Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
    Måndagar: 14-16
    Onsdagar: 16-19
     Lördagar: 13-15

    
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Medicin, historia och faksimil/
Medical History & Facsimiles

uppdat 11-11-25

  1. Acrel, Olof af Chirurgiske händelser, anmärkte uti Kongl. Lazarettet, samlade och genom utdrag af dagboken til trycket befordrade på högloflige Kongl. Lazarets directionens befallning. Stureförlaget, 1965, , 22+379+19 s. Inbunden konstläderband med helt guldsnitt, inre denteller och förgylld pärmspegel. Faksimilutgåva framställd efter Uppsala universitets originalexemplar tryckt hos Gottlieb Ullf i Stockholm 1759. Bandet utfört av hovbokbindare F Beck&Son, Stockholm. Numrerad bibliofilupplaga nr 834. 300:-

  2. (Acrel, Olof af) Kock, Wolfram Olof af Acrel. Öfver-kirurg General Directeur öfver lazaretterne i Riket. N&K 1967, 150 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag. 70:-

  3. Ahlberg, Karl Den svenska farmaciens historia Wilhelm Billes, Stockholm  1908, x + 668 + ii inb gediget halvfrbd, stor 8vo, Bibliografi 1589-1908 s.544-603. Waller 12479. 700:-

  4. (Alwall, Nils) Westling, Håkan Konstgjord njure - En bok om Nils Alwall Atlantis 2000, 349 s. inb förl dek pappbd m skomsl, fotoill, förlagssny 80:-

  5. Andér, Lars TBC. Tuberkulos och tuberkulosvård i sundsvallsområdet 1890-1918. Umeå 1989, 194 + i s. Inbunden förlagets laminatband,med dedikation på försättsblad och på löst brev. Johan Nordlander-sällskapets skriftserie nr 12. 110:-

  6. Andersson, Olof Lasarettet i Trelleborg 100 år 1893-1993 Curiosa Medicinae 1993, 141 s. dedicerad, inb frl ill pappbd m ill innerpärmar, rikt fotoill, stor 8vo 100:-

  7. Andersson, Sandra & Staugård, Frants Traditional Midwives – Traditional Medicine in Botswana Ipelegeng Publ. 1986, 264 s. 60:-

  8. Andréasson, Rune Erik Matteo Prochet Widmark. Widmarks mikrometod och trafiknykterhetslagen. Sydsvenska medicinhistoriska sällskapet 1985, 150 s. Häftad, illustrerad. Sydsvenska medicinhistoriska sällskapets årsskrift Supplementum 5, 1985. 100:-

  9. Antall, József & Géza Buzinkay (Eds) Aus der Geschichte der Heilkunde. Museum, Bibliothek und Archiv für die Geschichte der Medizin ”Ignác Semmelweis”. Budapest 1984, 158 pp. + plates. Softcover, large 8vo, 170 b/w and 20 colour illustrations on plates. Comunicationes de Historia Artis Medicinae, supplementum 13-14. 150:-

  10. Aretaios De akuta och kroniska sjukdomarnas symptomatologi och behandling W&W 1959, 304 s. inbunden förlagets dekorerade helklotband, porträttplansch; översättning från grekiskan med biografi, grekisk medicin på Aretaios’ tid, materia medica och kommentarer av Acke Renander 200:-

  11. Ask-Upmark, Erik Medicine Told by Stamps A&W 1976, 116 pp Hardbound publisher’s cloth with lightly chafed dj, richly illustrated. 100:-

  12. Ask-Upmark, Erik Medicine Told by Stamps AWE/Gebers 1976, 116 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo, rikt illustrerad 100:-

  13. Aspvall, Gottfrid Lasarettet i Helsingborg. En återblick. Helsingborg 1979 96 s. + planscher. Häftad, även illustrationer i texten. 100:-

  14. Backman, E Louis Jubeldoktoratet vid universiteten i Uppsala och Lund Uppsala 1962, 42 s. dedicerad, klammerhäftad, stor 8vo, ill, fr. a. om medicinska doktorer; AUU C: Organisation och Historia 4 60:-

  15. Backman, E Louis Älvablåst och de folkmedicinska riterna vid helbrägdagörandet Uppsala 1927, 106 s. Uppsala Universitets årsskrift 1927, program 5, ded, stor 8:o 150:-

  16. (Banting, William) Edholm, Edw. Bantings kur mot korpulens. AB Tika 1964, 67 s. Häftad, liten signatur på främre omslag, litet vikmärke på främre omslag. Faksimil av tredje uppl. från 1880. Om bantningens uppfinnare. 100:-

  17. Behne, Adolf Läkaren i konsten. En medicinsk bildatlas med beledsagande konsthistorisk text. Facklitteratur 1937, 233 + iii s. Inbunden förlagets silverstämplade helklotband, 4to, rygg ngt blekt, främre fals svag, ej skyddsomslag. 125:-

  18. Berge, Anders Sjukvårdens underklass. Sjukvården i den kommunala fattigvården 1910-1950. Boréa 2007, 364 s. Häftad, fotoillustrerad. 160:-

  19. Bergman, Emanuel Medicinska emblem och symboler. Sveriges Läkarförbunds Förlagsaktiebolag  1941, 104 s. Häftad, namnteckning på smutstitelsidan, illustrerad. 175:-

  20. Bergmark, Matts Bad och bot - Badet, vattenläkekonsten och kurorterna genom tiderna N&K 1959, 314 s. 1:a uppl, inb förl dek pappbd m naggat skomsl, litet jack i skomsl och rygg 175:-

  21. Bergmark, Matts Farligt att förtära, inandas och beröra. En bok om gifter och förgiftningar. Förlag 1971, 382 + ii s. Pocket, litet blyertsunderstrykningar i kapitlet om kvicksilver. 3:e omarb uppl, 2:a tryckn. 75:-

  22. Bergmark,, Matts Lust och lidande. Läkeörter, giftdroger och kärleksdrycker N&K 1956, 232 s. 1:a upplagan, häftad, stor 8vo, illustrerad, falsrissar vid rygghuvud och -fot, vikmärke på bakre omsl 175:-

  23. Bergmark, Matts Vallört och vitlök - om folkmedicinens läkeörter N&K 1962, 268 s. stor 8vo, ill, 3:e uppl, ett par mkt svaga fläckar på främre omsl 175:-

  24. Bergmark, Matts Vallört och vitlök. Om folkmedicinens läkeörter. Prisma 1981, 310 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband liten fläck på främre snitt. 5:e uppl. 125:-

  25. Björkstén, J I Vaccinationens Historia i Finland I-II  Helsingfors 1902, 1908, 188 + 230 s. inb priv slitet halvfrbd, några maskhål, ngt lagerfläckad i början, ej störande blyertsunderstr på ett halvdussin sidor, utvikskarta ”öfver dödfallen i koppor i Prosterierna år1803”, liten riss i kartan 250:-

  26. Bloch, Iwan Der Ursprung der Syphilis – Eine medizinische und kulturgeschichtliche Untersuchung I-II Verlag Gustav Fischer, Jena 1901 & 1911, xiv + 765 pp 2 parts in one volume, hardbound solid private half cloth, a couple of old ex-libris stamps, large 8vo, a small spot on dedicatory page in first part and a couple of minor spots on spine 750:-

  27. Blom, Torsten Flere olycklige uslingar utgå friske och helbregde därifrån - Sjukhusvård i Karlstad under 200 år Karlstad 1975, 64 s. ill, klammerhäftad 75:-

  28. Bodamer, Joachim Arzt und Patient Herder Bücherei, Freiburg in Breisgau 1962, 135 pp pocket 20:-

  29. Bohm, Eva Okänd, godkänd, legitimerad. Svensk sjuksköterskeförenings första femti år. Stockholm 1961, 404 s. 1 ed, inb förl linnebd m skomsl. 100:-

  30. Borell, Th.; Gösta Forssell & Einar Key Karolinska sjukhuset. Redogörelse för första etappen av Karolinska Institutets nybyggnader å Norrbacka vid Stockholm. Norstedts 1944, 265 + iii (blanka) + 22 utiksplanscher. Inbunden förlagets halvklotband med KS vapen i guld på frampärm, frampärm ngt blekt ca 1/2 cm vid övre snitt, medbundet främre omslag, stor 4to, fotoillustrerad i texten. 250:-

  31. (Bratt, Ivan) Westling, Håkan Ivan Bratt – Legendarisk läkare-Systemets grundare Atlantis 1997, 298 s. inb förl dek helklotbd m skomsl, stor 8vo ill - delvis i färg 125:-

  32. Browne, Thomas Religio Medici – samt Ett brev till en vän i anledning av hans nära väns död Lund 1948, 225 s. översatt och försedd med en levnadsteckning över författaren av Ernst Abrahamson, ospr 50:-

  33. (Chauliac, Guy de) Wallner, Björn The Middle English Translation of Guy de Chauliac’s Treatise on Ulcers. Part I. Text. Book IV of the Great Surgery. Edited from MS. New York Academy of Medicine 12 and other related MSS. Stockholm 1982, viii + 127 pp. Softcover, large 8vo, uncut, stamp on first title page. Acta Universitatis Lundensis. Sectio I Theologica Juridica Humaniora 39. 150:-

  34. Diener, Lennart (red) Förhandlingar vid VI Nordiska medicinhistoriska kongressen. Proceedings of the VI Scandinavian Congress for Medical History. Stockholm June 6-9 1978. Södertälje 1980, 149 s. + lös rättelselapp. Häftad, illustrerad, sumaries in English. Nordisk Medicinhistorisk årsbok 1980. Supplementum VI. 125:-

  35. Diepgen, Paul Die alte mainzer medizinische Fakultät und die Wissenschaft ihrer Zeit. Florian Kupferberg Verlag, Mainz 1951, 31 + i pp. Sewn as issued in printed wrappers, signature on front cover (ca 1x5 cm) cut away by upper edge. Mainzer Universitäts-Reden 18. 90:-

  36. Enghoff, Henrik Konstgjord andning Uppsala 1956, 150 s. särtryck ur Kungl. Vetenskaps-Societetens Årsbok 1956, ill; behandlar den medicinska andningshjälpens historia, manuell och maskinell 60:-  

  37. Erni, Paul The Basel Marriage - History of the Ciba-Geigy Merger Publications Department, Neue Zürcher Zeitung, Zürich 1979, 419 pp large 8vo, ill in colour and b/w 100:-

  38. Fekete, Sándor & Farkas, Károly Ignace Philippe Semmelweis 1818 – 1865. Översättning från den franska texten av Wolfram Kock. Särtryck ur Medicinhistorisk Årsbok 1965. 8o, 14 sid. 60:-

  39. Friedländer, L H Föreläsningar öfver medicinens historia N M Lindhs, Örebro 1843, xviii + iv + 378 s. inb nött halvfrbd (H C A Berg, Bokbindare, Göteborg), ryggfot naggad, hörn stötta, donationslapp på insida av frampärm, namnstämpel på titelblad, smutsbladen missfärgade av bandlädret, sprängt snitt, ovanlig 600:-

  40. Frankelius, Per Pharmacia & Upjohn. Erfarenheter från ett världsföretags utveckling. Liber Ekonomi/Internationella Handelshögskolan 1999, 531 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor kvadratisk 8vo, illustrerad, dissertation. Företagande över tid Volym II. Doktorsavhandling nr 5 vid Internationella Handelshögskolan. 225:-

  41. Franken, Franz Hermann Die Leber und ihre Krankheiten – Zweihundert Jahre Hepatologie Ferdinand Enke Verl, Stuttgart 1968, xii + 248 pp 9 Tafeln Mitarb. Herbert Schmitz und Erika Franken 220:-  

  42. Fru Prostinnans huskurer C Topelius Bokförlag 1972, 80 s. ett par minimala fläckar på omsl; De Gamla Folkböckerna 3 40:-

  43. Fröström, Börje Sjukkasserörelsen i Västmanland. En översikt. Västmanlands Almänna Försäkringskassa 1990, 99 s. Häftad med ryggfast skyddsomslag, illustrerad. 125:-

  44. Fåhræus, Robin Blodet i läkekonstens historia N&K 1924, 156 + iv s. inb förl blindpressade helklotbd m bägge omsl medb, ill 100:-

  45. Fåhræus, Robin Läkekonstens historia. En översikt I-III. Stockholm 1944, 1946, 1950, 227 + 412 + 418 s. Inbunden förlagets halvklotband, illustrationer, enstaka i färg, ngt nötta pärmpapper. Det mest utförliga standardverket i medicinens historia på svenska. Ovanligt att boken förefinnes komplett i 3 band. såld

  46. Galdstone, Iago Medicinens framsteg under de sista hundra åren. Bonniers 1942, 283 s. Inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag, signatur på frampärms insida. 120:-

  47. Galdstone, Iago (Ed) On the Utility of Medical History - Monograph I International Universities Press Inc, New York 1957, x + 73 + xi pp 1st ed, hardbound publ cloth, spine and a bit of upper boards sunned, large 8vo 80:-

  48. Galenos Om sjukdomarnas lokalisation A&W 1960, 291 s. inbunden förlagets dekorerade helklotband, porträttplansch; översättning från grekiskan med medicinsk översikt och kommentarer av Acke Renander 300:-

  49. (Galenos) Wifstrand, Albert Kulturhistoriska glimtar från en grekisk medicinare PAN&s 1955, 39 s. stor 8vo, ospr; Svenska Humanistiska Förbundet 64 90:-  

  50. Ghalioungui, P & Z. El Dawakhly Health and Healing in Ancient Egypt. The Organization for Authorship and Translation 1970, vi + 56 + 4+ plates (unpaged, ca 230 pp) Dedicated to the well-known Swedish medical historian Wolfram Kock from Ghalioungui, dust jacket, large 8vo 750:-

  51. Goldhahn, Richard Spital und Artzt von einst bis jetzt. Ferdinand Enke Verlag, Stuttgart 1940, viii + 188 + iv pp. 1st edition, hardbound publisher’s cloth backed boards, small 4to, boards a bit sunned. Mit 40 Abbildungen. 200:-

  52. Gotfredsen, Edv. Medicinens historie Arnold Busck, København 1964, xii + 697 s. inb förl gedigna helklotbd m titel och förf i guld på frampärm, streckad, rikt ill, stor 8vo, grönt övre snitt 150:-

  53. Gotfredsen, Edv. Oldtidens lære om hjerte, kar og puls - En medicinhistorisk studie Munksgaard, København 1942, viii + x + 332 s. stor 8vo, stämpel på främre omsl (fra Dansk medicinsk-historisk Salskeb till dets Medlemmer), osprättad från s. 9 framåt, övre främre hörnen ngt stötta, mit einer deutschen Zusammenfassung; Acta Historica Scientiarum Naturalium et Medicinalium Vol. I  200:-

  54. Guldkorn och gallsten. Klokt och kvickt om läkekonst och läkedom. Piccolo 1965, opaginerad (54 s.). Inbunden förlagets dekorerade pappband, illustrerad, 12:o. såld

  55. Gustafsson, Lars I mikroskopet. Banaliteter och brottstycken. Alba 1979, 107 + v s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, lätt nötta pärmar mot främre snitt. 60:-

  56. Guthrie, Douglas A History of Medicine. Thomas Nelson & Sons, xvi+448 pp. Hardbound publisher’s cloth, maps on endpapers, with 72 plates, corners a bit bumped. 125:-

  57. Haeser, H Lehrbuch der Geschichte der Medicin Verlag von Friedrich Manke, Jena 1853, xlviii + 923 s. hardbound private calf spine w boards, upper spine ragged, boards a bit worn, marbled edges, some foxing in beginning and end of inlay 2.000:-

  58. Hagelin, Ove (compiler) Old and Rare Books on Materia Medica in the Library of the Swedish Pharmaceutical Society [Apotekarsocieteten]. An Illustrated and Annotated Catalogue. Swedish Pharmaceutical Press 1997, 223 + i pp. Hardbound publisher’s boards with mounted illustration on front board, small 4to, red upper edge. richly illustrated, amongst others with mounted colour illustrations. New from publisher. 600:-

  59. Hagelin, Ove (Comp.). The Byrth of Mankynde otherwyse named The Womans Booke. Embryology Obstetrics Gynaecology through four centuries. An illustrated and annotated catalogue of rare books in the library of the Swedish Society of Medicine. Grafiska Gruppen, Stockholm 1989, 176 pp. Hardbound publisher’s illustrated boards, 4:o, 125 llustrations from bookcovers, titlepages and anatomical plates from ancient books. Svenska läkaresällskapets handlingar (1990) 99:2. 400:-

  60. Haggard, Howard W Läkaren i mänsklighetens historia N&K 1935, 364 s. 2:a uppl, inb förl helklotbd, stor 8vo, förord av R Fåhræus, med ett tillägg: Medicinen i Sverige av översättaren Arne Tallberg 150:-

  61. Haggard, Howard W Läkaren i mänsklighetens historia N&K 1935, 364 s. inb privat klotryggbd m båda omsl medb, sprängt snitt, stor 8vo, förord av R Fåhræus, med ett tillägg: Medicinen i Sverige av översättaren Arne Tallberg 150:-

  62. Harding, Gösta Tidig svensk psykiatri. De tre första psykiatriprofessorerna i Stockholm 1861-1902 Öhrström Björnström Hjertström och bakgrunden för deras verksamhet. Verbum 1975, 306 s. + planscher. Häftad, illustrationer även i texten, något enstaka blyertsstreck vid texten. 150:-

  63. Hein, Wolfgang-Hagen Die deutsche Apotheke – Bilder aus ihrer Geschichte Deutscher Apotheker-verlag, Stuttgart 1967, 251 pp hardbound publ dec cloth, small 4to, 2nd ed, lavishly ill 250:-

  64. Henriksson, Tor-Göran Plastikkirurgiska anteckningar. Plastikkirurgiska Institutionen, Uppsala 1983, v+69 planschblad. Häftad i illustrerat omslag, rikt illustrerad, omslag ngt solkigt, liten skada vid rygghuvud, görn fläck på främre snitt. 150:-

  65. Henschen, Folke Människans utveckling i ljuset av heriditet och tradition, selektion och miljö Furnus 1971, 229 s. stor 8vo, ill 140:-

  66. Henschen, Folke Några blad ur sjukdomarnas historia och geografi. Bonniers 1934, 244 + i s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband, illustrerad, ej skyddsomslag. 100:-

  67. Henschen, Folke Om förändringarna i det svenska sjukdomspanoramat under de sista 50 åren Bonniers 1947, 80 s. Verdandis småskr. #491, ill, ospr 40:-

  68. Henschen, Folke Sjukdomarnas historia och geografi. Bonniers 1962, 287 s. Inbunden förlagets guld- och orangestämplade helklotband, stor 8vo, tillskrift på försättsblad. såld

  69. Henschen, Folke Sjukdomarnas historia och geografi. Bonniers 1962, 287 s. Inbunden förlagets guld- och orangestämplade helklotband, stor 8vo. 150:-

  70. Heufs, Robert Die Geschichte der Behandlung von Verletzungen des Bauchwand, des Netzes, des Magens, des Dick- und Dünndarms Bottrop 1938, 59 s. diss 40:-  

  71. (Hippocrates) Lichtenthaeler, Charles Das Prognostikon wurde nicht vor, sondern nach den Epidemienbüchern III und I verfasst – Zweiter Beitrag zur Chronologie der echten Hippokratischen Schriften Franz Steiner Verlag, Stuttgart 1989, 134 pp XIII Hippokratische Studie, Études d’Histoire de la Médecine VII; written by one of the worlds great specialists on Hippocrates, the professor in Medical History at the universities of Hamburg and Lausanne 200:-

  72. (Hippokrates) Lichtenthaeler, Charles Neuer Kommentar zu den ersten zwölf Krankengeschichten im III. Epidemienbuch des Hippocrates Franz Steiner Verlag, Stuttgart 1994, 188 pp large 8vo; XV Hippokratische Studie, Hermes Einzelschriften 65; written by one of the worlds great specialists on Hippocrates, the professor in Medical History at the universities of Hamburg and Lausanne 200:-

  73. (Hippokrates) Löwegren, M K De hippokratiska skrifterna i svensk översättning I-II Gleerups 1910, iv+608; 4+xiv+696 s. 4to’s, inb gedigna halvfrbd, ryggarna ngt blekta m småfläckar, 4 upphöjda bind I-II 1.600:-

  74. Holländer, Eugen Die Medizin in der klassischen Malerei. Ferdinand Enke, Stuttgart 1913, xx+ 478 + xvi (Verlagswerke)  Hardbound publisher’s decorated black stamped cloth, large 4to, gilded upper edge, with 272 illustrations, ex-libris on inner front board, contemporary name inscription on fly leaf, 2 leaves in publisher’s catalogue with folding marks, one of which has a small tear. 2nd edition. 600:-

  75. (Hopkins, Sir Frederick Gowland) Needham, Joseph & Baldwin, Ernest (Eds.) Hopkins and Biochemistry 1861-1947 – Papers concerning Sir Frederick Gowland Hopkins, O.M., P.R.S., with a Selection of his Addresses and a Bibliography of his Publications W Heffer and Sons LTD, Cambridge 1949, ix+361 pp large 8vo, with frontispiece and photo-illustrations, hardbound publ cloth w bleached and somewhat foxed dj; A Commemoration Volume Prepared On The Occasion Of The First International Congress Of Biochemistry. Hopkins shared the 1929 Nobel Prize in Physiology & Medicine with Christian Eijkman for his pioneering work on vitamins. An authority on carbohydrate metabolism and muscular activity. 175:-

  76. Hume, Edward H Läkare i öst och väst – medicinska bragder N&K 1948, 246 s. inb förl halvklot m skomsl, fotoill+ ill i texten 80:-

  77. Huskurer – Lättfattliga anvisningar, gifna af läkare, huru man bör förfara vid lindrigare sjukdomsfall samt i svårare fall, till dess läkare hinner anlända Rediviva 1976, 128 s. faksimil av originalet från 1909 50:-  

  78. Höjeberg, Pia. Jordemor. Barnmorskor och barnaföderskor i Sverige. Stockholm 1981 (Gidlunds). 256 s. Inbunden förlagets pappband, s/v foto- och andra illustrationer i texten, liten fläck på rygg. 100:-

  79. Jarcho, Saul The Concept of Heart-Failure from Avicenna to Albertini. Translations, Commentary and an Essay. Harvard University Press 1980, xiv + 407 pp. Hardbound publisher’s cloth with title and author in gilt on front board, 4to, a few annotations in pencil in foreword. 750:-

  80. Johannisson, Karin Kroppens tunna skal. Norstedts 1998, 288 s. Pocket. 05265  såld

  81. Johansen, Otto Øyelegekunstens historie i Norge - Festskrift i anledning av Nork Oftalmologisk Forenings 50-års jubileum Universitetsforlaget, Oslo 1978, 294 s. inb förl konstläderbd m titel i guld på frampärm, liten 4to, ill 150:-

  82. Johansson, Bengt W Hjärtat - Inblickar i svensk cardiologihistoria Historiska Media 1997, 198 s. inb förlbd m skomsl; Sydssvenska Medicinhistoriska Sällskapets Årsskrift, Supplementum 22 125:-

  83. Johansson, Ivar Blad ur genetikens historia. N&K 1979. 8o, 224 s. Fotoillustrerad, limbunden. Om de stora genetiska upptäckterna och vetenskapsmännen bakom dessa från Darwin och Mendel till Watson och Crick. 100:-

  84. Joules, H m fl Läkaren och kriget Bonniers 1940, 144 s. 80:-

  85. Katic, Ivan Dansk-russiske veterinære forbindelser 1796-1976 København 1983, 320 s. ded, stor 8vo 120:-  

  86. Kloppe, Wolfgang Medizinhistorische Miniaturen – Realismus und Idealismus in Medizin und Naturphilosophie dargestellt an typischen Persönlichkeiten und Ideologien Mannheim 1966, 208 pp 1st ed, hardbound publ cloth w a little chafed dj, large 8vo, ill by Bruno Kröll, stamp on first flyleaf, boards bending outwards a little; deals with C W Hufeland, K E von Bauer, Schiller, Schopenhauer and Goethe 100:-  

  87. (Knox, Robert) Rae, Isobel Knox the Anatomist Oliver & Boyd, Edinburgh & London 1964, 164 pp + 8 plates 1st ed, hardbound publ cloth, name, large 8vo 90:-

  88. (Koch, Robert) Genschorek, Wolfgang Robert Koch – Humanisten der Tat – Hervorragende Ärzte in dienste des Menschen S Hirzel Verl, Leipzig 1982, 224 pp hardbound publ cloth, „mit 96 zum Teil farbigen Abb.“ 80:-  

  89. KOCK, WOLFRAM ”Det visste man inte då”. Särtryck ur Nytt och Nyttigt nr 4/1956. 8o, 6 sid, tryckt omslag. 50:-

  90. KOCK, WOLFRAM Anatomical Science and Education in Scandinavia in the Seventeenth Century. Reprint from Analecta Medico-Historica, Oxford & New York 1968. 8o, 281 – 292 pp. 100:-

  91. KOCK, WOLFRAM Anatomisk forskning och undervisning i Norden under 1600-talet. Särtryck ur Medicinhistorisk Årsbok 1966. 8o, 16 sid., tryckt omslag. 60:-

  92. KOCK, WOLFRAM Antik och fornnordisk läkekonst I – II. Särtryck ur Friskt Folk, nr I, II, 1944. 4o, 16 sid, tryckt omslag. 90:-

  93. KOCK, WOLFRAM Axel Munthes medicinska bakgrund. Särtryck ur Svenska Läkartidningen 1958: 55 : 482 (nr 7) 8o, 6 sid, tryckt omslag. 60:-

  94. KOCK, WOLFRAM Berömda svenska läkares utländska studieresor i gångna tider. Särtryck ur Svenska Läkartidningen 1953: 50: 1821 (nr36). 8o, 19 sid, tryckt omslag. 60:-

  95. KOCK, WOLFRAM Carl Johan Ekströmer and Swedish Surgery between 1800 and 1850. Reprint from Nordisk Medicinhistorisk Årsbok 1969. 8o, 23 pp, printed wrappers. 80:-

  96. KOCK, WOLFRAM Carl von Linné och kirurgien. Särtryck ur Svenska Läkaresällskapets Handlingar, band 77, 1957. 8o, 17 – 20 sid., tryckt omslag. 50:-

  97. KOCK, WOLFRAM Carolus Linnaeus and Surgery. Reprint from “’ATTI’ del XIV Congresso Internazionale di Storia della Medicina – Vol II, Roma – Salerno 13 20 Settembre 1954. 8o, 3 – 8 pp, printed wrappers. 60:-

  98. KOCK, WOLFRAM Christian Eijkman. Medicinska klassiker VIII. Särtryck ur Svenska Läkartidningen nr 7, 1946. 8o, 9 sid., tryckt omslag. 50:-

  99. KOCK, WOLFRAM Civila och militära läkaruniformer i Sverige. Summary in English. Särtryck ur Nordisk Medicinhistorisk Årsbok 1973. 8o, 16 sid., tryckt omslag. 60:-

  100. KOCK, WOLFRAM Claude Bernard. Medicinska klassiker IX. Särtryck ur Svenska Läkartidningen nr 13, 1946. 8o, 11 sid., tryckt omslag. 50:-

  101. KOCK, WOLFRAM Crawford Williamson Long. Medicinska klassiker III. Särtryck ur Svenska Läkartidningen nr 32, 1943. 8o, 8 sid., tryckt omslag. 50:-

  102. KOCK, WOLFRAM Den vetenskapliga medicinhistoriens utveckling i Sverige under 1900-talet. Särtryck u Medicinhistorisk Årsbok 1967. 8o, 10 sid. 50:-

  103. KOCK, WOLFRAM Die Entwicklung der wissenschaftlichen Geschichte der Medizin in Schweden im 20. Jahrhundert. Sonderdruck aus: Verhandlungen des XX. Internationalen Kongresses für Geschichte der Medizin, Berlin, 2. – 27. August 1966. 8o, 369 – 379 pp., printed wrappers. 80:-

  104. KOCK, WOLFRAM Ett filosofiskt tackbrev från Israel Hwasser. Summary in English. Särtryck ur Nordisk Medicinhistorisk Årsbok, 1980. 8o, 90 – 98 sid., tryckt omslag. 60:-

  105. KOCK, WOLFRAM Glimpses into the history of obstetrics and gynaecology in Stockholm. Reprint from Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica, Vol. XXXIX, Fasc 4, 1960. 8o,  479 – 498 pp, printed wrappers. 100:-

  106. KOCK, WOLFRAM Hälso- och sjukvård på svenska örlogsfartyg förr och nu. Särtryck ur Tidskrift i militär hälsovård, årg. 72, 1947. 8o, 51 – 70 sid, tryckta omslag. 60:-

  107. KOCK, WOLFRAM Hälsovård i forna dagars Sverige. Särtryck ur Friskt Folk, nr V-VIII, 1945. 4o, 12 sid, tryckt omslag. 60:-

  108. KOCK, WOLFRAM Inskrivningen och besiktningsreglementet i Sverige. Särtryck ur SotlA. 1964: Suppl 4. 8o, sid 42 – 50. 60:-

  109. KOCK, WOLFRAM Ivar Victor Sandström och bisköldkörtlarna. En svensk insats i anatomiens historia. Summary in English. Särtryck ur Nordisk Medicinhistorisk Årsbok, Supplementum II, 1969. 8o, 8 sid. 60:-

  110. KOCK, WOLFRAM Jöns Jacob Berzelius. Ett tvåhundraårsminne. Summary in English. Särtryck ur Nordisk Medicinhistorisk Årsbok, 1979. 8o, 118 - 122 sid, tryckt omslag. 60:-

  111. KOCK, WOLFRAM Karl XII i Balkanländerna – några medicinhistoriska notiser. Summary in English. Särtryck ur Nordisk Medicinhistorisk Årsbok, 1970. 8o, 90 – 98 sid. 60:-

  112. KOCK, WOLFRAM Koppning i 1900-talets Sverige. Från en radioenquête. Särtryck ur Svenska Läkartidningen 1958: 55; 909 (nr 13). 8o, 10 sid. 50:-

  113. KOCK, WOLFRAM Kungliga krämpor. Särtryck ur Medicinska Föreningens Tidskrift 3/1957. 4o, 4 sid, tryckt omslag. 50:-

  114. KOCK, WOLFRAM Läkaren och kriget. Kring en nyutkommen bok. Särtryck ur Medicinska Föreningens Tidskrift N:o 5, 1941. 4o, 7 sid., tryckt omslag. 50:-

  115. KOCK, WOLFRAM Lars Robergs råd till den medicinska ungdomen. Särtryck ur Svenska Läkartidningen 1953 50: 1035 (nr 19). 8o, 9 sid, tryckt omslag. 50:-

  116. KOCK, WOLFRAM Lasaretten och den slutna kroppssjukvården. Särtryck ur Medicinalväsendet i Sverige 1813 – 1962, Stockholm 1963. 8o, 158 – 242 sid, summary in English. 110:-

  117. KOCK, WOLFRAM Linné, kirurgien och kirurgerna. Summary in English. Särtryck ur Nordisk Medicinhistorisk Årsbok, 1979. 8o, 94 – 104 sid., tryckt omslag. 60:-

  118. KOCK, WOLFRAM Louis Pasteur. Medicinska klassiker IV. Särtryck ur Svenska Läkartidningen nr 5, 1944. 8o, 11 sid., tryckt omslag. 50:-

  119. KOCK, WOLFRAM Medicinens historia i frimärken. Särtryck ur Medicinhistorisk Årsbok 1960. 8o, 7 sid. 50:-

  120. KOCK, WOLFRAM Medicinens historia i läkarutbildningen. Särtryck ur Svenska Läkartidningen 1953 50; 1152 (nr 21) 8o, 8 sid, tryckt omslag. 50:-

  121. KOCK, WOLFRAM Medicinhistorikern Ernst Nachmanson och några notiser om medicinhistorieundervisningen vid våra medicinska fakulteter förr och nu. Särtryck ur Nordisk Medicinhistorisk Årsbok 1992. 8o, sid 101 – 113, tryckt omslag. 50:-

  122. Kock, Wolfram Medicinhistorisk exposé. Fingraf 1989, 190 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, illustrerad. 120:-

  123. KOCK, WOLFRAM Medicinhistorisk kavalkad. Särtryck ur Natur och Kulturs Läkarebok, Tredje omarbetade upplagan. U.å., 8o, 37 sid, tryckt omslag. 100:-

  124. KOCK, WOLFRAM Medicinhistoriska museer. Särtryck ur Medicinhistorisk årsbok 1961. 8o, 28 sid, tryckt omslag. 100:-

  125. KOCK, WOLFRAM Medicinska museer i Amerika. Föredrag i Svenska Läkaresällskapet 13. XII, 1955. Särtryck ur Nordisk Medicin. 8o, 13 sid. 50:-

  126. KOCK, WOLFRAM Medicinska vardagsproblem för 150 år sedan. Särtryck ur Svenska Läkartidningen nr 30, 1948. 8o, 6 sid, tryckt omslag. 50:-

  127. KOCK, WOLFRAM Milstolpar i Stockholms medicinska historia. Särtryck ur Svenska Läkartidningen 1953: 50 : 2749 (nr 52) 8o, 14 sid, tryckt omslag. 60:-

  128. KOCK, WOLFRAM Musik och hälsa. Kring en 1700-talsskrift i ett aktuellt ämne. Särtryck ur Svenska Läkartidningen nr 10, 1945. 8o, 7 sid, tryckt omslag. 50:-

  129. KOCK, WOLFRAM Några glimtar ur obstetrikens och gynekologiens i Stockholm historia. Särtryck ur Medicinhistorisk Årsbok 1963. 8o, 17 sid. 100:-

  130. KOCK, WOLFRAM Niels Ryberg Finsen. Medicinska klassiker VII. Särtryck ur Svenska Läkartidningen nr 32, 1944. 8o, 11 sid., tryckt omslag. 50:-

  131. KOCK, WOLFRAM Nils Rosén von Rosenstein 1706 – 1773. Reprint from Swedish Man of Science, Stockholm 1952. 8o, 74 – 80 pp. Printed wrappers. 50:-

  132. KOCK, WOLFRAM Nordens första medicinska Nobelpris. Summary in English. Särtryck ur Nordisk Medicinhistorisk Årsbok, 1982. 8o, 110 - 121 sid, tryckt omslag. 60:-

  133. KOCK, WOLFRAM Notes on the History of Surgery in Sweden. Separate from American College of Surgeons, Sectional Meeting on Invitation of The Swedish Surgical Society July 2 – 7 1958 in Stockholm, Sweden. 8o, 16 pp, printed wrappers. 60:-

  134. KOCK, WOLFRAM Olof af Acrel, the First Great Swedish Surgeon. A Short Biographical Sketch in Commemoration of the 250th Anniversary of His Birth. Reprint from Nordisk Medicinhistorisk Årsbok 1968. 8o, 20 pp. 90:-

  135. KOCK, WOLFRAM Operationshandsken 50 år. Ur dess historia. Särtryck ur Nordisk Medicin 1940: 7: 1325. 8o, 14 sid, tryckt omslag. 60:-

  136. KOCK, WOLFRAM Pehr Henrik Malmsten. Sveriges mest kände invärtesläkare för 100 år sedan. Summary in English. Särtryck ur Nordisk Medicin 1960: 64: 1573. 8o, 18 sid., tryckt omslag. 60:-

  137. KOCK, WOLFRAM Pesten i Sverige. Särtryck ur Friskt Folk, nr 11 – 1942. 4o, 5 sid., tryckt omslag. 60:-

  138. KOCK, WOLFRAM Pierre och Marie Sklodowska Curie. Medicinska klassiker VI. Särtryck ur Svenska Läkartidningen nr 13, 1945. 8o, 13 sid., tryckt omslag. 50:-

  139. KOCK, WOLFRAM Psykiatri och mentalsjukvård i historiskt perspektiv. Summary in English. Särtryck ur Nordisk Medicinhistorisk Årsbok, 1971. 8o, 35 sid, tryckt omslag. 70:-

  140. KOCK, WOLFRAM Robert Kock. Medicinska klassiker II. Särtryck ur Svenska Läkartidningen nr 26, 1943. 8o, 9 sid., tryckt omslag. 50:-

  141. KOCK, WOLFRAM Santiago Ramón y Cajal och Nobelpriset. Summary in English. Särtryck ur Nordisk Medicinhistorisk Årsbok, 1981. 8o, 9 sid, tryckt omslag. 60:-

  142. KOCK, WOLFRAM Semmelweis and Sweden. Reprint from Nordisk Medicinhistorisk Årsbok 1976. 8o, 11 pp., printed wrappers. 80:-

  143. KOCK, WOLFRAM Sjuk i Sverige 1578 - 1978. With summary in English. Särtryck ur Supplementum VI Nordisk Medicinhistorisk Årsbok 1980. 8o, sid 57 – 66. 50:-

  144. KOCK, WOLFRAM Sjukdomar och läkemedel. En idéhistorisk rapsodi. Särtryck ur RUFI, Representantföreningen för utländska farmacevtiska industrier, jubileumsskriften 1967. 4o, 26 sid., tryckt omslag. 100:-

  145. KOCK, WOLFRAM Sjukhusväsendets utveckling i Sverige. Särtryck ur Svenska Sjukhus, Stockholm 1948. 4o, 9 – 44 sid., tryckt omslag. 100:-

  146. KOCK, WOLFRAM Som Chirurgiska societetens resestipendiat i 1700-talets Europa. Särtryck ur Svenska Läkartidningen nr 47, 1941. 8o, 32 sid, tryckt omslag. 100:-

  147. KOCK, WOLFRAM Stockholm i medicinhistoriskt perspektiv. Särtryck ur Samfundet S:t Eriks Årsbok 1968. 8o, sid 75 – 96, tryckt omslag. 100:-

  148. KOCK, WOLFRAM Study Tours Made by Swedish Doctors in the Seventeenth and Eighteenth Centuries. Comunicazione presentata al XXI Congresso Internazionale di Storia della Medicina, Siena, 22 – 28 Settembre 1968. 8o, 12 pp., printed wrappers. 80:-

  149. Kock, Wolfram Svensk kirurgi - historisk rapsodi. R&S 1978, 226 s. Inbunden förlagets laminatband, liten anteckning i blyerts på en sida. 80:-

  150. KOCK, WOLFRAM Svenska läkare som vitterlekare. Särtryck ur Nordisk Medicin 1970: 84: 1609 – 1618. 8o, 27 sid, tryckt omslag. 90:-

  151. KOCK, WOLFRAM Svenska Läkaresällskpets medicinsk-historiska section genom 50 år. Särtryck ur Svenska Läkaresällskapets Handlingar, band 77, 1957. 8o, 23 – 34 sid, VI, tryckta omslag. 60:-

  152. KOCK, WOLFRAM Svenska medicinska kontakter med England under 1700- och 1800-talen. Särtryck ur Nordisk Medicinhistorisk Årsbok, 1972. 8o, 141 - 150 sid, tryckt omslag. 60:-

  153. KOCK, WOLFRAM Swedish contributions to the history of therapy from the 17th to the 20th century. Reprint Medicinhistorisk Årsbok 1964. 8o, 1- 13 pp. 60:-

  154. KOCK, WOLFRAM Swedish Medical Men as Famous Writers. Reprint Medicinhistorisk Årsbok 1962. 8o, 1- 8 pp, printed wrappers. 60

  155. KOCK, WOLFRAM Swedish medicine in the Gustavian period (1772 – 1809). Gastvorlesung im Institut für Geschichte der Medizin am 24. Mai 1974. (text in English) Sonderdruck aus Jahrbuch der Universität Düsseldorf 1973 – 1975. 8o, 309 -331 pp. 100:-

  156. KOCK, WOLFRAM Till laparoskopiens och adherenesavbränningens tidigaste historia. With summary in English. Särtryck ur Nordisk Medicinhistorisk Årsbok 1978. 8o, 11 sid. 50:-

  157. KOCK, WOLFRAM Trettonklubben 1924 – 1974. Ur en medicinsk referatklubbs historia. Särtryck ur Nordisk Medicinhistorisk Årsbok 1974. 8o, 19 sid, tryckt omslag. 80:-

  158. KOCK, WOLFRAM Undervisning och forskning i medicinens historia. Några jämförelser och synpunkter. Summary in English. Särtryck ur Nordisk Medicinhistorisk Årsbok 1971. 8o, 18 sid, tryckt omslag. 80:-

  159. KOCK, WOLFRAM Vilhelm Djurberg och Olof Hult – två samtida medicinhistoriker i Stockholm. Summary in English. Särtryck ur Hippokrates – Årsskrift för Finlands Medicinhistoriska Sällskap, 5 årgången, 1988. 8o, 109 – 118 pp. 60:-

  160. KOCK, WOLFRAM Wilhelm Conrad Röntgen. Medicinska klassiker I. Särtryck ur Svenska Läkartidningen nr 18, 1943. 8o, 5 sid., tryckt omslag. 50:-

  161. Kommentar till Svenska Farmakopén. Pharmacopoea Suecica Ed. VIII Stockholm 1904, viii+1280+viii + 140 + iii s. Inbundna i två senare ngt tråkiga klotryggband, små 4to’s, ett par svaga småfläckar på ryggen på del II 4to’s. 450:-

  162. Kockum, Axel Läkare och apotekare vid Gustav Vasas och hans söners hov. Bidrag till medicinens och farmaciens historia i Sverige under 1500-talet. Gebers 1949, 368 s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband, rött övre snitt, stor 8vo, illustrerad med ett hundratal bilder. Stämpel från Medicinhistoriska föreningen i Göteborg på frampärms insida, 3 namn understrukna i registret. 200:-

  163. Käbin, Ilo Medizin in Dorpat/Tartu 1802-1940 – Ergebnisse und Bedeutung für die Entwicklung der Medizin Verlag Nordostdeutsches Kulturwerk, Lüneburg 1986, xii + 628 s. Sydsvenska Medicinhistoriska Sällskapets årsskrift, Supplementum 6/1986 100:-

  164. Käbin, Ilo Till lands och till sjöss – en studie över estländska läkare-upptäcktsresande Lund 1974, 134 s. inb förl klot m naggat skomsl, stor 8:o 90:-

  165. Lagerqvist, Lars O Medevi brunn 300 år 1678-1978. Historia och byggnadsbeskrivning. AB Medevi Brunn 1978, 196 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, rikt fotoillustrerad, stor 8vo. 100:-

  166. Lee, William esq. Brännvin och salt – ett läkemedel emot Gikt, Rheumatism, Asthma, Lungsot och andra åkommor Draco Lunds Farmacevtiska AB 1962, 60 s. faksimil efter originaltrycket 40:-  

  167. Liek, Erwin Irrwege der Chirurgie – kritische Streifzüge J F Lehmanns Verl, München 1929, 235 pp hardbound publ dec cloth, spine somewhat sunned, large 8vo 90:-

  168. Liek, Erwin Undret i läkekonsten. PAN&s 1931, 202 s. Inbunden förlagets halvklotband med guldpressad frampärm, främre omslag medbundet, grått övre snitt, enstaka illustrationer. 90:- 

  169. Lindberg, Bo (red) Kvinnosjukvård under 100 år – En jubileumsbok om Kvinnokliniken vid Akademiska Sjukhuset i Uppsala Halmstad 1994, 204 s. inb förl dek pappbd, stor 8vo, rikt fotoill 100:-  

  170. Lindqvist, Kjell Apoteksbolaget 25 år Apoteksbolaget 1996, 136 s. inb förl kartonnagebd, kvadratisk 8vo, mkt rikt ill i färg och s/v 80:-

  171. Linné, Carl von (Boecler, Christian Ern., respondent) Om olika slag av sårsuturer. Akademisk avhandling framlagd  i Uppsala, Stora Carolinska hörsalen den 27 juni 1772. Översatt från latinet av Wolfram Kock i samarbete med Bengt Melin. Noter av Wolfram Kock. Särtryck ur Medicinhistorisk Årsbok 1961. 8o, 18 sid., tryckt omslag. 120:-

  172. Linné, Carl von Starkt luktande läkemedel (Medicamenta graveolentia) Ekenäs 1968, 24 s. respondent Jonas Theodor Fagræus 1758; Valda avhandlingar av Carl von Linné i översättning utg av Svenska Linné-sällskapet N:r 54, övers. av Ejnar Haglund, efterskrift och noter av Telemak Fredbärj 50:-

  173. Ljungqvist, G J Om sjukdomsbot och mediciner. Huskurer, hästkurer, örtdekokter och vanliga mediciner från äldsta tider till våra dagar. Forum 1965, 237 s. + planscher. Inbunden, ej skyddsomslag. 100:-

  174. Lloyd, Wyndham E B A Hundred Years of Medicine Duckworth, London 1939, 344 pp hardbound publ cloth w worn dj, 2nd imp 120:-

  175. Läkekonst i lera – Medicinskulptur före Columbus Stockholm 1966, 46 s. + 8 s. planscher Historiska Museets utställning av The Weisman Collection of Pre-Columbian Medical Sculpture (New York) 40:-

  176. Malpighi, Marcello De Polypo Cordio Dissertatio (A Treatise on Cardiac Polyps). Uppsala 1956, facsimile of title page + pp 123-132 of Opera Omnia + 12 pp English translation by J M Forrester. Sewn in printed wrappers, 4:o, signature on inside of front cover. 125:-

  177. Malphigi, Marcello De Polypo Cordio Dissertatio (A Treatise on Cardiac Polyps) Uppsala 1956, facsimile of title page + pp 123-132 of Opera Omnia + 12 pp English translation by J M Forrester hardbound publ cloth spine w boards, 4:o sold

  178. Mayow, John Medico-Physical Works. Being a Translation of Tractatus quinque medico-physici (1674). The Alembic Club, Edinburgh 1907, portrait + xxiv + 331 + i pp. + plates (a couple fold outs). Hardbound publishers cloth, signature on fly leaf, some pencil notations. Alembic Club Reprints No. 17. 250:-

  179. Meyer-Steineg, Th & Sudhoff, Karl Geschichte der Medizin im Überblick mit Abbildungen Gustaf Fischer, Jena 1928, ix + 446 pp hardb publ cloth, small 4to, black upper edge, 217 ill’s, 3rd reworked ed, name 400:-

  180. Mez-Mangold, Lydia A History of Drugs. F. Hoffmann-La Roche & Co. Ltd., Basle, Switzerland 1971, 176 pp. Hardbound publishers cloth with a little worn dust jacket, 4to, lavishly illustrated. 250:-

  181. Milton, Lena Folkhemmets barnmorskor. Den svenska barnmorskekårens professionalisering under mellan- och efterkrigstiden. Uppsala 2001, 339 + v s. Häftad med skyddsomslag, stor 8vo, dissertation, spikblad. Studia Historica Upsaliensia 196. 180:-

  182. Mitscherlich, Alexander & Fred Mielke (Herausg.) Medizin ohne Menschlichkeit. Dokumente der Nürnberger Ärzteprozess. Fischer 1960, 296 + viii pp. Paperback, a little underlining. Bücher des Wissens. 90:-

  183. Modig, Margareta Fermacevtiska exlibris. Pharmaceutical Ex Libris Book Plates. Apotekarsocietetens förlag/ Swedish Pharmaceutical Press1993, 176 pp. Hardbound publisher’s illustreted cloth, small square 4to, lavishly illustrated, illustrated endpapers. 180:-

  184. Nicou, f. Forssell, Gunnel Från Gösta Forssells och den svenska röntgenologiens ungdomstid Södertälje 1984, 85 s. ill; Nordisk Medicinhistorisk årsbok 1984, supplementum X 100:-

  185. (Nightingale, Florence) Schram, Constance Wiel Florence Nightingale - Hennes liv och hennes verk H Aschehoug, Oslo 1938, 153 + i s. inb frl pappbd m titeletikett, pärmar ngt fläckade, frontisplansch, initialer på främre innerpärm, 5:e tus 70:-

  186. (Nightingale, Florence) Woodham-Smith, Cecil Florence Nightingale The Reprint Society, London 1952, 450 pp hardbound publ cloth w lightly worn dj, first publ in 1950 50:-

  187. Nilsson, Hans Mot bättre hälsa. Dödlighet och hälsoarbete i Linköping 1860-1894. Motala 1994, 261 + vii s. Häftad i illustrerat omslag, dissertation, stor 8vo, illustrerad, 2 hundöron och några pennmarkeringar i litteraturlistan. Linköping Studies in Art and Science 105. 150:-

  188. Nissen, Rudolf Zeitloses und zeitgebundenes in der Chirurgie Georg Thieme Verl, Stuttgart 1953, 32 pp 50:-  

  189. Norrie, Gordon Theatrum Anatomico-Chirurgicum I-II Levin & Munksgaard, København 1931, 182 + 174 s. inb priv helklotbd m titelfönster i svart läder m guldtitel, lätt nötta bd, alla omsl medb, sprängda snitt, stora 8vo’s, förf namnt på främre omsl i del 1; del 1: 1736-1744, del 2: 1745-1785 I-II 350:-

  190. Olai (Olaui), Benedictus Een nyttigh läkere book. Faksimiledition. Med inledning av professor O. T. Hult. Malmö 1938, 21 + iii s. + faksimiler 1 a-b, 2 (utvik), 3 a-b (båda utvik), 4 (utvik). Dedicerad till E Essen-Möller, häftad i marmorerade omslag med titeletikett på främre omslag. 250:-

  191. Olai, Benedictus. Een Nyttigh Läkere Book. John Kroon, Malmö 1938, 21 s. (inledn.) + 6 planscher (varav 4 utvikbara) + faksimilen xiii + 398 + vi s. Inbunden förlagets pappband, faksimiledition, med inledning av professor O T Hult, osprättad. 400:-

  192. Olsson, Börje Narkotikaproblemets bakgrund. Användning av och uppfattningar om narkotika inom svensk medicin 1839-1965. Stockholms Universitet / CAN 1994, vi + 255 s. Häftad, stor 8vo, några enstaka understrykningar, förutom s. 175-180 som är hårt streckade. CAN Rapport-serie Nr 39. 80:-

  193. (Osler, William) Cushing, Harvey The Life of Sir William Osler. Clarendon Press, Oxford 1925, frontispiece with tissue gard+xvi+685+i; frontispiece with tissuegard + xii + 728 pp. Hardbound publisher’s blue cloth with bright gilt lettering on spine, good tight copy, very light wear to upper and lower spines, a nick in the spine of Vol. I. 3rd impr. 1800:-

  194. Pagel, J L Zeittafeln zur Geschichte der Medizin. August Hirschwald, Berlin 1908, 16 pp. + tables (to table XII h). Hardbound publisher’s cloth backed boards, small 4to, a little worn around the edges, many of the plates foldouts, some scratch marks on back board. 300:-

  195. Palmer, Herbert Utviklingen av den kliniske kemi i Norge Norsk Selskap for Klinisk Kjemi og Klinisk Fysiologi uå (1993), 459 s. stor 8:o, tillskr, fotoill 100:-  

  196. Parkinson, James An Essay on the Shaking Palsy no place, Denmark, no date, vi + 66 + 2 pp hardbound publ boards, facsimile of the original from 1817 80:-

  197. (Pasteur, Louis) Melzer, Milton (Ed) The Pasteur Fermentation Centennial 1857-1957. A Scientific Symposium. On the occasion of the one hundreth anniversary of the publication of Louis Pasteur’s Mémoire sur la fermentation appellée lactique. Chas. Pfizer & Co., New York 1958, xiv+207+iii pp. + plates. Hardbound publisher’s illustrated cloth, illustrated endpapers, illustrated in text. 150:-

  198. Persson, Bodil E B Pestens gåta. Farsoter i det tidiga 1700-talets Skåne. Malmö 2001, 526 s. Häftad, dissertation. Studia Historica Lundensia 5. 250:-

  199. Petersen, Jul. Hovedmomenter i den medicinske kliniks ældre historie Kjøbenhavn 1889, iv + 254 + i pp bound in blank brown hard carton boards w both covers bound in, covers a bit worn, large 8vo, ill 100:-

  200. Pfister, Arnold (Begleittext) De simplici medicina - Kräuterbuch-handschrift aus dem 14. Jahrhundert Basel 1960, 7 pp text + 68 pp colour plates + vi (blank) 4to, hardbound publ boards w glassine dj (w one tear) in cardboard case,  facsimile 250:-

  201. Pharmacopoeja Holmensis. Galeno-Chymica 1686. Rediviva 1979, viii + faksimil (xiv+173+ix ) pp. Inbunden förlagets illustrerade pappband, förord av Sten Lindroth. 300:-

  202. Pihlström, Irene Le Médecin et la médecine dans le théâtre comique français du XVIIe siècle. Uppsala 1991, 153 pp. Softcover, large 8vo, dissertation, spikblad. Studia Romanica Upsaliensia 47. 90:-

  203. Puranen, Bi & Tore Zetterholm Förälskad i livet. En bok om tuberkulosens historia. Wiken 1987, 160 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, tvär 4to, mkt rikt illustrerad, ett hörn ngt stött. 160:-

  204. Raper, Howard Ridley Narkos - Kampen mot smärtan N&K 1947, 255 s. stor 8vo, ospr 100:-

  205. Rehm, Siv Krigssjukhus i Norrbotten unden beredskapsåren 1939-1945. Probus 2001, 176 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, stor kvadratisk 8vo, illustrerad, illustrerade försätts papperförlagsny. 200:-

  206. (Retzius, Gustaf) Lindblad, Thomas Gustaf Retzius. A Biography. Hagströmer Biblioteket 7 Svenska Läkaresällskapet / Karolinska Institutet 2007, 203 + i pp. + 24 whole page colour plates. Hardbound publisher’s leatherette backed boardsm front board gold stamped, 4to, lavishly illustrated, marbled endpapers, new from publisher. Hagströmer Bibliotekets skriftserie 2. Editor: Ove Hagelin. 450:-

  207. Richette, Christian (red) Poliominnen – polioskadade skriver om sitt liv och sitt arbete Nordiska Museet 1996, 233 s. ill, fotoill, lätt nött omsl; i serien Svenska folket berättar 70:-

  208. (Roberg, Lars) Dintler, Åke Lars Roberg – Akademiska sjukhusets grundare. Uppsala 1959, 139 s. Inbunden förlagets pappband, stor 8vo, illustrerad, liten nötskada på frampärm, summary in English.  2:a uppl. 60:-

  209. Rosen von Rosenstein, Nils Beskrifning på dessa Medicamenters nytta och bruk Til et litet Hus- och Rese-Apotheque Stockholm 1970, iv + 112 + iii  faksimil, förord av Wilhelm Kock, inb helkonstläderbd m titeletikett 200:-  

  210. Rudbeck, Olaus Nova excercitatio anatomica, exhibens ductus hepaticos aquosos, et vasa glandorum serosa …Upsaliae 1930, 54 pp hardbound publ marbled boards, large 8vo; the facsimile of Rudbeck’s work from 1653 published in memory of his 300th birthday by the Medical Society in Uppsala, very rare sold

  211. (Rudbeck, Olof) Olai Rudbeckii sueci ad Thomam Bartholinum danum epistola Generalstabens Litografiska Anstalt, Stockholm 1930, vi + 72 pp hardbound publ boards, small 8vo, facsimile edition of the original work from 1657 printed in 200 copies only, edited by O.T. Hult. "Rudbeck claimed to have discovered the intestinal lymphatics and their connexion with the thoracic duct in 1651, a claim disputed as to priority by Bartholin"(G-M). Rudbeck offered his final statement of the matter in 1657 in the above work, in which he reiterated his account of his discoveries and passionately repudiated Bartholin's claim to priority Waller 8286. Cf. G-M 1096-8. Rudbeck 667. 300:-

  212. Rudbeckio, Olao Hortus Botanicus – variis exoticis indigenisque plantis instructus Uppsala 1930, ii + 120 + iv faksimil utg av Societas Linnæana Suecorum till 300-årsminnet av Rudbecks födelse 200:-

  213. Sagnér, Alf Läkekonstens historia F Beck & son 1955, 565 s. bibliofiluppl # 282/300, folio, guldekorerat helläderbd m inre denteller och helt guldsnitt, rikt ill, mkt bra ex 500:-

  214. (Sahlgrenska) Katalog öfver Sahlgrenska Sjukhusets Bibliotek upprättad år 1890. Göteborg 1890, xii + 280 s. Häftad i tryckt omslag, rygg och omslag i närheten av den nött och solkigt, mindre riss i bakre omslag, inlaga bra. 150:-

  215. Salzman, Irmgard (geb. Gundermann) Kaiser Wilhelm II. – Hatte er einen Hirnschaden? Eine Studie seiner Geburt und deren Folgen Tübingen 1991, 70 pp Dissertation zur Erlangung des Doktorsgrades der Medizin 80:-  

  216. Sandblom, Philip Skapande och sjukdom. Hur lidande påverkar litteratur, konst och musik. Södertälje 1983, 142 + ii s. Häftad, rikt illustrerad. Nordisk Medicinhistorisk årsbok 1983. Supplementum IX. såld

  217. Sandström, Ivar) Ask-Upmark, Erik; Bror Rexed & Björn Sandström Ivar Sandström and the Parathyroid Glands. A 90-years-anniversary. Uppsala 1967, 13 + iii (blank) pp. Sewn in printed wrappers, uncut, illustrated. AUU Skrifter rörande Uppsala Universitet C. Organisation och Historia 13. 60:-

  218. Saving, Jaak o a. 40 år för livet. Cancerfonden 1951-1991. Cancerfonden 1991, 174 s. Inbunden förlagets guldstämplade helklotband med skyddsoslag, 4to, fotoillustrerad. 250:-

  219. (Scheele, Carl Wilhelm) Oseen, C W Carl Wilhelm Scheele. Manuskript/Handschriften 1756-1777. Svenska Vetenskapsakademien 1942, viii + 182 + ii (blanka) s. Häftad, tvär 4to, introduktion + ljustryck av Scheeles manuskript. rygghuvud och -fot skadade (pappret borta), hörn ngt stötta, inlagan i mkt gott skick dedicerad: ”Oscar von Friedrichs gåva av Kungl. Vetenskapsakademien”. 400:-

  220. Scholz, Fr. Von Aerzten und Patienten. Lustige und unlustige Plaudereien. Seiß & Schauer, München 1900, viii + 160 pp. Hardbound publisher’s gold stamped cloth, large 8vo, very light wear. 2nd edition. 200:-

  221. Schou, Svend Aage & Jensen, V. Gaunø Farmaciens navne København 1971, 118 s. særtryk af Archiv for Pharmaci og Chemi nr. 12, 13 og 14 1971; trevlig genomgång av medicinens stora namn från ca 3000 f. v. t. fram till mitten på 1900-talet., ill 100:-

  222. Schouten, J. The Rod and Serpent of Asklepios. Symbol of Medicine. Elsevier Publishing Company 1967, xii + 260 pp. Hardbound publisher’s blind stamped cloth, large 8vo, with 77 illustrations.The art historian Schouten discusses the famous medical symbol. 200:-

  223. Sigerist, Henry E A History of Medicine I-II. Oxford University Press 1951, xx+564; xvi+352 s. 1st eition, hardbound publisher’s cloth, large 8vo’s, illustrated, gold lettering on spine of vol. 1. a bit affected, Wolfram Kock’s signature in vol. 1 and his underlining throughout. 600:-

  224. Sjöstrand, Nils O (red) Ett sekel med läkaren i fokus - Läkarförbundet 1903-2003 Sveriges Läkarförbund 2003, 383 s. inb förl dek pappbd, kvadratisk liten 4to, rikt ill 125:-  

  225. (Smith, Henrik) Henrik Smith Lægebog. Quarto Series A Vol. I. Faksimile 1590. Norges Kunst og Faksimile Forlag, Oslo 1991, unpaged (vi + facsimile (18 + 180 paginated pages (only every other paginated, i.e. 360 pp in all) Hardbound publisher’s  calf backed linen with gold stamped decoration in leather oval on front board, dust jacket, 4to, # 431/500 copies (with the signed and laquered warranty leaf. 1.000:-

  226. Sonnedecker, Glenn (revisor) Kremers and Urdang’s History of Pharmacy. J B Lippincott Company 1963, xii + 464 pp. Hardbound publisher’s blue stamped cloth, 4to, illustrated. 3rd edition. 150:-

  227. Stafski, Heinz Aus alten Apotheken Prestel Verl, München 1956, 48 pp +  48 tafeln hardbound in  publ’s boards, in-text illustrations 70:-

  228. Stafski, Heinz Från gamla apotek Dr. C. Wolf & Sohn, München 1958, 40 s. + 448 s. planscher. Inbunden förlages dekorerade pappband med monterade planscher. 100:-

  229. (Steno, Nicolaus) Moe, Harald Nicolaus Steno. An Illustrated Biography. His Tireless Pursuit of Knowledge His Genius His Quest for the Absolute Rhodos International Science and Art Publishers 1994, 180 pp 4to, hardbound publishers cloth with Steno’s signature in gold on front board, richly ill 200:-

  230. Sterpellone, Luciano Instruments for Health – From Origins to Yesterday Farmitalia Carlo Erba, Milano 1986, 190 pp hardbound publ cloth w dj, small 4to, lavishly ill in colour, deals with the history of medical tools- the thermometer, the microscope, stethoscope, x-ray machines etc. 150:-

  231. Ström, Gunnar & Söderberg, Ulf (Eds) Faculty of Medicine at Uppsala University (Uppsala University 500 Years: 3) Uppsala 1976, 95 pp hardbound publ dec cloth, red upper edge, ill 150:-

  232. Sundell, Carl Gustaf Svenska Provinsialläkarföreningens historia 1931-1955 Grängesberg 1955, viii (fotoportätt) + 274 + i s. stor 8vo, samtida namnt på titelblad (G Anckarswärd), nedre främre hörn ngt stött, stor 8vo; se: Törnell för del 1 100:-

  233. Sundin, Jan; Christer Hogstedt; Jacob Lindberg & Henrik Moberg (red) Svenska folkets hälsa i historiskt perspektiv. Statens Folkhälsoinstitut 2005, 474 s. Inbunden förlagets illustrerade laminatband, stor 8vo, illustrerad. Statens Folkhälsoinstitut R 2005:8. 180:-

  234. (Swedenborg, Emanuel) Henschen, Folke Emanuel Swedenborg’s Cranium. A Critical Analysis. Presented to the Royal Society of Sciences of Upsala, December 4th 1959. Uppsala 1960, 57 pp. + plates. Sewn in printed wrappers, 4to, upper and lower spine with minor damages, a couple of nicks in wrappers. sold

  235. Söderström, Mikaël Läkekonst, kvacksalveri och vidskepelse. Medicinhistoriska kåserier. W&W 1926, 216 s. + planscher. Häftad, solkigt och naggat omslag, stor 8vo, även illustrationer i texten. 80:-

  236. Söderström, Mikaël Läkekonst, kvacksalveri och vidskepelse. Medicinhistoriska kåserier. W&W 1926, 216 s. + planscher. Häftad, tejplagad rygghuvud och -fot, osprättad, stor 8vo, även illustrationer i texten. 120:-

  237. Tallerud, Berndt Kolera. En farsots grymma framfart i Uppsala och på den uppländska landsbygden. Knights Förlag 2006, 128 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, sotr 8vo, illustrerad, förlagsny. 150:-

  238. Temkin, Owsei The Falling Sickness - A History of Epilepsy from the Greeks to the Beginnings of Modern Neurology The Johns Hopkins Press, Baltimore 1945, frontis + xvi + 380 pp 1:st ed, hardbound publ cloth w gilded shield on front board, 4to 500:-

  239. Thiel, Rudolf Männer gegen Tod und Teufel Paul Neff Verl, Berlin 1938, 416 pp 38-41 Taus, hardbound publ dec cloth, dark gray upper edge, some small spots inside boards, name 130: -

  240. Thorwald, Jürgen Die Patienten – Die Helden dieses Buches sind Menschen wie Du und ich Droemer Knaur 1971, 548 pp 1-25 Taus, hardbound publ cloth w dj, photoill 150:-

  241. Thyresson, Nils Från franzoser till AIDS - Kapitel ur de veneriska sjukdomarnas historia i Sverige Carlssons 1991, 183 s. dedicerad till Wolfram Kock, inb förl dek papbd, stor 8vo; med Kocks rättelser och annotationer såld

  242. Tigerstedt, Robert Dokument ur medicinens historia Historia under sextonde och sjuttonde århundradet (Paracelsus-Vesalius-Colombo-Harvey-Malphigi-Rudbeck-Paré-Sydenham) Bonniers 1921, 564 s. ill, stor 8:o inb halvfrbd m marmorerade snitt 350:-

  243. Tigerstedt, Robert Dokument ur medicinens Historia under sextonde och sjuttonde århundradet (Paracelsus-Vesalius-Colombo-Harvey- Malphigi-Rudbeck-Paré-Sydenham) Bonniers 1921, 564 s. ill, stor 8:o 350:-

  244. Tigerstedt, Robert Dokument ur medicinens historia Historia under sextonde och sjuttonde århundradet (Paracelsus-Vesalius-Colombo-Harvey-Malphigi-Rudbeck-Paré-Sydenham) Bonniers 1921, 564 s. inb privat helklotbd, fals lös mellan s. 2 och 3, namnstämplar på smutstitelblad 250:-

  245. Tigerstedt, Robert Medicinens utveckling till en naturvetenskap I-II. Bonniers 1924, 160 + 197 + i s. Bägge delarna inbundna i ett halvfranskt band med marmorerade pärmpapper och försättspapper, färgat övre snitt, lätt nött rygg. Medicinskt Folkbibliotek. 200:-

  246. Tigerstedt, Robert Medicinens utveckling till en naturvetenskap I-II. Bonniers 1924, 159 + i + 197 + iii s. 2 delar inb i ett trevligt halvfrbd m blindpressning på lädret mot pärmpappret, sprängt snitt, ill, lätt ntt rygghuvud och -fot. 250:-

  247. (Tigerstedt, Robert) Aurell, Mattias Facsimile of Robert Tigerstedt’s Famous Work ”Niere und Kreislauf” and a Note on his Life. Department of Neurology, Göteborg 1988, ii + iv + 223-271 + 6 pp. Staplebound, the last 6 pages is an essay by M A: Robert Tigerstedt. A few remarks on the life and achivements of a great scientist. 80:-

  248. Tillhagen, Carl Herman Folklig läkekonst. LTs Förlag 1962, 378 s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skydsomslag, 4to, fotoillustrerad, lätt stötta hörn. 2:a uppl. 250:-

  249. Tillhagen, Carl-Herman (Ed.) Papers on Folk-Medicine – given at an Inter-Nordic Symposion at Nordiska Museet, Stockholm 8-10 May 1961 Stockholm 1963, 362 s. large 8vo, faintly soiled, photo-ill; contains for example: K Rob. V. Wikman Medical Magic in Linnæus’ Dietetics, Åke Hultkrantz The Healing methods of the Lapps sold

  250. Torgersen, Johan Fra Hippokrates til Darwin - Tradisjoner og strømninger Gyldendal, Oslo 1958, 213 s. dedicerad av förf till Wolfram Kock, inb förl gedigna helklotbd m titel och förf i guld på frampärm, stor 8vo 150:-

  251. Törnell, Gottfrid Svenska Provinsialläkarföreningens historia 1906-1930 Stockholm 1930, viii (fotoporträtt) + 191 s. stor 8vo; se: Sundell för del 2 100:-

  252. Waaler, Erik Patologi og mikrobiologi i Bergen. Det første sentrum for lepraforskning. Södertälje 1985, 110 s. + planscher. Häftad, även illustrerad i texten. Nordisk medicinhistorisk årsbok 1985. Supplementum xi. såld

  253. (Waller, Erik) Hans Sallander Bibliotheca Walleriana - The Books Illustrating the history of Medicine and Science Collected by Dr. Erik Waller and Bequeathed to the Library of the Royal University of Uppsala I-II Stockholm 1955, xii + 476; (8), 498 pp. + portrait + 55 plates 1st ed, hardbound publ cloth, mint condition, 4to; The Bibliotheca Walleriana catalogue lists the world famous collection of medical books collected by Dr. Erik Waller and in 1950 presented to the University Library of Uppsala. The references are systematically arranged by major groups. Printers have been indicated for publications prior to 1700. The index is a combined person, location and subject index. Pagination and plate count is given for some twenty-three thousand items, including 150 incunabula. G-M 6786.1. E. Munch-Petersen (ed.): Guide to Nordic Bibliography, 577; Acta bibliothecae r. universitatis Upsaliensis vol. VIII-IX. 2.500:-

  254. Wallgren, Arvid Här hemma och där ute. En barnläkares minnen. Växjö 1972, 288 s. Inbunden förlagets laminatband, fotoillustrerad. Nordisk Medicinhistorisk årsbok 1972. Supplementum IV. 170:-

  255. Veressajev, V [Smidoviç, V V] En läkares anteckningar - motgång och framgång Gebers 1902, 310 s.
    sammanbunden med:

    Eegholm, Camilla (red) Bekendte lægers  udtalelser imod vivisektionen Axel Andersens Forlag, Kjøbenhavn 1903, 31 s. særtryk af ”Et Indlæg imod det videnskabelige Dyrplageri”, ett av de tidigaste inläggen mot djurförsök, texten består av en appell med olika då kända läkares avståndstagande mot detsamma, inalles 35 st. Båda verken inb i ett privat helklotbd m titelfönster i läder med guldtext, en stämpel på titelsida i varje verk, i det senare är stämpeln från Nordiska Samfundet mot Vivisektion 150:-

  256. Vesalius, Andreas DE HUMANI CORPORIS FABRICA. Hoffmann - La Roche, Basel 1960, 16 pp folio booklet + 4 pp folder + 13 loose folio plates (3 double - page) in slightly soiled card folder. (Description and history of the book). Text (in Swedish) by Adolf Seebass and Jan Tschichold. 300:-

  257. Vesalius, Andreas) Eriksson, Ruben Andreas Vesalius’ First Public Anatomy at Bologna 1540. An Eyewitness report by Baldasar Heseler, Medicinae Scolaris together with his notes on Matthaeus Curtius’ lectures on Anatomia Mundini. Edited, with an introduction, translation into English and notes. Uppsala 1959, 343 + i pp. + plates + fold out plate. Hardbound publisher’s cloth with both  covers bound in, small 4to, signature on inner front board, with relevant cut-outs from papers, and a typed review of the book. 300:-

  258. Whipple, Allen O The Story of Wound Healing and Wound Repair Charles C Thomas, Springfield IL 1963, 135 pp hardbound publ cloth, large 8vo, a few annotations by Wolfram Kock 400:-

  259. Vierordt, Hermann En läkares ströftåg på historiens marker Stockholm 1911, 208 s. inb förl pappbd, blekt 60:-

  260. Vierordt, Hermann En läkares ströftåg på historiens marker. Stockholm 1911, 208 s. Inbunden privat halvklotband med dekorerat pärmpapper, främre omslag medbundet. Öfversättning med av författaren gjorda tillägg för den svenska upplagan af Olof Palme. 90:-

  261. Winterstein, Hans Schlaf und Traum. Julius Springer, Berlin 1932, vi + 134 + iv pp. Hardbound publisher’s gold stamped cloth, no dust jacket, with 22 illustrations, signature on inner front board. Verständliche Wissenschaft 18 Bd. 1-5 Taus. 75:-

  262. Zilboorg, Gregory & George W Henry A History of Medical Psychology. W W Norton & Co, New York 1941, 606 + i pp. + plates. 1st edition, hardbound publisher’s cloth, large 8vo. 200:-

  263. (Åkerman, Nils) Darle, Agneta (utg) Nils Åkermans medicinska resebrev 1818-1820 och 1825. Göteborg 1974, 90 s. Höftad, stor 8vo, litet vikmärke på bakre omslag. Acta Regiae Societatis Scientiarum et Litterarum Gothoburgensis. Humaniora 9. 70:-

  264. Åman, Margareta Spanska sjukan. Den svenska epidemin 1918-1920 och dess internationella bakgrund. Uppsala 1990, 254 s. Häftad, dissertation, skyddsomslag, stor 8vo. 180:-