Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
    Måndagar: 16-18
    Onsdagar: 16-18
     Lördagar: 12-15

     
     Tel: 0739-05 23 70
     eller 0730-62 91 92
     alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Topografi: Norrland

uppdat 08-08-21

  1. 50 år i järnets tecken. AB John Sjödins Järn & Maskinaffär, Skellefteå 1948, 48 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, rikt illustrerad, rygg skadad. 60:-

  2. 54 år i Lappland – Om Luossavaara-Kiirunavaara Aktiebolag 1903-1957 Stockholm 1957, opaginerad (ca 150 s.) stor 8vo, inb förl klotryggbd m färgat övre snitt, rikt fotoill i s/v, m 2 monterade planscher i färg 80:-

  3. 75 år med Ådalarnes folk. Västernorrlands Allehanda 1874-1949 - VA:s bokfilm till prenumeranterna jubileumsåret 1949 I-II opaginerade (ca 130 + 130 s.) 4to’s, mkt rikt ill I-II 200:-

  4. Ahlström, Gunnar De mörka bergen. En krönika om de lappmarkska malmfälten. PAN&s 1966, 338 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, liten skada efter borttagen lapp på inre frampärm, biblioteksstämpel på smutstitelsida, tejpremsa runt nederdelen av skyddsomslaget med bibliotekssignum på ryggen. 90:-

  5. Aronsson, Kjell-Åke Samiska kulturmiljöer i Sverige. - en forskningsöversikt. Riksantikvarieämbetet 1995, 78 s. Häftad i fotoillustrerat omslag, stor kvadratisk 8vo, illustrerad. 100:-

  6. Assarsson, Curt H; Hjalmar Jansson & Reinhold Olsson (red) Från stad och bygd i Medelpad 1945. Sundsvall 1945, 246 + ii + xxxiv (annonser) s. Häftad i illustrerat omslag, illustrerad. 1:a årgången. 70:-

  7. Aubert, Vilhelm o andra Nordisk nykolonialisme – Samiska problem i dag Det Norske Samlaget, Oslo 1969, 149 s. pocket 40:-

  8. Bergfors, Georg Lapptäcke.Skildringar från Nord-Sverige. Stockholm 1945, 182 s. Inbunden linneryggband med marmorerat pärmpapper, främre skyddsomslag medbundet. 2:a uppl. 75:-

  9. Bergfors, Georg Ordspråk, talesätt och härm på ytterlännäsmål AB Dahlbergs Bokhandel, Sollefteå 1981, 89 s. stor 8vo, porträttplansch, osprättad; Dialekt- och Folkminnesarkivet i Uppsala B:15 75:-

  10. Berglund, Gunnar Härnösands Distrikts Trävaruexportförening 1898-1923 Stockholm 1924, 57 s. +  2 planscher (1 utvik) inb förl pappbd m titeketikett på frampärm, 4to,  ill, exl, litet färgmärke på frampärm, nr 51/150 ex  250.-

  11. Bergman Sucksdorff, Astrid (bild) & Gösta Vogel-Rödin (text) Buores Buores. Medmänniskor i norr. BB 1975, 200 s. Inbunden förlagets silverstmplade skinniitationsband med ltt naggat skyddsomslag, liten kvadratisk 4to, mkt rikt fotoillustrerad, kartor på försättsbladen. 80:-

  12. Bergström, Lars Höga kusten - Natur, människor och tradition längs kusten från Sundsvall till Örnsköldsvik - ett av Sveriges vackraste och mest särpräglade landskap Bonniers 1975, 80 s. inb förl helklotbd m skomsl, 4to, rikt ill - mest i färg 60:-

  13. Berättelser om samerna i 1600-talets  Sverige. Faksimileutgåva av de s.k. prästrelationerna .m.m. först publicerade av K.B. Wiklund 1897-1909. Umeå 1983, xii + .... sno Häftad, stor 8vo, illustrerad, smånaggad rygg, med företal av Phebe Fjällström och efterskrift av Israel Ruong. Kungl. Skytteanska Samfundets handlingar Nr 27. 200:-

  14. Beskow, Hans Bidrag till studiet av övre Norrlands kyrkor W&W 1952, 155 s. stor 8vo, namnt i blyerts, lätt naggat omsl; Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens Handlingar. Del 79:I. 75:-

  15. Boberg, Torsten Ränna på björn och andra fjällskildringar. Lindblads 1946, 175 s. Häfttad i illustrerat omslag, namnteckning på smutstitelsida. 80:-

  16. Brun, Sven Hudiksvalls historia Del 1. Tiden 1582-1800. Hudiksvall 1932, 249 s. Inbunden privat skinnryggband med marmorerade pärmpapper och snitt, pergamentförstärkta hörn, liten 4to, illustrerad, viss skada på rygghuvud. 150:-

  17. Brunnsjö, Sven-Erik o andra (red) LKAB i bilder Wezäta 1965, opag (ca 125 s.) inb förl pappbd, lätt nött rygg, mkt rikt ill i s/v, ngt bucklig i slutet 40:-

  18. Bucht, Torsten Språket i Härnösand Svenska Bokförlaget/Norstedts 1962, 152 s. Skr utg av Nämnden för Svensk Språkvård 25; Svenskt riksspråk i regionala skiftningar Nr 3, främre omsl trasigt och tejplagat (inlagan felfri), namnt 50:-

  19. Carlgren, W M Norrland - Sång Stockholm 1882, 19 s. stor 8vo, ngt solkig både på omsl och invändigt 50:-  

  20. Carlsson, Gottfrid Under flammande norrsken Lindblads 1954, 140 + i s. ou 75:-

  21. Collinder, Björn Lapparna. Deras kultur och arbetsliv. Bonniers 1932, 71 s. + planscher. Häftad, enstaka blyertsannotationer. Verdandis småskrifter N:r 352. 70:-

  22. Dahlgren, Lotten (utg) Norrländska släktprofiler. Episoder och minnen hämtade ur Fredrika och Per Erik Svedboms bref och familjepapper I-II. W&W 1911, xii+379; viii + 280 s. Inbundna gedigna halvfranska band med rikt gulddekorerade ryggar och övre guldsnitt (AB Nordiska Kompaniet, Stockholm), stora 8vo’s, främre omslag medbundna, exlibris, illustrerade. Två volymer. 300:-

  23. Dahlin, Per-Arne (red) Från ådalar och fjäll Sundvall 1964, 178 s. Härnösands Stifts Julbok 1964, nött rygghuvud 60:-

  24. Deutsch, H Oeconomiska anteckningar rörande norra delen af Uleåborgs Län, under resor derstädes åren 1814 och 1815 Kalix 1970, iv + s. 263-369 faksimil, utg i Tornedalica 9/1970, namnt på frampärm 80:-

  25. Drake, Sigrid Västerbottenslapparna under förra hälften av 1800-talet. Två Tryckare 1979, xvi + 238 + iv s. Häftad, stor 8vo, svagt vikmärke på bakre omslag. 375:-

  26. En bok om Medelpad. Sundsvalls Sparbank 1950, 368+xii s. Häftad i illustrerat omslag, rikt illustrerad, lätt nött rygghuvud. 80:-

  27. Fädernas kyrka - Mellannorrländska kyrkor i ord och bild undsvalls Tidning 1962, 55 s. stor 8vo, rikt ill 40:-

  28. Ginsburg, Manne Till fjälls på skidor. En handledning för fjällfarare med ett 50-tal turer, 70 bilder och 19 kartor. S&L 1953, 176 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. såld

  29. Granberg, Georg Människor i fjäll Harriers 1956, 125 + i s. + fotoplanscher. Inbunden förlagets klotryggband med marmorerade pärmar,lång dedikation, fuktfläck efter nedre snitt ca 8-10 s. längst bak. 3:e uppl. 75:-

  30. Grape, Karl-Gunnar Dopseden i Lappland under 1900-talets första hälft Uppsala 1980, 105 s. + rättelseblad för s. 17 diss, stor 8vo; Bibliotheca Theologiae Practicae 36, w an English Summary 80:-

  31. Hagblom, Bengt (red) Kungl. Norrlands Artilleriregemente 1893-1993 - Beskrivning av regementet och vad som hänt där under dess första sekel Västervik 1993, 514 s. inb förl helklotbd m skomsl, liten 4to, mkt rikt fotoill i s/v och färg 240:-

  32. (Hallström & Nisses) Vi bygger vidare - Byggnadsaktiebolaget Hallström & Nisses verksamhet under ett kvartssekel - en kort berättelse i ord och bild Stockholm 1955, 84 s. + häfte i ficka 16 s. stor 4to, mkt rikt ill 150:-

  33. Hamberg, Per-Gustaf Norrländska kyrkoinredningar. Från reformation till ortodoxi. Idéhistoria Kulturförbindelser Mästare. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1974, 177 s. + helsideskarta. Häftad, folio, osprättad, illustrerad, förlagsny. 170:-

  34. Hammarskjöld, Dag Från Sarek till Haväng Svenska Turistföreningen 1961, 115 s. liten 4to, inb förl klotryggbd, vinjetter av Georg Lagerstedt 50:-

  35. Hansegård, Nils Erik Recent Finnish Loanwords in Jukkasjärvi Lappish Uppsala 1967, 269 pp Acta Universitatis Upsaliensis – Studia Uralica et Altaica Upsaliensia 3; 4to, new and uncut + supplement: Finnish Loanwords in Jukkasjärvi Lappish Classified according to their Meaning. Uppsala 1971, 60 pp also new and uncut 300:-

  36. Hedborg, Tage Härnösands Distrikts Trävaruexportförening 1923-1948 Stockholm 1948, 57 s. + 5 planscher (1 utvik) inb förl pappbd m titeketikett på frampärm, 4to,  ill, rygghuvud ngt nött, nr 178/300 ex 200:-

  37. Hellstöm, Per Dals socken dess historia och  folkliv Härnösand 1957, 110 + ii s. inb priv helklotbd m medb främre omsl; medföljer: 3 vykort från 50-60-talet på Dals kyrka 200:-

  38. Högberg, Olof Storfursten av Lappland och två andra berättelser. Å&Å 1915, 224 s. Inbunden privat halvklotband med titeletikett i läder me förgyllning, exlibris, stänkmarmorerat snitt, samtida namnteckning på titelsida. 150:-

  39. Johansson i Backe, Karl Erik (text) & Gunnar Erkner (teckningar och bildtexter) Timmervägen - Längs Ångermanälven från Stekenjokk till Härnösand PAN&s 1972, 117 s. inb förl helklotbd m skomsl, kvadratisk 8vo, rikt ill 60:-

  40. Johansson, Curt & Lundström, Per-Anders Bodens Ingenjörregementes historia Luleå 1993, 402 s. inb förl dek pappbd, 4to, rikt ill i s/v och färg 270:-

  41. Johansson, Johan-Olov Krutgubbar FiB 1938, 208 s. ngt nött rygg, 16-25 tus 50:-

  42. Johansson, Ulf (red) Norrlandsälvar. STF 1992, 215 s. Inbunden förlagets illustrerade laminatband, stor 8vo, illustrerad. Svenska Turistföreningens årsbok 1993. 60:-

  43. Klein, Ernst Lapsk hornslöjd och nordiskt silversmide. De ”lapska” silverskedarnas typologi (10 s.)+ Stadling, J.: Fallgropar för vildren (14 s.) ingår i Fataburen - Kulturhistorisk tidskrift häfte 2 1922 Stockholm 1922, s. 66-96 + 60 s. (Redogörelse för Nordiska Museet 1921) + 10, 9, 10, 12 s. (Livrustkammarens och därmed förenade samlingars utveckling och förvaltning år 1918-21), stor 8vo, ill 75:-

  44. Labba, Andreas Anta och Mari. Bonniers 1971, 208 s. Originalupplaga, inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, samisk roman. 75:-

  45. Labba, Andreas Anta. Bonniers 1969m 230 s. Häftad, stor 8vo, osnyggt osprättad i slutet, samisk roman. 7-9 tus. 60:-

  46. Læstadius, Petrus Journal för första året af hans tjänstgöring såsom missionarie i Lappmarken. + Fortsättning af journalen öfver missionsresor i Lappmarken, innefattande åren 1828-1832. Umeå 1977, 2+viii+473+7; 4+6+536 s. Häftade i tryckta omslag, faksimiler, mkt bra skick. Kungl. Skytteanska Samfundets handlingar No 15:1-2. Två volymer. 220:-

  47. Lindeberg, Giovanni (utg) Södra Norrlands diktare Lindblads1932, 240 s. Häftad, illustrerad med författarporträtt, småjack i inlagans främre snitt s. 4-6, 23-40 och 237-240. S. 237-240 ngt solkad mot nedre snitt. Innehåller: N. Söderblom, P. Hallström, B. Malmberg, E. Sehlstedt, P. Molin, L. Nordström, E.W. Hülphers, A. Viksten, W. Peterson-Berger, G. Hedenvind-Eriksson, G. Näsström, etc. 50:-

  48. Lundgren, Svante Stiglöst land. Fjäll och tundramarker i nordligaste Sverige. Nordisk Rotogravyr 1950, 180 s. + utvikskarta. Inbunden förlagets guldpressade hellinneband, ej skyddsomslag, liten 4to, rikt fotoillustrerad, band delvis blekt, liten fläck på främre omslag. 100:-

  49. Lundgren, Åke Gudaberget.BB 1982, 268 s. Inbunden förlagsband med skyddsomslag, stor 8vo. 60:-

  50. Lundin, Fredrik Sparbanken i Hernösand 1827-1927 - Minnesskrift Härnösand 1927, 280 s. inb priv halvklotbd m medb främre omsl, exl, ill, upplaga 500 ex 175:-

  51. Lundquist, Gösta Min bästa fjällfärd – Kända fjällfarare berätta W&W 1950, 224 s. inb förl klotryggbd m medb omsl, stor 8vo, fotoill, stor tillskr, mkt liten fläck på frampärm 80:-

  52. Lundqvist, G De svenska fjällens natur STF 1948, 502 s. inb förl linnebd m helt grått snitt, rikt ill, 2:a reviderade och utökade uppl 150:-

  53. Lundqvist, Magnus (Huvudred.) Norrland. Natur, befolkning och näringar. Geografiska Institutionen i Stockholm / Industriens Utredningsinstitut, Stockholm 1942. xii,+ 594 s. + 20 kartor, de flesta utvikbara och 2 utvikbara kartor i ficka på bakre pärm. Inbunden förlagets klotryggband, stor 8vo, illustrerad., övre färgat snitt och främre omslag medbundet. 125:-

  54. Manker, Ernst Boken om Skum LT 1956, 173 s. liten 4to, inb biblbd (hålstämplar, inga lånefickor o dyl) m båda omsl medb, ngt lös i främre fals, rikt ill 350:-

  55. Manker, Ernst Bortom Fjällen. Mark och människor i Lappland. FiB 1957, 189 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, ej skyddsomslag, rikt fotoillustrerad. 60:-

  56. Manker, Ernst Lappmark - Ett urval skildringar LT 1953, 230 s. . liten 4to, inb biblbd (hålstämplar, inga lånefickor o dyl) m båda omsl medb, ngt stött i hörnet mellan övre och främre snitt, rikt fotoill 100:-

  57. Manker, Ernst Sameår. Tre Tryckare 1964, opaginerad (64 s.) 1:a uppl., inbunden i förlagets lätt dekorerade imiterade renskinnband, 4to, mkt rikt illustrerad, illustrerade försättspapper, som ny. 140:-

  58. Manker, Ernst Viddernas vandrare. Valda skildringar från landet i norr. FiB 1959, 189 s. Häftad, fotoillustrerad, omslag ngt solkigt, rygg ngt nött. 70:-

  59. Mellberg, Kjell Härnösands stadsbild genom tiderna Härnösand 1981, 48 s. 4to, 3:e uppl, rikt ill (105 fotoill), ngt blekt; medföljer: plansch på ”Härnösand i forna dagar-Domkyrkan från V. Kyrkogatan (20-30-tal?) ca 40x25 cm såld

  60. (Molin, Pelle) Nilsson-Tannér, Per I Pelle Molins fotspår S&L 1951, 223 s. inb förl klotryggbd m medb omsl, ill 100:-

  61. Nilsson, Edvin Sarek- Vandringar i vår sista vildmark Bonniers 1972, 116 s. inb förl m skomsl, liten riss i skomsl vid rygghuvud, 4to, rikt ill i färg och s/v 100:-

  62. Nilsson-Tannér, Per I Pelle Molins fotspår S&L 1951, 223 s. inb förl klotryggbd m medb omsl, ill 100:-

  63. Nordlöw, C H På Alderskär Härnösand 1965, 159 s. inb förl dek helklotbd, lätt solkigt och lätt blekt band, ill 75:-

  64. Norling, Hans (sammanställning) & Gösta Kriland m. fl. (illustrationer) Humor från Norrland. En kavalkad i ord och bild. Bernces 1961, 159 s. Inbunden förlagets illustrerade linneband med naggat skyddsomslag, liten 4to, rikt illustrerad. 70:-

  65. Norrbottens läns jubileumsutställnings bestyrelse (utg) Norrbotten. Av skilda författare 1-2. Göteborg 1921, 233 + 409 s. + utvikskarta. Inbunden privat helklotband, liten 4to, illustrerad, främre omslag medbundet, minimal riss i karta, biblioteksstämplar i början. 200:-

  66. Nyberg, Dan Stigsjö socken och kyrka Härnösand 1970, 7 s. ill 40:-

  67. Odencrants, R Ett sjöfartsdokument från Luleå. Luleå 1942, s. 41-46. Häftad i tryckt omslag, stor 8vo, illustrerad, från författaren, märke av prislapp på bakre omslag. Särtryck ur: Norrbotten 1942. 50:-

  68. (Osslund, Helmer) Reuterswärd, Patrik (red) Helmer Osslund - Norrlands målare Nationalmuseum, Stockholm 1971, 32 s. (text & bild) + katalog  20 s. stor 8vo, ill i färg och s/v, Katalogförteckningen upptar i kronologisk ordning 293 utställda verk med uppgift om teknik, mått, datering samt ägare 120:-

  69. Paulaharju, Samuli Lappmarksminnen R&S 1977, 230 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill, stor 8vo, ngt nött skomsl såld

  70. Pettersson, Carl AntonLappland, dess natur och folk. Efter fyra somrars vandringar, i bilder och text skildrade. Stockholm (P.B. Eklund) 1871, (2), 146 sid + 21 helsidesplanscher tryckta på tjockt papper. Liggande 4:o, enstaka illustrationer i texten. Förlagets helklotband med ”Lappland” i guldtryck på frampärmen, nött rygg och stukade hörn. Inlagan i mycket gott skick, helt fläckfria planscher. 800:-

  71. På längtans vägar. En Friedrichbok om Ångermanland. utan plats, utan årtal, 34 s. Klammerhäftad, tvär 8vo, mkt rikt fotoillustrerad i färg. 40:-

  72. Rosén, Stellan. Västerbottens-Kuriren 1900-1975. En krönika. Umeå 1975, 214 s. Inbunden förlagets guldstämplade helklotband med ngt naggat skyddsomslag, tvär 4to, rikt illustrerad. 100:-

  73. Rudberg, Sten Naturlandskapet (Västernorrland Ett sekel 1862-1962) Västernorrlands Läns Landsting 1962, s. 11-61 + s 439-442 särtryck ur Minneskrift utg. av Västernorrlands Läns Landsting till dess 100:de lagtima möte den 1 oktober 1962, red av Harald Wik, kvadratisk 8vo, ill 60:-

  74. Ruong, Israel Samerna i historien och nutiden. Aldus Akademi/Bonnier Fakta 1982, 280 s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, illustrerad. 4:e helt omarbetade uppl. såld

  75. Ruong, Israel Samerna. Aldus/Bonniers 1975, 277 s. + planscher. Pocket, även illustrationer i texten. Aldusserien 248. 3:e reviderade uppl. 75:-

  76. Rutberg, Hulda Folkmålet i Nederkalix och Töre socknar Stockholm 1924, 176 + iii s. diss, stor 8vo 90:-

  77. Rönn, Gunnar Land der Samen S&L 1961, unpaged (ca 110 pp) harbound publ cloth, lavishly ill in b/w 70:-

  78. Samer - Informationsskrift Luleå 1987, 32 s. ill, utg av Samernas Riksförbund (SSR) 20:-

  79. Scotte, Lasse Slutfiskat Akademilitteratur 1981, 224 s. Stor 8vo, fotoill, några hundöron; handlar om fiskenäringens tillstånd under 1900-talet i Västernorrland 40:-

  80. Sjögren, Gunda Åbacka Idé och Kultur 1975, 140 s. ill m fotoplanscher, Åbacka var en av de små byarna uppemot Västerbottens fjällvärld som försvann vid Umeälvens reglering på 1950-talet 75:-

  81. Sköld, Tryggve Die Kriterien der urnordischen Lehnwörter im Lappischen 1 – Einleitende Kapitel/ Anlautender Konsonantismus/ Vokalismus der ersten Silbe Uppsala 1961, 219 pp Skr utg av Institutionen för Nordiska Språk vid Uppsala Universitet 8, large 8vo, stain on front, probably from the disputation dinner, which menu is included, dedicated, all published 100:-

  82. Svanberg, Lena (red) Dakkan – en bok om samernas slöjd Liber 1978, 102 s. inb förl pappbd, rikt ill i färg och s/v, hörnen lätt stötta såld

  83. Svanström, Volger Sundsvalls stuveriarbetare 1897-1972 Dagbladets Tryckeri 1972, 136 s. Svenska Transportarbetareförbundet Avdelning 8, ill, litet vikmärke på frampärm 90:-

  84. Svonni, Lars (red) Samerna - Ett folk i fyra länder Prisma 1974, 146 s. pocket 40:-

  85. Söderlind, Åke Frågetecken i Norr. SR 1963, 200 s. Häftad, rikt illustrerad. Om Norrlands historia och framtid. 50:-

  86. Thomasson, Lars De svenska samerna och renskötseln i Sverige. Biografiska anteckningar för åren 1975-1980. Umeå 1982, 216 s. Häftad, stor 8vo. Kungl. Skytteanska Samfundets handlingar Nr 24, 1982. 75:-

  87. Thomasson, Lars De svenska samerna och renskötseln i Sverige. Biografiska anteckningar för åren 1970-1974. Umeå 1979, 170 s. Häftad, stor 8vo. Kungl. Skytteanska Samfundets handlingar Nr 21, 1979. 75:-

  88. Thomasson, Lars De svenska samerna och renskötseln i Sverige. Biografiska anteckningar för åren 1960-1969. Umeå 1971, 149 s. Häftad, stor 8vo. Kungl. Skytteanska Samfundets handlingar Nr 10, 1971. 75:-

  89. Thunborg, Folke (red) Jorden, skogen, malmen och vattenkraften i morgondagens Norrbotten. Föreningen Norrbottens Fräjande 1956, 271 s. Häftad, omslag lätt solkigt, vikmärke på främre omslag, namnteckning, rikt illustrerad. 60:-

  90. Torstensson, Eivor Nylund De finska sjönamnen i Korpilombolo socken. Uppsala 1973, 111 s. Studia Uralica et Altaica Upsaliensia 7. såld

  91. Tunander, Britt & Ingemar Sundsvallsbanken 1864-1964 Sundsvall 1964, 104 s. inb förl klotryggbd m dek frampärm och lätt nött skomsl, mkt rikt fotoill, kvadratisk 4to 75:-

  92. Wahlberg, Erik Finska ortnamn i norra Sverige. Förberedande studier med introduktion till utforskningen av ortnamnen i Torne älvdal med angränsande områden. Uppsala 1963, 282 s. Häftad, stor 8vo, dissertation, spikblad. Tornedalica Nr 2. 1963. såld

  93. Wallquist, Einar ”Kan doktorn komma?” – Läkarhistorier från Lappmarken Bonniers 1935, 229 s. inb förl dek helklot m medb omsl, exl, fotoill, stor 8:o, 6:e uppl 75:-

  94. Wallquist, Einar Att få komma Bonniers 1954, 226 s. inb förl klotryggbd m skomsl, m förf ill 30:-  

  95. Wallquist, Einar Av mången glömt Bonniers 1967, 209 s. ou, inb förl helklotbd m skomsl, ill av förf 60:-

  96. Wallquist, Einar Blott en dag Två Förläggare Bokförlag 1983, 220 s. inb förl dek pappbd, stor 8vo, porträtt 50:-

  97. Wallquist, Einar Dagen oss förunnad Bonniers 1942, 255 s. inb förl dek helklot, stor 8:o, förlagsstämpel, svagt solblekt, 10:e tus, ill av författaren 75:-

  98. Wallquist, Einar De bodde i norr. Bonniers 1961, 218 s. + planscher. Häftad, illustrerad av författaren, mkt bra skick. 10-11 tus. 90:-

  99. Wallquist, Einar De tolv månaderna Bonniers 1953, 222 s. ou, stor 8vo, fläckig rygg, exl, m förf ill 50:-

  100. Wallquist, Einar Lappmarksdoktor Bonniers (Svalan) 1943, 239 s. inb förl klotryggbd m rött övre snitt, liten nötningsskada på frampärm 30:-

  101. Wallquist, Einar Midnattstimme Bonniers 1957, 224 s. 9-12 tus, stor 8:o, inb förl klotryggbd m medb omsl 75:-

  102. Westerlund, Hans G Mina hundår i Lappland. Bonniers 1945, 244 + i s. + planscher. Inbunden privat halvklotband, främre omslag medbundet, stänkmarmorerat snitt, stor 8vo, gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida, en Klarastämpel till, liten fläck på främre snitt, bibliotekssignum på rygg. Liten fläck på frampärm. 175:-

  103. Wikmark, Gunnar Härnösands domkyrka - Förhistoria och historia Prisma Bokhandel AB, Härnösand 1975, 200 s. 80:-

  104. Viksten, Albert Bäverbäcken. BB 1976, 303 s. Inbunden förlagets konstläderband med ngt naggat skyddsomslag. 50:-

  105. Viksten, Albert Striden för livet. Berättelser från Norrlands skogar. Framtidens Bokförlag 1992, 129 + i s. Häftad i illustrerat omslag. Albert Vikström Sällskapets årsbok 1992/93. 100:-

  106. Viksten, Albert Till Norrland Ceweförlaget 1983, 139 s. inb förl pappbd m lätt naggat skomsl, tvär 8vo, rikt fotoill av Hilding Mickelsen; Albert Viksten sällskapet årsbok 1983 50:-

  107. Viksten, Albert Vindkantring. ABF Mellannorrland/ PMB Bokkonsult AB 1990, 288 s. Inbunden förlagets kartonnageband. 60:-

  108. Västerbottensförfattare. En antologi. Norrländska Författarsällskapet 1972, 144 s. Häftad. 50:-

  109. Ångermanland 1939-1941 Härnösand 1939-1941, 156 + 236 s. inb priv halvklotbd m medb främre omsl, ill, exl; 1:a och 2:a årgången av Ångermanlands Hembygdsförbunds Årsbok 150:-