Medicin, memoarer & biografier/
Medical biographies & memoirs
uppdat 08-03-28
-
(Abreu, Manoel de) Benício dos Santos, Itazil
Vida e obra de Monoel de Abreu. O criador da abreugrafia. Pongetti, Rio
de Janeiro 1963, 256 pp. + plates. Double dedication from Abreu, one on
back of portrait, one on title page, a little bit worn softcover with flaps,
uncut. In Portugese. 250:-
-
(Acrel, Olof af) Kock, Wolfram Olof af Acrel - Öfver-kirurg General
Directeur öfwer lazaretterne i Riket N&K 1967, 150 s. ospr, stor 8vo,
porträtt 90:-
-
(Armauer Hansen, Gerhard Henrik) Vogelsang, Th M Gerhard Henrik Armauer Hansen – Leprabacillens oppdager – Hans liv
och hans verk Oslo 1968, 171 s. stor
8:o, naggat omsl 80:-
-
Ask-Upmark, Erik Resa genom åren A&W 1969, 289 s. inb förl
helklotbd m naggat omsl, stor 8vo, namnt, fotoill 120:-
-
Biörck, Gunnar Uppriktigt sagt -
Uppsatser om sjukvård och samhällsekonomi Allhems 1972, 120 s. märke
på bakre omsl efter prislapp, frf var professor i Medicin vid AS i Malmö och
Serafimerlasarettet i Sthlm 90:--
(Blix,
Gunnar) Festskrift till Gunnar Blix (Norlandica,
Norrlands Nations Skriftserie V) Uppsala 1961, 283 s. + erratalapp stor
8vo, ospr, ill, namnt i blyerts, porträttplansch; Bidrag av Torgny Segerstedt, Vidar Reinhammer, Gunnar Blix, Elof Ehnmark,
Aron Bergmark, Margit Leman, Gösta Johnsen, S. H. T. Kihlgren, Stig Strömholm,
Gösta Holm, Carl-Martin Edsman, Per Östlund och Janolof Pahlborg.
Professorn i
medicinsk och fysiologisk kemi Gunnar Blix tillägnas denna skrift pga hans gärning som Norrlands nations
inspektor 1943-1961, han disputerade 1925 på diabetes. 90:-
-
Bolin, Elsa Porträtt utan guldram – Sex kvinnor i vården Tidens/ Landstingsförb 1987, 299 s. Ill
av Elisabet Englund, stor 8:o, namnt, blyertsant, nagg i bakpärm, liten fläck
på bakre smutsbl 50:- -
Burell, Birgitta (red) Vård som
yrke. Undersköterskor, sjuksköterskor och läkare berättar.Gidlunds 1997,
255 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo,
fotoillustrerad, som ny. 120:- -
Cushing, Harvey Fulton, John F Harvey Cushing. A Biography. Charles C
Thomas 1946, xii + 754 + i pp. + plates. hardbound publisher’s cloth with
worn dust jacket, large 8vo. 300:--
Ehrström,
Christman Regnbåge och vita lakan –
En medicinsk reseskildring A&K 1982, 227 s. + 32 fotoplanscher stor
8vo, inb förlbd m lätt naggat skomsl 50:-
-
Eriksson,
John Djuphav och vulkanöar - En
naturalists dagbok från Albatross’ världsomsegling av John Eriksson, den
svenska djuphavsexpeditionens läkare Stockholm 1953, 323 s. +
utvikskarta inb förl bibliofila
halvfrbd, 4to, rikt ill m helsidesplanscher i färg och s/v, helt guldsnitt,
nr. 137 av bibliofilutgåvan på 200 exemplar, lätt nött pärmpapper 300:-
-
Fahlström, Katarina 1974-1998. Jag kan bara leva. Ordfront 2000, 167
+ i s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, fotoillustrerad,
ett par små skavmärken på skyddsomslaget. Om en ung kvinna med obotlig
cancer. 100:-
-
(Finsen,
Niels R) Lomholt, Svend Niels R Finsen
Lindblads 1944, 235 + i m 22 ill,
ngt solkigt omsl ( 2 små blå fläckar på främre omsl) 60:-
-
(Forssell, Abraham) Festskrift till Abraham Forssell på hans
sjuttioårsdag den 11 juli 1918 av tacksamma söner. Stockholm 1918,
opaginerad (ett antal artiklar av hans söner). Inbunden privat
halvfranskt band med rikt gulddekorerad rygg, bägge omslag medbundna,
stämpel från Norra Latinläroverkets Bibliotek på främre omslag, dedikation
av Gösta Forssell på fria försättsbladet, nr 29 av 80 numrerade exemplar, 2
frontispisportätt + planscher och illustrationer i texten.
såld
-
(Geert-Jørgensen, Einar) Jensen, Ole & Linneman, Ebbe (reds) Einar
Geert-Jørgensen 60 år den 9. April 1958 fra venner og kolleger København
1958, 377 s. Ospr, bakre omsl vikt, portr, festskrift, Nordisk Psykiatrisk
Medlemsblad Bd. 12, Supplementum 1 90:-
-
Grenfell,
Wilfred Bland Nordatlantens fiskare
– En Labradorläkares självbiografi Lindblads 1937, 182 s. inb förl klotryggbd, ill m 6 planscher 50:-
-
Hale, Arlene Operation oundviklig. Wahlströms 1976, 239 s.
Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 60:--
Henriksson,
Viktor Läkaren berättar Hökerbergs
1956, 287 s. + Henriksson, Viktor Läkaren
berättar mera Hökerbergs 1957, 302 s. bibliofilutgåvan utgiven i
200 ex, rikt guldornerade helläderbd
m helt guldsnitt, del 1 signerad, medb omsl, bd 1 blått, bd 2 ljusbrunt I-II
600:-
-
Henriksson, Viktor Läkaren berättar Hökerbergs
1956, 287 s. 11-15 tus, stor 8:o
50:-
-
Henriksson, Viktor Läkaren berättar Hökerbergs
1956, 287 s. inb förl klotryggbd m
medb omsl, namnt 60:-
-
Henriksson, Viktor Läkaren berättar
mera Hökerbergs 1957, 302 s. inb
förl klotryggbd m medb omsl 60:-
-
Henriksson, Viktor Läkaren berättar
mera Hökerbergs 1957, 302 s. 7-12
tus, stor 8:o 50:-
-
(Holmgren, Emil) Festskrift till
Professor Dr. Emil Holmgren vid fyllda femtio år av lärjungar och vänner
( Svenska Läkaresällskapets Handlingar Band 42, häfte 2) Stockholm
1916, 646 s. inb ngt slitet priv
halvfrbd, ded av E Holmgren, exl, 4:o, rar; artiklar av bl a N R E Antonini,
Folke Henschen, I Holmgren och G Retzius 250:-
-
Holmgren, Frithiof Nya dikter och tal Stockholm
1897, 360 s. inb förl dek klotbd,
namnt 100:-
-
Holmgren, Israel Mitt liv
I-II N&K 1959, 275+erratalapp; 345+ii s. inb förl helklotbd m förf’s
signatur i guld på främre omsl, del 2 2:a uppl, småprickar på rygg, minimal
tillskr i blyerts 150:-
-
(Hoorn, Johan von) Djurberg, Vilhelm Läkaren
Johan von Hoorn – förlossningskonstens grundläggare i Sverige Uppsala
1942, 317 s. inb förl dek helklot,
Lychnos-bibliotek 4, förord av O T Hult, ill, stor 8:o 150:-
-
Hwasser,
Israel Valda Skrifter I-IV Stockholm
1868-70, xxiv + 360, 372, 342, porträtt + 324 s. nyinbundna i smakfulla mörkbruna helklotbd, stora 8vo. 1.400:-
-
(Hwasser, Israel) Liedman, Sven-Eric Israel
Hwasser Uppsala 1971, 243 s. inb förl
dek helklot m medb omsl Lychnos-bibliotek 27, 2 blad vattenskadade, fläck
av prislapp på frampärm, stor 8:o
50:-
-
(Hwasser, Israel) Liedman, Sven-Eric Israel
Hwasser Uppsala 1971, 243 s. inb förl
dek helklot m medb omsl Lychnos-bibliotek 27, stor 8:o 100:-
-
Högberg,
Ulf De gröna bergen – som biståndsarbetare i Moçambique – En läkares
erfarenheter SIDAs Informationsbyrå 1981, 151 s. fotoill 50:-
-
Höjer, J Axel En läkares väg – Från Visby till Vietnam Bonniers 1975,
258 s. 1:a uppl, inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo, ill m
opaginerade fotoplanscher 75:-
-
Junge,
Werner Djungeldoktor - Tio år som vit
medicinman i Afrikas djungel Tidens 1954, 224 s. inb
förl klotryggbd, stor 8vo, fotoill m opaginerade fotoplanscher, 1-25 tus;
om en tysk läkares erfarenheter i Liberia under 30-talet 60:-
-
Killian,
Hans Kallad till kirurg Gummesons
1958, 281 s. 75:-
-
Kock, Wolfram Läkare och lekman
A&K 1982, 245 s. inb förl pappbd m skomsl, ill m opaginerade
fotoplanscher, stor 8vo 60:-
-
Ljunggren,
Einar En kirurg ser tillbaka A&W
1968, 196 s. inb förl helklotbd m ngt
naggat skomsl, fotoill, stor 8vo 60:-
-
Myhrman, Gustaf En läkare minns N&K
1972, 185 s. inb förl pappbd m ngt
naggat skomsl, fotoill 60:-
-
(Nightingale, Florence) Woodham-Smith, Cecil Florence Nightingale
1820-1910 Forum 1952, 308 s. inb förl klotryggbd, stor 8vo, ill m
opaginerade helsidesplanscher, grått övre snitt, liten fläck bakpå
frontispisen 100:-
-
Palmer,
Ivar Foga samman - Episoder kring
krig, kirurgi och blommor Bonniers 1967, 206 + i s. 1:a
uppl, inb förl helklotbd m ngt
naggat omsl, stor 8vo, ill m teckningar av förf;
I P var en av Sveriges mest namnkunniga kirurger, som bl a tjänstgjorde som
frivillig i Finska vinterkriget; förord av Clarence Crafoord 60:-
-
Petrén, Gustaf Lunda-medici och några
andra – personteckningar Lund 1943, 177 s. fotoill, stor 8:o, ett par svaga kritstreck på framsida 50:-
-
(Retzius, Anders) Fürst, Carl M Anders
Retzius bref till A. H. Florman – ett bidrag till medicinens historia i
Sverige Lund 1896, 128 s. Stor
8:o, ngt naggat omsl, ”med 2 porträtter i heliogravyr samt autotypier i
texten” 120:-
-
(Retzius,
Anders) Fürst, Carl M Minnestal öfver Anders Retzius hållet i Medicinska
Föreningen i Lund den 18
april 1910 på 50-årsdagen af Anders Retzius’ död
Gleerups 1910, 20 s. dedicerad av
Fürst, stor 8vo 100:-
-
(Roberg, Lars) Dintler, Åke Lars
Roberg – Akademiska sjukhusets grundare Uppsala 1959, 139 s. stor
8:o, 2:a uppl, summary in English, ill, anteckn på framsida
50:-
-
Rosen, Alfred von Människan, livet
och döden – utblickar och minnesbilder Uppsala 1954, 197 s. inb
priv klotryggbd, exl, 2:a uppl, 4-7 tus, 4 planscher
60:-
-
Rosenqvist, Christina Läkare är också människor. 10 porträtt.
Carlssons 1992, 188 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband,
svagt märke efter borttagen lapp på inre frampärm, stämpel på försättsblad.
80:-
-
Rosen,
Alfred von Människan, Livet och Döden
Utblickar och Minnesbilder Lindblads 1955, 197 + i s. med 4 planscher, 3:e uppl (8-10 tus); av f d överläkare och sanatorieläkare
60:-
-
(Scheele, Carl Wilhelm) Nordenskiöld, A E (utg) Carl Wilhel Scheeles
efterlemnade bref och anteckningar. Stockholm 1892, porträttplansch + xl
+ 490 + i (blank) + 2 + 6 planscher med blanka baksidor + ii s.
Dedicerad: ” Talmannen Dr C. Herslow från vännen A E Nordenskiöld”, häftad
med skyddsomslag, 4to, skyddsomslaget ngt solkigt och trasigt vid övre inre
fals, även omslag trasigt där, små falsrissar. 400:-
-
Schweitzer, Albert Berättelser från urskogen Uppsala
1940, 127 s. inb förl klotryggbd, fotoill 50:-
-
Schweizer, Albert Ur mitt liv och tänkande
Uppsala 1936, 241 s. 2:a uppl, med
11 bilder på 8 planscher, sliten rygg
50:-
-
(Schweizer,
Albert) Christen, Ernest Albert
Schweizer - Negrernas vän Lindblads
1955, 160 s. inb lätt nött
klotryggbd, 4 planscher, 2:a uppl 5-6 tus, exl
50:-
-
(Schweizer,
Albert) Lagerfelt, Greta (red) Fyrbåken
i urskogen - Albert Schweizer i
Lambarene 1925-1950 Lindblads 1950, 279 s. inb
klotryggbd m medb omsl, exl, porträtt 60:-
-
Serre Svart humor och män i vitt. Corona 1982, opaginerad (60 s.)
Häftad i illustrerat omslag, medicinska skämtteckningar.
såld
-
Silbersky, Leif & Olof Svedlid Och tiden den stod stilla. Sellin
1992, 150 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo.
Om ett år med cellgifter. 70:-
-
Strandquist, Magnus Æsculapii söner
I-II Stockholm 1930, iv +
24 helsideskarikatyrer; 1932, ii + 26 helsideskarikatyrer 4:o’s, ngt solblekta I-II 175:-
-
(Vahlquist, Bo) Sjölin, Stig (Ed) In Honour of Bo Vahlquist on his
Fiftieth Birthday April 11th, 1959. Uppsala 1959, 142 pp. Hardbound
publisher’s linen withthe initials BV stamped in green on front board, large
8vo, illustrated, both covers bound in. Acta Pædiatrica Vol. 48. April 1959.
Suppl. 117. 140:--
Wallquist,
Einar Att få komma Bonniers 1954,
226 s. inb förl klotryggbd m skomsl,
m förf ill 50:-
-
Wallquist,
Einar Av mången glömt Bonniers
1967, 209 s. ou, inb förl helklotbd m
skomsl, ill av förf 60:-
-
Wallquist, Einar Blott en dag. Bonniers 1957, 228 s. Inbunden
förlagets pappband med ngt solkigt skyddsomslag. 60:-
-
Wallquist, Einar Blott en dag. Två Förläggare. 1983, 220 s.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo. 60:-
-
Wallquist, Einar Lappmarksdoktor. Bonniers 1943, 241 s. Inbunden
förlagets klotryggband, litet hål nött i rygg, ngt solkig rygg, namnetikett
på inre frampärm. 40:-
-
Wallquist,
Einar Midnattstimme Bonniers 1957,
224 s. 9-12 tus, stor 8:o, inb förl
klotryggbd m medb omsl 75:-
-
Wallquist, Einar Möte med granne. Bonniers 1943, 273 s. + planscher.
Originalupplaga, häftad, stor 8vo, vikmärke på främre omslag, rygg nött,
liten riss i bakre omslag. 70:-
-
Wallquist, Einar Väster om väg. Bonniers 1945, 267 + i s.
Originalupplaga, inbunden förlagets illustrerade helklotband, lätt solkiga
pärmar, mindre mörk fläck vid ryggfot. 125:-
-
Wallquist, Einar Väster om väg. Bonniers 1949, 294 + i s. Inbunden
förlagets klotryggband, ej skyddsomslag, färgat övre snitt. 40:-
-
Westerberg, Siv Att vara läkare AWE/Gebers
1978, 105 s. ded, jack i frampärm ca
15 s. in i boken 30:-
-
Westerlund, Aron Forskarglädje och människokärlek - Tal och uppsatser
Malmö 1974, 172 s. i urval av Gunnar Aspelin 100:-
-
Witt,
Nisse Gammalt och nytt Karlstad 1927, 132 s. inb priv halvklot 80:-
-
Zotterman, Yngve Med alla
sinnen öppna - En sinnesfysiologs minnen Bonniers 1971, 240 s. inb
förl helklotbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo, tecknat porträtt, ill m
opaginerade fotoplanscher 100:-
|