Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

    
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Medicinska orter, byggnader och sällskap/
Medical buildings, places & societies

uppdat 07-02-01

  1. Bahr, Gunnar von Medicinska fakulteten i Uppsala - Professorer och läroämnen 1613-1976 Stockholm 1977, 164 s.inb förl dek helklotbd m skomsl, ill m porträtt i s/v 125:-

  2. Eckerström, Sten m fl (reds) Göteborgs Läkaresällskap 1845-1945 Göteborg 1945, 500 s. fotoill, 7 utviksplanscher 60:-

  3. Edén, Einar, Johansson, Sven m.fl. (reds) Svenska sjukhus – En översikt av det svenska sjukhusväsendets utveckling till 1900-talets mitt I-III Bokförlaget Gothia AB 1948-50, 416 + 409 + 431 s. inb förl ngt nötta och blekta halvfrbd m övre guldsnitt, 4to, fotoill och andra ill, riss i sista utviket i del III I-III 250:-

  4. Ekström, Per Olof Hälsokällornas land - Rumänien Zindermans 1975, 239 s. inb förl kartonnagebd, kvadratisk 8vo, fotoill 80:-

  5. Falk, Nils (red) Gävle Tandläkarförening 50 år 1906-1956 Gävle 1956, 112 s. dedicerad av ordf förGävle Tandläkarförening till Uppsala Tandläkarförening, ill 100:-

  6. Farmacevtiska Institutets Studentkår 1896-1946 Stockholm 1946, 120 s. inb dek klotryggbd, liten 4to, fotoill 80:-

  7. Flaum, Alfred Läkaresällskaet i Lund hundra år – Dess tillkomst och verksamhet Lund 1962, 151 s. liten 4to, frontespis av ritningen till anatomibyggnaden i Lund, rikt fotoill, minimal fläck på frampärm, hundöra på bakpärm 80:-

  8. Furhammar, Josef Ulfsparre-Hägerflychtska Länslasarettet i Eksjö 100 år. Jönkping u å (1967), 115 s. Häftad i illustrerat omslag, stor 8vo, fotoillustrerad (fr. a. porträtt). 125:-

  9. Halldin, Matts (Ed.) Södersjukhuset 50 år - Södersjukhusets historia berättad av medarbetare vid sjukhuset Klippan 1994, 427 s. inb förl kartonnagebd, 4to, ill fr a med s/v foton; Supplementum Opuscula Medica LXXIX 1994 såld

  10. Hildebrand, Albin (red) Svenskt porträttgalleri XIII. Läkarekåren. Tullbergs 1800, 306 s. inbundet förlagets gedigna halvfranska band, blekt rygg, liten fläck på rygg, helt rött snitt. 150:-

  11. Holmberg, Stina (red) Svenska läkare PAN&s 1959, iv + 883 s. inb förl dek helklotbd, 4to, ngt solkig, bakre fals delvis spräckt 80:-  

  12. Holmqvist, Valter Sabbatsbergs Sjukhus 111 år Stockholm 1990, 335 s. inb förl dek kartonnagebd, stor 8vo, rikt fotoill i s/v 100:-  

  13. Ivervall, , Karl-Heinz & Kerstin Eriksson S:t Görans Sjukhus. Ett stycke svensk sjukhushistoria. Stockholm 1992, 262 s. Inbunden förlagets illustrerade laminerade pappband, kvadratisk liten 4to, rikt fotoillustrerad. 150:-

  14. Johanson, Lasse (text) Nittonhundraelva Nittonhundraåttiosex  - Pharmacia sjuttiofem år Örebro 1986, 148 s. inb förl dek pappbd, tvär 4to, mkt rikt ill i färg och s/v 90:-

  15. Jorpes, Erik Kungl. Karolinska Mediko-Kirurgiska Institutet – En 150-årig högskola för läkarutbildning och forskning Stockholm 1960, 48 s. 30:-  

  16. Kock, Wolfram Kungl. Serafimerlasarettet 1752-1952. En studie i svensk sjukvårdshistoria. Jönkping 1952, 453 s. Häftad i illustrerade omslag, liten 4to, illustrerad. 2:a uppl. 150:-

  17. Lennmalm, F Svenska Läkaresällskapets historia 1808-1908 Stockholm 1908, iix + 480 + lxx + rättelser och färgfaksimil på  kallelsebrev till utländska hedersledamöter liten 4to, inb priv halvfrbd (Bildstens bokb, Eksjö) m marmorerat snitt, rygg blekt, ill, liten riss i bakre smutsbl; Svenska Läkaresällskapets Handlingar Band 38 150:-

  18. Leden, Ido & Ola Nived (Red.) Svensk Reumatologisk Förening 50 år oskarshamn 1996, 187 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, dedicerad av Ido Leden, 4to, illustrerad, lätt nött rygg. 150:-

  19. Norrie, Gordon Theatrum Anatomico-Chirurgicum I-II Levin & Munksgaard, København 1931, 182 + 174 s. inb priv helklotbd m titelfönster i svart läder m guldtitel, lätt nötta bd, alla omsl medb, sprängda snitt, stora 8vo’s, förf namnt på främre omsl i del 1; del 1: 1736-1744, del 2: 1745-1785 I-II 350:-

  20. Näsström, Gustaf  Det gamla Medevi - Kulturhistoriska anteckningar Lund 1978, 283 + v + utvikskarta och planscher inb förl dek pappbd m titeletiketter i papper på frampärm och rygg, faksimil av 2:a uppl från 1928 200:-

  21. Ransemar, Erik En föreningsrörelse i folkhälsans tjänst. Riksförbundet för Hjärt- och Lungsjuka 1939-1989. Stockholm 1989, 150 s. Dedicerad, inbunden förlagets illustrerade pappband, , illustrerad, stor 8vo. 140:-

  22. Reizenstein, Peter G (red) Festskrift utgiven av Medicinska Föreningen i Stockholm 1877-1952 Lund 1953, 77 + i s. liten 4to, ill 125:-

  23. Rosenberg, Sven-Åke Ersta 1851-1951. En bildrapsodi. Stockholm 1951, 282 + vi s. Häftad, stor 8vo, osprättad, rikt fotoillustrerad. 100:-

  24. Rosenius-Högman, Ruth Helgeandshus Hospital och Lasarett i Västmanland 1345-1900 Västerås 1953, 500 s. liten 4to, ill 150:-

  25. Rosenius-Högman, Ruth Sätra brunn genom tiderna Sätra brunns Förlag 1962, 263 s. inb förl helklotbd m främr omsl medb, stor 8vo, ill 100:-  

  26. Räf, Lars Från asyl till sjukhus 1860-1985 – En minnesbok om S:t Erik Stockholm 1985, 93 s. fotoill i s/v 50:-

  27. Rössner, Stephan (red) Svenska Läkaresällskapet 175 år – Dess sektioners tillkomst och utveckling Stockholm 1983, 212 s. stor 8vo, inb förl helklotbd, fotoill; Svenska Läkaresällskapets Handlingar – Hygeia Acta Societatis Medicorum Suecanæ Band 92, Häfte 6 100:-

  28. Sjöstrand, Nils O (red) Ett sekel med läkaren i fokus - Läkarförbundet 1903-2003 Sveriges Läkarförbund 2003, 383 s. inb förl dek pappbd, kvadratisk liten 4to, rikt ill 125:-

  29. Sveriges Farmacevtförbund 50 år 1903-1953 Stockholm 1954, 225 s. stor 8vo, inb förl dek helklotbd, ill m fotoporträtt, liten svag namnstämpel 100:-

  30. Tynelius, Erik & Grönwall, Anders Akademiska Sjukhuset 1959-1979 – planering, utbyggnad, verksamhet, ekonomi m m Uppsala 1981, 246 s. + 9 bilagor (på 14 s.) foto- och andra ill 40:-

  31. Uppsala Läkareförenings Förhandlingar Fjerde Bandet – Arbetsåret 1868-1869 Uppsala 1869, vi + 700 s inb samtida priv halvfrbd, ngt nött, ngt fläckig invändigt 300:-

  32. Åberg, Alf Ramlösa – En hälsobrunns historia under 250 år AB Ramlösa Hälsobrunn 1957, 195 s. inb förl dek helklotbd, liten 4to, rikt ill delvis i färg, utvikskarta, minimal fläck på snitt 120:-