Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

       
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Rysk litteraturvetenskap / Russian Literary Science
uppdat 07-04-01
  1. Angere, Johannes Pasternak, Sjolochov och nihilisterna Nybloms 1965, 192 s. två namnt 50:-

  2. (Belinskij) Friedlaender, Kurt Belinskij och den ryska litteraturens guldålder Norstedts 1966, 212 s. inb förl helklotbd m skomsl, tillskr till Karin Pontoppidan-Sjöwall från hennes man 60:-

  3. (Berdjajef, Nikolaj) Stolpe, Sven Nikolaj Berdjajef Bonniers 1946, 172 + i s. nött rygghuvud såld

  4. Bergman, Gun The Melusina Saga – The Text in UUB Slav 34 and a study in the 17th Century Literary Language in Russia Uppsala 1964, 189 pp Acta Universitatis Upsaliensis, Studia Slavica Upsaliensia 2, large 8vo, main text in Russian, w the rest in English, dedicated 60:-

  5. (Bulgakov, Michail) Shvartz, Anatoly Michail Bulgakovs Liv och död Akaki Books 1996, 255 s. inb förl fotodek pappbd m skomsl, liten 4to, fotoill 120:-

  6. Donskov, Andrew The Changing Image of the Peasant in Nineteenth Century Russian Drama Helsinki 1972, 203 pp large 8vo, Annales Academiæ Scientiarum Fennicæ, ser. B tom. 177, a couple of minor spots on cover 60:-

  7. (Dostojevskij, Fjodor) Maurina, Zenta Dostojevskij Bonniers 1951, 378 s. rygg ngt solfärgad 140:-

  8. Ehrenburg, Ilja I livets ström - människor, minnen, år Tiden 1962, 307 s. vikmärke på främre omsl 75:-

  9. Ehrenburg, Ilja Minnen - Omvälvningar, utblickar, återspeglingar Tiden 1962, 269 s. stor 8vo, lätt nött rygg 75:-

  10. (Evreinov, Nikolaj) Hildebrand, Olle Harlekin Frälsaren – Teater och verklighet i Nikolaj Evreinovs dramatik Uppsala 1978/79, 122 s. stor 8:o, bakre omsl vikt 40:-

  11. (Garshin, V M) Stenborg, Lennart Die Zeit als strukturelles Element im literarischen Werk (mit Illustrationen aus der Novellistik V. M. Garšins Upsala 1975, 79 pp Acta Universitatis Upsaliensis, Studia Slavica Upsaliensia 16, large 8vo 60:-

  12. Guerney, Bernard Guilbert (Ed, translator, annotations) An Anthology of Russian Literature in the Soviet Period from Gorki to Pasternak Random House, New York 1970, 452 pp paperback, 1st printing 50:-

  13. Hayward, Max & Crowley, Edward L (Eds) Soviet Literature in the Sixties - An International Symposium Methuen & Co, London 1964, x + 221 pp hardbound publ cloth w dj, large 8vo, The essays in this volume were originally given as papers at a symposium held under the auspices of the Institute for the Study of the USSR in Bad Wiessee in September 1963. They are concerned with various aspects of Soviet literature, such as the political background, the merits of Soviet literature in relation to the earlier Russian & West European background, the evolution of the Soviet literary language in the years after Stalin, a study of the little-known non-Russian literatures of the Soviet Union & some problems of Soviet publishing. 100:-

  14. Jensen, Alfred Rysk litteratur PAN&s 1912, iv + 199 s. stor 8vo; Utländsk vitterhet i svensk tolkning 2., ovanlig 125:-

  15. Maltsev, Jurij Den underjordiska ryska litteraturen 1955-1975 Forum 1979, 416 s. inb förl pappbd 75:-

  16. Nilsson, Nils Åke Poeter, profeter och tidsvittnen - Kåserier om rysk litteratur från Pusjkin till Pasternak Tiden 1989, 172 s. inb förl helklotbd m skomsl 70:-

  17. (Pasternak) Ivinskaïa, Olga Otage de l’éternité - Mes années avec Pasternak Fayard 1978, 485 + vii s. + 24 pp whole page photo plates large 8vo, folding mark on last pages and back cvr sold

  18. (Pasternak) Ivinskaja, Olga I tidens våld - Mina år med Pasternak Norstedts 1978, 348 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill m opaginerade helsides fotoplanscher, namnetikett på främre smutsblad 60:-

  19. Pasternak, Boris Safe Conduct, an Autobiography and other Writings New Directions 1958, 286 + ii pp paperback, a little rubbed, a few pencil underlinings, lesser bump 40:-

  20. (Pilnjak, Boris) Alberg Jensen, Peter Nature as Code – the Achievement of Boris Pilnjak 1915-1924 Rosenkilde and Bagger, Copenhagen 1979, 360 pp 4o, Copenhagen University Institute of Slavonic Studies, Studie 6, pencil on first page, library stamp on last page 75:-

  21. (Pushkin, A S) Semjonow, Jurij ”Das Häuschen in Kolomna” – in der poetischen Erbschaft A. S. Puškins Text, Interpretation und literaturhistorischer Kommentar Uppsala 1965, 191 pp Acta Universitatis Upsaliensis, Studia Slavica Upsaliensia 3, dj  lightly foxed w acouple of minor stains, dedicated 60:-

  22. Ravnum, Ivar Magnus Russisk litteratur efter Stalin Schønebergs, København 1974, 124 ++ iv s. namnt, struken m blyerts 50:-

  23. (Schewtschenko, Taras) Jensen, Alfred Taras Schewtschenko - Ein ukrainisches dichterleben Verlag Adolf Holzhausen, Wien 1916, xviii + 158 pp dedicated w additional letter from author included, large 8vo, portrait in colour, uncut 150:-

  24. (Sologub, Fedor) Hansson, Carola Fedor Sologub as a Short-Story Writer - Stylistic Analyses Uppsala 1975, 176 pp diss, Stockholm Studies in Russian Literature 3 60:-

  25. Solsjenitsyn, Alexander En kalv med eken stångades W&W 1975, 450 s. stor 8vo, ngt solkig 60:-

  26. Solsjenitsyn, Alexander Självbiografi och Nobelföreläsning i litteratur 1970 Norstedts 1972, 47 s. småprickig på titelsidan 40:-

  27. (Solsjenitsyn, Alexander) Björkegren, Hans Alexander Solsjenitsyn - Biografi och dokument W&W 1971, 175 s. inb förl helklotbd m ngt naggat skomsl, ett fåtal markeringar i blyerts 60:-

  28. (Solsjenitsyn, Alexander) Lukács, Georg Solsjenitsyn R&S 1970, 112 s. originalpocket, blyertsstreckad 40:-

  29. Solzhenitsyn, Alexander Nobel Prize Lecture Stenvalley Press, London 1984, 55 pp reprint, Russian parallel text 40:-

  30. Solzhenitzyn, Alexander ”One Word of Truth...” - The Nobel Speech on Literature 1970 The Bodley Head 1972, 27 pp 1st ed, staplebound 60:-

  31. (Solzjenitsyn, Alexander) Medvedev, Jaurès Tio år i Alexander Solzjenitsyns liv Berghs 1974, 206 + i s. ngt nött rygg, vikmärke på främre omsl, förl-stämpel på titelsida 75:-

  32. Storck, Sven N Några moderna ryska författare Norstedts 1947, 131 + i s. dedicerad, ospr; 15 författare presenteras, bl a Aleksej Tolstoj, Ilja Ehrenburg, Vera Inber, Sjolochov 75:-

  33. (Tjechov) Friedlander, Kurt Tjechov Pan/Norstedts 1968, 228 + i s. dedicerad, pocket 60:-

  34. (Tjechov) Laffitte, Sophie Tjechov i bilder och dokument Gleerups 1967 211 s. rikt ill såld

  35. (Tolstoi) Rolland, Roman Tolstoi PAN&s 1917, 217 + i s. 1:a uppl, inb privat helklotbd m medb främre omsl, sprängt snitt, inlaga fläckig 50:-

  36. (Tolstoi) Rolland, Roman Tolstoi PAN&s 1917, 217 + i s. 2:a uppl 75:-

  37. (Xlebnikov) Lönnqvist, Barbara Xlebnikov and Carnival - An Analysis of the Poem Poėt A&W 1979, 166 + ii pp diss, Stockholm Studies in Russian Literature 9 60:-

  38. (АХМАТОВА, АННА) ПАВЛОВСКИЙ, АЛЕКСЕЙ ИЛЬИЧ АННА АХМАТОВА ЛЕНИЗДАТ 1966, 190 pp hardbound publ boards, a little worn; literary science 60:-

  39. (ДОСТОЕВСКИЙ, Ф М) Ф. М. ДОСТОЕВСКИЙ В ВОСПОМИНАНИЯХ СОВРЕМЕННИКОВ I-II ГОСУДАРСТВЕННОЕ ИЗДАТЕЛЬСТВО ХУДОЖЕСТВЕННОЙ ЛИТЕРАТУРЫ 1964, 439 + 520 pp hardbound publ richly dec cloth w dj’s, portrait in both volumes I-II 250:-

  40. КИРПОТИН, В ВЕРШИНЫ – ПУШКИН ЛЕРМОНТОВ НЕКРАСОВ MOCКA 1970, 374 pp hardb publ dec cloth 60:-

  41. (ЛЕРМОНТОВ, М Ю) Ю. М. ЛЕРМОНТОВ В ВОСПОМИНАНИЯХ СОВРЕМЕННИКОВ I-II ГОСУДАРСТВЕННОЕ ИЗДАТЕЛЬСТВО ХУДОЖЕСТВЕННОЙ ЛИТЕРАТУРЫ 1964, 583 pp hardbound publ richly dec cloth w dj, portrait 100:-

  42. ЛОТМАН, Ю М АНАЛИЗ ПОЭТИЧЕСКОГО ТЕКСТА ЛЕНИНГРАД 1972, 272 pp hardbound publ cloth, large 8vo 60:-

  43. (МАЯКОВСКИЙ, В) В МАЯКОВСКИЙ В ВОСПОМИНАНИЯХ СОВРЕМЕННИКОВ II ГОСУДАРСТВЕННОЕ ИЗДАТЕЛЬСТВО ХУДОЖЕСТВЕННОЙ ЛИТЕРАТУРЫ 1963, 729 + iii pp hardbound publ richly dec cloth, portrait 150:-

  44. МУРАТОВ, М ЛОМОНОСОВ ДЕТГИЗ, MOCКBA/ЛЕНИНГРАД 1945, 214 pp cloth spine w soft boards, ill, binding a little loose, library stamp, a couple of small spots on spine; book history 40:-

  45. ОСТРОВСКИЙ А Н В ВОСПОМИНАНИЯХ СОВРЕМЕННИКОВ МИНСК 1966, 631 pp hardbound publ dec cloth, portrait, ill w unpaged whole page plates, sunned spine, back board loose 60:-

  46. ОСЬМАКОВ, Н В РУССКАЯ ПРОЛЕТАРСКАЯ ПОЭЗИЯ 1890-1917 МОСКВА 1968, 278 + ii pp hardbound publ cloth, large 8vo 75:-

  47. (ТОЛСТОЙ, Л И) БУЛГАКОВ, В Л. И. ТОЛСТОЙ В ПОСЛЕДНИЙ ГОД ЕГО ЖИЗНИ ГОСУДАРСТВЕННОЕ ИЗДАТЕЛЬСТВО ХУДОЖЕСТВЕННОЙ ЛИТЕРАТУРЫ 1960, 512 pp hardbound publ richly dec cloth w dj, portrait 125:-

  48. (ЧЕХОВ) ИВАНОВА, Е (РЕД) ЧЕХОВ И ТЕАТР МОСКВА 1961, 504 pp + loose errata note hatdbound publ dec cloth, portrait + other unpaged whole page plates 150:-