Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
     Måndagar: 16-18
     Onsdagar: 16-18
      Lördagar: 12-15

     
     tel: 0739-05 23 70
     eller 0730-62 91 92
     alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Nautica

uppdat 08-04-07

  1. Arnell, Nils & Ekstrand, Sven Navigation Utbildningsförlaget 1974, 205 s. inb förl dek helklotbd m naggat skomsl, rikt ill, enstaka blyertsant, ngt bucklig inlaga (mindre vattenskada?) 50:-

  2. Asklund, Erik Berömda berättare från de sju haven FiB 1954, 278 s. ill av Eric Palmquist, ng solfärgad rygg, ospr; inehåller bl a Poe, Melville, Conrad, Karen Blixen och Harry Martinson 50:-

  3. Bartimeus [Ritchie, Capt. R N Lewis] Naval Occasions and Some Traits of the Sailor-man Blackwood & Sons, Edinburgh & London 1914, xiv + 295 + iii pp 1st ed, hardbound publ dec cloth, front cvr a little spotted, w two smallwhite marks on front and on back, upper and lower spine a little worn, front hinge loose 75:-

  4. Beard, Henry & Roy Mackie Segling. Nautiskt lexikon för landkrabbor, sjöbjörnar & bryggseglare. Bearbetad för svenska farvatten av bryggseglare Staffan Skott och sjökapten Anders Öhman. Tiden 1982, 97 s. Inbunden förlagets illustrerade katonnageband, illustrerad, kvadratisk 8vo, humor. 100:-

  5. Björlesjö, Bengt-Olov (red) Långfärd. SKK 1981, 213 + ii s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, rikt illustrerad. Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1981. 50:-

  6. Bjørneboe, Jens Hajarna - Berättelsen om en besättning och ett skeppsbrott Tidens 1978, 260 s. inb förlbd m skomsl, 14:e tus 40:-

  7. Block, Hanns-Peter Långfärd till sjöss. Den moderna handboken. W&W 1979, 200 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, rikt illustrerad. 90:-

  8. Clason, Edward & Anders Fransén Wasa - Fynd och bärgning Bonniers & Norstedts 1959, 64 s. inb förl pappbd m trasigt skomsl, mkt rikt ill, 4to 100:-

  9. Dick, Neil Fritidsbåtens instrumentering Spektra 1976, 167 s. inb förl dek kartonnagebd, stor 8vo, rikt ill 50:-

  10. Edberg, Rolf ...och de seglade ständigt Norstedts 1985, 282 s. inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, ill, stor 8vo; boken startar med det första havsimperiet på Kreta och går fram i tiden, med bl a de stora upptäcktsresandena under 1400- och 1500-talen 80:-

  11. Edman, Carl-Axel Trafikteknik för fartygsradiotelegrafister NKI, Stockholm 1961, iv + 76 s. inb förl helklotbd, ill, namnt, vissa understrykningar 80:-

  12. Ehrensvärd, Ulla (text) Sjökortet gav kursen Stockholm 1976, ii + 22 s. + 4 s. opaginerade helsidesplanscher klammerhäftad, 4to; Kungl. Biblioteket utställningskatalog nr 79 40:-

  13. Eneborg, Helmer & Sven K. Stockman (Eds.) Directory of Swedish Ports and Shipping 1927-1928. AB Klemmings Förlag 1928, xlviii+ 250 + ii + 404 pp + loose map in pocket (with the leaf describing it). Hardbound publishers cloth backed boards, small 4to, lavishly illustrated in b/w, upper and lower spine with small nicks, front board with damp stain, last dozen leaves with minor damp stain along front edge. 300:-

  14. (Ericsson, John) Hallerdt, Björn Propellerns och Monitors mästare - Glimtar av John Ericssons liv och verk Tekniska Museet 2003, 80 s. genomskinligt skomsl, 4to, rikt ill 140:-

  15. Flink, Gerhard (huvudred) Kung Valdemars segelled. Streiffert Förlag/ Riksantikvarieämbetet 1995, 155 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, rikt illustrerad. 110:-

  16. Gedda, Per H Segling A&W/Gebers 1960, 32 s. + 10 sidors utvik klammerhäftad, ill, under medverkan av Arvid Laurin och Lars Thörn såld

  17. Hallén, Urban (red) Den som gör en resa... SKK 1982, 230 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, rikt illustrerad. Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1982. 70:-

  18. Hamnkortsregister från Båtnytt i liten pärm, 122 st dubbelsidiga kort 40:-

  19. Hansen, Thorkild Kunglig sjökapten - Jens Munk, mannen som på Kristian IV:s order för snart 350 år sedan seglade i Hudson Bay på spaning efter Nordvästpassagen BB 1979, 331 s. inb förlbd m skomsl, ill m 14 samtida träsnitt och kopparstick samt en karta, stor 8vo 50:-

  20. Hartelius, Kaj Kattegatt-Skagerack - Hamnar och leder på danska, norska och svenska kusten Bonniers 1969, 349 s. inb förl dek pappbd, stor 8vo, rikt ill, lätt nött rygg 100:-

  21. Herlin, Sonja Blå horisont. Svensk långfärdssegling  - en krönika i ord och bild. R&S 1983, 212 + ii s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, rikt illustrerad. Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1983. 50:-

  22. Hofsten, Hans von & Waernberg, Jan Örlogsfartyg - Svenska maskindrivna fartyg under tretungad flagg Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2003, 331 + iv s. inb förl dek pappbd, tvär liten 4to, mkt rikt ill, nr 7826 av specialupplagan på 9.990 ex 325:-

  23. Holm, Ingvar Miranda. På kryss genom Östersjökulturen. R&S 1980, 272 s. Inbunden förlagsband med skyddsomslag, liten stämpel på insidan av bakpärm. 80:-

  24. Hornborg, Eirik Länder och hav - Färdminnen 1900-1912 Lindqvists 1954, 222 s. stor 8vo, svagt vikmärke på främre omsl, avhandlar bl a Östersjön, Italien och Nya Zeeland/Australien 50:-

  25. Hult, Bengt O Kappsegla - Kappseglingsreglerna på enklare sätt Spektra 1982, 128 s. 1:a uppl, inb förl dek kartonnagebd, stor 8vo, rikt ill 50:-

  26. Janhem, Åke Arholma-Landsort – Leder och hamnar i Stockholms skärgård Bonniers 1971, 298 s. inb förl dek pappbd,6:e uppl, vattenskadad 40:-

  27. Janhem, Åke Landsort-Blå Jungfrun - Leder och hamnar i Ostkustens skärgård Bonniers 1955, 247 s. inb förl dek pappbd, stor 8vo, 2 stämplar, foto- och andra ill, ngt solkig baksida, vattenskadad 40:-

  28. Jensen, Mogens (red) Vart ska vi segla? 9 långfärder med segel- eller motorbåt. R&S 1983, 197 s. Inbunden förlagets laminatband, rikt illustrerad, stötskador mitt på bakpärm. 80:-

  29. Kinghall, Stephen My Naval Life 1906-1929 Faber & Faber, London 1952, 287 pp 1st ed, large 8vo 150:-

  30. Landström, Björn Skeppet. En översikt av skeppets historia från den primitiva flotten till den atomdrivna ubåten med rekonstruktioner i ord och bilder. Forum 1961, 310 + x s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband med ngt naggat skyddsomslag, 4to, grått övre snitt, mkt rikt illustrerad. 125:-

  31. Lind, Ove Brassa för fyllning - Historisk roman från ett äventyrsmättat tidsskede Ljus 1950, 340 s. stor 8vo, ngt naggat skomsl, svag fläck på rygg på skomsl; om åren runt 1807 60:-  

  32. Lindbæk, Lise Tusen norske skip - En antologi over norske sjøfolks innsats i den annen vedenskrig Gyldendal,Olslo 1946, 213 + i s. inb förl pappbd (rygg och pärmar i olika papptyper), rött övre snitt, stor 8vo, 6-10 tus. 200:-

  33. Melander, Richard Skonertern Sjöfogeln Fritzes 1912, 211 s. inb privat ljusbrunt halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och marmorerat snitt (G Hedbergs bokbinderi), medb främre omsl, 2:a uppl 90:-

  34. Ohrelius, Bengt Vasa, kungens skepp Stockholm 1959, 95 s. 1:a uppl, inb förl klotryggbd m skepp i guld på främre pärm, ill 80:-

  35. Reiher, Carl Henric (red) Där vindarna mötas. SKK 1985, 208 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, rikt illustrerad. Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1985. 60:-

  36. Reiher, Carl Henric (red) Västkustrapsodi. SKK 1984, 223 + i s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, rikt illustrerad. Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1984. 60:-

  37. Renström, Carl I hamnar och storstäder - Svenska Kyrkans sjömansvård och diasporaverkamhet under femtio år Svenska Diakonistyrelsens Bokförlag 1926, 350 s. stor 8vo, inb förl ngt nötta klotryggbd, fotoill, samtida namnt 60:-

  38. Rundkvist, Vincent Jarramas. Livet ombord på en fullriggare. Karlskrona 1990, 182 + i s. Inbunden i förlagets illustrerade pappband, fotoillustrerad, stor 8vo, litet stötmärke mot främre snitt på båda pärmarna. Föreningen Gamla Carlscrona Årsbok 1990. såld

  39. Sandelin, Stig (red) Färdleder & gästhamnar på ostkusten - Från Öregrund till Västervik Specialtidningsförlaget/Båtnytt 1980, 95 s. inb förl dek kartonnagebd, liten 4to, text av Åke Janhem och Stig Sandelin 50:-

  40. Schildt, Göran I Odysseus kölvatten. W&W 1955, 277 + iii s. Inbunden förlagets klotryggband med marmorerade pärmpapper, bägge omslagen medbundna, stor 8vo, namnteckning på försätts; 6:e upplagan. 90:-

  41. Schildt, Göran Med Daphne i sexton länder Biblioteksförlaget 1960, 308 s. + 6 kartor ou, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher 60:-

  42. Schildt, Göran Solbåten. Med Daphne på Nilen. W&W 1957, 282 + vi s. Inbunden förlagets klotryggband med tejplagat skyddsomslag, medbundet främre omslag. Stor 8vo, exlibris. Färgat övre snitt. 2:a upplagan. 100:-

  43. Schildt, Göran Ön som förtärdes av havet W&W 1970, 224 s. ou, inb förlhelklotbd m ngt naggat och solkigt skomsl, blått övre snitt 60:-

  44. Sjötrafikföreskrifter m. m. Sjöfartsverket 1976, 100 s. klammerhäftad, liten nagg på rygghuvud 40:-

  45. Smith, Captain John A Sea Grammar Michael Joseph, London 1970, 113 pp hb publ dec cloth w worn dj, exl, photo-ill, large 8vo; ed by Kermit Goell 125:-

  46. Stålmarck, Torkel & Grenholm, Gunvor (red) Båten som hobby Forum 1962, 293 s. inb biblbd (ett par stämplar, ingen låneficka), 2:a uppl, liten 8vo, rikt ill 40:-

  47. Svenska Kryssarklubben årsskrift 1961. Karlshamn 1961, 240 s. Inbunden förlagets guldstämplade helklotband, illustrerad, nedre hörnen stötta. Red: Manne Ginzburg. 50:-

  48. Svenska Kryssarklubben årsskrift 1962. Karlshamn 1962, 240 s. Inbunden förlagets guldstämplade helklotband, illustrerad. Red: Manne Ginzburg. 50:-

  49. Wigenius, Lars Sjövett - Förarintyg för segel- och motorbåtar Göteborg 1963, 164 s. + 3 s. signalflaggor och utprickning och en utviksplansch på sjökort 9311 inb förl dek pappbd, lätt nött rygg 50:-

  50. Wouk, Herman The ”Caine” Mutiny Jonathan Cape, London 1952, 494 pp hardbound publ cloth, a faint smudge on front board, one corner a little bumped, folding marks on pp 39-43, 8th ed 40:-