Politik, Ideologi & Feminism /
Politics, Ideology & Feminism
uppdat 08-08-09
-
Abu-Sharif, Bassam & Uzi Mahnaimi Min fiende, min vän.
Ordfront 1996, 269 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. Om
palestinakriget. 60:-
-
Adamson, Monica; Lars Grip; Cecilia Modig & Hans Nestius (red)
När botten stack upp. Om de utslagnas kamp för frihet och människovärde.
Gidlunds 2004, 279 + iii s. Häftad med flikar, illustrerad, förutom
recensionsstämpeln på smutstitelsidan som ny. 90:-
-
Adler-Karlsson, Gunnar Lärobok för 80-talet. Prisma
1981, 277 s. Häftad. 4:e tryckn. 75:-
-
Adrianson, Jan,
Bortom arv och miljö - Kritik av den sociala determinismen. Stockholm
1985. 272 s. diss 60:-
-
Afanasiev,
Viktor Den vetenskapliga kommunismens grunder Progress/Fram 1979, 351
s. inb förl läderimitationsbd m skomsl 75:-
-
Affischen som vapen i krig
och fred. Paul Lipschutz samling.
Armémuseum 1986, 80 s. Klammerhäftad, stor 8vo, mkt rikt illustrerad, med
listan (4 s.). 80:-
-
Afonin, A Komsomol.
Kurtzer Abriss der kommunisisches Jugendverbandes der UdSSR
Verlagsgenossenschaft ausländischer Arbeiter in der Ud SSR Moskau/Leningrad
1934, 88 pp. Broschiert, Sewn as issued in illustrated covers. 250:-
-
Ahlberg, Alf Konsten att tänka. Konsten att diskutera.
Arbetarnas Bildningsförbunds Centralbyrå 1939, 47 s. Klammerhäftad, litet
pennstreck på främre omslag. Arbetarnas Bildningsförbunds skriftserie 2. 5:e
uppl. 90:-
-
Ahlberg, Gösta & Ingvar
Svennilsson Några grunddrag i den svenska arbetskraftsbalansen Uppsala
1945, 15 + i s. stor 8vo, solblekt mot rygg och övre snitt, samtida namnt;
särtryck ur Ekonomisk Tidskrift 1944 50:-
-
Amara, Fadela Varken hora eller kuvad. Pocky 2005, 150 +
vi s. Häftad med flikar, som ny. 100:-
-
Ande mot våld - tillägg
april-maj 1942
Trots Allt! 1942, 54 s. stor riss i främre omsl 50:-
-
Andersson, Bengt
Kultur i teori och praktik Norrbottens Bildningsförbunds AB, Luleå 1967,
68 s. lätt nött rygg
såld
-
Andersson, Ingemar o a Unga kommunister - aktuellt alternativ
Bonniers 1966, 151 + iv s. pocket inb i biblioteksband (låneficka
osv.), medb omsl 50:-
-
Andreen, Per G o. a.
Den svenska linjen Stockholm 1940, 31 + i s. klammerhäftad 60:-
-
Andropov, Jurij Tal
och artiklar Progress/Fram 1983, 352 s. inb förl konstläderbd,
fotoporträtt i färg 75:-
-
Anell, Lars & Birgitta Nygren U-länderna och världsordningen
Sekretariatet för Framtidsstudier 1978, 226 + 35 s. ngt nött rygg
70:-
-
Anell, Lars Världsordningen och välfärdsstatens kris
Sekretariatet för Framtidsstudier 1980, 188 + 16 s. 4 siffror i kulspets på
omsl 80:-
-
Anér, Kerstin Varför ska man rädda barn? Rädda
Barnen/Proprius 1984, 274 + i fotoill 50:-
-
Anti-Komintern (Herausg.) & Adolf Ehrt Der Weltbolschewismus
– Ein internationales gemeinschaftswerk über die bolschewistische Wühlarbeit
und die Umsturzversuche der Komintern in allen Ländern Nibelungen-Verlag,
Berlin/Leipzig 1936, 506 + i pp hardbound publ linen w original dj, 4to,
richly ill 1.200:-
-
(Arafat, Yassir)
Hart, Alan Arafat Ordfront 1986, 434 s. + 4 s. kartor inb förl
kartonnagebd, rec. stämpel 50:-
-
Arbetarrörelsens
Efterkrigsprogram - De 27 punkterna med motivering
Stockholm 1944, 221 + iii
s. lätt solkig, lätt nött rygg 75:-
-
Arkiv för Studier i Arbetarrörelsens Historia Nr 1-43/44.
Lund 1972-1989, 28
häften med ca 80-120 s. i varje. Häftade i tryckta omslag. 1.000:-
-
Arndt, Hannah
Imperialismen - Anden del af det totalitære samfundssystems oprindelse
Notabene, Copenhagen 1972, 239 s. stor 8vo, ngt nött rygg, 2 stämplar på
främre smutsblad 50:-
-
Bachrach, Peter & Morton S Baratz Makt och fattigdom -
Maktproblemet i dagens samhälle: teoribildning och praktisk tillämpning
W&W 1972, 116 + iii s. W&W-serien 304, lätt solkigt bakre omsl 60:-
-
Bagdro Ett helvete på jorden. En kort biografi av en
tibetansk politisk fånge. Pocky 2006, 120 s. Häftad, illustrerad.
60:-
-
Balabanoff, Angelica
Slavinna eller människa - Moder eller fiende till sina barn Frams Förlag
1918, 20 s. Klammerhäftad, omsl lätt solkigt, ett blad ngt naggat i främre
snitt, 2:a uppl, rar.
325:-
-
Barr, Knut Arbetets söner - Ett illustrationsverk öfver den
svenska arbetarklassen Siléns 1906, vi + 696 s. inb mkt trevligt förl
dek helklotbd, rikt fotoill, tvär 4to, marmorerat snitt 500:-
-
Bartilsson, Sven; Jonathan Bland & Rosarie Kennedy (Red)
Socialt företagande och integration. 22 europeiska exempel. Göteborgs
Universitet 1997, 186 s. Häftad, kvadratisk 8vo, illustrerad, rygghuvud
litet nött. Projekt CLEA/Employment. 125:-
-
Bebel, August
Kvinnan och socialismen Proletärkultur AB 1984, 566 s. 60:-
-
Beckman, Lars Ras och rasfördomar Prisma/Verdandi 1966,
94 + ii s. delvis hårt struken med blyerts, märken av två gem; Verdandi
debatt 27, förf docent i humangenetik 50:-
-
Bednarik, Karl
Hur arbetarklassen avidealiserats N&K 1954, 148 s. enstaka
blyertstreckningar, namnstämpel 50:-
-
Bergegren, Hinke
Försiktighet eller fosterfördrivning? - Några anteckningar i sedlighetsfrågan
Frams Förlag 1919, 52 s. omsl ngt solkig, liten riss i främre omsl
150:-
-
(Bergegren, Hinke) Bernhard, Waldemar Hinke Bergegren
FiB 1950, 95 s. porträttplansch, förlagsstämpel på första
smutsblad, osprättad, skomsl.Banérförare 4. 50:-
-
(Bergegren,
Hinke) Bernhard, Waldemar Hinke Bergegren se: Palm, August
-
Bergen, Eskil Clarté - Poeter och politiker Norstedts
1945, 189 s. ngt snedläst 60:-
-
Berglund, Per Gunnar Konsten att avskaffa arbetslösheten.
Ordfront / DemokratiAkademin 1996, 119 s. Häfttad. I serien: Tankeställare.
40:-
-
Bergström, Fredrik & Fredrik Nixon (red) Sila kamelerna och
svälj myggen! Hur bör konkurrensen främjas? Timbro 2001, 190 + i s.
Häftad, liten 8vo, som ny. Eli Heckscher Papers No. 1. 80:-
-
Bergström, Hans ”Next Mission: Finn människans
telefonnummer!” - och andra framtidsbilder. Bokförlaget DN 2000, 237 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 110:-
-
Bernstein, Eduard
Socialdemokrati och parlamentarism Socialdemokratiska Ungdomsförbundets
Förlag, Malmö 1907, 68 + ii s. inb samtida halvklotbd
såld
-
Bernstein, Eduard Socialdemokrati och
parlamentarism. Socialdemokratiska Ungdomsförbundets Förlag 1907, 68 + iv
s. Inbunden privat halvklotband med sparsam ryggförgyllning.
125:-
-
Beskow, Natanael
Arbetarrörelsens bildningsideal. Uppsatser. Tidningen Studiekamraten 1945,
150 + ii s. Häftad, stor 8vo, osprättad, rygg och små delar av omslag ngt
solfärgade, liten fuktfläck vid ryggfot,ett par prickar på främre omslag,
dedication till Majt Banck från Studiekamraten på försättsblad. 3:e uppl.60:-
-
Bevelander, Pieter; Benny Carlsson & Mauricio Rojas I
krusbärslandets storstäder. Om invandrare i Stockholm, Göteborg och Malmö.
SNS Förlag 1997, 222 s. Häftad. 120:-
-
Bjerg, Anne Marie ”Hej och kram, Signe” - en berättelse
Alba 1980, 98 s. ng nött omsl, delis borttagen prislapp på bakre omsl, om
att som skild inte ha sitt barn 50:-
-
Blackett, P M S Atomkraften - krig eller fred? Bonniers
1949, 222 + iv s. Häftad, stor 8vo, ngt solkigt omslag. 70:-
-
Blix, Hans (Chairman)
Weapons of Terror. Freeing the World of Nuclear, Biological and Chemical Arms.
The Weapons of Mass Destruction Comission 2006, 227 pp. Sewn, large
8vo. 150:-
-
Blomberg, Erik Tidens romantik. Perspektiv och program.
Bonniers 1931, 118 + i s. Häftad med skyddsomslag, osprättad. Frontens
Bibliotek. 50:-
-
Blomberg, Erik Vem äventyrar freden? Clarté 1962, 219 s.
enstaka ill 60:-
-
Blum, Léon Auwahl aus dem Werk Europa Verlag, Wien 1970,
440 pp hardbound publ cloth w dj, minor smudge on front edge 120:-
-
Boglind, Anders;
Lindskoug, Kerstin & Månson, Per Kapital, rationalitet och social
sammanhållning - En introduktion till Karl Marx’, Max Webers och Émile
Durkheims samhällsteorier Prisma 1991, 232 s. hårt struken 50:-
-
Bolin, Elsa Kampen mot kvinnomisshandel Brevskolan 308
s. stor 8vo, ill 60:-
-
Boucht,
Birgitta; Nyström, Carita; Rotkirch, Anna & Serrano, Anna Postfeminism
Förlaget Draken, Esbo 1991, 187 s. # 85 av 300 numr ex, ill 50:-
-
Branting, Georg Socialistisk samhällssyn Tidens 1942,
190 s. ospr 50:-
-
Branting, Hjalmar
Socialismen - En historisk framställning Bonniers 1908, 72 s. 3:e uppl
(9-12 tus), Verdandis småskrifter 45, rygghuvud och -fot trasiga, liten
anteckn på främre omsl 40:-
-
(Branting, Hjalmar) Engberg, Arthur Hjalmar Branting - Ett
minnestal Tidens 1925, 37 s. dedicerad, inb privat helklotbd m förf och
titel i guld på frampärm, främre omsl medbundet 200:-
-
(Branting,
Hjalmar) Hjalmar Branting - Ett minnesalbum Stockholm 1925, 48 s.
inb priv trevligt halvklotbd m ”Hjalmar Branting” i guldskrift på frampärm,
4to, mkt rikt fotoill, m inledande text av Gerhard Magnusson 120:-
-
(Branting,
Hjalmar) Höglund, Zeth Hjalmar Branting + Sterky, Fredrik) Sjöberg,
Sten Fredrik Sterky FiB 1949, 95 + 95 s. två delar inb i ett förl
klotrryggbd m dek pärmar, båda främre omsl medb, 2 frontispisporträtt, ill m
opaginerade helsides fotoplanscher, andra ill i texten, röd fläck på bakpärm;
i serien ”Banérförare” 50:-
-
(Branting,
Hjalmar) Höglund, Zeth Hjalmar Branting FiB 1949, 94 s. ospr
50:-
-
(Branting,
Hjalmar) Höglund, Zeth Hjalmar Branting och hans livsgärning I-II
Tidens 1928, 559 + 528 s. inb förl halvfrbd m ngt blekta ryggar, rikt
fotoill, små 4to I-II 150:-
-
(Branting,
Hjalmar) Höglund. Zeth Hjalmar Branting och det nutida Europa Axel
Holmströms Förlag 1941, 16 s. klammerhäftad,
ill omsl
75:-
-
(Bremer,
Fredrika) Leijonhufvud, Sigrid & Kleman, Ellen Fredrika Bremers bild
PAN&s 1913, 146 s. pappbd 80:-
-
(Bremer,
Fredrika) Oterdahl, Jeanna Levande låga - ur Fredrika Bremers brev och
skrifter Lindblads 1951, 327 s. inb förlbd, exl 50:-
-
Broch, Olaf
Proletariatets diktatur Gebers 1924, 233 s. ngt sned, fläck på bakre
omsl 50:-
-
Brox, Ottar
Centralbyråkraterna och glesbygden - En sociologisk intensivstudie Prisma
1969, 208 s. pocket, Verdandi Debatt nr 42 50:-
-
Brulin, Göran
Från den ’svenska modellen’ till företagskorporatism? – Facket och den nya
företagsledningsstrategin Lund 1989, 153 s. diss, Arkiv
avhandlingsserie 31 70:-
-
Brusewitz, Axel o a (red)
Statsvetenskapliga Studier till Statsvetenskapliga Föreningens i Uppsala
tjugofemårsdag 7/11 1944 av medlemmar. Uppsala och Stockholm 1944, 701 s.
stor 8vo; Bidrag av: Nils
Andrén, Birger Beckman, Arne Björnberg, Axel Brusewitz, Hans Cavalli, Ragnar
Edman, Erik Fahlbeck, Gunnar Gerdner, J. L. Hartmann, Gunnar Heckscher, Gert
Hornwall, Elis Håstad, Fredrik Johannesson, Leif Kihlberg, John Lindgren, Sven
Lindman, Jonas Nordenson, Olle Nyman, Ragnar Simonsson, Edvard Thermænius,
Herbert Tingsten och Arne Wåhlstrand. Innehåller en bibliografisk förteckning
över gradualavhandlingar i statskunskap vid svenska universitet 1843-1944,
sammanställd av Hornwall
150:-
-
Brännlund, Runar Grön skatteväxling. Framgångsväg eller
återvändsgränd. SNS 2006, 118 s. Häftad, minifläck på nedre snitt.
100:-
-
Burnham, James The
Coming Defeat of Communism Jonathan Cape, London 1950, 286 pp 1st ed,
hardbound publ cloth w dj (w a few small nicks), name inscr in pencil 90:-
-
Carillo, Santiago Eurokommunismen och staten R&S 1978,
184 s. lätt fuktbucklig 50:-
-
Carleson, C N Svenska socialdemokratins ursprung. Tidens
1927, 108 + i s. Häftad. såld
-
Carlson, Benny Från bidrag till arbete i Michigan och
Wisconsin. Timbro/CVV 2001, 99 s. Häftad, recensionsstämpel på främre
titelsida och övre snitt. 80:-
-
Carlson, Bo Fackföreningskunskap. Brevskolan 1963, 209 s.
Inbunden förlagets helklotband, illustrerad. 90:-
-
Cassel, Anders; Ivar
Dahlbom & Ove Möller SALF 60 år - En bildkrönika kring Sveriges
Arbetsledareförbund Esselte u å (1965), opag (72 s.) inb förl dek
laminerade pappbd, mkt rikt ill, liten 4to 90:-
-
Castberg, Frede
Folkförbundets nederlag KF 1944, 58 s. exl, namnt, Skr utg av
Utrikespolitiska Institutet, Internationell Politik 22 60:-
-
(Castro,
Fidel) Szulc, Tad Fidel - Ett kritiskt porträtt Legenda 1987, 659 s. +
lös rättelselapp inb förl helklotbd m skomsl, sista blankbladet lite solkat,
stor 8vo 100:-
-
Chee Soon Juan Om detta får ni inte berätta (det handlar om
Singapore). Silc Förlag 2007, 206 + viii s. 1:a uppl., häftad, liten
kvadratisk 8vo, recensionsstämpel på övre snitt. 90:-
-
(Chrustjtjov,
Nikita) Chrusjtjov minns Bonniers 1971, 574 s. + opaginerade helssides
fotoplanscher stor 8vo, namnt i blyerts 100:-
-
Civitas Det
gemensamma bästa. Om
kristdemokratins idégrund.
Samhällsgeemenskaps Förlags AB 2002, 269 s. Häftad, stor 8vo, fotoporträtt
på författarna. 90:-
-
Clarkton, David & Carlo Schaerf (Eds) International
Terrorism and World Security. Croom Helm, London 1975, viii + 332 pp.
1st edition, hardbound publisher’s cloth with a little worn dust jacket, a
couple of library stamps and one annotation on fly leaf. 150:-
-
Claudin,
Fernando Krisen i den kommunistiske verdensbevegelse - Fra Komintern til
Kominform I-II Pax Modtryk 1977, 667 s. slitna ryggar, del 2 sprucken
i bindningen I-II 50:-
-
Conde-Costas, Luis A The Marxist Theory of Ideology – A
Conceptual Analysis Uppsala 1991, 147 pp Häftad,
dissertation.
Studia
Sociologica Upsaliensia 33.
75:-
-
Dahlerup, Drude & Lenita Freidenvall Kvotering. SNS
Förlag 2008, 96 s. Pocket. SNS Pocketbiblioteket nr 32. 50:-
-
Dahlman, Carolin & Johanna Möllerström Frihet och feminism.
Timbro 2003, 90 s. Häftad. Pejling nr 43. 60:-
-
Dahlsson, Henrik & Jan Å Johansson Folkets nej - elitens ja.
EMU-omröstningen 2003. Carlssons 2004, 212 s. Häftad, som ny. 140:-
-
Dahlström, Ingvar Kampen mot fattigdomen Zindermans
1976, 203 s. liten fläck på främre snitt; om fattigdomssveriges förvandling
under Socialdemokraterna fram till valnederlaget 1976
såld
-
Dalström, Kata Vargaflockens moral - Ett minne från
storstrejken Fram 1910, 15 s. ill omsl, klammerhäftad, Frams broschyr
n:r 37. 250:-
-
(Dalström, Kata) Clayhills, Harriet Kata Dalström i
agitationen 1894-1923 Arbetarkultur 1973, 102 s. ill, litet vikmärke på
bakre omsl 60:-
-
(Dalström,
Kata) Ström, Fredrik Kata Dalströms liv, öden och äventyr i kampen mot
herremakten Tidens 1930, 576 s. inb förl halvfrbd m övre guldsnitt,
rikt ill, tillskr 100:-
-
(Dalström,
Kata) Västberg, Mauritz Kata Dalström se: Månsson, Fabian
-
Danielsson, Axel
Socialdemokratin I-II Bonniers 1909, 64 + 87 s. 2:a uppl, fullföljd
fram till 1909 av Hjalmar Branting (5-12 tus), Verdandis småskrifter 27-28,
ill, del 1 ospr från s. 25, del 2 ospr från s. 9 I-II 100:-
-
(Danielsson,
Axel) Lindström, Rickard Axel Danielsson + Lindkvist, Herman)
Casparsson, Ragnar Herman Lindkvist FiB 1950, 96 +96 s. två delar
inb i ett förl klotryggbd m dek pärmar, båda främre omsl medb, 2
frontispisporträtt, ill m opaginerade helsides fotoplanscher, röda fläckar på
pärmar, ngt fläckig rygg; i serien ”Banérförare” 50:-
-
De politiska partiernas
program
Prisma 1964, 158 + ii s. pocket, understrykningar i röd
penna, inl av Hans Wieslander 50:-
-
Demker, Mari Sverige och
Algeriets frigörelse 1954-1962. Kriget som förändrade svensk utrikespolitik.
Nerenius & Santerus 1996, 141 + v s. Häftad.
såld
-
Dencik, P; L Herlitz & B-Å Lundvall Marxismens politiska
ekonomi -en introduktion. Zenit/Cavefors 1969, 262+x s. Originalpocket,
ngt solkigt omslag och nedre bakre hörn, kludd på inre bakre omslag, streckad
första 20 s. Zenitserien 6. 50:-
-
Denvall, Verner; Cecilia Henning; Mats Lieberg; Tapio Salonen &
Eva Öresjö Välfärdens operatörer. Social planering i brytningstid.
Boréa 1997, 270 + i s. Häftad, som ny. 150:-
-
Det nya motståndet. Om regnbågar mot förtryck.
Agora 2001, 204 s. Häftad med
flikar. Agoras årsbok 2001. 70:-
-
Dimitrov, Georgi Enhetens och folkfrontens problem.
Arbetarkultur 1971, 363 s. Häftad, liten anteckning på främre omslags
insida, några hundöron. 50:-
-
Djilas, Milovan Noua
clasa - O analisã a sistemului comunist Rausen Bros, New York 1958, 205 pp.
In Romanian.
80:-
-
Doust, Dariush Moaven & Amanda Peralta (red) Underlandet. En
antologi om konflikt och identitet. Symposion 2001, 172 + ii s. Häftad,
”rec-ex” skivet i kulspets på smutstitelsida. 140:-
-
Dunn, L C & Th. Dobzhansky Arv, ras och samhälle. KF
1955, 165 s. 1:a uppl., häftad, mindre fläck och falsriss på främre omslag.
60:-
-
Eastman, Max
Socialismens kris och Stalins Ryssland N&K 1941, 188 s. inb förl
klotryggbd, rygg blekt, rött övre snitt, förord av Herbert Tingsten 70:-
-
Edman, Stefan & Jan Lindvall Siste man släcker ljuset. Kan
hela Sverige leva? Atlas 2002, 177 s. Häftad, illustrerad. 120:-
-
Edvardsson, Karin & Sven Ove Hansson (red) Vägar till ett
effektivt miljöarbete. Boréa 2006, 193 s. Häftad. 120:-
-
Ekegren, Peter The Reading of Theoretical Texts – A Critique
of Criticism in the Social Sciences Uppsala 1995, 235 pp diss 75:-
-
Elgström, Anna Lenah Tidens kvinnor Steinsviks Bokförlag
1944, 291 + ii s. inb förl klotryggbd, samtida namnt, färgat övre snitt,
Om Alexandra Kollontay, Ellen Wilkinson, Isabel de
Palencia, Edith Wharton m. fl. 80:-
-
Elmér, Åke Svensk socialpolitik. Gleerups 1964, 344 s. +
utviksplansch + häfte: Supplement 1964 till Elér, Svensk socialpolitik, 7
uppl. Inbunden förlagets guldstämplade helklotband, delar av bakpärm och
rygg ngt blekta. 7:e uppl. 90:-
-
Elmér, Åke Svensk socialpolitik. LiberLäromedel 1980,
279 s. Häftad, ngt nött rygg, understrykningar i blyerts. 70:-
-
Engberg, Arthur
Tal och skrifter I-III Tiden 1945, x + 354 + iv s. + utviksbilaga
”Svenska ministärer under tre decennier” (1914-1939); + 381 + iv s.; 374 + ii
s. inb förl klotryggbd m grönt övre snitt m lätt naggade skomsl, del 3 med
lagad främre fals 150:-
-
Engels, Friedrich Der deutsche Bauernkrieg
Velagsgenossenschaft Ausländischer Arbeiter in der UdSSR, Moskau 1937, 138 +
ii pp Kleine Bücherei des Marxismus-Leninismus 26, upper and lower spine
worn, contemporary name inscr 75:-
-
Engels, Friedrich
Familjens, privategendomens och statens ursprung. I anslutning till Lewis H.
Morgans forskningar. Arbetarkultur 1939, 251 + v s. Inbunden förlagets
halvklotband med marmorerade pärmpapper, rött vre snitt. Marxismens Klassiker
band IV. 100:-
-
Engels, Friedrich Herr
Eugene Dührings omvälvning av vetenskapen (Anti-Dühring). Arbetarkultur
1976, 451 + ii s. Häftad, lätt nött omslag och rygg. 70:-
-
Engels,
Friedrich I bostadsfrågan Progress/Arbetarkultur 1974, 103 s.
bortklippt namnt, blyertsant 50:-
-
Engels,
Friedrich Ludvig Feuerbach och den klassiska tyska filosofins slut
Arbetarkultur 1942, 93 s. Marxismens Klassiker band 8 50:-
-
(Engels, Friedrich) Letters of the Young Engels 1838-1845
Progress Publishers, Moscow 1976, 280 pp hardbound publ cloth w dj (w
one minor damage), ill, small 8vo 80:-
-
Erenburg, Ilja
Österrike - Hjältar och bödlar Clartés Förlag 1934, 57 + iii (blanka)
ngt nött rygg 125:-
-
Ergo Sveriges
ödestimma år 195X - Då Ryssland tog Sverige Skoglunds 1950, 204 s. lätt
naggat omsl, namnt i blyerts; en äkta kalla-krigsbok 50:-
-
Erlander, Tage
Människor i samverkan SAP & Tidens 1954, 55 s. liten 8vo,
klammerhäftad; Fakta och debatt valåret 1954 50:-
-
(Erlander, Tage) Alsterdal, Alvar Samtal med Tage Erlander
mellan två val Tidens 1967, 73 s. rec. notering på titelblad i kulspets
50:-
-
(Erlander, Tage)
Andersson, Leif (red) Idéerna som drivkraft – En vänbok till Tage Erlander
Tidens 1969, 287 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill m opaginerade
fotoplanscher, 4:e uppl, 31-37 tus, m bigrag av bl a Willy Brandt, Bror Rexed
och Bosse Ringholm 60:-
-
(Erlander,
Tage) Erlander, Sven (utg) Dagböcker I-II. Gidlunds 2001, xxx+ 516; x +
527 s. Inbundna förlagets helklotband med skyddsomslag, små 4to’s,
illustrerade, ryggarna på skyddsomslagen ngt blekta, illustrerade.
Del I:1945-1949, del II: 1950-1951.
250:-
-
(Erlander, Tage) Meurling, Per Tage Erlander W&W 1953,
162 + ii s. inb förl helklotbd m fackla i guld på frampärm, främre omsl
medb, namnt 60:-
-
Etzioni, Amitai A Comparative Analysis of Complex
Organizations. On Power, Involvement and Their Correlates. The Free Press,
New York 1966, xx + 366 pp. Hardbound publisher’s cloth, large 8vo, upper
and lower spine and corners worn, a little underlining in pencil, library
sticker on inner front board. 4th printing. 100:-
-
Feldt, Reine & Tommy Öberg DDR. Undret i idrottsvärlden.
Fram 1978, 119 s. Häftad, rikt illustrerad, lätt nött omslag, ett par
småprickar på främre snitt. Rolig... 70:-
-
Fogelberg,Hans Electrifying visions - The Technopolitics of
Electric Cars in California and Sweden During the 1990’s Göteborg 2000,
193 pp large 8vo, diss, Section for Science and Technology Studies 1,
Gothenburg University 100:-
-
Fogelström, Per Anders & Roland Morell I stället för
atombomb - Ett förslag Bonniers 1958, 80 s. dedicerad av R Morell, 1:a
uppl, ospr, ett inlägg i debatten om den svenska atombombens vara eller icke
vara 75:-
-
Frans, Joe (red) Tankar inför drakens tid. Europaåret
mot Rasism 1997, 84 s. Häftad. Innehåller bl a Maria Wetterstrand, Jenny
Lindahl och Erik Ullenhag. 75:-
-
Fredriksson, Gunnar Det politiska språket
Cavefors/Prisma 1962, 156 + iv s. 1:a uppl, pocket, mindre fuktfläck vid
rygghuvud, enstaka understrykningar, Verdandi-debatt nr 9
såld
-
Fry, John A Limits of the Welfare State: critical views on
post-war Sweden
Saxon House 1979, vi + 234 pp
hardbound publ boards 80:-
-
Frykman, Nils; Alfr. Ahlberg; Sam Norrby & Gösta Andersson
Ny tid, nya människor. Föredrag över aktuella ämnen. Alingsås 1941, 40 s.
Klammerhäftad, exlibris och prydlig namnteckning på främre omslags insida.
Innehåller: Den nya sexualmoralen, Arbetslöshetsfrågan ur andlig och moralisk
synpunkt, Idrott i allvarstider, Ung och svensk, och Kristus och krisen.
60:-
-
Från Marx till Lenin
Arbetarkultur 1970, 89 s. förord
av P-O Zennström 50:-
-
Fölster, Stefan Jämlikheten som försvann. Ekerlids 2003,
112 s. Inbunden förlagets laminatband. Om de ökande klassklyftorna i
Sverige. 100:-
-
Føsker,
Ann-Kristin ”Ung, ny och kvinna dessutom”. Enköping 1998, 214 s. ill
50:-
-
Gadó, Ottó (Ed) Reform of the Economic Mechanism in Hungary
- Developement 1968-1971 Akadémiai Kiadó, Budapest 1972, 314 s.
hardbound publ cloth w dj 40:-
-
Galtung, Johan Är fred
möjlig? Studier i fred och imperialism. Prisma 1975, 336 s. Häftad.
60:-
-
Gerschouni, G En
revolutionärs anteckningar Helios, Helsingfors 1907, 225 s. inb ngt
nött halvfrbd, fotoporträtt 80:-
-
Gorz, André & Michel
Bosquet Ekologi och politik Bokomotiv Förlag 1979, 224 s. omsl lätt
nött i kanterna, namnt 60:-
-
(Gramsci,
Antonio) Heeger, Robert Ideologie und Macht. Eine Analyse von Antonio
Gramscis Quaderni. Uppsala 1975, 233 pp. Softcover, dissertation.
Uppsala Studies in Social
Ethics 3. 100:-
-
Granfelt, A En arbetsledare. Romantiserade skildringar ur
den svenska arbetarrrelsens historia. Schedins 1907, 448 s. Inbunden
förlagets dekarerade helklorband, stor 8vo, illustrerad, rygghuvud och -fot
ngt nötta, liten fläck på titelsida, inre bakpärm och främre snitt. 175:-
-
Greider, Göran Arbetarklassens återkomst. Om klasskampen,
globaliseringen och framstegstanken. Bonniers 1998, 256 s. Häftad, som
ny. 70:-
-
Guevara, Che Vi skall
segra! - Politiska tal och skrifter R&S 1968, 160 s. 2:a korrigerade
uppl, urval av Francisco J Uriz, förord av Peter Weiss 60:-
-
Gustafsson, Agne
Försvar för folkstyret Prisma 1970, 134 + ii s. originalpocket,
rec-stämpel 60:-
-
(Götrek ,Per) Gamby, Erik
Per Götrek och 1800-talets svenska arbetarrrörelse Tidens 1978, 305 s.
inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, ill 70:-
-
Hagberg, Hilding
Socialismen i tiden Fram uå (runt 1978), 298 s. inb förl helklot
50:-
-
Halimi, Gisèle På kvinnans
sida. Trevi 1978, 201 + vii s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag. Självbiografisk bok om kvinnans juridiska ställning i Frankrike,
fr a vad gäller abortlagstiftningen. 60:-
-
Hallenberg, Jan Foreign Policy
Change - United States Foreign Policy Toward The Soviet Union And The People’s
Republic of China 1961-1980 Stockholm 1984, vi + 347 pp dedicated,
large 8vo, spikblad, Stockholm Studies in Politics 25 100:-
-
Hammarskjöld, Dag Från Bretton Woods till “Full Employment“.
Stockholm 1945, 24 s. Klammerhäftad, stor 8vo, omslag ngt solfärgade.
Supplement till Svenska Handelsbankens Index oktober 1945. 60:-
-
Hammarskjöld, Dag Speeches.
A Selection Edited by Wilder Foote. Norstedts 1962, 388 pp. 1st
edition, hardbound publisher’s cloth with a bi worn dust jacket, large 8vo,
blue upper edge. 100:-
-
Hammarström, Anne Genusperspektiv på medicinen - två
decenniers utveckling av medvetenheten om kön och genus inom medicinsk
forskning och praktik. Högskoleverket 2004, 67 + i s. Häftad, som ny.
60:-
-
Hansson, Carola
& Lidén, Karin Samtal med kvinnor i Moskva AWE/Gebers 1980, 214 s.
fotoill 50:-
-
(Hansson,
Per Albin) Lindström, Rickard Per Albin Hansson FiB 1952, 96 s. inb
förl dek pappbd, ill 50:-
-
(Hansson, Per
Albin) Svanberg, Waldemar Per Albin Hansson - Springpojken som blev
statsminister Fritzes 1942, 286 s. inb förlagets av Sigvard Bernadotte
specialkomponerade dekorerade helklotbd i pappkassett, övre guldsnitt, med 100
ill, dedikation från författaren 300:-
-
Hansson, Tommy Åter till det kalla kriget. Politiskt
inkorrekta artiklar 1974-93. Contra 1993, 128 s. Häftad, en del
understrykningar i blyerts. 80:-
-
Harris, Peter & Ben Reilly (Eds) Democracy and Deep-Rooted
Conflict: Options or Negotiators. IDEA 1998, xiv + 414 pp. Softcover,
small 4to, foreword by Kofi Annan. IDEA Handbook Series 3. 220:-
-
Havel, Václav Fjärrförhör. Samtal med Karel Hviždála
Bonn-Prag 1985-86. Ordfront 1987, 183 s. Inbunden förlagets helklotband
med skyddsomslag. 50:-
-
Heeger, Robert &
Hans Hof (utg) Ismer. Existentialism Humanism Marxism. Håkan Ohlssons
Förlag 1970, 160 s. Häftad. Korrekturupplaga. 90:-
-
Heilbroner, Robert L Utopister och samhällsomdanare - Stora
ekonomiska tänkares liv och idéer N&K 1959, 303 s.
inb förl helklotbd, vissa blyertsunderstr;
om Adam Smith, Malthus,
Karl Marx, Thorstein Veblen, John Maynard Keynes m fl
100:-
-
Helgesson, Claes-Fredrik; Hans Kjellberg & Anders Liljenberg
Den där marknaden. Om utbyten, normer och bilder. Studentlitteratur 2004,
295 s. Häftad, som ny. 150:-
-
Helsinki Watch/ International Helsinki Federation
Yugoslavia. Crisis in Kosovo. Helsinki Watch/ International Helsinki
Federation 1990, 45 + v pp. Softcover, large 8vo, map on inner front cover.
70:-
-
Henderson, David Missriktad välvilja. Falska föreställningar
om företagens samhällsansvar. Timbro 2002, 226 s. Häftad, liten 8vo.
Eli Heckscher Papers No. 4. 70:-
-
Henrekson, Magnus Vägar till ökad jämställdhet i svenskt
näringsliv. SNS Förlag 2004, 158 s. Inbunden förlagets illustrerade
pappband med skyddsomslag, stor 8vo. 180:-
-
Hermansson, C H Kommunister. En intervjubok med C. H.
Hermansson. Första boken. Arbetarkultur 1977, 434 s. + planscher. 1:a
uppl., pocket. 60:-
-
Hermansson, C H
Koncentration och storföretag Arbetarkultur 1959, 266 s. 1:a uppl,
rec-stämpel, ngt sned 50:-
-
Hermansson, C H
Koncentration och storföretag Arbetarkultur 1959, 266 s. 1:a uppl,
från förf, skomsl 60:-
-
Hermansson, C H Socialism på svenska - Om behovet av
realistiska utopier Arbetarkultur 1983, 133 s. Mottryck 3 50:-
-
(Hermansson,
C H) Strand, Anton Därför tror jag inte på C H Hermansson
Ingen plats, u å (1966?), 51 s.
Klammerhäftad, anteckning på framsida, fuktfläck genomgående i övre vänstra hörnet 50:-
-
Herngren, Per & Gunilla
Lundgren Fånge för fred. Brevväxling mellan Per Herngren och ungdomar i
Rinkeby, i samarbete med Gunilla Lundgren. Verbum 1986, 96 s. Inbunden
förlagets illustrerade pappband, liten 4to, illustrerad, illustrerade
försättspapper. 100:-
-
Herz, Ulrich (red) Vår
demokrati. Fem röster om den svenska samhällsmodellen. Med bidrag av Gunnar
Heckscher, Pär-Erik Back, Gösta Söderlund, Hilding Johansson, Gustaf Petrén.
Sveriges Industriförbund utan årtal (1977), 64 s. Klammerhäftad.
70:-
-
Hjertquist, Johan Månfärd eller pyspunka? Den stora
upphandlingen - rond 2. Timbro/CVV 2001, 174 s. Häftad, kvadratisk 8vo,
som ny. Sjukvård i förändring, rapport 2. 150:-
-
Hochhuth, Rolf Krieg und Klassenkrieg. Rowohlt, Haburg
1971, 254 + ii pp. Softcover, 1st edition, 21.-30 Taus., Vorvort von Fritz
J Raddatz. 50:-
-
Hoffmann, Ulla Som en skänk från ovan. Politiken bakom
pensionssystemet. Nixon 2005, 167 s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsoslag, som ny. 100:-
-
Holm, Barbro
Alutopia - En samtidsskröna Ord&visor Förlag 1997, 86 s. förf har
folklivsforskat om abetslivet i 30 år, detta är hennes inlägg om ALU-systemet,
ett hörn lätt stött, 12:o 50:-
-
Holmberg, Göran & Olle Svensson Tel Aviv Stockholm.
Socialdemokrater om Sverige och Israel. En debattbok. R&S 1976, 174 s.
Häftad. 100:-
-
Holmgren, Israel Regeringspolitiken i demokratisk belysning.
Trots Allt! 1944, 48 s. Häftad i illustrerat omslag, osprättad, svagt
solkigt bakre omslag, annars som ny. 250:-
-
Holm-Löfgren,
Barbro Kulturuppvaknande - Kontorskultur Företagskultur Vårdkultur
Samhällskultur Studentlitteratur 191995, 155 s. stor 8vo 80:-
-
Howard, Peter Idéer på marsch. Skoglunds 1947, 231 s.
Häftad, små falsriss vid ryggfot, osprättad. O de aktuella ideologierna precis
efter 2:a världskriget. 60:-
-
Huberman, Leo Människans rikedomar. Med inledning av Lars
Herlitz och tillägg av Bo Gustafsson. Stockholm (Raben & Sjögren) 1976,
287 sid. Pocketutgåva. Nyskick. En marxistisk klassiker om Europas
historia. 60:-
-
Human Rights Watch/Helsinki Civil and Political Rights in
Croatia. Human Rights Watch 1995, vi + 170 pp. Softcover, large 8vo.
90:-
-
Human Rights Watch/Helsinki Human Rights in Post-Communist
Albania. Human Rights Watch 1996, viii + 156 pp. Softcover, large 8vo.
90:-
-
Hunt, E K De ekonomiska ideologiernas utveckling.
Akademilitteratur 1980, 198 s. Häftad, namnteckning på titelsida, nån
enstaka understrykning i blyerts. 2:a uppl., 3:e tryckn. 70:-
-
Häggman, Bertil
Frihetskämpar. Contra 1987, 96 s. Häftad, en del
blyertsunderstrykningar. Svenska högern tyckte bättre om Usama 1987...
75:-
-
Häggman, Bertil
Moskva och terroristinternationalen Contra Förlag 1984, 160 s.
streckad 50:-
-
Härenstam, Annika; Ulf Lundberg; Eva Lindbladh & Bengt Starrin
I vanmaktens spår. Om sociala villkor, utsatthet och ohälsa. Boréa
1999, 251 + i s. Häftad, som ny. 80:-
-
Höglund, Z. Moskva och den proletära enhetsfronten.
Eskilstuna (Frihets förlag) 1926. 8:o, 30 (2) sid. Klammerhäftad broschyr
med tryckta omslag (porträttmedaljong på författaren på främre omslaget),
Mycket sällsynt i detta ypperliga skick! 250:-
-
Höglund, Z; Sköld, Hannes & Ström, Fredr. Det befästa
fattighuset - Antimilitaristisk och socialistisk handbok Fram 1971, 128 s.
Partisan-dokument 2, 2:a uppl (5-30 tus) 65:-
-
Hökmark, Gunnar Frihetens värden - den europeiska
utmaningen. Corbeau 2005, 126 s. Inbunden förlagets blåstämplade
helklotband med skyddsomslag. 70:-
-
Internationella
organisationer
R&S 1976, 263 + vii s. inb förl helklotbd, stor 8vo, 2
stämplar från SR och skriven kommentar på titelsida från -90 75:-
-
Jolin, Christopher Vänstervridningen. Hot mot demokratin i
Sverige. Vox / Bernces 1972, 461 s. Häftad, nött rygg. Diverse samtida
relevanta tidningsklipp medföljer. 50:-
-
Jonsson, (Skå-)
Gustav Det sociala arvet I-II Tidens 1974, 319 + 35 s. del 2
studiehandledning I-II 50:-
-
Kaganovitsj, I M Den socialistiska rekonstruktionen av
Moskva och övriga städer i Sovjetunionen Arbetarkultur 1932, 112 s.
nött rygg, mer eller mindre genomgående fuktrand längs övre främre snitt, rar
250:-
-
Kan, Aleksander
Hemmabolsjevikerna - Den svenska socialdemokratin, ryska bolsjeviker och
mensjeviker under världskriget och revolutionsåren 1914-1920 Carlssons
2005, 552 s. inb förl klotbd m skomsl, ill, förlagsny 250:-
-
Kautsky, Karl Den
nyare socialismens förelöpare I. Från Plato till vederdöparne
Socialdemokratiska Arbetarepartiets Fölag 1896, 367 s. inb förl helklotbd,
sprickor vid rygghuvud och ryggfot, rar, översatt av Hjalmar Branting, ingår i
serien:”Socialismens historia tecknad i fristående skildringar” 200:-
-
Kautsky, Karl
Den sociala revolutionen Björck & Börjesson 1906, 176 s. inb förl dek
helklotbd, namnt 150:-
-
Kautsky, Karl Den
sociala revolutionen Björck & Börjesson 1906. 176 s. inb förl helklotbd
m titel och förf i guld på frampärm, blekt rygg 225:-
-
Kekkonen, Urho
Brobygge. Bonniers 1970, 264 s. Häftad, osprättad. 50:-
-
(Kekkonen, Urho) Skyttä, Kyösti Urho Kekkonen. LT 1970,
281 + i s. Häftad i fotoillustrerrat omslag, stor 8vo, ngt nött rygg.
75:-
-
Kempe, Jan Stockholms
grovarbetarefackförening 50 år 1888-1938. Stockholm 1938, 268 s. +
planscher. Häftad med naggat skyddsomslag, liten 4to, osprättad. 70:-
-
Kim Il Sung Report to the Sixth Congress of the Worker’s
Party of Korea on the Work of the Central Comittee Pyongyang, Korea 1980,
119 pp hardbound publ cloth w gilt lettering on front cvr 125:-
-
(Kim Il Sung) Kamrat Kim Il Sungs revolutionära verksamhet -
Kort historik Svensk-Koreanska Föreningen 1971, 261 s. inb förl
blindpressade helklotbd m skomsl, ill
såld
-
King jr., Martin Luther Vägen heter icke-våld.
Gummessons 1965, 170 + i s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat
skyddsomslag, namnteckning på försättsblad. 4:e uppl. (13 tus.). 60:-
-
Kirby, Alex & Vanessa Spedding (text) The Boldness of Small
Steps. Ten Years of the Global Water Partnership. Global Water Partnership
2006, 105 pp. Hardbound publisher’s cloth, lying 4to, richly illustrated.
140:-
-
Kollontay, Alexandra Kvinnans
ställning i den ekonomiska samhällsutvecklingen. (Föreläsningar vid
Sverdlov-Universitet).
Fram u å (1926), 331 s. Häftad, namnteckning på främre
omslag, vikmärke på främre omslag, ngt nött rygg, osprättad från s. 45.
100:-
-
Komintern om svenska frågan - En dokumentsamling 1921-1929
Aurora 1973, 185 s.
ngt solkig, enstaka anteckningar i början, 2:a tryckningen 100:-
-
Kosonen, Pekka (red) Suomalainen kapitalismi. Tutkimus
yhteiskunnallisesta kehityksestä ja sen ristiriidoista sodanjälkeisessä
Suomessa. Love Kirjat, Helsinki 1979, 484 + ii pp. Softcover, signature
on first title page, small old price inscription on last fly leaf. 100:-
-
Krag, Jens Otto Hårda år - men härliga Tiden 1975, 229
s. inb förl pappbd m skomsl; om denne danske socialdemokrats arbete under
efterkrigsåren och hans äktenskap med skådespelerskan Birgit Tengroth 50:-
-
Krapotkin, Peter
Eröfringen af brödet Björck & Börjessson 1908, 284 s. inb snyggt
priv pappbd, exl, namnt; förord av Elisée Reclus 120:-
-
Kratz, Anita Spaning med varning. Från maktlöshet till hopp
för välfärden. Akademikerförbundet SSR/ Premiss Förlag 2006, 151 s.
Häftad med flikar, kvadratisk 8vo, som ny. 60:-
-
Kurtén-Lindberg, Birgitta Tokfeminismen. Timbro 2001,
198 s. Häftad, som ny. 130:-
-
(Kuusinen)
Hodgson, John A Den röde eminensen – O W Kuusinens politiska biografi
Forum 1974, 139 s. + 30 ill inb förlbd m skomsl, stor 8:o 50:-
-
(Kvinnokamp)
Årsberättelser för Landsföreningen och Lokalföreningarna för
kvinnans politiska rösträtt 1916.
Stockholm 1917, 150 s. omsl ngt solkigt m vikmärke, liten
riss i bakre omsl 100:-
-
Kvinnors liv
och arbete/Kvinners liv og arbeid - Svenska och norska studier av ett aktuellt
samhällsproblem SNS 1962, 550 s. ett hörn lätt
stött 50:-
-
Kvinnorörelse i Norden
Föreningen Norden/KF 1946, 79 + i s.
Nordens serie 15 75:-
-
Kvinnovetenskaplig tidskrift
nr 1 1988 Umeå 1988, 76 s. stor 8vo, dubbeltema: Kvinnor som
företagare/Kvinnors identitetsutveckling 40:-
-
Kvinnovetenskaplig tidskrift
nr 3 1991 Umeå 1991, 80 s. stor 8vo, tema: Kvinnor och etnicitet 40:-
-
Kvinnovetenskaplig tidskrift
nr 4 1991 Umeå 1991, 84 s. stor 8vo, tema: Kropp och kvinnlighet 40:-
-
Kvinnovetenskaplig tidskrift
nr 2 1992 Umeå 1992, 84 s. stor 8vo, tema: Feministisk konstforskning 40:-
-
Kvinnovetenskaplig tidskrift
nr 1 1993 Umeå 1993, 76 s. stor 8vo, tema: Mansforskning II. 40:-
-
Kvinnovetenskaplig Tidskrift Årgång 27, 4.06. Sexuella
trakasserier, våld mot kvinnor och prostitution.
KVT 2006, 105 + v s. Häftad, stor
8vo, illustrerad. Red: Katarina Leppänen. 60:-
-
Küng, Andres Vindens barn. Om medlöperi förr och nu.
Timbro 1983, 323 s. Dedicerad, originalpocket, omslag ngt nötta med ett
flertal läsveck på rygg, understrykningar i blyerts. 90:-
-
Lager, Fritjof Ådalen 1931. Arbetarkultur 1956, 136 s.
Häftad i illustrerat omslag, fotoillustrerad. 120:-
-
Lagercrantz, Richard (red)
Rättvisa - vad är det? Stockholm 1996, 176 + i s. Häftad, ett par
småprickar på främre snitt. Välfärdsprojektets skriftserie Idé/debatt Nr 1.
100:-
-
Larsson, Hans
Vänstersynpunkter Bonniers 1914, 28 s. ett par småfläckar på bakre omsl,
ovanlig 75:-
-
Larsson, Tomas (red) Asiatiska utmaningar Timbro Tendens
1996, 85 s. 50:-
-
Larsson, Tor
Industrins furier – Studier rörande den sociala innebörden av förmansskapet
inom svenska företag Uppsala 1984, 166 s. skomsl, diss, spikblad;
Studia Sociologica Upsaliensia 21 60:-
-
Larsson, Ulf
Svensk socialdemokrati och Baltikum under Mellankrigstiden Stockholm 1996,
106 s. Studia Baltica Stockholmiensia 17 100:-
-
Larsson, Ulf
Svensk socialdemokrati och Baltikum under Mellankrigstiden Stockholm 1996,
106 s. Studia Baltica Stockholmiensia 17 100:-
-
Larsson, Viktor Viktor Larssons skrifter Fram 1910, 128 +
128 + 128 + 124 + iv s. inb förl dek helklotbd, foto o andra ill, urval och
levnadsteckning av Z Höglund, veck på första porträttet; innehåller: ”Sociala
spörsmål”, ”Politiska studier och vidräkningar”, ”Stockholmsbilder” och
”Stämningsbilder” 200:-
-
Larsson, Zenia
Morfars kopparslantar – efter sexdagarskriget – en personlig reaktion
R&S 1970, 203 s. ded 50:-
-
Lasch, Christopher Women and
the Common Life. Love, Marriage, and Feminism. Norton 1997, xxviii + 196
pp. Hardbound publisher’s cloth backed boards with dust jacket. 150:-
-
Leijon, Anna-Greta Alla rosor ska inte tuktas! Tiden
1991, 347 s. Inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag, stor 8vo.
40:-
-
Leion, Anders
Inkomstfördelningen i Sverige - En sammanfattning av Låginkomstutredningens
första delbetänkanden LO/Prisma 1970, 131 s. originalpocket, lätt skavt
omsl 50:-
-
(Lenin, V I) Kuusinen, O V Lenins idéer i handling
Sovjetunionens Informationsbyrå 1960, 22 s. klammerhäftad, rar 100:-
-
Lenin, V I & Joseph
Stalin Marxism and Revisionism.
International Publishers, New York 1946, 64 pp. sewn in printed wrappers,
upper and lower spine a bit damaged, wrapper sunned at edges, small nicks in
first two leaves, four leaves in beginning creased. 50:-
-
Lenin, V I Marknadsfrågan. Gidlunds 1971, 87 s.
Häftad, förord av Bo Gustafsson. Marxistiskt Bibliotek 4. 70:-
-
Lenin, V I
Materialismen och empiriokriticismen Progress/Fram 1978, 392 s. inb
förlbd m skomsl, porträtt såld
-
Lenin, V I Om
nationernas självbestämmanderätt Moskva 1955, 91 s. inb förl helklotbd
m titel i guld på frampärm 50:-
-
Lenin V I Om partiet och fackföreningarna. Artiklar och tal.
Progress/Fram 1983, porträttplansch + 192 s. Häftad. 80:-
-
Lenin, V I Om ungdomen. Progress/ Arbetarkultur 1977,
304 s. Häftad, namnteckning. 70:-
-
Lenin, V I On literature and Art. Progress, Moscow 1975,
276 + iv pp. Hardbound publisher’s cloth with a little bit worn dust
jacket, portrait. sold
-
Lenin, V I
Staten och revolutionen R&S 1964, 220 s. ngt solkigt omsl, solkig och
ngt nött rygg, pocket; har varit med :) 50:-
-
(Lenin, V I) Lenins kamp mot ekonomisterna Cavefors
1970, 168 s. 1:a sv uppl 60:-
-
(Lenin,
V I) Lenin. Liv och lära. Fram 1925, 392 s. Inbunden privat
skinnryggband, porträtt, stor 8vo, fotoillustrerad, fuktrand längs del av övre
snitt 15 s., ett par fläckar i innehållsförteckning, ovanlig. Författare till
artiklar bl a: Sinovjev, Trotski, Bucharin och Stalin.
200:-
-
(Lenin,
V I) The Revolutionary Phrase. ”Left-Communist” Mistakes on the
Brest Peace (Articles and Speeches).
Progress Publishers, Moscow 1968, 174 + i s. Sewn in illustrated covers.
2nd printing. 75:-
-
Lenin, V I Valda verk i två band. Förlaget för
Litteratur på Främmande Språk, Moskva 1956, 661 + 640 + 531+i + 851+i s.
Inbundna förlagets guld- (namn) och blindpressade (porträtt) helklotband,
porträttplansch i första delen, utmärkt skick. Komplett i 4 volymer: I:1-2,
II:1-2. 300:-
-
(Lenin, V I) Gustafsson, Bo (urval) V. I. Lenin. I urval.
W&W 1965, 246+viii s. Originalpocket, namnteckning på frsta titelsida,
lätt lös i bindning, ngt solkigt snitt. 70:-
-
(Lenin, V I)
Zubko, Marat Lenin i Sverige året 1917 Progress, Moskva/Fram, Göteborg
1985, 170 s. inb förl linnebd m skomsl, fotoill i s/v, dedicerad, rysk
arkivuppl (bättre papper) 90:-
-
Lennéer-Axelson, Barbro Männens röster i kris och förändring
N&K 1994, 344 s. inb förl kartonnagebd 80:-
-
Lewin, Leif
Planhushållningsdebatten Uppsala 1967, 564 s. stor 8vo, ngt solkigt och
naggat omsl, namnt på främre omsl, vikmärke på främre omsl, stämpel på främre
omsl’s insida (”Aftonbladets Bibliotek”); Skr utg av Statsvetenskapliga
Föreningen i Uppsala XLVI 100:-
-
Lewin, Leif Statsvetenskapens grunder. SNS Förlag 2007
94 s. Pocket. SNS Pocketbiblioteket nr 27. 50:-
-
Levinson, Klas & Peter Sandén Kapitalets international. Om
de multinationella företagen och deras makt över människor och länder.
Prisma 1972, 146 + vi s. 1:a uppl., häftad. 75:-
-
Leys, Simon Kinesiska skuggbilder. Contra 1980, 205 s.
Häftad. 50:-
-
(Lidforss, Bengt ) Alsterdal, Alvar (urval) Bengt Lidforss i
urval W&W 1965, 176 s. Lidforss var en stridbar journalist på Arbetet i
början av 1900-talet 60:-
-
Lidman, Sara
Vänner och u-vänner Bonniers 1969, 124 s. 1:a uppl 50:-
-
Liedman, Sven-Eric (urval) Anti-Marx. Kritiska och avvikande
synpunkter på Marx. Aldus 1970, 105 + i + 6 s. Originalupplaga, häftad,
understrykningar i blyerts. Aldus Aktuellt 58. 50:-
-
Liljeroth, Lena Frivillighetens kraft. Timbro/CVV 2000,
113 s. Häftad, kvadratisk 8vo, som ny. 120:-
-
Liljeström-Svensson, Gillan Man blir en helt annan
människa... - Rapport från en försöksverksamhet med könsroller i förändring
Publica/Liber 1977, 124 s. ngt nött omsl 50:-
-
Lindahl, Rutger (red)
Utländska politiska system Dialog 1980, 336 s. inb bibl-bd (låneficka
osv), stor 8vo 60:-
-
Lindbæk, Nils Vi var i Sovjet Falken Forlag, Oslo 1951,
251 + i s. inb förl klotryggbd, tillskrift på försätts, namnstämpel på
titelsida, anteckningar i innehållsförteckningen 180:-
-
Lindblad, Hans Ämbetsmannaväldet. Ekerlids 2002, 252 s.
Inbunden förlagets laminatband, som ny. 70:-
-
Lindegren, Gunnar Arvet. Om avfall , kretslopp och framtid.
Tidens 1993, 414 s. Häftad med flikar, stor 8vo, illustrerad, mindre
falsriss vid främre omslags ryggfot, lätt nött rygg. 90:-
-
Lindgren, John Det Socialdemokratiska Arbetarpartiets
uppkomst i Sverige 1881-1889. Tidens 1927, 349 + i s.
Häftad, lätt nött omslag, dissertation. Skrifter utgivna av Arbetarnas
kulturhistoriska sällskap, band 1. 80:-
-
Lindhagen, Carl En allmän folkfred Fram 1917, 16 s.
klammerhäftad, rar, osprättad, fotoporträtt 150:-
-
(Lindkvist,
Herman) Casparsson, Ragnar Herman Lindkvist se: Danielsson, Axel
-
(Lindman, Arvid) Anderson, Ivar Arvid Lindman och hans tid
Norstedts 1956, 400 s. stor 8vo, ospr, porträttplansch 75:-
-
Lindqvist, Beatriz Drömmar i vardag och exil. Om chilenska
flyktingars kulturella strategier. Carlssons 1991, 215 s. Häftad,
mindre vikmärke på främre omslag, några sidor tryckfläckiga (men fullt
läsbara) från tryckeriet. 75:-
-
Lindström, Sigvard & Gunnar
Eriksson Narkoman. Mannen från TV-reportaget om Träsket träder fram.
Termac 1966, 126 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag.
90:-
-
Lindvert, Jessica Ihålig arbetsmarknadspolitik? Organisering
och legitimitet igår och idag. Boréa 2006, 219 + v s. Häftad,
kvadratisk 8vo, som ny. 100:-
-
Lissagaray Kommunen 1871 Socialdmokratiska
Arbetarepartiets Norra Distrikt 1891, 551 s. inb frl dek helklotbd, samtida
namnt på försätts, rygg och frampärm ngt fläckiga, rygg ngt blekt, rar
450:-
-
Lodenius,
Anna-Lena & Larsson, Stieg Extremhögern Tidens 1991, 343 s. stor
8vo, inb förl kartonnagebd, fotoill 90:-
-
Lohmann, Larry (Guest Ed and author) Carbon Trading. A
critical conversation on climate change, privatisation and power. The
Corner House 2006, 359 pp. Softcover, small 4to, illustrated. Developeent
Dialogue no. 48 september 2006. 220:-
-
Longueville, Lars (red) Kunskapsbiten. 18 röster om
relationen forskare - politiker. Vetenskap & Allmänhet 2006, 105 + vii s.
Häftad, illustrerad. 60:-
-
Lundberg, Erik
Konjunkturbedömningens möjligheter - Föredrag vid 1937 års ordinarie bankmöte
Svenska Bankföreningen, Stockholm 1945, 21 + iii (blanka) s. liten 4to,
2:a uppl, svagt blyertsstreckad, solblekt mot rygg 50:-
-
Lundberg, George A Foundations of Sociology. The
MacMillan Company, New York 1939, xx + 556 pp. Hardbound publishers black
and silver staped cloth, large 8vo, a couple of faint scratches on back board.
200:-
-
Lundgran, Nils Europa ja - euro nej! De bästa argumenten mot
EMU. Fischer & Co 2003, 256 s. Inbunden förlagets laminatband,
blyertsanteckningar på sista blankblad och bakpärms insida. 125:-
-
Lundqvist, Eric
Vildarna finns i väst BB 1972, 270 s. inb förl helklotbd, ej skomsl
50:-
-
Lundquist, Åsa Familjen i den svenska modellen. Boréa
2007, 296 s. Häftad. 130:-
-
Luxemburg, Rosa Briefe aus dem Gefängnis Dietz Verlag, Berlin 1950, 70
pp hardbound publ cloth spine, ” mit einem Bild und ein Faksimile”
50:-
-
Luxemburg, Rosa Die Akkumulation des Kapitals.
Ein Beitrag zur ökonomischen Erklärung
des Imperialismus
Buchhandlung Vorwärts Paul Singer, Berlin 1913, viii + 446 pp 1st ed, large
8vo, hardbound nice private half-calf w title in red and gold, spine somewhat
sunned, all edges marbled, 2 name stamps; very rare - one of the favourites on
the nazi book pyres, reportedly only 2.000 copies of this first ed. exist
2.000:-
-
Lång, Helmer Baksidor. Poetiska metadikter.
Litteraturtjänst 1980, 62 + ii s. Dedicerad, ett par understrykningar i
blyerts på en sida. 100:-
-
Maas, Utz Berufsverbot - Förföljelsen av vänstern i
Västtyskland och Västberlin. Zenit / Bo Cavefors 1976, 201 + viii s.
Häftad. Zenitserien 17. 50:-
-
Magnusson, Eva Genusforskning inom psykologin - bidrag till
psykologisk teori och praktik. Högskoleverket 2003, 54 + ii s. Häftad,
som ny. 60:-
-
Malmberg, Bo & Lena Sommestad (red)
Befolkning och välfärd. Perspektiv på framtidens välfärdspolitik.
Institutet för Framtidsstudier/LO 2002, 257 s. Häftad, stor 8vo, nött
rygghuvud, 11 artiklar. 160:-
-
Martin,
Hans-Peter & Schumann, Harald Globaliseringsfällan – Angreppet på demokrati
och välfärd Symposion 1997, 320 s. inb förl helklotbd m skomsl, stor
8vo, 3:e tryckn, 12-17 tus. 80:-
-
Marx, Karl &
Engels, Friedrich Om konst och litteratur Arbetarkultur 1954, 202 s.
inb förl klotryggbd, rött övre snitt, som ny 60:-
-
Marx, Karl & Friedrich Engels Det kommunistiska partiets
manifest. Lönearbete och kapital. Lön, pris och profit. Arbetarkultur
1943, 1941 och 1941, 61+ii; 53; 79+i s. 3 verk inbundna i förlagets
halvklotband med marmorerade pärmpapper, rött övre snitt. Kommunistiska
manifestet 2:a svenska uppl., de 2 andra verken 1:a svenska uppl.
såld
-
Marx, Karl Early Writings McGraw-Hill Book Company 1964,
227 pp translated and edited by T B Bottomore, new foreword by Erich Fromm,
includes "On the Jewish Question" Contributions to the Critique of Hegel's
Philosophy of Right: Introduction" "Economic and Philosophical Manuscripts"
50:-
-
Marx, Karl Louis
Bonapartes 18 brumaire Arbetarkultur 1946, 160 + ii s. sammanbunden med:
Marx, Karl Kritik av Gotha-programmet - Med kommentarer av Marx, Engels och
Lenin Arbetarkultur 1945, 151 s. inb förl halvklotbd, båda verken 2:a
uppl, rött övre snitt 150:-
-
Marx, Karl Manifeste
du Parti Communiste - suivi de Les Luttes de Classes Union Generale
d’Editions, Paris 1966, 189 pp loose binding, some underlining in pencil
50:-
-
Marx, Karl Pariskommunen Arbetarkultur 1969, 114 + i s.
2:a uppl, förord av Engels 50:-
-
Marx, Karl Till
kritiken av det socialdemokratiska Gotha-programmet Frams Förlag Boklagret
1928, 46 + ii (blanka) blekt rygg, riss vid rygghuvud, 2:a uppl 75:-
-
(Marx,
Karl) Bottomore, T B & Maximilien Rubel (Eds) Karl Marx Selected Writings
in Sociology and Social Philosophy. Penguin 1971, 272 pp. Paperback.
60:-
-
(Marx, Karl) Ebbighausen, Rolf (red) Monopol og stat. Om
Marx-receptionen i teorien om den statsmonopolistiske kapitalisme. Rhodos
1975, 292 s. Häftad, några understrykningar med understrykningspenna.
70:-
-
(Marx, Karl) Schwarzschild,
Leopold Den röde preussaren. Karl Marx - Liv och legend. Bonniers 1949,
349 + i s. + planscher. Häftad, stor 8vo, några blyertsmarkeringar vid
sidan av texten, ngt nöt rygghuvud och -fot, vikmärke på bakre omslag,
biblioteksetikett på insidan av främre omslag, biblioteksstämpel på titelsida.
60:-
-
(Marx, Karl) Suslov, M A Karl Marx - Arbetarklassens geniale
lärare och ledare. Tal på högtidsmötet i Kongresspalatset i Moskva den 5 maj
1968 APN 1968, 32 s. klammehäftad, rar 90:-
-
Marxism versus Maoism
Pressfoto, Prague 1975, 148 pp 75:-
-
Matthiessen, Gunnar Kritik der philosophischen Grundlagen und der
gesellschaftspolitischen Entwicklung des Maoismus Pahl-Rugenstein Verlag,
Köln 1973, 216 pp plastic see-through dj, name 50:-
-
Mattson, Katarina & Ingemar Lindberg (red) Rasismer i Europa
- arbetsarknadens flexibla förtryck. Agora 2004, 220 s. Pocket.
60:-
-
Meinander, Ragnar Hur
Finland styres Sv Bokförl/ Bonniers 1957, 114 s. inb förl pappbd, hårt
streckad, Verdandis skriftserie 8 50:-
-
Misheva, Vessela Shame and Guilt. Sociology as a Poietic
System. Uppsala University 2000, 358 pp. Softcover, dissertation,
spikblad, dedicated. 160:-
-
Mitchell, Juliet & Ann
Oakley (Eds) What is Feminism? Basil Blackwell 1987, 252 pp name
inscr crossed out on title page, underlining in pencil in a couple of chapters
60:-
-
Moberg, Åsa Så började
80-talet. Dagbok fråm Folkkampanjen mot kärnkraft. Prisma 1980, 169 s.
Häftad, 2 små bibliotekslappar och sifferstämpel på försättsblad. 75:-
-
Molotov, V M 31-årsdagen av den stora socialistiska
oktoberrevolutionen. Tal vid Moskvasovjetens högtidssammanträde den 6 november
1948 Stockholm 1948, 32 s. klammerhäftad, porträtt på främre omsl
100:-
-
Moore, Michael; Ralph Nader; Robert Sundberg; Roland Spånt
Den tredje mannen. TLM 2000, 86 + x s. Häftad, illustrerad. TLM nr
4,2000. 40:-
-
Morhed,
Anne-Marie Mellan kvinnofråga och kvinnovetenskap – Om kvinnodiskursens
utveckling och diciplinering Uppsala 1993, 247 s. diss, m spikblad, ded
80:-
-
Mulgan, Geoff Politik i en antipolitisk tid Timbro
Tendens 1996, 75 s. 50:-
-
Munkhammar, Johnny European Dawn. After the social model.
Timbro 2005, 191 pp. Softcover with flaps. 80:-
-
Munkhammar, Johnny Sagan om välfärdens återkomst. Den stora
statens fall. Hjalmarson & Högberg 2004, 183 s. Häftad med flikar.
120:-
-
Munkhammar, Johnny The Guide to Reform. How policymakers can
pursue real change, achieve great results and win re-election. Timbro
2007, 280 pp. Softcover, as new. 70:-
-
Myrdal, Alva Den
största felräkningen - kapprustningen i världen Göteborgs universitet
1975, 26 + vi s. klammerhäftad, namnt på fråmre smutsblad 50:-
-
Myrdal, Alva Spelet om nedrustningen. R&S 1976, 444 s.
Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo,
skyddsomslag ngt solkigt, likaså rygghuvud på band. 60:-
-
Myrdal, Gunnar
Jordbrukspolitiken under omläggning KF 1938, 126 s. inb priv
läderryggbd, bibl-stämpel 75:-
-
Myrdal, Gunnar Politiskt manifest om världsfattigdomen - En
sammanfattning och fortsättning av Asiatiskt dramaR&S 1970, 365 s. inb
förl helklotbd m lätt naggat skomsl, översättning av Kerstin Lundgren, stor
8vo 80:-
-
Myrdal, Gunnar Varning för fredsoptimism Bonniers 1944,
355 s. ngt solkigt omsl, litet jack i nedre främre pärm, namnt 50:-
-
Myrdal, Gunnar Världsfattigdomen Utrikespolitiska
Institetet, Stockholm 1972, 64 s. klammerhäftad; Vrldspolitikens dagsfrågor
Nr 6-7 1972 60:-
-
Myrdal, Jan Fallet Myglaren.
PAN 1967, 137 s. + planscher. Originalpocket, lätt nött omslag,
ovanlig. 100:-
-
(Månsson, Fabian) Höglund, Zeth Fabian Månsson FiB 1951,
96 s. skomsl, Banérförare 7, stämpel på titelsida, porträttplansch 50:-
-
(Månsson,
Fabian) Höglund, Zeth Fabian Månsson + (Dahlström, Kata) Västberg,
Mauritz Kata Dahlström FiB 1951, 96 + 96 s. två delar inb i ett förl
klotryggbd m dek pärmar, båda främre omsl medb, 2 frontispisporträtt, ill m
opaginerade helsides fotoplanscher; röda småfläckar på pärmar, ngt fläckig
rygg, i serien ”Banérförare” 50:-
-
(Månsson,
Fabian) Höglund, Zeth Fabian Månsson + (Dahlström, Kata) Västberg,
Mauritz Kata Dahlström FiB 1951, 96 + 96 s. två delar inb i ett förl
klotryggbd m dek pärmar, båda främre omsl medb, 2 frontispisporträtt, ill m
opaginerade helsides fotoplanscher, rec.-stämpel; i serien ”Banérförare”
50:-
-
Nerman, Ture Clarté - En studie i studentpolitik N&K
1962, 200 + iv s. stor 8vo, ill m teckningar, vikmärke och rec-stämpel på
bakre omsl 80:-
-
Nerman, Ture Vad är demokrati? Trots Allt! 1943, 53 + i
s. Häftad i illustrerat omslag, osprättad, svagt solkigt bakre omslag,
annars som ny. 80:-
-
Nestius, Hans ”Och vi som ville så väl...” 19 röster om det
mångkulturella Sverige. Carlssons 1996, 286 s. Häftad, illustrerad.
60:-
-
Nikitin, P Politisk ekonomi.
Lärobok. Förlaget för Litteratur på Främmande Språk, Moskva utan år (runt
1970), 336 s. Inbunden förlagets guld- och brunpressade hellinneband,
frampärm småfläckig, signatur och år (-71) på försättsblad, enstaka markering
i text, några små annotationer på bakpärms insida. 75:-
-
Nordenstam, Gunnar R m. fl. Värde, välfärd och jämlikhet -
En granskning av värdefördelningen i Sverige Studentlitteratur 1972, 334
s. stor 8vo, överstruken namnt på titelblad; Samhälle i Utveckling nr 1,
två
kapitel hårt strukna med blyerts
50:-
-
Nordin, Annika (red) Kultur förändrar - om konsten att
gestalta mångfald. Agora 2004, 121 s. Häftad, fotoillustrerad, som ny.
80:-
-
Nothin, Torsten Från Branting till
Erlander W&W 1955, 392 s. + planscher inb förl
halvklotbd m medb omsl, ngt blekt rygg, stor 8vo, färgat övre snitt 60:-
-
Nurmi, Kurt (red) Någon kan höra - Om avlyssning och
övervakning. Pockettidningen R 2006, 90 + vi s. Häftad. Pockettidningen
R nr 4, 3006. 40:-
-
Nydahl, Thomas Kön, klass,
kultur. Essäer, samtal och resor. Politisk geografi del 3. h:ström 2005,
208 + viii s. Häftad med flikar, som ny. 90:-
-
Nyerere, Julius K
Socialism i
Tanzania
Nordiska Afrikainstitutet,
Uppsala 1969, 176 s. 60:-
-
Nygaard, Thomas
Sociologisk handlingsteori Studentlitteratur 1996, 172 s. stor 8vo
50:-
-
Nyman, Olle Utländska
statsskick - En komparativ översikt Aldus 1964, 196 s. originalpocket
50:-
-
Nyström,
Anton Om kommunismen dess villfarelser och faror Stockholm 1931, 24 s.
klammerhäftad., omsl ngt blekt, vikmärke rakt över, rar 100:-
-
O’Grady, Ron Third World
Stopover. The Tourism Debate. World Council of Churches, Geneva no date
(1980), 74 pp. Softcover, illustrated, library barcode on inner cover,
library stamp on title page. Risk Book Series No. 12. 60:-
-
Ohlsson, Maria
Språkbruk, skämt och kön - Teoretiska modeller och sociolingvistiska
tillämpningar Uppsala 2003, 372 + ii s. diss, stor 8vo, Skr utg av Inst
f Nordiska Språk vid Uppsala Universitet 61 120:-
-
Olsson, Emes Som en solörn - Bilder ur Unga Örnars historia
Unga Örnars Riksförbund/Tidens 1981, 175 s. stor dedikation, inb förl
helklotbd m skomsl, rikt fotoill 90:-
-
Oravsky, Vladimir & Daniel Malmén Det rena landet. En
berättelse om våldtäkt. Den andra boken med Zlata Ibrahiovic. H:ström
2007, 155 + v s. Inbunden förlagets fotoillustrerade pappband, som ny.
120:-
-
Ortmark, Åke
Maktens redskap - Polisen-Åklagarna-Domarna-Advokaterna-Vaktarna W&W 1971,
258 s. stor 8vo, ngt osnyggt sprättad 60:-
-
Ostojan-Owsjany, I D et
al. (red) Sozialistische Diplomatie Berlin 1974, 315 pp hardbound
publ cloth w dj, preamble by A A Gromyko 100:-
-
Oweini, Saleh & Anna Holmgren Folkhemmets bakgård - att bana
väg för integration i Sverige. Atlas1999, 199 s. Häftad med flikar, som
ny. 150:-
-
(Palm, August)
Lindgren, John August Palm + (Bergegren, Hinke) Bernhard, Waldemar
Hinke Bergegren FiB 1950, 95 +95 s. två delar inb i ett förl
klotrryggbd m dek pärmar, båda främre omsl medb, 2 frontispisporträtt, ill m
opaginerade helsides fotoplanscher, andra ill i texten, röda fläckar på
pärmar, ngt fläckig rygg; i serien ”Banérförare” 50:-
-
(Palm, August) Palm, Karl Mäster Palms pojke. Minnen från en
ungdom i kamp. Tiden 1961, 224 s. Inbunden förlagets helklotband med
lätt naggat skyddsomslag, märke efter botttagen prislapp i bak. 100:-
-
Palm, Irving
Frikyrkorna, arbetarfrågan och klasskampen – Frikyrkorörelsens hållning till
arbetarnas fackliga och politiska kamp åren kring sekelskiftet Uppsala
1982, 224 s. diss, spikblad, Studia Sociologica Upsaliensia 19 90:-
-
Palme, Joakim & Sten Åke Stenberg (red) Arbete och välfärd.
Stockholm 1998, 219 s. Häftad. Välfärdsprojektet. Skriftserien:
Kunskap/idé/enskilda röster Nr 11. 100:-
-
Palme, Olof
Att vilja gå vidare Tidens 1974, 272 s. 1:a uppl, inb förl helklotbd m
skomsl, namnt 60:-
-
(Palme, Olof)
Olof Palme - i Sverige och världen. Ett urval artiklar ur Dagens Nyheter
söndagen de 16 mars 1986 DN 1986, 94 s. 4to, mkt rikt ill i färg och
s/v 60:-
-
Papandreou, Andreas G
Mot en totalitär värld? PAN&s 1969, 125 s. ospr, 4 föreläsningar hållna
vid
Brandeis University våren 1969
60:-
-
Partiprogram och stadgar fastställda av 1975 års partikongress
Socialdemokraterna
u å (1975), 134 s. limning sprucken på två ställen 50:-
-
Parvus Proletariatets klasskamp: 1 Socialismen och
den sociala revolutionen Fram 1912, 48 s. 1:a uppl. bägge omsl
medbundna, det bakre m vissa rivskador + 2 Socialdemokratin och
parlamentarismen Fram 1912, 48 s. 1:a uppl. bägge omsl medbundna, ett
par småhål i bägge omsl + 3 Den kapitalistiska produktionen och
proletariatet Fram 1913, 56 s. 1:a uppl, bägge omsl medbundna, ett par
småhål i bägge omsl + 4 Den fackliga kampen Fram 1914, 24 s.
bägge omsl medbundna, 2:a uppl, 11-15 tus + 5 Die gewerkschaften und
die Sozialdemokratie - Kritischer Bericht über die Lage und die nächsten
Aufgaben der deutschen Arbeiterbewegung Dresden 1896, 88 pp 2nd ed,
front cvr and title page mended, last 2 leaves also mended, no back cvr +
6 Die Arbeiterschaft und das Unternehmertum - Tatsachen und Zahlen zum
proletarischen Klassenkampf Berlin 1910, 40 pp both cvrs bound in +
7 Der Ideenkampf gegen den Sozialismus Berlin 1910, 27 + i pp both
cvrs bound in; den del som fattas i den svenska utgivningen finns här på
tyska; samtliga svenska övversättningar är av Z Höglund, och samtliga svenska
översättningar har Hjalmar Mehrs namnteckning och annotationer; inb privat
helklotbd m titel och förf i guld på rygg, mkt rara arbeten 1.000:-
-
Paulsen, Marit Den stressade potatisen. Gidlunds 1985,
135 s. Häftad, namnteckning 60:-
-
Pestoff, Victor A Between Markets
and Politics - Co-operatives in Sweden Campus / Westview 1991, x + 244 pp
large 8vo; European Centre for Social Welfare Policy and Research Vol 7
100:-
-
Plan B. Den dolda jakten på välfärden. Kebenekajsegruppen.
Ekerlids 2007, 127
s. Häftad, som ny. 80:-
-
Plechanow, G W
Beiträge zur Geschichte des Materialismus.
Verlag für Fremdsprachige Literatur, Moskau 1940,
176 pp. +
errata note. hardbound blind stamped and gilt cloth, annotation i pencil of
the book’s origin on first fly leaf, previous owners (1945) name on inner
front board, 3 leaves in beginning with small nicks. 200:-
-
Puranen, Bi Att vara kvinna är ingen
sjukdom. Norstedts 1994, 405 s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsomslag (liten reva på baksidan), stor 8vo, fotoillustrerade försätts,
ett fåtal ej störande blyertsmarkeringar. 125:-
-
Påhlman, A & W Sjölin Arbetarföreningarna i Sverige
1850-1900. En undersökning av den liberala arbetarrörelsens historia och
kooperationens första skede. KF 1944, 300 s. Häftad, illustrerad,
exlibris på insidan av främre omslag (som blivit litet buckligt pga detta).
175:-
-
Radek, Karl & Eugen Varga m. fl. Storkapitalister (Några
blickar bakom den internationella finansens kulisser). Boklagret/Fram
1928, 111 + i s. Häftad, osprättad, svagt vikmärke på främre omslag. 2:a
uppl. enligt titlesidan 3:e enligt främre omslag (förvirring vid
partisprängningen). 125:-
-
Reich, Charles A Mot en ny värld. Hur ungdomsrevolten skapar
ett samhälle där livskvalitet går före ekonomisk framgång. Aldus 1971, 324
+ x s. Häftad. Aldusserien 351. 50:-
-
Riksdagen
inifrån – tolv riksdagsledamöters hågkomster, erfarenheter och lärdomar
Gidlunds 1991, 291 s. inb förl kartonnagebd 50:-
-
Riksdagens arbetsformer - Betänkande
Lund 1944, s. 198-206 stor 8vo,
vikt, särtryck ur Statsvetenskaplig Tidskrift Häft 2-3 1944 50:-
-
Robertson, Alexa National Prisms
and Perceptions of Dissent - The Euromissile controversy reflected in opinion
and the news in the UK and the FRG 1980-1983 Stockholm 1992, xiv + 295 +
ii pp diss, large 8vo 100:-
-
Rogers, J A Sex and Race Vol. III - Why White and Black Mix
in Spite of Opposition Helga M Rogers, New York 1972, xvi + 359 pp
hardbound publ cloth w dj, dj has a big tear down front but is otherwise good,
large 8vo, ill, 5th ed 100:-
-
Rojas, Mauricio Sveriges
oälskade barn. Att vara svensk men ändå inte. Brombergs 1995, 118 s.
Häftad, namnstämpel på smutstitelsida. 80:-
-
Rose, Steven Kemisk och biologisk krigföring. Tekniska,
etiska och folkrättsliga synpunkter. W&W 1970, 237 + iii s.
Originalpocket. W&W-serien 251. 60:-
-
Rosén, Anders (red) Vägval vänster. Premiss 2006, 167 s.
Originalpocket, som ny. 60:-
-
(Rosenberg,
Ethel & Julius) Breven från dödscellen - Ethel och Julius Rosenbergs brev
Clarté 1961, 255 s. tillskr, ill, solfärgad rygg 50:-
-
Rubinstein, Modest Om inte upprustningen vore...
Arbetarkultur 1958, 32 s. klammerhäftad, rar 60:-
-
Ruhe, Algot Kampen för religionsfrihet
Socialdemokratiska Ungdomsförbundets Förlag 1906, 36 s. Socialdemokratiska
Ungdomsförbundets agitationsskrift n:r 12, rar 200:-
-
(Ruin, Olof) Sydow, Björn von o. a. (red) Politikens väsen.
Idéer och institutioner i den moderna staten. En vänbok till Olof Ruin.
Tidens 1993, 412 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag,
tillskrift på försättsblad. Lös (ngt fläckig) Tabula gratulatoria. 110:-
-
Russell, Bertrand The Practice and Theory of Bolshevism
Unwin Books, London 1962, 96 pp paperback 50:-
-
Rätt till utbildning - Liberala framtidsperspektiv
Arboga 1959, 183 + ii s.
ospr 50:-
-
Sainsbury, Diane (Ed) Democracy,
State and Justice - Critical Perspectives and New Interpretations
Stockholm 1988, 196 pp 100:-
-
Saizew, W Wie
lebt die Arbeiterjugend in der UdSSR.
Verlagsgenossenschaft
ausländischer Arbeiter in der UdSSR Moskau/Leningrad 1934, 86 + ii pp.
Upper and lower spine a little damaged, inlay very good, sewn a issued in
photo illustrated covers. 300:-
-
Sakkunnigutlåtanden rörande Skytteanska professuren
Lund 1947, s. 213-278
stor 8vo, liten nagg på ryggfot, tillskr på främre omsl; särtryck ur
Statsvetenskaplig Tidskrift Häft. 3 1947 60:-
-
Sandler, Rickard Mångfald eller enfald - Tal och artiklar
utgivna till Arbetarnes Bildningsförbunds 25-årshögtid ABF 1937, 256 s.
inb förl klotryggbd, stor 8vo 100:-
-
Sastamoinen, Armas Nynazismen. Federativs 1966, 236 s.
Häftad, osprättad, liten köpeanteckning i blyerts, litet jack i främre
omslag. 3:e
utökade upplagan. 80:-
-
Schlyter, Birgit N (Ed) Prospects
for Democracy in Central Asia. Papers Read at a Conference in Istanbul, 1-3
June 2003, and Additional Chapters. Swedish Research Institute in Istanbul
2005, xviii + 273 + iii pp. Softcover, 4to, a few illusrations. Swedish
Research Institute in Istanbul Transactions, Vol. 15. 175:-
-
Schütt, Bertil Den feta nöden. Alekto 1964, 178 s.
Häftad, stor 8vo, ngt skadat rygghuvud, smånaggat omslag. 50:-
-
Schäffle, A
Socialismens kvintessents Konrad Jørgensens Forlag , Kolding 1886, 106 s.
inb priv halvfrbd, guldpräglad rygg, rar 200:-
-
Scoop. Tidskrift för grävande journalistik 2008 # 1.
Partille 2008, iv + 160 +
iv s. Häftad. Red: Magnus Sandelin. 50:-
-
(Segerstedt,
Torgny) Nu - Världshändelserna inför världsopinionen Nr 5 maj 1945 Å&Å
1945, 73 + i s. klammerhäftad, ill, fr a i detta nr: När Göring ville
cencurera Handelstidningen (Segerstedt), ill omsl (foto på Segerstedt)
100:-
-
(Segerstedt, Torgny) Heddelin,
Bertil; Bertil Ekstrand & Lennart Frantzén Segerstedt i GHT. Beta
Grafiska Förlag 1984, 84 s. Inbunden förlagets silverstämplade helklotband,
stor kvadratisk 8vo, illustrerad, illustrerade försättspapper. 70:-
-
Sennett, Richard När karaktären krackelerar. Människan i den
nya ekonomin. Atlas 2000, 229 s. Pocket. såld
-
Silberner, Edmund Sozialisten zur Judenfrage - Ein Beitrag zur Geschichte
des Sozialismus vom Anfang des 19 Jarhunderts bis 1914 Colloquium Verlag,
Berlin 1962, 373 + iii pp hardbound publ cloth w lightly chipped dj,
150:-
-
Sjöström, Kurt
Socialpolitik eller socialism? Arbetarkultur 1977, 193 s. 1:a uppl,
originalpocket 50:-
-
Skarbrandt, Pirjo Migou & Anna Wigenark Övervakning. Snart i
ett hem nära dig. Ordfront 2007, 94 s. Häftad, recensionsstämpel på
övre snitt. 80:-
-
Skott, Staffan
Aldrig mer! - En bok om kommunismens folkmord och brott mot mänskligheten
Hjalmarson & Högberg 1999, 246 s. inb förl dek pappbd, nyskick, fotoill
90:-
-
Sohlberg, Peter Mål och mening i
samhället. Funktionalistiska program i samhällsvetenskapen. Uppsala 1999,
286 s. Häftad, stor 8vo, dissertation. Studia Sociologica Upsaliensia 47.
140:-
-
Sommarin, Emil Talaren - Strödda anteckningar om reglerna
för den offentliga diskussionen och deras tillämpning Fram 1908, 35 s.
nött ryghuvud och -fot, rar 200:-
-
Sorokin, Pitirim A Fads and Foibles in Modern Sociology and
Related Sciences. Mayflower Publishing Co & Vision Press 1958, xiii + 357
pp. Hardbound publisher’s cloth with worn dust jacket, large 8vo,
underlining on a few pages. 150:-
-
Staaff, Karl Det
demokratiska statsskicket. Jämförande politiska studier I.-II. W&W 1917,
xviii+408; 390 s. Inbundna privata halvklotband med marmorerat pärmpapper
och lädertiteletikett, samtida namnteckning på smutstitelsida i bägge banden.
400:-
-
Stalin, Josef Marxismen och språkvetenskapens frågor.
Moskva 1954, 54 s. Inbunden förlagets helklotband med titel i guld på
frampärm, namnteckning. 70:-
-
Stalin, Josef Socialismens ekonomiska problem i SSRU.
Moskva 1952, 92 + i s. Inbunden förlagets helklotband med titel i guld på
frampärm. 100:-
-
Stalin, Joseph
Dialectical and Historical Materialism. Lawrence & Wishart Ltd., London n.
d., 32 pp. Staplebound, a bit darkened by age, 2 stamps (Guardian Library
Peoples Progressive Party) on first and last page. Little Stalin Library No.
4. 60:-
-
Stalin, Josef
Oktoberrevolutionen och de ryska kommunisternas taktik / Oktoberrevolutionens
internationella karaktär Moskva 1955, 85 + i s. Inbunden förlagets
helklotband med författare och titel i guld på frampärm. 75:-
-
Steffen, Gustaf F
Normalarbetsdagen Bonniers 1907, 37 + iii (blanka) s. 2:a uppl (5-8 tus),
bearbetad av M Marcus, osprättad, Verdandis småskrifter 33. 75:-
-
Steffen, Gustaf
F Sociologien - Dess föremål och problemer Ljus 1908, iv + 69 s. 2:a
uppl, nött rygg, smal fuktrand längs övre snitt, 12:o, rar 60:-
-
(Sterky,
Fredrik) Sjöberg, Sten Fredrik Sterky - LO:s förste ordförande Tidens
1973, 230 s. inb biblbd (låneficka, stämplar osv, även makuleringsstämpel)
50:-
-
(Sterky,
Fredrik) Sjöberg, Sten Fredrik Sterky - LO:s förste ordförande Tiden
1973, 238 s. ill 50:-
-
(Sterky,
Fredrik) Sjöberg, Sten Fredrik Sterky FiB 1949, 95 s. skomsl,
porträtt, i serien ”Banerförare”, ospr 40:-
-
(Sterky,
Fredrik) Sjöberg, Sten Fredrik Sterky se: Lindkvist, Herman
-
Sterling, Claire The Terror Network. The Secret War of
International Terrorism. Weidenfield and Nicolson, London 1981, x + 357
pp. Hardbound publisher’s cloth backed boards with a bit worn dust jacket,
large 8vo, photo illustrated, 2 library stamps on fly leaf. 150:-
-
Strategisk bulletin
1967-1970 (Årgång 3-6).
Utrikespolitiska
Institutet 1967-70,
32+64+32+32+32+64+32+32+32+32+20+28+32+40+28+36+36+28+56+28+36 s. 21 nummer
av tidskriften inbundna i 2 helklotband (Leonard Gustafssons Bokbinderi,
Stockholm), stänkmarmorerade snitt, alla omslag medbundna (både främre och
bakre), enstaka illustrationer. 500:-
-
Ström, Filip
Reimersholme och revolutionen FiB 1958, 222 s. gammal stämpel från VPK,
trasig ryggfot, inlaga lätt böjd 50:-
-
Ström, Fredrik Boken om Bonden och socialismen
Socialdemokratiska ungdomsförbundets förlag 1907, 34 s. klammerhäftad, 3:e
uppl, rar; Socialdemokratiska ungdomsförbundets agitationsskrift n:r 7
175:-
-
Ström, Fredrik Frihet, rätt, humanitet! Trots Allt!
1943, 136 s. Häftad i illustrerat omslag, osprättad, recensionsstämpel på
främre omslag. 150:-
-
Strömbeck, Jan-Ewert Attentat mot arbetsrätten. Ordfront
/ DemokratiAkademin 1996, 114 s. Häfttad. I serien: Tankeställare. 40:-
-
Studier för
socialism - Marxistisk grundkurs Stockholm1974, 144
+ iv s. utarbetad av Vänsterpartiet Kommunisterna, 4to, en bit avriven av
smutstitelsida utan textförlust 50:-
-
Ståhl, Erik (chefred)
Smålands Folkblad femtio år - Historik över en arbetartidnings 50-åriga
tillvaro Jönköping 1951, 120 s. + inb rättelselapp + 48 s. bildavalkad
stor 8vo, inb förl pappbd, rikt ill, rygg blekt och delvis fläckig 80:-
-
Sundvik, Ivar 100 år
för ordets frihet - Publicister i samhällsomdaningen 1874-1974 R&S 1974,
236 s. inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo, ill m opaginerade
planscher 70:-
-
Suarez, Pablo The Dialectics of Politics – A Cross-Systemic
Inquiry into the Dynamics of Political Cleavages Uppsala 1981, 96 pp
ded 60:-
-
Sveds, Åsa Pengar i sjön - om män, makt och mutor.
Förlags AB Weinco 2006, 264 s. Inbunden förlagets helklotband med
skyddsomslag. Om mutmisstankarna kring gotlandstrafiken. 200:-
-
Svennilson, Ingvar
Några svenska sysselsättningsproblem Uppsala 1943, 28 s. stor 8vo,
solblekt mot rygg och övre snitt, samtida namnt; särtryck
ur Ekonomisk
Tidskrift 1943
50:-
-
Svenning, Olle & Nordal
Åkerman En socialistisk kultursyn Bo Cavefors 1966, 84 s. 1:a uppl,
namnt
såld
-
Svensson, Jörn
Socialismens förnyelse.
Om vår tids nödvändighet.
Arbetarkultur
1982, 136 s. 1:a uppl, fläck på främre omsl; Mottryck 2 60:-
-
Söderberg, Annelie (red) Tjejsnack
Kvinnobilder. Folkrörelsearkivet för Uppsala län 1995, 243 s. Inbunden
förlagets illusrerade pappband, stor 8vo, illusrerad, som ny. 75:-
-
Takman, John (red)
Napalm - Ett internationellt symposium om
USA:s krigföring i Vietnam och Laos
R&S 1968 192 s.
2:a reviderade uppl, namnlapp på innehållssidan, ill; bl a deltog här Bertrand
Russell och Peter Weiss
såld
-
Takman, John Kärnkraften och kyrkoherde Malthus Fram
1980, 144 s. + rättelselapp lätt skavt omsl vid rygg 50:-
-
Tell, Johan 100 sätt att rädda världen... Bonnier Pocket
2008, opaginerad (ca 150 s.). Pocket, rikt illustrerad. 40:-
-
Terray, Emmanuel Den historiska materialismen och de
”primitiva samhällena”. Zenit/Cavefors 1970, 94 + ii s. Häftad,
borttagen lapp på insidan av främre omslag, några stämplar och en
kulspetsmarkering. Zenitserien 9. 50:-
-
Thunberg, Bo & Fredrik
Holm Handla miljövänligt - Vardagshandbok för en bättre miljö
Naturskyddsföreningen 1989, 206 s. + ii + 7 vykort ill, 2:a omarb och
utökade uppl 50:-
-
(Thyssen,
Fritz) Fritz Thyssens brev Stockholm 1940, 31 + i s klammerhäftad,
rar; Thyssen var en av Hitlers ledande finansiärer fram till Kristallnatten
125:-
-
Tidskrift för Genusvetenskap nr 1 2008.
TGV 2008, 112 s. Häftad, enstaka
illustrationer. Tema: Välfärdsstaten. 75:-
-
Tingsten, Herbert Den
svenska socialdemokratiens idéutveckling I-II. Tidens 1941, 434 + 472 s.
Inbundna förlagets dekorerade halvlinneband med röda övre snitt, stora
8vo’s, trasiga skyddsomslag, namnteckning på försättsblad i båda volymerna.
170:-
-
Toffler, Alvin
Framtidschocken. Aldus 1975, 339 + ix s. Pocket. 2:a uppl. 70:-
-
Toresson, Bo Folket
och folkrörelserna - Belysning av några dagsproblem och uppgifter för
folkrörelserna Tidens 1976, 133 + i s. i serien ”Tidens Samhällsstudier”
60:-
-
Treaties and Alliances of
the World - An International Survey Covering Treaties in Force and Communities
of States
Keesing’s Publications/
Charles Scribner’s Sons 1974, xviii +
235 + i pp harbound publ cloth w dj, 4to, revised and updated 90:-
-
Tremain, Rose Suffragetterna. Kampen för kvinnans
frigörelse. Aldus 1975, 160 s. Häftad i lätt nött illustrerat omslag,
vikmärke på bakre omslag, mkt rikt illustrerad. 60:-
-
Trojer, Lena Genusforskning inom teknikvetenskapen - en
drivbänk för forskningsförändring. Högskoleverket 2002, 72 s. Häftad,
som ny. 60:-
-
Trollestad, Claes Existentiellt välbefinnande och moralisk
trovärdighet hos högre chefer och ledare. Svenska Förlaget 2003, 202 s.
Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, recensionsstämpel på
titelsidan. 180:-
-
Trotskij, Leo Min flykt från Sibirien Fram 1924, 78 s.
lätt naggat främre omsl, namnetikett på titelsida, rar 200:-
-
(Trotskij) Deutscher, Isaac
Den förvisade poeten. Trotskij 1929-1940. Coeckelbergs 1972, 393 s. 1:a
uppl., inbunden förrlagets helklotband med naggat skyddsomslag, stor 8vo,
biblioteksstämpel på försättsblad, biblioteksetikett på insida av frampärm.
75:-
-
Tse-Tung, Mao
Militärpolitiska skrifter I-II Bo Cavefors Bokförlag 1965, 301 + 358 s.
små kvadratiska 8vo i pappkassett, ryggar lätt blekta I-II 150:-
-
(Tucholsky,
Kurt) Schulz, Hans-Peter (Darg.) Kurt Tucholsky in Selbstzeugnissen und
Bilddokumenten Rowohlt 1960, 178 + ii pp 16.-25. Taus., photo-ill, one page uncut and a
bit wrinkled 50:-
-
Turner, Barry (Ed) The
Statesman’s Yearbook 1998-99 - The essential political and economic guide to
all the countries of the world MacMillan 1998, xxxiv + 1815 pp + fold out
world map in colour hardbound publ cloth w dj, ill w maps 75:-
-
Turner, Barry (Ed) The
Statesman’s Yearbook 2002 - The Politics, Cultures and Economies of the World
Palgrave 2001, xxxiv + 2057 + i pp + fold out world map in colour
hardbound publ cloth w dj, ill w maps, leaf w pp 1941-2 (Uruguay)
torn
100:-
-
Tutino, Saverio Den
kubanska oktoberrevolutionen - Utkast en historia om Castros revolution
R&S 1971, 313 s. originalpocket, exl 50:-
-
(Ulbricht,
Walther) Gniffke, Erich W Jahre mit Ulbricht Verlag Wissenschaft und
Politik, Köln 1966, 376 pp as new 100:-
-
Ulvenstam, Lars Modern amerikansk press Bonniers 1948,
64 s. Verdandis småskrifter nr:494, namnt på framsida 50:-
-
Undén, Östen
Minnesanteckningar Bonniers 1966, 171 s. 1:a uppl, ngt solkigt omsl
75:-
-
Wachtmeister, Ian Ankdammen. Timbro 1988, 252 s.
Inbunden förlagets kartonnageband, stor 8vo, illustrerad, 2 små klisterlappar
och en sifferstämpel på försättsblad. 50:-
-
Wachtmeister, Ian
Elefanterna. Sellin 1990, 233 s. Inbunden förlagets kartonnageband,
illustrerad, stor 8vo, 2 biblioteksetiketter och en sifferstämpel på
försättsblad. 60:-
-
Vad skall
staten göra? - Apropå till en maktutredning Timbro
1986, 92 s. enstaka blyertsant 50:-
-
Wallin, Kerstin Fakta om facket i
Latinamerika. LO/TCO Biståndsnämnd / P M Bäckström Förlag 1993, 208 s.
Häftad, stor 8vo. 75:-
-
Wallraff, Günter Industriereportagen. Als Arbeiter in
deutschen Großbetrieben. Rowohlt 1971, 118 + viii pp. Paperback.
96.-110. Taus. 60:-
-
Ward, John
Män i ledet - Ett värshäfte i stridens tecken Norrköpings Soc.-Dem.
Ungdomsklubb 1913, 47 s. solkigt omsl, nött rygg, stor 8vo 50:-
-
Wattrang, Hans Ryska revolutionen i dokument Prisma
1966, 133 + iii s. 50:-
-
Wedén, Sven Synpunkter
på samhällsåskådningar och partier Bonniers 1963, 86 s. 50:-
-
Werner, Karla
Egen härd – Om kvinnoliv i småhusområden Gidlunds 1981, 238 s. enstaka
fotoill, ngt skavt omsl 50:-
-
Westberg, Annika Becoming an Adult - Living Conditions and
Attitudes among Swedish Youth Umeå Universitet 2005, viii + 22 + 22 + ii +
32 + 22 + ii + 26 + 12 pp diss (Dept of Sociology), large 8vo, spikblad
125:-
-
Wigforss, Ernst Socialism i vår tid. Tidens 1971, 147 s. Häftad.
70:-
-
Wigforss, Ernst Är du socialist? Framtiden 1962, 70 s.
Häftad, ngt nött omslag, understrykningar i kulspets. 60:-
-
Wijkman, Anders Tsunamin. Den onödiga tragedin. Ekerlids
2005, 134 s. Häftad med flikar, illustrerad, som ny. 60:-
-
Viktorsson ,Nils (text)
60-årsboken om kamp för demokrati och välfärd. PRO 1942-2002. 2000-talets
folkrörelse. Pro 2002, 144 s. Häftad, kvadratisk liten 4to, mkt rikt
illustrerad, namnteckning på titelsida. 125:-
-
Wilkinson, Paul Political Terrorism. Macmillan 1974, 160
pp. softcover, cover a bit worn, with marks of a removed sticker on front
cover, 2 librari stamps and one annotation on first page. 75:-
-
Winter, Lothar Das Proletariat in
der Welt von Heute. Wesen, Umfang, Strukturveränderungen. Dietz Verlag,
Berlin (DDR) 1982, 256 pp. Softcover, cover a bit smudged,spine lopsided.
Mit 38 Tabellen und10 graphischen Darstellungen im Text. 50:-
-
Vogt, Walter Integration - Politik und Ökonomie - Zu einigen politischen
Aspekten der sozialistischen ökonomischen Integration der Mitgleidsländer des
RGW Dietz Verlag, Berlin 1978, 139 pp one corner bumped
50:-
-
Wollin, Margit Kan familjen räddas? N&K 1943, 224 s.
ospr 60:-
-
Vägvisare, Sten
Staaff eller Kungen? Uppsala 1914, 32 s. liten 8vo, klammerhäftad
50:-
-
Världsläget och
Kommunistiska Internationalens uppgifter. Teser och resolutioner antagna å
Kommunistiska Internationalens tredje världskongress (Moskva, 12 juni-12 juli
1921). Fram 1921, 252 + i s. Häftad,
främre omslag ngt naggat med liten bit borta i nedre främre hörnet,
namnteckning på främre omslags insida. 200:-
-
Yakhot, O Qu’est -ce que le matérialisme dialectique?
Éditions du Progrès, Moscou n d, 300 pp paperback
50:-
-
Young, Jr., Whitney M Beyond
Racism. Building an Open Society. McGraw-Hill Book Company 1969, 257 pp.
Hardbound publisher’s cloth with a little worn dust jacket, small stamp and
marks of removed sticker on fly leaf, small number stamp on colophon page.
130:-
-
Yrlid, Rolf Atombombstribunalen. R&S 1972, 184 s.
Originalupplaga, häftad, med relevanta tidningsurklipp från tiden,
blyertsmarkeringar i marginalerna pä en del ställen. 80:-
-
Zennström,
Per-Olov Z:s bekännelser I-II Cavefors 1977, 433 + 56 s. 1:a uppl av
båda delarna, del 1: lätt nött rygg och vikmäke på bakre omsl, liten läckplump
i nedre snitt ngt tiotal sidor, del 2 felfri; av den mångårige kommunisten och
redaktören på Ny Dag I-II 100:-
-
Zetterberg, Hans L On Theory and
Verification in Sociology. A&W, Stockholm / The Tressler Press, New York
1954, 78 pp. Hardbound publisher’s cloth with a bit worn dust jacket,
signature on fly leaf, binding a bit loose in the middle. 60:-
-
Zetterberg, Kent
Liberalism i kris - Folkpartiet 1939-1945 Liber 1975, 428 s. + opaginerade
fotoplanscher i serien
"Sverige under Andra Världskriget”, rec.-stämpel
såld
-
Överlien, Carolina Girls on the Verge of Exploding? Voices
of Sexual Abuse, Agency and Sexuality at a Youth Detention Home. Linköping
2004, 230 pp. Softcover, large 8vo, dissertation. Linköping Studies in
Arts and Science 301. 175:-
|