|
Nautica
uppdat 08-04-07
-
Arnell,
Nils & Ekstrand, Sven Navigation Utbildningsförlaget
1974, 205 s. inb förl dek helklotbd m
naggat skomsl, rikt ill, enstaka blyertsant, ngt bucklig inlaga (mindre
vattenskada?) 50:-
-
Asklund,
Erik Berömda berättare från de sju
haven FiB 1954, 278 s. ill av Eric
Palmquist, ng solfärgad rygg, ospr; inehåller bl a Poe, Melville, Conrad,
Karen Blixen och Harry Martinson 50:-
-
Bartimeus [Ritchie, Capt. R N Lewis] Naval Occasions and
Some Traits of the Sailor-man Blackwood & Sons, Edinburgh & London 1914,
xiv + 295 + iii pp 1st ed, hardbound publ dec cloth, front cvr a little
spotted, w two smallwhite marks on front and on back, upper and lower spine
a little worn, front hinge loose 75:-
-
Beard, Henry & Roy Mackie Segling. Nautiskt lexikon för
landkrabbor, sjöbjörnar & bryggseglare. Bearbetad för svenska farvatten av
bryggseglare Staffan Skott och sjökapten Anders Öhman. Tiden 1982, 97 s.
Inbunden förlagets illustrerade katonnageband, illustrerad, kvadratisk
8vo, humor. 100:-
-
Björlesjö, Bengt-Olov (red) Långfärd. SKK 1981, 213 +
ii s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, rikt illustrerad. Svenska
Kryssarklubbens årsskrift 1981. 50:-
-
Bjørneboe,
Jens Hajarna - Berättelsen om en besättning
och ett skeppsbrott Tidens 1978, 260 s. inb
förlbd m skomsl, 14:e tus 40:-
-
Block, Hanns-Peter Långfärd till sjöss. Den moderna
handboken. W&W 1979, 200 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband,
rikt illustrerad. 90:-
-
Clason, Edward & Anders
Fransén Wasa - Fynd och bärgning Bonniers & Norstedts 1959, 64 s.
inb förl pappbd m trasigt skomsl, mkt rikt ill, 4to 100:-
-
Dick,
Neil Fritidsbåtens instrumentering Spektra
1976, 167 s. inb förl dek
kartonnagebd, stor 8vo, rikt ill 50:-
-
Edberg,
Rolf ...och de seglade ständigt Norstedts
1985, 282 s. inb förl helklotbd m lätt
naggat skomsl, ill, stor 8vo; boken startar med det första havsimperiet på
Kreta och går fram i tiden, med bl a de stora upptäcktsresandena under
1400- och 1500-talen 80:-
-
Edman, Carl-Axel Trafikteknik för
fartygsradiotelegrafister NKI, Stockholm 1961, iv + 76 s. inb förl
helklotbd, ill, namnt, vissa understrykningar 80:-
-
Ehrensvärd,
Ulla
(text) Sjökortet
gav kursen Stockholm 1976, ii + 22 s. + 4 s. opaginerade
helsidesplanscher klammerhäftad, 4to; Kungl. Biblioteket utställningskatalog nr 79 40:-
-
Eneborg, Helmer & Sven K. Stockman (Eds.) Directory of
Swedish Ports and Shipping 1927-1928. AB Klemmings Förlag 1928, xlviii+
250 + ii + 404 pp + loose map in pocket (with the leaf describing it).
Hardbound publishers cloth backed boards, small 4to, lavishly illustrated in
b/w, upper and lower spine with small nicks, front board with damp stain,
last dozen leaves with minor damp stain along front edge. 300:-
-
(Ericsson, John) Hallerdt, Björn Propellerns och Monitors
mästare - Glimtar av John Ericssons liv och verk Tekniska Museet 2003,
80 s. genomskinligt skomsl, 4to, rikt ill 140:-
-
Flink, Gerhard (huvudred) Kung Valdemars segelled.
Streiffert Förlag/ Riksantikvarieämbetet 1995, 155 s. Inbunden förlagets
helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, rikt illustrerad. 110:-
-
Gedda,
Per H Segling A&W/Gebers 1960,
32 s. + 10 sidors utvik klammerhäftad,
ill, under medverkan av Arvid Laurin och Lars Thörn
såld
-
Hallén, Urban (red) Den som gör en resa... SKK 1982,
230 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, rikt illustrerad.
Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1982. 70:-
-
Hamnkortsregister
från Båtnytt i liten pärm, 122 st dubbelsidiga kort 40:-
-
Hansen,
Thorkild Kunglig sjökapten - Jens
Munk, mannen som på Kristian IV:s order för snart 350 år sedan seglade i
Hudson Bay på spaning efter Nordvästpassagen BB 1979, 331 s. inb
förlbd m skomsl, ill m 14 samtida träsnitt och kopparstick samt en karta,
stor 8vo 50:-
-
Hartelius,
Kaj Kattegatt-Skagerack - Hamnar och
leder på danska, norska och svenska kusten Bonniers 1969, 349 s. inb
förl dek pappbd, stor 8vo, rikt ill, lätt nött rygg 100:-
-
Herlin, Sonja Blå horisont. Svensk långfärdssegling - en
krönika i ord och bild. R&S 1983, 212 + ii s. Inbunden förlagets
illustrerade pappband, rikt illustrerad. Svenska Kryssarklubbens årsskrift
1983. 50:-
-
Hofsten, Hans von & Waernberg, Jan Örlogsfartyg - Svenska
maskindrivna fartyg under tretungad flagg Svenskt Militärhistoriskt
Bibliotek 2003, 331 + iv s. inb förl dek pappbd, tvär liten 4to, mkt rikt
ill, nr 7826 av specialupplagan på 9.990 ex 325:-
-
Holm, Ingvar Miranda. På kryss genom Östersjökulturen.
R&S 1980, 272 s. Inbunden förlagsband med skyddsomslag, liten stämpel på
insidan av bakpärm. 80:-
-
Hornborg,
Eirik Länder och hav - Färdminnen
1900-1912 Lindqvists 1954, 222 s. stor
8vo, svagt vikmärke på främre omsl, avhandlar bl a Östersjön, Italien
och Nya Zeeland/Australien 50:-
-
Hult,
Bengt O Kappsegla -
Kappseglingsreglerna på enklare sätt Spektra 1982, 128 s. 1:a
uppl, inb förl dek kartonnagebd, stor 8vo, rikt ill 50:-
-
Janhem, Åke Arholma-Landsort – Leder och hamnar i
Stockholms skärgård Bonniers 1971, 298 s. inb förl dek pappbd,6:e
uppl, vattenskadad 40:-
-
Janhem,
Åke Landsort-Blå Jungfrun - Leder
och hamnar i Ostkustens skärgård Bonniers 1955, 247 s. inb förl dek pappbd, stor 8vo, 2 stämplar, foto- och andra ill, ngt
solkig baksida, vattenskadad 40:-
-
Jensen, Mogens (red) Vart ska vi segla? 9 långfärder med
segel- eller motorbåt. R&S 1983, 197 s. Inbunden förlagets
laminatband, rikt illustrerad, stötskador mitt på bakpärm. 80:-
-
Kinghall, Stephen My Naval Life 1906-1929 Faber &
Faber, London 1952, 287 pp 1st ed, large 8vo 150:-
-
Landström, Björn Skeppet. En
översikt av skeppets historia från den primitiva flotten till den atomdrivna
ubåten med rekonstruktioner i ord och bilder. Forum 1961, 310 + x s.
Inbunden förlagets dekorerade helklotband med ngt naggat skyddsomslag, 4to,
grått övre snitt, mkt rikt illustrerad. 125:-
-
Lind,
Ove Brassa för fyllning - Historisk
roman från ett äventyrsmättat tidsskede Ljus 1950, 340 s. stor 8vo, ngt naggat skomsl, svag fläck på rygg på skomsl; om åren
runt 1807 60:-
-
Lindbæk,
Lise Tusen norske skip - En antologi
over norske sjøfolks innsats i den annen vedenskrig Gyldendal,Olslo
1946, 213 + i s. inb förl pappbd
(rygg och pärmar i olika papptyper), rött övre snitt, stor 8vo, 6-10 tus.
200:-
-
Melander,
Richard Skonertern Sjöfogeln Fritzes
1912, 211 s. inb privat ljusbrunt
halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och
marmorerat snitt (G Hedbergs bokbinderi), medb främre omsl, 2:a uppl 90:-
-
Ohrelius, Bengt Vasa, kungens skepp Stockholm 1959, 95
s. 1:a uppl, inb förl klotryggbd m skepp i guld på främre pärm, ill
80:-
-
Reiher, Carl Henric (red) Där vindarna mötas. SKK
1985, 208 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, rikt illustrerad.
Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1985. 60:-
-
Reiher, Carl Henric (red) Västkustrapsodi. SKK 1984,
223 + i s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, rikt illustrerad.
Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1984. 60:-
-
Renström,
Carl I hamnar och storstäder -
Svenska Kyrkans sjömansvård och diasporaverkamhet under femtio år
Svenska Diakonistyrelsens Bokförlag 1926, 350 s. stor
8vo, inb förl ngt nötta klotryggbd, fotoill, samtida namnt 60:-
-
Rundkvist, Vincent Jarramas. Livet ombord på en
fullriggare. Karlskrona 1990, 182 + i s. Inbunden i förlagets
illustrerade pappband, fotoillustrerad, stor 8vo, litet stötmärke mot främre
snitt på båda pärmarna. Föreningen Gamla Carlscrona Årsbok 1990.
såld
-
Sandelin,
Stig (red) Färdleder & gästhamnar
på ostkusten - Från Öregrund till Västervik Specialtidningsförlaget/Båtnytt
1980, 95 s. inb förl dek kartonnagebd,
liten 4to, text av Åke Janhem och Stig Sandelin 50:-
-
Schildt, Göran I Odysseus kölvatten. W&W 1955, 277 +
iii s. Inbunden förlagets klotryggband med marmorerade pärmpapper, bägge
omslagen medbundna, stor 8vo, namnteckning på försätts; 6:e upplagan.
90:-
-
Schildt,
Göran Med Daphne i sexton länder Biblioteksförlaget
1960, 308 s. + 6 kartor ou, stor 8vo,
ill m opaginerade fotoplanscher 60:-
-
Schildt, Göran Solbåten. Med Daphne på Nilen. W&W
1957, 282 + vi s. Inbunden förlagets klotryggband med tejplagat
skyddsomslag, medbundet främre omslag. Stor 8vo, exlibris. Färgat övre
snitt. 2:a upplagan. 100:-
-
Schildt, Göran Ön som förtärdes av havet W&W 1970, 224
s. ou, inb förlhelklotbd m ngt naggat och solkigt skomsl, blått övre
snitt 60:-
-
Sjötrafikföreskrifter
m. m. Sjöfartsverket 1976,
100 s. klammerhäftad, liten nagg på rygghuvud
40:-
-
Smith,
Captain John A Sea Grammar Michael Joseph, London 1970, 113 pp hb
publ dec cloth w worn dj, exl, photo-ill, large 8vo; ed by Kermit Goell 125:-
-
Stålmarck,
Torkel & Grenholm, Gunvor (red) Båten
som hobby Forum 1962, 293 s. inb
biblbd (ett par stämplar, ingen låneficka), 2:a uppl, liten 8vo, rikt ill
40:-
-
Svenska Kryssarklubben årsskrift 1961.
Karlshamn 1961, 240 s. Inbunden
förlagets guldstämplade helklotband, illustrerad, nedre hörnen stötta. Red:
Manne Ginzburg. 50:-
-
Svenska Kryssarklubben årsskrift 1962.
Karlshamn 1962, 240 s. Inbunden
förlagets guldstämplade helklotband, illustrerad. Red: Manne Ginzburg.
50:-
-
Wigenius,
Lars Sjövett - Förarintyg för
segel- och motorbåtar Göteborg 1963, 164 s. + 3 s. signalflaggor och
utprickning och en utviksplansch på sjökort 9311 inb
förl dek pappbd, lätt nött rygg 50:-
-
Wouk,
Herman The ”Caine” Mutiny Jonathan Cape, London 1952, 494 pp hardbound
publ cloth, a faint smudge on front board, one corner a little bumped,
folding marks on pp 39-43, 8th ed 40:-
|