|
Musik & Dans / Music & Dance
uppdat 07-08-24
-
(Ahnfelt,
Oscar) Tönnesen, Öivind Oscar
Ahnfelt – Evangeliets Trubadur Lindblads 1953, 181 s. inb klotryggbd, exl, 2 planscher
40:-
-
Alfvén, Hugo Final. PAN&s 1952, 287 + i s. Inbunden
förlagets klotryggband, bägge omslagen medbundna, färgat övre snitt,
namnteckning på försättsblad. 4:e och sista delen av memoarerna. 80:-
-
Alfvén, Hugo Tempo furioso – vandringsår Norstedts 1948, 428 s. ospr,
ill 40:-
-
Alfvén, Hugo Tempo
furioso - Vandringsår Norstedts 1948, 428 + i s. inb förl klotryggbd
m bägge omsl medb, ill m opaginerade fotoplanscher, färgat övre snitt,
främre pärm lätt blekt överst, namnt på försätts 90:-
-
(Ankarcrona, Gustaf & Alfvén, Hugo)
Johannes, Per (utarbetning) Krök Jerk [Erik Olsson] minns
Ankarcrona och Alvén. Efter bandinspelning utarbetad av Per Johannes.
Lundells Bok och Papper, Leksand 1975, 94 s. Dedicerad av Erik Olsson och
Per Johannes (till Anders Diös, Siljanskörens stödjare, och av honom senare
överlämnad till hans vice VD Bertil Hjelmér & fru), häftad, liten fuktfläck
på främre omslag. Bl. a. om Siljanskörens historia. 100:-
-
Aulin, Arne & Tore Lewander Sången genom tiderna - Antologi för skolans
musikundervisning N&K 1961, 324 s. dedicerad av A Aulin, inb förl ill
pappbd, mycket noter 75:-
-
Bach
J S
Violin-konzert E dur
Ernst Eulenberg, Leipzig nd, ii + 40
pp Eulenberg’s kleine Orchester-Partitur-Ausgabe Konzerte No. 12, minimal
loss of substance (not text) in lower outer corner first 8 pages,
staplebound, 5 cm tear in cvr at upper spine;
notes
50:-
-
(Bach, J S) Bengtsson, Ingmar
Bach och hans tid. Lindfors 1946, 246 s. + planscher. Häftad i
illustrerat omslag, noter i texten, osprättad från sid. 66. 70:-
-
(Bach, J S) Fischer, Edwin Johann Sebastian Bach - En
studie Wilhelm Hansen Forlag 1948, 35 s. ngt blekt rygg, tillskrift
50:-
-
(Bach,
J S) Neumann, Werner J. S. Bach Generalstabens
Litografiska Anstalts Förl 1971, 114 s. + vi (musikbokskatalog) inb
förl dek helklotbd m genomskinligt skomsl, ill 40:-
-
(Bach,
J S) Rabe, Julius Bach Bonniers
1947, 168 + ii s. ett par svaga småfläckar
på främre omsl, släktträd, ill m noter, två s. m understrykningar i
blyerts 60:-
-
(Beethoven)
Rolland, Roman Beethoven PAN&s
1916, 98 s. naggat omsl
40:-
-
(Bellman
Carl Michael) Hellquist, Magdalena (utg, inledning & kommentar) C. M. Bellman - Mantalsskrivningen i Kungl. Bibliotekets handskrifter Vf 36 och Vf 36b Norstedts
1971, 84 s. Acta Bibliothecæ Regiæ Stockholmiensis XIII 70:-
-
(Bellman,
Carl
Michael)
Massengale, James Rhea The
Musical-Poetic Method of Carl Michael Bellman Uppsala 1979, 238
Acta Universitatis Upsaliensis
– Studia musicologica Upsaliensia Nova Series 6; diss, large 8vo, uncut
100:-
-
(Bellman,
Carl Michael) Österlöf, Lena (red) Fredmans
Epistlar nr 30, 48, 49 och 78 samt fragment av nr 62 i skaldens egenhändiga
utskrift Stockholm 1963, 39 s. inb
förl pappbd m titeletikett på frampärm, utg av Bellmansällskapet, numr
uppl # 205/600, ill av Bengt
Berg, 2 monterade planscher; epistlarna består av 9 opaginerade sidor
litografiska foton, samtliga utom en utviksplanscher 90:-
-
Benestad, Finn Musik och tanke. Huvudlinjer i
musikestetikens historia från antiken till vår egen tid.
Studentlitteratur 2005, 392 s. Häftad, stor 8vo. 2:a uppl. 125:-
-
Bergenson,
Aron Harmonilära Abr Lundquist Musikförl, Stockholm 1954, 154 s. inb
helklot, namnt 40:-
-
Berr,
Albert Geigengeschichten – Erinnerungen und Notizen Atlantis
Musikbuch-verlag 1983, 192pp 2:e Aufl, hardbound publ boards, a little
lop-sided 50:--
(Bizet)
Rabe, Julius Georges Bizet - En
minnesteckning Stockholm 1988, 131 + ii s. stor
8vo, ill m noter och andra ill, faksimil av 1:a uppl från 1925; ”på
uppdrag av Stiftelsen Musikkulturens Främjande utarbetad” 60:-
-
Blomberg,
Göran "Liten och gammal - duger
ingenting till" - Studier kring svensk orgelrörelse och det äldre
svenska orgelbeståndet ca 1930-1980/83 - 1 En bakgrundsteckning: Förutsättningar-teoribildning.-ideal-värderingar.
Uppsala 1986, XVII + 313 s. fotoill,
stor 8vo 125:-
-
Boman, Birgit Amasoner och trollpackor - Fyra svenska
danskonstnärer under mellankrigstiden Carlssons 1999, 98 s. inb förl
dek pappbd, kvadratisk 8vo, rikt ill; Chora Skriftserie för dansforskning 3
100:-
-
(Brahms, Johannes) San-Galli, W A Thomas Johannes Brahms
R Piper & Co, München 1922, xii + 278 pp hardbound publ cloth spine w
boards dec in gilt, large 8vo, all edges tinted blue; mit vielen
Bildern/Notenbeispielen und Facsimiles (unpaged, some foldouts), 5th ed,
name inscr in pencil 200:-
-
Bramsen jr., Ludvig
Ernst (red) Musikkens hvem hvad hvor - Biografier I-II Politikens
Forlag, København 1961, 416 + 336 s. inb förl dek pappbd, rikt fotoill,
en stämpel på främre smutsblad i båda banden I-II 120:-
-
Catalogue
critique et descriptif des Imprimés de Musique des XVIe et XVIIe
siècles conservés a la Bibliothèque de l’Université Royale d’Upsala
I-III Tome I:
Mitjana, Raphael Uppsala 1911, viii + plate + vj + 251 pp small
4to, uncut, ill, sewn as issued Tome II-III: Davidsson, Åke Uppsala
1951, fontispiece + 168 + 4 plates; frontispiece + 204 pp + 3 plates small
4tos, uncut, sewn as issued Tome I-III 1200:- the complete set,
scarce.
-
(Chopin) Guide
Chopin Illustré Varsovie 1960, 223 pp + 3 plates in pocket hardbound
publ cloth 50:-
-
(Chopin)
Paderewski, Ignacy J (red.) Oeuvres
Complètes X – Mazurkas Institut Fryderyka Chopina, Warzaw 1954, 236
pp large 4to, clothbound boards, the
boards very slightly bumped, one bookshop stamp, portrait and 3 whole-page
photo-ill of autographed notes 250:-
-
Davidsson,
Åke Bibliografi över svensk
musiklitteratur 1800-1945 Uppsala 1980, 267 s. 4:o,
förlagsny (ospr) Acta Bibliothecae R. Universitatis Upsaliensis XXII 150:-
-
Davidsson,
Åke Bibliographie zur Geschichte des Musikdrucks Uppsala 1965, 86 pp
Acta Universitatis Upsaliensis -
Studia Musicologica Upsaliensia – Nova Series I; uncut, large 8vo 175:-
-
(Davidsson,
Åke) Catalogue critique et descriptif des Imprimés de Musique des XVIe
et XVIIe siècles conservés a la Bibliothèque de l’Université
Royale d’Upsala I-III Tome I: Mitjana, Raphael Uppsala 1911, viii +
plate + vj + 251 pp small 4to, uncut,
ill, sewn as issued Tome II-III: Davidsson, Åke Uppsala 1951,
fontispiece + 168 + 4 plates; frontispiece + 204 pp + 3 plates small
4tos, uncut, sewn as issued The complete set. Scarce.
Tome I-III 1200:-
-
Dvořák Op 96
Streichquartett F dur-Fa majeur-F major Ernst Eulenburg, Leipzig , nd
(early 1930ies) 31 + v pp Eulenbergs kleine Partitur-Ausgabe No. 302;
notes 50:-
-
Edling,
Anders Franskt i svensk musik
1880-1920 – Stilpåverkan hos parisstuderande tonsättare och särskilt
hos Emil Sjögen Uppsala 1982, 16 + 337 s. Studia
musicologica Upsaliensia Nova series 8, stor 8vo; den utökande och
kompletta upplagan av avhandlingen, som framlades 1980 och endast innehöll
kapitel 1-6 160:-
-
Ett
blandat sällskap – Allmänna Sången 150 år Uppsala
1980, 171 s. inb förl dek helklotbd m
ngt naggat skomsl, liten 4to, fotoill och andra ill 90:-
-
Fallahzadeh, Mehrdad Persian Writing on Music. A study of
Persian musical literature from 1000 to 1500 AD. Uppsala 2005, x+268 pp.
Sewn, large 8vo, dissertation, spikblad. Studia Iranica Upsaliensia 8.
180:-
-
Foss,
Hubert The Concertgoer’s Handbook Sylvan Press 1946, 257 pp hardbound
publ dec cloth, 2nd impr 80:-
-
Geijer, E G & A A
Afzelius Svenska folkvisor I-III Ivar Haeggströms Boktryckeri,
stockholm 1880, xxxii+536; xvi+447; xvi+216 s. inb förl rikt dek (svart
och silverpressade) helklotbd, stora 8vo’s, samma frontispis i alla; del
I-II text, del III musik (noter) I-III
sålda
-
Gigli, Beniamino
Mitt liv som sångare PAN&s 1958, 284 s. inb förl klotryggbd m medb
omsl, ill m opaginerade planscher 60:-
-
(Grieg, Nina & Edvard) Haavet, Inger Elisabeth Nina Grieg.
Kunstner og kunstnerhustru. Aschehoug 1998, 440 s. Inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, illustrerad. 150:-
-
Hedlund,
Oscar Värmlänningen - Ett lustfyllt
spel om sång och musik i tre akter Stockholm 1976, opaginerad (ca 65
s.) 4to, ill, inb förl dek pappbd,
ingen skiva 40:-
-
Helmholtz,
Hermann Die Lehre von Tonempfindungen als Physiologische Grundlage für
die Theorie der Musik Fredrich Vieweg und Sohn, Braunschweig
1896, xxii+675 s. inb priv halfrbd, ill 600:-
-
Hilleström,
Gustaf (red) Svenska musikperspektiv – Minnesskrift vid Kungl.
Musikaliska Akademiens 200-årsjubileum 1971 Nordiska Musikförl. 1971,
640 s. ded av Seve Ljungman (artikeln ”Musikaliska Akademien 200 år”
(inledningen)), och Gunnar
Larsson (4 artiklar, bl a ”Musikaliska Akademiens arkiv”) stor 8vo,
fotoill och andra ill, flera i färg
100:-
-
Höijer,
Leonard J Musik-lexikon Abr. Lundquist,
Musikhandeln, Malmtorgsgatan N:o 8 1864, viii+560+suppl. 73 s. inb
samtida ngt slitet halfrbd 400:-
-
(Jackson, Janet) Andrew, Bart Janet Jackson - hennes liv
och hemlighetsfulla familj. Richters 1994, 264 s. + 16 s. planscher.
Inbunden förlagets kartonnageband, stor 8vo. 75:- -
Jacobs, Arthur H Prisma Musiklexikon. Prisma 1962, 256
s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, biblioteksetikett på
frampärms insida, biblioteksstämpel på försättsblad. 60:--
Jarild,
Henry (red) Beskrivning av svenska
folkdanser Stockholm 1964, 176 s. inb
förl dek helklotbd, ett par småfläckar på pärmar, fotoill, kvadratisk
8vo, inkl rättelser till nya uppl intejpat + div andra papper om danser 125:-
-
Kjellberg, Erik & Jan Ling Klingande Sverige. Musikens
vägar genom historien. Akademiförlaget 1991, 216 s. Inbunden
förlagets illustrerade pappband, stor 8vo, rikt illustrerad, lätt nött runt
kanterna. 70:-
-
Klosé, H (1808 – 1888) ~Méthode Complète de Clarinette.
Nouvelle edition en cinq parties. Entièrement refondue, révisée, mise au
courant de la technique moderne et considérablement augmentée d’excercices
et d’études. ~Paris 1951, (4) 265 (1) pp. Sewn as issued, slightly
worn, but inlay in very good condition. 400:-
-
Kyrklig sång för
ungdom i församling, skola och hem - Musik och text Stockholm 1928, 342
+ x s. inb förl dek guldpressade helklotbd, stor 8vo Svenska Kyrkans Diakonistyrelse (utg) 125:-
-
Körsången i Sverige - Svealand
Nybloms Förlag, Uppsala 1946, 893 +
iii inb förl halvfrbd, 4to, numrerad uppl, nr 1829, bd ngt nött, fr a
bakre rygg, inlaga lagerfläckad de första och sista 3 bladen, bakre pärm och
tre bakersta bladen lätt maskstungna 400:-
-
Laretei,
Käbi Tulpanträdet – en berättelse Bonniers 1983, 187 s. inb förlbd
m skomsl 40:-
-
Mankell, Abraham
Musikens historia, i korta berättelser lättfattligt framställd N M Lindh,
Örebro 1864, xxvi+442; xvi+432; iv+201 s. tre delar i 2 trevliga
välbevarade samtida halvfrbd, enstaka lagerfläckar i inlagor, i texten
intryckta musikalier och teckningar I-II 500:-
-
Mendelssohn Concerto
for Violin and Orchestra E minor/e-Moll/Mi mineur Op. 64 Eulenberg , nd,
iv + 102 pp Edition Eulenberg
702; notes
60:-
-
Mitjana,
Rafael En bibliografisk visit i Uppsala universitets musikavdelning
Stockholm 1908, 20 s. Från det spanska manuskriptet översatt av
Isac Collijn; Särtryck ur Allmänna svenska boktryckareföreningens
meddelanden 1907-1908; folio, ill, blekt, naggat omsl, vikt, ded till Jarl
Charpentier 50:-
-
(Mitjana,
Rafael) Catalogue critique et descriptif des Imprimés de Musique des XVIe
et XVIIe siècles conservés a la Bibliothèque de l’Université
Royale d’Upsala I-III Tome I: Mitjana, Raphael Uppsala 1911, viii +
plate + vj + 251 pp small 4to, uncut,
ill, sewn as issued Tome II-III: Davidsson, Åke Uppsala 1951,
fontispiece + 168 + 4 plates; frontispiece + 204 pp + 3 plates small
4to’s, uncut, sewn as issued The complete set. Scarce.
Tome I-III 1200:-
-
Moberg,
Carl-Allan Studien zur schwedischen
Volksmusik Uppsala 1971, 212 pp Acta
Universitatis Upsaliensis – Studia musicologia Upsaliensia Nova Series 5;
4to, uncut 125:-
-
Moberg,
Carl-Allan Tonkonstens Historia i västerlandet I-II N&K 1935,
159 + 224 s. inb förl helklotbd m medb skomsl, enst ill, N & K's
handboksserie nr
123 och 124, ngt skilda färger
I-II 75:-
-
Mozart K.=V. No. 216
Violin Concerto G major-Sol majeur-G dur Ernst Eulenberg Ltd, London/Zürich,
2 + vi + 60 pp a bit worn spine, title in pen on spine, a tear at upper
spiine (ca 2 cm), name inscr on title page; Edition Eulenberg No. 747, ed
and foreword by Rudolf Gerber;
notes
50:-
-
(Mozart)
Meyer,
Wilhelm Mozart Velhagen & Klasing Verlag, Bielefeld und Leipzig
1921, 96 s. m 43 Abbildungen, upper spine frayed 25:-
-
Musikens värld. Musik i ord och bild.
AB Kulturhistoriska Förlagen 1979,
2236 spalter (1118 s.). Inbunden förlagets konstläderband m genomskinligt
skyddsomslag, 4to, omkring 2.000 illustrationer 180:-
-
(Neumann) Emil
Neumanns Illustrierte Musikgeschichte – mit 274 Textabbildungen, 30 Kunst-
und 32 Notenbeilagen Neubearbeitet
von Eugen Schmitz Union Deutsche Verlagsgesellschaft, Stuttgart,
Berlin, Leipzig 1921, 791 s. inb dek klot, stor 8:o, falsarna har
släppt, 5 Auflage 80:-
-
Nielsen, Carl Levande musik. W&W 1963, 81 + vii s.
Pocket, namnlapp borttagen på främre omslags insida, kulspetskrumelur på
smutstitelsida, bublioteksstämpel på titelsida. W&Wserien 10. 2:a uppl.
60:-
-
Nijinsky, Vaslav) Nijinsky, Romola Nijinsky.
Fahlcrantz 1934, 407 s. + 15 helsidesplanscher. Inbunden gediget nött
halvfranskt band med 5 upphöjda bind, svart övre snitt, övriga
stänkmarmorerade, främre omslag medbundet, samtida namnteckning på sagda
främre omslag, bokägarstämpel på smutstitelsida, stor 8vo. 150:-
-
Nilsson, Birgit La
Nilsson Fischer & Co 1995, 383 s. inb förl dek pappbd m skomsl, stor
8vo, ill m opaginerade planscher 80:-
-
Nilsson,
Birgit Mina minnesbilder Bonniers 1977, 120 s. inb förlbd m
naggat skomsl, 4:o, rikt ill 70:-
-
Norlind,
Tobias Lärobok i allmän musikhistoria – för musikskolor, läroverk,
seminarier och självstudium Nordiska Musikförl 1948, 185 s. exl,
svagt fläckad rygg 30:-
-
Oterdahl, Jeanna
Blåklint i rågen - Samlade barnvisor Lindblads 1947, 164 s. inb förl
klotryggbd m medb främre omsl, stor 8vo, blått övre snitt, ill m
färgplanscher och teckningar av Kerstin Frykstrand, pärmars överkant blekta
ca 2 cm 100:-
-
(Presley,
Elvis) Marchbank, Pierce (ed) Elvis Presley. The Number Ones 1957-1963
Wise Publications n d (copyright 1974), 40 pp 4to, staplebound, ill;
sheetmusic 60:-
-
Prismas
nya musiklexikon Prisma
1975, 302 s. inb förlbd, ill såld
-
Rabe, Julius Beethovens symfonier. W&W 1964, 143 s.
Pocket, illustrerad med noter. Reviderad upplaga.
såld
-
Roach, Martin (text) Dr. Martens Air Wair Ltd 1999,
unpaged (ca 115 pp) hardbound publ cloth w dj, small square 4to, lavishly
ill; the book follows the well known shoes through their cultural, mainly
musical, background from rock’n’roll in the fifties through, e g glam, punk,
grunge 100:-
-
Rosenberg,
Herbert Musikforstaaelse – en Lære- og Arbejdsbok I Musikteori, 3:e
del: Om Formen Jespersen og Pios forlag, København 1942, 136 s. naggat
omsl 60:- -
(Sibelius,
Jean) Furuhjelm, Erik Jean Sibelius - Hans tondiktning och drag ur hans
liv Bonniers, Helsingfors 1917, 229 s. stor 8vo, ill bl a m noter,
namnt på främre omsl och titelsigaomsl ngt ntt i kanterna, rygg mkt nött m
riss efter ryggkant 70:-
-
(Sibelius,
Jean) Tawaststjerna, Erik Sibelius Bonniers 1968, 427 s. inb förl
helklotbd m skomsl (skomsl ngt naggat och tejplagat, ill m noter och
opaginerade fotoplanscher 120:- -
Sjung kamrater! Sångbok utgiven av
Försvarsstabens bildningsdetalj.
Stockholm 1941, 160 s. Häftad,
12:o, omslag och ett tjugotal sidor in en svag fläck, omslag lite hundörat,
namnteckning i blyerts; utgiven under brinnande världskrig. 75:- -
Skifs, Björn Min första skrivbok. Karusell 1995, 155
s. Inbunden förlagets kartonnageband, illustrerad, 2 biblioteksetiketter
och en sifferstämpel på försättsblad. 80:--
Stearns,
Marshall Jazzens historia Aldus/Bonniers
1960, 212 + xii s. pocket, lätt
solkigt omsl, namnstämpel 30:-
-
Stravinskij,
Igor Musikalisk poetik Gebers
1950, 118 s. inb förl pappbd 75:-
-
Söderström,
Elisabeth I min tonart Bonniers
1978, 182 s. 1:a uppl, inb förlbd m
skomsl 80:-
-
Taube, Evert Berättelser under ett fikonträd. R&S
1964, 197 + i s. Pocket. 40:-
-
Taube, Evert I Najadernas gränd. De fyra vindarnas gata.
Bonniers 1966, 260 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag,
teckningar av Astri Taube. 80:-
-
Taube, Evert I
najadernas gränd/ De fyra vindarnas gata Bonniers 1966, 260 s. inb
förl pappbd, ej skomsl, ill av Astri Taube 50:-
-
Taube, Evert Svarta tjurar. R&S 1965, 172 +iv s.
Pocket, rikt illustrerad. 60:-
-
(Taube,
Evert) Jonsson, Agneta (red) Evert Taube - en del av vår vardag och vår
glädje BB 1975, 120 s. inb förl dek pappbd, 4to, mkt rikt fotoill, mkt
liten nagg i rygghuvud 75:-
-
(Taube,
Evert) Svensson, Georg Evert Taube – Poet Musikant Artist Bonniers
1976, 92 s. inb förlbd m skomsl, 4:o, rikt ill 70:-
-
Tegen,
Martin Musiklivet i Stockholm
1890-1910 Stockholm 1955, 220 s. Monografier
utg av Stockholms kommunalförvaltning; ospr, liten 4:o 100:-
-
(Tegnér, Alice) Palmborg, Stina Alice Tegnér. N&K
1945, 283 s. + planscher. Inbunden förlagets nötta halvfranska band med
medbundet omslag, stor 8vo, liten lapp och sifferstämpel på försättsblad.
såld
-
Tingge, Wei (Ed) The
30 Famous Chinese Piano Pieces People’s Music Publishing House 1996, 170
pp 4to, explicatory text in Chinese but titles in English 150:-
-
Tschaikowsky Op. 74
Symphonie No. 6 (pathétique) H moll-Si mineur-B minor Ernst Eulenberg,
Leipzig n d, ii + 208 + iv pp spine lightly worn; Eulenbergs kleine
Partitur-Ausgabe No. 479;
notes
75:-
-
(U2) Bono, The Edge, Adam Clayton & Larry Mullen jr. U2 by
U2. Harper Collins 2006, 347 + v pp. First edition. hardbound
publisher’s cloth with dust jacket, 4to, illustrated dendpapers, lavishly
illustrated. 350:-
-
Uggla,
Madeleine Sångröstens behandling – grundläggande studier och övningar
för solist och körsångare Carl Gehrmans Musikförl, Stockholm 1960,
56 s stor 8:o, 3:e uppl, klammerhäftad 30:-
-
Ullberg, Anne Au chemin de
salvation - La chanson spirituelle réformée (1533-1678) Uppsala 2005,
383 pp dissertation, large 8vo; from Department of Modern Languages,
Uppsala 150:-
-
Wennerberg, Gunnar Gluntarne - En samling duetter för
baryton och bas Viktor Pettersons Bokindustri Aktiebolag 1949, 291 + i
s. + VEPE sjuttiofem år 1874-1949 VEPE 1949, 120 + i s. stora
8vo’s, 2 läderryggbd m dek frampärm, Gluntarne ill m teckningar av Arvid
Fougstedt, VEPE 75 år mkt rikt fotoill, båda bd i ill pappkassett, färgade
övre snitt (rött och blått) 250:-
-
Wenström,
Lennart Musik och musikhistoria Svenska Bokförl/ Bonniers 1967, 119
s. inb förl pappbd 30:-
-
Whall, W B
Sea Songs and Shanties Brown, Son & Ferguson Ltd, Glasgow 1948,
xx+154 pp hardbound publ cloth w slightly soiled dj, repr 6th
ed, large 8vo 150:-
-
Vishäfte. Svenska Civilekonomföreningens Årsmöte i Uppsala
18-20 maj 1955.
Uppsala 1955, 12 s. Klammerhäftad i tryckta omslag, liten fläck s. 1-2,
antagligen från middagen. 40:-
-
Visjnevskaja, Galina Galina – En rysk operasångerskas
märkliga memoarer Forum 1986, 512 s. inb förl kartonnagebd,
tillskrift, stor 8vo 100:-
-
(Vysotskij, Vladimir) Vlady, Marina En kärleks saga. eller
berättelsen om Vladimir Vysotskij människan, poeten, skådespelaren.
Norstedts 1988, 283 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat
skyddsomslag, stor 8vo, vikmärken på sista blankbladen, namnteckning i
blyerts på försätts. 160:-
|