Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

       
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Rysk historia och kultur / Russian History & Culture

uppdat 08-03-28

  1. Afonin, A Komsomol. Kurtzer Abriss der kommunisisches Jugendverbandes der UdSSR. Verlagsgenossenschaft ausländischer Arbeiter in der Ud SSR Moskau/Leningrad  1934, 88 pp. Broschiert, Sewn as issued in illustrated covers. 250:-

  2. Almgren, Sinikka Ung i Sovjet – samtal och tankar kring skolbesök i Moskva, Sibirien, Kirgisien och Georgien Liber 1983, 185 s. stämpel 40:-

  3. Andropov, Jurij Tal och artiklar Progress/Fram 1983, 352 s. inb förl konstläderbd, fotoporträtt i färg 75:- 

  4. Berberova, Nina Med mina understrykningar. Bonnierförlagen 1994, 480 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. Hon kände bl a Gorkij, Majakovskij och Tvetajeva när det begav sig. såld

  5. Berner, Rolf Kolchos Författarförlaget 1972, 159 s. ded, pocketoriginal, ill 40:-

  6. Berner, Rolf Rysk arbetare Författarförlaget 1976, 228 s. ded, pocketoriginal, ill 40:-  

  7. Blake, George Inget annat val Prisma 1991, 336 s. inb förlbd m naggat skomsl, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher; om den vid sidan av Kim Philby mest namnkunnige engelske spionen som hoppade av till Sovjet 75:-

  8. Blomqvist, Lars Erik Sovjet blickar bakåt - Den nya ryska patriotismen A&K 1972, 95 s. namnt, enstaka blyertsant 40:-

  9. Blonskij, P P Die Arbeitsschule. (Trudovaja škola). Vollständige Ausgabe und Neuübersetzung des ersten und zweiten Teiles. Besorgt von Horst E. Wittig. Ferdinand Schöningh, Paderborn 1973, 302 pp. Dedicated by translator, hardbound publisher’s cloth with dust jacket, coloured upper edge, large 8vo, portrait and photo of original first edition. 200:-

  10. Bonner, Jelena Ensamma tillsammans - Sanningen om Jelena Bonners och Andrej Sachariovs liv i exil i Gorkij W&W 1986, 292 s. inb förlhelklotbd m skomsl, ett blad felskuret m vikmärke, ill m opaginerade helsides fotoplanscher, namnetikett på främre smutsblad 70:-

  11. Brezjnev, L I Mot ett kärnvapenfritt Norden - Utdrag ur tal och intervjuer 1974-1982 Karisto 1982, 213 s. inb förlbd m skomsl, fotoill 40:-

  12. Brumberg, Abraham (Ed) Russia under Khrushchev - An Anthology from ”Problems of Communism”  Praeger, New York 1962, xii + 660 pp paperback 60:-

  13. Brändström, Elsa Bland krigsfångar i Ryssland och Sibirien 1914-1920 PAN&s 1921, viii + 174 s. naggat omsl, en namnt, en namnstämpel, vikmärke i bak, solfärgad, fotoill i texten, utvikskarta 60:-

  14. Buchanan, Meriel Petrograd. Den oroliga staden 1914-1918. Bonniers 1919, 229 + iii s. Inbunden privat nött halvfranskt band, hörn nötta, spricka i nederdel av bakre fals. Skriven av den engelske ambassadörens dotter. 175:-

  15. Bucharina, Anna Larina Nun bin Ich schon weit über zwanzig – Erinnerungen Steidl 1989, 431 s. 3 Aufl, hardb w dj, notations 40:-

  16. Bukovskij, Vladimir Rapport från Röda Huset - Anteckningar om politisk mentalvård i Sovjet A&K 1972, 202 s. m förord av Amnesty International 40:-  

  17. Burgman, Torsten I revolutionens Ryssland 1917-1919. Sixten Wigardts verksamhet som svensk regeringsdelegat i Ufa för tyska civil- och krigsfångar. Studentlitteratur 1982, 40 s. Klammerhäftad, dedicerad, illustrerad. 80:-

  18. Bäck, Mats & Dellenbrant, Jan Åke Politik i Sovjetunionen Utbildningsförlaget 1971, 128 s. pocket 40:-

  19. Dallin, David J Sovjet i Fjärran Östern N&K 1950, 417 s. + utvikskarta ngt naggat och solkigt omsl, stor 8vo, kartan ngt naggad 60:-  

  20. Düring, E Bolsjevismens kamp mot kristendomen Evangeliipress 1956, 216 s. ngt skavt omsl, fotoill 75:-

  21. Eastman, Max Socialismens kris och Stalins Ryssland N&K 1941, 188 s. inb förl klotryggbd, rygg blekt, rött övre snitt, förord av Herbert Tingsten 70:-

  22. (Eisenstein) Idestam & Almquist Eisenstein – ett konstnärsöde i Sovjet KF:s bokförl 1951, 270 s. inb förlbd m tejplagat skomsl 150:-  

  23. Eisenstein, Sergei Notes of a Film Director Dover Publications, New York 1970, iv + 208 + 32 (drawings, director’s croquis and sketches) + unpaged plates folding mark on front cvr 75:-

  24. Ejvegård, Rolf Sovjetunionens konstitution - En analys Scaninavian University Books 1981, 108 s. lång dedikation, stor 8vo, ill 60:-

  25. Essén, Rütger Den ryska ekvationen Fahlcrantz & Gumælius 1940, 236 s. stor 8vo, blekt rygg, naggat omsl 60:-

  26. Fadeev, Aleksandr Förintelse - En berättelse om et partisanförbands kamp under inbördeskriget i Sovjet Bo Cavefors Förlag 1971, 192 s. 1:a uppl 60:-

  27. Gerner, Kristian; Hedlund, Stefan & Sunström, Niclas Hjärnridån - Det europeiska projektet och det gåtfulla Ryssland Fischer & Co 1995, 312 s. inb förl pappbd, minimal fläck på snitt 125:-

  28. Gilliard, Pierre Tsarfamiljens öde PAN&s 1922, 207 s. inb förl helklotbd, fotoporträtt, fotoill, båda omsl medb, stor 8vo 100:-

  29. Ginzburg, Jevgenia Semjonovna Resa till avgrunden. Den skakande berättelsen om författarinnans upplevelser under arton år i Stalins fängelser och slavläger. En krönika från personkultens dagar. Bonniers 1967, 310 s. Häftad, stor 8vo, osprättad. såld

  30. Gooding, John Väststudent i Sovjet Hökerbergs 1960, 254 s. inb biblbd (låneficka osv) m omsl medb, stor 8vo 40:-

  31. Gorbatjov, Michail Perestrojka - Ett nytt sätt att se på vårt land och världen Forum 1988, 245 s. inb förl kartonnagebd, stor 8vo 60:-

  32. Gorkij, Maxim Obekväma tankar om oktoberrevolutionen Liber 1983, 251 s. inb förl karonnagebd, fotoill, me inledning av Melker Johnsson 75:-

  33. Hanski, Eino Eino Hanski i Sovjet BB 1974, 160 s. inb förl helklotbd m ngt trasigt skomsl, rikt ill m färgfoton av förf 50:-

  34. Hansson, Carola & Lidén, Karin Samtal med kvinnor i Moskva AWE/Gebers 1980, 214 s. fotoill 40:-

  35. Hazard, John N Hur Sovjet styres Aldus/Bonniers 1965, 271 + i s. originalpocket 60:-

  36. Hoest, J K Kejsar Alexander I:s lefverne och regering P E Winge, Nyköping 1818, xiv (prenumeranter i Sverige och + 160 s. inb samtida halvfrbd, hörn lätt stötta, rygghuvud m skada, samtida namnt, blåsprängt snitt, åldersfläckad inlaga, förlust av ett halvdussin bokstäver på s. IX pga. nötning, alltså ingen riktig substansförlust. 350:-

  37. Hornborg, Erik Sverige och Ryssland genom tiderna N&K 1942, 144 s. 2:a uppl 50:-

  38. Häger, Olle & Villius, Hans Nu är det snart slut på hela härligheten - Ryska revolutionen Sveriges Radios förlag 1971, 36 s. klammerhäftad, ill 20:-

  39. Häggman, Bertil Moskva och terroristinternationalen Contra Förlag 1984, 160 s. streckad 40:-

  40. Höijer, Torvald T:son Karl XIV Johan och Alexander I - En vändpunkt i de svensk-ryska förbindelsernas historia Gebers 1945, 52 s. Det levande förflutna: Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 7 40:-

  41. Idestam-Almquist, Bengt (Robin Hood) Rysk film. En konstart blir till. W&W 1962, 222 s. Inbunden förlagets klotryggband med ngt naggat skyddsomslag, illustrerad, namnteckning på frampärms insida, skyddsomslags baksida solkig. 140:-

  42. Itkina, E I Loubok – Russian Popular Prints from the Late 18th- to the Early 20th Century Ruskaya Kniga, Moscow 1992, 255 pp hardbound publ dec cloth w dj, pp 49-162 whole page colour plates, text in English and Russian 250:-

  43. Jevtusjenko, Jevgenij Bekännelser av ett Sovjetseklets barn Gebers 1963, 166 s. Häftad, ngt nött rygg. 75:-

  44. Johnson, Seved; V V Dubin & V V Roginskij (Eds) La Suède et la Russie. Documents et materiaux 1809-1818. Upsal 1985, viii + 460 pp. Hardbound publisher’s blue stamped cloth with dust jacket, 4to, maps on endpapers, new from publisher. 150:-

  45. Kaganovitsj, I M Den socialistiska rekonstruktionen av Moskva och övriga städer i Sovjetunionen Arbetarkultur 1932, 112 s. nött rygg, mer eller mindre genomgående fuktrand längs övre främre snitt, rar 250:-

  46. Kan, Aleksander Hemmabolsjevikerna - Den svenska socialdemokratin, ryska bolsjeviker och mensjeviker under världskriget och revolutionsåren 1914-1920 Carlssons 2005, 552 s. inb förl klotbd m skomsl, ill, förlagsny 250:-

  47. Kan, Aleksander Nikolaj Bucharin och den skandinaviska arbetarrörelsen Uppsala 1991, i+187 s. Opuscula Historica Upsaliensia 6, ngt sned. 80:-

  48. Kennan, George F Soviet Foreign Policy, 1917-1941 D van  Nostrand 1960, 192 pp. Paperback original. 40:-

  49. (Kollontay, Alexandra) Halvorsen, Carsten Revolutionens ambassadör – Alexandra Kollontays liv och gärning (åren 1872-1917) Arbetarkultur 1945, 266 s. inb halvklotbd, stor 8vo, fotoill 90:-  

  50. (Kollontay, Alexandra) Palencia, Isabel de Alexandra Michailovna Kollontay Medéns 1946, 274 s. ill 50:-

  51. Kroll, Hans Ambassadör i Moskva 1958-1962 Norstedts 1968, 242 + i s. + planscher inb förl helklotbd, ej skomsl 60:-

  52. Kröger, Theodor Den glömda byn - Fyra år i Sibirien S&L 1943, 384 s. inb förl klotryggbd m blått övre snitt 40:-

  53. (Lenin, V I) Zubko, Marat Lenin i Sverige året 1917 Progress, Moskva/Fram, Göteborg 1985, 170 s. inb förl linnebd m skomsl, fotoill i s/v, dedicerad, rysk arkivuppl (bättre papper) 90:-

  54. Lewenhaupt, Ebba L I tsardömets skugga Gebers 1964, 280 s. inb förl helklotbd m stor tvehövdad örn i guld på frampärm 50:-

  55. Lindbæk, Nils Vi var i Sovjet Falken Forlag, Oslo 1951, 251 + i s. inb förl klotryggbd, tillskrift på försätts, namnstämpel på titelsida, anteckningar i innehållsförteckningen 180:-

  56. Lindh, Nils Möten mellan Öst och Väst. Studier i samtida rysk utrikespolitik. KF 1949, 331 s. Inbunden förlagets linneryggband, ngt stötta hörn. 100:-

  57. Lundberg, Birger Svensk i Sovjet. KF 1948, 199 s. + planscher. 1:a upplagan, inbunden förlagets illustrerade klotryggband, ett par stämplar i början. 70:-

  58. MacLean, Fitzroy Portrait of the Soviet Union. Weidenfeld and Nicolson, London 1988, 230 pp. + plates. Hardbound publisher’s cloth with dust jacket, small 4to, illustrated endpapers, 2 library stamps on first title page and one on p.115, small cut-out (ca 2x4 cm) in front endpaper, remains of sticker on dust jacket. 120:-

  59. (Makarenko, Anton Semjonovitj) Broström, Stig Makarenkos kollektivuppfostran och nutida gruppedagogik LiberLäromedel 1981, 110 s. förstärkt rygg, en bit avrivet av främre och bakre omsl, stämplar och klisterlappar från universitetsbibliotek på främre omsl insida och smutstitelsida, fotoill 60:-

  60. Medvedev, Zjores A Kärnkatastrofen i Ural. R&S 1980, 208 s. Inbunden förlagsband, ej skyddsomslag, liten fläck på frampärm. 60:-

  61. Michailov, Nikolaj N Rysslands nya geografi - Kortfattad näringsgeografisk översikt Fröléen & Comp 1959, 203 + ii s. inb förl helklotbd, ill m opaginerade planscher, medb omsl, enstaka blyertsstreckningar 50:-

  62. Mihajlov, Mihajlo Sommar i Moskva bonniers 1966, 157 s. BLMbiblioteket, 2 förhandsexemplarsetiketter påklistrade 50:-

  63. Niederle, Lubor La race Slave. Statistique Demographie Anthropologie Félix Alcan, Paris 1916, xvi + 231 + i pp hardbound nicw private half calf w 5 raised nerves, traduit par Louis Leger 150:-

  64. Olsson, Axel Asylrätt och humanism - En bok om Sovjetryssland och balterna, excellensen Undén och landsfogde Persson AB Seelig & Co 1947, 228 s. omsl ngt buckligt, stor 8vo 60:-

  65. Papanin, Iwan Eis und Flamme – Erinnerungen Dietz Verlag, Berlin 1981, 598 pp hardbound blindstamped cloth, dj w a little wear, photo-ill; about the well known soviet researcher on Arctica/Antarctica 80:-

  66. Peterson, K E Öfversigt af Rysslands härordning, utarbetad inom Generalstabens Militärstatistiska Afdelning Militärlitteratur-Föreningens Förlag 1890, viii + 376 + i s. inb trevligt priv halvklotbd, stor 8vo 400:-

  67. Petrov, Vladimir & Evdokia Sant vittnesbörd Berghs 1956, 380 +iv s. lätt solkig runt ryggen; om ryska avhoppare 50:-

  68. Pidemski, Boris (Ed) Léningrad – Monuments et ensembles architecturaux Éditions d’Art Aurore, Leningrad 1978, 394 + ii pp hardbound publ dec linen w dj, lavishly ill in colour, square 4to, text in French 150:-

  69. Porfiriev, I E Peter I – Grundläggare av den ryska reguljära arméns och flottans krigskonst Hörsta Förl 1958, 335 s. + utvikskarta stor 8:o, Försvarsstabens Krigshistoriska Avd 2, ngt naggat omsl, ill 160:-  

  70. (Potemkin) Soloveytchik, George Potemkin Bonniers 1939, 333 s. inb förl helklotbd m medb omsl, stor 8vo, ill m opaginerade fotoplanscher 100:-

  71. Rabinowitch, Alexander The Bolsheviks Come to Power NLB, London 1979, xxxxiv + 393 pp hardbound publ cloth, photoill 80:-

  72. Ramsay, Dagmar Ruin Mina ryska år N&K 1962, 251 s. namnt, en ant i blyerts på bakre blankblad 100:-

  73. Riga Tallinn Leningrad. Uppsatser från konstvetenskapliga institutionens resa till Sovjetunionen i april 1971. Uppsala 1972, 154 s. + 20 s. planscher. Häftad, innehåller: T.Fulton: St. Petersburg. Några drag ur stadens bebyggelsehistoria 1703-1850. och B Hedstrand: Ryska ikoner i Eremitaget och Ryska Museet.och 11 uppsatser till.  120:-

  74. Ruffmann, Karl-Heinz Sovjetryssland.En systematisk historisk framställning. Aldus 1968, 313 + vii s. Originalpocket. 40:-

  75. (Sacharov) Babjonysjev, Alexandr (red) Skrifter Glåmrike förlag 1984, 222 s. lätt nött rygg, lätt snedläst; den svenska uppl är kompletterad av Monica Hassler och František Janouch, fotoill 60:-

  76. Sacharov, Andrej Tankar Strängnäs 1969, 79 s. Innehåller även uttalanden av ett 10-tal vetenskapsmän och nobelpristagare. (Fas-bok nr 5) 40:-

  77. Saizew, W Wie lebt die Arbeiterjugend in der UdSSR. Verlagsgenossenschaft ausländischer Arbeiter in der UdSSR Moskau/Leningrad 1934, 86 + ii pp. Upper and lower spine a little damaged, inlay very good, sewn a issued in photo illustrated covers. 300:-

  78. Siljeholm, Ulla Det okända Sovjet. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag 1980, 301+iii s. Inbunden i trevligt helklotband från Leonard Gustafssons Bokbinderi (Stockholm) med stänkmarmorerat snitt, försätts med 2x4 cm utklippt i nedre främre hörnet och gallringsstämpel. 80:-

  79. Skott, Staffan Sovjet från början till slutet. Bonniers 1992, 271 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, kartor på försättspappren, en liten klisterlapp och sifferstämpel på smutstitelsida. 70:-

  80. Smith, Andrew Jag har varit arbetare i Sovjet Skoglunds 1937, 283 s. + 12 s planscher stor 8vo, lätt nött omsl 100:-

  81. Solsjenitsyn, Alexander Lenin i Zürich - Några kapitel W&W 1976, 265 s. ngt nött rygg 50:-

  82. Solzhenitsyn, Alexander Letter to Soviet Leaders Collins/Harvill 1974, 64 pp hardb publ cloth w chafed dj 60:-  

  83. Souchy, Augustin Den ryska arbetare-bonderevolutionen - Resultatet av en studieresa i Ryssland och Ukraina under april-okt. 1920 Brand 1921, 241 + i s. hårt blyertsstreckad första 56 s. i övrigt ospr, annars i mkt bra skick, rar 100:-

  84. (Sparwenfeld, J G) Brigegård, Ulla (Ed) J. G. Sparwenfeld’s Diary of a Journey to Russia 1684-87. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 2002, 278 pp. softcover, large 8vo, illustrated, new fro publisher. Slavica Suecana Series A - Publications, vol. 1. 150:-

  85. (Stalin, Josef) Conquest, Robert Stalin och mordet på Kirov. Prisma 1991, 216 s. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. 90:- 

  86. (Stalin, Josef) Popoff, Halaran Det var på Stalins tid. Tretton år i fängelse. Norans Förlag 1965, 298 s. Inbunden förlagets klotryggband med marmorerat pärpapper, ej skyddsomslag. 2:a uppl., 7:e-8:e tus. 80:-

  87. (Stalin, Josef) Montefiore, Simon Sebag Stalin - The Court of the Red Tsar Alfred A Knopf, New York 2004, xxviii + 785 + i pp hardbound publ boards w dj, large 8vo, ill w unpaged photo plates 200:-  

  88. (Stanislavskij) Rumjantsev, Pavel Stanislavskij repeterar Rigoletto Bo Ejeby Förlag 1993, 20 + ii kvadratisk 8vo, porträtt 70:-

  89. Steinbeck, John A Russian Journal - with Pictures by Robert Capa The Viking Press, New York 1948, iv + 220 pp 1st ed, hardbound publ cloth w a little chafed dj, large 8vo 750:-

  90. Steinfeld, Hans Wilhelm Nærbilder fra et politisk jordskjelv Cappelen (Norge) 1991, 280 s. ny udgave 40:-  

  91. Stravinskij, Igor Musikalisk poetik Gebers 1950, 118 s. inb förl pappbd 75:-

  92. Tarkiainen, Kari “Vår Gamble Arffiende Ryssen“ - Synen på Ryssland i Sverige 1595-1621 och andra studier kring den svenska Rysslandsbilden från tidigare stormaktstid Uppsala 1974, 103 s. diss, stor 8vo, spikblad 80:-

  93. The State Heremitage – Paintings Sovietsky Khudozhnik, Moscow/Leningrad 1966, xii (text) + 60 whole page plates in colour (blank backsides) + viii (index) hardbound publ dec cloth w a little worn dj, 4to 75:-

  94. Tjechov, Anton Ön Sachalin. WE/Gebers 1975, 235 s. Pocket, ngt nött omslag. Om tsarryska Gulag. 75:-

  95. Tjernysjova, Olga Ärlig och arbetsam. Bilden av Sverige och svenskarna i 1800- och 1900-talens Ryssland. Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 2001, 79 s. Häftad, ny. Historiskt arkiv 19. 80:-

  96. (Trotskij) Deutscher, Isaac Den förvisade poeten. Trotskij 1929-1940. Coeckelbergs 1972, 393 s. 1:a uppl., inbunden förrlagets  helklotband med naggat skyddsomslag, stor 8vo, biblioteksstämpel på försättsblad, biblioteksetikett på insida av frampärm. 75:-

  97. Utas, Jan Ung främling Nybloms 1961, 174 s. stor 8vo, ill; om livet i en svenskby i Ukraina under revolutionen fram till överflyttningen till Sverige 1929 75:-

  98. Vaksberg, Arkadij Herrar och lakejer. Ur Kominterns hemliga historia. Norstedts 1995, 258 s. + planscher. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, signatur på försättsblad. 100:-

  99. Wattrang, Hans (urval) Ryska revolutionen i dokument. Prisma 1970, 133 + iii s. + planscher. Häftad. 2:a uppl. 50:-

  100. Wechsberg, Joseph In Leningrad. Doubleday, New York 1977, 250 pp. + plates. 1st edition, hardbound publisher’s cloth spine, large 8vo, upper and lower spine lightly worn, front blank fly leaf with 2 library stamps and 2x4 cm cutout at lower edge, a little bit of front board’s upper paper gone (1x2 cm., due to removed tape). 100:-

  101. Wells, H G Ryssland i skymning Stockholm 1921, 107 s. fotofrontispis av Lenin, mkt nött rygg, ryggfot trasig, solkig, rar 60:-

  102. Wirsén, Einar af Ryska problem Bonniers 1942, 76 + i s. exl, namnt, historisk exposé över diplomatiska förbindelser mellan Ryssland och andra länder 60:-

  103. Vladimirov, Leonid Så lever man i Sovjet N&K 1970, 208 s. 30:-

  104. Vojnovitj, Vladimir N Det antisovjetiska Sovjetunionen - Tankar om livet, litteraturen och politiken R&S 1986, 314 s. inb förlbd m skomsl, stor 8vo 50:-

  105. Zheleznova, Irina (translator) Ukranian Folk Tales. Dnipro Publishers, Kiev 1986, 389 + iii pp. Hardbound publisher’s decorated boards with dust jacket, sall 4to, illustrated by Yuli Kryha, sall discolouration on front fly leaf to front edge. 150:-

  106. АЛЕКСЕЕВОЙ, Т В (РЕД) РУССКОЕ ИСКУССТВО XVIII ВЕКА – МАТЕРИАЛЫ И ИССЛЕДОВАНИЯ МОСКВА 1968, 312 pp hardbound publ linen, 4to, ill w more than 180 unpaged whole page plates 125:-

  107. АНДРЕЕВ (Andreev), А М The State Armoury Museum of the Moscow Kremlin/ La salle des armeurs du Kremlin de Moscou/ Die staatliche Rüstkammer des moskauer Kreml/ ГОСУДАРСТВЕННАЯ ОРУЖЕЙНАЯ МОСКОВСКАГО КРЕМЛЯ МОСКВА 1958, unpaged (354 + 22 (annotation of plates) pp folio, hardbound publ dec cloth, lavishly ill (381 plates) in colour and b/w, small tear in leaf w plates 223 and 224, plate 221 a little smudged at bottom 300:-

  108. АНИСИМОВ, А И БАЛЕТ ГОСУДАРСТВННОГО ОПЕРА ЛЕНИНА АКАДЕМИЧЕСКОГО БОЛЬШОГО ТЕАТРА СССР МОСКВА 1955, unpaged (466 pp) hardbound publ cloth w blind stamped ballerina on front board and richly gold-ornated spine, 4to, lavishly photo ill; very good work about the Bolshoy ballet 350:-

  109. АШУКИН, Н С УШЕДШАЯ МОСКВА МОСКОВСКИЙ РАБОЧИЙ 1964, 432 pp hardbound publ cloth-backed boards, library stamps 80:-

  110. ГИЛЯРОВСКИЙ, Вл. МОСКВА И МОСКВИЧИ МОСКОВСКИЙ РАБОЧИЙ 1968, 528 pp hardbound publ cloth w dj, ill w unpaged photo plates 100:-

  111. ИВАНОВА, Р С (РЕД.) ИСТОРИЯ СССР МОСКВА 1963, 872 pp hardbound publ cloth-backed boards, large 8vo, corners a little bumped 100:-

  112. КРЕКШИНА, Л (РЕД) ПО КРЕМЛЮ – КРАТКИЙ ПУТЕВОДИТЕЛЬ МОСКОВСКИЙ РАБОЧИЙ 1964, 304 pp hardbound publ dec cloth, richly ill, large 8vo, printed in 40.000 copies 100:-

  113. ЛЕНИНГРАД – ПУТЕВОДИТЕЛЬ ЛЕНИЗДАТ 1987, 368 pp hardbound publ dec leatherette, ill 90.-

  114. ЛУКИНЦКИЙ, ПАВЕЛ ЛЕНИНГРАД ДЕЙСТВУЕТ  - ФРОНТОВОЙ ДНЕВНИК (22 ИЮИЯ 1941 ГОДА – МАРТ 1942 ГОДА МОСКВА 1961, 716 pp + fold out map hardbound publ cloth-backed boards, ill w a few unpaged whole page plates, printed in 30.000 copies 80:-

  115. МОСКВА ЗЛАТОГЛАВАЯ/ Les Eglises de Moscou YMCA-Press, Paris & Moscou 1980, xvi + unpaged (170 pp) 4to, lavishly ill w 730 ancient and modern photos and 48 plans, lower spine a bit bumped 500:-

  116. (НЕВСКИЙ, АЛЕКСАНДР) ПАШУТО, ВЛАДИМИР АЛЕКСАНДР НЕВСКИЙ МОСКВА 1974, 160 pp hardbound publ cloth-backed boards, richly ill w a lot of unpaged plates 70:-

  117. (ПЕТР I) КОРХ, А С ПЕТР I – СЕВЕРНАЯ ВОЙНА 1700-1721 / Peter the Great – Northern War of 1700-1721 The Order of Lenin State History Museum 1990, 132 pp large vertical 8vo, hardbound publ pictorial boards, pictorial endpapers, lavishly ill in colour, main text in Russian, illustration captions in Russian and English (of related arms, medals, paintings, prints, books, maps, plans etc.) 100:-

  118. (ШАЛЯПИН, ФЕДОР ИВАНОВИЧ) ФЕДОР ИВАНОВИЧ ШАЛЯПИН I-II (ТОМ 1: ЛИТЕРАТУРНОЕ НАСЛЕДСТВО/ ПИСЬМА/ И. ШАЛЯПИНА ВОСПОМИНАНИЯ ОГ ОТЦЕ, ТОМ 2: СТАТЬИ ВЫСКАЗЫВАНИЯ ВОСПОМИНАНИЯ О Ф. И. ШАЛЯПИНЕ) МОСКВА 1960, 768 + 632 pp hardbound publ dec cloth w a little worn dj’s, large square 8vo’s, ill w unpaged whole page plates in colour and b/w; exhaustive work about the world-renowned russian singer I-II 250:-

  119. ПУРИШЕВ, И ПЕРЕСЛАВЛЬ-ЗАЛЕССКИЙ/ Purishev, I Pereslavl-Zalessky МОСКВА 1970, 104 pp hardbound publ dec boards, large 8vo, lavishly ill w46 plates (most whole page) and also other ills, main text in Russian, summary in English; photos of  the architecture of this ancient medieval town 90:-