Museihandböcker & Utställningskataloger/
Museum & Art
Catalogues
uppdat 11-11-29
-
Adhémar, Hélène & Anne Dayez (reds).
Musee du Jeu de Paume.
(Catalogue
complet). Ministère des Affaires Culturelles / Editions de Musées
Nationaux 1973, 162 + ii pp. + loose chart over the Museum. Softcover,
lavishly illustrated, square 8vo. 100:-
-
Adhémar, Hélène Edouard Vuillard. K.-X. Roussel.
Réunion des usées Nationaux / Ausstellungsleitung Haus der Kunst 1968, plate
+ 383 + i pp. Softcover, square 8vo, lavishly illustrated. 90:-
-
(Aguéli)
Fribergska samlingen. Aguélimuseet i Sala utan år, opaginerad (16
s.). Klammerhäftad, rikt illustrerad, katalog sista 2 s. 40:-
-
Aurigema, Salvatore Le Terme de Diocleziano e il Museo
Nazionale Romano. Instituto Poligrafico dello Stato 1970, 176 pp. + 104
plates + viii pp. Softcover, 149 illustrations, pen markings on cover.
6th edition. 50:-
-
Barnaud, Germaine
Guide des Musées de Paris. Arts et Métiers Graphiques, Paris 1968, 142 +
ii pp. Softcover, illustrated. With practical lexicon/ mit praktischer
Lexica/ con practico lessico/ con practico lexico. 60:-
-
(Biennale di Venezia) Catalogo della 33a Esposizione
Biennale Internazionale d’Arte Venezia 18 Giugno 16 Ottobre 1966.
Venezia 1966, 76 + xlviii+ 4 + 254 + 4 + 258 pictures on plates + xlix-lxxvi
+ 8 pp. Hardbound publisher’s cloth spine with illustrated boards. large
8vo. 150:-
-
Biennale
di Venezia – Esposizione internationale d’arte – Grafica d’oggi Museo
d'Arte Moderna 1972, 367 + viii (ads) pp large 8vo, lavihly ill in b/w 60:-
-
Biennale
di Venezia, 36a Esposizione internationale d’arte –
Capolavori della pittura del XXo secolo, 1900/1945 Museo
Correr 1972, 230 pp hardbound publ
cloth spine w dj, large 8vo, lavishly ill in b/w and colour, one fold out in
colour (Matisse La Danza) 75:-
-
Bjurström,Per (red) Konstskatter från Dresden.
Nationalmuseum 1969, 154 + ii s. Häftad, rikt illustrerad, kvadratisk
8vo, repa på främre omslag. Nationalmusei utställningskatalog nr 327.
50:-
-
British Museum. A Guide
to the Pottery & Porcelain of the Far East in the Department of the Ceramics
and Ethnography.
Oxord University Press 1924, xvi + 168
pp. + plates. Hardbound publisher’s boards, front board missing, spine
very worn. With 14 plates and 230 illustrations.
100:-
-
(Bruegel)
Hökby, Nils-Göran (red) Bruegels tid - Nederländsk konst 1540-1620
Nationalmuseum 1984, 120 s. inb förl ill pappbd, kvadratisk stor 8vo,
rikt ill; Nationalmusei utställningskatalog nr 480 60:-
-
Buccarelli, Palma La Galleria Nazionale d’Arte Moderna
(Roma - Valle Giulia). Instituto Poligrafico dello Stato 1973, 260 +
viii pp. + errata leaf. Softcover, with 197 illustrations. 60:-
-
Börjlind, Rolf Persona non grata (romanen som process).
Bo Cavefors Bokförlag 1977, opag (ca 170 s.) 1:a uppl, kvadratisk 4to,
inb förl dek pappbd, lagat rygghuvud, ca 2 cm långa riss i 3 blad, mörkt
streck på bakpärm, med vinylskivan; Moderna Muséets utställningskatalog nr
151 450:-
-
Calza, G & G Becatti Ostia. Instituto Poligrafico
dello Stato 1970, fold out map of the ancient city + 126 + ii pp.
Softcover, with 88 illustrations. 10th edition. 50:-
-
Canton,
Sanchez The Prado Thames &
Hudson, London 1973, 261 + ii pp 203
plates, 73 in colour, new revised ed, a minimal dog-ear on lower front cover;
The World of Art Library – Galleries 60:-
-
Catalogo sommario della Galleria Doria Pamphilj in Roma.
Palazzo Doria
Pamphilj, Roma 1973, 47 pp. + 12 plates. Softcover. 50:-
-
Cézanne till Picasso. Fransk konst i svensk ägo.
Liljevalchs 1954, 108
(text) + 42 (planscher) + iv s. Häftad, även illustrerad i texten.
Katalog nr 210. 50:-
-
Claudelin, Bengt Catalogue of the Collection of Arms and
Armour at Hallwyl House, Stockholm. Stockholm 1928, 117 pp. (text) + iii
+ 16 plates with blank backsides. Sewn in printed wrappers, richl
illustrated in text, faintly wavy inlay. 75:-
-
(Derkert,
Siri) Lidén, Elisabeth (red) Siri
Derkert Millesgården 1992, 18 s. klammerhäftad,
illl i färg och s/v, Millesgårdens utställningskatalog nr 29.
40:-
-
Die Meisterwerke der Königl. Aelteren Pinakothek zu München.
Franz
Hanfstaengl, München no date, viii + 164 + iv pp. Hardbound very nice
private half calf with 5 raised nerves, and marbled paper on boards, 230
artprints, small 4to. 200:-
-
Donation Pougny. Orangerie des Tuileries Paris 1966.
Ministère des Affaires
Culturelles 1966, unpaged (48 pp). Softcover, richly illustrated, small
notation on front cover. 75:-
-
Dube,
Wolf-Dieter The Munich Gallery –
Alte Pinakothek Thames & Hudson, London 1970, 304 pp 243
plates, 90 in colour; The World of Art Library – Galleries 60:-
-
(Ensor,
James) En liten bok om Ensor Nationalmuseum 1970, 130 + iv s.
häftad i illustrerat omsl, rikt illustrerad, liten prick på rygg;
Nationalmusei utställningskatalog nr 345. 100:-
-
(Erixson, Sven) Creutz, Magnus o a (red) Sven Erixson
Liljevalchs Konsthall 12 okt.-12 nov. 1961 Stockholm 1961, 88 + xvi
(annonser) rikt ill; Katalog 246 50:-
-
Ferrazza,
Mario & Pignatti, Patrizia L’appartamento
Borgia e l’arte contemporanea in Vaticano – Catalogo completo Firenze
1974, 95 pp large 8vo, lavishly ill in mostly colour 50:-
-
Fest der Augen.
Handzeichnungen und Aquarelle aus der Albertina zu Wien
Walther Scheuermann
Verlag, Wien 1947, 88 + x pp brochiert, upper and lower spine worn, ex-libris,
lavishly illustrated; Die Tieck-bücher, 2nd edition 40:-
-
Focsa, Gheorghe Das
Museum des Dorfes Bucuresti.
Verlag Meridiane, Bucuresti 1972, 64
pp (text) + i + 119 pp (plates in colour and b/w). Hardbound publisher’s
cloth with worn dust jacket, cut out signature from front fly leaf (ca 2x2
cm), small tear in back fly leaf, oblong large 8vo. About folk art and
architecture. 90:-
-
Francis,
Sir Frank (Ed.) Treasures of the
British Museum Thames & Hudson 1975, 360 pp revised
ed, 439 ill 64 in colour, The World of Art Library 75:-
-
Führer durch die Sammlungen des Kunsthistorischen Museums.
Wien 1975, 132
pp. Hardbound publisher’s gold stamped cloth with glassine dust jacket,
richly illustrated. 5th enlarged edition. 70:-
-
(Gaugain)
Reuterswärd, Patrik (red.) Gaugain i
söderhavet. Etnografiska Museet/Nationalmuseum, Stockholm 1970, 114 s. stor 8vo, rikt ill i färg och s/v, två minimala fläckar på främre
omsl 70:-
-
Gjessing, Thale De Sandvigske samlinger. Veileder.
Gjøvik utan årtal, 76 + viii s. + utvikskarta. Häftad, illustrerad,
understrykningar på ett halvdussin sidor, några småfläckar på bakre omslag.
80:-
-
Goldscheider, Cécile & Edith Lionne (Comissaire general)
Musée Rodin trosième exposition internationale de sculpture contemporaine.
Paris 1966, unpaged (126 pp). Softcover, large 8vo, richly
illustrated. 80:-
-
Granberg, Olof Kejsar Rudolf II:s konstkammare och dess
svenska öden och om uppkomsten af Drottning Kristinas tafvelgalleri i Rom
och dess skingrande. Nya forskningar. Stockholm 1902, 130 + 2 + xlvii s.
Inbunden privat halvfransk band med marmorerade pärmpapper och
marmorerade snitt och 5 upphöjda bind (G Hedbergs bokbinderi, Stockholm),
4to, rikt illustrerad, rygg ganska nött, fr a rygghuvud och upphöjda bind,
hörn nötta och de bakre hörnen med avsevärda bitar av skinnet bortrivet, vid
övre bakre hörn även viss skada på pärmpapper, ovanlig.
såld
-
Grate, Pontus & Per Bjurström (red) Fem sekler fransk
konst. Miniatyrer Målningar Teckningar 1400-1900. Nationalmuseum 1958,
203 s. Häftad i illustrerat omslag, ett par små fläckar på rygg, ej
illustrerad. Katalog nr 247. 75:-
-
Grate, Pontus (red)
Konstens Venedig - Utställning anordnad med anledning av Konung Gustaf VI
Adolfs åttioårsdag.
Nationalmuseum 1963, 248 s. + 32 planscher
ngt
nött rygg, utställn-katalog nr 269.
90:-
-
(Guggenheim)
The Peggy Guggenheim Collection. Venice. Turin 1966, unpaged (43 pp
text + 58 pp. plates + iii pp. Softcover, 4to, foldingmark throughout at
upper front corner, signature on inside of front cover.
100:-
-
Hellmut-Kienzle-Uhrenmuseum.
Kienzle Uhrenfabriken GMBH,
Schwenningen/N. no date (after 1970), 20 pp. Staplebound, square 8vo,
lavishly illustrated, cover a little worn, spine worn. 40:-
-
Herera, Ovidio-Cesar
Paredes New Guide to the Prado Gallery. Editorial Mayfe, Madrid 1957,
154 pp + plates in colour and b/w + 2 fold out maps of the floors.
Hardbound publisher’s gold staped cloth, spine a little sunned, small 8vo.
90:-
-
Holmér, Folke & Karl Örbo
Nutida italiensk konst - utställning anordnad av Biennalen i Venedig
Liljevalchs Konsthall 1953, 64 s. (text) + ii + 40 planscher + s. 65-106 + 20
s. (annonser) ett par fläckar på främre omsl, vikmärken på främre och bakre
omsl, liten riss vid ryggfot, katalog nr 203 80:-
-
Holten, Ragnar von (red) Myter. Nationalmuseum 1983, 284
s. Inbunden förlagets illustrerade kartonnageband, kvadratisk 8vo, mkt rikt
illustrerad, namnteckning i blyerts på försättsblad. Nationalmuseums
utställningskatalog 470. 2:a uppl. 75:-
-
(Kandell, John) Lundahl, Gunilla John Kandell
Balanskonstnär Solitär Rävröd Raster Förlag 1992, 79 s. (delvis
opaginerad) + 4 s. (utställda objekt) mkt rikt ill, Nationalmusei
utställningskatalog nr 561, skomsl 100:-
-
Karlbeck, Orvar Catalogue of the Collection of Chinese and
Korean Bronzes at Hallwyl House, Stockholm. Stockholm 1938, 96 pp (text)
+ 29 plates. Sewn in printed wrappers, illustrated also in text, barely
noticable waving of the plate part due to moisture. 75:-
-
Kronhausen, Eberhard &
Phyllis The 2nd International Exhibition of Erotic Art. Liljevalchs
Konsthall Stockholm April 2-May 18, 1969. Uniprint, Copenhagen 1969, 21
pp. (text) + plates. Softcover, spine a little worn, Mago’s signature,
text in Swedish, German and
French. + the staple bound booklet (14 pp.) with all the exhibited items
enumerated. 200:-
-
(Kungl.
Livrustkammaren) Finlandica - Suomen muistoja-ett urval bilder med text
Stockholm 1934, 64 s. omsl ngt solkigt m ett par fläckar, ryggfot ngt
skadad, inlaga bra 60:-
-
Kunsthistorisches Museum.
Meisterwerke.
Verlag Anton Schroll & Co, Wien 1973,
xxvii (text) + iii + 280 b/w plates + 8 colour plates. Softcover, a
little wear around the edges.
From the Art History Museum in
Vienna.Führer durch das Kunsthistorische Museum Nr. 1. 6., erweiterte Aufl.
75:-
-
Kunstindustrimuseets
billedbog.
Museum of Decorative Art. Picturebook.
København 1974, unpaged. Softcover, lying 8vo, richly illustrated (113
illustrations), text in English and Danish, covers and spine a bit worn.
60:-
-
Lemoyne de Forges, Marie-Thérèse; Geneviève Allemand &
Michèle Bundorf (reds) Orangerie des Tuileries. Collection Jean Walter -
Paul-Guillaume. Catalogue. Ministère des Affaires Culturelles / Réunion
des Musées Nationaux 1966, unpaged (ix + 290 + v pp). Softcover, spine a
bit creased in binding, lavishly illustrated. 150:-
-
Les barbus au Musée
Bourdelle.
Paris 1978, unpaged (30 pp text + ii
+ 40 pp plates). Softcover, signature on fly leaf. Catalogue on the
beards in art, from ancient to modern. 90:-
-
[Lilja,
Torsten] Contemporary Master Prints from the Lilja Collection. The
Lilja Art Fund in association with Azimuth Foundation 1995, 398 + ii pp.
Hardbound publisher’s cloth with dust jacket, lavishly illustrated, square
4to. 325:-
-
(Liljevalchs)
Särnstedt, Bo (utställning och katalog) Vårsalongen 1989 Stockholm
1989,, 64 s. häftad, rikt illustrerad, tvär stor 8vo 75:-
-
(Liljevalchs)
Vårsalongen Liljevalchs 2.2-17.31996 Liljevalchs Konsthall 1996, 56 s.
liten 4to, mkt rikt ill 50:-
-
Lindhagen, Nils (red) Konstskatter från Wien.
Nationalmuseum 1948, 168 s. + annonser. Häftad, ej illustrerad. NM’s
katalog nr 147. 60:-
-
Louisiana
- Samling og bygninger / The Collections and Buildings
Denmark
1986, 192 pp 4to, lavishly ill in colour, 2nd ed, text in Danish and English 80:-
-
(Louvre) Gallet, Michel (texte) Le Louvre. F Hazan
Editeur 1966, 79 pp. Softcover with dust jacket, 92 reproductions in b/w
and 11 in colour. 40:-
-
(Louvre) Hourticq, Louis A Guide to the Louvre. Painting
Sculpture Decorative Art. Hachette 1926, 226 pp. Softcover, 285
illustrations and 7 maps, 2 leaves with small nicks. 93rd thousand. 100:-
-
(Louvre) The Louvre Museum. General Guide. Editions
L’Indispensable, Paris 1980, 292 pp. + adverts. Softcover, illustrated,
spine a little bit worn. 50:-
-
Lugli, Giuseppe Il Foro Romano e il Palatino. Bardi
Editore, Roma 158 pp. + 2 fold out plates. Softcover, 40 illustrations.
60:-
-
Målarinnor
från Finland / Seitsemän suomalaista taiteilijaa Nationalmuseum
1981, 94 s. kvadratisk 8vo, mkt rikt ill i färg och s/v; innehåller Fanny Churberg,
Maria Wiik, Helene Schjerfbeck, Ellen Thesleff etc., extrakort med självporträtt
av H Schjerfbeck medföljer, bakre omsl med vikmärke 50:-
-
(Monet)
Daulte, François (Ed.) Monet
et ses amis Musée Marmottan, Paris 1971, 92
pp large 8vo, lavishly ill in colour
and b/w 40:-
-
Musée
de la Marine Palais
de Chaillot n d (1960ies), 96 + xxxv (ads) pp + 24 unpaged plates faintly
worn spine, lower right corner a little bumped
40:-
-
Musée Thorvaldsen. Catalogue illustré.
Copenhague 1949, 161 + iii pp. + 32
pp plates + loose appendice (février 1951) 10 + ii pp. Book softcover,
appendix staple bound. 60:-
-
Nordiska
Museet – Vägledning genom Nordiska Museets samlingar under beredskapstid
Stockholm
1945, 64 s. rikt fotoill
40:- -
Pergola, Paola della La Galleria Borghese in Roma.
Instituto Poligrafico dello Stato 1966, 130 + x pp. Softcover, 115
illustrations, notations with red pen on front cover. 7th edition. 50:- -
Perocco, Guido Ca’
Pesaro. La
Galleria d’Arte Moderna di Venezia.
Instituto Italiano d’Arti Grafiche,
Bergamo 1959, 44 pp. (text) + 122 pp plates + 8 (indices) pp Hardbound
publisher’s red stamped white cloth with a little nicked dust jacket, square
8vo. 80:- -
(Petersen, Robert Storm) Robert Storm Petersen 1882-1949.
Minnesutställning. Nationalmuseum 1949, 33 + ii s. Klammerhäftad,
omslag lätt solkigt, illustrerad. Nationalmusei utställningskatalog nr 159.
75:--
(Picasso)
Hedelykke, Bjørg (red) Picasso og
Middelhavet København 1996, 128 s. liten
4to, mkt rikt ill, tillskr av en i katalogredaktionen; Louisiana Revy 37. årgång
nr 1. 50:-
-
Pietrangeli, Carlo Musei Capitolini. Guida breve. Roma
1961, 172 + ii + fold out plan of the museum + 32 plates. Softcover. 3rd
edition. 60:-
-
Pittaluga,
Mary La Cappella Sistina Edizioni del Drago, Roma 1962, 56 pp richly
ill in b/w + 2 whole page plates in colour 30:-
-
Potterton,
Homan The National Gallery, London Thames & Hudson 1977, 216 pp 345
ill 75 in colour, The World of Art Library 60:-
-
Rijksmuseum Amsterdam -
100 Schilderijen/Paintings/Tableaux/Gemälde
Rijksmuseum, Amsterdam
no date, unpaged (15 pp text + 51 pp colour plates) spine worn, lavishly
ill 50:-
-
Robbert,
Louise (red) Wien 1900 - Wien 1990 Liljevalchs
1991, 224 s. kvadratisk 4to, mkt rikt
ill i färg och s/v, innehåller Klimt, Kokoschka, Schiele, Anzinger, Brandl,
Gironcoli, Lassnig, Mosbacher etc.; katalog nr 409 100:-
-
Romanelli, Pietro Le Forum Romain. Instituto
Poligrafico dello Stato 1967, 112 + viii pp. Softcover, with 77
illustrations. 50:-
-
(Rouault, Georges) Leymarie, Jean ( Commissaire général)
Georges Rouault. Exposition du Centenaire. Musée d’Art Moderne 27 mai - 27
septembre 1971. Ministére des Affaires Culturelles / Réunion des Musées
Nationaux 1971, unpaged (11 + 144 + 20 + 74 pp. Softcover, lavishly
illustrated. 80:-
-
Rubov, Jørn; Bo
Wennberg o a (red) Dansk guldålder Målningar teckningar skulpturer
Nationalmuseum 1964, 103 s. text + ca 60 s. planscher häftad, lätt nött
rygg, enstaka småfläckar första 10 s., relativt rikt med smånoteringar med
penna i katalogen,
vikmärke på bakre omslag;
Nationalmusei utställningskatalog nr 285
60:-
-
Salon d’Automne 1967.
Peinture, Sculpture, Gravure, Dessin,
Architecture, Tapisserie, Mur vivant, Livre, Arts appliqués, Art graphique.
Société du Salon
d’Automne (Grand Palais), Paris 1967, xviii + 136 + xii pp.
Softcover, lavishly illustrated,
square 8vo, some annotations on last blank leaf.
125:-
-
Salon
d’automne 1977 Grand Palais, Paris 1977, 131
+ xiii pp 4to, richly ill; exposition
catalogue with a special section about van Gogh’s drawings 40:-
-
Seitz, Heribert Catalogue of the Collection of European
Porcelain at The Hallwyl Museum, Stockholm. Stockholm 1941, 198 pp
(text) + ii + 30 plates. Sewn in printed wrappers, illustrated also with
17 pages of porcelain stamps. 90:-
-
Seitz, Heribert Catalogue of the Collection of Sculptures at
Hallwyl House, Stockholm. Stockholm 1933, 26 pp. (text) + ii + 26 plates
with blank backsides. Sewn in printed wrappers, moisture stain at lower
front corner, plate 17 and 26with some substance loss, a tear in plate 22, a
folding mark on plate 25. 50:-
-
Seitz, Heribert Katalog över
skulptursamlingen i Hallwylska Huset, Stockholm. Stockholm 1933, 23 s.
(text) + ii + 26 planscher med blanka baksidor. Häftad i trckta omslag,
genomgående fläck i nedre främre hörn som har anfrätt ett par av planscherna
(ej bilderna). 50:-
-
Serner, Gertrud o a 100 år med Nationalmuseum. Katalog.
Stockholm 1966, 104 s. Häftad, rikt illustrerad. NM’s
utställningskatalog nr 303.
90:-
-
Sethson, Olle (red)
En konstförening i tiden / An Art Society in keeping with the times.
Handelsbankens konstförening 1944-1984 Stockholm 1984, 72 s. häftad,
mkt rikt illustrerad, ett par små jack i rygg 60:-
-
Strömbom, Sixten (utg)
Nationalmusei mästerverk.
Bonniers 1949, 280 + iv s.
inb privat
handbundet rött halvfrbd m förgylld rygg m inläggningar i skinn med
olikfärgade rundlar och handgjort pärmpapper bundet av Kerstin Bremer,
främre skinnskoning, handstickat kapitäl, övre guldsnitt, övriga snitt
oskurna, 4to, mkt rikt ill i färg och s/v, minimalt nött och liten (mindre
än 1/2 cm2) skada, skomsl och omsl båda m rygg medbundna.
2.500:-
-
Strömbom, Sixten (utg) Nationalmusei mästerverk.
Bonniers 1949, 280 + iv s. Inbunden halvfranskt band med illustrerat
pärmpapper och övre guldsnitt, 4to, mkt rikt illustrerad. 140:-
-
Studiebesök i Nationalmuseum. Målningssamlingen.
Caslon Press 1942, 48 s.
Häftad, rikt illustrerad. 70:-
-
Särnstedt,
Bo (red.) Viva Brasil viva – Sans
och hetta i dagens brasilianska konst Lilljevalchs 1991, 48 s. liten 4to, rikt ill i s/v, bakre omsl vikt
40:-
-
Walther, Angelo (red) Gemäldegalerie Dresden. Alte
Meister. (Staatliche Kunstsammlungen Dresden). Dresden 1971, 136 pp.
(text) + 100 pp. (plates) + xii pp. Softcover, cover a little worn. 14.
Auflage. 80:-
-
Wilhelm,
Jaques (Ed.) Les princiales acquisitions du Musée Carnavalet de 1941 a 1972 Société
des Amis de Carnavalet 1973, 118 pp large
8vo, lavishly ill in b/w 40:-
-
Vogel-Rödin, Gösta (red) Kina i dröm och verklighet.
Västergötlands turistråd 1985, 118 s. Häftad, illustrerad, ordentligt
vikmärke på bakre omslag. Utställning på Läckö slott. 60:-
-
Ådahl, Karin (red)
Bosnien - Ettt islamiskt kulturarv i Europa. Föremål från Zemaljski muzej,
Sarajevo
Medelhavsmuset 1999, 48 s. + Mårtelius, Johan (red)
Bosnien - Ettt islamiskt kulturarv i Europa. En moské i Maglaj
Medelhavsmuseet 1999, 48 s. kvadratisk 8vo, mkt rikt ill, båda verken i
ngt trasig pappmapp 120:-
|