Militaria / Military Lit.
uppdat 07-08-24
-
50 år bland män i vapenrock
Libanon Månadsblad nr 4 1951, ii +
28 + ii s. klammerhäftad, liten 4to, ill 40:-
-
Abrahamsson, Bengt &
Dieter Strand Svensk militär tänker. En debattbok om militärer och
politik. Prisma/Verdandi 1966, 126 + ii s. Originalpocket, ngt nött
omslag, liten riss i titelblad, röd kulspets på ett halvdussin sidor.
Verdandi-debatt nr XXIX. 50:-
-
Ahlgren, Oscar Från indelningsverkets dagar - Hågkomster
och historier PAN&s 1913, 166 s. stor 8vo, omsl lätt naggat occh
solfärgat, ryggfot nött, helsidesplanscher 100:-
-
Antonowitsch
Leer, Henrik Positiv strategi – eller kritisk-historisk analys af
krigskonstens lagar Militärlitteratur-föreningens Förl 1873, xxiv +
422 s. inb samtida ngt slitet, ngt blekt halvfrbd 300:-
-
Bartimeus [Ritchie, Capt. R N Lewis] Naval Occasions and
Some Traits of the Sailor-man Blackwood & Sons, Edinburgh & London 1914,
xiv + 295 + iii pp 1st ed, hardbound publ dec cloth, front cvr a little
spotted, w two small white marks on front and on back, upper and lower spine a
little worn, front hinge loose 75:-
-
(Beatty, David) Chalmers, W S The Life and Letters of
David, Earl Beatty, Admiral of the Fleet Hodder & Stoughton, London
1951, xviii + 488 pp 1st ed, hardb publ cloth w Beatty’s
signature in gold on front, large 8vo, blue upper edge, portrait, ill w
unpaged plates; about Britain’s greatest fighting admiral during the First
World War 120:- -
Björck, Rolf o a (red)
Kronoberg regemente under 1900-talet Kronobergs Regementes
Historiekomitté 1996, 360 s. inb förl klotryggbd m dek frampärm och
skomsl, liten kvadratisk 4to, rikt fotoill 200:- -
Blix, Hans (Chairman)
Weapons of Terror. Freeing the World of Nuclear, Biological and Chemical
Arms. The Weapons of Mass Destruction Commission 2006, 227 pp. Sewn,
large 8vo. 150:- -
"Bocken’s” 1. nummer - Medlemsblad för Hälsinge Regementes
Kamratförening
Gefle 1938, ii + 16 + ii s. 4to, ill, vikt 60:- -
Byström, Oscar Från gamla mötesplatser PAN&s 1914, 175
s. stor 8vo, fotoill, namnt på främre omsl (överste Ch. D Tottie)
100:--
(Centervall, Anders Fredrik) Åsard, Birger Generalmajor
Anders Fredrik Centervall - Kustartilleriets skapare A&W 1962, 234 + i
s. inb förl dek helklotbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo,
fotoporträttplansch 125:- -
Cyrus,
Allan Den optiska krigstelegrafien Stockholm
1912, iv + 76 s. + rättelselapp och utviksplansch stor 8vo, nött omsl, samtida namnt, ill i texten; Militärlitteratur-Föreningens
förlag 112 150:-
-
Daenbruch, Oberleutnant
O Unsere Luftwaffe im Weltkrieg. ihr Wesen und ihre Entwicklung in drei
Kriegsjahren. II. Folge. Kunstverlag ”Bild und Karte”, Leipzig n d
(1917), 119 + i pp + unpaged photo plates. Hardbound publishers decorated
boards, illustrated with unpaged photo plates; upper and lower spine
somewhat damaged, some faint browning to cvrs and spine, title on spine a
bit rubbed, corners a little bumped; sehr selten! 1.900:-
-
Ehrensvärd, C A Svenska försvarsprinciper - Slagord och
verklighet rörande grunderna för riksförsvarets ordnande Stockholm 1935,
30 + ii s. klammerhäftad, blekt rygg, kartor 60:-
-
Employment
of Riot Control Agents, Flame, Smoke, Antiplant Agents, and Personnel
Detectors in Counter Guerrilla Operations (TC 3-16) Headquarters,
Department of the Army 1969, 87 pp staple
bound, 4to, richly ill in b/w; should be something for those interested in
the American Warfare in Vietnam and other places 60:-
-
Engelmann, Bernt Mina vänner vapenhandlarna. Små krig -
Stora affärer. N&K 1966, 230 s. + planscher. Häftad, stor 8vo, ngt
sned, svag fläck på övre snitt. 75:--
Enkullen, Sammy (red) Hemvärnets
stridsskola 1943-1993 - En minnesbok om HvSS
50-åriga verksamhet Karlskrona 1993, 209 s. inb förl kartonnagebd, rikt ill i färg och s/v 140:-
-
Fernel, M Fälttåget till Afrika år 1830. Calmar 1834,
plansch + iv + 155, 157-158 (felpaginering) + i s. + utvikskarta.
Inbunden samtida halvfranskt band med marmorerat pärmpapper, helt blått
vaxat snitt, främre plansch ngt fläckad och nästföljande 8 sidor, mindre
fläck på kartan och motstående sida, litet hål vid snitt s. 37-8, ett par
småfläckar i inlagan som annars är mkt bra, samtida namnteckning på främre
fria försättsbladet, ngt stötta övre hörn. 1.400:-
-
Grimberg, Carl & Hugo Uddgren Svenska krigarbragder
PAN&s 1914, 547 + v s. dedicerad av förf, inb förl gulddek helklotbd,
blekt rygg, rikt ill såld
-
Hafström,
Georg (red) Kungl. Sjökrigsskolan
1867-1942 - Minnesskrift utgiven med anledning av Kungl. Sjökrigsskolans
75-årsjubileum hösten 1942 I-II J O Öberg & Son 1942, 274 + 667
s. inb dek hellinnebd m blått övre
snitt, små 4to, rikt fotoill 300:-
-
Hagblom, Bengt (red)
Kungl. Norrlands Artilleriregemente 1893-1993 - Beskrivning av regementet
och vad som hänt där under dess första sekel Västervik 1993, 514 s.
inb förl helklotbd m skomsl, liten 4to, mkt rikt fotoill i s/v och färg
240:-
-
Haglund, Sven Föreläsningar läsåret 1936-1937 i
Artilleritjänst samt tillhörande uppgifter för korrespondensundervisning
läsåren 1936-1937 och 1938-1939 Stockholm 1940, 142 s. inb förl
helklotb 90:-
-
Hammargren, Henning Gotland: En försvarshistorisk och
ekonomisk-geografisk studie Marinlitteraturföreningens Förlag 1938, 318
+ iv s. + plansch + rättelselapp ill; Marinlitteraturföreningen nr 43,
ngt nött rygg 120:-
-
Handvapensexcercisreglemente för kustartilleriet (HERK) 1931
Stockholm 1931, 152
s. + Bihang I och II till Handvapens-excercisreglemente för kustartilleriet
(HERK) 1931 19 + i s. klammerhäftad i ficka. inb förl helklotbd,
nött rygghuvud, -fot och hörn,litet jack i frampärm 80:-
-
Hansson, Lars & Arne Lundell Försvar i vår tid Prisma
1967, 119 + vii s. originalpocket, Marinlitteraturföreningen nr 55,
Militärlitteraturföreningen nr 246 60:-
-
Hearne, R P Luftkrieg Verlag der
Hofbuchandlung Karl Siegismund, Berlin 1909, 255 pp + buchkatalog 9 pp. „mit
einem Geleitwort von Sir Hiram Maxim, mit 57 illustrationen nach
Photographien, Plänen und alten Stichen"; hardbound beautiful dec blue cloth w
a zeppelin on the cover, blue upper edge, tear in photograph between p. 114 and
115. 1.600:-

-
Hindenburg, Generalfeldmarschall von Aus meinem Leben S
Hirzel, Leipzig 1920, xii + 410 + ii pp hardbound publ boards w autor in
black and title in red on front cvr, the 2 upper corners a bit bumped, outer
upper front hinge worn, portrait plate 225:-
-
Hofsten, Hans von & Waernberg, Jan Örlogsfartyg - Svenska
maskindrivna fartyg under tretungad flagg Svenskt Militärhistoriskt
Bibliotek 2003, 331 + iv s. inb förl dek pappbd, tvär liten 4to, mkt rikt
ill, nr 7826 av specialupplagan på 9.990 ex 325:-
-
Holm, T Kriget - Några historiska synteser till belysning
av fredsfrågan Stockholm 1932, 96 s. ngt streckad;
Militärlitteraturföreningens skrifter n:r 165 75:-
-
Horn, Carl von Fredens soldater. PAN&s 1966, 407 + i
s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor
8vo. Om 5 års verksamhet av FNs fredsbearande styrkor i Palestina, Kongo och
Jemen. 100:- -
Howarth, David We die alone Collins, London 1955, 255
pp + unpaged plates hardbound publ cloth 75:-
-
Jacobowsky, Bernhard Om tillämpningen av 1927 års
militärersättningsförordning vid schizofreni utan plats, u å (1944), s.
i + 92-114 dedicerad från förf, stor 8vo, klammerhäftad; särtryck ur
Festtskrift till Henrik Sjöbring 9/7 1944 50:-
-
Johansson,
Curt & Lundström, Per-Anders Bodens
Ingenjörregementes historia Luleå 1993, 402 s. inb förl dek pappbd, 4to, rikt ill i s/v och färg 270:-
-
Kinghall, Stephen My Naval Life 1906-1929 Faber &
Faber, London 1952, 287 pp 1st ed, large 8vo 150:-
-
Kissinger,
Henry A Försvar och utrikespolitik -
Amerika vid skiljevägen Stockholm/Malmö 1962, 343 s. stor 8vo, ospr, liten nagg på sista bladet; Militärlitteraturföreningen
nr 235, Marinlitteraturföreningen nr 53 60:-
-
Kongl.
Krigsvetenskaps-akademiens handlingar år 1915.
Stockholm 1915,
xvi+214+iv+571 s. Inbunden privat halvklotband, samtida namnteckning på
försättsblad, svag vattenskada i början och slutet, nedre yttre hörn på
frampärm brutet. 100:-
-
Krigsarkivet - Military Records Office
Ekblads 1993, mapp med 6 st
historiska planscher från 1600-talet (22,5x36,5 cm) 40:-
-
Krigssjukvård (Ksjv) – En vägledning för hälso- och
sjukvårdspersonal i krig
Medicinalstyrelsens sjukvårdsberedskapsnämnd 1960, 415 s.
ill, namnt 60:-
-
(Kungl.
Livrustkammaren) Finlandica - Suomen muistoja-ett urval bilder med text
Stockholm 1934, 64 s. omsl ngt solkigt m ett par fläckar, ryggfot ngt
skadad, inlaga bra 60:- -
Laffin,
John Digger - The Story of the
Australian Soldier Cassel, London 1959, 243 pp 1st
ed, hardb publ cloth w a little chafed dj, ill w unpaged photo plates 75:-
-
Leasor, James The Serjeant-Major - The Biography of R.S.M.
Brittain George G Harrap & Co 1955, 191 pp hardbound publ cloth
(spine a bit sunned) w a bit chafed dj, reprint of original from the same
year 60:-
-
Lindeberg,
Gösta Krigsfinansiering och krigshushållning
i Karl XII:s Sverige Gebers 1946, 58 s. ill,
Det levande förflutna: Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 9 40:-
-
Ludendorff,
Erich Meine Kriegserinnerungen 1914-1918 Ernst Siegfried Mittler und
Sohn, Berlin 1919, 628 pp +10 fold out maps in pocket (complete) hardbound
publ cloth-backed boards, large 8vo, ill w many maps also in text, two
original photos of Ludendorff pasted into the book on first two fly-leaves;
The obituary of Ludendorff from Dresdner Neueste Nachrichten 20/12 1937 also
enclosed (full front page) 175:-
-
Lundström,
Per Anders (red) Arméflygets historia Västervik 1997, 503 s. inb
förl dek läderryggbd m skomsl, 4to, rikt ill i färg och s/v 500:-
-
Lundström, Per-Anders På rätt plats - Värnpliktsverkets
historia Karlstad 1993, 218 s. tvär 8vo, rikt fotoill 90:- -
Lärobok i sjukvård för armén. Fastställd 1914.
Stockholm 1914, vi + 143 s.
Inbunden förlagets läderryggband, illustrerad, rygg sliten, fläck på
frampärm, några småfläckar s. 21-22. 100:- -
Malmquist, F Råd åt erövrare - och andra
Gjallarhornets Förlag 1952, 141 s. vikmärke på titelsida 80:- -
Mannerfelt, Måns (red) Göteborgs försvar Wald.
Zachrissons,Göteborg 1917, 135 + 13 (reklam) s. inb förl dek pappbd, stor
8vo, rygg blekt, rygghuvud trasigt, fotoill, frontispisporträtt på Kronprins
Gustaf Adolf och kronprinsessan Margareta 80:--
Meddelande XXIV Kungl. Armémuseum
Stockholm 1963, 100 s. rikt ill,
vattenskadad (bucklig), innehåller bl a Heribert Seitz: Året 1813,
och H H Brummer Skämttecknarens syn på den svenske beväringen
30:-
-
Nelsson, Bertil Generalvinter. Vinterkrig genom tiderna.
Svenskt Militärhitoriskt Bibliotek 2006, 231 s. Inbunden förlagets
illustrerade pappband med skyddsomslag, stor 8vo, rikt illustrerad,
illustrerade försättspapper, förlagsny.
såld
-
Nordenskjöld, E Fänriksåren Norstedts 1929, 259 s. snedläst
75:-
-
Nordensvan, C O Nittonde århundradets militära
tilldragelser i deras sammanhang med den allmänna utvecklingen tecknade.
Andra delen århundradets senare hälft Militärlitteraturföreningens
Förlag 1900, xii + 406 s. stor 8vo, ospr, vattenskada 1- 1 1/2 cm efter
övre snitt större delen av boken, ngt nött rygg, Militärlitteraturföreningen
nr 70:2 125:-
-
Paykull. L G v Anteckningar om sveriges försvarsväsende, i
anledning af sednast framställda olika arméorganisations-förslag. D F
Bonnier, Göteborg 1871, 80 s. Häftad i tryckta omslag, osprättad, ryggfot
och nederdel av främre omslag naggat. 200:-
-
Peterson,
K E Öfversigt af Rysslands härordning, utarbetad inom Generalstabens
Militärstatistiska Afdelning Militärlitteratur-Föreningens Förlag
1890, viii + 376 + i s. inb trevligt priv halvklotbd, stor 8vo 400:-
-
Petri, Gustaf Mina hemvärnsår KF 1952, 240 s. stor
8vo fotoill, ngt nött omsl, fr a repad rygg (inlaga bra) 40:-
-
Pflugk-Harttung, J v. (Herausg.) Krieg und Sieg 1870-71 -
Ein Gedenkbuch Schaff & Grund, Berlin n d (1895-6), xi + foldout map +
690 + iv pp hardbound publ richly dec cloth, 4to, richly ill, all edges
red, upper and lower edge faded, , small red spot on back board 250:-
-
Piekalkiewicz,
Janusz Pferd und Reiter im II. Weltkrieg Südwest Verl, München 1976,
256 pp 1 Aufl 1-10 taus, ill, hardbound publ
dec cloth 120:-
-
Porfiriev,
I E Peter I – Grundläggare av den
ryska reguljära arméns och flottans krigskonst Hörsta Förl 1958, 335
s. + utvikskarta stor 8:o, Försvarsstabens Krigshistoriska Avd 2, ngt naggat omsl, ill 160:-
-
Rangström, Lena
Bardisaner med bilder Skokloster u å, s. 277-312 klammerhäftad, rikt
ill, Skokloster Studies no. 11, även publ som Journal of the Royal Armory
XIII:9 50:-
-
Rehm, Siv Krigssjukhus i Norrbotten unden beredskapsåren
1939-1945. Probus 2001, 176 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade
pappband, stor kvadratisk 8vo, illustrerad, illustrerade försätts
papperförlagsny. 200:-
-
Reutersvärd, Knut Kadettlif på Karlberg för 50 år sedan
Gustaf Lindströms Förlag 1908, 152 s. stor 8vo, naggat rygghuvud,
riss i omsl nedre vänstra kant mot ryggen, rygg solfärgad, ill bl a m
helsidesplanscher 125:-
-
Richter,
Claus Christian Die Geschichte der deutschen Kavallerie 1919-1945
Motorbuch Verl, Stuttgart 1978, 397pp 1 Aufl, hardbound publ cloth, ill,
name 200:-
-
Rose, Steven Kemisk och biologisk krigföring. Tekniska,
etiska och folkrättsliga synpunkter. W&W 1970, 237 + iii s.
Originalpocket. W&W-serien 251. 60:-
-
Samling af
författningar, kongl. bref, generalorder m. m. rörande Landtförsvaret,
utgifna under år 1904. Bihang till Kongl. Krigsvetenskaps-akademiens
Tidskrift.
Stockholm 1905, cvi + 373 + 431 s.
Inbunden privat rejält nött halvfranskt band, inlaga bra, fast i bindningen.
100:-
-
Schussen, Wilhelm Im
großen Jahr (Kriegserzählungen) Reuß & Itta, Konstanz n d (ca 1915), 72
pp hardbound publ boards w paper etiquette w title on front cvr, upper
spine a little bit worn 75:-
-
(SIPRI)
Force Reductions in Europe - A SIPRI Monograph Uppsala 1974, 105 pp
large 8vo, stain on last 2 leaves 50:-
-
(SIPRI)
World Armaments and
Disarmament SIPRI Yearbook 1973
SIPRI/A&W, Stockholm;
Humanities Press, New York; Paul Elek, London 1973, xxx + 510 pp
hardbound publ cloth w lightly worn dj, large 8vo, dedicatory card from the
author of the chapter on UN Peacekeeping Forces 150:-
-
Smyth, Sir John The Story of the Victoria Cross
Trederick Muller Lt, London 1963, 496 pp + 25 unpaged whole page photo
plates in b/w + frontispiece photo of the cross in colour 1st ed,
hardbound publ cloth w a bit worn dj, large 8vo 225:-
-
Soldatinstruktion Sjukvård (SoldI Sjv) för alla truppslag.
1955 års upplaga.
Stockholm 1958, 355 + ii s. + 1 färgplansch. Häftad i ngt
tjockare tryckta omslag, rikt illustrerad i texten. 125:-
-
Svensk Militär Tidskrift 1911-1912 (1:a årg.)
Norstedts 1912, xii + 498 +
planscher (vissa i färg, vissa utviks) Inbunden privat helklotband
(Ingeborg Lundins Bokbinderi, Uddevalla) med förgylld ryggtitel,
illustrationer i text. 140:-
-
Svensk Militär Tidskrift 1913 (2:a årg.)
Norstedts 1913, x + 528 +
färgplanscher och utvikskartor. Inbunden privat helklotband (Ingeborg
Lundins Bokbinderi, Uddevalla) med förgylld ryggtitel, stänkmarmorerade snitt,
illustrationer i text. 140:-
-
Svensk Militär Tidskrift 1914 (3:e årg.)
Norstedts 1914, xii + 544 s. +
utvikskartor. Inbunden privat helklotband (Ingeborg Lundins Bokbinderi,
Uddevalla) med förgylld ryggtitel, stänkmarmorerade snitt, illustrationer i
text. 140:-
-
Svensk Militär Tidskrift 1915 (4:e årg.)
Norstedts 1915, viii + 542 s. +
utvikskartor. Inbunden privat helklotband (Ingeborg Lundins Bokbinderi,
Uddevalla) med förgylld ryggtitel, stänkmarmorerade snitt, illustrationer i
text. 140:-
-
Svensk Militär Tidskrift 1916 (5:e årg.)
Norstedts 1916, viii + 528 s. +
utvikskartor. Inbunden privat helklotband (Ingeborg Lundins Bokbinderi,
Uddevalla) med förgylld ryggtitel, stänkmarmorerade snitt, illustrationer i
text. 140:-
-
Svensk Militär Tidskrift 1917 (6:e årg.)
Norstedts 1917, viii + 524 s.
Inbunden privat helklotband (Ingeborg Lundins Bokbinderi, Uddevalla) med
förgylld ryggtitel, stänkmarmorerade snitt, illustrationer i text. 140:-
-
Svensk Militär Tidskrift 1918 (7:e årg.)
Norstedts 1918, vi + 386 s.
Inbunden privat helklotband (Ingeborg Lundins Bokbinderi, Uddevalla) med
förgylld ryggtitel, stänkmarmorerade snitt, illustrationer i text, s. 363-4
vikt pga felaktig skärning vid bindning. 140:-
-
Svenska Arméns Rulla 1923. Innefattande officerare,
civilmilitär personal av officers tjänsteställning och civilpersonal samt
utdrag ur Svenska Marinens rulla m. m.
Stockholm 1923, 486 s. Inbunden
förlagets klotryggband, liten 4to, illustrerad, rygg och pärmar ngtnötta,
stötskada på bakpärm, liten bit av titeletikett borta. 75:-
-
Svenska Arméns Rulla 1929. Innefattande officerare,
civilmilitär personal av officers tjänsteställning och civilpersonal samt
utdrag ur Svenska Marinens och Svenska Flygvapnets rulla.
Stockholm 1929, 590 s. Inbunden
förlagets klotryggband, liten 4to, illustrerad, rygg och pärmar söndernötta,
en stor del av pärmpappret borta på frampärm med viss textförlust, inlaga utan
anmärkning. 75:-
-
Svenska Arméns Rulla 1930. Innefattande officerare,
civilmilitär personal av officers tjänsteställning och civilpersonal samt
utdrag ur Svenska Marinens och Svenska Flygvapnets rulla m. m.
Stockholm 1930, 590 s.
Inbunden förlagets klotryggband, liten 4to, illustrerad, rygg och pärmar nötta
och ngt solkiga, en del av pärmpappret borta på frampärm. 75:-
-
Svenska Arméns Rulla 1935-36. Med utdrag ur Svenska Marinens
rulla samt Svenska Flygvapnets Rulla.
Stockholm 1935, 696 s. Inbunden
förlagets helklotband, liten 4to, illustrerad, frampärm och rygg ngt
solkiga,viss fuktskada i början (ca 40 s.), småriss i ett par sidor vid övre
snitt. 100:-
-
Svenska Försvarsväsendets Rulla 1936-37. Med utdrag ur Svenska
Marinens och Svenska Flygvapnets Rullor.
Stockholm 1936, 716 s. Inbunden
förlagets helklotband, liten 4to. 100:-
-
Svenska Försvarsväsendets Rulla 1956.
Stockholm 1956, 1194 s. Inbunden
förlagets helklotband, liten 4to, två smånaggar i ryggen annars som ny.
??:-100
-
Svenska
pistolskytteförbundet 1934-1943.
Stockholm 1935-43, 6 (stadgar)
+ 22+22+24+22+24+24+24+28+30+32 (styrelse- och revisionsberättelser) +
32+32+32+32+40+40+48 (program) s. Inbundna i ett privat helklotband
(Leonard Gustafssons bokbinderi, Stockholm), samtliga främre omslag till
programmen medbundna, illustrerade, förbundets stämpel på försättblad, mindre
riss i titelsida på första revisionsberättelsen och bladet efter ngt skrynklat,
svaga repor på bakpärm. 10 årgångar. 200:-
-
Svenska
pistolskytteförbundet 1944-48.
Stockholm 1945-48,
36+36+36+32+16(styrelse- och revisionsberättelser) +80+80+84+80+64 (årsböcker)
s. Inbundna i ett privat helklotband (Leonard Gustafssons bokbinderi,
Stockholm), samtliga främre
omslag till årsböckerna medbundna, illustrerade, rygg ngt blekt. 5 årgångar.
200:-
-
Svenska Pistolskytteförbundet. Årsbok 1949-1953 (Årg. 13-17).
Stockholm
1949-1953, 16+16+16+16+16 (revisionsberättelserna) + 69+iii; 76+iv; 79+i; 80;
80 s. Inbundna i ett privat helklotband med förgylld ryggtitel (Leonard
Gustafssons Bokbinderi, Stockholm), ägarnamn i guld på nedre del av frampärm,
alla främre omslag medbundna, stänkmarmorerade snitt, illustrerade, ngt blekt
rygg. 200:-
-
Svenska Pistolskytteförbundet. Årsbok 1954-1958. (Årg. 18-22).
Stockholm
1954-1958, 8 (stadgar) +14+13+13+13 +14 (revisionsberättelserna) + 80; 80; 80;
80; 87+i s. Inbundna i ett privat helklotband med förgylld ryggtitel, alla
främre omslag medbundna, stänkmarmorerade snitt, illustrerade, ngt blekt rygg.
200:-
-
Svenska Pistolskytteförbundet. Årsbok 1954-1958. (Årg. 18-23).
Stockholm
1954-1958, 8 (stadgar) +14+13+13+13 +14 (revisionsberättelserna) + 80; 80; 80;
80; 87+i s. Inbundna i ett privat helklotband med förgylld ryggtitel, alla
främre omslag medbundna, stänkmarmorerade snitt, illustrerade, ngt blekt rygg.
200:-
-
Svenska Pistolskytteförbundet. Årsbok 1959-1964. (Årg. 23-28).
Stockholm 1959-19,
14+14+14+14 (revisionsberättelserna till 1962) + 88; 100; 116; 76; 84; 96 s.
Inbundna i ett privat helklotband med förgylld ryggtitel, alla främre
omslag medbundna (även bakre fr o m 1962), stänkmarmorerade snitt,
illustrerade, ngt blekt rygg. 200:-
-
Takman, John (red)
Napalm - Ett internationellt symposium om
USA:s krigföring i Vietnam och Laos
R&S 1968 192 s.
2:a reviderade uppl, namnlapp på innehållssidan, ill; bl a deltog här
Bertrand Russell och Peter Weiss 75:-
-
Tal,
hållne i Kongl. Krigs Vetenskaps Akademien åren 1826 och 1827 Stockholm
1827, 116 s. inb samtida halvfrbd 200:-
-
Thorson,
Ivan (red) Svenska artilleriet förr
och nu Stockholm 1944, 288 s. + karta inb
förl dek pappbd, stor 8vo, foto- och andra ill, utvikskarta över striden
vid Schönfeld 1813 100:-
-
Tse-Tung,
Mao Militärpolitiska skrifter I-II Bo
Cavefors Bokförlag 1965, 301 + 358 s. små
kvadratiska 8vo i pappkassett, ryggar lätt blekta I-II 150:- -
Willmertz, Gerhard Katalog över innehållet i Kungl.
Krigsvetenskaps-Akademiens Handlingar och Tidskrift under åren 1897-1964.
Kungl. Krigsvetenskaps-Akademiens Handlingar och Tidskrift 1965, 187 s.
Häftad i tryckt omslag, liten fläck på främre omslag, minimal nagg i
rygg. Medföljer: Tillägg 1965 till Katalog över innehållet i Kungl.
Krigsvetenskaps-Akademiens Handlingar och Tidskrift 1897-1964. Linköping
1966, 8 s. Klammerhäftad. 200:- -
Vår armé 1960 - Arméns årsbok
Hörsta Förlag 1959, 68 s. inb
förl klotryggbd m dek pärmar, liten 4to, mkt rikt fotoill, Jansson,
Bertel o a (red) 50:-
-
Vår marin 1957 - Marinens årsbok
Hörsta Förlag 1956, 64 s. liten
4to, mkt rikt fotoill, Skaar, Nils & Hans Blenner (red) 50:-
-
Vår marin 1960 - Marinens årsbok
Hörsta Förlag 1959, 64 s. inb förl
klotryggbd m dek pärmar, liten 4to, mkt rikt fotoill, Blenner, Hans &
Bengt Ohrelius (red) 50:-
-
Wänstrand, Lars-Eric
Rapport från ett svenskt regemente - Åsikter om ungdom och värnplikt R&S
1972, 181 + viii s. 1:a uppl (originalpocket) 60:-
|