Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
    Måndagar: 16-18
    Onsdagar: 16-18
     Lördagar: 12-15

    
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Museihandböcker & Utställningskataloger/ 
Museum & Art Catalogues

uppdat 08-02-02

  1. Adhémar, Hélène & Anne Dayez (reds). Musee du Jeu de Paume. (Catalogue complet). Ministère des Affaires Culturelles / Editions de Musées Nationaux 1973, 162 + ii pp. + loose chart over the Museum. Softcover, lavishly illustrated, square 8vo. 100:-

  2. Adhémar, Hélène Edouard Vuillard. K.-X. Roussel. Réunion des usées Nationaux / Ausstellungsleitung Haus der Kunst 1968, plate + 383 + i pp. Softcover, square 8vo, lavishly illustrated. 90:-

  3. Aurigema, Salvatore Le Terme de Diocleziano e il Museo Nazionale Romano. Instituto Poligrafico dello Stato 1970, 176 pp. + 104 plates + viii pp. Softcover, 149 illustrations, pen markings on cover. 6th edition. 50:-

  4. (Biennale di Venezia) Catalogo della 33a Esposizione Biennale Internazionale d’Arte Venezia 18 Giugno 16 Ottobre 1966. Venezia 1966, 76 + xlviii+ 4 + 254 + 4 + 258 pictures on plates + xlix-lxxvi + 8 pp. Hardbound publisher’s cloth spine with illustrated boards. large 8vo. 150:-

  5. Biennale di Venezia – Esposizione internationale d’arte – Grafica d’oggi Museo d'Arte Moderna 1972, 367 + viii (ads) pp large 8vo, lavihly ill in b/w 60:-

  6. Biennale di Venezia, 36a Esposizione internationale d’arte – Capolavori della pittura del XXo secolo, 1900/1945 Museo Correr 1972, 230 pp hardbound publ cloth spine w dj, large 8vo, lavishly ill in b/w and colour, one fold out in colour (Matisse La Danza) 75:-

  7. (Bruegel) Hökby, Nils-Göran (red) Bruegels tid - Nederländsk konst 1540-1620 Nationalmuseum 1984, 120 s. inb förl ill pappbd, kvadratisk stor 8vo, rikt ill; Nationalmusei utställningskatalog nr 480 60:-

  8. Buccarelli, Palma La Galleria Nazionale d’Arte Moderna (Roma - Valle Giulia). Instituto Poligrafico dello Stato 1973, 260 + viii pp. + errata leaf. Softcover, with 197 illustrations. 60:-

  9. Börjlind, Rolf Persona non grata (romanen som process). Bo Cavefors Bokförlag 1977, opag (ca 170 s.) 1:a uppl, kvadratisk 4to, inb förl dek pappbd, lagat rygghuvud, ca 2 cm långa riss i 3 blad, mörkt streck på bakpärm, med vinylskivan; Moderna Muséets utställningskatalog nr 151 450:-

  10. Calza, G & G Becatti Ostia. Instituto Poligrafico dello Stato 1970, fold out map of the ancient city + 126 + ii pp. Softcover, with 88 illustrations. 10th edition. 50:-

  11. Canton, Sanchez The Prado Thames & Hudson, London 1973, 261 + ii pp 203 plates, 73 in colour, new revised ed, a minimal dog-ear on lower front cover; The World of Art Library – Galleries 60:-

  12. Catalogo sommario della Galleria Doria Pamphilj in Roma. Palazzo Doria Pamphilj, Roma 1973, 47 pp. + 12 plates. Softcover. 50:-

  13. Cézanne till Picasso. Fransk konst i svensk ägo. Liljevalchs 1954, 108  (text) + 42 (planscher) + iv s. Häftad, även illustrerad i texten. Katalog nr 210. 50:-

  14. Claudelin, Bengt Catalogue of the Collection of Arms and Armour at Hallwyl House, Stockholm. Stockholm 1928, 117 pp. (text) + iii + 16 plates with blank backsides. Sewn in printed wrappers, richl illustrated in text, faintly wavy inlay. 75:-

  15. Claudelin, Bengt Katalog öfver vapensamlingen i Hallwylska Huset, Stockholm. Stockholm 1927, 103 s. (text) + i + 16 plansche med blanka baksidor. Häftad i tryckta omslag, rikt illustrerad i texten, svagt fuktvågig vid främre snitt. 75:-

  16. (Derkert, Siri) Lidén, Elisabeth (red) Siri Derkert Millesgården 1992, 18 s. klammerhäftad, illl i färg och s/v, Millesgårdens utställningskatalog nr 29. 40:-

  17. Die Meisterwerke der Königl. Aelteren Pinakothek zu München. Franz Hanfstaengl, München no date, viii + 164 + iv pp. Hardbound very nice private half calf with 5 raised nerves, and marbled paper on boards, 230 artprints, small 4to. 200:-

  18. Donation Pougny. Orangerie des Tuileries Paris 1966. Ministère des Affaires Culturelles 1966, unpaged (48 pp). Softcover, richly illustrated, small notation on front cover. 75:-

  19. Dube, Wolf-Dieter The Munich Gallery – Alte Pinakothek Thames & Hudson, London 1970, 304 pp 243 plates, 90 in colour; The World of Art Library – Galleries 60:-

  20. (Ensor, James) En liten bok om Ensor Nationalmuseum 1970, 130 + iv s. häftad i illustrerat omsl, rikt illustrerad, liten prick på rygg; Nationalmusei utställningskatalog nr 345. 100:-

  21. (Erixson, Sven) Creutz, Magnus o a (red) Sven Erixson Liljevalchs Konsthall 12 okt.-12 nov. 1961 Stockholm 1961, 88 + xvi (annonser) rikt ill; Katalog 246 50:-

  22. Ferrazza, Mario & Pignatti, Patrizia L’appartamento Borgia e l’arte contemporanea in Vaticano – Catalogo completo Firenze 1974, 95 pp large 8vo, lavishly ill in mostly colour 50:-

  23. Fest der Augen. Handzeichnungen und Aquarelle aus der Albertina zu Wien Walther Scheuermann Verlag, Wien 1947, 88 + x pp brochiert, upper and lower spine worn, ex-libris, lavishly illustrated; Die Tieck-bücher, 2nd edition 40:-

  24. Francis, Sir Frank (Ed.) Treasures of the British Museum Thames & Hudson 1975, 360 pp revised ed, 439 ill 64 in colour, The World of Art Library 75:-

  25. (Frank, Josef) Ericson, Estrid Josef Frank 1885-1967. En minnesutställning 4 april-19 maj 1968 Nationalmuseum 1968, 73 s. rygghuvud ngt naggat, främre omsl m ett par bitar bortrivna (antagligen med prislappar), mkt rikt ill, kvadratisk 8vo; Nationalmusei utställningskatalog 320, Utställningen på Nationalmuseum arrangerades av Estrid Ericson, grundare av Svenskt Tenn. Mkt rikt illustrerad med fotografier av möbler, lampor, armaturer och glas etc. med uppgifter om material, tillkomstår och artikelnummer. 250:-

  26. Führer durch die Sammlungen des Kunsthistorischen Museums. Wien 1975, 132 pp. Hardbound publisher’s gold stamped cloth with glassine dust jacket, richly illustrated. 5th enlarged edition. 70:-

  27. (Gaugain) Reuterswärd, Patrik (red.) Gaugain i söderhavet. Etnografiska Museet/Nationalmuseum, Stockholm 1970, 114 s. stor 8vo, rikt ill i färg och s/v, två minimala fläckar på främre omsl 70:-  

  28. Gjessing, Thale De Sandvigske samlinger. Veileder. Gjøvik utan årtal, 76 + viii s. + utvikskarta. Häftad, illustrerad, understrykningar på ett halvdussin sidor, några småfläckar på bakre omslag. 80:-

  29. Goldscheider, Cécile & Edith Lionne (Comissaire general) Musée Rodin trosième exposition internationale de sculpture contemporaine. Paris 1966, unpaged (126 pp). Softcover, large 8vo, richly illustrated. 80:-

  30. Grate, Pontus & Per Bjurström (red) Fem sekler fransk konst. Miniatyrer Målningar Teckningar 1400-1900. Nationalmuseum 1958, 203 s. Häftad i illustrerat omslag, ett par små fläckar på rygg, ej illustrerad. Katalog nr 247. 75:-

  31. Grate, Pontus (red) Konstens Venedig - Utställning anordnad med anledning av Konung Gustaf VI Adolfs åttioårsdag Nationalmuseum 1963, 248 s. + 32 planscher ngt nött rygg, utställn-katalog nr 269 90:-

  32. Gyllensvärd, Bo Kinesisk konst under 5.000 år. Gustav VI Adolfs gåva till svenska folket. Stockholm 1977, 112 s. Häftad, mkt rikt illustrerad. Östasiatiska Muséets utställningskatalog N:r 27. såld

  33. Holmér, Folke & Karl Örbo Nutida italiensk konst - utställning anordnad av Biennalen i Venedig Liljevalchs Konsthall 1953, 64 s. (text) + ii + 40 planscher + s. 65-106 + 20 s. (annonser) ett par fläckar på främre omsl, vikmärken på främre och bakre omsl, liten riss vid ryggfot, katalog nr 203 80:-

  34. Holten, Ragnar von (red) Myter. Nationalmuseum 1983, 284 s. Inbunden förlagets illustrerade kartonnageband, kvadratisk 8vo, mkt rikt illustrerad, namnteckning i blyerts på försättsblad. Nationalmuseums utställningskatalog 470. 2:a uppl. 75:-

  35. (Kandell, John) Lundahl, Gunilla John Kandell Balanskonstnär Solitär Rävröd Raster Förlag 1992, 79 s. (delvis opaginerad) + 4 s. (utställda objekt) mkt rikt ill, Nationalmusei utställningskatalog nr 561, skomsl 100:-

  36. Karlbeck, Orvar Catalogue of the Collection of Chinese and Korean Bronzes at Hallwyl House, Stockholm. Stockholm 1938, 96 pp (text) + 29 plates. Sewn in printed wrappers, illustrated also in text, barely noticable waving of the plate part due to moisture. 75:-

  37. (Kungl. Livrustkammaren) Finlandica - Suomen muistoja-ett urval bilder med text Stockholm 1934, 64 s. omsl ngt solkigt m ett par fläckar, ryggfot ngt skadad, inlaga bra 60:-

  38. Lemoyne de Forges, Marie-Thérèse; Geneviève Allemand & Michèle Bundorf (reds) Orangerie des Tuileries. Collection Jean Walter - Paul-Guillaume. Catalogue. Ministère des Affaires Culturelles / Réunion des Musées Nationaux 1966,  unpaged (ix + 290 + v pp). Softcover, spine a bit creased in binding, lavishly illustrated. 150:-

  39. (Liljevalchs) Särnstedt, Bo (utställning och katalog) Vårsalongen 1989 Stockholm 1989,, 64 s. häftad, rikt illustrerad, tvär stor 8vo 75:-

  40. (Liljevalchs) Vårsalongen Liljevalchs 2.2-17.31996 Liljevalchs Konsthall 1996, 56 s. liten 4to, mkt rikt ill 50:-

  41. Lindhagen, Nils (red) Konstskatter från Wien. Nationalmuseum 1948, 168 s. + annonser. Häftad, ej illustrerad. NM’s katalog nr 147. 60:-

  42. Louisiana - Samling og bygninger / The Collections and Buildings  Denmark 1986, 192 pp 4to, lavishly ill in colour, 2nd ed, text in Danish and English 80:-

  43. (Louvre) Gallet, Michel (texte) Le Louvre. F Hazan Editeur 1966, 79 pp. Softcover with dust jacket, 92 reproductions in b/w and 11 in colour. 40:-

  44. (Louvre) Hourticq, Louis A Guide to the Louvre. Painting Sculpture Decorative Art. Hachette 1926, 226 pp. Softcover, 285 illustrations and 7 maps, 2 leaves with small nicks. 93rd thousand. 100:-

  45. (Louvre) The Louvre Museum. General Guide. Editions L’Indispensable, Paris 1980, 292 pp. + adverts. Softcover, illustrated, spine a little bit worn. 50:-

  46. Lugli, Giuseppe Il Foro Romano e il Palatino. Bardi Editore, Roma 158 pp. + 2 fold out plates.  Softcover, 40 illustrations. 60:-

  47. Målarinnor från Finland / Seitsemän suomalaista taiteilijaa Nationalmuseum 1981, 94 s. kvadratisk 8vo, mkt rikt ill i färg och s/v; innehåller Fanny Churberg, Maria Wiik, Helene Schjerfbeck, Ellen Thesleff etc., extrakort med självporträtt av H Schjerfbeck medföljer, bakre omsl med vikmärke 50:-

  48. (Monet) Daulte, François (Ed.) Monet et ses amis Musée Marmottan, Paris 1971, 92 pp large 8vo, lavishly ill in colour and b/w 40:-

  49. Musée de la Marine Palais de Chaillot n d (1960ies), 96 + xxxv (ads) pp + 24 unpaged plates faintly worn spine, lower right corner a little bumped 40:-

  50. Musée Thorvaldsen. Catalogue illustré. Copenhague 1949, 161 + iii pp. + 32 pp plates + loose appendice (février 1951) 10 + ii pp. Book softcover, appendix staple bound. 60:-

  51. Nordiska Museet – Vägledning genom Nordiska Museets samlingar under beredskapstid Stockholm 1945, 64 s. rikt fotoill 40:-

  52. Pergola, Paola della La Galleria Borghese in Roma. Instituto Poligrafico dello Stato 1966, 130 + x pp. Softcover, 115 illustrations, notations with red pen on front cover. 7th edition. 50:-

  53. (Picasso) Hedelykke, Bjørg (red) Picasso og Middelhavet København 1996, 128 s. liten 4to, mkt rikt ill, tillskr av en i katalogredaktionen; Louisiana Revy 37. årgång nr 1. 50:-

  54. Pietrangeli, Carlo Musei Capitolini. Guida breve. Roma 1961, 172 + ii + fold out plan of the museum + 32 plates. Softcover. 3rd edition. 60:-

  55. Pittaluga, Mary La Cappella Sistina Edizioni del Drago, Roma 1962, 56 pp richly ill in b/w + 2 whole page plates in colour 30:-

  56. Potterton, Homan The National Gallery, London Thames & Hudson 1977, 216 pp 345 ill 75 in colour, The World of Art Library 60:-

  57. Rijksmuseum Amsterdam - 100 Schilderijen/Paintings/Tableaux/Gemälde Rijksmuseum, Amsterdam no date, unpaged (15 pp text + 51 pp colour plates) spine worn, lavishly ill 50:-

  58. Robbert, Louise (red) Wien 1900 - Wien 1990 Liljevalchs 1991, 224 s. kvadratisk 4to, mkt rikt ill i färg och s/v, innehåller Klimt, Kokoschka, Schiele, Anzinger, Brandl, Gironcoli, Lassnig, Mosbacher etc.; katalog nr 409 100:-

  59. Romanelli, Pietro Le Forum Romain. Instituto Poligrafico dello Stato 1967, 112 + viii pp. Softcover, with 77 illustrations. 50:-

  60. Rouault, Georges) Leymarie, Jean ( Commissaire général) Georges Rouault. Exposition du Centenaire. Musée d’Art Moderne 27 mai - 27 septembre 1971. Ministére des Affaires Culturelles / Réunion des Musées Nationaux 1971, unpaged (11 + 144 + 20 + 74 pp. Softcover, lavishly illustrated. 80:-

  61. Rubov, Jørn; Bo Wennberg o a (red) Dansk guldålder Målningar teckningar skulpturer Nationalmuseum 1964, 103 s. text + ca 60 s. planscher häftad, lätt nött rygg, enstaka småfläckar första 10 s., relativt rikt med smånoteringar med penna i katalogen, vikmärke på bakre omslag; Nationalmusei utställningskatalog nr 285 60:-

  62. Salon d’automne 1977 Grand Palais, Paris 1977, 131 + xiii pp 4to, richly ill; exposition catalogue with a special section about van Gogh’s drawings 40:-

  63. Seitz, Heribert Catalogue of the Collection of European Porcelain at The Hallwyl Museum, Stockholm. Stockholm 1941, 198 pp (text) + ii + 30 plates. Sewn in printed wrappers, illustrated also with 17 pages of porcelain stamps. 90:-

  64. Seitz, Heribert Catalogue of the Collection of Sculptures at Hallwyl House, Stockholm. Stockholm 1933, 26 pp. (text) + ii + 26 plates with blank backsides. Sewn in printed wrappers, moisture stain at lower front corner, plate 17 and 26with some substance loss, a tear in plate 22, a folding mark on plate 25. 50:-

  65. Seitz, Heribert Katalog över skulptursamlingen i Hallwylska Huset, Stockholm. Stockholm 1933, 23 s. (text) + ii + 26 planscher med blanka baksidor. Häftad i trckta omslag, genomgående fläck i nedre främre hörn som har anfrätt ett par av planscherna (ej bilderna). 50:-

  66. Sethson, Olle (red) En konstförening i tiden / An Art Society in keeping with the times. Handelsbankens konstförening 1944-1984 Stockholm 1984, 72 s. häftad, mkt rikt illustrerad, ett par små jack i rygg 60:-

  67. Strömbom, Sixten (utg) Nationalmusei mästerverk. Bonniers 1949, 280 + iv s. inb privat handbundet rött halvfrbd m förgylld rygg m inläggningar i skinn med olikfärgade rundlar och handgjort pärmpapper bundet av Kerstin Bremer, främre skinnskoning, handstickat kapitäl, övre guldsnitt, övriga snitt oskurna, 4to, mkt rikt ill i färg och s/v, minimalt nött och liten (mindre än 1/2 cm2)  skada, skomsl och omsl båda m rygg medbundna. 2.500:-

  68. Studiebesök i Nationalmuseum. Målningssamlingen. Caslon Press 1942, 48 s. Häftad, rikt illustrerad. 70:-

  69. Särnstedt, Bo (red.) Viva Brasil viva – Sans och hetta i dagens brasilianska konst Lilljevalchs 1991, 48 s. liten 4to, rikt ill i s/v, bakre omsl vikt 40:-

  70. Walther, Angelo (red) Gemäldegalerie Dresden. Alte Meister. (Staatliche Kunstsammlungen Dresden). Dresden 1971, 136 pp. (text) + 100 pp. (plates) + xii pp. Softcover, cover a little worn. 14. Auflage. 80:-

  71. Wilhelm, Jaques (Ed.) Les princiales acquisitions du Musée Carnavalet de 1941 a 1972 Société des Amis de Carnavalet 1973, 118 pp large 8vo, lavishly ill in b/w 40:-

  72. Ådahl, Karin (red) Bosnien - Ettt islamiskt kulturarv i Europa. Föremål från Zemaljski muzej, Sarajevo Medelhavsmuset 1999, 48 s. + Mårtelius, Johan (red) Bosnien - Ettt islamiskt kulturarv i Europa. En moské i Maglaj Medelhavsmuseet 1999, 48 s. kvadratisk 8vo, mkt rikt ill, båda verken i ngt trasig pappmapp 120:-