|
Psykologi & Pedagogik / Psychology & Pedagogics
uppdat 08-03-31
-
Ahlberg,
Alf; Landquist, John; Oterdahl, Jeanna o a Vardagens
psykologi - Radioföredrag Uppsala 1941, 212 + i s. inb priv halvklotbd, exl 40:-
-
Ahlberg, Alf; Nils
Antoni; Richard Eeg-Olofsson; Olof Kinberg; Rolf Lagerborg; John Landquist;
Gustaf Lundgren & Anna Sörensen Människokunskap och människobehandling -
Praktisk psykologi för envar N&K 1941, 568 s. inb förl klotryggbd,
stor 8vo, liten nötskada på rygghuvud, ngt lös i bindning, namnt i blyerts
75:-
-
Alvarez, A När livet mist sin mening. Om självmord och
självmordsförsök. R&S 1974, 251 s. Häftad, ngt nötta omslag, fr a
rygg. 100:-
-
Anderson, Harlene & Harold A Goolishian Från påverkan till
medverkan. Terapi med språksystemiskt synsätt. Mareld 1992, 150 s.Häftad.
100:-
-
Andersson, Gunvor Barn i samhällsvård.
Studentlitteratur 1999, 216 s. Häftad. 10 tryckn. 100:-
-
Angel, Birgitta & Anders Hjelm Att möta flyktingbarn och
deras familjer. Studentlitteratur 1996, 221 s. Häftad, stor 8vo.
120:-
-
Anonym
[Roos, Carl Oscar]
Skolgång
och djeknegång – Hågkomster från skolåren af en f. d. Skolgosse Gefle
1868, 74 s. Bra skick 100:-
-
Arbman, Ernst Ecstasy or Religious Trance in the
Experience of the Ecstatics and fro the Psychological Point of View. Volume
II: Essence and Forms of Ecstasy. Scandinavian University Books 1968,
viii + 668 pp. Hardbound publisher’s gold stamped linen with dust jacket,
large 8vo, back cover a little discoloured. 250:--
Arfwedson,
Gerhard Nyare forskning om lärare – Presentation och kritisk analys av
huvudlinjer i de senaste decenniernas engelskspråkiga lärarforskning HLS
Förlag 1994, 159 s. blyertsstreckad, liten fläck på främre snitt,
namnt 60:- -
Att arbeta med barn och föräldrar.
Socialstyrelsen 1987, 132 s.
Häftad, liten 4to, illustrationer av Elisabet Englund, fläckigt omslag.
Socialstyrelesen redovisar 1988:1. 50:- -
Barn
skola och hälsa på Kuba Kubas
Utrikesministerium/Kubas Ambassad i Sverige 1979, 47 s. klammerhäftad,
4to, rikt ill i färg och s/v 20:-
-
Beardslee,
David C & Wertheimer, Michael Readings
in Perception D van Nostrand Company Inc 1967, xiii + 751 pp hardb
publ cloth, large 8vo, ill, a little miscolouration on front edge, 6th ed 75:-
-
Benedek, Therese Psychosexual Functions in Women The
Ronald Press Co, New York 1952, x + 435 pp 1st ed, hardbound publ cloth w
very bad dj, large 8vo, minimal inscr on first flyleaf, in series Studies in
Psychosomatic Medicine 150:-
-
Bereday, George Z F Comparative Method in Education.
Holt, Rinehart and Winston, Inc. 1964, xviii + 302 pp. 1st eition,
hardbound publisher’s red and white stamped cloth. 125:-
-
Bergquist, Siv o. a.
Att möta barn med särskilda behov. Liber 1998, 248 s. Häftad, hrn ngt
stötta. 4:e uppl.
såld
-
Berling, Ulla
Fautes de français – Fautes commis à l’écrit par des apprenants suédois au
niveau universitaire-analyse quantitative, qualitative et corrélationelle
Uppsala 2003, 240 pp diss, large 8vo; Studia Romanica Upsaliensia 67
150:-
-
Blondel,
Ch. La Psychoanalyse Librairie Félix Alcan, Paris 1924, xiii + 251 pp hardb
private cloth w title in gold on leather 60:-
-
Bodamer,
Joachim Människan utan jag - Analys
av vår tids sjukdom N&K 1960, 135 s. namnt,
blyertsstrykningar; om stressrelaterade sjukdomar 50:-
-
Borgenstierna, Gert Ensamhet. Skeab Verbum 1981, 121
s. Häftad, litet blyerts i marginalerna. 75:-
-
Boscolo, Luigi; Gianfranco Cecchin; Lynn Hoffman & Peggy Penn
Systemisk familjeterapi enligt Milanmodellen. N&K 1990, 392 s.
Inbunden förlagets pappband.
såld
-
Bratt, Nancy Samtal och behandling. Metodik vid socialt
arbete. Binniers 1965, 190 s. Inbunden förlagets helklotband, ej
skyddsomslag. Bonniers uggleböcker. 60:-
-
Broad,
C D Lectures on Psychical Research - Incorporating the Perrott Lectures
given in Cambridge University in 1959 and 1960 Routledge & Keegan
Paul, London 1962, xi + 450 pp 1st ed,
hardb publ cloth w dj, large 8vo 100:-
-
Brobult, Mats & Krister Gidlund Skola i fosterland. En bok
om skolan av medlemmar i Socialistiska skolarbetare (SOL). Gidlunds
1970, 168 s. Häftad, dedicerad av en av författarna, ngt nött och solkigt
omslag, en några mm:s riss i främre omslag. 60:-
-
Bruckner, Pascal & Finkielkraut, Alain Kärlekens nya
oordning Korpen 1985, 400 s. Detta är en bok om erotik och kärlek: om
begär och njutning, om prostitution och pornografi, om förförelse och den
magiska formeln: "Jag älskar dig!" Det är en både lössläppt och skarpsinnig
bok, om mannens och kvinnans otaliga - och delvis olikartade - former av
njutning och kärlek. Författarna visar hur västerlandet har utnämnt en
typiskt manlig form för njutning till normerande modell för både män och
kvinnor, och därtill för en rad andra företeelser som politik, dramaturgi,
äventyr 75:-
-
Burenius, Ingrid & Birgitta Karlsson Socialarbetare -
klient. En systemteoretisk modell. W&W 1989, 96 s. Häftad.
ALMA-serien 116. 80:-
-
Börjeson, Bengt & Hans Håkansson Hotade Försummade
Övergivna. År familjehemsplacering en möjlighet för barnen? En bok för
socialarbetare i den sociala barnomsorgen. R&S 1990, 291 s. Inbunden
förlagets pappband, stor 8vo. 2:a uppl. 70:-
-
Carlberg, Gunnar Dynamisk utvecklingspsykologi. N&K
1989, 312 s. Inbunden förlagets kartonnageband. 80:-
-
Carmichael,
Leonard (Ed) Manual of Child
Psychology John Wiley & Sons, New York/Chapman & Hall, London
1946, viii + 1068 pp 1st ed, hardb
publ cloth, large 8vo, ill, some underlinings 80:-
-
Cederblad,
Carl Vårt folk och bildningen Stockholm 1921, 30 s. Studentföreningen
Verdandis småskrifter 238 40:-
-
Cederblad, Marianne Barn- och ungdomspsykiatri. Barnet i
familjen - familjen i samhället. A&W 1992, 282 + ii s. Häftad, stor
8vo, illustrerad, namnetikett på främre omslag, omslag ngt nött. 4:e uppl.
75:-
-
Charcot, MM & Paul Richer
Contribution a l’etude de l’hypnotisme chez les hystériques Aux Bureaux
du Progrés Médical/V.-A. Delahaye et Legrosnier, Paris 1881, iv + 122 + 5 pp
photo plates (w blank backsides) hardbound cloth w authors and title in
gold on front board, upper spine somewhat damaged, spine blank exept for a
small sticker from a library, library sticker on inner front board, a rare
and central work 2.300:-
-
Comfort, Alex Sex in
Society Gerald Duckworth & Co, 1963, 172 s. hardbound publ cloth w
dj, name inscr, revised ed 90:-
-
Cramer, A Gerichtliche Psychiatrie. Ein Leitfaden für
Mediziner und Juristen. Gustav Fischer, Jena 1908, xvi + 540 pp.
Hardbound private half cloth with vellum strengthned corners, small 4to, a
few illustrations, ex-libris, library stamps and signia, some underlining in
pencil, front cover bound in, contemporary name inscription on front cover.
cVierte umgearbeitete und vermehrte Aufl. 350:-
-
Cuff, E C & G C F Payne (red) Samhällsvetenskapliga
perspektiv. Korpen 1982, 235 + v s. Häftad, en del understrykningar i
blyerts. 90:-
-
Dahllöf, Urban Reforming Higher Education and External Studies in Sweden
and Australia Uppsala 1977, xviii + 158 pp Uppsala Studies in Education
3 90:-
-
Ekman, Gösta Intelligensmätning. En redogörelse för
intelligenstestets huvudprinciper. Gebers 1947, 155 s. Inbunden
förlagers klotryggband med lätt naggat skyddsomslag. 90:-
-
Ellis, Albert & Edward Sagarin
Nymphomania - A Study of the Oversexed Woman Gilbert Press, New York
1962, 255 pp 1st ed, hardbound publ leatherette w lightly chafed dj, name
inscr 300:-
-
Ellis, Robert Sidney The Psychology of Individual
Differences. D. Appleton-Century Copany 1934, xxvi + 533 pp. Hardbound
publisher’s cloth, gold title o spine worn, illustrated, a little bit of
underlining in the beginning, name inscription on fly leaf. 2nd edition.
120:- -
Elthammar, Olof
Emotionella reaktioner inför film hos 11-18-årsgrupper A&W 1967, 144 s.
diss, från Karolinska Institutet och Svenska Filminstitutet, stor 8vo, fläck
på bakre omsl och sista blad, ill 60:- -
Engquist, Anders Om konsten att samtala. En bok för
människor i kontaktyrken. R&S 1989, 234 s. Inbunden förlagets
kartonnageband. 1:a uppl., 5:e tryckn., 19:e tus. 80:--
Faris,
Robert E L & Dunham, H Warren Mental
Disorders in Urban Areas - An Ecological Study of Schizophrenia and Other
Psychoses Hafner, New York 1960,
xl + 270 pp hardbound publ cloth,
heavily annotated and underlined in pen, 2nd ed 80:-
-
Fast, Julius Kroppsspråket. Forum 1984, 165 + ii s. +
planscher. Inbunden förlagets kartonnageband, namnteckning på
försättsblad. 70:-
-
Feldman, Wulff Föräldrautbildning i samtalsgrupp.
Handledning för gruppledare och föräldrar. AWE/Gebers 1981, 187 s.
Häftad, illustrerad, litet märke på främre omslag. 80:-
-
Feldman,
Wulff Sjukhuspsykologi N&K
1980, 221 s. 2:a omarb uppl 50:-
-
Fhanér, Stig
Psykologi som förklaring, förståelse och kritik.
Om psykologins
vetenskapsteori. Aldus
1979, 127 s. Pockert, namnteckning, understrykningar i blyerts. 50:-
-
Fink,
D J Självkontroll genom nervkontroll
- Vägledning i självanalys och självbehandling N&K 1945, 242 + ii s. inb
förl nötta halvklotbd m blått övre snitt, stor 8vo, 3:e uppl 30:-
-
Fogelklou,
Emilia Människan och hennes arbete -
i psykologisk-historisk belysning Bonniers 1926, 87 + i s. ngt
blyertsstreckad, namnstämpel; i serien ”Bonniers små handböcker i
vetenskapliga ämnen” 40:-
-
(Freud)
Færgeman, Poul Freud i moderne litteratur Funkis Forlag, København 1933, 87 s. 1st
ed, dedicated by author, spine a bit sunned, portrait of Freud 60:-
-
(Freud,
Adler m. fl.) Bjerre, Poul (red) Psykoanalysen - Dess uppkomst,
omvandlingar och tillämpning I: Freud och hans skola N&K 1924, 161 + iii
s. stor 8vo, trasigt skomsl, samtida namnt; Innehåll: S Freud: Den psykoanalytiska
intressesfären, Om drömmen. CG Jung: Om faderns betydelse för den enskilde
individens öde, O Pfister: Psykoanalysens användning i pedagogiken och
själavården, J Kinkel: Till frågan om religionens ursprung och psykologiska
grundvalar
125:-
-
(Freud, Sigmund) Fredelius, Gunilla Freuds syn på kvinnlig
personlighetsutveckling. Sfph 1982, 67 s. Klammerhäftad, främre nedre
hörn ngt stött, namnteckning på främre omslags insida, liten not på bakre
omslag. 90:-
-
Freud,
Sigmund Drömtydning Bonniers
1958, 388 s. Alduspocket 40:-
-
Freud, Sigmund
Vardagslivets psykopatologi Bonniers 1924, 255 + ii s. stor 8vo, ngt
nött rygg, porträtt; Vetenskap och Bildning XXXIII 200:-
-
Freud, Sigmund Vardagslivets psykopatologi. Aldus
1964, 224 s. Pocket. 40:-
-
Freud, Sigmund Vorlesungen zur Einführung in die
Psychoanalyse. Gustav Kiepenheuer Verlag, Berlin 1933, 523 + ix pp.
Hardbound publishers linen with author and title staped in green on front
board, spine discoloured, upper spine a bit frayed, ”Hamburg 1934” on
flyleaf in ink. 1.-40. Taus. (Lizenzausg.), 46.-86. Taus. (Gesamtausg.).100:-
-
Freud,
Sigmund Über Psychoanalyse - Fünf
Vorlesungen gehalten zur 20jährigen Gründungsfeier der Clark University in
Worchester Mass. September 1909 Franz Deuticke, Leipzig und Wien 1922,
iv + 62 pp hardb private cloth, 6.
unveränderte Aufl, contemporary name, large 8vo 150:-
-
Fromm, Erich Kärlekens konst N&K 1958, 152 s. 1:a
sv uppl, stor 8vo, förord av Alarik Roos, efterskrift av Ruth Nanda Anshen,
bakre omsl fläckat 75:-
-
Furhammar, Leif Filmpåverkan. Socialpsykologiska
uppsatser. PAN 1971, 161 + vii s. Pocket. 50:-
-
Förhammar, Staffan
Från tärande till närande. Handikapputbildningens bakgrund och
socialpolitiska funktion i 1800-talets Sverige. Stockholm 1991, 248 s.
Häftad, disseertation, stor 8vo, spikblad.
Stockholm Studies in
History 43. såld
-
Garthon, Per Barn i
Sverige Aldus/Bonniers 1968, 148 + xii s. originalpocket, rec-stämpel,
Tribunserien 60:-
-
Gesell, Arnold Barnet
i utveckling - En läkares och barnpsykologs synpunkter
Aldus/Bonniers
1965, 132 + iv s. pocket, ill m opaginerade planscher 60:-
-
Gregory,
R L Öga och hjärna - Seendets
psykologi Aldus 1961, 251 + v s. rikt
ill 70:-
-
Gregory,
Richard L (Ed.) The Oxford Companion
to the Mind Oxford University Press 1987, xviii + 856 pp hardb
publ cloth w dj, large 8vo, ill 150:-
-
Greyerz Walo von Människan och kriget. Psykologiska
reaktioner. Riksförbundet för Sveriges Försvar 1960, 92 s. Häftad,
förord av Tage Erlander. 80:-
-
Grof, Stanislav & Joan Halifax The Human Encounter with
Death. E P Dutton, New York 1978, xvi + 240 pp. Softcover, markings
in pencil in margins of text, nick in front lower corner. 80:-
-
Grue-Sørensen, K &
Thyge Winther-Jensen (red) Pedagogikkens Hvem hvad hvor Politikens
Forlag, Copenhagen 1978, 295 s. inb förl dek helklotbd, rikt ill,
utgallringsstämpel och ca 2x4 cm bortklippt av främre försätts 80:-
-
Grundprinciper för den marxistiska psykologin
Progress/Fram 1986, 424 s.
inb förl helklotbd m skomsl, enstaka fotoill 100:-
-
Gröning, Inger
Språk, interaktion och lärande i mångfaldens skola. Uppsala Universitet
2006, 38 + Studie I: s. 51-111, Studie II: 54 s., Studie II:89 s. äftad,
dissertation, stor 8vo. Digitala skrifter från Nordiska Språk 1. 100:-
-
Guilford,
J P Psychometric Methods McGraw-Hill Book Company 1936, xvi + 566 pp hardb
publ blindstamped cloth, 1st ed 4th impr 150:-
-
Gästrin, Jan Stadier i barnets andliga utveckling.
Pedagogiska kåserier. A&W 1947, 148 s. Häftad med lätt naggat
skyddomslag, blyertsmarkeringar i marginalerna, namnteckning på
smutstitelsida. 60:-
-
Harriman,
Philip Lawrence (Ed.) The Encyclopedia
of Psychology Philosophical Library, New York 1946, viii + 897 pp 1st
ed, hardb publ cloth w brown upper edge, large 8vo, a few ill’s, some
pencil markings in beginning of book, small spot on front edge 70:-
-
Havemann, Ernest Men, Women & Marriage - An Analysis of
the Problems of Love and Sex in Modern Society Doubleday & Co, New York
1962, ii + 227 pp 1st ed, hardbound publ cloth w dj 100:-
-
Havin, Henry Karaktärisering. Et karakterologisk
grunnskjema med ordlister og hefte for (selv-)karakterisering. Oslo
1944, 251 s. + 4 karakteriseringshäften (16 s. st.) Inbunden förlagets
läderryggband, stor 8vo, rygg ngt nött, häfterna klammerhäftade, ett av
häftena rejält solfärgat. 200:-
-
Hedeby, Berit Familjebehandling. Frälsning eller bluff?
Zindermans 1977, 171 s. Inbunden förlagets helklotband med
tillknycklat skyddsomslag, många utklippta tidningsartiklar medföljer.
60:-
-
Hedeby, Berit Mitt liv är mitt! En bok om självmord och
självmordsförsök. Zindermans 1980, 195 + i s. Dedicerad (Björn, vi
har ju bara ett enda liv! Tillg. Berit 30/10-81.), blyertsunderstrykningar,
ngt nött rygg. 100:-
-
Hegeler, Inge & Sten Kärlekens ABZ... R&S 1962, 257 +
iii s. Häftad i illustrerat omslag med flikar, liten 4to, illustrerad av
Eiler Krag, omslag ngt naggat och solkigt. 1:a svenska uppl. 80:-
-
Heinemann, Peter-Paul Mobbning. Gruppvåld bland barn och
vuxna. N&K 1972, 174 s. Häftad, ngt nött omslag, nött ryggfot, ett
par biblioteksstämplar. 70:-
-
Henschen, Helena M
(red) Barn i stan från sekelskifte till sjuttiotal. Folksam/Stockholms
Stadsmuseum/Tidens 1979, 296 + i s. Inbunden förlagets kartonnageband,
illustrerrad, illustrerade försättsblad. 3:e tryckn. 12-16:e tus. 70:-
-
Hjortenfalk, Kjell Elfte budet. Stockholm 1966, 173 s.
Häftad med flikar i illustrerat omslag. Roman om ”individens
söndermangling vid sinnesundersökningar”. 100:-
-
Holberg, Per Socialpolitisk teori och praktik. Prisma
1978, 220 + iv s. Originalpocket, understruken första 70 s. 50:-
-
Holm, Ulla Empati.
Att förstå andra människors känslor. N&K 1996, 188 s. Inbunden
förlagets kartonnageband. 1:a uppl., 7:e tryckningen.
såld
-
Hultgren, Sven O
Skola i dialektal miljö - Språkanvändning och språkliga attityder i övre
Dalarna Uppsala 1983, 208 s. diss, stor 8vo, Studia Philologiae
Scandinavicae Upsaliensia 18 80:-
-
Husén,
Torsten m. fl. Vuxna lär - Förutsättningar
och metoder i vuxenundervisningen Liber 1966, 238 + iv s. inb förl klotryggbd m ngt naggat skomsl, 3:e uppl 4:e tryckn 25:-
-
Husén, Torsten Pedagogisk psykologi. Svenska
Bokförlaget / Norstedts 1965, 330 s. Inbunden förlagets guldpressade
helklotband, illustrerad. 3:e uppl. 60.-
-
Hübinette, Staffan Narkotikafri skola. Praktisk handbok om
policy och åtgärder. Fri Förlag 2003, 152 s. Inbunden förlagets
fotoillustrerade laminatband, illustrerad. 150:-
-
Isling, Åke Vägen
till en demokratisk skola - Skolpolitik och skolreformer i Sverige från
1880- till 1970-talet Prisma 1974, 149 + iii s. originalpocket,
fotoill 60:-
-
Jacobowsky, Bernhard Om tillämpningen av 1927 års
militärersättningsförordning vid schizofreni utan plats, u å (1944), s.
i + 92-114 dedicerad från förf, stor 8vo, klammerhäftad; särtryck ur
Festtskrift till Henrik Sjöbring 9/7 1944 50:-
-
Janet,
Pierre Les névroses Ernest
Flammarion, Paris 1909, 397 + 8 pp hardb
private cloth, some underlinings and notes 70:-
-
Johansson,
Gunnar Ergonomi och människa-
teknikproblem - Något om ett aktuellt forskningsområde inom psykologi Uppsala
1969, 29 s. Studia Psychologica
Upsaliensia 1, klammerhäftad, ospr, liten 4to
40:-
-
Johnson, Wendell Stuttering and what you can do about it.
Dolphin Books 1961, 279 pp. Paperback, name stamp on inside of front
cover, unerlining in pencil a couple of pages. Om stamning. 70:-
-
(Jonsson, Gustav) Winterhed, Kerstin Gustav Jonsson på
Skå: Visionen. Förlags AB Marieberg 1980, 248 s. Häftad, lätt nött
rygg, fotoillustrerad. 70:-
-
Jönsson, Bengt & Agneta
Paulsson Daghem och samhällsekonomi Prisma 1979, 103 s.
originalpocket 60:-
-
Karlsson, Georg
Adaptability and Communication in Marriage - A Swedish Predictive Study of
Marital Satisfaction Uppsala 1951, 215 pp large 8vo, diss; the first
diss in Sociology from Uppsala, 2 pages annotated in pencil 100:-
-
Kjellberg,
Knut Själskultur Gebers 1922, 155
s. inb förl lätt nötta helklotbd m
medb omsl 40:-
-
Klepec, Peter (Ed. in Chief) Philosophie, psychoanalyse:
alliance ou mésalliance. / Philosophy, Psychoanalysis: Alliance or
Misalliance. Ljubljana 2006, 318 pp. Softcover, large 8vo, 17
articles, several dealing with Lacan, mostly in French. Filozofski Vestnik
vol. 27, no. 2 2006. 160:-
-
Kretschmer,
Ernst Om hysteri Bonniers 1936,
150 s. liten bit av ryggfoten borta,
understrykningar och noteringar 40:-
-
Ladberg, Gunilla
Daghem - Förvaringsplats eller barnmiljö? Prisma/Verdandi 1974, 133 +
iii s. ngt nött omsl (fr a rygg), Verdandi-debatt nr 72 50:-
-
Laird,
Donald A Hur man vinner duglighet och
självförtroende - Framgång genom självanalys N&K 1948, 328 s. inb
förl klotryggbd 40:-
-
Landqvist, Håkan Råd
och ruelse - Moral och samtalsstrategier i Giftinformationscentralens
telefonrådgivning Uppsala 2001, 232 s. diss, stor 8vo, Skr utg av
Inst f Nordiska Språk vid Uppsala Universitet 55 80:-
-
Larsson,
Hans Kunskapslivet -
Uppfostringspsykologi Bonniers 1920, 190 s.
3:e
uppl, struken 40:-
-
Larsson,
Hans Kunskapslivet -
Uppfostringspsykologi Lund 1909, 176 s. 1:a
uppl, inb pergamentryggbd, ngt
blekt, baksida svagt fläckig, rygg nött 40:-
-
Lennéer-Axelson, Barbro & Ingela Thylefors Arbetsgruppens
psykologi. Om den psykosociala arbetsmiljön - gruppdynamik, relationer,
arbetsroller, ledarskap, konflikter, förändring och personliga olikheter.
N&K 1992, 178 s. Häftad. Ny reviderad utg. 100:-
-
Lennéer-Axelson, Barbro o. a. Kärlek. Om förälskelse,
passion och vänskap, svartsjuka och mognande kärlek. W&W 1979, 187 + iii
s. Pocket, ngt nött rygg. 70:-
-
Lewin, Leif (red) Osvenskt kynne. Forskare med utländsk
bakgrund om sin syn på upsaliensisk humaniora och sammhällsvetenskap.
Uppsala 2005, 99 s. Häftad, stor 8vo, illustrerad.
Skrifter utg. av den Statsvetenskapliga föreningen i Uppsala 163.
Bidrag av Iain Cameron, Neil Price, Christine Palm Meister, Valerie
DeMarinis, Amjad Hadjikhani.
60:-
-
Lilius,
Albert Skolålderns själsliv Bonniers
1918, 277 s. nött och solfärgad
rygg, hårt struken och annoterad, ill 40:-
-
Liljeström, Rita Uppväxtvillkor. Samspelet mellan vuxna
och barn i ett föränderligt samhälle. Publica 1992, 251 s. Inbunden
förlagets fotoillustrerade konstläderband, delvis borttagen etikett på
frampärm. 75:--
Lindberg,
Elisabeth Att välja döden - En
socialpsykologisk studie av livs(o)vilja Carlssons 1998, 335 s. diss,
stor 8vo 140:-
-
Lindblad,
Sverker Lärarna – Samhället och skolans utveckling HLS Förlag
1994, 275 s. vissa blyertsstreckningar och ant. 75:-
-
Lindblom,
Jonas När vetenskapen tystnar - Ett
socialpsykologiskt studium av massmedias behandling av morden i Falun, Bjuv
och på Stureplan Förlags AB Gondolin 1999, 181 s. diss, med spikblad 100:-
-
Lindstein, Thomas Barn och vuxna på experimentbarnby.
Analyser utifrån Piagets och Bions teorier. AWE/Gebers 1981, 248 s.
Häftad. 100:- -
Lorentzson, Lars Gruppen - Skeenden och föreställningar.
R&S 1991, 141 s. Häftad, ett par understrykningar, ett läsveck på
rygg. Tema Nova, 1:a uppl., 3:e tryckn. 80:- -
Lorenz, Konrad Aggression - Det så kallade onda. PAN
1969, 244 + i s. Pocket, namnteckning på försättsblad, lätt nött rygg.
50:-
-
Lorenz, Konrad Aggression. Dess bakgrund och natur.
PAN&s 1967, 231 s. Inbunden förlagets pappband, rejält med
understrykningar, inskrift på försättsblad. 70:-
-
Lundgren, Gustaf Handstilens psykologi. N&K 1934, 202
+ ii s. + planscher. 1:a uppl., inbunden förlagets helklotband, blått vre
snitt, även illustrerad med skriftexempel i texten, ett fåtal streckningar i
texten. Om grafologi. 100:-
-
Lundh, Michael Mickes metoder. Handbok för föräldrar om
tonårsliv, droger och brott: Allt jag lärde mig som ungdomspolis i city.
kalla Kulor Förlag 2006, 148 s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsomslag. 100:- -
Lundsbye, Maths; Göran Sandell; Roland Ferm; Peter Währborg;
Bill Petitt & Tommie Fälth Familjeterapins grunder - ett
interaktionistiskt perspektiv, baserat på system-, process- och
kounikationsteori. N&K 1991, 358 s. Inbunden förlagets pappband.
120:- -
Lundström, Agneta & Gunilla Nordenfors Bryt tystnaden. Om
sexualiserat våld mot kvinnor och flickor. Stockholm 1990, 182 s.
Häftad, illustrerad, stor 8vo, lätt nött rygg. 100:- -
Löfgren, Bo & Inger Nelson-Löfgren Alkohol. Rus Missbruk
Behandling. Prisma 1980, 479 s. Inbunden förlagets illustrerade
pappband, lätt nött rygg. 130:-
-
Madsen, K B Psykologins utveckling - Från spekulativ
filosofi till experimentell vetenskap W&W 1970, 152 + viii s. pocket,
W&W-serien 257 50:- -
(Makarenko,
Anton Semjonovitj) Broström, Stig Makarenkos kollektivuppfostran och
nutida gruppedagogik LiberLäromedel 1981, 110 s. förstärkt rygg, en
bit avrivet av främre och bakre omsl, stämplar och klisterlappar från
universitetsbibliotek på främre omsl insida och smutstitelsida, fotoill
60:-
-
Marcuse,
F L Hypnos Prisma Magnum 1985, 256
s. namnt, stor pocket 50:-
-
Matthis, Iréne Gräns och rörelse. teman i fransk
psykoanalys. N&K 1987, 252 s. Inbunden förlagets kartonnageband.
80:-
-
Mattson,
Gustaf (verkst. red.) Psykologisk
pedagogisk uppslagsbok I-III N&K 1943-45, xv + xii + xii (förord
osv i de 3 banden) + totalt 1998 s. inb
förl gedigna halvfrbd m marmorerade snitt, 4to, ill I-III 150:-
-
Miller,
George A (Ed.) Communication,
Language, and Meaning - Psychological Perspectives Basic Books Inc, New
York 1973, xvi + 304 pp 1st ed,
hardbound publ cloth w dj, a few pencil marks in table of contents, one
library stamp, red upper edge 100:- -
Montagu, Ashley Man and Aggression. Oxford University
Press 1973, 278 pp. Softcover, some small annotations in pencil on inner
back cover. 2nd edition. 90:- -
Moxnes, Paul Ångest och arbetsiljö. Hur organisationen
påverkar personalen. En fallbeskrivning. N&K 1981, 155 + i s. Häftad,
understrykningar i blyerts. 75:-
-
Odén, Birgitta; Bodil E
B Persson & Yvonne Maria Werner Den frivilliga döden. Samhällets
hantering av självmord i historiskt perspektiv. Cura 1998, 298 s.
Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo. 175:- -
Oliven, John F Sexual Hygiene and Pathology - A Manual for
the Physician and the Professionals Pitman Medical Publishing Co,
Philadelphia 1965, xiv + 621 pp hardbound publ cloth w dj, 2nd ed, fully
revised and enlarged, large 8vo 100:- -
Pelzer, Dave Att hjälpa sig själv. Om hoppet, modet och
lyckan. Forum 2003, 214 + i s. Inbunden förlagets pappband med
skyddsomslag, enstaka understrykningar i blyerts. 2:a tryckn. 60:- -
Pelzer, Dave Pojken som inte fanns. Ett fosterbarns
sökande efter kärleken hos en familj. Forum 2002, 246 s. Inbunden
förlagets illustrerade pappband, som ny. 60:- -
Pelzer, Dave Pojken som överlevde. Forum 2002, 376 s.
Inbunden förlagsbannd med skyddsomslag. 60:-
-
Pikas, Anatol Så
stoppar vi mobbning! - Rapport från en antimobbningsgrupps arbete Prisma
1975, 129 + iii s. originalpocket, rec-stämpel 60:-
-
Pintner, Rudolf Intelligence Testing. Methods and Results.
University of London Press 1924, viii + 406 pp. Hardbound publisher’s
black stamped cloth, ery light wear to upper spine, inner boards and fly
leaves discoloured due to binding glue, back of title leaf and back board a
little soiled. 150:-
-
Preyer, W Hypnotismen eller den så kallade animala
magnetismen. Carl Högbergs Förlag, Gefle 1882, 63 + i s. Inbunden
privat skinnryggband med ngt nötta pärmar, bläcknamnteckningar och en liten
not om författarens födeleå på försättsblad, en namnteckning på titelsida,
inre falsar ngt lösa, rar. ”Hypnotismen” i guld på rygg. 350:-
-
Prieto,
Héctor Pérez Skola och erfarenhet: elevernas perspektiv – En grupp
elevers skolerfarenheter i ett longitudinellt perspektiv Uppsala 1992,
171 s. blyertsstreckad, namnt, stor 8vo; Uppsala Studies in Education 43
såld
-
Purvis, Kenneth Mannen mitt i livet. Övergång eller
undergång? Rabén Prisma /RFSU 1995, 122 s. Häftad, illustrerad.
80:-
-
Reeder,
Helene Jag är Lucifers Alfa -
Schizofreni eller högre medvetande Helene Reeder Förlag u å (1974),
174 s. ngt nött rygg, hårt streckad
såld
-
(Reeder, Rolf) Reeder, Helene Minnet av en son. Rolf
Reeder 4/7 1963 - 22/5 1982. HEL-förlag 1983, 96 s. Häftad, stor 8vo,
illustrerad. 100:-
-
Riopelle, A J (Ed) Animal Problem Solving. Selected
Readings. Penguin 1967, 437 + xi pp. Softcover, spine a bit worn.
Penguin Modern Psychology UPS 7. 60:-
-
Ronnby, Alf Socialstaten. Till kritiken av
socialteknokratin. Studentlitteratur 1981, 374 s. Häftad, ngt nött
omslag, fr a rygg, noteringar i blyerts i en mindre del av boken. 60:-
-
Rosen, Ismond The Pathology and Treatment of Sexual
Deviation - A Methodological Approach Oxford Medical Publications 1964,
xvi + 510 pp 1st ed, hardbound publ cloth w dj, large 8vo, name inscr
100:-
-
Rosendal, Björn Den känslomässiga intelligensen. UFOKI
1980, 105 + iii s. Dedicerad, häftad, vissa understrykningar i blyerts.
60:-
-
Rousseau, Jean-Jacques
Émile ou de l’éducation Garnier 1976, lvi + 666 + i pp ill,
introduction, bibliographie, notes, et index analytique par Francois et
Pierre Richard; heavy underlining 50:-
-
Rönnberg, Sten Metodik för beteendeobservation.
Stockholm 1972, 99 s. Häftad, några få blyertstreck i marginalen.
75:-
-
Samhällsvetenskapliga fakulteten -
Utvecklingslinjer och önskemål fram till år 2000
Uppsala Universitet u å (1981), 240
s. 40:-
-
Sandin, Bengt & Roger Säljö (red) Utbildningsvetenskap - ett
kunskapsområde under formering. Carlssons 2006, 381 s. Inbunden
förlagets illustrerade pappband. 90:-
-
Sandström-Taylor, Solveig Den största hemligheten. En bok om
sexuella övergrepp och hur de kan förebyggas. Informationsförlaget 1993,
233 s. Inbunden förlagets kartonnageband, stor 8vo, illustrerad. 1:a uppl.,
2:a tryckn. 150:-
-
Sargant, William & Eliot Slater Kroppslig behandling vid
sinnessjukdom.Med ett tillägg av Gunnar Lundquist: Den somatiska behandlingen
av narkomani. N&K 1946, 215 s. Häftad med naggat skyddsomslag, med en
liten fläck, stor 8vo, enstaka illustrationer, vissa annotationer och
understrykningar i blyerts, stor 8vo, liten riss i bakre omslag, förord och
översättning av Bror Rexed. 100:-
-
Schüle, Heinrich Handbuch der Geisteskrankheiten. F C W
Vogel, Leipzig 1878, x + 732 pp. 1st edition, hardbound worn half calf,
large 8vo, library staps and etiquette (Inst. för Psykiatri, Karolinska
Institutet), name inscription on fly leaf. Handbuch der speziellen Pathologie
und Therapie. hrsg. von H. v. Ziemssen, Bd. 16. 1.200:-
-
Seikkula, Jaakko Öppna samtal. Från monolog till levande
dialog i sociala nätverk. Mareld 1996, 238 s. Inbunden förlagets
kartonnageband. 125:-
-
Seth, Irène; Suzanne Heimdal & Eva Jansson Dyslexi för
föräldrar - En hjälp för dig som har barn med de läs- och skrivsvårigheter som
samlats under begreppet dyslexi Informationsförlaget 1997, 160 s. inb
förl kartonnagebd 90:-
-
Sexuella övergrepp mot barn. Allmnna råd från Socialstyrelsen.
Stockhol 1991, 146
s. Häftad, liten 4to, ett fåtal understrykningar i blyerts. SOU 1991:3.
80:-
-
Sjöstrand, Wilhelm &
Nordin, Thor Education as a humanistic discipline at the
University of Uppsala
Uppsala 1976, pp 87-95
dedicated by both authors, staplebound, large 8vo, reprint from Faculty of
Social Sciences at Uppsala
University. Uppsala University 500 years 7 25:-
-
Sundh, Stellan
Swedish School Leavers’ Oral Proficiency in English – Grading of Production
and Analysis of Performance Uppsala 2003, 320 pp diss, large 8vo;
Studia Anglistica 123 125:-
-
Svedhem, L (red) Nätverksterapi. Teori och praktik.
Carlssons 1989, 341 s. Häftad, ngt nött rygg, illustrerad. Minervabckerna.
4:e tryckn. 60:-
-
Svensson, Kerstin Socialt arbete med brottsoffer. Sympati,
empati och organisering. Carlssons 2006, 207 s. Inbunden förlagets
pappband med skyddsomslag, recensionsstpel på övre snitt, ”straff” tillagt med
kulspets efter titeln på skyddsomslaget. 130:-
-
Sverkerström,
Lars Livet omkring döden Verbum
1988, 126 s. om sorg och sorgearbete;
innehåller ytterligare 2 kapitel som inte finns i 1:a utgåvan från 1981 40:-
-
Takman, John Ungdomspsykiatri - En orientering Liber
1967, 314 s. temapocket, 2:a uppl 50:-
-
Tead, Ordway Instincts in Industry. A Study of
Working-Class Psychology. Houghton Miffin Co 1918, xviii + 222 pp.
1st edition, hardbound publisher’s cloth. 125:-
-
Terman, Lewis M & Maud A Merill Intelligensmätning.
Handledning i bruket av de nya oarbetade Stanford-Binet-proven för
intelligensundersökning. Föreningen för Sinnesslöa Barns Vård 1943, xiv
+ 504 s. + ett par lappar (bl a rättelser) inklistrade på bakpärms insida.
Inbunden förlagets helklotband, bakre fals och ryggfot nötta, ett par
svaga småfläckar på frampärm, namnteckning, understrykningar och kommentarer
av Björn Sjövall. 120:-
-
Thorndike, Edward L Educational Psychology I-III.
Teachers College, Columbia University, New York 1913-14, xii+327; xii+452;
x+408 pp. Hardbound publisher’s blue cloth with gilt lettering on spine,
large 8vo’s, name inscription on first fly leaf in all volumes, a bit of
underlining in beginning of vol. 2, , front hinge of vol. 2 weak, corners
barely bumped, a little dent in front board of vol. 3. front inner hinge of
vol. 2 weak, small barely noticable ink spot on spine of vol. 2. 750:-
-
Tingsten, Herbert Gud och fosterlandet – studier i
hundra års skolpropaganda Norstedts 1969, 302 s. ded, inb förl
helklot m ngt naggat skomsl 90:-
-
Tomkins, Silvan S The Thematic Apperception Test. The
Theory and Technique of Interpretation. Grune & Stratton, New York 1947,
xii + 297 pp. 1st edition, hardbound publisher’s cloth, large 8vo, some
markings in margins the first 40 pages, name inscription on fly leaf. With
the staple bound booklet: Thematic Apperception Test Manual by Henry A
Murray. 100:-
-
Trankell, Arne Litteratur i veckopressen. En experimentell
undersökning rörande veckotidningspublikens litterära smak. Forum 1951,
109 + 3 + 2 utviksdiagram + 16 s. (bilagor). Häftad, osprättad, stor 8vo,
ngt solkigt omslag. 120:-
-
Ullmann, Leonard P & Leonard Krasner A Psychological
Approach to Abnormal Behaviour. Prentice-Hall, Inc. 1969, xiv + 687 pp.
Hardbound publisher’s cloth, large 8vo, a bit of underlining in some places,
name inscription, sall speck on upper edge. 3rd printing. 140:-
-
Wagnsson, Ruben ABC. Vår folkundervisning från medeltid
till enhetsskola. Svenska Folkrörelser 1955, 400 s. Inbunden
förlagets halvranska band med dekorerad frampärm, 4to, övre guldsnitt, mkt
rikt illustrerad, främre omslag medbundet. 230:-
-
Wechsler, David The Measurement of Adult Intelligence.
The Williams and Wilkins Company, Baltimore 1944, viii + 258 pp.
Hardbound publisher’s cloth with gilt spine, large 8vo, a bit of
underlining. 3rd edition. 80:-
-
Weitz, Shirley Nonverbal communication. Readings with
Commentary. Oxford University Press 1979, x + 434 pp. Softcover, large
8vo, illustrated, covers a bit worn. 2nd edition. 125:-
-
Wigert, Viktor
Psykiska sjukdomstillstånd I-II Bonniers 1927, 202+ii; 200+ii s. 2
delar i ett halvfr bd, färgat övre snitt, 2:a uppl, ill, en utviksplansch
125:-
-
Wiiland, Towe
Examinationen i fokus. Högskolestudenters lärande och examination -en
litteraturöversikt. Uppsala Universitet 1998, xii + 110 + xvi s.
Häftad, stor 8vo. Rapportserie från Enheten för utveckling och utvärdering.
Rapport nr 14. 80:-
-
Winter, Jenny Problemformulering, undersökning och
rapport. LiberFörlag 1983, 85 s. Häftad, ett fåtal understrykningar.
Uppl. 2:2. 50:-
-
Vinterhed, Kerstin (red) Självmord. En antologi.W&W
1968, 131 + iv s. Häftad. I serien: Nu! 60:-
-
Wittig, Horst E Bildungswelt Ostasien.Ferdinand
Schöningh, Paderborn 1972, 253 pp. Dedicated, softcover. UTB 78. 75:-
-
Vylder,
Elisabeth de Så minns jag det - Folkhögskoleminnen
och tidsbilder LTs Förlag 1957, 198 s. dedicerad,
ou, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher 80:-
-
Wåhlén, Axel Experientell intelligensundersökningsmetod.
Kortfattad metod för experimentell undersökning av den allmänna
intelligensnivån. Örebro 1941, 54 s. Inbunden förlagets helklotband,
rygg blekt, rygghuvud skadat, understrykningar, hörn ngt nötta, ovanlig. 2:a
upplagan. 75:-
-
Zax,
Melvin & Stricker, George The
Study of Abnormal Behavior - Selected Readings The Macmillan Co, New
York/ Collier-Macmillan Ltd, London 1964, xii + 447 pp 1st
ed, large 8vo, some pen underlining, name 100:-
-
Zilboorg, Gregory &
George W Henry A History of Medical Psychology. W W Norton & Co, New
York 1941, 606 + i pp. + plates. 1st edition, hardbound publisher’s
cloth, large 8vo.
200:-
-
Åkesson,
Hans Olof Epidemiology and Genetics of Mental Deficiency in a South
Swedish Population Uppsala 1961, 107 pp + errata leaf a publication
from The Institute for Medical Genetics of the University of Uppsala, errata
leaf glued to inside of front cvr 70:-
-
Öhrvall,
Hjalmar Om psykisk uttröttning – med särskild hänsyn till skolan och
universitetet Stockholm 1905, 38 s. 2:a öfversedda uppl, 4-7 tus,
tuschöverstruken namnt på främre omsl, hörn på titelsida avklippt
(endast substansförlust), nött rygg; Studentföreningen Verdandis småskrifter
59 30:-
-
Östlund-Stjärnegårdh,
Eva Godkänd i svenska? - Bedömning och analys av gymnasieelevers texter
Uppsala 2002, 226 s. diss, stor 8vo, Skr utg av Inst f Nordiska Språk
vid Uppsala Universitet 57 80:-
|