Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
    Måndagar: 16-18
    Onsdagar: 16-18
     Lördagar: 12-15

    
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Medicin, 1900-tal / Medicine 20th Century

uppdat 08-03-28

  1. Abrahamsson, Hasse et al. Gastrointestinal psykosomatik. AB Tika 1987, 350 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, stor 8vo, illustrerad, namnteckning på försättsblad. 100:-

  2. (Abreu, Manoel de) Benício dos Santos, Itazil Vida e obra de Monoel de Abreu. O criador da abreugrafia. Pongetti, Rio de Janeiro 1963, 256 pp. + plates. Double dedication from Abreu, one on back of portrait, one on title page, a little bit worn softcover with flaps, uncut. In Portugese. 250:-

  3. Ahlgren, Gunnar Über den Angriffspunkt des Insulins Walter de Gruyter & Co, Berlin und Leipzig 1923, pp 167-185 ded, Sonderabdruck aus dem Skandin. Archiv f. Physiologie, 1923 Band XLIV, small tear and minor spot on front cover 40:-

  4. Ahlström, Håkan Anatomy and Permeability of Tumour Vessels – An experimental study in nude rats with the aim of increasing the uptake of monoclonal anti-CEA antibodies in human colonic cancer Uppsala 1988, 20 pp photo-ill, 4to 40:-

  5. Albrecht, Rosemarie & Fendel, Kurt Otoskopische Diagnostik/ Otoscopic Diagnosis Akademie Verlag, Berlin 1971, 164 pp + errata leaf large 8vo, hadbound publ cloth w dj, w 86 ill’s incl 96 b/w and 83 coloured subfigures, text in English and German 160:-

  6. ALWALL, NILS. On the artificial kidney IV – XII. Särtryck ur Acta Medica Scandinavica; F. IV & VI ur Vol CXXXII (132), 1949, VIII – XIII utgör supplement CCXXIX till Acta Medica Scandinavica 1949. Klammerhäftade med tryckta omslag, IV: (The Technique in Animal Experiments) – 22 sid, inleds med en 4 sid lång historik, V: (Some Experiences During the Study of Dialytic Treatment on Animals with Uremia Caused by Mercuric Chloride Poisoning) – 10 sid., VI: (Some Views on the Indications for Treatment of Uremia and for Active Removal of Oedema by Means or our Artificial Kidney, Based on Studies of Uremic Material not Treated with this Method) – 16 sid., VII: (Clinical Experiences of Dialytic Treatment of Uremia) – 16 sid., VIII: (Cases of Acute Renal Failure with Anuria-Oliguria Treated with 1. Excessive Fluid-Electrolyte Supply, 2. Fluid Supply under Weight Control to Avoid or Reduce Fluid Retention-Oedema, 3. Artificial Kidney) – 10 sid., IX: (Dialytic Treatment, and After-Treatment Comprising Fluid Supply through Appendicostomy in order to Produce Polyuria in Two Isosthenuric Cases of Chronic Pyelonephritis) – 3 sid., X: (On the After-Course of 24 cases Treated with Dialysis) – 4 sid., XI: (Some supplementary Constructional Details of the Dialyser Intended for Rabbit and Homo) – 2 sid., XII: (Dialyser-ultrafiltrator intended for rabbit. Constructional details. Effectiveness.) – 8 sid, XIII: (Constructional Details of the Dialyser-Ultrafiltrator Intended for Homo) – 2 sid. Dedikation från författaren till Erik Ask-Upmark. 650:-

  7. Alwmark, Anders Gastro-intestinal diagnostik - aktuella synpunkter. AB Tika 1980, 184 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, stor 8vo, illustrerad. 100:-

  8. Andersson, Henrik et al. Malabsorption - fysiologi, klinik och terapi. AB Tika 1986, 408 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, stor 8vo, illustrerad. 100:-

  9. Andersson, Widar Skrik, suckar och sidointriger. Om sjukvård, politik och företag. Ekerlids Förlag 2002, 188 s. Inbunden förlagets illustrerade laminatband. 120:-

  10. Andrén-Sandberg, Åke Idrott och alkohol. Fakta om hur alkohol påverkar kroppen vid idrottsutövning på kort och lång sikt. Systembolaget 1990, 121 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad, stor 8vo. 140:-

  11. Antoni, Nils En bok om nerver. Bonniers 1946, 462 s. sammanbunden med: Ask-Upmark, Erik Hjärtat och hjärtsjukdomarna. Bonniers 1944, 284 s. Båda verken inbundna i förlagets bibliofila läderryggband med linnepärmar och Asklepiosstaven i guld på frampärm, övre guldsnitt, bägge verken illustrerade och förstaupplagor, bakre innerfals ngt svag. 175:-

  12. Armyr, Gunno; Åke Elmér & Ulrich Herz Alkoholen i 80-talets värld. Dryckesmönster och nykterhetsinsatser. Sober Förlag 1982, 208 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, ett par småfläckar på främre försättsblad. 100:-

  13. Arturson, Göran & Lorin, Henry (red) Katastrofmedicin kärnvapenkrig FOA, Stockholm 1986, 192 s. fotoill o andra ill, stor 8vo 60:-

  14. Ask-Upmark, Erik Cerebrovascular Lesions and Oral Contraceptives. Uppsala 1976, 11 pp. Staple bound in printed wrappers. Studia Sociologica Upsaliensia 11. Ask-Upmarks stridsskrift mot p-pillret. 50:-

  15. Ask-Upmark , Erik Hjärtat och hjärtsjukdomarna Bonniers 1944, 284 s. inb förl dek klotryggbd, ill, namnt; i serien Vår Tids Medicin 60:-

  16. Ask-Upmark, Erik Nervsystem och Invärtes sjukdom. Svenska Bokförlaget/Bonniers 1966, 324 s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband med ngt naggat skyddsomslag, rikt illustrerad, grönt övre snitt. 130:-

  17. Ask-Upmark, Erik Tillämpad anatomi. Åhlen & Soner 1951, 304 s. Inbunden förlagets klotryggband, läkarstämpel och signatur på försättsblad, 128 illustrationer, ett femtontal sidor blyertsstreckade. 100:-

  18. Aubert, Maurice Vertiges et surdités d’origine vasculaire - Notes anatomo-cliniques et thérapeutiques Masson et Cie 1958, viii + 96 + iv pp small 4to, 9 ill’s (plates), name inscr 130:-

  19. Backman, E Louis Bidrag till frågan om normala ämnesomsättningsprodukters verkan på hjärta och blodtryck Uppsala 1912, viii + 282 + i + 12 utviksplanscher dedicerad, diss, lätt nött omsl 250:-

  20. Baginsky, Adolf Säuglingskrankenpflege und Säuglingskrankheiten nach den Erfahrungen im städtischen Kaiser und Kaiserin Friedrich-Kinderkrankenhaus in Berlin. Ferdinand Enke, Stuttgart 1906, xviii + 215 + colour plate + 4 pp. Hardbound publisher’s cloth with title and author stamped on front board, sall 4to, 44 illustrations in text and one colour plate, name stap on title page, boards a bit soiled.  500:-

  21. Bailey, Hamilton & R J McNeill Love A Short Practice of Surgery. H K Lewis & Co Ltd, London 1946, viii + 1097 pp. Hardbound publishers cloth, large 8vo, with 1063 (of which 203 coloured) illustrations. Annotated and name inscription with pen, title on spine changed to “ A Short Practice of Sorcery“. 7th ed. 150:-

  22. Bailey, Hamilton Demonstrations of Physical Signs in Clincal Surgery John Wright & Sons Ltd., Bristol 1946, xii + 375 pp hardb publ cloth w blindstamped front and gilt lettering on spine, 10th rev ed, w 573 ill’s partly in colour, 3 name inscr, 2 in pencil one in pen 150:-

  23. Bárány, Franz et al. Akut gastroenterologi. AB Tika 1984, 386 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, stor 8vo, illustrerad, namnteckning på försättsblad. 100:-

  24. Barnard, Christiaan & Siegfried Stander Kirurgen. BB 1975, 441 s. Inbunden förlagets konstläderband, ej skyddsomslag. 40:-

  25. Bastman, A E Medicinalförfattningar Stockholm 1959, 1051 s. + bihang 252 s. inb förl halvfrbd, 7:e omarb uppl, utg av Erik Björkqvist och Håkan Rahm såld

  26. Bauer, K H Das Krebsproblem – Einführung in die allgemeine Geschwulstlehre für Studierende, Ärzte und Naturwissenschaftler Springer-Verlag, Berlin/ Göttingen/ Heidelberg 1949, ix + 758 pp 1st ed, hardbound publ cloth, large 8vo, spine a little worn, with 71 ill’s, partly in colour, fold mark on last 10 pages 150:-

  27. Beaumont, G E & Dodds, E C Recent Advances in Medicine – Clinical Laboratory Therapeutic J & A Churchill, London 1939, xvi + 431 + 16 (publ catalogue) pp hardbound publ cloth, ills in text and photo-plates, small crack on upper spine, a couple of minimal spots on fly-leaf, 9th ed 40:-

  28. Behandling av narkotikamissbrukare Socialstyrelsen 1973, 403 s. 2:a omarb uppl 1:a tryckn, ngt fläckat snitt, lite sjaviga omsl 80:-

  29. Behrman, Richard E & Robert M Kliegman Nelson Essentials of Pediatrics. W B Saunders Co., 1994, xiv + 795 pp. Softcover, 4to, illustrated, crossed out name inscription on first title page. 2nd edition. 150:-

  30. Bejerot, Nils Missbruk av alkohol, narkotika och frihet. Ordfront 1981, 211 + i s. Originalpocket. 20:e tus. 75:-

  31. Bendix, Bernhard Lehrbuch der Kinderheilkunde. Urban & Schwarzenberg, Berlin und Wien 1905, xii + 628 pp. Hardbound publisher’s gold and blind stamped blue cloth, small piece torn away at upper outer corner of first fly leaf and title page, minor tear in leaf after that, otherwise in mint condition, small 4to, with 24 woodcuts. 4th enhanced and enlarged edition. 200:-

  32. Benedek, Therese Psychosexual Functions in Women The Ronald Press Co, New York 1952, x + 435 pp 1st ed, hardbound publ cloth w very bad dj, large 8vo, minimal inscr on first flyleaf, in series Studies in Psychosomatic Medicine 150:-

  33. Berfenstam, Ragnar Studies on Blood Zinc. A Clinical and Experimental Investigation into the Zinc Content of Plasma and Blood Corpuscles eith Special Reference to Infancy. Uppsala 1952, 105 pp. Sewn in printed wrappers, dedicated on front cover, small 4to, illustrated with tables. From the Paediatric Clinic of the University Hospital, Uppsala. Also published as supplement 87 to Acta Pædiatrica. 125:-

  34. Berg, Fredrik Ögat och dess sjukdomar Bonniers 1944, 166 s.  inb förl dek klotryggbd, fotoill och andra ill, 3:e rev uppl; i serien Vår Tids Medicin 60:-

  35. Berg, Henrik Läkarebok I-VIII  Göteborg 1918-19, 1824 s. åtta delar inb i fyra förl dek pappbd, fotoportr i del I-II, enstaka småfläckar på bd och i inlaga, falsar ngt slitna I-IV 400:-

  36. Bergenhem, Bengt Experimentelle Untersuchungen über die spontanen Veränderungen des Blutes in Vitro – hinsichtlich Suspenionsstabilität, Komplementaktivität und Antithrombinfunktion Uppsala 1938, viii + 251 pp diss, small 4to, uncut; Acta Pathologica et Microbiologica Scandinavica Supplementum XXXIX 100:-

  37. Bergman, Emanuel Barns utsättande för tuberkulös smitta. Bidrag till frågan om tuberkulosens uppkomst, utbredning, och förebyggande. Uppsala 1918, viii + 232 + 126 s. Häftad i tryckta omslag, omslag naggat (mkt skört papper, osprättad, dissertation. 200:-

  38. Bergman, Ronald A & Adel K Afifi Atlas of Microscopic Anatomy. A companion to Histology and Neuroanatomy. W B Saunders Company 1974, vi + 426 pp. Hardbound publishers illustrated boards, 4to, lavishly illustrated, corners a little bumped. 150:-

  39. Bergmann, E v.; König, Franz; Eiselberg, A Freih von & Körte, W Archiv für klinische Chirurgie 72:e Bd, zweites heft Verlag von August Hirschwald, Berlin 1904, pp 231-448 + 1 Tafel gebunden priv halbleinen, paper a little worn, ills in text, large 8vo; the title on the book reads: A. Läven Die örtliche Anästhesie bei Zahnextractionen etc., which is the title of the first article, pp 231-283, and deals with the use of cocaine compounds for anaesthetics 110:-

  40. Bergmann, E von; Bruns, P von & Mikulicz, J von Handbuch der praktischen Chirurgie I-IV Verlag von Ferdinand Enke, Stuttgart 1903, xii+1086; xii+1107; x+1286; xii+1108 pp hardbound solid half calf, somewhat worn and scratched, 2nd reworked ed, small 4to, more than 1180 ill’s in text, small tear in pp 1071-72 in vol I; Band 1: Chirurgie des Kopfes und der Speiseröhre; Bd.2: Chirurgie des Halses, der Brust, der Wirbelsäule und des Beckens. Lehre von den Hernien; Bd.3: Chirurgie des Unterleibes; Bd.4: Chirurgie der Extremitäten.  I-IV 1.200:-

  41. Bergmark, Gustaf Bidrag till de cerebrala förlamningarnas symptomatologi Uppsala 1908, 205 s. et par riss i omsl, mindre fläck på främre omsl och 2 blad in, namnt, stor 8:o, akademisk afhandling 50:-

  42. Bergstrand, A Framtidens äktenskap Björck & Börjesson 1908, 76 + i s. en delvis medicinsk (veneriska sjukdomar o dyl) betraktelse av en med. dr., främre omsl nästan loss, rygg sliten 40:-

  43. Berman, Leonard B & Victor Vertes The Pathophysiology of Renin. CIBA 1973, 35 + i pp. Staple bound, large 8vo, lavishly illustrated by Frank H Netter. Clinical Symposia vol 25 nr 5. 40:-

  44. (Bernard, Claude) Parvez, H & S (Eds.) Advances in Experimental Medicine - A Centenary Tribute to Claude Bernard Elsevier/ North-Holland Biomedical Press, Amsterdam/ New York/ Oxford, 643 pp hardbound publ dec boards, large 8vo, ill and photo-ill 200:-

  45. [Bernth & Hagen] Astrup, Poul o a (red) Bernth og Hagens Medicinsk kompendium København 1950, 1034 s. inb förl helklotbd, 5: uppl, liten 4to, sprängt snitt 200:-

  46. (Best & Taylor) Brobeck, John R (Ed.) Best & Taylor’s Physiological Basis of Medical Practice The Williams and Wilkins Company, Baltimore 1973, xvi + 198 + 128 + 247 + 129 + 57 + 90 + 164 + 165 + 178 + 27 (=1399) pp hardbound publ dec cloth, 4to 150:-

  47. Beyer, H & Hünermann, Th Die Operation am Ohr Johann ambrosius Barth Verlag, Leipzig 1953, viii + 311 + iv pp hardbound publ dec cloth, large 8vo, w 271 ill’s, 5. vermehrte und verbesserte Aufl., name inscr 130:-

  48. Biesalski, K Orthopädische Behandlung der Nervenkrankheiten. Gustav Fischer, Jena 1914, iv + 166 pp. Hardbound private cloth with blank spine, small 4to, with 162 illustrations in text. Abdruck aus ”Lehrbuch der Orthopädie” herausg. von F Lange. 350:-

  49. Birch, C Allan Emergencies in Medical Practice E. & S. Livingstone Ltd 1950, xii + 564 pp hardbound publ cloth, with 131 ill´s, 8 in full colour, 2nd ed, name 100:-

  50. Bisseru, B Diseases of Man Acquired from his Pets William Heineman Medical Books Ltd, London 1967, 482 pp 1st ed, hardbound publ cloth w somewhat rubbed dj, photo-ill and other ills, large 8vo 80:-

  51. Biörck, Gunnar On Myoglobin and Its Occurrence in Man Stockholm 1949, 216 pp + correction note dedicated, large 8vo, also publ as Supplement CCXXVI Acta Medica Scandinavica 1949 400:-

  52. Björck, Lilian Riktig sjukmat ICA-Förlaget 1957, 100 s. ill i färg och s/v; Den viktiga näringsgrunden, Diet vid olika sjukdomstillstånd, Receptsamling 60:-

  53. Bjerke, K Om operativ behandling af höggradig närsynthet medelst linsens aflägsnande ur ögat. Stockholm 1901, 84 s. + stort utviksdiagram. Häftad, dissertation. 250:-

  54. Blix, Olof Vård på kontrakt av kriminella narkomaner. Ett alternativ till fängelse. (A Swedish Pre-sentence Addict Diversion Programme. Uppsala 1987, 56 s. Staple bound, large 8vo, from author. Uppsala Dissertations from the Faculty of Medicine 3. 70:-

  55. Blombäck, Birger & Lars Å Hanson Plasmaproteiner. KABI AWE/Gebers 1976, 385 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt skavt skyddsomslag, stor 8vo, illustrerad. 100:-

  56. Blomquist, Clarence Medicinsk etik N&K 1971, 387 s. inb förl pappbd, stämpel. Blomquist var läkare och doktor i praktisk filosofi och även ledamot av Svenska läkaresällskapets delegation för medicinsk etik. 125:-

  57. Bodamer, Joachim Människan utan jag - Analys av vår tids sjukdom N&K 1960, 135 s. namnt, blyertsstrykningar; om stressrelaterade sjukdomar 50:-

  58. Boden, Erich Elektrokardiographie für die ärztliche Praxis. 14 Vorlesungen zur Einführung in die elektrische Untersuchungsmethode des Herzens und ihre praktischen Ergebnisse bei rhytmischem und arrythmischem Herzschlag. Theodor Steinkopff, Dresden und Leipzig 1934, xvi + 161 + iii pp. Hardbound publisher’s whitestamped cloth, large 8vo, with 91 illustrations, very good condition. Medizinische Praxis Band XIV. 2. ergränzte Aufl. 100:-

  59. Boëthius, Maria-Pia Skalliga damen - En bok om cellgifter-och om livsglädje Bonniers 1988, 122 s. inb förlbd m skomsl, 19-20 tus 75:-

  60. Boette, Gerhard Otosklerose und Steigbügelchirurgie (Eine klinische und tierexprimentelle Studie) Johann Ambrosius Barth Verlag, Leipzig 1964, 126 + i pp large 8vo, w 109 ill’s, namn inscr 120:-

  61. Bolten, G C Über Genese und Behandlung der exsudativen Paroxysmen (Quinckesche Krankheit, Migräne, Asthma usw.) Verlag von S Karger, Berlin 1925, iv + 110 + ii pp. Sewn in printed wrappers, large 8vo, spine gone, front and back wrapper chafed and sunned, inlay very good and uncut. Abhandlungen aus der Neurologie, Psychiatrie, Psychologie und ihren Grenzgebieten Heft 31. 150:-

  62. Bonnier, Gert Om könsbestämningen Bonniers 1925, 279 s. i serien Bonniers små handböcker i vetenskapliga ämnen, ill 40:-

  63. Borg, Stefan & Börje Olsson Bruk och missbruk av lugnande medel och sömnmedel. CAN & SAD 1988, ii + 17 s. Klammerhäftad. Forskning & Fakta. Kunskapsöversikter om alkohol och narkotika nr 9. 50:-

  64. Borgenhammar, Edgar & Lars H Fallborg Våga vara vårdkonsument. Vägar till medvetenhet. SNS Förlag 1997, 144 s. Häftad, enstaka illustrationer. 60:-

  65. Bosæus, Wilhelm Beiträge zur Kenntnis der Genese der Ovarial-Embryome. Experimentelle Untersuchungen über parthenogenetische ovarialgravidität bei Amphibien. Uppsala 1926, viii + 301 pp. + 31 whole page plates. Sewn in printed wrappers, 4to, dissertation, cover worn with large hinge tears. Dedicated on cover, invitation and dissertorial feast menu glued to back of title page, the handwritten speech of the opponent at said feast included (12 pp., in Swedish). 200:-

  66. Boyd, William A Textbook of Pathology - An Introduction to Medicine Lea & Febiger, Philadelphia 1952, 1049 pp hardbound publ cloth, large 8vo, 5th thoroughly revised ed, w 500 ill’s and 30 coloured plates 100:-

  67. Brain, Lord Speech Disorders - Aphasia, Apraxia and Agnosia Butterworths, London 1961, viii + 184 pp + plates hardbound publ cloth, 2nd printing, name inscr 160:-

  68. Bra Böckers läkarlexikon 1-6. BB 1981-83, 224 + 200 + 224 + 199 + 231 + 199 s. Inbundna förlagets silverpressade konstläderband, 4to’s, mkt rikt illustrerade, som nya. Redaktionchef Gil Dahlström. 6 volymer. 400:-

  69. Bramwell, Crighton A Clinical Introduction of Heart Disease Oxford University Press 1959, viii + 229 pp 1st ed, hardbound publ cloth, spine a little sunned, name, portrait of Harvey and ill’s in text, large 8vo 150:-

  70. Brenning, Gunilla Studies on Multiple Myeloma in Vivo and in Vitro Uppsala 1985, 59 +15 +14 + 16 + 18 + 15 + 21 pp diss, large 8vo 60:-

  71. Brod, Jan Die Nieren – Physiologie, klinische Physiologie und Klinik VEB Verlag Volk und Gesundheit, Berlin 1964, xxvii + 1096 pp hardbound publ dec cloth w badly worn dj, exl, first German ed (transl from Czech), large 8vo, a couple of small stains on rear fly-leaf 140:-

  72. Broman, Ivar & Häggqvist, Gösta Lärobok i histologi Bonniers 1945, viii + 391 s. inb förl halvklotbd, liten 4to, rikt ill 100:-

  73. Brunander, Lennart & Holm-Löfgren, Barbro Levande kaos - Människor i vårdkulturen N&K 1991, 261 s. inb förl kartonnagebd, lång dedikation av B H-L 80:-

  74. Buckstein, Jacob The Digestive Tract in Roentgenology. J B Lippincott Copany 1948, xvi + 889 pp. Hardbound publisher’s cloth, 4to, upper and lower spine a little worn, 1st edition, folding marks on both title pages, inner front hinge loose, with 1030 illustrations on 659 figures. 200:-

  75. Burch, George E & Travis Winsor A Primer of Electrocardiography Lea & Febiger, Phladelphia 1951, 245 pp hardbound publ cloth, large 8vo, 2nd thoroughly revised ed, 265 ill’s, name inscr 80:-

  76. Burckhardt, W Atlas und Praktikum der Dermatologie und Venerologie Verlag von Urban & Schwarzenberg, München und Berlin 1955, 279 pp hardbound publ cloth, w 65 ill’s in b/w and 99 in colour, large 8vo 150:-

  77. Busacca, A; Goldmann, H & Schiff-Wertheimer, S Biomicroscopie du corps vitré et du fond de l’œil Masson et Cie, Paris 1957, vi + 382 pp + 40 pp plates dedicated by Goldmann, small 4to, w 144 figures in text and 40 plates in colour 150:-

  78. Calabro, John A Rheumatoid Arthritis. CIBA 1971, 32 + ii pp. Staple bound, large 8vo, lavishly illustrated. Clinical Symposia vol 23 nr 1. 40

  79. Campbell, Alastair V & Higgs Roger Etik i medicinskt vardagsarbete Studentlitteratur 1985, 130 s. namnt 50:-

  80. Carpenter, R H S Neurophysiology Edward Arnold, London 1984, xi + 339 pp large 8vo, somewhat worn 90:-

  81. Chaitow, Leon Acupunctura y tratamiento del dolor. Ediciones Bellaterra 1979, 160 pp. Hardbound publishers cloth with dust jacket, 4to, lavishly illustrated by Ken Morling. In Spanish. 150:-

  82. Chazov, Yevgeni I; Leonid A Ilyin & Angelina K Guskova Nuclear War: The Medical and Biological Consequences. Soviet Physicians’ Viewpoint Novosti Press, Moscow 1984, 239 s. 60:-

  83. Cohn, Max Die nichttuberkulösen Lungerkrankungen im Röntgenbilde Verlag von Curt Kabitzsch, Leipzig 1924, pp 361-439 + ii large 8vo, 45 Abb im Text, name, spine worn, Würtzburger Abhandlungen aus dem Gesamtgebiet der Medizin, Neue Folge/ Band 1, Heft 10 90:-

  84. Comfort, Alex Sex in Society Gerald Duckworth & Co, 1963, 172 s. hardbound publ cloth w dj, name inscr, revised ed 90:-

  85. Corning, H K Lehrbuch der Topographischen Anatomie – für Studierende und Ärzte J F Bergmann, München 1949, 830 pp hardbound publ dec cloth, 4to, 24th ed, ill, name, pencil markings 100:-

  86. Cramer, A Gerichtliche Psychiatrie. Ein Leitfaden für Mediziner und Juristen. Gustav Fischer, Jena 1908, xvi + 540 pp. Hardbound private half cloth with vellum strengthned corners, small 4to, a few illustrations, ex-libris, library stamps and signia, some underlining in pencil, front cover bound in, contemporary name inscription on front cover.  Vierte umgearbeitete und vermehrte Aufl. 350:-

  87. Dahlberg, Gunnar (utg) Svenska Röda Korsets medicinska uppslagsbok. Stockholm 1950, 1230 s. + 18 färgplanscher. Inbunden förlagets ngt nötta halvfranska band, 4to, övre guldsnitt, även illustrationer i texten. 100:-

  88. Dahlberg, Gunnar De medicinska doktorsavhandlingarna Stockholm 1942 , 11 s. särtryck ur Svenska Läkartidningen nr 21, 1942 40:-

  89. Dahlgren, Lena o a Vid dina sinnens fulla bruk - Alkoholbrukets ljusa och mörka sidor, orsaker och konsekvenser Systembolaget 1991, 91 s. 4to, ill 80:-

  90. Danielsson, Ulla Allergi, vad är det? Carlssons 1991, 179 s. inb förl pappbd; praktisk handledning i konsten att leva som allergiker 50:-

  91. Daun, Åke & Landell, Nils-Erik Hälsa och livsmiljö - En socialmedicinsk studie av unga kvinnor i åldrarna 20-40 år i en svensk kommun Tiden 1982, 146 s. svagt solkig 50:-

  92. Dennig, Helmut (Herausg.) Lehrbuch der inneren Medizin. Zweiter Band. Georg Thieme Verlag, Stuttgart 1957, xx + 889 pp. Hardbound publisher’s goldstamped cloth with dust jacket, dust jacket a bit chafed and soiled, small 4to, 2 marks of tape on first fly leaf, 2 small name stamps, with 247 partly coloured illustrations. 4th wholly reworked ed. 100:-

  93. Dible, J Henry The Pathology of Limb Ischaemia. Oliver & Boyd, Edinburgh and London 1966, 100 pp. 1st ed, dedicated to Erik Ask-Upmark, hardbound publisher’s cloth, small 4to, 85 figs. No. 3 in the series: Pathological Monographs, ed. by Sir Roy Cameron and G Payling Wright. 125:-

  94. Dickstone, William Hemmets illustrerade läkarbok. Malmö Konsttryckanstalt AB 1946, 112 s. Häftad i tryckta omslag, stor 8vo, litet brytmärke på rygg, rikt illustrerad, liten riss i bakre omslag. 50:-

  95. Dorland, W A Newman The American Illustrated Medical Dictionary - A complete dictionary of the terms used in medicine, surgery, dentistry, pharmacy, chemistry, nursing, veterinary science, biology, medical biography, etc., with the pronunciation, derivation, and definition W B Saunders Company, Philadelphia and London 1949, 1660 pp bound publ soft cloth cvrs w title on spine and front cvr in gold, large 8vo, red edges, letter-indexed front edge, 880 ill’s incl 233 portraits, 21st ed, name 200:-

  96. Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence. CAN 1994, pp 103-198. Staplebound, large 8vo. Vol. 15, 1994 no. 3. Eva Regvard editor. 60:-

  97. Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence. CAN 1994, pp 199-291. Staplebound, large 8vo. Vol. 15, 1994 no. 4. Eva Regvard editor. 60:-

  98. Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence. CAN 1995, pp 1-83. Staplebound, large 8vo. Vol. 16, 1995 no. 1. Eva Regvard editor. 60:-

  99. Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence. CAN 1995, pp 173-257. Staplebound, large 8vo. Vol. 16, 1995 no. 3. Eva Regvard editor. 60:-

  100. Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence. CAN 1995, pp 259-333. Staplebound, large 8vo. Vol. 16, 1995 no. 4. Eva Regvard editor. 60:-

  101. Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence. CAN 1996, pp 1-72. Staplebound, large 8vo. Vol. 17, 1996 no. 1. Eva Regvard editor. 60:-

  102. Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence. CAN 1996, pp 73-152. Staplebound, large 8vo. Vol. 17, 1996 no. 2. Eva Regvard editor. 60:-

  103. Drug abuse. Current research on alcohol and drug dependence. CAN 1996, pp 153-233. Staplebound, large 8vo. Vol. 17, 1996 no. 3. Eva Regvard editor. 60:-

  104. Edman, K A Paul Studies on the Interaction of Zinc and Other Bivalent Metals with the Contractile Element in Glycerol-extracted Muscle. With Special Reference to the Relaxing Effect of Zinc. Uppsala 1959, pp. 97-110. Staplebound, dissertation extract, dedicated, spikblad. Reprinted from: Acta Societatis Medicorum Upsaliensis. Uppsala Lkareförenings Förhandlingar Vol. LXIV, nos. 1-2, 1959. 60:-

  105. Edström, Gunnar Febris Rheumatica - Eine Studie in ihrer Epidemiologie, Klinik und Prognose, mit besonderer Berücksichtigung der Verhältnissen in Schweden AB Gleerupska Universitets Bokhandeln 1935, 317 pp dissertation, small 4to, cover a little soiled, some notations in pencil on title page. 175:-

  106. Eggston, Andrew A & Wolff, Dorothy Histopathology of the Ear, Nose and Throat. The Williams & Wilkins Company, Baltimore 1947, viii + 1080 pp. 1st ed., hardbound publisher’s cloth, 4to, spine a little sunned, name insciption and name stamp on first blank fly leaf, which also has a small nick, 28 plates and 505 figures in text. 300:-

  107. Ehdin, Susanna Den självläkande människan. Forum 1999, 335 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo. Författaren doktor i immunologi, bortklippt namnteckning på försättsblad. 70:-

  108. Ehnmark, Ernst & Jacobowsky, Bernhard Ein Fall von meningealem Melanom mit reflektorischer Pupillenstarre Uppsala 1926, pp 565-590 Separat ur Upsala Läkareförenings förhandlingar, Ny följd, Bd. XXXI, 3-6., m 11 Textfiguren, ded 40:-

  109. Ehnmark, Ernst Intestinal Intussusception at Caecal Tumours. Stockholm 1935, pp. 147-211. Sewn in printed wrappers, large 8vo, dedicated. Reprint from Acta Chirurgica Scandinavica Vol. LXXVI. Fasc. I-II. 60:-

  110. Ehnmark, Ernst The Gall Stone Disease. A Clinical-Statistical Study. Göteborg 1939, 238 + i s. Sewn in printed wrappers, small 4to, dedicated om front cover, invitation and menu from disputation dinner glued in on title page. Acta Chirurgica Scandinavica Vol. LXXXII, supplementum LVII. 200:-

  111. Ekstedt, Jan Human Single Muscle Fiber Action Potentials. Extracellular recording during voluntary and chemical activation. With some comments on end-plate physiology and on the fiber arrangement of the motor unit. Uppsala 1964, 96 pp. Sewn in printed wrappers, large 8vo, dedicated, illustrated, a couple of stains on front cover. Acta Physiologica Scandinavica vol. 61. Supplementum 226. 120:-

  112. Ellis, Albert & Edward Sagarin Nymphomania - A Study of the Oversexed Woman Gilbert Press, New York 1962, 255 pp 1st ed, hardbound publ leatherette w lightly chafed dj, name inscr 300:-

  113. Eltom, Mohamed Ali Endemic Goitre in the Sudan Uppsala 1984, 58 + 62 pp (5 papers) large 8vo, ill 80:-

  114. Elvin, Carl-Eric, Pierre Lafolie, Per Flatberg & Knut Naess Farmakologi och läkemedelsanvändning. N&K 1989, x+355+iii s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, liten 4to. Böcker för vårdsektorn; 2:a omarbetade upplagan. 125:-

  115. Enerbäck, Johan; Jan Lindsten & Thomas Olivecrona Svensk medicinsk forskning - finansiering och konkurrenskraft. En analys av resurs- och produktivitetsutvecklingen under åren 1993-2001 Vetenskapsrådet 2003, 180 s. stor 8vo 100:-

  116. Engel, St. Die Ernährung des Säuglings. Eine kurze Darstellung zum praktischen Gebrauche für Studierende und Ärzte. Verlag von J F Bergmann, Wiesbaden 1917, x + 123 pp.
    bound with:
    Aron, Hans Die Nährschäden des Kindes. Ihre Entstehung, Verhütung und Heilung. Ein Leitfaden für die Praxis. Urban und Schwarzenberg 1928, xiii + 152 pp. Both works bound in one private cloth backed boards binding with blank spine, namestamps on title pages and name inscription on title page of first work. First work with 15 illustrations, second with 37. A few pencil markings in margins. 200:-

  117. Engström, Carl-Gunnar The Clinical Application of Prolonged Controlled Ventilation – With Special Reference to a Method Developed by the Author Stockholm 1963, 53 pp ill 100:-

  118. Eriksson, Håkan Neuropsykologi vid demenser och avgränsade hjärnskador. A&W 1988, 252 s. Inbunden förlagets laminatband, stor 8vo, illustrerad. 120:-

  119. Essen-Möller, Elis Sexualfrågan ur läkarens synpunkt. Populära föreläsningar. Lund 1944. 8vo. 217 sid. Häftad, delvis osprättad. Stämpel i blått på försätts- och dedikationsbladet. Smärre nagg i främre omslaget. 120:-

  120. Evengård, Birgitta (Ed.) Women in White - the European outlook. Stockholm City Council 2004, 265 pp. Blindstamped softcover, square 8vo, illustrated. About women in medical professions. 150:-

  121. Faber, W & Kock, E Allmän oftalmologi Stockholm 1992, 64 s. rikt fotoill 50:-

  122. Fahrenkamp, Karl Wesentliches und alltägliches vom Herzkranken Leipzig 1936, 254 pp hardb publ dec linen, small 4to 150:-

  123. Feldman, Wulff Sjukhuspsykologi N&K 1980, 221 s. 2:a omarb uppl 50:-

  124. Fischer, Gunnar Lärobok i hygien. A&W 1954, 432 s. Inbunden förlagets klotryggband med titel och författare guldstämplat på frampärm, naggat skyddsomslag, illustrerad, stor 8vo. 150:-

  125. Finsen, Niels R Om anvendelse i medicinem af koncentrerede kemiske lysstraaler Gyldendalske, Kjøbenhavn 1896, 52 s. + två helsides fotoplanscher med blanka baksidor. Sammanbunden med: Meddelelser fra Finsens medicinske Lysinstitut I Gyldendalske, Kjøbenhavn 1899 (januar), 165 s. enstaka ill Sammanbunden med: Sophus Bang: Lysets virkninger paa mikrober (Meddelelser fra Finsens medicinske Lysinstitut ??) 100 s. många tabeller sammanbunden med: Beretning fra Finsens medicinske Lysinstitut 1ste Januar 1898-31te December 1899 29 s. Sammanbunden med: Meddelelser fra Finsens medicinske Lysinstitut IV Gyldendalske, København 1902 (Mai), 144 s. enstaka fotoill Sammanbunden med: Finsen, Niels R Om bekæmpelse af Lupus Vulgaris - Med en redogørelse for de  i Danmark opnaaede resultater Gyldendalske, København 1902, 10 + ii s. + 16 helsides fotoplanscher med blanka baksidor på Lupuspatienter fra ”Finsens medicinske Lysinstitut” inb samtida ngt nötta halvfrbd 5.750:-

  126. Flöistrup, Bertil PM Praktisk Medicin – Terapikompendium för allmänläkare Fragaria 1982, 236 s. ill, vissa i färg, 5:e uppl 40:-

  127. Franken, Franz Hermann Die Leber und ihre Krankheiten – Zweihundert Jahre Hepatologie Ferdinand Enke Verl, Stuttgart 1968, xii + 247 pp large 8vo, hardbound publ dec cloth, scratch on back, name-stamp, remnants of glue from a removed ex-libris on rear inner board 220:-

  128. Fregly, Melvin J & Kare, Morley R (Eds.) The Role of Salt in Cardiovascular Hypertension Academic Press 1982, xxvi + 473 pp hardbound publ dec cloth w torn dj, large 8vo 90:-

  129. Friberger, Ragnar Om mätning af pupillens vidd. Upsala 1903, 128 s. + 2 utvikstaflor. Häftad, dissertation, stämpel på främre omslag, 13 fotografiska diagram, osprättad. 200:-

  130. Fridell, Mats Personlighet och drogmissbruk. En forskningsöversikt. CAN 1991, 199 s. Häftad, stor 8vo. CAN’s P-serie Nr 10. 90:-

  131. Fru Prostinnans huskurer. Samlade och utgifna af hennes gamla väninna Jahanna Holmqvist. AB Bokrealisation 1943, 64 s. Klammerhäftad, rygg lätt blekt, vikmärken på omslag och de 3 första bladen, svagt solblekt rygg. 16:e uppl, 125-130 tus. 70:-

  132. Fåhræus, Robin & Boman, Hans G The Effect of Different Temperatures upon the Erythrocytes, with Special Regard to their Volume, Phosphorus Compounds and Amount of Potassium and the Effect of their Stay in the Spleen Uppsala 1954, pp 317-348 Repr. from Acta Societatis Medicorum Upsaliensis Vol. LIX nos. 5-6, 1953-54, ded by Fåhræus 60:-

  133. Gerle, Bo; Björn-Erik Roos; Gunnar Holmberg & Gunnar A R Lundquist Psykofarmaka. Teoretisk bakgrund och praktisk användning. Hälsingborg 1967, 230 s. + häfte: Psykofarmaka LEO 1967, 59 + i s. 1:a uppl., inbunden förlagets dekorerade helklotband med naggat skyddsomslag, illustrerad, småprickar på snitt. Häftet klammerhäftat. 125:-

  134. Giertz, Gustav Urologi Bibliotheca Medica 1959, 182 s. inb förl klotryggbd m skomsl, ill 60:-

  135. Goldscheider, A. Diagnostik der Krankheiten des Nervensystems. Eine Anleitung zur Untersuchung Mervenkranker. Fischer’s Medicin. Buchhandlung H. Kornfeld, Berlin 1911, iv + 288 + xii pp. Hardbound publisher’s gold and blind stamped cloth, 55 illustrations in text, upper and lower spine worn, corners a bit worn, small 4to. 4:e verbeserte und vermehrte Aufl. 250:-

  136. Goodman, Louis S & Alfred Gilman The Pharmacological Basis of Therapeutics. Macmillan, New York/ Collier Macmillan, Toronto/ Baillière Tindall, London 1975, xviii + 1703 pp. Hardbound publisher’s silver and blindstamped linen, 4to, name inscription on first fly leaf, first leaf a little creased, a small nick in last 2 blank leaves. 5th edition. 400:-

  137. Gordan, Gilbert S & Lisser, H (Eds.) Endocrinology in Clinical Practice The Year Book Publishers Inc., Chicago Illinois 1953, xv + 407 pp 1st ed, hardbound publ cloth, 90 figs ib b/w+ 3 plates in colour, name and some faint underlining in pencil 125:-

  138. Grevillius, Åke Über maligne Hodengeschwülste - Eine pathologische und klinische Studie Uppsala 1937, vi + 131 pp diss, uncut, Acta Chirurgica Scandinavica Vol. LXXIX. Supplementum XLVIII 100:-

  139. Griesser, G G et al. (Eds) Data Protection in Health Information Systems. Considerations and Guidelines. North Holland Publishing Company 1980, xxvi + 217 pp. Hardbound publisher’s cloth, large 8vo. Papers from a Working Conference held in the Neatherlands, June of 1976. 200:-

  140. Grotjahn, A Ärzte als Patienten - Subjektive Krankengeschichten in ärztlichen Selbstschilderungen Georg Thieme Verlag, Leipzig 1929, viii + 274 + ii pp large 8vo, wrappers and spine in bad condition 300:-

  141. Grönwall, Anders Dextran and Its Use in Colloidal Infusion Solutions A&W, Sweden/Academic Press Inc, New York & Blackwell Scientific Publicaions, Oxford 1957, 156 pp hardbound publ cloth, large 8vo, w 28 figs and 8 tables 100:-

  142. Gurner, Ulla & Mats Thorslund Dirigent saknas i vård och omsorg för äldre. Om nödvändigheten av samordning. N&K 2003, 192 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo. 120:-

  143. Gustafson, Roland Sambandet mellan alkohol och aggression. En kritisk epirisk och teoretisk översikt med tonvikt på det experimentella angreppssättet. CAN 1991, 136 s. Häftad, stor 8vo. CAN’s PM-serie Nr 9. 90:-

  144. Gyllensvärd, Nils 200 Cases of Surgical Pulmonary Tuberculosis  No place n d, pp 67-89 Repr. Acta Tuberculosea Scandinavica Vol XXII, Fasc. 1-2, ded 40:-

  145. Götlind, Karin Värderingskonflikter i praktiken - Hantering av ambivalens vid en neonatal intensivvårdsavdelning Förlags AB Gondolin 2002, 264 s. diss, med spikblad, som ny 100:-

  146. Gøtze, Mogens Råd och vägledning för reumatiker. Köpenhamn u å, 32 s. Klammerhäftad, tvär 8vo, illustrerad. 40:-

  147. Hammarström, Anne & Urban Janlert (red) Hälsa åt alla! Om en socialistisk hälso- och sjukvårdspolitik. Arbetarkultur1982, 136 s. Häftad, småfläckigt omslag. Teori & Praxis V. 60:-

  148. Hanselmann, Heinrich Läkepedagogik Lund 1939, 326 s. inb linnebd m titeletikett och rött övre snitt, exl, namnt, blyertsanteckn, stor 8:o 50:-

  149. Hanson, Lars Å & Wigzell, Hans (reds) Immunologi – Teori och klinik AWE/Gebers 1981, 350 s. 5:e omarb uppl, 2:a tryckn, inb förl pappbd, stor 8:o, fotoill, vissa i färg och andra förklarande figurer 80:-

  150. Harries, E H R & Mitman, M Clinical Practice in Infectious Diseases - For Students, Practitioners and Medical Officers E & S Livingstone Ltd, Edinburgh 1951, x + 717 pp hardbound publ cloth, 4th ed, 20 whole page plates in colour, 48 figs and 27 tables; written with the collaboration of Ian Taylor, name, some underlinings, lightly worn spine 80:-

  151. Harrison, G A Chemical Methods in Clinical Medicine - Their Application and Interpretation with the Technique of the Simple Tests J & A Churchill Ltd 1943, xi + 585 pp hardbound publ cloth, large 8vo, 2nd ed, w 3 colour plates and 86 ill´s, name 80:-

  152. Havemann, Ernest Men, Women & Marriage - An Analysis of the Problems of Love and Sex in Modern Society Doubleday & Co, New York 1962, ii + 227 pp 1st ed, hardbound publ cloth w dj 100:-

  153. Havener, William H Ocular Pharmacology. The C V Mosby Company, Saint Louis 1978, xii + 762 pp. Hardbound publisher’s gold and greenstamped cloth, small 4to, name inscription, with 377 illustrations. 4th edition. 100:-

  154. Havener, William H Ocular Pharmacology The C V Mosby Company, Saint Louis 1974, xii + 715 pp hardbound publ cloth, 3rd ed, small 4to, ill 100:-

  155. Hede, Maria; Nina Lekander; Mian Lodalen & Nina Yderberg Det svåra valet. En bok om abort. Bonniers 1995, 136 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, som ny. 90:-

  156. (Hedenius, Israel) Hedenii terapeutiska vademecum vid behandling av invärtes sjukdomar, barnsjukdomar, hud- och veneriska sjukdomar och ej operativa ortopediska sjukdomar samt öron- och ögonsjukdomar jämte kort handledning i sjukvårdsteknik Bonniers 1948, 925 s. Inbunden förlagets helläderband med förgylld rygg och pärmtitel, helt gult snitt. 6:e omarbetade uppl. utg. av A Lichtenstein. 150:-

  157. Heilmeyer, Ludwig et al. (Herausgegeb.) Lehrbuch der speziellen patologischen Physiologie für Studierende und Ärzte Verlag von Gustav Fischer, Jena 1940, xii + 514 + ii pp hardbound publ cloth, small 4to, 3rd corrected edition, w 73 ill’s partly in colour and one colour plate, namne 150:-

  158. Hellerström, Sven Hudsjukdomar Stockholm 1962, 454 s. + bilaga i ficka: Tabell över lösningar och ämnen för epikutantestning 16 s.liten 4to, inb förl helklotbd, rikt fotoill, enstaka understr i kulspets, mindre fuktskada i ena hörnet sista 70 s., bilagan också vattenskadad 60:-

  159. (Helmholtz, H von) Southall, James P C (Ed) Helmholtz’s Treatise on Physiological Optics. Translated from the Third German Edition I-III. Dover Publications, New York  1962, xxii+482; vi+479; xvi+734 pp. + 6 plates + v (ads) 3 parts hardbound in 2 cloth volumes, blue upper edges, dust jacket of first volume a bit nicked, dust jacket of second volume with a part torn away, illustrated. 3 parts in 2 volumes, complete. 1.000:-

  160. Henriksson, Nils Gunnar En översikt i vestibulär oto-neurologi Studentlitteratur 1966, iv + 41 s. stor 8vo 60:-

  161. Herbert, W J & P C Wilkinson A Dictionary of Immunology. Blackwell 1971, x + 195 + iii pp. Hardbound publisher’s cloth with dust jacket, spine on dust jacket sunned, illustrated endpapers, ex-libris. 75:-

  162. Hermansson, Alice Rinell Det sista året. Omsorg och vård vid livets slut. Uppsala 1990, 277 s. Dissertation, spikblad, stor 8vo, häftad. Institutionen för Socialmedicin Centrum för Omvårdnadsvetenskap Uppsala Universitet. 125:-

  163. Heubner, O Lehrbuch der Kinderheilkunde I-II. Verlag von Johann Abrosius Barth, Leipzig 1906, viii+719+i; viii + 568 pp. Hardbound publisher’s half calf bindings, small 4to’s arbled endpapers, name stamp and signature on title pages, spines and corners a little worn, vol. I with 47 illustrations and one plate, vol. II with 30 illustrations.. 2nd edition. Author (1843-1926) was professor of pediatrics at the Friedrich-Wilhelm-University of Berlin and successor of Eduard Henoch. A biography of him and this book in pediatrics was published in 1968: “Otto Heubners Leben und Lehrbuch der Kinderheilkunde” by Annabeth  Klingenberg-Straub. 700:-

  164. Hinchcliffe, Ronald & Donald Harrison (Ed) Scientific Foundations of Otolaryngology. William Heinemann Medical Books, London 1976, xxiv + 976 pp. 1st edition, hardbound publishers goldstamped cloth with a bit chafed dust jacket, large 4to, illustrated, 2 name inscriptions on first fly leaf. 600:-

  165. Hoch, Paul H & Robert P Knight Epilepsy - Psychiatric Aspects of Convulsive Disorders Grune & Stratton, New York 1947, viii + 214 pp 1st ed, hardbound publ cloth, large 8vo 200:-

  166. Holmgren, Israel Arbeten och småtryck. Ny serie Del IV: 1940. Stockholm 1941, opaginerad. Dedicerad, inbunden förlagets pappband, pärarna med brytmärken, innehåller 45 artiklar av Holgren, bl a den ovanliga politiska artikeln ”Var leder Per Albin Hansson Sveriges folk?” i 1:a och 2:a uppl. 750:-

  167. Hughes, Robert R An Introduction to Clinical Electro-encephalography John Wright & Sons, Bristol 1961, vi + 118 pp hardb publ cloth w a little worn dj (mostly spine), small 4to, richly ill w encephalograms, photo-frontispiece of Dr Richard Caton, name 90:-

  168. (Hwasser, Israel) Clason, Edw. Israel Hwasser – Utdrag ur hans skrifter Uppsala 1910, 54 s. frontespisporträtt, stor 8vo, lätt naggat ngt fläckigt omsl 40:-

  169. I livets slutskede. Huvudbetänkande från Utredningen rörande vissa frågor beträffande sjukvård i livets slutskede (SLS). Liber Förlag 1979, 213 + ii s. Häftad i illustrerat omslag, inplastad, stor 8vo, namnteckning på titelsida, vikmrke på bakre omslag. SOU 1979:59. 80:-

  170. Ihse, Ingemar (red) Pancreas i Fokus Meda AB, Göteborg 183, 127 s. ill, stor 8vo 50:-

  171. Ingebrigtsen, Rangnvald; Kjærsgaard, Sigurd & Petrén, Gustaf (utg) Nordisk lärobok i kirurgi I-III. Ejnar Munksgaard, København 1940-41, 611 + 583 + 568 s. inb förl ngt nötta halvfrbd, stora 8vo, 3:e omarbetade uppl, rikligt blyertsstreckade; Innehåller ett antal artiklar av dåtidens nordiska specialister på sina områden, del I: Allmän kirurgi, del II & III: Speciell kirurgi 1-2 I-III 200:-

  172. Ingebrigtsen, Rangnvald; Kjærsgaard, Sigurd & Petrén, Gustaf (utg) Nordisk lärobok i kirurgi I-III Ej Munksgaard København 1940, 611 + 583 + 568 s. inb förl helklotbd m blått övre snitt, små 4to, rätt hårt streckade, del III med svag bakre fals, 3:e omarb uppl; Innehåller ett antal artiklar av dåtidens nordiska specialister på sina områden, del I: Allmän kirurgi, del II & III: Speciell kirurgi 1-2 140:-

  173. Ingelstedt, Sven Kompendium i öron-, näs-, och halssjukdomar Studentlitteratur 1966, vi + 110 s. stor 8vo 60:-

  174. Inger, Göran Rätten över eget liv och över egen kropp Uppsala 1985, pp 79-105 ded, fläck på främre omsl, ett par understrykningar, särtryck ur Kungl. Humanistiska Vetenskaps-Samfundet i Uppsala Årsbok 1985 40:-

  175. Inghe, Gunnar & Maj-Britt Den ofärdiga välfärden Tidens/Folksam 1967, 276 s. övre högra hörn ngt stött, ill,  40:-

  176. Ingvar, David H Rapport från hjärnan Om medvetande, minne, sömn och drömmar dessutom Läkaren som patient – Sinnesintryck från ett modernt sjukhus Bonniers 1972, 132 s. ill, fotoill, 13-15 tus 40:-

  177. Iovine, Vicki Handbok för gravida. eller Allt man inte kan fråga doktorn om. Richters 2000, 313 s. Häftad. 100:-

  178. Iovine, Vicki Handbok för gravida. eller Allt man inte kan fråga doktorn om. Richters 1997, 313 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo. 140:-

  179. Ivarsson, Anneli On the Multifactorial Etiology of Celiac Disease – An Epidemiological Approach to the Swedish Epidemic Umeå 2001, x + 89 + paper I from Journal of Internal Medicine 1999;245:63-68 + paper II from Acta Pædiatr 89: 165-171. 2000 + paper III The Swedish Celiac Disease Epidemic with a Prevaling Two-fold higher risk in Girls Compared to Boys Reflects Gender Specific Genetic Risk Factors pp 14 + paper IV Children Born in Summer have Increased Risk for Coeliac Disease 10 pp + paper V Brest-feeding Protects Against Celiac Disease 16 pp + catalogue of doctoral theses at the department 6 pp. Umeå University Medical Dissertations, New Series No 739; about intolerance to gluten 100:-

  180. Iversen, Poul, Tage Bjering & Jens Bing De medicinske nyrelidelser. Fysiologi, patofysiologi og klinik. Munksgaard, København 1941, 228 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband, rygg blekt och ngt solkig, yttre falsar loss, namnteckning och en ytterligare notering på försättsblad, hårt struken och noterad i text, illustrerad. 100:-

  181. Jacobowsky, Bernhard Om tillämpningen av 1927 års militärersättningsförordning vid schizofreni utan plats, u å (1944), s. i + 92-114 dedicerad från förf, stor 8vo, klammerhäftad; särtryck ur Festtskrift till Henrik Sjöbring 9/7 1944 50:-

  182. Jacquemart, P Vill ni leva längre? Hur man undviker åderförkalkning. N&K 1964, 80 s. Häftad, illustrerad. 60:-

  183. Jakobsson, Eva & Tomas Jansson Bröstcancer A-Ö - Frågor & svar (underrsökningar, kirurgi, strålbehandling, proteser, plastikkirurgi, alternativ vård, medicinbibliotek, ordbok, adresser) Ricewa AB 1994, 200 s. + rättelselapp inb förl kartonnagebd, ill; skriven av en bröstcancerspecialist tillsammans med hans patient 80:-

  184. James, Arthur P R Common Dermatologic Disorders. CIBA 1967, i + pp 38-65 + iii pp. Staple bound, illustrated, large 8vo. Clinical Symposia vol. 19 nr 2. 40:-

  185. Jonsson, Stig & Annika Hagström En bro över mörka vatten. Om människorna bakom rubrikerna. Cordia 1990, 290 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, liten tuschanteckning på första blankbladet. Med Kurt Enbergs Studiehandledning (32 s.). Om sorgearbetet efter bussolyckan i Måbdalen i Norge där 12 svenska skolbarn och 4 vuxna miste livet och 19 personer skadades svårt. 100:-

  186. Jerger, James Modern Developements in Audiology Academic Press, New York and London 1963, xii + 446 pp 1st ed, hardbound publ cloth, large 8vo, figs in text, minor damage to inner back hinge, name inscr 140:-

  187. Joseph, Max Lehrbuch der Hautkrankheiten für Ärzte und Studierende. Georg Thieme, Leipzig 1915, xii + 477 + 8 (ads) pp. + 5 plates. Hardbound publisher’s cloth backed boards, 4to, 83 illustrations in text. 8th enlarged and improved edition. 180:-

  188. Josephson, Bertil Chemistry and Therapy of Electrolyte Disorders Charles C Thomas Publisher, Springfield Illinois USA 1961, xii + 229 pp 1st ed, hardbound publ cloth, one plate in colour, nametag; by the renowned Swedish doctor at St. Erik´s Hospital and Crown Princess Lovisa´s Children´s Hospital in Stockholm 200:-

  189. Josepson,Bertil Arbeten publicerade 1946-1956 från Kliniska Centrallaboratoriet Sankt Eriks Sjukhus, Stockholm. Papers published 1946-1956 from the Central Clinical Laboratory Sankt Eriks Hospital, Stockholm, Sweden. Jönköping 1957, 10 pp (introduction) + errata note + 67 papers published (of which 19 in Swedish, the rest in English). Dedicated by editor, hardbound publisher’s cloth, large 8vo, some papers illustrated. 600:-

  190. Jsrael, James & Jsrael, Wilh. Chirurgie der Niere und des Harnleiters - Ein Lehrbuch Georg Thieme, Leipzig 1925, xvi + 584 pp 1st e, hardb publ cloth w grey upper edge, small 4to, ”mit zum Teil 235 farbigen Abbildungen” 200:-

  191. Juhlin, Lennart Studies on the Dermal Connective Tissue Barrier. Uppsala 1956, 11 pp. Staplebound, dissertation, dedicated. 50:-

  192. Juneby, Hans Bertil Junebys medicinalväxter del 1. Reformförlaget 1984, 270 s. Inbunden förlagets kartonnageband, illustrerad. såld

  193. Karlén, Karl-Henrik Barn- och Ungdomspsykiatrin i Sverige – Dess historia, problem och patienter Uppsala 1985, 287 s. diss 75:-

  194. Keim, Hugo A Lower Back Pain. CIBA 1973, 32 pp. Staple bound, large 8vo, lavishly illustrated by Frank H Netter. Clinical Symposia vol 25 nr 3. 40:-

  195. Key, Henry Studien über die Permeabilität der Retina Stockholm 1932, 82 s. small 4to, ill, Sonderabdruck aus Acta Societatis Medicorum Suecanæ Bd. 58 100:-

  196. Kinberg, Olof Lagen och de psykiskt sjuka Bonniers 1952, 274 + ii s. inb förl klotryggbd m trasigt skomsl, namnt i blyerts, streckad, ill; i serien  ”Vår Tids Medicin” 40:-

  197. King, Ambrose & Nicol, Claude Venereal Diseases Cassell, London 1964, xv + 301 pp 1st de, hardbound publ blue cloth, 164 monochrome ills, 16 colour ills, large 8vo 125:-

  198. Kisskalt, Karl Einführung in die Medizinalstatistik in praktischen Übungen zur Benutzung in Kursen und zum Selbstunterricht. Georg Thieme, Leipzig 1919, viii + 142 + ii pp. Hardbound private cloth backed boards with blank spine, large 8vo, name stamp on title page, with 4 illustrations. 150:-

  199. Kleinschmidt, H Therapeutisches Vademecum für die Kinderpraxis. S Karger, Berlin 1929, vi + 256 pp. Hardbound private half cloth with blank spine, small speck on front edge, old paper mending to inner joint between front fly leaf and title page, name stamp on title page.  250:-

  200. Klinisk kemi - Ett kompendium sammanställt vid Kemiska centrallaboratoriet Malmö Allmänna Sjukhus Studentlitteratur 1970, 362 + 5 s. inb förl pappbd, stor 8vo, 2:a uppl 5:e tryckn, namnstämpel 90:-

  201. Knight, Allan Astma och Hösnuva – En handbok om astma och andra luftvägsbesvär A&K 1983, 118 s. Askild & Kärnekulls Egenvårdsserie, rikt ill i färg och s/v 60:-

  202. Kobrak, Heinrich G The Middle Ear University of Chicago Press 1959, xvi + 254 pp 1st ed, hardbound publ cloth, small 4to, lots of figs in text + 6 whole page colour plates, name inscr, underlining on a couple of pages 150:-

  203. Kommentar till Svenska Farmakopén - Pharmacopoea Suecica Ed. VIII Stockholm 1904, viii+1280+viii + 140 + iii inb 2 priv halvrbd (Appelgrens Bokbinderi, Skara), 4to’s, samtida namnt i båda på försätts, mindre genomgående fläck bd 1 s. 1-10, fula vikmärken på försätts- och titelblad i del 2, liten fläck ca 20 s. i speciella delen vid främre snitt, även ett hundöra på s. 46-47 pga felaktigt skuret papper I-II 600:-

  204. Kosteljik, P J Theories of Hearing - A critical study of theories and experiments on sound-conduction and sound-analysis in the ear Universitaire Pers Leiden 1950, x + 180 pp + errata leaf  large 8vo, name inscr 150:-

  205. Kræmer, Vera von Vägen går vidare. Ett ord om oss som åldras. W&W 1934, 127 s. Häftad i fotoillustrerat omslag, namnteckning på främre omslag, liten falsriss vid bakre omslag. 60:-

  206. Krigssjukvård (Ksjv) – En vägledning för hälso- och sjukvårdspersonal i krig Medicinalstyrelsens sjukvårdsberedskapsnämnd 1960, 415 s. ill, namnt 60:-

  207. Källmark, Hj. Eine statistische Untersuchung über Syphilis. Uppsala 1931, viii + 229 pp. Sewn in printed wrappers, dissertation, 4to, a couple of small nicks in back cover. Skr. utg. av Lifförsäkrings-Aktiebolaget Thule III. 150:-

  208. Lacroix, Nitya Massage. 101 goda råd. B Wahlströms 1999, 72 s. Häftad med flikar, liten 8vo, mkt rikt illustrerad. 60:-

  209. Lagercrantz, Carl On the Theory of Counting Individual Microscopic Cells by Photoelectric Scanning – An Improved Counting Apparatus Uppsala 1952, 131 pp large 8vo, a little spotted, dedicated, a little tear in front cover, 61 figs; Acta Physilogica Scandinavica Vol. 26, Supplementum 93 50:-

  210. Leander, Gösta Handledning vid olycksfall och sjukdom Svenska Röda Korset/Tidens 1958, 309 s. inb förl pappbd m lätt naggat skomsl, namnt, ill 40:-

  211. Leegaard, Frithjof De vigtigste Øre- Næse- og Halssygdommer H Aschehoug & Co, Oslo 1932, 278 s. inb förl helklotbd, stor 8vo, 72 ill, rygg och mindre del av pärmar ngt blekt, namnt, 2:a uppl, understrykningar s. 263-3, namnt 90:-

  212. Lehnartz, Emil Einführung in die chemische Physiologie Springer-Verlag, Berlin und Heidelberg 1948, xii + 476 pp hardbound publ cloth, small 4to, 8th ed, mit 95 Abbildungen 80:-

  213. Leser, Edmund Allgemeine Chirurgie in 50 Vorlesungen. Kurzgefasstes Lehrbuch für Ärzte und Studierende. Gustaf Fischer, Jena 1908, xxxii + 772 pp. Hardbiund private half calf , 4to, 240 illustrations partly in colour, corners worn, board paper a little worn, lesser damage on first fly leaf, a few pencil markings. Zweite umgearbeitete Aufl. 250:-

  214. Lesser, Edmund Lehrbuch der Haut- und Geschlechtskrankheiten. Julius Springer 1914, ix + 3 + 658 + iv pp. Hardbound publisher’s gold stamped cloth, small 4to, with 163 illustrations and 31 plates, head of spine damaged, contemporary name inscription on title page. 13th enlarged edition. 150:-

  215. Lewin, Bo & Helmius, Gisela Ungdom, kärlek & sex – Om ungdomars sexuella liv på 80-talet Norstedts 1986, 200 s. 75:-

  216. Lewis, Sir Thomas Diseases of the Heart – Described for practitioners and Students Macmillan & Co. Ltd, London 1933, 297 pp hardbound publ blind stamped cloth, ill, 2nd printing 120:-

  217. Lichtenstein, A Barnavård. Å&Å 1927, 212 s. Inbunden förlagets lätt solkiga helklotband med ngt ntt rygg, ett par småfläckar på bakpärm, stor 8vo, med 27 figurer och 6 tabeller. Författaren var överläkare och docent i barnsjukdomar vid Karolinska Institutet i Stockholm. 90:-

  218. Lidbrink, Elisabeth Mammographic Screening for Breast Cancer. Aspects on Benefits and Risks. Stockholm 1995, 36 pp. + 5 papers. Softcover, dissertation, large 8vo. 75:-

  219. Lindau, Arvid Studien über Kleinhirncysten. Bau, Pathogenese und Beziehungen zur Angiomatosis Retinae. Levin & Munksgaard, København 1926, 128 pp + plates. Softcover, large 8vo, head of spine worn, 73 illustrations. Acta Pathologica et Microbiologica Scandinavica, Supplementum 1. sold

  220. Lindberg, Bertil (text) Fakta om alkohol och nykterhet 1969, 64 s. ill, vikmärke på bakpärm, kulspets på främre omsl 40:-

  221. Lindskog, Bengt I & Bengt L Zetterberg (red) Medicinsk terminologi. Nordiska Bokhandelns Förlag 1979, 633 s. + linjerade anteckningssidor. Inbunden förlagets konstläderband, repa på frampärm. 150:-

  222. Lipman, Bernhard S & Edward Massie Clinical Unipolar Electrocardiography The Year Book Publishers, Chicago 1953, 309 pp hardbound publ dec cloth, large 8vo, richly ill w ECG’s, 2nd ed, name inscr, a few underlinings in pencil 80:-

  223. Littler, T S The physics of the Ear Pergamon Press 1965, 378 pp 1st ed, hardbound publ cloth w a little worn dj, name, ill; International Series of Monographs on physics Vol. 3 100:-

  224. Ljungdahl, Malte o a (red) Pharmaconomia Svecica Ed. II - Handledning i läkemedlens användning... Stockholm 1943, 325 s. inb guldstämplat helläderbd, helt rött snitt 150:-

  225. Lundborg, H Rasbiologi och rashygien. Nutida kultur- och rasfrågor i etisk belysning. PAN&s 1922, 165 s. + 2 planscher. Inbunden förlagets klotryggband med tryckta pappärmar, samtida namnteckning. på frampärm och frsta titelsida, vikmärke på frsta titelsida, ett par småfläckar på pärmar, illustrerad i texten. 2:a omarbetade och betydligt utvidgade uppl. såld

  226. Lundin, Susanne Guldägget. Föräldraskap i biomedicinens tid. Historiska Media 1997, 160 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo, illustrerad. 60:-

  227. Lundmark, Frey Kliniska undersökningar över Pupillotoni och dess relation till reflektorisk pupillstelhet. Linköping 1945, x + 293 s. + 79 s. planscher.  + s rättelselapp. Häftad i illustrerade omslag, 4to, dissertation. 150:-

  228. Lärobok i sjukvård för armén. Fastställd 1914. Stockholm 1914, vi + 143 s. Inbunden förlagets läderryggband, illustrerad, rygg sliten, fläck på frampärm, några småfläckar s. 21-22. 100:-

  229. Löfgren, Bo & Inger Nelson-Löfgren Alkohol. Rus Missbruk Behandling. Prisma 1980, 479 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, lätt nött rygg. 130:-

  230. Löwegren, M K Om ögonsjukdomarne och deras behandling - till tjenst för praktiserande läkare och studerande Beijers, Stockholm 1900, vi + 600 s. inb välbevarat samtida halvfrbd (N A Ornells Bokbinderi, Lund), marmorerade snitt, stor 8vo, blyertsstreckad, ill, 2:a översedda uppl 200:-

  231. Manger, William M (Ed.) Hormones and Hypertension Charles C Thomas, Springfield Illinois, USA 1966, xviii + 265 pp hardb publ cloth, large 8vo, some ill’s 60:-

  232. Mason, A A Hypnotism for Medical and Dental Practitioners. Secker & Warburg 1960, 223 pp. + plates. Hardbound publisher’s cloth, spine and upper edge of cloth sunned, one small nick in upper edge of back board. 125:-

  233. Masters, William H & Virginia E Johnson Human Sexual Response J & A Churchill, London 1966, xiv + 366 pp haardbound publ cloth w dj, large 8vo sold

  234. Matthis, Iréne Orden som fängslar oss Norstedts 1980, 190 s. inb förl helklotbd m ngt naggat skomsl, namnt; om psykiatri 60:-

  235. Medicinsk forskning för hälsa, god sjukvård och ekonomisk tillväxt - Underlag till forskningspropositionen 2005-2008 från ämnesrådet för medicin Vetenskapsrådet 2003, 145 s. stor 8vo 75:-

  236. Medicinsk uppslagsbok. Det Bästa 1980, 436 + ii s. Inbunden förlagets konstläderband, illustrerad. 3:e reviderade uppl., 3:e tryckn.70:-

  237. Medicinska småskrifter:
    O. H. D. Bleksot och blodbrist samt därmed besläktade sjukdomar W&W 1915, 80 s. sammanbunden med:
    Bratt, John Fastekuren. Konsten att äta och konsten att svälta Å&Å 1911, 112 s. sammanbunden med:
    Gerling, Reinh. Min nervositet - Huru den uppkom och huru jag botade den. En ny väg att varaktigt bättra nervösa tillstånd, i synnerhet sexuell neurasteni. Jämte ett tillägg: Några av de allmännaste nervösa sjukdomstillstånden W&W 1915, 80 s. 2:a uppl.
    sammanbunden med:
    Tönniges, C Åderförkalkning - Huru skydda sig däremot? W&W 1913, 80 s. 2:a uppl. sammanbunden med:
    Eichhorst, Hermann Hjärtat i friskt och sjukt tillstånd W&W 1905, iv + 92 s. + rättelselapp + 1 färgplansch ill i texten, översatt av Axel Widstrand.
    sammanbunden med:

    Öhrvall, Hjalmar Renlighet och frisk luft Bonniers 1900, 18 s. 3:e tus, Verdandis småskrifter 84.
    sammanbunden med:
    Post, R. v. Bad är hälsa Bonniers 1903, 34 s. 1:a tus, 12 figurer i texten; Verdandis småskrifter 111.
    sammanbunden med:
    Bergqwist, Johan O A Huru skola vi härda våra barn? Hasse W Tullbergs Förlag 1905, 31 s. småskrifter af Doktor Johan O A Bergqwist, öfverläkare vid Kneippbaden 3. sammanbunden med:
    Bergqwist, Johan O A Huru skola vi stärka och härda oss själfva? Hasse W Tullbergs Förlag 1905, 67 s. småskrifter af Doktor Johan O A Bergqwist, öfverläkare vid Kneippbaden 5.
    sammanbunden med:

    Berg, Henrik Människans könsliv Holmquists Boktryckeris Förlag 1913, 124 + ii s. 3 ill.
    samtliga verk inb i ett privat halvklotbd m titeletikett i läder m guldskrift (”Medicinska småskrifter”), exl och innehållsförteckning skriven i bläck på främre pärmspegel de flesta av verken relativt ovanliga. 500:-

  238. Melin, Birgitta (red.) Kost & Diabetes. En handbok. Svenska Diabetesförbundet u å, 95 s. Inbunden förlagets laminerade pappband, illustrerad. 60:-

  239. Merker, H-J; Nau, H & Neubert, D Teratology of the Limbs - 4th Symposium on Prenatal Development September 1980, Berlin de Gruyter Berlin/New York 1980, xiv + 454 pp hardb publ cloth, large 8vo, ill 120:-

  240. Michaëlsson, Magnus Bilirubin Determination in Serum and Urine. Studies on diazo methods and a new copper-azo pigment method. Uppsala 1961, 80 pp. Sewn in printed wrappers, large 8vo, dedicated. 120:-

  241. Miner, Waldo (ed) Yonkman, Fredrick F et al. Reserpine (Serpasil) and Other Alkaloids of Ruuwolfia Serpentina: Chemistry, Pharmacology, and Other Clinical Applications. New York 1954, 140 pp. Sewn in printed wrappers, large 8vo, illustrated. Annals of the New York Academy of Sciences, Volume 59, Art. 1, pages 1-140. 75:-

  242. Miner, Waldo (ed) Yonkman, Fredrick F et al. Reserpine in the Treatment of Neuropsychiatric, neurological, and related Clinical Problems. New York 1955, 280 pp. Sewn in printed wrappers, large 8vo, illustrated. Annals of the New York Academy of Sciences, Volume 61, Art. 1, pages 1-280. 100:-

  243. Monrad-Krohn, G H Clinical Examination of the Nervous System H K Lewis & Co Ltd, London 1938, xviii + 320 pp hardbound publ cloth, 7th ed, w 111 ill’s, name, annotated on last fly-leaf, a little underlining, a little askew, minimal wear to spine 100:-

  244. Montandon, A Funktionsprüfungen des Innenohres Georg Thieme Verlag, Stuttgart 1960, viii + 110 + ii pp 12:o, name inscr, ill, mit vorwort von Prof. Dr. F Zöllner, in series: Diagnostik - Kunst und Lehre zu erkennen 50:-

  245. Moore, G Paul Organic Voice Disorders Prentice-Hall Inc. 1971, xiv + 161 pp hardbound publ boards w lightly worn dj, large 8vo, ill, some underlining in pencil; in the “Foundations of Speech Pathology Series” 75:-

  246. Morrison, L Raymond The Effect of Advancing Age upon the Human Spinal Cord. Harvard University Press 1959, x + 127 pp. Hardbound publisher’s cloth, 4to, photo portrait, richly photo illustrated. With the collaboration of Stanley Cobb and Walter Bauer. 150:-

  247. Müller, M E; Allgöwer, M & Willenegger, H Manual der Osteosynthese – AO-Technik Springer-Verlag, Berlin × Heidelberg × New York 1969, viii + 297 pp hardbound publ cloth, 4to, „mit 306 Abb in 683 Einseldarstellungen“ 180:-

  248. Müller-Seifert Taschenbuch der medizinisch-klinischen Diagnostik J F Bergmann, München 1942, xiii + 545 + iii pp hardbound publ cloth-backed boards, name, 55.-62. Auflage, bearbeitet von Hans Frhr. von Kress, mit einem Titelbild, 160 zum Teil farbigen Abb. und 5 farbigen Tafeln 50:-

  249. Mårtensson, Inga-Lill Regulation of Gene Expression in the Immune System Uppsala 1989, 63 pp Acta Universitatis Upsaliensis – Comprehensive Summaries of Uppsala Dissertations from the Faculty of Medicine 198, large 8vo 40:-

  250. Människokroppen. Naturens mästerverk I-II. Det Bästa 1965, 383 + 384 s. Två volymer, inbundna i förlagets konstläderryggband med guldstämplade klotpärmar i pappkassett, illustrerade. 80:-

  251. Naegeli, Otto Blutkrankheiten und Blutdiagnostik. Lehrbuch der klinischen Hämatologie. Vereinigung wissenschaftlicher Verleger, Berlin und Leipzig 1919, xvi + 662 + ii + 18 colour plates with explanation on opposing leaf. Hardbound publishers cloth backed boards, large 8vo, coloured upper edge, also 34 illustrations in text, small tear and small book cutting fault on leaf with pp 131-2, a little wear to head and foot of spine. 3rd wholly reworked and expanded edition. 500:-

  252. Naeslund, John Zur Kenntnis der Pneumatosis Cystoides Intestinorum. Patologisch-anatomische und experimentelle Studien. Stockholm 1924, 100 pp. Sewn in printed wrappers, 57 figs, 4to, dissertation. 150:-

  253. Næss, Knut Läkemedelshandboken N&K 1982, 328 s. inb dek förlbd, stor 8:o 90:-

  254. Nathan, Peter The Nervous System Oxford University Press 1982, 298 pp hardbound publ cloth w dj, large 8vo, ill, photo-ill, 2nd ed 70:-

  255. Nettelbladt, Otto Hyaluronan in Experimental Alveolitis Uppsala 1989, 67 pp + VI papers (ca 105 pp) diss, large 8vo, photoill 90:-

  256. Netter, Frank H The CIBA Collection of Medical Illustrations. Volume 2. Reproductive System. CIBA 1954, xvi + 286 pp. Hardbound publisher’s gold and black-stamped cloth, folio, lavishly illustrated, name inscription on fly leaf. sold

  257. Netter, Frank H The CIBA Collection of Medical Illustrations. Volume 4. Endocrine System and Selected Metabolic Siseases. CIBA 1965, xvi + 287 pp. Hardbound publisher’s gold and black-stamped cloth, folio, lavishly illustrated, name inscription on fly leaf. 200:-

  258. Netter, Frank H The CIBA Collection of Medical Illustrations. Volume 3. Digestive System Part III: Liver, Biliary Tract and Pancreas. CIBA 1957, x + 165 pp. Hardbound publisher’s gold and black-stamped cloth, folio, lavishly illustrated, name inscription on fly leaf and title page. 200:-

  259. Netter, Frank H The CIBA Collection of Medical Illustrations. Volume 3. Digestive System Part I: Upper Digestive Tract. CIBA 1959, x + 206 pp. Hardbound publisher’s gold and black-stamped cloth, folio, lavishly illustrated, name inscription on fly leaf and title page. 200:-

  260. Nilsson, Emil Om lungsot Stockholm 1900, 47 s. inb klotryggbd, liten 8vo, småfläckig 70:-

  261. Nilsson, Inga Marie Blödnings- och trombossjukdomar A&W 1971, 275 s. stor 8:o, inb förl dek helklotbd m naggat skomsl, ill 100:-

  262. Nilsson, Ove & Wirsén, Claes Ljusmikroskopisk teknik A&W 1969, 126 s. inb förl imiterade skinnbd, ill, blyertsstreckad, namnt 60:-

  263. Nobel, Edmund; Werner Kornfeld & Alexander Ronald Schilddrüsenerkrankungen im Kindesalter. Verlag Wilhelm Maudrich, Wien 1935, vi + 129 + xii pp. Hardbound publisher’s gold stamped cloth, large 8vo, with 67 illustrations and 6 tables, name stamp on title page. 175:-

  264. (Nohrman) Aschan, Gunnar & Nohrman, Bengt X-ray Treatment of Otosalpingitis Uppsala 1957, 9 pp reprint from Acta Oto-Laryngologica 40:-

  265. (Nohrman) Hallberg, O ; Nohrman, B & Sylvén, B Survival Time in Women with Disseminated Breast Cancer, Following Testosterone Treatment Stockholm 1953, 8 pp excerptum Acta Radiologica Vol 39, 40:-

  266. Nohrman, Bengt A Behandlingen av cancer mammae Stockholm 1950, 12 s. särtryck ur Medicinska Föreningens Tidskrift, fotoill 40:-

  267. Nohrman, Bengt A Cancer of the Breast – a Clinical Study of 1042 Cases Treated at Radiumhemmet, 1936-1941 Stockholm 1949, 98 pp Acta Radiologica Supplementum LXXVII 50:-

  268. Nohrman, Bengt A Munhålans vanligaste tumörer Trelleborg 1955, 6 s. särtryck ur Sveriges Tandläkarförbunds Tidning 40:-

  269. Nohrman, Bengt A Results of Treatment of Cancer of the Breast at Centrallasarettet in Borås Stockholm 1943, 6 pp excerptum Acta Radiologica Vol XXIV 40:-

  270. Nohrman, Bengt A Röntgen och radium København 1958, 5 s. särtryck ur nordisk Lärobok i Oto-rhino-laryngologi, fotoill 40:-

  271. Nohrman, Bengt A Spontaneous Regression of Pleural Carcinosis in breast cancer – report of a case Stockholm 1950, 4 pp excerptum Acta Radiologica Vol XXXIII, photoill 40:-

  272. Nohrman, Bengt A Survival Rate Calculation Stockholm 1953, 5 pp excerptum Acta Radiologica Vol 39, 40:-

  273. Nonne, Max Syphilis und Nervensystem. Siebenzehn Vorlesungen. Verlag von S Karger, Berlin 1902, xii + 458 pp. Hardbound publisher’s black stamped brown cloth, small 4to, light wear around edges, folding marks to page vi, small tear in fly leaf, 42 illustrations in text, name inscription on title page. 300:-

  274. Nordenfelt, Bertil (red) Hälsa och friluftsliv. Överstyrelsen för Sveska Röda Korset 1949, 1053 s. Inbunden förlagets halvklotband, 4to, rikt illustrerad. 2:a uppl. 160:-

  275. Nordenson, Nils G Den kliniska hämatologins grunddrag W&W 1940, 212 s. 1:a uppl, 38 figurer och2 färgplanscher, namnt, understrykningar,  noteringar på sista sidan och bakre smutsblad 60:-

  276. Nordenson, Nils G Hematologi W&W 1947, 218 s. inb förl helklotbd, stor 8vo, med 47 figurer och 2 färgplanscher, bakre smutsblad borta 100:-

  277. Nordin, Bo The Development of an Automatic Prescreener for the Early Detection of Cervical Cancer: Algorithms and Implementation Uppsala 1989, 155 pp diss, Uppsala University – Department of Scientific Computing, ill 70:-

  278. Nordqvist, P The Action of Acetylcholine, Decamethonium, aand Histamine on Polarisation Phenomena and Procaine Block in A-fibres of Frog Nerves. Einar Munksgaard, Köbenhavn 1952, pp 183-253. Sewn in printed wrappers, large 8vo, dedicated. Acta Pharmacologica et Toxicologica. Iussu Societatis Pharmacologicae Scandinavicae Edita. Vol. 8. Pag. 183-253, 1952. Fasc. II-III. Excerpta. 100:-

  279. Nyström, Maria Ett liv på egna villkor. Vård och omsorg vid psykiska funktionshinder. N&K 2003, 304 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, recensionsstämpel på främre snitt, annars som ny. 130:-

  280. Nyström, Oscar E. Några ord om hafskuren eller thalassotherapien. Göteborg (Joh. Olssons Boktryckeri) 1907. 8o, 28 sid. Häftad i tryckt originalomslag. Âldre ägarnamnteckning på främre omslaget, några smärre fläckar på omslagen, inlagan helt ren.~Om hur badande i havsvatten kan inverka gynnsamt på olika sjukdomstillstånd, skrivet av en läkare. ”Det kalla hafsbadets uppfriskande och stärkande inverkan är allmänt känd och likaså reglerna för dess rationella begagnade, i hvilket senare avseende det kan vara nog att här framhålla, att det är förenadt med fara att omedelbart efter stark rörelse störta sig i badet, att den badande ej bör vara länge i vattnet utan stiga upp, medan badet ännu känns angenämt, att det är af vikt att flitigt röra sig i vattnet, att den hälsosamma reaktionen af badet uteblifver eller åtminstone i hög grad förminskas, om man under samma bad gång efter annan stiger upp ur vattnetför att åter kasta sig däri, och likaså om man badar för ofta, samt att motion efter badet är välgörande.” -Goda anvisningar inför sommarens övningar på landet!  170:-

  281. Odenbro, Agneta Effects of Lead, Especially Organic Lead Compounds, on Pregnancy, and Perinatal Development Uppsala 1989, 54 pp Acta Universitatis Upsaliensis – Comprehensive Summaries of Uppsala Dissertations from the Faculty of Medicine 207, large 8vo 50:-

  282. Odenholt-Tornqvist, Inga Pharmacodynamics of Beta-Lactam Antibiotics – Studies on the paradoxical and postantibiotic effects in vitro and in an animal model Uppsala 1989, 55 +VI papers (ca 90 pp) diss, large 8vo 90:-

  283. Odenholt-Tornqvist, Inga Pharmacodynamics of Beta-Lactam Antibiotics – Studies on the paradoxical and postantibiotic effects in vitro and in an animal model Uppsala 1989, 55 pp diss, large 8vo; Scandinavian Journal of Infectious Diseases Supplementum 5, the dissertation without the papers 40:-

  284. Oliven, John F Sexual Hygiene and Pathology - A Manual for the Physician and the Professionals Pitman Medical Publishing Co, Philadelphia 1965, xiv + 621 pp hardbound publ cloth w dj, 2nd ed, fully revised and enlarged, large 8vo 100:-

  285. Olivier, F & Sigismund, R Französisch für Mediziner - Mit einem Anhang: Französisches Leben, Mitteilungen über Land und Leute Frankreichs von P von Melingo Verlag von Johann Ambrosius Barth, Leipzig n d (1920ies), 208 pp hardbound publ stiff paper boards w title in gold on front board, 2nd ed 200:-

  286. Olsen, Leif & Grotte, Gunnar (red.) Barnkirurgi Studentlitteratur 1993, 345 s. ill av Rolf Christofferson, dedicerad av densamme 150:-

  287. Olsson, Rolf Levertransaminaser Studentlitteratur 1967, 104 + 26 s. stor 8vo, namnstämpel 60:-

  288. Oppenheim, H Lehrbuch der Nervenkrankheiten für rtze und Studierende I-II. Verlag von S Karger, Berlin 1913, xvi + 1926  + vi pp. + 14 plates. Hardbound publisher’s cloth backed boards with leather title etiquette, large 8vo’s, with 523 illustrations in text, a couple of small specks on spines, otherwise in very good condition, one small crack in the title etiquette of vol. II. Inner front hinge of vol. II a little loose. 6. wesentlich vermehrte und verbesserte Aufl. 600:-

  289. Orator, Victor Spezielle Chirurgie. Grundlinien zum Chirurgie-Studium. Johann Ambrosius Barth, München 1952, viii + 216 pp. + xi plates. Hardbound cloth backed boards, illustrations in text, heavily underlined first 16 pages, name inscription in pencil on fly leaf. 25. und 26. Auflage. 75:-

  290. Ottosen, Carl Vägen till hälsa Stockholm 1921, 320 s. inb förl helklotbd, stor 8vo, 4 helsidesplanscher i färg + 2 ”utviksdockor” av en man respektive kvinna med 5 olika utvik vardera av inre organ osv. + 210 ill i texten, några småfläckar på frampärm och en liten stötskada på bakpärm; skriven av överläkaren vid Skodsborgs badsanatorium110:-

  291. Ottosson, Jan-Otto (red) Patient-läkarrelationen - Läkekonst på vetenskaplig grund N&K 1999, 375 s. inb förl dek pappbd, stor 8vo; SBU 144 125:-

  292. Parsons, Sir John Herbert Diseases of the Eye J & A Churchill Ltd, London 1944, viii + 726 pp hardbound publ cloth, name, some underlining, 10th ed revised with assistance by H B Stallard, w 21 colour pates and 372 figures 100:-

  293. Penfield, Wilder & Jasper, Herbert Epilepsy and the Functional Anatomy of the Human Brain J & A Churchill Ltd, London 1954, xvi + 896 pp 1st ed, hardbound publ cloth, large 8vo, 8 colour plates and 314 b/w ill’s, library stamp, first blank flyleaf gone sold

  294. Peterson, Hans-Inge (ed.)Praktisk handledning i kirurgi i öppen vård Uddevalla 1994, x + 205 s. + 16 s. färgplanscher inb förl kartonnagebd, ill i text, stor 8vo, som ny 125:-

  295. Pfaundler, M & A Schlossman (Herausgeb.) Handbuch der Kinderheilkunde. Ein Buch für den praktischen Arzt I-IV. Verlag von F C W Vogel, Leipzig 1910, xiv+445+iii; iv+588; iv+600; iv+588 pp. Hardbound later private cloth backed boards with blank spines, 4to’s, illustrated with 59 plates and 516 figures in text, 1st volume very good, the other three with some creasing and mending of the first and last leaves, doctor’s name stamps on title pages. 2:e aufl, 4-6 Taus. 4 volumes. 600:-

  296. Pfaundler, M v Bekämpfung der Ansteckung in Kleinkinderanstalten. Julius Springer, Berlin 1931, vi + 52 pp.
    bound with:

    Drigalski, W v Säuglingsfürsorge und Mutterschutz nach den Erfahrungen der Vorkriegs-, Kriegs- und Nachkriegszeit. Sozialhygienische Studie. Hermann Beyer und Söhne, Langensalza 1924, 120 pp.

    bound with:

    Lentz, Otto Gemeinverständliche Belehrungen über die übertragbaren Krankheiten. Im Auftrage des Herrn Ministers für Volkswohlfahrt neubearbeitet und zusammengestellt. Richard Schoetz, Berlin 1926, 79+i pp.

    bound with:

    Degkwitz, Rudolf Die Masernprophylaxe und ihre Technik. Julius Springer, Berlin 1923, 36 pp.

    bound with:

    Schilling, Viktor Praktische Blutlehre. Ein Ausbildungsbuch für prinzipielle Blutbildverwertung in der Praxis. Für Ärzte, Studenten und Laboranten. Gustav Fischer, Jena 1922, vi + 58 pp. Five works bound in one private cloth backed boards binding with blank spine, name stamp or name inscription on title pages, a few annotations, 15 b/w and one colour illustrations in last work, narrow margins, first leaf with 6 pages of first work loose. 1000:-

  297. Pharmacopoea Helvetica Editio quarta (Deutsche Ausgabe) Druck und Verlag von Neukomm & Zimmermann 1907, xxxiv + 639 hardbound private half cloth (Ömansson & Co Bokbinderi, Uppsala), large 8o, one library stamp and loan pocket 1.000:-

  298. Plant, Jane Ditt liv i dina händer - Att förstå och förebygga bröstcancer Forum 2000, 246 s. inb förl pappbd m skomsl, stor 8vo, enstaka ill, förlagsny 125:-

  299. Polson, C J The Scientific Aspects of Forensic Medicine Oliver & Boyd, Edinburgh 1969, 144 pp pocket 50:-

  300. Pontén, Jan Tumörpatologi - Introduktion till onkologin A&W 1973, 163 s. dedicerad, 1:a uppl, inb förl helklotbd m skomsl, ill 100:-

  301. Poppius, Ulla o a. Vi som fyllt 60. 9 experter ger råd att äta rätt, läkarvård, motion för äldre, riktiga möbler, klädsel, fritiden, arv, testamente, pension.. Ica-förlaget 1961, 172 s. Häftad i illustrerat omslag, illustrerad. 80:-

  302. Post, R A von De smittosamma sjukdomarna och hemmen – Avdelning I Stockholm 1915, 48 s. 2:a uppl, 5-8 tus, enstaka blyertsant, fotoill på smittkoppspatient; Studentföreningen Verdandis småskrifter 128 50:-

  303. Post, Rikard A von Om vården av späda barn Stockholm 1922, 64 s. 5:e översedda uppl, utg i blankt omsl, enstaka blyertsant, Studentföreningen Verdandis småskrifter 101 50:-

  304. Qvennerstedt, Anna (text) Tonårsparlören Alkoholkommittén 2002, 126 s. inb mjuka pärmar, rikt ill, om ungdomars alkoholkonsumtion 50:-

  305. Raiend, Ülo Biologisk och medicinsk ordbok Uppsala 1976, 142 s. dedicerad, 4to (A4), kompendium m ill omsl och klotförstärkt rygg, 2:a uppl, fr a för biologistuderande 90:-

  306. Ranke, Otto F & Lullies, Hans Gehör Stimme Sprache Springer-Verlag 1953, x+302 pp hardb publ cloth, small 4to, with 78 ill’s , name inscr; in the series ”Lehrbuch der Physiologie”, Physiologie des Gehörs / Physiologie der Stimme und Sprache. 2 Teile in 1 Bd 200:-

  307. Ransemar, Erik & Halvdan Renling ”Det idealiska sömnmedlet”. En studie i hur neurosedyntragedin publicerades. R&S 1970, 112 s. Originalpocket. 90:-

  308. Reichsärztekammer (Herausg.) Richtlinien für Schwangerschaftsunterbrechung und Unfruchtbarachung aus gesundheitlichen Gründen. J F Lehmanns Verlag, ünchen 1936, 180 + xii pp. Hardbound publisher’s brown stamped cloth with a bit worn dust jacket, small 4to, coloured upper edge, 94 illustrations, starts off with a Hitler citation, contemporary name inscription on title page. Bearbeitet von Dr. Hans Stadler. This is the manual on sterilisation of unwanted humans in Nazi Germany. 250:-

  309. Rein, Hermann Physiologie des Menschen Springer, Berlin und Heidelberg 1948, x + 560 pp hardb publ cloth-backed boards, small 4to, 417 ill’s, 9th ed 60:-

  310. Renander, Acke Grekiska för medicinare. A&W 1956, 350 s. Inbunden förlagets helklotband med titelfält på frampärm, porträttplansch på Hippokrates. 250:-

  311. Renander, Acke Medicinsk terminologi. Stockholm 1967, 641 + iv s. Inbunden förlagets helklotband, namnteckning på försättsblad. 200:-

  312. Renander, Axel Röntgen. [ryggtitel] diverse orter, 1924-45, diverse sidor (ca 6-700). Inbunden privat vackert gediget läderryggband med 5 upphöjda bind och ryggförgyllning(Bokbindare Rich. B. Holmberg, Västerås), trevligt pärmpapper, stor 8vo. Acke Renanders privata exemplar (hans signatur på försättsblad) med alla hans publicerade artiklar (35 st.) i radiologi. Gott om planscher och illustrationer. Unikum. såld

  313. Reumatiska sjukdomar - kirurgisk behandling. Volym 1-2. Stockholm 1998, 79+iii; 164+i s. Häftade, 4to’s, som nya. SBU-rapport nr 136/1-2. 120:-

  314. (Ribbing) Ljungdahl, Malte Ribbings recepthandbok - på grundvalen av de nordiska ländernas farmakopéer för studerande och läkare Gleerups 1933, 642 s. inb förl nötta helläderbd m mjuka pärmar, samtida namnt, ett par anteckningar i blyerts 200:-

  315. Richter, Sölve Om s.k. transvesical prostatektomi - En klinisk studie Uppsala 1931, iv + s. 147-265 diss 100:-

  316. Riecke, Eberhard (Herausg) Lehrbuch der Haut- und Geschlechtskrankheiten. Gustaf Fischer, Jena 1914, xii + 807 pp. Hardbound publisher’s stamped cloth, small 4to, with 23 colour plates and 355 mostly coloured illustrations in text, the first plate folded at edge, back inner hinge a bit loose. 3:e vermehrte und verbesserte Aufl. 200:-

  317. Ritchie, H D & J D Hardcastle (Eds) Isolated Organ Perfusion. Crosby Lockwood Staples, London 1973, x + 214 pp. Hardbound publisher’s cloth with dust jacket, large 8vo, illustrated. 80:-

  318. Rohen, J W Funktionelle Anatomie des Nervensystems - Ein