Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
    Måndagar: 16-18
    Onsdagar: 16-18
     Lördagar: 12-15

    
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Medicin, memoarer & biografier/
Medical biographies & memoirs

uppdat 08-03-28

  1. (Abreu, Manoel de) Benício dos Santos, Itazil Vida e obra de Monoel de Abreu. O criador da abreugrafia. Pongetti, Rio de Janeiro 1963, 256 pp. + plates. Double dedication from Abreu, one on back of portrait, one on title page, a little bit worn softcover with flaps, uncut. In Portugese. 250:-

  2. (Acrel, Olof af) Kock, Wolfram Olof af Acrel - Öfver-kirurg General Directeur öfwer lazaretterne i Riket N&K 1967, 150 s. ospr, stor 8vo, porträtt 90:-

  3. (Armauer Hansen, Gerhard Henrik) Vogelsang, Th M Gerhard Henrik Armauer Hansen – Leprabacillens oppdager – Hans liv och hans verk Oslo 1968, 171 s. stor 8:o, naggat omsl 80:-  

  4. Ask-Upmark, Erik Resa genom åren A&W 1969, 289 s. inb förl helklotbd m naggat omsl, stor 8vo, namnt, fotoill 120:-

  5. Biörck, Gunnar Uppriktigt sagt - Uppsatser om sjukvård och samhällsekonomi Allhems 1972, 120 s. märke på bakre omsl efter prislapp, frf var professor i Medicin vid AS i Malmö och Serafimerlasarettet i Sthlm 90:-

  6. (Blix, Gunnar) Festskrift till Gunnar Blix (Norlandica, Norrlands Nations Skriftserie V) Uppsala 1961, 283 s. + erratalapp stor 8vo, ospr, ill, namnt i blyerts, porträttplansch; Bidrag av Torgny Segerstedt, Vidar Reinhammer, Gunnar Blix, Elof Ehnmark, Aron Bergmark, Margit Leman, Gösta Johnsen, S. H. T. Kihlgren, Stig Strömholm, Gösta Holm, Carl-Martin Edsman, Per Östlund och Janolof Pahlborg. Professorn i medicinsk och fysiologisk kemi Gunnar Blix tillägnas denna skrift pga hans gärning som Norrlands nations inspektor 1943-1961, han disputerade 1925 på diabetes. 90:-

  7. Bolin, Elsa Porträtt utan guldram – Sex kvinnor i vården Tidens/ Landstingsförb 1987, 299 s. Ill av Elisabet Englund, stor 8:o, namnt, blyertsant, nagg i bakpärm, liten fläck på bakre smutsbl 50:-

  8. Burell, Birgitta (red) Vård som yrke. Undersköterskor, sjuksköterskor och läkare berättar.Gidlunds 1997, 255 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo, fotoillustrerad, som ny. 120:-

  9. Cushing, Harvey Fulton, John F Harvey Cushing. A Biography. Charles C Thomas 1946, xii + 754 + i pp. + plates. hardbound publisher’s cloth with worn dust jacket, large 8vo. 300:-

  10. Ehrström, Christman Regnbåge och vita lakan – En medicinsk reseskildring A&K 1982, 227 s. + 32 fotoplanscher stor 8vo, inb förlbd m lätt naggat skomsl 50:-  

  11. Eriksson, John Djuphav och vulkanöar - En naturalists dagbok från Albatross’ världsomsegling av John Eriksson, den svenska djuphavsexpeditionens läkare Stockholm 1953, 323 s. + utvikskarta inb förl bibliofila halvfrbd, 4to, rikt ill m helsidesplanscher i färg och s/v, helt guldsnitt, nr. 137 av bibliofilutgåvan på 200 exemplar, lätt nött pärmpapper 300:-

  12. Fahlström, Katarina 1974-1998. Jag kan bara leva. Ordfront 2000, 167 + i s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, fotoillustrerad, ett par små skavmärken på skyddsomslaget. Om en ung kvinna med obotlig cancer. 100:-

  13. (Finsen, Niels R) Lomholt, Svend Niels R Finsen Lindblads 1944, 235 + i m 22 ill, ngt solkigt omsl ( 2 små blå fläckar på främre omsl) 60:-

  14. (Forssell, Abraham) Festskrift till Abraham Forssell på hans sjuttioårsdag den 11 juli 1918 av tacksamma söner. Stockholm 1918, opaginerad (ett antal artiklar av hans söner). Inbunden privat halvfranskt band med rikt gulddekorerad rygg, bägge omslag medbundna, stämpel från Norra Latinläroverkets Bibliotek på främre omslag, dedikation av Gösta Forssell på fria försättsbladet, nr 29 av 80 numrerade exemplar, 2 frontispisportätt + planscher och illustrationer i texten. såld

  15. (Geert-Jørgensen, Einar) Jensen, Ole & Linneman, Ebbe (reds) Einar Geert-Jørgensen 60 år den 9. April 1958 fra venner og kolleger København 1958, 377 s. Ospr, bakre omsl vikt, portr, festskrift, Nordisk Psykiatrisk Medlemsblad Bd. 12, Supplementum 1 90:-  

  16. Grenfell, Wilfred Bland Nordatlantens fiskare – En Labradorläkares självbiografi Lindblads 1937, 182 s. inb förl klotryggbd, ill m 6 planscher 50:-

  17. Hale, Arlene Operation oundviklig. Wahlströms 1976, 239 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 60:-

  18. Henriksson, Viktor Läkaren berättar Hökerbergs 1956, 287 s. + Henriksson, Viktor Läkaren berättar mera Hökerbergs 1957, 302 s. bibliofilutgåvan utgiven i 200 ex, rikt guldornerade helläderbd m helt guldsnitt, del 1 signerad, medb omsl, bd 1 blått, bd 2 ljusbrunt I-II 600:-

  19. Henriksson, Viktor Läkaren berättar Hökerbergs 1956, 287 s. 11-15 tus, stor 8:o 50:-

  20. Henriksson, Viktor Läkaren berättar Hökerbergs 1956, 287 s. inb förl klotryggbd m medb omsl, namnt 60:-

  21. Henriksson, Viktor Läkaren berättar mera Hökerbergs 1957, 302 s. inb förl klotryggbd m medb omsl 60:-

  22. Henriksson, Viktor Läkaren berättar mera Hökerbergs 1957, 302 s. 7-12 tus, stor 8:o 50:-

  23. (Holmgren, Emil) Festskrift till Professor Dr. Emil Holmgren vid fyllda femtio år av lärjungar och vänner ( Svenska Läkaresällskapets Handlingar Band 42, häfte 2) Stockholm 1916, 646 s. inb ngt slitet priv halvfrbd, ded av E Holmgren, exl, 4:o, rar; artiklar av bl a N R E Antonini, Folke Henschen, I Holmgren och G Retzius 250:-

  24. Holmgren, Frithiof Nya dikter och tal Stockholm 1897, 360 s. inb förl dek klotbd, namnt 100:-

  25. Holmgren, Israel Mitt liv I-II N&K 1959, 275+erratalapp; 345+ii s. inb förl helklotbd m förf’s signatur i guld på främre omsl, del 2 2:a uppl, småprickar på rygg, minimal tillskr i blyerts 150:-

  26. (Hoorn, Johan von) Djurberg, Vilhelm Läkaren Johan von Hoorn – förlossningskonstens grundläggare i Sverige Uppsala 1942, 317 s. inb förl dek helklot, Lychnos-bibliotek 4, förord av O T Hult, ill, stor 8:o 150:-

  27. Hwasser, Israel Valda Skrifter I-IV Stockholm 1868-70, xxiv + 360, 372, 342, porträtt + 324 s. nyinbundna i smakfulla mörkbruna helklotbd, stora 8vo. 1.400:-

  28. (Hwasser, Israel) Liedman, Sven-Eric Israel Hwasser Uppsala 1971, 243 s. inb förl dek helklot m medb omsl Lychnos-bibliotek 27, 2 blad vattenskadade, fläck av prislapp på frampärm, stor 8:o 50:-

  29. (Hwasser, Israel) Liedman, Sven-Eric Israel Hwasser Uppsala 1971, 243 s. inb förl dek helklot m medb omsl Lychnos-bibliotek 27, stor 8:o 100:-

  30. Högberg, Ulf De gröna bergen – som biståndsarbetare i Moçambique – En läkares erfarenheter SIDAs Informationsbyrå 1981, 151 s. fotoill 50:-

  31. Höjer, J Axel En läkares väg – Från Visby till Vietnam Bonniers 1975, 258 s. 1:a uppl, inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher 75:-

  32. Junge, Werner Djungeldoktor - Tio år som vit medicinman i Afrikas djungel Tidens 1954, 224 s. inb förl klotryggbd, stor 8vo, fotoill m opaginerade fotoplanscher, 1-25 tus; om en tysk läkares erfarenheter i Liberia under 30-talet 60:-

  33. Killian, Hans Kallad till kirurg Gummesons 1958, 281 s. 75:-

  34. Kock, Wolfram Läkare och lekman A&K 1982, 245 s. inb förl pappbd m skomsl, ill m opaginerade fotoplanscher, stor 8vo 60:-

  35. Ljunggren, Einar En kirurg ser tillbaka A&W 1968, 196 s. inb förl helklotbd m ngt naggat skomsl, fotoill, stor 8vo 60:-

  36. Myhrman, Gustaf En läkare minns N&K 1972, 185 s. inb förl pappbd m ngt naggat skomsl, fotoill 60:-

  37. (Nightingale, Florence) Woodham-Smith, Cecil Florence Nightingale 1820-1910 Forum 1952, 308 s. inb förl klotryggbd, stor 8vo, ill m opaginerade helsidesplanscher, grått övre snitt, liten fläck bakpå frontispisen 100:-

  38. Palmer, Ivar Foga samman - Episoder kring krig, kirurgi och blommor Bonniers 1967, 206 + i s. 1:a uppl, inb förl helklotbd m ngt naggat omsl, stor 8vo, ill m teckningar av förf; I P var en av Sveriges mest namnkunniga kirurger, som bl a tjänstgjorde som frivillig i Finska vinterkriget; förord av Clarence Crafoord 60:-

  39. Petrén, Gustaf Lunda-medici och några andra – personteckningar Lund 1943, 177 s. fotoill, stor 8:o, ett par svaga kritstreck på framsida 50:-

  40. (Retzius, Anders) Fürst, Carl M Anders Retzius bref till A. H. Florman – ett bidrag till medicinens historia i Sverige Lund 1896, 128 s. Stor 8:o, ngt naggat omsl, ”med 2 porträtter i heliogravyr samt autotypier i texten” 120:-

  41. (Retzius, Anders) Fürst, Carl M Minnestal öfver Anders Retzius hållet i Medicinska Föreningen i Lund den 18 april 1910 på 50-årsdagen af Anders Retzius’ död Gleerups 1910, 20 s. dedicerad av Fürst, stor 8vo 100:-

  42. (Roberg, Lars) Dintler, Åke Lars Roberg – Akademiska sjukhusets grundare Uppsala 1959, 139 s. stor 8:o, 2:a uppl, summary in English, ill, anteckn på framsida 50:-

  43. Rosen, Alfred von Människan, livet och döden – utblickar och minnesbilder Uppsala 1954, 197 s. inb priv klotryggbd, exl, 2:a uppl, 4-7 tus, 4 planscher 60:- 

  44. Rosenqvist, Christina Läkare är också människor. 10 porträtt. Carlssons 1992, 188 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, svagt märke efter borttagen lapp på inre frampärm, stämpel på försättsblad. 80:-

  45. Rosen, Alfred von Människan, Livet och Döden Utblickar och Minnesbilder Lindblads 1955, 197 + i s. med 4 planscher, 3:e uppl (8-10 tus); av f d överläkare och sanatorieläkare 60:-

  46. (Scheele, Carl Wilhelm) Nordenskiöld, A E (utg) Carl Wilhel Scheeles efterlemnade bref och anteckningar. Stockholm 1892, porträttplansch + xl + 490 + i (blank) + 2 + 6 planscher med blanka baksidor + ii s. Dedicerad: ” Talmannen Dr C. Herslow från vännen A E Nordenskiöld”, häftad med skyddsomslag, 4to, skyddsomslaget ngt solkigt och trasigt vid övre inre fals, även omslag trasigt där, små falsrissar. 400:-

  47. Schweitzer, Albert Berättelser från urskogen Uppsala 1940, 127 s. inb förl klotryggbd, fotoill 50:-

  48. Schweizer, Albert Ur mitt liv och tänkande Uppsala 1936, 241 s. 2:a uppl, med 11 bilder på 8 planscher, sliten rygg 50:-  

  49. (Schweizer, Albert) Christen, Ernest Albert Schweizer -  Negrernas vän Lindblads 1955, 160 s. inb lätt nött klotryggbd, 4 planscher, 2:a uppl 5-6 tus, exl 50:-

  50. (Schweizer, Albert) Lagerfelt, Greta (red) Fyrbåken i urskogen -  Albert Schweizer i Lambarene 1925-1950 Lindblads 1950, 279 s. inb klotryggbd m medb omsl, exl, porträtt 60:-

  51. Serre Svart humor och män i vitt. Corona 1982, opaginerad (60 s.) Häftad i illustrerat omslag, medicinska skämtteckningar. såld

  52. Silbersky, Leif & Olof Svedlid Och tiden den stod stilla. Sellin 1992, 150 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. Om ett år med cellgifter. 70:-

  53. Strandquist, Magnus Æsculapii söner I-II  Stockholm 1930, iv + 24 helsideskarikatyrer; 1932, ii + 26 helsideskarikatyrer 4:o’s, ngt solblekta I-II 175:-

  54. (Vahlquist, Bo) Sjölin, Stig (Ed) In Honour of Bo Vahlquist on his Fiftieth Birthday April 11th, 1959. Uppsala 1959, 142 pp. Hardbound publisher’s linen withthe initials BV stamped in green on front board, large 8vo, illustrated, both covers bound in. Acta Pædiatrica Vol. 48. April 1959. Suppl. 117. 140:-

  55. Wallquist, Einar Att få komma Bonniers 1954, 226 s. inb förl klotryggbd m skomsl, m förf ill 50:-

  56. Wallquist, Einar Av mången glömt Bonniers 1967, 209 s. ou, inb förl helklotbd m skomsl, ill av förf 60:-

  57. Wallquist, Einar Blott en dag. Bonniers 1957, 228 s. Inbunden förlagets pappband med ngt solkigt skyddsomslag. 60:-

  58. Wallquist, Einar Blott en dag. Två Förläggare. 1983, 220 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo. 60:-

  59. Wallquist, Einar Lappmarksdoktor. Bonniers 1943, 241 s. Inbunden förlagets klotryggband, litet hål nött i rygg, ngt solkig rygg, namnetikett på inre frampärm. 40:-

  60. Wallquist, Einar Midnattstimme Bonniers 1957, 224 s. 9-12 tus, stor 8:o, inb förl klotryggbd m medb omsl 75:-  

  61. Wallquist, Einar Möte med granne. Bonniers 1943, 273 s. + planscher. Originalupplaga, häftad, stor 8vo, vikmärke på främre omslag, rygg nött, liten riss i bakre omslag. 70:-

  62. Wallquist, Einar Väster om väg. Bonniers 1945, 267 + i s. Originalupplaga, inbunden förlagets illustrerade helklotband, lätt solkiga pärmar, mindre mörk fläck vid ryggfot. 125:-

  63. Wallquist, Einar Väster om väg. Bonniers 1949, 294 + i s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag, färgat övre snitt. 40:-

  64. Westerberg, Siv Att vara läkare AWE/Gebers 1978, 105 s. ded, jack i frampärm ca 15 s. in i boken 30:-  

  65. Westerlund, Aron Forskarglädje och människokärlek - Tal och uppsatser Malmö 1974, 172 s. i urval av Gunnar Aspelin 100:-

  66. Witt, Nisse Gammalt och nytt Karlstad 1927, 132 s. inb priv halvklot 80:-  

  67. Zotterman, Yngve Med alla sinnen öppna - En sinnesfysiologs minnen Bonniers 1971, 240 s. inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo, tecknat porträtt, ill m opaginerade fotoplanscher 100:-