Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
     Måndagar: 16-18
     Onsdagar: 16-18
      Lördagar: 12-15

       
    Tel: 0739-05 23 70
    eller 0730-62 91 92
    alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Rysk skönlitteratur på svenska

uppdat 09-02-16

  1. Ajtmatov, Tjingiz Från berg och stäpper. Progress/Internationell Revy u å (efter 1963), 300 s. Inbunden, förlagets dekorerade klotband, ej skyddsomslag, illustrerad av Boris Markevitj, lång tillskrift på ryska på försättsblad. såld

  2. Ajtmatov, Tjingiz Och dagen varar längre än ett sekel. Gidlunds 1982, 400 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 150:-

  3. Ajtmatov, Tjingiz Farväl Gulsary. Gidlunds 1978, 216 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag. 100:-

  4. Aksakov, Sergej En familjekrönika Tiden 1959, 188 s. pocket, 2:a uppl, 6-12 tus såld

  5. Aksakov, Sergej En familjekrönika Tiden 1991, 192 s. Pocket. 40:-

  6. Aksakov, Sergej En familjekrönika. Tidens 1948, 192 s. Häftad med naggat skyddsomslag, namnteckning på smutstitelsidan. 50:-

  7. Aksjonov, Vasilij Stjärnbiljetten W&W 1963, 233 s. inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl 70:-

  8. Alexandrova, Vera Maskinen och blomman Lindfors 1944, 129 s. såld

  9. Alijeva, Fazu Och stenarna talar sitt språk R&S 1979, 317 s. litet vikmärke på främre omsl, stor 8vo såld

  10. Alillujeva, Svetlana Tjugo brev till en vän. Bonniers 1969, 253 s. Inbunden förlagets helklotband, exlibris, ej skyddsomslag. 40:-

  11. Amiredzjibi, Chabua Den fredlöse - En roman om georgiernas uppror W&W 1978, 562 s. inb förl helklotbd m skomsl, översättn av Hans Björkegren såld

  12. Andrejev, Leonid Det röda skrattet. Stycken ur ett hittat manuskript. Nordiska Förlaget 1918, 160 s. Häftad i illustrerat omslag, naggad ryggfot. 60:-

  13. Arzjak, Nikolaj (Daniel, Julij) Här talar Moskva Bonniers 1966, 175 s. förf dömd för landsförräderi pga sitt författarskap 90:-

  14. Astafjev, Viktor Ilka - En berättelse från Sibirien Fripress 1981, 175 s. inb frl ill helklotbd, namnlapp såld

  15. Baklanov, Grigorij Vännerna W&W 1977, 258 + ii s. originalpocket, ”En roman on den unga krigsgenerationen som vuxna män”, W&W-serien 432 60:-

  16. Beekman, Vladimir Nattflygaren R&S 1978, 165 s. ett par småfläckar på bakre omsl såld

  17. Bek, Aleksandr Nyutnämningen W&W 1973, 219 s. originalpocket såld

  18. Belov, Vasilij I Gammalt och vant R&S 1980, 225 s. lätt nött rygg 60:-

  19. Björkegren, Hans (sammansällning) Ny rysk prosa. En antologi. W&W 1964, 180+iii s. Pocket.Innehåller: Kazakov, Tendrjakov, Jevtusjenko, Kuznetsov och Okudzjava. W&W-serien 36. 50:-

  20. Dostojevski, Fedor Raskolnikow - Roman ur ryska samhällslifvet I-II. Björck & Börjesson 1906, 308 + 274 s. inb trevliga priv halvklotbd m spasam ryggförgyllning och titelfönster i läder med titel i guld. Tidig utgåva av Brott och straff. I-II 140:-

  21. Dostojevski, Fjodor Ynglingen I-III. Bonniers 1928, 452 s. Häftad, osprättad från s. 40, översatt av Ellen Rydelius, liten fläck på främre omslag. 2 volymer. 200:-

  22. Dostojevskij , Fjodor Noveller. Forum 1947, 401 + i s. Inbunden förlagets klotryggband, färgat övre snitt, ej skyddsomslag, namnteckning på försättsblad. 90:-

  23. Dostojevskij, Fjodor Noveller. Forum 1947, 401 + i s. Häftad, sjavigt omslag och rygg, skada vid ryggfot, innehåller: Farbrors dröm, Julgransplundringen och bröllopet, och Njétotjka Njezvanova. Forumbiblioteket 28. 50

  24. :-
  25. Dostojevskij, Fjodor Vid ruletten. Aldus/Bonniers 1966, 150 + x s. Pocket. D 208. ??:-75:-

  26. Dymov, Osip Vlas Spektrum 1933, 144 s. lätt naggaat omsl, litet stansat hål i bakre omsl 90:-

  27. Ehrenburg, Ilja Den nionde vågen I-II Arbetarkultur 1953-54, 600 + 600 s. inb förl ngt nötta klotryggbd I-II såld

  28. Fedin, Konstantin Ung glädje bråd sorg A&K 1977, 411 s. inb förl helklot m naggat skomsl, förord av Ralf Parland o kort självbiografi av förf 40:-

  29. Fedin, Konstantin Ung glädje bråd sorg Arbetarkultur 1954, 464 s. inb förl klotryggbd, ngt nötta hörn 60:-

  30. Fedorova, Nina The Family Ljus 1944, 316 pp Ljus American Library, worn copy 40:-

  31. Garsjin, Vsevolod Den röda blomman och andra noveller Forum 1974, 146 s. pocket, namnt såld

  32. Gogol, Nikolaj Taras Bulba och Den förfärliga hämden FiB 1946, 291 s. porträtt 60:-

  33. Golowanjuk, Jascha Främmande värld W&W 1971, 193 s. inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, blått övre snitt såld

  34. Golowanjuk, Jascha Kärlek på turné W&W 1962, 246 s. stor 8vo 60:-

  35. Golowanjuk, Jascha Mimosan blommar om vintern. Bonniers 1963, 256 s. Inbunden förlagets pappband med lätt naggat skyddsomslag. 50:-

  36. Golowanjuk, Jascha Paraplymakarens barn. W&W 1975, 303 s. Inbunden i förlagets helklotband med något naggat skyddsomslag, namnteckning. 50:-

  37. Gorki, Maxim En bikt. W&W 1909, 240 s. Häftad, osprättad, ngt solfärgad rygg. Översatt av Valborg Hedberg, mkt bra skick. 200:-

  38. Gorki, Maxim En mor I-II. W&W 1907, 225 + 265 s. Häftade i tryckta omslag, osprättade. Två volymer. såld

  39. Gorki, Maxim Foma Gardjejeff I-II Bonniers 1937, 240 + 254 s. I-II såld

  40. Gorki, Maxim I mörkret och I fängelset. Två berättelser. W&W 1905, 159 s. Häftad, osprättad, liten falsriss och stötmärke på rygg, liten nagg i främre omslag och ett par blad in. såld

  41. Gorki, Maxim Tre Människor I-II. Jos. Seeligmanns Förlag 1902, 216 + 192 s. Häftade i tryckta omslag, vikmärke på bakre omslag på senare delen. Översatt av Walborg Hedberg. Två volymer. såld

  42. Gorki, Maxim Urspårade med flera berättelser. Jos. Seligmanns Förlag 1901, 290 s. Häftad i illustrerat omslag, porträttplansch. 2:a uppl. 100:-

  43. Gorki, Maxim Varenka Olessof W&W 1905, 174 s. inb priv helklotbd, rygghuvud litet nött såld

  44. Gorkij, Maxim Obekväma tankar om oktoberrevolutionen. Liber 1983, 251 s. inb förl karonnagebd, fotoill, med inledning av Melker Johnsson. såld

  45. Gorkij, Maxim Obekväma tankar om oktoberrevolutionen Liber 1983, 251 s. Inbunden förlagets karonnageband, dedicerad av översättaren (Pontoppidan-Sjövall), fotoillustrerad, med inledning av Melker Johnsson. 90:-

  46. Gorkij, Maxim Provokatören (Karamora) - Jämte fyra andra berättelser FiB 1946, 279 + i s. inb förl klotryggbd, Övriga berättelser är: Eremiten; En hjälte; Obesvarad kärlek; I mörkret såld

  47. Ilf, Ilja & Jevgenij Petrov Kyssen överför infektion Oktoberförlaget 1977, 210 s. 1:a sv uppl (3.000 ex) såld

  48. Iljin, M Människan och naturen Arbetarkultur 1952, 397 s. ill, naggat omsl, stor 8:o 40:-

  49. Inber, Vera Månens död Bonniers 1945, 168 s. 100:-

  50. Inber, Vera Platsen i solen PAN&s 1930, 195 s. svagt fläckad rygg 50:-  

  51. Jefremov, Ivan Andromedagalaxen Fram/Raduga 1988, 367 s. inb förl konstläderbd m skomsl 60:-

  52. Jevtusjenko, Jevgenij Fukú! och andra dikter. Gedins 1987, 157 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, liten riss i skyddsomslag. 75:-

  53. Kaletski, Alexander Metro – en roman om det underjordiska Moskva Vår Bok 1987, 409 s. inb förl helklotbd m skomsl 60:-

  54. Katajev, Valentin Ett vitt och ensamt segel. Arbetarkultur 1956, 352 s. Inbunden förlagets läderryggband med trasigt skyddsomslag. 70:-

  55. Katajev, Valentin Försnillare FiB 1963, 206 s. inb förlpappbd m skomsl 60:-

  56. Katajev, Valentin Hustrun. Förlagsaktiebolaget Boken 1945, 166 s. Inbunden förlagets klotryggband med marmorerade pärmpapper, främre omslag medbundet, pärmpappret ngt nött runt kanterna, rött övre snitt. Översatt av Eugen von Sabsay och S Arne Ljunggren. 90:-

  57. Kazakevitj, Emmanuil Den blå anteckningsboken Progress 1978, 350 s. inb förl helklotbd, stor 8:o 30:-

  58. Kollontay, Alexandra Arbetsbiens kärlek. Litteraturfrämjandet 1981, 317 + i s. Pocket, En bok för alla, fläck efter prislapp i bak. såld

  59. Kollontay, Alexandra Den första etappen. Bonniers 1945, 260 + ii s. + planscher. Inbunden förlagets klotryggband, stor 8vo, stor 8vo, främre omslag medbundet, svagt fläckat övre snitt. 70:-

  60. Korolenko, Vladimir Makars dröm och andra noveller. Tidens 1959, 143 s. Häftad med lätt naggat skyddsomslag, exlibris, namnteckning på titelsidan. 75:-

  61. Krasonv, P N Från dubbelörnen till röda fanan I-III. Bonniers 1923-24, 293 + 244 + 268 s. inb vackra priv halvfrbd m främre omsl medb, marmorerat snitt, namnt I-III 120:-

  62. Kuprin, A Duellen - Militärroman Hiertas 1906, 332 s. sned, trasig rygg, en rand blekt mot övre snitt på fram- och baksida 60:-

  63. Leonov, Leonid Gräshopporna Tiden 1947, 144 s. Häftad med skyddsomslag. 40:-

  64. Leskov, Nikolaj Prästerskap. Söderströms 1949, 358 + ii s. Häftad, stor 8vo, osprättad, liten fläck på främre omslag. 70:-

  65. Ljeskov, Nikolaj Katarina Ismajlova och Mästersmeden från Tula. Tidens 1956, 128 s. Häftad. 2:a uppl., 6-11:e tus. 50:-

  66. (Majakovskij, Vladimir) ”Kära farbror Volodja…” – Majakovskij - Elsa Triolet Brev 1915-1917 AWE/Gebers 1988, 76 s. ospr såld

  67. Markish, David Den första och sista dagen Forum 1977, 310 s. inb förl helklotbd m skomsl m liten riss i bak 50:-

  68. Maurina, Zenta Den långa resan Norstedts 1954, 248 s. inb förl klotryggbd m medb omsl såld

  69. Maximov, Vladimir Sju dagar av skapande Brombergs 1976, 456 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill 60:-

  70. Nabokov, Vladimir Dispair. Vintage International 1989, 212 + viii pp. Softcover. 60:-

  71. Nabokov, Vladimir Kung dam knekt. Bonniers 1971, 248 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 70:-

  72. Neznanskij, Friedrich & Topol, Eduard Mord, kamrat Brezjnev? R&S 1982, 323 s. inb förl helklotbd m skomsl, ett av de blanka smutsbladen I början borttaget 75:-

  73. Neznanskij, Friedrich Brott och straff i Sovjet. R&S 1985, 317 s. inb förlbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo 80:-

  74. Nikitin, Afanasij Resan bortom de tre haven 1466-1472 Cavefors 1961, 80 s. 1:a sv uppl, liten 8vo, omslag och 11 originallinoleumsnitt av Svenolov Ehrén, översatt med inledning och kommentar av Greta Hjelm, ospr såld

  75. Nilsson, Nils Åke (red) Rysk lyrik – ett urval Tiden 1950, 108 s. skomsl, ill av Ulla Sundin såld

  76. Okudzjava, Bulat Fronten närmar sig. Litteraturfrämjandet 1980, 78 + ii s. Pocket. En Bok För Alla Barn och Ungdomar. 50:-

  77. Okudzjava, Bulat Sjipovs äventyr eller en gammal vaudeille Prisma 1981, 238 s. inb förl helklotbd m skomsl såld

  78. Olesja, Jurij Kärlek och andra noveller. Tiden, 1961, 111 + i s. Häftad med skyddsomslag, exlibris. 60:-

  79. Panóva, Vera Serjozja. Några berättelser ur en mycket liten gosses liv. Forum 1958, 189 s. Inbunden förlagets illustrerade helklotband, ej skyddsomslag. Översatt av Hjalmar Dahl. 80:-

  80. Pasternak, Boris Brev till georgiska vänner Norstedts 1968, 171 s. inb förl helklotbdbd m skomsl 70:-

  81. Pasternak, Boris Dikter Bonniers 1958, 123 s. rygg ngt solblekt med liten fläck, urval av Bo Setterlind 80:-

  82. Pasternak, Boris Doctor Zhivago. Collins and Harvill, London 1958, 510 pp. Hardbound publisher’s cloth, name inscription, slight discolouring on first fly leaf (to spine) due to a pasted in photo portrait of the author. 3rd impr. 75:-

  83. Pasternak, Boris Doktor Zjivago Bonniers 1958, 608 s. Häftad med ryggfast skyddsomslag, stor 8vo, lätt nött omslag. 60:-

  84. Pasternak, Boris En berättelse Tiden 1958, 93 s. såld

  85. Pasternak, Boris Försök till självbiografi Bonniers 1958, 114 + iv s. panacheserien såld

  86. Pasternak, Boris Lejdebrev. FiB 1959, 118 s.Häftad, namnteckning på försättsblad, översatt av Olov Jonason & Sven Vallmark. FiB’s lyrikklubb 50. 50:-

  87. Pasternak, Boris Ljuvers barndom Forum 1958, 106 + ii s. inb förl klotryggbd m skomsl, namnt 60:-

  88. Pasternak, Boris Ljuvers barndom. Forum 1958, 106 s.Häftad med ryggfast skyddsomslag, ett par minimala nagg i rygg. 50:-

  89. Paustovskij, Konstantin En nordisk berättelse. A&K 1978, 315 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo. 60

  90. :-
  91. Paustovskij, Konstantin Mot en okänd tid. Tidens 1970, 274 s. Häftad, osprättad.  60:-

  92. Pontoppidan-Sjövall, Karin (red) Ryska berättare Prisma 1961, 160 s. originalpocket, exl 40:-

  93. Prisjvin, Michail Livets rot Tidens 1956, 128 s. skomsl såld

  94. Pulatov, Timur Den egensinnige från Buchara Norstedts 1989, 326 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  95. Rasputin, Valentin Lev och minns W&W 1980, 255 s. inb förl helklotbd m skomsl såld

  96. Resjetnikov, Fjodor Pråmdragarna Tiden 1974, 141 s. såld

  97. Resjetnikov, Fjodor Pråmdragarna Tiden 1959, 125 s. Häftad. 2:a uppl., 6-12 tus. 40:-

  98. Rodker, John (Ed and selection) Soviet Anthology Jonathan Cape, London 1943, 231 pp 1st ed, hardbound publ cloth, cvr badly soiled 50:-

  99. Semjonov, Julian Auktionen Progress/Fram 1992, 350 s. inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl 70:-

  100. Semusjkin, Tichon Alitet flyr upp i bergen I-II Moskva 1954, 515 + 470 s. inb förl helklotbd, ill m helsidesplanscher av Jevgenij Goljachovskij och ill i texten, liten fläck på frampärm på bd 1, porträtt, fick Stalinpriset (!) såld

  101. Semusjkin, Tichon Alitet flyr upp i bergen I-II. Moskva 1954, 515 + 470 s. Inbunden förlagets helklotband, illustrerad med helsidesplanscher av Jevgenij Goljachovskij och illustrationer i texten, porträtt, fick Stalinpriset 1948. såld

  102. Serafimovitj, A Järnströmmen Tiden 1949, 220 s. skomsl 60:-

  103. Serge, Victor Midnatt i seklet Coeckelberghs 1975, 210 s. 40:-

  104. Simonjan, Karen På återseende, Natanael! Fripress 1979, 192 s. inb förl dek pappbd, 1:a sv uppl 70:-

  105. Sjolochov, Michail Den azurblå stäppen och andra noveller Tidens 1965, 126 s. översatt av Staffan Dahl, 2:a uppl, 8-27:e tus 40:-

  106. Sjolochov, Michail Nyplöjd mark. Tidens 1965, 344 s. Inbunden förlagets helklotband med lätt naggat skyddsomslag, stor 8vo. 2:a uppl., 21-35 tus. 100:-

  107. Sjolochov, Michail Skörd vid Don. Tidens 1965, 400 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag, stor 8vo, signatur på försättsblad. 80:-

  108. Sjolochov, Michail Stilla flyter Don 1-5. Tidens 1965, 390 + 404 + 362 + 260 + 189 s. Inbunden förlagets blindpressade helklotband med skyddsomslag, skyddsomslagen mkt lätt nötta, det på sista volymen ngt solblekt, mkt bra skick. 5 volymer. Översatt av David Belin. såld

  109. Sjolochov, Michail Stilla flyter Don I-V. Tidens 1930-42, viii+398 + 420 + 403 + 327+ii + 275 s. Häftade, inte i bra skick, vol. I tejplagad med  två namnteckningar på smutstitelsida och nött omslag, vol. II med nött omslag och vikmärken på omslag, vol III. med baksidan av det genoskinliga skyddsomslaget med recension kvar, vol IV med det genoskinliga skyddsomslaget kvar, vol. V med ngt nött rygg och fläck vid ryggfot och på främre omslags insida. Läsex. Översatt av David Belin. såld

  110. Solovjev, Vladimir Tre samtal. Bonniers 1911, 243 s. Häftad, osprättad från s. 41. Översatt av E Weer. 200:-

  111. Solsjenitsyn, Alexander Augusti fjorton W&W 1972, 501 s. sv ou, inb förl helklotbd m lätt naggat skomsl, stor 8vo 70:-  

  112. Solsjenitsyn, Alexander Cancerkliniken. W&W 1970, 480 s. Inbunden förlagets guldstämplade helklotband, ej skyddsomslag. såld

  113. Solsjenitsyn, Alexander En dag i Ivan Denisovitjs liv. W&W 1972, 131 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. såld

  114. Solsjenitsyn, Alexander En dag i Ivan Denisovitjs liv. W&W 1982, 131 s. Inbunden förlagets kartonnageband, namnteckning i blyerts. 80:-

  115. Solsjenitsyn, Alexander Gulag-arkipelagen 1918-1956. Ett försök till konstnärlig studie: Del 3: Dödsarbetslägren. Del 4: Själen och taggtråden. W&W 1974, 649 s. Häftad. 50:-

  116. Solsjenitsyn, Alexander Högra handen och andra noveller. W&W 1970, 190 s. Häftad, i urval av Hans Björkegren. 40:-

  117. Tendrjakov, Vladimir Natten efter avslutningen R&S 1978, 163 s. 60:-

  118. Terc, Abram (Sinjavskij, Andrej) Domen faller N&K 1960, 123 s, inb förlbd m lätt naggat skomsl 60:-

  119. Tertz, Abram (Sinjavskij, Andrej) En röst ur kören R&S 1976, 278 s. inb förl helklotbd m ngt naggat skomsl, stor 8vo, namnt såld

  120. Tertz, Abram (Sinjavskij, Andrej) En röst ur kören. R&S 1976, 278 s. Inbunden förlagets helklotband med ngt naggat skyddsomslag, stor 8vo, fläck på främre snitt. 70:-

  121. Tjechov, Anton Hämnare och andra humoristiska berättelser Samspråk 1989, 75 + ii s. namnt 40:-

  122. Tjechov, Anton Mitt liv. Tiden 1960, 159 s. Häftad med skyddsomslag (med ett par småfläckar), tillskrift på försätts. 60:-

  123. Tjechov, Anton Noveller Forum 1946, 300 + i s. inb förl klotryggbd, övers Ellen Rydelius, Forumbibl 15, innehåller: Stäppen, Lilla vännen, En egoist, På skjutsen, I Sibirien, Kärlek m.fl såld

  124. Tjechov, Anton Ravinen. Bönderna. Tidens 1957, 124 s. Häftad med illustrerat lätt naggat skyddsomslag. 50:-

  125. Tjechov, Anton Stäppen Aldus 1966, 132 + xii s. 40:-

  126. Tjechov, Anton Tre år och andra noveller Forum 1955, 169 + ii s. ospr, övers Ellen Rydelius, Forumbibl 39 75:- 

  127. Tjirikoff, Eugen Ungdom Bonniers 1917, 268 s. inb fult (inget fel på det, bara fult) klotryggbd m medb omsl, ded av övers Helmer Wanberg 50:-

  128. Tolstoj, Aleksej Aelita prinsessa av Mars. Arbetarkultur 1956, 208 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag med en reva i. 90:-

  129. Tolstoj, Aleksej År 1918 PAN&s 1947, 394 s. inb priv halvklotbd m grått övre snitt och medb omsl, stor 8vo 60:-

  130. Tolstoj, Leo Furst Nechljudoff / Kosackerna Malmö 1928, 348 s. inb förl ngt nötta halvfrbd m marmorerat snitt 50:-

  131. Tolstoj, Leo Kosackerna. Bonniers 1927, 482 + i s. Häftad i tryckta omslag, osprättad, översatt av E. Weer. Leo Tolstojs skrifter. 80:-

  132. Tolstoj, Leo Kreuzersonaten och Efterlämnade skrifter. Bonniers 1928, 366 + ii s. Häftad i lätt naggat illustrerat omslag, delvis osprättad. översatt av Walborg Hedberg. Leo Tolstojs skrifter, 1:a uppl. 100:-

  133. Tolstoj, Leo Noveller Malmö 1928, 314 s. inb förl halvfrbd m marmorerat snitt 40:-

  134. Tolstoj, Leo Snöstormen. Bonniers 1927, 497 + iii s. Häftad i tryckt omslag, delvis osprättad, osnyggt sprättad s. 57-60 med viss substansförlust i övre hörnet, fläck på s. 188-189, svag fläck på rygg. Översatt av Ellen Rydelius. Leo Tolstojs skrifter, 1:a uppl. 70:-

  135. Tolstoj, Leo Uppståndelse. Bonniers 1927, 500 s. Häftad i tryckt omslag, osprättad från s. 105, översatt av Walborg Hedberg. Leo Tolstojs skrifter, 4:e uppl. 80:-

  136. Tolstoy, Leo Från mina barndoms- och ynglingaår. Bonniers 1886, 241 + iii s. Inbunden förlagets pappband, naggat rygghuvud, småstötta hörn. 175:-

  137. Tolstoy, Leo Furst Nechljudoff Nordiska Föraget 1913, 158 + ii s. inb förl bindpressade helklotbd, rygg och ca 2 cm av frampärm blekt, namnteckning i blyerts på försätts.  75:-

  138. Tolstoy, Leo Uppståndelse I-II Malmö 1927, 318 + 320 s. inb förl ng nötta halvfrbd I-II 75:-

  139. Tolstoy, Leo N Anna Karenin. Roman i sex böcker. I-II. Bonniers 1906, 337+419 s. Inbundna privata röda helklotband med sparsam ryggförgyllning, Walborg Hedberg översättare. 3:e genomsedda uppl. 160:-

  140. Tolstoy, Leo N Kreutzer-sonaten. jämte en efterskrift för svenska upplagan. Bonniers 1899, 215 + i s. Inbundna privata röda helklotband med sparsam ryggförgyllning, Walborg Hedberg översättare. Med ett inledningskapitel ”Ett besök hos grefve Tolstoy” af George Kennan. 110:-

  141. Tolstoj, Lev Kreutzersonaten. Atlantis 1989, 117 + iii s. Inbunden förlagets illustrerade pappband, stor 8vo. 80:-

  142. Tolstoy, Leo N Uppståndelse I-III. Bonniers 1900, 307+244+139 s. Inbundna privata röda helklotband med sparsam ryggförgyllning, Walborg Hedberg översättare. 2:a uppl. 2 volymer. 140:-

  143. Trifonov, Jurij Ett annat liv. Tiden 1980, 201 s. Inbunden förlagets helklotband med skyddsomslag. 90:-

  144. Trifonov, Jurij Huset vid kajen. Forum 1978, 183 s. Häftad i illustrerat omslag. 100:-

  145. Trifonov, Jurij Otålighet - En roman om Andrej Zjeljabov och mordet på Alexander II 1881 Tiden 1979, 492 s. inb förl helklotbd m skomsl, stor 8vo, övers Staffan Skott 80:-

  146. Trifonov, Jurij Preliminärt bokslut. Noveller. Forum 1981, 187 s. Häftad i illustrerat omslag. 80:-

  147. Trifonov, Jurij Våningsbytet. Rostrum/Foum 1976, 86 s. Häftad i illustrerat omslag. 90:-

  148. Turgenev, Ivan Ett adelsbo Sohlmans 1962, 240 s. inb förlbd m skomsl 60:-

  149. Turgenjev, Ivan Herrgårdsnoveller. Tidens 1954, 133 + i s. Häftad med skyddsomslag, namnteckning på smutstitelsidan, anteckning på bakre skyddsomslags insida. 70:-

  150. Turgenjev, Ivan Min första kärlek Tidens 1962, 136 s. Häftad med skyddsomslag, namnteckning på innerpärm och första smutsblad, några småprickar på övre snitt. 3:e uppl. (11-15 tusende.). 50:-

  151. Turgenjef, Ivan Rudin. Fem berättelser. PAN&s 1883 & 1885, 206 + iv + 329 s. Inbundna i ett privat halvklotband med ngt nött titelförnster i läder med guld, liten lapp och sifferstämpel på försättsblad, ovanliga. 5 berättelser är: En byns Kung Lear, En brefvexling, Tre porträtt, Annuschka, Andrei Kolossov. 200:-

  152. Voinova, A I Falska ädelstenar Bonniers 1937, 419 s. slitet, tejpat omsl 40:-

  153. Volkoff, Vladimir Major Popovs omvändelse BB 1982, 451 s. inb förlbd m skomsl 40:-

  154. Zalygin, Sergej Byn vid floden Itrysj Norstedts 1982, 233 s. inb förlbd m skomsl 40:-