Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
    Måndagar: 16-18
    Onsdagar: 16-18
     Lördagar: 12-15

       
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Resehandböcker/Kartor Travel guides/Maps etc.

uppdat 08-02-13

  1. (Australia) Terrill, Ross The Australians. Simon & Schuster, New York 1987, 354 pp. Hardbound publisher’s cloth w dust jacket, large 8vo, cutout (ca 2x4 cm) in lower front endpaper taking away the lower part of the map of New Zealand, 3 library stamps on first 2 leaves and one in inlay. 75:-

  2. (Austria) Österreich - Tatsache und Zahlen Bundespressdienst, Wien 1966, 108 pp + fold out map richly ill, 7th ed 30:-

  3. (Canada) Delainy, William P; John D Duerkop & William A S Sarjeant Saskatoon - A Century in Pictures Werstern Producer Prarie Books, Saskatoon, Saskatchewan 1982, viii + 177 + iii pp 4to, hardbound publ boards w a little worn dj, lavishly ill w photographs 100:-

  4. (Capri) (Munthe, Axel) Oliv, Josef Axel Munthes San Michele. En vägledning för besökare. Allhems 1964, 48 s. Häftad i fotoillustrerat omslag, J Olivs daterade namnteckning på titelsida, rikt illustrerad. Med en essay om Capri genom tiderna av Axel Boëthius. 3:e reviderade uppl. 70:-

  5. (Danmark) Werner, Sigvart (Ed.) Copenhagen - The Old Historical City J. Frimodt Publisher 1948, unpaged (56 pp) lying 4to, whole page plates, 4th ed, inscription; with an introduction by Vilhelm Lorenzen 75:-

  6. (Egypt) Riesterer, Peter P Ägypten - ein Geschenk des Nils Büchergilde Gutenberg, Zürich 1958, 111 pp + 3 part foldout hardbound publ semi-hard boards, 4to, lavishly ill w photos in b/w, previous purchase date on fist fly-leaf 90:-

  7. (Ethiopia) Guide Book of Ethiopia The Chamber of Commerce, Addis Ababa 1954, 443 pp hardb publ cloth, whole page plates of the imperial family (7 plates), other ill’s in text, large 8vo; a unique and collectable book for those who are interested in African history and particularly Ethiopian history in the 20th Century. The publishers state in the Preface that the book "is intended to be an authentic catalogue of the activities of an ancient nation and its people which successfully overcame the destructive effects of an aggressive war and occupation". 600:-

  8. (Finland) Det svenska Finland - en orientering Stockholm 1948, 281 s. inb förl helklotbd m finska lejonet i guld på frampärm, ill, liten fläck på främre  snitt; bidrag av bla Bertel Gripenberg 75:-

  9. (Finland) Fakta om Finland Otava, Helsingfors 1979, 116 s. fotoill i färg och s/v, 2:a uppl 25:-

  10. (Finland) Hirn, Sven Imatra som natursevärdhet till och med 1870 - En reselitterär undersökning med lokalhistorisk begränsning Helsingfors 1958, 328 s. stor 8vo, enstaka ill, diss; Bidrag till kännedom af Finlands natur och folk utgifna af Finska Vetenskaps-Societeten H. 102 125:-

  11. (Finland) Lannert, Erik (Red) Ekenäs - Tammisaari Ekenäs 1967, opag (ca 100 s.) inb klotryggbd m färgfotodekorerade pärmar, rikt fotoill i färg och s/v, huvudfotograf Harry Holmström, tillskrift 100:-

  12. (Finland) Mattila, Olavi M (text) Suomi - Finland-Finnland Oy Paletti AB 1990, unpaged (ca 200 pp) hardbound publ dec cloth w dj, 4to, lavishly photo-ill in colour, text in Finnish, Swedish, English and German 120:-

  13. (Finland) Mårtenson, Gunnar (red) Vår huvudstad Helsingfors Helsingfors stad 1950, 346 + ii  s. inb förl klotryggbd, 4to, mkt rikt fotoill, tillskr 100:-

  14. (France) Aymé, Marcel; Antoine Blondin, Jean-Paul Clébert & Patrice Molinard Paris, que j’aime... Editions Sun, Paris 1966, 132 pp hardbound publ linen w a bit worn dj, lavishly ill, square 4to 100:-

  15. (France) Benedetti, Jean Lumière sur Le Marais. Paris 1961, unpaged (64 pp.) Illustrated softcover, richly illustrated. 60:-

  16. (France) Champigneulle, Bernard Paris de Napoléon à nos jours Hachette 1969, 266 + vi pp + plates (24 pp) + a contemporary map of Paris 120:-

  17. (France) Guth, Paul Paris naïf Bernhard Grasset, Paris 1962, 246 + viii pp lower spine bumped, w 64 photographs by Georges Glasberg 100:-

  18. (France) Hanoteau, Guillaume L’age d’or de Saint Germain des Prés Denoél 1965, 126 + viii pp 4to, glassine dj, printed on thick paper, lavishly photo-ill; portrays the cultural life of a part of Paris 120:-

  19. (France) Hillairet, Jaques Connaisance du vieux Paris Editions Princesse, Paris 1977, vi+377 (Rive droite) + 299 (Rive gauche et les iles) + 256 (Les villages) pp hardbound publ dec cloth w glassine dj, ill 200:-

  20. (France) Hillairet, Jaques L’Ile Saint-Louis. Rue par rue, maison par maison Les Éditions de Minuit 1967, 285 pp + 7 tableaux + 5 pp large 8vo, ill w unpaged plates 150:-

  21. (France) Levron, Jacques Paris se souvient - Plaques commémoratives du 6e arrondissement Libraire Académique Perrin, Paris 1972, 415 pp hardbound publ cloth w a bit worn dj, name inscr. 80:-

  22. (France) Maintenon (Eure-et-Loire). J Delmas, Paris 1968, 64 pp. Illustrated softcover, richly photo illustrated. 50:-

  23. (France) Moussaye, Roland de la Little Guide to Castles and Manors on the Loire. Maurice Girodias Editeur, Paris 1956, 96 pp. Softcover, richly illustrated. 50:-

  24. (France) Nasrallah, J The Church Saint-Julien-Le-Pauvre. no place no date, 24 pp. Staplebound, cover a bit worn, richly illustrated. 40:-

  25. (France) Pillement, Georges Paris en fête Bernard Grasset, Paris 1972, 412 pp hardbound publ cloth w dj, richly ill; an historical account of the feasts and their conception 125:-

  26. (France) Pollini, Eva Saint-Paul-de-Vence and the Maeght Foundation Bonechi 1988, 48 pp 4to, 56 colour ill’s, text in English 40:-

  27. (France) Rochegude, Marquis de & Jean-Paul Clébert Promenades dans les rues de Paris I-II Editions Denoël, Paris 1958, lii (of which 31 pp plates)+334+xxiv (Rive gauche); xxxii (plates)+406+xx (Rive droite) pp 160:-

  28. (Frankrike) Aurén, Sven (text) & Rune Hassner (bild) Parispromenad W&W 1950, opaginerad (ca 150 s.) inb förl klotryggbd, stor 8vo, mkt rikt ill m foton, titelfält på rygg nött, namnteckn såld

  29. (Frankrike) Aurén, Sven Gubben i lådan N&K 1953, 125 s. inb förl dek pappbd m klotförstärkt rygghuvud och -fot, ill av Lillemor Tell, sprängt snitt, 3:e uppl; om Paris 60:-

  30. (Frankrike) Aurén, Sven Paris kontra Paris W&W 1963, 183 s. inb förl klotryggbd m ngt solkigt skomsl, 2:a uppl 50:-

  31. (Frankrike) Dubreuil, Y Michelle & Rose Osvald-Sirén Paris, toujours Paris Ljus 1945, opag (drygt 100 s.) liten 4to, ngt nött rygg, fläckat bakre omsl, mkt rikt ill, översatt till svenska av Elsa Thulin 125:-

  32. (Frankrike) Dubreuil, Y Michelle & Rose Osvald-Sirén Paris, toujours Paris Ljus 1946, opag (drygt 100 s.) inb förl halvklotbd m medb omsl, liten 4to, mkt rikt ill, översatt till svenska av Elsa Thulin 200:-

  33. (Frankrike) Hjorth, Harriet Champagne och annat festligt R&S 1964, 206 s. inb förl dek helklotbd, ill m teckningar av Per Beckman 60:-

  34. (Frankrike) Hjorth, Harriet Liten by i Bretagne R&S 1973, 165 s. Trendpocket, ill av Bibbe Lindström såld

  35. (Frankrike) Hommerberg, Sigge Om ni reser till Paris Allhem 1950, 260 + iv s. 1:a uppl, inb förl dek helklotbd, helt rött snitt, mkt rikt ill i s/v och färg, enstaka understrykningar, 2 utvikskartor 50:-

  36. (Frankrike) Löfgren, Svante Rivieran inifrån - och hur man flyttar dit. Borås 1985, 196 s. Inbunden förlagets kartonnageband, illustrerad. 70:-

  37. (Germany) Album von Leipzig (44 Ansichten) Kunstverlag Louis Pernitzsch, Leipzig n d  vertical large 8vo, 44 mounted photographs w protective paper, in very good condition, Orig.-Brosch mit Kordel 300:-

  38. (Germany) Busse, Fritz (artwork) & Dirk Paulun (text) Hamburger Skizzen Südwest Verlag, München 1968, 128 pp hardbound publ dec cloth, lavishly ill in colour and b/w, square large 8vo 75:-

  39. (Germany) Heilmann, Irmgard Hamburger Bilderbuch I Heilmann Verlag, Hamburg 1959, 120 pp hardbound publ cloth w title in gold on front board, ill w 63 b/w and 24 photos in colour, horizontal large 8vo, map endpapers 50:-

  40. (Germany) Kriegbaum, Friedrich Nürnberg - Aufgenommen von der Staatlichen Bildstelle Deutscher Kunstverlag, Berlin 1937, 46 pp (text) + 128 pp whole page photo plates hardbound publ dec cloth, small 4to, tinted upper edge, contemporary name inscr., ill’s in text 100:-

  41. (Germany) Lachmund, Fritz Die Altstadt Hamburgs in Bilddokumenten Verlag F Dörling, Hamburg 1968, 12 + ii pp hardbound publ cloth w dj, square large 8vo, map endpapers, lavishly ill w old b/w photographs 100:-

  42. (Germany) (Suhr, Peter) Schroeder, Otfried & Rolf Müller Hamburgs liebe Denkmale - Hamburgensien und Panoramen Peter Suhrs und seiner Brüder. Unter Verwendung zeitgenössischer Quellen dargestellt Das Topographikon Verlag Rolf Müller, Hamburg 1967, 191 pp hardbound publ linen w a little chafed dj, richly ill, square small 4to, picture descriptions by Rüdiger Wagner; about the 19th century German artist Peter Suhr 175:-

  43. (Great Britain) Dutton, Ralph Wessex - Dorset, Wiltshire, Hampshire with West Berkshire & East Somerset BT Batsford Ltd 1950, viii + 128 pp + unpaged photo plates (125 photos) 1st ed, hardbound publ photo dec boards, maps on inner boards, other ill’s in text 90:-

  44. (Great Britain) Lockhart, R H Bruce Your England Putnam, London 1955, vi + 303 pp 1st ed, hardbound publ cloth w a little worn dj, red upper edge 75:-

  45. (Great Britain) Manning-Sanders, Ruth The West of England B T Batsford Ltd 1949, viii+ 152 pp + unpaged plates 1st ed, hardbound publ cloth w somewhat worn dj, green upper edge, ill, name inscr, maps on inner boards, in the series:The Face of Britain 90:-

  46. (Great Britain) Northern Ireland British Travel Association, London n d (1967), 35 pp staplebound, ill, map 20:-

  47. (Great Britain) Salmon, Arthur L (text) & E W Haslehurst (paintings) Bath and Wells Blackie & son Ltd, London & Glasgow  n d (1940ies), 64 pp + unpaged plates in colour hardbound publ cloth w a bit worn dj, name inscr, accompanied by: Cathedral Church of St Andrew-Wells. Short guide (revised 1947), staplebound, ill 6 pp 90:-

  48. (Great Britain) Scott-Moncrieff, George The Lowlands of Scotland B T Batsford Ltd 1949, viii + 120 pp + unpaged plates hardbound publ cloth w dj, 115 photos, 3rd ed, maps on inner boards, blue upper edge, in the series:The Face of Britain 90:-

  49. (Great Britain) Wales British Travel Association, London n d (late 1960’s), 34 pp staplebound, ill, map 20:-

  50. (Greece) Bowman, John The Wonderful World of Crete Efstathiadis Group, Athens 1986, 80 pp lavishly ill in colour, large 8vo 40:-

  51. (Greece) Georgiadis, Nikos V Mistra Athens 1979, 94 + 18 pp lavishly ill in colour and b/w, in English 60:-

  52. (Greece) Mandouvalos, Yannis L  Diros . Grottes-Pyrgos-Monuments Byzantins Récit de Voyage, Athènes 1981, 106 + iv pp richly ill, in French 60:-

  53. (Greece) Petris, Tassos N Rhodes (Kamiros Filerimos Lindos) - History, arts, folklore, modern life Toubi’s. Athens 1981, unpaged (80 pp) lavishly ill in colour, large 8vo 60:-

  54. (Greece) Tataki, A B Lindos - The Acropolis and the Medieval Castle Ekdotike Athenon, Athens 1981, 72 pp + large fold-out reconstruction of all the buildings on the Acropolis of Lindos large 8vo, lavishly ill in colour 60:-

  55. (Grekland) Durrell, Lawrence Prosperos cell - En vägvisare i ön Kerkyras landskap och seder PAN&s 1965, 155 s. inb förl dek helklotbd m skomsl, Kerkyra=Korfu 50:-

  56. (Grekland) Gaitanides, Johannes (inl.) De grekiska öarna - ”Blommor av marmor” i ett blått hav Allhem 1962, 13 (text) + iii + 81 (helsides fotoplanscher, ett fåtal i färg)  +ii (karta bl a) + utvik m bildkommentar. inb förl klotryggbd m fotodek pärmar; ingår i Allhems serie ”Terra magica” 75:-

  57. (Grekland) Hamrin, Agne En vår i Grekland Bonniers 1960, 247 s.  + opaginerade helsidesplanscher stor 8vo, naggat omsl och rygg 50:-

  58. (Grekland) Kilian, Hannes Rhodos - Porträtt av en ö Allhem 1963, 80 s. inb frl klotryggbd m fotodek pärmar, stor 8vo, mkt rikt ill, inl och bildkommentar av Käthe Brotze, i serien ”Terra Magica” 75:-

  59. (Grekland) Rabe, Sven Rhodos W&W 1964, 124 s. pocket, lätt nött rygg, ill m 16 s. opaginerade fotoplanscher 40:-

  60. (Holland & Italy) Harvard, Henry Amsterdam et Venise. E Plon & Cie, Paris 1876, xvi + 636 pp. + plates. Hardbound publisher’s lavishly decorated cloth, all edges gilt, 4to, minimal wear to upper and lower spine and corners, otherwise very good, inner front hinge a bit untight, a few small specks on back board. Ouvrage enrichi de sept eaux-fortes, par mm. Léopold Flameng et Gaucherel, et de cent vingt-quatre gravures sur bois. 1.500:-

  61. (Island) Malmberg, Hans (bild) & Briem, Helgi P (text) Island Stockholm 1951, 128 s. inb förl dek helklotbd m trasigt skomsl, liten 4to, rikt ill m foton i s/v 50:-

  62. (Italien) Andrén, Arvid (utg) Italiensk mosaik - En antologi Norstedts 1970, 304 s. inb förl helklotbd m skomsl, bakre pärm och skomsl m viss fuktskada, ill m opaginerade planscher, stor 8vo 50:-

  63. (Italien) Hamrin, Agne Rom 100 år som Italiens huvudstad Bonniers 1970, 227 s. inb förl dek pappbd, ill m opaginerade fotoplanscher, lätt nött rygg 75:-

  64. (Italien) Hentzel, Roland (red) Mitt Rom N&K 1955, 239 s. stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher, ngt nött rygg, namnt i blyerts; 19 föfattare skriver om om, bl a: K W Gullers, Amelie Posse, Gösta Säflund, agnar Josephson, Sven Lidman och Lorens Marmstedt 60:

  65. (Italien) Hommerberg, Sigge Om ni reser till Rom Allhem 1951, 247 s. + 4 utvikskartor inb förl dek helklotbd, röda snitt, rikt ill, sista utvikskartan lätt naggad, 2:a uppl 80:-

  66. (Italien) Morton, H V Resenär i Italien. N&K 1966, 608 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, skyddsomslaget inplastat och förstärkt, köpenotering i blyerts på bakre försättsblad. 140:-

  67. (Italien) Otto-Wasow, Kurt (foto) & Olof Vessberg (inledn) Rom - En bok i färg om den eviga staden 19 s. text + 24 färgplanscher med tillhörande text på motsatta sidan inb förl helklotbd m skomsl (m ett par småriss), kvadratisk stor 8vo 60:-

  68. (Italien) Otto-Wasow, Kurt (foto) & Sven Ulric Palme (text) Florens - Toscanas smyckeskrin R&S 1959, 19 s. (text) + 24 färgplanscher med tillhörande text på motsatta sidan inb förl helklotbd m skomsl (liten riss i rygghuvud på skomsl), kvadratisk stor 8vo 60:-

  69. (Italien) Sadolin, E Från Florens till Rom Gebers 1956, 164 + i s. inb förl klotryggbd m medb omsl, liten 4to, rött övre snitt, rikt ill 90:-

  70. (Italien) Schück, Henrik Rom - En vandring genom seklerna I-II Gebers 1912 & 1914, 263 + 271 s. 1:a uppl, 4to, rikt ill, rec-stämpel på del 2; del 1: antiken till slutet på medeltiden, del 2: Renässansen; del 1 m 140 ill i text, 8 planscher i tontryck och 7 kartor; del 2 m 143 ill i text, 6 planscher och 7 kartor i tontryck, del 2 sprucken i bindningen 250:-

  71. (Italy) Alvaro, Corrado Roma vestita di nuovo Bompiani 1957, 130 + ii pp 1st ed, hardbound publ dec cloth w dj 200:-

  72. (Italy) Artoni, Carlo Le Dolomiti occidentali. Guida geografico-Turistica. Catinaccio Sciliar Sassolungo Manfrini 1973, 95 pp hardbound publ dec boards, square small 4to, lavishly ill in colour 100:-

  73. (Italy) Baracconi, Giuseppe I rioni di Roma. Edizioni del Gattopardo 1971, 518 + 19 plates. + iv pp. Softcover with rubbed dust jacket, large 8vo. A classic, ”Prima Edizione” stated, but the work was originally published 1889. 120:-

  74. (Italy) Chiarelli, Renzo Strolling through Verona Bonechi, Florence 1967, 64 pp large square 8vo, lavishly ill in colour, upper spine badly bumped 40:-

  75. (Italy) Crawford, F Marion Ave Roma immortalis – Studies from the Cronicles of Rome I-II MacMillan & Co, London 1899, x+332, x+344 pp hardb publ dec cloth w gilded upper edge, cvr of vol I a little soiled, faint foxing, pp 269-270 in vol II crumpled w a tear, one plate in vol I loose, ill w numerous ill’s in text and also whole page photogravure plates I-II 100:-

  76. (Italy) Gregorovius Passeggiate per l’Italia I-IV Avanzini e Torraca Editori 1968-69, 275+360+285+329 pp. Sewn as issued, upper front corner of vol. 4 a bit bumped; vol. I: Toscana, Umbria, Ravenna Vol. 2: Roma, Lazio Vol. 3: Lazio, Abruzzo Vol. 4: Campania, Sicilia; in the series ”I Classici per Tutti” no 87-90 I-IV 100:-

  77. (Italy) Jnonni-Sebastini, Cesare Le piazze di Roma Schwarz & Meyer Editori 1972, 159 pp richly ill w lots of unpaged photo plates by Enrico Blasi and Massimo Trombetti 80:-

  78. (Italy) Leprohon, Pierre Florence Minerva 1978, 112 pp hardbound publ cloth w dj, square 4to, lavishly ill, text in English 60:-

  79. (Italy) Leprohon, Pierre Rome Minerva 1977, 112 pp hardbound publ cloth w dj, square 4to, lavishly ill, text in English 60:-

  80. (Italy) Montagnana A Cura dell’Associazione ”Pro Loco” n d, 123 + v + fold out map ill mostly in colour; the preamble is dated 1987, but this is the 5th ed so it’s probably later 50:-

  81. (Italy) Pedrotti Strade delle Dolomiti - Itinerari automobilistici della regione Trentino-Alto Adige Manfrini n d, unpaged (90 pp) large 8vo, richly ill in colour, w 22 detailed maps w commentary, upper and lower spine a bit worn 40:-

  82. (Italy) Perocco, Guido & Pietro Zampetti Mostra di Nino Springolo. Venezia Galleria Bevilacqua La Masa 1959, 30 pp. (text) + 22 pp b/w plates. Softcover. 40:-

  83. (Italy) Pietrangeli, Carlo Guide rionali di Roma. Rione XI - S. Angelo. Roma 1971, 100 pp. Softcover, illustated. 50:-

  84. (Italy) Ridolfini, Cecilia Pericoli (testo) Itenerari Pedonali II. Piazza Navona. Roma 1969, 24 pp. staple bound, illusrated. 40:-

  85. (Italy) Ridolfini, Cecilia Pericoli (testo) Itenerari Pedonali III. Piazza S. Maria in Trastevere. Roma 1970, 40 pp. Staple bound, illustrated. 40:-

  86. (Italy) Squadrilli, Tina Vicende e monumenti di Roma. Panorama storico-archeologico per domande e riposte. Staderini Editore, Roma 1972, xxxvi + 560 + i pp. Hardbound publisher’s illustrated boards, illustrated. 160:-

  87. (Italy) Stirelli, A T Alla scoperta del Veneto La Scuola 1967, 64 pp large 8vo, lavishly ill in colour, about Venice and its surroundings (Vincenza, Padova, Verona etc.) 40:-

  88. (Italy) Vighi, Roberto Il Pantheon. Roma 1959, 64 pp. Softcover, cover a little worn, richly illustrated. Guide dei Monumente di Roma. 40:-

  89. (Japan) Arnesson, Kristina Resmål Tokyo/Japan. Japan National Tourist Organistation 1984, 112 s. Häftad, rikt illustrerad, namnteckning, 2 små klisterlappar och en nummerstämpel på smutstitelsida. 60:-

  90. (Kina) Lindblad, Margareta & Willy Westby Beijing Willma Guides 1996, 192 s. ngt nött omsl, hundöron, namn på titelsida ill 50:-

  91. (Poland) Zdunek, Andrzej (Ed) Lublin Wydawnictwo Lubelskie 1979, 17 pp text + 139 pp whole page plates in b/w and colour + 8 pp (index) hardbound publ blind and red stamped cloth, large square 8vo, main text in Polish with summary in Russian, English and German 100:-

  92. (Rumänien) Ekström, Per Olof Hälsokällornas land - Rumänien Zindermans 1975, 239 s. inb förl kartonnagebd, kvadratisk 8vo, fotoill 80:-

  93. (Russia) Russisch Kirche Bad Ems. Geschichtlicher Überblick Beschreibung der Kirche mit Bildern. Anhang: die Unterschiede zwischen den orthodoxen und den römisch-katolischen Gotteshäusern. Bad Ems no date, 12 pp (text) + 4 plates. Staple bound, date inscribed on front cover (4.9.64). 40:-

  94. (Spanien) Hanquist, Olof A Spanien. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag 1975, 334 s. Inbunden i trevligt helklotband från Leonard Gustafssons Bokbinderi (Stockholm) och stänkmarmorerat snitt, titelblad ngt solkigt, försätts med 2x4 cm utklippt i nedre främre hörnet, titelsida med en gallringsstämpel. 80:-

  95. (Storbritannien) Hommerberg, Sigge Om ni reser till London Allhem 1971, 266 + x s. inb förl helklotbd m skomsl, rikt ill, utvikskarta, 4:e omarb uppl 75:-

  96. (Storbritannien) Kihlbom, Asta England av idag Gleerups 1938, viii + 382 s. + utvikskarta + opaginerade planscher ngt nött rygg, et par småfläckar på främre omsl, streckad 60:-

  97. (Storbritannien) Ottoson, Lars-Henrik Här är England... Wales och Skottland Bonniers 1950, 428 s. + utvikskartor inb rött dek helklotbd, sprängt snitt 60:-

  98. (Storbritannien) Wahlund, Per Erik  Londonpromenader - Strövtåg Förälskelser Mysterier Aldus/Bonniers 1970, 238 + x s. pocket, ill av Yngve Svalander såld

  99. (Storbritannien) Zweigbergk, Eva von Upptäcktsfärd i England Bonniers 1956, 317 s. inb förl helklotbd m trasigt skomsl, namnt, ill m opaginerade fotoplanscher,  ett par småfläckar på främre snitt 60:-

  100. (Tunisien) Schleinitz, Egon Tunisien - Ett semesterparadis Allhem 1963, 78 s. inb förl klotryggbd m fotodek pärmar, mkt rikt fotoill, ngt missfärgat försättsblad pga. ilagda tidningsurklipp 50:-

  101. (USA) America The Beautiful Readers Digest 1970, 352 pp. + Life in America the Beautiful 32 pp. Hardbound publisher’s paperbacked illustrated cloth boards with worn dust jacket, 4to, lavishly illustrated, illustrated endpapers, 2 small name tags, one on bottom of each title page. The addendum s staplebound and illustrated. 100:-

  102. (USA) Satterfield, Archie (text) & Ed Cooper (photographs) Portrait of Seattle Graphic Arts Publishing Center, Portland, Oregon 1980, 80 pp 4to, lavishly ill in colour 50:-

  103. (USA) Walker, Steven L Grand Canyon - A Natural Wonder of the World Camelback/Canyonlands 1991, 64 pp 4to, staplebound, lavishly ill in colour, small nick in back cvr 40:-

  104. (World) (Perthes, Justus) Justus Perthes Taschenatlas der Ganzen Welt Gotha: Justus Perthes 1929, 99 pp + maps hardbound publ dec cloth, 24 Karten in Kupferstich, 65. Aufl., Text von Friedrich Tamß 60:-

  105. (Världen) Erslev, Ed. Lärobok i allmän geografi för skolans högre klasser och läsning i hemmet Bonniers 1872, vi + 272 + viii s. inb förl guld- och blindpressade helklotbd, ryggfot och -huvud nötta, 166 ill och en karta (ca 4 mm riss i kartan), marmorerat snitt 160:-