + 140 pp. Hardbound private cloth with
title and author in gold on spine, marbled edges, large 8vo, some old library
markings from Karolinska Institutet on inner boards and front fly leaf.
Monographien aus dem Gesamtgebiete der Neurologie und Psychiatrie
herausgegeben von O. Foerstrer - Breslau und K. Wilmanns - Heidelberg. Heft
24. 250:-
-
Rohen, J W Funktionelle Anatomie des Nervensystems - Ein
kurtzgefaßtes Lehrbuch nach funktionellen Gesichtspunkten für Studierende und
Ärzte F K Schattauer Verlag 1971, xvi + 340 pp hardbound publ cloth,
small 4to, library pocket in back, w 172 ill’s of which 50 in colour and 36
tables 100:-
-
Rohen, J W Topographische Anatomie F K Schattauer Verlag
1971, xii + 282 + ii pp + 9 tables in pocket hardbound publ cloth, small
4to, w 162 ill’s of which 60 in colour, 3rd enlarged ed 150:-
-
Rohr, Karl
Tabulae Haematologicae (Blodbilder) Stockholm u å, opag (ca 70 s.) inb
privat helklotbd m ryggtitel ”Blodbilder”, 15 färgplanscher, sprängt snitt
125:-
-
Rosen, Ismond The Pathology and Treatment of Sexual
Deviation - A Methodological Approach Oxford Medical Publications 1964,
xvi + 510 pp 1st ed, hardbound publ cloth w dj, large 8vo, name inscr
100:-
-
Rosenbaum, Erich
Obere Luftwege. Obere Speisewege. Ohr. Neuzeitlicher Mentor für den
praktischen Arzt mit 85 Rezepturen und 53 Abbildungen im Text. Verlag von
Otto Enslin, Berlin 1930, xii + 235 + i pp. Hardbound publisher’s gold
stamped cloth, large 8vo, name stamp on title page. 100:-
-
Rosenblad, Nanna
Hemmets sjuk- och olycksfallsvård Bonniers/RK 1942, 144 s. rikt
fotoill, namnt, nött ryggfot, 176-190:e tus 60:-
-
Ross, Lawrence M The Cell. CIBA 1973, 35 + i pp.
Staple bound, large 8vo, lavishly illustrated by John A Craig. Clinical
Symposia vol 25 nr 4, 25th Anniversary issue. 40:-
-
Rubin, Stephen C &
Gregory P Sutton Ovarian Cancer. McGraw-Hill 1993, xx + 498 pp.
Hardbound publisher’s laminated boards, large 8vo, illustrated. 200:-
-
Rushmer, Robert F Cardiac Diagnosis - A Physiologic Approach
Saunders, Philadelphia & London 1956, viii + 447 pp hardbound publ
cloth, small 4to, ill, name-inscr, underlining 80:-
-
Rönnberg, Sten Kontrollerat drickande. CAN & SAD 1987,
ii + 16 s. Klammerhäftad. Forskning & Fakta. Kunskapsöversikter om alkohol
och narkotika nr 8. såld
-
Salge, B
Einführung in die moderne Kinderheilkunde. Ein Lehrbuch für Studierende und
Ärzte. Verlag von Julius Springer, Berlin 1909, viii + 300 + viii pp.
Hardbound publisher’s cloth, all edges red, large 8vo, with 9 figures in text,
name stamps on title page. 100:-
-
Salkowski, E Practicum
der physiologischen und pathologischen Chemie nebst einer Anleitung zur
anorganischen Analyse fåur Mediciner. Verlag von August Hirschwald, Berlin
1912, xiv + 2 + 335 + colour plate + i v+ iv pp. Hardbound publisher’s gold
stamped cloth, upper and lower spine a bit worn, signature, ” mit 10 Abb. im
Text und einer Spektraltafel in Buntdruck”. Vierte vermehrte Aufl. 250:-
-
Samman, Peter D The Nails in Disease William Heinemann
Medical Books Ltd, London 1965, x + 130 pp 1st ed, hardb publ cloth, spine
faintly sunned, large 8vo, richly ill in colour and b/w, name-stamp 100:-
-
Sandström, Björn
Medicinskt latin och anatomisk nomenklatur A&W 1967, 28 s ded,
klammerhäftad 40:-
-
Sanner, Erland Studies on biogenic amines and reserpine
induced block of the diuretic action of hydrochlorothiazide and theophylline
in the chicken. Einar Munksgaard, Köbenhavn 1965, 33 pp. Staplebound,
large 8vo, dedicated. Acta Pharmacologica et Toxicologica volumen 22,
supplementum 1, 1965. 70:-
-
Santesson, C G Kort framställning af alkoholens verkningar
och betydelse Stockholm 1905, 62 s. 2:a uppl
sammanbunden med:
Kjellberg, N G & Selldén, H Tobaksbrukets faror Hälsovännens Förlag,
Stockholm 1905, 28 s. 2:a uppl
sammanbunden med:
Wretlind, E
W Hvad skola vi dricka? Hälsovännens förlag, Stockholm 1904, 27 + iv s.
2:a tillökade uppl
sammanbunden
med:
Föredrag. Sterner,
Mauritz Dryckessed, vetande och frihet; Bergman, Johan En social
väckelse.; Ett ord till den bildade och bildnings-sökande ungdomen; Agnér,
Ernst Nutida korståg AB Svenska Nykterhetsförlaget, Stockholm 1908, 32
s. inb i ett samtida halvklotbd 350:-
-
Santesson, C G Om läkemetoder och läkemedel. Bonniers
1924, 234 s. Inbunden förlagets guldpressade helklotband, veck på
rygghuvud. I serien: Medicinskt Folkbibliotek. 100:-
-
Sargant, William & Eliot Slater Kroppslig behandling vid
sinnessjukdom. Med ett tillägg av Gunnar Lundquist: Den somatiska behandlingen
av narkomani. N&K 1946, 215 s. Häftad med naggat skyddsomslag, med en
liten fläck, stor 8vo, enstaka illustrationer, vissa annotationer och
understrykningar i blyerts, stor 8vo, liten riss i bakre omslag, förord och
översättning av Bror Rexed. 100;.
-
Scheynius, Anna Immune Reactions in the Skin – Studies on
Langerhans cell and lymphocyte interactions in vitro and in situ Uppsala
1983, 37 pp (abstract) + 5 papers (4 + 7 + 5 +21 + 23 pp) x2 60:-
-
Schiøtz, Carl Lærebok i hygiene. Fabritius & Sønners
Forlag, Oslo 1937, s. 419 + 11 (blanka) + Erstatnings- og suppleentsblad till
1. oplag.: s. 10-396d 1:a uppl., inbunden förlagets hellinneband med
metallfäste för bladen, 4to, 130 illustrationer, i mkt bra skick, komplett.
300:-
-
Schiøtz, Hj. Om øienmusklerne – En veiledning for de
medicinske studerende Kristiania 1907, iv + 62 s. inb priv klotryggbd,
2 namnt i bläck, anteckningar i blyerts vid 2 av illustrationerna, understr i
blyerts på 14 s., liten riss (ca 4 mm) i sista 3 bladen. + Schiøtz, Hj.
En forelæsning over strabismus concomitans’s aarsak og utvikling u p,
1927, 5 + iii (blanka) s. særtryk av Norsk Mag. F. Lægev. 1927. Juni, s.
452., övre snitt naggat, namnt, genomgående fuktfläck vid nedre snitt,
ovanliga 300:-
-
Schmidt-Voigt, Jörgen Das Gesicht des Herzkranken. Eine
Sammlung physiognomischer Leitbilder zur Aspekt-Diagnose kardio-vasculrer
Erkrankungen. Editio Cantor, Aulendorf i. Württ. 1958, 180 pp-
Hardbound publisher’s gold stamped cloth, sall 4to, lavishly illustrated
mostly in colour, signature on title page. 200:-
-
Schola Postgraduata Medica Årgång 3, 1959.
Svenska Läkartidningen 1960, 231 s.
Häftad i tryckta omslag, ngt gulnade omslag, illustrerad, Redaktör: Åke
Liljestrand. Innehåller bl a: Moderna psykofarmaka av C-M Idestrand,
Splenoportografi av I Bergstrand, Behandling av tetanus av S E Bergentz, M
H:son Holmdahl, K Stenberg och L Thorén. 75:-
-
Schola Postgraduata Medica Årgång 4, 1960.
Svenska Läkartidningen 1961, 253 s.
Häftad i tryckta omslag, illustrerad, Redaktör: Åke Liljestrand. Innehåller
bl a: Synnedsättning i seniet av G von Bahr, Pleuriter av S Bergqvist,
Lungemfysem av G Birath. 75.-
-
Schola Postgraduata Medica Årgång 6, 1962.
Svenska Läkartidningen 1963, 237 s.
Häftad i tryckta omslagag, illustrerad, Redaktör: Åke Liljestrand.
Innehåller bl a: Om diet i praktisk medicin av E Ask-Upmark, Mentalhygien och
livsåskådning av C Åmark, Den kliniska betydelsen av EEG av L Kirstein.
75:-
-
Schudel, Lydia Leitfaden der Blutmorphologie – Manual of
Blood Morphology – Précis de Morphologie sanguine Georg Tieme Verl,
Stuttgart 1955, 51 pp large 8vo, 8th ed, w 17 coloured plates,
name 100:-
-
Schwartz, Morris S & Emy Lanning Shockley The Nurse and the
Mental Patient. A Study in Interpersonal Relationships. John Wiley & Sons
no date [1966], 284 + iii pp. Softcover, cover a little worn, first leaf
removed, one leaf creased due to faulty cutting in the binding process.
60:-
-
Shiota, Hiroshi; Cheng, Yung-Chi & Prusoff, William H (eds.)
Herpesvirus – Clinical, Pharmacological and
Basic Aspects Exerpta Medica, Amsterdam-Oxford-Princeton 1982, 459 pp
hardbound publ boards, large 8vo, one corner slightly bumped, 2 library
stamps; Proceedings of the International Symposium on Herpesvirus held in
Tokushima City, Japan, July 27-30, 1981, International Congress Series 571
100:-
-
Simpson, J F, I G Robin,
J C Ballantyne & J Groves A Synopsis of Otolaryngology. Wright, Bristol
1967, xvi + 536 pp. Hardbound publishers blindstamped cloth with lightly
worn dust jacket, dust jacket has initials in pen and a signature on front and
a smudge in one corner.A complimentary sticker from publisher on first fly
leaf, illustrated. 2nd ed. 100:-
-
Sjögren, Harmeet Injuries Among the Elderly. Study of fatal
and non-fatal injury events. Umeå 1994, 73 + i + 7 papers (110 pp.).
Softcover, dissertation, large 8vo. Umeå University Medical Dissertations, New
Series No 410. 150:-
-
Skoog, Tord Dupuytren’s contraction with special reference
to aetiology and improved surgical treatment, its occurrence in epileptics
note on knuckle-pads. Uppsala 1948. 8vo,190 pp. Illustrated with 50
figures in the text (photos and drawings); 4 of the figures are in colour
(showing McIndoe’s operation), sewn as issued in printed wrappers. Dedication
copy. Good, clean copy. Tord Skoog (1915 – 1977) was the first professor of
plastic surgery in Scandinavia. He was appointed in 1960 an was active until
he suddenly died in January 1977. His clinic was a true Mecca for plastic
surgeons from the whole world. Acta Chirurgica Scandinavia, vol XCVI (96),
supplementum 139. 1.000:-
-
Skoog, Tord The Surgical Treatment of Burns - A Clinical
Report of 789 Cases A&W 1963, 106 pp hardb publ cloth w dj, large 8vo,
richly photo-ill in colour and b/w 125:-
-
Smith Stevens, Stanley & Hallowell, Davis Hearing - Its
Psychology and Physiology John Wiley & Sons Inc, New York/ Chapman & Hall,
London 1954, xvi + 489 pp hardbound publ cloth, some of the gilt lettering
on spine avskavt, 4th printing, name inscr, 166 figs in text 120:-
-
Smith, Jens Chr. Psykiatriske forelæsninger. Munksgaard,
København 1951, 315 s. + planscher. Inbunden förlagets guldpressade
helklotband, 4to, stänkmarmorerat snitt. 4. udgave ved Erik Strömgren.
120:-
-
Sniffning. Information till lärare, socialarbetare och
ungdomsledare.
Stockholm 1985, 15 + i s. Klammerhäftad. 40:-
-
Socialstyrelsen Granskning av metadonbehandlingsprogrammet.
Stockholm 1987, 59 s. Klammerhäftad, stor 8vo. 70:-
-
Soffer, Louis J; Dorfman, Ralph I & Gabrilove, J Lester The
Human Adrenal Gland Lea & Febiger, Philadelphia 1961, 591 pp hardb publ
cloth, large 8vo, 79 ill’s and 1 color plate, 2 stamps from a medical clinic
125:-
-
Soldatinstruktion Sjukvård (SoldI Sjv) för alla truppslag. 1955
års upplaga.
Stockholm 1958, 355 + ii s. + 1 färgplansch. Häftad i ngt tjockare tryckta
omslag, rikt illustrerad i texten. 125:-
-
Spitzy, Hans & Alex. Hartwich Ortopädische Behandlung
Kriegsverwundeter. Urban & Schwarzenberg 1915, x + 214 pp.
Hardbound publisher’s white stamped red cloth, large 8vo, with
144 illustrations, spine sunned.
Hans Spitzy
(21.12 1872 in St. Leonhard in der Steiermark - gestorben 22.7.1956 Wien), er
studierte an der Grazer Universität und promovierte 1896 zum Doktor der
gesamten Heilkunde. Zunächst wandte er sich der Kinderheilkunde zu und wurde
Assistent an der Grazer Universitäts-Kinderklinik, wo er bis zum Jahre 1906
verblieb. In der Zwischenzeit hatte er aber bereits begonnen, sich mit dem
damals neu aufkommenden Spezialfach der chirurgischen Orthopädie zu befassen
und im Jahre 1897 ein Jahr lang Ausbildung bei Prof. Hoffa in Würzburg
genossen. Mit Hoffa machte er 1904 auch eine Studienreise durch die USA. 1905
habilitierte sich Spitzy als Privatdozent für orthopädische Chirurgie an der
Grazer Universität und übernahm 1906 die Leitung der Orthopädischen Abteilung
der Grazer Universitäts-Kinderklinik. 1911 wird er zum a.o.
Universitätsprofessor ernannt.Kurz vor dem Ersten Weltkrieg übersiedelte
Spitzy nach Wien, wurde aber nach Kriegsausbruch sofort als Oberstabsarzt
einberufen. Er ging als orthopädischer Chirurg an die Front. Nach Kriegsende
übernahm er die Orthopädische Abteilung des Kaiser Franz Josef-Spitals und
wurde gleichzeitig a.o. Univ.-Prof. für orthopädische Chirurgie an der Wiener
Universität. Im Jahre 1923 erfolgte die Ernennung zum Ordinarius und zum
Direktor des Wiener Orthopädischen Spitals. Spitzy hat auch in Publikationen
seine Forschungs-, Heilungs- und Behandlungsmethoden beschrieben und mehr als
200 Artikel aus seinem Spezialgebiet veröffentlicht. Bahnbrechende Arbeiten
liegen von ihm auf dem Gebiet der Hüftgelenksverrenkungen, der Nerven- und
Knochenchirurgie, der körperlichen Erziehung, der Chirurgie der Knochen-Tbc
vor. Große Verbreitung erlangte eines seiner früheren Bücher "Die körperliche
Erziehung des Kindes" (1914).
1.100:-
-
Stenholm, Ture
Patologisch-anatomische Studien über die Osteodystrophia Fibrosa (sog.
Ostitis Fibrosa v. Recklinghausen) Uppsala 1924, x + 211 pp + one colour
plate dedicated, a little worn and sunned, a little cut goes through the
upper edge of cvr and 6 pp in, snedläst, b/w photo-ill’s in text 90:-
-
Sténson, Stig Effect
of High-Energy Protons on Healthy Organs and Malignant Tumours - Including a
Study of Radiation Protection by Local Hypotaxia Uppsala 1969, 21+iii and
7 papers from Acta Radiologica: pp 217-234; 423-432; 264-278; 33-51;
383-398; 1-14; 921-926 dedicated, large 8vo, ill 100:-
-
Stevens, Stanley Smith & Hallowell Davis Hearing. Its
Psychology and Physiology. John Wiley & Sons, New York/ Chapman & Hall,
London 1954, xvi + 489 pp. Hardbound publisher’s cloth, illustrated, large
8vo, name inscription on firt fly leaf, a few pages underlined. 4th printing.
120:-
-
Stiftelsen Soberkonsult. Kartong innehållande:
Bjerver, Tom & Walter Lenz; Jan
Linde (red) Chefens vånda. Boken o chefsrollen, alkoholen och jobbet.
Sober Förlag 1990, 204 s. Häftad, stor 8vo, illustrerad, som ny. +
Chefsrollen och alkoholen. Utbildningsmaterial till Chefens vånda. Mapp med 15
lösa A4-stora blad på tjockt papper. + Jönsson, Lennart & Ingemar Nilsson
ör alltid vit. Elva människors uppbrott från alkoholen. Sober Förlag
1988, 119 s. Häftad, som ny. + Carlson, Tom Är alkohol nyttigt för
hjärtat? IOGT-NTO utan årtal (1993), 12 s. Klammerhäftad, kvadratisk
8vo, illustrerad, som ny. + Åraas, Kjell; Jan Linde & Lena Andersson
(studieplan) Tala med - inte om. Om alkohol som hinder på arbetsplatsen.
Motala 1990, 49 + iii s. Klamerhäftad, 4to, illustrerad, som ny. +
Förebygga missbruk. Utbildningsmaterial om alkohol på arbetsplatsen.
Stiftelsen Soberkonsult utan år, utvik 6 sidor. 4to, illustrerad. +
Förebygga, Upptäcka, Åtgärda. Idéskrift om kommuners och landstings strategi
mot alkohol och andra droger. Stiftelsen Soberkomsult utan år, 53 + i s.
Klammerhäftad, 4to, illustrerad. + Lyssnaren. Din ”checklista” i
förberedelserna inför det svåra en nödvändiga samtalet med en medarbetare.
Soberkonsult utan år, 8 s. Klamerhäftad, 4to. + Blunda inte. Ett
upptäckarmaterial för dig som tror dig se alkoholproblem på din arbetsplats.
Soberkonsult 1992, 8 s. Klammerhäftad, 4to, 2:a uppl, litet jack i
sista bladet. + Det är lönsamt att bry sig! Insiktsfull förebyggande
kunskap för arbetsplatsens insatser mot missbruk och utslagning.
Soberkonsult 1994, 8 s. Klammerhäftad, 4to, illustrerad. + En bok som ger
dig kunskap... Soberkonsult utan år, 8 s. Klammerhäftad. Boklista från
förlaget. 300:-
-
Stodola, Jiri & Jan, Volak Tidens stora bok om läkeväxter.
Så används växterna inom medicinen och kokkonsten. Tidens 1986, 311 s.,
Inbunden förlagsband med skyddsomslag. rikligt illustrerad med teckningar i
färg, 4to. 275:-
-
Storch, Alfred Das archaisch-primitive Erleben und Denken
der Schizophrenen. Entwicklungspsychologisch-klinische Untersuchungen zum
Schizophrenieproblem. Verlag von Julius Springer, Berlin 1922, iv + 89 + i
pp. Hardbound private cloth with title and author in gold on spine, marbled
edges, large 8vo, some old library markings from Karolinska Institutet on
inner boards and front fly leaf. Monographien aus dem Gesamtgebiete der
Neurologie und Psychiatrie herausgegeben von O. Foerstrer - Breslau und K.
Wilmanns - Heidelberg. Heft 32. 300:-
-
Strümpell-Seyfarth Lehrbuch der speziellen Pathologie und
Therapie der inneren Krankheiten für Studierende und Ärzte I-II. Verlag
von F C Vogel, Leipzig 1929, xvi+880; xii+991+i pp. Hardbound publisher’s
goldstamped blue cloth, 4to’s, coloured upper edges, small nick at upper spine
of vol. II. Vol. I with 177 illustrations and 11 plates, vol. II with 215
illustrations in text and 6 plates. 28. neubearbeitete Aufl. 400:-
-
Strömbeck, J P; Husfeldt, E & Efskind, L (reds) Nordisk
lærebog i kirurgi Munksgaard 1955, xxii + 865 pp hardbound publ dec
cloth, small 4to, richly ill, 5th reworked ed, ded by Efskind and
Husfeldt 150:-
-
Studiehandbok
för medicine studerande vid Universitetet i Uppsala (Ed. XI, 1945)
Uppsala 1945, 149 s. namnt, litet blyerts 50:-
-
Sundström, J Christer
Läkaren och samhället. Prisma 1969, 163 + v s. Pocket, rygghuvud lätt
skavt. Verdandi debatt 50. 60:-
-
Svanborg, Alvar & Lennart Rinder (red) Klinisk propedeutik.
Del 2. Studentlitteratur 1970, 228 s. Häftad, stor 8vo, ordentligt
vikmärke på främre omslag, ngt nött runt kanterna, hårt streckad. 75:-
-
Svenska Farmakopén 1908. (Pharmacopea Svecica, Ed. IX).
PAN&s 1908, xvi + 426 s.
Inbunden förlagets guld- och blindstämplade helklotband, stor 8vo, i
ypperligt skick. 200:-
-
Svenska Farmakopén 1946. Pharmacopea Svecica Ed. XI.
Sveriges Läkareförbunds
Förlagsaktiebolag 1946, 911 s. + ett rättelseblad. Inbunden förlagets
guldstämplade hellinneband, stor 8vo, stänkmarmorerade snitt, som ny förutom
ett par svaga fläckar på frampärm. 200:-
-
Sääf, Josef Effects of Exercise on Adult Articular
Cartilage. An experiental study on guinea-pigs with relevance to the
continuous regeneration of adult cartilage. Ejnar Munksgaard, Copenhagen
1950, 86 pp. Sewn in printed wrappers, dedicated. Acta Orthopaedica
Scandinavica Suppleentum no. VII (7). 100:-
-
Söderström, Staffan Arterial pulse wave analysis with
special reference to vasoactive and anaesthetic drugs and to heart lung
interactions. Göteborg 2002, 140 pp. (including 4 papers) + ii pp.
Softcover, dissertation, large 8vo, dedicated, a bit worn around the edges.
150:-
-
Takman, John
Socialmedicinsk vardag W&W 1966, 187 + v (förlagskatalog) s. pocket
40:-
-
Takman, John Ungdomspsykiatri - En orientering Liber
1967, 314 s. temapocket, 2:a uppl 50:-
-
Taylor, Angela E R & Baker, J R The Cultivation of Parasites
in Vitro Blackwell Scientific Publications, Oxford and Edinburgh 1968,
xiii + 377 pp hardb publ cloth w dj, spine of dj spotted w a couple of
nicks, exl, ill, one underlining in pencil 200:-
-
TEIRICH, H.R. Musik in de Medizin. Beiträge zur
Musiktherapie. Mit 8 Abbildungen. Stuttgart, (Gustav Fischer Verlag) 1958.
8o, V, 207 pp., Verlagsband mit Schutzumschlag. 150:-
-
The Ear in Anatomical Transparencies
Abbot Laboratories n d (after 1955), unpaged
(complete transparencies that take you through the ear) name stamp 50:-
-
Thorén, Lars
Vätskebalans - En översikt för kliniskt bruk Uppsala 1960, 331 s.
streckad m kulspets första delen av boken, namnt och namnstämpel 50:-
-
Thunberg, Torsten Undersökningar
öfver de köld-, värme- och smärtpercipierande nervändarnes relativa djupläge i
huden samt öfver köldnervändarnes förhållande till värmeretmedel. Uppsala
1900, 56 s. Häftad i tryckt omslag, dissertation, stor 8vo, osprättad.
Uppsala Universitets årsskrift 1900. Medicin 1. 150:-
-
Tigerstedt,
Robert Lehrbuch der Physiologie des Menschen - Zweiter Band Verlag von
S. Hirtzel, Leipzig viii + 545 pp hardb publ cloth, large 8vo, ”neunte
umgearbeitete Aufl., mit 204 teilweise farbigen Abb. im Text”, cintemporary
name in ink, title page w upper corner torn because it adhered to the first
fly leaf (no textual loss) 150:-
-
Toldt, Carl (Herausg.) Anatomischer Atlas für Studierende
und Ärzte. unter Mitwirkung von Professor Dr. Alois dalla Rossa. Sechste
Lieferung. G: Die Nervenlehre. H. Die Lehre von den Sinneswerkzeugen.
Urban & Schwarzenberg, Barlin & Wien 1908, v + pp. 746-974 + ii pp.
Hardbound publishers stamped cloth, 4to, all edges red, spine very worn,
boards a bit soiled, lavishly illustrated (figur 1124-1505). Sechste vermehrte
und verbesserte Aufl. 125:-
-
Toll, Hugo
Sjukvårdens principer – Föreläsningar, hållna för Diakonissanstaltens
sjukvårdselever m. fl. En bok för sjuksköterskor Bonniers 1916, 290 s.
inb förl trevliga helklotbd, marmorerat snitt, 3:e översedda och tillökade
uppl, namnt; 150:-
-
Treatment of Sleep Disorders. Workshop.
National Board of Health and Welfare
Drug Information Committee, Sweden 1988, 192 pp. Softcover, name tag on
back cover. 1988: 4. 125:-
-
Trägårdh, Ivar
Biologiska skisser Å&Å 1927, 188 s. 4:e samlingen, med 81 ill
70:-
-
[Tuberkulos] DIE EXTRAPULMONALE TUBERKULOSE. Zeitschrift für
alle Fragen der speziellen Tuberkuloseforschung (mit Ausnahme der
Lungentuberkulose). Breslau. Jahrgang I (1925); Heft 2 (34 pp), Heft 3
(38), Heft 4 (44), Heft 5 (40), Heft 6 (48), Heft 7 (56), Heft 8 (40), Heft 9
(40), Heft 10 (24), Heft 11 (32). Jahrgang II (1928); Heft 5 (129 – 164 pp),
Heft 6 (165 – 196 pp). Collected and bound – green halfcloth without
lettering on the spine. Illustrated with photographs. Owner´s stamp. Minor
underlining. 300:-
-
Tunving, Kerstin Careers in Alcoholism and Drug Addiction.
Clinical and Epidemiological Studies. Lund 1986, 135 pp. Softcover,
large 8vo, dissertation. Dept. of Psychiatry and Neurochemistry, University of
Lund. 150:-
-
Tunving, Kerstin; Börje Olsson & Peter Krantz (red)
Dödligheten bland narkotikamissbrukare i de nordiska länderna.
Centralförbundet för Alkohol- och Narkotikaupplysning (CAN) 1989, 146 s.
Häftad, stor 8vo. CAN PM-serie Nr 5. 100:-
-
Underhållsbehandling med metadon. Svenska erfarenheter i
internationell jämförelse.
Socialstyrelsen 1981, 166 + ii s. + löst rättelseblad.
Häftad, stor 8vo. Socialstyrelsen redovisar 1981:12. 150:-
-
Waife, S O et al (Ed) Evaluation of Liver Function in
Clinical Practice The Lilly Research Laboratories Indanapolis, Indiana USA
1974, 162 pp hardbound publ dec cloth, 4to, ill´s in colour and b/w, 2nd ed
100:-
-
Waldenström, Jan
Blodsjukdomarna och deras behandling Bonniers 1944, 200 s. inb förl
dek klotryggbd, ill, i serien ”Vår tids medicin” 60:-
-
Waldenström, Ulla Sista året med Carl-Axel. Carlssons
utan år, 117 s. Häftad, lätt nött omslag. Författaren innehar den första
professuren i omvårdnad vid KI, Stockholm. Frord av Göran Lanz, chef för
Ersta. 90:-
-
Wallace, Bruce & Th. Dobzhansky Människan och
strålningsriskerna. Aldus 1961, 184 s. Originalpocket, trasig ryggfot,
nött rygg, illustrerad, kulspetsunderstruken på ett par sidor. 40:-
-
Waller, Alexander & Nancy, Caroline L Handbook of Pallative
Care in Cancer Butterworth-Heineman 1996, 485 pp large 8vo, ill
300:-
-
Waller, Åke Dorsal Acetabular Fractures of the Hip
(Dashboard Fractures) Stockholm 1955, 94 pp Acta Chirurgica
Scandinavica Supplementum 205; large 8vo, photoill 80:-
-
Wallgren, Arvid
Bidrag till tuberkulosens kliniska och experimentella patologi. I. Om de
tuberkulösa lymfomens prognos, särskildt med hänsyn till lungtuberkulos. II.
Försök rörande ympningstuberkulosens förlopp hos kanin i olika åldrar. Autoref.
(Beriträge zur klinischen und experimentellen Pathologie der Tuberkulose.).
Uppsala 1918, 4 + viii + 201 s. Häftad i tryckta
omslag, ngt naggat omslag och rygg, osprättad.
Uppsala Läkareförenings
förhandlingar. Ny följd. Tjugotredje bandet. Supplementhäfte. Specialnummer om
tuberkulos.
300:-
-
Wallquist, Einar
Våra sjukdomar Stockholm 1946, 504 s. inb förl halvfrbd m övre
guldsnitt, ill delvis m färgplanscher, bakre falsen svag. Av den
välkände lappmarksdoktorn från Arjeploug. 150:-
-
Warming Larsen, Aage Specialkost för mag- gall- och
tarmsjuka Trevi 1974, 122 s. inb förl pappbd, enstaka
blyertsmarkeringar 50:-
-
Wernstedt, Wilh.
Medicinsk terminologi Stockholm 1959, 612 s. inb förl helklotbd m
grått övre snitt, 4:e omarb och utökade uppl 90:-
-
Whitby, Sir Lionel E H & Britton, C J C Disorders of the
Blood - Diagnosis, Pathology, Treatment and Technique J & A Churchill,
London 1947, xii + 665 pp hardbound publ cloth, small 4to, 5th ed, name, w
15 plates (10 coloured) and 71 text-figures 200:-
-
Wide, Anders Handbok i medicinsk och ortopedisk gymnastik.
Med en titelplansch och 100 afbildningar i autotypi och träsnitt i texten.
Stockholm (P.A. Norstedt & Söner) 1902. 8:o, VIII, 380 sid, 4 illustrerade
annonssidor. Senare helklotband. Andra omarbetade upplagan.
200:-
-
Wigert, Viktor
Psykiska sjukdomstillstånd I-II Bonniers 1927, 202+ii; 200+ii s. 2
delar i ett halvfr bd, färgat övre snitt, 2:a uppl, ill, en utviksplansch
125:-
-
Wigzell, Hans
Vårt fantastiska immunförsvar Liber 1989, 122 + iv s. uppl 2:4, ill, i
serien ”Forskningens Frontlinjer”, ej störande blyertsstreckningar; Wigzell
var vid författandet professor i immunologi vid Karolinska Institutet 75:-
-
Wiklund, Lena Vårdvetenskap i klinisk praxis. N&K 2003,
294 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, recensionsstämpel på
främre snitt, annars som ny. 140:-
-
Villiger, Emil Die
periphere Innervation Wilhelm Engelmann, Leipzig 1919, iv + 165 + iii pp
hardbound publ boards, large 8vo, spine a bit worn, 3rd bettered ed, 66
figures in text 100:-
-
Wilson, B J The Radiochemical Manual The Radiochemical
Centre, Amersham 1966, 327 pp + errata note hardbound publ cloth, 4to, 2nd
ed, ill 200:-
-
Wolberg, Lewis R
Medical Hypnosis I-II. Grune & Stratton, New York 1948, xii+449; viii+513
pp. 1st ed., hardbound publisher’s cloth, large 8vo’s, a couple of minor
spots on cloth, except a somewhat larger damp stain on lower outer back board
of vol. 1. Upper and lower spines light worn, name inscription on first fly
leaf of both volumes, a couple of spots on upper edge of vol. 2. Vol. 1:The
Principles of Hypnotherapy. Vol. 2: The Practice of Hypnotherapy. 250:-
-
Wolf, Stewart & Wolff, Harold G Human Gastric Function - An
Experimental Study of a Man and his Stomach Oxford University Press, New
York 1943, xv + 195 pp ded by Harold Wolff to Ask-Upmark, 1st
ed, hardb publ cloth, large 8vo, photo-frontispiece in colour of stomach + b/w
photo plates 125:-
-
Wolff-Eisner, A Tuberkulose-Diagnostik und Therapie. Dritte
Auflage derin erster und zweiter Auflage unter dem Titel: Ophthalmo- und
Kutandiagnose und Frühdiagnose und Tuberkulose-Immunität erschienen Werke.
Leipzig (C.H. Tauchnitz) 1921. Large 8o, VIII, 189 pp., 4 coloured plates, 12
folding pages with tables and curves. Halfcloth, no title on spine, some
underlinings. Worn binding. Mit 16 Tafeln und 15 Abbildungen im Text.
300:-
-
Vorkastner, W Epilepsie und Dementia praecox. Verlag von
S Karger, Berlin 1918, 112 pp. Hardbound private cloth with title and
author in gold on spine, marbled edges, large 8vo, some old library markings
from Karolinska Institutet on inner boards and front fly leaf. Abhandlungen
aus der Neurologie, Psychiatrie, Psychologie und ihren Grenzgebieten. Beihefte
zur Monatsschrift für Psychiatrie und Neurologie herausgegeben von K.
Bonhoeffer Heft 4. 400:-
-
Wrete, Martin
Kortfattad medicinsk ordbok Stockholm 1969, 296 s. inb förl dek klotbd
m trasigt skomsl, namnt, ett par mindre fläckar på bd, 2:a utökade uppl,
Scandinavian University Books 90:-
-
Yokochi, Chihiro & Johannes W Rohen Photographic Anatomy of
the Human Body. University Park Press, Baltiore / Igaku-Shoin Ltd., Tokyo
1978, viii + 102 pp. Hardbound publisher’s cloth with a bit worn dust
jacket, 4to, lavishly illustrated. 2nd edition. 150:-
-
Zachrisson, Fredrik Experimentella studier öfver den
intravenösa och subkutana saltvatteninfusionens värde vid akut anämi.
Upsala 1902, iv + 156 s. + 8 utviksplanscher. Häftad i tryckta omslag, stor
8vo, illustrationer i texten, osprättad, liten nötning på titelsida, ett par
småprickar på främre omslag. Upsala Universitets årsskrift 1902. Medicin 1.
140:-
-
Åkesson, Hans Olof Epidemiology and Genetics of Mental
Deficiency in a South Swedish Population Uppsala 1961, 107 pp + errata
leaf a publication from The Institute for Medical Genetics of the
University of Uppsala, errata leaf glued to inside of front cvr 70:-
-
Åmark, Curt A Study in Alcoholism - Clinical,
Social-Psychiatric and Genetic Investigations Munksgaard, Copenhagen 1951,
xii + 283 pp dedicated, large 8vo, Acta Psyciatrica et Neurologica
Scandinavica, Supplementum 70, the volume contains the following Chapters:
"Temperance Legislation and the Care of Alcoholics in Sweden", "Genetic
statistical Analysis", "Periodic Alcoholism", "The
Unharmonious Marriage",
etc. Many Tables and Figures in the Text 150:-
-
Öhman, Ann
Profession on the Move – Changing Conditions and Gendered development in
Physiotherapy Umeå 2001, xvi + 132 pp + paper I
from Physiotherapy
Theory and
Practice (1998) 14, 23-32:
Attitudes of Novice Physiotherapists to their
Professional Role: A Gender Perspective + paper
II Career Choice, Professional Preferences and
Gender – The Case of Swedish Physiotherapy Students
23 pp + paper III from Advances in Physiotherapy
1999, 1: 59-72:
Competent Women and Competing Professions –
Physiotherapy Educators’ Perceptions of the Field
+ paper IV Career Choice and Professional
Preferences in a Group pf Canadian Physiotherapy Students
14 pp + paper V A Practice
Based Profession with Potentials – Focus Group Discussions with Clinical
Supervisors in Physiotherapy 18 pp + catalogue 6
pp Umeå University Medical Dissertations, New
Series No 730, a little rubbed sold
-
Öst, Lars-Göran Mode of Acquisition of Phobias. Uppsala
1985, 45 pp. Dedicated, staple bound, large 8vo. Abstracts of Uppsala
Dissertations from the Faculty of Medicine 529. 60:-
|