Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15


       
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Reseskildringar  / Travels
uppdat. 08-08-23
  1. Adamic, Louis Hemkomsten - En emigrant upptäcker sitt gamla fosterland N&K 1934, 301 s. + 16 s. foton (Jugoslavien, fr. a. Slovenien) 100:-

  2. Agrell, Olof Bref om Maroco Johan A Calbohm, Stockholm 1796, viii + 661 + xi (register) s. inb samtida ngt nötta halvfrbd m 5 upphöjda bind, samtida namnt på inre frampärn, ngt lagerfäckad fr a i början och slut, litet jack i rygghuvud, ryggtitel klar och distinkt + Agrell Olof Ytterligare bref om Maroco, samt till en del om Spanjen och Portugal C F Marquand, Stockholm 1807, viii + 457 + vii s. inb samtida ngt ntta halvfrbd, samtida namnt på inre frampärm, senare namnstämpel på främre smutsblad, ngt lagerfläckad inlaga, register fläckigt, småbitar av hötn borta utan textfrlust s.453-454, litet hål i s. 377-378, s. 406-407 ngt hårt bundna pga gammal lagning, s. 407-410 ngt naggade i främre snitt I-II 2.200:-

  3. Ahlberg, Harry Vägen till Sydhavnen - En köpenhamnsbok R&S/Vi 1958, 105 s. ngt solfärgade kanter och rygg, teckningar av Mats Nilsson 80:-

  4. Almgren, Gerd Kakaokust N&K 1958, 263 s. + dubbelsidig utvikskarta och erratablad inb förl dek klotryggbd, fotoplanscher + andra ill i texten,  stor 8vo 100:-

  5. (Amundsen, Roald) Arnesen, Odd Roald Amundsen. Fritzes 1932, 169 + iii s. + 5 planscher. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, lätt solkade pärmar. Fritzes Scoutbibliotek 40. 150:-

  6. Anderson, Kenneth D S Tigrar i Mysore. Ljus 1955, 230 s. 1:a uppl., inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag, främre omslag medbundet. 90:-

  7. Andersson, J G Kineser och pingviner - En naturforskares minnen från jordens fyra hörn S&L 1933, 462 + ii s. inb gediget privat helklotbd, 4:e uppl, rikt fotoill, namnt 100:-

  8. Andersson, J G Sydpolens hjältar (Männen kring Sydpolen) - Äventyr och forskning under den vita världens ervring S&L 1954, 332 + ii s. inb förrl dek pappbd, stor 8vo, rikt ill 100:-

  9. Andreassen, Janni (utg.) Nye Slædespor. Dagbogsblade fra den litterære Grønlands-ekspedition 1902-04. Christian Ejlers’ Forlag 1984, 215 s. Häftad i fotoillustrerat omslag, stor 8vo, biblioteksbok (ryggmärkning, låneficka, några stämplar, fläck efter borttagen lapp på främre omslag.), illustrerad. Med et forord af Else Moltke. 80:-

  10. Andrée, Gösta Sandviks flygning till Kap. En svensk långflygning. Bonniers 1930, ii + 322 + utvikskarta + ii s. Inbunden gediget privat halvklotband med medbundet främre omslag och marmorerade pärmpapper och stänkmarmorerat snitt, stor 8vo, fotoillustrerad. Förord av Prins Wilhelm. 200:-

  11. Andrée, S a; Strindberg, Nils & Frænkel, Knut Med Örnen mot polen Bonniers 1930, 488 s. + karta ill, ou, inb förl dek helklotbd, tillskr 150:-

  12. Andrée, S A; Nils Strindberg & Knut Frænkel Per balono al la Poluso - La polusekspedicio de Andrée en 1897. Eldonita sur la Bazo de la Notajoj de S.A. Andree, Nils Strindberg, Kaj Knut Fraenkel. Trovitaj sur la blanka Insulo en la Somero 1930 de Sveda Societo Por Antropologio kaj Geografio.   Förlagsföreningen Esperanto upa 1930, 411 + ii pp hardbound publ cloth w title in gold on front board, large 8vo, translated from Swedish by Stellan Engholm. ills on many plates, of which 1 folded, many text-figures & diagrams, tables in text, folded track-map with legenda, extract from Andrée's diary at end. Account of the famous Andrée expedition by balloon across the North Pole. 800:-

  13. Andrén, Greta Palestinabilder Stockholm 1949, 149 s. inb förl helklotbd, stor 8vo, rikt fotoill i färg och s/v 75:-

  14. Aurén, Sven Fransk metamorfos W&W 1965, 148 s. +  planscher ou, namnt 60:-

  15. Barney, Anna Brev till en syster N&K 1953, 157 s. Häftad. (Om Argentina). såld

  16. Baum, Yngve & Per Olof Sundman Människar vid hav. Lofoten. Bonniers 1966, 112 + i s. Häftad i fotoillustrerat omslag med flikar, mkt rikt fotoillustrerad. 150:-

  17. Bengtsson, Hjalmar Tusen mil genom Australien N&K 1928, 307 s. inb skinnbd 40:-

  18. Berge, Victor Faran är mitt liv - en svensk pärlfiskares äventyr S&L 1951, 207 s. ou, skomsl, ill 80:-

  19. Berggrav, Eivind Biskop ovan polcirkeln Uppsala 1937, 148 s. stor 8vo, fotoill, 2:a uppl; en norsk biskops minnen från lappmarken 50:-

  20. Bergman, Klas Tredje bordet ifrån höger - över gränser i Östeuropa Liber 1981, 253 s. inb förlbd, teckn av Björn Berg 80:-

  21. Bergman, Sten Vildar och paradisfåglar. Skildringar från en forskningsfärd till Nya Guinea. Bonniers 1954, 250 + vi s. + planscher. Inbunden förlagets pappband med naggat skyddsomslag, 8vo. Senare uppl. 40:-

  22. Bergquist, Lars Isvandring med Nordenskiöld. Dagbok 10 maj-6 september 1980. PAN&s 1981, 257 + vii s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, namnteckning och datum på försttsblad, rikt illustrerad. 80:-

  23. Bidstrup, Herluf Chinareise - Eindrücke und Zeichnungen von einer Reise durch China vom Februar bis zum April 1955 Verlag der Kunst, Dresden 1956, unpaged (ca 170 pp) hardbound publ cloth spine w dec boards, small 4to, richly ill w drawings, red upper edge 200:-

  24. Bjerre, Jens Ett fattigt paradis - En bok om bushfolket i Kalahari Gebers 1960, 169 s. inb förl helklotbd m naggat skomsl, liten 4to, färgat övre snitt, ill m opaginerade fotoplanscher 100:-

  25. Blomberg, Harry Städer förbi W&W 1931, 231 s. ou, ngt naggat omsl 30:-

  26. Blomberg, Rolf Äventyr i djungeln FiB 1962, 283 s. inb förlbd m skomsl (Amazonas, Borneo osv.) 60:-

  27. Bolinder, Gustaf Indianer och tre vita Bonniers 1921, 219 s. 1:a uppl, inb förl dek helklotbd, stor 8vo, fotoill, guldfärgen på frampärmsdekorationen ngt flagad 120:-

  28. Bosshard, Walter Mongoliet- viddernas gåtfulla land Tidens uå, 161 s. ill, 16-20 tus 75:-

  29. (Brydone & von Borch) Sicilien och Maltha, Bref af herrar Brydone och von Borch. Öfwersatte med tilläggningar utur Svinburne, Riedesel, med flera, af SamuelÖdmann. Twänne delar. Stockholm 1791, x + 344 + 13 (register) + i (blank) s. Inbunden samtida halvfranskt band med 5 upphöjda bind, rygghuvud och -fot bortnötta, försättsblad färgade av bindningslädret, inlaga ren och snygg, hörn ngt stötta, pärmpapper lätt skavt och ngt solkigt, yttre falsar nötta, titelfält tydligt. 1.000:-

  30. Böök, Fredrik Resa i Sverige. Från Smygehuk till Pajala sommaren 1924. PAN&s 1928, 242 + i s. Häftad, rygg blekt med ett läsveck. 6:e uppl. såld

  31. Böök, Fredrik Resa i Sverige. Från Smygehuk till Pajala sommaren 1924. PAN&s 1925, 292 s. Inbunden privat klotryggband med marmorerade pärmpapper, färgat övre snitt, pergamentförstärkta hörn, svag fläck på övre snitt och liten fläck på främre snitt. 3:e uppl. såld

  32. Böök, Fredrik Resa till Jerusalem våren 1925.. PAN&s 1926, 359 s.Inbunden privat klotryggband med marmorerade pärmpapper, pergamentförstärkta hörn, färgat övre snitt, ett par minimala fläckar på främre snitt. 3:e uppl. 100:-

  33. Böök, Fredrik Resa till Konstantinopel genom Mellaneuropa våren 1922. PAN&s 1925, Inbunden privat klotryggband med marmorerade pärmpapper, pergamentförstärkta hörn, färgat övre snitt. 4:e uppl. 90:-

  34. Böök, Fredrik Resa till Schweiz PAN&s 1932, 164 s. stor 8vo, ngt naggat omsl, ill m opaginerade fotoplanscher 40:-

  35. Böök, Fredrik Resa till Tyskland och Polen 1916 PAN&s 1916, 177 s. ou, inb privat ljusbrunt halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och marmorerat snitt (G Hedbergs bokbinderi), medb främre omsl såld

  36. Böök, Fredrik Resa till Tyskland och Polen 1916 PAN&s 1916, 177 s. 2:a uppl, samtida namnt, ngt nött rygg 60:-

  37. Curry-Lindahl, Kai Tropiska fjäll - Djur och människor i Kongos djungler Gebers 1953, 280 s. inb förl klotryggbd, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher, främre omsl medb 60:-

  38. Dahl, Georg Från mitt afrikanska vattenhål Bonniers 1973, 207 s. 4-5 tus 40:-

  39. Danielsson, Bengt Det stora vågspelet - Tahiti Nui-expeditionen S&L 1959, 246 s. + utvikskarta ou, ill 50:-

  40. Danielsson, Bengt Djungelvandringar och havsseglatser. En samling resekåserier. S&L 1957, 238 + ii s. + planscher. Häftad med ryggfast skyddsomslag. 26-40:e tus. 60:-

  41. Danielsson, Bengt Raroia den lyckliga ön Forum 1963, 252 s. ou, ill 50:-

  42. Danielsson, Bengt Söderhavets glömda öar S&L 1952, 263 s. + utvikskarta ou, ill 50:-

  43. Denon, Vivant Med Napoleon i Egypten. Biblioteksförlaget 1961, 338 + iv s. Inbunden förlagets illustrerade pappband m ngt naggat skyddsomslag. Illustrerad. Förord av Göran Schildt. 75:-

  44. Ditmars, Raymond Urskogens under Åhlén & s 1937, 249 s. inb förlbd (papp), ngt sliten, ill. (Om Sydamerika). 75:-

  45. Drachmann, Holger Rejsebilleder. Gyldendalske, Kjøbenhavn 1882, xiii + 219 s. Originalupplaga, inbunden samtida ngt nött halvfranskt band, främre omslag medbundet, exlibris. 100:-

  46. Ehrensvärd, Carl August Resa till Italien 1780, 1781, 1782. Rediviva 1978, 107 s. + 30 planscher Facsimileutgåva med 30 ej publicerade avbildningar av Ehrensvärds akvarellerade teckningar från resan. Efterskrift av holger Frykenstedt. Rött förgyllt konstläderbd m guldsnitt, genomskinligt plastskydd och papplåda. Perfekt skick. 200:-

  47. Ehrström, Christman Regnbåge och vita lakan – En medicinsk reseskildring A&K 1982, 227 s. + 32 fotoplanscher stor 8vo, inb förlbd m lätt naggat skomsl 50:-

  48. Eisner Putnam, Anne  Bland pygméer och leoparder Tidens 1956, 219 s. inb förlbd, skomsl (naggat), ill 40:-

  49. Ekblom R Tur och retur Lindblads 1936, 142 + ii s. inb klotryggbd m främre omsl medb, exl 90:-

  50. Ekman, Jan Sju nätter på Alta. Bonniers 1983, 178 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, fotoillustrerad, kartor på försättsbladen. såld

  51. Eriksson, John Djuphav och vulkanöar - En naturalists dagbok från Albatross’ världsomsegling av John Eriksson, den svenska djuphavsexpeditionens läkare Stockholm 1953, 323 s. + utvikskarta inb förl bibliofila halvfrbd, 4to, rikt ill m helsidesplanscher i färg och s/v, helt guldsnitt, nr. 137 av bibliofilutgåvan på 200 exemplar, lätt nött pärmpapper 300:-

  52. Ewers, Hanns Heinz Som rahjans gäst i Indialand…Hökerbergs 1921, 254 s. 1:a uppl, inb gediget halvfrbd m övre guldsnitt (övriga putsade) och medb omsl (N B Anderssons bokbinderi), rygg ngt blekt och mindre skada restaurerad, naggat rygghuvud, ill m opaginerade fotoplanscher, stor 8vo 160:-

  53. Fogelqvist, Torsten När stugan blev mig trång - Utkast från en resa Bonniers 1929, 130 + i s. skomsl 100:-

  54. French, F & Cable, M  The Story of Topsy Hodder & Stoughton 1947, 212 pp 4th ed, bound publ cloth, ill 75:-

  55. Freuchen, Peter Min andra ungdom Bonniers 1941, 274 s. stor 8vo, inb förl helklotbd, fotoporträtt av förf, ill m opaginerade planscher, ej störande liten tillskr i bläck 125:-

  56. Fries, Carl Mot väster- och österhav W&W 1966, 319 s. 1:a upplagan, inbunden förlagets helklotband med ngt missfäärgat skyddsomslag, ett par småriss i skyddsomslag vid rygghuvud, stor 8vo, fotoillustrerad, exlibris. 100:-

  57. Fuchs, Peter De beslöjade männens rike Gebers 1954, 144 s. inb förl klotryggbd m rött övre snitt, stor 8vo, ill m opaginerade helsidesplanscher i färg och s/v, namnt; om tuareger i nordafrika 75:-

  58. Funch, Elsbeth Reskamrater W&W 1928, 276 s. ill, 2:a uppl, dek klot, ngt fläckig (Egypten) 75:-

  59. Gillsäter, Sven Öga mot öga Bonniers 1965, 240 s. inb förlbd, ill, 8:o 40:-

  60. Gillsäter, Sven Öga mot öga Forum 1959, 167 s. 11-13 tus, förlbd m skomsl (naggat), ill, stor 8vo 50:-

  61. Gilmour, Rev. James Among the Mongols The Religious Tract Society, London, n d (1880ies), 383 pp, 32 line drawings/ engravings 8vo original blue decorated cloth, gilt lettering on spine and front, excellent condition. 300:-

  62. Goodall-van Lawick, Jane I människans skugga Bonniers 1972, 204 s. Inbunden förlbd skomsl, ill, sv ou (Om schimpanser i Tanganyika). 90:-

  63. Grimble, Arthur A Pattern of Islands W Clowes & sons Ltd (Reprint Society) 1954, 320 s. bound publ cloth, ill 100:-

  64. Gullberg, Berit Knöcklor från Östermalm till Paris. Carlssons 1989, 140 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo. Illustrerad av Hasse Erikson ,ngt sned rygg. 60:-

  65. Gummerus, E R Vägar i södern. En landskapsrapsodi från det okända Italien. LT 1976, 173 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag, stor 8vo, fotoillustrerad. 60:-

  66. Haeckel, Ernst Italienfahrt. Briefe an die Braut 1859-1869. Verlag von K F Koehler, Leipzig 1921, 184 pp. + plates. Hardbound publisher’s cloth backed boards, large 8vo, coloured upper edge, bumped corners, small damage to upper spine. 100:-

  67. Hagemann, Axel Under polarkredsen. Naturskildringer og naturhistoriske skisser fra Nordlands indre dale. Albert Cammermeyer, Kristiania 1886, viii + 205 s. Inbunden i ett trevligt relativt nött privat halvfranskt band, rygg med förgylld ornamentering, namnteckning på försättsblad. 600:-

  68. Hagenberg, John Resor och äventyr i Sydasien - upplevelser i brittiska och holländska Indien, i Himalaya och Siam N&K 1927, 216 s. ill, dek klotryggbd, sliten 40:-

  69. Hallsten, Knut Med fyra dollars på fickan - en stockholmspojkes öden och äventyr i Sydamerikas öknar och urskogar Åhlén & s 1936, 263 s. ill, inb förlbd 50:-

  70. Hanski, Eino & Tore Zetterström Den överkörda kängrun BB 1975, 160 s. inb förl konstläderrbd m skomsl, stor kvadratisk 8vo, mkt rikt ill i färg; Om Australien 80:-

  71. (Hanski, Eino) Eino Hanski i Sovjet BB 1974,160 s. rikt ill, inb förlbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo 50:-

  72. Haslund-Christensen, Henning Jablonah. Äventyr i Mongoliet. Äventyr och upplevelser bland Centralasiens nomader. Bonniers 1932, viii + 423 s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband, armorerade snitt, stor 8vo, bägge omslagen medbundna, rikt fotoillustrerad, porträttet på författaren med skyddspapper löst, 2 exlibris. 200:-

  73. Hedin, Sven Chiang Kai-Shek. Marskalk av Kina. Bonniers 1939, 3022 s. + planscher och utvikskarta i färg. Häftad, stor 8vo, litet jack i främre omslag, samtida namnteckning på smutstitelsida. 4:e tus. 100:-

  74. Hedin, Sven Från fronten i väster. September-november 1914. Bonniers 1915, 801 + i s. 1:a uppl., inbunden förlagets dekorerade helklotband, stor 8vo, med 300 bilder samt 4 kartor. 100:-

  75. Hedin, Sven Från pol till pol Bonniers 1912, 992 s. 21-40 tus, inb förl helklotbd, fläck på rygg; Läseböcker för Sveriges ungdomsskolor I  300:-

  76. Hedin, Sven Karavan och tarantass - med hästar genom Asien Bonniers 1953, 287 s. ou, inb förl halvklotbd 150:-

  77. Hedin, Sven Mina hundar i Asien Bonniers 1952, 237 s. 6-7 tus, ospr, tejpbit över ryggen 80:-

  78. Hedin, Sven Mina hundar i Asien Bonniers 1952, 238 s. ou, inb förlbd m vikt skomsl m svag fläck, ill 200:-

  79. Hedin, Sven Tsangpo Lamas vallfärd I-II. Bonniers 1920 & 1922, 301+i; 382+i s. Inbundna förlagets gulddekorerade kornblå helklotband, stänkmarmorerade snitt. Del I: Pilgrimerna. 2:a uppl., del II: Nomaderna. 1:a uppl. (identiska band). 200:-

  80. (Hedin, Sven) Montell, Gösta Sven Hedin-utställningen 1954 Liljevalchs Konsthall 1954, 82 s. + 24 s. planscher Liljevalchs katalog n:r 209, utställningskatalogen listar 419 objekt, porträtt gjort av Georg von Rosen, skadad, vissa riss och vikmärken 40:-

  81. (Hedin, Sven) Thermænius, Edvard S. A. Hedin i Svenska Akademiens minnesteckningar. Lund 1949, s. 173-198 från författaren, häftad, stor 8vo, med några tidningsurklipp om Hedin skrivna av Thermænius i SvD samma år; Särtryck ur Statsvetenskaplig Tidskrift...Häft. 3 1949. 80:-

  82. Herrmann, Paul Mot okända kuster. Sohlman 1957, 500 s. + planscher. Inbunden förlagets dekorerade klotryggband, liten 4to, färgat övre snitt, ngt nött längs underkant. Om upptäcktsresor från stenåldern och framåt. 100:-

  83. Hesse-Wartegg, Ernst von Die Wunder der Welt - Hervorragende Naturschöpfungen und staunenswerte Menschenwerke aller Zeiten und Länder in Wort und Bild - Zum größten Teil nach eigener Anschauung geschildert I-II Union Deutsche Verlagsgesellschaft, Stuttgart/ Berlin/ Leipzig no date (1912-13) 4to's, hardbound publ cloth spine w dec boards and purple edges, Vol 1: ”mit 494 Abbildungen im Text und 14 farbigen Kunstbeilagen”, Vol 2: ”mit 462 Abbildungen im Text und 16 farbigen Kunstbeilagen”, a very good copy 500:-

  84. Heyerdahl, Thor Aku-Aku. Påsköns hemlighet. Forum 1957, 339 s. + planscher. Inbunden förlagets blåa dekorerade helklotband med trasigt skyddsomslag, stor 8vo. 40-49 tus. 90:-

  85. Heyerdahl, Thor Aku-Aku. Påskeøyas hemmelighed. Gyldendal Norsk Forlag, Oslo 1957, 359 + i s. + utvikskarta och planscher. 1:a upplagan, inbunden förlagets klotryggband med dekorerade pärmar, stor 8vo, ej skyddsomslag, hörnen lätt stötta. 175:-

  86. Heyerdahl, Thor Ekspedicio Kon-Tiki Eldona Societo Esperanto 1951, 208 pp hardbound publ dec cloth, ill w unpaged whole page photo plates; in Esperanto. 250:-

  87. Heyerdahl, Thor Expedition Kon-Tiki. Forum 1950, 206 s. + planscher och karta. Inbunden privat halvklotband, stor 8vo, exlibris. 82-91 tus. 75:-

  88. Heyerdahl, Thor Fatuhiva – tillbaka till naturen Forum 1975, 358 s. ill, inb förlbd m skomsl 75:-

  89. Heyerdahl, Thor På jakt efter Paradiset - Et år på en sydhavsø Gyldendal Norsk Forlag, Oslo 1938, 192 + i s. ou, inb förl dek hellinnebd, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher; bra exemplar av Heyerdahls debutbok 800:-

  90. Hjertén, Ivar Dagrar och skuggor från två medelhavsländer. Sicilianska och tripolitanska studier. Bonniers 1929, 325 s. + utvikskarta. Inbunden privat hellinneband med titeletikett i läder och guld, stor 8vo, fotoillustrerad. 100:-

  91. Hjorth, Harriet (red) Sällsamma öar. En antologi. N&K 1962, 272 + iv s. + planscher. Inbunden förlagets illustrerade pappband med skyddsomslag. Skyddsomslag lätt solkat med mindre riss vid frampärm. Stor 8vo. 75:-

  92. Holmqvist, Lasse Vitt och brett Bonniers 1971, 122 s. 8-10 tus, osprättad 60:-  

  93. Holt, Kåre Kapplöpningen - Amundsen och Scott mot Sydpolen BB 1977, 243 s. inb förlbd m skomsl 80:-

  94. Horn, Alfred Aloysius Som trader på Elfenbenskusten Hökerbergs 1928, 281 + i s. inb privat halvklotbd, fläck s 195-196, stor 8vo, förord av John Galsworthy 90:-

  95. Hubendick, Bengt Filippin och antipod – snigelfärd per flyg till söderhav och kordillera Forum 1954, 226 s. ou, ill, ospr, sliten 60:-

  96. Jensen, Alfred Kors och halfmåne. Reseskisser från den europeiska Orienten. Bonniers 1911, viii + 208 + i s. Inbunden privat helklotband med främre omslag medbundet, nra samtida namnteckning på omslag, med 38 bilder. 200:-

  97. Jensen, Alfred Slavia. Kulturbilder. Ny följd: Från Donau till Adria och Bosporen. Bonniers 1897, x + 353 + iii s. Inbubden privat ngt nött halvfranskt band, , en bit av pärmpappret borta på bakpärm (trol. borrtagen prislapp), , stötta hörn, stor 8vo, 140 illustrationer, samtida namnteckning på försätts. 150:-

  98. Joslin, Mike Med Mike Joslin på Guldkusten. FiB 1954, 285 + iii s. + planscher. Inbunden förlagets dekorerade pappband, frgat övre snitt, ej skyddsomslag. 60:-

  99. Juncker, Elsebeth Resan till Indien. PAN&s 1945, 292 s. + karta. Häftad i illustrerat omslag, stor 8vo, illustrerad av författarinnan. 250:-

  100. Karabuda, Barbro & Güneş Till Mecka. Ett reportage från Saudi-Arabien. Bonniers 1967, 111 s. Häftad, stor 8vo, rikt illustrerad, omslag nött längs kanterna. 80:-

  101. Key, Helmer En Amerikaresa 1920 Bonniers 1920, 244 s. ou, ill,  inb dek klot 100:-

  102. Key, Helmer Kaffe, socker och bananer – En resa till Cuba och Guatemala Bonniers 1928, 336 s. 1:a uppl, dedicerad, inb gediget halvfrbd m 5 upphöjda bind och medb omsl (N B Anderssons bokbinderi), marmorerat snitt, fotoill, utvikskarta, rygg ngt blekt, stor 8vo 200:-

  103. Kingsley, Charles Westward Ho! Macmillan & co 1894, 591 pp + index 52 pp bound dec cloth, 7th ed, torn exl 40:-

  104. Kjellberg, Sven T Iberisk skärva - Resa med motiv i Spanien och Portugal Allhem 1955, 144 s. + utvikskarta inb förl dek helklotbd m lätt nött skomsl, liten 4to, ill 80:-

  105. Krantz, Claes Att resa i Danmark. W&W 1951, 234 s. Inbunden förlagets klotryggband, stor 8vo, ej skyddsoslag, teckningar av författaren. 90:-

  106. Krantz, Claes Att resa i Sverige W&W 1953, 283 s. Häftad, stor 8vo, teckningar av författaren, falsrissar vid ryggfot 60:-

  107. Krarup Nielsen, Aage Aloha – En söderhavsfärd Bonniers 1940, 216 + i s. inb priv halvklotbd m medb främre omsl, stor 8vo, sprängt snitt, ill m opaginerade helsidesplanscher 80:-

  108. Laktionov, Aleksandr Nordpolen - Ur polarfärdernas historia Förlaget för Litteratur på Främmande Språk, Moskva 1960, 522 + ii + utvikskarta  inb förl dek helklotbd, ill 180:-

  109. Laurin, Carl G Stamfränder - Reseminnen och skildringar PAN&s 1925, 284 s. 2:a uppl, ill; behandlar fr a Norge och Finland
    sammanbunden med:

    Laurin Carl G Alla ha rätt - samt andra uppsatser med anledning av världskriget PAN&s 1917,  viii + 144 + i s. 1:a uppl
    sammanbunden med:
     
    Laurin, Carl G Svensk själfpröfning PAN&s 1912, 118 s. 2:a uppl (4-5 tus); alla tre verk sammanbundna i ett priv halvfrbd (Nordiska Bokhandeln, Sthlm) m rikt guldornerad rygg och övre guldsnitt, ryggen flammig, exl 150:-

  110. Levertin, Oscar Resebref Bonniers 1908, 234 + iv s. inb förl guldpräglade helklotbd, svag fläck på frampärm, Samlade skrifter bd 23 50:-

  111. Ley, Charles David (red) De seglade österut. Portugisiska resenärer och äventyrare 1498-1585. Biblioteksförlaget 1961, 267 + iv s. Inbunden förlagets illustrerade pappband med rätt så nött skyddsomslag; förord av Göran Schildt. 75:-

  112. Lindbæk, Nils Vi var i Sovjet Falken Forlag, Oslo 1951, 251 + i s. inb förl klotryggbd, tillskrift på försätts, namnstämpel på titelsida, anteckningar i innehållsförteckningen 180:-

  113. Lindblad, Curt Expedition Röda havet. Svenska sportdykares äventyr i Röda havet. Bonniers 1958, 200 s. + planscher. Inbunden förlagets illustrerade pappband, ej skyddsomslag. 70:-

  114. [Lindeberg, Maria] Bref från Paris af ett resande Svenskt Fruntimmer. Förra delen. Stockholm 1827, 180 + i s. Inbunden samtida halvfranskt band med marmorerade pärmpapper och stänkmarmorerade snitt, samtida namnteckning på titelsida, mkt bra inlaga. såld

  115. Lindqvist, Herman Europa är vi allihopa. Norstedts 1992, 213 s. Inbunden förlagets illustrerade pappband. 50:-

  116. Lindqvist, Herman Rapporter från Mittens Rike - Herman Lindqvist i Paris BB 1989, 236 s. inb förl ill pappbd, fotoill 50:-

  117. Lindqvist, Sven Jordens gryning – jord och makt i Sydamerika, andra delen Bonniers 1974, 250 s. ill, ospr, exl, foton av Cecilia Lindqvist 40:-

  118. Listervik, Lisbeth Jorden runt på alla fyra. Systrarna Listerviks fotvandring runt världen. W&W 1947, 193 + i s. + planscher. Inbunden privat halvklotband (amatörband), stor 8vo, exlibris, porträttplanschen lös. såld

  119. (Livingstone, David) Gustafson, G A David Livingstone - Afrikas apostel. Efter engelska källor Lindblads 1910, 224 s. inb förl dek helklotbd, samtida namnt, porträtt, första och sista sidorna ngt åldersfläckade 75:-

  120. Lundahl, J E (red) På obanade stigar. Tjugofem år i Ost-Turkestan. Stockholm 1917, xvi + 555 s. Inbunden förlagets dekorerade helklotband, stor 8vo, rikt fotoillustrerad, smutstitelblad med svaga fläckar, minimal fuktrand vid övre snitt sista tiotalet sidor, övre hörn ngt stötta. 175:-

  121. Lundh-Eriksson, Nanna Sagornas ö Lindbladhs 1936, 228 s. ill, inb halvfrbd (om Island) 125:-

  122. Lundkvist, Artur Indiabrand Bonniers 1950, 287 s. 4-5 tus, ill, sliten, solkig 50:-

  123. Lundkvist, Artur Negerland Bonniers 1949, 269 + i s. inb förl klotryggbd, Svalan, resor till Sahara, Nigeria, Kongo, Sydafrika, Zululand och andra platser i Afrika 50:-

  124. Lundqvist, Eric Balilegender Bonniers 1954, 128 s. ou, ill 90:-

  125. Lundqvist, Eric Kamrat med kannibaler. Djungelliv och skogstaxering på nya Guinea. Bonniers 1949, 253 + ii s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag. Bonniers Folkbibliotek. såld

  126. Lundqvist, Eric Sawah. Berättelse från Java. FiB 1952, 222 + ii s. Inbunden förlagets klotryggband, ej skyddsomslag. 60:-

  127. Lundqvist, Eric Vildarna finns i väst BB 1972, 270 s. inb förl helklotbd, ej skomsl 50:-

  128. Länsberg, Olle 2 x Kuba. BB 1975, 240 s. Inbunden förlagsband med ngt naggat skyddsomslag. 50:-

  129. Mannerheim, C G Till häst genom Asien N&K 1961, 264 s. inb förl helklotbd, ill, namnt 120:-

  130. Marthinson, Anders W Mongolerna och deras land Harriers 1985, 215 s. ill, inb förlbd, skomsl 30:-

  131. Masters, John Bugles and a Tiger- A personal Adventure Michael Joseph Ltd 1956, 335 pp 1st ed, dec cloth, spotted sold

  132. Mattsson, Gustaf En herre for till Zanzibar Holger Schildts, Borgå 1914, 210 s. inb förl dek helklotbd, stor 8vo, inskrift, rikt fotoill, lätt naggad ryggfot och -huvud, 2:a uppl såld

  133. Med Himalayaexpeditionen till Tirich Mir Forum 1951,  212 s. +  opaginerade fotoplanscher inb förl hellinnebd m lätt naggat skomsl, stor 8vo, ngt sliten inre främre fals (inte lös); bidrag av Arne Næss, Hans Chr. Bugge, Per Vendelbo och andra som var med 100:-

  134. Myrdal, Jan  Rapport från en kinesisk by PAN/Norstedts 1967, 329 s. ill 30:-

  135. Myrdal, Jan & Kessle, Gun Indien väntar PAN&s 1980, 407 s. ou, inb förlbd m skomsl, ill 40:-

  136. Mytinger, Caroline En målarinna på Nya Guinea AB Ljus 1948, 370 s. inb dek klot, ill 40:-

  137. Newby, Eric (Assembler) A Book of Travellers’ Tales Picador 1986, 574 + ii pp large paperback 75:-

  138. Newby, Eric Sista seglatsen. Vingförlaget 1960, 261 + i s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband, inre falsar ngt lösa. 50:-

  139. Nilsson, Nils-Magnus Afrikanska strövtåg Zindermans 1968, 110 s. ou, inb dek helklotbd, ill 100:-

  140. Nordenskiöld, A E Vegas färd runt Asien och Europa 1-2. Jemte en historisk återblick på föregående resor längs gamla verldens nordkust. F & G Beijers 1880-81, xvi + 510 s.+ 3 planscher (porträtt) + 9 kartor; x + 486,+ i s + 2 planscher (porträtt) + 1 utvikbar karta. Inbundna i de röda, dekorerade originalskinnryggs-banden med rikt dekorerade pressade klotpärmar. Stora 8vo’s, lätt nötta ryggar, annars i utmärkt skick, samtida prydlig signatur på insidan av främre försättsbladen. såld

  141. Nyberg, Stig Resan till Marrakech JA Lindblads förl 1954, 224 s. inb priv klot, omsl medb 75:-

  142. Näsström, Gustaf Lustvandring i Danmark. Gebers 1956, 234 s. Inbunden förlagets halvklotband med titeletikett på frampärm, främre omslag medbundet, ej skyddsoslag, liten 4to, teckningar av Ebbe Sadolin, några mindre fuktfläckar på frampärm. 90:-

  143. O’Brien, Frederick Vita skuggor på Söderhavet Bonniers 1927, 504 s. inb halvfrbd, ill, tillskr 60:-

  144. Olsson, Jan Olof [Jolo] Österut. Människor Resor Historia. Bonniers 1981, 226 s. Originalupplaga, inbunden förlagsband med lätt naggat skyddsomslag. Om Sovjet, Finland, DDR, Baltikum, Balkan och Polen. 90:-

  145. Orre, Thorsten Strövtåg i hjärtat av Sahara – Nya skisser från öknen W&W 1924, 259 s. inb priv halvfrbd (N B Anderssons bokb.) m förgylld rygg och övre guldsnitt, övriga snitt putsade, medb omsl, rygg ngt nött, fotoill, stor 8vo 175:-

  146. Ossendowski, Ferdinand Odjur, människor och gudar Gebers 1923, 279 s. + utvikskarta 1:a uppl, inb gediget halvfrbd m övre guldsnitt (övriga putsade) och medb omsl (N B Anderssons bokbinderi), rygg ngt blekt m några små fläckar och lätt nött, samtida namnt, stor 8vo; Om en färd genom Sibirien till Tibet och Mongoliet 250:-

  147. Pallin, Stig En stockholmsgrabb på luffen i USA J Beckmans förl 1926, 212 s, 29 foton i texten inb förl pappbd, sliten 40:-

  148. Paton, J G Bland människoätarna på Nya Hebriderna. En missionärs liv och verksamhet. Lindblads 1919, 243 s. Inbunden förlagets klotryggband med illustrerade pärmar, pärmar och rygg nötta, pärmar ngt solkiga, stämplar på inre frampär och försättsblad, enstaka anteckningar i penna, låneficka. 4:e uppl. 50:-

  149. Peissel, Michel Bhutan. Himalayas glömda land. Bonniers 1971, 205 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband, lätt nött text på rygg, kartor på försättsblad, ej skyddsomslag. 80:-

  150. Persson, Lars Abantu – En sydafrikansk erfarenhet Norstedts 1976, 246 s. inb förl dek helklotbd m lätt skavt skomsl, stor 8vo, foto och andra ill 70:-

  151. Persson, Lars Motilonernas berg – vandringar och meditationer i Colombias bergsdjungler PAN&s 1967, 169 s. inb förlbd m skomsl, ill 60:-

  152. Poncins, Gontran de Kabloona Bonniers 1951, 291 + i s. inb förl helklotbd m förf namnt i guld på frampärm, ill av förf; En berättelse om netsilikmiut, de så kallade säleskimåerna 50:-

  153. Post, Laurens van der Venture to the Interior Hogarth Press, London 1952, 241 pp 1st ed, exl, hardbound publ cloth 75:-

  154. Post, Laurens van der Vågspel i det inre. Norstedts 1952, 214 + i s. Inbunden förlagets klotryggband med lätt naggat skyddsomslag och medbundet främre omslag, färgat övre snitt, stor 8vo, illustrerad med kartor, omslag av Brusewitz. 5:e uppl.60:-

  155. Prescott, William H History of the Conquest of Peru – With a Preliminary View of the Incas Swan Sonnenschein & Co ltd, London (Library of Standard Authors) n d (inscr from 1900), 510 pp hardbound publ dec cloth, gilt edges, leaf before title leaf somewhat loose, otherwise a very good copy 300:-

  156. Putnam, Anne Eisner & Allan Keller Bland pygméer och leoparder. Tidens 1956, 220 s. + planscher. Inbunden förlagets dekorerade pappband med naggat skyddsomslag med ett par småfläckar. 40:-

  157. Quensel, Annie Kring Röda Torget - Sovjet i fest och vardag Å&Å 1926, 235 s. inb förl klotryggbd m dek pärmar, 4to, m 122 ill 140:-

  158. (Rasmussen, Knud) Birket-Smith, Kaj Knud Rasmussen. Åhlén & Söners Förlag 1937, 161 + iii s. 1:a svenska uppl., häftad, fotoillustrerad. Serien Stora Män och Kvinnor. 100:-

  159. Rasmussen, Vilhelm Japan i forntid och framtid. PAN&s 1920, 183 s. Häftad, illustrerad. 125:-

  160. Rigmark, William Svensk i Kina Lindblads 1947, 151 s. fotoill, rec.-stämpel; om svenska missionärer i Kina strax efter kriget 60:-

  161. Roberts, Kenneth Nord-västpassagen Bonniers 1958, 548 s. + 2-sidig karta inb förl dek hellinnebd, stor 8vo, bägge omsl medb, liten fläck på rygg, 3:e uppl, färgat övre snitt 90:-

  162. Roberts, Kenneth Northwest Passage Collins London 1938, 709 pp 5th imp, hardbound publ cloth 60:-

  163. Rockefeller jr, James S Lycklig den som finner sin ö Gebers 1958, 228 s. inb priv halvklotbd, ill 60:-

  164. Rosen, Erwin En odågas äventyr i Amerika - Minnen och intryck W&W 1914, 251 s. inb priv grönt helklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m marmorerat snitt, 3:e uppl 75:-

  165. Rosenberg, Holger (Craal) Det nya Sibirien - En skildring af det genom den sibiriska järnvägen öppnade framtidslandet samt af en resa i Mandschuriet [Fahlcrantz 1904], 437 s. + dubbelsidig karta inb förl dek helklotbd, stor 8vo, fotoill, titelsidan borttagen 225:-

  166. Russell, John Där vägarna blir osäkra (Where the Pavement Ends) Gebers 1926, 368 s. inb priv rött halvklotbd (G Hedbergs bokbinderi) m titelfönster i läder m guldskrift, bägge omsl medb, marmorerat snitt 80:-

  167. Rydén, Johan Som agnar för vinden - Nya berättelser från land och strand Carlssons 1913, 244 s. ou, inb priv blått helklotbd (G Hedberg) m titelfönster i läder och guld, m sparsam ryggdekor i guld, omsl medb; om Kina Australien och Nya Zeeland osv. 80:-

  168. Sadolin, Ebbe Från Florens till Rom. Gebers 1956, 163 + iii s. Inbunden förlagets klotryggband med skyddsomslag och främre omslag medbundet, liten 4to, rikt illustrerad med teckningar av författaren, ett par småprickar på titelblad. 2:a uppl. 90:-

  169. Schildt, Göran I Odysseus kölvatten. W&W 1955, 277 + iii s. Inbunden frlagets klotryggband med marmorerade pärmpapper, bägge omslagen medbundna, stor 8vo, namnteckning på försätts; 6:e upplagan. 90:-

  170. Schildt, Göran Med Daphne i sexton länder. Biblioeksförlaget 1960, 308 + 6 (kartor) + 6 s. + planscher. Häftad, stor 8vo, ngt nött rygg och omslag. 60:-

  171. Schildt, Göran Solbåten. Med Daphne på Nilen. W&W 1957, 282 + vi s. Inbunden förlagets klotryggband med tejplagat skyddsomslag, medbundet främre omslag. Stor 8vo, exlibris. Färgat övre snitt. 2:a upplagan. 100:-

  172. (Scholander, F W) Taube, Gurli (utg och kommentar) F. W. Scholanders Uplandsresa 1851 – En resedagbok Allhem 1955, 51 s. inb förl pappbd, numr uppl 999 å ex, detta ex onumr, porträtt, faksimil 75:-

  173. Schweizer, Albert Berättelser från urskogen Lindblads 1940, 127 s. inb klotryggbd, fotoill 50:-

  174. (Schweizer, Albert) Lagerfelt, Greta (red) Fyrbåken i urskogen - Albert Schweizer i Lambarene 1925-1950 Lindblads 1950, 279 s. inb klotryggbd m medb omsl, exl, porträtt 60:-

  175. (Scott) Life in the Antarctic - Photographs by the Scottish Antarctic Expedition Gowans & Gray, London & Glasgow 1907, viii + 67 + v pp 12o, part of front cvr and spine missing from dj, inlay very good, Gowans’s Nature Books No 10 250:-

  176. Severin, Tim Sindbads resa. R&S 1983, 282 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, Vi’s tävligsvinnarlapp på titelsida,exlibris på motståene sida. 120:-

  177. Shackleton, E H Antarktis hjärta – Berättelsen om den engelska sydpolsexpeditionen 1907-1909 I-II PAN&s 1910, xlii + 331; 408 s. inb förl vackra dek helklotbd, stora 8vo, liten fläck på rygg på bd1, rygghuvud på bd 2 ngt sliten, ill m planscher i färg och s/v, foton och teckningar, 3 utvikbara kartor och en utvikbar profilplansch lösa i pärmficka 1.100:-

  178. Sil-Vara Brittiska personligheter Uppsala 1918, viii + 215 + i s. solkig, främre omsl lagat, oskuren, ospr, omsl har titeln ”Engelska Personligheter”; bl a kapitel om Livingstone och Stanley 60:-

  179. Siwertz, Sigfrid En färd till Abessinien Bonniers 1926, 313 s. ou, inb förl dek klot, ill, tillskr 60:-

  180. Siwertz, Sigfrid Lata latituder I-II Bonniers 1938, 187 + 211 s. inb förl dek klot m stänkt snitt, stor 8vo, ill m fotoplanscher I-II 100:-

  181. Sjögren, Bengt Karibien med öppna ögon Ordfront 1986, 303 s. inb förl kartonnagebd, ill m opaginerade fotoplanscher 60:-

  182. Sjögren, Peder Svarta palmkronor. FiB 1958, 320 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband, ej skyddsomslag. 50:-

  183. Smith, Anhony Persisk hägring.N&K 1954, 222 s. + 16 planscher. Inbunden förlagets klotryggband, färgat övre snitt, marmorerat pärmpapper, stor 8vo, ej skyddsomslag. 120:-

  184. Smolka, H P Forty Thousand against the Arctic – Russia’s Polar Empire Hutchinson & Co, London 1937, 288 + xvi pp 1st ed, 4th impr, hardbound publ cloth w blue upper edge, w 53 ill’s and 2 folding maps 250:-

  185. Sparring, Åke  Med Emma till Indien Bonniers 1954, 216 s. ou, inb förlbd m skomsl, ill  75:-

  186. Sparring, Åke Nepal - landet under jordens tak. R&S / Vi 1956, 167 s. + planscher. Inbunden förlagets klotryggband, stor 8vo, ej skyddsomslag, namnteckning. 60:-

  187. Stabell, W W Mot okända kuster. Kapten Cooks upptäckter och äventyr. Gummessons 1951, 134 + i s. Häftad i illustrerat omslag, osprättad, 2 stämplar och två små bibliotekslappar på smutstitelsida. 75:-

  188. Staf, Karl Vi flög till Oimjakon - Sibiriskt reportage i ord och bild Förlaget för Litteratur på Främmande Språk (Sovjet) u å (ded från 1958) dedicerad, rikt fotoill såld  

  189. Stanley, Henry Hur jag fann Livingstone i Centralafrika – Efter Henry M. Stanley berättad för svensk ungdom av Signe Ehrngren Gleerups 1940, 203 s. + 2 utvikskartor ngt naggat omsl, ill m opaginerade helsidesplanscher från filmen ”Stanley och Livingstone”, s 43-44 osnyggt sprättad m viss subtansförlust, ej textförlust 100:-

  190. (Stanley, Henry Morton) Stanley, Richard & Neame, Alan, (utg) Stanleys dagbok W&W 1962, 211s sv ou, inb förlbd m skomsl, fotoill, förord Per Wästberg 60:-

  191. Steinbeck, John A Russian Journal - with Pictures by Robert Capa The Viking Press, New York 1948, iv + 220 pp 1st ed, hardbound publ cloth w a little chafed dj, large 8vo 750:-

  192. Strode, Hudson Med åskfågeln till Sydamerika L Hökenbergs förl 1938, 336 s. inb priv halvklotbd, ill, liten reva sista bladet 40:-

  193. Strömberg, Kjell Franskt, spanskt och ungerskt – En resandes anteckningar W&W 1929, 224 s. sned, sliten rygg, solkig 40:-

  194. Stuxberg, Anton Minnen från Vegas färd och dess svenska föregångare jämte en kortfattad framställning af Nordostpassagens historia och den amerikanska nordpolsexpeditionen under De Long. Göteborg 1890, xii+358+ii s. 1:a uppl.,inbunden förlagets dekorerade helklotband med ett skepp guldpressat på frampärm, stor 8vo, 76 illustrationer, marmorerade snitt. Rygghuvud och -fot nötta, rampärm ngt vitfläckad, ett par mindre fläckar i inlagan. 900:-

  195. Ståhl, Henric Vin och oliver - Hur vi upplevde Grekland Medéns 1937, 288 s. inb priv pappbd i 2 olika papperstyper (Leonard Gustafssons Bokbinderi, Sthlm), stor 8vo, ill m 24 konsttrycksplanscher, sprängda snitt 100:-

  196. Sundfeldt, Jan (text) & Tore Johnson (foto) Färdmän från isarna. Med säljägare i Bottniska viken. Forum 1964, 145 + i s. Inbunden förlagets helklotband med svartpressad båtdekoration, kvadratisk 8vo, svagt solkigt omslag. 110:-

  197. Svenson, Sven Indianernas heliga sjö – Och andra reseminnen från Central- och Sydamerika Harriers 1959, 200 s. ill 100:-

  198. Svenson, Sven Sex afrikanska nätter - En reseskildring till två världar Harriers Förlag 1962, 194 + i s. inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, 2:a uppl (4-7 tus), ill 80:-

  199. Svensson, Roland Hav och människor. R&S/Vi 1957, 134 s. Häftad med flikar, omslag och 7 teckningar av författaren, svagt vikmärke på främre skyddsomslagsflik, namnstämpel på smutstitelsida. 100:-

  200. Sörlin, Anton Till Indialand... Hökerbergs 1927, 290 s. Inbunden gediget privat halvklotband med medbundet främre omslag och marorerade pärmpapper och stänkmarmorerat snitt, stor 8vo, fotoillustrerad, främre omslag ngt hårt skuren . Färder och äventyr. 150:-

  201. Tell, Johan Den fula palmen och 38 andra paradisiska reseberättelser Vagabond 1994, 191 s. inb förl kartonnagebd 60:-

  202. Thaning, Ulf (urval och red) De upptäckte Sverige. Färdskildringar från åtta årtionden. STF 1962, 320 s. Inbunden förlagets klotryggband med guldstäplad frampärm, teckningar av Bertil Kumlien. STF:s publ. nr 1605. 70:-

  203. Thomas, Lowell Med Lawrence av Arabien Beckmans 1926, 256 s. inb förl helklotbd m medb omsl, stor 8vo, ill m opaginerade planscher, ngt lös i bindning, samtida namnt på omsl, fältpoststämpel på första smutsblad och titelsida, marmorerade snitt 100:-

  204. Thorson, Gunnar (red) Med treaarsekspeditionen til Chr. X’s Land af deltagare i ekspeditionen. Gyldendal, København 1937, 281 + i + utvikskarta + ii s. + planscher. Dedicerad av red till sin mor, häftad, osprättad, även illustrationer i texten, nött rygghuvud, ngt nött ryggfot, ett par småriss i omslagens framkant (som skjuter ut framför inlagan), liten 4to. 250:-

  205. Ulvenstam, Lars Harlem, Harlem Litteraturfrämjandet 1971, 253 s. ou, inb förl kartonnagebd, rikt ill, exl 50:-

  206. Valery, M Voyages historiques et litteraires en Italie – Pendant les années 1826, 1827 et 1828 ou L’indicateur italien Louis Hauman et compagnie, Bruxelles 1835, 606 s. hardbound contemporary half-calf, some foxing on title-page 500:-

  207. Valmin, Natan Resa till glömda öar. N&K 1949, 139 s. + 26 planscher. Inbunden gediget helklotband: biblioteksband (låneficka, stämplar etc.,), bägge omslagen medbundna. Om Korsika och Sardinien. 75:-

  208. Weckström, Tor Brusande eskapad.Lindqvists 1956, 191 s. + planscher. Inbunden förlagets klotryggband med ngt naggat skyddsomslag. Färgat övre snitt, lite lös i falsen på ett ställe.Om en resa med motorbåt upp för Weser, Rehn och Mosel till Nordsjön. 70:-

  209. Westermann, Poul Lejr ved Ikoma - Uddrag af en dagbog Westermanns Forlag, Nytår 1952, 45 + iii s. 4to, ett par små naggar i omsl, fotoill i färg 50:-

  210. Viksten, Albert I guldjägares spår. Resan till Yukon och Alaska. LT 1951, 337 s. 1:a uppl, inb förl klotryggbd, karta, rikt ill m opaginerade fotoplanscher 60:-

  211. Viksten, Albert I guldjägares spår. Resan till Yukon och Alaska. Vingförlaget 1957, 312 s. Inbunden förlagets helklotband, ej skyddsomslag. 50:-

  212. Viksten, Albert Äventyr i Norra Ishavet  Bonniers 1942, 276 s. inb priv linneryggbd m båda omsl medb (Bokbindare Thure Andersson, Uppsala Bokhantverk), titeletikett i läder m titel och förf i guld, exl 160:-

  213. Wilhelm, Prins Bland dvärgar och gorillor – Med svenska zoologiska expeditionen till Centralafrika PAN&s 1922, 318 s. + utvikskarta inb förl dek helklotbd, 3:e uppl, ill 100:-  

  214. Wilhelm, Prins Episoder PAN&s 1951, 280 s. inb förl dek hellinnebd m medb omsl, 3:e uppl, ill m opaginerade fotoplanscher, reseberättelser från Tullgarn, Afrika, Moskva, Montevideo osv. 75:-

  215. Wilhelm, Prins Mellan två kontinenter – Anteckningar från en resa i Centalamerika 1920 Norstedts 1920, 283 s. + utvikskarta inb halvpergamentbd m båda omsl medb, stor 8vo, numrerad bibliofiluppl # 62/250, exl, ett flertal opaginerade fotoplanscher 200:-  

  216. Wilhelm, Prins Skärvor från fyra världsdelar Norstedts 1949, 363 s. 1:a uppl, inb förl dek hellinnebd m medb skomsl,ill m opaginerade fotoplanscher, namnt, om England, Frankrike, Portugal, Tunisien, Algeriet, Thailand osv. 75:-

  217. Vinding, Andreas (text) & Arne Ungermann (teckningar) Resa i Frankrike Gebers 1949, 280 s. 1:a uppl, liten 4to, ill, liten prick på främre omsl, liten riss i bakre omsl 60:-

  218. Virgin, Eric Abessinska minnen Bonniers 1936, 262 s. + utvikskarta inb förl dek klotbd m bägge omsl medb, namnstämpel, fotoill, stor 8:o 60:-

  219. Wrangel, F U Resor och resenärer i Frankrike. PAN&s 1928, 256 s. Inbunden förlagets pappband med titeletiketter på rygg och frampärm, främre omslag medbundet. 140:-

  220. Wästberg, Per Förbjudet område Bonniers 1963, 248 + v s. inb förl pappbd m naggat skomsl, om Centralafrika 50:-

  221. Youngberg, Norma Medicinman finner sin väg - Andedyrkare på Borneo upplever det stora undret Skandinaviska Bokförlaget 1956, 191 s. 1:a uppl, 1-10 tus, inb förl klotryggbd m dek pärmar, ill 50:-

  222. Zetterholm, Tore Tibet. Mellan Buddha och Marx. BB 1981, 175 s. Inbunden förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag, 4to, mkt rikt illustrerad. 75:-

  223. Ödman, N P Ungdoms och reseminnen – vers och prosa Bonniers 1881, 261 s. 2:a uppl, blått dek klot, ngt sliten 100:-