Medicinska orter, byggnader och sällskap/
Medical buildings, places & societies
uppdat 07-02-01
-
Bahr, Gunnar von Medicinska fakulteten i Uppsala -
Professorer och läroämnen 1613-1976 Stockholm 1977, 164 s.inb förl
dek helklotbd m skomsl, ill m porträtt i s/v 125:-
-
Eckerström,
Sten m fl (reds) Göteborgs Läkaresällskap
1845-1945 Göteborg 1945, 500 s. fotoill,
7 utviksplanscher 60:-
-
Edén, Einar, Johansson, Sven m.fl. (reds) Svenska sjukhus – En översikt av det svenska sjukhusväsendets
utveckling till 1900-talets mitt I-III Bokförlaget Gothia AB 1948-50,
416 + 409 + 431 s. inb förl ngt nötta
och blekta halvfrbd m övre guldsnitt, 4to, fotoill och andra ill, riss i
sista utviket i del III I-III 250:-
-
Ekström, Per Olof Hälsokällornas land - Rumänien
Zindermans 1975, 239 s. inb förl kartonnagebd, kvadratisk 8vo, fotoill
80:-
-
Falk, Nils (red) Gävle Tandläkarförening 50 år 1906-1956
Gävle 1956, 112 s. dedicerad av ordf förGävle Tandläkarförening till
Uppsala Tandläkarförening, ill 100:-
-
Farmacevtiska Institutets Studentkår
1896-1946 Stockholm 1946, 120
s. inb dek klotryggbd, liten 4to,
fotoill 80:-
-
Flaum,
Alfred Läkaresällskaet i Lund hundra
år – Dess tillkomst och verksamhet Lund 1962, 151 s. liten 4to, frontespis av ritningen till anatomibyggnaden i Lund, rikt
fotoill, minimal fläck på frampärm, hundöra på bakpärm 80:-
-
Furhammar, Josef Ulfsparre-Hägerflychtska Länslasarettet i
Eksjö 100 år. Jönkping u å (1967), 115 s. Häftad i illustrerat
omslag, stor 8vo, fotoillustrerad (fr. a. porträtt). 125:-
-
Halldin,
Matts (Ed.) Södersjukhuset 50 år - Södersjukhusets
historia berättad av medarbetare vid sjukhuset Klippan 1994, 427 s. inb
förl kartonnagebd, 4to, ill fr a med s/v foton; Supplementum Opuscula
Medica LXXIX 1994
såld
-
Hildebrand, Albin
(red) Svenskt
porträttgalleri XIII. Läkarekåren. Tullbergs 1800, 306 s. inbundet
förlagets gedigna halvfranska band, blekt rygg, liten fläck på rygg, helt
rött snitt. 150:-
-
Holmberg,
Stina (red) Svenska läkare PAN&s
1959, iv + 883 s. inb förl dek
helklotbd, 4to, ngt solkig, bakre fals delvis spräckt 80:-
-
Holmqvist,
Valter Sabbatsbergs Sjukhus 111 år Stockholm 1990, 335 s. inb förl
dek kartonnagebd, stor 8vo, rikt fotoill i s/v 100:-
-
Ivervall, , Karl-Heinz & Kerstin Eriksson S:t Görans
Sjukhus. Ett stycke svensk sjukhushistoria. Stockholm 1992, 262 s.
Inbunden förlagets illustrerade laminerade pappband, kvadratisk liten 4to,
rikt fotoillustrerad. 150:-
-
Johanson,
Lasse (text) Nittonhundraelva Nittonhundraåttiosex - Pharmacia sjuttiofem år Örebro 1986, 148 s. inb förl
dek pappbd, tvär 4to, mkt rikt ill i färg och s/v 90:-
-
Jorpes, Erik Kungl. Karolinska
Mediko-Kirurgiska Institutet – En 150-årig högskola för läkarutbildning
och forskning Stockholm 1960,
48 s. 30:-
-
Kock, Wolfram Kungl. Serafimerlasarettet 1752-1952. En
studie i svensk sjukvårdshistoria. Jönkping 1952, 453 s. Häftad i
illustrerade omslag, liten 4to, illustrerad. 2:a uppl. 150:--
Lennmalm,
F Svenska Läkaresällskapets historia
1808-1908 Stockholm 1908, iix + 480 + lxx + rättelser och färgfaksimil
på kallelsebrev till utländska
hedersledamöter liten 4to, inb priv
halvfrbd (Bildstens bokb, Eksjö) m marmorerat snitt, rygg blekt, ill, liten
riss i bakre smutsbl; Svenska Läkaresällskapets Handlingar Band 38 150:-
-
Leden, Ido & Ola Nived (Red.)
Svensk Reumatologisk Förening 50 år oskarshamn 1996, 187 s. Inbunden
förlagets illustrerade pappband, dedicerad av Ido Leden, 4to, illustrerad,
lätt nött rygg. 150:-
-
Norrie, Gordon Theatrum Anatomico-Chirurgicum I-II
Levin & Munksgaard, København 1931, 182 + 174 s. inb priv helklotbd m
titelfönster i svart läder m guldtitel, lätt nötta bd, alla omsl medb,
sprängda snitt, stora 8vo’s, förf namnt på främre omsl i del 1; del 1:
1736-1744, del 2: 1745-1785 I-II 350:- -
Näsström, Gustaf Det gamla Medevi - Kulturhistoriska
anteckningar Lund 1978, 283 + v + utvikskarta och planscher inb förl
dek pappbd m titeletiketter i papper på frampärm och rygg, faksimil av 2:a
uppl från 1928 200:- -
Ransemar, Erik En föreningsrörelse i folkhälsans tjänst.
Riksförbundet för Hjärt- och Lungsjuka 1939-1989. Stockholm 1989, 150 s.
Dedicerad, inbunden förlagets illustrerade pappband, , illustrerad, stor
8vo. 140:- -
Reizenstein, Peter G (red) Festskrift utgiven av
Medicinska Föreningen i Stockholm 1877-1952 Lund 1953, 77 + i s.
liten 4to, ill 125:- -
Rosenberg, Sven-Åke Ersta 1851-1951. En bildrapsodi.
Stockholm 1951, 282 + vi s. Häftad, stor 8vo, osprättad, rikt
fotoillustrerad. 100:-
-
Rosenius-Högman, Ruth Helgeandshus
Hospital och Lasarett i Västmanland 1345-1900 Västerås 1953, 500 s. liten
4to, ill 150:-
-
Rosenius-Högman, Ruth Sätra
brunn genom tiderna Sätra brunns Förlag 1962, 263 s. inb förl helklotbd m främr omsl medb, stor 8vo, ill 100:-
-
Räf,
Lars Från asyl till sjukhus 1860-1985 – En minnesbok om S:t Erik Stockholm
1985, 93 s. fotoill i s/v 50:-
-
Rössner,
Stephan (red) Svenska Läkaresällskapet
175 år – Dess sektioners tillkomst och utveckling Stockholm 1983, 212
s. stor 8vo, inb förl helklotbd,
fotoill; Svenska Läkaresällskapets Handlingar – Hygeia Acta Societatis
Medicorum Suecanæ Band 92, Häfte 6 100:-
-
Sjöstrand, Nils O
(red) Ett sekel med läkaren i fokus - Läkarförbundet 1903-2003
Sveriges Läkarförbund 2003, 383 s. inb förl dek pappbd, kvadratisk liten
4to, rikt ill 125:-
-
Sveriges
Farmacevtförbund 50 år 1903-1953 Stockholm
1954, 225 s. stor 8vo, inb förl dek helklotbd, ill m fotoporträtt, liten svag
namnstämpel 100:-
-
Tynelius, Erik & Grönwall, Anders Akademiska
Sjukhuset 1959-1979 – planering, utbyggnad, verksamhet, ekonomi m m Uppsala
1981, 246 s. + 9 bilagor (på 14 s.) foto-
och andra ill 40:-
-
Uppsala
Läkareförenings Förhandlingar Fjerde Bandet – Arbetsåret 1868-1869 Uppsala
1869, vi + 700 s inb samtida priv
halvfrbd, ngt nött, ngt fläckig invändigt 300:-
-
Åberg,
Alf Ramlösa – En hälsobrunns
historia under 250 år AB Ramlösa Hälsobrunn 1957, 195 s. inb
förl dek helklotbd, liten 4to, rikt ill delvis i färg, utvikskarta,
minimal fläck på snitt 120:-
|