|
Resehandböcker/Kartor Travel guides/Maps etc. uppdat 07-04-01
-
(Australia)
Terrill, Ross The Australians.
Simon & Schuster, New
York 1987, 354 pp. Hardbound publisher’s cloth w dust jacket, large 8vo,
cutout (ca 2x4 cm) in lower front endpaper taking away the lower part of the
map of New Zealand, 3 library stamps on first 2 leaves and one in inlay.
75:-
-
(Austria) Österreich - Tatsache und Zahlen
Bundespressdienst, Wien 1966, 108 pp + fold out map richly ill, 7th ed
30:-
-
(Canada)
Delainy, William P; John D Duerkop & William A S Sarjeant Saskatoon - A
Century in Pictures Werstern Producer Prarie Books, Saskatoon,
Saskatchewan 1982, viii + 177 + iii pp 4to, hardbound publ boards w a
little worn dj, lavishly ill w photographs 100:-
-
(Danmark)
Werner, Sigvart (Ed.) Copenhagen
- The Old Historical City J. Frimodt Publisher
1948, unpaged (56 pp) lying 4to, whole
page plates, 4th ed, inscription; with an introduction by Vilhelm Lorenzen 75:-
-
(Egypt)
Riesterer, Peter P Ägypten - ein Geschenk des Nils Büchergilde
Gutenberg, Zürich 1958, 111 pp + 3 part foldout hardbound publ semi-hard
boards, 4to, lavishly ill w photos in b/w, previous purchase date on fist
fly-leaf 90:-
-
(Ethiopia)
Guide Book
of Ethiopia The Chamber of Commerce, Addis
Ababa 1954, 443 pp hardb publ cloth,
whole page plates of the imperial family (7 plates), other ill’s in text,
large 8vo; a unique and collectable
book for those who are interested in African history and particularly
Ethiopian history in the 20th Century. The publishers state in the Preface
that the book "is intended to be an authentic catalogue of the
activities of an ancient nation and its people which successfully overcame
the destructive effects of an aggressive war and occupation".
600:-
-
(Finland)
Det svenska Finland - en orientering
Stockholm 1948, 281 s.
inb förl helklotbd m finska lejonet i guld på frampärm, ill, liten fläck på
främre snitt; bidrag av bla Bertel Gripenberg 75:-
-
(Finland)
Fakta om Finland Otava, Helsingfors 1979, 116 s.
fotoill i färg och s/v, 2:a uppl 25:-
-
(Finland) Hirn, Sven Imatra som natursevärdhet till och med
1870 - En reselitterär undersökning med lokalhistorisk begränsning
Helsingfors 1958, 328 s. stor 8vo, enstaka ill, diss; Bidrag till kännedom
af Finlands natur och folk utgifna af Finska Vetenskaps-Societeten H. 102
125:-
-
(Finland)
Lannert, Erik (Red) Ekenäs -
Tammisaari Ekenäs 1967, opag (ca 100 s.) inb
klotryggbd m färgfotodekorerade pärmar, rikt fotoill i färg och s/v,
huvudfotograf Harry Holmström, tillskrift 100:-
-
(Finland)
Mattila, Olavi M (text) Suomi -
Finland-Finnland Oy Paletti AB 1990, unpaged (ca 200 pp) hardbound
publ dec cloth w dj, 4to, lavishly photo-ill in colour, text in Finnish,
Swedish, English and German 120:-
-
(Finland) Mårtenson, Gunnar (red) Vår huvudstad
Helsingfors Helsingfors stad 1950, 346 + ii s. inb förl klotryggbd,
4to, mkt rikt fotoill, tillskr 100:-
-
(France)
Aymé, Marcel; Antoine Blondin, Jean-Paul Clébert & Patrice Molinard
Paris, que
j’aime... Editions Sun,
Paris 1966, 132 pp hardbound publ linen w a bit worn dj, lavishly ill,
square 4to
100:-
-
(France) Champigneulle, Bernard Paris de Napoléon à nos
jours Hachette 1969, 266 + vi pp + plates (24 pp) + a contemporary map
of Paris 120:-
-
(France) Guth, Paul Paris naïf Bernhard Grasset, Paris
1962, 246 + viii pp lower spine bumped, w 64 photographs by Georges
Glasberg 100:-
-
(France)
Hanoteau, Guillaume L’age d’or de Saint Germain des Prés Denoél 1965,
126 + viii pp 4to, glassine dj, printed on thick paper, lavishly
photo-ill; portrays the cultural life of a part of Paris 120:-
-
(France)
Hillairet, Jaques Connaisance du vieux
Paris
Editions Princesse, Paris
1977, vi+377 (Rive droite) + 299 (Rive gauche et les iles) + 256 (Les
villages) pp hardbound publ dec cloth w glassine dj, ill 200:-
-
(France)
Hillairet, Jaques L’Ile
Saint-Louis. Rue par rue, maison par
maison
Les Éditions de Minuit 1967, 285 pp + 7 tableaux + 5 pp large 8vo, ill w
unpaged plates 150:-
-
(France)
Levron, Jacques Paris se souvient - Plaques commémoratives du 6e
arrondissement Libraire Académique Perrin, Paris 1972, 415 pp hardbound
publ cloth w a bit worn dj, name inscr. 80:-
-
(France) Pillement, Georges Paris en fête Bernard
Grasset, Paris 1972, 412 pp hardbound publ cloth w dj, richly ill; an
historical account of the feasts and their conception 125:-
-
(France)
Pollini, Eva Saint-Paul-de-Vence and the Maeght Foundation Bonechi
1988, 48 pp 4to, 56 colour ill’s, text in English 40:-
-
(France)
Rochegude, Marquis de & Jean-Paul Clébert Promenades dans les rues de
Paris I-II Editions Denoël, Paris 1958, lii (of which 31 pp
plates)+334+xxiv (Rive gauche); xxxii (plates)+406+xx (Rive droite)
pp 160:-
-
(Frankrike)
Aurén, Sven (text) & Rune Hassner (bild) Parispromenad W&W 1950,
opaginerad (ca 150 s.) inb förl klotryggbd, stor 8vo, mkt rikt ill m
foton, titelfält på rygg nött, namnteckn 60:-
-
(Frankrike)
Aurén, Sven Gubben i lådan N&K 1953, 125 s. inb förl dek pappbd m
klotförstärkt rygghuvud och -fot, ill av Lillemor Tell, sprängt snitt, 3:e
uppl; om Paris 60:-
-
(Frankrike)
Aurén, Sven Paris kontra Paris W&W
1963, 183 s. inb förl klotryggbd m
ngt solkigt skomsl, 2:a uppl 50:-
-
(Frankrike) Dubreuil, Y Michelle & Rose Osvald-Sirén Paris, toujours Paris Ljus
1945, opag (drygt 100 s.) liten 4to, ngt nött rygg, fläckat bakre omsl,
mkt rikt ill, översatt till svenska av Elsa Thulin 125:-
-
(Frankrike)
Dubreuil, Y Michelle & Rose Osvald-Sirén Paris, toujours Paris Ljus
1946, opag (drygt 100 s.) inb förl halvklotbd m medb omsl, liten 4to, mkt
rikt ill, översatt till svenska av Elsa Thulin 200:-
-
(Frankrike)
Hjorth, Harriet Champagne och annat festligt R&S 1964, 206 s. inb
förl dek helklotbd, ill m teckningar av Per Beckman 60:-
-
(Frankrike) Hjorth, Harriet Liten by i Bretagne R&S
1973, 165 s. Trendpocket, ill av Bibbe Lindström
såld
-
(Frankrike)
Hommerberg, Sigge Om ni reser till
Paris Allhem 1950, 260 + iv s. 1:a
uppl, inb förl dek helklotbd, helt rött snitt, mkt rikt ill i s/v och färg,
enstaka understrykningar, 2 utvikskartor 50:-
-
(Germany)
Album von Leipzig (44 Ansichten) Kunstverlag Louis Pernitzsch,
Leipzig n d vertical large 8vo, 44 mounted
photographs w protective paper, in very good condition,
Orig.-Brosch mit Kordel
300:-
-
(Germany)
Busse, Fritz (artwork) & Dirk Paulun (text) Hamburger Skizzen Südwest
Verlag, München 1968, 128 pp hardbound publ dec cloth, lavishly ill in
colour and b/w, square large 8vo 75:-
-
(Germany)
Heilmann, Irmgard Hamburger Bilderbuch I Heilmann Verlag, Hamburg 1959,
120 pp hardbound publ cloth w title in gold on front board, ill w 63 b/w
and 24 photos in colour, horizontal large 8vo, map endpapers 50:-
-
(Germany) Kriegbaum, Friedrich Nürnberg - Aufgenommen von
der Staatlichen Bildstelle Deutscher Kunstverlag, Berlin 1937, 46 pp
(text) + 128 pp whole page photo plates hardbound publ dec cloth, small
4to, tinted upper edge, contemporary name inscr., ill’s in text 100:-
-
(Germany)
Lachmund, Fritz Die Altstadt Hamburgs in Bilddokumenten Verlag F
Dörling, Hamburg 1968, 12 + ii pp hardbound publ cloth w dj, square large
8vo, map endpapers, lavishly ill w old b/w photographs 100:-
-
(Germany)
(Suhr, Peter) Schroeder, Otfried & Rolf Müller Hamburgs liebe Denkmale -
Hamburgensien und Panoramen Peter Suhrs und seiner Brüder. Unter Verwendung
zeitgenössischer Quellen dargestellt Das Topographikon Verlag Rolf Müller,
Hamburg 1967, 191 pp hardbound publ linen w a little chafed dj, richly ill,
square small 4to, picture descriptions by Rüdiger Wagner; about the 19th
century German artist Peter Suhr 175:-
-
(Great Britain) Dutton, Ralph Wessex - Dorset, Wiltshire,
Hampshire with West Berkshire & East Somerset BT Batsford Ltd 1950, viii
+ 128 pp + unpaged photo plates (125 photos) 1st ed, hardbound publ photo
dec boards, maps on inner boards, other ill’s in text 90:-
-
(Great Britain) Lockhart, R H Bruce Your England Putnam,
London 1955, vi + 303 pp 1st ed, hardbound publ cloth w a little worn dj,
red upper edge 75:-
-
(Great Britain) Manning-Sanders, Ruth The West of England
B T Batsford Ltd 1949, viii+ 152 pp + unpaged plates 1st ed, hardbound
publ cloth w somewhat worn dj, green upper edge, ill, name inscr, maps on
inner boards, in the series:The Face of Britain 90:-
-
(Great Britain) Northern Ireland British Travel
Association, London n d (1967), 35 pp staplebound, ill, map 20:-
-
(Great Britain) Salmon, Arthur L (text) & E W Haslehurst
(paintings) Bath and Wells Blackie & son Ltd, London & Glasgow n d
(1940ies), 64 pp + unpaged plates in colour hardbound publ cloth w a bit
worn dj, name inscr, accompanied by: Cathedral Church of St Andrew-Wells.
Short guide (revised 1947), staplebound, ill 6 pp 90:-
-
(Great Britain) Scott-Moncrieff, George The Lowlands of
Scotland B T Batsford Ltd 1949, viii + 120 pp + unpaged plates
hardbound publ cloth w dj, 115 photos, 3rd ed, maps on inner boards, blue
upper edge, in the series:The Face of Britain 90:-
-
(Great Britain) Wales British Travel Association, London
n d (late 1960’s), 34 pp staplebound, ill, map 20:-
-
(Greece) Bowman, John The Wonderful World of Crete
Efstathiadis Group, Athens 1986, 80 pp lavishly ill in colour, large 8vo
40:-
-
(Greece)
Georgiadis, Nikos V Mistra Athens 1979, 94 + 18 pp lavishly ill in
colour and b/w, in English 60:-
-
(Greece) Mandouvalos,
Yannis L Diros . Grottes-Pyrgos-Monuments Byzantins Récit de Voyage,
Athènes 1981, 106 + iv pp richly ill, in French 60:-
-
(Greece) Petris, Tassos N Rhodes (Kamiros Filerimos Lindos)
- History, arts, folklore, modern life Toubi’s. Athens 1981, unpaged (80
pp) lavishly ill in colour, large 8vo 60:-
-
(Greece) Tataki, A B Lindos - The Acropolis and the Medieval
Castle Ekdotike Athenon, Athens 1981, 72 pp + large fold-out
reconstruction of all the buildings on the Acropolis of Lindos large 8vo,
lavishly ill in colour 60:-
-
(Grekland)
Durrell, Lawrence Prosperos cell - En vägvisare i ön Kerkyras landskap och
seder PAN&s 1965, 155 s. inb förl dek helklotbd m skomsl, Kerkyra=Korfu
50:-
-
(Grekland)
Gaitanides, Johannes (inl.) De grekiska öarna - ”Blommor av marmor” i ett
blått hav Allhem 1962, 13 (text) + iii + 81 (helsides fotoplanscher, ett
fåtal i färg) +ii (karta bl a) + utvik m bildkommentar. inb förl
klotryggbd m fotodek pärmar; ingår i Allhems serie ”Terra magica” 75:-
-
(Grekland)
Hamrin, Agne En vår i Grekland Bonniers 1960, 247 s. + opaginerade
helsidesplanscher stor 8vo, naggat omsl och rygg 50:-
-
(Grekland) Kilian, Hannes Rhodos - Porträtt av en ö
Allhem 1963, 80 s. inb frl klotryggbd m fotodek pärmar, stor 8vo, mkt rikt
ill, inl och bildkommentar av Käthe Brotze, i serien ”Terra Magica” 75:-
-
(Grekland)
Rabe, Sven Rhodos W&W 1964, 124 s. pocket, lätt nött rygg, ill m 16
s. opaginerade fotoplanscher 40:-
-
(Island)
Borg, Inga (text) & Möller, Ingegerd (bilder) Dagboksbilder
från Island LT/Litteraturfrämjandet 1977, 111 s. inb förl dek pappbd, ill i färg, stor 8vo såld
-
(Island)
Malmberg, Hans (bild) & Briem, Helgi P (text) Island
Stockholm 1951, 128 s. inb förl
dek helklotbd m trasigt skomsl, liten 4to, rikt ill m foton i s/v 50:-
-
(Italien)
Andrén, Arvid (utg) Italiensk mosaik - En antologi Norstedts 1970,
304 s. inb förl helklotbd m skomsl, bakre pärm och skomsl m viss
fuktskada, ill m opaginerade planscher, stor 8vo 50:-
-
(Italien)
Fries, Carl Romerska vägar W&W 1957, 219 s. stor kvadratisk 8vo,
osprättad, rikt ill m helsidesplanscher, lätt nött rygg
såld
-
(Italien)
Hamrin, Agne Rom 100 år som Italiens huvudstad Bonniers 1970, 227 s.
inb förl dek pappbd, ill m opaginerade fotoplanscher, lätt nött rygg 75:-
-
(Italien)
Hentzel, Roland (red)
Mitt Rom N&K 1955, 239 s. stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher,
ngt nött rygg, namnt i blyerts; 19 föfattare skriver om om, bl a: K W Gullers,
Amelie Posse, Gösta Säflund, agnar Josephson, Sven Lidman och Lorens Marmstedt
60:
-
(Italien) Hommerberg,
Sigge Om ni reser till Rom Allhem 1951, 247 s. + 4 utvikskartor inb
förl dek helklotbd, röda snitt, rikt ill, sista utvikskartan lätt naggad, 2:a
uppl 80:-
-
(Italien) Otto-Wasow, Kurt
(foto) & Olof Vessberg (inledn) Rom - En bok i färg om den eviga staden
19 s. text + 24 färgplanscher med tillhörande text på motsatta sidan inb
förl helklotbd m skomsl (m ett par småriss), kvadratisk stor 8vo 60:-
-
(Italien)
Otto-Wasow, Kurt (foto) & Sven Ulric Palme (text) Florens - Toscanas
smyckeskrin R&S 1959, 19 s. (text) + 24 färgplanscher med tillhörande text
på motsatta sidan inb förl helklotbd m skomsl (liten riss i rygghuvud på
skomsl), kvadratisk stor 8vo 60:-
-
(Italien)
Sadolin, E Från Florens till Rom Gebers 1956, 164 + i s. inb förl
klotryggbd m medb omsl, liten 4to, rött övre snitt, rikt ill 90:-
-
(Italien) Schück, Henrik Rom - En vandring genom seklerna
I-II Gebers 1912 & 1914, 263 + 271 s. 1:a uppl, 4to, rikt ill,
rec-stämpel på del 2; del 1: antiken till slutet på medeltiden, del 2:
Renässansen; del 1 m 140 ill i text, 8 planscher i tontryck och 7 kartor;
del 2 m 143 ill i text, 6 planscher och 7 kartor i tontryck, del 2 sprucken
i bindningen 250:-
-
(Italy)
Alvaro, Corrado Roma vestita di nuovo Bompiani 1957, 130 + ii pp
1st ed, hardbound publ dec cloth w dj 200:-
-
(Italy)
Artoni, Carlo Le Dolomiti occidentali. Guida geografico-Turistica.
Catinaccio Sciliar Sassolungo Manfrini 1973, 95 pp hardbound publ dec
boards, square small 4to, lavishly ill in colour 100:-
-
(Italy)
Baracconi, Giuseppe I rioni di Roma. Edizioni del Gattopardo 1971, 518
+ 19 plates. + iv pp. Softcover with rubbed dust jacket, large 8vo. A
classic, ”Prima Edizione” stated, but the work was originally published 1889.
120:-
-
(Italy) Chiarelli, Renzo Strolling through Verona
Bonechi, Florence 1967, 64 pp large square 8vo, lavishly ill in colour,
upper spine badly bumped 40:-
-
(Italy)
Crawford, F Marion Ave Roma immortalis – Studies from the Cronicles of
Rome I-II MacMillan & Co, London 1899, x+332, x+344 pp hardb publ
dec cloth w gilded upper edge, cvr of vol I a little soiled, faint foxing,
pp 269-270 in vol II crumpled w a tear, one plate in vol I loose, ill w
numerous ill’s in text and also whole page photogravure plates I-II
100:-
-
(Italy)
Gregorovius Passeggiate per l’Italia I-IV Avanzini e Torraca Editori
1968-69, 275+360+285+329 pp. Sewn as issued, upper front corner of vol. 4
a bit bumped; vol. I:
Toscana, Umbria, Ravenna Vol. 2: Roma, Lazio Vol. 3: Lazio, Abruzzo Vol. 4:
Campania, Sicilia; in the series ”I Classici per Tutti” no 87-90
I-IV 100:-
-
(Italy)
Jnonni-Sebastini, Cesare Le piazze di Roma Schwarz & Meyer Editori
1972, 159 pp richly ill w lots of unpaged photo plates by Enrico Blasi
and Massimo Trombetti 80:-
-
(Italy)
Leprohon, Pierre
Florence
Minerva 1978, 112 pp
hardbound publ cloth w dj, square 4to, lavishly ill, text in English
60:-
-
(Italy)
Leprohon, Pierre
Rome
Minerva 1977, 112 pp
hardbound publ cloth w dj, square 4to, lavishly ill, text in English 60:-
-
(Italy)
Montagnana A Cura dell’Associazione ”Pro Loco” n d, 123 + v + fold out
map ill mostly in colour; the preamble is dated 1987, but this is the 5th
ed so it’s probably later 50:-
-
(Italy) Pedrotti Strade delle Dolomiti - Itinerari
automobilistici della regione Trentino-Alto Adige Manfrini n d, unpaged
(90 pp) large 8vo, richly ill in colour, w 22 detailed maps w commentary,
upper and lower spine a bit worn 40:-
-
(Italy)
Squadrilli, Tina Vicende e monumenti di Roma. Panorama storico-archeologico
per domande e riposte. Staderini Editore, Roma 1972, xxxvi + 560 + i pp.
Hardbound publisher’s illustrated boards, illustrated. 160:-
-
(Italy) Stirelli, A T Alla scoperta del Veneto La Scuola
1967, 64 pp large 8vo, lavishly ill in colour, about Venice and its
surroundings (Vincenza, Padova, Verona etc.) 40:-
-
(Kina)
Lindblad, Margareta & Willy Westby Beijing Willma Guides 1996, 192 s.
ngt nött omsl, hundöron, namn på titelsida ill 50:-
-
(Poland)
Zdunek, Andrzej (Ed) Lublin Wydawnictwo Lubelskie 1979, 17 pp text +
139 pp whole page plates in b/w and colour + 8 pp (index) hardbound publ
blind and red stamped cloth, large square 8vo, main text in Polish with
summary in Russian, English and German 100:-
-
(Rumänien) Ekström, Per Olof Hälsokällornas land -
Rumänien Zindermans 1975, 239 s. inb förl kartonnagebd, kvadratisk
8vo, fotoill 80:-
-
(Spanien)
Hanquist, Olof A Spanien. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag
1975, 334 s. Inbunden i trevligt helklotband från Leonard Gustafssons
Bokbinderi (Stockholm)
och stänkmarmorerat snitt, titelblad ngt solkigt, försätts med 2x4 cm
utklippt i nedre främre hörnet, titelsida med en gallringsstämpel.
80:-
-
(Storbritannien) Hommerberg, Sigge Om ni reser till London
Allhem 1971, 266 + x s. inb förl helklotbd m skomsl, rikt ill,
utvikskarta, 4:e omarb uppl 75:-
-
(Storbritannien) Kihlbom, Asta England av idag Gleerups
1938, viii + 382 s. + utvikskarta + opaginerade planscher ngt nött rygg, et
par småfläckar på främre omsl, streckad 60:-
-
(Storbritannien) Ottoson, Lars-Henrik Här är England...
Wales och Skottland Bonniers 1950, 428 s. + utvikskartor inb rött dek
helklotbd, sprängt snitt 60:-
-
(Storbritannien) Wahlund, Per Erik Londonpromenader -
Strövtåg Förälskelser Mysterier Aldus/Bonniers 1970, 238 + x s.
pocket, ill av Yngve Svalander såld
-
(Storbritannien) Zweigbergk, Eva von Upptäcktsfärd i England
Bonniers 1956, 317 s. inb förl helklotbd m trasigt skomsl, namnt, ill m
opaginerade fotoplanscher, ett par småfläckar på främre snitt 60:-
-
(Tunisien)
Schleinitz, Egon Tunisien - Ett
semesterparadis Allhem 1963, 78 s. inb
förl klotryggbd m fotodek pärmar, mkt rikt fotoill, ngt missfärgat försättsblad
pga. ilagda tidningsurklipp 50:-
-
(USA)
Satterfield, Archie (text) & Ed Cooper (photographs) Portrait of Seattle
Graphic Arts Publishing Center, Portland, Oregon 1980, 80 pp 4to,
lavishly ill in colour 50:-
-
(USA)
Walker, Steven L Grand Canyon - A Natural Wonder of the World
Camelback/Canyonlands 1991, 64 pp 4to, staplebound, lavishly ill in colour,
small nick in back cvr 40:-
-
(World)
(Perthes, Justus) Justus Perthes Taschenatlas der Ganzen Welt Gotha:
Justus Perthes 1929, 99 pp + maps hardbound publ dec cloth, 24 Karten in
Kupferstich, 65. Aufl., Text von Friedrich Tamß 60:-
-
(Världen)
Erslev, Ed. Lärobok i allmän geografi för skolans högre klasser och
läsning i hemmet Bonniers 1872, vi + 272 + viii s. inb förl guld- och
blindpressade helklotbd, ryggfot och -huvud nötta, 166 ill och en karta (ca
4 mm riss i kartan), marmorerat
snitt
160:-
|